8. Вагондардың терезелері 1/3 биіктігінде ашылуы және кез-келген деңгейде фиксерленуі керек. Күннен қорғайтын перделер мен олардың фиксациясына арналған құрылғы болуы қажет, және де шымылдықтар.
9. Өту жолының алаңшаларында жарамды кезекші жарықтар, сол сияқты қайта жеткізілетін және жобаланатын вагондарда апаттық жарықтар болуы керек.
10. Вагонның қызметтік емес кіші дәлізінің соңында стандартты типті алмалы-салмалы қоқыс жинағышы болуы керек.
11. Вагон әжетханаларында су ағып кетуіне арналған еденнің тесігі тығынмен жабылатын болуы керек. Жиналған суға арналған құбыр желілері вагонасты жабдықтарынан алшақ орналасуы, жылу оқшауландырғыш болуы, ал қайта жеткізілетін және жобаланатын вагондарда жылыту құрылғыларымен жабдықталуы керек.
12. Әжетханадағы унитазда пластмасты қақпақты орындық және оны қолмен көтеруге арналған тұтқа болуы керек; дәретхана қағазына арналған ұстағыш, жуу-залалсыздандыру ерітіндісі бар сыйымдылық ыдыс және жуғыш щеткасы болуы керек.
13. Дәретханадағы қолжуғыш ыстық және салқын сумен, сұйық сабын құтыларымен, жуыну қажеттіліктеріне арналған жылжымайтын қабырғалы сөрелермен, айнамен жабдықталуы керек. Су бөлетін крандардың үстіне "Ішуге жарамайтын су" деген жазу немесе таңба болуы керек. Қолжуғыштың жанына бір рет қолданылатын сүлгілерге арналған сүлгі ұстағыш немесе электрлісүлгі, бір рет қолданылатын пайдаланылған қағаз сүлгілеріне арналған сыйымдылық ыдыс болуы керек.
14. Қызметтік бөлмежайларда болуы керек:
1) ыдыстарға, сусындарға және шай саудасына арналған шкафтар және арнайы киімге арналған қуыстар;
2) ыстық және салқын су келіп тұратын қолжуғыш;
3) қайнатылған және салқындатылған қайнаған суды дайындауға арналған бөлек құрылғылар;
4) жолсерікке арналған диван, терезе алды стөлшесі, дыбыс реттейтін қатты дыбыстағыш, вагон ішінің температурасын көрсететін термометр.
15. Вагонның барлық санитарлық-техникалық және тұрмыстық жабдықтары жарамды жағдайда болуы қажет.
3. Сумен жабдықтауға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
16. Суға арналған резервуарлар, тарататын құбыр желілері және су желілері крандары Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген (бұдан әрі - қолдануға рұқсат етілген) материалдардан жасалған болуы керек. Сумен жабдықтау жүйесінің құрылымы судың ластануын болдырмауды және тарату құбыр желілерінен және резервуарлардан судың толық төгілуін және тазалау, жуу, залалсыздандыруды қамтамасыз етуі керек.
17. Резервуарларда су деңгейінің көрсеткіші және қайта жобаланып жатқан вагондарда судың таусылғанын білдіретін сигналды құрылғы болуы қажет.

8. Окна вагонов без кондиционирования воздуха должны открываться на 1/3 их высоты и фиксироваться на любом уровне. На окнах должны быть светонепроницаемые шторы и устройства для их фиксации, а также занавески.
9. Переходные площадки должны иметь поручни, исправное дежурное освещение, а также аварийное - во вновь поставляемых и проектируемых вагонах.
10. В малом коридоре неслужебного конца вагона должен находиться мусоросборник со съемными вкладышами стандартного типа.
11. В туалетах вагона отверстие пола для слива воды должно быть закрыто пробкой. Трубопроводы для сточных вод должны размещаться на удалении от подвагонного оборудования, иметь теплоизоляцию, а во вновь поставляемых и проектируемых вагонах оборудоваться обогревательными устройствами.
12. В туалете унитаз должен иметь пластмассовое сидение с крышкой и ручкой для ее поднятия; должны быть держатель для туалетной бумаги, емкости с моющим и дезинфицирующим средствами и ершом.
13. Умывальник в туалете должен оснащаться смесителем горячей и холодной воды, дозатором жидкого мыла, полкой с бортиком для туалетных принадлежностей, зеркалом. Над водоразборными кранами должна быть пиктограмма или надпись "Вода не питьевая". Около умывальника должен размещаться полотенцедержатель для одноразовых полотенец или электрополотенце, емкость для использованных одноразовых полотенец.
14. В служебном помещении должны быть:
1) шкафы для посуды, напитков, продуктов чайной торговли и ниши для специальной одежды;
2) раковина с подводкой горячей и холодной воды;
3) раздельные установки для приготовления кипятка и охлаждения кипяченой воды;
4) диван для проводника, подоконный столик, громкоговоритель с регулятором громкости, термометр для показания температуры внутри вагона.
15. Все санитарно-техническое и бытовое оборудование вагона должно находиться в исправном состоянии.
3. Санитарно-эпидемиологические требования к водоснабжению
16. Резервуары для воды, распределительные трубопроводы и водопроводные краны должны быть изготовлены из материалов, разрешенных к применению в Республике Казахстан (далее - разрешенные к применению). Конструкция системы водоснабжения должна обеспечивать предотвращение загрязнения воды, полный слив из резервуаров и распределительного трубопровода и быть доступной для очистки, промывки, дезинфекции.
17. Резервуары должны иметь указатели уровня воды и во вновь проектируемых вагонах - устройство с сигналом, свидетельствующим об окончании воды.

18. Резервуарларда, сумен жабдықтаудың құбыр желілері жүйесінде жылу оқшауландырғыш болуы қажет.
19. Вагонның сумен жабдықтау жүйесінің су құятын құбыр ұшының басы ластанудан қорғалған болуы қажет.
20. Вагон резервуарларындағы және су бөлетін крандарындағы судың сапасы нормативтік құқықтық актілердің Мемлекеттік тіркеуден өткізетін Реестрдің N 2999 тіркелген, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 28 маусымдағы "Шаруашылық-ауыз суымен жабдықтауға және мәдени-тұрмыстық су пайдалану орындары жөніндегі санитарлық-эпидемиологиялық ереже мен нормаларды бекіту туралы" N 506 бұйрығына сай болуы қажет.
21. Вагонның сумен жабдықтау жүйесін залалсыздандыру деполық және күрделі жөндеуден кейін, вагондарды мерзімдік техникалық тексеру кезінде жүргізілуі керек.
4. Жылуға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
22. Жолаушылар вагондарындағы жылу жүйесі үй-жайларда бірқалыпты жылуды қамтамасыз етуі керек.
23. Жылыту құралдары бетінің температурасы Цельсий бойынша плюс 80 градустан (бұдан әрі - 0 С), электрлі қыздырғыштар үшін - плюс 200 0 С-тан жоғары болмауы керек. Жылыту құралдары қорғаныс бетінің температурасы плюс 60 0 С-тан аспауы керек.
24. Жылыту құралдарының құрылымы және орналастыруы оларды шаң мен ластан ыңғайлы тазалауды қамтамасыз етуі қажет.
5. Желдеткіш пен ауа баптауға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
25. Желдету жүйесі вагонның барлық жеріне жаз мезгілінде - сағатына 20 текше метрден (бұдан әрі - м 3 /сағ) кем емес, қыста - 10 текше м 3 /сағ кем емес сыртқы ауаны жіберуді қамтамасыз етуге арналған үздіксіз жұмысқа есептелген болуы керек.
26. Купе ауасындағы көміртегінің екі оксиді құрамы 0,1 пайыздан аспауы керек. Жолаушылары бар орындағы ауа қозғалысының жылдамдығы қысқы мезгілде - секундына 0,2 метр (бұдан әрі - м/сек), ауа баптағыш жұмыс істеп тұрған жаз мезгілінде - 0,25 м/сек болуы керек.
Ауа баптағышы жоқ вагондарда жаз мезгілінде 0,4 м/сек ауа қозғалысының жылдамдығына рұқсат етіледі.
27. Вагонға жіберілетін ауа сүзгі көмегімен тазартылуы қажет. Тазартылғаннан кейінгі жіберілген ауаның шаңдануы 0,5 миллиграмм текше метрден аспауы керек. Желдеткіш сүзгілерін ауыстыру жазғы уақытта - 15 күнде бір рет, қысқы мезгілде - 25 күнде бір рет жүргізілуі керек.
28. Вагондарды салқындату жүйесі бірқалыпты салқындатуды қамтамасыз етуі қажет. Салқындату кезінде вагонға жіберілетін сыртқы ауа плюс 16 0 С-тан төмен болмауы керек.
29. Желдеткіш камералары от жағу бөлімдерінен герметикалануы және оқшаулануы қажет.
6. Табиғи және жасанды жарыққа қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар

18. Резервуары, трубопроводы системы водоснабжения должны иметь теплоизоляцию.
19. Оголовок водоналивного патрубка системы водоснабжения вагона должен быть защищен от загрязнения.
20. Качество воды в резервуарах и водоразборных кранах вагона должно соответствовать требованиям приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июня 2004 года N 506 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм по хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2999.
21. Дезинфекция системы водоснабжения вагона должна проводиться при сезонном техническом осмотре вагонов, после деповского и капитального ремонтов.
4. Санитарно-эпидемиологические требования к отоплению
22. Система отопления в пассажирских вагонах должна обеспечивать равномерный обогрев помещений.
23. Температура на поверхности отопительных приборов не должна превышать плюс 80 градусов по Цельсию (далее - 0 С), электронагревателей - плюс 200 0 С. Температура на поверхности защитных кожухов отопительных приборов не должна превышать плюс 60 0 С.
24. Конструкция и размещение отопительных приборов должны обеспечивать их удобную очистку от пыли и загрязнения.
5. Санитарно-эпидемиологические требования к
вентиляции и кондиционированию воздуха
25. Система вентиляции должна быть рассчитана на непрерывную работу для обеспечения подачи наружного воздуха летом - не менее 20 кубических метров в час (далее - м 3 /час), зимой - не менее 10 м 3 /час на каждое место в вагоне.
26. Содержание двуокиси углерода в воздухе купе не должно превышать 0,1 процента. Скорость движения воздуха в местах нахождения пассажиров должна быть 0,2 метров в секунду (далее - м/сек) в зимний период, при работе кондиционера в летний период - 0,25 м/сек.
В вагонах без кондиционирования воздуха в летний период допускается скорость движения воздуха 0,4 м/сек.
27. Подаваемый в вагоны воздух должен очищаться с помощью фильтров. Запыленность подаваемого воздуха после его очистки не должна превышать 0,5 миллиграмма на метр кубический. Замена вентиляционных фильтров должна проводиться в летний период - не реже одного раза в 15 дней, в зимний - один раз в 25 дней.
28. Система охлаждения вагонов должна обеспечивать равномерное охлаждение. Температура подаваемого в вагон наружного воздуха при охлаждении его должна быть не ниже плюс 16 0 С.
29. Вентиляционные камеры должны быть герметичны и изолированы от котельных отделений.
6. Санитарно-эпидемиологические требования к искусственному
и естественному освещению

30. Жасанды жарық ҚНмЕ талаптарына сай болуы керек.
31. Жолаушылар вагондарының жатын бөлмелері мен вагондардың қызметтік бөлмежайларында еденнен 800 миллиметр (бұдан әрі - мм) деңгейде, диван арқалығынан 600 мм қашықтықта және стөлдің бетіне 150 люкстен кем емес жарықты қамтамасыз етуі керек.
32. Әр жатын орындарында жергілікті жарық болуы керек. Жарық жергілікті жарық шамшырағынан 0,7 метр (бұдан әрі - м) қашықтықта, вагон қабырғасынан және диван бетінен 0,5 м биіктікте 40 люкстен кем болмауы қажет.
33. Үлкен дәліздердегі еден деңгейіндегі жарық 50 люксті, кіші дәліздерде - 30 люксті, әжетханаларда - 50 люксті, кіреберіс пен өту алаңшаларында - 30 люксті құрауы керек.
34. Еден деңгейінде 1 люкстен кем емес жарықпен апат жарығы барлық вагондарда қарастырылған болуы керек.
7. Шу мен дірілге қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
35. Жолаушылар мен жолсеріктер үшін купедегі шудың деңгейі 65 децибелден (бұдан әрі - дБа), кіреберісте - 68 дБа, вагонаралық өту жолдарында - 80 дБа аспауы керек.
36. Жолаушылар вагондарының діріл деңгейі 8 Гц жиілікте нормалы қисығы (8 сағаттық әсер кезінде) 0,11 м 2 /сек тең болуы керек.
8. Жолаушылар вагондарын рейске дайындауға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
37. Жолаушылар поездарының құрастыру пункттерінде техникалық үрдіске сәйкес жолаушылар вагондарын толық дайындау мен пайдалану мыналарды енгізіп жүргізілуі қажет:
1) вагондардың сыртын жинау;
2) вагондарды залалсыздандырып өңдеу;
3) ішкі және санитарлық-техникалық жабдықтарды жөндеу;
4) кезеңге сәйкес тежегіш желдеткіштерінің сүзгілерін ауыстыру;
5) вагондардың ішкі бөлмежайларын жинау;
6) вагондарды көлемді жабдық заттарымен, шай саудасымен жабдықтау;
7) вагондарды ауызсумен және отынмен толтыру;
8) төсек қажеттіліктерімен және төсек жиынымен қамтамасыз ету.
38. Жолаушылар вагондарының айналым пункттерінде жолаушылар вагондарын дайындау және жабдықтау мыналарды енгізіп жүргізілуі қажет:
1) вагондардың сыртын жинау;
2) әжетханалар мен қоқыс жәшіктерін залалсыздандырып өңдеу;
3) ішкі жабдықтарды (тапсырыс бойынша) жөндеу;
4) вагондардың ішкі бөлмежайларын жинау;
5) вагондарды ауызсумен және отынмен толтыру.
39. Вагондардың сыртын жинауға жүріс бөліктері мен кузовтарды жуу, әйнектерді, өту алаңшаларын, тұтқаларды жуу, басқышты тазалау жатқызылуы қажет.
40. Жолаушылар вагондарын дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау қолданыстағы заңға сәйкес орындалуы қажет, ол үшін Қазақстан Республикасында тіркелген құралдарды пайдалануы қажет.

30. Искусственное освещение должно соответствовать требованиям СНиП.
31. В спальных пассажирских вагонах и в служебных помещениях вагонов на уровне 800 миллиметров (далее - мм) от пола, на расстоянии 600 мм от спинки дивана и на поверхности столика должна быть обеспечена освещенность не менее 150 люкс.
32. Каждое спальное место должно иметь местное освещение. Освещенность от светильника местного освещения на расстоянии 0,7 метров (далее - м) от стены вагона и на высоте 0,5 м от поверхности дивана должна быть не менее 40 люкс.
33. Освещенность на уровне пола в больших коридорах должна составлять 50 люкс, в малых коридорах - 30 люкс, в туалетах - 50 люкс, в тамбурах и на переходных площадках - 30 люкс.
34. Во всех вагонах должно быть предусмотрено аварийное освещение с освещенностью на уровне пола не менее 1 люкс.
7. Санитарно-эпидемиологические требования к шуму и вибрации
35. Уровень шума для пассажиров и проводника не должен превышать в купе 65 децибел (далее - дБа), тамбурах - 68 дБа, межвагонных переходах - 80 дБа.
36. Уровень вибрации в пассажирских вагонах должен быть равен нормированной кривой 0,11 м/сек 2 на частоте 8 Герц, при 8 часовом воздействии.
8. Санитарно-эпидемиологические требования к подготовке
пассажирских вагонов в рейс
37. В пунктах формирования пассажирских поездов должна проводиться подготовка и экипировка пассажирских вагонов в соответствии с технологическим процессом, который включает следующее:
1) наружную уборку вагонов;
2) дезинфекционную обработку вагонов;
3) ремонт внутреннего и санитарно-технического оборудования;
4) смену фильтров принудительной вентиляции согласно кратности периодичности;
5) уборку внутренних помещений вагонов;
6) снабжение вагонов предметами съемного оборудования и чайной торговли;
7) заправку питьевой водой и топливом;
8) обеспечение постельными принадлежностями и бельем.
38. В пунктах оборота пассажирских поездов должна проводиться подготовка и экипировка пассажирских вагонов, которая включает:
1) наружную уборку вагонов;
2) дезинфекционную обработку туалетов и мусорных ящиков;
3) ремонт внутреннего оборудования (по заявке);
4) уборку внутренних помещений вагонов;
5) заправку вагонов питьевой водой и топливом.
39. Наружная уборка вагонов должна включать обмывку кузова, мытье стекол, переходных площадок, поручней, очистку ступенек.
40. Дезинфекция, дезинсекция и дератизация в пассажирских вагонах должны выполняться в соответствии с действующим законодательством , при этом должны применяться средства, зарегистрированные в Республике Казахстан.

41. Жолаушыларды тасымалдауға арналған вагондар көрсетілген тасымалдауға дейін және кейін дезинфекциялануы және дезинсекциялануы қажет.
42. Жолаушылар вагондарын сапарға құрастыру және айналым пункттерінде жүргізілуі қажет:
1) әр жолаушы вагондарында әжетханалар, қоқыс жәшіктерін залалсыздандырып өңдеу;
2) вагондарды залалсыздандырып өңдеу (жоспарлы және көрсеткіш бойынша);
3) көрсеткіш және өтініш бойынша вагондардың бөлмежайларын залалсыздандырып өңдеу.
43. Жоспардан тыс дезинфекция мен дезинсекция эпидемиологиялық көрсеткіш бойынша жүргізілуі қажет.
44. Матрацтар, жастықтар және қысқы одеалдар ластануына байланысты, шаңнан тазартылуы және камералық өңдеуге жылына екі реттен кем емес жіберілуі қажет.
Жазғы одеалдар ластануына байланысты, бірақ айына екі реттен кем емес жуылуы немесе химиялық өңдеуге жіберілуі керек. Матрацтар мен жастықтардың тысы ластануына байланысты, бірақ айына бір реттен кем емес жуылуы керек.
Стол үсті жапқыштары, шымылдықтар және күннен қорғайтын перделер ластануына байланысты және әр сапардан кейін ауыстырылуы қажет.
45. Төсек жабдықтарын залалсыздандырып камералы өңдеу құрастыру пунктінде жүргізілуі қажет.
46. Сапарға дайындық кезінде (айналым пункттерінде) вагонның санитарлық-тұрмыстық жабдықтарын және ішкі үй-жайларын жинау, қолдануға рұқсат етілген жуу және залалсыздандыру құралдарын пайдаланумен арнайы киімде жүргізілуі керек.
47. Арнайы киім сигналды таңбаларға сәйкес екі халат жиынынан, резеңкелі қолғаптардан (салон мен дәретхананы жинауға арналған бөлек) тұруы керек.
48. Жинау құралдарының құрамында үш шелек, шлабыр, сыпырғыштар, шүберектер, щеткалар, еденнің кілем жамылғылары мен жұмсақ жиһаздары болған жағдайда шаңсорғыш болуы керек. Шелек және шүберектер "дәретханаға арналған", "еденге арналған", "сөрелерге арналған" деп таңбалануы керек. Жинау құралдары вагон кіреберістерінің от жақпайтын жағында жәшікте сақталуы керек. Таңбасына сәйкес емес жинау құралдарын пайдалануға рұқсат етілмейді.
49. Вагонға дезинфекциялы өңдеу жүргізілгеннен кейін ылғалды жинау жүргізілуі керек.
50. Сапарға жіберер алдында және жұмыс күнінің соңында бірнеше рет пайдаланылатын ыдыстар және асхана құралдары рұқсат етілген жуу құралдарын қолдану арқылы жуу ваннасында ыстық судың астында жуылуы қажет. Ыдыс және асхана құралдары жуылғаннан кейін таза сүлгімен құрғағанша сүртілуі қажет.
51. Құрастыру және жолаушылар вагондарының айналым пунктінде және жол бойында темір жол үстін қоқыспен ластауға рұқсат етілмейді. Вагоннан шыққан қоқыстар жабдықтау саябағының жоларалығында және жолаушылар поездары тоқтайтын жерде арнайы дайындалған орында қондырылған қоқыс жинағышына шығарылуы қажет.

41. Вагоны, предназначенные для перевозки пассажиров, должны подвергаться дезинфекции и дезинсекции до и после указанных перевозок.
42. В пунктах формирования и оборота пассажирских вагонов в рейс должны проводиться:
1) дезинфекционная обработка туалетов, мусорных ящиков в каждом пассажирском вагоне;
2) дезинсекционная обработка вагонов (плановая и по показаниям);
3) дератизационная обработка помещений вагонов - по показаниям и заявке.
43. Внеплановая дезинфекция и дезинсекция должны проводиться по эпидемиологическим показаниям.
44. Матрацы, подушки и зимние одеяла должны подвергаться обеспыливанию и камерной обработке по мере загрязнения, но не реже двух раз в год.
Летние одеяла должны стираться или подвергаться химической чистке по мере загрязнения, но не реже двух раз в месяц. Чехлы на матрацы и подушки должны стираться не реже одного раза в месяц и по мере загрязнения.
Смена настольных салфеток, солнцезащитных штор и занавесок должна проводиться после каждого рейса и по мере загрязнения.
45. Дезинфекционная камерная обработка постельных принадлежностей должна проводиться в пункте формирования.
46. Уборка внутренних помещений и санитарно-бытового оборудования вагона при подготовке в рейс (в пункте оборота) должна проводиться в специальной одежде моющими и дезинфицирующими средствами, разрешенными к применению.
47. Специальная одежда должна состоять из двух комплектов халатов, резиновых перчаток (раздельно для уборки салона и туалетов) с соответствующей сигнальной маркировкой.
48. В составе уборочного инвентаря должны быть три ведра, швабра, веники, совки, ветошь, щетки, пылесос при наличии коврового покрытия пола и мягкой мебели. Ведра и ветошь должны иметь маркировку - "для туалета", "для пола", "для полок". Уборочный инвентарь должен храниться в ящиках не котловой стороны тамбура вагонов. Не допускается использование уборочного инвентаря не по назначению.
49. После проведения дезинфекционной обработки вагона должна проводиться влажная уборка.
50. Перед отправлением в рейс и в конце рабочего дня, посуда многоразового пользования и столовые приборы должны мыться в моечной ванне горячей водой с использованием моющих и дезинфицирующих средств, разрешенными к применению. После мытья посуда и столовые приборы должны вытираться насухо чистым полотенцем.
51. В пункте формирования и оборота пассажирских вагонов и в пути следования не допускается загрязнять мусором верхнее строение железнодорожных путей. Мусор из вагонов должен удаляться в мусоросборники, установленные на специально подготовленных местах на междупутьях пункта экипировки и отстоя пассажирских поездов.

52. Тоқтау орындарында жолаушы поездарының дәретханаларын пайдалануға рұқсат етілмейді.
53. Сыртқы және ішкі өңдеуден өткен вагондар көлемді құралдармен, сабынмен, дәретхана қағазымен жабдықталуы қажет. Жабдықтау саябақ құрамды сапарына жіберу алдында әр вагонды қолдануға рұқсат етілген залалсыздандыру және жуу құралдарымен қамтамасыз етуі керек.
54. Алыс және жергілікті қатынастағы поездар үшін сапарға берілетін төсек жиынының саны сапардың ұзақтығына, жолаушылар ағынына байланысты, бір орынға төрт жиыннан кем емес есебімен анықталуы қажет. Төсек жиыны қолданыстағы стандартқа сай болуы керек. Төсек жиынына енуі қажет: жайма, көрпе тыс, жабық түрдегі жастық тыс және сүлгі. Төсек жиыны пломбаланған болуы немесе кір жуу комбинатының штампы болуы, жиын салынған күні және жиын салушының нөмірі көрсетілген арнайы ярлыгымен конвертте (немесе пакетте) тігілген болуы керек.
55. Төсек қажеттілігінің жиынына жатады: матрац, тысы бар жастық, (қысқы немесе жазғы) одеалдар.
56. Қыста және жылдың ауыспалы мезгілінде сыртқы ауа -10 0 С және одан төмен болған кезде вагондарға от жағылуы керек. Құрамға жолаушыларды отырғызу алдында вагондардағы ауа температурасының деңгейі (қыста және жылдың ауыспалы мезгілінде) +22 0 С ( + 2 0 С) болуы қажет. Жаз мезгілінде вагондардағы ауаның температурасы +24 0 С
( + 2 0 С) болуы қажет.
57. Сапарға жіберілетін вагондар қамтамасыз етілуі қажет:
1) алмалы-салмалы құралдармен және жабдықтармен;
2) медициналық көмек көрсетуге арналған (апаттық және ағымдық) дәрі қобдишаларымен, санитарлық зембілмен, аса қауіпті аурулар және карантинді ауру анықталған жағдайға лабораторлық жабдықпен.
58. Жолаушылар вагондарын пайдалануға және жолаушы поездарының құрамына енгізуге рұқсат етілмейді:
1) салқын және ыстық сумен жабдықтау жүйесі, жылу, желдеткіш, электр жарығы, тоңазытқыш қондырғысы, дәретханалардағы су ағызу механизмі жұмыс істемейтін вагондарға;
2) вагондардың бөлмежайлары лас, әйнегі жоқ немесе сынған, салқын және жылдың ауыспалы мезгілінде терезелердің рамалары бекітілмеген болса, есіктері жарамсыз болса;
3) тұрмыстық паразиттер мен кеміргіштер анықталса.
59. Әрбір жолсерік медициналық тексерістен нормативтік құқықтық актілердің Мемлекеттік тіркеуден өткізетін Реестрдің
N 2556 тіркелген, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің 2003 жылғы 20 қазандағы "Халықтың декреттелген тобына міндетті түрде медициналық тексерулерді жүргізу ережесін бекіту туралы" N 766 бұйрығына сай өтулері керек, сонымен қатар нормативтік құқықтық актілердің Мемлекеттік тіркеуден өткізетін Реестрдің N 2531 тіркелген, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің 2003 жылғы 17 қыркүйектегі "Халықтың декреттелген тобын гигиеналық оқытуды ұйымдастыру мен жүргізу жөніндегі санитарлық- эпидемиологиялық ереже мен нормаларды бекіту туралы" N 688 бұйрығына сай гигиеналық оқудан өтуі керек.

52. В местах отстоя пользоваться туалетами пассажирских поездов не допускается.
53. Прошедшие наружную и внутреннюю обработку вагоны должны снабжаться съемным инвентарем, мылом, туалетной бумагой. Перед отправлением состава в рейс экипировочный парк должен обеспечить каждый вагон дезинфицирующими и моющими средствами, разрешенными к применению.
54. Количество постельного белья, выдаваемого в рейс для поездов дальнего и местного сообщения, должно определяться в зависимости от длительности рейса, пассажиропотока, но не менее четырех комплектов на место. Комплект постельного белья должен соответствовать действующим стандартам. В комплект постельного белья должны входить: простыня, пододеяльник, наволочка закрытого типа и полотенце. Комплект постельного белья должен быть в опломбированном или прошитом конверте (или пакете) с закладкой специального ярлыка со штампом прачечной, указанием даты комплектации и номера комплектовщика.
55. В комплект постельных принадлежностей должны входить: матрац и подушка с чехлами, одеяло (зимнее или летнее).
56. Вагоны должны отапливаться в зимнее и переходное время года при температуре наружного воздуха плюс 10 0 С и ниже. Перед подачей состава на посадку (в зимнее и переходное время года), температура воздуха в вагонах должна поддерживаться на уровне плюс 22 0 С ( + ±2 0 С). В летнее время температура воздуха в вагонах должна быть плюс 24 0 С ( + ±2 0 С).
57. Вагоны, отправляемые в рейс должны обеспечиваться:
1) съемным инвентарем и оборудованием;
2) аптечками (аварийной и текущей) для оказания медицинской помощи, санитарными носилками, укладкой на случай обнаружения больных особо опасными и карантинными заболеваниями.
58. Не допускается включение в состав пассажирского поезда и эксплуатация пассажирских вагонов:
1) с неисправными системами холодного и горячего водоснабжения, отопления, вентиляции, электроосвещения, холодильных установок, спускных механизмов в туалетах;
2) с грязными помещениями, разбитыми или отсутствующими стеклами, не утепленными оконными рамами - в холодный и переходной периоды года, неисправными дверями;
3) с наличием бытовых паразитов и грызунов.
59. Каждый проводник должен проходить медицинские осмотры в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 октября 2003 года N 766 "Об утверждении Правил проведения обязательных медицинских осмотров декретированных групп населения", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2556, а также гигиеническое обучение в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 сентября 2003 года N 688 "Об утверждении Правил по организации и проведению гигиенического обучения декретированной группы населения", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2531.

60. Сапарға дайындалған жолаушы құрамы, отырғызуға дейінгі екі сағаттан кем емес уақыттың ішінде мемлекеттік органдардың көліктегі санитарлық-эпидемиологиялық станцияның қатысуымен қабылдануы керек.
9. Жол бойының жолаушылар вагондарын күтіп ұстауға
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
61. Жол бойының вагондары салонын ылғалды жинау қажеттілікке байланысты және тәулігіне екі реттен кем емес жүргізілуі керек. Дәретханалардың еденін жуумен жасалатын жинау Қазақстан Республикасында рұқсат етілген жуу, залалсыздандыру құралдарын қолдану арқылы қажеттілік мөлшеріне байланысты және тәулігіне төрт реттен кем емес жүргізілуі керек. Кілем алашаларын шаңнан тазарту шаңсорғышпен тәулігіне екі реттен кем емес жүргізілуі қажет.
62. Вагонды жинау тек арнайы киімде жүргізілуі қажет.
63. Әр аялдама пункттерінде жолаушылар шыққанға (отырғызуға) дейін ұстағыш тұтқалар шүберекпен сүртілуі керек.
64. Жол бойында дәретханаларды пайдалану режимі сақталуы керек. Аялдамаларда, күрделі теміржол станцияларынан өту кезінде, курорттық-санаториялық және қаламаңындық аумақтарда, тоннельдерде, көпірлерде дәретхананы пайдалануға рұқсат етілмейді. Жолаушылар поездының әр вагондарында поезд өтетін барлық темір жол бойынша санитарлық аймақ шекарасы туралы ақпарат болуы керек.
65. Жолаушылар төсек қажеттіліктерімен және төсек жаймаларымен қамтамасыз етілуі керек. Сонымен қатар төсек қажеттіліктерін төсек жаймаларынсыз пайдалануға, сондай-ақ жеке төсек жаймасын пайдалануға рұқсат етілмейді.
66. Таза төсек жаймалары қызметтік купенің қуысында немесе бөлек орындарда, пайдаланылған төсек жаймалары салынған қапшықтар дәліздің трюмінде сақталуы қажет. Таза және пайдаланылған төсек жаймаларын бірге сақтауға рұқсат етілмейді. Жолаушы баратын станцияға 30 минөт қалғанда жолсерік пайдаланған төсек жаймаларын жинап алуы қажет.
67. Пайдаланған төсек жаймалары салынған қапшықтар пломбалануы қажет.
68. Таза ыдыстарды және шай саудасының өнімдерін сақтауға арналған шкафта бөгде заттарды сақтауға рұқсат етілмейді.
69. Қоқыс және қатты тұрмыстық қалдықтар құрастыру және айналым пункттерінде немесе станцияларда пайдаға асыруға өткізу үшін арнайы сыйымдылыққа (ыдысқа) жиналуы қажет.
70. Поездарда жолаушыларға сатылатын сусындардың, азық-түліктердің ассортименті темір жол көлігіндегі мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдарымен келісілген болуы керек.
71. Вагондарда сатылатын тағам азық-түліктеріне, сусындарға, олардың сапасы мен қауіпсіздігін куәландыратын құжаттары болуы керек.
72. Кондитерлік өнімдер жолаушыларға зауыттың жинағымен берілуі қажет. Шай, кофе, кондитерлік өнімдерді, ланч-бокстерді тарату (алжапқыш, әр жолсерікте куртка) санитарлық киімде жолсерікпен жүргізілуі қажет.

60. Подготовленный в рейс пассажирский состав не менее чем за два часа до подачи на посадку должен приниматься с участием государственных органов санитарно-эпидемиологической станции на транспорте.
9. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию
пассажирских вагонов в пути следования
61. Влажная уборка салона вагона в пути следования должна проводиться не реже двух раз в сутки и по мере загрязнения вагона. Уборка туалетов с мытьем пола проводится не менее четырех раз в сутки и по мере необходимости с применением моющих и дезинфицирующих средств, разрешенных к применению. Обеспыливание ковровых дорожек должно проводиться пылесосом не менее двух раз в сутки.
62. Уборка вагона должна проводиться только в специальной одежде.
63. На каждом остановочном пункте до выхода (посадки) пассажиров поручни должны протираться ветошью.
64. В пути следования должен соблюдаться режим пользования туалетами. На стоянках, при проходе крупных железнодорожных станций, санаторно-курортных и пригородных зон, тоннелей, мостов не допускается пользоваться туалетами. В каждом вагоне пассажирского поезда должна быть информация о границах санитарных зон по всем железным дорогам, через которые следует поезд.
65. Пассажиры должны быть обеспечены постельными принадлежностями и постельным бельем. При этом не допускается пользование постельными принадлежностями без постельного белья, а также пользование личным постельным бельем.
66. Чистое постельное белье должно храниться в нишах служебного купе или в отведенных местах, мешки с использованным постельным бельем хранятся в трюме по коридору. Не допускается совместное хранение чистого и использованного постельного белья. Уборка использованного постельного белья осуществляется проводником за тридцать минут до прибытия пассажира на станцию назначения.
67. В пунктах оборота мешки с использованным постельным бельем должны быть опломбированы.
68. В шкафу для чистой посуды и продукции чайной торговли не допускается хранение посторонних предметов и вещей.
69. Мусор и твердые бытовые отходы должны собираться в специальную емкость (тару) для последующей сдачи на утилизацию в пунктах формирования и оборота или на станциях.
70. Предоставляемый пассажирам в поездах ассортимент реализуемых продуктов питания и напитков должен быть согласован с государственными органами санитарно-эпидемиологической службы на железнодорожном транспорте.
71. На реализуемые в вагонах пищевые продукты, напитки должны быть документы, удостоверяющие их качество и безопасность.
72. Кондитерские изделия должны выдаваться пассажирам в расфасовке завода изготовителя. Раздача чая, кофе, кондитерских изделий, ланч-боксов должна производиться проводником в санитарной одежде (фартук или курточка на каждого проводника).