Уәкілетті банктердің ішкі валюта нарығында сұраныс пен ұсыныс көздері бойынша есеп беру тізбесі, нысандары және ұсыну мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту жөнінде
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 29 қазандағы N 135 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 3 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 3960. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 27 шілдедегі N 221 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күшін жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 221 (2012.10.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Сұраныс пен ұсыныс көздерінің, сондай-ақ ішкі валюта нарығында шетел валютасын пайдалану бағыттарының мониторингін жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған Уәкілетті банктердің ішкі валюта нарығында сұраныс пен ұсыныс көздері бойынша есеп беру тізбесі, нысандары және ұсыну мерзімдері туралы нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы қаулы 2006 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енеді.
3. Төлем балансы және валюталық реттеу департаменті (Дюгай Н.Н.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігіне, уәкілетті банктерге жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Г.З.Айманбетоваға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығы мен қаржы
ұйымдарын реттеу және
қадағалау агенттігі
Төрағасы
2005 жылғы 11 қараша
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
Төрағаның бірінші орынбасары
2005 жылғы 4 қараша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2005 жылғы 29 қазандағы
N 135 қаулысымен бекітілді
Уәкілетті банктердің ішкі валюта нарығында сұраныс
пен ұсыныс көздері бойынша есеп беру тізбесі, нысандары
және ұсыну мерзімдері туралы нұсқаулық 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкітуралы", "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметітуралы", " Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы " Қазақстан Республикасының Заңдарына және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі - Ұлттық Банк) басқа нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді және уәкілетті банктердің (бұдан әрі - банктер) ішкі валюта нарығында сұраныс пен ұсыныс көздері бойынша есеп беру тізбесін, нысандарын және ұсыну мерзімдерін белгілейді.

Об утверждении Инструкции о перечне, формах и сроках представления уполномоченными банками отчетности по источникам спроса и предложения на внутреннем валютном рынке
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2005 года № 135. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 3 декабря 2005 года № 3960. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 июля 2012 года № 221
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.07.2012 № 221 (вводится в действие с 01.10.2012).
В целях осуществления мониторинга источников спроса и предложения, а также направлений использования иностранной валюты на внутреннем валютном рынке, Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о перечне, формах и сроках представления уполномоченными банками отчетности по источникам спроса и предложения на внутреннем валютном рынке.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 апреля 2006 года.
3. Департаменту платежного баланса и валютного регулирования (Дюгай Н.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, уполномоченных банков.
4. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Айманбетову Г.З.
Председатель
Национального Банка
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство
Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
Председатель
11 ноября 2005 год
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство
Республики Казахстан
по статистике
Первый заместитель
Председателя
4 ноября 2005 год
Утверждена
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 октября 2005 года N 135
Инструкция
о перечне, формах и сроках представления уполномоченными
банками отчетности по источникам спроса и предложения
на внутреннем валютном рынке
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законами Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", "О валютном регулировании и валютном контроле" и другими нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан (далее - Национальный Банк) и устанавливает перечень, формы и сроки представления отчетности по источникам спроса и предложения на внутреннем валютном рынке уполномоченными банками (далее - банки).

2. Осы Нұсқаулықтың мақсаты ішкі валюта нарығындағы банк операциялары және клиенттердің банктік шоттары және шетел валютасындағы банктік шоттарын ашпай жүргізілетін аударымдар бойынша ақша қозғалысы туралы ақпаратты жинау арқылы шетел валютасын сатып алу/сату мақсаттарында түсу/жұмсалу көздерін бірегейлендіру және бағалау болып табылады.
2-тарау. Есеп беруді ұсыну
3. Банктің есеп беруіне:
1) клиенттердің банктік шоттармен және банктік шоттарын ашпай жүргізілетін аударымдар бойынша шетел валютасындағы ақша қозғалысы туралы жиынтық есеп - 1-нысан (осы Нұсқаулыққа  1-қосымша );
2) банктің және оның клиенттерінің шетел валютасын сатып алу/сатуы туралы есеп - 2-нысан (осы Нұсқаулыққа  2-қосымша );
3) клиенттердің шетел валютасындағы банктік шоттардағы ақша қозғалысы туралы есеп - 3-нысан (осы Нұсқаулыққа  3-қосымша ) кіреді.
4. Банктің есеп беруі клиенттердің барлық банктік шоттары және шетел валютасындағы банктік шоттарын ашпай жүргізілетін аударымдар бойынша ақпарат негізінде тұтастай банк жүйесі бойынша ұсынылады. Банктің клиенттеріне резидент және резидент емес жеке тұлғалар, сондай-ақ филиалдар мен өкілдіктерді қоса алғанда банктер болып табылмайтын резидент және резидент емес заңды тұлғалар жатады. Есеп беруге сондай-ақ бір банктің клиенттері арасындағы операциялар және бір клиенттің банктік шоттары бойынша ақша аударымдары жөніндегі мәліметтер де кіреді.
5. 1-нысан бойынша "Клиенттердің банктік шоттарымен және банктік шотын ашпай жүргізілетін аударымдар бойынша шетел валютасындағы ақша қозғалысы туралы жиынтық есепті" және 2-нысан бойынша "Банктердің және оның клиенттерінің шетел валютасын сатып алу/сатуы туралы есепті" банктер ай сайын жасайды. Есептерді ұсыну мерзімі - есептік кезеңнен кейінгі айдың жетінші күніне (қоса алғанда) дейін.
3-нысан бойынша "Клиенттердің шетел валютасындағы банктік шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есепті" банктер он күндік сайын - айдың бірінен онына дейін, он бірінен жиырмасына дейін, жиырма бірінен күнтізбелік айдың соңғы күніне дейін жасайды. Есепті ұсыну мерзімдері - әрбір айдың төртінші, он төртінші, жиырма төртінші күндері.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.07.26 N 64 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
6. Егер есеп беру мерзімінің соңғы күні жұмыс күні болмаса, онда есеп беру мерзімінің біткен күні келесі жұмыс күні болып есептеледі.
7. Банктің есеп беруі Ұлттық Банкке электрондық тасымалдағыштармен ұсынылады.
8. Банктің есебіне өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу қажет болған жағдайда есепті берген күннен бастап үш күндік мерзімде Ұлттық Банкке электрондық тасымалдағышта өзгерістер және/немесе толықтыруларды ескере отырып есепті ұсынады.

2. Целью настоящей Инструкции является идентификация и оценка источников поступления/расходования, целей покупки/продажи иностранной валюты посредством сбора информации об операциях банков на внутреннем валютном рынке и движении денег по банковским счетам клиентов и переводам без открытия банковского счета в иностранной валюте.
Глава 2. Представление отчетности
3. Отчетность банка включает в себя:
1) сводный отчет о движении денег в иностранной валюте по банковским счетам клиентов и переводам без открытия банковского счета - Форма 1 (приложение 1 к настоящей Инструкции);
2) отчет о покупке/продаже иностранной валюты банком и его клиентами - Форма 2 (приложение 2 к настоящей Инструкции);
3) отчет о движении денег на банковских счетах клиентов в иностранной валюте - Форма 3 (приложение 3 к настоящей Инструкции).
4. Отчетность банка представляется в целом по системе банка на основе информации по всем банковским счетам клиентов и переводам без открытия банковского счета в иностранной валюте. К клиентам банка относятся физические лица - резиденты и нерезиденты, а также юридические лица - резиденты и нерезиденты, не являющиеся банками, включая их филиалы и представительства. Отчетность также включает сведения по операциям между клиентами одного банка и переводы денег по банковским счетам одного клиента.
5. "Сводный отчет о движении денег в иностранной валюте по банковским счетам клиентов и переводам без открытия банковского счета" по Форме 1 и "Отчет о покупке/продаже иностранной валюты банком и его клиентами" по Форме 2 составляются банками ежемесячно. Срок представления отчетов - до седьмого числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом.
"Отчет о движении денег на банковских счетах клиентов в иностранной валюте" по Форме 3 составляется банками ежедекадно - с первого по десятое число месяца, с одиннадцатого по двадцатое число месяца, с двадцать первого по последнее число календарного месяца. Сроки представления отчета - четвертого, четырнадцатого и двадцать четвертого числа каждого месяца.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 26.07.2010 № 64 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
6. Если последний день срока представления отчетности банка приходится на нерабочий день, днем окончания срока представления отчетности считается следующий за ним рабочий день.
7. Отчетность банка представляется в Национальный Банк на электронном носителе.
8. В случае необходимости внесения изменений и/или дополнений в отчетность, банк в трехдневный срок со дня представления отчетности представляет в Национальный Банк отчетность, с учетом изменений и/или дополнений на электронном носителе.

9. Есеп беру есеп берудің әрбір нысаны үшін белгіленген бірліктерде жасалады. Ұлттық сол сияқты шетел валютасында мың бірлікпен жасалатын есеп беруде валютаның бес жүз бірлігінен кем сома нөлге дөңгелектенеді, валютаның бес жүзге тең және одан жоғары бірлігі валютаның мың бірлігіне дейін дөңгелектенеді.
10. Есепті толтыру кезінде операцияларды жіктеу осы Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес нақтылауды ескере отырып, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1011 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банк Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы N 388 болып бекітілген "Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісін - төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісін қолдану ережесін бекіту жөніндегі"  қаулысына сәйкес жүзеге асырылады.
11. Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалдары мен өкілдіктері бар резидент емес заңды тұлғалардың тізбесі 3-нысан бойынша есеп беруді жасау үшін Ұлттық Банкте қалыптасады және оның өзектілігіне қарай жазбаша түрде банктерге жіберіледі.
12. Банк осы Нұсқаулықтың 5-тармағында көрсетілген есепті ұсынбағаны немесе ұсыну мерзімдерін бұзғаны үшін, сондай-ақ толық емес немесе шынайы емес ақпаратты бергені үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершілік атқарады.
13. Ұлттық Банк өзінің өкілеттігі шегінде клиенттер тізбесін өзекті ету үшін банктен қосымша ақпарат сұратуға құқылы.
3-тарау. Қорытынды ережелер
14. Осы Нұсқаулықпен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте шешіледі.
Уәкілетті банктердің ішкі
валюта нарығында сұраныс
пен ұсыныс көздері бойынша
есеп беру тізбесі, нысандары
және ұсыну мерзімдері
туралы нұсқаулыққа 1-қосымша
1-нысан. Клиенттердің банктік шоттарымен және банктік
шотын ашпай жүргізілетін аударымдары бойынша шетел
валютасындағы ақша қозғалысы туралы жиынтық есеп
Ескерту. 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.07.26 N 64 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
______________________________          200__ жылғы _______________
(уәкілетті банктің атауы)                             (айы)
мың теңге
N
Көрсеткіштің атауы
жол-
дың
коды
Бар-
лығы
резиденттер
резидент
еместер
оның ішінде
операциялар
бойынша
оның ішінде
операциялар
бойынша
рези-
дент-
тер-
мен
рези-
дент
емес-
тер-
мен
рези-
дент-
тер-
мен
рези-
дент
емес-
тер-
мен
А
Б
В
1
2
3
4
5
1

9. Отчетность составляется в единицах, установленных для каждой формы отчетности. В отчетности, составляемой в тысячах единиц валюты, как национальной, так и иностранной, сумма менее пятисот единиц валюты округляется до нуля, а сумма, равная пятистам и более единицам валюты, округляется до тысячи единиц валюты.
10. При заполнении отчета классификация операций осуществляется согласно постановлению Правления Национального Банка от 15 ноября 1999 года N 388 "Об утверждении Правил применения Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей", зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1011, с учетом детализации в соответствии с требованиями настоящей Инструкции.
11. Перечень юридических лиц Республики Казахстан, а также юридических лиц - нерезидентов, имеющих филиалы и представительства, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан, для составления отчетности по Форме 3 формируется Национальным Банком и по мере его актуализации доводится до сведения банка в письменном виде.
12. Банк несет ответственность за непредставление или нарушение сроков представления отчетности, указанных в пункте 5 настоящей Инструкции, а также представление неполной или недостоверной информации в соответствии с законами Республики Казахстан.
13. Национальный Банк, в пределах своих полномочий, для актуализации перечня клиентов вправе запрашивать у банка дополнительную информацию.
Глава 3. Заключительные положения
14. Вопросы, не урегулированные настоящей Инструкцией, разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Инструкции о перечне,
формах и сроках представления
уполномоченными банками
отчетности по источникам
спроса и предложения на
внутреннем валютном рынке
Форма 1. Сводный отчет о движении денег в иностранной
валюте по банковским счетам клиентов и переводам без
открытия банковского счета
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 26.07.2010 № 64 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
____________________________________        за _____________200_ года
(наименование уполномоченного банка)            (месяц)
тысяч тенге
N
Наименование показателя
Код
строки
Всего
резидентов
нерезидентов
в том
числе по
операциям с
в том числе
по операциям с
рези-
ден-
тами
нере-
зи-
ден-
тами
рези-
ден-
тами
нере-
зи-
ден-
тами
А
Б
В
1
2
3
4
5
1

1-нысан "Клиенттердің банктік шоттарымен және банктік шотын ашпай жүргізілетін аударымдары бойынша шетел валютасындағы ақша қозғалысы туралы жиынтық есеп" (бұдан әрі - 1-нысан) шетел валютасының түсу және пайдалану бағыттарының көздері бөлігінде толтырылады.
1-нысан екі бөліктен тұрады: 1-бөлім - Шетел валютасының клиенттердің пайдасына түсуі, 2-бөлім - Клиенттердің шетел валютасын шоттан алуы және/немесе аударуы.
1-нысан мың теңгемен толтырылады. 1-нысанды толтырған кезде бухгалтерлік есеп мақсатында қабылданған операция жасалған күнгі валюта айырбастау бағамын пайдалану қажет.
1-нысанды толтырған кезде мына шарттардың орындалуын қамтамасыз ету қажет:
барлық жолдар бойынша 1-баған 2, 3, 4, 5-бағандардың сомасына тең;
коды 10000 жол = коды 11000 жол + коды 12000 жол + коды 13000 жол + коды 14000 жол + коды 15000 жол;
коды 11000 жол = коды 11100 жол + коды 11200 жол;
коды 11200 жол = коды 11210 жол + коды 11220 жол + коды 11230 жол + коды 11240 жол + коды 11250 жол + коды 11260 жол;
коды 11240 жол >= коды 11241 жол + коды 11242 жол;
коды 11241 жолда резидент банктерден тартқан заемдарына сондай-ақ клиенттердің есеп беретін банктен тартқан заемдары кіреді;
коды 11250 жол >= коды 11251 жол + коды 11252 жол + коды 11253 жол + коды 11254 жол + коды 11255 жол;
коды 13000 жол = коды 13001 жол + коды 13002 жол;
коды 13001 жолда клиенттердің резидент банктерде ашылған өз банк шоттарынан ақша аударымдарына сондай-ақ клиенттердің есеп беретін банкте ашылған банк шотынан ақша аударымдары (банкішілік аударымдар) кіреді;
коды 14000 жол = коды 14100 жол + коды 14200 жол;
коды 15000 жол = коды 15100 жол + коды 15200 жол;
коды 20000 жол = коды 21000 жол + коды 22000 жол + коды 23000 жол + коды 24000 жол + коды 25000 жол;
коды 21000 жол = коды 21100 жол + коды 21200 жол;
коды 21200 жол = коды 21210 жол + коды 21220 жол + коды 21230 жол + коды 21240 жол + коды 21250 жол + коды 21260 жол;
коды 21240 жол >= коды 21241 жол + коды 21242 жол;
коды 21241 жолда клиенттердің резидент банктерден тартқан заемдары бойынша міндеттемелерді орындау операцияларына сондай-ақ клиенттердің есеп беретін банктен тартқан заемдары бойынша міндеттемелерді орындау операциялары кіреді;

Форма 1 "Сводный отчет о движении денег в иностранной валюте по банковским счетам клиентов и переводам без открытия банковского счета" (далее - Форма 1) заполняется в разрезе источников поступления и направлений использования иностранной валюты.
Форма 1 состоит из двух разделов: Раздел 1 - Поступление иностранной валюты в пользу клиентов, Раздел 2 - Снятие и/или перевод иностранной валюты клиентами.
Форма 1 заполняется в тысячах тенге. При заполнении Формы 1 необходимо использовать курс обмена валют, принятый в целях бухгалтерского учета, на дату совершения операции.
При заполнении Формы 1 необходимо обеспечить выполнение следующих условий:
графа 1 по всем строкам равна сумме граф 2, 3, 4, 5;
строка с кодом 10000 = строка с кодом 11000 + строка с кодом 12000 + строка с кодом 13000 + строка с кодом 14000 + строка с кодом 15000;
строка с кодом 11000 = строка с кодом 11100 + строка с кодом 11200;
строка с кодом 11200 = строка с кодом 11210 + строка с кодом 11220 + строка с кодом 11230 + строка с кодом 11240 + строка с кодом 11250 + строка с кодом 11260;
строка с кодом 11240 >= строка с кодом 11241 + строка с кодом 11242;
в строке с кодом 11241 займы, привлеченные от банков-резидентов, включают также займы, привлеченные клиентами от банка, предоставляющего отчет;
строка с кодом 11250 >= строка с кодом 11251 + строка с кодом 11252 + строка с кодом 11253 + строка с кодом 11254 + строка с кодом 11255;
строка с кодом 13000 = строка с кодом 13001 + строка с кодом 13002;
в строке с кодом 13001 переводы клиентами денег со своих банковских счетов, открытых в банках-резидентах, включают также переводы клиентами денег с банковского счета, открытого в банке, предоставляющем отчет (внутрибанковские переводы);
строка с кодом 14000 = строка с кодом 14100 + строка с кодом 14200;
строка с кодом 15000 = строка с кодом 15100 + строка с кодом 15200;
строка с кодом 20000 = строка с кодом 21000 + строка с кодом 22000 + строка с кодом 23000 + строка с кодом 24000 + строка с кодом 25000;
строка с кодом 21000 = строка с кодом 21100 + строка с кодом 21200;
строка с кодом 21200 = строка с кодом 21210 + строка с кодом 21220 + строка с кодом 21230 + строка с кодом 21240 + строка с кодом 21250 + строка с кодом 21260;
строка с кодом 21240 >= строка с кодом 21241 + строка с кодом 21242;
в строке с кодом 21241 операции по выполнению обязательств по займам, привлеченным клиентами от банков-резидентов, включают также операции по выполнению обязательств по займам, привлеченным клиентами от банка, предоставляющего отчет;

коды 21250 жол >= коды 21251 жол + коды 21252 жол + коды 21253 жол + коды 21254 жол + коды 21255 жол;
коды 23000 жол = коды 23001 жол + коды 23002 жол;
коды 23001 жолда клиенттердің резидент банктерде ашылған өз банк шоттарына ақша аударымдарына сондай-ақ клиенттердің есеп беретін банкте ашылған өз банк шоттарына ақша аударымдары (банкішілік аударымдар) кіреді;
коды 24000 жол = коды 24100 жол + коды 24200 жол;
коды 25000 жол = коды 25100 жол + коды 25200 жол.
Уәкілетті банктердің ішкі
валюта нарығында сұраныс
пен ұсыныс көздері бойынша
есеп беру тізбесі, нысандары
және ұсыну мерзімдері
туралы нұсқаулыққа 2-қосымша
2-нысан. Банктің және оның клиенттерінің
шетел валютасын сатып алу және сату туралы есебі
______________________________          200__ жылғы _______________
(уәкілетті банктің атауы)                             (айы)
1-бөлім. Банк операциялары
Ескерту. 1-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.07.26 N 64 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
N
Көрсеткіштің атауы
Жолдың
коды
Барлығы
(мың
теңге)
оның ішінде валюта түрлері бойынша (шетел валютасының мың бірлігі)
USD
EUR
RUR
А
Б
В
1
2
3
4
1
Банктің шетел валютасын сатып алуы

строка с кодом 21250 >= строка с кодом 21251 + строка с кодом 21252 + строка с кодом 21253 + строка с кодом 21254 + строка с кодом 21255;
строка с кодом 23000 = строка с кодом 23001 + строка с кодом 23002;
в строке с кодом 23001 переводы клиентами денег на свои банковские счета, открытые в банках-резидентах включают также переводы клиентами денег на свои банковские счета, открытые в банке, предоставляющем отчет (внутрибанковские переводы);
строка с кодом 24000 = строка с кодом 24100 + строка с кодом 24200;
строка с кодом 25000 = строка с кодом 25100 + строка с кодом 25200.
Приложение 2
к Инструкции о перечне,
формах и сроках представления
уполномоченными банками
отчетности по источникам
спроса и предложения на
внутреннем валютном рынке
Форма 2. Отчет о покупке/продаже иностранной
валюты банком и его клиентами
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 26.07.2010 № 64 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
____________________________________   за _____________200_ года
(наименование уполномоченного банка)            (месяц)
Раздел 1. Операции банка
N
Наименование показателя
Код
строки
Всего
(тысяч
тенге)
из них по видам валют (тысяч единиц иностранной валюты)
USD
EUR
RUR
А
Б
В
1
2
3
4
1
Покупка иностранной валюты банком

2-нысан Банктің және оның клиенттерінің шетел валютасын сатып алу және сату туралы есебі»(бұдан әрі - 2-нысан) банктің және банк клиенттерінің шетел валютасын сатып алу және сату ауқымдарын (1-бөлім. Банк операциялары) (2-бөлім. Банк клиенттерінің операциялары) көрсетеді.
1-бөлімнің және 2-бөлімнің 1-бағаны бойынша сатып алынатын және сатылатын шетел валютасының ауқымдары мың теңгемен көрсетіледі. Жалпы көлемдерге теңгемен де, және басқа да шетел валютасымен сату және сатып алу кіреді. 2-нысанды толтырған кезде бухгалтерлік есеп мақсатында қабылданған операция жасалған күнгі валюта айырбастау бағамын пайдалану қажет.
1-бөлімнің 2, 3, 4-бағандары бойынша, тиісінше, сатып алынатын және сатылатын АҚШ долларының (USD), Еуроның (EUR) және Ресей рублінің көлемі (RUR) тиісті валютаның мың бірлігімен көрсетіледі.
1-бөлімнің кодтары 110000 және 120000 жолдарына банк клиенттерімен, банктің айырбастау орындары арқылы тұрғындармен жүргізілетін айырбастау операциялары бойынша және Қазақстан қор биржасы мен банкаралық нарықта жасалған операциялар бойынша мәліметтер кіреді.
2-бөлімде деректер шетел валютасын теңгеге және басқа шетел валютасына сатып алу/сату операциялары, сондай-ақ резидент клиенттер және резидент емес клиенттер жүзеге асыратын операциялар бөлігінде көрсетіледі.
Шетел валютасын банктің айырбастау орындары арқылы сатып алуды/сатуды жүзеге асырған жеке тұлғалар (тұрғындар) банк клиенттеріне жатпайды.
2-нысанды толтырған кезде мына шарттардың орындалуын қамтамасыз ету қажет:
коды 110000 жол = коды 110001 жол + коды 110002 жол + коды 110003 + коды 110004 жол;
коды 120000 жол = коды 120001 жол + коды 120002 жол + коды 120003 жол + коды 120004 жол;
барлық жолдар бойынша 1-баған 2, 3, 4, 5-бағандардың сомасына тең;
коды 210000 жол = коды 211000 жол + коды 212000 жол;
коды 211000 жол >= коды 211400 жол;
коды 212000 жол >= коды 212400 жол;
коды 212400 жол = коды 212409 жол + коды 212410 жол + коды 212420 жол;
коды 212410 жол = коды 212411 жол + коды 212412 жол + коды 212413 жол + коды 212414 жол + коды 212415 жол + коды 212416 жол  + коды 212417 жол;
коды 212420 жол = коды 212421 жол + коды 212422 жол + коды 212423 жол + коды 212424 жол + коды 212425 жол + коды 212426 жол + коды 212427 жол;
коды 220000 жол = коды 221000 жол + коды 222000 жол;
коды 221000 жол >= коды 221400 жол;
коды 222000 жол >= коды 222400 жол.
2-нысанды толтырған кезде 2-нысанның және 1-нысанның деректерін төмендегідей келісуді қамтамасыз ету қажет:

Форма 2 "Отчет о покупке и продаже иностранной валюты банком и его клиентами" (далее - Форма 2) отражает объемы покупки и продажи иностранной валюты банком (Раздел 1. Операции банка) и клиентами банка (Раздел 2. Операции клиентов банка).
По графе 1 Раздела 1 и Раздела 2 отражаются общие объемы покупаемой или продаваемой иностранной валюты в тысячах тенге. Общие объемы включают продажу и покупку как за тенге, так и за другую иностранную валюту. При заполнении Формы 2 необходимо использовать курс обмена валют, принятый в целях бухгалтерского учета, на дату совершения операции.
По графам 2, 3, 4, Раздела 1 отражаются, соответственно, объемы покупаемых и продаваемых долларов США (USD), Евро (EUR) и Российских рублей (RUR), в тысячах единиц соответствующей валюты.
Строки с кодами 110000 и 120000 Раздела 1 включают сведения по обменным операциям с клиентами банка, населением через обменные пункты банка и операциям, совершенным на Казахстанской фондовой бирже и межбанковском рынке.
В Разделе 2 данные отражаются в разрезе операций покупки/продажи иностранной валюты за тенге и за другую иностранную валюту, а также операций, осуществляемых клиентами-резидентами и клиентами-нерезидентами.
Физические лица (население), осуществившие покупку/продажу иностранной валюты через обменные пункты банка, не относятся к клиентам банка.
При заполнении Формы 2 необходимо обеспечить выполнение следующих условий:
строка с кодом 110000 = строка с кодом 110001 + строка с кодом 110002 + строка с кодом 110003 + строка с кодом 110004;
строка с кодом 120000 = строка с кодом 120001 + строка с кодом 120002 + строка с кодом 120003 + строка с кодом 120004;
графа 1 по всем строкам равна сумме граф 2, 3, 4, 5;
строка с кодом 210000 = строка с кодом 211000 + строка с кодом 212000;
строка с кодом 211000 >= строка с кодом 211400;
строка с кодом 212000 >= строка с кодом 212400;
строка с кодом 212400 = строка с кодом 212409 + строка с кодом 212410 + строка с кодом 212420;
строка с кодом 212410 = строка с кодом 212411 + строка с кодом 212412 + строка с кодом 212413 + строка с кодом 212414 + строка с кодом 212415 + строка с кодом 212416 + строка с кодом 212417;
строка с кодом 212420 = строка с кодом 212421 + строка с кодом 212422 + строка с кодом 212423 + строка с кодом 212424 + строка с кодом 212425 + строка с кодом 212426 + строка с кодом 212427;
строка с кодом 220000 = строка с кодом 221000 + строка с кодом 222000;
строка с кодом 221000 >= строка с кодом 221400;
строка с кодом 222000 >= строка с кодом 222400.
При заполнении Формы 2 необходимо обеспечить следующее согласование данных Формы 2 и Формы 1:

2-нысанның 2-бағанының коды 211400 жолы = 1-нысанның коды 14100 жолы (2-баған + 3-баған);
2-нысанның 3-бағанының коды 211400 жолы = 1-нысанның коды 14100 жолы (4-баған + 5-баған);
2-нысанның 2-бағанының коды 212400 жолы = 1-нысанның коды 14200 жолы (2-баған + 3-баған);
2-нысанның 3-бағанының коды 212400 жолы = 1-нысанның коды 14200 жолы (4-баған + 5-баған);
2-нысанның 2-бағанының коды 221400 жолы = 1-нысанның коды 24100 жолы (2-баған + 3-баған);
2-нысанның 3-бағанының коды 221400 жолы = 1-нысанның коды 24100 жолы (4-баған + 5-баған);
2-нысанның 2-бағанының коды 222400 жолы = 1-нысанның коды 24200 жолы (2-баған + 3-баған);
2-нысанның 3-бағанының коды 222400 жолы = 1-нысанның коды 24200 жолы (4-баған + 5-баған).
Уәкілетті банктердің ішкі
валюта нарығында сұраныс
пен ұсыныс көздері бойынша
есеп беру тізбесі, нысандары
және ұсыну мерзімдері
туралы нұсқаулыққа 3-қосымша
3-нысан. Клиенттердің шетел валютасындағы банктік
шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп
Ескерту. 3-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.07.26 N 64 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
__________________________       200__ жылғы __________ __онкүндігі
(уәкілетті банктің атауы)                      (айы)
банктік шоты валютасының мың бірлігі
N
N
Жолдың
коды
Барлығы
1
...
Клиенттің атауы
Клиенттің
бизнес
сәйкестендіру
нөмірі (БСН) /
Салық
төлеушінің
тіркеу нөмірі
(СТН)
Банк шотының
валютасы
USD
EUR
RUR
USD
EUR
RUR
USD
EUR
RUR
Көрсеткіштің
атауы
А
Б
B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Кезең басындағы
қалдық

строка с кодом 211400 графа 2 Формы 2 = строка с кодом 14100 (графа 2 + графа 3) Формы 1;
строка с кодом 211400 графа 3 Формы 2 = строка с кодом 14100 (графа 4 + графа 5) Формы 1;
строка с кодом 212400 графа 2 Формы 2 = строка с кодом 14200 (графа 2 + графа 3) Формы 1;
строка с кодом 212400 графа 3 Формы 2 = строка с кодом 14200 (графа 4 + графа 5) Формы 1;
строка с кодом 221400 графа 2 Формы 2 = строка с кодом 24100 (графа 2 + графа 3) Формы 1;
строка с кодом 221400 графа 3 Формы 2 = строка с кодом 24100 (графа 4 + графа 5) Формы 1;
строка с кодом 222400 графа 2 Формы 2 = строка с кодом 24200 (графа 2 + графа 3) Формы 1;
строка с кодом 222400 графа 3 Формы 2 = строка с кодом 24200 (графа 4 + графа 5) Формы 1.
Приложение 3
к Инструкции о перечне,
формах и сроках представления
уполномоченными банками
отчетности по источникам
спроса и предложения на
внутреннем валютном рынке
Форма 3. Отчет о движении денег на банковских
счетах клиентов в иностранной валюте
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 26.07.2010 № 64 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
____________________________________  за __декаду_________200_года
(наименование уполномоченного банка)              (месяц)
тысяч единиц валюты
банковского счета
N
N
Код строки
Всего
1
...
Наименование
клиента
Бизнес-иденти-
фикационный
номер (БИН)/
Регистрацион-
ный номер
налогоплатель-
щика (РНН)
клиента
\ Валюта
\ банковского
\ счета
\
\
\
Наиме-\
нование\
пока-   \
зателя   \
USD
EUR
RUR
USD
EUR
RUR
USD
EUR
RUR
А
Б
B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Остаток на начало периода

420400
74
Алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.07.26 N 64 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
Басшы _________________________________
(аты-жөні)
Бас бухгалтер __________________________
(аты-жөні)
3-қосымшаны толтыру жөніндегі нұсқаулар
Ескерту. Нұсқауларға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.07.26 N 64 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
3-нысан Клиенттердің шетел валютасындағы банктік шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп»(бұдан әрі - 3-нысан) Ұлттық Банк белгілеген тізбеге кіретін банктің әрбір клиенті бойынша толтырылады. 3-нысан банк клиенттерінің шетел валютасындағы банктік шоттарының жалпы ахуалын: операциялар нәтижесінде болған есепті кезең басындағы өзгерістерді бөле отырып, кезең басындағы және аяғындағы қалдықтарды көрсетеді. 3-нысанда банк клиенттерінің мына валюталармен: АҚШ долларымен, еуромен, ресей рублімен ашылған банк шоттары бойынша ақша қалдығы және қозғалысы көрсетіледі. Деректер банктік шоты валютасының мың бірлігімен толтырылады.
3-нысанды толтырған кезде банктік шоты валютасынан басқа валютамен клиенттің төлемін/аударымын жасаған жағдайда, төлем/аударым валюта айырбасы ретінде емес, нағыз мәнімен көрсетіледі. Клиенттің бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН) болмаған кезде клиенттің салық төлеушісінің тіркеу нөмірі (СТН) көрсетіледі.
3-нысанды толтырған кезде мына шарттардың орындалуын қамтамасыз ету қажет:
кестенің барлық жолдары бойынша 1, 2, 3-бағандар барлық клиенттер бойынша банк шотының тиісті валютасы бойынша мәндердің сомаларына тең болуы тиіс;
коды 100000 жол = өткен есепті кезеңнің коды 300000 жолы;
коды 300000 жол = коды 100000 жол + (коды 210000 жол – коды 210400 жол) + коды 410400 жол – (коды 220000 жол – коды 220400 жол) – коды 420400 жол;
коды 210000 жол = коды 211000 жол + коды 212000 жол + коды 210300 жол + коды 210400 жол + коды 210500 жол;
коды 211000 жол = коды 211110 жол + коды 211120 жол + коды 211130 жол + коды 211140 жол + коды 211150 жол + коды 211160 жол;
коды 211140 жол >= коды 211141 жол + коды 211142 жол;
коды 211141 жолда резидент банктерден заемдар тарту бойынша операцияларға сондай-ақ есеп беретін банктен тартқан заемдар кіреді;
коды 211150 жол = коды 211151 жол + коды 211152 жол;
коды 212000 жол = коды 212110 жол + коды 212120 жол + коды 212130 жол + коды 212140 жол + коды 212150 жол + коды 212160 жол;

420400
74
Исключена постановлением Правления Национального Банка РК от
26.07.2010 № 64 (вводится в действие по истечении четырнадцати
дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК)
Руководитель _________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Главный бухгалтер ____________________________
(фамилия, имя, отчество)
Указания по заполнению Приложения 3
Форма 3 "Отчет о движении денег на банковских счетах клиентов в иностранной валюте" (далее - Форма 3) заполняется по каждому клиенту банка, входящему в перечень, устанавливаемый Национальным Банком. Форма 3 отражает общее состояние банковских счетов клиентов банка в иностранной валюте: остатки на начало и конец периода с выделением изменений за отчетный период, произошедших в результате операций. В Форме 3 отражаются остаток и движение денег по банковским счетам  клиентов банка, открытых в следующих валютах: доллары США, евро, российские рубли. Данные заполняются в тысячах единиц валюты банковского счета.
При заполнении Формы 3 в случае проведения банком платежа/перевода клиента в валюте, отличной от валюты банковского счета, платеж/перевод отражается с истинным назначением, а не как конвертация валюты. При отсутствии бизнес-идентификационного номера (БИН) клиента указывается регистрационный номер налогоплательщика (РНН) клиента.
При заполнении Формы 3 необходимо обеспечить выполнение следующих условий:
по всем строкам таблицы графы 1, 2, 3 должны равняться суммам значений по всем клиентам по соответствующей валюте банковского счета;
строка с кодом 100000 = строка с кодом 300000 за предыдущий отчетный период;
строка с кодом 300000 = строка с кодом 100000 + (строка с кодом 210000 – строка с кодом 210400) + строка с кодом 410400 – (строка с кодом 220000 – строка с кодом 220400) – строка с кодом 420400;
строка с кодом 210000 = строка с кодом 211000 + строка с кодом 212000 + строка с кодом 210300 + строка с кодом 210400 + строка с кодом 210500;
строка с кодом 211000 = строка с кодом 211110 + строка с кодом 211120 + строка с кодом 211130 + строка с кодом 211140 + строка с кодом 211150 + строка с кодом 211160;
строка с кодом 211140 >= строка с кодом 211141 + строка с кодом 211142;
в строке с кодом 211141 операции по привлечению займов от банков-резидентов включают также займы, привлеченные от банка, представляющего отчет;
строка с кодом 211150 = строка с кодом 211151 + строка с кодом 211152;
строка с кодом 212000 = строка с кодом 212110 + строка с кодом 212120 + строка с кодом 212130 + строка с кодом 212140 + строка с кодом 212150 + строка с кодом 212160;

коды 212140 жол >= коды 212141 жол + коды 212142 жол;
коды 212141 жолда резидент банктерден заемдар тарту бойынша операцияларға сондай-ақ есеп беретін банктен тартқан заемдар кіреді;
коды 212150 жол = коды 212151 жол + коды 212152 жол;
коды 210300 жол = коды 210301 жол + коды 210302 жол;
коды 210301 жолда клиенттердің резидент банктерде ашылған өз банк шоттарынан ақша аударымдарына сондай-ақ клиенттердің есеп беретін банкте ашылған өз банк шотына ақша аударымдары (банкішілік аударымдар) кіреді;
коды 220000 жол = коды 221000 жол + коды 222000 жол + коды 220300 жол + коды 220400 жол + коды 220500 жол;
коды 221000 жол = коды 221110 жол + коды 221120 жол + коды 221130 жол + коды 221140 жол + коды 221150 жол + коды 221160 жол;
коды 221140 жол > = коды 221141 жол + коды 221142 жол;
коды 221141 жолда резидент банктерден тартқан заемдар бойынша міндеттемелерді орындау операцияларына сондай-ақ есеп беретін банктен тартқан заемдар бойынша міндеттемелерді орындау операциялары кіреді;
коды 221150 жол = коды 221151 жол + коды 221152 жол;
коды 222000 жол = коды 222110 жол + коды 222120 жол + коды 222130 жол + коды 222140 жол + коды 222150 жол + коды 222160 жол;
коды 222140 жол >= коды 222141 жол + коды 222142 жол;
коды 222141 жолда резидент банктерден тартқан заемдар бойынша міндеттемелерді орындау операцияларына сондай-ақ есеп беретін банктен тартқан заемдар бойынша міндеттемелерді орындау операциялары кіреді;
коды 222150 жол = коды 222151 жол + коды 222152 жол;
коды 220300 жол = коды 220301 жол + коды 220302 жол;
коды 220301 жолда клиенттердің резидент банктерде ашылған өз банк шоттарына ақша аударымдарына сондай-ақ клиенттердің есеп беретін банкте ашылған өз банк шотына ақша аударымдары (банкішілік аударымдар) кіреді;
коды 410400 жол >= коды 412400 жол.

строка с кодом 212140 >= строка с кодом 212141 + строка с кодом 212142;
в строке с кодом 212141 операции по привлечению займов от банков-резидентов включают также займы, привлеченные от банка, представляющего отчет;
строка с кодом 212150 = строка с кодом 212151 + строка с кодом 212152;
строка с кодом 210300 = строка с кодом 210301 + строка с кодом 210302;
в строке с кодом 210301 переводы клиентами денег со своих банковских счетов, открытых в банках-резидентах, включают также переводы клиентами денег с банковского счета, открытого в банке, предоставляющем отчет (внутрибанковские переводы);
строка с кодом 220000 = строка с кодом 221000 + строка с кодом 222000 + строка с кодом 220300 + строка с кодом 220400 + строка с кодом 220500;
строка с кодом 221000 = строка с кодом 221110 + строка с кодом 221120 + строка с кодом 221130 + строка с кодом 221140 + строка с кодом 221150 + строка с кодом 221160;
строка с кодом 221140 >= строка с кодом 221141 + строка с кодом 221142;
в строке с кодом 221141 операции по выполнению обязательств по займам, привлеченным от банков-резидентов, включают также операции по выполнению обязательств по займам, привлеченным от банка, представляющего отчет;
строка с кодом 221150 = строка с кодом 221151 + строка с кодом 221152;
строка с кодом 222000 = строка с кодом 222110 + строка с кодом 222120 + строка с кодом 222130 + строка с кодом 222140 + строка с кодом 222150 + строка с кодом 222160;
строка с кодом 222140 >= строка с кодом 222141 + строка с кодом 222142;
в строке с кодом 222141 операции по выполнению обязательств по займам, привлеченным от банков-резидентов, включают также операции по выполнению обязательств по займам, привлеченным от банка, представляющего отчет;
строка с кодом 222150 = строка с кодом 222151 + строка с кодом 222152;
строка с кодом 220300 = строка с кодом 220301 + строка с кодом 220302;
в строке с кодом 220301 переводы клиентами денег на свои банковские счета, открытые в банках-резидентах, включают также переводы клиентами денег на свой банковский счет, открытый в банке, предоставляющем отчет (внутрибанковские переводы);
строка с кодом 410400 >= строка с кодом 412400.