Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы республикалық мемлекеттік меншік құқығы субъектісінің функцияларын жүзеге асыратын ұлттық компаниялар мен ұйымдарды қоспағанда, мемлекеттік кәсіпорындардың, акцияларының бақылау пакеттері (қатысу үлестері) мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) қаржы-шаруашылық қызметтерінің жоспарларын әзірлеу және беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2005 жылғы 27 желтоқсандағы N 441 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 23 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 4031. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2012 жылғы 28 ақпандағы № 52 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 7 наурыздағы № 140 Бірлескен бұйрығы.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Экономикалық даму және сауда министрінің 2012.02.28 № 52 және ҚР Қаржы министрінің 2012.03.07 № 140 (мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бірлескен бұйрығымен.
Мемлекеттiк мүлiктi басқарудың тиiмдiлiгін арттыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi мен Қазақстан Республикасы Президентiнiң Іс басқармасы республикалық мемлекеттiк меншiк құқығы субъектiсiнiң функцияларын жүзеге асыратын ұлттық компаниялар мен ұйымдарды қоспағанда, мемлекеттiк кәсiпорындардың, акцияларының бақылау пакеттерi (қатысу үлестерi) мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың (жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктердiң) қаржы-шаруашылық қызметтерiнiң жоспарларын әзiрлеу және беру ережесi бекiтiлсiн.
2. Республикалық меншiктегi акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн (қатысу үлестерiн) иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын, сондай-ақ республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың мемлекеттiк басқару органдары болып табылатын мемлекеттiк органдар заңнамада белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi мен Қазақстан Республикасы Президентiнiң Іс басқармасы республикалық мемлекеттiк меншiк құқығы субъектiсiнiң функцияларын жүзеге асыратын ұлттық компаниялар мен ұйымдарды қоспағанда, мемлекеттiк кәсiпорындардың, акцияларының бақылау пакеттерi (қатысу үлестерi) мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың (жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктердiң) қаржы-шаруашылық қызметтерiнiң 2006-2008 жылдарға арналған жоспарларын 2006 жылдың
1 сәуiрiнен кешiктiрмей осы бұйрықтың талаптарына сәйкестендiрудi қамтамасыз етсiн.

Об утверждении Правил разработки и представления планов финансово-хозяйственной деятельности государственных предприятий, акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью), контрольные пакеты акций (доли участия) которых принадлежат государству, за исключением национальных компаний и организаций, в отношении которых Национальный Банк Республики Казахстан и Управление делами Президента Республики Казахстан осуществляют функции субъекта права республиканской государственной собственности
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 декабря 2005 года № 441. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 января 2006 года № 4031. Утратил силу совместным приказом Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 28 февраля 2012 года № 52 и Министра финансов Республики Казахстан от 7 марта 2012 года № 140
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра экономического развития и торговли РК от 28.02.2012 № 52 и Министра финансов РК от 07.03.2012 № 140.
В целях повышения эффективности управления государственным имуществом, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки и представления планов финансово-хозяйственной деятельности государственных предприятий, акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью), контрольные пакеты акций (доли участия) которых принадлежат государству, за исключением национальных компаний и организаций, в отношении которых Национальный Банк Республики Казахстан и Управление делами Президента Республики Казахстан осуществляют функции субъекта права республиканской государственной собственности.
2. Государственным органам, которые осуществляют права владения и пользования государственными пакетами акций (долей участия), находящимися в республиканской собственности, а также являются органами государственного управления по отношению к республиканским государственным предприятиям, в установленном законодательством порядке обеспечить приведение планов финансово-хозяйственной деятельности государственных предприятий, акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью), контрольные пакеты акций (доли участия) которых принадлежат государству, за исключением национальных компаний и организаций, в отношении которых Национальный Банк Республики Казахстан и Управление делами Президента Республики Казахстан осуществляют функции субъекта права республиканской государственной собственности, на 2006-2008 годы в соответствие с требованиями настоящего приказа в срок не позднее 1 апреля 2006 года.

3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетi (М.С.Раханов) заңнамада белгiленген тәртiппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
4. "Ұлттық компанияларға және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ведомстволық бағыныстыларына жатқызылғандарды қоспағанда, акцияларының бақылау пакеттерi (қатысу үлестерi) мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың (жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктердiң) қаржы-шаруашылық қызметтерiнiң жоспарларын және мемлекеттiк кәсiпорындардың шаруашылық қызметтерiнiң жоспарларын әзiрлеу және беру ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 2003 жылғы 23 қазандағы N 376 бұйрығының (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде тiркелген N 2552) күшi жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгінде мемлекеттiк тiркелген күнінен батап қолданысқа енгiзiледi.
Министр
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрiнiң
2005 жылғы 27 желтоқсандағы
N 441 бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi мен Қазақстан Республикасы Президентiнiң Іс басқармасы республикалық мемлекеттiк меншiк құқығы субъектiсiнiң функцияларын жүзеге асыратын ұлттық компаниялар мен ұйымдарды қоспағанда, мемлекеттiк кәсiпорындардың, акцияларының
бақылау пакеттерi (қатысу үлестерi) мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың (жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктердiң) қаржы-шаруашылық қызметтерiнiң
жоспарларын әзiрлеу және беру ережесi
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi мен Қазақстан Республикасы Президентiнiң Iс басқармасы республикалық мемлекеттiк меншiк құқығы субъектiсiнiң функцияларын жүзеге асыратын ұлттық компаниялар мен ұйымдарды қоспағанда, мемлекеттiк кәсiпорындардың, акцияларының бақылау пакеттерi (қатысу үлестерi) мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың (жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктердiң) қаржы-шаруашылық қызметтерiнiң жоспарларын әзiрлеу және беру Ережесi тиiстi жоспарлы кезеңге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi мен Қазақстан Республикасы Президентiнiң Іс басқармасы республикалық мемлекеттiк меншiк құқығы субъектiсiнiң функцияларын жүзеге асыратын ұлттық компаниялар мен ұйымдарды қоспағанда, мемлекеттiк кәсiпорындардың, акцияларының бақылау пакеттерi (қатысу үлестерi) мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың (жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктердiң) (бұдан әрi - Ұйымдар) қаржы-шаруашылық қызметтерiнiң жоспарларын әзiрлеу мен беру тәртiбiн айқындайды.

3. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан (Раханов М.С.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Признать утратившим силу  приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 октября 2003 года N 376 "Об утверждении Правил разработки и представления планов финансово-хозяйственной деятельности акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью), контрольные пакеты акций (доли участия) которых принадлежат государству, и планов хозяйственной деятельности государственных предприятий, за исключением национальных компаний и подведомственных Национальному Банку Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2552).
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в
Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 декабря 2005 года N 441
ПРАВИЛА
разработки и представления планов финансово-хозяйственной
деятельности государственных предприятий, акционерных обществ
(товариществ с ограниченной ответственностью), контрольные пакеты
акций (доли участия) которых принадлежат государству, за исключением
национальных компаний и организаций, в отношении которых
Национальный Банк Республики Казахстан и Управление делами
Президента Республики Казахстан осуществляют функции субъекта права
республиканской государственной собственности
Глава 1. Общие положения
1.   Настоящие Правила разработки и представления планов финансово-хозяйственной
деятельности государственных предприятий, акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью), контрольные пакеты акций (доли участия) которых принадлежат государству, за исключением национальных компаний и организаций, в отношении которых Национальный Банк Республики Казахстан и Управление делами Президента Республики Казахстан осуществляют функции субъекта права республиканской государственной собственности (далее - Правила) определяют порядок разработки и представления на соответствующий планируемый период планов финансово-хозяйственной деятельности государственных предприятий, акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью),
контрольные пакеты акций (доли участия) которых принадлежат государству, за исключением национальных компаний и организаций, в отношении которых Национальный Банк Республики Казахстан и Управление делами Президента Республики Казахстан осуществляют функции субъекта права республиканской государственной собственности (далее - Организации).

2. Ұйымдардың қаржы-шаруашылық қызметтерiнiң жоспары (бұдан әрi - ҚШҚ жоспары) Ереженiң 1-36 қосымшаларына сәйкес жасалған бөлiмдер мен нысандарды қамтиды.
3. Ереженiң 1-36 қосымшаларында мынадай негiзгi түсiнiктер пайдаланылады:
1) елеулi ықпал - ұйымның қаржылық және шаруашылық қызметiне қатысты шешiмдер қабылдауға қатысу мүмкiндiгi;
2) қосалқы өндiрiс - негiзгi өндiрiске қызмет көрсетуге арналған өндiрiс (жөндеу жұмыстары, жүктердi тасымалдау, су беру, құрылыс учаскесi, электр станциясы, қазандық және тағы басқалар), оның өнiмiн ұйымның өзi қолданады немесе басқа тұтынушыларға шығарылуы мүмкiн;
3) бақылау - ұйымның қаржылық және шаруашылық қызметiн басқару мүмкiндiгi;
4) еңбек нормасы - еңбек шығынының өлшемi, анықталған ұйымдастыру-техникалық жағдайларда тиiстi кәсiбi, мамандығы, бiлiктiлiгi бар бiр жұмысшы жекелеген жұмыстарды, операцияларды немесе функцияларды орындауы бойынша белгiленген тапсырма;
5) сатушы рыногы - өнiмге деген сұраныс оның ұсынысынан асатын рынок;
сатушы рыногына тән сипаттар:
тапшылықтың болуы;
өнiм сапасының жеткiлiксiздiгi;
жоғары бағалар;
6) сатып алушы рыногы - өнiмге деген сұраныс оның ұсынысынан төмен рынок;
сатып алушы рыногына тән сипаттар:
тапшылықтың болмауы;
өнiм сапасының жақсару үрдiсi;
бағаның тұрақтылық немесе төмендеу үрдiсi;
7) өнiм - материалдық-заттай нысанды (материалдық өнiм), рухани, ақпараттық нысанда (интеллектуалдық өнiм) немесе орындалған жұмыстар мен қызметтер түрiнде берiлген ұйымның шаруашылық қызметiнiң нәтижесi;
8) өнiмдер - белгiлi бiр уақыт аралығында ұйым өндiрген барлық өнiмнiң саны;
9) штаттық кесте, штат - ұйымның тиiстi органымен бекiтiлген лауазымы мен жалақысы көрсетiлген қызметкерлердiң сандық құрамының тiзбесi.
2-тарау. ҚШҚ жоспарын әзiрлеу және бекiту тәртiбi
4. ҚШҚ жоспарының жобасын жасау мынадай тәртiппен жүзеге асырылады:
1) Тиiстi ҚШҚ жоспары жасалып отырған кезеңге ҚШҚ жоспарының жобасын әзiрлеудi атқарушы орган (басқарма (дирекция) немесе Ұйымның басшысы (директоры, басқарушысы) жүзеге асырады.
Атқарушы орган ҚШҚ жоспары жасалып отырған кезеңнiң алдындағы жылдың 1 қарашасына дейiн ҚШҚ жоспарының жобасын акционерлiк қоғамның директорлар кеңесiнiң (жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiк қатысушыларының жалпы жиналысының, мемлекеттiк кәсiпорынды мемлекеттік басқару органының) қарауына енгізеді.
Ескертулер болған кезде атқарушы орган 15 жұмыс күнi iшiнде ҚШҚ жоспарының жобасын пысықтайды және акционерлiк қоғамның директорлар кеңесiнiң (жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiк қатысушыларының жалпы жиналысының, мемлекеттiк кәсiпорынды мемлекеттiк басқару органының) қарауына қайта енгiзедi.

2. План финансово-хозяйственной деятельности Организаций (далее - План ФХД) включает в себя разделы и формы, составляемые в соответствии с приложениями 1-36 к Правилам.
3. В приложениях 1-36 к Правилам используются следующие основные понятия:
1) значительное влияние - возможность участвовать в принятии решений в отношении финансовой и хозяйственной деятельности организации;
2) вспомогательное производство - производство, предназначенное для обслуживания основного производства (ремонтные работы, перевозка грузов, подача воды, строительный участок, электростанция, котельная и так далее), продукция которого потребляется самой организацией или может отпускаться другим потребителям;
3) контроль - возможность управлять финансовой и хозяйственной деятельностью организации;
4) норма труда - мера затрат труда, установленное задание по выполнению в определенных организационно-технических условиях отдельных работ, операций или функций одним работником, имеющим соответствующую профессию, специальность, квалификацию;
5) рынок продавца - рынок, на котором спрос на продукцию превосходит его предложение;
характерные черты рынка продавца:
наличие дефицита;
недостаточное качество продукции;
высокие цены;
6) рынок покупателя - рынок, на котором спрос на продукцию ниже его предложения;
характерные черты рынка покупателя:
отсутствие дефицита;
тенденция улучшения качества продукции; тенденция стабильности или снижения цен;
7) продукт - результат хозяйственной деятельности организации, представленный в материально-вещественной форме (материальный продукт), в духовной, информационной форме (интеллектуальный продукт) либо в виде выполненных работ и услуг;
8) продукция - все количество продуктов, произведенных организацией за определенный промежуток времени;
9) штатное расписание, штат - утвержденный соответствующим органом организации перечень численного состава сотрудников с указанием должностей и окладов.
Глава 2. Порядок разработки и утверждения Плана ФХД
4. Формирование проекта Плана ФХД осуществляется в следующем порядке:
1) Разработку проекта Плана ФХД на соответствующий планируемый период осуществляет
исполнительный орган (правление (дирекция) или руководитель (директор, управляющий) Организации.
Исполнительный орган до 1 ноября года, предшествующего планируемому периоду, вносит проект Плана ФХД на рассмотрение совету директоров акционерного общества (общему собранию участников товарищества с ограниченной ответственностью, органу государственного управления государственным предприятием).
При наличии замечаний, исполнительный орган в течение 15 рабочих дней дорабатывает проект Плана ФХД и повторно представляет его на рассмотрение совету директоров акционерного общества (общему собранию участников товарищества с ограниченной ответственностью, органу государственного управления государственным предприятием).

2) ҚШҚ жоспарының жобасы акционерлiк қоғамның директорлар кеңесiмен (жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiк қатысушыларының жалпы жиналысымен, мемлекеттiк кәсiпорынды мемлекеттiк басқару органымен) ҚШҚ жоспары жасалып отырған кезеңнiң алдындағы жылдың 25 желтоқсанына дейiн бекiтiледi.
3) Акционерлiк қоғамның директорлар кеңесiнiң төрағасы (жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiк қатысушыларының жалпы жиналысы, мемлекеттiк кәсiпорынды мемлекеттiк басқару органы) ҚШҚ жоспары бекiтiлген күннен бастап 5 жұмыс күнi iшiнде оның қағаз және электрондық түрдегi көшiрмесiн мемлекеттiк меншiкке билiк етуге уәкiлеттi органға (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) ұсынуды қамтамасыз етедi.
3-тарау. ҚШҚ жоспарын түзеу
5. ҚШҚ-ның Жоспарын түзетуге жарты жылда бір рет қана, сондай-ақ шұғыл мемлекеттік тапсырмаларды, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің жеке тапсырмаларын, халықаралық келісімдердің нормаларын орындауға байланысты жағдайларда жол беріледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009.10.23 N 460 бұйрығымен.
6. ҚШҚ жоспарын түзету қажет болған жағдайда атқарушы орган жарты жылдық аяқталатын күнге дейiнгi 60 күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей өзгертiлген ҚШҚ жоспарының жобасын тиiстi негiздемелерiмен акционерлiк қоғамның директорлар кеңесiнiң (жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiк қатысушыларының жалпы жиналысының, мемлекеттiк кәсiпорынды мемлекеттiк басқару органының) қарауына енгiзедi.
Ескертулер болған кезде атқарушы орган 5 жұмыс күнi iшiнде түзетiлген ҚШҚ жоспарының жобасын пысықтайды және акционерлiк қоғамның директорлар кеңесiнiң (жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiк қатысушыларының жалпы жиналысының, мемлекеттiк кәсiпорынды мемлекеттiк басқару органының) қарауына қайта енгiзедi.
Акционерлiк қоғамның директорлар кеңесiнiң төрағасы (жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiк қатысушыларының жалпы жиналысы, мемлекеттiк кәсiпорынды мемлекеттiк басқару органы) ҚШҚ жоспарына түзету енгiзу туралы шешiм қабылданған күннен бастап 5 жұмыс күнi iшiнде оның қағаз және электрондық түрдегi көшiрмесiн уәкiлеттi органға ұсынуды қамтамасыз етедi.
7. Атқарушы орган кiшi топтың жоспарлы көрсеткiштерiнiң бекiтiлген сомасы шегiнде ҚШҚ жоспарын дербес түзетуге құқылы. Мұнда кiшi топтың жекелеген сыныптары мен баптарын кiшi топтың сыныптары мен баптары бойынша бекiтiлген жоспарлы сомасының кемiнде 20 пайызы шегiнде түзетуге рұқсат беріледі.
Атқарушы орган кiшi топтың жекелеген сыныптары мен баптарын түзету туралы шешiм қабылданған күннен бастап 5 жұмыс күнiнен кешiктiрмей:
акционерлiк қоғамның директорлар кеңесiнiң төрағасына (жауапкершiлiгі шектеулi серiктестiктiң мемлекеттiк қатысу үлесiне иелiк ету және пайдалану құқығын жүзеге асыратын мемлекеттiк органға, мемлекеттiк кәсiпорынды мемлекеттiк басқару органына) шешiмнiң қағаздағы нұсқасының көшiрмесiн;
уәкiлеттi органға шешiмнiң қағаз түрiндегi көшiрмесiн және түзетiлген ҚШҚ жоспарының қағаз және электрондық түрдегi көшiрмесiн ҚШҚ жоспарына енгiзiлген өзгерiстер мен толықтыруларды ашатын түсiндiрме жазбахатымен жiбередi.

2) Проект Плана ФХД утверждается советом директоров акционерного общества (общим собранием участников товарищества с ограниченной ответственностью, органом государственного управления государственным предприятием) до 25 декабря года, предшествующего планируемому периоду.
3) Председатель совета директоров акционерного общества (общее собрание участников товарищества с ограниченной ответственностью, орган государственного управления государственным предприятием) в течение 5 рабочих дней со дня утверждения Плана ФХД, обеспечивает представление его копии на бумажном и электронном носителях в орган, уполномоченный на распоряжение государственной собственностью (далее - уполномоченный орган).
Глава 3. Корректировка Плана ФХД
5. Корректировка Плана ФХД допускается не более одного раза в полугодие, а также в случаях, связанных с выполнением неотложных государственных задач, отдельных поручений Премьер-министра Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан, норм международных соглашений.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.10.2009 № 460 (порядок введения в действие см. п. 3).
6. В случае необходимости корректировки Плана ФХД, исполнительный орган не позднее 60 календарных дней до даты завершения полугодия вносит на рассмотрение совету директоров акционерного общества (общему собранию участников товарищества с ограниченной ответственностью, органу государственного управления государственным предприятием) измененный проект Плана ФХД с соответствующими обоснованиями.
При наличии замечаний исполнительный орган в течение 5 рабочих дней дорабатывает проект скорректированного Плана ФХД и повторно представляет его на рассмотрение совету директоров акционерного общества (общему собранию участников товарищества с ограниченной ответственностью, органу государственного управления государственным предприятием).
Председатель совета директоров акционерного общества (общее собрание участников товарищества с ограниченной ответственностью, орган государственного управления государственным предприятием) в течение 5 рабочих дней со дня принятия решения о внесении корректировок в План ФХД обеспечивает представление его копии на бумажном и электронном носителях в уполномоченный орган.
7. Исполнительный орган вправе самостоятельно корректировать План ФХД в пределах утвержденной суммы плановых показателей подгруппы. При этом допускается корректировка отдельных классов и статей подгруппы в пределах не более 20 процентов от утвержденных плановых сумм по классам и статьям подгруппы.
Исполнительный орган в срок не позднее 5 рабочих дней со дня принятия решения о корректировке отдельных классов и статей подгруппы направляет:
председателю совета директоров акционерного общества (государственному органу, осуществляющему права владения и пользования государственными долями участия товарищества с ограниченной ответственностью, органу государственного управления государственным предприятием) копию решения на бумажном носителе;
уполномоченному органу копию решения на бумажном носителе и копию скорректированного Плана ФХД на бумажном и электронном носителях с пояснительной запиской, раскрывающей изменения и дополнения, внесенные в План ФХД.

4-тарау. ҚШҚ жоспарының орындалуын бақылау
8. ҚШҚ жоспарының орындалуын бақылауды акционерлiк қоғамның директорлар кеңесi (жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiк қатысушыларының жалпы жиналысы, мемлекеттiк кәсiпорынды мемлекеттiк басқару органы) жүзеге асырады.
5-тарау. Қорытынды ережелер
9. ҚШҚ жоспарының жобасын әзiрлеу барысында әдiснамалық басшылықты уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
10. Директорлар кеңесiнiң (қатысушылардың жалпы жиналысы, мемлекеттiк басқару органы) ҚШҚ жоспарының жобасын сапалы қарау мақсатында және Ұйымдар қызметiнiң ерекшелiгiне байланысты атқарушы органнан қосымша ақпарат сұрауға құқылы.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi
мен Қазақстан Республикасы
Президентiнiң Iс басқармасы
республикалық мемлекеттiк меншiк
құқығы субъектiсiнiң функцияларын
жүзеге асыратын ұлттық компаниялар мен
ұйымдарды қоспағанда, мемлекеттiк
кәсiпорындардың, акцияларының бақылау
пакеттерi (қатысу үлестерi) мемлекетке
тиесiлi акционерлiк қоғамдардың
(жауапкершiлiгi шектеулi
серiктестiктердiң) қаржы-шаруашылық
қызметтерiнiң жоспарларын әзiрлеу және
беру ережесiне
1-қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi мен Қазақстан Республикасы Президентiнiң Iс басқармасы республикалық
мемлекеттiк меншiк құқығы субъектiсiнiң функцияларын
жүзеге асыратын ұлттық компаниялар мен ұйымдарды
қоспағанда, мемлекеттiк кәсiпорындардың, акцияларының
бақылау пакеттерi (қатысу үлестерi) мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың (жауапкершiлiгi шектеулi
серiктестiктердiң) қаржы-шаруашылық қызметтерiнiң
жоспарлары бөлiмдерiнiң құрылымы
1. Жалпы мәлiметтер
1. Жұмыс iстеушiлердiң штат кестесi бойынша саны және нақты саны көрсетiлген ұйымдастыру құрылымының (бiрлескен қызметi бар филиалдар, өкiлдiктер, еншiлес және тәуелдi ұйымдарды қосқанда) негiздемесi және схемасы; штат кестесiн кiм және қашан бекiттi.
2. Жұмыс iстеушiлердiң штат кестесi бойынша саны және нақты саны көрсетiлген орталық аппараттың негiздемесi және схемасы.
3. Филиалдар (өкiлдiктер) желiлерiн кеңейту жөнiндегi жоспарлар, негiздеме.
2. Сала мен өткiзу рыноктарын талдау
4. Сала сипаттамасы: дамыған, тұрақты, тұралаған.
5. Сатылатын өнiмдер:
1) сатылатын өнiмдердiң сипаттамасы: сатылатын өнiмдердiң тiзбесi; сатылған жалпы көлемде әр өнiмнiң үлесi;
2) сапасы: сапа стандарттарына сәйкес келуi (сертификаттардың болуы), бәсекелестер алдында артықшылығы (кемшiлiктерi); сапасы бойынша қажеттi сертификаттарды алу жөнiнде өткiзiлетiн жұмыс; осы iс-шараларға жоспарланатын шығыстар;

Глава 4. Контроль за исполнением Плана ФХД
8. Контроль за исполнением Плана ФХД осуществляет совет директоров акционерного общества (общее собрание участников товарищества с ограниченной ответственностью, орган государственного управления государственным предприятием).
Глава 5. Заключительные положения
9. Методологическое руководство при разработке проекта Плана ФХД осуществляется уполномоченным органом.
10. В целях качественного рассмотрения проекта Плана ФХД и в зависимости от специфики деятельности Организаций, совет директоров (общее собрание участников, орган государственного управления) вправе запрашивать у исполнительного органа дополнительную информацию.
Приложение 1
к Правилам разработки и представления
планов финансово-хозяйственной
деятельности государственных
предприятий, акционерных обществ
(товариществ с ограниченной
ответственностью), контрольные пакеты
акций (доли участия) которых
принадлежат государству, за исключением
национальных компаний и организаций, в
отношении которых Национальный Банк
Республики Казахстан и Управление
делами Президента Республики Казахстан
осуществляют функции субъекта права
республиканской государственной
собственности
Структура
разделов планов финансово-хозяйственной деятельности
государственных предприятий, акционерных обществ (товариществ с
ограниченной ответственностью), контрольные пакеты акций (доли
участия) которых принадлежат государству, за исключением
национальных компаний и организаций, в отношении которых
Национальный Банк Республики Казахстан и Управление делами
Президента Республики Казахстан осуществляют функции субъекта права
республиканской государственной собственности
1. Общие сведения
1. Обоснование и схема организационной структуры (включая филиалы, представительства, дочерние и зависимые организации, совместную деятельность) с указанием численности по штатному расписанию и фактической численности работающих; когда и кем утверждено штатное расписание.
2. Обоснование и схема центрального аппарата с указанием численности по штатному расписанию и фактической численности работающих.
3. Планы по расширению сети филиалов (представительств), обоснование.
2. Анализ отрасли и рынков сбыта
4.   Характеристика отрасли: развивающаяся, стабильная, стагнирующая.
5. Реализуемые продукты:
1) описание реализуемых продуктов: перечень реализуемых продуктов; доля каждого продукта в общем объеме реализации;
2) качество: соответствие стандартам качества (наличие сертификатов), преимущества (недостатки) перед конкурентами; работа, проводимая по получению необходимых сертификатов качества; планируемые расходы на эти мероприятия;

3) өнiмдердiң сапасы мен жиынтық түрiне тұтынушылар талаптарын өзгерту жөнiндегi беталыстар; өнiмдердiң жиынтық түрiн өзгерту жөнiндегi iс-шаралар.
6. Қазақстан аймақтары (облыстары) және одан тыс жерлердегi нарық сипаттамасы (1)-4) тармақтар бойынша) әр өнiм жөнiнде ақпаратты ашу қажет:
1) сатушы немесе сатып алушының нарығы, негiздеме келтiру;
2) нарық сыйымдылығы;
3) ұйымның нарықтағы үлесi;
4) сыйымдылықты өзгерткен жағдайда нарық өсiмiнiң (қысқарту) әлеуетi және ұйым өнiмiнiң үлесi;
5) қандай өнiмдер нарықта неғұрлым қолайлы перспективаларға ие болады (сату көлемi, баға деңгейi);
6) өнiм тұтынушыларын не тартады (бағасы, сапасы, әрлеу, қосымша қызметтер).
3. Маркетинг пен жарнама жоспары
7. Бәсекелестер:
1) бәсекелестер сипаттамасы, нарықтағы бәсекелестер үлесi;
2) бәсекелестерге арналған мүмкiндiктердi патенттiк құқықтарын бұзбай тиісті өнiм өндіру мүмкiндігі.
8. Тұтынушылар:
1) негiзгi тұтынушылар сипаттамасы, тұтынушының шектеулi тобы кемiнде 10) болған жағдайда, сату көлемiнде олардың үлесi туралы ақпаратты ұсыну. Егер тұтынушылар мемлекеттiк мекемелер және (немесе) мемлекеттiк кәсiпорындар болып табылса, сатуда олардың үлесiн көрсете отырып, осы ұйымдардың толық тiзбесiн келтiру қажет;
2) сұраным сипаттамасы (толық немесе маусымдық);
3) кiм ықтимал сатушы бола алады;
4) жаңа сатып алушыларды тарту жөнiнде жүргiзiлетiн жұмыс (жарнама, баға саясаты, сатудан кейін қызмет көрсету).
9. Бағалау (тариф) саясаты:
1) негiзгi өнiмдерге арналған баға (тариф);
2) көзқарастан бағалар (тарифтер) негiздемесi:
заңнама: бағаларды (тарифтердi) уәкiлеттi мемлекеттiк органдармен бекiту (белгiлеу) немесе келiсу бойынша заңнама мiндеттерi;
кiрiстiлiгi: шығыстарды өтелiмдiлiгi, орта немесе ең жоғары табыстылығын алу;
нарықтағы конъюнктура: жаңа өнiмнiң жылжуы; қолданыстағы сату көлемдерiн сақтау; дәстүрлi нарықтардан бәсекелестердi ығыстыру; жұмыспен қамтылмау сараланымын толтыру; ескiрген өнiмдi сату;
өнiмнiң құндылығы: жаңалығы, сапасы, сатудан кейiнгi кепiлдiктер;
сату көлемiнен: бөлшек, шағын көтерме жеткiзiлiмдер, iрi көтерме жеткiзiлiмдер;
тұтынушылардан: жеке немесе заңды тұлғалар, дәстүрлi немесе жаңа;
3) бағаны (тарифтi) өзгерту жөнiндегi нарықтық беталыстар; орта нарықтық бағалар (тарифтер) тербелiстерiне бағалардың (тарифтердiң) сезгiзштiгi, шетелдiк валюталардың нарықтық бағамының өзгеруi;
4) бәсекелестермен баға (тариф) саясатын салыстыру жөнiндегi артықшылықтар мен кемшiлiктер (сауда және көтерме жеңiлдiктерi, тұтынушылар бойынша саралау).
10. Нарықтағы жарнама және өнiмдi жылжыту:

3) тенденции по изменению требований потребителей к качеству и ассортименту продуктов; мероприятия по изменению ассортимента продуктов.
6. Характеристика рынка по регионам Казахстана (областям) и за его пределами (по подпунктам 1)-4) необходимо раскрывать информацию по каждому продукту):
1) рынок продавца или покупателя, привести обоснование;
2) емкость рынка;
3) доля организации на рынке;
4) потенциал роста (сокращения) рынка и доля продукции организации в случае изменения емкости;
5) какие продукты имеют наиболее благоприятные перспективы на
рынке (объем продаж, уровень цен);
6) что привлекает потребителей продукции (цена, качество, дизайн, дополнительные услуги).
3. План маркетинга и рекламы
7. Конкуренты:
1) характеристика конкурентов, доля конкурентов на рынке;
2) возможность для конкурентов производить соответствующую продукцию без нарушения патентных прав.
8. Потребители:
1) характеристика основных потребителей, при наличии ограниченного круга потребителей (менее 10) представить информацию об их доле в объеме реализации. Если потребителями являются государственные учреждения и (или) государственные предприятия необходимо привести полный перечень этих организаций с указанием их доли в реализации;
2) характер спроса (равномерный или сезонный);
3) кто мог бы стать потенциальным покупателем;
4) проводимая работа по привлечению новых покупателей (реклама, ценовая политика, послепродажное обслуживание).
9. Ценовая (тарифная) политика:
1) цены (тарифы) на основные продукты;
2) обоснование цен (тарифа) с точки зрения:
законодательства: требования законодательства по утверждению (установлению) или согласованию цен (тарифов) с уполномоченными государственными органами;
доходности: окупаемость затрат, получение средней или максимальной доходности;
конъюнктуры на рынке: продвижение нового продукта; сохранение существующего объема продаж; вытеснение конкурентов с традиционных рынков; заполнения незанятого сегмента; реализации устаревшей продукции;
ценности продукта: новизна, качество, послепродажные гарантии;
объема реализации: розница, мелкие оптовые поставки, крупные оптовые поставки;
потребителей: физические или юридические лица, традиционные или новые;
3) рыночные тенденции по изменению цены (тарифа); чувствительность цены (тарифа) к колебаниям среднерыночных цен (тарифов), изменения рыночного курса иностранных валют;
4) преимущества и недостатки ценовой (тарифной) политики по сравнению с конкурентами (торговые и оптовые скидки, дифференциация по потребителям).
10. Реклама и продвижение продукта на рынке:

1) сауда жәрмеңкелерi мен көрмелерiне қатысу;
2) жарнаманы орналастыру (сыртқы жарнама, теледидар, радио, бұқаралық ақпарат құралдары басылымдары, жарнамалық буклеттер);
3) арнайы жарнамалық акциялар;
4) маркетинг пен жарнамаға арналған шығыстар негiздемесi.
4. Өндiру және сату жоспары
11. Лицензиялар мен патенттер:
1) қызметтiң белгiленген түрлерiн жүзеге асыруға арналған лицензиялардың болуы, лицензияның берiлген күнi және нөмiрi, кiм бердi;
2) кешендi кәсiпкерлiк лицензияның болуы, кешендi кәсiпкерлiк лицензия шартын жасау мәнi және күнi, қолданылу мерзiмi, кешендi лицензиар;
3) лицензияларды, оның iшiнде қоршаған ортаны қорғау саласында алу қажеттiгi, лицензияларды алуға арналған шығыстар;
4) патенттердiң және алдын ала патенттердiң болуы, қашан және кiм бердi, қолдану мерзiмi.
12. Өнiмдi өндiру жоспары:
1) нарықтағы жағдайды ескере отырып (өнiмдер бөлiнiсiнде), тұтынушылармен жасалған шарттар, алдын ала келiсiмдермен, оның iшiнде филиалдар бөлiнiсiнде өндiрiстiк бағдарлама негiздемесi;
2) өндiрiстiк кооперация: негiзгi серiктестердiң тiзбесi; жеке күшпен орындалатын жұмыстар көлемi мен тiзбесi; қосалқы мердiгерлердiң күштерiмен орындалатын (жиынтықтылайтын) жұмыстар көлемi мен тiзбесi;
3) ұйым бойынша толығымен және филиалдар бөлiнiсiнде өндiрiс жоспарын орындауға бекiтiлген нормаларға негiздей отырып шығындар негiздемесi.
13. Қосалқы өндiрiс бойынша жоспар:
1) қосалқы өндiрiс түрлерi;
2) қосалқы өндiрiс бойынша, оның iшiнде филиалдар бөлiнiсiнде жоспар негiздемесi;
3) ұйым бойынша толығымен және филиалдар бөлiнiсiнде қосалқы өндiрiс бойынша жоспарды орындауға бекiтiлген нормаларға негiздей отырып шығындар негiздемесi.
14. Үстеме шығыстар мен олардың негiздемесi.
15. Өнiмдердi сату жоспары:
1) нарықтағы жағдайды ескере отырып, тұтынушылармен, оның iшiнде филиалдар бөлiнiсiнде жасалған келiсiм-шарттар, алдын ала келiсiмдер бойынша сату (өнiмдер бөлiнiсiнде) бағдарламасының негiздемесi;
2) өткiзу әдiстерi: жеке меншiк желi (дүкендер, сауда өкiлдiктерi, филиалдар, пошта бойынша тапсырыстар) делдалдар. Жеке меншiк желi мен делдалдар арқылы өткiзу көлемдерi (өткiзу көлемiндегi әр үлестi көрсетiп, тiзбесiн келтiрiңiз);
3) қолданылатын жеңiлдiктер жүйесi (алдын ала төлем, белгiленген өнiм санын сатып алу);
4) өткiзуге байланысты проблемалар: тұтынушының алшақтығы; бәсекелестердiң басқыншылық саясаты; заңнамада немесе тұтынушы белгiлеген арнайы рәсiмдердiң болуы; құзыреттi органдардан рұқсаттар алу;
5) егер өткiзу сауда агенттерi арқылы жүзеге асырылса, онда мыналарды ашу қажет: агенттерге қойылатын талаптар, олармен қаржылық өзара қатынастардың талаптары;

1) участие в торговых ярмарках и выставках;
2) размещение рекламы (наружная реклама, телевидение, радио, печатные средства массовой информации, рекламные буклеты);
3) специальные рекламные акции;
4) обоснование расходов на маркетинг и рекламу.
4. План производства и реализации
11. Лицензии и патенты:
1) наличие лицензий на осуществление определенных видов деятельности, дата выдачи и номер лицензии, кем выдана;
2) наличие комплексной предпринимательской лицензии, предмет и дата заключения договора комплексной предпринимательской лицензии, срок действия, комплексный лицензиар;
3) необходимость получения лицензий, в том числе в области охраны окружающей среды, расходы на получение лицензий;
4) наличие патентов и предварительных патентов, когда и кем выдан, срок действия.
12. План производства продукции:
1) обоснование производственной программы (в разрезе продуктов) исходя из ситуации на рынке, заключенным договорам, предварительным соглашениям с потребителями, в том числе в разрезе филиалов;
2) производственная кооперация: перечень основных партнеров; объемы и перечень работ, выполняемые собственными силами; объемы и перечень работ (комплектующих), выполняемые силами субподрядчиков;
3) обоснование затрат исходя из утвержденных норм на выполнение плана производства в целом по организации и в разрезе филиалов.
13. План по вспомогательному производству:
1) виды вспомогательного производства;
2) обоснование плана по вспомогательному производству, в том числе в разрезе филиалов;
3) обоснование затрат исходя из утвержденных норм на выполнение плана по вспомогательному производству в целом по организации и в разрезе филиалов.
14. Накладные расходы и их обоснование.
15. План реализации продукции:
1) обоснование программы реализации (в разрезе продуктов) исходя из ситуации на рынке, заключенным договорам, предварительным соглашениям с потребителями, в том числе в разрезе филиалов;
2) методы реализации: собственная сеть (магазины, торговые представительства, филиалы, заказ по почте), посредники. Объемы реализации через собственную сеть и посредников (привести перечень с указанием доли каждого в объеме реализации);
3) применяемая система скидок (предварительная оплата, приобретение определенного количества продукта);
4) проблемы, связанные с реализацией: удаленность потребителя; агрессивная политика конкурентов; наличие специальных процедур, установленных законодательством или потребителем; получение разрешений от компетентных органов;
5) если реализация осуществляется через торговых агентов необходимо раскрыть: требования, предъявляемые к агентам; условия финансовых взаимоотношений с ними;

6) сатудан кейiнгi кепiлдiктер: сатудан кейiнгi кепiлдiктер тiзбесi; кепiлдiктер мерзiмi; кепiлдiк қызмет көрсетудi жүзеге асыру (өз күштерiмен немесе тартылатын ұйымдармен); өнiмнiң кепiлдiктерiн орындау шарты (тұтынушыларға ақшаны қайтарып беру немесе алмастыру); сатқаннан кейiнгi кепiлдемелерге арналған шығыстар;
7) сату жоспарын орындауға арналған шығыстар негiздемесi.
5. Әлеуметтiк бағдарлама
16. Ұйым қызметкерлерi үшiн тұрғын үйлердi сатып алу (үй салу, құрылыс салуға үлестiк қатысу) және (немесе) жалға беру жөнiндегi жоспарлар:
1) негiздемесi: ұжымдық шарт талаптары, жеке еңбек шартының талаптары, қызметкерлердi тұрғын үймен қамту жөнiндегі мiндеттемелер туындайтын өзге шарттар, мысалы, ұйымның тиiстi органы (мемлекеттiк басқару органы бекiткен бағдарлама;
2) қызметкерлерге тұрғын үй беру шарттары: жалға беру ақысы, сатып алу мүмкiндiгi мен шарты.
17. Медициналық қызмет көрсету және медициналық сақтандыру ("Қоршаған ортаны қорғау, еңбектi қорғау және техника қауiпсiздiгi" 7-бөлiмiнде қаралатын мәселелердi қоспағанда):
1) негiздеме: ұжымдық шарттың ережелерi, жеке еңбек шартының талаптары, қызметкерлерге медициналық қызмет көрсету және медициналық сақтандыру жөнiндегi мiндеттемелерден туындайтын басқа ережелер, мысалы ұйымның тиiстi органы (мемлекеттiк басқару органы) бекiткен бағдарлама;
2) жоспарланатын шығыстар және олардың негiздемесi.
18. Қызметкерлердi оқыту, сондай-ақ жазғы демалыс лагерьлерiне жолдамалары үшiн өтемақыларды қосқанда, мектепке дейiнгi балалар мекемелерiнде балаларды ұстау бойынша өтемақылар:
1) негiздеме: ұжымдық шарттың ережелерi, жеке еңбек шартының
талаптары, мiндеттемелерден туындайтын өзге ережелер, мысалы, ұйымның тиiстi органы (мемлекеттiк басқару органы) бекiткен бағдарлама;
2) жоспарланатын шығыстар мен олардың негiздемесi.
19. Мерекелiк, жаппай мәдени және спорт iс-шаралары: осы бөлiмнiң 18-тармағы 1) және 2) тармақшаларда келтiрiлген ашуға ұқсас ақпаратты ашу.
20. Материалдық көмек: жоспарланатын шығыстар мен олардың негiздемесi.
21. Қайырымдылық және демеушiлiк көмек: жоспарланатын шығыстар және олардың негiздемесi.
6. Қоршаған ортаны қорғау,
еңбектi қорғау және қауiпсiздiк техникасы
22. Қоршаған ортаны қорғау:
1) ұйым қызметiнiң қоршаған ортаны қорғау саласындағы стандарттарға сәйкестiгi;
2) ластануға арналған лимиттер;
3) табиғи ресурстарды алуға арналған лимиттер;
4) қалдықтардың төлқұжатының болуы;
5) қоршаған ортаны қорғау саласындағы өндiрiстiк бақылау туралы ереженiң болуы: кiм және қашан бекiттi (келiстi);

6) послепродажные гарантии: перечень послепродажных гарантий; сроки гарантий; осуществление гарантийного обслуживания (своими силами или привлекаемыми организациями); условия исполнения гарантий (возврат денег потребителям или замена) продукта; затраты на послепродажные гарантии;
7) обоснование расходов на выполнение плана реализации.
5. Социальная программа
16. Планы по приобретению (строительству, долевому участию в строительстве) и (или) найму жилья для сотрудников организации:
1) обоснование: условия коллективного договора, условия индивидуального трудового договора, иные условия, из которых вытекают обязательства по обеспечению сотрудников жильем, например, утвержденная соответствующим органом организации (органом государственного управления) программа;
2) условия предоставления сотрудникам жилья: арендная плата, возможность и условия выкупа.
17. Медицинское обслуживание и медицинское страхование (за исключением вопросов, раскрываемых в Разделе 7 "Охрана окружающей среды, охрана труда и техника безопасности"):
1) обоснование: условия коллективного договора, условия индивидуального трудового договора, иные условия, из которых вытекают обязательства по медицинскому обслуживанию и медицинскому страхованию сотрудников, например, утвержденная соответствующим органом организации (органом государственного управления) программа;
2) планируемые расходы и их обоснование.
18. Компенсация расходов сотрудникам по обучению, а также содержанию детей в детских
дошкольных учреждениях, включая компенсации за путевки в летние лагеря отдыха:
1) обоснование: условия коллективного договора, условия индивидуального трудового договора, иные условия, из которых вытекают обязательства, например, утвержденная соответствующим органом организации (органом государственного управления) программа;
2) планируемые расходы и их обоснование.
19. Праздничные, культурно-массовые и спортивные мероприятия: раскрытие информации аналогично раскрытиям, приведенным в подпунктах 1) и 2) пункта 18 настоящего раздела.
20. Материальная помощь: планируемые расходы и их обоснование.
21. Благотворительная и спонсорская помощь: планируемые расходы и их обоснование.
6. Охрана окружающей среды, охрана труда и техника безопасности
22. Охрана окружающей среды:
1) соответствие деятельности организации стандартам в области охраны окружающей среды;
2) лимиты на загрязнение;
3) лимиты на изъятие природных ресурсов;
4) наличие паспорта отходов;
5) наличие положения о производственном контроле в области охраны окружающей среды: кем и когда утверждено (согласовано);

6) қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi iс-шаралар;
7) тарату қорын қалыптастыруды қоса алғанда, қоршаған ортаны қорғауға байланысты шығыстар негiздемесi.
23. Еңбектi қорғау және техника қауiпсiздiгi:
1) қауiпсiздiк және еңбектi қорғау қызметiнiң болуы;
2) еңбек қауiпсiздiгi бойынша бекiтiлген iс-шаралардың болуы: қашан және кiм бекiттi;
3) жұмыс орындарының мемлекеттiк стандарттар және қауiпсiздiк пен еңбектi қорғау жөнiндегi ережелер талаптарына сәйкестiгi;
4) зиянды және ауыр еңбек жағдайлары бар жұмыстармен айналысатын қызметкерлерге медициналық тексерулер және зерттеулер жүргiзу;
5) қызметкерлердi мiндеттi алдын ала, мерзiмдi (еңбек қызметi iшiнде) медициналық тексерулер және ауысым алдындағы медициналық куәландырудан өткiзу;
6) қызметкерлердi арнайы киiммен және аяқ киiммен, зиянды әсерлерден және (немесе) қауiптi өндiрiс факторларынан жеке қорғаныс құралдарымен қамтамасыз ету;
7) еңбек қорғау және қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген нормаларға сәйкес қызметкерлердi профилактикалық өңдеу құрал-жабдықтарымен, жуу және зарарсыздандыру құралдарымен, медициналық дәрi-дәрмектермен, сүтпен, емдеу-профилактикалық тамақтанумен қамтамасыз ету;
8) еңбектi қорғау және техника қауiпсiздiгiне байланысты шығыстар негiздемесi.
7. Еншiлес және тәуелдi ұйымдар
24. Еншiлес ұйымдар:
1) еншiлес ұйымдарды құру, акцияларды сатып алу жөнiндегi жоспарлар (қатысу үлесi), оның iшiнде қосымша шығару, жарғылық капиталды ұлғайту (РМК үшiн): негiздеме, күтiлетiн нәтижелер, қызмет түрлерi;
2) акцияларды сату (қатысу үлесi), қайта ұйымдастыру (тарату) жөнiндегi жоспарлар: негiздеме, күтiлетiн нәтижелер, оның iшiнде штатты қысқарту;
3) дивидендтiк саясат және оның негiздемесi;
4) еншiлес ұйымдардың қаржы-шаруашылық қызметiнiң жоспарлы көрсеткiштерi туралы ақпарат.
25. Тәуелдi ұйымдар:
1) тәуелдi ұйымдарды құру, акцияларды сатып алу жөнiндегi жоспарлар (қатысу үлесi), оның iшiнде қосымша шығару: негiздеме, күтiлетiн нәтижелер, қызмет түрлері;
2) акцияларды сату (қатысу үлесi), қайта ұйымдастыру (тарату) жөнiндегi жоспарлар: негiздеме, күтiлетiн нәтижелер, оның iшiнде штатты қысқарту;
3) дивидендтiк саясат және оның негiздемесi;
4) тәуелдi ұйымдардың қаржылық-шаруашылық қызметiнiң негiзгi көрсеткiштерi туралы ақпарат.
8. Инвестициялық (инновациялық) жоспар
26. Инвестициялық жоспар:
1) бақылау немесе маңызды әсер етудi жүзеге асыру мақсатында акцияларды (қатысу үлесiн), сатып алу еншiлес республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың жарғылық капиталын қалыптастыру:
сатып алынатын акциялардың (қатысу үлестерiнiң) жоспарланатын саны;
акциялардың (қатысу үлесiнiң) болжамдалатын бағасы;
акцияларды (қатысу үлестерiн) төлеуге ақшаларды немесе басқа мүлiктердi жоспарлы түрде шығару, еншiлес республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың жарғылық капиталдарын қалыптастыру;

6) мероприятия по охране окружающей среды;
7) обоснование расходов, связанных с охраной окружающей среды, включая формирование ликвидационного фонда.
23. Охрана труда и техника безопасности:
1) наличие службы безопасности и охраны труда;
2) наличие утвержденных мероприятий по безопасности труда: когда и кем утверждены;
3) соответствие рабочих мест требованиям государственных стандартов и правилам по безопасности и охране труда;
4) проведение медицинских осмотров и обследований работников, занятых на работах с вредными и тяжелыми условиями труда;
5) проведение обязательных предварительных, периодических (в течение трудовой деятельности) медицинских осмотров и предсменных медицинских освидетельствований работников;
6) обеспечение работников специальной одеждой и обувью, средствами индивидуальной защиты от воздействия вредных и (или) опасных производственных факторов;
7) обеспечение работников средствами профилактической обработки, моющими и дезинфицирующими средствами, медицинской аптечкой, молоком, лечебно-профилактическим питанием в соответствии с нормами, установленными уполномоченным органом в области охраны и безопасности труда;
8) обоснование расходов, связанных с охраной труда и техникой безопасности.
7. Дочерние и зависимые организации
24. Дочерние организации:
1) планы по созданию дочерней организации, приобретение акций (долей участия), в том числе дополнительного выпуска, увеличение уставного капитала (для РГП): обоснование, ожидаемые результаты, виды деятельности;
2) планы по продаже акций (долей участия), реорганизации (ликвидации): обоснование, ожидаемые результаты, в том числе сокращение штата;
3) дивидендная политика и ее обоснование;
4) информация о плановых показателях финансово-хозяйственной деятельности дочерних организаций.
25. Зависимые организации:
1) планы по созданию зависимых организаций, приобретению акций (долей участия), в том числе дополнительного выпуска: обоснование, ожидаемые результаты, виды деятельности;
2) планы по продаже акций (долей участия), реорганизации (ликвидации): обоснование, ожидаемые результаты, в том числе сокращение штата;
3) дивидендная политика и ее обоснование;
4) информация об основных показателях финансово-хозяйственной деятельности зависимых организаций.
8. Инвестиционный (инновационный) план
26. Инвестиционный план:
1) приобретение акций (долей участия) в целях осуществления контроля или значительного влияния, формирование уставного капитала дочерних республиканских государственных предприятий:
планируемое количество приобретаемых акций (долей участия);
предполагаемая цена акции (доли участия);
планируемое выбытие денег или иного имущества в оплату акций (долей участия), формирование уставного капитала дочерних республиканских государственных предприятий;

2) материалдық емес активтердi сатып алу, оның iшiнде өнiмдердi өндiру және сату, әкiмшiлiк мақсаттар, маркетингтер және жарнамалар, әлеуметтiк бағдарламаны iске асыру үшiн:
сатып алу негiздемесi және күтiлетiн нәтижелер: өндiрiс көлемiн арттыру, шығыстарды азайту; сапасын көтеру; кiрiстердi көбейту (шығыстарды азайту), өтелiмдiлiк мерзiмi;
сатып алуға жоспарланатын материалдық емес активтердiң атауы;
материалдық емес активтердi сатып алғаны үшiн төлеуге ақшаның немесе өзге мүлiктiң жоспарлы iстен шығуы;
3) негiзгi құралдарды сатып алу (салу), оның iшiнде өнiмдi өндiру және iске асыру, әкiмшiлiк мақсаттар, маркетинг және жарнама, әлеуметтiк бағдарламаны iске асыру үшiн:
сатып алу (салу) негiздемесi және күтiлетiн нәтижелер: моральдiк жағынан ескiрген және табиғи тозған негiзгi құралдарды алмастыру; өндiрiс көлемiн ұлғайту; шығыстарды азайту; сапасын арттыру; кiрiстердi ұлғайту (шығыстарды азайту), өтелiмдiлiк мерзiмi;
сатып алуға (салуға) жоспарланған негiзгi құралдардың атауы, оның iшiнде тұрғын үйдi сатып алу (салу, құрылысында үлестiк қатысу) көлемдерi туралы ақпаратты ашу, (жалпы ауданы, пәтерлер саны, шаршы метрдiң жоспарланған бағасы);
негiзгi құралдарды, оның iшiнде тұрғын үйдi сатып алғаны (салғаны) үшiн төлеуге ақшаның немесе басқа мүлiктiң жоспарлы iстен шығуы;
4) инвестициялық жоспарды қаржыландыру көздерi:
меншiктi, оның iшiнде жоспарланатын акциялар шығарылымы (шығару көлемi, орналастырудың жоспарланған бағасы);
қарызға алынған, оның iшiнде: қарыздар (қарыз мөлшерi, тарту мерзiмi, сыйақы пайызы, сыйақы төлемiнiң шарты және борыштың негiзгi сомасын өтеу), облигациялар (шығару көлемi, шығарудағы облигациялар саны, оларды шығару, орналастыру, айналысқа түсiру рәсiмi және тәртiбi, сыйақы жөнiндегi төлемдер, өтеу мерзiмi және облигацияларды сатып алу туралы инвесторлар шешiмiне әсер ете алатын басқа елеулi ақпарат).
27. Инновациялық жоспар:
1) инновациялық қызметтiң мазмұны және негiздемесi;
2) күтiлетiн нәтижелер;
3) инновациялық жоспарды қаржыландыру көздерi:
меншiктi, оның iшiнде жоспарланатын акциялар шығарылымы (шығару көлемi, орналастырудың жоспарланған бағасы);
қарызға алынған, оның iшiнде: қарыздар (қарыз мөлшерi, тарту мерзiмi, сыйақы пайызы, сыйақы төлемiнiң шарты және борыштың негiзгi сомасын өтеу), облигациялар (шығару көлемi, шығарудағы облигациялар саны, оларды шығару, орналастыру, айналысқа түсiру рәсiмi және тәртiбi, сыйақы жөнiндегi төлемдер, өтеу мерзiмi және облигацияларды сатып алу туралы инвесторлар шешiмiне әсер ете алатын басқа елеулi ақпарат).

2) приобретение нематериальных активов, в том числе для производства и реализации продукции, административных целей, маркетинга и рекламы, реализации социальной программы:
обоснование приобретения и ожидаемые результаты: увеличение объема производства, снижение расходов; повышение качества; увеличение доходов (снижение расходов), срок окупаемости;
наименование планируемых к приобретению нематериальных активов;
планируемое выбытие денег или иного имущества в оплату за приобретение нематериальных активов;
3) приобретение (строительство) основных средств, в том числе для производства и реализации продукции, административных целей, маркетинга и рекламы, реализации социальной программы:
обоснование приобретения (строительства) и ожидаемые результаты: замена морально устаревших и физически изношенных основных средств; увеличение объема производства; снижение расходов; повышение качества; увеличение доходов (снижение расходов), срок окупаемости;
наименование планируемых к приобретению (строительству) основных средств, в том числе раскрыть информацию об объемах приобретения (строительства, долевого участия в строительстве) жилья (общая квадратура, количество квартир, планируемая цена квадратного метра);
планируемое выбытие денег или иного имущества в оплату за приобретение (строительство) основных средств, в том числе жилья;
4) источники финансирования инвестиционного плана:
собственные, в том числе планируемый выпуск акций (объем выпуска, планируемая цена размещения);
заемные, в том числе: займы (размер займа, срок привлечения, процент вознаграждения, условия оплаты вознаграждения и погашения основной суммы долга), облигации (объем выпуска, количество облигаций в выпуске, процедура и порядок их выпуска, размещения, обращения, выплаты по вознаграждениям, срок погашения и другая существенная информация, которая может повлиять на решение инвестора о покупке облигаций).
27. Инновационный план:
1) содержание и обоснование инновационной деятельности;
2) ожидаемые результаты;
3) источники финансирования инновационного плана:
собственные, в том числе планируемый выпуск акций (объем выпуска, планируемая цена размещения);
заемные, в том числе: займы (размер займа, срок привлечения, процент вознаграждения, условия оплаты вознаграждения и погашения основной суммы долга), облигации (объем выпуска, количество облигаций в выпуске, процедура и порядок их выпуска, размещения, обращения, выплаты по вознаграждениям, срок погашения и другая существенная информация, которая может повлиять на решение инвестора о покупке облигаций).

9. Тоқтатылатын қызмет
28. Тоқтатылатын қызметтiң сипаттамасы.
29. Тоқтатылатын қызметтiң негiздемесi.
30. Қызметтi тоқтату күтiлетiн күнi немесе кезеңi.
31. Iстен шығару қызметтi тоқтату шеңберiнде жоспарланатын жиынтық активтер мен жиынтық мiндеттемелердiң қаржы-шаруашылық қызметтiң жоспарын жасау күнiне теңгерiмдiк құны.
32. Болжанатын штат қысқартылуы.
33. Бағалау мiндеттемелерi.
34. Күтiлетiн нәтижелер, оның iшiнде кiрiстердi (шығыстарды) ұлғайту (қысқарту), таза табысқа тоқтатылған қызметтiң әсерi.
35. "Тоқтатылатын қызмет" бухгалтерлiк есепке алудың Халықаралық стандартына сәйкес, егер филиалдарды (өкiлдiктердi) тоқтату "тоқтатылатын қызмет" анықтамасына сәйкес келмесе, онда филиалды (өкiлдiктi) тарату туралы ақпаратты ашу осы бөлiмнiң 28-34-тармақтарына сәйкес жүргiзiледi.
10. Ресурстар
35. Шикiзат пен материалдар, жылу және электр энергиялары, еңбек, ақша шығыстарының нормалары: қашан және кiм бекiттi.
36. Әкiмшiлiк шығыстар бойынша лимиттер: лимит мөлшерi, қашан және кiм бекiттi.
37. Қызметкер:
1) қызметкерге қойылатын талаптар: бiлiмi, бiлiктiлiгi, мамандығы немесе аралас салаларда жұмыс өтiлi, жасы;
2) уақыт шығындары нормаларына негiздей отырып, штат кестесi бойынша саны және оның негiздемесi;
3) нақты орта тiзiмдiк саны, оның штат кестесiне сәйкес келмеуi негiздемесi және ұйымдастыру қызметiне әсерi;
4) штат санын көбейту (қысқарту) жөнiндегi жоспарлар;
5) штаттан тыс қызметкердi тарту жөнiндегi жоспарлар: саны, тарту мақсаты, сыйақы жөнiндегi шығыстар;
6) қызметкердiң кәсiби деңгейiн (қайта даярлау) көтеру жөнiндегi жоспарланатын iс-шаралар және қызметкердiң кәсiби деңгейiн көтеруге (қайта даярлауға) байланысты шығыстар.
38. Негiзгi құралдар:
1) негiзгi құралдардың құрылымы (ғимараттар, құрылыстар, машиналар, құрал-жабдық, көлiк, басқа негiзгi құралдар), оның iшiнде меншiкте, қаржылық жалда (лизингiде) операциялық жалға алуда тұрған негiзгi құралдар туралы ақпаратты ашу; негiзгi құралдардағы қосымша қажеттiлiк;
2) негiзгi құралдар санының, өнiмдiлiгi және техникалық жай-күйiнiң ұйымның қажеттiлiгiне сәйкестiгi;
3) жөндеудi жүзеге асыру жөнiндегi iс-шаралар, оның iшiнде меншiктi күштермен және тартылатын ұйымдар күштерiмен орындалатын көлемдерi туралы ақпаратты ашу;
4) жөндеуге жоспарланатын шығындар, оның iшiнде тартылған ұйымдар қызметтерiн төлеуге жоспарланған шығындар; бастапқы есептелiнген нормативтiк көрсеткiштердi өсiруге байланысты шығындарды жеке ашу.

9. Прекращаемая деятельность
28.   Описание прекращаемой деятельности.
29. Обоснование прекращаемой деятельности.
30. Дата или период, в котором ожидается прекращение деятельности.
31. Балансовая стоимость на дату составления плана финансово-хозяйственной деятельности суммарных активов и суммарных обязательств, выбытие которых планируется в рамках прекращения деятельности.
32. Предполагаемое сокращение штата.
33. Оценочные обязательства.
34. Ожидаемые результаты, в том числе увеличение (сокращение) доходов (расходов), влияние прекращаемой деятельности на чистый доход.
Если ликвидация филиалов (представительств) не соответствует определению "прекращаемая деятельность" в соответствии с Международным стандартом бухгалтерского учета 35 "Прекращаемая деятельность", раскрытие информации о ликвидации филиала (представительства) производится в соответствии с пунктами 28-34 настоящего раздела.
10. Ресурсы
35. Нормы расхода сырья и материалов, тепловой и электрической энергии, труда, денег: когда и кем утверждены.
36. Лимиты по административным расходам: размеры лимитов, когда и кем утверждены.
37. Персонал:
1) требования к персоналу: образование, квалификация, стаж работы по специальности или в смежных отраслях, возраст;
2) численность по штатному расписанию и ее обоснование, исходя из норм затрат времени;
3) фактическая среднесписочная численность, обоснования несоответствия ее штатному расписанию и влияние на деятельность организации;
4) планы по увеличению (сокращению) штатной численности;
5) планы по привлечению внештатного персонала: количество, цель привлечения, расходы по вознаграждению;
6) планируемые мероприятия по повышению профессионального уровня (переподготовки) персонала и затраты, связанные с повышением профессионального уровня (переподготовке) персонала.
38. Основные средства:
1) структура основных средств (здания, сооружения, машины, оборудование, транспорт, другие основные средства), в том числе раскрыть информацию об основных средствах, находящихся в собственности, в финансовой аренде (лизинге), в операционной аренде; дополнительная потребность в основных средствах;
2) соответствие количества, производительности и технического состояния основных средств потребностям организации;
3) мероприятия по осуществлению ремонта, в том числе раскрыть информацию об объемах, выполняемых собственными силами и силами, привлекаемых организаций;
4) планируемые затраты на ремонт, в том числе планируемые затраты на оплату услуг, привлекаемых организаций; отдельно раскрыть затраты, связанные с увеличением первоначально рассчитанных нормативных показателей.

39. Қорлар:
1) сатуға арналған шикiзаттар мен материалдар, тауарлардың негiзгi түрлерi;
2) жоспарланған кезеңнiң басында сатуға арналған шикiзат пен материалдар, тауарлардың негiзгi түрлерiнiң (табиғи өлшем бiрлiктерiнде) бар болуы, оның iшiнде азайтылмайтын қалдықтардың (нормативтiк қорлар) көлемiн ашу;
3) қорлардың негiзгi түрлерiнде (табиғи өлшем бiрлiктерiнде) қажеттiлiк негiздемесi;
4) қорлардың негiзгi түрлерiне арналған бағалар;
5) қорларды сатып алуға жоспарланатын шығыстар.
40. Жылу және электр энергиясы, сумен жабдықтау және кәрiз:
1) жылу және электр энергиясындағы, сумен жабдықтау және кәрiздегi қажеттiлiк негiздемесi;
2) жылу және электр энергиясына, сумен жабдықтау және кәрiзге арналған бағалар;
3) жылу және электр энергиясы, сумен жабдықтау және кәрiздi сатып алуға жоспарланатын шығыстар.
41. Жеткiзушiлер:
1) қорлардың, жылу және электр энергиясының, жұмыстар, қызметтердiң негiзгi түрлерiн жеткiзушiлер; жеткiзу шарттары;
2) жабдықтаудың балама көздерi.
42. Ақшалар:
1) салымдар: қаржылық ұйымның атауы, валюта, сомасы, орналастыру мерзiмi, сыйақы пайызы;
2) борышкерлердiң сипаттамасы; берешектi талап ету бойынша өткiзiлетiн iс-шаралар;
3) кредит берушiлер сипаттамасы; берешектi өтеу бойынша жүргiзiлетiн iс-шаралар;
4) ақшалай емес операциялар: мәмiлелер көлемдерi және қарсы агенттер, оның iшiнде факторингтiк операциялар, вексельдердi шығару (шығару көлемi, өтеу мерзiмi және басқа елеулi шарттар), өзара талаптар мен мiндеттемелер есебi;
5) ақшаларды тарту жөнiндегi iс-шаралар (акцияларды шығару - шығару және орналастыру көлемдерi, орналастырудың жоспарланатын бағасы; облигацияларды шығару - шығару көлемi, шығарудағы облигациялар саны, оларды шығару, орналастыру, өтiнiш беру реттемесi және тәртiбi, сыйақы төлемдерi, өтеу және елеулi басқа ақпарат; қарыздарды - қарыз берушiлердi тарту, қарыз мөлшерi, тарту мерзiмi, сыйақы пайызы, сыйақы төлеу шарты, борыштың негiзгi сомасын өтеу шарты);
6) уақытша бос ақшаларды пайдалану жөнiндегi жоспарлар: салымға орналастыру, қаржы активтерiн сатып алу, кредиттер беру (уақытша қаржылық көмек көрсету), сомалар, табыстылығы, орналастыру мерзiмдерi.
11. Қаржылық жоспар
43. Кiрiстер:
1) өнiмдердi сатудан жоспарланатын кiрiстер негiздемесi, оның iшiнде олардың өсу немесе азаю негiздемесi (ақпаратты ашу әр өнiм бойынша жүзеге асырылады);
2) қаржыландыру бойынша жоспарланатын кiрiстер негiздемесi;
3) дивидендтер бойынша кiрiстер негiздемесi (ақпарат әр ұйымға жеке беріледі, үлескерлік құнды қағаздар ұйым меншігінде жатады);
4) активтердi, оның iшiнде негiзгi құралдар мен материалдық емес активтердi iстен шығарудан жоспарланатын кiрiстер негiздемесi;

39. Запасы:
1) основные виды сырья и материалов, товаров для продажи;
2) наличие (в натуральных единицах измерения) основных видов сырья и материалов, товаров для продажи на начало планируемого периода, в том числе раскрыть объемы неснижаемых остатков (нормативные запасы);
3) обоснование потребности (в натуральных единицах измерения) в основных видах запасов;
4) цены на основные виды запасов;
5) планируемые затраты на приобретение запасов.
40. Тепловая и электрическая энергия, водоснабжение и канализация:
1) обоснование потребности в тепловой и электрической энергии, водоснабжении и канализации;
2) цены на тепловую и электрическую энергию, водоснабжение и канализацию;
3) планируемые расходы на приобретение тепловой и электрической энергии, водоснабжение и канализацию.
41. Поставщики:
1) поставщики основных видов запасов, тепловой и электрической энергии, работ, услуг; условия поставки;
2) альтернативные источники снабжения.
42. Деньги:
1) вклады: наименование финансовой организации, валюта, сумма, срок размещения, процент вознаграждения;
2) характеристика должников; мероприятия, проводимые по истребованию задолженности;
3) характеристика кредиторов; мероприятия, проводимые по погашению задолженности;
4) неденежные операции: объемы сделок и контрагенты, в том числе факторинговые операции, выпуск векселей (объем выпуска, срок погашения и другие существенные условия), зачет взаимных требований и обязательств;
5) мероприятия по привлечению денег (выпуск акций - объемы выпуска и размещения, планируемая цена размещения; выпуск облигаций - объем выпуска, количество облигаций в выпуске, процедура и порядок их выпуска, размещения, обращения, выплаты вознаграждения, погашения и другая существенная информация; привлечение займов - займодатели, размер займа, срок привлечения, процент вознаграждения, условия оплаты вознаграждения, условия погашения основной суммы долга);
6) планы по использованию временно свободных денег: размещение во вклады, приобретение финансовых активов, выдача кредитов (оказание временной финансовой помощи), суммы, доходность, сроки размещения.
11. Финансовый план
43. Доходы:
1) обоснование планируемых доходов от реализации продукции, в том числе обоснование их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждому продукту);
2) обоснование планируемых доходов по финансированию;
3) обоснование доходов по дивидендам (информация представляется отдельно по каждой организации, долевые ценные бумаги которой находятся в собственности организации);
4) обоснование планируемых доходов от выбытия активов, в том числе основных средств и нематериальных активов;

5) мемлекеттiк бюджеттен жоспарланатын субсидиялар;
6) операциялық жалға алудан жоспарланатын кiрiстер негiздемесi;
7) үлестiк қатысу әдiсiмен ескерiлетiн инвестициялар бойынша жоспарланатын кiрiстер негiздемесi;
8) қызметтi тоқтатуға байланысты жоспарланатын кiрiстер негiздемесi;
9) өзге де жоспарланатын кiрiстер негiздемесi.
44. Шығыстар:
1) сатылатын өнiмнiң өзiндiк құнының негiздемесi, оның iшiнде оның өсу немесе азаю негiздемесi (ақпаратты ашу әр өнiм бойынша жүзеге асырылады);
2) сатылған өнiм бойынша жоспарланған шығыстар негiздемесi, оның iшiнде олардың өсу немесе азаю негiздемесi (ақпаратты ашу әр кiшi топ бойынша жүзеге асырылады);
3) жоспарланатын әкiмшiлiк шығыстар негiздемесi, оның iшiнде олардың өсу және азаю негiздемесi (ақпаратты ашу әр кiшi топ бойынша жүзеге асырылады);
4) маркетинг пен жарнама бойынша жоспарланатын шығыстар негiздемесi, оның iшiнде олардың өсу немесе азаю негiздемесi (ақпаратты ашу әр шағын топ бойынша жүзеге асырылады);
5) сыйақылар бойынша жоспарланатын шығыстар негiздемесi, оның iшiнде олардың өсу немесе азаю негiздемесi (ақпаратты ашу әр кiшi топ бойынша жүзеге асырылады);
6) активтердi iстен шығаруға байланысты шығыстар негiздемесi;
7) операциялық жалдауға байланысты шығыстар негiздемесi;
8) үлестiк қатысу әдiсiмен ескерiлетiн инвестициялар жөнiндегi шығыстар негiздемесi;
9) қызметтiң тоқтатылуына байланысты жоспарланатын шығыстар негiздемесi;
10) басқа жоспарланатын шығыстар негiздемесi.
45. Салық және бюджетке төленетiн басқа мiндеттi төлемдер: салық және бюджетке төленетiн мiндеттi төлемдердiң әр түрi бойынша жоспарланатын төлемдер негiздемесi.
46. Дивидендтер: акцияға дивидендтердi жоспарлы есептеу (қатысу үлесi), дивидендтердi есептеудiң жалпы сомасы, оның iшiнде акциялардың мемлекеттiк пакетiне (қатысу үлесi). Бюджетке аудару үшiн мемлекеттiк кәсiпорын жоспарлайтын таза кiрiс сомасы.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi
мен Қазақстан Республикасы
Президентiнiң Iс басқармасы
республикалық мемлекеттiк меншiк
құқығы субъектiсiнiң функцияларын
жүзеге асыратын ұлттық компаниялар мен
ұйымдарды қоспағанда, мемлекеттiк
кәсiпорындардың, акцияларының бақылау
пакеттерi (қатысу үлестерi) мемлекетке
тиесiлi акционерлiк қоғамдардың
(жауапкершiлiгi шектеулi
серiктестiктердiң) қаржы-шаруашылық
қызметтерiнiң жоспарларын әзiрлеу және
беру ережесiне
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан
Республикасы Қаржы министрінің 2008.03.31  N 148 Бұйрығымен.
Директорлар кеңесінің ______ жылғы "___" ________________
N ___________ шешімімен (қатысушылар жалпы жиналысының
шешімімен, мемлекеттік басқару органының бұйрығымен)
бекітілді
_________________________________________________________
(аты-жөні)
Директорлар кеңесінің төрағасы
(мемлекеттік басқару органының басшысы)
М.О.
Жалпы мәліметтер
1-нысан
Ұйымның атауы:           _________________
N
Көрсеткіштердің атауы
Ақпарат
1
Заңды тұлғаның толық
атауы
2
Толық пошталық
(заңдық) мекен-жайы
3
Байланыс телефондары
4
Электрондық
мекен-жайы (e-maіl),
сайты
5
СТН
6
Басқару органының
атауы (мемлекеттік
орган)
7
ID-код (әмбебеп
сәйкестендіру коды)
8
Құрылуының қысқаша
тарихы:
8.1
Құру туралы Қазақстан
Республикасының
Үкіметі қаулысының
күні мен нөмірі
8.2
Құрылу мақсаты
8.3
Құрылтайшы құжаттарына
сәйкес қызмет түрлері
9
Табиғи монополия
субъектісі болып
табыла ма, табиғи
монополия саласы,
ұйымды табиғи
монополиялар
субъектілерінің
мемлекеттік
тіркеліміне енгізу
туралы шешім қашан
қабылданды
10
Табиғатты пайдаланушы
болып табыла ма:
арнайы табиғатты
пайдалану құқығын
кім және қашан берді, табиғатты
пайдаланудың сипатын
ашу (тұрақты немесе
уақытша, иеліктен
шығарылатын немесе
иеліктен шығарылмайтын,
қайтарымды немесе
өтеусіз негізде
сатып алынған,
алғашқы немесе
екінші)
11
Жер қойнауын пайдаланушы болып
табыла ма: жер қойнауын пайдалану құқығы кім және қашан берді, жер
қойнауы бойынша
операцияларды ашу
12
Жарғылық капиталы:

5) планируемые субсидии из государственного бюджета;
6) обоснование планируемых доходов от операционной аренды;
7) обоснование планируемых доходов по инвестициям, учитываемых методом долевого участия;
8) обоснование планируемых доходов, связанных с прекращаемой деятельностью;
9) обоснование прочих планируемых доходов.
44. Расходы:
1) обоснование себестоимости реализуемой продукции, в том числе обоснование ее роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждому продукту);
2) обоснование планируемых расходов по реализации продукции, в том числе обоснование их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждой подгруппе);
3) обоснование планируемых административных расходов, в том числе обоснование их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждой подгруппе);
4) обоснование планируемых расходов по маркетингу и рекламе, в том числе обоснование их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждой подгруппе);
5) обоснование планируемых расходов по вознаграждениям, в том числе обоснование их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждой подгруппе);
6) обоснование расходов, связанных с выбытием активов;
7) обоснование расходов, связанных с операционной арендой;
8) обоснование расходов по инвестициям, учитываемых методом долевого участия;
9) обоснование планируемых расходов, связанных с прекращаемой деятельностью;
10) обоснование прочих планируемых расходов.
45. Налоги и другие обязательные платежи в бюджет: обоснование планируемых выплат по каждому виду налога и обязательных платежей в бюджет.
46. Дивиденды: планируемое начисление дивидендов на акцию (долю участия), общая сумма начисления дивидендов, в том числе на государственный пакет акций (доли участия). Сумма чистого дохода, планируемая государственным предприятием для перечисления в бюджет.
Приложение 2
к Правилам разработки и представления
планов финансово-хозяйственной
деятельности государственных предприятий,
акционерных обществ (товариществ с
ограниченной ответственностью),
контрольные пакеты акций (доли участия)
которых принадлежат государству, за
исключением национальных компаний и
организаций, в отношении которых
Национальный Банк Республики Казахстан
и Управление делами Президента
Республики Казахстан осуществляют
функции субъекта права республиканской
государственной собственности
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 31.03.2008  N 148 (порядок введения в действие см.  п.3 ).
Утвержден решением совета директоров
(общего собрания участников, приказом
органа государственного управления)
от "__" _____________" ____ года N _____
________________________________________
(Ф.И.О.)
Председатель совета директоров
(руководитель органа государственного
управления)
М.П.
Общие сведения
Наименование организации:         ____________________
Форма 1
N
Наименование показателей
Информация
1
Полное наименование юридического
лица
2
Полный почтовый (юридический)
адрес
3
Контактные телефоны
4
Электронный адрес (e-mail), сайт
5
РНН
6
Наименование органа управления
(государственный орган)
7
ID-код (универсальный
идентификационный код)
8
Краткая история создания:
8.1
Дата и номер постановления
Правительства Республики
Казахстан о создании
8.2
Цели создания
8.3
Виды деятельности в соответствии
с учредительными документами
9
Является ли субъектом естест-
венной монополии, сфера естест-
венной монополии, когда принято
решение о включении организации
в государственный регистр
субъектов естественных монополий
10
Является ли природопользователем:
кем и когда предоставлено право
специального природопользования,
раскрыть характеристику
природопользования (постоянное
или временное, отчуждаемое или
неотчуждаемое, приобретенное на
возмездной основе или
безвозмездно, первичное или
вторичное)
11
Является ли недропользователем:
кем и когда предоставлено право
на недропользование, раскрыть
операции по недропользованию
N
Наименование показателей
Информация
12
Уставный капитал: