"Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін ішкі істер органдарының қызметінде қолдану жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 20 маусымдағы N 486 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 29 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 4217. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 12 қаңтардағы № 16 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 12.01.2016 № 16 бұйрығымен.
Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша өндірісті жүзеге асыру кезіндегі әкімшілік практика, Қазақстан Республикасының заңнама талаптарын сақтауды қамтамасыз ету мәселелерінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі жол полициясының құқық қолдану қызметін одан әрі жетілдіру, сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарға жағдай туғызатын нормаларды болдырмау, ішкі істер органдарының бөлімшелерінде әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы заңнаманы бірыңғай қолдану мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін ішкі істер органдарының қызметінде қолдану жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 20 маусымдағы N 486 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1639 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы органдарының нормативтік құқықтық актілері Бюллетенінде жарияланған, 2001 жыл, N 33, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2093 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 10 желтоқсандағы N 777 , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2153 болып тіркелген 2003 жылғы 28 қаңтардағы N 43 , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2536 болып тіркелген 2003 жылғы 29 қыркүйектегі N 536 , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3378 болып тіркелген 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1 , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3556 болып тіркелген 2005 жылғы 9 наурыздағы N 151 , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3884 болып тіркелген 2005 жылғы 2 тамыздағы N 463 бұйрықтарымен өзгерістер мен толықтырулар енгізілген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
2-тармақтағы "Астана қаласының ІІББ, Алматы қаласының ІІББ, облыстық және көліктегі ІІББ-ІІБ" деген сөздер "Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "И.И.Оттоға" деген сөздер "А.Ж.Шпекбаевқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін ішкі істер органдарының қызметінде қолдану жөніндегі нұсқаулықта:
Нұсқаулықтың барлық мәтіні бойынша "Астана, Алматы қалаларының, облыстардағы ІІББ, ІІБ", "Астана қаласының, облыстардағы ІІББ-ІІБ", "Астана және Алматы қалаларындағы, облыстардағы ІІББ, ІІБ", "облыстардағы ІІББ, ІІБ және КІІББ", "Астана, Алматы қалаларындағы, облыстардың ІІББ, ІІБ, КІІББ", "Астана, Алматы қалаларының, облыстардағы ІІББ-ІІБ", "ІІББ-ІІБ" деген сөздер "Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД" деген сөздермен ауыстырылсын;

О внесении изменений и дополнений в Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 июня 2001 года N 486 "Об утверждении Инструкции по применению Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях в деятельности органов внутренних дел"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 апреля 2006 года N 155. Зарегистрировован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2006 года N 4217. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 января 2016 года № 16
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 12.01.2016 № 16.
В целях дальнейшего совершенствования правоприменительной деятельности дорожной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в вопросах административной практики, обеспечения соблюдения требований законодательства Республики Казахстан при осуществлении производства по делам об административных правонарушениях, исключения норм, создающих условия для коррупционных правонарушений, единообразного применения законодательства об административных правонарушениях в подразделениях органов внутренних дел  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в  Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 июня 2001 года N 486 "Об утверждении Инструкции по применению Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях в деятельности органов внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1639, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных органов Республики Казахстан, 2001 год, N 33, внесены изменения и дополнения Приказами Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года  N 777 , зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2093, от 28 января 2003 года  N 43 , зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2153, от 29 сентября 2003 года  N 536 , зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2536, от 5 января 2005 года  N 1 , зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3378, от 9 марта 2005 года N  151 , зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3556, от 2 августа 2005 года  N 463 зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3884) следующие изменения и дополнения:
в пункте 2 слова "УВД г. Астаны, ГУВД г. Алматы, ГУВД-УВД областей" заменить словами "ДВД городов Астана, Алматы, областей";
в пункте 4 слова "Отто И.И." заменить словами "Шпекбаева А.Ж.".
в Инструкции по применению Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях в деятельности органов внутренних дел, утвержденной указанным Приказом:
по всему тексту Инструкции слова "ГУВД, УВД областей, г.г. Астаны, Алматы", "ГУВД, УВД областей, г. Астаны", "ГУВД, УВД областей, городов Астаны и Алматы", "ГУВД, УВД областей и ГУВДТ", "ГУВД, УВД областей, г.г. Астаны, Алматы, ГУВДТ", "ГУВД-УВД областей, г.г. Астаны, Алматы", "ГУВД-УВД" заменить словами "ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте";

15-1-тармақтағы "өзінің қаулысымен" деген сөздер "әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жөніндегі қаулыда" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(15-қосымша)" деген сөздер алынып тасталсын;
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Кәмелетке толмағанға салынатын әкімшілік айыппұл мөлшері Кодекстің ерекше бөлігінің бабында көзделген айыппұл мөлшеріне қарамастан айлық есептік көрсеткіштің бестен бір бөлігінен кем болмауы және он есептік көрсеткіштен аспауы тиіс. Айыппұл Кодекстің 73-бабында көзделген тәртіппен төленеді.";
мемлекеттік тілдегі мәтінде 49-тармақтың 5) тармақшасындағы "хаттамалар" деген сөзден кейін ";" қойылып,  мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) метрологиялық тексеруден өткен құқық бұзушылықты қадағалаудың және бекітудің сертификатталған арнайы техникалық бақылау-өлшеу құралдары мен приборларының көрсеткіштері";
"7) фото және бейнеаппаратураны пайдалану нәтижесінде алынған деректер";
50-тармақтың 5-тармақшасы алынып тасталсын;
52-тармақ мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) тірі адамдарды, оның өзімен бірге болған заттарын, құжаттарды, табылған іздерді, материалдық бағалы заттарды және болған жерді тексеруге құқылы.";
мынадай мазмұндағы 63-1-тармақпен толықтырылсын:
"63-1. Кодекстің 627-2-бабында көзделген тәртіппен қажеттілік туындаған жағдайда тексеру, әдетте, дереу жүргізіледі.";
67-1, 67-2 және 67-3-тармақтар алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 72-2-тармақпен толықтырылсын:
"72-2. Кодекстің 9-1-тарауында, сонымен қатар 131 158 158-1 174 (үшінші бөлігінде) баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер жәбірленушінің арызынсыз қозғалмайды және әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адаммен татуласуға байланысты қысқартылуы тиіс. Татуласу жәбірленуші мен құқық бұзушылық жасаған адам қол қойған жазбаша келісімнің негізінде жүзеге асырылады.";
73-2-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамаға әкімшілік құқық бұзушылықтың жасалу фактісін растайтын құжаттар қоса беріледі.";
74-4-тармақтағы "біреуден артық" деген сөздер "екеу және одан көп" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 74-5-тармақпен толықтырылсын:
"74-5. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы материалдар бойынша дәлелдеме ретінде метрологиялық тексеруден өткен құқық бұзушылықты қадағалаудың және бекітудің сертификатталған арнайы техникалық бақылау-өлшеу құралдары мен приборларының, құқық бұзушылық фактісі мен оны жасаған адамның жеке басын шынайы анықтауға мүмкіндік беретін фото-бейне аппаратура деректері пайдаланылған жағдайда ол болмаса да әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасалады.";
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункт 15-1 слова "своим постановлением" заменить словами "в постановлении по делу об административном правонарушении";
слова "(приложение 15)" исключить;
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Размер административного штрафа, налагаемого на несовершеннолетнего не может быть менее одной пятой месячного расчетного показателя и не может превышать десять расчетных показателей независимо от размера штрафа, предусмотренного статьей особенной части Кодекса. Штраф уплачивается в порядке, предусмотренном статьей 73 Кодекса.";
пункт 49 дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) показания сертифицированных специальных контрольно-измерительных технических средств и приборов наблюдения и фиксации правонарушения, прошедших метрологическую проверку";
"7) данные, полученные в результате использования фото- и видеоаппаратуры";
подпункт 5) пункта 50 исключить;
пункт 52 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) осмотр живых лиц, вещей находящихся при них, документов, обнаруженных следов, материальных ценностей и местности.";
дополнить пунктом 63-1 следующего содержания:
"63-1. Осмотр производится безотлагательно, когда возникает необходимость в порядке, предусмотренном статьей 627-2 Кодекса.";
пункты 67-1, 67-2 и 67-3 исключить;
дополнить пунктом 72-2 следующего содержания:
"72-2. Дела об административных правонарушениях, предусмотренных главой 9-1, а также статьями 131, 158, 158-1, 174 (частью третьей) Кодекса, возбуждаются не иначе как по заявлению потерпевшего и подлежат прекращению за примирением его с лицом, совершившим административное правонарушение. Примирение осуществляется на основе письменного соглашения, подписанного потерпевшим и лицом, совершившим административное правонарушение.";
пункт 73-2 дополнить частью следующего содержания:
"К протоколу об административном правонарушении прилагаются документы, подтверждающие факт совершения административного правонарушения.";
в пункте 74-4 слова "более одного" заменить словами "двух и более";
дополнить пунктом 74-5 следующего содержания:
"74-5. В случае, когда по материалам об административных правонарушениях в качестве доказательства используются данные сертифицированных специальных контрольно-измерительных технических средств и приборов наблюдения и фиксации правонарушения, прошедших метрологическую проверку, фото- видеоаппаратуры, позволяющей достоверно установить факт нарушения и личность нарушителя, протокол об административном правонарушении может быть составлен в его отсутствие."
пункт 75 изложить в следующей редакции:

"75. Ескерту немесе мөлшері бес айлық есептік көрсеткіштен аспайтын  айыппұл алу түріндегі әкімшілік жаза қолдануға әкеп соғатын әкімшілік құқық бұзушылық жасалған және тұлға (жеке адам, орган немесе заңды тұлғаны басқару функциясын жүзеге асыратын адам) құқық бұзушылық жасау фактісін мойындаған жағдайда әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасалмайды. Ескерту түріндегі жазаны (15-қосымша) оған уәкілетті лауазымды адам әкімшілік құқық бұзушылық жасалған жерде ресімдейді. Айыппұл салу түріндегі жазаны қолдану кезінде қатаң қаржылық есептегі құжат болып табылатын белгіленген үлгідегі квитанцияны оған уәкілетті адам әкімшілік құқық бұзушылық жасалған жерде береді.
Әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адам қолданылған жазамен өзінің келісетінін ескертудің немесе төлем құжатының екінші данасына қол қоя отырып растайды.";
76-тармақ алынып тасталсын;
81-тармақтағы "және қарау" деген сөздер алынып тасталсын;
82-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"82. "Жол қозғалысы қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген жолдардан тыс жерлерде  материалдық зиян келтірумен байланысты оқиғалар жасалған жағдайда әкімшілік іс қозғалмайды. Көрсетілген оқиғалар бойынша бастапқы материалдарды (түсініктемелер, сызбалар, фотосуреттер) жинау жүзеге асырылады, олар жеке баянатпен ішкі істер органдары бөлімшесінің басшылығына баяндалады және одан әрі әкімшілік практика бөлімшелерінде сақталады.";
84-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілетті лауазымды адамдар істерді қарайды және Кодекстің 541-бабында көрсетілген істерді қоспағанда әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жазалар қолданады.";
86-1-тармақ алынып тасталсын;
91-баптағы "461-469, 476-баптарында көзделген құқық бұзушылықтарды" деген сөздер " 462 (екінші бөлігі), 463 (бірінші бөлігі), 468 (бірінші және үшінші бөліктері) баптарында көзделген құқық бұзушылықтарды қайталап" деген сөздермен ауыстырылсын;
93-тармақтағы "(әкімшілік құқық бұзушылық жасалған жерде айыппұл өндіруден басқа)" деген сөздер алынып тасталсын;
99-тармақтағы "707-бабында белгіленген мерзім өткеннен кейін" деген сөздерден кейін " 703-бапта белгіленген мерзімдерден кешіктірмей" деген сөздермен толықтырылсын;
114-тармақтағы "өндіру туралы квитанциялардағы" деген сөздер "салу туралы төлем құжатындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
115-тармақтағы "техникалық құралдар" деген сөздер "құқық бұзушылықты қадағалаудың және бекітудің техникалық бақылау-өлшеу құралдары мен приборлары" деген сөздермен ауыстырылсын;

"75. При совершении административного правонарушения влекущего наложение административного взыскания в виде предупреждения или штрафа, если он не превышает размера пяти месячных расчетных показателей и лицо (физическое лицо, орган или лицо, осуществляющее функции управления юридическим лицом) признало факт совершения правонарушения протокол об административном правонарушении не составляется. Взыскание в виде предупреждения (Приложение 15) оформляется уполномоченным на то должностным лицом на месте совершения административного правонарушения. При наложении взыскания в виде штрафа выдача квитанции установленного образца являющейся документом строгой финансовой отчетности, осуществляется уполномоченным на то должностным лицом на месте совершения административного правонарушения.
Лицо, совершившее административное правонарушение подтверждает свое согласие с наложенным взысканием посредством росписи на втором экземпляре предупреждения или платежного документа";
пункт 76 исключить;
в пункте 81 слова "и рассмотрение" исключить;
пункт 82 изложить в следующей редакции:
"82. В случаях совершения происшествий, связанных с причинением материального ущерба вне дорог, определенных Законом Республики Казахстан "О безопасности дорожного движения", административное дело не возбуждается. По указанным происшествиям осуществляется сбор первичных материалов (объяснения, схемы, фотоснимки) которые докладываются отдельным рапортом руководству подразделения органов внутренних дел и в дальнейшем хранятся в подразделениях административной практики.";
пункт 84 дополнить абзацем следующего содержания:
"Должностные лица уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях рассматривают дела и налагают административные взыскания за административные правонарушения за исключением дел, указанных в статье 541 Кодекса.";
пункт 86-1 исключить;
в пункте 91 слова "правонарушения, предусмотренные статьями 461-469, 476" заменить словами "повторное правонарушение, предусмотренное статьями 462 (частью второй), 463 (частью первой), 468 (частями первой и третьей)";
в пункте 93 слова "(за исключением взыскания штрафа на месте совершения административного правонарушения)" исключить;
в пункте 99 после слов "статьей 707" дополнить словами "но не позднее сроков, установленных статьей 703";
в пункте 114 слова "квитанциях о взимании" заменить словами "платежного документа о наложении";
в пункте 115 слова "технические средства" заменить словами "контрольно-измерительные технические средства и приборы наблюдения и фиксации правонарушения";

138-1-тармақтағы "Құқық бұзушылық болған жерде айыппұл өндіру туралы" квитанциялардың" деген сөздер "Әкімшілік құқық бұзушылық жасалған жерде айыппұл салу туралы квитанциялардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
138-3-тармақтағы "айыппұл өндіру туралы квитанцияның бланктері" деген сөздер "айыппұл салу туралы квитанциялардың бланкісі" деген сөздермен ауыстырылсын;
138-10-тармақтағы "кіріс-шығыс кітабына" деген сөздер "әкімшілік құқық бұзушылық жасалған жерде айыппұл салу  туралы квитанциялар бланктерінің кіріс-шығыс кітабына" деген сөздермен ауыстырылсын;
138-11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"138-11. Уәкілетті ішкі істер органдарының қызметкерлері берген әкімшілік құқық бұзушылық жасалған жерде айыппұл салу туралы квитанциялардың бланкілерін есепке алуды айыппұл салу туралы квитанцияларды есепке алу кітабында (10-қосымша) реттік нөмірімен тіркей отырып, материалдық жауапты адам жүзеге асырады. Ішкі істер органдарының қызметкерлері (Кодекстің 639-бабына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық жасалған жерде айыппұл салуды жүзеге асыратын лауазымды адамдар) күн сайын, әкімшілік материалдарды тапсыру кезінде квитанциялардың түбіршектерін (8-қосымша) материалдық жауапты адамдарға осы кітапқа қол қойып тапсырады. Есептеуді оңайлату үшін есепке алу кітабының әр парағының төменгі жағына қолданылған квитанция бланктерінің салынған айыппұл сомасы көрсетіліп, жиынтық саны шығарылады.";
138-12 және 138-13-тармақтар алынып тасталсын;
138-14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"138-14. Қызметтердің материалдық жауапты адамдары алынған квитанциялар түбіршектеріне екі данада реестр құрастырады (11-қосымша), оларда нөмірі, сериясы, айыппұл салынған азаматтардың тегі, аты, әкесінің аты, Кодекстің бабы және салынған айыппұл сомасы көрсетіледі. Реестрдің бір данасы квитанциялардың бірінші түбіршектерімен бірге жинақ реестріне (12-қосымша) қосылады және Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД-нің қаржы қызметтеріне ұсынылады. Квитанцияның екінші түбіршектері оларды тіркегеннен және ішкі істер органдары бөлімшелерінің әкімшілік қызметін есепке алу және бақылау функцияларын жүзеге асыратын қызметтерінің лауазымды адамдары ресімдегеннен кейін реестрдің екінші данасымен бірге ревизия жүргізілгеннен кейін материалдық жауапты адам жеке номенклатуралық іске тігеді, олар кемінде үш жыл сақталады.";
138-15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"138-15. Қалалық және аудандық ішкі істер органдарының (бұдан әрі - ҚАІІО) материалдық жауапты адамдары ай сайын квитанциялар бланктерінің кіріс-шығысын есепке алу кітабының негізінде ҚАІІО қызметтерінің реестрлерін, жинақтық реестрлерін, бүлінген квитанциялар бланктеріне қоса квитанциялар бланктерінің қолданысы туралы материалдық есепті келесі есеп беру айының үшінен кешіктірмей, Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД қаржы қызметтерінің материалдық жауапты адамдарына ұсынады. Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД-нің  қаржы қызметі материалдық жауапты адамнан квитанциялар бланктері бойынша есепті алғаннан кейін осы бланктерді баланстағы есептен шығарады.";

в пункте 138-1 слова "квитанций "О взимании штрафа на месте совершения правонарушения" заменить словами "квитанций о наложении штрафа на месте совершения административного правонарушения";
в пункте 138-3 слова "Бланки квитанций о взимании штрафа" заменить словами "Бланк квитанции о наложении штрафа";
в пункте 138-10 слова "в книге учета прихода-расхода" заменить словами "в книге прихода-расхода бланков квитанций о наложении штрафа на месте совершения административного правонарушения";
пункт 138-11 изложить в следующей редакции:
"138-11. Учет выданных бланков квитанций на наложение штрафа на месте совершения административного правонарушения от уполномоченных на это сотрудников органов внутренних дел, осуществляют материально-ответственные лица, регистрируя по порядковым номерам квитанций в книге учета квитанций о наложении штрафов (Приложение 10). Сотрудники органов внутренних дел (должностные лица, осуществляющие наложение штрафа на месте совершения административного правонарушения в соответствии со статьей 639 Кодекса) ежедневно, при сдаче административных материалов сдают корешки квитанций (Приложение 8) материально ответственным лицам под роспись в этой же книге. Для упрощения подсчетов в нижней части каждого листа книги учета подводится итог количества использованных бланков квитанций с указанием суммы наложенных к взысканию штрафов.";
пункты 138-12 и 138-13 исключить;
пункт 138-14 изложить в следующей редакции:
"138-14. Материально ответственные лица служб на полученные корешки квитанций составляют реестр (Приложение 11) в двух экземплярах, в котором указывается номера, серия, фамилия, имя, отчество оштрафованных граждан, статья Кодекса и сумма наложенных штрафов. Один экземпляр реестра вместе с первыми корешками квитанций прикладывается к сводному реестру (Приложение 12) и представляется в финансовые службы ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте. Вторые корешки квитанции, после их регистрации и оформления у должностных лиц служб, осуществляющих функции учета и контроля за административной деятельностью подразделений органов внутренних дел подшиваются материально ответственными лицами со вторым экземпляром реестра в отдельные номенклатурные дела, которые хранятся не менее трех лет после проведения комплексного контроля финансово-хозяйственной деятельности.";
пункт 138-15 изложить в следующей редакции:
"138-15. Материально ответственные лица городских и районных отделов внутренних дел (далее ГОРОВД) ежемесячно, на основании книги учета прихода-расхода бланков квитанции, не позднее третьего числа следующего за отчетным месяцем, представляют в финансовые службы ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте материальный отчет о движении бланков квитанций, прилагая к нему реестры, сводные реестры служб ГОРОВД, испорченные бланки квитанции. Финансовая служба ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте после получения от материально ответственного лица отчета по бланкам квитанций производит списание с забалансового счета этих бланков.";

138-19-тармақтың төртінші абзацы алынып тасталсын;
139-тармақтағы "айыппұл өндіру туралы квитанциялар" деген сөздер "айыппұл өндіру туралы квитанциялардың түбіршектері" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін ішкі істер органдарының қызметінде қолдану жөніндегі нұсқаулыққа 1-қосымшада:
"Оқиға схемасымен хаттамаға толықтыру" алынып тасталсын;
осы бұйрықтың 1 қосымшасына сәйкес 1-1-қосымшамен толықтырылсын;
15-қосымша осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес келесі мазмұнда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін ішкі істер органдарының қызметінде қолдану жөніндегі нұсқаулыққа 8-қосымшада:
мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгеріссіз қалдырылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін ішкі істер органдарының қызметінде қолдану жөніндегі нұсқаулыққа 9-қосымшада:
"айыппұл өндіру туралы квитанциялар" деген сөздер "айыппұл салу туралы квитанциялар" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін ішкі істер органдарының қызметінде қолдану жөніндегі нұсқаулыққа 10-қосымшада:
"Квитанциялар мен ақшалай қаражаттарды" деген сөздер "Салынған айыппұл туралы квитанцияларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін ішкі істер органдарының қызметінде қолдану жөніндегі нұсқаулыққа 25-қосымшада:
"Іс бойынша шешім қабылдау: келу қайда және қашан" деген бағаннан кейін мынадай мазмұндағы бағанмен толықтырылсын:
"Көлік құралын басқарудан шеттетудің негіздері, күні, уақыты, жері".
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін ішкі істер органдарының қызметінде қолдану жөніндегі нұсқаулыққа 26-қосымшада:
"543, 650, 651" деген сандардың алды "21," санымен толықтырылсын;
"Жұмыс орны. Лауазымы" деген бағаннан кейін мынадай мазмұндағы бағанмен толықтырылсын:
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша өндірістің тілі".
2. Астана, Алматы қалаларының және облыстардың Ішкі істер  департаменттерінің бастықтары жол полициясы бөлімшелерінің жұмысын осы бұйрықтың талаптарына сәйкес ұйымдастырсын.
3. Жол полициясы департаменті (Ө.Т.Түсімов) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркеуден өтуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ішкі істер вице-министрі полиция генерал-майоры А.Ж.Шпекбаевқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Жол полициясы департаментінің бастығы полиция полковнигі Ө.Т.Түсімовке жүктелсін.

абзац четвертый пункта 138-19 исключить;
в пункте 139 слова "квитанции о взимании штрафа" заменить словами "корешки квитанций о наложении штрафа";
в приложении 1 к Инструкции по применению Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях в деятельности органов внутренних дел, утвержденной указанным Приказом:
"Дополнение к протоколу со схемой происшествия" исключить;
дополнить приложением 1-1 согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 15 изложить в следующей редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
в приложении 8 к Инструкции по применению Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях в деятельности органов внутренних дел, утвержденной указанным Приказом:
слово "взыскании" заменить словом "наложении";
в приложении 9 к Инструкции по применению Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях в деятельности органов внутренних дел, утвержденной указанным Приказом:
слова "квитанций о взимании штрафа" заменить словами "квитанций о наложении штрафа";
в приложении 10 к Инструкции по применению Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях в деятельности органов внутренних дел, утвержденной указанным Приказом:
слова "и денежных средств" заменить словами "о наложенных штрафах";
в приложении 25 к Инструкции по применению Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях в деятельности органов внутренних дел, утвержденной указанным Приказом:
после графы "Принятое по делу решение: куда и когда назначена явка" дополнить графой следующего содержания:
"Дата, время, место, основания отстранения от управления транспортным средством".
в приложении 26 к Инструкции по применению Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях в деятельности органов внутренних дел, утвержденной указанным Приказом:
после слов "В соответствии со ст.ст." дополнить цифрой "21,";
после графы "Место работы, должность" дополнить графой следующего содержания:
"Язык производства по делу об административном правонарушении".
2. Начальникам Департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы и областей организовать работу подразделений дорожной полиции в соответствии с требованиями настоящего Приказа.
3. Департаменту дорожной полиции (Тусумов О.Т.) обеспечить регистрацию настоящего Приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего Приказа возложить на вице-министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Шпекбаева А.Ж. и начальника Департамента дорожной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан полковника полиции Тусумова О.Т.

5. Осы бұйрық бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
"Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық
бұзушылық туралы кодексін ішкі істер
органдарының қызметінде қолдану жөніндегі
Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан
Республикасы Ішкі істер министрінің 2001
жылғы 20 маусымдағы N 486 бұйрығына
өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Ішкі істер
министрінің 2006 жылғы __________________
бұйрығына N 1 қосымша
Қазақстан Республикасының Әкімшілік
құқық бұзушылық туралы кодексін ішкі істер
органдарының қызметінде қолдану жөніндегі
Нұсқаулыққа 1-1-қосымша
Оқиға болған жерді қарау
ХАТТАМАСЫ
____ сағат. ____ минутта қарау басталды және ____ сағат.____ минутта
аяқталды
1. Оқиға болған жер ________________________________________________
2. Оқиғаның болған уақыты 200__ "___" ________ ____ сағат ___ минут
3. Ауа-райы (ашық, жаңбыр, тұман, қар және т.б.) ___________________
4. Көрінуі (метр) __________________________________________________
5. Жолды жарықтандыру (күндізгі, жасанды, жарықтандырылмаған)
______________________
6. Жарықтандыру: 1-көлік (бағытшамдары, бағытшамшалары жанып тұрды,
жанбай тұрды) _______________________ 2-көлік ______________________
7. Орнынан көрінуі;
- _____ маркалы а/м көлік жүргізушісі азамат__________, бағдаршам
жарығы___м., өшірілген, жақын қашықтықты көрсететін бағдаршам
жарығы___м., қосылған, алыс қашықтықты көрсететін бағдаршам жарығы
___ м., күндізгі жарық ___м., қосылған;
- _____ маркалы а/м көлік жүргізушісі азамат__________, бағдаршам
жарығы___м., өшірілген, жақын қашықтықты көрсететін бағдаршам
жарығы___ м., қосылған, алыс қашықтықты көрсететін бағдаршам жарығы
___ м., күндізгі жарық ___м., қосылған.
8. Жолдың ұзына бойына профилі (еңіс, өр) __________________________
9. Орнынан (шолу) көрінуі; жолдың ось сызығынан____маркалы а/м көлік
жүргізушісі азамат_____; оңға____; солға_____; ____маркалы а/м көлік
жүргізушісі азамат ______; оңға____; солға_____;
10. Жол (асфальт, бетон, т.б.) ___________________________төселген;
11. Жол төселімінің жағдайы (құрғақ, ылғалды, тайғақ) ____________;
12. Жол төселімінің ақаулары (шұңқырлар, қазылған) _______________;
13. Оқиға болар алдындағы көлік қозғалысының жылдамдығы __________;
14. А/м-ның сынған және жоғалған бөлшектерінің бары_______________;
15. Көлік құралдары (бұдан әрі - КҚ) туралы мәліметтер:
Нөмірлік белгі
КҚ-ның маркасы
және моделі
Көлік жабдығы
КҚ тұрағының
мекен-жайы және
қай ауданда
есепте тұр

5. Настоящий Приказ вводится в действие по истечении десяти дней со дня первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение N 1
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан от ___________
"О внесений изменений и дополнений в
Приказ Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 20 июня 2001 года N 486
"Об утверждении Инструкции по применению
Кодекса Республики Казахстан об
административных правонарушениях в
деятельности органов внутренних дел"
Приложение 1-1
к Инструкции по применению
Кодекса Республики Казахстан
об административных правонарушениях
в деятельности органов внутренних дел
ПРОТОКОЛ
осмотра места происшествия
Осмотр начат в ___ час. ___ мин. Окончен в ___ час. ___ мин.
1. Место происшествия __________________________________________
2. Время происшествия "__" ______ 200_г. ____ час. _____ мин.
3. Состояние погоды (ясно, дождь, туман, снегопад, и т.п.)
________________________________________________________________
4. Видимость впереди (в метрах) ________________________________
5. Освещение пути (дневное, искусственное, не освещено)
________________________________________________________________
6. Освещение: 1-го транспорта (фары, подфарники горели,
не горели) ____________________________________________________;
2-го транспорта ________________________________________________
7. Видимость с места;
- водителя а/м марки ___ г/н ___ с выключенным светом фар __ м.,
с включенным ближним светом ___ м., с включенным дальним светом
____ м., при дневном свете ___ м.;
- водителя а/м марки ___ г/н __ с выключенным светом фар ___ м.,
с включенным ближним светом ___ м., с включенным дальним светом
___ м., при дневном свете ___ м.
8. Продольный профиль пути (уклон, подъем)______________________
9. Видимость (обзорность) с места: водителя а/м марки _____ г/н
______ от осевой линии дороги: вправо _____; влево _____;
водителя а/м марки ____ г/н ______ от осевой линии дороги:
вправо _____; влево _____.
10. Покрытие дороги (асфальт, бетон, прочее)____________________
11. Состояние дорожного покрытия (сухое, мокрое, гололед и пр.)
________________________________________________________________
12. Дефекты дорожного покрытия (выбоины, разрытия и пр.)
________________________________________________________________
13. Скорость движения транспорта перед происшествием
________________________________________________________________
14. Наличие обломанных и утерянных частей а/м __________________
15. Сведения о транспортных средствах (далее - ТС):
Номерной
Знак
Марка и
модель Т.С.
Принадлежность
транспорта
Адрес стоянки Т.С. и в каком районе состоит
на учете

Ескерту: 1-12-тармақшаларда көрсетілген мәліметтер оқиға
болған сәтке жатқызылады.
16. Көлік құралдарының жүргізушілері туралы мәліметтер:
КҚ-ның нөмірлік
белгісі
Т.А.Ә., туған
жылы, тұрғылықты
жерінің мекен-жайы,
жұмыс орны,
лауазымы, қызмет
және үй телефон-
дарының NN
Жүргізуші
куәлігінің
нөмірі, кім
және қашан
берілді
Жүргізушінің
жағдайы
17. Оқиға болған кездегі жәбірленушілер туралы мәліметтер:
Т.Ф.Ә
Жасы
Жұмыс орны
және
лауазымы
Тұрғылықты
мекен-жайы
Қандай емдеу
мекемесінде
және диагнозы
18. Оқиғаның куәгерлері:
Т.А.Ә
Тұрғылықты жерінің мекен-жайы, қызмет және үй телефондарының нөмірі
19. Оқиға нәтижесінде зақым келгені:
А/м-ның маркасы, нөмірлік
белгісі
Сыртқы зақымдар
20. ______маркалы 1-КҚ-н рульмен басқару жағдайы ___________________
(градустағы рульдің
___________________________________________________________________;
люфті, люфт қандай түрде өлшенгені, ұзына бойы және көлденең
тартқыштың жағдайы, колонкалары және олардың бекітілуі,
____________________________________________________________________
___________маркалы 2-КҚ-ның ________________________________________
руль доңғалағының еркін немесе ауыр айналуы және т.б. көрсетілсін)
____________________________________________________________________
21. ________маркалы 1-КҚ тежеуіш жүйесінің, басу тежеуішінің
жағдайы:____________________________________________________________
(еркін жүру басқышының көлемі, тежеуіш жұмысының
____________________________________________________________________
тепе-теңдігі, сағатына 30 км жылдамдықта тежеуіштің метрмен
____________________________________________________________________
немесе автомашинаның ақырын келіп тоқтаған кездегі
__________ маркалы 2-КҚ-ның ________________________________________
сұйықтықтың ағуы немесе ауаның шығуы, прицептегі тежеуіштің жұмыс
____________________________________________________________________
істеуі және т.б.)
____________________________________________________________________
________маркалы 1-КҚ _______________________________________________
____________________________________________________________________
________маркалы 2-КҚ қол тежеуішінің _______________________________
____________________________________________________________________
22. _______маркалы 1-КҚ-ның жарықтандыру және сигнал құралдарының
жағдайы:____________________________________________________________
____________________________________________________________________
________маркалы 2-КҚ-ның____________________________________________
___________________________________________________________________;

Примечание: сведения, указанные в п.п. 1-12 относятся к моменту происшествия
16. Сведения о водителях транспортных средств:
Номерной
Знак Т.С.
Ф.И.О., год
рождения, адрес
местожительства,
место работы,
должность, NN
служебного и
домашнего
телефонов
Номер
водитель-го
Удостоверения,
кем и когда
выдано
Состояние
Водителя
17. Сведения о потерпевших при происшествии:
Ф.И.О.
Возраст
Место
работы и
Должность
Адрес места
Жительства
В каком
лечебном
Учреждении и
диагноз
18. Очевидцы происшествия:
Ф.И.О.
Адрес местожительства, номер служебного и
домашнего телефонов
19. В результате происшествия повреждено:
Марка, номерной
знак а/м
Внешние повреждения
20. Состояние рулевого управления: 1-ого ТС марки
_______________________________________________________________;
(люфт руля в градусах, указать каким образом замерен люфт,
состояние продольных и поперечных тяг, колонки и их крепление,
2-ого ТС марки _________________________________________________
свободно или затруднено вращение рулевого колеса и т.д.)
21. Состояние тормозной системы: ножного тормоза: 1-ого ТС марки
_______________________________________________________________;
(величина свободного хода педали, равномерность действия
тормозов, 2-ого ТС марки _______________________________________
тормозной путь в метрах или замедление
_______________________________________________________________
автомашины при ее торможении со скоростью 30 км/ч
________________________________________________________________
наличие подтекания жидкости или утечки воздуха, действуют ли
тормоза на прицепе и т.д.)
ручного тормоза: 1-ого ТС марки ________________________________
_______________________________________________________________;
2-ого ТС марки _________________________________________________
________________________________________________________________
22. Состояние осветительных и сигнальных приборов: 1-го ТС марки
_______________________________________________________________;
2-го ТС марки __________________________________________________

23. _______маркалы 1-КҚ-ның алдыңғы терезесінің жағдайы, терезе
тазалағыштың жұмыс істеуі, артқы айнаның болуы,
________ маркалы 2-КҚ-ның _________________________________________;
24. ________маркалы 1-КҚ шиналарының жағдайы________________________
(шиналардың көлемі, протектордың
____________________________________________________________________
суреті (жай, құрастырмалы, маркалы 2-КҚ-ның
____________________________________________________________________
өтімділігінің жоғарылығы), протектор суретінің ескіргені, оларға
зақымдарының бары және т.б.)
____________________________________________________________________
(лауазымды адамның Т.А.Ә. лауазымы, атағы) (қолы)
Оқиға болған жерді қарау хаттамасымен келісемін:
1. Жүргізуші ________ (_______) 2. Жүргізуші ____________ (_______)
Т.А.Ә.   (қолы)                   Т.А.Ә.     (қолы)
1. Куәгер ___________ (_______) 2. Куәгер _____________ (_________)
Т.А.Ә.    (қолы)                  Т.А.Ә.     (қолы)
"Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық
бұзушылық туралы кодексін ішкі істер
органдарының қызметінде қолдану жөніндегі
Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан
Республикасы Ішкі істер министрінің 2001
жылғы 20 маусымдағы N 486 бұйрығына
өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Ішкі істер
министрінің 2006 жылғы _________________
бұйрығына N 2 қосымша
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық
бұзушылық туралы кодексін ішкі істер
органдарының қызметінде қолдану жөніндегі
Нұсқаулыққа 15-қосымша
Әкімшілік құқық бұзушылық фактісі бойынша
ЕСКЕРТУ
20 __ жылғы "____" ______________          _________________________
(елді мекен)
____________________________________________________________________
(ескерту берген қызметкердің лауазымы, атағы, тегі,
____________________________________________________________________
аты, әкесінің аты)
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық кодексінің
639-бабының 1-бөлігін басшылыққа ала отырып, азамат:
Т.А.Ә/А_____________________________________________________________
Азаматтығы _________________________________________________________
Туған жылы және жері________________________________________________
____________________________________________________________________
Отбасы жағдайы  __________________________________________асырауында
Жеке басын куәландыратын құжаты ____________________________________
(нөмірі, сериясы, кім және қашан берген)
____________________________________________________________________
Қазақстан  Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы
кодексінің _________________ бабында көзделген әкімшілік құқық
бұзушылық жасағаны үшін ескерту жасады
____________________________________________________________________
(әкімшілік құқық бұзушылық жасаған жері, уақыты және мән-жайы)
____________________________________________________________________
Азаматқа ескерту жасалды
Ескерту жасаған_____________________________________________________
(ІІО қызметкерінің қолы)
Қабылданған шешіммен таныстым және бұдан әрі құқыққа қарсы
мінез-құлыққа жол бермеу туралы ескертілдім, осы жазаға дауласпаймын
____________________________________________________________________
(құқық бұзушының қолы)

23. Состояние лобового стекла, наличие и исправность
стеклоочистителя, зеркала заднего вида:
1-го ТС марки _________________________________________________;
2-го ТС марки __________________________________________________
24. Состояние шин: 1-го ТС марки ______________________________;
(размер шин, рисунок протектора
2-го ТС марки __________________________________________________
(обыкновенный, комбинированный, повышенной проходимости,
________________________________________________________________
износ рисунка протектора, наличие повреждений на них и т.д.)
_____________________________________________  ________________
(должность, звание, Ф.И.О. должностного лица)      (подпись)
С протоколом осмотра места происшествия согласны:
1. Водитель __________ (___________)
(Ф.И.О.)    (подпись)
2. Водитель __________ (___________)
(Ф.И.О.)    (подпись)
1. Понятой ___________ (___________)
(Ф.И.О.)    (подпись)
2. Понятой ___________ (___________)
(Ф.И.О.)    (подпись)
Приложение N 2 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от ___________ "О внесений
изменений и дополнений в
Приказ Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 20 июня 2001 года N 486
"Об утверждении Инструкции
по применению Кодекса
Республики Казахстан об
административных правонарушениях
в деятельности органов
внутренних дел"
Приложение 15
к Инструкции по применению
Кодекса Республики Казахстан
об административных правонарушениях
в деятельности органов внутренних дел.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ
по факту административного правонарушения
"__"________20___г.             ________________________
(населенный пункт)
________________________________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О. сотрудника, вынесшего предупреждение)
________________________________________________________________
Руководствуясь ч.1  ст.639 Кодекса Республики Казахстан об
административных правонарушениях вынес предупреждение
гражданину:
Ф.И.О. _________________________________________________________
Гражданство ____________________________________________________
Год и место рождения ___________________________________________
Место постоянного жительства ___________________________________
________________________________________________________________
Семейное положение _________________ на иждевении ______________
Документ удостоверяющий личность _______________________________
(номер, серия, кем и когда выдан)
________________________________________________________________
За совершение им административного правонарушения,
предусмотренного статьей ______________ Кодекса Республики
Казахстан об административных правонарушениях
________________________________________________________________
(место, время и существо административного правонарушения)
__________________________________________________________
Гражданину вынесено предупреждение
Предупреждение вынес ___________________________________________
(подпись сотрудника ОВД)
С принятым решением ознакомлен и предупрежден о
недопустимости дальнейшего противоправного поведения, данное
взыскание не оспариваю _________________________________________
________________________________________________________________
(подпись нарушителя)