Санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2005 жылғы 14 шілдедегі N 359 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 23 тамызда тіркелді. Тіркеу N 3805. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 30 маусымдағы N 476 бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010.06.30 N 476 бұйрығымен.
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалар бекітілсін: "Ауылдық елді мекендер медициналық ұйымдарының ғимараттарын ұстауға және пайдалануға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар".
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (Байсеркин Б.С.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ұйымдастыру-құқықтық жұмыс департаменті (Акрачкова Д.В.) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін ресми жариялауға жолдасын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі, Бас мемлекеттік санитарлық дәрігері А.А. Белоногқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
"Бекітілген"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау Министрінің м.а
2005 жылғы 14 шілдедегі N 359
бұйрығымен
Санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалар
"Ауылдық елді мекендер медициналық ұйымдарының ғимараттарын
ұстауға және пайдалануға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық
талаптар"
1. Жалпы ережелер
1. Осы санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалар "Ауылдық елді мекендер медициналық ұйымдарының ғимараттарын ұстауға және пайдалануға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" (бұдан әрі - санитарлық ережелер) жекеменшік түріне қарамастан, ауылдық елді мекендерде медициналық тәжірибелер жүргізумен айналысатын заңды және жеке тұлғаларға арналған.
2. Осы санитарлық ережелер мен нормаларда жер учаскесі мен территорияларына, ғимараттар мен бөлмелерді жоспарлап орналастыруға және әрлеуге, шаруашылық-ауыз сумен қамтамасыз етуге, канализация жүйесіне, жылуға, желдетуге, жарықтандыруға, бөлме жабдықтарына және медицина қызметкерлерінің еңбек жағдайларына, тағамдық блок пен буфеттік бөлімшелерге қойылатын талаптар көрсетілген.

Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 июля 2005 года № 359. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 23 августа 2005 года № 3805. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от от 30 июня 2010 года № 476
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 30.06.2010 № 476.
В соответствии с подпунктом 10) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые санитарно-эпидемиологические правила и нормы: "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации зданий медицинских организаций сельских населенных мест".
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Байсеркин Б.С.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту организационно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Акрачкова Д.В.) направить настоящий приказ на официальное опубликование после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения, Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан Белоног А.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
И.о. Министра
Утверждены приказом
и.о Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 14 июля 2005 года N 359
Санитарно-эпидемиологические правила и нормы
"Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию
и эксплуатации зданий медицинских организаций
сельских населенных мест"
1. Общие положения
1. Настоящие санитарно-эпидемиологические правила и нормы "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации зданий медицинских организаций сельских населенных мест" (далее - санитарные правила) предназначены для физических лиц и юридических независимо от форм собственности, деятельность которых связана с осуществлением медицинской практики в сельских населенных местах.
2. В настоящих санитарных правилах отражены требования к земельному участку и территории, к размещению, планировке и отделке зданий и помещений, к водоснабжению, канализации, отоплению, вентиляции, освещению, условиям труда медицинского персонала и содержанию помещений, к пищеблоку и буфетным отделениям.

3. Осы санитарлық ережелер мен нормаларда мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылды:
1) ауылдық учаскелік аурухана "АУА" - стационарлық медициналық жәрдем көрсететін денсаулық сақтау ұжымы;
2) ауылдық дәрігерлік амбулатория "АДА" - өз қызметі шегінде аурушаңдықты, ерте анықталған ауруларды ескерту және төмендету жөніндегі кеңейтілген алдын-алу іс-шараларын өткізуді; науқастарды ерте анықтауды; дені саулар мен науқастарды диспансерлеуді; халыққа білікті медициналық көмек көрсетуді жүзеге асырушы емдеу-алдын алу ұйымы болып табылады;
3) фельдшерлік пункт "ФП" - белгіленген тәртіппен ашылуы мен жабылуын денсаулық сақтау органы жүргізетін, ауылдық елді мекендерде амбулаториялық-емханалық бөлімше болып табылады;
4) фельдшерлік-акушерлік пункт "ФАП" - белгіленген тәртіппен ашылуы мен жабылуын денсаулық сақтау органы жүргізетін, ауылдық дәрігерлік амбулаторияның немесе ауылдық учаскелік аурухананың амбулаториялық-емханалық бөлімшесі болып табылады.
2. Жер учаскесі мен территорияларына қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
4. АУА, АДА, ФАП және ФП (бұдан әрі - медициналық ұйымдардың ғимараттары) орналасатын жер учаскелері құрылыс нормасы мен ережелерінің талаптарына (бұдан әрі - ҚНмЕ) міндетті түрде жауап беруі керек.
5. Бұрын қоқыс жинау орыны болған ассенизация алаңына, мал өлекселерін көмген және зират болған, сондай-ақ, топырақтың химиялық, органикалық ластану бар жерлерге емханалық мекемелерді салуға тыйым салынады.
6. Мекемелердің құрылыс территориясы ҚНмЕ талаптарына жауап беру қажет. Аурухана ауласына тұрғын үйлер орналастыруға, сондай-ақ ауруханаға қатысы жоқ құрылыстар жүргізуге рұқсат етілмейді.
7. Ғимаратқа көліктің өту жолдарын қарастыру керек.
8. АДА территориясында: негізгі корпустар мен шаруашылық, бау-бақшалық аймақтар болады.
Балаларға арналған бөлімшенің кіре берісінде нәрестелердің коляскаларын қоюға арналған үсті жабық алаң қарастырылады.
9. Аурухана ауласы келесі аймақтарға бөлінуі қажет: емханалар, стационарлар, шаруашылық ұжымы, инженерлік құрылымдар мен саябақтар, денешынықтырумен айналысуға арналып жабдықталған алаңдар.
Инфекциялық бөлімшелер (корпустар) территориясы "таза" және "кір" алаңдарға бөлініп, бір-бірімен арнайы жолдармен бөлектелінеді. "Кір" аймақтан шығар кезде көліктерге дезинфекция жүргізілетін жабық арнайы жабдықталған алаң болады.

3. В настоящих санитарных правилах и нормах использованы следующие термины и определения:
1) сельская участковая больница (далее - СУБ) - организация здравоохранения, оказывающая стационарную медицинскую помощь;
2) сельская врачебная амбулатория (далее - СВА) - является лечебно-профилактической организацией, призванной осуществлять в районе своей деятельности: проведение широких профилактических мероприятий по предупреждению и снижению заболеваемости; раннее выявление больных; диспансеризацию здоровых и больных; оказание квалифицированной медицинской помощи населению;
3) фельдшерский пункт (далее - ФП) - является амбулаторно-поликлиническим подразделением сельской врачебной амбулатории или сельской участковой больницы, открытие и закрытие которого производится органом здравоохранения в установленном порядке;
4) фельдшерско-акушерский пункт (далее - ФАП) - является амбулаторно-поликлиническим подразделением сельской врачебной амбулатории или сельской участковой больницы, открытие и закрытие которого производится органом здравоохранения в установленном порядке.
2. Санитарно-эпидемиологические требования
к земельному участку и территории
4. Земельный участок для размещения зданий СУБ, СВА, ФАП и ФП (далее - зданий медицинских организаций) должен отвечать требованиям действующих строительных норм и правил (далее - СНиП).
5. Не допускается размещение зданий медицинских организаций на участках земли, использовавшихся раннее под свалки, поля ассенизации, скотомогильники, кладбища, имеющих загрязнение почвы органического, химического и другого характера.
6. Функциональное зонирование и застройка территории должны соответствовать требованиям действующих СНиП. На земельном участке зданий медицинских организаций не допускается размещение или наличие функционально не связанных с ней зданий и сооружений.
7. К зданиям должны быть предусмотрены проезды для автомобильного транспорта.
8. Территория СВА должна иметь следующие зоны: основных корпусов, садово-парковую, хозяйственную.
У входа в детское отделение СВА должна быть предусмотрена площадка с навесом для детских колясок.
9. На территории СУБ должны быть выделены зоны: поликлиники, стационара, хозяйственной деятельности, инженерных сооружений и садово-парковая зона, оборудованы площадки для физической культуры.
На территории инфекционного отделения (корпуса) должны быть выделены "чистая" и "грязная" зона, изолированные друг от друга полосой насаждений. На выезде из "грязной" зоны должна быть предусмотрена крытая площадка для дезинфекции транспорта.

10. ФАП мен ФП территорияларында мынадай аймақтар болуы тиіс: негізгі корпус, бау-бақша паркі, шаруашылық.
11. Ауланы жинастыру күнделікті жүргізілу қажет. Қоқыстар мен шаруашылық қалдықтар арнайы полиэтиленді қапшықтармен шабдықталған қоқыс жинағыштарға салынады. Емдеу мекемелерінде қоқыстар мен шаруашылық қалдықтарды жинау нормативтік құқықтық актілердің Мемлекеттік тіркеуден өткізетін Реестрдің N 2774 тіркелген, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 18 наурыздағы "Медициналық ұйымдардың қалдықтарын жинауға, пайдалануға, зарарсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережелері және нормаларын бекіту туралы" N 262 бұйрығының талаптарына сай жүргізілуі керек. см. V085264
12. Қоқыс жинағыштардың қақпақтары болуы қажет және арнайы асфальттанған немесе бетондалған, дезинфекция жүргізуге қолайлы, алаңдарда орналастырылуы керек. Қоқыс жинағыш алаңдар қоршалынады. Палаталық алаңдар мен қоқыс жинағыш алаңдардың ара қашықтығы 25 метрден (бұдан әрі - м) кем болмау тиіс.
13. Мекеме ауласындағы қоқыстар жинауға (әрбір 50 м. сайын) арнайы урналар қойылып, олар күнделікті қоқыстан тазалануы керек. Мекеме ауласы күнделікті жинастырылуы қажет.
3. Ғимараттар мен бөлмелерді жоспарлап орналастыруға
және әрлеуге қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
14. Медициналық ұйымдардың ғимараттары жеке ғимараттарда орналастырылуы керек. АДА АУА-ның құрамына кіруі мүмкін, бірақ кіру есігі жеке болуы қажет.
Ғимараттардың архитектуралық жоспары мен конструктивтік шешімі және аурухана бөлімдері, санитарлық-гигиеналық және эпидемияға қарсы режимді сақтауға және науқастар мен қызметкерлердің еңбек пен демалысына қолайлы жағдай туғызу қажет.
Ғимараттарға жеке кіру есігінен басқа мүгедектер арбасына арналған пандус, сонымен қатар балалардың шанасы мен арбаларын сақтауға арналған, жабдықталған орын болуы керек.
15. Негізгі және көмекші бөлмелердің құрамы мен көлемі ҚНмЕ талаптарына жауап беруі керек.
АДА балалар бөліміне жеке кіретін есігі, гардеробы мен вестибюлі, үлкендердің бөлімшелерінен бөлек болады.
16. Палаталық секциялардың коридорларында және басқа бөлмелерде, ауруханалық жатақ орындарды науқастармен орналастыруға ұрықсат етілмейді.
17. Функционалдық қолданылуына қарай ішкі бөлмелерді Қазақстан Республикасында қолдануға ұрықсат берілген материалдармен өңдейді.
18. Ішкі бөлмелердің ауа алмасуына және өңдеуге Қазақстан Республикасында қолдануға ұрықсат берілген материалдар қолданылады.

10. Территория ФАП и ФП должна иметь зону основного корпуса и хозяйственную зону.
11. Сбор мусора и бытовых отходов должен осуществляться в мусоросборники с вложенными в них полиэтиленовыми мешками. Сбор и утилизация мусора в лечебной организации должен осуществляться в соответствии с требованиями приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 марта 2004 года N 262 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов медицинских организаций", зарегистрированному в Реестре государственных нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2774. см. V085264
12. Для установки мусоросборников в хозяйственной зоне должна быть оборудована специальная площадка с бетонным или асфальтовым покрытием, ограниченная бордюром и кустарником по периметру и имеющая удобный подъездной путь для автотранспорта. Расстояние от мусоросборников до здания должно быть не менее 25 метров (далее - м).
13. Для сбора мусора на территории через каждые 50 м должны быть установлены урны, которые должны очищаться от мусора ежедневно. Территория организации должна ежедневно убираться.
3. Санитарно-эпидемиологические требования
к размещению, планировке и отделке зданий и помещений
14. Здания медицинских организаций должны размещаться в отдельно стоящем здании. СВА может входить в состав СУБ, но должно иметь изолированные входы.
Архитектурно-планировочные и конструктивные решения зданий и помещений медицинских организаций должны обеспечивать условия для соблюдения противоэпидемического режима.
Здания должны, помимо обычного входа для посетителей, иметь пандус для инвалидов в колясках, а также оборудованное место для хранения детских колясок и санок.
15. Состав и площади основных и вспомогательных помещений должны определяться заданием на проектирование, в соответствии с требованиями действующих СНиП.
Детское отделение СВА должно выделяться в самостоятельную группу помещений и иметь отдельный вход, вестибюль с гардеробом, которые должны быть изолированными от вестибюля отделения для взрослых.
16. Не допускается развертывать больничные койки и размещать больных в коридорах палатных секций или других помещениях.
17. Внутренняя отделка помещений должна быть выполнена в соответствии с их функциональным назначением из материалов, разрешенных к применению в Республике Казахстан.
18. Для внутренней отделки помещений, воздуховодов, вентиляционных систем, фильтров должны использоваться материалы, разрешенные к применению в Республике Казахстан.

19. Ауруханадағы барлық технологиялық, санитарлық-техникалық,
инженерлік және басқа жабдықтар мен жиһаздар, инвентарлар жұмыс қалпында болуы керек. Медициналық жабдықтармен жарақтандыру нормативтік құқықтық актілердің Мемлекеттік тіркеуден өткізетін Реестрдің N 2524 тіркелген, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 12 қыркүйектегі "Қазақстан Республикасының ауыл халқына бастапқы медициналық-санитарлық көмек көрсетуді ұйымдастыру туралы" N 677 бұйрығының талаптарына сай жүргізілуі керек.
4. Бөлме жабдықтарына және медицина қызметкерлерінің еңбек
жағдайларына, жарықтандыруға, желдетуге, жылуға, канализация
жүйесіне, шаруашылық-ауыз сумен қамтамасыз етуге қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
20. Егер де тұрғылықты жерлерде орталықтандырылған су жүйесі болмаса, онда электрлік жылытатын құралдарды қолдана отырып қазба жолмен алынған жергілікті суды қолдана алады.
21. Жергілікті канализация жүйесіне жиналған лас сулармен қоқыстар өз уақытында тазаланып отырылуға тиіс.
22. Аурухана қызметкерлері қызмет көрсететін санитарлық тұрмыстық бөлмелер ҚНмЕ талаптарына сай жабдықталуы тиіс.
23. Барлық бөлмелер, медициналық жабдықтар таза күйінде болуы қажет. Бөлмелерді ылғалды жинау, ауасын залалсыздандыру күнделікті жүргізіледі. Жинайтын инвентарлар маркировкаланып, қатаң түрде талапқа сай қолданылып тиісті бөлмеде сақталуы қажет. Бөлмені жинауда Қазақстан Республикасында қолдануға ұрықсат етілген дезинфекциялы заттар қолданылады.
24. Ауаны залалсыздандыру үшін мыналар қолданылады:
1) экрансыз қозғалмалы бактериоциттік шам, есеп бойынша бөлменің 1 текше метр (бұдан әрі- м 3 ) көлемі 2,0-2,5 ватт (бұдан әрі - вт) күшке сәйкес қойылады;
2) экрандық бактериоциттік шам есеп бойынша бөлменің 1 м 3 -на 1,0 вт күші, еденнен 1,8-2,0 м сәйкес қойылуы қажет.
Шамның жұмысының есебі арнайы журналға тіркеледі.
25. Шам сөндіргіші бөлменің кіре берісінде орналасуы керек. Қызметкерлерге бөлмеге кіру бактериоциттік лампа сөнгеннен кейін 30 минөт өткеннен соң, бөлмені желдеткеннен кейін, рұқсат етіледі.
26. Медициналық және де басқада жабдықтар мен инвентарларды залалсыздандыру және зарарсыздандыру жүргізілуі керек.

19. Технологическое, санитарно-техническое, инженерное и другое оборудование, мебель и инвентарь должны находиться в исправном состоянии. Оснащение медицинским оборудованием должно осуществляться в соответствии с требованиями приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 сентября 2003 года N 677 "Об организации оказания первичной медико-санитарной помощи сельскому населению Республики Казахстан", зарегистрированному в Реестре государственных нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2524.
4. Санитарно-эпидемиологические требования
к водоснабжению, канализации, отоплению, вентиляции,
освещению, условиям труда медицинского персонала
и содержанию помещений
20. При отсутствии в населенном пункте централизованных систем водоснабжения и канализации должны быть оборудованы местные системы водоснабжения и канализации, а для очистки сточных вод - локальные очистные сооружения.
21. Удаление стоков местной канализации и твердых отходов должно осуществляться своевременно.
22. Санитарно-бытовые помещения для обслуживающего персонала больниц должны быть оборудованы в соответствии с действующими СНиП.
23. Все помещения, оборудование, медицинский и другой инвентарь должны содержаться в чистоте. Влажная уборка помещений, обеззараживание воздуха должны осуществляться ежедневно.
Уборочный инвентарь должен быть маркирован, использоваться строго по назначению, храниться в специально выделенном помещении.
Уборка помещений должна проводиться с применением моющих и дезинфицирующих средств, разрешенных к применению в Республике Казахстан.
24. Для обеззараживания воздуха должны использоваться:
1) не экранированные передвижные бактерицидные лампы, установленные из расчета мощности 2,0-2,5 ватт (далее - вт) на один кубический метр (далее - м 3 ) объема помещения;
2) экранированные бактерицидные лампы из расчета мощности 1,0 вт на один м 3 помещения, установленные на высоте 1,8-2,0 м от пола, при условии не направленного излучения на находящихся в помещении людей. Учет работы ламп должен фиксироваться в специальном журнале.
25. Выключатель для ламп должен находиться на стене перед входом в помещение и должен быть сблокирован со световым табло "Не входить, включен бактерицидный облучатель". Вход в помещение персонала должен быть разрешен через 30 минут после отключения бактерицидной установки и проветривания помещения. Допускается кратковременное присутствие персонала при включенном ультрафиолетовом облучателе, обязательно в очках-консервах.
26. В помещениях должна проводиться дезинфекция и стерилизация медицинского и другого оборудования.

27. Науқастардың төсек-орыны аптасына 1 рет алмастырылуы керек. Босанатын әйелдердің төсек-орны әрбір 3 күнде алмастырылады. Сүлгі және астарына қоятын салфеткалар қажеттіліктеріне қарай беріледі. Босану блогында стерильденген төсек-орын қолданылады.
28. Науқастардың кір төсек-орындары полиэтиленді қаптарда немесе төсек орын жинауға жабдықталған арбада жинақталады. Кір төсек-орындарды бөлімдерде сұрыптауға болмайды.
Кір төсек орындарды бөлімдерде уақытша сақтау (12 сағатқа дейін) санитарлық бөлмелерде немесе осы мақсатқа арнайы бөлінген бөлмелерде жабық ыдыстарда жүргізіледі. Кір төсек-орынмен жұмыс істейтін жұмыскерлер арнайы санитарлық киімдермен қамтамасыз етілуі тиіс (халат, қолғап, маска).
29. Таза төсек орындар арнайы бөлінген бөлмелерде сақталады. Бөлімшелерде 1 күнге керекті төсек-орын осы мақсатқа арнайы бөлінген шкафтарда сақталады. Төсек-орын мен ыдыстар маркаланған болуы керек.
30. Аурухана төсек-орындары ауруханадағы кір жуатын жерлерде жуылуы тиіс. Жууға төсек-орынның барлық түрі жіберіледі. Аурухана төсек орындары араласып кетпеуі үшін арнайы технологиялық жабдықтар болуы керек. Инфекциялық бөлімдердің төсек орындары залалсыздандырылғаннан кейін жууға жіберілінеді.
31. Таза және лас төсек орындар кір жуғышқа қатты матамен оралып немесе жабық контейнерде арнайы бөлінген транспортпен әкелінуі керек. Ыдыстар тасымалдау кезінде еш дефектісіз және сыртына "таза" және "лас" деп жазылуы қажет.
32. Науқас адамдар ауруханадан шыққанда, өлгенде ластанған матрастар, жастықтар, көрпелер ауыстырылып, одан кейін дезинфекциялық камераларда залалсыздандырылуы тиіс.
33. Стационарға түскен науқас адам қабылдау бөлімінде стационарлық өңдеуден өтеді. Стационарлық өңдеуден өткен науқасқа ішкиім, аяқ киім беріледі. Науқастардың жеке киімі мен аяқ киімдері ілгіші бар арнайы ыдыстарда немесе шығарып салушы адамға сақтауға беріледі. Науқастар мен екі қабат әйелдерге стационарда үй киімімен жүруге рұқсат беріледі. Науқастарды гигиеналық жуу аптасына 1 рет жүргізіледі.
34. Аурухананың медицина қызметкерлеріне арнайы ауыстыратын киімдер берілуі қажет: халат, бас киімі, байлам, ауыстыратын аяқ киімдер күнделікті ауыстырылып отырылады. Оларды сақтауға арналған шкафтар болады. Санитарлық киімдер науқас адамның киімінен бөлек жуылады.
Медицина қызметкерлері мекемеден тыс жерлерде халатпен жүруге ұрықсат етілмейді.

27. Смена белья больным должна проводиться по мере загрязнения, но не реже одного раза в семь дней. Смена постельного белья родильницам должна проводиться каждые три дня, полотенец и подкладных салфеток - ежедневно. В родильных блоках должно применяться стерильное белье.
28. Сбор грязного белья должен осуществляться в клеенчатые, полиэтиленовые мешки или бельевые тележки. Не допускается сортировка грязного белья в отделениях.
Временное хранение (не более 12 часов) грязного белья в отделениях допускается осуществлять в санитарных комнатах или других специально отведенных для этой цели помещениях в закрытой таре (металлических, пластмассовых бачках, плотных ящиках, легко подвергающихся мойке и дезинфекции).
Для работы с грязным бельем персонал должен быть обеспечен сменной санитарной одеждой (халат, косынка, перчатки, маска).
29. Чистое белье должно храниться в специально выделенных помещениях. В отделениях должен храниться суточный запас чистого белья в специально выделенных для этой цели шкафах. Белье и тара должны быть промаркированы.
30. Стирка больничного белья должна осуществляться в прачечных при больницах. Допускается стирка больничного белья в прачечных всех форм собственности при условии выделения специальных технологических линий, исключающих возможность контакта больничного белья с другим. Белье инфекционных отделений перед стиркой должно подвергаться дезинфекции.
31. Доставка чистого и грязного белья в прачечную должна осуществляться специальным транспортом в закрытой таре из плотной ткани или контейнерах. Тара не должна иметь дефектов, способствующих загрязнению белья при транспортировке и иметь маркировку с указанием "чистое" или "грязное" белье.
32. После выписки больного или смерти, а также по мере загрязнения матрацы, подушки, одеяла должны подвергаться обработке в дезинфекционной камере.
33. При поступлении в стационар больные должны проходить санитарную обработку в приемном отделении. После санитарной обработки больному должен выдаваться комплект чистого нательного белья, пижама, тапочки. Личная одежда и обувь должны отдаваться на хранение в специальной таре с вешалками или передаваться на хранение сопровождающему лицу. Допускается нахождение больных и беременных в стационарах в домашней одежде.
Гигиеническое мытье больных должны осуществляться не реже одного раза в семь дней.
34. Медицинский персонал больниц должен быть обеспечен комплектами сменной санитарной одежды: халатами, шапочками или косынками, сменной обувью в количестве, обеспечивающем ее ежедневную смену. Санитарная одежда должна храниться в индивидуальных шкафчиках раздельно от личной одежды. В наличии должен быть комплект санитарной одежды для экстренной ее замены в случае загрязнения. Стирка санитарной одежды должна осуществляться централизованно и раздельно от белья больных.
Нахождение персонала в халатах и обуви за пределами организации не допускается.