Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Ең аз резервтік талаптар туралы ережені бекіту жөнінде" 2002 жылғы 3 тамыздағы N 300 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 13 маусымдағы N 173 Қаулысы. Қазақстан Республикасынің Әділет министрлігінде 2005 жылғы 5 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 3717. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық банкі Басқармасының 2006 жылғы 27 мамырдағы N 38 Қаулысымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық банкі Басқармасының 2006 жылғы 27 мамырдағы N 38 Қаулысымен.
Екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Ең аз резервтік талаптар туралы ережені бекіту жөнінде" 2002 жылғы 3 тамыздағы N 300  қаулысына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2002 жылғы 12 қыркүйекте N 1974 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2003 жылғы 21 қазанда - 3 қарашада жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Ең аз резервтік талаптар туралы ережеде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ең аз резервтік талаптардың белгілі бір күнге мөлшері резервтік талаптар нормативінің мәнін банктің осы күнге резервтік міндеттемелерінің көлеміне көбейту арқылы айқындалады.
Банктің резервтік міндеттемелері:
банктің сыртқы міндеттемелері мен сыртқы резервтік активтерінің сомалары арасындағы оң айырмасының;
банктің ішкі міндеттемелерінің сомасы ретінде есептеледі.
Сыртқы (ішкі) міндеттемелерді есептеген кезде басқа банктердің алдындағы міндеттемелер алынып тасталады.
Резервтік талаптар нормативінің мәнін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі - Ұлттық Банк) белгілейді.
2. Банктің сыртқы міндеттемелері резидент еместердің алдында мынадай міндеттемелердің баланстық құны бойынша сомасы ретінде есептеледі:
халықаралық қаржы ұйымдары алдындағы міндеттемелер;
арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары;
борыштық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелер;
реттелген борыштар.
Сыртқы резервтік активтер:
Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингісінен төмен емес тәуелсіз рейтингісі бар мемлекеттердің қолма-қол шетел валютасының;
Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингісінен төмен емес тәуелсіз рейтингісі бар мемлекеттердің орталық банктеріндегі шоттардағы ақша;
шетелдік банктердегі шоттардағы ақша, ұзақ мерзімді кредиттік рейтингісі Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингісінен төмен емес резидент емес-ұйымдардағы салымдар;
екінші деңгейдегі банктердің дилерлік қызметті жүзеге асыруына рұқсат етілген шетелдік мемлекеттік бағалы қағаздарға баланстық құны бойынша инвестициялар;
рейтингісі Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингісінен төмен емес халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздарына инвестициялар сомасы ретінде есептеледі.
Банктің ішкі міндеттемелері өтелу (толық немесе ішінара) мерзімі ағымдағы және одан кейінгі айларда басталатын резидент-клиенттердің алдындағы міндеттемелер сомасы ретінде есептеледі.";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 августа 2002 года N 300 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 13 июня 2005 года N 173. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июля 2005 года за N 3717. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2006 года N 38
Сноска. Постановление Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 13 июня 2005 года N 173 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27 мая 2006 года  N 38 .
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность банков второго уровня, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление  Национального Банка Республики Казахстан от 3 августа 2002 года N 300 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 12 сентября 2002 года под N 1974, опубликованное 21 октября - 3 ноября 2003 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана"), следующие изменения и дополнения:
в Правилах о минимальных резервных требованиях, утвержденных указанным постановлением:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Размер минимальных резервных требований на определенную дату определяется путем умножения значения норматива резервных требований на величину резервных обязательств банка на данную дату.
Резервные обязательства банка рассчитываются как сумма:
положительной разницы между суммой внешних обязательств и внешних резервных активов банка;
внутренних обязательств банка.
При расчете внешних (внутренних) обязательств исключаются обязательства перед другими банками.
Значение норматива резервных требований устанавливается Правлением Национального Банка Республики Казахстан (далее - Национальный Банк).
2. Внешние обязательства банка рассчитываются как сумма следующих обязательств перед нерезидентами по балансовой стоимости:
обязательства перед международными финансовыми организациями;
вклады дочерних организаций специального назначения;
обязательства по долговым ценным бумагам;
субординированные долги.
Внешние резервные активы рассчитываются как сумма:
наличной иностранной валюты государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан;
денег на счетах в центральных банках государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан;
денег на счетах в иностранных банках, вкладов в организациях-нерезидентах, долгосрочный кредитный рейтинг которых не ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан;
инвестиций в иностранные государственные ценные бумаги, разрешенные для осуществления дилерской деятельности банков второго уровня, по балансовой стоимости;
инвестиций в ценные бумаги международных финансовых организаций, рейтинг которых не ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан.
Внутренние обязательства банка рассчитываются как сумма обязательств перед клиентами-резидентами, срок погашения которых (полностью или частично) наступает в течение текущего и последующего месяцев.";

3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) банктің ақшасын резервтік активтердің қалыптастырылу кезеңінде резервтік активтердің орташа көлемі резервтік талаптарды анықтау кезеңіндегі ең аз резервтік талаптардың орташа мөлшерінен кем болмайтындай етіп резервтік активтерге орналастыру.
Қалыптастыру кезеңіндегі әрбір күнгі резервтік активтердің көлемі ең аз резервтік талаптарды анықтау кезеңі үшін есептелген ең аз резервтік талаптардың орташа мөлшерінен кем болмауы тиіс.
Ең аз резервтік талаптарды анықтау кезеңі резервтік активтерді қалыптастыру күніне дейін екі күн бұрын алдындағы он төрт күнтізбелік күннен тұрады.
Резервтік активтер:
қолма-қол ақша;
Ұлттық Банктегі корреспонденттік шоттардағы ақша сомасы ретінде есептеледі.";
7-тармақ алып тасталсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган күн сайын және ай сайын ұсынылатын банктің баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар жөніндегі есептердің және пруденциалдық нормативтер мен банк электрондық тасымалдағышта ұсынған сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді есептеуге қажетті мәліметтер негізінде ең аз резервтік талаптарды есептейді.";
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Ең аз резервтік талаптар бұзылған жағдайда банк олар бұзылған сәттен бастап үш күнтізбелік күн ішінде қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органға оларды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын қоса бере отырып, ең аз резервтік талаптарды бұзу фактісі мен себептері туралы хабарлайды.";
10-тармақта "Ұлттық Банк" деген сөздер "қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Осы тармақтың екінші абзацының ережелерін ескере отырып, осы қаулы 2005 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
Екінші деңгейдегі банктер ең аз резервтік талаптардың есебін осы қаулының талаптарына сәйкес 2005 жылдың 15 қыркүйегінен бастап жүзеге асырады. Осы қаулы күшіне енгенге дейін екінші деңгейдегі банктер ең аз резервтік талаптарды бұрынғы қолданыста болған тәртіпке сәйкес орындайды.
3. Стратегия және талдау департаменті (Еденбаев Е.С.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" Заңды тұлғалар бірлестігіне, екінші деңгейдегі банктерге және Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне жіберсін.

подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) размещение денег банка в резервные активы.
Величина резервных активов на каждый день формирования должна быть не менее среднего размера минимальных резервных требований, рассчитанных за период определения минимальных резервных требований.
Период определения минимальных резервных требований составляет четырнадцать календарных дней, предшествующих за два дня до даты формирования резервных активов.
Резервные активы рассчитываются как сумма:
наличных тенге;
денег на корреспондентских счетах в Национальном Банке.";
пункт 7 исключить;
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций рассчитываются минимальные резервные требования на основании ежедневно и ежемесячно представляемых отчетах об остатках на балансовых и внебалансовых счетах банка и сведений, необходимых для расчета пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, представленных банком на электронном носителе.";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. В случае нарушения минимальных резервных требований банк в течение трех календарных дней с момента нарушения сообщает уполномоченному органу по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций о факте и причинах нарушения минимальных резервных требований с приложением плана мероприятий по его устранению.";
в пункте 10 слова "Национальный Банк" заменить словами "уполномоченный орган по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций".
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 октября 2005 года с учетом положений абзаца второго настоящего пункта.
Банки второго уровня осуществляют расчет минимальных резервных требований в соответствии с требованиями настоящего постановления с 15 сентября 2005 года. До вступления в силу настоящего постановления выполнение минимальных резервных требований осуществляется банками второго уровня с ранее действовавшим порядком.
3. Департаменту стратегии и анализа (Еденбаев Е.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", банков второго уровня и заинтересованных подразделений Агентства.

4. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға

4. Отделу международных отношений и связей с общественностью (Пернебаев Т.Ш.) обеспечить публикацию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель