Маңғыстау облысы бойынша мүгедектерді оңалтудың 2006-2008 жылдарға арналған Аймақтық бағдарламасы туралы
Маңғыстау облысы мәслихатының 2005 жылғы 6 желтоқсандағы N 13/231 шешім. Маңғыстау облысының Әділет Департаментінде 2006 жылғы 26 желтоқсанда N 1934 тіркелді. Күші жойылды - Маңғыстау облысы мәслихатының 2007 жылғы 30 мамырдағы N 23/380 шешімімен
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағы 1) тармақшасына сай облыстық мәслихат  ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Маңғыстау облысы бойынша мүгедектерді оңалтудың 2006-2008 жылдарға арналған Аймақтық бағдарламасы бекітілсін (қоса беріліп отыр).
2. Осы шешім мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді.
Сессия төрағасы
Облыстық мәслихат хатшысы
"Маңғыстау облысы бойынша
мүгедектерді оңалтудың
2006-2008 жылдарға арналған
Аймақтық бағдарламасы туралы"
Маңғыстау облыстық мәслихатының
2005 жылғы 6 желтоқсандағы
N 13/231 шешімімен бекітілді
Маңғыстау облысы бойынша мүгедектерді оңалтудың
2006-2008 жылдарға арналған
АЙМАҚТЫҚ БАҒДАРЛАМАСЫ Мазмұны
Бағдарламаның паспорты
Кіріспе
1. Мүгедектіктің және мүгедектерді оңалтудың жай-күйін талдау
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның негізгі бағыттары мен оны іске асыру тетігі
3.1 Мүгедектіктің алдын алу
3.2 Медициналық-әлеуметтік сараптаманы жетілдіру
3.3 Мүгедектерді әлеуметтік қамсыздандыру жүйесін дамыту
3.4 Мүгедектерді оңалту жүйесін жетілдіру
3.5 Мүгедектерді оңалтудың аймақтық деңгейде ұйымдастыру, мүгедектердің қоғамдық бірлестіктерімен өзара бірлесіп әрекет ету
3.6 Мүгедектерді оңалту жүйесін ақпараттық қамтамасыз етуді жетілдіру
3.7 Қызметшілер жүйесін дамыту
4. Қаржыландыру көздері мен қажетті ресурстар
5. Күтілетін нәтижелер
6. Маңғыстау облысы бойынша мүгедектерді оңалтудың 2006-2008  жылдарға арналған Аймақтық бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның атауы      Маңғыстау облысы бойынша мүгедектерді
оңалтудың 2006-2008 жылдарға арналған
Аймақтық бағдарламасы
Әзірлеу үшін негіздеме   "Қазақстан Республикасында мүгедектерді
әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан
Республикасының 2005 жылғы 13 сәуірдегі
N 39  Заңы
Әзірлеуге жауапты        Маңғыстау облысының жұмыспен қамтуды
мемлекеттік орган        үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар
департаменті
Мақсаты мен міндеттері   Оңалту жүйесін жетілдіру, мүгедектерді
әлеуметтік қолдауды  күшейту, тұрмыстағы
кіріптарлықтан құтқару жағдайларын
жақсарту, мүгедектік деңгейін төмендету;
мүгедек болу патологиясы бар, жиі және
ұзақ ауыратын адамдарды алдын ала емдеу;
мүгедектерді әлеуметтік қамсыздандыру
жүйесін дамыту және атаулы әлеуметтік
қолдауды күшейту;
мүгедектерді оңалту жүйесін жетілдіру
және мүгедектерді медициналық, әлеуметтік
және кәсіптік оңалту жөніндегі қызметтер
аясын ұлғайту;
оңалту мекемелерінің жүйесін дамыту,
олардың қызметінің нысандары мен
әдістерін жетілдіру, материалдық-
техникалық базасын нығайту;
мүгедектерге берілетін компенсаторлық
техникалық құралдардың, протездік-
ортопедиялық және сурдологиялық көмектің
атаулылығын арттыру және толықтығын
қамтамасыз ету;
мүгедектердің әлеуметтік, көлік және
рекреациялық инфрақұрылым нысандарына
кедергісіз қол жеткізуін қамтамасыз ету
үшін жағдайлар туғызу;
мүгедектерді жұмыспен қамтуға белсенді
жәрдемдесу;
мүгедектердің орталықтандырылған
деректер базасын құру;
медициналық-әлеуметтік сараптама
саласындағы кадрлық қамтамасыз ету
жүйесін және оңалтуды, мүгедектерге
әлеуметтік қызмет көрсету ұйымдарын
жетілдіру.
Қаржыландыру көздері     Бағдарламаны іске асыруға мемлекеттік
мен қажетті ресурстар    бюджеттің, сондай-ақ Қазақстан
Республикасының заңнамасы тыйым салмаған
басқа да қаражат бағытталатын болады.
Мемлекеттік бюджеттен жалпы шығындар

О региональной программе реабилитации инвалидов на 2006-2008 годы по Мангистауской области
Решение Мангистауского областного маслихата от 6 декабря 2005 года N 13/231. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области 26 декабря 2005 года N 1934. Утратило силу решением Мангистауского областного Маслихата от 30 мая 2007 года N 23/380
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6  Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" областной маслихат  РЕШИЛ:
1. Утвердить Региональную программу реабилитиции инвалидов на 2006-2008 годы по Мангистауской области (прилагается).
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации.
Председатель сессии            Секретарь областного маслихата
К. Кульжанов                         Б. Чельпеков
Утверждена
решением областного маслихата
от 6 декабря 2005 года N 13/231
"О Региональной программе реабилитации
инвалидов на 2006-2008 годы
по Мангистауской области"
РЕГИОНАЛЬНАЯ ПРОГРАММА
реабилитации инвалидов на 2006-2008 годы
по Мангистауской области
Содержание
Паспорт Программы
Введение
1. Анализ состояния инвалидности и реабилитации инвалидов
2. Цель и задачи Программы
3. Основные направления и механизм реализации Программы
3.1 Профилактика инвалидности
3.2 Совершенствание медико-социальной экспертизы
3.3 Совершенствование системы социального обеспечения
3.4 Совершенствование системы реабилитации инвалидов
3.5 Организация реабилитации инвалидов на региональном уровне, взаимодействие с общественными объединенями инвалидов
3.6 Совершенствование инфромационного обеспечения системы реабилитации инвалидов
3.7 Развитие персонала
4. Источники финансирования и необходимые ресурсы
5. Ожидаемые результаты
6. План мероприятий Региональной программы реабилитации инвалидов на 2006-2008 годы по Магистауской области
Паспорт Программы
Наименование Программы        Региональная программа реабилитации инвалидов
на 2006-2008 годы по Мангистауской области
Основание для разработки     Закон  Республики Казахстан от 13 апреля
2005 года N 39 "О социальной защите инвалидов в
Республике Казахстан"
Государственный орган,       Департамент координации занятости
ответственный за             и социальных программ Мангистауской области
разработку
Цель и задачи                Совершенствование системы реабилитации,
усиление социальной поддержки, улучшение
условий для обеспечения независимого образа
жизни инвалидов, снижение уровня инвалидности;
формирование системы профилактики часто и
длительно болеющих лиц, имеющих
инвалидизирующую патологию;
развитие системы социального обеспечения
инвалидов и усиление адресной социальной поддержки;
совершенствование системы реабилитации инвалидов и
расширение спектра услуг по медицинской, социальной
и профессиональной реабилитации инвалидов;
развитие сети реабилитационных учреждений,
совершенствование форм и методов их деятельности,
укрепление их материально-технической базы;
обеспечение адресности и полноты предоставляемых
инвалидам компенсаторных технических средств,
протезно-ортопедической и сурдологической помощи;
создание условий для обеспечения беспрепятственного
доступа инвалидов к объектам социальной, транспортной
и рекреационной инфраструктуры;
активное содействие занятости инвалидов;
создание централизованной базы данных инвалидов;
совершенствование системы кадрового обеспечения в
области медико-социальной экспертизы, реабилитации,
организации социального обслуживания инвалидов.
Источники финансирования     На реализацию Программы будут направлены средства
и необходимые ресурсы         государственного бюджета, а также другие, не
запрещенные законодательством Республики Казахстан.
Общие затраты из государственного бюджета составят:

1121,9 млн. теңге (2006 жылы - 142,2 млн.
теңге; 2007 жылы - 787,5 млн.теңге; 2008
жылы - 192,2 млн.теңге), оның ішінде:
Республикалық бюджеттен - 674,2 млн.теңге
(оның ішінде 2006 жылы - 24,8 млн.теңге;
2007 жылы - 622,0 млн.теңге; 2008 жылы -
27,4  млн. теңге);
жергілікті бюджеттен - 447,7 млн.теңге
(оның ішінде 2006 жылы - 117,5 млн.теңге;
2007 жылы - 165,4 млн.теңге, 2008 жылы -
164,8 млн. теңге.
Күтілетін нәтижелер       Бағдарламаны іске асыру:
- мүгедектерді оңалтудың бірыңғай
жүйесін құруға және оларды әлеуметтік
қамсыздандыру деңгейін арттыруға;
- мүгедектікке шығу қатерін азайтуға
және мүгедектік деңгейін төмендетуге;
- мүгедектікке әкеліп соқтыратын туа
біткен және тұқым қуалайтын ауруы, даму
кемістігі бар балалардың туу қатерінің
дәрежесін азайтуға;
- медициналық-әлеуметтік сараптаманың
сапасын арттыруға;
- мүгедектерге көрсетілетін медициналық,
әлеуметтік, білім беру және өзге де
оңалту қызметтерін жақсартуға;
- мүгедектердің лайықты еңбекке қол
жеткізуін ұлғайтуға;
- медициналық-әлеуметтік сараптама,
мүгедектерге әлеуметтік және оңалту
қызметтерін көрсететін қызметтердің
кәсіптік деңгейі мен сапасын арттыруға
ықпал ететін болады.
Іске асыру мерзімі       2006-2008 жылдар
Кіріспе
Мүгедектерді оңалту проблемаларын тиімді шешу-белгілі бір уақыт кезеңіне қабылданған нысаналы бағдарламалар шеңберіндегі белсенді түрде мемлекеттік қолдауды талап етеді. Ағымдағы жылы Маңғыстау облысы бойынша мүгедектерді оңалтудың 2002-2005 жылдарға арналған аймақтық бағдарламасын жүзеге асыру аяқталады. Бұл Бағдарлама негізінен орындалды және өзінің мақсатына жетті. Осыған байланысты әлеуметтік қорғаудың мемлекеттік саясатының негізгі бағыттарын орындау үшін және жақын арадағы болашақта мүгедектерді оңалтудың жаңа Аймақтық бағдарламасын әзірлеу қажет 2005 жылы қабылданған "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын іске асыру да мүгедектерді оңалту жөнінде кешенді шаралар жүйесінің қабылдануын талап етеді, сондай-ақ Аймақтық бағдарламаны әзірлеуге негіздеме болып табылады.
1. Мүгедектіктің және мүгедектерді оңалтудың жай-күйі
2005 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша облыстағы барлық санаттағы мүгедектердің саны 9125 адам немесе шамамен тұрғындардың 2,5%-ын құрайды.
Ересек адамдар мен балалар арасындағы мүгедектіктің құрылымын талдау биылғы жылы мүгедектікке алғаш шыққандар саны өскенін, мүгедектіктің ауырлық көрсеткішінің төмендегенін (81%-ға қарағанда 75,6%) көрсетті. Оңалту нәтижесінде толығымен (3,7%-ға қарағанда 4,9%) және ішінара (5,7%-ға қарағанда 5,6%) көрсеткіштердің жақсарғаны байқалды.
Ересек адамдардың бастапқы мүгедектігі құрылымының жетекші нозологиясы қан айналымы жүйелерінің ауруынан, жарақаттардан, зиянды ісіктердің пайда болуынан болса, ал балалар арасында - туа біткен ауытқушылық, жүйке жүйесінің аурулары және психиканың бұзылуы.

1121,9 млн. тенге, из них: в 2006 году - 142,2 млн.
тенге, в 2007 году - 787,5 млн. тенге, в 2008 году
- 192,2 млн. тенге; в том числе: из республиканского
бюджета 674,2 млн. тенге, из них: в 2006 году -
24,8 млн. тенге, в 2007 году - 622,0 млн. тенге,
в 2008 году - 27,4 млн. тенге; из местного бюджета
- 447,7 млн. тенге, из них: в 2006 году - 117,5 млн.
тенге, в 2007 году - 165,4 млн. тенге, в 2008 году -
164,8 млн. тенге.
Ожидаемые результаты          Реализация Программы будет способствовать:
созданию единой системы реабилитации инвалидов и
повышению уровня их социального обеспечения;
уменьшению риска выхода на инвалидность и снижению
уровня инвалидности;
уменьшению степени риска рождения детей с врожденными
и наследственными заболеваниями, пороками развития,
приводящими к инвалидности;
повышению качества медико-социальной экспертизы;
улучшению предоставляемых инвалидам медицинских,
социальных, образовательных и иных реабилитационных
услуг;
улучшению доступности для инвалидов объектов социальной
инфраструктуры и информационной среды;
расширению доступа инвалидов к достойному труду;
повышению профессионального уровня персонала
медико-социальной экспертизы и службы предоставления
инвалидам социальных и реабилитационных услуг.
Срок реализации               2006-2008 годы
Введение
Эффективное решение проблем реабилитации инвалидов требует активной государственной поддержки в рамках целевых программ, принимаемых на определенный период времени. В текущем году завершается реализация Региональной программы реабилитации инвалидов на 2002-2005 годы по Мангистауской области. Эта Программа в основном выполнена и достигла своей цели. В этой связи для выполнения основных направлений государственной политики социальной защиты и реабилитации инвалидов на ближайшую перспективу необходимо разработать новую Региональную программу. Принятие комплексной системы мер по реабилитации инвалидов требует и реализации принятого в 2005 году  Закона  Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", а также является основанием для разработки Региональной программы.
1. Анализ состояния инвалидности и реабилитации инвалидов
Численность инвалидов всех категорий в области по состоянию на 1 октября 2005 года составляет 9125 человек или около 2,5 % от всего населения.
Анализ структуры инвалидности среди взрослого и детского населения показывает, что в текущем году отмечен рост первичного выхода на инвалидность, снижение показателя тяжести инвалидности при первичном (75,6 % против 81,0 %) и повторном освидетельствовании, улучшение показателей полной (4,9 % против 3,7 %) и частичной (5,6 % против 5,7 %) реабилитации инвалидов.
Ведущими нозологиями в структуре первичной инвалидности среди взрослого населения явились болезни системы кровообращения, травмы, злокачественные новообразования, а среди детей - врожденная патология, болезни нервной системы и психические расстройства.

Бөгде адамның күтіміне және көмегіне мұқтаж мүгедектерге әлеуметтік қызмет көрсету жүйесін интернат-үйлері мен үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімшелері желісі атқарады. Қазіргі кезде қарттар мен мүгедектерге арналған жалпы үлгідегі және жүйке-неврологиялық ауруларға арналған интернат - үйлері жұмыс істейді. Бұл мекемелерде 256 адам толық мемлекет қарауында тұрып жатыр. 2004 жылы 110 орындық жалпы үлгідегі қарттар мен мүгедектерге арналған интернат - үйі қосымша құрылыс салу арқылы 48 орынға кеңейтілді.
Үйде әлеуметтік қызмет көрсетуді 13 бөлімше жүзеге асырады. Олар 790 мүгедектер мен жалғызілікті қарттарға қамқорлық жасайды.
"Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес 2003 - 2004 жылдары мүгедек балалары бар отбасыларға үйде әлеуметтік көмек көрсететін бір бөлімше құрылды. Облыс бойынша 356 мүгедек балаға 56 әлеуметтік қызметкер қызмет көрсетеді.
Құлағы естімейтін мүгедектерге берілетін сурдо-құралдар тізбесі кеңейді. 2005 жылы саңырау мүгедектерге арналған 203 есту аппараттары (оның ішінде 74-і мүгедек балалар үшін), 5 телефакс, 6 көпфункционалдық дыбыстық жүйесі, 12 жіберетін және қабылдайтын хабардың жазбалы мәтіні көрінетін телефондар сатып алынды.
Нашар көретін мүгедектер тифлоқұралдармен қамтамасыз етіледі. 2002-2004 жылдары көзі нашар көретін мүгедектер үшін 238 тифломагнитол оқитын машина, Брайль дисплейі бар компьютер, арнаулы қол сағаттары сатып алынды.
Тұрғын үй, әлеуметтік инфрақұрылым құрылыстарында мүгедектердің қажетін ескеретін сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында 2002 жылы Мемлекеттік нормативтер бекітілді, стандартты ережелер әзірленді.
Облысымызда мүгедектердің ақпараттық ортаға қолы жеткізуі жеткілікті емес. Радио мен теледидардағы ақпараттық және көркем хабарлармен нашар көретін және нашар еститін мүгедектер таныса алмайды, ал кітапханалар арнаулы қаріп пайдаланылатын әдебиеттермен жеткіліксіз қамтамасыз етілген.
Мүгедектерді қоғамға кіріктіру мақсатында, сондай-ақ кәсіптік оңалту шаралары да қажет. Мүгедектерді кәсіптік оңалту жалпы білім беру даярлығынсыз мүмкін емес. Кемістігі бар балаларды даярлайтын дәстүрлі кәсіптерге бүгінде сұраныс аз, ал жұмыс берушілер талап ететін кәсіптерге әдетте қол жете бермейді. Нәтижесінде осы топтағы балалар мен жасөспірімдер оқытылуы мүмкін кәсіптер шеңбері тарыла береді және дамуында ауытқушылығы бар балалардың әлеуметтік шеттеуі туындайды, оларды жұмысқа қабылдауда қарсылықтар кездеседі.
Облыстағы мүгедектерді жұмыспен қамту бірталай кедергілерге кездеседі, оның ішіндегі ең бастысы мүгедектердің еңбек рыногында бәсекеге қабілеттілігінің төмендігі. Мүгедектер үшін арнайы еңбек және еңбекақы жағдайларын жасау жұмыс берушілерге экономикалық жағынан тиімсіз.
Сондықтан мүгедектер қоғамдық бірлестіктерінің мамандандырылған кәсіпорындары мүгедектерді жұмысқа орналастырудың кең тараған тәсілі болып табылады.
ЖШС "Қазақ зағиптары қоғамының Ақтау оқу-өндірістік кәсіпорны" облыстағы мамандандырылған кәсіпорын болып саналады. Мақта, мата өнімдерін тігу, пластмасса, картон және электротехникалық өнімдерді шығару, жиһаз жасау және тағы да басқалар бұл мекеменің негізі қызметтері болып табылады.
Облыстағы мүгедектіктің жағдайы мен мүгедектері оңалтудың шараларын сараптау мүгедектері әлеуметтік қорғаудағы позитивтік өзгерістермен қатар шешімін таппаған көптеген проблемалардың бар екендігін дәлелдейді.

Систему социального и медицинского обслуживания инвалидов, нуждающихся в постороннем уходе и помощи, представляет в области сеть домов-интернатов и отделений социальной помощи на дому. В настоящее время функционирует один дом- интернат для престарелых и инвалидов общего типа и один - для психоневрологических больных. В этих учреждениях на полном государственном обеспечении проживают 256 человек. В 2004 году дом-интернат для престарелых и инвалидов общего типа на 110 мест расширен за счет пристройки на 48 мест.
Социальное обслуживание на дому осуществляют 13 отделений. Они опекают 790 инвалидов и престарелых граждан.
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями" в 2003-2004 годах создано одно отделение социальной помощи на дому семьям, имеющим детей-инвалидов. По области 56 социальных работников обслуживают 356 детей-инвалидов.
Расширен перечень сурдосредств, предоставляемых инвалидам по слуху. В 2005 году для инвалидов по слуху приобретено 203 слуховых аппаратав (в том числе 74 - для детей-инвалидов), 5 телефаксов, 6 многофункциональных сигнальных систем, 12 мобильных телефонов с текстовым сообщением и приҰмом передач.
Инвалиды по зрению обеспечиваются тифлосредствами. В 2002-2004 годах для инвалидов по зрению были приобретены 238 тифломагнитол.
В 2002 году утверждены Государственные нормативы в области архитектуры, градостроительства и строительства, разработаны стандартные правила, учитывающие потребности инвалидов при строительстве жилья, устройстве социальной инфраструктуры.
Инвалиды области не имеют достаточного доступа к информационной среде. Инвалидам по слуху и по зрению недоступна большая часть информационных и художественных программ радио и телевидения, библиотеки недостаточно обеспечены литературой с использованием специального шрифта.
В целях интеграции инвалидов в общество необходимы также меры по профессиональной реабилитации.
Профессиональная подготовка инвалидов невозможна без общеобразовательной подготовки. В 26 специализированных дошкольных учреждениях и специальных классах общеобразовательных школ области обучаются и воспитываются 635 детей с нарушением зрения, слуха и другими недостатками.
При отсутствии возможности обучаться в общеобразовательных школах дети - инвалиды, по заключению психолого-медико-педагогической консультации, воспитание и обучение получают на дому. В настоящее время обучаются на дому 140 детей-инвалидов.
Традиционные профессии, к которым обычно готовили детей с ограниченными возможностями, мало востребованы, требуемые работодателями профессии часто недоступны. В результате круг профессий, которым могут быть обучены дети и подростки, сужается и возникает социальное отторжение детей, имеющих особые потребности в развитии, формируются противопоказания для их приҰма на работу.
Занятость инвалидов в области сталкивается со значительными препятствиями, главным из которых является низкая конкурентоспособность инвалидов на рынке труда. Работодателям экономически не выгодно предоставлять инвалидам специально созданные условия труда и оплаты. Поэтому наиболее распространҰнным средством трудоустройства инвалидов являются специализированные предприятия общественных объединений инвалидов.
Специализированное предприятие представляет в области ТОО "Актауское учебно-производственное предприятие Казахского общества слепых". Основными видами деятельности данного предприятия являются пошив швейных и ватных изделий, производство картонажных, электротехнических, пластмассовых изделий, производство мебели, предоставление полиграфических услуг и ремонтно-строительных работ и др.
Таким образом, анализ состояния инвалидности и мер по реабилитации инвалидов в области, наряду с позитивными изменениями в организации социальной защиты инвалидов, свидетельствует о наличии целого ряда нерешенных проблем.

2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Бағдарламаның мақсаты: оңалту жүйесін жетілдіру, мүгедектерді әлеуметтік қолдауды күшейту және мүгедектерді тұрмыстағы кіріптарлықтан құтқару жағдайларын жақсарту, мүгедектік деңгейін төмендету.
Қойылған мақсаттарға қол жеткізу мынадай міндеттердің шешілуін талап етеді:
мүгедектіктің алдын алу жүйесін қалыптастыру;
мүгедектерді әлеуметтік қамсыздандыру жүйесін дамыту және атаулы әлеуметтік қолдауды күшейту;
мүгедектерді оңалту жүйесін жетілдіру және мүгедектерді медициналық, әлеуметтік және кәсіптік оңалту жөніндегі қызметтер аясын кеңейту;
оңалту мекемелерінің жүйесін дамыту, олардың қызметінің нысандары мен әдістерін жетілдіру, материалдық-техникалық базасын нығайту;
мүгедектерге берілетін компенсаторлық техникалық құралдардың, протездік-ортопедиялық және сурдологиялық көмектің тиісінше және толық берілуін қамтамасыз ету;
мүгедектердің әлеуметтік, көлік және рекреациялық инфрақұрылым нысандарына кедергісіз қол жеткізуін қамтамасыз ету үшін жағдайлар туғызу;
мүгедектерді жұмыспен қамтуға белсенді жәрдемдесу;
мүгедектердің орталықтандырылған деректер базасын құру;
медициналық-әлеуметтік сараптама, оңалту саласындағы кадрлармен қамтамасыз ету, оңалту мүгедектерге әлеуметтік қызмет көрсетуді ұйымдастыруды жетілдіру.
3. Бағдарламаның негізгі бағыттары
мен оны іске асыру тетігі
Мүгедектіктің қазіргі заманғы танылуына орай, Бағдарлама мүгедектіктің алдын алу, медициналық - әлеуметтік сапараманы (МӘС) жетілдіру, мүгедектерді әлеуметтік қамсыздандыру және оңалту жүйесін дамыту мен мүгедектер үшін білім алудың, дене тәрбиесі мен мәдени ортаның, тұрғын үй және жұмыс жағдайларының, көлік пен демалыс жағдайларының қол жетерлік болуын қамтамасыз етуді жұмыстың негізгі бағыттары ретінде айқындайды.
2006-2008 жылдары оңалтудың қолданылып жүрген жағдайларын белсенді дамыту және мүгедектерді оңалтудың мүгедектікті қазіргі заманғы тануға негізделген жаңа үлгісін қалыптастыру көзделеді.
3.1. Мүгедектіктің алдын алу
Мүгедектіктің алдын алу дене, ақыл-ой, психикалық және сенсорлық кемістіктердің туындауын болдырмауға (бірінші деңгейдегі алдын алу) және кемістіктің тұрақты  функционалдық шектелуге немесе мүгедектікке ұласуының алдын алуға бағытталған (екінші деңгейдегі алдын алу) шаралар кешенін қарастыратын болады. Бұл шаралар:
әйелдерге әйелдер консультациялары мен босанатын мекемелерде скринингтік тестілеуді уақытында жүргізу және оның сапасын арттыруды, бала бойындағы патологияны оның бастапқы даму кезеңінде анықтауға мүмкіндік береді;
жұмыс орындарына аттестаттау жүргізуді, еңбек жағдайларын, еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды;
мүгедектігі бар адамдардың  деректер банкін құруды қамтитын болады.

2. Цель и задачи Программы
Цель Программы: совершенствование системы реабилитации, усиление социальной поддержки и улучшение условий для обеспечения независимого образа жизни инвалидов, снижение уровня инвалидности.
Достижение поставленной цели требует решения следующих задач:
формирования системы профилактики инвалидности;
развития системы социального обеспечения инвалидов и усиление их социальной поддержки;
совершенствования системы реабилитации инвалидов и расширение спектра услуг по медицинской, социальной и профессиональной реабилитации инвалидов;
развития сети реабилитационных учреждений, совершенствование форм и методов их деятельности, укрепление их материально-технической базы;
обеспечения адресности и полноты предоставляемых инвалидам компенсаторных технических средств, протезно-ортопедической и сурдологической помощи;
создания условий для обеспечения беспрепятственного доступа инвалидов к объектам социальной, транспортной и рекреационной инфраструктуры;
активного содействия занятости инвалидов;
создания централизованной базы данных инвалидов;
совершенствования системы кадрового обеспечения в области медико-социальной экспертизы, реабилитации, организации социального обслуживания инвалидов.
3. Основные направления и механизм реализации Программы
Исходя из современного понимания инвалидности, Программа определяет в качестве основных направлений работы по предупреждению инвалидности, совершенствованию медико - социальной экспертизы (МСЭ), развитию систем социального обеспечения и реабилитации инвалидов и обеспечению доступности для инвалидов образования, физической и культурной среды, жилищных условий и работы, транспорта и условий для отдыха.
В 2006-2008 годы предполагается активное развитие существующих условий реабилитации и формирование новой модели реабилитации инвалидов, основанной на современном понимании инвалидности.
3.1. Профилактика инвалидности
Профилактика инвалидности будет предусматривать комплекс мер, направленных на предупреждение возникновения физических, умственных, психических и сенсорных дефектов (профилактика первого уровня) и предупреждение перехода дефекта в постоянное функциональное ограничение или инвалидность (профилактика второго уровня).
Они будут включать в себя:
своевременное проведение и улучшение качества скринингового тестирования женщин в женских консультациях и родовспомогательных учреждениях; детей раннего возраста, что позволит выявить патологию на ранних стадиях ее развития;
проведение аттестации рабочих мест, соблюдение условий, безопасности и охраны труда;
создание банка данных лиц, имеющих инвалидность.

3.2. Медициналық-әлеуметтік сараптаманы жетілдіру
Медициналық-әлеуметтік сараптаманы жетілдіру халыққа көрсетілетін сараптамалық қызметтердің сапасын арттыруға бағытталатын болады.
Осыған байланысты, ағза қызметінің, тіршілік әрекетінің шектелулері мен денсаулығының халықаралық жіктемесі бойынша аурулардың халықаралық статистикалық жіктемесіне бейімдеу жөніндегі жұмыс жалғастырылатын болады, бұл өзіне өзі қызмет етудің, жүріп-тұрудың, қарым-қатынас жасаудың, бағыт-бағдарды айырудың, оқудың және еңбек қызметімен айналысудың төмендеуіне әкеп соғатын функционалдық бұзылушылықтар нәтижесінде туындаған әлеуметтік бейімсізденуді бағалауға мүмкіндік береді.
Бұған қоса, 18 жасқа дейінгі балалардың ағза функциялары бұзушылықтырының айқындығының және тіршілік әрекетінің шектелу дәрежесіне қарай мүгедектік ауырлығын топтарын саралау жөнінде жұмыс жүргізілетін болады.
Медициналық-әлеуметтік сараптаманың сапасы мен оңалтуды жүргізудің тиімділігін бағалау жетілдірілетін болады.
Алда тұрған жұмыстар МӘС қызметін алдын алу, емдеу, мүгедектерді куәландыру және оңалту сатыларында емдеу мекемелерінің қызметімен ұштастыруды талап етеді.
3.3. Мүгедектерді әлеуметтік
қамсыздандыру жүйесін дамыту
Әлеуметтік қамсыздандыру жүйесін дамытудың негізі әлеуметтік стандарттар жүйесіне өзгерістер енгізу және базалық әлеуметтік норматив рөлін ең төменгі күнкөріс деңгейіне бекіту болады. Мүгедектігі бойынша базалық мемлекеттік жәрдемақылар есептеу үшін ең төмен күнкөріс деңгейі объективті негіз болады.
Мүгедектерді әлеуметтік қамсыздандыру деңгейін арттыруға әлеуметтік қамсыздандырудың көп деңгейлі жүйесін құру, қаржыландырудың қосымша көздерін тарту және еңбек ету қабылетінен айрылу кезіндегі әлеуметтік қамсыздандыру үшін жауапкершілікті мемлекеттің, жұмыс берушінің және қызметкердің арасында тікелей айырып бөлу негізінде қол жеткізілетін болады.
Мүгедектер материалдық мемлекеттік әлеуметтік төлемдерге қосымша көмекке сенуге құқылы. Ол бұрынғыдай атаулы сипатқа ие болады және арнаулы мемлекеттік жәрдемақы, атаулы әлеуметтік көмек және тұрғын үй көмегі сияқты нысандарда көрсетіледі.
3.4. Мүгедектерді оңалту жүйесін жетілдіру
Мүгедектерді оңалту жүйесін дамыту оңалтулық қызмет көрсетудің қол жетерлік болуын қамтамасыз етуге және оңалту қызметтерінің сапасын арттыруға, мүмкіндіктері шектелген адамдардың мәселесімен айналысатын ұйымдар мен мекемелердің қызметін үйлестіруге, медициналық, әлеуметтік және кәсіби оңалтудың тиімділігін арттыруға бағытталатын болады.
Медициналық оңалту
Медициналық оңалту мақсаты - пайда болған ауру және немесе зақым салдарын жеңу, ол ағза функцияларын, аурудың тіршілік әрекетін және әлеуметтік мәртебесін қалпына келтіруге бағытталатын болады.
Ол үшін мүгедектерге медициналық-әлеуметтік қызметтерді көрсетуді, медициналық ұйымдардың травмотологиялық, ортопедиялық бөлімдерінің протезді-ортопедиялық орталықтарымен өзара тығыз қарым-қатынасын қажет етеді;
емдеу-алдын алу мекемелерінде медициналық оңалтуды кезең-кезеңімен реформалау жөніндегі ұйымдық іс-шараларды жетілдіру:
клиникалық және облыстық ауруханалар құрамында медициналық оңалтудың күндізгі койкаларын ұйымдастыру;
аудандық ауруханалар құрамында медициналық оңалтудың күндізгі койкаларын ұйымдастыру;
жеке оңалту бағдарламасына сәйкес мүгедектердің санаторлық-курорттық емделуін ұйымдастыру.
Әлеуметтік оңалту
Мемлекет кепілдік берген әлеуметтік қызметтерді әлеуметтік қызметтерді үйде көрсету бөлімшелері, медициналық-әлеуметтік мекемелерде азаматтарға тегін көрсетеді, ал қосымша қызметтер - ішінара және толық төлеу шарттарымен көрсетілетін болады.
Мүгедектерге әлеуметтік қызмет көрсету жүйесін одан әрі дамыту:
мүгедектерге көрсетілетін әлеуметтік қызметтердің тізбесін кеңейтуді;
әлеуметтік және әлеуметтік-консультативтік көмекті (ерекше мұқтаждықтар мен қажеттіліктерге қарай);
медициналық-әлеуметтік мекемелерде тұратын адамдарға медициналық-әлеуметтік, білім беру және түзету қызметтерін;
оңалту мекемелерінде барлық жастағы мүгедектерге күндізгі білім беру және медициналық қызметтерді;
медициналық және басқа көмек алуды қарастыратын үйдегі әлеуметтік көмекті, шығындарды басқаруды, шаруашылықты ұстауды және тұрмыстық қызметтер көрсетуді, әлеуметтік қарым-қатынасқа жәрдемдесуді;
барлық жастағы мүгедектерге патронаждық қызмет көрсетуді көздейді. Ол үшін жүріп-тұруда қиындық көретін бірінші топ мүгедектеріне көмекші және құлағы естімейтін мүгедектерге ымдау тілінің маманын беру республикамызда алғаш рет заңмен бекітілді.
Мүгедектердің компенсанторлық техникалық құралдарға, протездік-ортопедиялық, сурдо-және тифло көмектерге қажеттілігін қанағаттандыру деңгейі арттырылатын болады.
Мүгедектерді техникалық қосалқы құралдармен қамтамасыз етуді жақсарту мүгедектердің қажеттіліктерінің нақты есебінің негізінде жүзеге асырылатын болады.
Көру бойынша мүгедектердің тифлоқұралдарға қажеттілігін қанағаттандыру жөнінде қосымша шаралар қабылданатын болады.
"Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңымен мүгедектерге берілетін техникалық құралдардың тізбесін, оған міндетті гигиеналық құралдар енгізу есебінен ұлғайту көзделіп отыр.
Мүгедектердің ЖОБ-да көзделген тұрғын-үй-тұрмыстық жағдайларын жақсарту заңнамада белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады. Мүгедектердің тұрғын үйді таңдау құқығы ғимараттың қабатын, үлгісін, көгалдандыру дәрежесін және басқа да қажетті жағдайларды ескере отырып сақталатын болады.
Жалпы пайдаланудағы көлікте қарастырылады:
мүгедектердің жалпы пайдаланудағы көлік құралдарына еркін қол жеткізуін қамтамасыз ету;
жалпы пайдаланудағы көлікті мүгедектерді отырғызу және түсіру құрылғыларымен қамтамасыз ету;
мүгедектерге бөлінген арнаулы отырғызу алаңдарын ыңғайлау көзделген.
Ақпаратқа қол жеткізуді қамтамасыз ету
Мүгедектердің ақпараттық қызметтер көрсетуге қол жеткізуін кеңейту және соның негізінде әлеуметтік оқшаулануды жеңу үшін республикалық және өңірлік теледидар арналарындағы ақпараттық бағдарламалардың сурдоаудармасын ұйымдастыру кеңейтіледі; Брайльдің рельефті-нүкте шрифтымен аудиокассеталарда, дисктерде және сурдоаудармамен бейнекассеталарда шығарылатын мерзімді, ғылыми, оқу-әдістемелік, анықтамалық және көркем әдебиет шығару ұйымдастырылады.
Кәсіптік оңалту
Мүгедектерді кәсіптік оңалту үшін қазіргі уақытта жеткілікті қолайлы мүмкіндіктер қалыптасып отыр.
Еңбек рыногындағы жағдай тұрақтанды, жұмыссыздық деңгейі төмендеді.
Бағдарлама кәсіптік оңалтудың нәтижелілігін арттырудың мынадай шараларын:
кәсіптік оңалту мәселелерін ЖОБ-ға сәйкес шешуде жеке тәсілді;
жалпы білім беру жүйесінде және үйде оқытудың сапасын арттыруды көздейді.
Бірінші және екінші топтағы мүгедектер үшін жоғары оқу орындарына түсу кезінде квоталар белгіленеді, оқып жүрген мүгедектердің шәкіртақыларына арнайы қосымша ақылар көзделді.
Мүгедектердің жұмыспен қамтылуына және жұмысқа орналасуына жәрдемдесу
Мүгедектерді әлеуметтік қорғау мақсатында кәсіптік білім беру жүйесінің оқу, әдістемелік және материалдық базасын жақсарту және оны қазіргі заманға өндіріс пен еңбек рыногының талаптарына бейімдеу жөнінде қажетті шаралар қабылданатын болады. Жұмыспен қамту ұйымдарында қайта даярлауды ұйымдастыру кезінде мүгедектерге ерекше назар аударылатын болады. Мүгедектерді жұмысқа орналастыруға жәрдемдесу саясатын дамытуда, бірінші кезекте мемлекеттік сектор мүмкіндіктері пайдаланылатын болады. Мүгедектерді еңбек рыногына тарту әжептәуір күш-жігерді қажет етеді.
Жұмыспен қамтуға белсенді жәрдемдесу түрлі іс-шаралар: мүгедектерді кәсіптік даярлау және қайта даярлау; жұмыс орындарын квоталау; басымды немесе нысаналы жұмысқа орналастыру (әлеуметтік жұмыс орындарын құру); шағын несиелеу көмегімен және басқалар арқылы жүзеге асырылады.
Мүгедектерді, оның ішінде мүгедек-балаларды белсенді өмір сүруге бейімдеу мақсатында көркемөнерпаздар, суреттер, қолдан жасалған бұйымдар және басқа да шығармашылық түрлерінің облыстық конкурстары, мүгедектердің шығармашылық жұмыстарының, мүгедектер ұйымдары шығаратын өнімдердің сату-көрмелері, Қазақ зағиптар қоғамының және Қазақ саңыраулар қоғамының оқу-өндірістік кәсіпорындарының және мүгедектер жұмыс істейтін басқа да кәсіпорындар өнімдерінің көрме-жәрмеңкелері өткізілетін болады.

3.2. Совершенствование медико-социальной экспертизы
Совершенствование медико-социальной экспертизы будет направлено на улучшение качества предоставляемых населению медико-социальных экспертных услуг.
В этой связи будет проведена работа по адаптации Международной классификации функционирования, ограничений жизнедеятельности и здоровья к Международной статистической классификации болезней, что дает возможность оценить социальную дезадаптацию, наступившую в результате функциональных нарушений, приведших к снижению самообслуживания, передвижения, общения, ориентации, обучения и занятия трудовой деятельностью.
Кроме того, в зависимости от степени выраженности нарушения функций организма и ограничения жизнедеятельности детей до 18 лет будет проводиться работа по дифференциации групп тяжести инвалидности.
Будет усовершенствована оценка качества медико-социальной экспертизы и эффективности проведения реабилитации.
Предстоящая работа потребует координации деятельности МСЭ с деятельностью лечебных учреждений на стадиях профилактики, лечения, освидетельствования и реабилитации инвалидов.
3.3. Развитие системы социального обеспечения инвалидов
Основой развития системы социального обеспечения явится внесение изменений в систему социальных стандартов и закрепление роли базового социального норматива за прожиточным минимумом. Прожиточный минимум станет объективной основой исчисления базовых государственных пособий по инвалидности.
Повышение уровня социального обеспечения инвалидов будет достигнуто на основе создания многоуровневой системы социального обеспечения, привлечения дополнительных источников финансирования и распределения ответственности за социальное обеспечение при утрате трудоспособности между государством, работодателем и работником непосредственно.
В дополнение к государственным социальным выплатам инвалиды вправе рассчитывать на материальную поддержку. Она и впредь будет носить адресный характер и выступать в таких формах, как специальные государственные пособия, адресная социальная помощь и жилищная помощь.
3.4. Совершенствование системы реабилитации инвалидов
Развитие системы реабилитации инвалидов будет направлено на обеспечение доступности и повышение качества реабилитационных услуг, координацию деятельности организаций и учреждений, занимающихся проблемами людей с ограниченными возможностями, повышение эффективности медицинской, социальной и профессиональной реабилитации.
Медицинская реабилитация
В соответствии с целью медицинской реабилитации - преодоление уже возникших последствий заболевания и/или травмы, она будет направлена на восстановление функций организма, восстановление жизнедеятельности и восстановление социального статуса больного. Для этого потребуется предоставление инвалидам медико-социальных услуг, тесное взаимодействие травматологических, ортопедических отделений медицинских организаций с протезно-ортопедическими центрами;
усовершенствование организационных мероприятий по этапному реформированию медицинской реабилитации в лечебно-профилактических учреждениях:
организовать дневные койки медицинской реабилитации в составе клинических и областных больниц;
организовать дневные койки медицинской реабилитации в составе районных больниц;
организовать санаторно-курортное лечение инвалидов в соответствии с индивидуальной программой реабилитации.
Социальная реабилитация
Гарантированные государством социальные услуги будут предоставляться гражданам бесплатно отделениями социальной помощи на дому в медико-социальных учреждениях, а дополнительные услуги - на условиях частичной и полной оплаты.
Дальнейшее развитие системы оказания инвалидам социальных услуг предусматривает:
расширение перечня оказания инвалидам социальных услуг;
социальная и социально-консультативная помощь (в зависимости от особых нужд и потребностей);
медико-социальные, образовательные и коррекционные услуги лицам, проживающим в медико-социальных учреждениях;
образовательные и медицинские услуги в реабилитационных учреждениях дневного пребывания для инвалидов всех возрастных групп;
социальная помощь на дому, предусматривающая содействие в получении медицинской и иной помощи, управление расходами, содержание хозяйства и оказание бытовых услуг, содействие социальному общению;
услуги патронажной службы для инвалидов всех возрастных групп. Для этого в республике впервые законодательно закреплено предоставление помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднения в передвижении, и специалистов жестового языка для инвалидов по слуху.
Будет повышен уровень удовлетворения потребностей инвалидов в компенсаторных технических средствах, протезно-ортопедической, сурдо- и тифлопомощи.
Улучшение обеспечения инвалидов техническими вспомогательными средствами будет осуществляться на основе более точного учҰта потребностей инвалидов.
Будут приняты дополнительные меры по удовлетворению потребностей инвалидов по зрению в тифлосредствах.
Законом  Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов Республике Казахстан" предусмотрено расширение перечня представляемых инвалидам технических вспомогательных компенсаторных средств за счҰт включения в него обязательных гигиенических средств.
Улучшение жилищно-бытовых условий инвалидов, предусмотренное индивидуальная программа реабилитации будет осуществляться в порядке, установленном законодательством. За инвалидами сохранено право выбора жилого помещения с учҰтом этажности, типа здания, степени благоустройства и других необходимых условий. В части транспорта общего пользования предусмотрено:
обеспечение свободного доступа инвалидов к пользованию транспортными средствами общего пользования;
снабжение транспортов общего пользования устройствами по посадке и высадке инвалидов;
обустройство специальных выделенные для инвалидов посадочных площадок.
Обеспечение доступа к  информации:
Для расширения доступа инвалидов к информационным услугам и преодоления на этой основе социальной изоляции планируется расширение организации сурдоперевода информационных программ на республиканских и региональных телевизионных каналах; организация выпуска периодической, научной, учебно-методической, справочной и художественной литературы, издаваемой на аудиокассетах, дисках, с рельефно-точечным шрифтом брайля и видеокассетах с сурдопереводом.
Профессиональная реабилитация
Для профессиональной реабилитации инвалидов в настоящее время сложились достаточно благоприятные возможности.
Стабилизировалась ситуация на рынке труда, снижается уровень безработицы.
Программа предусматривает следующие меры повышения результативности профессиональной реабилитации:
индивидуальный подход к решению вопросов профессиональной реабилитации в соответствии с индивидуальная программа реабилитации;
повышение качества обучения детей-инвалидов в системе образования и на дому.
Для инвалидов первой и второй групп устанавливается квота при поступлении в высшие учебные заведения, для обучающихся инвалидов предусмотрены специальные доплаты к стипендиям.
Содействие занятости и трудоустройству инвалидов
В целях социальной защиты инвалидов будут приняты необходимые меры по улучшению учебной, методической и материальной базы системы профессионального образования и еҰ адаптации к современным требованиям производства и рынка труда. Инвалидам будет уделено особое внимание в организации переподготовки службами занятости. В развитии политики содействия трудоустройству инвалидов, в первую очередь, будут задействованы возможности государственного сектора. Значительные усилия потребуются для привлечения инвалидов в рынок труда.
Активное содействие занятости будет осуществляться с помощью различных мероприятий: профессиональной подготовки и переподготовки инвалидов; квотирования рабочих мест; преимущественного или целевого трудоустройства (создание социальных рабочих мест); микрокредитования и др.
В целях приобщения инвалидов, в том числе детей-инвалидов, к активному образу жизни будут проводиться областные конкурсы художественной самодеятельности, рисунков, поделок и других видов творчества, выставки-распродажи творческих работ инвалидов, продукции, выпускаемой инвалидными организациями, выставки-ярмарки продукции учебно-производственных предприятий Казахского общества слепых и Казахского общества глухих и других предприятий, где работают инвалиды.

3.5. Мүгедектерді оңалтуды аймақтық деңгейде
ұйымдастыру, мүгедектердің қоғамдық бірлестіктерімен
өзара бірлесіп әрекет ету
Мүгедектерді оңалту процестерін ұйымдастыру және оның нәтижелілігі мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының күш салуына және үкіметтік емес ұйымдарды (ҮЕ?) кеңінен тартуға байланысты.
Барлық деңгейде мемлекеттік органдардың ҮЕ?-мен (оның ішінде мүгедектердің қоғамдық бірлестіктерімен) өзара тиімді ынтымақтастықты жолға салу, олардың мүгедектерге қатысты мәселелерді әзірлеу мен шешімдерді қабылдауға  кеңінен қатысуын қамтамасыз ету алда тұр.
Мүгедектерді оңалтудың аймақтық бағдарламасын іске асырудағы атқарушы билік органдарының жауапкершілігін арттыру үшін облыс әкімияты жанынан мүгедектер істері жөніндегі облыстық Кеңес құрылған және оған мүгедектер қоғамдық бірлестіктері өкілдерінің қатысуы қамтамасыз етілген.
3.6. Мүгедектерді оңалту жүйесін
ақпараттық қамтамасыз етуді жетілдіру
Мүгедектерді оңалту жүйесінің міндетті элементі ақпараттық ілесу болып табылады.
Оған мынадай мәліметтері бар:
еңбекке жасы мен оңалту шараларының қажеттілігі туралы деректер көрсетіле отырып, алғашқы рет және қайтадан мүгедек деп танылған адамдардың саны туралы;
арнаулы түзеу және жалпы білім беру мектептерінде оқып жүрген мүгедек-балалардың саны;
мүгедектерді жұмысқа орналастыру үшін квоталанған жұмыс орындарының саны мен  осы орындардың нақты жұмыспен қамтылуы;
медициналық, әлеуметтік және кәсіптік оңалту нәтижелерінің статистикасы туралы мүгедектердің деректер базасы кіреді.
Қолданылып жүрген ақпараттық жүйе мен құрылған деректер базаларының негізінде, аудандық, облыстық және республикалық деңгейлерді қамтитын, деректер алмасудың бірыңғай форматы, ақпараттық жүйелер мен деректер базаларының өзара әрекет ету хаттамаларымен иерархиялық құрылымы бар кіріктірілген функционалдық жүйе қалыптасатын болады.
3.7. Қызметшілер жүйесін  дамыту
Заңнамалық негіздің өзгеруі мен мүгедектерді әлеуметтік қорғау және оңалту жүйесін жетілдіру осы жүйеде жұмыспен қамтылған қызметшілердің құзыретіне, кәсіптік шеберлігіне және қызметшілердің адамгершілік қасиетіне жоғары жаңа талаптар қояды.
Алда әр деңгейдегі және саладағы қажетті кәсіптік білімі мен ұйымдық қабілеттері бар білікті мамандарды мақсатты түрде даярлаудың  жүйесін құру жұмысы тұр.
4. Қаржыландыру көздері мен қажетті ресурстар
Бағдарламаны іске асыруға мемлекеттік бюджет қаражаты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да қаражат бағытталатын болады.
Мемлекеттік бюджеттен жалпы шығындар 1121,9  млн. теңге, оның ішінде:

3.5. Организация реабилитации инвалидов на региональном уровне,
взаимодействие с общественными объединениями инвалидов
Организация реабилитации инвалидов и их результативность во многом зависят от усилий местных органов государственного управления и широкого привлечения к работе с инвалидами неправительственных организаций (НПО).
На всех уровнях предстоит наладить взаимовыгодное сотрудничество государственных органов с НПО (в т.ч. с общественными объединениями инвалидов), обеспечить их более широкое участие в решении вопросов, затрагивающих их интересы. Для повышения ответственности органов исполнительной власти в реализации Региональной программы реабилитации инвалидов при акимате области создан областной совет по вопросам инвалидов и обеспечено участие в нем представителей общественных объединений инвалидов.
3.6. Совершенствование информационного обеспечения
системы реабилитации инвалидов
Обязательным элементом системы реабилитации инвалидов является информационное сопровождение.
В него войдет база данных инвалидов, содержащая сведения:
о численности лиц, впервые и повторно признанных инвалидами с указанием возраста и данных о потребностях в мерах реабилитации;
о численности детей-инвалидов, обучающихся в специальных коррекционных и общеобразовательных школах;
о численности квотированных рабочих мест для трудоустройства инвалидов и реальной занятости этих мест;
о статистике результатов медицинской, социальной и профессиональной реабилитации.
На основе существующей информационной системы и созданных баз данных будет сформирована интегрированная функциональная система, имеющая иерархическую структуру, включающая районный, областной и республиканский уровни, содержащая единый формат обмена данными, протоколы взаимодействия информационных систем и баз данных.
3.7. Развитие персонала
Изменение законодательной основы и совершенствование системы социальной защиты и реабилитации инвалидов предъявляют новые повышенные требования к компетенции, профессионализму и нравственным качествам персонала, занятого в данной системе.
Предстоит создание системы целенаправленной подготовки квалифицированных специалистов различного уровня и профиля, обладающих необходимыми профессиональными знаниями и организаторскими способностями.
4. Источники финансирования и необходимые ресурсы
На реализацию Программы будут направлены средства государственного бюджета, а также другие средства, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
Общие затраты из государственного бюджета составят 1121,9 млн. тенге, в том числе:

2006 жылы - 142,2 млн. теңге;
2007 жылы - 787,5 млн. теңге;
2008 жылы - 192,2 млн. теңге.
Республикалық бюджеттен  - 674,2  млн. теңге, оның ішінде:
2006 жылы - 24,8 млн. теңге;
2007 жылы - 622,0 млн. теңге;
2008 жылы - 27,4 млн. теңге.
Жергілікті бюджеттен - 447,7 млн. теңге, оның ішінде:
2006 жылы - 117,5 млн. теңге;
2007 жылы - 165,4 млн. теңге;
2008 жылы - 164,8 млн. теңге құрайды.
2006-2008 жылдарға арналған мүгедектердің оңалтудың Бағдарламасының жоспарын іске асыруға қажетті шығындар тиісті жылға жергілікті бюджетті жасақтауда түзетіліп отырады.
5. Күтілетін нәтижелер
Бағдарламаны іске асыру:
мүгедектерді оңалтудың бірыңғай жүйесін құруға және оларды әлеуметтік қамсыздандыру деңгейін арттыруға;
мүгедектікке шығу қатерін азайтуға және мүгедектік деңгейін төмендетуге;
мүгедектікке әкеліп соқтыратын туа біткен және тұқым қуалайтын ауруы  даму кемістігі бар балалардың туу қатерінің дәрежесін азайтуға;
медициналық-әлеуметтік сараптаманың сапасын арттыруға;
мүгедектерге көрсетілетін медициналық, әлеуметтік, білім беру  және өзге де оңалту қызметтерін жақсартуға;
мүгедектердің лайықты еңбекке қол жеткізуін ұлғайтуға;
Медициналық-әлеуметтік сараптама және мүгедектерге әлеуметтік және оңалту қызметтерін көрсететін қызметтердің  кәсіптік деңгейі мен сапасын  арттыруға ықпал ететін болады.
6. Маңғыстау облысы бойынша мүгедектерді оңалтудың
2006-2008 жылдарға арналған Аймақтық бағдарламасын
жүзеге асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
N
Іс-шаралар
Орындау
нысаны
Жауапты
орын-
дау-
шылар
Орындау
мерзімі
Болжа-
натын
шығыстар
(млн.
теңге)
Қаржы-
лан-
дыру
көз-
дері
1
2
3
4
5
6
7
Бағдарламаны жүзеге асырудың негізгі бағыттары мен
тетіктері Мүгедектіктің алдын-алу
1.
Мүгедектер істері жөніндегі облыстық Кеңес құру
Облыс
әкімия-
тының
қаулысы
ЖҚҮ және ӘБД*
2006
жылдың
ІІ-
тоқсаны
Шығындар
талап
етіл-
мейді
2.
Мүгедектігі бар адамдардың  деректер банкін құру
Еңбек
Министр-
лігіне
ақпарат
ЕХӘҚД*
2006- 2008 жылдар
Респу-
бли-
калық
бюджет
3.
Әйелдер консультациялары мен босанатын мекемелерде әйелдерде туа біткен және тұқым қуалайтын паталогияның, инфекция мен генетикалық ауруларына пренатальдық скрининг жүргізу;
- жас балалардың психо-физикалық дамуына скринингтік тестілеуді уақытында жүргізу және олардың сапасын жақсартуды қамтамасыз ету
Жұмыспен
қамтуды
үйлестіру
және әлеу-
меттік
бағдар-
ламалар
депарат-
ментіне
ақпарат
ДСД,
қала-
лар
мен ау-
дандар
әкім-
деріне
2006- 2008
жылдар
жыл
сайын
10- қаң-
тарға
ақпарат
Шығындар
талап
етіл-
мейді
4.
Жұмыс орындарын аттестаттауды жүргізу және еңбек жағдайлары мен еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Еңбек
Министр-
лігіне
ақпарат
ЕХӘҚД
2006-
2008
жылдар
жыл
сайын
10-
қаң-
тарға
ақпарат
Шығындар
талап
етіл-
мейді
5.
Аймақта мүгедектікке әкеп соғатын  аурулардың алдын-алу  жөніндегі мақсатты  бағдарламалары  әзірленсін
Қалалар
мен ау-
дандардың
атқарушы
орган-
дарының
шешімі
ДСД,
қалалар
мен
аудан-
дар
әкім-
дері
2006-
2007
жылдар
жыл
сайын
10-
қаң-
тарға
ақпарат
Шығындар
талап
етіл-
мейді
Медициналық-әлеуметтік сараптаманың қызметін жетілдіру
6
Мемлекеттік органдардың, кәсіпорындардың,  мекемелер мен  ұйымдардың мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламаларын  жүзеге асыруын  қамтамасыз ету
ЖҚҮ және
ӘБД
ақпарат
ДСД,
БД,
қалалар
мен ау-
дандар
әкім-
дері, Үкімет-
тік
емес
ұйымдар
Жыл
сайын
10
қаң-
тарға
ақпарат
Шығындар
талап
етіл-
мейді
Мүгедектерді әлеуметтік қамсыздандыру
және оңалту жүйесін жетілдіру
Медициналық оңалту
7
Амбулаторлық-емханалық медициналық ұйымдар базасында тіреу-қозғалу аппаратының бұзылулары бар балаларды оңалту кабинеттерін құру
ЖҚҮ және ӘБД ақпарат
ДСД,
қалалар
мен ау-
дандар
әкім-
дері
2006
жыл
2007
жыл
2008
жыл
-
3,4
3,6
Жергі-
лікті
бюджет
8
Медициналық оңалтудың:
- клиникалық  және облыстық  ауруханалар  құрамында;
- аудандық ауруханалар құрамында күндізгі койкалар ұйымдастыру
ЖҚҮ және ӘБД ақпарат
ДСД,
қалалар
мен ау-
дандар
әкім-
дері
2006 жыл
2007 жыл
2008 жыл
-

в 2006 году - 142,2 млн. тенге;
в 2007 году - 787,5 млн. тенге;
в 2008 году - 192,2 млн. тенге.
Из республиканского бюджета - 674,2 млн. тенге, в том числе:
в 2006 году - 24,8 млн. тенге;
в 2007 году - 622,0 млн. тенге;
в 2008 году - 27,4 млн. тенге.
Из местного бюджета - 447,7 млн. тенге, в том числе:
в 2006 году - 117,5 млн. тенге;
в 2007 году - 165,4 млн. тенге;
в 2008 году - 164,8 млн. тенге.
Затраты, предусмотренные на реализацию Плана мероприятий по реализации Программы реабилитации инвалидов на 2006-2008 годы, будут корректироваться при формировании местного бюджета на соответствующий год.
5. Ожидаемые результаты
Реализация Программы будет способствовать:
созданию единой системы реабилитации инвалидов и повышению уровня социального обеспечения инвалидов;
уменьшению риска выхода на инвалидность и снижению уровня инвалидности;
уменьшению степени риска рождения детей с врожденными и наследственными заболеваниями, пороками развития, приводящими к инвалидности;
повышению качества медико-социальной экспертизы;
улучшению предоставляемых инвалидам медицинских, социальных, образовательных и иных реабилитационных услуг;
улучшению доступности для инвалидов объектов социальной инфраструктуры и информационной среды;
расширению доступа инвалидов к достойному труду;
повышению профессионального уровня персонала МСЭ и службы предоставления инвалидам социальных и реабилитационных услуг.
6. План мероприятий
по реализации Региональной программы реабилитации инвалидов
на 2006-2008 годы по Мангистауской области
N
п/п
Мероприятия
Форма
испол-
нения
Ответст-
венные за исполнение
Срок
испол-
нения
Предпо-
лагаемые расходы (млн.
тг.)
Источник
финанси-
рования
1
2
3
4
5
6
7
Основные направления и механизмы реализации Программы Профилактика инвалидности
1
Создать областной Совет по делам инвалидов
Поста-
новление акима области
ДКЗиСП*
II-
квартал 2006 года
Затрат не тре-
буется
2
Создать банк данных лиц, имеющих инвалидность
Информа-
ция в МТСЗ
ДТиСЗН*
2006 год
Респуб-
ликан-
ский бюджет
3
Обеспечить своевременное проведение и улучшение качества:
-пренатального скрининга врожденной и наследственной патологии, инфекции и генетических заболеваний у женщин в женских консультациях и родовспо-
могательных учреждениях;    -скринингового тестирования психофизичес-
кого развития детей раннего возраста
Информа-
ция в Департа-
мент коорди-
нации занято-
сти и социаль-
ных программ
ДЗ*, акимы городов и районов
2006-2008гг.,
ежегодно информа-
ция к 10 января
Затрат не тре-
буется
4
Обеспечить проведение аттестации рабочих мест и соблюдение условий и безопасности труда
Информа-
ция в МТСЗ*
ДТиСЗН*
2006-2008гг., ежегодно информа-
ция к 10 января
Затрат не тре-
буется
5
Разработать целевые программы по профилактике заболеваемости инвалидизирую-
щих патологий в регионах
Решение исполни-
тельных органов городов и районов
ДЗ*,
акимы городов и районов
2006-2007гг.,
ежегодно информа-
ция к 10 января
Затрат не тре-
буется
Совершенствование службы медико-социальной экспертизы
6
Обеспечить реализацию индивидуальной программы реабилитации инвалида госу-
дарственными органами, предприятиями, учреждениями и организациями
Информа-ция в ДКЗ и СП
ДЗ*, ДО*, акимы городов и районов, неправи-
тельст-
венные
органи-
зации
Ежегодно информа-
ция к 10 января
Затрат не тре-
буется
Совершенствование системы социального обеспечения и реабилитации инвалидов
Медицинская реабилитация
7
Создать на базе амбулаторно-
поликлинических медицинских организаций кабинеты по работе с детьми с нарушениями опорно-двига-
тельного аппарата
Информа-
ция в ДКЗ и СП
ДЗ*, акимы
городов и районов
2006 год
2007 год
2008 год
3,4
3,6
Местный бюджет
8
Организовать
дневные койки  медицинской реабилитации:
в составе
- клинических и областных больниц;
- в составе районных больниц
Информа-
ция в ДКЗ и СП
ДЗ*, акимы
городов и районов
2006 год
2007 год
2008 год

4,13
4,34
Жергі-лікті бюджет
21
Қолданыстағы әлеуметтік,  көліктік  және  рекреациялық инфрақұрылым объектілеріне түгендеу  жүргізу
ЖҚҮ және ӘБД  ақпарат
ЖК және АЖБ
2006
жылдың
үшінші
тоқсаны
Шығындар
талап
етіл-
мейді
22
Қайта құруды талап ететін объектілердің тізбесі (бұдан әрі - Тізбе)  белгіленсін  және әлеуметтік,  көліктік және рекреациялық инфрақұрылымға  мүгедектердің пайдалануына бейімдеу жөніндегі кезеңді жұмыс жоспарын әзірлеу
ЖҚҮ және ӘБД  ақпарат
ЖК
және
АЖБ,
қалалар
мен ау-
дандар
әкім-
дері
2006
жылдың
төр-
тінші
тоқсаны
Шығындар
талап
етіл-
мейді
23
Әлеуметтік, көліктік және рекреациялық  инфрақұрылымды мүгедектердің  пайдалануына бейімдеу тізбесі мен жоспарына сәйкес мүгедектердің ғимараттарға, әлеуметтік инфрақұрылым объектілеріне қол жеткізуіне  мүмкіндік жасау
ЖҚҮ және
ӘБД
ақпарат
СҚҚ
және
ҚБ,
қалалар
мен ау-
дандар
әкім-
дері
2007
жыл
2008
жыл
10,0
10,0
Жергі-
лікті
бюджет
24
Мүгедектердің салынып жатқан тұрғын үй,  қоғамдық және өндірістік ғимараттарға, әлеуметтік, көліктік, рекреациялық инфрақұрылымға қол жеткізілуіне мүмкіндік жасалсын, кірме жолдардың,  пан-дустардың, мүгедектердің кресло-қораптарына арналған  құрылғылардың салынуын  қамтамасыз ету
ЖҚҮ және ӘБД  ақпарат
СҚҚ
және
ҚБ,
қалалар
мен ау-
дандар
әкім-
дері
2006- 2008 жылдар
ЖСҚ көз-
делген
шығындар
шегінде
25
Жалпы пайдалану  көліктерінде  мүгедектерді  отырғызу және шығару жөніндегі құрылғылармен  жабдықталуын  ұйымдастыру
ЖҚҮ және ӘБД  ақпарат
ЖК
және
АЖБ,
қалалар
мен ау-
дандар
әкім-
дері
2007-
2008
жылдар
жыл
сайын
10-
қаң-
тарға
Көлік
құрал-
дары-
ның
иелері
есе-
бінен
26
Мүгедектер үшін арнайы бөлінген отырғызу алаңдарын жабдықтауды ұйымдастыру, мүгедектерге арналған жолаушылар аялдамаларын жабдықтау
ЖҚҮ және ӘБД  ақпарат
ЖК
және
АЖБ,
қалалар
мен ау-
дандар
әкім-
дері
2007
жыл
2008
жыл

4,13
4,34
Местный бюджет
21
Провести инвентаризацию действующих объектов социальной, транспортной и рекреационной инфраструктуры
Информация в ДКЗ и СП
УПТиАД*
Третий
квартал
2006 г.
Затрат не требуется
22
Определить перечень объектов, требующих реконструкции (далее-Перечень), и разработать поэтапный план работы по приспособлению социальной, транспортной и рекреационной инфраструктуры для доступа инвалидов
Информация в ДКЗ и СП
УПТ и АД*,
Акимы
городов и районов
Четвертый
квартал
2006 г.
Затрат не требуется
23
Создать доступ инвалидам:
- к имеющимся жилым, общественным и производственным зданиям, объектам социальной инфраструктуры, автостоянкам согласно Перечню и Плану
работы по приспособлению социальной и рекреационной инфраструктуры для доступа инвалидов
Информация в ДКЗ и СП
УАГСиС*, акимы
городов и районов
2007 год
2008 год
10,0
10,0
Местный бюджет
24
Создать доступ инвалидам к строящимся жилым, общественным и производственным зданиям, объектам социальной, транспортной и рекреационной инфраструктуры, обеспечив сооружение подъездных путей, пандусов, устройств для инвалидных колясок
Информация в ДКЗ и СП
УАГСиС*, акимы
городов и районов
2006-2008гг.
В пределах затрат, предусмотренных ПСД
25
Организовать снабжение транспорта общего пользования устройствами по посадке и высадке инвалидов
Информация в ДКЗ и СП
УПТ и АД*,
акимы городов и районов
2007-2008гг.,
ежегодно информация к 10 января
За счет владельцев транспортных средств
26
Организовать обустройство специально выделенных для инвалидов посадочных площадок;
обустройство для инвалидов пассажирских остановок
Информация в ДКЗ и СП
УПТ и АД*,
акимы
городов и районов
2007 год
2008 год

19,6
10,0
Жергі-
лікті
бюджет
27
Жүріп-тұруы қиындыққа түсетін мүгедектерге  көліктік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру
ЖҚҮ және ӘБД  ақпарат
ЖК
және
АЖБ,
қалалар
мен ау-
дандар
әкім-
дері
2006
жыл
2007
жыл
2008
жыл
0,3
0,4
0,5
Жергі-
лікті
бюджет
28
Мүгедектерге қызмет көрсетуге бағдарланған  мекемелердің орналасқан жерінде жол белгілері мен көрсеткіштерінің орнатылуы ұйымдастырылсын
ЖҚҮ және ӘБД  ақпарат
ЖК
және
АЖБ,
қалалар
мен ау-
дандар
әкім-
дері
2006
жыл
2007
жыл
2008
жыл
2,0
1,3
1,02
Жергі-
лікті
бюджет
29
Жүргіншілердің өтпе жолдарын дыбыстық және жарық құрылғыларымен жабдықтау ұйымдастырылсын (Жаңаөзен қаласы)
ЖҚҮ және ӘБД  ақпарат
ЖК және
АЖБ,
қалалар
мен ау-
дандар
әкім-
дері
2006
жыл
2007
жыл
2008
жыл
1,6
2,4
4,0
Жергі-
лікті
бюджет
Ақпаратқа, спорт және мәдени - көпшілік шараларға
қол жеткізуді қамтамасыз ету
30
Аймақтың  телеарналарында сурдоаудармамен берілетін ақпараттық  бағдарламаларды  таратуды кеңейту
ЖҚҮ және ӘБД  ақпарат
Облыс-
тық те-
лерадио
компа-
ниясы
2006-
2008
жылдар
жыл
сайын
10-қаң-
тарға
Бөлі-
нетін
қаражат
шеңбе-
рінде
Жергі-
лікті
бюджет
31
Зағип және құлағы естімейтін  мүгедектерге арналған   кітапханаларды Брайльдің рельефтітекшелі шрифтімен және сурдоаудармасымен кезеңді, ғылыми, оқу-әдістемелік, анықтамалық көркем  әдебиетпен, оның ішінде бейнекассеталарда, дискілерде   шығарылған  әдебиетпен  қамтамасыз ету
ЖҚҮ және ӘБД  ақпарат
Қалалар
мен ау-
дандар
әкім-
дері
2006
жыл
2007
жыл
2008
жыл

19,6
10,0
Местный бюджет
27
Организовать транспортное обслуживание инвалидов, имеющих затруднения в передвижении
Информация в ДКЗ и СП
УПТ и АД*,
акимы городов и районов
2006 год
2007 год
2008 год
0,3
0,4
0,5
Местный бюджет
28
Организовать установку дорожных знаков и указателей в местах расположения учреждений, ориентированных на обслуживание инвалидов
Информация в ДКЗ и СП
УПТ и АД*,
акимы городов и районов
2006 год
2007 год
2008 год
2,0
1,3
1,02
Местный бюджет
29
Организовать обустройство пешеходных переходов  звуковыми и световыми устройствами   (г.Жанаозен)
Информация в ДКЗ и СП
УПТ и АД*,
акимы городов и районов
2006 год
2007 год
2008 год
1,6
2,4
4,0
Местный бюджет
Обеспечение доступа к информации, спортивным  и культурно-массовым  мероприятиям
30
Расширить трансляцию информационных программ с сурдопереводом на региональных телевизионных каналах
Информация в ДКЗ и СП
Областная телерадиоком-пания
2006-2008гг.,
ежегодно информация к 10 января
В пределах выделен-ных средств
Местный бюджет
31
Обеспечить библиотеки для слепых и глухих инвалидов периодической, научной, учебно-методической, справочно-информационной и художественной литературой, в том числе издаваемой на аудиокассетах, дисках, рельефно-точечным шрифтом Брайля и видеокассетах с сурдопереводом
Информация в ДКЗ и СП
ДО*, УК*, акимы
городов и районов
2006 год
2007 год
2008 год

3,25
4,20
Жергі-
лікті
бюджет
37
Мүгедек-спортшылардың Параолимпиадалық ойындарға қатысуын ұйымдастыру
ЖҚҮ және ӘБД  ақпарат
ДТСБ,
қалалар
мен ау-
дандар
әкім-
дері
2008 жыл
2,0
Жергі-
лікті
бюджет
38
Жарыстарға қатысушы-мүгедек- спортшыларды   спорттық инвентарьмен және спорттық киіммен  қамтамасыз ету
ЖҚҮ және ӘБД  ақпарат
ДТСБ,
қалалар
мен ау-
дандар
әкім-
дері
2006
жыл
2007
жыл
2008
жыл
0,4
0,34
0,28
Жергі-
лікті
бюджет
39
Мүгедектердің  шығармашылық  жұмыстарының, мүгедектер жұмыс істейтін кәсіпорындар (ұйымдар) өнімдерінің көрме-жәрменкелерін ұйымдастыру
ЖҚҮ және ӘБД  ақпарат
Қалалар
мен ау-
дандар
әкім-
дері
2006- 2008 жылдар
Шығындар
талап
етіл-
мейді
Кәсіптік оңалту
40
Мүмкіндіктері шектеулі балаларға арналған арнайы  мекемелер желісін: Жаңаөзен қаласындағы мүмкіндіктері шектеулі балаларға арналған "Оңалту" орталығының; аудандық орталықтарында психологиялық - педагогикалық   түзету  кабинеттерін ашу жөніндегі жұмысты жалғастыру
ЖҚҮ және ӘБД  ақпарат
БД,
ДСД,
қалалар
мен ау-
дандар
әкім-
дері
2006
жыл
2007
жыл
2008
жыл
2006
жыл
2007
жыл
2008
жыл
7,2
7,6
8,0
2,7
2,8
2,9
Жергі-
лікті
бюджет
Жергі-
лікті
бюджет
41
Оқу жоспарына сәйкес үйде тәрбиеленетін және оқытылатын мүгедек-балаларды оқытуға арналған төлемдерді қамтамасыз ету
ЖҚҮ және ӘБД  ақпарат
БД, ЖҚҮ
және
ӘБД,
қалалар
мен ау-
дандар
әкім-
дері
2006
жыл
2007
жыл
2008
жыл
5,8
6,5
6,8
Жергі-
лікті
бюджет
42
Бірінші және екінші топтағы мүгедектер және мүгедек-балалар үшін орта кәсіптік оқу ұйымдарына  оқуға түскен кезде квоталар беру
ЖҚҮ және ӘБД  ақпарат
БД,
қалалар
мен ау-
дандар
әкім-
дері
2006-
2008
жылдар
Бөлі-
нетін
қаражат
шеңбе-
рінде
Жергі-
лікті
бюджет
43
Орта кәсіптік оқу ұйымдарында оқитын мүгедектерді заңнамаға сәйкес жеңілдікті  стипендиямен   қамсыздандыру
ЖҚҮ және ӘБД  ақпарат
БД,
қалалар
мен ау-
дандар
әкім-
дері
2006-
2008
жылдар
Бөлі-
нетін
қаражат
шеңбе-
рінде
Жергі-
лікті
бюджет
Мүгедектерді жұмысқа орналастыруды ұйымдастыру
44
Мүгедектерді жұмысқа орналастыру үшін  әлеуметтік жұмыс орындарын құру
ЖҚҮ және ӘБД  ақпарат
ЖҚҮ
және
ӘБД, қалалар
мен ау-
дандар
әкім-
дері
2006
жыл
2007
жыл
2008
жыл
0,4
0,62
0,66
Жергі-
лікті
бюджет
45
Мүгедектерге жұмыс орындарының жалпы санының үшпайызды квотасын беруді  ұйымдастыру
ЖҚҮ және ӘБД  ақпарат
Қалалар
мен ау-
дандар
әкім-
дері
2006-2008 жылдар
Шығындар талап етілмейді
46
Мүгедектерді даярлауды және қайта даярлауды ұйымдастыру, ОЖБ-сына сәйкес жұмысқа орналастыруға көмектесу
ЖҚҮ және ӘБД  ақпарат
ЖҚҮ
және
ӘБД,
қалалар
мен ау-
дандар
әкім-
дері
2006
жыл
2007
жыл
2008
жыл
0,2
0,25
0,3
Жергі-
лікті
бюджет
Мүгедектерді оңалтуды аймақтық деңгейде ұйымдастыру,
мүгедектердің қоғамдық бірлестіктерімен өзара әрекет
47
Мүгедектерді оңалтудың облыстық, қалалық, аудандық бағдарламаларын жүзеге асыруды қамтамасыз ету
Облыс
әкімияты-
на, ЖҚҮ
және ӘБД
ақпарат
ЖҚҮ
және
ӘБД,
қалалар
мен ау-
дандар
әкім-
дері
2006
жылдың
І тоқ-
саны,
жыл
сайын
10-қаң-
тарға
ақпарат
Шығындар
талап
етіл-
мейді
48
Медициналық-әлеуметтік мекемелерді қайта құруды және күрделі жөндеуді қамтамасыз ету, олардың материалдық-техникалық базасын нығайту:
100 орындық жүйке ауруларына арналған интернат - үйіне қосымша құрылысқа ЖСҚ әзірлеу
ЖҚҮ және ӘБД ақпарат
ЖҚҮ
және
ӘБД,
қалалар
мен ау-
дандар
әкім-
дері
2006
жыл
2007
жыл
2008
жыл
8,0
-
-
Жергі-
лікті
бюджет
49
Үкіметтік емес ұйымдармен мүгедектерді  оңалту мәселелері бойынша  ынтымақтастықты жалғастыру
ЖҚҮ және ӘБД ақпарат
ЖҚҮ
және
ӘБД,
қалалар
мен ау-
дандар
әкім-
дері
2006-
2008
жылдар
жыл
сайын
10-қаң-
тарға
ақпарат
Шығындар
талап
етіл-
мейді
Қызметшілерді дамыту
50
Медициналық-әлеуметтік сараптама, медициналық оңалту саласындағы мамандардың,   әлеуметтік қызметкерлердің біліктілігін арттыруды ұйымдастыру
Департа-
менттер
бұйрықта-
ры, әкі-
мияттар
шешімдері
ЕХӘҚД,
ДСД,
ЖҚҮ
және
ӘБД,
қалалар
мен ау-
дандар
әкім-
дері
2006
жыл
2007
жыл
2008
жыл
0,5
0,5
0,5
Жергі-
лікті
бюджет

3,25
4,20
Местный  бюджет
37
Обеспечить участие инвалидов- спортсменов в Параолимпийскихиграх
Информация в ДКЗ и СП
УФКиС*, акимы
городов и районов
2008г.
2,0
Местный бюджет
38
Обеспечить спортсменов- инвалидов - участников соревнований- спортинвентарем и спортивной формой
Информация в ДКЗ и СП
УФКиС*,
акимы городов и районов
2006 год
2007 год
2008 год
0,4
0,34
0,28
Местный бюджет
39
Проводить выставки- распродажи творческих работ инвалидов, продукции, выпускаемой предприятиями (организациями) общественных объединений инвалидов
Информация в ДКЗ и СП
Акимы
городов и районов
2006-2008 г.г.
Затрат не требуется
Профессиональная реабилитация
40
Продолжить работу по развитию сети специальных организаций образования для детей с ограниченными возможностями:
-открытие кабинетов психолого-
педагогической коррекции в районных центрах
Информация в ДКЗ и СП
ДО*, ДЗ,
акимы
городов и районов
2006 год
2007 год
2008 год
2006 год
2007 год
2008 год
7,2
7,6
8,0
2,7
2,8
2,9
Местный
бюджет
Местный бюджет
41
Обеспечить выплаты на обучение детям -инвалидам, воспитывающимся и обучающимся на дому согласно учебному плану
Информация в ДКЗ и СП
ДО, ДКЗ и СП, акимы городов и районов
2006 год
2007 год
2008 год
5,8
6,5
6,8
Местный
бюджет
42
Предоставлять квоты приема при поступлении
на учебу в организации среднего профессиональ-о образования  для инвалидов первой и второй групп
Информация в ДКЗ и СП
ДО*,
акимы городов и районов
2006 -2008гг.
В пределах выделенных средств
Местный
бюджет
43
Для обучающихся
инвалидов в организациях среднего профессионального образования предоставлять льготное стипендиальное обеспечение в соответствии с законодательством
Информация в ДКЗ и СП
ДО*,
акимы
городов и районов
2006 -2008гг
В пределах выделенных средств
Местный бюджеты
Организация  трудоустройства инвалидов
44
Создать социальные рабочие места для трудоустройства инвалидов
Информация в ДКЗ и СП
ДКЗ и СП*, акимы городов и районов
2006 год
2007 год
2008 год
0,4
0,62
0,66
Местный бюджет
45
Организовать предоставление инвалидам трехпроцентной квоты рабочих мест от их общей численности
Информация в ДКЗ и СП
Акимы
городов и районов
2006 год
2007 год
2008 год
Затрат не требуется
46
Организовать профессиональную подготовку и переподготовку инвалидов, оказывать
содействие в  трудоустройствесогласно ИПР
Информация в ДКЗ и СП
ДКЗ и СП*, акимы городов и районов
2006 год
2007 год
2008 год
0,2
0,25
0,3
Местный бюджет
Организация реабилитации инвалидов на региональном уровне, взаимодействие с общественными объединениями инвалидов
47
Осуществлять реализацию областной, городских, районных программ реабилитации инвалидов
Информация в акимат области,  ДКЗ и СП
ДКЗ и СП*, акимы
городов и районов
I квартал
2006 г., ежегодно информация к 10 января
Затрат не
требуется
48
Обеспечить реконструкцию и капитальный ремонт медико-социальных учреждений, укрепить их материально-техническую базу:
-разработать ПСД
для пристройки
на 100 мест к дому-интернату для психоневрологических больных
Информация в ДКЗ и СП
ДКЗ и СП*, акимы
городов и районов
2006 год
2007 год
2008 год
8,0
Местный бюджет
49
Продолжить сотрудничество с
неправительственными организациями по вопросам реабилитации инвалидов
Информация в ДКЗ и СП
ДКЗ и СП*, акимы
городов и районов
2006-2008гг., ежегодно информация к  10 января
Затрат не
требуется
Развитие персонала
50
Организовать повышение квалификации специалистов в области медико-социальной экспертизы, медицинской реабилитации,  социальных работников
Приказы департаментов, решение акиматов
ДТиСЗН*, ДЗ*, ДКЗ и СП*, акимы городов и районов
2006 год
2007 год
2008 год
0,5
0,5
0,5
Местный бюджет

* Мүгедектерді оңалтудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасын
жүзеге асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында көзделген шығыстар
тиісті жылға арналған жергілікті бюджеттер қалыптасқанда нақтыланып
отырады.
Ескерту:
*Еңбекмині - Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
*ЖҚҮ және ӘБД - Жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар;
*ЕХӘҚД - Маңғыстау облысы бойынша еңбек және халықты әлеуметтік қорғау департаменті;
*ДСД  - Денсаулық сақтау департаменті;
*БД  - Білім департаменті;
*ДТСБ - Дене тәрбиесі және спорт басқармасы;
*ЖК және АЖБ  - Жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы;
*СҚҚ және ҚБ  - Сәулет, қала құрылысы және құрылыс басқармасы;
*МБ  - мәдениет басқармасы;
*ОЖБ  - оңалтудың жеке бағдарламасы.

Примечание: Расходы, предусмотренные на реализацию Плана мероприятий по реализации Программы реабилитации инвалидов на 2006 - 2008 годы, будут корректироваться при формировании местного бюджета на соответствующий год.
* МТСЗ        - Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
* ДТиСЗН      - Департамент труда и социальной защиты населения по Мангистауской области;
* ДКЗ и СП    - Департамент координации занятости и социальных программ;
* УФКиС       - Управление  физической культуры и спорту;
* УК          - Управление культуры;
* УАГСиС      - Управление архитектуры, градостроительства и строительства;
* ДЗ          - Департамент здравоохранения;
* ДО          - Департамент  образования;
*УПТиАД       - Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог;
*ИПР          - Индивидуальная программа реабилитации.