Кеме экипажының ең аз құрамы талаптарын белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2006 жылғы 11 желтоқсандағы N 323 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 10 қаңтардағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4508 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 6 тамыздағы № 496 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011.08.06 № 496 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 23-бабына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кеме экипажының ең аз құрамы талаптары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көліктік бақылау комитеті (Қ.Б.Тұрлыханов) заңнамада  белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация вице-министрі Ә.Қ.Құсайыновқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2006 жылғы 11 желтоқсандағы
N 323 бұйрығымен бекітілді
Кеме экипажының ең аз құрамы талаптары
1. Осы Кеме экипажының ең аз құрамы талаптары (бұдан әрі - Талаптар) мүшелерінің тиісті біліктілігі бар және құрамы кеме жүзуінің қауіпсіздігін және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз етуге қажет кеме экипажының ең аз құрамының (бұдан әрі - ең аз құрам) санын белгілейді.
2. Талаптар Қазақстан Республикасының Теңіз кемелерінің мемлекеттік кеме тізілімінде және бербоут-чартерлік тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын өздігінен жүретін кемелерге таралады.
3. Кеменің осы Талаптарға сәйкестігі кеменің мемлекеттік тіркелуі жүзеге асырылған теңіз портының капитаны үш жылғы мерзімге Талаптарға қосымшаға сәйкес нысан бойынша беретін Кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікпен расталады.
4. Кеме экипажының саны осы Талаптарға қоса берілген Кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікте көрсетілгеннен кем болғанда, кеме теңізге шығуға жіберілмейді.
5. Жолаушыларға, кемелердің командалық құрамына және кемелік командаға қызмет көрсететін қызметкерлер ең аз құрамға кірмейді.
6. Тез бүлінетін жүктерді тасымалдайтын кемелердегі ең аз құрамға рефрижераторлық қондырғылар жөніндегі механиктің қызметі кіргізіледі.
Басты дизель-электр қондырғылы кемелердегі ең аз құрамға жолаушылар кемесінде екі электр механигі және басқа үлгідегі кемелерде бір электр механигі кіргізіледі.
"А" нышаны жоқ, қызмет көрсететін бір немесе екі құралдар мен жүйелер бойынша автоматтандыру талаптарын қанағаттандырмайтын кемелерде ең аз құрам бір теңізші (рульдеуші) - моторшыға арттырылуы тиіс.
"А" нышаны бар, қызмет көрсететін бір немесе екі құралдар мен жүйелер бойынша автоматтандыру талаптарын қанағаттандырмайтын кемелерде ең аз құрам тиісті мамандығы бар бір маманға арттырылуы тиіс.

Об установлении Требований минимального состава экипажа судна
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 11 декабря 2006 года № 323. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 января 2007 года № 4508. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 6 августа 2011 года № 496
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 06.08.2011 № 496.
В соответствии со статьей 23 Закона Республики Казахстан "О торговом мореплавании", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Требования минимального состава экипажа судна.
2. Комитету транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Турлыханов К.Б.) в установленном  законодательством порядке обеспечить представление настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Кусаинова А.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 11 декабря 2006 года N 323
Требования минимального состава экипажа судна
1. Настоящие Требования минимального состава экипажа судна (далее - Требования) определяют численность минимального состава экипажа судна (далее - минимальный состав), члены которого имеют надлежащую квалификацию и состав, который необходим для обеспечения безопасности плавания судна и защиты окружающей среды.
2. Требования распространяются на самоходные суда, подлежащие государственной регистрации в Государственном судовом реестре морских судов и бербоут-чартерном реестре Республики Казахстан.
3. Соответствие судна настоящим Требованиям удостоверяется Свидетельством о минимальном составе экипажа судна по форме согласно приложению к Требованиям, выдаваемым капитаном морского порта, в котором осуществлена государственная регистрация судна, сроком на три года.
4. При численности экипажа судна менее указанного в Свидетельстве о минимальном составе экипажа судна, прилагаемом к настоящим Требованиям, выход судна в море не допускается.
5. В минимальный состав не входят работники, обслуживающие пассажиров, командный состав судов и судовую команду.
6. На судах, перевозящие скоропортящиеся грузы, в минимальный состав вводится должность механика по рефрижераторным установкам.
На судах с главной дизель-электрической установкой в минимальный состав вводятся два электромеханика на пассажирских судах и один электромеханик - на судах другого типа.
На судах без символа "А", не удовлетворяющих требованиям автоматизации по одной или двум обслуживающим устройствам и системам, минимальный состав должен быть увеличен на одного матроса (рулевого) - моториста.
На судах с символом "А", не удовлетворяющих требованиям автоматизации по одной или двум обслуживающим устройствам и системам, минимальный состав должен быть увеличен на одного специалиста соответствующей специальности.