Жинақтаушы зейнетақы қорларын мәжбүрлеп тарату ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 наурыздағы N 79 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 24 мамырда тіркелді. Тіркеу N 4237. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 212 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 212 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiн реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлердi жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгiнiң (бұдан әрi - Агенттiк) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Жинақтаушы зейнетақы қорларын мәжбүрлеп тарату ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қолданысқа енгiзiлген күннен бастап мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорларын ерiксiз тарату, сондай-ақ таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының ерiктi зейнетақы активтерiн басқа жинақтаушы зейнетақы қорына берудi жүзеге асыру және ерiктi немесе ерiксiз таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының кредиторлар комитетiн қалыптастыру және қызметiнiң ерекшелiктерi туралы ереженi бекiту жөнiнде" 2004 жылғы 15 наурыздағы N 69 қаулысы (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 2815 тiркелген);
2) Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорларын ерiксiз тарату, сондай-ақ таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерiн басқа жинақтаушы зейнетақы қорына берудi жүзеге асыру және ерiктi немесе ерiксiз таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының кредиторлар комитетiн қалыптастыру және қызметiнiң ерекшелiктерi туралы ереженi бекiту туралы" 2004 жылғы 15-наурыздағы N 69 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 7 қаулысы (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 4040 тiркелген).
3. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.

Об утверждении Правил принудительной ликвидации накопительных пенсионных фондов
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 марта 2006 года № 79. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 мая 2006 года № 4237. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 212
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность накопительных пенсионных фондов, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила принудительной ликвидации накопительных пенсионных фондов.
2. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу:
1) постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15 марта 2004 года N 69 "Об утверждении Правил принудительной ликвидации накопительных пенсионных фондов, а также осуществления передачи пенсионных активов добровольно ликвидируемого накопительного пенсионного фонда в другой накопительный пенсионный фонд и об особенностях формирования и деятельности комитета кредиторов принудительно или добровольно ликвидируемого накопительного пенсионного фонда" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2815);
2) постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 9 января 2006 года N 7 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15 марта 2004 года N 69 "Об утверждении Правил принудительной ликвидации накопительных пенсионных фондов, а также осуществления передачи пенсионных активов ликвидируемого накопительного пенсионного фонда в другой накопительный пенсионный фонд и об особенностях формирования и деятельности комитета кредиторов принудительно или добровольно ликвидируемого накопительного пенсионного фонда" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4040).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

4. Қаржы ұйымдарын тарату департаментi (Мұқашева А.М.):
1) Заң департаментiмен (Байсынов М.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне жiберсiн.
5. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлiмi (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттiк Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсiн.
Төраға
Келiсiлдi
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi
Төраға
11 сәуір 2006 жыл
___________________________
(қолы, күні, елтаңбалы мөрі)
Келiсiлдi
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат
министрлiгiнiң
Ақпарат және мұрағаттар
комитетi
Төраға
11 сәуір 2006 жыл
__________________________
(қолы, күні, елтаңбалы мөрі)
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттiгi
Басқармасының 2006 жылғы
25 наурыздағы N 79 қаулысымен
бекiтiлген
Жинақтаушы зейнетақы қорларын
мәжбүрлеп тарату туралы
Ереже
Осы Жинақтаушы зейнетақы қорларын мәжбүрлеп тарату ережесі (бұдан әрі - Ереже) жинақтаушы зейнетақы қорын мәжбүрлеп тарату тәртібін айқындайды.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Ереже Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім), «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы, «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 1997 жылғы 20 маусымдағы (бұдан әрі – Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң), «Акционерлік қоғамдар туралы» 2003 жылғы 13 мамырдағы, «Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы» 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Ережені қолдану мақсатында мынадай ұғымдар пайдаланылады:

4. Департаменту ликвидации финансовых организаций (Мукашева A.M.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства.
5. Отделу международных отношений и связей с общественностью (Пернебаев Т. Ш.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель
Согласовано                       Согласовано
Национальный Банк                 Комитет информации и архивов
Республики Казахстан              Министерства культуры и
Председатель                      информации
11 апреля 2006 года               Республики Казахстан
_______________________________   11 апреля 2006 года
(подпись, дата,гербовая печать)   _______________________________
(подпись, дата,гербовая печать)
Утверждены
постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и
надзору финансового рынка и
финансовых организаций
от 25 марта 2006 года N 79
ПРАВИЛА
принудительной ликвидации накопительных
пенсионных фондов
Настоящие Правила принудительной ликвидации накопительных пенсионных фондов (далее - Правила) определяют порядок проведения принудительной ликвидации накопительного пенсионного фонда.
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Правила разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан (Общая часть) от 27 декабря 1994 года, законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года «О Национальном Банке Республики Казахстан», от 20 июня 1997 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» (далее – Закон о пенсионном обеспечении), от 13 мая 2003 года «Об акционерных обществах», от 4 июля 2003 года «О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций».
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В целях применения Правил используются следующие понятия:

1) барынша төмен баға - лот бұдан төмен бағамен сатылмайтын баға;
2) бастапқы баға - әрбір лот бойынша сауда-саттық басталатын және лоттың бағалау бағасынан төмен болмайтын баға;
3) жинақтаушы зейнетақы қорының кредиторы - таратылып отырған жинақтаушы зейнетақы қорына азаматтық-құқықтық және өзге міндеттемелерден туындайтын мүлiктiк талаптары бар тұлға;
4) көзделмеген шығыстар - мөлшері елу айлық есептік көрсеткіштен аспайтын кідіртуге болмайтын қажеттілікке арналған тарату комиссиясының жоспарланбаған шығындары;
5) кредиторлар комитеті - кредиторлардың мүдделерін қамтамасыз ету мақсатында және олардың қатысуымен шешімдер қабылдау мақсатында таратылып отырған жинақтаушы зейнетақы қорының кредиторлары құрамынан құрылып отырған орган;
6) кредиторлар талаптарының тiзiлiмi - уәкiлеттi орган бекіткен, белгіленген мерзімде жарияланған және тарату комиссиясы таныған, кредиторлардың талап етулерін көрсететін құжат;
7) құндылықтар - Қазақстан Республикасының валюталық құндылықтары, банкноттары және монеталары, бағалы қағаздар, қатаң есепті бланктер және құнды заттар;
8) лот - сату үшін бөлiнбейтiн бiрлiктерге бөлiнiп, аукционға шығарылған мүлiк;
9) мерзiмдi баспасөз басылымы - тұрақты атауы, ағымдағы нөмiрi бар және кемiнде жарты жылда бiр рет шығарылатын газет, журнал, альманах, бюллетень, олардың қосымшасы;
10) сату бағасы - сауда-саттық нәтижесiнде белгiленген лоттың соңғы бағасы;
11) сату объектiсi - таратылып отырған жинақтаушы зейнетақы қорының сауда-саттыққа жеке (дербес) бiрлiк ретiнде немесе бiрнеше бiрлiктермен бiр лотқа шоғырландырып, өзге мүлiк ретiнде шығарған мүлкі;
12) сатушы - таратылып отырған жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясы;
13) сатып алушы - сатушымен сатып алу-сату шартын жасасқан сауда-саттық жеңімпазы;
14) сауда-саттық жеңімпазы - сауда-саттықта лот үшін барынша жоғары баға ұсынған қатысушы;
15) сауда-саттықты жүргiзудi ұйымдастырушы (аукционшы) - таратылып отырған жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясы немесе сауда-саттықты өткізу жөнінде тарату комиссиясымен қызмет көрсету туралы шарт жасасқан және оның қорытындысының қандай болатынына мүдделi емес жеке немесе заңды тұлға;
16) сауда-саттыққа қатысушы - сауда-саттықты ұйымдастырушы белгiлеген тәртiппен сауда-саттыққа қатысу туралы өтiнiш берген және сауда-саттықты ұйымдастырушы оны қатысушы ретiнде тiркеген жеке немесе заңды тұлға;
17) сауда-саттықтың ағылшын әдiсi - лоттың бастапқы бағасы алдын-ала жарияланған қадам бойынша лот үшiн қатысушылардың бiрi барынша жоғары баға берген сәтке дейiн көтерiле беретiн сауда-саттық әдiсi;

1) минимальная цена - цена, ниже которой лот не продается;
2) стартовая цена - цена, с которой начинаются торги по каждому лоту и которая не ниже оценочной цены лота;
3) кредитор накопительного пенсионного фонда - лицо, имеющее к ликвидируемому накопительному пенсионному фонду имущественные требования, возникающие из гражданско-правовых и иных обязательств;
4) непредвиденные расходы - незапланированные ликвидационной комиссией затраты на неотложные нужды, размер которых не превышает пятьдесят месячных расчетных показателей;
5) комитет кредиторов - орган, создаваемый из числа кредиторов ликвидируемого накопительного пенсионного фонда в целях обеспечения интересов кредиторов и принятия решений с их участием;
6) реестр требований кредиторов - документ, утвержденный уполномоченным органом, отражающий требования кредиторов, заявленные в установленный срок и признанные ликвидационной комиссией;
7) ценности - валютные ценности, банкноты и монеты Республики Казахстан, ценные бумаги, бланки строгой отчетности и ценные предметы;
8) лот - выставляемое на аукцион имущество, разделенное на неделимые для реализации единицы;
9) периодическое печатное издание - газета, журнал, альманах, бюллетень, приложения к ним, имеющие постоянное название, текущий номер и выпускаемые не реже одного раза в три месяца;
10) цена реализации - окончательная цена лота, установленная в результате торгов;
11) объект реализации - имущество ликвидируемого накопительного пенсионного фонда, выставляемое на торги в качестве отдельной (самостоятельной) единицы или консолидированное из нескольких единиц в один лот, иное имущество;
12) продавец - ликвидационная комиссия ликвидируемого накопительного пенсионного фонда;
13) покупатель - победитель торгов, заключивший с продавцом договор купли - продажи;
14) победитель торгов - участник, предложивший наиболее высокую цену за лот на торгах;
15) организатор проведения торгов (аукционист) - ликвидационная комиссия ликвидируемого накопительного пенсионного фонда или физическое либо юридическое лицо, заключившее с ликвидационной комиссией договор об оказании услуг по проведению торгов и не заинтересованное в их результатах;
16) участник торгов - физическое или юридическое лицо, подавшее в установленном организатором торгов порядке заявление об участии в торгах и зарегистрированное организатором торгов в качестве их участника;
17) английский метод торгов - метод торгов, при котором стартовая цена лота повышается с заранее объявленным шагом до момента, когда остается один из участников, предложивший за лот максимальную цену;

18) сауда-саттықтың голланд әдiсi - лоттың бастапқы бағасы алдын-ала жарияланған қадаммен лот үшiн қатысушылардың бiрi жарияланған баға бойынша сатып алуға келiсiм берген сәтке дейiн төмендей беретiн сауда-саттық әдiсi;
19) тарату комиссиясы - жинақтаушы зейнетақы қорының тарату рәсiмдерiн жүргiзу барысында жинақтаушы зейнетақы қорының iстерiн аяқтау және оның кредиторларымен есеп айырысуын қамтамасыз ету мақсатында жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкiн және iстерiн басқару жөнiндегi өкiлеттiктi жүзеге асыратын, жинақтаушы зейнетақы қорын мәжбүрлеп тарату туралы уәкiлеттi орган шешiм қабылдаған жағдайда тағайындалатын (босатылатын) орган;
20) тарату комиссиясының шығыстары - жинақтаушы зейнетақы қорының мәжбүрлеп таратылу барысындағы тауарлардың, жұмыстың және қызметтің тұтынылуына байланысты шығындар (бұдан әрi - тарату шығыстары);
21) тарату, конкурстық масса - жинақтаушы зейнетақы қорының iстерiн аяқтау және оның кредиторларымен есеп айырысуын қамтамасыз етуге арналған таратылып отырған жинақтаушы зейнетақы қорының активтері;
22) тарату массасын мақсатсыз жұмсау - уәкiлеттi органмен келiсiлген немесе кредиторлар комитеті бекіткен, тарату шығыстары сметасында көзделмеген шығындарды жүзеге асыру;
23) тарату шығыстарының бекiтiлген сметасы - тарату комиссиясының төрағасы уәкiлеттi органмен келiсе отырып бекiткен немесе кредиторлар комитетiмен бекiткен, тиiстi уақыт кезеңiне арналған смета;
24) тарату шығыстарының сметасы - белгiлi бiр уақыт кезеңiндегi тарату комиссиясы болжамдап отырған шығындарды көрсететiн құжат;
25) тарату өндiрiсi - жинақтаушы зейнетақы қорының iстерiн аяқтаушы және оның кредиторларымен есеп айырысуын қамтамасыз етушi заңды тұлға ретiндегi жинақтаушы зейнетақы қорының қызметiн тоқтату рәсiмi;
26) таратылып отырған жинақтаушы зейнетақы қоры - сот шешiмi заңды күшiне енуiне байланысты мәжбүрлеп тарату барысында болып отырған жинақтаушы зейнетақы қоры;
27) таратылып отырған жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкi - құндық бағасы бар және тарату, конкурстық массаға енгiзiлген мүлiктiк игiлiктер мен құқықтар жиынтығы;
28) уақытша әкiмшiлiк (уақытша әкімші) - жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерiн жүзеге асыру жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына берiлген лицензияны қайтарып алу туралы шешiм күшiне енген күннен бастап және уәкiлеттi орган тарату комиссиясын тағайындағанға дейiнгi кезеңде жинақтаушы зейнетақы қоры мүлкiнiң сақталуын қамтамасыз ететiн және жинақтаушы зейнетақы қорын басқару жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асыратын орган;

18) голландский метод торгов - метод торгов, при котором стартовая цена лота понижается с заранее объявленным шагом до момента, когда один из участников согласится купить лот по объявленной цене;
19) ликвидационная комиссия - орган, назначаемый (освобождаемый) уполномоченным органом в случае принятия решения о принудительной ликвидации накопительного пенсионного фонда, осуществляющий полномочия по управлению имуществом и делами накопительного пенсионного фонда в ходе процедуры ликвидации в целях завершения дел накопительного пенсионного фонда и обеспечения расчетов с его кредиторами;
20) расходы ликвидационной комиссии - затраты, связанные с потреблением товаров, работ и услуг в процессе принудительной ликвидации накопительного пенсионного фонда (далее - ликвидационные расходы);
21) ликвидационная, конкурсная масса - активы ликвидируемого накопительного пенсионного фонда, предназначенные для завершения дел накопительного пенсионного фонда и обеспечения расчетов с его кредиторами;
22) нецелевое расходование ликвидационной массы - осуществление затрат, не предусмотренных сметой ликвидационных расходов, согласованной с уполномоченным органом или утвержденной комитетом кредиторов;
23) утвержденная смета ликвидационных расходов - смета на соответствующий период времени, утвержденная председателем ликвидационной комиссии по согласованию с уполномоченным органом или комитетом кредиторов;
24) смета ликвидационных расходов - документ, отражающий прогнозируемые затраты ликвидационной комиссии на определенный период времени;
25) ликвидационное производство - процедура прекращения деятельности накопительного пенсионного фонда как юридического лица, осуществляемая в целях завершения дел накопительного пенсионного фонда и обеспечения расчетов с его кредиторами;
26) ликвидируемый накопительный пенсионный фонд - накопительный пенсионный фонд, находящийся в процессе принудительной ликвидации в связи с вступившим в законную силу решением суда;
27) имущество ликвидируемого накопительного пенсионного фонда - совокупность имущественных благ и прав, имеющих стоимостную оценку и включенных в ликвидационную, конкурсную массу;
28) временная администрация (временный администратор) - орган, назначаемый уполномоченным органом на период с даты вступления в силу решения о лишении накопительного пенсионного фонда лицензии на право осуществления деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат и до назначения уполномоченным органом ликвидационной комиссии, для обеспечения сохранности имущества накопительного пенсионного фонда и осуществления мероприятий по обеспечению управления накопительным пенсионным фондом;

29) уәкiлеттi орган - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау комитеті.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. Жинақтаушы зейнетақы қоры банкрот деп танылған жағдайда оның таратылуы осы Ережеге және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2-тарау. Жинақтаушы зейнетақы қорын мәжбүрлеп
таратуды жүргiзу тәртiбi
4. Жинақтаушы зейнетақы қорын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешiмiнiң заңды күшiне ену күнi мәжбүрлеп тарату процесiнiң басталуы болып табылады.
5. Жинақтаушы зейнетақы қорын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешiмiнiң заңды күшiне енген күннен бастап:
1) Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 45-2-бабының 6-тармағында көзделген салдарлар туындайды;
2) Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 45-2-бабының 6-тармағының екінші бөлігінде көзделген шаралар іске асырылады;
3) таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының атынан немесе соның есебінен жүзеге асатын іс-әрекеттер егер оларды жинақтаушы зейнетақы қорының таратылатын комиссиясының төрағасы не осы іс-қимылдарды жасау үшін ол берген сенімхат бар тұлға жасаған жағдайда заңды күші болады;
4) таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының мүліктік талаптарына қатысты соттың атқарушы құжаттарын тарату комиссиясы Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңда белгіленген кезектілік тәртібімен орындауға береді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
6. Жинақтаушы зейнетақы қорын мәжбүрлеп таратуға байланысты барлық шығыстар осы жинақтаушы зейнетақы қорының өз қаражаты есебiнен ғана жасалады.
Жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкi болмаған не оның құны шығыстарды жабуға жетпеген жағдайларда жинақтаушы зейнетақы қорының уақытша әкiмшiлiгiнiң (уақытша әкiмшiсiнiң) және тарату комиссиясының құрамына енген уәкiлеттi орган қызметкерлерiнiң еңбекақысын төлеуге байланысты шығыстарды, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорын мәжбүрлеп тарату жөнiнде сот қабылдаған шешiм туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң мерзiмдi баспасөз басылымдарында мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде жариялау жөнiндегi шығыстарды және мәжбүрлеп тарату негiзiнде жинақтаушы зейнетақы қоры қызметiнiң тоқтатылуын әдiлет органының мемлекеттiк тiркеуiне байланысты және жинақтаушы зейнетақы қорын тарату аяқталғаннан кейiн құжаттарды сақтау үшiн мұрағатқа тапсыру жөнiндегi шығыстарды қоспағанда, мәжбүрлеп тарату негiзiнде жинақтаушы зейнетақы қорының қызметiн тоқтату жөнiндегi шығыстарды уәкiлеттi органның қаржыландыруына тыйым салынады.

29) уполномоченный орган - Комитет по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В случае признания накопительного пенсионного фонда банкротом его ликвидация осуществляется в соответствии с настоящими Правилами и законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок проведения принудительной
ликвидации накопительного пенсионного фонда
4. Началом ликвидационного производства в накопительном пенсионном фонде является дата вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации накопительного пенсионного фонда.
5. С даты вступления в силу решения суда о принудительной ликвидации накопительного пенсионного фонда:
1) наступают последствия, предусмотренные частью первой пункта 6 статьи 45-2 Закона о пенсионном обеспечении;
2) осуществляются мероприятия, предусмотренные частью второй пункта 6 статьи 45-2 Закона о пенсионном обеспечении;
3) действия, осуществляемые от имени или за счет ликвидируемого накопительного пенсионного фонда, могут иметь юридическую силу лишь в случае, если они совершены председателем ликвидационной комиссии накопительного пенсионного фонда, либо лицом, которому председателем выдана оформленная в установленном порядке доверенность на совершение этих действий;
4) исполнительные документы судов, касающиеся имущественных требований к ликвидируемому накопительному пенсионному фонду, передаются ликвидационной комиссии для исполнения в порядке очередности, установленной Законом о пенсионном обеспечении.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Все расходы, связанные с принудительной ликвидацией накопительного пенсионного фонда, производятся только за счет средств этого накопительного пенсионного фонда.
Запрещается финансирование уполномоченным органом расходов по прекращению деятельности накопительных пенсионных фондов по основанию принудительной ликвидации, за исключением расходов, связанных с оплатой труда работников уполномоченного органа, включенных в состав временной администрации (временного администратора) накопительного пенсионного фонда и ликвидационной комиссии, а также расходов по опубликованию в периодических печатных изданиях Министерства юстиции Республики Казахстан на государственном и русском языках информации о принятом судом решении о принудительной ликвидации накопительного пенсионного фонда и расходов, связанных с государственной регистрацией прекращения деятельности накопительного пенсионного фонда по основанию принудительной ликвидации органом юстиции и сдачей документов для хранения в архив после завершения ликвидации накопительного пенсионного фонда в случаях отсутствия имущества накопительного пенсионного фонда либо если его стоимость недостаточна для покрытия данных расходов.

3-тарау. Тарату комиссиясы
7. Тарату комиссиясы тағайындалған күннен бастап оған жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкін және ісін басқару жөніндегі өкілеттіктер өтеді.
Тарату комиссиясы жинақтаушы зейнетақы қорының басшылығынан немесе уақытша әкімшіліктен (уақытша басқарушыдан) он жұмыс күні ішінде зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметті жүзеге асыру зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру (осындай бар болса) құқығына берілген лицензиялардың түпнұсқаларын және жинақтаушы зейнетақы қорының құжаттарын және мүлкін қабылдау-өткізу актісі бойынша қабылдап алады.
Жинақтаушы зейнетақы қорының лицензияларының түпнұсқалары тарату комиссиясы тағайындалған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органға қайтарылуға тиіс.
Тарату комиссиясы кредиторлармен және акционерлермен есеп айырысуды аяқтауды қамтамасыз ету жөніндегі істі қоса алғанда, жинақтаушы зейнетақы қорының ісін аяқтау үшін шаралар қабылдайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
8. Тарату комиссиясы таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының атынан іс-әрекет жасайды және оның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешімдерді қабылдауда тәуелсіз.
Жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясы жинақтаушы зейнетақы қорын тарату рәсімін тарату комиссиясының төрағасы бекіткен жұмыс жоспарына сәйкес жүзеге асырады. Жұмыс жоспары жарты жылға бөлу арқылы бір жылға жасалады және тарату комиссиясы тағайындалған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде уәкілетті органға беріледі. Бұдан әрі, тарату комиссиясы жұмыс Жоспарын жоспарланып отырған кезеңнің алдындағы айдың оныншы күнінен кешіктірмей береді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
9. Тарату комиссиясының төрағасы тарату комиссиясының жұмысына басшылық жасайды және оның қызметiнiң Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес жүзеге асырылуына дербес жауап бередi.
Жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясының төрағасы болмаған кезде оның мiндеттерiн тарату комиссиясының мүшелерінің санынан төраға тағайындайтын орынбасар орындайды.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.

Глава 3. Ликвидационная комиссия
7. С даты назначения ликвидационной комиссии к ней переходят полномочия по управлению имуществом и делами ликвидируемого накопительного пенсионного фонда.
Ликвидационная комиссия в течение десяти рабочих дней принимает по акту приема-передачи от руководства накопительного пенсионного фонда либо временной администрации (временного администратора) подлинники лицензий на право осуществления деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат, на осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами (при наличии таковой), имущество и документы накопительного пенсионного фонда.
Подлинники лицензий подлежат возврату в уполномоченный орган в течение трех рабочих дней с момента назначения ликвидационной комиссии.
Ликвидационная комиссия принимает меры для завершения дел накопительного пенсионного фонда, в том числе по обеспечению расчетов с его кредиторами и акционерами.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Ликвидационная комиссия действует от имени ликвидируемого накопительного пенсионного фонда и самостоятельна при принятии решений по вопросам, входящим в ее компетенцию.
Ликвидационная комиссия накопительного пенсионного фонда осуществляет процедуру ликвидации накопительного пенсионного фонда в соответствии с планом работы, утвержденным председателем ликвидационной комиссии. План работы составляется на год, с разбивкой на полугодия и представляется для сведения в уполномоченный орган в течение двадцати рабочих дней со дня назначения ликвидационной комиссии. В дальнейшем, План работы представляется ликвидационной комиссией не позднее десятого числа месяца, предшествующего планируемому периоду.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009  N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
9. Председатель ликвидационной комиссии возглавляет работу ликвидационной комиссии и несет персональную ответственность за осуществление ее деятельности в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
В отсутствие председателя ликвидационной комиссии его обязанности исполняет заместитель, назначаемый председателем из числа членов ликвидационной комиссии.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).

10. Жинақтаушы зейнетақы қорының филиалдары не өкiлдiктерi болған жағдайда, оларды жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясының сол жерде құрылған бөлiмшесi (бұдан әрi - бөлiмше) таратады.
11. Бөлiмшеге тарату комиссиясы мүшелерiнiң арасынан тарату комиссиясының төрағасы тағайындайтын бөлiмше басшысы (бұдан әрi - бөлiмше басшысы) басшылық жасайды.
Бөлiмше басшысы өз қызметiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен ресiмделген және оған тарату комиссиясының төрағасы берген сенiмхат негiзiнде жүзеге асырады.
Бөлiмше басшысы және бөлiмше тарату комиссиясының төрағасына есеп бередi.
12. Бөлiмше басшысы Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес бөлiмшенiң қызметiне және жинақтаушы зейнетақы қорының филиалын не өкiлдiгiн таратуды жүзеге асыруға жауап бередi.
13. Тарату комиссиясы мүшесiнiң, тарату комиссиясы бөлімше басшысының құқықтары мен мiндеттерi, еңбекке ақы төлеу талаптарын қоса алғанда тарату комиссиясының төрағасымен жасалатын жеке еңбек шартында (келiсiм-шартта) айқындалады.
Ескерту. 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
14. Тарату комиссиясының төрағасы оның қызметіне шұғыл басшылықты жүзеге асырады, бөлімшелердің және олардың басшыларының қызметіне бақылау жасайды.
Тарату комиссиясының төрағасы осы Ережеге сәйкес кредиторлар комитетінің өкілеттіктеріне кіретін мәселелерді қоспағанда, жинақтаушы зейнетақы қорының тарату ісінің мәселелері бойынша шешімдерді дербес қабылдайды, тарату ісінің барысында туындайтын мәселелерді шешумен байланысты шарттарға, сенімхаттарға, бұйрықтарға, өкімдерге және басқа құжаттарға қол қояды.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
15. Тарату комиссиясының төрағасы, бөлiмшелерiнiң басшылары мен мүшелері жинақтаушы зейнетақы қорына тарату барысында жинақтаушы зейнетақы қорына зиян келтiру, өкiлеттiктi терiс пайдалану, сондай-ақ басқа да жол берiлген жөнсiздiктерi үшiн Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленгендей жауап бередi.
Таратылатын заңды тұлғаның (оның басқару органдарының, басшы қызметкерлерiнiң) тарапынан Қазақстан Республикасының заңнамасын терiс мақсатта пайдалану немесе басқа да тәртiп бұзу фактiлерi анықталған жағдайда тарату комиссиясы белгiленген тәртiппен бұл жөнiнде құқық қорғау органдарына хабарлауы, сондай-ақ уәкiлеттi органға мәлiмдеуi тиiс.

10. При наличии у накопительного пенсионного фонда филиалов либо представительств, их ликвидация производится подразделением ликвидационной комиссии, создаваемым на местах (далее - подразделение).
11. Подразделение возглавляется его руководителем, который назначается председателем ликвидационной комиссии из числа членов ликвидационной комиссии (далее - руководитель подразделения).
Руководитель подразделения осуществляет свою деятельность на основании доверенности, оформленной в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, и выданной ему председателем ликвидационной комиссии.
Руководитель подразделения и подразделение подотчетны председателю ликвидационной комиссии.
12. Руководитель подразделения несет ответственность за деятельность подразделения и осуществление ликвидации филиала либо представительства накопительного пенсионного фонда в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
13. Права и обязанности члена ликвидационной комиссии, руководителя подразделения ликвидационной комиссии, включая условия оплаты труда, определяются в трудовом договоре, заключаемом с председателем ликвидационной комиссии. Права и обязанности привлеченного работника определяются в трудовом договоре или договоре возмездного оказания услуг.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
14. Председатель ликвидационной комиссии осуществляет оперативное руководство ее деятельностью, контролирует деятельность подразделений и их руководителей.
Председатель ликвидационной комиссии самостоятельно принимает решения по вопросам ликвидационного производства накопительного пенсионного фонда, за исключением вопросов, входящих в полномочия комитета кредиторов в соответствии с настоящими Правилами, подписывает договоры, доверенности, приказы, распоряжения и другие документы, связанные с решением вопросов, возникающих в процессе ликвидационного производства.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
15. Председатель, руководитель подразделения и члены ликвидационной комиссии несут установленную законами Республики Казахстан ответственность за ущерб, причиненный накопительному пенсионному фонду, и иные нарушения, допущенные ими в процессе ликвидации накопительного пенсионного фонда.
При установлении фактов злоупотреблений или иного нарушения законодательства Республики Казахстан со стороны ликвидируемого юридического лица (органов его управления, руководящих работников) ликвидационная комиссия в установленном порядке сообщает об этом в правоохранительные органы, а также уведомляет уполномоченный орган.

16. Тарату комиссиясы мынадай iс-шараларды жүргiзедi:
1) жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясы тағайындалған күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде талап қою тәртiбiн, мерзiмiн және кредиторлардың өз талап-шағымдарын (өтiнiштерiн) қоюына құқылы мекен-жайды мiндеттi түрде көрсете отырып, жинақтаушы зейнетақы қорын мәжбүрлеп тарату туралы ақпаратты орталық әдiлет органының ресми баспасөз басылымдарында мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде кешiктiрмей жариялайды;
2) тарату комиссиясы тағайындалған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде мүлiктi және онымен жасалған мәмiленi тiркеудi жүзеге асыратын органдарды, сондай-ақ осы жинақтаушы зейнетақы қорының бағалы қағаздарын ұстаушылар тiзiлiмi жүйесiн қалыптастыруды, сақтауды және жүргiзудi жүзеге асыратын бағалы қағаздар рыногы кәсiби қатысушысын жинақтаушы зейнетақы қорын мәжбүрлеп тарату туралы хабардар етедi және тарату комиссиясы жасамайтын жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкiн басыбайлы беру жөнiндегi мәмiленi тiркеуге тыйым салуды, сондай-ақ кепiл ұстаушы болып табылатын таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкiнен ауыртпалықты алып тастауға тыйым салуды белгiлейдi;
2-1) Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен белгіленген мерзімде жинақтаушы зейнетақы қорын мәжбүрлеп тарату туралы салық органдарына хабарлайды;
3) жинақтаушы зейнетақы қорын тарату бойынша мiндеттердiң тарату комиссиясына жүктелгенiн растайтын құжатты жинақтаушы зейнетақы қорының басшыларына қол қойдыра отырып таныстырады;
4) жинақтаушы зейнетақы қорының басшыларынан, не жинақтаушы зейнетақы қорының уақытша әкiмшiлiгiнен (жинақтаушы зейнетақы қорының уақытша басқарушысынан) қабылдау-өткiзу туралы акт жасай отырып, жинақтаушы зейнетақы қорының мөртабандарын, мөрлерiн, электронды ақпарат тасымалдаушыларын, бағдарламалық қамтамасыз етуiн, бланкiлерi мен басқа да барлық құжаттарын тез арада талап етедi;
5) қабылдау-өткiзу актiсi бойынша активтердi, оның iшiнде жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкiн қабылдайды;
6) жинақтаушы зейнетақы қорының кассасына тез арада түгендеу жүргiзедi, Ереженің 51-тармағымен көзделген кассадағы қолма-қол ақша қалдығының күн сайынғы лимитін қоспағанда, ақша қалдығын таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының ағымдағы шоттарына есептейдi;
7) жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясы тағайындаған күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде жинақтаушы зейнетақы қорының банктiк шоттарын салыстырып тексередi, оларды жабады және таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының теңгемен және қажет болғанда шетел валютасымен ағымдағы шоттарын ашады;

16. Ликвидационная комиссия проводит следующие мероприятия:
1) в течение десяти рабочих дней с даты назначения ликвидационной комиссии накопительного пенсионного фонда публикует информацию о принудительной ликвидации накопительного пенсионного фонда в официальных печатных изданиях центрального органа юстиции на государственном и русском языках с обязательным указанием порядка, сроков предъявления претензий (заявлений) и адреса, по которому кредиторы могут предъявлять свои требования;
2) в течение трех рабочих дней с даты назначения ликвидационной комиссии информирует органы, осуществляющие регистрацию имущества и сделок с ним, а также профессионального участника рынка ценных бумаг, осуществляющего формирование, хранение и ведение системы реестров держателей ценных бумаг данного накопительного пенсионного фонда о принудительной ликвидации накопительного пенсионного фонда и устанавливает запрет на регистрацию сделок по отчуждению имущества накопительного пенсионного фонда, совершаемых не ликвидационной комиссией, а также на снятие обременения с имущества, залогодержателем которого является ликвидируемый накопительный пенсионный фонд;
2-1) информирует налоговые органы о принудительной ликвидации накопительного пенсионного фонда в сроки, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан;
3) ознакамливает под роспись руководство накопительного пенсионного фонда с документом, подтверждающим возложение на ликвидационную комиссию обязанностей по проведению ликвидационного производства в накопительном пенсионном фонде;
4) незамедлительно истребует от руководства накопительного пенсионного фонда, либо от временной администрации (временного управляющего накопительным пенсионным фондом) штампы, печати, электронные носители информации, программное обеспечение, бланки и все другие документы накопительного пенсионного фонда с составлением актов о приеме-передаче;
5) по акту приема-передачи принимает активы, в том числе имущество накопительного пенсионного фонда;
6) незамедлительно проводит инвентаризацию кассы накопительного пенсионного фонда, остаток денег зачисляет на текущие счета ликвидируемого накопительного пенсионного фонда, за исключением ежедневного лимита остатка наличных денег в кассе, предусмотренного пунктом 51 Правил;
7) производит сверку банковских счетов накопительного пенсионного фонда, закрывает их и открывает текущие счета ликвидируемого накопительного пенсионного фонда в тенге и при необходимости в иностранной валюте в течение десяти рабочих дней с даты назначения ликвидационной комиссии накопительного пенсионного фонда;

8) жинақтаушы зейнетақы қорын мәжбүрлеп тарату туралы сот қабылдаған шешiм және тарату комиссиясының тағайындалғаны туралы хабарландыруды жинақтаушы зейнетақы қорының клиенттерi (кредиторлары) үшiн көрнекi жерге орналастырады;
9) Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес басшы қызметкерлерді, қажет болғанда өзге қызметкерлерді де жұмыстан босатады;
10) жинақтаушы зейнетақы қорының активтерi мен мiндеттемелерiне түгендеу жүргiзедi;
11) жинақтаушы зейнетақы қорының активтерiн анықтайды;
12) жинақтаушы зейнетақы қорын тарату мақсаттарына сәйкес активтерiн басқарады;
13) жинақтаушы зейнетақы қорының атынан сотта талап қояды және мүддесiн бiлдiредi;
14) жинақтаушы зейнетақы қорының бағдарламалық қамтамасыз етуiн және электронды ақпарат тасымалдаушыларын, сондай-ақ басқа да ақпараттарын сақтауды қамтамасыз етедi;
15) толық материалдық жауап беретiн адамдар тобын, оның iшiнде бухгалтерлiк есеп жүргiзудiң және жинақтаушы зейнетақы қорының қаржылық және басқа да есебiн жасаудың электронды жүйесiне кiре алатын адамдарды белгiлейдi және олармен толық материалдық жауапкершілік туралы шартты жасайды ;
16) таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының iстерi белгiленген заңнамалық тәртiппен қабылданған соң жинақтаушы зейнетақы қорының құжаттарын сақтауды ұйымдастыруға жауапты адам тағайындалады;
17) жинақтаушы зейнетақы қорының тарату процесi басталған күнге электронды түрдегi есепке алу-бухгалтерлiк ақпаратты шығарады. Мұндай ақпарат электронды түрде жоқ болған жағдайда қағазға шығарылған ақпарат негiзге алынады;
18) кредиторлар тiзiмiн жасайды, қолда бар құжаттар бойынша олардың мекен-жайларын белгiлейдi және талдау есебiнiң деректерiмен салыстырады;
19) алынып тасталды
20) алынып тасталды
21) таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының кредиторларының талаптарының заңдылығын анықтайды және оларды жинақтаушы зейнетақы қорының бекiтiлген аралық тарату балансына және кредиторлар талаптарының тiзiлiмiне сәйкес қанағаттандырады;
22) өз функциялары мен міндеттерін орындауды қамтамасыз ету үшін еңбек шарттарын, қызметті өтелмелі көрсету шарттары бойынша тұлғаларды жұмысқа қабылдайды;
23) жинақтаушы зейнетақы қорын таратудың барлық кезеңi бойына жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкi мен құжаттарының сақталуы бойынша шаралар қабылдайды;

8) размещает объявление о принятом судом решении о принудительной ликвидации накопительного пенсионного фонда и назначении уполномоченным органом ликвидационной комиссии в месте, доступном для обозрения клиентами (кредиторами) накопительного пенсионного фонда;
9) увольняет руководящих, а при необходимости и иных работников в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
10) осуществляет инвентаризацию активов и обязательств накопительного пенсионного фонда;
11) выявляет активы накопительного пенсионного фонда;
12) распоряжается активами накопительного пенсионного фонда в соответствии с целями его ликвидации;
13) предъявляет требования и выступает в суде от имени накопительного пенсионного фонда;
14) обеспечивает сохранность программного обеспечения и электронных носителей информации, а также другой информации накопительного пенсионного фонда;
15) определяет круг лиц, несущих полную материальную ответственность, в том числе лиц, имеющих доступ к электронной системе ведения бухгалтерского учета и обработки финансовой и иной отчетности накопительного пенсионного фонда, и заключает с ними договор о полной материальной ответственности;
16) после принятия в установленном законодательством порядке дел и документов ликвидируемого накопительного пенсионного фонда назначает лицо, ответственное за организацию хранения документов накопительного пенсионного фонда;
17) распечатывает учетно-бухгалтерскую информацию, имеющуюся в электронном виде, на дату создания ликвидационной комиссии. При отсутствии данной информации в электронном виде за основу берется информация, имеющаяся на бумажном носителе;
18) составляет список кредиторов, устанавливает их адреса по имеющимся документам и сверяет с данными аналитического учета;
19) исключен - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 );
20) исключен - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 );
21) определяет правомерность требований кредиторов ликвидируемого накопительного пенсионного фонда и удовлетворяет их в соответствии с утвержденным промежуточным ликвидационным балансом накопительного пенсионного фонда и реестром требований кредиторов;
22) для обеспечения выполнения своих функций и обязанностей принимает на работу лиц по трудовым договорам, договорам возмездного оказания услуг;
23) в течение всего периода ликвидации накопительного пенсионного фонда принимает меры по сохранности имущества и документов накопительного пенсионного фонда;

24) жарты жылда бiр рет мерзiмдi баспасөз басылымдарында жинақтаушы зейнетақы қорындағы тарату өндiрiсiнiң барысы туралы ақпарат жариялайды;
25) уәкiлеттi органның талап етуi бойынша тарату өндiрiсiне қатысты мәлiметтердi ұсынады;
26) жинақтаушы зейнетақы қорының тарату туралы есебiн, тарату балансын жасайды және оларды келiсу үшiн уәкiлеттi органға жiбередi;
27) жинақтаушы зейнетақы қорын тарату аяқталғаннан кейiн құжаттарды белгiленген тәртiппен мұрағатқа сақтауға өткiзедi және бұл жөнiнде уәкiлеттi органға мәлiмдейдi;
28) Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес басқа да құқықтар мен мiндеттерге ие болады.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
17. Таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының ағымдағы шоты оның бас офисi тұрған жерде екiншi деңгейдегi банкте ашылады.
Таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының осы Ереже бойынша көзделген касса лимитiнен басқа, оның iшiнде филиалдары мен өкiлдiктерiнiң бас офисінің ағымдағы шотына есептеледi.
Таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының алдындағы берешегі жоқ заңды және жеке тұлғалардың жазбаша талабы бойынша тарату комиссиясы талаптарды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензиядан айырылғаннан кейін түскен ақшаны қайтаруды жүзеге асырады.
Ескерту. 17-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
17-1. Тарату комиссиясының бөлімшелері ағымдағы шоттарын теңгеде және қажет болғанда шетел валютасында өзінің екінші деңгейдегі банкінің тұрған жері бойынша мына мақсаттарда ашады:
1) касса қалдығының лимитін белгілейтін осы Ереженің 51-тармағын сақтау;
2) таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының бас офисінің тарату комиссиясының тарату комиссиясы бөлімшелерінің кассасын осы Ережеге сәйкес шығыстарды жүзеге асыру үшін, сондай-ақ кредиторлар талаптарының тізіліміне сәйкес кредиторлармен есеп айырысуларды жүзеге асыру үшін қолма-қол ақша төлемеу тәртібімен ақшаны аударым жасау арқылы толықтыру;
3) таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының бас офисінің ағымдағы шотына ақшаны аудару;
Жинақтаушы зейнетақы қорының және оның филиалдарының (өкілдіктерінің) тарату аяқталған кезде тарату комиссиясы белгіленген тәртіппен таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының екінші деңгейдегі банктегі ашылған ағымдағы шоттарын жабады.
Ескерту. 17-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.

24) раз в полугодие публикует в периодических печатных изданиях информацию о ходе ликвидационного производства накопительного пенсионного фонда;
25) по требованию уполномоченного органа представляет сведения, касающиеся ликвидационного производства;
26) составляет отчет о ликвидации, ликвидационный баланс накопительного пенсионного фонда и направляет их на согласование в уполномоченный орган;
27) по завершению ликвидации накопительного пенсионного фонда в  установленном порядке передает документы для хранения в архив и уведомляет об этом уполномоченный орган;
28) имеет иные права и обязанности в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
17. Текущий счет ликвидируемого накопительного пенсионного фонда открывается по месту нахождения его головного офиса в банке второго уровня.
Все деньги ликвидируемого накопительного пенсионного фонда, за исключением предусмотренного настоящими Правилами лимита кассы  в том числе филиалов либо представительств, зачисляются на текущий счет головного офиса ликвидируемого накопительного пенсионного фонда.
По письменному требованию юридических и физических лиц, не имеющих задолженности перед ликвидируемым накопительным пенсионным фондом, ликвидационной комиссией в течение трех рабочих дней со дня получения требования осуществляется возврат денег, поступивших после лишения накопительного пенсионного фонда лицензии на осуществление деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
17-1. Подразделения ликвидационной комиссии открывают текущие счета в тенге и при необходимости в иностранной валюте по месту своего нахождения в банке второго уровня в целях:
1) соблюдения пункта 51 настоящих Правил, устанавливающего лимит остатка кассы;
2) пополнения ликвидационной комиссией головного офиса ликвидируемого накопительного пенсионного фонда кассы подразделений ликвидационной комиссии путем зачисления денег в безналичном порядке для осуществления расходов в соответствии с настоящими Правилами, а также осуществления расчетов с кредиторами в соответствии с реестром требований кредиторов;
3) перечисления денег на текущий счет головного офиса ликвидируемого накопительного пенсионного фонда.
При завершении ликвидации накопительного пенсионного фонда и его филиалов (представительств) ликвидационная комиссия в установленном порядке закрывает текущие счета ликвидируемого накопительного пенсионного фонда, открытые в банке второго уровня.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 17-1 в соответствии с  постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).

18. Уәкiлеттi орган белгiлеген мерзiмде жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясы орындалған жұмыс туралы есептердi, ал қажет болған жағдайда қосымша ақпаратты да ұсынады.
Жинақтаушы зейнетақы қорының филиалдары мен өкiлдiктерiнде өз қызметiн жүзеге асыратын бөлiмшелер орындалған жұмыс туралы есептi тарату комиссиясының төрағасына ұсынады.
4-тарау. Тарату шығыстарының сметасын
қалыптастыру және бекiту
19. Тарату өндiрiсiне, оның iшiнде жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясының қызметiн қамтамасыз етуге байланысты шығыстар, сондай-ақ таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының негiзгi функцияларын қамтамасыз ету қажеттiлiгiнен туындайтын шығыстар кредиторлар комитетімен бекітілген смета шегінде таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының қаражатынан кезектен тыс және тұрақты жасалады.
Кредиторлар комитетi құрылғанға дейiн, оның iшiнде тарату комиссиясы төрағасына және оның мүшелерiне төленетiн төлемдер мөлшерiн қосқандағы тарату шығыстарының сметасын уәкiлеттi органмен келiсе отырып, тарату комиссиясының төрағасы бекiтедi.
Тарату өндiрiсiнiң шығыстары олардың пайда болуына қарай тарату массасынан төленедi.
Тарату массасын мақсатсыз жұмсауға, сондай-ақ екі айдан артық мерзімге тарату шығыстары қаражатын резервте сақтауға жол берiлмейдi.
Ескерту. 19-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
20. Жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясының төрағасына және оның мүшелерiне және өзге де тартылған қызметкерлердiң әр қайсысына төленетiн ай сайынғы сыйақы мөлшерi тиiстi қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңмен белгiленген барынша төмен жалақының он есе мөлшерiнен аспауы тиiс.
21. Таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының шығыстарын тәртiпке келтiру мақсатында тарату комиссиясы өз қызмет кезеңiнде тарату комиссиясының тарату шығыстарының сметасы осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
22. Тарату комиссиясы, уәкiлеттi орган және кредиторлар комитетi таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының тарату шығыстары сметасын қалыптастыру, келiсу және бекiту кезiнде тарату шығыстарының нақтылық, негiздiлiк, орындылық, шыншылдық принциптерiн басшылыққа алып жұмыс iстейдi.
Тарату шығыстарының нақтылық принципi тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру кезiнде таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының нақты қаржылық жағдайын, оның iшiнде кредиторлар алдындағы берешектер көлемiн негiзге алуды болжайды.
Тарату шығыстарының негiздiлiк принципiн тарату өндiрiсiнiң белгiлi бiр кезеңiнде болжанып отырған шығындардың объективтi қажеттiгi деп түсiну қажет.
Орындылық принципi тарату комиссиясы жасап отырған шығындар алға қойылған мақсатқа сәйкес келетiндiгiн бiлдiредi, яғни тарату өндiрiсiн аяқтауға және таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының кредиторларымен есеп айырысуға бағытталған.
Тарату шығыстарының шыншылдық принципi жасалған (жоспарланған) шығындарды тарату комиссиясының құжаттамалық растауы арқылы көрiнедi.
Ескерту. 22-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.

18. В установленные уполномоченным органом сроки ликвидационная комиссия принудительно ликвидируемого накопительного пенсионного фонда представляет отчеты о проделанной работе, а при необходимости и дополнительную информацию.
Подразделения, осуществляющие свою деятельность в филиалах и представительствах накопительного пенсионного фонда, представляют отчет о проделанной работе председателю ликвидационной комиссии.
Глава 4. Формирование и утверждение
сметы ликвидационных расходов
19. Расходы, связанные с ликвидационным производством, в том числе по обеспечению деятельности ликвидационной комиссии накопительного пенсионного фонда, а также расходы, вытекающие из необходимости обеспечения основных функций ликвидируемого накопительного пенсионного фонда, производятся вне очереди и постоянно из средств ликвидируемого накопительного пенсионного фонда в пределах сметы, утвержденной комитетом кредиторов.
До создания комитета кредиторов смета ликвидационных расходов, в том числе включающая размер выплат председателю и членам ликвидационной комиссии, утверждается председателем ликвидационной комиссии по согласованию с уполномоченным органом.
Расходы ликвидационного производства оплачиваются из ликвидационной массы по мере их возникновения.
Не допускается нецелевое расходование ликвидационной массы, а также резервирование средств на ликвидационные расходы на срок более двух месяцев.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
20. Ежемесячный размер вознаграждения, выплачиваемого председателю, членам ликвидационной комиссии накопительного пенсионного фонда и иным привлеченным работникам, не должен превышать на каждого из них размер десятикратной минимальной заработной платы, установленной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
21. В целях упорядочения расходов ликвидируемого накопительного пенсионного фонда в период деятельности ликвидационной комиссии составляется смета ликвидационных расходов ликвидационной комиссии по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
22. Ликвидационная комиссия, уполномоченный орган и комитет кредиторов при формировании, согласовании и утверждении сметы ликвидационных расходов ликвидируемого накопительного пенсионного фонда руководствуются принципами реальности, обоснованности, целесообразности и действительности ликвидационных расходов.
Принцип реальности ликвидационных расходов подразумевает, что при формировании сметы ликвидационных расходов следует исходить из фактического финансового положения ликвидируемого накопительного пенсионного фонда, в том числе из объемов задолженности перед кредиторами.
Под принципом обоснованности ликвидационных расходов следует понимать объективную необходимость предполагаемых затрат на определенном этапе ликвидационного производства.
Принцип целесообразности означает, что производимые ликвидационной комиссией затраты соответствуют поставленной цели, то есть направлены на завершение ликвидационного производства и расчеты с кредиторами ликвидируемого накопительного пенсионного фонда.
Принцип действительности ликвидационных расходов означает документальное подтверждение ликвидационной комиссией произведенных (планируемых) затрат.
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).

23. Тарату комиссиясы тарату шығыстары сметасын қалыптастыру кезiнде таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының қандай да бiр кәсiби қызметпен айналыспайтындығын негiзге алады және тарату комиссиясының негiзгi мiндетi таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының iстерiнiң аяқталуы, Қазақстан Республикасының заңнамалық талаптарын сақтай отырып, жинақтаушы зейнетақы қорының кредиторлармен және акционерлерiмен есеп айырысу жөнiнде шаралар көру болып табылады.
24. Тарату шығыстары сметасында қажет ету шегiне байланысты мынадай шығын баптары көзделедi:
1) қызметкердiң еңбегiне ақы төлеу шығыстары;
2) бюджетке аударым жасау;
3) әкiмшiлiк шығыстар;
4) тарату өндiрiсiн жүзеге асыру үшiн қажет тауар-материалдық құндылықтарды сатып алу жөнiндегi шығыстар;
5) iссапар шығыстары;
6) көзделмеген шығыстар.
Ескерту. 24-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
25. Қызметкердiң еңбегiне ақы төлеу шығыстары мынадай шығындарды көздейдi: тарату комиссиясы төрағасы мен мүшелерiнiң еңбегiне ақы төлеу, таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының бар филиалдарын ескере отырып, еңбек шарттары негізінде жұмыс істейтін тарату комиссиясына тартылған қызметкерлердiң еңбегiне ақы төлеу.
Шығыстарда мынадай сомалар көрсетiледi:
1) лауазымды жалақы;
2) мемлекеттiк бюджетке аударылатын табыс салығы;
3) мiндеттi зейнетақы жарналары.
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 48-бабына сәйкес қызметкерлердің еңбекақы төлеу талаптарын тарату комиссиясы өзгерте алады.
Еңбекті төлеуге арналған шығыстарға сондай-ақ, қызметті өтелмелі көрсету шарттары бойынша қызмет көрсететін тартылған қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу бойынша шығындар енгізіледі.
Ескерту. 25-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
26. Кредиторлар комитетi тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелерiне, сондай-ақ тартылған қызметкерлерге қосымша төлем жасау - қосымша төлем жасауды жүзеге асыру туралы барлық белгiлi тұлғаларға шешiм қабылдануына қатысты кредиторлардың талаптарын нақты қанағаттандыру сомасының үш процентiнен аспайтын мөлшерде олардың жұмыс қорытындысы бойынша бекiтiлуi мүмкiн.
Тарату комиссиясының құрамына енгізілген уәкілетті органның қызметкерлерін қоспағанда, тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелеріне қосымша төлем жасау кредиторлармен есеп айырысу толық аяқталған соң бiр жолғы тәртiппен тағайындалады.
Ескерту. 26-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.

23. При формировании сметы ликвидационных расходов ликвидационная комиссия производит расчеты исходя из того, что ликвидируемый накопительный пенсионный фонд не занимается какой-либо предпринимательской деятельностью, и основной задачей ликвидационной комиссии является принятие мер по завершению дел в ликвидируемом накопительном пенсионном фонде, расчетам с кредиторами и акционерами накопительного пенсионного фонда с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан.
24. По мере необходимости в смете ликвидационных расходов предусматриваются следующие статьи затрат:
1) расходы по оплате труда персонала;
2) отчисления в бюджет;
3) административные расходы;
4) расходы по приобретению товарно-материальных ценностей, необходимых для осуществления ликвидационного производства;
5) командировочные расходы;
6) непредвиденные расходы.
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
25. Расходы по оплате труда персонала предусматривают следующие затраты: оплата труда председателя и членов ликвидационной комиссии, оплата труда привлеченных работников ликвидационной комиссии, работающих на основании трудовых договоров, с учетом имеющихся филиалов ликвидируемого накопительного пенсионного фонда.
В расходах отражаются суммы:
1) должностного оклада;
2) подоходного налога, перечисляемого в государственный бюджет;
3) обязательных пенсионных взносов.
Допускается изменение ликвидационной комиссией условий оплаты труда работников в соответствии со статьей 48 Трудового кодекса Республики Казахстан.
Расходы на оплату труда включают также затраты на оплату труда привлеченных работников, оказывающих услуги по договорам возмездного оказания услуг.
Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
26. Комитетом кредиторов могут быть утверждены дополнительные выплаты председателю и членам ликвидационной комиссии, а также привлеченным работникам по результатам их деятельности в размере не более трех процентов от суммы фактического удовлетворения требований кредиторов, установленные на всех лиц, в отношении которых принято решение об осуществлении дополнительных выплат.
Дополнительные выплаты председателю и членам ликвидационной комиссии, за исключением работников уполномоченного органа, включенных в состав ликвидационной комиссии, назначаются в разовом порядке при полном завершении расчетов с кредиторами.
Сноска. Пункт 26 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).

27. Еңбекке ақы төлеу бөлiгiндегi тарату шығыстары сметасын қалыптастыру кезiнде есеп айырысулар жасалған еңбек шарттарына және жұмысқа қабылдау жөнiндегi бұйрықтарға , өтелмелі қызмет көрсету шарттарына негiзделедi.
Қызметкердiң еңбегiне ақы төлеу шығыстарының бабы штат кестесiне сәйкес қалыптасады.
Ескерту. 27-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
28. Бюджетке төленетiн салықтар және басқа да мiндеттi төлемдер бойынша шығыстар Қазақстан Республикасының салықтық заңнамаларының талаптарына сәйкес жасалады.
29. Әкiмшiлiк шығыстар мыналар үшiн көзделуi мүмкiн:
1) қызметтiк және шаруашылық қажеттiлiктер үшiн көлiк жалдау қызметi;
2) байланыс қызметi (телекоммуникациялық шығыстар, телефонды, телеграфты пайдаланғаны үшiн абоненттiк төлем, қалааралық және халықаралық сөйлесулер, почта және анықтамалық қызмет бойынша шығыстар);
3) үйлер мен ғимараттарды (меншiктi және кепiл мүлiктi) күзету және сигнализация қызметi;
4) көлiктi күзету қызметi;
5) көлiк үшiн тұрақ ұсыну қызметi;
6) көлiктi тiркеу қызметi;
7) көлiктi техникалық жағынан қарау қызметi;
8) көлiктi сақтандыру қызметi;
9) коммуналдық қызмет;
10) ағымдық жөндеу, мердiгерлiк тәсiлмен жүзеге асырылатын негiзгi құрал-жабдықтарға техникалық, сервистiк қызмет көрсету (қарау);
11) үй-жайды жалдау;
12) тiркеу органдарында жылжымайтын мүлiктi және тиiстi құжаттаманы тiркеу жөнiндегi қызмет;
13) мүлiктi бағалау жөнiндегi қызмет;
14) бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау жөнiндегi қызмет;
15) жылу жүйесiн iске қосуға дайындық жасау қызметi;
16) сантехникалық жұмыстар;
17) мүлiктi сақтау жөнiндегi қызмет;
18) мемлекеттiк баж салығын төлеу;
19) нотариатта куәландыру жөнiндегi қызмет;
20) мүлiктi тасымалдау, тиеу, түсiру жөнiндегi қызмет;
21) терезе, есiктерге торкөз дайындау және қою жөнiндегi жұмыстар;
22) аукциондар өткiзу жөнiндегi қызмет;
23) сараптама жасау жөнiндегi қызмет;
24) аудит өткiзу жөнiндегi қызмет;
25) құжаттарды аудару жөнiндегi қызмет;
26) телефон нөмiрлерiн қою, ауыстыру және қолға алып жүру жөнiндегi қызмет;
27) акционерлердiң тiзiлiмiн актуалды жай-күйде ұстау үшiн қажет тiркеушi қызметi;
28) құжаттарды ғылыми-техникалық өңдеу жөнiндегi қызмет және оларды мұрағатқа өткiзу;
29) таратуды тiркеу үшiн алым төлеу қызметi.
Жұмыс пен қызметке төлем жасау тұрақты және бiр жолғы сипатта болуы мүмкiн.
30. Ағымдағы қажеттiлiктердi қанағаттандыруға бағытталған және мыналар үшiн қажеттi жол берiлген барынша төмен қор құру үшiн тауар-материалдық құндылықтарды сатып алу жөнiндегi шығыстар:

27. При формировании сметы ликвидационных расходов в части оплаты труда, расчеты основываются на заключенных трудовых договорах и приказах о приеме на работу, договорах возмездного оказания услуг.
Статья расходов на оплату труда персонала формируется в соответствии со штатным расписанием.
Сноска. Пункт 27 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
28. Расходы по налогам и другим обязательным платежам в бюджет производятся в соответствии с требованиями налогового законодательства Республики Казахстан.
29. Административные расходы могут быть предусмотрены на:
1) услуги по найму транспорта для служебных и хозяйственных нужд;
2) услуги связи (телекоммуникационные расходы, абонентская плата за пользование телефоном, телеграфом, расходы по междугородним и международным переговорам, услугам почтовых и справочных служб);
3) услуги по охране и сигнализации зданий и сооружений (собственного и залогового имущества);
4) услуги по охране транспорта;
5) услуги по предоставлению стоянки для транспорта;
6) услуги по регистрации транспорта;
7) услуги по техническому осмотру транспорта;
8) услуги по страхованию транспорта;
9) коммунальные услуги;
10) работы по текущему ремонту, техническому, сервисному обслуживанию (осмотру) основных средств, осуществляемых подрядным способом;
11) аренду помещения;
12) услуги по регистрации недвижимости и соответствующей документации в регистрирующих органах;
13) услуги по оценке имущества;
14) услуги по публикации в средствах массовой информации;
15) услуги по подготовке отопительной системы к запуску;
16) сантехнические работы;
17) услуги по хранению имущества;
18) оплату государственной пошлины;
19) услуги по нотариальному удостоверению;
20) услуги по транспортировке, погрузке, разгрузке имущества;
21) работы по изготовлению и установке решеток на окна, дверей;
22) услуги по проведению аукционов;
23) услуги по проведению экспертизы;
24) услуги по проведению аудита;
25) услуги по переводу документов;
26) установку, смену или перенос телефонных номеров;
27) услуги регистратора для поддержания реестра акционеров в актуальном состоянии;
28) услуги по научно-технической обработке документов и сдаче их в архив;
29) на оплату сбора за регистрацию ликвидации.
Оплата за работы и услуги может носить постоянный и разовый характер.
30. Расходы по приобретению товарно-материальных ценностей, направленные на удовлетворение текущих нужд и создание минимально допустимого запаса, предназначены для:

1) жұмыс жағдайындағы офистiк жабдықтарды ұстау;
2) көлiк құралдарын ұстау;
3) үй-жайды ұстау;
4) қағаз және бланктiк өнiмдердi сатып алу;
5) кеңсе тауарларын сатып алу;
6) жанар-жағар май материалдарын сатып алу.
Ескерту. 30-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
31. Тарату комиссиясы сатып алу үшiн әртүрлi қызмет пен тауар-материалдық құндылықтарды шығыстар сметасына енгiзу кезiнде есеп айырысу осы өңiрде белгiленген тарифтiк сеткалар мен орта рыноктық бағалар негiзiнде жасалады.
32. Тарату комиссиясы қызметкерлерiнiң шығу шығыстары тарату шығыстарының сметасында көзделген қаражат шегi бойынша жүзеге асырылады.
Iссапарларға жiберiлген қызметкерге бiр айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде тәулiкақы төленедi, сондай-ақ Алматы және Астана қалаларындағы бес есе айлық есептiк көрсеткiштен, облыс орталықтарындағы төрт есе айлық есептiк көрсеткiштен және аудан орталықтарындағы үш есе айлық есептiк көрсеткiштен аспауы тиiс тұрғын үй-жайды жалдау жөнiндегi, iссапарға жiберiлген жерге жету және керi тұрақты жұмыс орнына қайту шығыстары өтеледi.
32-1. "Көзделмеген шығыстар" шығын бабы бойынша шығыстардың басқа бабы бойынша артық шығыстың болуына, сондай-ақ осы Ережеде белгіленген тәртіппен келісілуі не бекітілуі мүмкін қажетті шығыстарға байланысты шығыстарды жүзеге асыруға жол берілмейді.
Ескерту. 32-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
33. Жоспарланып отырған және жасалған шығыстарды тарату комиссиясы уәкiлеттi органға шарттар, шот-фактуралар, чектер және өзге растаушы құжаттарды беру жолымен растайды.
34. Жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясы оны уәкiлеттi орган тағайындағаннан кейiн бес жұмыс күнi iшiнде тарату шығыстары сметасын қалыптастырады және оны келiсу үшiн уәкiлеттi органға шығыстар сметасын әрбір бап бойынша қалыптастыру кезінде осы Ереженің 22-тармағымен көзделген принциптерді сақтауды көрсететін түсіндірме жазбамен бередi.
Филиалдық желiсi бар жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясының төрағасы тарату комиссиясы бөлiмшелерiнiң қызметiн тарату шығыстарының шоғырландырылған сметасына енгiзу үшiн тарату комиссиясының бөлiмшелерi бөлiгiнде тарату шығыстары сметасын жасау бойынша тарату комиссиясы бөлiмшелерiнiң қызметiн үйлестiредi.
Ескерту. 34-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.

1) содержания офисного оборудования в рабочем состоянии;
2) содержания транспортных средств;
3) содержания помещений;
4) приобретения бумажной и бланочной продукции;
5) приобретения канцелярских товаров;
6) приобретения горюче-смазочных материалов.
Сноска. Пункт 30 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
31. При включении в смету расходов на закупку различных услуг и товарно-материальных ценностей ликвидационными комиссиями расчеты производятся на основании тарифных сеток и среднерыночных цен, установленных в данном регионе.
32. Расходы по выезду сотрудников ликвидационной комиссии в командировки осуществляются в пределах средств, предусмотренных в смете ликвидационных расходов.
Командированному работнику выплачиваются суточные в размере одного месячного расчетного показателя, а также возмещаются расходы по найму жилого помещения, которые не должны превышать пятикратного размера месячного расчетного показателя в городах Алматы и Астана, четырехкратного размера месячного расчетного показателя - в областных центрах и трехкратного размера - в районных центрах, транспортные расходы к месту командирования и обратно к месту постоянной работы.
32-1. По статье затрат "Непредвиденные расходы" не допускается осуществление расходов в связи с перерасходом по другой статье расходов, а также расходов на нужды, согласование либо утверждение которых возможно в порядке, установленном настоящими Правилами.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 32-1 в соответствии с  постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
33. Планируемые и произведенные расходы подтверждаются ликвидационной комиссией путем представления в уполномоченный орган договоров, счетов-фактур, чеков и иных подтверждающих документов.
34. Ликвидационная комиссия в течение пяти рабочих дней после ее назначения уполномоченным органом формирует смету ликвидационных расходов и представляет ее для согласования в уполномоченный орган с пояснительной запиской, отражающей соблюдение принципов, предусмотренных пунктом 22 настоящих Правил при формировании сметы расходов в разрезе каждой статьи.
В накопительном пенсионном фонде, имеющем филиальную сеть, председатель ликвидационной комиссии координирует деятельность подразделений ликвидационной комиссии по составлению сметы ликвидационных расходов в разрезе подразделения ликвидационной комиссии для включения их в консолидированную смету ликвидационных расходов.
Сноска. Пункт 34 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).

35. Жоспарланып отырған кезеңнiң алдындағы айдың онына дейiнгi мерзiмнен кешiктiрмей тарату комиссиясы келiсу үшiн тарату шығыстарының сметасын уәкiлеттi шығыстар сметасын әрбір бап бойынша қалыптастыру кезінде осы Ереженің 22-тармағымен көзделген принциптерді сақтауды көрсететін түсіндірме жазбаның қосымшасымен органға бередi.
Ескерту. 35-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
36. Тарату комиссиясының төрағасы тарату шығыстарының сметасына өзгерiстер мен толықтыруларды тек уәкiлеттi органмен келiсе отырып енгiзедi.
37. Кредиторлар комитетiнiң құрамы бекiтiлген соң тарату комиссиясы тарату шығыстарының сметасын тоқсан сайын жоспарланып отырған кезеңнiң алдындағы айдың бесiнен кешiктiрмей кредиторлар комитетiне бекiтуге бередi.
Тарату шығыстарының сметасы тоқсан аясындағы әрбiр ай бөлiгi бойынша жасалады.
38. Кредиторлар комитетi тарату комиссиясы ұсынған тарату шығыстарының сметасын жоспарланып отырған кезеңнiң алдындағы айдың он бесiнен кешiктiрмейтiн мерзiмде қарайды және бекiтедi.
39. Кредиторлар комитетi бекiткен тарату шығыстарының сметасын тарату комиссиясы кредиторлар комитетi бекiткен күннiң ертеңiне уәкiлеттi органға ұсынады.
40. Мәжбүрлеп таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының нақты қаржылық жай-күйiн негiзге алып және тарату комиссиясының орындаған жұмысын ескерiп, тарату комиссиясының төрағасы бекiтiлген тарату шығыстарының сметасына алдын-ала мiндеттi түрде кредиторлар комитетi бекiтетiн өзгерiстер мен толықтырулар енгiзе алады.
41. Тарату шығыстарының сметасын келiскен немесе бекiткен орган оның орындалуына бақылау жасайды.
41-1. Тарату шығыстарының сметасы мынадай жағдайларда келісуге (бекітуге) жатпайды:
1) тарату комиссиясының осы Ереженің 22-тармағымен көзделген тарату шығыстары сметасын қалыптастыру принциптерін сақтауын көрсететін түсіндірме жазбаны ұсынбауы;
2) жоспарланған (жасалған) шығыстарды растайтын құжаттарды ұсынбауы.
Ескерту. 41-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
41-2. Уәкілетті орган тарату шығыстары сметасын келісу немесе онымен келісуден бас тарту туралы жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясына жазбаша нысанда хабарлама жібереді.
Кредиторлар комитетінің тарату шығыстары сметасын бекіту немесе оны бекітуден бас тарту туралы шешімі хаттамамен ресімделеді.
Ескерту. 41-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.

35. В срок не позднее десятого числа месяца, предшествующего планируемому периоду, ликвидационная комиссия для последующего согласования представляет смету ликвидационных расходов в уполномоченный орган с приложением пояснительной записки, отражающей соблюдение принципов, предусмотренных пунктом 22 настоящих Правил при формировании сметы расходов в разрезе каждой статьи.
Сноска. Пункт 35 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
36. Изменения и дополнения в смету ликвидационных расходов председателем ликвидационной комиссии вносятся только по согласованию с уполномоченным органом.
37. После утверждения состава комитета кредиторов смета ликвидационных расходов представляется ежеквартально ликвидационной комиссией на утверждение комитета кредиторов не позднее пятого числа месяца, предшествующего планируемому периоду.
Смета ликвидационных расходов составляется в разрезе каждого месяца в рамках квартала.
38. Комитет кредиторов рассматривает и утверждает представленную ликвидационной комиссией смету ликвидационных расходов в срок не позднее пятнадцатого числа месяца, предшествующего планируемому периоду.
39. Утвержденная комитетом кредиторов смета ликвидационных расходов представляется ликвидационной комиссией в уполномоченный орган на следующий день после утверждения ее комитетом кредиторов.
40. Исходя из фактического финансового состояния принудительно ликвидируемого накопительного пенсионного фонда и с учетом выполненной ликвидационной комиссией работы, председателем ликвидационной комиссии в утвержденную смету ликвидационных расходов могут вноситься изменения и дополнения, которые в обязательном порядке предварительно утверждаются комитетом кредиторов.
41. Орган, согласовавший либо утвердивший смету ликвидационных расходов, осуществляет контроль за ее исполнением.
41-1. Смета ликвидационных расходов не подлежит согласованию (утверждению) в случаях:
1) непредставления пояснительной записки, отражающей соблюдение ликвидационной комиссией принципов формирования сметы ликвидационных расходов, предусмотренных пунктом 22 настоящих Правил;
2) непредставления документов, подтверждающих планируемые (произведенные) расходы.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 41-1 в соответствии с  постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
41-2. О согласовании сметы ликвидационных расходов или об отказе в ее согласовании уполномоченный орган сообщает ликвидационной комиссии накопительного пенсионного фонда в письменной форме.
Решение комитета кредиторов об утверждении или об отказе в утверждении сметы ликвидационных расходов оформляется протоколом.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 41-2 в соответствии с  постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).

42. Басқа бiр бап бойынша үнем жасай отырып, екiншi бiр шығын бабы бойынша артық шығындар жасалуына жол берiлмейдi.
43. Тарату комиссиясының тарату шығыстарының сметасын уәкiлеттi органмен келiскенге дейiн немесе кредиторлар комитетi бекiткенге дейiн шығыстар жасауына жол берiлмейдi.
5-тарау. Тарату комиссиясының кассалық
тәртiп сақтау талаптары
44. Тарату комиссиясының төрағасы, бас бухгалтерi, кассирi, ал бөлiмшелерде - бөлiмше басшысы қолма-қол ақша мен құндылықтардың сақталуын, бухгалтерлiк есептiң дұрыс жүргiзiлуiн қамтамасыз етедi, тарату комиссиясының кассасына түскен ақшаның уақтылы кiрiске алынуына бақылауды жүзеге асырады.
45. Тарату комиссиясының төрағасы бухгалтерлiк құжаттарға қол қою құқығы бар тұлғаларды анықтайды.
Бiр кассирi бар тарату комиссияларында оны ауыстыру қажет болған жағдайда кассирдiң мiндетiн атқару тарату комиссиясы төрағасының жазбаша бұйрығымен басқа қызметкерге жүктеледi.
46. Қолма-қол ақша операцияларымен жұмысты орындап отырған, сондай-ақ өзге құндылықтарға рұқсаты бар тарату комиссиясының қызметкерiмен толық материалдық жауапкершiлiк туралы шарт жасалады.
47. Қолма-қол ақшаны және құндылықтарды сақтау күзет, өрт және дабыл сигнализациясы құралдармен бекiтiлген және жабдықталған, сейфтермен немесе жанбайтын металл шкафтармен жабдықталған үй-жайда жүзеге асырылады.
Ескерту. 47-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
48. <*>
Ескерту. 48-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
49. Тарату комиссиясы кассасының (бұдан әрi - касса) жұмысы аяқталған соң ақшаны және құндылықтарды сақтайтын үй-жай бiр комплектiсi кассирде, екiншiсi - бас бухгалтерде, не тарату комиссиясының төрағасында болатын кiлттермен жабылады және тарату комиссиясының мөрiмен жабылады.
50. Кассада жасалатын қолма-қол ақшамен операциялардың есебi "Бухгалтерлiк есеп және қаржылық есеп беру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, қаржылық есеп берудiң халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес жасалады.
51. Кассадағы қолма-қол ақша қалдығының күнделiктi лимитi бекiтiлген ай сайынғы шығыстар сомасын негiзге алып, мына шектер бойынша анықталады:
ай сайынғы шығыстар        касса қалдығының     бөлiмшелердегi касса
күн сайынғы          қалдығының күн
лимитi               сайынғы лимитi

42. Не допускается осуществление перерасхода по одной статье затрат за счет экономии по другой статье.
43. Не допускается осуществление расходов ликвидационной комиссией до согласования сметы ликвидационных расходов с уполномоченным органом или до ее утверждения комитетом кредиторов.
Глава 5. Требования к соблюдению
ликвидационной комиссией кассовой дисциплины
44. Председатель, главный бухгалтер, кассир ликвидационной комиссии, а в подразделениях - руководитель подразделения обеспечивают сохранность наличных денег и ценностей, правильное ведение бухгалтерского учета, осуществляют контроль за своевременным оприходованием денег, поступивших в кассу ликвидационной комиссии.
45. Председатель ликвидационной комиссии приказом определяет лиц, имеющих право подписи бухгалтерских документов.
В ликвидационных комиссиях, имеющих одного кассира, в случае необходимости его замены, исполнение обязанностей кассира возлагается на другого работника по письменному приказу председателя ликвидационной комиссии.
46. С работником ликвидационной комиссии, выполняющим операции с наличными деньгами, а также имеющим доступ к иным ценностям, заключается договор о полной материальной ответственности.
47. Хранение наличных денег и ценностей осуществляется в помещении, укрепленном и оборудованном средствами охранной, пожарной и тревожной сигнализации, оснащенными сейфами или несгораемыми металлическими шкафами.
Сноска. Пункт 47 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
48. Исключен - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
49. По окончании работы кассы ликвидационной комиссии (далее - касса) помещение для хранения денег и ценностей закрывается ключами, один комплект которых находится у кассира, а другой - у главного бухгалтера либо председателя ликвидационной комиссии, и опечатывается печатью ликвидационной комиссии.
50. Учет операций с наличными деньгами, совершаемых в кассе, осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", международными стандартами финансовой отчетности и нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан.
51. Ежедневный лимит остатка наличных денег в кассе определяется исходя из суммы утвержденных ежемесячных расходов, в следующих пределах:
ежемесячные        ежедневный лимит     ежедневный лимит остатка
расходы            остатка кассы        кассы в подразделениях

5 миллион теңгеге дейiн    - 20 мың теңге       - 20 мың теңге
5-тен 10 миллион теңгеге
дейiн                      - 40 мың теңге       - 20 мың теңге
10-нан 20 миллион теңгеге
дейiн                      - 100 мың теңге      - 20 мың теңге
20 миллион теңгеден жоғары - 150 мың теңге      - 20 мың теңге
52. Осы Ереженің 51-тармағында белгіленген күн сайынғы лимит сомасы жоғарылап кеткен жағдайда тарату комиссиясының кредиторлармен есеп айырысуларды жүргізу мақсатында мүлікті сатудан, дебиторлық берешекті өндіріп алудан алған қолма-қол ақшаны сақтауы ақшаны алған күнді қоспағанда, үш жұмыс күнінен аспайтын мерзім ішінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
53. Қолма-қол ақшаны кассаға қабылдау тарату комиссиясының бас бухгалтерi және кассирi қол қойған кассалық кiрiс құжаттары бойынша (қолма-қол ақшаны алып жүруге хабарлама және кассалық кiрiс ордерi) жасалады және кассалық кiрiс журналында күн iшiнде жалпы сомасы көрсетiледi.
Кассаға басқа құндылықтарды қабылдау баланстан тыс ордерлермен ресiмделедi.
54. Кассаға қабылданған қолма-қол ақша (оның iшiнде дебиторлық берешектi өтеу есебiнен және мүлiктi сатудан алынған ақша) кассаға сол күнi кiрiске алынады.
Ескерту. 54-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
55. Кассадан қолма-қол ақшаны беру кассалық шығыс ордерлерi бойынша жасалады.
Басқа құндылықтарды беру баланстан тыс ордерлер бойынша ресiмделедi.
56. Қолма-қол ақшаны кассалық шығыс ордерi бойынша беру кезiнде кассир немесе оның орнындағы адам алушының жеке басын куәландыратын құжатты көрсетуiн талап етедi, құжаттың атауын және нөмiрiн, кiм және қашан бергенiн жазып алады.
57. Қолма-қол ақшаны кассир немесе оның орнындағы адам тек кассалық шығыс ордерiнде көрсетiлген адамға ғана бередi.
58. Егер ақшаны беру белгiленген тәртiп бойынша ресiмделген сенiмхат бойынша жасалса, онда ордер мәтiнiндегi ақшаны алушының фамилиясы, аты-жөнiнен кейiн кассир ақшаны алуға сенiм бiлдiрiлген адамның фамилиясы, аты-жөнiн көрсетедi. Егер ақша ведомость бойынша берiлген болса, онда ақшаны алу үшiн қол қоятын орынның алдына кассир "Сенiмхат бойынша" деп жазба жасайды.
Сенiмхат кассирде қалады және кассалық шығыс ордерiне немесе ведомостьке қосылып тiгiледi.
59. Кассалық операциялар нәтижесiнде пайда болған және кассалық құжаттар бойынша ресiмделмеген ақшаның және құндылықтардың артық шығуы немесе кем шығуы тиiсiнше кiрiске алынады немесе акт жасала отырып, кассирден төлеттiрiп алынады.

до 5 миллионов     - 20 тысяч тенге     - 20 тысяч тенге
тенге
от 5 до 10         - 40 тысяч тенге     - 20 тысяч тенге
миллионов тенге
от 10 до 20        - 100 тысяч тенге    - 20 тысяч тенге
миллионов тенге
свыше 20           - 150 тысяч тенге    - 20 тысяч тенге
миллионов тенге
52. При превышении суммы ежедневного лимита, установленного пунктом 51 настоящих Правил, хранение ликвидационной комиссией наличных денег, полученных в целях проведения расчетов с кредиторами, от реализации имущества, взыскания дебиторской задолженности, осуществляется в срок, не превышающий трех рабочих дней, не включая день получения денег.
Сноска. Пункт 52 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
53. Прием наличных денег в кассу производится по приходным кассовым документам (объявление на взнос наличных денег и приходный кассовый ордер), которые подписываются главным бухгалтером и кассиром ликвидационной комиссии и отражаются общей суммой за день в кассовом журнале по приходу.
Прием в кассу других ценностей оформляется внебалансовыми ордерами.
54. Принятые в кассу наличные деньги (в том числе деньги, полученные в счет погашения дебиторской задолженности и от реализации имущества) приходуются в кассу в тот же день.
Сноска. Пункт 54 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
55. Выдача наличных денег из кассы производится по расходным кассовым ордерам.
Выдача других ценностей оформляется по внебалансовым ордерам.
56. При выдаче денег по расходному кассовому ордеру кассир, или лицо его заменяющее, требует предъявления документа, удостоверяющего личность получателя, записывает наименование и номер документа, кем и когда он выдан.
57. Выдачу наличных денег кассир или лицо, его заменяющее, производит только лицу, указанному в расходном кассовом ордере.
58. Если выдача денег производится по доверенности, оформленной в установленном порядке, в тексте ордера после фамилии, имени и отчества получателя денег кассиром указываются фамилия, имя и отчество лица, которому доверено получение денег. Если выдача денег производится по ведомости, перед распиской в получении денег кассир делает запись: "По доверенности".
Доверенность остается у кассира и прикрепляется к расходному кассовому ордеру или ведомости.
59. Излишки или недостача денег и ценностей, образовавшиеся в результате кассовых операций и не оформленные кассовыми документами, подлежат, соответственно, оприходованию или взысканию с кассира с составлением акта.

60. Қолма-қол ақшаны беруге арналған құжаттарға тарату комиссиясының төрағасы, бас бухгалтерi және кассирi қол қояды, ал бөлiмшелерде - бөлiмше басшысы қол қояды.
61. Тарату комиссиясы қызметкерлерiнiң және тартылған қызметкерлердiң еңбегiне ақы төлеу әрбiр алушыға кассалық шығыс ордерi жасалмай төлем (есеп айырысу-төлем) ведомосi бойынша жасалады.
62. Төлем (есеп айырысу-төлем) ведомосiнiң бiрiншi бетiнде (аты көрсетiлген) қолма-қол ақшаның берiлгендiгi туралы рұқсат беру жазбасы тарату комиссиясының төрағасының және бас бухгалтерiнiң қолмен, қолма-қол ақшаны беру мерзiмiн және сомасын жазбаша көрсету арқылы жасалады.
63. Жалақы төлеудiң белгiленген мерзiмi өткен соң кассир:
1) төлем ведомосiне төлем жасалмаған адамның фамилиясының қарсы тұсына штамп қояды немесе қолымен "Депонирленген" деп белгi қояды;
2) депонирленген соманың тiзiлiмiн жасайды;
3) ведомостiң аяғында жалақының нақты төленген сомасы мен депонирлеуге жататын жалақының алынбаған сомасы туралы жазба жасайды, осы сомаларды төлем ведомосiнiң жалпы жиынтық сомасымен салыстырады және өзiнiң қолымен бекiтедi;
4) ведомостегi нақты төленген соманы және кассалық шығыс ордерiнiң нөмiрiн көрсетедi.
64. Тарату комиссиясының қызметкерлерiне қолма-қол ақша тарату өндiрiсiне байланысты мақсаттар үшiн есептi түрде берiледi.
Ақшаны есептi түрде берудiң негiздемесi тарату комиссиясының бас бухгалтерi және төрағасы қол қойған осы шығыстардың (тарату комиссиясының баянжазбасы, есептерi және басқалар) қажеттiгiн негiздейтiн құжаттарды тиiстi жағдайда ресiмдеу болып табылады.
Ескерту. 64-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
65. Алынған күннен бастап үш жұмыс күнiнен кешiктiрмейтiн мерзiмде есептi түрде берiлген сомалар, iссапар мерзiмi аяқталған күнгi iссапарлық шығыстар бойынша есептi тұлғалар алынған сомалардың қойылған мақсат бойынша жұмсалғанын растайтын құжаттарды бередi (барлық растаушы құжаттар қоса берiлген аванстық есептер, тауарлардың төлемi және көрсетiлген қызмет туралы чектер).
Есепті түрде берілген ақша оларды алған күннен бастап, ал іссапарлық шығыстар іссапар аяқталған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей, мынадай жағдайларда қайтарылуы тиіс:
1) мақсатқа лайық пайдаланылмаса;
2) мақсатқа лайық пайдаланылатындығын растайтын құжаттар болмаса.
Ескерту. 65-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.

60. Документы на выдачу наличных денег подписываются председателем ликвидационной комиссии, главным бухгалтером и кассиром ликвидационной комиссии, а в подразделениях - руководителем подразделения.
61. Оплата труда работников ликвидационной комиссии и привлеченных работников производится по платежным (расчетно- платежным) ведомостям без составления расходного кассового ордера на каждого получателя.
62. На титульном (заглавном) листе платежной (расчетно-платежной) ведомости делается разрешительная надпись о выдаче наличных денег, за подписями председателя ликвидационной комиссии и главного бухгалтера ликвидационной комиссии, с указанием сроков выдачи наличных денег и суммы прописью.
63. По истечении установленных сроков выплаты заработной платы кассир:
1) в платежной ведомости напротив фамилии лиц, которым не произведены выплаты, ставит штамп или делает отметку от руки "Депонировано";
2) составляет реестр депонированных сумм;
3) в конце ведомости делает надпись о фактически выплаченной сумме и о неполученной сумме заработной платы, подлежащей депонированию, сверяет эти суммы с общим итогом по платежной ведомости и скрепляет своей подписью;
4) указывает на ведомости фактически выплаченную сумму и номер расходного кассового ордера.
64. Работникам ликвидационной комиссии наличные деньги выдаются в подотчет на цели, связанные с ликвидационным производством.
Основанием для выдачи денег в подотчет являются оформленные надлежащим образом документы, обосновывающие необходимость данных расходов (докладные записки, расчеты и другое), подписанные главным бухгалтером и председателем ликвидационной комиссии.
Сноска. Пункт 64 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
65. По суммам, выданным в подотчет в срок не позднее трех рабочих дней со дня их получения, при командировочных расходах со дня окончания срока командировки, подотчетные лица представляют документы, подтверждающие использование полученных сумм по целевому назначению (авансовые отчеты с приложением всех подтверждающих документов, чеки об оплате товаров или оказании услуг).
Деньги, выданные в подотчет, подлежат возврату не позднее трех рабочих дней со дня их получения, при командировочных расходах со дня окончания командировки, в следующих случаях:
1) неиспользования по целевому назначению;
2) отсутствия документов, подтверждающих целевое использование.
Сноска. Пункт 65 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).

66. Кассалық кiрiс құжаттары, кассалық шығыс ордерлерi және баланстан тыс ордерлер нақты және түсiнiктi етiп толтырылады. Бұл құжаттарда ешқандай өшiру, түзетiс немесе түзету, тiптi келiсiлгендерiне де жол берiлмейдi.
Кассалық шығыс ордерлерiнде оларды жасау негiздемелерi және оған қоса берiлiп отырған құжаттар атап көрсетiледi.
67. Кассалық кiрiс және шығыс ордерлерi қосымшаларымен бiрге күнi, айы және жылы көрсетiлiп, кассирдiң немесе оның орнындағы адамның "Алынды" немесе "Төлендi" деген қолымен немесе штамппен мiндеттi түрде жабылады.
68. Жұмыс күнiнiң соңында кассир кассалық кiрiс және шығыс ордерлерi негiзiнде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiнiң талаптарына сәйкес күн iшiндегi кассалық айналымдар мен құндылықтар қалдықтары туралы жиынтық анықтама жасайды және оның қорытындысын бухгалтерлiк есептiң деректерiмен салыстырады. Салыстыру тарату комиссиясының бас бухгалтерi мен кассирдiң қолдарымен расталады.
69. Тарату комиссиясы қалма-қол ақшаның жылжуы мен мақсатты пайдаланылу есебi үшiн осы Ереженiң 2-қосымшасына сәйкес белгiленген нысан бойынша кассирмен қабылданған және берiлген ақшаның (құндылықтардың) есеп кiтабын (бұдан әрi - касса кiтабы) жүргiзедi, ол нөмiрленуi, тiгiлуi және мөрмен жабылуы тиiс. Касса кiтабындағы парақтар саны төрағаның, бас бухгалтердiң және кассирдiң қолымен расталады.
Ескерту. 69-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
70. Касса кiтабында өшiруге, келiсiлмеген түзетулерге жол берiлмейдi. Қате түзетiлген жағдайда "Түзетiлдi" деген жазба жасалады да, ол түзетiлген күнi көрсетiлiп, тарату комиссиясы кассирiнiң және бас бухгалтердiң қолдарымен расталады.
Касса кiтабын дұрыс және уақтылы жүргiзудi бақылау тарату комиссиясының төрағасының бұйрығымен бас бухгалтерге жүктеледi.
71. Күн сайын жұмыс күнiнiң соңында кассир күн iшiндегi операциялардың (кiрiс және шығыс бойынша) қорытындысын есептейдi, қолма-қол ақшаның қалдығын, сондай-ақ касса кiтабындағы басқа құндылықтардың келесi күнге қалған қалдығын шығарып, кассирдiң, бас бухгалтердiң және төрағаның қолдарымен расталады.
72. Кассадағы қолма-қол ақша қалдығы мен бухгалтерлiк есеп деректерi арасында алшақтықтар болған жағдайда, бас бухгалтер бұл туралы алшақтық себептерiн анықтау шараларын көру үшiн дереу тарату комиссиясының төрағасына хабарлайды. Артық шығу немесе кем шығу расталған жағдайда акт жасалады.

66. Приходные кассовые документы, расходные кассовые ордера и внебалансовые ордера заполняются четко и ясно. Никаких подчисток, помарок или исправлений, хотя бы и оговоренных, в этих документах не допускается.
В расходных кассовых ордерах указывается основание для их составления, и перечисляются прилагаемые к ним документы.
67. Приходные и расходные кассовые ордера вместе с приложениями подлежат обязательному гашению штампом или подписью от руки кассира либо лица, его заменяющего "Получено" или "Оплачено" с указанием числа, месяца и года.
68. В конце рабочего дня кассир на основании приходных и расходных кассовых ордеров составляет сводную справку о кассовых оборотах за день и остатках ценностей, в соответствии с требованиями нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан, и сверяет ее итоги с данными бухгалтерского учета. Сверка заверяется подписями кассира и главного бухгалтера ликвидационной комиссии.
69. Для учета движения и целевого использования наличных денег ликвидационная комиссия ведет книгу учета принятых и выданных денег (ценностей) кассиром по установленной форме согласно Приложению 2 к настоящим Правилам (далее - кассовая книга), которая должна быть пронумерована, прошнурована и опечатана печатью. Количество листов в кассовой книге заверяется подписями председателя, главного бухгалтера и кассира.
Сноска. Пункт 69 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
70. Подчистки и неоговоренные исправления в кассовой книге не допускаются. При исправлении ошибки делается запись "Исправлено", которая подтверждается подписями кассира и главного бухгалтера ликвидационной комиссии с указанием даты исправления.
Контроль за правильным и своевременным ведением кассовой книги возлагается приказом председателя ликвидационной комиссии на главного бухгалтера.
71. Ежедневно, в конце рабочего дня, кассир подсчитывает итоги операций за день (по приходу и расходу), выводит остаток наличных денег, а также остаток других ценностей в кассовой книге на следующее число, которые заверяются подписями кассира, главного бухгалтера и председателя.
72. В случае расхождения между остатком наличных денег в кассе и данными бухгалтерского учета главный бухгалтер немедленно ставит об этом в известность председателя ликвидационной комиссии для принятия мер по выявлению причин расхождения. При подтверждении излишка или недостачи составляется акт.

73. Касса жинақталған соң кассир касса құжаттарын қалыптастырады және жинақтап тiгедi. Қалыптастыру кезiнде кассалық құжаттар баланстық шоттар (нөмiрiнiң өсу тәртiбiмен) бойынша және кiрiс және шығыс бойынша жеке-жеке iрiктеледi. Мемориалдық құжаттар баланстан тыс шоттардың нөмiрi бойынша басында кiрiс, содан соң шығыс деп iрiктеледi.
74. Касса құжаттары келесi жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей әр күн үшiн жеке папкаларға қалыптастырылады. Жинақталып тiгiлген құжаттардың жинақталған деректерi саналады және күн iшiндегi касса айналымы туралы жиынтық анықтама деректерiмен салыстырылады.
Жауапты қызметкерлер қол қойған кассалық және мемориалдық кiрiс және шығыс ордерлерiнiң күн iшiндегi кассалық айналымдары туралы анықтамалар кассалық құжаттардан бұрын, папканың басына орналастырылады.
75. Тарату комиссиясының төрағасы белгiлеген, бiрақ тоқсанына бiр реттен кем емес мерзiмде қолма-қол ақшаны толық қайта санау арқылы (банкнотты - парақтап, монеталарды - топтамалар бойынша) және басқа құндылықтардың болуын тексеру арқылы кассаға ревизия жасалады. Кассаны ревизиялау өндiрiсi үшiн төрағаның бұйрығымен акт жасаушы комиссия тағайындалады.
76. Ревизия барлық құндылықтарға тексеру жүргiзу және құндылықтар мен ақшаны талан-таражға салу және кем шығу мүмкiндiгiн жасыра алмайтын бiр iздiлiк бойынша жасалады. Кассада кем шығу немесе артық шығу анықталған жағдайда актiде кем шығу немесе артық шығу сомасы, олардың пайда болу жағдайлары көрсетiледi.
6-тарау. Активтердi басқару және шағымдарды қарау
77. Таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының активтерiне жинақтаушы зейнетақы қорының меншiктi мүлкi, құндық бағасы бар мүлiктiк және жеке мүлiктiк емес игiлiктер мен құқықтар, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорының басқа да талаптары кiредi және тарату, конкурстық массасын қалыптастыруға негiз болады.
Тарату, конкурстық массаға таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының меншiк құқығына жатпайтын, оның iшiнде сенiмгерлiк басқаруда немесе сақтауда тұрған мүлiк кiрмейдi.
78. Жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясы осы Ережеге және басқа да нормативтiк құқықтық актiлерге сәйкес таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының уәкiлеттi қызметкерлерiн қатыстыра отырып, жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкiне (активтерiне), жеке шоттарына, жинақтаушы зейнетақы қорының шарттарына түгендеу жүргiзуге, сондай-ақ баланстық шоттардың және меморандум шоттарының барлық қалдықтарын салыстырып тексеруге мiндеттi. Түгендеу нәтижелерi бойынша акт жасалады.
79. Түгендеу жолымен анықталған жинақтаушы зейнетақы қорының барлық активтерi тарату массасына енгiзiлуi тиiс. Жинақтаушы зейнетақы қорын таратудың басында оның балансына енгiзiлмеген және түгендеу барысында анықталған активтер жинақтаушы зейнетақы қорының аралық тарату балансында көрсетiлуi тиiс.

73. После свода кассы кассир производит формирование и брошуровку кассовых документов. Кассовые документы при формировании подбираются по балансовым счетам (в порядке возрастания нумерации) отдельно по приходу и расходу. Мемориальные документы подбираются по номерам внебалансовых счетов - сначала приходные, затем расходные.
74. Кассовые документы формируются не позднее следующего рабочего дня в отдельные папки за каждый день. Суммарные данные сброшурованных документов подсчитываются и сверяются с данными сводной справки о кассовых оборотах за день.
Справки о кассовых оборотах за день по приходу и расходу кассовых и мемориальных ордеров, подписанные ответственными работниками, помещаются в начале папки перед кассовыми документами.
75. В сроки, установленные председателем ликвидационной комиссии, но не реже одного раза в квартал, производится ревизия кассы с полным пересчетом наличных денег (банкнот - по листам, монет - по кружкам) и проверкой наличия других ценностей. Для производства ревизии кассы приказом председателя назначается комиссия, которая составляет акт.
76. Ревизия проводится с проверкой всех ценностей и в такой последовательности, которая исключала бы возможность сокрытия хищений и недостач денег и ценностей. При обнаружении недостачи или излишка ценностей в кассе в акте указывается сумма недостачи или излишка и обстоятельства их возникновения.
Глава 6. Распоряжение активами и рассмотрение претензий
77. Активы ликвидируемого накопительного пенсионного фонда включают в себя собственное имущество накопительного пенсионного фонда, имущественные и личные неимущественные блага и права, имеющие стоимостную оценку, а также другие требования накопительного пенсионного фонда и образуют основу для формирования ликвидационной, конкурсной массы.
В ликвидационную, конкурсную массу не включается имущество, не принадлежащее ликвидируемому накопительному пенсионному фонду на праве собственности, в том числе находящееся в доверительном управлении или на хранении.
78. Ликвидационная комиссия безотлагательно, в соответствии с настоящими Правилами и иными нормативными правовыми актами, производит инвентаризацию имущества (активов), лицевых счетов, договоров накопительного пенсионного фонда, а также сверку всех остатков балансовых счетов и счетов меморандума с участием уполномоченных работников ликвидируемого накопительного пенсионного фонда. По результатам инвентаризации составляется акт.
79. Все активы ликвидируемого накопительного пенсионного фонда, установленные путем инвентаризации, подлежат включению в ликвидационную массу. Активы, не включенные в баланс накопительного пенсионного фонда на начало ликвидации и выявленные в ходе инвентаризации, должны быть отражены в промежуточном ликвидационном балансе ликвидируемого накопительного пенсионного фонда.

80. Тарату комиссиясы мүлікке баға беру қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар бағалаушыны(ларды) тарта отырып, таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкін бағалайды (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтер құнын қоспағанда).
Тарату комиссиясы барлық мүлікке баға беруді бір мезгілде не мүліктің бөлігін сатуды қажеттілік шарасы бойынша жүргізеді.
Баланстық құнына тәуелсіз жылжымайтын мүлікті бағалау үшін, бірлігі үшін бір мың айлық есептік көрсеткіштен астам баланстық құны бар жылжитын мүлікке баға беру үшін бағалаушыны таңдау конкурс (тендер) өткізу жолымен жүзеге асырылады, оның қорытындысы бойынша ең тиімді шарттарды (көрсеткен қызметі үшін төлем мөлшері, бағалауды жүргізу мерзімі, бағалаушының филиалдық желісінің болуы және өзге де шарттар) ұсынған бағалаушыға артықшылық беріледі. Конкурс (тендер) өткізудің шарттарын тарату комиссиясының төрағасы анықтайды және республикалық немесе облыстық мерзімді баспасөз басылымдарында жарияланады.
Тарату комиссиясы елуден бір мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі баланстық құны бар жылжитын мүліктің бірлігін бағалауға бағалаушыны таңдауды баға жөніндегі ұсыныстарды сұрату жолымен жүзеге асырады.
Баланстық құны елу айлық есептік көрсеткіштен кем болатын бар жылжитын мүлік бағаланбайды.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
81. Жинақтаушы зейнетақы қоры дебиторларының таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының алдындағы берешектерiн өтеуi - мүлiктi беруi, оның iшiнде сот шешiмiн орындау үшiн берген күнгi мүлiктi бағалау актiсi болған жағдайда ғана жүзеге асырылады.
82. Мәжбүрлеп тарату туралы сот шешiмi заңды кyшiне енгенге дейiн орын алған, Қазақстан Республикасының заңнамалық тәртiбiмен аралық тарату балансы бекiтiлгенге дейiн орындалуы және құжаттамалық ресiмделуi аяқталмаған таратылатын жинақтаушы зейнетақы қоры қатысатын мәмiлелер жасалмаған болып есептеледi.
83. Тарату комиссиясы тарату массасын толтыру үшiн дебиторлық берешек өндiрiп алу бойынша жұмыс жүргiзуге мiндеттi.
84. Мүлiктiк құқығы және заңды мүддесi соттың жинақтаушы зейнетақы қорын мәжбүрлеп тарату туралы шешiм қабылдауы нәтижесiнде бұзылуы ықтимал заңды тұлғалар, заңды тұлға құрмай-ақ кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын жеке тұлғалар жинақтаушы зейнетақы қорларымен дауларды тiкелей реттеу мақсатында оның тарату комиссиясына жазбаша шағым бередi.
Кредитор жеке тұлғалар жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясына растайтын құжаттардың көшiрмелерiмен бiрге жазбаша өтiнiш бередi.

80. Ликвидационная комиссия проводит оценку имущества ликвидируемого накопительного пенсионного фонда с привлечением оценщика (ков), имеющего (щих) лицензию на осуществление оценочной деятельности по оценке имущества (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов).
Ликвидационная комиссия проводит оценку всего имущества одновременно либо части имущества по мере необходимости в его реализации.
Выбор оценщика для оценки недвижимого имущества независимо от его балансовой стоимости, движимого имущества балансовой стоимостью свыше одной тысячи месячных расчетных показателей за единицу осуществляется путем проведения конкурса (тендера), по результатам которого предпочтение отдается оценщику, предложившему наиболее выгодные условия (размер оплаты за оказываемые услуги, сроки проведения оценки, наличие у оценщика филиальной сети и иные условия). Условия проведения конкурса (тендера) определяются председателем ликвидационной комиссии и публикуются в республиканских или областных периодических печатных изданиях.
Выбор оценщика для оценки одной единицы движимого имущества балансовой стоимостью от пятидесяти до одной тысячи месячных расчетных показателей осуществляется ликвидационной комиссией путем запроса ценовых предложений.
Оценка движимого имущества балансовой стоимостью менее пятидесяти месячных расчетных показателей не проводится.
Сноска. Пункт 80 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
81. Передача имущества дебиторами накопительного пенсионного фонда для погашения задолженности перед ликвидируемым накопительным пенсионным фондом, в том числе в счет исполнения решения суда, должна осуществляться только при наличии акта оценки имущества на дату передачи.
82. Сделки с участием ликвидируемого накопительного пенсионного фонда, имевшие место до вступления в законную силу решения суда о его принудительной ликвидации, исполнение и документальное оформление которых в установленном законодательством Республики Казахстан порядке не было завершено до утверждения промежуточного ликвидационного баланса, считаются несостоявшимися.
83. Ликвидационная комиссия для пополнения ликвидационной массы проводит работу по взысканию дебиторской задолженности.
84. Юридические лица, физические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность без образования юридического лица, чьи имущественные права и законные интересы могут быть нарушены в результате принятия судом решения о принудительной ликвидации накопительного пенсионного фонда, в целях непосредственного урегулирования спора с накопительным пенсионным фондом обращаются к его ликвидационной комиссии с письменной претензией.
Кредиторы - физические лица, обращаются к ликвидационной комиссии накопительного пенсионного фонда с письменным заявлением с приложением копий подтверждающих документов.

85. Кредиторлардың талаптарында талаптың мөлшерi (негiзгi борыштың мөлшерi туралы жеке, сыйақы (мүдде), тұрақсыздық айыбы және басқа айыппұл санкциялары, шығындар, талаптың негiздемесiн және мөлшерiн растайтын құжаттар туралы мәлiметтер және талаптың мөлшерi (күшiне енген сот шешiмдерi, шарттардың көшiрмелерi, борышкердiң борышты мойындауы және басқалары) болуы тиiс.
86. Шағым (өтiнiш) жинақтаушы зейнетақы қоры мен кредитор арасында жасалынған шартта басқа мерзiм келiсiлмеген жағдайда, оны алған күннен бастап екi апта мерзiмде қаралуы тиiс.
87. Жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясы шағымды (өтiнiштi) қарау кезiнде қойылатын талаптың заңдылығын және оның негiздiлiгiн тексеруi керек.
Егер шағымға (өтiнiшке) қаралуға тиiстi қажеттi құжаттар қоса берiлмесе, онда олар өтiнiш берушіден почтамен жiберiлген жолдағы уақытты санамағанда кемiнде 5 жұмыс күнi болатын беру мерзiмiмен сұратып алынады. Талап етiлген құжаттар көрсетiлген мерзiмде алынбаған жағдайда шағым (өтiнiш) қолда бар құжаттар бойынша қаралады.
88. Шағымды (өтiнiштi) алған тарату комиссиясы өтiнiш берушiнiң негiзделген талабын тануға және жазбаша түрде шағымды (өтiнiштi) қарау нәтижелерi бойынша хабарлауға мiндеттi.
Шағымға (өтiнiшке) берiлетiн жауапта мыналар көрсетiледi:
1) шағым (өтiнiш) берушiнiң және жауап беретiн тарату комиссиясының толық атауы, почталық деректемелерi, жауап берiлетiн шағымның (өтiнiштiң) күнi және номерi;
2) шағымды (өтiнiштi) толық немесе iшiнара таныған жағдайда, танылған сома көрсетiледi, егер ол ақшалай бағалауға жатқызылмаса, не шағымның (өтiнiштiң) мерзiмi және қанағаттандыру әдiсi көрсетiледi;
3) шағым (өтiнiш) толық немесе iшiнара ауытқыған жағдайда - шағымның (өтiнiштiң) ауытқуына негiзделген тиiстi нормативтiк құқықтық актiлер мен құжаттарға сүйенген ауытқу себептерi;
4) жауапқа қоса берiлген құжаттардың және басқа дәлелдемелердiң тiзбесi.
89. Шағым (өтiнiш) толық немесе iшiнара қабылданбаған жағдайда, өтiнiш берушiге шағыммен (өтiнiшпен) қоса берiлген құжаттар қайтарылуы тиiс, сондай-ақ шағымды (өтiнiштi) қабылдамауға негiз болатын құжаттар өтiнiш берушiде жоқ болса, олар жiберiледi.
90. Кредиторға жауап арнайы немесе бағалы хатпен, хаттың жiберiлуiн белгiлейтiн басқа байланыс құралдарымен жiберiледi.
91. Шағымды (өтiнiштi) беруге арналған мерзiм жинақтаушы зейнетақы қорын мәжбүрлеп тарату туралы хабарландыру баспада жарияланған күннен бастап есептеледi және екi айдан кем болмауы тиiс.

85. Требования кредиторов должны содержать сведения о размере требования (отдельно о размере основного долга, вознаграждения, неустойки и иных штрафных санкций, убытков, с приложением документов, подтверждающих основание и размер требования (вступившие в законную силу решения судов, копии договоров, признание долга должником и другие документы).
86. Претензия (заявление) подлежит рассмотрению в двухнедельный срок со дня ее получения, если иные сроки не оговорены договором, заключенным между накопительным пенсионным фондом и его кредитором.
87. При рассмотрении претензии (заявления) ликвидационная комиссия проверяет законность предъявляемого требования и его обоснованность.
Если к претензии (заявлению) не приложены документы, необходимые для ее рассмотрения, то они запрашиваются у заявителя с указанием срока их представления, который не может быть менее пяти рабочих дней, не считая времени нахождения почтового отправления в пути. При неполучении затребованных документов к указанному сроку претензия (заявление) рассматривается по имеющимся документам.
88. Ликвидационная комиссия, получившая претензию (заявление), признает обоснованные требования заявителя и в письменной форме уведомляет его о результатах рассмотрения претензии (заявления).
В ответе на претензию (заявление) указывается:
1) полное наименование, почтовые реквизиты заявителя претензии (заявления) и ликвидационной комиссии, которая направляет ответ, дата и номер претензии (заявления), на которую дается ответ;
2) в случае признания претензии (заявления) полностью или частично, указывается признанная сумма, либо срок и способ удовлетворения претензии (заявления), если они не подлежат денежной оценке;
3) в случае отклонения претензии (заявления) полностью или частично - мотивы отклонения со ссылкой на соответствующие нормативные правовые акты и документы, обосновывающие отклонение претензии (заявления);
4) перечень приложенных к ответу документов и иных доказательств.
89. В случае, когда претензия (заявление) отклонена полностью или частично, заявителю возвращаются документы, полученные с претензией (заявлением), а также направляются документы, обосновывающие отклонение претензии (заявления), если их нет у заявителя.
90. Ответ кредитору направляется заказным или ценным письмом, другими средствами связи, обеспечивающими фиксирование его отправки.
91. Срок для предъявления претензий (заявлений) исчисляется со дня опубликования в печати объявления о принудительной ликвидации накопительного пенсионного фонда и не может быть менее двух месяцев.

92. Шағым (өтiнiш) беру, сондай-ақ барлық ұсынылған шағымды (өтiнiштi) қарау мерзiмi аяқталғаннан кейiн, жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясы бiр айлық мерзiмде активтердi және мiндеттемелердi түгендеу нәтижелерiн ескере отырып, аралық тарату балансын жасайды, мұнда таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкiнiң құрамы, кредиторлар берген шағымдар мен өтiнiштердiң тiзбесi, оларды қарау нәтижелерi және жинақтаушы зейнетақы қорының кредиторларынан талап етiлмеген берешектерi, кредиторлардың талаптарының тiзiлiмi туралы мәлiметтер болуы тиiс.
Филиалдары және (немесе) өкiлдiктерi бар жинақтаушы зейнетақы қорларының аралық тарату балансы филиалдар мен өкiлдiктердiң аралық тарату баланстарын ескере отырып жасалады.
93. Шағым (өтiнiш) берген кредитор бiр мезгiлде жинақтаушы зейнетақы қорының борышкерi болса, онда тарату комиссиясы шағымды (өтiнiштi) қарау кезiнде ұсынылған құжаттарға сәйкес аралық тарату балансы бекiгенге дейiн кредитор мен борышкердiң бiр тұлға болып дәл келуi барысында өзара талап ету сынағын өткiзу туралы мәселенi қарайды және пайда болған айырма сомасын аралық тарату балансына енгiзедi.
Аралық тарату балансы бекiгеннен кейiн өзара талап ету сынағы осы кредитордың талабын қанағаттандыру жөнiндегi тиiстi кезегi келген кезде ғана жасалады.
94. Тарату комиссиясы аралық тарату балансын және оған қосымшасын, оның ішінде кредиторлар талабының тізілімін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Жинақтаушы зейнетақы қорларының тарату комиссияларының есеп пен қосымша ақпаратты ұсыну нысандары, мерзімі және кезеңділігі туралы нұсқаулықты бекіту жөнінде» 2004 жылғы 15 наурыздағы № 71 қаулысымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2802 тіркелген) бекітілген нысандар бойынша жасайды.
Ескерту. 94-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
95. Аралық тарату балансы және кредиторлар талаптарының тiзiлiмi жасалғаннан кейiн тарату комиссиясы оларды уәкiлеттi органға бекiтуге ұсынады.
96. Жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясы кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру, олардың мүддесiн қамтамасыз ету мақсатында кредиторлардың талаптарының тiзiлiмiн жасайды және Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнде белгiленген кезектiлiкке сәйкес болуы тиiс.
Кредиторлар талаптарының тiзiлiмiнде әр кредитор туралы, ақша жөнiндегi мiндеттемелер және/немесе мiндеттi төлемдер туралы, әрбiр талаптың кезектiлiгiн қанағаттандыру туралы мәлiметтер көрсетiледi.
Кредиторлардың талаптарының тiзiлiмiне даусыз болып табылатын, белгiленген мерзiмде көрсетiлген және тарату комиссиясы таныған кредиторлардың талаптары кiредi.
Таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының ағымдағы шотына берiлген, заңды күшiне енген сот шешiмдерi бойынша орындау құжаттары кредиторлардың талаптарын есепке алу үшiн тарату комиссиясының төрағасына берiледi.
Орындау құжаттары танылған талаптар деп табылады және орындалмаған сома мөлшерiнде кредиторлардың тiзiлiмiндегi тиiстi кезекте есептеледi.

92. После истечения срока для предъявления претензий (заявлений), а также рассмотрения всех предъявленных претензий (заявлений), ликвидационная комиссия в месячный срок составляет промежуточный ликвидационный баланс с учетом результатов проведенной инвентаризации активов и обязательств, который должен содержать сведения о составе имущества ликвидируемого накопительного пенсионного фонда, перечне заявленных кредиторами претензий и заявлений, результатах их рассмотрения и задолженности, невостребованной кредиторами накопительного пенсионного фонда, реестре требований кредиторов.
Промежуточный ликвидационный баланс накопительного пенсионного фонда, имеющего филиалы и (или) представительства, составляется с учетом промежуточных ликвидационных балансов филиалов и представительств.
93. В случае, если кредитор, предъявивший претензию (заявление), является одновременно должником ликвидируемого накопительного пенсионного фонда, то при рассмотрении претензии (заявления), ликвидационная комиссия в соответствии с представленными документами рассматривает вопрос о проведении зачета взаимных требований в виду совпадения кредитора и должника в одном лице до утверждения промежуточного ликвидационного баланса и включает в промежуточный ликвидационный баланс сумму образовавшейся разницы.
После утверждения промежуточного ликвидационного баланса зачет взаимных требований производится только при наступлении соответствующей очереди удовлетворения требования данного кредитора.
94. Промежуточный ликвидационный баланс и приложения к нему, в том числе реестр требований кредиторов, составляются ликвидационной комиссией по формам, утвержденным постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15 марта 2004 года № 71 «Об утверждении Инструкции о формах, сроках и периодичности представления отчетов и дополнительной информации ликвидационными комиссиями накопительных пенсионных фондов» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 2802).
Сноска. Пункт 94 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
95. После составления промежуточного ликвидационного баланса и реестра требований кредиторов, ликвидационная комиссия представляет их на утверждение в уполномоченный орган.
96. Реестр требований кредиторов составляется ликвидационной комиссией в целях удовлетворения требований кредиторов, обеспечения их интересов и должен соответствовать очередности, установленной Гражданским кодексом Республики Казахстан.
В реестре требований кредиторов указываются сведения о каждом кредиторе, размере его требований по денежным обязательствам и (или) обязательным платежам, об очередности удовлетворения каждого требования.
В реестр требований кредиторов включаются требования кредиторов, которые являются бесспорными, заявлены в установленный срок и признаны ликвидационной комиссией.
Исполнительные документы по решениям судов, вступившим в законную силу, предъявленные к текущему счету ликвидируемого накопительного пенсионного фонда, передаются председателю ликвидационной комиссии для учета требований кредиторов.
Исполнительные документы являются признанными требованиями и учитываются в реестре требований кредиторов в соответствующей очередности в размере неисполненной суммы.

97. Таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының мiндеттемелерi бойынша есеп айырысулар "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 45-2-бабы 7-2-тармағында көзделген шығыстарды қоспағанда, аралық тарату балансы және оның қосымшалары уәкiлеттi органда бекiтiлгеннен кейiн ғана жүзеге асырылады.
7-тарау. Таратылатын жинақтаушы зейнетақы қоры
кредиторларының комитетi
98. Кредиторлардың мүдделерiн қамтамасыз ету мақсатында және жинақтаушы зейнетақы қорын мәжбүрлеп тарату кезiнде олардың қатысуымен шешiм қабылдау үшiн кредиторлар комитетi құрылады.
99. Тарату комиссиясы кредиторлар комитетi құрамының тiзiмiн аралық тарату балансы және кредиторлар талаптарының тiзiлiмi бекiтiлген күннен бастап он жұмыс күні ішінде қалыптастырады, оған тарату комиссиясының төрағасы қол қояды және дереу бекiтуге уәкiлеттi органға жiберiледi. Кредиторлар комитеті құрамының тізімі осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес белгіленген нысан бойынша тарату комиссиясымен жасалады.
Ескерту. 99-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
100. Кредиторлар комитетiнiң құрамы Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнiң 51-бабында көзделген тәртiппен кредиторлар талаптарының тiзiлiмiне енгiзiлген мейлiнше көп талап ету сомасы бар кредиторлар арқылы әр кредиторлар кезегiнен бiр өкiл арқылы қалыптасады.
Тарату комиссиясы мұндай кредиторларға осы кредиторлардың тарату өндiрiсiне қатысу үшiн кредиторлар комитетiнiң құрамына енгiзу туралы деректер жiбередi.
Кредитордың жазбаша келiсiмi болған жағдайда ол кредиторлар комитетiнiң құрамына енгiзiледi.
Кредиторлар комитетінің құрамына таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлері, сондай-ақ, жекелеген кредиторлардың мүдделеріне зиян келтіретін не басқалардың артықшылықтарын білдіретін іс-қимылдар жасауын, тарату рәсімдерін жүзеге асыру кезіндегі жүктелген міндеттерді орындамаған немесе тиісінше орындамаған, Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу фактісінің(лерінің) болуын белгілеуге қатысты осының алдында банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссияларының төрағасы немесе мүшесі болып табылған кредиторлар өкілдері енгізілмейді.
Ескерту. 100-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.

97. Расчеты по обязательствам ликвидируемого накопительного пенсионного фонда осуществляются только после утверждения уполномоченным органом промежуточного ликвидационного баланса и приложений к нему, за исключением расходов, предусмотренных пунктом 7-2 статьи 45-2 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан".
Глава 7. Комитет кредиторов ликвидируемого
накопительного пенсионного фонда
98. В целях обеспечения интересов кредиторов и принятия решений с их участием при принудительной ликвидации накопительного пенсионного фонда создается комитет кредиторов.
99. Список состава комитета кредиторов формируется ликвидационной комиссией в течение десяти рабочих дней с даты утверждения промежуточного ликвидационного баланса и реестра требований кредиторов, подписывается председателем ликвидационной комиссии и незамедлительно направляется на утверждение в уполномоченный орган. Список состава комитета кредиторов составляется ликвидационной комиссией по установленной форме согласно Приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 99 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
100. Состав комитета кредиторов формируется из кредиторов с наибольшей суммой требований, включенных в реестр требований кредиторов, по одному представителю от каждой очереди, предусмотренной статьей 51 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Ликвидационная комиссия направляет таким кредиторам предложения о включении данных кредиторов в состав комитета кредиторов для участия в ликвидационном производстве.
При наличии письменного согласия кредитора он включается в состав комитета кредиторов.
В состав комитета кредиторов не включаются руководящие работники ликвидируемого накопительного пенсионного фонда, а также представители кредиторов, ранее являвшиеся председателем или членом ликвидационной комиссии банка, страховой (перестраховочной) организации, накопительного пенсионного фонда, в отношении которых установлено наличие факта (ов) нарушения законодательства Республики Казахстан, неисполнения или ненадлежащего исполнения возложенных обязанностей при осуществлении ликвидационных процедур, совершения действий, ущемляющих интересы отдельных кредиторов либо предоставляющих преимущества другим.
Сноска. Пункт 100 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).

101. Кредиторлар комитетіне енгізілген кредиторлар саны үш адамнан кем болмауы тиіс.
Кредитор кредиторлар комитетi жұмысынан бас тартуы мүмкiн. Мұндай жағдайда тарату комиссиясы таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының мейлiнше көп талап ету сомасы бар келесi кредиторына ұсыныс жiбередi.
Кредиторлар комитетi мүшесiнiң талабы толық қанағаттандырылған жағдайда ол кредиторлар комитетiнiң құрамынан шығарылады. Мұндай жағдайда тарату комиссиясы кейiн уәкiлеттi органға бекiтуге кредиторлар комитетiнiң тiзiмiн ұсына отырып, кредиторлар комитетi құрамын өзгерту жөнiнде жұмыс жасайды.
Ескерту. 101-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
102. Тарату комиссиясы кредиторлар комитетiнiң барлық мүшелерiн комитеттiң бiрiншi мәжiлiсi өтетiн орын мен күн туралы хабардар етедi.
Кредиторлар комитетiнiң бiрiншi мәжiлiсi кредиторлар комитетiнiң құрамы бекiтiлген күннен бастап он күннен кешiктiрiлмейтiн мерзiмде өткiзiледi. Кредиторлар комитетi бiрiншi мәжiлiсiнде дауыс беру рәсiмiндегi тең дауыс алу кезiнде шешушi дауыс алу құқығы берiлетiн комитет төрағасын сайлайды. Кредиторлар комитетiнiң төрағасы комитеттiң жұмыс жоспарын жасайды және бекiтедi.
103. Кредиторлар комитетiнiң одан кейiнгi мәжiлiстерi комитет белгiлейтiн тәртiп пен мерзiмде шақырылады.
104. Кредиторлар комитетi:
1) жинақтаушы зейнетақы қорын тарату барысында жасалатын барлық құжаттармен танысуға;
2) кредиторлардың құқықтары мен мүдделерiн бұзу туралы шағымын қарауға қатысуға;
3) жинақтаушы зейнетақы қорын тарату барысында кредиторлардың құқықтарын, заңды мүдделерiн және Қазақстан Республикасының заңнамалық талаптарын бұзушылықтар, оның iшiнде жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясы төрағасының және (немесе) мүшелерiнiң өздерiнiң мiндеттемелерiн орындамағаны және (немесе) тиiстi дәрежеде орындамағаны туралы уәкiлеттi органға және сотқа хабарлауға;
4) тарату комиссиясының әрекетiне сотқа және уәкiлеттi органға шағым жасауға;
5) мүлiк сату бойынша аукциондарды және тарату комиссиясының мәжiлiсiн қоса алғанда, кез келген тарату рәсiмi болған кезде қатысуға құқығы бар комитет кредиторлары мүшелерiнiң iшiнен кредитордың өкiлдерiн сайлауға;
6) тарату комиссиясынан таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының қаржылық жай-күйi туралы ақпарат берудi талап етуге;
7) таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорынан өндiрiп алуға мүмкiн емес дебиторлық берешектiң көлемiн бекiтуге;

101. Количество кредиторов, включенных в комитет кредиторов, не может быть менее трех человек.
Кредитор может отказаться от участия в работе комитета кредиторов. В этом случае ликвидационная комиссия направляет предложение последующему кредитору, имеющему наибольшую сумму требования к ликвидируемому накопительному пенсионному фонду.
В случае полного удовлетворения требований члена комитета кредиторов, он исключается из состава комитета кредиторов. В этом случае ликвидационная комиссия проводит работу по изменению состава комитета кредиторов с последующим представлением списка комитета кредиторов на утверждение в уполномоченный орган.
Сноска. Пункт 101 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
102. Ликвидационная комиссия уведомляет всех членов комитета кредиторов о месте и дате проведения первого заседания комитета.
Первое заседание комитета кредиторов проводится в срок не позднее десяти дней со дня утверждения состава комитета кредиторов. На первом заседании комитет кредиторов выбирает председателя комитета, которому предоставляется право решающего голоса при равенстве голосов в процедуре голосования. Председатель комитета кредиторов составляет и утверждает план работы комитета.
103. Последующие заседания комитета кредиторов созываются в порядке и сроки, определяемые комитетом.
104. Комитет кредиторов может:
1) знакомиться со всеми документами, составляемыми в процессе ликвидации накопительного пенсионного фонда;
2) принимать участие в рассмотрении жалоб кредиторов о нарушении их прав и интересов;
3) информировать уполномоченный орган и суд о нарушениях прав, интересов кредиторов и законодательства Республики Казахстан в процессе ликвидации накопительного пенсионного фонда, в том числе о неисполнении и (или) ненадлежащем исполнении своих обязанностей председателем и (или) членами ликвидационной комиссии;
4) обжаловать в суд и уполномоченный орган действия ликвидационной комиссии;
5) избирать представителей кредиторов из числа членов комитета кредиторов, которые имеют право присутствовать при совершении любой из процедур ликвидации, включая аукционы по реализации имущества и заседания ликвидационной комиссии;
6) требовать от ликвидационной комиссии предоставления информации о финансовом состоянии ликвидируемого накопительного пенсионного фонда;
7) утверждать объем невозможной к взысканию дебиторской задолженности ликвидируемого накопительного пенсионного фонда;

8) тарату комиссиясы берген жинақтаушы зейнетақы қорының тарату, конкурстық массасын жүзеге асыру жоспарын бекiтуге;
9) жинақтаушы зейнетақы қорының қаржылық жағдайын ескере отырып, тарату комиссиясының төрағасына және (немесе) мүшелеріне, сондай-ақ тартылған қызметкерлерге төленетiн қосымша төлемдердiң мөлшерiн қоса, тарату шығыстарының сметасын бекiтуге;
10) алынып тасталды
11) тарату комиссиясының жинақтаушы зейнетақы қорының балансынан мүлiктi есептен шығару туралы актiнi бекiтуге құқылы.
Ескерту. 104-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
104-1. Кредиторлар комитеті жоқ болған жағдайда, сондай-ақ осы Ереженің 104-тармағымен көзделген функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асырмаса, тарату комиссиясының төрағасы жүзеге асырады.
Ескерту. 104-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
105. Кредиторлар комитетiнiң мәжiлiсi хаттамамен ресiмделедi.
Кредиторлар комитетiнiң шешiмi жай көпшiлiк дауыспен қабылданады.
106. Жинақтаушы зейнетақы қорының барлық қалған кредиторлары кеңес беру дауысы құқығымен кредиторлар комитетiнiң мәжiлiсiне қатысуға құқылы.
8-тарау. Таратылатын жинақтаушы зейнетақы қоры
кредиторларының талаптарын қанағаттандыру
107. Таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының кредиторларының талаптарын, оның ішінде банкрот болуына байланысты қанағаттандыру Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 45-бабы 7-тармағының екінші, үшінші, төртінші және бесінші бөліктерінде белгіленген тәртіп пен кезектілік бойынша аралық тарату балансы бекітілген күннен бастап жүргізіледі.
Ескерту. 107-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
108. Әрбiр кезектiң талабы осының алдындағы кезектiң талаптары толық қанағаттандырылған соң барып қанағаттандырылады.
Таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкi бiр кезектi қанағаттандыруға жетпеген жағдайда жинақтаушы зейнетақы қорының ақшасы және мүлкi (өзгесi) осы кезектiң кредиторлары арасында қанағаттандырылуы тиiс талаптар сомасына теңбе-тең кредиторлар талаптарының тізіліміне сәйкес бөлiнедi.
Ескерту. 108-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.

8) утверждать представленный ликвидационной комиссией план реализации ликвидационной, конкурсной массы накопительного пенсионного фонда;
9) утверждать смету ликвидационных расходов, включая размер дополнительных выплат председателю и (или) членам, а также привлеченным работникам ликвидационной комиссии с учетом финансового состояния накопительного пенсионного фонда;
10) исключен - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ) ;
11) утверждать акт ликвидационной комиссии на списание имущества с баланса накопительного пенсионного фонда.
Сноска. Пункт 104 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
104-1. В случае отсутствия комитета кредиторов, а также при не осуществлении им своих функций, полномочия, предусмотренные пунктом 104 настоящих Правил, осуществляет председатель ликвидационной комиссии.
Сноска. Глава 7 дополнена пунктом 104-1 в соответствии с  постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
105. Заседание комитета кредиторов оформляется протоколом.
Решение комитета кредиторов принимается простым большинством голосов.
106. Все остальные кредиторы накопительного пенсионного фонда могут участвовать в заседании комитета кредиторов с правом совещательного голоса.
Глава 8. Удовлетворение требований кредиторов
ликвидируемого накопительного пенсионного фонда
107. Удовлетворение требований кредиторов ликвидируемого накопительного пенсионного фонда, в том числе в связи с его банкротством, производится ликвидационной комиссией в порядке и очередности, установленными частями второй, третьей, четвертой и пятой пункта 7 статьи 45 Закона о пенсионном обеспечении, в соответствии с промежуточным ликвидационным балансом, начиная со дня его утверждения.
Сноска. Пункт 107 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
108. Требования каждой очереди удовлетворяются после полного удовлетворения требований предыдущей очереди.
При недостаточности имущества ликвидируемого накопительного пенсионного фонда для удовлетворения всех признанных требований одной очереди деньги и (иное) имущество ликвидируемого накопительного пенсионного фонда распределяются между кредиторами этой очереди пропорционально суммам требований, подлежащих удовлетворению в соответствии с реестром требований кредиторов.
Сноска. Пункт 108 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).

109. Кезектiлiк бойынша кезек келген жағдайда кредитордың талабы Қазақстан Республикасының заңнамаларына қарама-қайшы келмейтiн тәсiлмен, оның iшiнде ақшалай нысанда және (немесе) есеп айырысудың тепе-теңдiгiн сақтай отырып, мүлікті, оны бағалау құны бойынша заттай беру арқылы, сондай-ақ таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының баланстық және баланстан тыс шоттарындағы дебиторлық берешек бойынша қанағаттандырылуы мүмкiн.
Ескерту. 109-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
110. Тарату комиссиясы талаптарды (өтініштерді) ұсыну үшін белгілеген мерзім өткеннен кейін тарату комиссиясы таныған, бірақ тарату балансын бекіткенге дейінгі кредиторлар талаптары, кредиторлар талаптары тізіліміне енгізілмейді, басқа кредиторлық берешек ретінде жеке баланс шотында ескеріледі және белгіленген мерзім ішінде анықталған кредиторлар талаптарын қанағаттандырғаннан кейін қалған борышкер мүлкінен қанағаттандырылады.
Тарату комиссиясының талаптарды (өтініштерді) ұсыну үшін белгілеген мерзімі өткеннен кейін белгілі болған және тарату комиссиясы танымаған кредиторлар талаптары кредитордың ұсынған талаптарының қанағаттандырылғандығы және олардың кредиторлар талаптары тізіліміне тиісті кезекке қойылғандығы жөніндегі сот шешімі негізінде ғана енгізіледі.
Ескерту. 110-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
111. Тарату комиссиясы кредиторлардың талаптарын қанағаттандырудан не оларды қараудан бас тартқан жағдайда кредитор жинақтаушы зейнетақы қорының тарату балансы бекiтiлгенге дейiн тарату комиссиясының атына сотқа шағым бередi.
Кредиторлардың белгiленген мерзiмде өтiнiш жасаған, бiрақ тарату комиссиясы танымаған, оларды қанағаттандыру туралы соттың шешiмi бар талаптары кредиторлармен есеп айырысу үшiн белгiленген кезектiлiк тәртiбiмен орындалады. Аталған талаптар толық қанағаттандырылғанға дейiн есеп айырысу жасалған кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру кезегi уақытша тоқтатылады.
112. Таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкi жеткiлiксiз болған жағдайдағы, сондай-ақ тарату балансы бекiтiлгенге дейiнгi кредиторлардың шағымдарын (өтiнiштерiн) қанағаттандырмау өтелген болып есептеледi.
Кредиторлардың тарату комиссиясы танымаған, егер кредитор сотқа шағым бермеген болса және сот шешiмi бойынша кредитордың талабын қанағаттандырудан бас тартқан жағдайдағы талаптары өтелген болып есептеледi.

109. При наступлении соответствующей очереди требование кредитора с его согласия может быть удовлетворено способами, не противоречащими законодательству Республики Казахстан, в том числе в денежной форме и (или) посредством передачи имущества в натуральной форме по его оценочной стоимости, а также дебиторской задолженности, числящейся на балансовых и внебалансовых счетах ликвидируемого накопительного пенсионного фонда, с соблюдением принципа пропорциональности расчетов.
Сноска. Пункт 109 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
110. Признанные ликвидационной комиссией требования кредиторов, заявленные после истечения установленного ликвидационной комиссией срока для предъявления претензий (заявлений), но до утверждения ликвидационного баланса, не включаются в реестр требований кредиторов, а учитываются на отдельном балансовом счете как прочая кредиторская задолженность и удовлетворяются из имущества должника, оставшегося после удовлетворения требований кредиторов, заявленных в установленный срок.
Требования кредиторов, заявленные после истечения установленного ликвидационной комиссией срока для предъявления претензий (заявлений) и непризнанные ликвидационной комиссией, включаются в реестр требований кредиторов только на основании решения суда об удовлетворении предъявленных кредитором требований и включении их в реестр требований кредиторов в соответствующую очередь.
Сноска. Пункт 110 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
111. В случае отказа ликвидационной комиссии в удовлетворении требований кредиторов, либо уклонения от их рассмотрения кредитор может до утверждения ликвидационного баланса накопительного пенсионного фонда обратиться в суд с иском к ликвидационной комиссии.
Требования кредиторов, заявленные в установленный срок, но не признанные ликвидационной комиссией, в отношении которых имеется решение суда об их удовлетворении, исполняются в порядке очередности, установленной для расчетов с кредиторами. До полного удовлетворения указанных требований удовлетворение требований кредиторов очереди, с которой производились расчеты, приостанавливается.
112. Претензии (заявления) кредиторов, не удовлетворенные из-за недостаточности имущества ликвидируемого накопительного пенсионного фонда, а также не заявленные до утверждения ликвидационного баланса, считаются погашенными.
Погашенными считаются требования кредиторов, не признанные ликвидационной комиссией, если кредитор не обращался с иском в суд и требования, в удовлетворении которых решением суда кредитору отказано.

113. Тарату комиссиясы таныған және кредиторлардың талап ету тiзiлiмiне енгiзiлген кредитордың мiндеттемелерiн, шағымдарын (өтiнiштерiн) орындау мүмкiн болмаған жағдайда тарату комиссиясы кредиторға төленбеген соманы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген тәртiппен нотариустың депозитiне аударады.
114. Таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының кредиторлармен есеп айырысуы аяқталғаннан кейiнгi мүлкiн тарату комиссиясы Қазақстан Республикасының акционерлiк қоғамдар туралы заңнамасында көзделген тәртiппен акционерлер арасында бөледi.
9-тарау. Таратылатын жинақтаушы зейнетақы
қорының мүлкiн сату тәртiбi
1-параграф. Таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының
мүлкiн сату бойынша аукционды ұйымдастыру
және өткiзу тәртiбi
115. Таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорында бар ақша кредиторлар мен акционерлердiң талаптарын қанағаттандыруға жеткiлiксiз болса, тарату комиссиясы жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкiн сатуды осы Ережеде белгiленген тәртiппен жүзеге асырады.
Ескерту. 115-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
116. Тарату комиссиясының төрағасы мүлiктi сату туралы шешiмiн, сондай-ақ таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкiн сату Жоспарын таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының кредиторлар комитетi бекiтедi.
Таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкiн сату Жоспарын кредиторлар комитетi бекiткенге дейiн тарату комиссиясының төрағасы соңынан мүлiктi сату жөнiнде жасалған жұмыс туралы кредиторлар комитетiне есеп бере отырып, таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкiн сата алады.
Таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорында кредиторлар комитетi болмаған жағдайда мүлiктi сату жөнiндегi шешiм, сондай-ақ таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкiн сату Жоспарын тарату комиссиясының төрағасы бекiтедi және мәлiмет беру үшiн уәкiлеттi органға жiбередi.
Ескерту. 116-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
117. Мүлiктi сату iске асыру Жоспарына сәйкес сауда-саттықтағы жариялылық, ашықтық және жетiмдiлiк принциптерiне сәйкес жүзеге асырылады.
Тарату комиссиясы аукциондар өткiзу кезiнде осы Ереженiң  150-тармағында көзделген жағдайдан басқа жағдайда сауда-саттықты жүргiзу әдiсiн (ағылшын немесе голланд) таңдауды дербес жүзеге асырады.

113. В случае невозможности исполнения обязательства перед кредитором, претензия (заявление), которого была признана ликвидационной комиссией и включена в реестр требований кредиторов, ликвидационная комиссия может перечислить невыплаченную кредитору сумму на депозит нотариуса в порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан.
114. Оставшееся после завершения расчетов с кредиторами имущество ликвидируемого накопительного пенсионного фонда распределяется ликвидационной комиссией между акционерами в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах.
Глава 9. Порядок реализации имущества ликвидируемого
накопительного пенсионного фонда
Параграф 1. Порядок организации и проведения
аукциона по реализации имущества ликвидируемого
накопительного пенсионного фонда
115. Если имеющихся у ликвидируемого накопительного пенсионного фонда денег недостаточно для удовлетворения требований кредиторов и акционеров, ликвидационная комиссия осуществляет реализацию имущества накопительного пенсионного фонда в порядке, установленном настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 115 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
116. Решение председателя ликвидационной комиссии о реализации имущества, а также План реализации имущества ликвидируемого накопительного пенсионного фонда утверждаются комитетом кредиторов ликвидируемого накопительного пенсионного фонда.
До утверждения комитетом кредиторов Плана реализации имущества ликвидируемого накопительного пенсионного фонда председатель ликвидационной комиссии может реализовывать имущество ликвидируемого накопительного пенсионного фонда с последующим представлением комитету кредиторов отчета о проведенной работе по реализации имущества.
В случае отсутствия в ликвидируемом накопительном пенсионном фонде комитета кредиторов, решение о реализации имущества, а также План реализации имущества ликвидируемого накопительного пенсионного фонда утверждаются председателем ликвидационной комиссии и направляются для сведения в уполномоченный орган.
Сноска. Пункт 116 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
117. Реализация имущества осуществляется согласно Плану реализации на торгах с соблюдением принципов гласности, публичности и доступности.
При проведении аукционов ликвидационная комиссия самостоятельно осуществляет выбор метода проведения торгов (английский или голландский), за исключением случая, предусмотренного пунктом 150 настоящих Правил.

118. Таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының бiр мүлiк бiрлiгi үшiн жүз айлық есептiк көрсеткiштен асатын бағалау құны бар үйлерiн, ғимараттарын, өзге жылжымайтын мүлiк объектiлерiн, көлiк құралдарын олардың құнына қарамай, сондай-ақ таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының өзге мүлкiн сату тек қана жария сауда-саттық (аукцион) арқылы жасалуы тиiс.
Тарату комиссиясы таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының бiр мүлiк бiрлiгi үшiн жүз айлық есептiк көрсеткiштен кем бағалау құны бар өзге мүлкiн жария сауда-саттық арқылы емес, сатып алу-сату шартын жасау жолымен, бiрақ бағалау құнынан төмен емес бағамен сатуы мүмкiн.
Бағалау құны мүліктің бірлігіне жүз айлық есептік көрсеткіштен кем емес жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкі бағалау құнынан кем емес баға бойынша осы мүлікті алуға ниет білдірген тұлғалар жоқ болған жағдайда ғана және кредиторлар комитеті мүлікті сату бағасын бекіткеннен кейін бағалау құнынан төмен баға бойынша сатылуы мүмкін.
Баланстық құны елу айлық есептік көрсеткіштен кем емес мүліктің бірлігін тарату комиссиясы кредиторлар комитеті бекіткен баға бойынша жария сауда-саттық жүргізбестен сатуы мүмкін.
Ескерту. 118-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
119. Таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкiн сату алдындағы дайындық шараларына мыналар кiредi:
1) Таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкiнiң құрылымын қайта қарау (сегментация, шоғырландыру) және нәтижесiнде объектiнi сату анықталатын лоттарды қалыптастыру жөнiнде ұсыныстар дайындау;
2) бағалау қызметiн жүзеге асыруға лицензиясы бар бағалаушыны(ларды) таңдау жөнiндегi iс-шараларды жүргiзу;
3) таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкiн Қазақстан Республикасының заңнамасы белгiлеген тәртiппен бағалау;
4) таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкiн сату туралы хабарландыруды жариялау жөнiндегi iс-шараларды жүргiзу;
5) таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкiн сату жоспарын кредиторлар комитетi қарауы және бекiту үшiн дайындау және ұсыну;
6) тартылып отырған жеке немесе заңды тұлғамен сауда-саттық жүргiзу жөнiнде қызмет көрсету туралы шарт жасасу.
Ескерту. 119-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.

118. Здания и сооружения, иные объекты недвижимости, транспортные средства ликвидируемого накопительного пенсионного фонда независимо от их стоимости, а также иное имущество ликвидируемого накопительного пенсионного фонда оценочной стоимостью свыше ста месячных расчетных показателей за одну единицу имущества подлежат реализации только через публичные торги (аукцион).
Иное имущество ликвидируемого накопительного пенсионного фонда оценочной стоимостью менее ста месячных расчетных показателей за одну единицу имущества, ликвидационная комиссия может реализовать без проведения публичных торгов, путем заключения договора купли-продажи, но по цене не ниже оценочной стоимости.
Имущество накопительного пенсионного фонда оценочной стоимостью менее ста месячных расчетных показателей за одну единицу имущества может быть продано по цене ниже оценочной стоимости только в случае отсутствия лиц, желающих приобрести данное имущество по цене, не ниже оценочной стоимости, и при утверждении комитетом кредиторов цены реализации имущества.
Имущество балансовой стоимостью менее пятидесяти месячных расчетных показателей за одну единицу ликвидационная комиссия может реализовать без проведения публичных торгов по цене, утвержденной комитетом кредиторов.
Сноска. Пункт 118 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
119. Меры по предпродажной подготовке имущества ликвидируемого накопительного пенсионного фонда включают в себя:
1) выработку предложений по реструктуризации (сегментации, консолидации) имущества ликвидируемого накопительного пенсионного фонда и формированию лотов, по результатам которой определяется объект реализации;
2) проведение мероприятий по выбору оценщика (ков), имеющего (щих) лицензию на осуществление оценочной деятельности;
3) оценку имущества ликвидируемого накопительного пенсионного фонда в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
4) организацию мероприятий по опубликованию объявления о реализации имущества ликвидируемого накопительного пенсионного фонда;
5) подготовку и вынесение для рассмотрения и утверждения комитетом кредиторов плана реализации имущества ликвидируемого накопительного пенсионного фонда;
6) заключение договора об оказании услуг по проведению торгов с привлекаемым физическим или юридическим лицом.
Сноска. Пункт 119 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).

120. Сату жоспарында сатылатын объект туралы ұсыныстар және олардың жан-жақты сипаттамасы, бағалау құны, бастапқы (және сауда-саттықтың голланд әдiсi кезiндегi барынша төмен) сату бағасы және сауда-саттықты жүргiзу кезеңі және әдiсi туралы мәлiметтер болады.
Ескерту. 120-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
121. Тарату комиссиясы таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкiн сатуды осы Ережеде белгiленген тәртiпке сәйкес, мынадай талаптар мен мақсаттарды негiзге ала отырып жүргiзедi:
1) сатылып отырған мүлiкке бағаны осы аймақтағы мүлiктiң осыған ұқсас түрлерiне берiлiп отырған нарықтық бағадан кем емес бағаны белгiлеу;
2) мүлiктi мейлiнше жоғары бағамен сату;
3) мүлiктi сату кезiнде шығындарды кемiту.
122. Сауда-саттықты ұйымдастырушы таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкiн сату туралы хабарландыруды аукцион өткiзiлетiн күнге дейiн кем дегенде он күнтiзбелiк күн бұрын республикалық немесе облыстық мерзiмдiк баспасөз басылымдарында мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде жариялайды.
Аукцион ол туралы хабарландыру жарияланған күннен бастап отыз күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей жүргiзiледi. Әрбiр жеке аукционға баспасөз басылымында жеке хабарландыру берiледi.
Ескерту. 122-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
123. Сауда-саттықты жүргiзу туралы ақпараттық хабарламада мыналар болады:
1) сауда-саттықты жасау күнi, орны және уақыты;
2) мүлкi сатылуға қойылып отырған таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының атауы және тарату комиссиясының мекен-жайы;
3) қойылатын лоттардың сипаттамасы (мазмұны);
4) әрбiр лот бойынша сауда-саттық жүргiзу әдiсi;
5) сатуға қойылған лоттардың бастапқы және барынша төмен бағалары;
6) кепiл жарнаны енгiзу мөлшерi, мерзiмi және тәртiбi, сатушының деректемелерi;
7) өтiнiмдердi қабылдау орны, уақыты және мерзiмi;
8) сату объектiсiмен танысу күнi, уақыты және орны;
9) сату объектiсiн сатып алу жөнiндегi төлем талаптары;
10) сауда-саттықты жүргiзу ережелерiмен танысу және өзге де ақпараттар алуға болатын мекен-жай және телефондар;
11) сатушының шешiмi бойынша басқа қосымша ақпарат.
124. Сауда-саттықты ұйымдастырушы сауда-саттық өткенге дейiн әрбiр қатысушыға оның тiркелген сәтiнде берiлетiн аукционға қойылатын әрбiр лоттың ұсақ-түйегiне дейiн сипаттама берiлген аукцион картасын дайындайды.

120. План реализации содержит предложения об объектах реализации и их подробную характеристику, сведения об оценочной стоимости, стартовой (и минимальной - при голландском методе торгов) цене реализации, периоде и методе проведения торгов.
Сноска. Пункт 120 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
121. Ликвидационная комиссия производит реализацию имущества ликвидируемого накопительного пенсионного фонда в соответствии с установленным настоящими Правилами порядком, исходя из следующих условий и целей:
1) установления цен на реализуемое имущество не менее рыночных цен на аналогичные виды имущества в данном регионе;
2) реализации имущества по возможно более высокой цене;
3) минимизации потерь от распродажи имущества.
122. Организатор проведения торгов публикует объявление о реализации имущества ликвидируемого накопительного пенсионного фонда не менее чем за десять календарных дней до даты проведения аукциона в республиканских или областных периодических печатных изданиях на государственном и русском языках.
Аукцион проводится не позднее тридцати календарных дней со дня опубликования объявления о нем. На каждый отдельный аукцион дается отдельное объявление в печатном издании.
Сноска. Пункт 122 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
123. Информационное сообщение о проведении торгов содержит:
1) дату, место и время проведения торгов;
2) наименование ликвидируемого накопительного пенсионного фонда, имущество которого выставляется на реализацию и адрес ликвидационной комиссии;
3) характеристику (содержание) выставляемых лотов;
4) метод проведения торгов по каждому лоту;
5) стартовые и минимальные цены лотов, выставляемых на реализацию;
6) размер, сроки и порядок внесения гарантийного взноса, реквизиты продавца;
7) место, время и сроки приема заявок;
8) дату, время и место ознакомления с объектом реализации;
9) условия оплаты по приобретенному объекту реализации;
10) телефоны и адреса, где можно ознакомиться с правилами проведения торгов и получить иную информацию;
11) другую дополнительную информацию по решению продавца.
124. До проведения торгов организатором проведения торгов подготавливается аукционная карта, содержащая детальную характеристику каждого лота, выставляемого на аукцион, которая выдается каждому участнику в момент его регистрации.

125. Ақпараттық хабарландыру жарияланғаннан кейiн сатушы аукционды ұйымдастыру және өткiзу және сату объектiсi туралы ақпаратты алуға тiлек бiлдiрушiлердiң барлығының еркiн қол жеткiзуiн қамтамасыз етедi.
126. Сатушының функциясына мыналар кiредi:
1) кепiл жарналарын қабылдау;
2) аукционды жүргiзу барысына бақылауды жүзеге асыру;
3) сауда-саттық жеңiмпазымен сатып алу-сату шартын жасау және оны бақылау;
4) қатысушылар мен сатып алушылардың есеп айырысуын жүзеге асыру.
127. Аукционға қатысуға осы Ережеде белгiленген тәртiппен тiркеуден өткен жеке және заңды тұлғалар жiберiледi.
128. Аукционға қатысуға таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының бұрынғы басшы қызметкерлерiне, сауда-саттықты жүргiзушi ұйымдастырушыға, тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелеріне, сондай-ақ таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының кредиторлары болып табылатын тұлғаларға қатысуға жол берiлмейдi.
Ескерту. 128-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
129. Таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының аукцион арқылы сатып отырған мүлкiн сатып алуға тiлек бiлдiрген тұлғалар кепiл жарна енгiзедi.
Ескерту. 129-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
130. Аукционға қатысу үшiн кепiл жарна барлық таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорлары үшiн бiрдей мөлшерде белгiленедi және әрбiр сату объектiсi үшiн оның бастапқы бағасының бес процентi болады.
131. Кепiл жарна қатысушының мынадай мiндеттемелерiн қамтамасыз ету болып табылады:
1) сауда-саттық қорытындылары туралы хаттамасына қол қою;
2) сауда-саттық қорытындылары туралы хаттамасына сәйкес сатып алу-сату шартын жасау;
3) сатып алу-сату шарты бойынша мiндеттемелердi тиiсiнше орындау.
132. Қатысушылар кепiл жарнаны кез келген санда енгiзуi мүмкiн. Бiр кепiл жарна сауда-саттыққа қатысу және ол кепiл жарна енгiзген нақты бiр лотты сатып алу құқығын бередi.
133. Кепiл жарнаны қатысушының атынан осы Ереженiң 128-тармағында көрсетiлген тұлғалардан басқа кез келген жеке немесе заңды тұлға енгiзуi мүмкiн. Кепiл жарнаны алушы сатушы болып табылады.
134. Сауда-саттықта жеңiске жеткен және сатып алу-сату шартын жасаған қатысушының кепiл жарнасы сатып алу-сату шарты бойынша есептелетiн төлемдердiң шотына есептеледi.
135. Сатушы кепiл жарнаны мынадай жағдайларда қайтармайды:

125. После публикации информационного сообщения продавец обеспечивает свободный доступ всем желающим к информации об организации и правилах проведения аукциона и объекту реализации.
126. К функциям продавца относятся:
1) прием гарантийных взносов;
2) осуществление контроля за ходом проведения аукциона;
3) заключение договора купли-продажи с победителем торгов и контроль за его исполнением;
4) осуществление расчетов с участниками и покупателями.
127. К участию в аукционе допускаются физические и юридические лица, прошедшие регистрацию в порядке, определенном настоящими Правилами.
128. К участию в аукционе не допускаются бывшие руководящие работники ликвидируемого накопительного пенсионного фонда, организатор проведения торгов, председатель и члены ликвидационной комиссии, а также лица, являющиеся кредиторами ликвидируемого накопительного пенсионного фонда.
Сноска. Пункт 128 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
129. Лица, желающие приобрести имущество ликвидируемого накопительного пенсионного фонда, реализуемое через аукцион, вносят гарантийный взнос.
Сноска. Пункт 129 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
130. Гарантийный взнос для участия в аукционе устанавливается в одинаковом размере для всех ликвидируемых накопительных пенсионных фондов и составляет по каждому объекту реализации пять процентов от его стартовой цены.
131. Гарантийный взнос является обеспечением следующих обязательств участника:
1) подписать протокол о результатах торгов;
2) заключить договор купли-продажи в соответствии с протоколом о результатах торгов;
3) надлежащим образом исполнить обязательства по договору купли-продажи.
132. Участники могут внести любое количество гарантийных взносов.
Один гарантийный взнос дает право на участие в торгах и покупке одного конкретного лота, по которому был внесен гарантийный взнос.
133. Гарантийный взнос может быть внесен от имени участника любым другим физическим или юридическим лицом, за исключением лиц, указанных в пункте 128 настоящих Правил. Получателем гарантийного взноса является продавец.
134. Гарантийный взнос участника, победившего в торгах и заключившего договор купли-продажи, относится в счет причитающихся платежей по договору купли-продажи.
135. Гарантийный взнос не возвращается продавцом в случаях:

1) аукцион өткенге дейiнгi үш күн iшiнде аукционға қатысудан бас тартса;
2) сауда-саттық жеңiмпазы сауда-саттықтың қорытындысы туралы хаттамаға қол қоюдан бас тартқан не сатып алу-сату шартын жасаудан бас тартқан жағдайда;
3) қатысушының оның қорытындысымен келiспей, негiзсiз сауда-саттық қорытындысы туралы хаттамаға қол қоюдан бас тартуы;
4) сатып алушының сатып алу-сату шарты бойынша мiндеттемелерiн орындамауы немесе тиiсiнше орындамауы.
136. Барлық басқа жағдайларда кепiл жарналар аукцион аяқталғаннан кейiн бес банктiк күннен аспайтын мерзiмде, ал егер сатушының банктiк шотына ақша аукционнан кейiн түскен болса, онда олар түскен күннен бастап бес банктiк күн iшiнде қайтарылады.
137. Аукционға қатысушыларды тiркеу ақпараттық хабарлама жарияланған күннен бастап жасалады және аукционның басталуына бiр сағат қалғанда аяқталады.
138. Аукционға қатысушы ретiнде тiркелу үшiн мыналарды беру қажет:
1) аукционға қатысудың белгiленген нысан бойынша өтiнiмдi;
2) жеке басты куәландыратын куәлiктi немесе жеке басты куәландыратын өзге құжатты;
3) кепiл жарнаның енгiзiлгендiгiн растайтын төлем құжатының немесе кiрiс ордерiнiң көшiрмелерiн;
4) сауда-саттыққа қатысушы өкiлiнiң өкiлеттiгiн растайтын құжатты;
5) заңды тұлғалар қосымша жарғының, заңды тұлғаның тiркелгендiгi туралы куәлiктiң нотариатта куәландырылған расталған көшiрмелерiн бередi.
Ескерту. 138-тармаққа өзгерісу енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасы төрағасының 2007.05.28 N 155 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыcымен.
139. Аукционға қатысушыларды тiркеу сатушы ерiктi нысанда жүргiзетiн сауда-саттыққа қатысушыларды тiркеу журналында тiркеледi.
140. Тiркеуден өткен тұлға аукцион болатын күнi аукцион нөмiрiне айырбасталатын қатысушы билетiн алады. Аукцион нөмiрiн сауда-саттық барысында басқа тұлғаның пайдалануына тыйым салынады.
141. Аукционға қатысушының мынадай мүмкiндiктерi бар:
1) сауда-саттыққа жеке немесе өз өкiлдерi арқылы қатыса алады;
2) ақысыз қосымша мәлiметтер алуға, сауда-саттыққа шығарылған сату объектiсi туралы нақтылауға;
3) сауда-саттықтағы сатылып жатқан сату объектiсiн алдын-ала қарауға;
4) оның құқықтары бұзылған жағдайда сотқа шағым жасауға;
5) осы Ереженiң 135-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, кепiл жарнасын қайтарып алуға;
6) аукционға қатысу жөнiндегi өзiнiң өтiнiмiн, бұл туралы сатушыға жазбаша хабарлай отырып, қайтарып алуға.
142. Аукционға кiрiс билетiн төлеген барлық ықылас бiлдiрушiлер қатыса алады. Кiру билетiн сатушы дербес белгiлейдi, бiрақ ол билеттiң бiр ең төмен есептiк көрсеткiшiнен аспауы тиiс. Бұқаралық ақпарат құралдарының өкiлдерi, аукцион қатысушылары, уәкiлеттi органның және кредиторлар комитетiнiң өкiлдерi кiру билеттерiн төлеуден босатылады.

1) отказа от участия в аукционе менее чем за три дня до его проведения;
2) отказа победителя торгов от подписания протокола о результатах торгов либо от заключения договора купли-продажи;
3) отказа участника от подписания протокола о результатах торгов без обоснования несогласия с его результатами;
4) неисполнения или ненадлежащего исполнения покупателем обязательств по договору купли-продажи.
136. Во всех остальных случаях гарантийные взносы возвращаются в срок не более пяти банковских дней со дня окончания аукциона, а если деньги поступили на банковский счет продавца после аукциона, то в течение пяти банковских дней со дня их поступления.
137. Регистрация участников аукциона производится со дня публикации информационного сообщения и заканчивается за час до начала аукциона.
138. Для регистрации в качестве участника аукциона необходимо представить:
1) заявку на участие в аукционе установленной формы;
2) удостоверение личности или иной удостоверяющий личность документ;
3) копию платежного документа или приходного ордера, подтверждающего внесение гарантийного взноса;
4) документ, подтверждающий полномочия представителя участника торгов;
5) юридические лица дополнительно представляют нотариально заверенные копии устава, свидетельства о регистрации юридического лица.
Сноска. Пункт 138 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.05.2007 N 155 (вводится в действие с 01.01.2012).
139. Регистрация участников аукциона производится в журнале регистрации участников торгов, который ведется продавцом в произвольной форме.
140. Лицо, прошедшее регистрацию, получает билет участника, который обменивается на аукционный номер в день аукциона. Использование аукционного номера другим лицом в процессе торгов запрещено.
141. Участник аукциона может:
1) участвовать в торгах лично или через своих представителей;
2) бесплатно получать дополнительные сведения, уточнения по выносимому на торги объекту реализации;
3) предварительно осматривать реализуемый на торгах объект;
4) обращаться в суд при нарушении его прав;
5) на возврат гарантийного взноса, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 135 настоящих Правил;
6) отозвать свою заявку на участие в аукционе, сообщив об этом письменно продавцу.
142. На аукционе могут присутствовать все желающие, оплатившие входной билет. Стоимость входного билета определяется продавцом самостоятельно, но не должна превышать одного минимального расчетного показателя за один билет. Представители средств массовой информации, участники аукциона, представители уполномоченного органа и комитета кредиторов освобождаются от оплаты входных билетов.

143. Сатушы былай жасай алмайды:
1) қатысушыдан аукционға қойылған лоттар қатарынан соны немесе мынаны сатып алғысы келетiндiгi туралы ақпаратты талап етуге;
2) сауда-саттыққа дайындық кезiнде және оны өткiзу кезеңiнiң барысында сауда-саттыққа қатысушыларға қатысы бар ақпаратты жария етуге;
3) аукционға қатысушылардан осы Ереженiң 138-тармағында аталғандардан басқа, қатысушы ретiнде тiркелу үшiн қосымша құжаттар ұсынуды талап етуге.
144. Аукционды сауда-саттықты ұйымдастырушы өткiзедi. Аукцион сату объектiсiнiң қысқаша сипаттамасы, лоттың бастапқы (барынша төмен) бағасы, бағаның өзгеру қарқыны және сауда-саттықты жүргiзу әдiсi көрсетiлген жүргiзу ережелерiн хабарлаудан басталады. Қатысушы тұлғалар аукционның барысына ықпал ете алмайды немесе оны жүргiзу тәртiбiн бұза алмайды, керiсiнше болған жағдайда олар аукцион өтiп жатқан залдан шығарылып жiберiлуi мүмкiн.
145. Сауда-саттықты жүргiзудi ұйымдастырушы сауда-саттықты жүргiзу барысында қадамын жариялай отырып өзгертуi мүмкiн. Қадамын өзгерту сатылатын объектiнiң бастапқы бағасының бестен бастап онға дейiнгi процентi шегiнде белгiленедi.
146. Сауда-саттықтағы лоттарды рет-ретiмен қою туралы шешiмдi сауда-саттықты жүргiзудi ұйымдастырушы қабылдайды. Бұл тәртiп аукцион картасында белгiленген тәртiппен сәйкес келмеуi мүмкiн.
147. Аукционға бiрнеше лоттарды шығарған кезде әрбiр лот бойынша сауда-саттықтың әртүрлi әдiстерiн жасауға жол берiледi.
148. Сауда-саттық төменде сипатталған екi әдiстiң бiрi бойынша жүргiзiледi:
1) сауда-саттықтың ағылшын әдiсi бойынша сауда-саттықты жүргiзетiн ұйымдастырушы лоттың бастапқы бағасын және бағаның өсу қадамын жариялайды. Қатысушылар нөмiрлерiн көтеру арқылы сауда-саттыққа қатысушылар бастапқы бағаны көтере бередi, бiрақ ол жарияланған қадамнан кем болмауы керек. Сауда-саттықты жүргiзетiн ұйымдастырушы сауда-саттықта лот бойынша қатысушылардың аукциондық нөмiрлерiн жариялайды, бағаны бекiтедi және оны көтерудi ұсынады. Лот бойынша сауда-саттық барынша жоғары ұсынылған бағаға дейiн жүредi. Лотқа барынша жоғары баға ұсынған қатысушы сауда-саттықты ұйымдастырушы арқылы жарияланады. Сауда-саттықты ұйымдастырушы лоттың соңғы бағасын үш рет қайталайды және басқа көтерiлген нөмiрлер болмаған жағдайда балғаны ұрып, сауда-саттықтың жеңiмпазын және осы лоттың сатылғандығын жариялайды.
Ағылшын әдiсi бойынша жүргiзiлген сауда-саттық мынадай жағдайда өткен жоқ деп есептеледi:
сауда-саттыққа қатысуға ұсыныс бiлдiрушiлерден өтiнiм болмаған жағдайда;
сауда-саттыққа қатысуға тек бiр ғана өтiнiм берiлуi;
сауда-саттыққа қатысушылардың келмеуi;
сауда-саттық жеңiмпазының сауда-саттық хаттамасына қол қоюдан бас тартуы немесе сатып алу-сату объектiсi бойынша сатушымен одан әрi есеп айырысу тәртiбiнiң бұзылуы;

143. Продавец не может:
1) требовать от участника информацию о его намерениях приобрести тот или иной лот из числа выставленных на аукцион;
2) разглашать информацию, имеющую отношение к участникам торгов, в течение всего периода подготовки торгов и их проведения;
3) требовать от участников аукциона предоставления дополнительных документов для регистрации в качестве участника, кроме перечисленных в пункте 138 настоящих Правил.
144. Аукцион проводит организатор проведения торгов. Аукцион начинается с объявления правил его проведения, в которых указывается краткая характеристика объекта реализации, стартовая (минимальная) цена лота, шаг изменения цены и метод проведения торгов. Присутствующие лица не могут влиять на ход аукциона или нарушать правила его проведения, в противном случае они могут быть удалены из зала проведения аукциона.
145. Организатор проведения торгов может менять шаг в процессе торгов, объявляя об этом. Шаг изменения устанавливается в пределах от пяти до десяти процентов стартовой цены объекта реализации.
146. Решение о последовательности выставления лотов на торги принимает организатор проведения торгов. Этот порядок может не соответствовать порядку, установленному в аукционной карте.
147. При вынесении на аукцион нескольких лотов допускается по каждому лоту проведение различных методов торгов.
148. Торги проводятся по одному из двух ниже описанных методов:
1) английский метод торгов, при котором организатор проведения торгов объявляет стартовую цену лота и шаг увеличения цены. Поднятием номера участники торга повышают стартовую цену, но не менее чем на объявленный шаг. Организатор проведения торгов объявляет аукционные номера, участвующих в торгах по лоту, закрепляет цену и предлагает ее повысить. Торги по лоту идут до максимально предложенной цены.
Участник, предложивший наиболее высокую цену за лот, объявляется организатором торгов. Организатор проведения торгов трижды повторяет последнюю цену лота, и при отсутствии других поднятых номеров с ударом молотка называет победителя торгов и объявляет о реализации данного лота.
Торги, проводимые по английскому методу, считаются несостоявшимися в случае:
отсутствия заявок от желающих принять участие в торгах;
подачей только одной заявки на участие в торгах;
неявки участников торгов;
отказа победителя торгов от подписания протокола торгов или нарушение им порядка дальнейших расчетов с продавцом по объекту купли-продажи;

2) сауда-саттықтың голланд әдiсi бойынша сауда-саттықты жүргiзетiн ұйымдастырушы лоттың бастапқы және барынша төмен бағасын жариялайды және жаңа бағаны жариялай отырып, жарияланған қадам бойынша оны төмендетедi. Сауда-саттықты жүргiзетiн ұйымдастырушы баға жарияланғандағы ең бiрiншi аукциондық нөмiрiн көтерген қатысушы нөмiрiн атайды, лоттың соңғы бағасын үш рет қайталайды, және басқа нөмiрлер көтерiлмеген жағдайда, балғаны ұру арқылы сауда-саттықтың жеңiмпазын және осы лоттың сатылғандығын жариялайды. Осы баға сауда-саттыққа қойылған лоттың барынша төмен бағасынан төмен болуы тиiс емес.
Сауда-саттыққа голланд әдісі бойынша бірінші рет қойылып отырған лоттың ең төменгі бағасы мүлікті бағалау жөніндегі бағалау қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар бағалаушыны (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтер құнын қоспағанда) тарта отырып, тарату комиссиясы белгілеген соңғы баға құнының 80%-дан төмен болмауы керек. Сауда-саттыққа голланд әдісі бойынша екінші рет және бірнеше рет қойылып отырған лоттың ең төменгі бағасы мүлікті бағалау жөніндегі бағалау қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар бағалаушыны (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтер құнын қоспағанда) тарта отырып, тарату комиссиясы белгілеген соңғы баға құнының 50%-нан төмен болмауы керек.
Егер бағаны жариялаған сәтте екi немесе одан көп нөмiр бiр мезгiлде көтерiлген жағдайда, сауда-саттықты жүргiзетiн ұйымдастырушы бағаны реттелген қадам шегi бойынша жеңiмпаз анықталған сәтке дейiн көтере бередi. Голланд әдiсi бойынша сауда-саттықта жарияланған қадам белгiленген қадамға тең, бiрақ өсу жағына қарай. Егер бағаны көтеру кезiнде нөмiрлерiн бiр мезгiлде көтерген сауда-саттыққа қатысушылардың ешқайсысы мүлiктi көтерiлген баға бойынша сатып алуға ықылас бiлдiрмесе, онда сауда-саттықты жүргiзетiн ұйымдастырушы жеребе тарту рәсiмiн қолданады.
Жеребе тарту нөмiрлерiн бiр мезгiлде көтерген сауда-саттыққа қатысушы тұлғалардың сауда-саттықты жүргiзетiн ұйымдастырушының конверттердiң бiрiне "жеңiмпаз" жазуы бар парағы, ал басқасындағы (олардағы) таза парақ салып дайындаған конверттерiнiң бiрiн суырып алу арқылы жасалады. Сауда-саттық жеңiмпазы болып "жеңiмпаз" жазуы бар парақ болған конверттi суырып алған сауда-саттық жеңiмпазы болып танылады.
Сауда-саттықты жүргiзетiн ұйымдастырушы лоттың барынша төмен бағасын жариялау кезiнде қатысушылардың ешқайсысы осы лотты сатып алуға тiлек бiлдiрмеген жағдайда лот сауда-саттықтан алынып тасталады.
Голланд әдiсi бойынша жүргiзiлген сауда-саттық мынадай жағдайда өткен жоқ деп есептеледi:
сауда-саттыққа қатысуға ұсыныс бiлдiрушiлерден өтiнiм болмаған жағдайда;
сауда-саттыққа қатысуға тек бiр ғана өтiнiмнiң берiлуi;
сауда-саттыққа қатысушылардың келмеуi;
сауда-саттық жеңiмпазының сауда-саттық хаттамасына қол қоюдан бас тартуы немесе сатып алу-сату объектiсi бойынша сатушымен одан әрi есеп айырысу тәртiбiнiң бұзылуы.
Егер, сауда-саттық жасалмаған жағдайда, Сауда-саттықты ұйымдастырушы жасалмаған сауда-саттық туралы хаттаманы жасайды.
Ескерту. 148-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.

2) голландский метод торгов, при котором организатор проведения торгов объявляет стартовую и минимальную цену лота и понижает ее с объявленным шагом, объявляя новую цену. Организатор проведения торгов называет номер участника, который первым поднял аукционный номер при объявленной цене, трижды повторяет последнюю цену лота, и при отсутствии других поднятых номеров с ударом молотка, называет победителя торгов и объявляет о реализации данного лота. Данная цена не может быть ниже минимальной цены выставляемого на торги лота.
Минимальная цена лота, выставляемого на торги по голландскому методу впервые, составляет не менее 80 % его последней оценочной стоимости, устанавливаемой ликвидационной комиссией с привлечением оценщика, имеющего лицензию на осуществление оценочной деятельности по оценке имущества (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов). Минимальная цена лота, выставляемого на торги по голландскому методу во второй и более раз, составляет не менее 50 % его последней оценочной стоимости, устанавливаемой ликвидационной комиссией с привлечением оценщика, имеющего лицензию на осуществление оценочной деятельности по оценке имущества (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов).
В случае если в момент объявления цены одновременно поднимаются два или более номера, то организатор проведения торгов начинает повышать цену на величину фиксированного шага до момента определения победителя. Объявленный шаг равен установленному шагу на торгах по голландскому методу, но в сторону увеличения. Если при повышении цены никто из лиц, участвующих в торгах, одновременно поднявших свои номера, не изъявил желание приобрести имущество по цене с повышением, то организатор проведения торгов применяет процедуру жеребьевки.
Жеребьевка заключается в вытягивании лицами, участвующими в торгах, одновременно поднявших свои номера, подготовленных организатором проведения торгов одинаковых конвертов, в одном из которых находится лист бумаги с надписью "победитель", а в другом (их) - чистый лист бумаги. Победителем торгов признается участник торгов, вытянувший конверт, в котором находится лист бумаги с надписью "победитель".
Если при объявлении организатором проведения торгов минимальной цены лота ни один из участников не изъявил желание приобрести данный лот, то лот снимается с торгов.
Торги, проводимые по голландскому методу, считаются несостоявшимися в случае:
отсутствия заявок от желающих принять участие в торгах;
подачи только одной заявки на участие в торгах;
неявки участников торгов;
отказа победителя торгов от подписания протокола торгов или нарушение им порядка дальнейших расчетов с продавцом по объекту купли-продажи.
В случае если торги не состоялись, Организатор торгов составляет протокол о несостоявшихся торгах.
Сноска. Пункт 148 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).

149. Аукцион оған екiден кем емес қатысушы қатысқан жағдайда өткiзiлдi деп есептеледi.
150. Аукционға бiрiншi рет қойылған мүлiктi сату сауда-саттықтың тек қана ағылшын әдiсi бойынша жүргiзiледi.
151. Осы Ережеде аты аталған аукцион өткiзудiң кез келген бiр әдiсi бойынша сауда-саттық өтпедi деп танылған жағдайда, сатушы таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкiн сату жоспарына өзгерiстер енгiзедi. Мүлiктi сату жоспарына енгiзiлген өзгерiстердi кредиторлар комитетi, ал ол болмаған жағдайда тарату комиссиясының төрағасы бекiтедi және уәкiлеттi органға жiберiледi. Өзгерiстерде сатылатын лоттардың өзге құрылымы және (немесе) өзге бастапқы (барынша төмен) бағасы болады.
152. Сауда-саттықты жүргiзу кезiнде бiр сатып алушы қатысатын мүлiктi сату жоспарына енгiзiлген өзгерiстердi ескере отырып, сауда-саттықты жүргiзетiн ұйымдастырушы ұсынылып отырған лотты бiр ғана қатысушыға ағылшын әдiсi бойынша бастапқы бағадан төмен емес, голланд әдiсi бойынша барынша төмен бағадан кем емес бағамен сатады.
153. Сол күнi әрбiр сатылған лот бойынша сауда-саттықтың нәтижесi сауда-саттықтың нәтижесi туралы хаттамамен ресiмделедi, оған сауда-саттықты жүргiзетiн ұйымдастырушы, сауда-саттық жеңiмпазы және сауда-саттықтың соңында әрбiр лот бойынша барлық қатысушылар қол қояды. Сауда-саттыққа қатысушыларға кепiл жарна сауда-саттықтың қорытындысы туралы хаттамаға қол қойған жағдайда ғана қайтарылады. Хаттамаға қол қоймаған сауда-саттыққа қатысушы оның қорытындысымен неге келiспейтiндiгiн жазбаша негiздеп бередi.
154. Сауда-саттық қорытындысы туралы хаттамаға қол қоюдан бас тартқан сауда-саттық жеңiмпазы одан әрi аукционға қатысу құқығынан айырылады. Бұл жағдайда осы объектiдегi сауда-саттық жаңаланады.
155. Сауда-саттық қорытындысы туралы хаттама сауда-саттық жеңiмпазының және сатушының объектiнi сату бағасы бойынша сатып алу-сату шартын жасайтын сауда-саттық қорытындысы мен мiндеттемелерiн белгiлейтiн құжат болып табылады.
156. Аукцион өткеннен кейiн үш күн iшiнде шарттың мәнi, тараптар құқықтары, мiндеттерi және жауапкершiлiгi, сату объектiсiнiң түпкiлiктi бағасы, төлем шарттары, тараптар деректемелерi, сондай-ақ сатып алушы мен сатушы қол қоятын, тараптар арасында жасалатын сауда-саттық объектiсiн қабылдау-өткiзу актiсiн жасайтын тараптардың көздеуi бойынша өзге талаптар көрiнiс табатын сатып алушы мен сатушының арасында сатып алу-сату шарты жасалады.
2-параграф. Сауда-саттыққа қатысушылар арасында
есеп айырысуды жүргiзу тәртiбi
157. Сатып алушы мен сатушы арасында сатып алу-сату шартын жасағаннан кейiн бес банктiк күннен кешiктiрмей сатып алушы шартта көрсетiлген соманы сатушының ағымдағы шотына аударады және растама ретiнде оған тиiстi төлем құжатының көшiрмесiн ұсынады.

149. Аукцион считается состоявшимся, если в нем участвуют не менее двух участников.
150. Реализация имущества, выставляемого на аукцион впервые, производится только по английскому методу торгов.
151. В случае признания торгов несостоявшимися, при любом из перечисленных в настоящих Правилах методах проведения аукциона, продавец вносит изменения в план реализации имущества ликвидируемого накопительного пенсионного фонда. Изменения, вносимые в план реализации имущества, утверждаются комитетом кредиторов, а в случае его отсутствия - председателем ликвидационной комиссии и направляются в уполномоченный орган.
Изменения содержат иную структуру продаваемых лотов и (или) их иную стартовую (минимальную) цену.
152. При проведении торгов, с учетом внесенных изменений в план реализации имущества, в которых принимает участие один покупатель, организатор проведения торгов продает единственному участнику выставляемый лот по цене не ниже стартовой при английском методе, не ниже минимальной - при голландском методе.
153. Результаты торгов по каждому проданному лоту в тот же день оформляются протоколом о результатах торгов, который подписывается продавцом, организатором проведения торгов, победителем торгов и всеми участниками по окончанию торга по каждому лоту. Участникам торгов гарантийный взнос возвращается только в случае подписания ими протокола о результатах торгов.
Участник торгов, не подписавший протокол, письменно обосновывает свое несогласие с его результатами.
154. Победитель торгов, отказавшийся подписать протокол о результатах торгов, лишается права дальнейшего участия в аукционе. В этом случае торги по данному объекту возобновляются.
155. Протокол о результатах торгов является документом, фиксирующим результаты торгов и обязательства победителя торгов и продавца заключить договор купли-продажи объекта по цене реализации.
156. В течение трех дней после проведения аукциона между покупателем и продавцом заключается договор купли-продажи, в котором отражаются предмет договора, права, обязанности и ответственность сторон, окончательная цена объекта реализации и условия оплаты, реквизиты сторон, а так же иные условия по усмотрению сторон с составлением между сторонами акта приема-передачи объекта торгов, который подписывается покупателем и продавцом.
Параграф 2. Порядок проведения
расчетов между участниками торгов
157. Не позднее пяти банковских дней после заключения между продавцом и покупателем договора купли-продажи покупатель перечисляет указанную в договоре сумму на текущий счет продавца и представляет ему в подтверждение копию соответствующего платежного документа.

158. Сатып алушы аукционда сатып алынған мүлiк үшiн қажеттi төлемдi осы Ереженiң 157-тармағымен белгiленген мерзiмде енгiзбеген жағдайда, сатушы осы шарттың талаптарында көзделген бiржақты тәртiппен сатып алу-сату шартын бұзады. Сатып алушы енгiзген кепiл жарна оған қайтарылмайды және осы мүлiк сауда-саттыққа екiншi рет қойылады. Сатып алушының сату объектiсi үшiн төлем енгiзбеген кездегi жауапкершiлiгi оның сатушымен жасалған сатып алу-сату шартында көзделедi.
10-тарау. Таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының
мұрағатқа құжаттарын сақтауды және берудi ұйымдастыруға
қойылатын талаптар
159. Жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясы есеп беру, сақталуы тиiс құжаттарды ресiмдеу мен сақтауды қамтамасыз ету, оның iшiнде мұрағатты және құжаттаманы басқару жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның нормативтiк құқықтық актiлерiнiң талаптарына сәйкес тарату комиссиясының қызметiне байланысты мәселелер бойынша жинақтаушы зейнетақы қорларына қойылатын барлық талаптарды орындауды қамтамасыз етедi.
160. Жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясының құрамы өзгерген жағдайда сақталуы тиiс iстердi және құжаттарды тарату комиссиясының жаңа құрамына (оның жеке мүшелерiне) қабылдау-беру таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының iстерiн және құжаттарын қабылдау-өткiзу актiсi негiзiнде жасалады.
161. Жинақтаушы зейнетақы қорының қызметі нәтижесінде пайда болған құжаттардың сақтау мерзімі көрсетілген тізбесі Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Жинақтаушы зейнетақы қорларында сақталуға жататын негізгі құжаттардың тізбесін және олардың сақталу мерзімдерін белгілеу туралы» 2004 жылғы 27 желтоқсандағы № 377 қаулысымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3422 тіркелген) белгіленеді.
Ескерту. 161-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
162. Iстер мен құжаттардың сақтау мерзiмiн есептеу iс жүргiзу аяқталған жылдан кейiнгi жылдың бiрiншi қаңтарынан басталады.
163. Сақтауға жатқызылмайтын құжаттарды жою мұрағатты және құжаттаманы басқару жөнiндегi тиiстi органның сараптамалық-тексеру комиссиясымен келiсiлiп, тарату комиссиясының төрағасы бекiткен актiмен ресiмделедi.
164. Құжаттарды тиiсiнше ресiмдемей және келiспей жоюға, сондай-ақ уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленген құжаттарды сақтау мерзiмiн бұзуға жол берiлмейдi.

158. В случае не внесения покупателем в срок, установленный пунктом 157 настоящих Правил, необходимой платы за имущество, приобретенное им на аукционе, договор купли-продажи расторгается в одностороннем порядке продавцом, что предусматривается условиями данного договора.
Внесенный покупателем гарантийный взнос ему не возвращается и данное имущество повторно выставляется на торги. Ответственность покупателя за не внесение платы за объект реализации предусматривается в договоре купли-продажи между ним и продавцом.
Глава 10. Требования к организации хранения и
передачи документов ликвидируемого накопительного
пенсионного фонда в архив
159. Ликвидационная комиссия обеспечивает выполнение всех требований, предъявляемых к накопительным пенсионным фондам по вопросам обеспечения учета, оформления и сохранности документов, подлежащих хранению, в том числе, связанных с деятельностью ликвидационной комиссии в соответствии с требованиями нормативных правовых актов уполномоченного государственного органа по управлению архивами и документацией.
160. При изменении состава ликвидационной комиссии прием- передача дел и документов, подлежащих хранению, новому составу ликвидационной комиссии (ее отдельным членам) производится на основании акта приема-передачи дел и документов ликвидируемого накопительного пенсионного фонда.
161. Перечень документов, образующихся в результате деятельности накопительного пенсионного фонда, с указанием сроков хранения, устанавливается постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года № 377 «Об установлении перечня основных документов, подлежащих хранению, и сроков их хранения в накопительных пенсионных фондах» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 3422).
Сноска. Пункт 161 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
162. Исчисление сроков хранения дел и документов производится с первого января года, следующего за годом окончания их делопроизводством.
163. Уничтожение документов, не подлежащих хранению, оформляется актом, утверждаемым председателем ликвидационной комиссии по согласованию с экспертно-проверочной комиссией соответствующего органа управления архивами и документацией.
164. Уничтожение документов без надлежащего оформления и согласования, а также нарушение сроков хранения документов, установленных нормативными правовыми актами уполномоченного органа, не допускается.

165. Таратылған жинақтаушы зейнетақы қорының жинақтаушы зейнетақы қорын тарату толық аяқталу сәтiнде сақтау мерзiмi өтпеген, уақытша сақталуы тиiс құжаттары уәкiлеттi органның аймақтық өкiлдiктерiне қабылдау-өткiзу актiсi бойынша берiледi.
166. Таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының тұрақты сақталуы тиiс құжаттары тиiсiнше ресiмделедi және уәкiлеттi мемлекеттiк органның мұрағатты және құжаттаманы басқару органына берiледi.
167. Iстердi мұрағаттық сақтауға беруге дайындау кезiнде құжаттардың есебi мен сақталуын ұйымдастыруға жауапты тұлға тiзiмдемеге енгiзiлген iстердiң ресiмделуiнiң, қалыптасуының және iстер санының сәйкестiгiнiң дұрыстығын, таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының iс номенклатурасына сәйкес расталған iстер санын тексередi. Құжаттарды беру тiзiмдемелер бойынша жүзеге асырылады және актiмен ресiмделедi.
Егер таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының құжаттарын өңдеудiң жай-күйi және сапасы тиiсiнше жағдайда болмаса, онда тарату комиссиясы оны тәртiпке келтiрудi ұйымдастырады.
Таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының құжаттарын сақтауды ұйымдастыру жөнiндегi шығыстар таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының қаражаты есебiнен жүргiзiледi.
11-тарау. Таратуды аяқтау
168. Таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының кредиторларымен және акционерлерiмен есеп айырысуы аяқталғаннан кейiн тарату комиссиясы сотқа уәкiлеттi органмен келiсiлген тарату туралы есептi және тарату балансын ұсынады.
Сот тарату туралы есептi және тарату балансын бекiтедi және тарату өндiрiсiнiң аяқталғандығы туралы ұйғарым шығарады.
169. Тарату комиссиясы сот ұйғарымының көшiрмесiн заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеудi жүзеге асыратын әдiлет органына, сондай-ақ уәкiлеттi органға жiбередi.
170. Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiн тоқтатуды тiркеу оларды мәжбүрлеп тарату кезiнде Заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
170-1. Жинақтаушы зейнетақы қорының қызметін тоқтатуды тіркегеннен кейін тарату комиссиясы бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға жинақтаушы зейнетақы қорының қызметін тоқтатуды тіркеу туралы бұйрықтың көшірмесін ұсынады.
Ескерту. 170-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

165. Документы ликвидированного накопительного пенсионного фонда, подлежащие временному хранению, сроки хранения которых не истекли на момент полного завершения ликвидации накопительного пенсионного фонда, передаются по акту приема-передачи в региональные представительства уполномоченного органа.
166. Документы ликвидируемого накопительного пенсионного фонда, подлежащие постоянному хранению, надлежащим образом оформляются и передаются на хранение в уполномоченный государственный орган управления архивами и документацией.
167. При подготовке дел к передаче на архивное хранение, лицом, ответственным за организацию учета и сохранность документов, проверяется правильность их оформления, формирования и соответствия количества дел, включенных в опись, количеству дел, заверенных в соответствии с номенклатурой дел ликвидируемого накопительного пенсионного фонда. Передача документов осуществляется по описям и оформляется актом.
Если состояние и качество обработки документов ликвидируемого накопительного пенсионного фонда находятся в ненадлежащем состоянии, то ликвидационная комиссия организовывает их упорядочение.
Расходы по организации хранения документов ликвидируемого накопительного пенсионного фонда производятся за счет средств ликвидируемого накопительного пенсионного фонда.
Глава 11. Завершение ликвидации
168. После завершения расчетов с кредиторами и акционерами принудительно ликвидируемого накопительного пенсионного фонда ликвидационная комиссия представляет в суд согласованный с уполномоченным органом отчет о ликвидации и ликвидационный баланс.
Суд утверждает отчет о ликвидации и ликвидационный баланс и выносит определение о завершении ликвидационного производства.
169. Ликвидационная комиссия направляет копию определения суда в орган юстиции, осуществляющий государственную регистрацию юридических лиц, и уполномоченному органу.
170. Регистрация прекращения деятельности накопительных пенсионных фондов при их принудительной ликвидации производится в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан о государственной регистрации юридических лиц.
170-1. После регистрации прекращения деятельности накопительного пенсионного фонда ликвидационная комиссия в течение пяти рабочих дней представляет в уполномоченный орган копию приказа о регистрации прекращения деятельности накопительного пенсионного фонда.
Сноска. Правила дополнены пунктом 170-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

171. Тарату комиссиясының өкiлеттiгi жинақтаушы зейнетақы қорының таратылуын тiркеу туралы әдiлет органының бұйрығын алғаннан кейiн, жинақтаушы зейнетақы қорының құжаттарын мұрағатқа сақтау үшiн тапсырғаннан кейiн және бұл жөнiнде уәкiлеттi органға хабарлағаннан кейiн тоқтатылады.
12-тарау. Қорытынды ережелер
172. Осы Ережеде реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамалық нормаларына сәйкес шешiлуi тиiс.
Жинақтаушы зейнетақы қорларын
мәжбүрлеп тарату ережесіне
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
___________ жылғы __ тоқсанға
тарату шығыстарының сметасы
___________________________________________________
таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының атауы
N
Шығыстар бабы атауы
Жоспарланған шығыстар сомасы (мың теңгемен)
1
2
3
Ай
1
Еңбекке ақы төлеу шығыстары
1.1
Тарату комиссиясы төрағасының, мүшелерінің еңбегіне, сондай-ақ еңбек шарттары негізінде жұмыс істейтін тартылған қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу шығыстары
лауазымды жалақы сомасы
жеке табыс салығы сомасы
міндетті зейнетақы жарнасы сомасы
1.2
Өтелмелі қызмет көрсету шарттары бойынша қызмет көрсететін тартылған қызметкерлердің еңбектеріне ақы төлеу шығыстары
2
Бюджетке ақша аудару жөніндегі шығыстар
әлеуметтік салық
әлеуметтік аударымдар
мүлікке салынатын салық
көлік құралдарына салынатын салық
жер салығы
қосылған құн салығы
жер учаскесін пайдалану төлемі
қоршаған орта эмиссиясы үшін төлем
3
Әкімшілік шығыстар
қызметтік және шаруашылық қажеттіліктерге көлік жалдау жөніндегі қызмет көрсетулер
байланыс қызмет көрсетулері
үйлер мен ғимараттарды күзету және сигнализация жөніндегі қызмет көрсетулер
көлікті күзету жөніндегі қызмет көрсетулер
көлікке арналған тұрақты ұсыну жөніндегі қызмет көрсетулер
көлікті тіркеу жөніндегі қызмет көрсетулер
көлікті техникалық қарау жөніндегі қызмет көрсетулер
көлікті сақтандыру жөніндегі қызмет көрсетулер
коммуналдық қызмет көрсетулер
мердігерлік тәсілмен жүзеге асырылатын ағымдағы жөндеу, негізгі құрал-жабдықтарға техникалық, сервистік қызмет көрсету (қарау) жөніндегі жұмыстар
үй-жайды жалдау
тіркеу органдарында жылжымайтын мүлікті және тиісті құжаттаманы тіркеу жөніндегі қызмет көрсетулер
мүлікке баға беру жөніндегі қызмет көрсетулер
бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау жөніндегі қызмет көрсетулер
жылу жүйесін қосуға дайындық жөніндегі қызмет көрсетулер
сантехникалық жұмыстар
мүлікті сақтау жөніндегі қызмет көрсетулер
мемлекеттік баж салығын төлеу
нотариатта куәландыру жөніндегі қызмет көрсетулер
мүлікті тасымалдау, тиеу, түсіру жөніндегі қызмет көрсетулер
терезелер, есіктерге торкөзді дайындау және қою жөніндегі жұмыстар
аукциондар өткізу жөніндегі қызмет көрсетулер
инкассациялық қызмет көрсетулер
сараптама жасау жөніндегі қызмет көрсетулер
аудит жүргізу жөніндегі қызмет көрсетулер
құжаттарды аудару жөніндегі қызмет көрсетулер
телефон нөмірлерін орнату, ауыстыру немесе тасымалдау
өзекті жағдайдағы акционерлер тізіліміне қолдау көрсететін тіркеуші қызметі
құжаттарды ғылыми-техникалық өңдеу жөніндегі қызмет және оларды мұрағатқа тапсыру
таратуды тіркеу жөніндегі алымды төлеу
4
Тауар-материалдық құндылықтарды сатып алу шығыстары
офис жабдықтарын жұмысқа қабілетті жағдайда ұстау
көлік құралдарын ұстау
үй-жайларды ұстау
қағаз және бланктік өнімдерді сатып алу
кеңсе тауарларын сатып алу
жанар-жағар май материалдарын сатып алу
5
Іссапарлық шығыстар
6
Көзделмеген шығыстар
Бір айдың қорытындысы
Бір айдың қорытындысы
Бір айдың қорытындысы
Тоқсан ішіндегі барлығы
Тарату комиссиясының
төрағасы     _____________________________________  ________________
(тегі, аты, бар болса әкесінің аты)     (қойған қолы)
Бас бухгалтер _____________________________________ ________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)   (қойған қолы)
Орындаушы  ________________________________________ ________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)    (қойған қолы)
телефон.
Жинақтаушы зейнетақы қорларын
мәжбүрлеп тарату ережесіне
2-қосымша

171. Полномочия ликвидационной комиссии прекращаются после получения приказа органа юстиции о регистрации ликвидации накопительного пенсионного фонда, сдачи документов накопительного пенсионного фонда для хранения в архив и уведомления об этом уполномоченного органа.
Глава 12. Заключительные положения
172. Вопросы, неурегулированные настоящими Правилами, подлежат разрешению в соответствии с нормами законодательства Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам принудительной
ликвидации накопительных
пенсионных фондов
Сноска. Правила дополнены приложением 1 в соответствии с  постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
Смета ликвидационных расходов
за __ квартал ___________ года
_________________________________________________________
наименование ликвидируемого накопительного пенсионного фонда
Наименование статей расходов
Сумма планируемых
расходов
(в тысячах тенге)
1
2
3
Месяц
1
Расходы на оплату труда
1.1
Расходы на оплату труда председателя,
членов, а также привлеченных работников
ликвидационной комиссии, работающих на
основании трудовых договоров
сумма должностного оклада
сумма индивидуального подоходного налога
сумма обязательных пенсионных взносов
1.2
Расходы на оплату труда привлеченных
работников, оказывающих услуги по
договорам возмездного оказания услуг
2
Расходы по отчислениям в бюджет
социальный налог
социальные отчисления
налог на имущество
налог на транспортные средства
земельный налог
налог на добавленную стоимость
плата за пользование земельными участками
плата за эмиссии в окружающую среду
3
Административные расходы
услуги по найму транспорта для служебных
и хозяйственных нужд
услуги связи
услуги по охране и сигнализации зданий и
сооружений
услуги по охране транспорта
услуги по предоставлению стоянки для
транспорта
услуги по регистрации транспорта
услуги по техническому осмотру транспорта
услуги по страхованию транспорта
коммунальные услуги
работы по текущему ремонту, техническому,
сервисному обслуживанию (осмотру)
основных средств, осуществляемых
подрядным способом
аренда помещения
услуги по регистрации недвижимости
и соответствующей документации
в регистрирующих органах
услуги по оценке имущества
услуги по публикации в средствах массовой
информации
услуги по подготовке отопительной системы
к запуску
сантехнические работы
услуги по хранению имущества
оплата государственной пошлины
услуги по нотариальному удостоверению
услуги по транспортировке, погрузке,
разгрузке имущества
работы по изготовлению и установке
решеток на окна, дверей
услуги по проведению аукционов
услуги инкассации
услуги по проведению экспертизы
услуги по проведению аудита
услуги по переводу документов
установка, смена или перенос телефонных
номеров
услуги регистратора для поддержания
реестра акционеров в актуальном состоянии
услуги по научно-технической обработке
документов и сдаче их в архив
оплата сбора за регистрацию ликвидации
4
Расходы на приобретение
товарно-материальных ценностей
содержание офисного оборудования
в рабочем состоянии
содержание транспортных средств
содержание помещений
приобретение бумажной и бланочной
продукции
приобретение канцелярских товаров
приобретение горюче-смазочных материалов
5
Командировочные расходы
6
Непредвиденные расходы
Итого за месяц
Итого за месяц
Итого за месяц
Всего за квартал
Председатель
ликвидационной комиссии ________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ______________________________________ _________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель       ______________________________________ _________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
телефон.
Приложение 2
к Правилам принудительной
ликвидации накопительных
пенсионных фондов

Ескерту. 2-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
______________________________________________
Таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының атауы
Кассирдiң қабылдаған және берген ақшаларын
(құндылықтарды) есепке алу
Кiтабы
______________________________________________
Басталды:_________________
Аяқталды:_________________
Кiтаптағы жазба оны толық пайдаланғанға дейiн жүргiзiледi
Кіріс
Түскен
күні
Кімнен
қабыл-
данды
(фами-
лиясы,
аты-
жөні)
Кіріс
құжат-
тары-
ның
саны
(бір
данада)
Сомасы
цифр-
мен
(валю-
та тү-
рін
көрсе-
те
оты-
рып,
бір-
лік-
пен)
Сомасы
жазба-
ша
Пайда-
лану
мақса-
ты
Кас-
сирдің
қолы
Бас
бух-
гал-
тер-
дің
қолы
Төр-
ағаның
қолы
__қалдық
__қалдық
Осы
күнгі
жиынтық
....
Шығыс
Берілген
күні
Кімге
беріл-
ді
(фами-
лиясы,
аты-
жөні)
Шығыс
құжат-
тары-
ның
саны
(бір
данада)
Сомасы
цифр-
мен
(валю-
та тү-
рін
көрсе-
те
оты-
рып,
бір-
лік-
пен)
Сомасы
жазба-
ша
Пайда-
лану
мақса-
ты
Кас-
сирдің
қолы
Бас
бух-
гал-
тер-
дің
қолы
Төр-
ағаның
қолы
__қалдық
__қалдық
Осы
күнгі
жиынтық
Осы
күнгі
жиынтық
....
Куәландырылған жазба
20____жылғы "______"_____________ жазбаға арналған
(күнi)    (айы)
осы кiтаптың жиынтығы_______________________________________________
(таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының атауы)
____ нөмiрден бастап _____ нөмiрдi қосқандағы нөмiрленген, тiгiлген
және мөрмен бекiтiлген_________________________________парақтар бар.
(саны жазбаша көрсетiледi)
20 _____ жылғы "____"____________________
Төраға______________________(фамилиясы, аты-жөнi)
қолы
Бас бухгалтер ______________(фамилиясы, аты-жөнi)
қолы
Кассир______________________(фамилиясы, аты-жөнi)
қолы
Жинақтаушы зейнетақы қорларын
мәжбүрлеп тарату ережесіне
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
Бекітемін
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Төрайымының орынбасары
____________________________
"___"_____________ жылғы
Кредиторлар комитеті құрамының тізімі
__________________________________________________
(таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының атауы)
N р/с
Кезектіліктің нөмірі және атауы
Кредиторлар комитетінің құрамына кіретін таратылатын жинақтаушы зейнетақы қоры кредиторының атауы
Кредиторлық берешектің сомасы
1
2
3
4
Тарату комиссиясының
төрағасы  _______________________________________ _____________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)  (қойған қолы)
Орындаушы _______________________________________ _____________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)  (қойған қолы)
телефон.

Сноска. Верхний правый угол приложения с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
_______________________________________
Наименование ликвидируемого
накопительного пенсионного фонда
Книга
учета принятых и выданных денег (ценностей) кассиром
_____________________________________________
Начата: _______________
Окончена: _____________
Записи в книге производятся до полного ее использования
Приход
Дата
пос-
туп-
ле-
ния
От
кого
при-
нято
(фа-
ми-
лия,
имя,
от-
чест-
во)
Коли-
чест-
во
при-
ход-
ных
доку-
мен-
тов
шту-
ках)
Сум-
ма
циф-
рами
еди-
ни-
цах
с
ука-
за-
нием
вида
ва-
люты)
Сумма
про-
писью
Целе-
вое
наз-
на-
чение
Под-
пись
кас-
сира
Под-
пись
глав-
ного
бух-
гал-
тера
Под-
пись
пред-
седа-
теля
ос-
та-
ток
на
ос-
та-
ток
на
Ито-
го
за
день ...
Расход
Дата вы-
дачи
Кому
вы-
дано
(фа-
ми-
лия,
имя,
от-
чест-
во)
Коли-
чест-
во
рас-
ход-
ных
доку-
мен-
тов
шту-
ках)
Сумма
циф-
рами
еди-
ницах
с ука-
занием
вида
валю-
ты)
Сумма
про-
писью
Целе-
вое
наз-
наче-
ние
Под-
пись
кас-
сира
Под-
пись
глав-
ного
бух-
гал-
тера
Под-
пись
пред-
седа-
теля
ос-
та-
ток
на
ос-
та-
ток
на
Ито-
го
за
день
Ито-
го
за
день ...
Заверительная надпись
Итого в данной книге _____________________________
(наименование ликвидируемого
________________________________________________________
накопительного пенсионного фонда)
предназначенной для записей с "_____" ___________ 20___ года
(дата)   (месяц)
содержится _________________________________________________
(количество указывается прописью)
пронумерованных, прошнурованных и скрепленных печатью листов с
номера _______________ по номер включительно.
"____" ___________  20____ года
Председатель ______________________ (фамилия, инициалы)
подпись
Главный бухгалтер _________________ (фамилия, инициалы)
подпись
Кассир ______________________ (фамилия, инициалы)
подпись
Приложение 3
к Правилам принудительной
ликвидации накопительных
пенсионных фондов
Утверждаю
Заместитель Председателя Агентства
Республики Казахстан по регулированию
и надзору финансового рынка и
финансовых организаций
____________________________
«___» _____________ года
Сноска. Правила дополнены приложением 3 в соответствии с  постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.2 ).
Список состава комитета кредиторов
____________________________________________________________
(наименование ликвидируемого накопительного пенсионного фонда)
п/п
Номер и
наименование
очередности
Наименование кредитора
ликвидируемого накопительного
пенсионного фонда, включаемого
в состав комитета кредиторов
Сумма
кредиторской
задолженности
1
2
3
4
Председатель
ликвидационной комиссии ___________________________________ _________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель         _______________________________________ _________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
телефон.