Астана қаласында құрылыс материалдары, бұйымдар мен құрылымдар өнеркәсібі дамуының 2005-2014 жылдарға арналған аймақтық бағдарламасын бекіту туралы
Астана қаласы мәслихатының 2005 жылғы 26 мамырдағы N 141/18-ІІІ Шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2005 жылғы 1 шілдеде N 396 тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2010 жылғы 29 шілдедегі N 380/50-IV Шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2010.07.29 N 380/50-IV Шешімімен.
Астана қаласы әкімдігінің ұсынған Астана қаласында құрылыс материалдары, бұйымдар мен құрылымдар өнеркәсібі дамуының 2005-2014 жылдарға арналған аймақтық бағдарламасын қарап, Қазақстан Республикасы Конституциясының 86-бабын және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабын басшылыққа ала отырып, Астана қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.05.28 N 226/35-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
Қоса беріліп отырған Астана қаласында құрылыс материалдары, бұйымдар мен құрылымдар өнеркәсібі дамуының 2005-2014 жылдарға арналған аймақтық бағдарламасы бекітілсін.
Астана қаласының мәслихаты
сессиясының төрағасы
Астана қаласының мәслихаты
сессиясының хатшысы
Астана қаласында құрылыс материалдары, бұйымдар
мен құрылымдар өнеркәсібі дамуының 2005-2014
жылдарға арналған аймақтық бағдарламасына
КЕЛІСІМ ПАРАҚ
Астана қаласының
"қаржы департаменті"
мемлекеттік мекемесінің
бастығы
Астана қаласының "кәсіпкерлік
және өнеркәсіп департаменті"
мемлекеттік мекемесінің
директоры
Астана қаласының
"білім департаменті"
мемлекеттік мекемесінің
бастығы
Астана қаласының
"қамтамасыз ету және әлеуметтік
бағдарламалар департаменті"
мемлекеттік мекемесінің
директоры
Астана қаласының
"энергетика және коммуналдық
шаруашылығы департаменті"
мемлекеттік мекемесінің
директоры
Астана қаласы мәслихатының
2005 жылғы 26 мамырдағы
N 141/18-III шешімімен
БЕКІТІЛДІ
Астана қаласында құрылыс материалдары,
бұйымдар мен құрастырмалары өнеркәсібін дамытудың
2005-2014 жылдарға арналған
БАҒДАРЛАМАСЫ Астана қаласы, 2005 жыл
МАЗМҰНЫ
1-тарау. Бағдарламаның төлқұжаты
Бағдарламаның атауы     Астана қаласында құрылыс материалдары,
бұйымдар мен құрастырмалары өнеркәсібін
дамытудың 2005-2014 жылдарға арналған
бағдарламасы.
Бағдарламаны            Қазақстан Республикасы Үкіметінің
әзірлеу негізі          2004 жылғы 13 желтоқсандағы N 1305
қаулысымен бекітілген Қазақстан
Республикасында құрылыс материалдары,
бұйымдар мен құрастырмалары өнеркәсібін
дамытудың 2005-2014 жылдарға арналған
бағдарламасын іске асыру жөніндегі
іс-шаралар жоспарының 12-тармағы.
Негізгі әзірлеуші       Астана қаласының кәсіпкерлік және өнеркәсіп
департаменті.
Мақсаты                 Астана қаласында құрылыс материалдары,
бұйымдар мен құрастырмалары өнеркәсібінің
инновациялық дамуын қамтамасыз ету.
Міндеттері:             саланың дамуын ынталандыратын негізгі
шараларды анықтау;
қазіргі жоғары сапалы, бәсекеге қабілетті
және экспортты бағдарлайтын құрылыс
материалдары, бұйымдар мен құрастырмалардың
шығарылымы бойынша жаңа өндірістерді құру.
Іске асыру мерзімі      2005-2014 жылдар
Қажетті ресурстар мен   Инвестициялық жобаларды іске асыруды
қаржыландыру көздері    қаржылық қамтамасыз ету кәсіпорындардың,
шетелдік және отандық инвесторлардың,
мемлекеттік дамыту институттарының жеке
қаражаттары есебінен жүзеге асады.
Күтілетін нәтижелер     Өнімнің материалды, энергияны қажетсіну
және көп еңбек сіңіруді қажетсінуін
төмендетуге бағытталған жоғары өнімді
құралдарды және жаңа технологияларды
енгізу, құрылыс материалдарының
сұрыпталымын ұлғайту және сапасын
жақсарту;
құрылыс нарығын баға бойынша, сапа және
беріктігі бойынша құрылыс материалдарымен,
бұйымдармен және үй құрылысы заттарымен
қолжетімділікті толық қамтамасыз ету және
құрылыс материалдарының импорт үлесін
төмендету;
2010 жылға Астана қаласында құрылыс
материалдары, бұйымдар мен құрастырмаларды
өндіруді нарық тұтынуынан 80%-ға дейін
өсуін қамтамасыз ету;
құрылыс материалдарының сыртқы нарығында
экспортқа бағытталған өнімдерді игеру және
бәсекеге қабілетті шығарылымды ұлғайту;
функционалды тиімді және экологиялық таза
құрылыс материалдары, бұйымдар мен
құрастырмалар сұрыпталымын кеңейту;
жаңа жұмыс орындарын құру;
салық түсімдерін ұлғайту.
2-тарау. Кіріспе

О Региональной программе развития промышленности строительных материалов, изделий и конструкций в городе Астане на 2005-2014 годы
Решение Маслихата города Астана от 26 мая 2005 года N 141/18-ІІІ. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Астаны 1 июля 2005 года N 396. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 29 июля 2010 года N 380/50-V
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 29.07.2010 N 380/50-V
Рассмотрев представленную акиматом города Астаны Региональную программу развития промышленности строительных материалов, изделий и конструкций в городе Астане на 2005-2014 годы, руководствуясь статьей 86 Конституции Республики Казахстан и статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат города Астаны РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 28.05.2009 № 582 (порядок введения в действие см. п. 2).
Утвердить прилагаемую Региональную программу развития промышленности строительных материалов, изделий и конструкций в городе Астане на 2005-2014 годы.
Председатель сессий
маслихата города Астаны             Б. Смаилов
Секретарь маслихата
города Астаны                 В. Редкокашин
ЛИСТ СОГЛАСОВАНИЯ
к Региональной программе развития промышленности
строительных материалов, изделий и конструкций
в городе Астане на 2005-2014 годы
Директор Государственного
учреждения "Департамент
финансов города Астаны"              А. Аскарова
Директор Государственного
учреждения "Департамент
предпринимателя и
промышленности города
Астаны"                             А. Керимбеков
Директор Государственного
учреждения "Департамент
образования города Астаны"           А. Рахимжанов
Директор Государственного
учреждения "Департамент
занятости и социальных
программ города Астаны"              А. Демеуова
Директор Государственного
учреждения "Департамент
энергетики и коммунального
хозяйства"                           С. Хорошун
УТВЕРЖДЕНА
решением маслихата
города Астаны
от 26 мая 2005 года
N 141/18-III
ПРОГРАММА
развития промышленности строительных
материалов, изделий и конструкций в городе
Астане на 2005-2014 годы Город Астана, 2005 год
Содержание
Раздел 1 Паспорт Программы
Раздел 2 Введение
Раздел 3 Анализ строительного сектора города Астаны, потребностей в строительных материалах и современного состояния промышленности строительных материалов, изделий и конструкций
Глава 1 Анализ строительного сектора в Астане
Глава 2 Анализ внутреннего рынка строительных материалов
Глава 3 Анализ состояния промышленности строительных материалов в Астане
Глава 4 Минерально-сырьевая база города Астаны для производства строительных материалов, изделий и конструкций
Раздел 4 Цель и задачи Программы
Раздел 5 Меры и механизмы реализации Программы
Глава 5 Содействие в реализации инвестиционных проектов в сфере производства строительных материалов, изделий и конструкций
Глава 6 Инициирование создания новых высокотехнологичных, инновационных, конкурентоспособных, экологически чистых производств
Глава 7 Формирование строительного кластера в регионе
Глава 8 Трудовые ресурсы, развитие образования и подготовка кадров
Глава 9 Реализация политики в области технического регулирования и метрологии
Раздел 6 Необходимые ресурсы и источники финансирования Программы
Раздел 7 Ожидаемые результаты от реализации Программы
Раздел 8 План мероприятий по реализации Программы развития промышленности строительных материалов, изделий и конструкций в городе Астане на 2005-2007 годы (приложение 3)
Раздел 1. Паспорт Программы
Наименование             Программа развития промышленности
строительных материалов, изделий и
конструкций в городе Астане на 2005-2014
годы.
Основание для разработки Пункт 12 Плана мероприятий по реализации
Программы                Программы развития промышленности
строительных материалов, изделий и
конструкций в Республике Казахстан на
2005-2014 годы, утвержденной
постановлением Правительства Республики
Казахстан 13 декабря 2004 года N 1305.
Основной разработчик     Департамент предпринимательства и
промышленности города Астаны.
Цель                     Обеспечение инновационного развития
промышленности строительных материалов,
изделий и конструкций в городе Астане.
Задачи                   Определение основных мер, стимулирующих
развитие отрасли.
Создание новых производств по выпуску
современных высококачественных,
конкурентоспособных
и экспортоориентированных строительных
материалов, изделий и конструкций.
Срок реализации          2005-2014 годы
Необходимые ресурсы и    Финансовое обеспечение реализации
источники финансирования инвестиционных проектов осуществляется за
счет собственных средств предприятий,
иностранных и отечественных инвесторов,
государственных институтов развития.
Ожидаемый результат      Внедрение новых технологий и
высокопроизводительного оборудования,
направленное на уменьшение
материалоемкости, энергоемкости и
трудоемкости продукции, увеличение
ассортимента и улучшение качества
строительных материалов.
Насыщение строительных рынков доступными
по цене, качеству и надежности
строительными материалами, изделиями и
предметами домоустройства и снижение доли
импорта строительных материалов.
Обеспечение к 2010 году роста производства
строительных материалов, изделий и
конструкций в Астане до 80% от
потребностей рынка.
Освоение экспортоориентированных
производств и увеличение выпуска
конкурентоспособных на внешнем рынке
строительных материалов.
Расширение ассортимента функционально
эффективных и экологически чистых
строительных материалов, изделий и
конструкций.
Создание новых рабочих мест.
Увеличение налоговых поступлений.
Раздел 2. Введение

Бағдарлама Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 13 желтоқсандағы N 1305 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2005-2014 жылдарға арналған құрылыс материалдары, бұйымдар мен құрастырмалары өнеркәсібінің дамуы мемлекеттік бағдарламасының Іс-шаралар жоспарының 12-тармағына сәйкес және Астана қаласы мәслихатының 2004 жылғы 29 маусымдағы N 53/9-ІІІ шешімімен бекітілген Астана қаласының 2005-2007 жылдарға арналған тұрғын үй құрылысын дамытудың аймақтық бағдарламасын іске асыру мақсатында әзірленді.
Астана қаласында тұрғын үй құрылысын дамытудың аймақтық бағдарламасының негізгі бағыттарының бірі тұрғын үй құнын төмендету жолымен, оның ішінде құрылыс материалдары өндірісін дамыту есебінен халықтың көпшілігі үшін қолжетімді тұрғын үй құрылысының тұрақты даму қарқынын қамтамасыз ету болып табылады.
Бағдарламаны әзірлеудің қажеттілігі Астана қаласында, сондай-ақ бүкіл республикада тұрғын үй, азаматтық және өнеркәсіптік құрылыстың өсу қарқынына негізделген. Қазіргі күнде құрылыс индустриясының қалалық кәсіпорындары тауарлық бетон және темір бетон құрылымдары мен бұйымдары сияқты материалдардың негізгі түрлерін ғана өндіреді. Сонымен қатар, әлемдік стандартқа сәйкес тұрғын үй салу үшін Астананың құрылыс компаниялары қымбат тұратын қазіргі материалдарды пайдаланады, оның көп бөлігі жақын және алыс шетелдерден импортталады, бұл соңғы өнім - тұрғын үй бағасында теріс көрініс береді. Аталған мәселені шешу мақсатында Астана қаласының 2005-2014 жылдарға арналған құрылыс материалдары, бұйымдар мен құрастырмалары өнеркәсібін дамытудың осы бағдарламасы әзірленді.
3-тарау. Астана қаласының құрылыс секторын,
құрылыс материалдарына қажеттіліктер және құрылыс
материалдары, бұйымдар мен құрастырмалардың
қазіргі өнеркәсібі жайын талдау
1-бөлім. Астана қаласындағы құрылыс секторын талдау
Қазіргі уақытта Астана қаласының құрылыс секторы қарқынды өсуде. 2004 жылдың қорытындысы бойынша құрылыстың өсу қарқыны 2003 жылдың деңгейіне 61,6 % құрады. Өткен жылы кәсіпорындар, ұйымдар және Астана халыққа жалпы көлемі 421252 шаршы метр (бұдан әрі - м 2 ) тұрғын үй пайдалануға берілді, оның ішінде халыққа пайдалануға 173603 м 2 енгізілді, 2003 жылдың деңгейінен 2 есе көп.
1-кестеде (1-қосымша) тұрғын үйлерді пайдалануға енгізу динамикасы көрсетілген.
Астана қаласындағы құрылыстың белсенді дамуы көп инвестиция көлемін тартады. 1997 жылдан орташа жылдық өсім 136 % құрады.
2004 жылға құрылыс-құрастыру жұмыстарының көлемі 142,1 млрд. теңгені құрады, бұл 2000 жылдың деңгейінен 3,1 есе көп.

Программа разработана в соответствии с пунктом 12 Плана мероприятий по реализации Программы развития промышленности строительных материалов, изделий и конструкций в Республике Казахстан на 2005-2014 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 2004 года N 1305, и в целях реализации региональной Программы развития жилищного строительства в городе Астане на 2005-2007 годы, утвержденной решением маслихата города Астаны от 29 июня 2004 года N 53/9-III.
Одним из основных направлений Региональной программы развития жилищного строительства в городе Астане является обеспечение устойчивого темпа роста жилищного строительства, доступного для широких слоев населения путем снижения его стоимости, в том числе за счет развития производства строительных материалов.
Необходимость в разработке Программы обусловлена растущими темпами жилищного, гражданского и промышленного строительства как в Астане, так и в целом по республике. На сегодняшний день городскими предприятиями строительной индустрии производятся лишь основные виды материалов, такие как товарный бетон, железобетонные конструкции и изделия. В то же время для строительства жилья, отвечающего мировым стандартам, строительными компаниями Астаны используются дорогостоящие современные материалы, большая часть которых импортируется из стран ближнего и дальнего зарубежья, что в свою очередь отрицательно сказывается на цене конечного продукта - жилых квартир. В целях решения данной проблемы разработана настоящая Программа развития промышленности строительных материалов, изделий и конструкций в городе Астане на 2005-2007 годы.
Раздел 3. Анализ строительного сектора города
Астаны, потребностей в строительных материалах и
современного состояния промышленности строительных
материалов, изделий и конструкций
Глава 1. Анализ строительного сектора в Астане
В настоящее время строительный сектор города Астаны переживает бурный рост. Темпы роста строительства жилья по итогам 2004 года составили 61,6% к уровню 2003 года. За прошедший год предприятиями, организациями и населением Астаны введено в эксплуатацию жилых домов общей площадью 421252 квадратных метра (далее - м 2 ), при этом населением введено 173603 м 2 , что почти в 2 раза выше уровня 2003 года.
На графике 1 (приложение 1) показана динамика роста ввода в эксплуатацию жилых домов.
Активное развитие строительства в Астане привлекает большие объемы инвестиций. Среднегодовой прирост с 1997 года составил 136%.
Объем строительно-монтажных работ за 2004 год составил 142,1 млрд. тенге, что в 3,1 раза больше уровня 2000 года.

2-кестеде (1-қосымша) 1997-2004 жылдар арасында құрылысқа тартылған инвестициялар динамикасы көрсетілген.
1-кестеде (2-қосымша) 2004 ж. негізгі капиталға инвестициялардың технологиялық құрылымы көрсетілген.
Инвестициялардың технологиялық құрылымы құрылыс-құрастыру жұмыстары жедел жүргізіліп жатқан қарқынды дамып келе жатқан қалаға тән.
Арнаулы экономикалық аймақ шеңберінде қалыптасқан қолайлы инвестициялық ахуал нәтижесінде шетелдік инвесторлардың қаржы бөлуі 2000 жылы 8,8 млрд. теңгеден, 2004 жылы 19,8 млрд. теңгеге дейін өсті.
Тұрғын үй құрылысы қазіргі уақытта қаланың құрылыс индустриясының барынша серпінді дамып келе жатқан сараланымы болып табылады. Тек Астана қаласының 2005-2007 жылдарға арналған тұрғын үй құрылысының даму бағдарламасына сай Астана қаласында үш жылда жалпы аумағы 1590 мың м 2 тұрғын үй салу жоспарлануда.
2-бөлім. Құрылыс материалдарының ішкі нарығын талдау
Қаладағы ауқымды құрылыс материалдық-техникалық ресурстардың және жинақтаушы материалдардың анағұрлым көлемін сатып алуды қажет етті, өз кезегінде цемент, кірпіш, металл құрылымдары, ағаш бұйымдары, басқа да құрылыс материалдары мен құрылымдарын шығаратын республиканың құрылыс индустриясы кәсіпорындарының жүктемесін ұлғайтты және жандандырды, сондай-ақ еліміздің басқа аймақтарының құрылыс компанияларының елорда құрылысына қатысуға мүмкіндік берді.
Құрылыс жұмыстары үшін Қазақстанның бірқатар қалаларында, атап айтқанда: цемент - Ақтаудан және Өскеменнен; кірпіш - Семейден, Рудныйдан, Қарағандыдан, Павлодардан; электротехникалық және кабельдік өнім - Семейден, Өскеменнен, Талдықорған және Павлодардан; мәрмәр және гранит әрлеу материалдары - Ақмола, Алматы және Жамбыл облыстарының ашық кеніштерінен, Алматы, Семей, Қарағанды және т.б. зауыттарда шығарылатын құрылыс материалдары, бұйымдар мен жабдықтар жеткізілімі жүзеге асады.
Астана қаласы құрылысына құрылыс материалдарының жеткізілім тәжірибесі көрсеткендей, құрылыс материалдарының жекелеген түрлері (оларды құрылыс объектілеріне дейін жеткізіп беру) бойынша көлік шығындары оларды өндірудің өзіндік құнынан бірнеше есе асып кетеді, ал күрделі құрылыстың құны 35% жетеді. Бұл құрылыстың құнын төмендетудің айтарлықтай қоры болып табылады, оларды іске асыру күрделі шығындарды қажет етпейді, тек кәсіпорындардың аумақтық өндірістік байланыстарын тәртіпке келтіруге және жөндеуге әкеліп саяды.
Бұдан басқа, құрылыстың құндық тұлғалануындағы негізгі үлесті Қазақстан аумағында шығарылмайтын ғимараттың сыртқы қаптауышы, жылу өткізбейтін және жабын материалдары, яғни "соңғы әрлеуге" арналған өнім алады. Сонымен, 5 жылда қаланың сыртқы сауда айналымы 398,7-ден 2249,1 млн. АҚШ долларына дейін немесе 3,8 есе өсті. 2000-2003 жж. аралығында құрылыс материалдары, жабдықтар, көлік құралдары, ағаш және химиялық өнімдердің көп импортталуына байланысты қала үшін төлем балансының теріс сальдосы тән болатын.

На графике 2 (приложение 1) отображена динамика роста объемов инвестиций в строительство в период с 1997 по 2004 годы.
В таблице 1 (приложение 2) показана технологическая структура инвестиций в основной капитал в 2004 году.
В результате созданного благоприятного инвестиционного климата в рамках специальной экономической зоны вложения иностранных инвесторов возросли с 8,8 миллиарда тенге в 2000 году до 19,8 миллиарда тенге за 2004 год.
Жилищное строительство на сегодняшний день является наиболее динамично развивающимся сегментом строительной индустрии города. Только согласно Программе развития жилищного строительства города Астаны на 2005-2007 годы за три года в Астане планируется построить 1590 тысяч м 2 общей площади жилья.
Глава 2. Анализ внутреннего рынка
строительных материалов
Масштабное строительство в городе Астане потребовало закупки значительных объемов материально-технических ресурсов и комплектующих материалов, что в свою очередь вызвало оживление и рост загрузки предприятий стройиндустрии республики, производящих цемент, кирпич, металлоконструкции, столярные изделия, другие строительные материалы и конструкции, позволило задействовать на строительстве столицы строительные компании других регионов страны.
Для строительных работ осуществляются поставки строительных материалов, изделий и оборудования, выпускаемых во многих городах Казахстана, в частности: цемент - из Актау и Усть-Каменогорска, кирпич - из Семипалатинска, Рудного, Караганды, Павлодара; электротехническая и кабельная продукция - из Семипалатинска, Усть-Каменогорска, Талдыкоргана и Павлодара; отделочные материалы (мрамор и гранит) - из карьеров Акмолинской, Алматинской и Жамбылской областей; лако-красочная продукция и полимерные материалы, производимые на заводах Алматы, Семипалатинска, Караганды и т.д.
Как показала практика поставок строительных материалов на стройки Астаны, транспортные расходы по отдельным видам строительных материалов (по их доставке до строительных объектов) в несколько раз превышают себестоимость их производства, а в стоимости капитального строительства достигают до 35%. Это является значительным резервом снижения стоимости строительства, реализация которого не требует капитальных затрат, а сводится лишь к упорядочиванию и налаживанию территориальных производственных связей предприятий и оптимизации региональных схем размещения отрасли.
Кроме того, основную долю в стоимостном выражении в строительстве занимают так называемая продукция для "финишной отделки", теплоизоляционные и кровельные материалы, наружная облицовка зданий, не производимы на территории Казахстана. Так, за 5 лет внешнеторговый оборот города возрос с 398,7 до 2249,1 млн. долларов США, или в 3,8 раза. В течение 2000-2003 годов для города было характерно отрицательное сальдо платежного баланса, связанное с большим импортом строительных материалов, оборудования, транспортных средств, древесины и химической продукции.

3-кестеде (1-қосымша) Астана қаласының 2000-2004 жылдарға арналған сыртқы саудасының серпіні көрсетілген.
Импорттық өнімді енгізу 2000 жылы 246,3 млн. АҚШ долларынан 2004 жылы 1028,5 млн. долларға дейін немесе 4,2 есе өсті. Импорттық өнімдердің көп бөлігі Ресейден (импорттық жеткізілімнің жалпы көлемінен 32,0%), АҚШ-тан (9,2%), Германиядан (8,2%), Түркиядан (8,0%), Өзбекстаннан (6,6%), Италиядан (5,2%) және Украинадан (5,1%) әкелінеді.
4-кесте (1-қосымша) 2004 жылға импорттың елдік құрылымы көрсетілген.
3-бөлім. Астана қаласындағы құрылыс
материалдарының өнеркәсібі жайын талдау
Астанада құрылыс индустриясы саласында 160 кәсіпорын, оның ішінде тек 11 - ірі, 30-ға жуығы - орташа кәсіпорын қызметін атқарады. Барлығы Астананың құрылыс индустриясында 15,3 мың адам жұмыспен қамтылған, яғни жалпы жұмыспен қамтылғандардың санынан 12,3% құрайды.
Соңғы жылдары Астана қаласындағы құрылыс материалдары өндірісі - жылына 26%-ға жуық қарқынды дамуы байқалды, бұл орташа республикалық көрсеткіштерден 6%-ға жоғары. Бірақ, негізінен өсім қолданыстағы, сондай-ақ енді енгізілген кәсіпорындарда технологиялық күрделі емес негізгі құрылыс материалдарын өндіру есебінен қамтамасыз етіледі. Сонымен, басқа металл емес минералды өнімдердің өндірісінде (тауарлық бетон, темір бетон құрылымдары мен бұйымдар, силикатты кірпіш) 2004 жылға өсім өткен жылға қарағанда 54,6% құрады.
Астана қаласы Статистика басқармасының мәліметтеріне сай 2004 жылы қала кәсіпорындары тауар бетонының 2041,1 мың тонна, силикатты және шлак кірпіш - 65,87 мың тонна, құрылыс темір бетон құрылымдары - 651,25 мың тонна, құрылыс металл құрылымдары - 339 тонна, ағаш құрылыс құрылымдары - 9 тонна, терезе, есік және рамалар - 36,7 мың м 2 өндірді. Барынша жедел тауар бетоны, темір бетон құрылымдары мен бұйымдар өндірісі дамуда. Астана қаласында құрылыс дүмпуінің толқынында бетон және темір бетон бұйымдарының тапшылығына байланысты бұрын істемей тұрған зауыттар мен цехтар бар қуатымен жұмыс істей бастады, сондай-ақ ірі құрылыс компанияларында жаңа цехтар ("Базис-А" УПТК, УПТК-ЦС және басқалар). Тауар бетоны өндірісінде 2000-2004 жылдар кезеңіне орташа өсім 938,85 мың тоннаны құрады.
5-кесте (1-қосымша) тауар бетонын өндіру серпіні көрсетілген.
Осындай ұқсас жағдай негізгі құрылыс материалы - силикатты кірпіш өндірісінде де байқалады. Астана қаласында аталған өнім түрінің өндірісі 2001 жылдан жүзеге асырылады және қысқа уақытта өндіру көлемі 2001 жылы 2 мың тоннадан 2004 жылы 65,87 мың тоннаға дейін өсті.
Алайда, қол жеткізген нәтижелерге қарамастан, қазіргі күні Астана қаласының құрылыс материалдарының өнеркәсібі қалалық құрылыс кешені қажеттіліктерінің тек жартысын ғана қанағаттандыра алады, соның салдарынан нарықтағы құрылыс материалдарының барлық түрлері бойынша тапшылыққа жол берместен, мардымды үлесін импорттық өнімдердің көлемі алады.
Екі жылда құрылыс материалдарын шығару бойынша әлемдік стандартқа сәйкес келетін жаңа жоғары технологиялы өндірістерді енгізу байқалады, алайда кәсіпорындардың көпшілігі өндірілетін өнімнің төменгі сапасына себепші болатын, пайдалану мерзімі өтіп кеткен жабдықтардың қызметімен жүзеге асырады.
Қалыптасқан жағдайдан шығу үшін қала әкімдігі қазіргі технологиялар бойынша құрылыс материалдары жаңа түрлерінің өндірісін ұйымдастыру бөлігінде жеке сектор ынталарын айқындау бойынша қадамдар жасалып жатыр.

На графике 3 (приложение 1) отображена динамика внешней торговли города Астаны за 2000-2004 годы.
Ввоз импортной продукции вырос с 246,3 млн. долларов США в 2000 году до 1028,5 млн. долларов США в 2004 году, или в 4,2 раза. Наибольший объем импортной продукции завозится из России (32,0% от общего объема импортных поставок), США (9,2%), Германии (8,2%), Турции (8,0%), Узбекистана (6,6%), Италии (5,2%) и Украины (5,1%).
На графике 4 (приложение 1) показана структура импорта строительных материалов в разрезе стран.
Глава 3. Анализ состояния промышленности
строительных материалов в Астане
В Астане в сфере стройиндустрии осуществляют деятельность порядка 160 предприятий, при этом лишь 11 из них - крупные, и около 30 - средние. Всего в стройиндустрии Астаны занято 15,3 тыс. человек, что составляет 12,3% от общего числа занятых.
Производство строительных материалов в Астане демонстрирует в последние годы интенсивный рост - более 26 % в год, что более чем на 6% выше среднереспубликанских показателей. Но в основном рост обеспечивается за счет производства технологически несложных основных строительных материалов как на действующих предприятиях, так и на вновь вводимых. Так, в производстве прочих неметаллических минеральных продуктов (бетон товарный, железобетонные конструкции и изделия, кирпич силикатный) за 2004 год рост составил 54,6% по отношению к предыдущему году.
Согласно данным Управления статистики города Астаны, за 2004 год предприятиями города произведено товарного бетона 2041,1 тыс. тонн, кирпича силикатного и шлакового - 65,87 тыс. тонн, строительных железобетонных конструкций - 651,25 тыс. тонн, строительных металлоконструкций - 339 тонн, деревянных строительных конструкций - 9 тонн, окон, дверей и рам - 36,7 тыс. м 2 . Наиболее активно развивается производство товарного бетона, железобетонных конструкций и изделий. На волне строительного "бума" в городе Астане из-за дефицита бетона и железобетонных изделий заработали в полную мощность ранее простаивающие заводы и цеха, а также появились новые цеха в крупнейших строительных компаниях (УПТК "Базис-А", УПТК-ЦС и другие). Средний прирост за период 2000-2004 год в производстве товарного бетона составляет 938,85 тыс. тонн.
На графике 5 отображена динамика роста в производстве товарного бетона.
Аналогичная ситуация наблюдается и в производстве основного строительного материала - силикатного кирпича. Производство данного вида продукции в Астане осуществляется с 2001 года, и за небольшой срок объемы производства здесь выросли с 2 тысяч тонн в 2001 году до 65,87 тыс. тонн в 2004 году.
Однако несмотря на достигнутые результаты на сегодняшний день промышленность строительных материалов Астаны способна удовлетворять лишь часть потребностей городского строительного комплекса. И как следствие существенную долю на рынке занимает объем импортной продукции, практически отсутствует дефицит по всем видам строительных материалов.
За 2 года наблюдается ввод новых высокотехнологичных производств по выпуску строительных материалов, соответствующих мировым стандартам, однако основная масса предприятий осуществляет деятельность на оборудовании, срок эксплуатации которых давно истек, что обуславливает низкое качество производимой продукции.
Для выхода из сложившейся ситуации акиматом города предпринимаются шаги по выявлению инициатив частного сектора в части организации производств новых видов строительных материалов по современным технологиям и оказанию содействия в их реализации.

Сонымен, 2004 жылдың тамыз айында ұяшықты бетон өндіретін "Экотон+" ААҚ зауытын іске қосу жүзеге асырылды. Аталған зауыттың қуаттылығы ұяшықты бетонды жылына 138 мың м 3 өндіруге мүмкіндік береді, оның ішінде қабырғалық блоктар мен панельдер, үй құрылысының жабын плиталары мен басқа да материалдарының кең түрі өндіріледі. "Экотон+" ААҚ өнімдерін өндіру кезінде құрылыс материалдарының төзімділігі, формасын өзгертуі және суыққа төзімділігі көрсетілетін барлық нормативтік құжаттарға сай келіп, бетон өндіруге мүмкіндік беретін "Ytong" неміс фирмасының жабдықтары мен технологиялары қолданылады.
2004 жылғы ІҮ тоқсанында "АБК-Бетон" ЖШС-нің тауар бетонын және ерітіндіні шығару бойынша цехі іске қосылды. Аталған кәсіпорынның қуаттылығы жылына 180 мың м 3 құрайды. Дегенмен, аталған кәсіпорын қазіргі уақытта нарықта құрылыс материалдарының ұқсас бұйымдарымен толық бәсекелесуге қабілетті өнімді шығаруға орнатылған жабдықтар мүмкіндік бермейтіндіктен, кәсіпорын жұмысының барлық қуаттылығының жартысын ғана жүзеге асырады.
Бұдан басқа, 2005 жылғы І тоқсанның соңында қыздырып шыңдалған шыны мен шыны пакеттерді өндіру бойынша "Азия - Ақмола" ЖШС зауытын іске қосу жоспарланып отыр. Аталған өндірістің өзектілігі тек Астана қаласында ғана емес, бүкіл республикада жоғары сапалы қыздырып шыңдалған шыны мен шыны пакеттердің жеке өндірісінің болмауы себепші болады.
Аталған кәсіпорынның қуаттылығы өнімнің терезе және құрылымды шынылау, сатылар, қоршаулар, есіктер, триплекс, витраждар және шыныдан жасалған басқа интерьер бұйымдары үшін 2000х4000 мм максималды көлеммен бір және екі камералы жай және шыны пакеттер түрлеріне құрылыс материалдары нарығын 100% қанағаттандыру үшін жеткілікті көлемінде өндіруге мүмкіндік береді.
Сондықтан, Астана қаласының құрылыс материалдарының өнеркәсібін талдау қазіргі уақытта құрылыс материалдарының жаңа түрлерін игеруге, ішкі, сондай-ақ сыртқы нарықта шетелден шығарылған ұқсас тауарлармен бәсекелесуге қабілетті сапалы тауарларды шығару бойынша жоғары сапалы өндірістерді құруда бар құрылыс индустриясы өндірістерін әртараптандырудың объективті қажеттілігі туындағанын көрсетеді.
4-бөлім. Астана қаласының құрылыс
материалдары, бұйымдар мен құрастырмалары
өндірісі үшін минералды-шикізат базасы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 8 тамыздағы N 432 "Астана қаласының шекараларын өзгерту туралы" Заң күші бар Жарлығына сәйкес, Астана қаласының әкімшілік шекараларының өзгеруіне байланысты қаланың жаңа әкімшілік шекарасы шегінде кең тараған пайдалы қазбалары бар жер учаскелері енгізілді.

Так, в августе 2004 года осуществлен запуск завода ОАО "Экотон+" по производству ячеистого бетона. Мощности данного завода позволяют производить 138 тыс. м 3 в год ячеистого бетона, из которого в свою очередь производится широкий спектр стеновых блоков и панелей, плит перекрытия и других материалов домостроения. При производстве продукции на ОАО "Экотон+" используются оборудование и технологии немецкой фирмы "Ytong", что позволяет производить бетон, отвечающий всем требованиям нормативных документов, предъявляемых к строительным материалам по прочности, деформативности и морозостойкости.
В IV квартале 2004 года введен в строй цех по производству товарного бетона и раствора на ТОО "АБК-Бетон". Мощности данного предприятия составляют 180 тыс. м 3 продукции в год. Однако данное предприятие в настоящее время осуществляет работу в половину имеющейся мощности в силу того, что установленное оборудование не позволяет выпускать продукцию, способную полноценно конкурировать с аналогичными изделиями на рынке строительных материалов.
Кроме того, в конце 1 квартала 2005 года намечается ввод в эксплуатацию завода ТОО "Азия-Акмола" по производству каленого стекла и стеклопакетов. Актуальность данного производства обуславливается отсутствием собственного производства высококачественного каленого стекла и стеклопакетов не только в Астане, но и в целом по республике.
Мощности данного предприятия позволяют производить продукцию в объеме, достаточном для удовлетворения 100% рынка строительных материалов в данном виде продукции: одно- и двухкамерных стеклопакетов из простого и закаленного стекла с максимальным размером 2000x4000 мм для окон и структурного остекления, изготовления лестниц, перегородок, дверей, триплекса, витражей и других изделий интерьера из стекла.
Таким образом, анализ промышленности строительных материалов в городе Астане показывает, что в настоящее время назрела объективная необходимость в диверсификации существующих производств строительной индустрии в сторону освоения новых видов стройматериалов и создания новых высокотехнологичных производств по выпуску качественной продукции, способной конкурировать с аналогичными товарами зарубежного производства как на внутреннем, так и на внешнем рынках.
Глава 4. Минерально-сырьевая база города
Астаны для производства строительных материалов,
изделий и конструкций
В связи с изменением административных границ города Астаны в соответствии с Указом Президента, имеющим силу Закона, от 8 августа 2000 года N 432 "Об изменении границ города Астаны" в пределы новых административных границ города были включены земельные участки, содержащие общераспространенные полезные ископаемые.

Астана қаласы аумағында орналасқан кең тараған пайдалы қазбаларды шаруашылық айналымға тарту үшін және Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 27 қаңтардағы N 2828 "Жер қойнауы мен жер қойнауын пайдалану туралы" Жарлығын іске асыру мақсатында жер қойнауын пайдалану мәселелері бойынша ведомствоаралық комиссия құрылды.
Оның құрылған сәтінен бастап кірпіш сазы целиноградтық кен орны бойынша 2,4 млн. куб.м. жалпы қорымен жер қойнауын пайдалану құқығын алуға бір конкурс өткізілді. Жер қойнауын пайдалану құқығы кірпіш зауыттарының құрылысына инвестицияларды жүзеге асыруға міндеттенген екі компанияға берілді. Бұл қаптауыш кірпішті өндіру бойынша жобаны іске асыратын "Астана-брик" ЖШС, сондай-ақ құрылыс кірпішін өндіру бойынша зауыттың құрылысына кірісетін "Казстройкапитал" ЖШС.
2-кестеден (2-қосымша) көрініп тұрғандай, Астананың, негізінен, автожол құрылысы үшін кең тараған жарамды пайдалы қазбаларының қоры мардымсыз.
Кен орындарының көпшілігі Ақмола облысының әкімдігімен бұдан бұрын жасалған келісім-шарттар негізінде пайдаланылып жатыр. Жер қойнауын пайдаланудан босаған кен орындары конкурсқа қойылады.
4-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Бағдарламаның мақсаты Астана қаласында құрылыс материалдары, бұйымдар мен құрастырмалары өнеркәсібінің инновациялық дамуын қамтамасыз ету болып табылады.
Мақсатқа жету үшін мынадай міндеттерді шешу көзделеді:
саланы дамытуға жағдай жасайтын негізгі шараларды анықтау;
жергілікті өндірушілердің өнімдерін толықтыру жолымен негізгі құрылыс материалдарына ішкі сұранысты қанағаттандыру;
қазіргі жоғары сапалы, бәсекеге қабілетті экспортқа бағытталған құрылыс материалдары, бұйымдар мен құрастырмалары алу бойынша жаңа өндірістерді құру;
аймақта құрылыс кластерін қалыптастыру.
5-тарау. Бағдарламаны іске асыру
шаралары мен механизмдері
Астана қаласындағы құрылыс материалдары, бұйымдар мен құрастырмалары өнеркәсібінің даму бағдарламасын іске асырудың негізгі бағыттары:
1) бағдарламаны іске асыруға жәрдемдесу мақсатында оның мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес келетін басымды аймақтық инвестициялық және инновациялық жобалар тізімін қалыптастыру;
2) қала экономикасына отандық және шетелдік инвестицияларды тартуда ақпараттық-таныстыру жұмыстарын өткізу;
3) инвестицияларды тартуды талап ететін инвестициялық және инновациялық жобалардың мәліметтер базасын қалыптастыру;
4) мемлекеттік дамыту институттары арқылы басымды аймақтық инвестициялық және инновациялық жобаларды өткізуге жәрдемдесу;

Для вовлечения в хозяйственный оборот общераспространенных полезных ископаемых, расположенных на территории города Астаны, и в целях реализации Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 27 января 1996 года N 2828 "О недрах и недропользовании" создана межведомственная комиссия по вопросам недропользования.
С момента ее образования проведен один конкурс на предоставление права недропользования по Целиноградскому месторождению кирпичных глин с общими запасами в 2,4 млн. куб.метров. Право недропользования предоставлено двум компаниям, обязавшимся осуществить инвестиции в строительство кирпичных заводов. Это - ТОО "Астана-брик", реализующее проект по производству облицовочного кирпича, и ТОО "Казстройкапитал", также приступающее к строительству завода по производству строительного кирпича.
Как видно из таблицы 2 (приложение 2), Астана обладает незначительными запасами общераспространенных полезных ископаемых, пригодных в основном для строительства автодорог.
Большая часть месторождений находится в эксплуатации на основании ранее заключенных контрактов с акиматом Акмолинской области. Месторождения, которые свободны от недропользования, будут выставляться на конкурсы.
Раздел 4. Цель и задачи Программы
Целью Программы является обеспечение инновационного развития промышленности строительных материалов, изделий и конструкций в городе Астане.
Для достижения поставленной цели намечается решение следующих задач:
определение основных мер, стимулирующих развитие отрасли;
удовлетворение внутреннего спроса на основные строительные материалы путем насыщения продукцией местных производителей;
создание новых производств по получению современных высококачественных, конкурентоспособных и экспортоориентированных строительных материалов, изделий и конструкций;
формирование строительного кластера в регионе.
Раздел 5. Меры и механизмы реализации Программы
Основными направлениями реализации Программы развития промышленности строительных материалов, изделий и конструкций в городе Астане будут:
1) формирование перечня приоритетных региональных инвестиционных и инновационных проектов, соответствующих целям и задачам Программы с целью оказания содействия в их реализации;
2) проведение информационно-презентационной работы по привлечению отечественных и иностранных инвестиций в экономику города;
3) формирование банка данных инвестиционных и инновационных проектов, требующих привлечения инвестиций;
4) содействие в прохождении приоритетных региональных инвестиционных и инновационных проектов через государственные институты развития;

5) "Ғылым-өндіріс" өзара үйлестірілген сызбаны дамыту;
6) мақсаты қалада өндірілген тауарларды, қызмет көрсетулерді жарнамалау болып табылатын сауда-көрме орталығын ұйымдастыру жолымен өнімдерді өткізуде қалалық кәсіпорындарға көмек көрсету (қоғамда отандық тауар өндірушілерге оң көзқарас қалыптастыру, шағын және орташа кәсіпорындардың орнықты қалыптасуы мен дамуын қамтамасыз ету);
7) стандарттау аумағында өнім сапасын басқару халықаралық сапасына біртіндеп өту бойынша жоспарлы жұмыстарды өткізу;
8) өндірістік кәсіпорындар үшін шетелдік мамандар мен консалтингілік компанияларды тарта отырып, орта және жоғары звено менеджерлерінің біліктілігін көтеру курстарын қоса, кадрларды даярлау;
9) өнімді арзандату және бәсекеге қабілеттілігін көтеру үшін өндірісаралық технологиялық тізбелерді құруға жағдай жасау;
10) кәсіпорындардың экологиялық таза технологиялар мен құрал-жабдықтарды қолдануына жағдай жасау.
5-бөлім. Құрылыс материалдары, бұйымдар мен
құрастырмаларды өндіру саласында инвестициялық
жобаларды іске асыруға қатысу
Қазіргі уақытта Астана қаласында құрылыс материалдары, бұйымдар мен құрастырмалары өнеркәсібінің даму бағдарламасының мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес келетін бірнеше инвестициялық жобалар іске асырылуда. Аталған жобаларды іске асыру ішкі нарықты негізгі құрылыс материалдарымен толықтыруға мүмкіндік береді, ал олардың кейбірі құрылыс индустриясында жаңа технологиялық бағыттарды және қаладан шет аймақта, сондай-ақ жақын шетелдерде экспорттың әлуетін ашады.
&1. Полиэфирлік шыны пластикалық құбырлар өндірісін
ұйымдастыру (бастамашысы - "Амитех Қарасай Пайп" ЖШС)
Астана қаласында шыны пластикалық құбырлардың өндірісін ұйымдастыру бойынша жобаны іске асыру мақсатында өз өндірістерінде ұзақ уақыттық техникалық және инженерлік ілеспені (техникалық көмек, арнаулы баға бойынша шикізат материалдарын әзірлеу және жеткізу, технологиялық және өндірістік процестерді жетілдіру) қамтамасыз ететін, шыны пластикалық құбырларды өндіруде 35 жылдан астам тәжірибесі бар, әлемдік лидер "Амиантит" компаниясы құрылтайшылар құрамына енетін "Амитех Қарасай Пайп" БК ЖШС құрылды. "Амитех Қарасай Пайп" ЖШС бизнес жоспарында мамандардың тәжірибе алмасуды "Амиантит" компаниясының шетелдік филиалдарында өтуімен даярлау қарастырылады.
Астана қаласындағы зауыттың қуаттылығы сумен жабдықтауға арналған жұмыс қысымы 40 атм-ге дейін, диаметрі 80 мм-3000 мм полиэфирлі шыны пластикалық құбырлар жылына 300 км құрайтын болады.
Оның ішінде:
1-кезең - диаметрі 300 мм-ден 3000 мм-ге дейін құбырлар үшін CW 3000 орнату (енгізу - 2005 жылдың 1-тоқсаны);
2-кезең - диаметрі 80 мм 300 мм-ге дейін құбырлар үшін CW 300 орнату (енгізу - 2005 жылдың 3-тоқсаны);

5) развитие взаимоувязанной схемы "Наука - производство";
6) содействие городским предприятиям в продвижении продукции, в том числе путем организации торгово-выставочного центра, целью которого будет реклама товаров и услуг, производимых в городе (формирование в обществе позитивного отношения к отечественным товаропроизводителям, обеспечение устойчивого становления и развития малых и средних предприятий);
7) в области технического регулирования - проведение планомерной работы по постепенному переходу к международным стандартам управления качеством продукции;
8) подготовка кадров для производственных предприятий, включая курсы повышения квалификации менеджеров среднего и высшего звена с привлечением иностранных специалистов и консалтинговых компаний;
9) стимулирование создания межпроизводственных технологических цепочек для удешевления и повышения конкурентоспособности продукции;
10) стимулирование предприятий на использование экологически безопасных технологий и оборудования.
Глава 5. Содействие в реализации инвестиционных
проектов в сфере производства строительных
материалов, изделий и конструкций
В настоящее время в городе Астане осуществляется реализация нескольких инвестиционных проектов, соответствующих целям и задачам Программы развития промышленности строительных материалов, изделий и конструкций. Реализация указанных проектов способствует насыщению внутреннего рынка основными строительными материалами, а некоторые из них открывают новые технологические направления в стройиндустрии и потенциал экспорта как за пределы города, так и в страны ближнего зарубежья.
Параграф 1. Организация производства полиэфирных
стеклопластиковых труб, (инициатор - СП ТОО
"Амитех Карасай Пайп")
В целях реализации проекта по организации производства стеклопластиковых труб в городе Астане создано совместное предприятие ТОО "Амитех Карасай Пайп", в состав учредителей которого входит компания "Амиантит" - мировой лидер в производстве стеклопластиковых труб, располагающая более чем 35-летним опытом работы в сфере технологий их производства, которая обеспечивает на своих производствах долговременное техническое и инженерное сопровождение (техническая помощь, разработка и поставка сырьевых материалов по специальным ценам, совершенствование технологического и производственного процессов). Бизнес-планом СП ТОО "Амитех Карасай Пайп" предусматривается подготовка специалистов с прохождением стажировки в зарубежных филиалах компании "Амиантит".
Мощность завода в городе Астане будет составлять 300 км в год полиэфирных стеклопластиковых труб для водоснабжения диаметром 80 мм - 3000 мм, с рабочим давлением до 40 атмосфер.
В том числе:
первый этап - установка CW 3000 для труб диаметром от 300 мм до 3000 мм (ввод - 1 квартал 2005 г.);
второй этап - установка CW 300 для труб диаметром от 80 мм до 300 мм (ввод - 3 квартал 2005 г.).

Жобаның жалпы құны 19,7 млн. АҚШ долларын құрайды, оның сомасының 70%-ын Қазақстанның даму банкінің несиелік қаражаты құрайды.
"Амиантиттің" барлық кәсіпорындары, "Амитех Қарасай Пайп" ЖШС қоса, ИСО 9001 және 9002 стандартына сәйкес сапаны бақылау жүйелерімен қамтамасыз етілген. Әрбір бұйымның жеке сериялық нөмірі бар, ол бұйымның қолданылған бастапқы материалын, өндірістің шарттарын, лабораториялық зерттеулердің нәтижесіне қатысты теңестіруге мүмкіндік береді.
Шыны пластикалық құбырлар, металл бетон, пластмасса және басқа құбырлардан пайдалану мерзімі (75 жылдан кем емес), жеңіл салмағы (металл құбырға қарағанда 10 есе жеңіл), электрохимиялық коррозияға төзімділігі, агрессиялық ортаға төзімділігі, қарапайымдылығы, монтаждау және пайдалануда арзандығы және т.б.
Зауыттың құрылысы бұрынғы шойын қорыту зауытының аумағында жүзеге асырылуда.
Өндірістің көлемі жылына 18 млн. АҚШ долларын құрайды, салық аударымының сомасы жылына 1,35 млн. АҚШ долларын құрайды.
&2. Ағаш бұйымдары өндірісін ұйымдастыру
(бастамашысы "SHEBER SC.KZ" ЖШС)
Жобаның негізгі мақсаты итальян технологиясы бойынша бағалы ағаш түрлерінен шпонның жабынымен жоғары сапалы қарағай ағашынан терезелер мен есіктерді өндіру болып табылады.
Осы жобаны іске асырудың алғы шарттары Астана қаласының нарығында европалық стандарт, пайдалану кезінде сенімділік пен төзімділікті қамтамасыз ететін бұйымды сапалы әзірлеу және жинау бойынша барлық технологиялық цикл тізбесін сақтай отырып, соны дизайн бойынша жоғары сапалы ағаш бұйымдарын өндірушілердің болмауы болып табылады.
Жобаны іске асыру үшін көлемі 6 мың м 2 өндірістік орындардың құрылысы және итальян жабдығын құрастыру жүргізіліп жатыр.
Құрылыс Өнеркәсіп паркінің индустриалды-инновациялық даму аймақтық бағдарламасына сәйкес жоспарланған аумақта орналасқан жер учаскесінде жүргізіледі. Жобаның құны 2530712 евроны құрайды. Қаржыландыру коммерциялық банктердің несие қаржы есебінен жүзеге асырылады. Жоба негізінде 77 жаңа жұмыс орны ашылуы көзделеді.
&3. "Астана Брик" ЖШС-де қаптауыш
кірпіш құрылысын ұйымдастыру
Жеке өндірісі және артқан сұраныстың болмауы есебінен "Астана Брик" ЖШС-мен жүзеге асатын қаптауыш кірпішті өндіру бойынша зауыттың құрылысы өзекті болып табылады. Өндірістің көлемі жылына 30 млн. дана кірпіш немесе жылына 900 млн. теңгені құрайды.
"Құрылысжоба ҒЗИ" ЖШС-мен зауытты жобалауға және "Бедески" итальян фирмасымен жабдықтарды жеткізуге келісім-шарт жасалды. Инвестицияның жалпы көлемі 8,8 млн. АҚШ долларын құрайды, жаңа жұмыс орындарының саны - 120 адам. Өндірісті іске қосу 2005 жылдың үшінші тоқсанына жоспарланған.
&4. Полиэтилен құбырларын өндірісін ұйымдастыру
(бастамашысы LG International)
LG International компаниясы инвестиция көлемі 10 млн. АҚШ доллары болатын полиэтилен құбырларын шығару бойынша зауыт құрылысының жобасын жүзеге асыруды көздеп отыр.
Полиэтилен құбырлар су құбыры, газ құбырын салуда, кәріз жүйесінде қолданылатын болады. Поливинилхлоридтік құбырларға қарағанда полиэтилен құбырлар, негізгісі адам денсаулығына қауіпсіз және экологиялық таза болып табылатын бірнеше тұтыну артықшылығы бар.
Қазіргі уақытта Астана қаласының әкімдігімен аталған компанияға зауыт құрылысын жүргізуге жер учаскесі берілді.
&5. Шыңдалып қыздырылған шыны және шыны
пакеттерді өндіру бойынша фабрика құрылысы
(бастамашысы "Азия-Ақмола" ЖШС)
Аталған жобаның мақсаты қыздырып шыңдалған шыны және шыны пакеттер өндірісі бойынша зауыттың құрылысы болып табылады. Өнім номенклатурасында әртүрлі көлем мен түрлі өңдеудегі, көркем шыныдан жасалған интерьер және экстерьер элементтері, шыны өңдеу мен шыңдалуы жоғары сапалы шыны мен шыны пакеттердің кең сұрыпталымы ұсынылады.
Қыздырылып шыңдалған шыны бірқатар жоғары тұтынушылық сапаға ие. Жай шыныға қарағанда ол барынша төзімді және қауіпсіз. Дамыған мемлекеттерде қоғамдық ғимарат және жоғары қабатты құрылыстардың құрылысы кезінде тек қыздырылып шыңдалған шыны ғана қолданылады.
Астанада қыздырылып шыңдалған шыны мен шыны пакеттер барлық жаңа әкімшілік объектілердің (Транспорт-Тауэр, Әкімдік, Мәжіліс, аэропорт ғимараты және т.б.) құрылысы кезінде кеңінен қолданылды. Аталған өнім негізінен, Түркиядан импортталады.
"Азия-Ақмола" ЖШС өнімі барлық параметрлері бойынша халықаралық стандартқа сәйкес келетін болады. Бұл кәсіпорында қазіргі технологиялар мен итальян жабдықтары пайдаланылады.

Общая стоимость проекта составляет 19,7 млн. долларов США, из которых более 70% суммы составляют кредитные средства Банка Развития Казахстана.
Все предприятия компании "Амиантит", включая ТОО "Амитех Карасай Пайп", обеспечены системами контроля качества в соответствии со стандартами ИСО 9001 и 9002. Каждое изделие имеет свой серийный номер, что позволяет идентифицировать его относительно использованных исходных материалов, условий производства, результатов лабораторных исследований.
Стеклопластиковые трубы выгодно отличаются от металлических, бетонных, пластмассовых и других труб по таким показателям, как срок эксплуатации (не менее 75 лет), легкий вес (в 10 раз легче металлических), устойчивость к электрохимической коррозии, стойкость к агрессивным средам, простота, дешевизна в монтаже, эксплуатации и т.д.
Строительство завода осуществляется на территории бывшего чугунолитейного завода.
Объем производства составит порядка 18 млн. долларов США в год, сумма налоговых отчислений - 1,35 млн. долларов США в год.
Параграф 2. Организация производства столярных изделий,
(инициатор - ТОО "SHEBER SC. KZ")
Основной целью проекта является производство окон и дверей из высококачественной древесины сосны с покрытием шпоном из ценных пород деревьев по итальянской технологии.
Предпосылками реализации данного проекта явилось отсутствие на рынке города Астаны производителей высококачественных столярных изделий по оригинальному дизайну с соблюдением всей цепочки технологического цикла по евростандарту, качественному изготовлению и сборке изделий, обеспечивающих надежность и прочность в эксплуатации.
В целях реализации проекта ведутся строительство производственных помещений площадью порядка 6 тыс. м 2 и монтаж итальянского оборудования.
Строительство осуществляется на земельном участке, находящемся на территории запланированного, в соответствии с Региональной программой индустриально-инновационного развития, Промышленного парка. Стоимость проекта составляет 2530712 евро. Финансирование осуществляется за счет кредитных средств коммерческих банков. Проектом предусматривается создание 77 новых рабочих мест.
Параграф 3. Организация производства облицовочного
кирпича на ТОО "Астана Брик"
С учетом отсутствия собственного производства и возрастающего спроса актуальным является строительство завода по производству облицовочного кирпича, осуществляемое ТОО "Астана Брик". Объем производства составит 30 млн. штук кирпичей в год, или 900 млн. тенге в год.
Заключен контракт на проектирование завода с ТОО "НИИ Стройпроект" и поставку оборудования с итальянской фирмой "Бедески". Общий объем инвестиций составит 8,8 млн. долларов США, количество новых рабочих мест - 120 человек. Запуск производства запланирован на третий квартал 2005 года.
Параграф 4. Организация производства полиэтиленовых труб
(инициатор - компания LG International)
Компания LG International намеревается осуществить проект строительства завода по выпуску полиэтиленовых труб с объемом инвестиций порядка 10 млн. долларов США.
Полиэтиленовые трубы будут применяться при сооружении водопроводов, газопроводов, в системе канализации. В отличие от поливинилхлоридных труб полиэтиленовые трубы имеют ряд потребительских преимуществ, основными из которых являются экологичность и безопасность для здоровья людей.
В настоящее время акиматом города Астаны данной компании предоставлен земельный участок под строительство завода.
Параграф 5. Строительство фабрики по производству
каленого стекла и стеклопакетов
(инициатор - ТОО "Азия-Акмола")
Целью данного проекта является строительство завода по производству каленого стекла и стеклопакетов. Номенклатура продукции представлена широким ассортиментом высококачественного стекла и стеклопакетов различного размера и обработки, элементов интерьера и экстерьера из художественного стекла.
Каленое стекло обладает рядом высоких потребительских качеств. Так, в отличие от обычного стекла оно более прочное и безопасное. В развитых странах при строительстве общественных зданий и высотных сооружений применяется исключительно каленое стекло.
В Астане каленое стекло и стеклопакеты из него нашли широкое применение при строительстве всех новых административных объектов (Транспорт-Тауэр, здания акимата, Мажилиса, аэропорта и т.д.). Данная продукция импортируется в основном из Турции.

Кәсіпорында ISO 9000-9001 сапасымен басқару жүйесі енгізілуде.
Жобаның құны 5 млн. долларды құрайды.
Жоба негізінде 21 жұмыс орнын құру қарастырылған.
&6. "Найза Құрылыс" ЖШС-де бетон, темір бетон
құрылымдары мен бұйымдары өндірісін ұйымдастыру
Аталған жобаның мақсаты бетон, темір бетон құрылымдары мен бұйымдардың өндірісі бойынша зауыттың құрылысы болып табылады. Өндірілетін өнімнің номенклатурасына сатылық қадамдар мен алаңдар, баспалдақтар, қабырға блоктары, тіреуіштер, жабын плиталары мен басқа да темір бетон бұйымдар енгізілетін болады. Зауыттың құрылысы екі кезеңде жүзеге асыру жоспарланған: 1-кезең - жылына 139,45 мың м 3 қуаттылығымен зауыт, 2-кезең - жылына 228,7 мың м 3 дейін қуаттылығын арттыру.
Жобаның жалпы құны шамамен 17 миллион доллар. Негізгі қаржыландыру көздері банктік несие және қаржы лизингінің шарты болып табылады. Жобаны іске асыру орны құрылып жатқан жаңа өнеркәсіптік аймақ аумағында 2-ЖЭО ауданында орналасқан, 3,9 гектар көлемді жер учаскесі белгіленген.
&7. "Астана темір бетон комбинаты" ЖШС-де
темір бетон бұйымдары мен құрылымдардың
өндірісін ұйымдастыру
"Астана темір бетон комбинаты" ЖШС (бұдан әрі - "АТБК" ЖШС) жобасының мақсаты бетон, темір бетон бұйымдарын (тіреуіштер, сатылық қадамдар, бетон шпалдар, желдеткішті санитарлық-техникалық жабдықтар) мен негізі өнімнің қалдықтары негізінде металл, полимерлі және композитті материалдардан жасалған бұйымдар. "АТБК" ЖШС "Cagdas Konut Hizmtleri San. Ve Tic.LTD STI" түрік компаниясынан автоматтандырылған бетон ерітінді торабы сатып алынды. Жобаны іске асыру кәсіпорынның жеке қаражаты есебінен жүзеге асады. Қаржы жұмсау көлемі шамамен 5 млн. АҚШ долларын құрайды. Жоба негізінде 21 жұмысшы орнын құру қарастырылған.
&8. "Конкрит Продактс Астана" ЖШС-де бетоннан
жасалған бұйымдардың өндірісін ұйымдастыру
Нарықтағы құрылыс материалдарына сұраныстың бір бөлігін қанағаттандыру үшін "Конкрит Продактс Астана" ЖШС "HESS MSCHINENFABRIK GMBH & CO KG" герман фирмасының технологиясымен жабдыққа тербелісті сығымдау әдісімен бетон бұйымдарының өндірісін ұйымдастыру бойынша жоба әзірленді.
Тербелісті сығымдау әдісімен алынған бетон бұйымдардың көлемі, үлгісі, фактурасы және түсінің кең спектріне ие. Өндірістің технологиялық деңгейі, өнімнің сапалы сипаттамасы толығымен барлық ұсынылатын талаптарға және ұқсас өндірістің батыс деңгейіне сәйкес келеді. Жылына 260 күн күніне 20 сағат жұмыс циклі кезінде зауыттың өнімділігі жылына стандартты цемент-құмды блоктардың 6,5 млн. данасын құрайды.
Жобаның жалпы құны 3,1 млн. АҚШ долларын құрайды. Іске асыру мерзімі - 2005 жылдың бірінші тоқсаны. Жоба негізінде 21 жұмысшы орнын құру қарастырылған.
&9. "АБК-Құрылыс" корпорациясы" ЖШС әкті-құмды кірпіш
және темір бетон бұйымдарының өндірісін ұйымдастыру

Продукция ТОО "Азия-Акмола" по всем параметрам будет соответствовать международным стандартам. На данном предприятии используются современная технология и итальянское оборудование; внедряется система управления качеством ISO 9000-9001.
Стоимость проекта составляет 5 млн. долларов.
Проектом предусматривается создание 21 рабочего места.
Параграф 6. Организация производства бетонных, железобетонных
конструкций  и изделий на ТОО "Найза Курылыс"
Целью данного проекта является строительство завода по производству бетонных, железобетонных изделий и конструкций. В номенклатуру производимой продукции будут включены лестничные марши и площадки, ступени, стеновые блоки, сваи, плиты перекрытия и другие железобетонные изделия.
Строительство завода планируется осуществить в два этапа: первый этап - завод мощностью 139,45 тыс. м 3 в год, второй этап - наращивание мощности до 228,7 тыс. м 3 продукции в год.
Общая стоимость проекта составляет более 17 миллионов долларов. Основными источниками финансирования являются банковский кредит и договоры финансового лизинга. Местом реализации проекта определен земельный участок площадью 3,9 гектара, расположенный в районе ТЭЦ-2, на территории формируемой новой промышленной зоны.
Параграф 7. Организация производства железобетонных изделий
и конструкций на ТОО "Астана железобетонный комбинат"
Целью проекта ТОО "Астана железобетонный комбинат" (далее - ТОО "АЖБК") является организация производства бетона, железобетонных изделий (сваи, лестничные ступени, бетонные шпалы, вентиляционное санитарно-техническое и электромонтажное оборудование) и изделий из металлов, полимерных и композитных материалов на основе отходов основного производства. ТОО "АЖБК" приобретен автоматизированный растворобетонный узел у турецкой компании "Cagdas Konut Hizmtleri San. Ve Tic.LTD STI". Реализация проекта осуществляется за счет собственных средств предприятия. Объем вложений составит порядка 5 млн. долларов США. Проектом предусматривается создание 21 рабочего места.
Параграф 8. Организация производства изделий из
бетона на ТОО "Конкрит Продактс Астана"
Для частичного удовлетворения спроса на рынке строительных материалов ТОО "Конкрит Продактс Астана" разработан проект по организации производства бетонных изделий методом вибропрессования на оборудовании по технологии германской фирмы "HESS MSCHINENFABRIK GMBH & CO KG".
Бетонные изделия, полученные методом вибропрессования, обладают широким спектром размеров, форм, фактуры и цвета. Технологический уровень производства, качественные характеристики продукции полностью отвечают всем предъявляемым требованиям и соответствуют западному уровню аналогичного производства. Производительность завода (при рабочем цикле 20 часов в день 260 дней в году) составит 6,5 млн. штук стандартных цементо-песчаных блоков в год.
Общая стоимость проекта составляет 3,1 млн. долларов США. Срок реализации - первый квартал 2005 года. Проектом предусматривается создание 12 рабочих мест.
Параграф 9. Организация производства известково-песчаного
кирпича и железобетонных изделий на
ТОО "Корпорация АБК-Курылыс"

"АБК-Құрылыс" корпорациясы" ЖШС жобасын іске асыру үшін 2-ЖЭО ауданында орналасқан көлемі 2,246 га жер учаскесі берілген.
Қазіргі уақытта кәсіпорын өнімділігі сағатына 120 куб.м. тауар бетонын өндіру бойынша шығарылым жүзеге асырылған. 2005 жылдың ішінде темір бетон бұйымдарын (фундаменттік блоктар, тіреуіштер және т.б.) шығару бойынша қалыпқа салу цехының құрылысы жоспарланып отыр. Әкті-құмды кірпішті өндіру бойынша зауыттың жобасы жүргізілуде.
&10. "BIG ELITTE" ЖШС-де құрғақ құрылыс
қоспаларының өндірісін ұйымдастыру
"BIG ELITTE" ЖШС жобасының мақсаты "M-tec" неміс технологиясы бойынша құрғақ құрылыс материалдарының кемінде 25 түрін өндіру болып табылады. Зауыттың өнімділігі сағатына 5 тоннаны құрайды. Инвестицияның көлемі 1,3 млн. АҚШ долларын құрайды. Өндірісті 2005 жылғы 2 тоқсанның басында іске қосу көзделген. Жоба негізінде 15 жұмысшы орнын құру қарастырылған.
&11. Шлак қалдықтарынан силикатты кірпішті
өндіру бойынша зауыттың құрылысы (бастамашысы
"Тиімді құрылыс материалдары зауыты" ЖШС)
Жобаның мақсаты Астана қаласында ресей ғалымдарының әдістемелеріне, жапон өндірісінің жоғары өнімді сығымдау жабдығына негізделген жаңа технологиялар бойынша 2-ЖЭО күлді шлак қалдықтарынан силикатты кірпішті өндіру бойынша зауыттың құрылысы болып табылады. Жобаның құны 8 миллион АҚШ долларын құрайды, өндірістің болжанатын көлемі жылына 80 млн. кірпішті құрайды. Аталған жобаны іске асыру құрылыс материалдары нарығында сұраныстың тек бір бөлігін ғана қанағаттандыруға және 2-ЖЭО өнім қалдықтарын пайдаға асыру мәселесін шешуге мүмкіндік береді.
6-бөлім. Жаңа жоғары технологиялы, инновациялық,
бәсекеге қабілетті, экологиялық таза өндірістерді
құруға ынтагерлік білдіру
Астана қаласындағы құрылыс материалдары өнеркәсібін, сондай-ақ іске асатын инвестициялық жобаларды талдау көптеген кәсіпорындармен өндірілетін өнімдер жоғары технологиялы және инновациялық болып табылмайды, сонымен қатар көбінесе жергілікті тұтынуға бағытталған.
Барынша жоғары технологиялы өндірісті дамыту үшін ноу-хауға ие немесе қала аумағында бірлескен өндірісті ұйымдастыру немесе әлуетті инвесторлар үшін технологияларды тапсыруға тиісті технологиялық жабдықты шығаруға мамандандырылған шетелдік компаниялармен келіссөздер өткізу бойынша іс-шаралар кешені қарастырылады.
Келіссөздер нәтижесі бойынша көптеген әлуетті инвесторлар үшін ақпараттық-таныстыру материалдары дайындалады. Бұдан басқа, кейін жоба бастамашыларына қалалық билік құзыретіне енетін ұйымдастыру мәселелерін шешуде көмек көрсетіледі.
Бірінші жартыжылдықта пеноплекс және пеноизол сияқты қазіргі жылу оқшаулағыш материалдарды өндіру бойынша инвестициялық жобалардың таныстырылуы белгіленген. Ағымдағы жылдың соңына дейін су негізінде лак бояу материалдары, ұнтақ бояулар және қазіргі жабын материалдарын ұйымдастыру мәселесін үйрену болжанады.
7-бөлім. Аймақта құрылыс кластерін қалыптастыру
Құрылыс материалдары өнеркәсібінің дамуына әкеліп соққан Астана қаласындағы құрылыстың қарқынды дамуы аймақта құрылыс кластерін қалыптастырудың шешуші факторы болуы мүмкін. Астана ең алдыңғы қатарлы құрылыс технологиялары мен материалдарын пайдаланылатын қазіргі сәулет-жоспарлау және дизайнерлік шешімдер енгізіліп жатқан көп емес қалалардың бірі.
Сонымен, Астана қаласындағы көптеген әкімшілік және қоғамдық ғимараттарды шынылау үшін шыны пакеттерді қолданумен бірге, "Азия-Ақмола" ЖШС әлемдік стандартқа сәйкес келетін қыздырып шыңдалған шыны мен шыны пакеттерін өндіру бойынша инвестициялық жобаны іске асыруға кірісті.
Үйдің ішкі инженерлік желілерінде желім құбырларды кеңінен қолдану сумен жабдықтау жүйесі үшін полиэтилен құбырларды өндіруді ұйымдастыруын үнемді етеді. Осы өндіріс түрінің ашылуы LG International компаниясымен істеліп жатыр.
Астана қаласында іске асып жатқан инновациялық жобалардың бірі полиэфирлі шыны пластикалық құбырларды өндіру бойынша "Амитех Қарасай Пайп" ЖШС жобасы болып табылады.
Өнімнің бәсекеге қабілеттілігін көтеру үшін өнімнің жоғары қосылған құнымен шығаруға бағытталған технологиялық тізбелерді құру бойынша тығыз өнеркәсіптік кәсіпорындардың кооперациясын дамыту керек.
Қалыптасқан технологиялық тізбелердің мысалы ретінде "Амитех Қарасай Пайп" ЖШС-мен басқа қалалық кәсіпорындармен өзара қарым-қатынасын келтіруге болады. Сонымен, "Поиск" ЖШС аталған кәсіпорынға құбырлар мен муфталар үшін жаңа резеңке тығыздаушыларды әзірлейді, "BIG ELITTE" ЖШС-і белгілі фракцияның кварц құмын жеткізеді.
"Амитех Қарасай Пайп" ЖШС үшін технологиялық тізбені тереңдету бойынша келесі қадамы полиэфирлі шайыр мен шыны пластиканы өндіру бойынша жобаны іске асыру болып табылады.
Негізінен, ауылшаруашылық техниканы шығаруға, құрылыс секторы үшін өнімді игеруге бағдарланған кәсіпорындардың машина құрылысы саласын тарту бойынша жұмыс жүргізілетін болады. Аталған кәсіпорындар шамалы жаңартудан кейін жол құрылысы машиналары, көмекші жабдықтар үшін кейіннен барынша жоғары технологиялы жабдықтарды өндіруге ауыса отырып, құрылыс жарақтарын, қалыптарды, аспалы жабдықтарды шығаруға кірісе алады.
Құрылыс материалдары, бұйымдар мен құрылымдарды өндірудің инновациялық дамуы өнеркәсіптік кәсіпорындардың ғылыми зерттеу институттарымен және Астана қаласы мен Қазақстанның өзге де аймақтарының орталықтарымен белсенді өзара қарым-қатынасын жөнге салуды талап етеді.
Индустриалды-инновациялық даму аймақтық бағдарламасын іске асыру шеңберінде экономиканың барлық секторында, құрылыс саласын қоса, инновациялық қызметті дамыту бойынша бірқатар шаралар кешені қарастырылады.
8-бөлім. Еңбек ресурстары, білімді
дамыту және кадрларды даярлау
Бағдарламаны іске асыру өнеркәсіптік өндірісті инновациялық дамыту сауалдарына бірдей әсер ететін жоғары білікті кәсіби кадрлармен инвестициялық жобаларды жүзеге асыратын кәсіпорындарды қамтамасыз етуге байланысты. Бұл ғылыми, инженерлік-техникалық, ғылыми-құрылымдық және ұйымдастыру-басқару кадрларына (менеджерлерге) қатысты.
Шығарылатын өнімнің көлемін барынша ұлғайту қарастырылған кәсіпорындардың инвестициялық жобаларын іске асыру жоғары қосымша құнмен өңдеуші өнеркәсіп салаларын жеделдетіп дамыту білікті жұмысшы күшіне қажеттіліктің ұлғаюына әкеп соғады.
Білікті экструзионщиктердің болмауынан "Артем" ЖШС ПВХ профилін шығару бойынша өндірістік желі тоқтап тұр, көптеген кәсіпорындарда жоғары білікті мамандарды қызықтыру тәжірибесі қолданылады.
Экономика саласын сапалы еңбек ресурстарымен қамтамасыз ету мақсатында барлық кәсіпорындар мен ұйымдарға (меншік нысаны және шаруашылық субъектілерінің типтеріне қарамастан) білікті жұмысшы кадрлары, сондай-ақ орта және жоғары кәсіби білімді мамандардың қажеттілік мониторингін үздіксіз жүзеге асыру қажет, сол себепті қалада:

Для реализации проекта ТОО "Корпорация АБК-Курылыс" предоставлен земельный участок площадью 2,246 га в районе ТЭЦ-2.
В настоящее время предприятием осуществлен пуск производства по выпуску товарного бетона производительностью 120 куб.м в час. В течение 2005 года планируется строительство формовочного цеха по выпуску железобетонных изделий (фундаментные блоки, сваи и т.д.). Ведется проектирование завода по производству известково-песчаного кирпича.
Параграф 10. Организация производства сухих
строительных смесей на ТОО "BIG ELITE"
Целью проекта ТОО "BIG ELITE" является организация производства более 25 видов сухих строительных смесей по немецкой технологии "M-tec". Производительность завода составит 5 тонн в час. Объем инвестиций составляет 1,3 млн. долларов США. Запуск производства намечен на начало второго квартала 2005 года. Проектом предусматривается создание 15 рабочих мест.
Параграф 11. Строительство завода по производству
золосиликатного кирпича (инициатор - ТОО "Завод
эффективных строительных материалов")
Целью проекта является строительство завода в городе Астане по производству силикатного кирпича из золошлаковых отходов ТЭЦ-2 по новейшим технологиям, основанным на разработках российских ученых, на высокопроизводительном прессовом оборудовании японского производства. Стоимость проекта составляет 8 миллионов долларов США, предполагаемые объемы производства составят 80 миллионов кирпичей в год. Реализация данного проекта позволит частично удовлетворить спрос на рынке строительных материалов и решить проблему утилизации отходов выработки ТЭЦ-2.
Глава 6. Инициирование создания новых
высокотехнологичных, инновационных, конкурентоспособных,
экологически чистых производств
Анализ промышленности строительных материалов, а также реализуемых инвестиционных проектов в городе Астане показывает, что производимая продукция большинства предприятий не является высокотехнологичной и инновационной, а направлена в основном на местное потребление.
Для развития более высокотехнологичного производства предусматривается комплекс мероприятий по проведению переговоров с иностранными компаниями, обладающими ноу-хау или специализирующихся на выпуске соответствующего технологического оборудования на предмет организации совместного производства на территории города или передачи технологии для потенциальных инвесторов.
По результатам переговоров будут готовиться информационно-презентационные материалы для широкого круга потенциальных инвесторов. Кроме того, для инициаторов проектов в последующем будет оказано содействие в решении организационных вопросов, входящих в компетенцию городских властей. При внедрении новых технологий и технологического оборудования необходимо учитывать экологическую безопасность данных проектов.
Уже в первом полугодии намечается презентация инвестиционного проекта по производству современных теплоизоляционных материалов, таких как пеноплекс и пеноизол. До конца текущего года предполагается также изучить вопрос организации лако-красочных изделий на водной основе, порошковых красок и современных кровельных материалов.
Глава 7. Формирование строительного кластера в регионе
Бурный рост строительства в городе Астане, повлекший за собой развитие промышленности строительных материалов, может стать определяющим фактором формирования строительного кластера в регионе. Астана является одним из немногочисленных городов, где идет внедрение современных архитектурно-планировочных и дизайнерских решений, сопряженных с применением самых передовых строительных технологий и материалов.
Так, вслед за применением стеклопакетов для остекления многих административных и общественных зданий в городе Астане ТОО "Азия-Акмола" начало реализовывать инвестиционный проект по производству каленого стекла и стеклопакетов из него, соответствующего мировым стандартам.
Широкое применение пластмассовых труб во внутридомовых инженерных сетях делает экономически целесообразным организацию производства полиэтиленовых труб для систем водоснабжения. Открытие данного вида производства прорабатывается компанией LG International.
Одним из инновационных проектов, реализуемых в Астане, является проект ТОО "Амитех Карасай Пайп" по производству полиэфирных стеклопластиковых труб.
Для повышения конкурентоспособности продукции необходимо развивать тесную кооперацию промышленных предприятий по созданию технологической цепочки, направленной на выпуск продукции с высокой добавленной стоимостью.
Одним из примеров формируемой технологической цепочки является взаимодействие ТОО "Амитех Карасай Пайп" с другими городскими предприятиями. Так, ТОО "Поиск" изготавливает для данного предприятия резиновые уплотнители для труб и муфт, ТОО "BIG ELITE" поставляет кварцевый песок определенной фракции.
Дальнейшим шагом по углублению технологической цепочки для ТОО "Амитех Карасай Пайп" может стать реализация в проекте по производству полиэфирной смолы и стеклопластика.
Будет вестись работа по вовлечению предприятий сферы машиностроения, ориентированных в основном на производство сельскохозяйственной техники, освоение продукции для строительного сектора. Данные предприятия после незначительной модернизации могут приступить к производству строительной оснастки, опалубки, навесного оборудования для строительно-дорожных машин, вспомогательного оборудования, с переходом в последующем на производство более высокотехнологичного оборудования.
Инновационное развитие производства строительных материалов, изделий и конструкций потребует налаживания активного взаимодействия промышленных предприятий с научно-исследовательскими институтами и центрами города Астаны и других регионов Казахстана.
В рамках реализации региональной программы индустриально-инновационного развития предусматривается комплекс мер по развитию инновационной деятельности во всех секторах экономики, включая строительную отрасль.
Глава 8. Трудовые ресурсы, развитие
образования и подготовка кадров
Реализация Программы напрямую зависит от обеспечения предприятий, реализующих инвестиционные проекты, высококвалифицированными профессиональными кадрами, адекватно реагирующими на запросы инновационного развития промышленного производства. Это относится к научным, инженерно-техническим, научно-конструкторским и организационно-управленческим кадрам (менеджерам).
Ускоренное развитие отраслей обрабатывающей промышленности с высокой добавленной стоимостью, реализация инвестиционных проектов предприятий, предусматривающих значительное увеличение объемов выпускаемой продукции, ведут к росту потребности в квалифицированной рабочей силе.
Так, из-за отсутствия квалифицированных экструзионщиков простаивает производственная линия по выпуску ПВХ профиля на ТОО "Артем", на многих предприятиях практикуется переманивание высококвалифицированных специалистов.
В целях обеспечения отраслей экономики качественными трудовыми ресурсами необходимо осуществлять непрерывный мониторинг потребности всех предприятий и организаций (независимо от форм собственности и типов хозяйствующих субъектов) в квалифицированных рабочих кадрах, а также в специалистах со средним и высшим профессиональным образованием, для чего в городе планируется:

1) экономика салаларында жалпы кадрлардың қажеттілігін білу бойынша жұмыстар, сондай-ақ білікті қызметкерлерді және еңбек нарығында талап етілетін инновациялық мамандықтар бойынша орта және жоғары звено мамандарын даярлау және қайта даярлау мәселесі бойынша жұмыстар жүргізу;
2) инновациялық қызметті кәсіпорындар үшін жұмысшы кадрларды, сондай-ақ оқу орны базасында оқытудың теориялық курсын өтуді, өтініш беруші кәсіпорын базасында оқушылардың өндірістік практиканы өтуді қарастыратын "тар" мамандық бойынша мамандарды дайындауды жүзеге асыру жоспарланып отыр.
Теориялық білімі мен практикалық дағдысының бірлігін қамтамасыз ету үшін қаланың кәсіптік-техникалық оқу орындары базасында жұмысшы кадрлардың біліктілігін көтеру және қайта даярлау орталығын ұйымдастыру.
Кәсіптік ұйымдардың оқытушы құрамын даярлауды кәсіптік деңгейде көтеру үшін арнаулы пәндердің оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерін қала кәсіпорындары базасында жаңа технологияларға сынақ мерзімінен оқтын-оқтын өткізу қажет.
Белгіленген шараларға жету оқу процесін оқу-әдістемелік және ақпараттық қамтамасыз етуді жақсартуды, оқу орындарының ақпараттандыруын қоса, оқу-өндірістік және материалдық-техникалық базаны нығайтуды талап етеді, бұл еңбек нарығында өзгеріп жатқан талаптардың есебінен, кәсіптік оқытудың сапасы мен деңгейін көтеруге мүмкіндік береді.
9-бөлім. Стандарттау, метрология және
сертификаттау аймағында саясатты іске асыру
Алдағы уақытта Қазақстанның ДСҰ-ға кіру кезеңінде шығарылатын өнімнің бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз етуге жұмысының басты бағыты кәсіпорындарда менеджмент сапасы жүйесін және олардың ИСО 9000 және 14000 сериялы стандарттардың талаптарына сәйкестігіне сертификациясын енгізу болып табылады.
Бұл бағыттағы іс-шаралардың мақсаты стандарттау, метрология, сертификаттау және лицензиялау аймағында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру үшін ақпараттық ортаға, құқықтық және нормативтік-әдістемелік базаға сәйкес әлемдік стандартқа сай өнімнің стандарттау және сертификаттау негізін құру болып табылады.
Шығарылатын өнімнің сапасын көтеру бойынша және оның тұрақты жаңаруын, тапсырысшылардың талаптарын, қолданыстағы технологияларды оңтайландыруды есепке ала отырып, кәсіпорындарға тиісті қаржылық қамтамасыз ету кезінде жаңа жоғары технологиялық өнімдердің нарығын игеруге мүмкіндік береді.
Аталған жұмыс Астана қаласының 2004-2006 жылдарға арналған индустриалдық-инновациялық аймақтық бағдарламасын іске асыру бойынша іс-шаралар шеңберінде жүргізілетін болады.
6-тарау. Бағдарламаның қажетті ресурстары
және қаржыландыру көздері
Бағдарламаны іске асырудың негізгі көзі кәсіпорынның жеке қаражаттары, коммерциялық банктердің, мемлекеттік дамыту институттарының несиелері болып табылады.
Қажетті өндірістік инфрақұрылымды құру, сапаны басқару халықаралық стандарттарын енгізу бойынша іс-шаралар өткізу Астана қаласының 2004-2006 жылдарға арналған индустриалдық-инновациялық аймақтық бағдарламасымен қарастырылған қаражат есебінен жүргізілетін болады.
Шағын бизнес саласында ғылымды қажетсінетін технологияларды дамыту блогы бойынша шағын кәсіпкерлікті қолдау бағдарламасы бойынша жеңілдікті несиелеу қарастырылуда.
7-тарау. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер
Бағдарламаның табысты іске асырылуы:

1) проведение работы по изучению общей потребности отраслей экономики в кадрах, а также по вопросам подготовки и переподготовки квалифицированных рабочих и специалистов среднего и высшего звена по инновационным профессиям, востребованным на рынке труда;
2) осуществление подготовки рабочих кадров для предприятий инновационной деятельности, а также "узких" специалистов на договорной основе, предусматривающей прохождение теоретического курса обучения на базе учебных заведений, производственной практики учащимися - на базе предприятия-заявителя.
Для обеспечения единства теоретических знаний и практических навыков организовать Центр повышения квалификации и переподготовки рабочих кадров на базе существующих профессионально-технических учебных заведений города.
Для повышения профессионального уровня подготовки преподавательского состава профессиональных организаций периодически проводить стажировку преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения новым технологиям на базе предприятий города.
Достижение намеченных мер потребует улучшения учебно-методического и информационного обеспечения учебного процесса, укрепления учебно-производственной и материально-технической базы, включая информатизацию учебных заведений, что позволит поднять качество и уровень профессионального образования с учетом изменяющихся требований рынка труда.
Глава 9. Реализация политики в области
технического регулирования и метрологии
В условиях предстоящего вступления Казахстана в ВТО важным направлением работы для обеспечения конкурентоспособности выпускаемой продукции являются внедрение на предприятиях систем менеджмента качества и их подтверждение на соответствие требованиям стандартов ИСО серии 9000 и 14000.
Целью мероприятий в данном направлении является создание основ технического регулирования и сертификации продукции в соответствии с мировыми стандартами, соответствующей информационной среды, правовой и нормативно-методической базы для формирования и реализации государственной политики в области технического регулирования, метрологии и лицензирования.
Проводимая работа по повышению качества выпускаемых изделий и их постоянная модернизация с учетом требований заказчиков, оптимизация существующих технологий позволят предприятиям при соответствующем финансовом обеспечении осваивать новые рынки высокотехнологичной продукции.
Данная работа будет проводиться в рамках мероприятий по реализации региональной программы индустриально-инновационного развития города Астаны на 2004-2006 годы.
Раздел 6. Необходимые ресурсы и источники
финансирования Программы
Основным источником реализации Программы являются собственные средства предприятий, кредиты коммерческих банков, государственных институтов развития.
Создание необходимой производственной инфраструктуры, проведение мероприятий по внедрению международных стандартов управления качеством будет осуществляться за счет средств, предусмотренных Региональной программой индустриально-инновационного развития города Астаны на 2004-2005 годы.
По блоку развития наукоемких технологий в сфере малого бизнеса предусматривается льготное кредитование по программе поддержки малого бизнеса.
Раздел 7. Ожидаемые результаты от реализации
Программы
Успешная реализация Программы должна способствовать:

1) өнімнің материалды, энергияны және еңбекті қажетсінуін төмендетуге бағытталған жаңа технологияларды және жоғары өндірісті жабдықтарды енгізуге, құрылыс материалдарының сұрыпталымын ұлғайтуға және сапасын жақсартуға;
2) құрылыс материалдарының импорт үлесін төмендету бойынша және бағасы, сапасы және төзімділігі қол жетімділігі бойынша құрылыс материалдары, бұйымдар мен үй құрылысы заттарымен құрылыс нарқын толықтыруға;
3) құрылыс материалдары, бұйымдар мен құрастырмалары өнеркәсібі өнімінің негізгі түрлерін қамтамасыз етуді 2010 жылға құрылыстың тұтыну көлемінен 80%-ға дейін жеткізуге;
4) құрылыс материалдарының сыртқы нарығында бәсекеге қабілетті шығарылымды ұлғайту және экспортқа бағдарланған өндірістерді игеруге;
5) тиімді және экологиялық таза құрылыс материалдарын, бұйымдар мен құрастырмалар сұрыпталымын кеңейтуге;
6) жаңа жұмысшы орнын құруға;
7) салық түсімін ұлғайтуға мүмкіндік туғызуы қажет.
Астана қаласында құрылыс
материалдары, бұйымдар мен
құрастырмалары өнеркәсібін
дамытудың 2005-2014 жылдарға
арналған бағдарламасына
1-қосымша
1-кесте
Тұрғын үйлерді пайдалануға енгізу
(мың шаршы метр)
(қағаз мәтінінен қараңыз)
Астана қаласында құрылыс
материалдары, бұйымдар мен
құрастырмалары өнеркәсібін
дамытудың 2005-2014 жылдарға
арналған бағдарламасына
1-қосымша
2-кесте
Құрылысқа инвестициялар (млрд. теңге)
(қағаз мәтінінен қараңыз)
Астана қаласында құрылыс
материалдары, бұйымдар мен
құрастырмалары өнеркәсібін
дамытудың 2005-2014 жылдарға
арналған бағдарламасына
1-қосымша
3-кесте
Астана қаласының 2000-2004 жылдарға
арналған сыртқы саудасының серпіні
(млн. АҚШ доллары)
(қағаз мәтінінен қараңыз)
Астана қаласында құрылыс
материалдары, бұйымдар мен
құрастырмалары өнеркәсібін
дамытудың 2005-2014 жылдарға
арналған бағдарламасына
1-қосымша
4-кесте
2004 жылға импорттың елдік құрылымы
(қағаз мәтінінен қараңыз)
Астана қаласында құрылыс
материалдары, бұйымдар мен
құрастырмалары өнеркәсібін
дамытудың 2005-2014 жылдарға
арналған бағдарламасына
1-қосымша
5-кесте
Тауар бетонын өндіру серпіні (мың тонна)
(қағаз мәтінінен қараңыз)
Астана қаласында құрылыс
материалдары, бұйымдар мен
құрастырмалары өнеркәсібін
дамытудың 2005-2014 жылдарға
арналған бағдарламасына
2-қосымша
1-кесте
2004 ж. негізгі капиталға инвестициялардың
технологиялық құрылымы
барлығы %
Қазақстан
Астана
қаласы
Негізгі капиталға барлық инвестициялар
100,0
100,0
Оның ішінде:
* құрылыс-құрастыру жұмыстары
44,7
70,7
* машиналар, жабдық, құрал, құрал-сайман
39,4
23,7
* басқа жұмыстар мен шығындар
15,9
5,6
Астана қаласында құрылыс
материалдары, бұйымдар мен
құрастырмалары өнеркәсібін
дамытудың 2005-2014 жылдарға
арналған бағдарламасына
2-қосымша
2-кесте
Астана қаласы аумағында кең тараған пайдалы
қазбалар кен орындарының тізімі
N
р/с
Кен орны
және оның
орналасқан
жері
Пайдалы қазбалар
және оларды
қолдану аймағы
2004 жылғы 1 қаңтардағы
жағдай бойынша баланстық
қорлар, мың куб. м.
А
В
С 1
А+В+С 1
С 2
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Ақмола N 3
Астанадан
4 км СШ

1) внедрению новых технологий и высокопроизводительного оборудования, направленных на уменьшение материалоемкости, энергоемкости и трудоемкости продукции, увеличение ассортимента и улучшение качества строительных материалов;
2) насыщению строительных рынков доступными по цене, качественными и надежными строительными материалами, изделиями и предметами домоустройства и снижению доли импорта строительных материалов;
3) достижению к 2010 году обеспечения основными видами продукции промышленности строительных материалов, изделий и конструкций до 80 % от объема потребности строительства;
4) освоению экспортоориентированных производств и увеличению выпуска конкурентоспособных на внешнем рынке строительных материалов;
5) расширению ассортимента эффективных и экологически чистых строительных материалов, изделий и конструкций;
6) созданию новых рабочих мест;
7) увеличению налоговых поступлений.
Приложение 1
к Программе развития
промышленности строительных
материалов, изделий и
конструкций в городе Астане
на 2005-2014 годы
График 1
Ввод в эксплуатацию жилых домов
(тыс. кв. метров)
см. бумажный вариант
Приложение 1
к Программе развития
промышленности строительных
материалов, изделий и
конструкций в городе Астане
на 2005-2014 годы
График 2
Инвестиции в строительство (млрд. тенге)
см. бумажный вариант
Приложение 1
к Программе развития
промышленности строительных
материалов, изделий и
конструкций в городе Астане
на 2005-2014 годы
График 3
Динамика внешней торговли города
Астаны за 2000-2004 годы
(млн. долларов США)
см. бумажный вариант
Приложение 1
к Программе развития
промышленности строительных
материалов, изделий и
конструкций в городе Астане
на 2005-2014 годы
График 4
Структура импорта строительных
материалов в разрезе стран
см. бумажный вариант
Приложение 1
к Программе развития
промышленности строительных
материалов, изделий и
конструкций в городе Астане
на 2005-2014 годы
График 5
Динамика производства товарного бетона
(тыс. тонн)
см. бумажный вариант
Приложение 2
к Программе развития
промышленности строительных
материалов, изделий и
конструкций в городе Астане
на 2005-2014 годы
Таблица 1
Технологическая структура инвестиций в
основной капитал в 2004 году
(в % к итогу)
Казахстан
г. Астана
Всего инвестиций в основной капитал
100,0
100,0
В том числе:
строительно-монтажные работы
44,7
70,7
Машины, оборудование, инструмент,
инвентарь
39,4
23,7
прочие работы и затраты
15,9
5,6
Приложение 2
к Программе развития
промышленности строительных
материалов, изделий и
конструкций в городе Астане
на 2005-2014 годы
Таблица 2
Перечень месторождений общераспространенных
полезных ископаемых на территории города Астаны
N
п/п
Месторождение
и его
расположение
Полезное
ископаемое и
область его
применения
Балансовые запасы по
состоянию на 01.01.2004
года, тыс.куб.м
А
В
С1
А+В+
С1
С2
1.
Акмолинское N3
4 км к северо-
востоку от
Астаны
Суглинки для
производства
кирпича марки

12,5 км ОШ
Автожол құрылы-
сы үшін құмайт
92,0
92,0
13.
Северняя
Гряда Астана-
Павлодар
жолының жаны
Автожол құрылы-
сы үшін ұсақ
тасты топырақ
9,0
9,0
14.
Тельмановское
Астанадан
9 км ОШ
Автожол құрылы-
сы үшін ұсақ
тасты топырақ
169
15.
"Сороковая"
бекеті "Соро-
ковая" темір
жол вокзалы
бекеті
Автожол құрылы-
сы үшін ұсақ
тасты топырақ
77
Астана қаласында құрылыс
материалдары, бұйымдар мен
құрастырмалары өнеркәсібін
дамытудың 2005-2014 жылдарға
арналған бағдарламасына
3-қосымша
8-тарау. Астана қаласында құрылыс материалдары,
бұйымдар мен құрастырмалары өнеркәсібін дамыту
бағдарламасының 2005-2007 жылдарға арналған
іс-шаралар жоспары
Р/с
N
Іс-шараның
атауы
Аяқталу
нысаны
Орын-
далуына
жауап-
тылар
Орын-
далу
мер-
зімі
Бол-
жанған
шығын-
дар
(млн.
теңге)
Қаржы-
лан-
дыру
көзі
1. Саланы дамытуға жағдай жасайтын негізгі шаралар
1.
Орташа арнаулы
және жоғары бі-
лімді мамандар-
мен қамтамасыз
ету қажеттілік-
теріне талдау
жасау және тиіс-
ті мамандықтар
бойынша жұмыс-
сыздардың маман-
дықтарын қайта
өзгерту үшін
оқыту бағдарла-
маларын жасау
бойынша ұсыныс-
тар енгізу.
Индустрия
және сау-
да минис-
трлігіне
ұсыныстар
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
депар-
таменті;
жұмыспен
қамту жә-
не әлеу-
меттік
бағдар-
ламалар
депар-
таменті;
Білім
депар-
таменті.
2005
жылдың
ІҮ
тоқ-
саны
-
-
2.
Құрылыс мате-
риалдары, бұйым-
дар мен құрас-
тырмаларды өн-
діру аймағында
жобаларды іске
асырудың тұрақ-
ты мониторингін
өткізу.
Индустрия
және сау-
да минис-
трлігіне
ұсыныс-
тар, есеп
беру
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті
Жыл
сайын
шілде,
жел-
тоқ-
санда
-
-
3.
Инвестициялық
ұсыныстарды
әзірлеу.
әлеуетті
инвестор-
лар үшін
таныстыру
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
депар-
таменті;
Индуст-
риалдық-
иннова-
циялық
даму
орталығы"
МКМ
Жыл
сайын
зерт-
телуге
байла-
нысты
-
-
4.
Қаржыландыруды
талап ететін
инвестициялық
жобалар тізімін
құру.
интернет-
сайттағы
тізім
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
депар-
таменті
-
-
5.
Қалалық кәсіпо-
рындардың маман-
дандырылған көр-
мелерге қаты-
суын қамтамасыз
ету.
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті
тұрақты
-
-
6.
Аймақта құрылыс
кластерін қа-
лыптасыру үшін
салааралық және
аймақаралық кә-
сіпорындар коо-
перациясын ұйым-
дастыру мәсе-
лесін талқылау.
Астана
қаласының
әкіміне
ұсыныс
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті
2005
жылдың
ІҮ
тоқсаны
-
-
2. Инвестициялық қызмет үшін қолайлы жағдайды қалыптастыру
7.
Мемлекеттік ор-
гандар мен қыз-
меттер арқылы
өту кезінде ба-
сымды аймақтық
бағдарламаларды
іске асыруға
жәрдемдесу.
Астана
қаласының
әкіміне
тоқсан
сайынғы
есебінің
ақпараты
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті;
қатысты-
рылған
қалалық
органдар
мен қыз-
меттер
(келісу
бойынша)
тұрақты
-
-
8.
Инженерлік же-
лілер мен ком-
муникацияларға
қосу кезінде
жеңілдікті жағ-
дайларды жасау-
ды қамтамасыз
ету.
Орындалу
шамасы
бойынша
ақпарат
Кәсіпкер-
лік және
өнер-
кәсіп;
энергети-
ка және
коммунал-
дық ша-
руашылық
департа-
менттері.
тұрақты
-
-
9.
Басымды инвес-
тициялық жоба-
ларды мемлекет-
тік дамыту инс-
титуттар арқылы
өтуіне жәрдем-
десу.
Астана
қаласының
әкіміне
тоқсан
сайынғы
есебінің
ақпараты
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті
тұрақты
-
-

12,5 км к
юго-востоку
от Астаны
Супесь для
строительства
автодорог
92,0
92,0
13.
Северная
Гряда возле
дороги Астана-
Павлодар
Щебенистый
грунт для
строительства
автодорог
9,0
9,0
14.
Тельмановское
9 км к юго-
востоку от
Астаны
Щебенистый
грунт для
строительства
автодорог
169
15.
Станция
Сороковая»в
районе ж.д.
станции
Сороковая»
Щебенистый
грунт для
строительства
автодорог
77
Приложение 3
к Программе развития
промышленности строительных
материалов, изделий и
конструкций в городе Астане
на 2005-2014 годы
Раздел 8. План мероприятий по реализации Программы
развития промышленности строительных материалов, изделий
и конструкций в городе Астане на 2005-2007 годы
N
п/п
Наименование
мероприятий
Форма
завер-
шения
Ответс-
твенные
за испол-
нение
Срок
испол-
нения
Пред-
пола-
гае-
мые
рас-
ходы
(млн.
тен-
ге)
Источ-
ник
финан-
сиро-
вания
1. Основные меры, стимулирующие развитие отрасли
1.
Провести анализ
потребностей в
обеспечении от-
расли специалис-
тами среднего
специального и
высшего образо-
вания и внести
предложения по
созданию обучаю-
щих программ для
переквалификации
безработных по
соответствующим
специальностям.
Предло-
жения в
Минис-
терство
индус-
трии и
торговли
Депар-
таменты
предпри-
нима-
тель-
ства и
промыш-
ленности;
занятос-
ти и со-
циальных
программ;
образо-
вания.
IV
квартал
2005
года
-
-
2.
Проводить пос-
тоянный монито-
ринг реализации
проектов в об-
ласти произво-
дства строитель-
ных материалов,
изделий и
конструкций.
Отчет в
Минис-
терство
индуст-
рии и
торговли
Депар-
тамент
предпри-
ниматель-
ства и
промыш-
ленности
Июль,
декабрь,
ежегодно
-
-
3.
Подготовить
инвестиционные
предложения.
Презента-
ция для
потенци-
альных
инвес-
торов
Депар-
тамент
предпри-
ниматель-
ства и
промыш-
ленности;
ГКП«Центр
индуст-
риально-
иннова-
ционного
развития
города
Астаны»
По мере
прора-
ботки,
ежегодно
-
-
4.
Сформировать
перечень инвес-
тиционных проек-
тов, требующих
финансирования.
Перечень
на ин-
тернет-
сайте
Депар-
тамент
предпри-
ниматель-
ства и
промыш-
ленности
-
-
5.
Обеспечить учас-
тие городских
предприятий на
специализирован-
ных выставках.
Депар-
тамент
предпри-
ниматель-
ства и
промыш-
ленности
Постоянно
6.
Проработать воп-
рос организации
межотраслевой и
межрегиональной
кооперации пред-
приятий для соз-
дания строитель-
ного кластера в
регионе.
Предло-
жение
акиму
города
Астаны
Депар-
тамент
предпри-
ниматель-
ства и
промыш-
ленности
4
квартал
2005
года
-
-
2. Формирование благоприятных условий
для инвестиционной деятельности
7.
Содействовать
реализации
приоритетных
региональных
проектов при
прохождении
через городские
органы и службы.
Инфор-
мация
акиму
города
Астаны
в виде
ежеквар-
тального
отчета
Депар-
тамент
предпри-
ниматель-
ства и
промыш-
лен-
ности;
задейст-
вованные
город-
ские
органы и
службы
(по
согласо-
ванию)
Постоянно
-
-
8.
Обеспечить соз-
дание льготных
условий при
подключении к
инженерным сетям
и коммуникациям.
Информа-
ция по
мере вы-
полнения
Депар-
тамент
предпри-
ниматель-
ства и
промыш-
ленности;
энерге-
тики и
комму-
нального
хозяй-
ства
Постоянно
-
-
9.
Содействовать
прохождению
приоритетных
региональных
проектов через
государственные
институты
развития.
Инфор-
мация
акиму
города
Астаны
в виде
ежеквар-
тального
отчета
Депар-
тамент
предпри-
ниматель-
ства и
промыш-
ленности
Постоянно
-
-

3. Қазіргі жоғары технологиялы, бәсекеге қабілетті және
экспортқа бағдарланған құрылыс материалдары, бұйымдар мен
құрылымды алу бойынша жаңа өндірістер
10.
Полиэфирлі
шыныпластикалық
құбырлардың өн-
дірісін ұйымдас-
тыру, бастамашы-
сы Амитех Қара-
сай Пайп" ЖШС.
Индустрия
және сауда
министр-
лігіне
ұсыныстар,
есеп беру
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті
2005 жылдың наурыз айы
19,7 млн. АҚШ доллары
Кәсіпо-
рынның
30%
жеке
қара-
жаты,
Қазақс-
танның
Даму
банкі-
нің
70% не-
сиелік
қара-
жаты
11.
Ағаш бұйымдары
өндірісін ұйым-
дастыру, баста-
машысы "SHEBER
SC. KZ."
Индустрия
және сау-
да минис-
трлігіне
ұсыныстар,
есеп беру
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті
2005
жылдың
2-тоқ-
саны
2 530
мың
евро
Коммер-
циялық
банктің
несиесі
12.
Қаптауыш кірпіш
өндірісін ұйым-
дастыру, баста-
машысы "Астана
Брик" ЖШС.
Индустрия
және сау-
да минис-
трлігіне
ұсыныстар,
есеп беру
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті
2005
жылдың
3-тоқ-
саны
8,8
млн.
АҚШ
доллары
Коммер-
циялық
банктің
несиесі
13.
Полиэтилен құ-
бырлар өндірі-
сін ұйымдасты-
ру, бастамашысы
LG Internatio-
nal ЖШС.
Индустрия
және сау-
да минис-
трлігіне
ұсыныстар,
есеп беру
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті
2005
жылдың
4-тоқ-
саны
10
млн.
АҚШ
доллары
Кәсіпо-
рынның
жеке
қара-
жаты
14.
Шыңдалып қыз-
дырылған шыны
және шыны пакет-
терді өндіру
бойынша фабрика
құрылысы, баста-
машысы "Азия-
Ақмола" ЖШС.
Индустрия
және сау-
да минис-
трлігіне
ұсыныстар,
есеп беру
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті
2005
жылдың
наурыз
айы
5 млн.
евро
Кәсіпо-
рынның
жеке
қара-
жаты
15.
"Найза Құрылыс"
ЖШС-де бетон,
темір бетон құрылымдары мен
бұйымдары өнді-
рісін ұйымдас-
тыру.
Индустрия
және сау-
да минис-
трлігіне
ұсыныстар,
есеп беру
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті
2005
жылдың
4-тоқ-
саны
17
млн.
АҚШ
доллары
Кәсіпо-
рынның
жеке
қара-
жаты,
Қазақс-
танның
Даму
банкі-
нің не-
сиесі,
қаржы
лизингі
16.
"Астана темір
бетон комбинаты"
ЖШС-де темір
бетон бұйымдары
мен құрылымдар
өндірісін ұйым-
дастыру.
Индустрия
және сау-
да минис-
трлігіне
ұсыныстар,
есеп беру
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті
2005
жылдың
4-тоқ-
саны
5 млн.
АҚШ
доллары
Кәсіпо-
рынның
жеке
қара-
жаты
17.
"Конкрит Про-
дактс Астана"
ЖШС-де бетоннан
жасалған бұйым-
дар өндірісін
ұйымдастыру.
Индустрия
және сау-
да минис-
трлігіне
ұсыныстар,
есеп беру
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті
2005
жылдың
наурыз
айы
3 186
мың
АҚШ
доллары
Кәсіпо-
рынның
жеке
қара-
жаты
18.
"АБК-Құрылыс"
корпорациясы"
ЖШС-де әкті-
құмды кірпіш
және бетоннан
жасалған бұйым-
дар өндірісін
ұйымдастыру.
Индустрия
және сау-
да минис-
трлігіне
ұсыныстар,
есеп беру
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті
2005 жылдың 4-тоқсаны
Кәсіпо-
рынның
жеке
қара-
жаты
19.
"BIG ELITTE"
ЖШС-де құрғақ
құрылыс қоспа-
лар өндірісін
ұйымдастыру.
Индустрия
және сау-
да минис-
трлігіне
ұсыныстар,
есеп беру
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті
2005 жылдың 1-тоқсаны
1,3 млн. АҚШ доллары
Кәсіпо-
рынның
жеке
қара-
жаты
20.
Силикатты кір-
піш өндірісі бо-
йынша зауыттың
құрылысы, баста-
машысы "Тиімді
құрылыс матери-
алдары зауыты"
ЖШС.
Индустрия
және сау-
да минис-
трлігіне
ұсыныстар,
есеп беру
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті
8 млн.
АҚШ
доллары
Коммер-
циялық
банк-
тердің
несиесі
Астана қаласында құрылыс
материалдары, бұйымдары мен
құрастырмалы өнеркәсібін
дамытудың 2005-2014 жылдарға
арналған бағдарламасына
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымшамен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2008.01.30. N 49/8-ІV (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді) шешімімен.
Астана қаласында құрылыс материалдары, бұйымдары мен
құрастырмалы өнеркәсібін дамытудың 2005-2014 жылдарға

3. Новые производства по получению современных
высокотехнологичных, конкурентоспособных и
экспортоориентированных строительных
материалов, изделий и конструкций
10.
Организация
производства
полиэфирных
стеклоплас-
тиковых труб
(инициатор ТОО
"Амитех Карасай
Пайп").
Отчет в
Минис-
терство
индуст-
рии и
торговли
Депар-
тамент
предпри-
ниматель-
ства и
промыш-
ленности
Март
2005
года
19,7
млн.
долл.
США
30% -
собст-
венные
сред-
ства
пред-
прия-
тия;
70% -
кре-
дитные
сред-
ства
Банка
Раз-
вития
Казах-
стана.
11.
Организация про-
изводства сто-
лярных изделий
(инициатор ТОО
"SHEBER SC. KZ").
Отчет в
Минис-
терство
индуст-
рии и
торговли
Депар-
тамент
предпри-
ниматель-
ства и
промыш-
ленности
Второй
квартал
2005
года
2530
тыс.
Евро
Кредит
ком-
мер-
чес-
кого
банка
12.
Организация
производства
облицовочного
кирпича на ТОО
"Астана Брик".
Отчет в
Минис-
терство
индуст-
рии и
торговли
Депар-
тамент
предпри-
ниматель-
ства и
промыш-
ленности
3
квартал
2005
года
8,8
млн.
долл.
США
Кредит
ком-
мер-
чес-
кого
банка
13.
Организация
производства
полиэтиленовых
труб
(инициатор LG
International).
Отчет в
Минис-
терство
индуст-
рии и
торговли
Депар-
тамент
предпри-
ниматель-
ства и
промыш-
ленностиности
4
квартал
2005
года
10
млн.
долл.
США
Собс-
твен-
ные
сред-
ства
Пред-
прия-
тия
14.
Строительство
фабрики по про-
изводству кале-
ного стекла и
стеклопакетов,
инициатор ТОО
"Азия-Акмола".
Отчет в
Минис-
терство
индуст-
рии и
торговли
Депар-
тамент
предпри-
ниматель-
ства и
промыш-
ленности
Март
2005
года
5
млн.
Евро
Собс-
твен-
ные
сред-
ства
Пред-
прия-
тия
15.
Организация
производства
бетонных,
железобетонных
конструкций и
изделий на ТОО
"Найза Курылыс".
Отчет в
Минис-
терство
индуст-
рии и
торговли
Депар-
тамент
предпри-
ниматель-
ства и
промыш-
ленности
4
квартал
2005
года
17
млн.
долл.
США
кредит
Банка
раз-
вития
Казах-
стана,
финан-
совый
лизинг
16.
Организация
производства
железобетонных
изделий и конс-
трукций на ТОО
"Астана Железо-
бетонный комби-
нат".
Отчет в
Минис-
терство
индуст-
рии и
торговли
Депар-
тамент
предпри-
ниматель-
ства и
промыш-
ленности
4
квартал
2005
года
5
млн.
долл.
США.
Собс-
твен-
ные
сред-
ства
Пред-
прия-
тия
17.
Организация
производства
изделий из
бетона на ТОО
"Конкрит Про-
дактс Астана".
Отчет в
Минис-
терство
индуст-
рии и
торговли
Депар-
тамент
предпри-
ниматель-
ства и
промыш-
ленности
Март
2005
года
3186
тыс.
долл.
США
Собс-
твен-
ные
сред-
ства
Пред-
прия-
тия
18.
Организация
производства
известково-пес-
чаного кирпича
и железобетон-
ных изделий на
ТОО "Корпорация
АБК-Курылыс".
Отчет в
Минис-
терство
индуст-
рии и
торговли
Депар-
тамент
предпри-
ниматель-
ства и
промыш-
ленности
4
квартал
2005
года
Собс-
твен-
ные
сред-
ства
Пред-
прия-
тия
19.
Организация про-
изводства сухих
строительных
смесей на ТОО
"BIG ELITE".
Отчет в
Минис-
терство
индуст-
рии и
торговли
Депар-
тамент
предпри-
ниматель-
ства и
промыш-
ленности
1
квартал
2005
года
1,3
млн.
долл.
США
Собс-
твен-
ные
сред-
ства
пред-
прия-
тия
20.
Строительство
завода по произ-
водству золоси-
ликатного кир-
пича, инициатор
ТОО "Завод
эффективных
строительных
материалов"
Отчет в
Минис-
терство
индуст-
рии и
торговли
Депар-
тамент
предпри-
ниматель-
ства и
промыш-
ленности
8
млн.
долл.
США
Кредит
ком-
мер-
ческих
банков
Приложение N 4
к Программе развития промышленности
строительных материалов, изделий и
конструкций в городе Астане
на 2005-2014 годы
Сноска. Региональная программа дополнена приложением 4 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 30 января 2008 года N 49/8-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его официального опубликования).
План

арналған бағдарламасын іске асыру жөніндегі 2008-2010
жылдарға арналған іс-шаралар жоспары
Р/с
N
Іс-шара атауы
Аяқталу
нысаны
Жауапты
орындау-
шылар
Орын-
дау
мер-
зімі
Бол-
жамды
шы-
ғыс-
тар
(млн.
тең-
ге)
Қаржы-
ландыру
көз
1. Саланың дамуын ынталандыратын негізгі шаралар
1
Индустриалдық
парк аумағында
іске асырылатын
басым инвести-
циялық жобаларды
іске асыруға
және құрылыс
кластерін дамы-
туға ықпал ету
Қазақс-
тан
Респуб-
ликасы
Индуст-
рия және
сауда
министр-
лігіне
есеп
(ҚР ИСМ)
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті;
мүдделі
қалалық
органдар
мен қыз-
меттер
(келісім
бойынша)
2008-
2010
жж.
-
2
Құрылыс матери-
алдар, бұйымдар
мен құрастырма-
лар саласындағы
жобалардың іске
асырылуына ұдайы
мониторинг жүр-
гізу
ҚР ИСМ
есеп
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті
2008-
2010 жыл-
дар,
тоқсан
сайын
-
3
Қала кәсіпорын-
дарын мамандан-
дырылған құрылыс
көрмелерінде
қатысуларын
қамтамасыз ету.
Өнеркә-
сіп кә-
сіпорын-
дарын
көрме-
лерге
қатысуы
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті
2008-
2010
жж.
-
2. Қазіргі заманға сай, жоғары сапалы, бәсекелесуге
қабілетті және экспортқа бағдарланған құрылыс материалдар,
бұйымдар мен құрастырмаларды шығару жөніндегі жаңа
өндірістер құру
4
"АБК Мақсат" ЖШС
темірбетонды
бұйымдар және
құрастырмалар
өндіру жөніндегі
зауыт ашу
ҚР ИСМ
есеп
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті
2008-
2010
жж.
1 872
"Қазақс-
танның
даму
банкі"
АҚ
5
"Әйкен" Құрылыс
корпорациясы"
ЖШС үй құру
комбинатын ашу
ҚР ИСМ
есеп
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті
2008-
2010
жж.
480
Екінші
деңгей-
дегі
банктар-
дан
қарызға
алған
қаражат
6
"КВНТ "НҰР" ЖШС
торды бетон
өндіретін зауыт
ашу
ҚР ИСМ
есеп
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті
2008-
2010
жж.
144
Екінші
деңгей-
дегі
банктар-
дан
қарызға
алған
қаражат
7
"BASF" ЖШС
бетонға қосатын
үйлесімді қосым-
шалар мен құрғақ
қоспалар өндіру
жөніндегі зауыт
ашу
ҚР ИСМ
есеп
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті
2008-
2010
жж.
192
Екінші
деңгей-
дегі
банктар-
дан
қарызға
алған
қаражат
8
"Медет Тағам"
ЖШС агломерат
тастарын өндіру
жөніндегі зауыт
ашу
ҚР ИСМ
есеп
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті
2008-
2010
жж.
3 600
Екінші
деңгей-
дегі
банктар-
дан
қарызға
алған
қаражат
9
"Целина - НТ"
ЖШС тауарлық
бетон, пенобетон
және пенополис-
тирол өндіру
жөніндегі зауыт
ашу
ҚР ИСМ
есеп
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті
2008-
2010
жж.
504
Екінші
деңгей-
дегі
банктар-
дан
қарызға
алған
қаражат
10
"Кровля - НС"
ЖШС сэндвич-
панельдер өндіру
жөніндегі зауыт
ашу
ҚР ИСМ
есеп
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті

мероприятий на 2008-2010 годы по реализации Программы развития
промышленности строительных материалов, изделий и конструкций
в городе Астане на 2005-2014 годы
N
п/п
Наименование
Мероприятий
Форма
завершения
Ответ-
ственные
за испол-
нение
Срок
испол-
нения
Предпо-
лагаемые
расходы
(млн.
тенге)
Источник
финанси-
рования
1. Основные меры, стимулирующие развитие отрасли
1.
Оказывать
содействие
по реализации
приоритетных
инвестиционных
проектов,
реализуемых
на территории
Индустриально-
го парка, а
также развитие
строительного
кластера.
Отчет в
Министерство
индустрии и
торговли
Республики
Казахстан
(МИТ РК)
Департамент
предпринима-
тельства и
промышлен-
ности;
задейство-
ванные
городские
органы и
службы
(по согла-
сованию)
2008-
2010 гг.
-
-
2.
Проводить
постоянный
мониторинг
реализации
проектов
в области
производства
строительных
материалов,
изделий и
конструкций.
Отчет
в МИТ РК
Департамент
предприни-
мательства
и промыш-
ленности
Ежеквар-
тально
2008-
2010 гг.
-
-
3.
Обеспечить
участие
городских
предприятий
в специализи-
рованных
строительных
выставках.
Участие
промышленных
предприятий
в выставках
Департамент
предприни-
мательства
и промыш-
ленности
2008-
2010 гг.
-
-
2. Создание новых производств по выпуску современных
высококачественных, конкурентоспособных и экспортоориентированных
строительных материалов, изделий и конструкций
4.
Строительство
завода по
производству
железобетонных
изделий и
конструкций
ТОО "АБК
Максат".
Отчет
в МИТ РК
Департамент
предприни-
мательства
и промыш-
ленности
2008-
2009 гг.
1 872
АО "Банк
развития
Казахстана"
5.
Строительство
домостроитель-
ного комбината
ТОО
"Строительная
корпорация
"Айкен".
Отчет
в МИТ РК
Департамент
предприни-
мательства
и промыш-
ленности
2008-
2010 гг.
480
Заемные
средства
в банках
второго
уровня
6.
Строительство
завода по
производству
ячеистого
бетона ТОО
"КВНТ "НУР".
Отчет
в МИТ РК
Департамент
предприни-
мательства
и промыш-
ленности
2008-
2010 гг.
144
Заемные
средства
в банках
второго
уровня
7.
Строительство
завода по
производству
сухих смесей и
пластифицирую-
щих добавок
к бетону
ТОО "BASF".
Отчет
в МИТ РК
Департамент
предприни-
мательства
и промыш-
ленности
2008-
2010 гг.
192
Заемные
средства
в банках
второго
уровня
8.
Строительство
завода по
производству
агломерирован-
ного камня ТОО
"Медет Тагам".
Отчет
в МИТ РК
Департамент
предприни-
мательства
и промыш-
ленности
2008-
2010 гг.
3 600
Заемные
средства
в банках
второго
уровня
9.
Строительство
завода по
производству
товарного
бетона,
пенобетона и
пенополисти-
рола ТОО
"Целина - НТ".
Отчет
в МИТ РК
Департамент
предпринима-
тельства и
промышлен-
ности
2008-
2010 гг.
504
Заемные
средства
в банках
второго
уровня
10.
Строительство
завода по
производству
"сэндвич"-
панелей ТОО
"Кровля - НС".
Отчет
в МИТ РК
Департамент
предприни-
мательства
и промыш-
ленности

2008-
2010
жж.
300
Екінші
деңгей-
дегі
банктар-
дан
қарызға
алған
қаражат
11
"Wincom Plast"
ЖШС пластикалық
терезе алды тақ-
тайларын өндіру
жөніндегі зауыт
ашу
ҚР ИСМ
есеп
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті
2008-
2010
жж.
600
Екінші
деңгей-
дегі
банктар-
дан
қарызға
алған
қаражат
12
"Бәйтерек-Жайық"
ЖШС сэндвич-
панельдер,
металды құрасты-
рылымдар өндіру
жөніндегі зауыт
ашу
ҚР ИСМ
есеп
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті
2008-
2010
жж.
72
Екінші
деңгей-
дегі
банктар-
дан
қарызға
алған
қаражат
13
"Сәлем-2" ЖШС
сэндвич-панель-
дерді, жаяужол
плиткаларды,
автоклавті пено-
бетонді кешенді
өндіру жөніндегі
зауыт ашу
ҚР ИСМ
есеп
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті
2008-
2010
жж.
3 816
Екінші
деңгей-
дегі
банктар-
дан
қарызға
алған
қаражат
14
"Қазантикор" ЖШС
отқа төзімді
және коррозияға
қарсы бояу мен
лактар өндіру
жөніндегі зауыт
ашу
ҚР ИСМ
есеп
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті
2008-
2010
жж.
1 200
Екінші
деңгей-
дегі
банктар-
дан
қарызға
алған
қаражат
15
"Шар-құрылыс"
ЖШС акрилдық
бұйымдарды, шыны
фибро бетон,
ағаш шеберлігі
бұйымдарды,
тауарды бетонды
кешенді өндіру
жөніндегі зауыт
ашу
ҚР ИСМ
есеп
Кәсіпкер-
лік және
өнеркәсіп
департа-
менті
2008-
2010
жж.
2 100
Екінші
деңгей-
дегі
банктар-
дан
қарызға
алған
қаражат

2008-
2010 гг.
300
Заемные
средства
в банках
второго
уровня
11.
Строительство
завода по
производству
пластиковых
подоконников
ТОО "Wincom
Plast".
Отчет
в МИТ РК
Департамент
предпринима-
тельства и
промышлен-
ности
2008-
2010 гг.
600
Заемные
средства
в банках
второго
уровня
12.
Строительство
завода по
производству
"сэндвич"-
панелей,
металлокон-
струкций ТОО
"Байтерек-
Жайык".
Отчет
в МИТ РК
Департамент
предприни-
мательства
и промыш-
ленности
2008-
2010 гг.
72
Заемные
средства
в банках
второго
уровня
13.
Строительство
завода по
комплексу
производства
"сэндвич"-
панелей,
тротуарной
плитки,
автоклавного
пенобетона
ТОО "Салем-2".
Отчет
в МИТ РК
Департамент
предприни-
мательства
и промыш-
ленности
2008-
2010 гг.
3 816
Заемные
средства
в банках
второго
уровня
14.
Строительство
завода по
производству
огнеупорных и
антикоррозий-
ных красок и
лаков ТОО
"Казантикор".
Отчет
в МИТ РК
Департамент
предприни-
мательства
и промыш-
ленности
2008-
2010 гг.
1 200
Заемные
средства
в банках
второго
уровня
15.
Строительство
завода по
комплексу
производств
акриловых
изделий,
стеклофибро-
бетона,
столярных
изделий,
товарного
бетона ТОО
"Шар-курылыс".
Отчет
в МИТ РК
Департамент
предприни-
мательства
и промыш-
ленности
2008-
2010 гг.
2 100
Заемные
средства
в банках
второго
уровня