Ұлттық валютаның 1993 жылғы үлгідегі банкноталарын ақша айналысынан алу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі N 71 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 15 тамызда тіркелді. Тіркеу N 4342. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк Басқармасының 2013 жылғы 27 мамырдағы № 128 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 27.05.2013 № 128 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының айналыстағы ақша белгілерін ретке келтіру мақсатында және "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. 2006 жылғы 15 қарашадан бастап Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының номиналдары 1 теңге, 3 теңге, 5 теңге, 10 теңге, 20 теңге, 50 теңге, 100 теңге болатын айналыстағы банкноталары (бұдан әрі - 1993 жылғы үлгідегі банкноталар) ақша айналысынан алынсын.
2. 1993 жылғы үлгідегі банкноталарды айналыстан алудың мынадай тәртібі белгіленсін:
1) осы қаулының 1-тармағында белгіленген күннен бастап 12 (он екі) ай ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі - Ұлттық Банк) филиалдары, екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар Қазақстан Республикасының аумағында заңды және жеке тұлғалардан 1993 жылғы үлгідегі банкноталарды қабылдайды және айналыстағы ақша белгілерінің басқа түрлеріне айырбастайды;
2) осы қаулының 1) тармақшасында белгіленген мерзім аяқталғаннан кейін екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар Қазақстан Республикасының аумағында заңды және жеке тұлғалардан 1993 жылғы үлгідегі банкноталарды одан әрі Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінде белгілеген тәртіппен сараптамадан өткізу үшін Ұлттық Банктің филиалдарына тапсыру үшін ғана қабылдайды;
3) Ұлттық Банктің филиалдары осы қаулының 1) тармақшасында белгіленген мерзім аяқталғаннан кейін 5 (бес) жыл ішінде заңды және жеке тұлғалардан 1993 жылғы үлгідегі банкноталарды қабылдайды және сараптамадан өткізу арқылы олардың түпнұсқалығын растағаннан кейін айналыстағы ақша белгілерінің басқа түрлеріне айырбастайды.
3. Осы қаулының 2-тармағының 3) тармақшасында белгіленген мерзім аяқталғаннан кейін Ұлттық Банктің Басқармасы заңды және жеке тұлғалардан 1993 жылғы үлгідегі банкноталарды қабылдаудың және айырбастаудың белгіленген мерзімін ұзартуға құқылы.

Об изъятии из денежного обращения банкнот национальной валюты образца 1993 года
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года N 71. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 августа 2006 года N 4342. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2013 года № 128
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.05.2013 № 128 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В целях упорядочения денежных знаков национальной валюты Республики Казахстан, находящихся в обращении, и в соответствии с  Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. С 15 ноября 2006 года изъять из денежного обращения банкноты национальной валюты Республики Казахстан номиналами 1 тенге, 3 тенге, 5 тенге, 10 тенге, 20 тенге, 50 тенге, 100 тенге образца 1993 года (далее - банкноты образца 1993 года).
2. Установить следующий порядок изъятия из денежного обращения банкнот образца 1993 года:
1) в течение 12 (двенадцати) месяцев со дня, установленного пунктом 1 настоящего постановления, филиалы Национального Банка Республики Казахстан (далее - Национальный Банк), банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, на территории Республики Казахстан принимают и обменивают юридическим и физическим лицам банкноты образца 1993 года на другие виды денежных знаков, находящихся в обращении;
2) по истечении срока, установленного подпунктом 1) настоящего пункта, банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, на территории Республики Казахстан принимают от юридических и физических лиц банкноты образца 1993 года только для дальнейшей их передачи филиалам Национального Банка на экспертизу в порядке, установленном нормативными правовыми актами Национального Банка;
3) филиалы Национального Банка в течение 5 (пяти) лет после истечения срока, установленного подпунктом 1) настоящего пункта, производят прием банкнот образца 1993 года от юридических и физических лиц и после подтверждения их подлинности экспертизой обменивают на другие виды денежных знаков, находящихся в обращении.
3. После истечения срока, установленного подпунктом 3) пункта 2 настоящего постановления, Правление Национального Банка вправе продлить установленный срок приема и обмена банкнот образца 1993 года от юридических и физических лиц.

4. Осы қаулы жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
5. Қолма-қол ақшамен жұмыс департаменті (Мәжитов Д.М.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күн ішінде оны Ұлттық Банктің орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, филиалдарына, екінші деңгейдегі банктерге, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға жіберсін.
6. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басшылығының қызметін қамтамасыз ету басқармасы (Терентьев А.Л.) Қолма-қол ақшамен жұмыс департаментінен жариялау үшін өтінім алған күннен бастап үш күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға шаралар қабылдасын.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Б.А.Әлжановқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы

4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его официального опубликования.
5. Департаменту по работе с наличными деньгами (Мажитов Д.М.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, филиалов Национального Банка, банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
6. Управлению по обеспечению деятельности руководства Национального Банка Республики Казахстан (Терентьев Л.А.) в трехдневный срок со дня получения от Департамента по работе с наличными деньгами заявки на опубликование принять меры к опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Альжанова Б.А.
Председатель
Национального Банка