Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру қағидаларын және шарттарын, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат алу үшін ұсынылатын құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптарды, Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін және сақтандыру брокерінің қызметін лицензиялау қағидаларын, сондай-ақ лицензия алу үшін ұсынылатын құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және Қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 30 сәірдегі N 122 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 12 маусымдағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4731 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 12 ақпандағы № 24 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.02.2021 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сақтандыру қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру қағидалары және шарттары, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат алу үшін ұсынылатын құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптар;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін және сақтандыру брокерінің қызметін лицензиялау қағидалары, сондай-ақ лицензия алу үшін ұсынылатын құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптар бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Мынадай қаулылардың күші жойылды деп танылсын:
1) Агенттік Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін және сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 11 қаулы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4076 тіркелген, "Юридическая газета" газетінде 2006 жылғы 17 ақпанда N 28-29 (1008-1009) жарияланған);

Об утверждении Правил и условий выдачи разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации, а также требований к содержанию документов, представляемых для получения разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации, Правил лицензирования страховой (перестраховочной) деятельности и деятельности страхового брокера, а также требований к содержанию документов, представляемых для получения лицензии
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 апреля 2007 года № 122. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июня 2007 года № 4731. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 февраля 2021 года № 24.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.02.2021 № 24 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 47 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих страховую деятельность, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) Правила и условия выдачи разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации, а также требования к содержанию документов, представляемых для получения разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации, согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) Правила лицензирования страховой (перестраховочной) деятельности и деятельности страхового брокера, а также требований к содержанию документов, представляемых для получения лицензии, согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 47 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Агентства от 9 января 2006 года N 11 "Об утверждении Правил выдачи лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности и деятельности страхового брокера (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4076, опубликованное в газете "Юридическая газета" от 17 февраля 2006 года, N 28-29 (1008-1009));

2) Агенттік Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 12 қаулы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4077 тіркелген).
3. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
4. Лицензиялау басқармасы (Ә.Ж. Нәжімеденова):
1) Заң департаментімен (М.Б. Байсынов) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жіберсін.
5. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қамтамасыз етсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Ғ.Н. Өзбековке жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі
Басқармасының
2007 жылғы 30 сәуірдегі
№ 122 қаулысына
1-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру қағидалары және шарттары, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат алу үшін ұсынылатын құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптар
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру қағидалары және шарттары, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат алу үшін ұсынылатын құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптар (бұдан әрі – Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы (бұдан әрі – Заң), "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы, "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы және "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган, көрсетілетін қызметті беруші) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру қағидаларын және шарттарын, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) рұқсат алу үшін ұсынылатын құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптарды айқындайды.
Қағидалар исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына да қолданылады.

2) постановление Правления Агентства от 9 января 2006 года N 12 "Об утверждении Правил выдачи разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4077).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Управлению лицензирования (Нажимеденова А.Ж.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, страховых (перестраховочных) организаций и Организации юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Отделу международных отношений и связей с общественностью обеспечить публикацию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Узбекова Г.Н.
Председатель
Приложение 1 к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 30 апреля 2007 года № 122
Правила и условия выдачи разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации, а также требования к содержанию документов, представляемых для получения разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации
Сноска. Правила - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 47 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия выдачи разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации, а также требования к содержанию документов, представляемых для получения разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации (далее - Правила), разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – Закон), от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях", от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" и от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" и определяют порядок и условия выдачи уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган, услугодатель) разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации, а также требования к содержанию документов, представляемых для получения разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации (далее – государственная услуга).
Правила распространяются также на исламские страховые (перестраховочные) организации.

2-тарау. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру тәртібі және шарттары
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат алу үшін жеке немесе заңды тұлға (бұдан әрі – өтініш беруші, көрсетілетін қызметті алушы) уәкілетті органға Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "электрондық үкіметтің" www.egov.kz, www.elіcense.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру туралы өтінішті (бұдан әрі – өтініш) электрондық түрде береді.
Өтініш беруші өтінішті портал арқылы жіберген кезде "жеке кабинетте" нәтижені алу күні мен уақыты көрсетіле отырып мемлекеттік қызмет көрсетуге сұратудың қабылданғаны туралы мәртебе автоматты түрде көрсетіледі.
3. Мемлекеттік қызметті көрсету бойынша рәсімнің (іс-қимылдың) басталуына негіз уәкілетті органның Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі – Стандарт) көзделген құжаттарды портал арқылы алуы болып табылады.
4. Уәкілетті органның хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері өтінішхат түскен күні оны қабылдауды, тіркеуді және уәкілетті органның мемлекеттік қызметті көрсету үшін жауапты бөлімшесіне (бұдан әрі – жауапты бөлімше) орындау үшін жіберуді жүзеге асырады. Көрсетілетін қызметті алушының өтініші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері түскен кезде 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес құжаттарды қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Жауапты бөлімшенің қызметкері өтініш тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, жауапты бөлімше көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті алушыға жібереді.
Уәкілетті орган тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы құжаттарда көрсетілген мынадай мәліметтерді алады:
Қазақстан Республикасының резидент жеке тұлғасының жеке басын куәландыратын;
Қазақстан Республикасының резидент жеке тұлғасында алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болмауын растайтын;
Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғасын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы.
5. Ұсынылған құжаттардың толық болу фактісі анықталған жағдайда, уәкілетті орган 40 (қырық) жұмыс күні ішінде олардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін қарайды, уәкілетті орган Басқармасының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру (рұқсат беруден бас тарту) туралы қаулысын қабылдайды.
Жауапты бөлімшенің қызметкері уәкілетті органның Басқармасы қаулыны қабылдағаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсаттың электрондық көшірмесін қоса бере отырып көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру туралы хабарламаны не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты жібереді.

Глава 2. Порядок и условия выдачи разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации
2. Для получения разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации физическое или юридическое лицо (далее – заявитель, услугополучатель) представляет в уполномоченный орган заявление о выдаче разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации (далее – заявление) по форме согласно приложению 1 к Правилам в электронном виде через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал).
При направлении заявителем заявления через портал в "личном кабинете" автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.
3. Основанием для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги является получение уполномоченным органом через портал документов, предусмотренных в стандарте государственной услуги "Выдача разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации" согласно приложению 2 к Правилам (далее – Стандарт).
4. Работник услугодателя, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления заявления осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в подразделение, ответственное за оказание государственной услуги (далее – ответственное подразделение). При поступлении заявления услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года прием документов осуществляется следующим рабочим днем.
Работник ответственного подразделения в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня регистрации заявления проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов ответственное подразделение в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя готовит и направляет заявителю мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления через портал в "личный кабинет" услугополучателя.
Уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" сведения, указанные в документах:
удостоверяющих личность физического лица - резидента Республики Казахстан;
подтверждающих отсутствие у физического лица - резидента Республики Казахстан неснятой или непогашенной судимости;
о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица - резидента Республики Казахстан.
5. При установлении факта полноты представленных документов уполномоченный орган в течение 40 (сорока) рабочих дней рассматривает их на предмет соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан, принимает постановление Правления уполномоченного органа о выдаче (об отказе в выдаче) разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации.
Работник ответственного подразделения в течение 5 (пяти) рабочих дней после принятия постановления Правления уполномоченного органа направляет в "личный кабинет" услугополучателя через портал уведомление о выдаче разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя с приложением электронной копии разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении государственной услуги.

6. Мемлекеттік қызмет көрсету кезеңі туралы ақпарат мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесінде автоматты режимде жаңартылады.
7. Ұсынылған құжаттар Заңның және қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беруден бас тарту үшін Заңның 28-бабында көзделген негіздерді қоспағанда, уәкілетті орган олардың қараудың Заңның 27-бабының 6-тармағында көрсетілетін мерзімі ішінде көрсетілетін қызметті алушыға осы ескертулерді және оларды жою мерзімін көрсете отырып портал арқылы хат жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы ескертулерді жояды және пысықталған (түзетілген) Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін құжаттарды уәкілетті орган белгіленген мерзімде портал арқылы жібереді.
8. Уәкілетті орган Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат береді және ол берген рұқсаттардың есебін жүргізеді.
9. Уәкілетті органның және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану уәкілетті органның басшысына, мемлекеттік қызметті көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға немесе сотқа жіберіледі.
10. Уәкілетті органның басшысына жіберілген шағымда:
1) тегі, аты, сондай-ақ қалауы бойынша әкесінің аты (ол болған кезде), пошталық мекенжайы (жеке тұлғалар үшін);
2) атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі және күні (заңды тұлғалар үшін) көрсетіледі.
Уәкілетті органның кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) уәкілетті орган басшысының шағымның қабылдағанын растау болып табылады.
Портал арқылы өтініш жасаған кезде шағым жасау тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының мынадай телефоны бойынша алуға болады: 8-800-080-7777 немесе 1414.
Шағым портал арқылы жіберілген жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол уәкілетті орган шағымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
3-тарау. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат алу үшін ұсынылатын құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптар
11. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қажетті құжаттардың тізбесі Стандартта көзделген.
12. Жеке тұлға құрылтайшылар жөніндегі мәліметтер Қағидаларға 3-қосымшада көзделген.

6. Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в информационной системе мониторинга оказания государственных услуг.
7. В случае несоответствия представленных документов требованиям Закона и Правил, за исключением оснований отказа в выдаче разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации, предусмотренных статьей 28 Закона, уполномоченный орган в течение срока их рассмотрения, указанного в пункте 6 статьи 27 Закона, направляет услугополучателю через портал письмо с указанием данных замечаний и срока для их устранения.
Услугополучатель устраняет замечания и представляет доработанные (исправленные) документы через портал, соответствующие требованиям законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, в срок, установленный уполномоченным органом.
8. Уполномоченный орган выдает разрешение на создание страховой (перестраховочной) организации по форме согласно приложению 6 к Правилам и ведет учет выданных им разрешений.
9. Жалоба на решения, действия (бездействие) уполномоченного органа и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги направляется руководителю уполномоченного органа, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг или суд.
10. В жалобе, направляемой руководителю уполномоченного органа, указываются:
1) фамилия, имя, а также по желанию отчество (при его наличии), почтовый адрес (для физического лица);
2) наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата (для юридического лица).
Подтверждением принятия жалобы руководителем уполномоченного органа является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии уполномоченного органа с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация о жалобе, которая обновляется в ходе обработки жалобы уполномоченным органом (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
Глава 3. Требования к содержанию документов, представляемых для получения разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации
11. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги, предусмотрен в Стандарте.
12. Сведения об учредителях - физических лицах предусмотрены в приложении 3 к Правилам.

13. Заңды тұлға құрылтайшылар жөніндегі мәліметтер Қағидаларға 4-қосымшада көзделген.
14. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бизнес-жоспарына қойылатын негізгі талаптар Қағидаларға 5-қосымшада көзделген.
"Жалпы сақтандыру" саласында құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін жақын арадағы үш жылға және "өмірді сақтандыру" саласында құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін бес жылға арналып әзірленген бизнес-жоспарды құрылтайшылар құжаттарға қол қоюға уәкілеттік берген тұлға бекітеді, сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар актуарий растайды.
15. Қазақстан Республикасының бейрезидент құрылтайшысы (жеке және (немесе) заңды тұлға) шет тілінде ұсынатын құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасының талаптарына немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес заңдастыру не апостильдендіру туралы белгіні қамтуға тиіс (Қазақстан Республикасының бейрезиденті - жеке тұлға - құрылтайшының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті - заңды тұлға құрылтайшының жеке басын куәландыратын құжатты қоспағанда). Көрсетілген құжаттар қазақ және орыс тілдеріне аударылады және Қазақстан Республикасының нотариат туралы заңнамасына сәйкес нотариат куәландырады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымын құруға рұқсат беру
қағидаларына және шарттарына,
сондай-ақ сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымын
құруға рұқсат алу үшін
ұсынылатын құжаттардың
мазмұнына қойылатын
талаптарға
1-қосымша
Нысан
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру туралы өтініш
_______________________________________________________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
________________________________________________________________________
(акционердің (акционер (акционерлер) өкілінің) тегі, аты, әкесінің аты
(ол бар болса) заңды тұлға акционердің атауы)
_________________________________________________________________________
(өтініш берушінің құрылтайшыларды атынан осы өтінішті беруге өкілеттігін
растайтын,
нотариат куәландырған немесе өзге түрде куәландырылған құжатқа сілтеме)
__________________________________________________________________________
(құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
__________________________________________ құруға рұқсат беруіңізді сұраймын.
толық атауы және орналасқан жері)
Мыналарды:
1) __________________________________________________ құруға рұқсат;
(құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
__________________________________________________________________________
толық атауы және орналасқан жері)

13. Сведения об учредителях - юридических лицах предусмотрены в приложении 4 к Правилам.
14. Основные требования к бизнес-плану страховой (перестраховочной) организации предусмотрены в приложении 5 к Правилам.
Бизнес-план, разработанный на ближайшие три года для страховых (перестраховочных) организаций, создаваемых в отрасли "общее страхование", и на пять лет для страховых (перестраховочных) организаций, создаваемых в отрасли "страхование жизни", утверждается лицом, уполномоченным учредителями на подписание документов, заверяется актуарием, имеющим лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке.
15. Документы, представляемые учредителем - нерезидентом Республики Казахстан (физическим и (или) юридическим лицом) на иностранном языке, должны содержать отметку о легализации либо об апостилировании в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан (за исключением документов, удостоверяющих личность учредителя - физического лица-нерезидента Республики Казахстан, первых руководителей исполнительного органа и органа управления учредителя – юридического лица-нерезидента Республики Казахстан). Указанные документы переводятся на казахский и русский языки, и нотариально свидетельствуются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о нотариате.
Приложение 1 к Правилам и
условиям выдачи разрешения
на создание страховой
(перестраховочной)
организации, а также требования
к содержанию документов,
представляемых для получения
разрешения на создание
страховой (перестраховочной)
организации
Форма
Заявление
о выдаче разрешения на создание страховой
(перестраховочной) организации
В ________________________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
от ________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) акционера (представителя акционера
(акционеров), наименование акционера – юридического лица)
__________________________________________________________________________
(ссылка на нотариально или иным образом удостоверенный документ,
подтверждающий полномочия заявителя на подачу настоящего заявления от имени
учредителей)
Прошу выдать:
1) разрешение на создание ___________________________________________________
(полное наименование и место нахождения
__________________________________________________________________________
создаваемой страховой (перестраховочной) организации)

2) __________________________________________ жүзеге асыру құқығына лицензия
__________________________________________________________________________
(сақтандыру салсын, нысаны, сыныбын, қайта сақтандыру бойынша қызметті көрсету)
беруді сұраймын
Өтініш беруші туралы мәліметтер:
1) мекенжайы (орналасқан жері) _____________________________________________
(пошталық мекенжайы)
2) жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес - сәйкестендіру нөмірі) ______________________
3) электрондық пошта _______________________________________________________
4) телефоны _______________________________________________________________
5) өтініш беруші заңды тұлғаның өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
лауазымы
__________________________________________________________________________
Дербес деректерді жинау мен өңдеуге келісім беремін (өтініш беруші жеке тұлғалар
үшін).
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
__________________________________________________________________________
(өтініш берушінің (өтініш беруші заңды тұлғаның өкілінің) қолы
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымын құруға рұқсат беру
қағидаларына және шарттарына,
сондай-ақ сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымын
құруға рұқсат алу үшін
ұсынылатын құжаттардың
мазмұнына қойылатын
талаптарға
2-қосымша
"Cақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (бұдан әрі – уәкілетті орган)
2.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz, www.elіcense.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Порталға өтініш берген күннен бастап 50 (елу) жұмыс күні ішінде.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған).
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Уәкілетті органның Басқармасының тиісті қаулысының көшірмесімен қоса Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рұқсатты қоса бере отырып сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын қайта құруға рұқсат беру туралы хабарлама не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру нысаны - электрондық.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республика-сының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін негізде көрсетіледі.
7.
Жұмыс кестесі

2) лицензию на право осуществления__________________________________________
__________________________________________________________________________
(указать отрасль, формы, классы страхования, деятельность по перестрахованию)
Сведения о заявителе:
1)местожительство (место нахождения) _______________________________________
(почтовый адрес)
2) индивидуальный идентификационный номер (бизнес - идентификационный номер)
__________________________________________________________________________
3) электронная почта _______________________________________________________
4) телефоны _______________________________________________________________
5) фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность представителя заявителя –
юридического лица
__________________________________________________________________________
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных (для заявителей -
физических лиц).
Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
__________________________________________________________________________
(подпись заявителя (представителя заявителя – юридического лица)
Приложение 2 к Правилам и
условиям выдачи разрешения
на создание страховой
(перестраховочной)
организации, а также
требования к содержанию
документов, представляемых
для получения разрешения на
создание страховой
(перестраховочной) организации
Стандарт государственной услуги "Выдача разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации"
1.
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка" (далее - уполномоченный орган).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
В течении 50 (пятьдесяти) рабочих дней со дня обращения на портал.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о выдаче разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации с приложением разрешения по форме согласно приложению 6 к Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги с приложением копии соответствующего постановления Правления уполномоченного органа.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги - электронная.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе.
7.
График работы

1) уәкілетті орган – 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндері өтініш білдірген кезде, өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін жіберу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат түрінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру туралы өтініш;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құру туралы шешімдер қабылдау туралы куәландыратын құжаттардың электрондық көшірмелері;
3) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес құрылтайшы жеке тұлғалар туралы мәліметтердің электрондық көшірмелері (осындай құрылтайшылар болған кезде);
4) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес құрылтайшы заңды тұлғалар туралы мәліметтердің электрондық көшірмелері (осындай құрылтайшылар болған кезде);
5) заңды тұлға құрылтайшының соңғы аяқталған екі қаржы жылындағы аудиторлық ұйым (депозитарийдің интернет-ресурсында қаржылық есептілік болмаған жағдайда) куәландырған қаржылық есептілігінің, құжаттарды ұсыну алдындағы соңғы тоқсанның соңындағы бухгалтерлік баланстың және пайда мен зиян туралы есептің (құрылтайшы заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмелері;
6) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес әзірленген бизнес жоспардың электрондық көшірмесі;
7) құрылтайшылық резиденттік елінің сақтандыруды қадағалау органының Қазақстан Республикасының резиденті сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларына иелік етуге рұқсаттың электрондық көшірмесі не мұндай рұқсаттың қажет еместігі туралы өтініш (Қазақстан Республикасының бейрезидент құрылтайшылары үшін).
Қосымша мыналар ұсынылады:
1) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы заңының (бұдан әрі – Заң) 26-бабына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің ірі қатысушысының мәртебесіне иелік етуге келісім алуға арналған құжаттардың электрондық көшірмелері (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің ірі қатысушысының мәртебесіне сәйкес санда акцияларды сатып алуға ниет білдірген адамдар үшін);
2) Заңның 32-бабының талаптарына сәйкес еншілес ұйым құруға немесе иелік етуге, капиталға қомақты қатысуға рұқсат алуға арналған құжаттардың электрондық көшірмелері;

1) уполномоченный орган – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее - Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
1) заявление о выдаче разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации в форме электронного документа согласно приложению 1 к Правилам;
2) электронные копии документов, свидетельствующих о принятии решения о создании страховой (перестраховочной) организации;
3) электронные копии сведений об учредителях - физических лицах (при наличии таких учредителей), согласно приложению 3 к Правилам;
4) электронные копии сведений об учредителях - юридических лицах (при наличии таких учредителей) согласно приложению 4 к Правилам;
5) электронные копии финансовой отчетности за два последних завершенных финансовых года, заверенные аудиторской организацией (в случае отсутствия на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности), бухгалтерского баланса и отчета о прибылях и убытках на конец последнего квартала перед представлением документов (для учредителей – юридических лиц);
6) электронная копия бизнес-плана, разработанного согласно приложению 5 к Правилам;
7) электронная копия разрешения органа страхового надзора страны резидентства учредителя на приобретение акций страховой (перестраховочной) организации - резидента Республики Казахстан либо заявления о том, что такое разрешение не требуется (для учредителей – нерезидентов Республики Казахстан).
Дополнительно представляются:
1) электронные копии документов для получения согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга в соответствии со статьей 26 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон) (для лица, намеревающегося приобрести акции в количестве, соответствующем статусу крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга);
2) электронные копии документов для получения разрешения на создание или приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале согласно требованиям статьи 32 Закона;

3) Заңның 34-бабының талаптарына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы қызметкерлерінің лауазымына ұсынылатын адамдардың құжаттардың электрондық көшірмелері;
4) "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабында көзделген құжаттардың электрондық көшірмелері;
5) "Бағалы қағаздар нарығы туралы" Қазақстан Республикасы заңының 11-бабы 4-тармағының 2) және 5) тармақшаларында көзделген құжаттардың электрондық көшірмелері;
6) сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беруге алым төлеуді растайтын құжаттың электрондық көшірмелері ("электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы ақы төлеген жағдайларды қоспағанда).
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздері
1) ұсынылған құжаттардың Заңның 27-бабының 1, 2 және 3-тармақтарында сәйкес болмауы не уәкілетті органның ол белгілеген мерзімде ұсынылған құжаттар бойынша ескертулерін жоймау;
2) құрылтайшының акцияларға ақы төлеуге меншікті қаражатының жетіспеуі;
3) уәкілетті органға құрылатын ұйымға және оның құрылтайшыларына қатысты шынайы емес ақпарат беру;
4) құрылтайшының екі соңғы аяқталған қаржы жылы үшін зиян шеккен қызметі;
5) уәкілетті органның Заңның 26-1-бабында көрсетілген негіздер бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беруден бас тарту;
6) Заңның 26-бабында белгіленген шектеулерді сақтамауы;
7) жеке тұлға құрылтайшы не заңды тұлға құрылтайшының атқарушы органының, басқару органының бірінші басшысының алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болуы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіздер болып табылады.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мен мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында және www.egov.kz. порталында орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты "жеке кабинет" порталы арқылы қашықтан қолжеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығынан алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет "бір өтініш" қағидаты бойынша жүзеге асырылады, онда көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша бірнеше мемлекеттік қызметтің жиынтығын көрсету көзделеді.
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымын құруға рұқсат беру
қағидаларына және шарттарына,
сондай-ақ сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымын
құруға рұқсат алу үшін
ұсынылатын құжаттардың
мазмұнына қойылатын
талаптарға
3-қосымша
Нысан
фотосуретке арналған орын
Құрылтайшы (жеке тұлға) туралы мәліметтер
___________________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының толық атауы)

3) электронные копии документов лиц, предлагаемых на должности руководящих работников страховой (перестраховочной) организации в соответствии с требованиями статьи 34 Закона;
4) электронные копии документов, предусмотренные статьей 6 Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств";
5) электронные копии документов, предусмотренные подпунктами 2) и 5) пункта 4 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг";
6) электронная копия документа, подтверждающего оплату сбора за выдачу лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности (за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства").
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) несоответствие представленных документов требованиям, указанным в пунктах 1, 2 и 3 статьи 27 Закона, либо неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный им срок;
2) недостаточность собственных средств учредителя для оплаты акций;
3) предоставление уполномоченному органу недостоверной информации, касающейся создаваемой организации и ее учредителей;
4) убыточная деятельность учредителя за два последних завершенных финансовых года;
5) отказ в выдаче согласия уполномоченным органом на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга по основаниям, указанным в статье 26-1 Закона;
6) несоблюдение ограничений, установленных статьей 26 Закона;
7) наличие у учредителей – физических лиц, первого руководителя исполнительного органа либо органа управления учредителя – юридического лица неснятой или непогашенной судимости.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги и контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа и портале www.egov.kz. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Государственная услуга осуществляется по принципу "одного заявления", предусматривающему оказание совокупности нескольких государственных услуг на основании одного заявления, по выбору услугополучателя.
Приложение 3 к Правилам и
условиям выдачи разрешения
на создание страховой
(перестраховочной)
организации, а также
требования к содержанию
документов, представляемых
для получения разрешения на
создание страховой
(перестраховочной) организации
Форма
место для фотографии
Сведения об учредителе (физическом лице)
___________________________________________________________
(полное наименование страховой (перестраховочной) организации)

1. Құрылтайшы___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
2. Туған күні _____________________________________________________________
3. Туған жері ____________________________________________________________
4. Азаматтығы___________________________________________________________
5. Жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса)____________________________________

1. Учредитель _____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2. Дата рождения ___________________________________________________________
3. Место рождения _________________________________________________________
4. Гражданство ____________________________________________________________
5. Индивидуальный идентификационный номер (при наличии) ____________________

6. Тұрғылықты жері және заңды мекенжайы _________________________________
7. Телефон нөмірі ________________________________________________________
8. Білімі:
Оқу орнының атауы
Түскен жылы - аяқтаған жылы
Мамандығы
Білімі туралы дипломның деректемелері (бар болса күні мен нөмірі)
1
2
3
4
5
9. Еңбек қызметі туралы мәліметтер
Осы тармақта бүкіл еңбек қызметі (сондай-ақ басқару органындағы мүшелігі), оның ішінде жоғарғы оқу орнын аяқтаған сәттен бастап, сондай-ақ еңбек қызметін жүзеге асырмаған кезең көрсетіледі:
Жұмыс істеген кезеңі (күні, айы, жылы)
Жұмыс орны (қаржы ұйымы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда қаржы ұйымының тіркелу елін көрсете отырып)
Лауазымы
Жұмыстан шығарылу, лауазымнан босатылу себептері
1
2
3
4
5

6. Место жительства и юридический адрес _____________________________________
7. Номер телефона _________________________________________________________
8. Образование:
Наименование учебного заведения
Год поступления - год окончания
Специальность
Реквизиты диплома об образовании (дата и номер при наличии)
1
2
3
4
5
9. Сведения о трудовой деятельности.
В данном пункте указываются сведения о всей трудовой деятельности (также
членстве в органе управления), в том числе с момента окончания высшего учебного
заведения, а также период, в течение которого трудовая деятельность не осуществлялась:
Период работы (дата, месяц, год)
Место работы (с указанием страны регистрации финансовой организации, в случае если финансовая организация, является нерезидентом Республики Казахстан)
Должность
Причины увольнения, освобождения от должности
1
2
3
4
5

10. Растайтын құжаттарды қоса бере отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын
құру үшін пайдаланатын ақша көздерінің және сомасының сипаты
________________________________________________________________
11. Өзге заңды тұлғалардың жарғылық капиталына немесе акцияларын иеленуге
қатысуы туралы мәліметтер:
Заңды тұлғаның атауы және орналасқан жері
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы деректер, қызметінің жарғылық түрлері (қызметтің негізгі түрлерін атап көрсету)
Жарғылық капиталға қатысу үлесі немесе құрылтайшы-жеке тұлғаға тиесілі акциялар санының заңды тұлғаның дауыс беретін акцияларының жалпы санына арақатынасы (пайызбен)
1
2
3
4

10. Описание источников и сумм денег, используемых для создания страховой
(перестраховочной) организации, с приложением подтверждающих документов
________________________________________________________________________
11. Сведения об участии в уставном капитале или владении акциями иных юридических лиц:
Наименование и место нахождения юридического лица
Данные о государственной регистрации (перерегистрации), уставные виды деятельности юридического лица (перечислить основные виды деятельности)
Доля участия в уставном капитале или соотношение количества акций, принадлежащих учредителю, к общему количеству голосующих акций юридического лица (в процентах)
1
2
3
4

12. Құрылтайшы – жеке тұлғада азаматтығы бар елде (шетелдіктер үшін) немесе тұрғылықты тұратын елде (азаматтығы жоқ адамдар үшін) қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екендігі туралы мәліметтерді растайтын құжаттың электрондық көшірмесімен қоса, белгіленген тәртіппен алынбаған немесе өтелмеген соттылығының _________________ екені туралы азаматтығы бар елдің не құрылтайшы (иә, жоқ) - жеке тұлға соңғы 15 (он бес) жыл ішінде тұрғылықты тұрған елдің (тұрғылықты тұратын елде - азаматтығы жоқ адамдар үшін) мемлекеттік органы берген мәліметтер. Көрсетілген құжатты беру күні өтініш берілген күннің алдындағы 3 (үш) айдан аспайды (ұсынылатын құжатта оның өзге де қолдану мерзімі көрсетілген жағдайларды қоспағанда). Осы құжат азаматтығы бар елдің тиісті органы (шетелдіктер үшін) немесе тұрғылықты тұратын елде (азаматтығы жоқ адамдар үшін) уәкілетті органға жауап жіберу арқылы) және жеке басын куәландыратын құжат (шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар үшін) ұсынады.
Осы ақпараттың дәйекті және толық екендігін растаймын.
Дербес деректерді жинау мен өңдеуге және ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Құрылтайшының қолы _________________
Күні _________________
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымын құруға рұқсат беру
қағидаларына және шарттарына,
сондай-ақ сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымын
құруға рұқсат алу үшін
ұсынылатын құжаттардың
мазмұнына қойылатын
талаптарға
4-қосымша
Нысан
Құрылтайшы (заңды тұлға) туралы мәліметтер
________________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының толық атауы)
1. Құрылтайшы___________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы)
2. Заңды мекенжайы және нақты орналасқан жері ______________________
3. Мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы қоса мемлекеттік тіркеу
(қайта тіркеу) туралы мәлімет
(Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғасы үшін)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(тіркеуші органның атауы, берілген күні, орны, атауы)
4. Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бар болса) _____________________________
5. Қызметтің түрі____________________________________________________
(қызметтің негізгі түрлерін көрсету)
6. Құрылтайшының атқарушы органының бірінші басшысы
(атқарушы органның функцияларын жеке дара жүзеге асыратын тұлға)
____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса))

12. Сведения о наличии не погашенной или не снятой в установленном порядке
судимости ___________ с приложением электронной копии документа, подтверждающего
(да, нет)
сведения об отсутствии у учредителя – физического лица неснятой или непогашенной
судимости за преступления в стране гражданства (для иностранцев) или в стране
постоянного проживания (для лиц без гражданства), выданного государственным органом
страны их гражданства (страны их постоянного проживания - для лиц без гражданства) либо
страны, где учредитель – физическое лицо постоянно проживал в течение последних 15
(пятнадцати) лет. Дата выдачи указанного документа не превышает 3 (трех) месяцев,
предшествующих дате подачи заявления (за исключением случаев, когда в предоставляемом
документе указан иной срок его действия). Данный документ представляется
соответствующим органом страны гражданства (для иностранцев) или в стране постоянного
проживания (для лиц без гражданства) путем направления ответа в уполномоченный орган)
и документа, удостоверяющего личность (для иностранца, лица без гражданства).
Подтверждаю, что настоящая информация является достоверной и полной.
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных и на
использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в
информационных системах.
Подпись учредителя _________________
Дата _________________
Приложение 4 к Правилам и
условиям выдачи разрешения
на создание страховой
(перестраховочной)
организации, а также
требования к содержанию
документов, представляемых
для получения разрешения на
создание страховой
(перестраховочной) организации
Форма
Сведения об учредителе (юридическом лице)
________________________________________________________________
(полное наименование страховой (перестраховочной) организации)
Учредитель ___________________________________________________________
(полное наименование юридического лица)
2. Юридический адрес и фактическое место нахождения __________________________
3. Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) (для юридического
лица-нерезидента Республики Казахстан)______________________________________,
(дата, место, наименование регистрирующего органа) c приложением копии справки о
государственной регистрации (перерегистрации).
4. Бизнес-идентификационный номер (при наличии)_______________________________
5. Вид деятельности ________________________________________________________
(указать основные виды деятельности)
6. Первый руководитель исполнительного органа учредителя (лицо, единолично
осуществляющее функции исполнительного орган)______________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))

7. Құрылтайшының басқару органының бірінші басшысы
(атқарушы органның функцияларын жеке дара жүзеге асыратын тұлға)
____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса))
8. Соңғы күнтізбелік 3 (үш) жыл ішінде құрылтайшыда ірі қаржылық проблемалар,
оның ішінде банкротқа ұшырау, консервация, сауықтыру болды ма
_________________________________________________________________________.
(олардың туындау себептері, бұл мәселелерді шешу нәтижелері)
9. Құрылтайшы - заңды тұлға ірі акционер болып табылатын немесе жарғылық капиталына қатысу үлесінің 10 (он) немесе одан да көп пайызына тікелей және (немесе) жанама ие болатын ұйымдар туралы мәліметтер.
Заңды тұлғаның атауы және орналасқан жері
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы деректер, қызметінің жарғылық түрлері (қызметтің негізгі түрлерін атап көрсету)
Жарғылық капиталға қатысу үлесі немесе құрылтайшы-жеке тұлғаға тиесілі акциялар санының заңды тұлғаның дауыс беретін акцияларының жалпы санына арақатынасы (пайызбен)
1
2
3
4
10. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең аз рейтингтіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысымен тізбесі белгіленген рейтингтік агенттіктердің бірі берген ұйымның рейтингі болуы туралы мәліметтер
___________________________________________________________
____________________________________________________________.
11. Құрылтайшының атқарушы органының бірінші басшысында азаматтығы бар елде немесе тұрғылықты тұратын елде қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екендігі туралы мәліметтерді растайтын құжаттың және жеке басын куәландыратын құжаттың (шетелдіктер үшін, азаматтығы жоқ адамдар үшін) электрондық көшірмесімен қоса, белгіленген тәртіппен алынбаған немесе өтелмеген соттылығының
_________________ екендігі туралы азаматтығы бар елдің не құрылтайшы - жеке тұлға
(иә,жоқ)
соңғы 15 (он бес) жыл ішінде тұрғылықты тұрған елдің (тұрғылықты тұратын елде - азаматтығы жоқ адамдар үшін) мемлекеттік органы берген мәліметтер. Көрсетілген құжатты беру күні өтініш берілген күннің алдындағы 3 (үш) айдан аспайды (ұсынылатын құжатта оның өзге де қолдану мерзімі көрсетілген жағдайларды қоспағанда). Осы құжат азаматтығы бар елдің тиісті органы (шетелдіктер үшін) немесе тұрғылықты тұратын елде (азаматтығы жоқ адамдар үшін) уәкілетті органға жауап жіберу арқылы) және атқарушы органының бірінші басшысының (атқарушы органының функциясын жеке жүзеге асыратын тұлғаның) жеке басын куәландыратын құжат (шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар үшін) ұсынады.

7. Первый руководитель органа управления учредителя __________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
8. Возникали ли в течение последних 3 (трех) календарных лет у учредителя крупные
финансовые проблемы, в том числе банкротство, консервация, санация
__________________________________________________________________________
(причины их возникновения, результаты решения этих проблем)
9. Сведения об организациях, в которых учредитель является крупным акционером
или владеет прямо и (или) косвенно 10 (десятью) или более процентами долей участия
в уставном капитале.
Наименование и место нахождения юридического лица
Данные о государственной регистрации (перерегистрации), уставные виды деятельности юридического лица (перечислить основные виды деятельности)
Доля участия в уставном капитале или соотношение количества акций, принадлежащих учредителю-юридическому лицу, к общему количеству голосующих акций юридического лица (в процентах)
1
2
3
4
10. Сведения о наличии рейтинга у учредителя, присвоенного одним из рейтинговых
агентств, перечень которых установлен постановлением Правления Национального Банка
Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального
рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в
соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность
финансовых организаций, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг",
зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов
под № 8318 _____________________________.
11. Сведения о наличии у первого руководителя исполнительного органа учредителя
(лица, единолично осуществляющего функции исполнительного орган) не погашенной или
не снятой в установленном порядке судимости _________с приложением электронной копии
(да, нет) документа, подтверждающего сведения об отсутствии неснятой или непогашенной
судимости за преступления в стране гражданства (для иностранцев) или в стране
постоянного проживания (для лиц без гражданства), выданного государственным органом
страны их гражданства (страны их постоянного проживания - для лиц без гражданства) либо
страны, где учредитель – физическое лицо постоянно проживал в течение последних 15
(пятнадцати) лет. Дата выдачи указанного документа не превышает 3 (трех) месяцев,
предшествующих дате подачи заявления (за исключением случаев, когда в предоставляемом
документе указан иной срок его действия). Данный документ представляется
соответствующим органом страны гражданства (для иностранцев) или в стране постоянного
проживания (для лиц без гражданства) путем направления ответа в уполномоченный орган)
и копии документов, удостоверяющих личность первого руководителя исполнительного
органа (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного орган) (для
иностранцев, лиц без гражданства).

12. Құрылтайшының басқарушы органының бірінші басшысында азаматтығы бар елде немесе тұрғылықты тұратын елде қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екендігі туралы мәліметтерді растайтын құжаттың және жеке басын куәландыратын құжаттың (шетелдіктер үшін, азаматтығы жоқ адамдар үшін) электрондық көшірмесімен қоса, белгіленген тәртіппен алынбаған немесе өтелмеген соттылығының
_________________ екендігі туралы азаматтығы бар елдің не құрылтайшы –
(иә,жоқ)
жеке тұлға соңғы 15 (он бес) жыл ішінде тұрғылықты тұрған елдің (тұрғылықты тұратын елде - азаматтығы жоқ адамдар үшін) мемлекеттік органы берген мәліметтер. Көрсетілген құжатты беру күні өтініш берілген күннің алдындағы 3 (үш) айдан аспайды (ұсынылатын құжатта оның өзге де қолдану мерзімі көрсетілген жағдайларды қоспағанда). Осы құжат азаматтығы бар елдің тиісті органы (шетелдіктер үшін) немесе тұрғылықты тұратын елде (азаматтығы жоқ адамдар үшін) уәкілетті органға жауап жіберу арқылы) және құрылтайшының басқарушы органының бірінші басшысының (атқарушы органының функциясын жеке жүзеге асыратын тұлғаның) жеке басын куәландыратын құжат (шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар үшін) ұсынады.
Дербес деректерді жинау мен өңдеуге және ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Құрылтайшы басшының қолы ______________________
Күні _________________
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымын құруға рұқсат беру
қағидаларына және шарттарына,
сондай-ақ сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымын
құруға рұқсат алу үшін
ұсынылатын құжаттардың
мазмұнына қойылатын
талаптарға
5-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бизнес-жоспарына қойылатын негізгі талаптар
1. Жалпы мәселелер
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құру мақсаттары.
2. Қызметтің негізгі бағыттарын қысқаша сипаттау: саласы, сыныптары, түрлері.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы туралы ақпарат
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналасқан жері.
4. Филиалдарды және (немесе) өкілдіктерді құру.
5. Жалға алатын немесе тартылатын заңгерлер, бухгалтерлер, актуарийлер (ішкі, тәуелсіз), аудиторлық ұйымдар туралы ақпаратты, басқа ұйымдардың мамандарымен іскерлік байланыстар.
6. Қатаң есептегі құжаттардың сақталу жүйесін қамтамасыз етуді.
7. Өндірістік қорлар: үй-жайдың (жеке немесе жалға алынған), компьютерлік және өзге де техниканың, бағдарламалық қамтамасыз етудің болуы.
3. Маркетингтік зерттеулер және нарық сегменті
8. Саланы дамыту болжамдарында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметін жүзеге асыру болжанады.

12. Сведения о наличии у первого руководителя органа управления учредителя не
погашенной или не снятой в установленном порядке судимости ___________ с приложением
(да, нет) электронной копии документа, подтверждающего сведения об отсутствии неснятой
или непогашенной судимости за преступления в стране гражданства (для иностранцев) или
в стране постоянного проживания (для лиц без гражданства), выданного государственным
органом страны их гражданства (страны их постоянного проживания - для лиц без
гражданства) либо страны, где учредитель – физическое лицо постоянно проживал в течение
последних 15 (пятнадцати) лет. Дата выдачи указанного документа не превышает 3 (трех)
месяцев, предшествующих дате подачи заявления (за исключением случаев, когда в
предоставляемом документе указан иной срок его действия). Данный документ
представляется соответствующим органом страны гражданства (для иностранцев) или в
стране постоянного проживания (для лиц без гражданства) путем направления ответа в
уполномоченный орган) и копии документов, удостоверяющих личность первого
руководителя органа управления учредителя (лица, единолично осуществляющего функции
исполнительного орган) (для иностранцев, лиц без гражданства).
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных и на
использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в
информационных системах.
Подпись руководителя учредителя ______________________
Дата _________________
Приложение 5 к Правилам и
условиям выдачи разрешения
на создание страховой
(перестраховочной)
организации, а также
требования к содержанию
документов, представляемых
для получения разрешения на
создание страховой
(перестраховочной) организации
Основные требования к бизнес-плану страховой (перестраховочной) организации
1. Общие вопросы
1. Цели создания страховой (перестраховочной) организации.
2. Краткое описание основных направлений деятельности: отрасль, классы, виды.
2. Информация о страховой (перестраховочной) организации
3. Место нахождения страховой (перестраховочной) организации.
4. Создание филиалов и (или) представительств.
5. Информация о нанимаемых или привлекаемых юристах, бухгалтерах, актуариях (внутренних, независимых), аудиторских организациях, деловые связи со специалистами других организаций.
6. Обеспечение системы сохранности документов строгой отчетности.
7. Производственные фонды: наличие помещения (собственного или арендованного), компьютерной и иной техники, программного обеспечения.
3. Маркетинговые исследования и сегмент рынка
8. Прогнозы развития отрасли, в которой предполагает осуществлять деятельность страховая (перестраховочная) организация.

9. Құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын дамытуға бәсекелестіктің ықпалы: негізгі бәсекелестер, өнімдерді, баға стратегиясын, жарнама әдістерін салыстыру, нарық сегментіне бағдар: Қазақстан Республикасының барлық аумағына немесе жеке аймақтарға, заңды және жеке тұлғаларға.
10. Нарықтағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру сыныбы бөлшегінде болжанатын үлесі.
11. Нысаналы нарықтың демографиялық көрсеткіштері: жасы, жынысы, әлеуметтік-экономикалық ахуалы, кіріс деңгейі, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметті тұтынушыларының өмір сүру мәні (салты).
4. Сақтандыру өнімдерінің түрлері, қызметтері және оларды бөлу
12. Сақтандыру түрлерінің (сақтандыру өнімдерінің) тізбесі.
13. Сақтандыру өнімдерінің мазмұны.
14. Сақтандыру өнімдерін сату кезде көрсетілетін қосымша қызметтер.
15. Сақтандыру өнімдерінің негізгі сатып алушылары.
16. Аймақтар бойынша сақтандыру өнімдерін бөлу.
5. Сақтандыру андеррайтингі
17. Сақтандыру сыныптарына байланысты сақтандыру андеррайтингі үшін тәуекел деңгейін сипаттайтын қолданылатын өлшемшарттар (қауіпсіздік дерек көздері бойынша және қауіпсіздік дәрежесі бойынша тәуекелдерді жіктеу, сақтандыру өтеудің мерзімін, шарттарын және мөлшерін айқындау, сақтанушы, сақтандыру объектісі және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қарауына басқа да өлшемшарттары туралы деректерді талдау).
18. Сақтандыру тарифын айқындаған кезде сақтандыру андеррайтингіне ықпал ететін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының белгіленген, сол сияқты ауыспалы шығыстары көрсетілген шығыстардың шекті мөлшерлері.
19. Сақтандыру андеррайтингіне жауап беретін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басты тұлғалары туралы ақпарат.
6. Баға стратегиясы
20. Статистикалық ақпараттың немесе оны сақтандыру нарығының басқа қатысушыларынан алу жөніндегі уағдаластықтың болуы туралы ақпарат.
21. Сақтандыру тарифтерінің жоспарланған диапазоны, статистикалық ақпараттың дереккөзі, пайдаланатын әдістемесінің қысқаша сипаты қамтылатын бизнес-жоспарда сақтандыру сыныптары бойынша көрсетілген сақтандыру тарифтерін есептеу тәртібі және олардың экономикалық негіздемесі.
22. Бағаның нарықтың қажеттілігіне сәйкес болуын негіздеу.
23. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының баға стратегиясына және статистикалық ақпаратты жинауға жауап беретін басты тұлғалары туралы ақпарат.
7. Жылжыту стратегиясы және сақтандыру өнімдерін сату тәсілдері
24. Сақтандыру өнімдерін сату жүйесін ұйымдастыру және өткізуді ынталандыру (жарнама, пошта, тікелей сату, интернет, сатуды жылжыту және басқалары.)
25. Сақтандыру өнімдерін іске асыру тәсілдері: тікелей сату, сақтандыру агенттері арқылы сату, интернет-сату және басқа тәсілдер.

9. Влияние конкуренции на развитие создаваемой страховой (перестраховочной) организации: основные конкуренты, сравнение продуктов, ценовой стратегии, методов рекламы, ориентация на сегмент рынка: на всю территорию Республики Казахстан или отдельные регионы, юридических или физических лиц.
10. Прогнозируемая доля страховой (перестраховочной) организации на рынке в разрезе классов страхования.
11. Демографические показатели целевого рынка: возраст, пол, социально-экономическое положение, уровень доходов, а также стиль (образ) жизни потребителей страховых (перестраховочных) услуг.
4. Виды страховых продуктов, услуг и их распределение
12. Перечень видов страхования (страховых продуктов).
13. Содержание страховых продуктов.
14. Дополнительные услуги, которые будут предоставляться при продаже страховых продуктов.
15. Основные покупатели страховых продуктов.
16. Распределение страховых продуктов по регионам.
5. Страховой андеррайтинг
17. Используемые критерии, характеризующие степень риска для страхового андеррайтинга в зависимости от классов страхования (классификация рисков по источникам опасности и по степени опасности, определение сроков, условий и размеров страхового покрытия, анализ данных о страхователе, объекте страхования и другие критерии на усмотрение страховой (перестраховочной) организации).
18. Предельные величины расходов с указанием как фиксированных, так и переменных расходов страховой (перестраховочной) организации, влияющих на страховой андеррайтинг при определении страхового тарифа.
19. Информация о ключевых лицах страховой (перестраховочной) организации, ответственных за страховой андеррайтинг.
6. Ценовая стратегия
20. Информация о наличии статистической информации или договоренностей об ее получении от других участников страхового рынка.
21. Порядок расчета страховых тарифов и их экономическое обоснование в разрезе классов страхования, указанных в бизнес - плане, включающий планируемый диапазон размера страховых тарифов, источник статистической информации, краткое описание используемой методики.
22. Обоснование соответствия цены потребностям рынка.
23. Информация о ключевых лицах страховой (перестраховочной) организации, ответственных за ценовую стратегию и сбор статистической информации.
7. Стратегия продвижения и способы реализации страховых продуктов
24. Организация системы продаж страховых продуктов и стимулирование сбыта (реклама, почта, прямые продажи, интернет, продвижение продаж и другие методы).
25. Способы реализации страховых продуктов: прямые продажи, продажи через страховых агентов, интернет-продажи и другие способы.

26. Жарнамаға жұмсалатын шығын болжамы.
8. Қаржылық жоспар
27. Болжанатын бухгалтерлік баланс және оның қосымшасы.
28. Сақтандыру сыныптарына қатысты болжанатын кірістер мен шығыстар.
29. Болжанатын әкімшілік шығыстар.
30. Ақша ағыны туралы болжанатын есеп.
31. Қажет болған жағдайда қосымша қаржыландыру көздері.
32. Қайта сақтандырушының үлесін ескере отырып, сол сияқты сақтандыру сыныптары бөлігінде қайта сақтандырушы үлесін ескерусіз шығындылық коэффиценттерінің болжамы.
33. Екінші деңгейдегі банктердің салымдарының және мемлекеттік емес бағалы қағаздарының құны жиырма бес және елу пайызға азайған;
сақтандыру резервтері жиырма бес және елу пайызға ұлғайған;
сақтандыру төлемдері елу және жетпіс пайызға ұлғайған;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акционерлерге тиесілі акцияларын сатқан жағдайларда төлем қабілетсіздігін және қаржылық тұрақтылығын сипаттау.
34. Акционерлерге дивидендтер төлеу.
9. Инвестициялық саясат
35. Инвестициялаудың мақсаттары.
36. Инвестициялардың түрлері бойынша диверсификациялауды және активтердің сапасын бағалауды қоса алғанда, инвестициялық портфелін және оның кірістілігін қалыптастыру.
37. Активтердің түрлеріне, сондай-ақ тыс жерден тартылған құрал-жабдықтарына байланысты инвестициялық шектеулер.
38. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының инвестициялық саясатқа жауапты басты тұлғалары.
10. Қайта сақтандырудың саясаты
39. Тәуекелдерді қайта сақтандыруға берген кезде:
1) сақтандыру сыныптары бойынша негізгі нысандар және қайта сақтандыру әдістері, олардың өзара арақатынасы;
2) қайта сақтандыру ұйымдарын бағалау өлшемшарттары:
рейтинг, капиталдың мөлшері және активтер деңгейі, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыруға тиісті қадағалау органы берген лицензияның болуы;
қайта сақтандыру ұйымының тұрақтылығы: нарықтағы компанияның уақыты мен жұмыс тәжірибесі, мекен-жайы, сақтандыру тәуекелдердің болуы;
қайта сақтандыру ұйымының іскерлік әлеуеті: қызмет түрі бойынша талдау жүргізу, ірі төлемдер бойынша талдау жүргізу, клиенттермен өзара қатынас, баспасөзде жағымсыз немесе жағымды жарияланымдардың болуы;
3) қайта сақтандыру ұйымының қызметін бақылау, қайта сақтандыру шарттарын сақтауды қамтамасыз ету жүйесі;
4) ынтымақтастық болжанатын қайта сақтандыру ұйымының атауы, сондай-ақ шетелдік қайта сақтандырушылардың болжалды үлесі.
40. Қайта сақтандыруға тәуекелдерді қабылдаған кезде:
1) қайта сақтанушыларды бағалаудың негізгі өлшемшарттары: қызметті жүзеге асыруға тиісті қадағалау органның лицензиясының болуы, қайта сақтанушыдан сақтандыруға тәуекелдерді алатын мамандардың кәсібилігі, ірі төлем бойынша талдау жүргізу, баспасөзде жағымсыз немесе жағымды жарияланымдардың болуы, қайта сақтанушы - ұйымға экономикалық ықпал жасау шараларының болуы, өткен жылдары осы ұйыммен жүргізген жағымсыз жұмыс тәжірибесі;

26. Прогноз затрат на рекламу.
8. Финансовый план
27. Прогнозируемый бухгалтерский баланс и приложения к нему.
28. Прогнозируемые доходы и расходы в разрезе классов страхования.
29. Прогнозируемые административные расходы.
30. Прогнозируемый отчет о денежных потоках.
31. Источники дополнительного финансирования в случае необходимости.
32. Прогноз коэффициентов убыточности как с учетом доли перестраховщика, так и без учета доли перестраховщика в разрезе классов страхования.
33. Описание платежеспособности и финансовой устойчивости в случаях:
уменьшения стоимости вкладов в банках второго уровня и негосударственных ценных бумаг на двадцать пять и пятьдесят процентов;
увеличения страховых резервов на двадцать пять и пятьдесят процентов;
увеличения страховых выплат на пятьдесят и семьдесят процентов;
продажи акционером принадлежащих ему акций страховой (перестраховочной) организации.
34. Выплата дивидендов акционерам.
9. Инвестиционная политика
35. Цели инвестирования.
36. Формирование инвестиционного портфеля и его доходности, включая диверсификацию по типам инвестиций и оценку качества активов.
37. Инвестиционные ограничения в зависимости от типа активов, а также от привлечения средств извне.
38. Ключевые лица страховой (перестраховочной) организации, ответственные за инвестиционную политику.
10. Политика перестрахования
39. При передаче рисков на перестрахование:
1) основные формы и методы перестрахования по классам страхования, их соотношение между ними;
2) критерии оценки перестраховочных организаций:
рейтинг, размер капитала и уровень активов, наличие лицензии соответствующего надзорного органа на осуществление перестраховочной деятельности;
стабильность перестраховочной организации: время и опыт работы компании на рынке, местонахождение, наличие страновых рисков;
деловой потенциал перестраховочной организации: проведение анализа по видам деятельности, проведение анализа по крупным выплатам, взаимоотношения с клиентами, наличие негативных или положительных публикаций в печати;
3) система контроля за деятельностью перестраховочной организации, обеспечения соблюдения условий перестрахования;
4) наименование перестраховочных организаций, с которыми предполагается сотрудничество, а также предполагаемая доля иностранных перестраховщиков.
40. При приеме рисков на перестрахование:
1) основные критерии оценки перестрахователей: наличие лицензии соответствующего надзорного органа на осуществление страховой деятельности, профессионализм специалистов, принимающих риски на страхование у перестрахователя, проведение анализа по крупным выплатам, наличие негативных или положительных публикаций в печати, наличие мер экономического воздействия к перестрахователю, негативный и позитивный опыт работы с перестрахователем в прошлом;

2) қайта сақтандыру бойынша ұйымның портфелін сипаттау (сақтандыру түрлері, әр түрдің үлес салмағы, сақтандыру сомасының лимиті, қайта сақтандыруға беру шарттары бойынша).
11. Ұйымдық құрылымы
41. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының құрылымы.
42. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының директорлар кеңесінің бірінші басшысының және мүшелерінің, басқарманың бірінші басшысының және бас бухгалтерінің біліктілігіне, біліміне, жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар.
43. Басты мамандарының, оның ішінде сақтандыру, қайта сақтандыру, андеррайтинг, ішкі аудит, актуарий бөлімшелерінің қаржы директорының, басшыларының функционалдық міндеттерін сипаттау.
44. Мамандар білімінің болжамды деңгейі.
45. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қатысуға ниеті бар консультанттар және қауымдастықтар туралы ақпарат.
46. Ішкі аудит қызметі (құрылым, міндеттер, функциялар, құқықтар, міндеттер, басқа да құрылымдық бөлімшелермен өзара іс-әрекет ету тәртібі, аудиторлық тексерулердің мерзімділігі).
47. Сақтанушылардың шағымдарымен жұмысты ұйымдастыру.
48. Қызметкерлерді және сақтандыру агенттерін оқытуды ұйымдастыру.
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымын құруға рұқсат беру
қағидаларына және шарттарына,
сондай-ақ сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымын
құруға рұқсат алу үшін
ұсынылатын құжаттардың
мазмұнына қойылатын
талаптарға
6-қосымша
Нысан
(уәкілеттіорганның Қазақстан Республикасының мемлекеттік елтаңбасы бар бланкінде басылады)
№ _____ Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат
Осы рұқсат _______________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға берілді.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсаттың қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүргізуге лицензия беру туралы шешім қабылдағанға дейін заңды күші болады.
Төраға (Төрағаның орынбасары)
______ жылғы "___" _________ ____________
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі
Басқармасының
2007 жылғы 30 сәуірдегі
№ 122 қаулысына
2-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін және сақтандыру брокерінің қызметін лицензиялау қағидалары, сондай-ақ лицензия алу үшін ұсынылатын құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптар

2) описание портфеля организации по перестрахованию (по видам страхования, удельному весу каждого вида, лимитам страховых сумм, условиям передачи в перестрахование).
11. Организационная структура
41. Структура страховой (перестраховочной) организации.
42. Требования к квалификации, образованию, опыту работы первого руководителя и членов совета директоров, первого руководителя правления и главного бухгалтера страховой (перестраховочной) организации.
43. Описание функциональных обязанностей ключевых специалистов, в том числе финансового директора, руководителей подразделений страхования, перестрахования, андеррайтинга, внутреннего аудита, актуария.
44. Предполагаемый уровень образования специалистов.
45. Информация о консультантах и ассоциациях, в которых страховая (перестраховочная) организация предполагает участвовать.
46. Служба внутреннего аудита (структура, задачи, функции, права, обязанности, порядок взаимодействия с другими структурными подразделениями, периодичность аудиторских проверок).
47. Организация работы с жалобами страхователей.
48. Организация обучения персонала и страховых агентов.
Приложение 6 к Правилам
и условиям выдачи разрешения
на создание страховой
(перестраховочной)
организации, а также
требования к содержанию
документов, представляемых
для получения разрешения на
создание страховой
(перестраховочной) организации
Форма
(печатается на бланке уполномоченного органа с изображением
государственного герба Республики Казахстан)
Разрешение на создание страховой (перестраховочной) организации № _____
Настоящее разрешение выдано на создание страховой (перестраховочной) организации
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)
Разрешение на создание страховой (перестраховочной) организации имеет
юридическую силу до принятия уполномоченным органом по регулированию, контролю и
надзору финансового рынка и финансовых организаций решения о выдаче страховой
(перестраховочной) организации лицензии на проведение страховой (перестраховочной)
деятельности.
Председатель (заместитель Председателя)
____________ "___" _________ ______ года
Приложение 2 к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 30 апреля 2007 года № 122
Правила лицензирования страховой (перестраховочной) деятельности и деятельности страхового брокера, а также требования к содержанию документов, представляемых для получения лицензии

Ескерту. 2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін және сақтандыру брокерінің қызметін лицензиялау қағидалары, сондай-ақ лицензия алу үшін ұсынылатын құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптар (бұдан әрі – Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы (бұдан әрі – Заң), "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі, "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегі (бұдан әрі – Көлік құралдары иелерінің АҚЖ туралы заң), "Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегі (бұдан әрі – Тасымалдаушылардың АҚЖ туралы заң), "Туристі міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 31 желтоқсандағы (бұдан әрі – Туристі міндетті сақтандыру туралы заң), "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы (бұдан әрі – Рұқсаттар және хабарламалар туралы заң), "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңында және "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган, көрсетілетін қызметті беруші) сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін және сақтандыру брокерінің қызметін лицензиялау тәртібін, сондай-ақ лицензия алу үшін ұсынылатын құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптарды айқындайды.
Қағидалар исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына да қолданылады.
2-тарау. Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін және сақтандыру брокерінің қызметін лицензиялау тәртібі
2. Сақтандыру брокерінің қызметін, сақтандырудың қосымша сыныптары, брокерлік қызметтің қосымша түрі бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) портал арқылы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес ресімделген электрондық құжат нысанындағы өтінішті береді.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішхатты портал арқылы жіберген кезде "жеке кабинетте" нәтижені алу күні мен уақыты көрсетіле отырып мемлекеттік қызмет көрсетуге сұратудың қабылданғаны туралы мәртебе автоматты түрде көрсетіледі.

Сноска. Постановление дополнено приложением 2 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 47 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила лицензирования страховой (перестраховочной) деятельности и деятельности страхового брокера, а также требования к содержанию документов, представляемых для получения лицензии (далее - Правила), разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – Закон), от 13 мая 2003 года от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (далее - Закон о ГПО транспортных средств), от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами" (далее - Закон о ГПО перевозчиков), от 31 декабря 2003 года "Об обязательном страховании туриста" (далее – Закон об обязательном страховании туриста), от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон о разрешениях и уведомлениях), от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" и от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" и определяют порядок лицензирования страховой (перестраховочной) деятельности и деятельности страхового брокера уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган, услугодатель), а также требования к содержанию документов, представляемых для получения лицензии.
Правила распространяются также на исламские страховые (перестраховочные) организации.
Глава 2. Порядок лицензирования страховой (перестраховочной) деятельности и деятельности страхового брокера
2. Для получения лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера, страховой (перестраховочной) деятельности по дополнительным классам страхования, дополнительному виду брокерской деятельности страховая (перестраховочная) организация, страховой брокер (далее – услугополучатель) представляет через портал заявление в форме электронного документа, оформленного согласно приложению 6 к Правилам.
При направлении заявителем заявления через портал в "личный кабинет" автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.

3. Жаңадан құрылған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру қызметін және қайта сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына лицензияны сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат алу үшін ұсынылған бизнес-жоспарда көзделген сақтандыру сыныптары шегінде алады.
4. Сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін сақтандыру ұйымы тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің болуын қамтамасыз етеді.
5. Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензия алғанға дейін сақтандыру ұйымы Көлік құралдары АҚЖ туралы заңның 8-бабының 1-тармағы талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді.
Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензия алғанға дейін сақтандыру ұйымы Тасымалдаушылардың АҚЖ туралы заңның 8-бабының 1-тармағы талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді.
Туристі міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензия алғанға дейін сақтандыру ұйымы Туристі міндетті сақтандыру туралы заңның 7-1-бабының 1-тармағы талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді.
6. "Жалпы сақтандыру" саласы және "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
Қайта сақтандыру бойынша қызметке лицензия Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
Сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
7. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру қызметін Сақтандыру қағидалары болған жағдайда ғана, уәкілетті орган берген сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия негізінде жүзеге асырады.
8. Мемлекеттік қызметті көрсету бойынша рәсімнің (іс-қимылдың) басталуына негіз уәкілетті органның көрсетілетін қызметті алушыдан портал арқылы құжаттарды алуы болып табылады.
9. Көрсетілетін қызметті берушінің хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері сақтандыру брокерінің қызметін, сақтандырудың қосымша сыныптары, брокерлік қызметтің қосымша түрі бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия өтініш түскен күні оны қабылдауды, тіркеуді және уәкілетті органның мемлекеттік қызметті көрсету үшін жауапты бөлімшесіне (бұдан әрі – жауапты бөлімше) орындау үшін жіберуді жүзеге асырады. Өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес құжаттарды қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Жауапты бөлімшенің қызметкері өтініш тіркелген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, жауапты бөлімшенің қызметкері көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және өтініш берушіге портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болу фактісі анықталған жағдайда, жауапты бөлімше 25 (жиырма бес) жұмыс күні ішінде құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін қарайды және бұйрықтың жобасын және лицензияны не лицензия беруден бас тартуды дайындайды, мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесіне көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының қолын қойғызады.
Жауапты бөлімшенің қызметкері шешім қабылданғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинетке" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанда жіберіледі.

3. Вновь созданная страховая (перестраховочная) организация получает лицензию на право осуществления страховой деятельности и деятельности по перестрахованию в пределах классов страхования, предусмотренных в бизнес-плане, представленном для получения разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации.
4. Для получения лицензии на право осуществления страховой деятельности по дополнительным классам страхования страховая организация обеспечивает наличие систем управления рисками и внутреннего контроля.
5. До получения лицензии на право осуществления обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств страховая организация обеспечивает выполнение требований пункта 1 статьи 8 Закона о ГПО транспортных средств.
До получения лицензии на право осуществления обязательного страхования ответственности перевозчика перед пассажирами страховая организация обеспечивает выполнение требований пункта 1 статьи 8 Закона о ГПО перевозчиков.
До получения лицензии на право осуществления обязательного страхования туриста страховая организация обеспечивает выполнение требований пункта 1 статьи 7-1 Закона об обязательном страховании туриста.
6. Лицензия на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности по отрасли "общее страхование" и отрасли "страхование жизни" выдается по форме согласно приложению 7 к Правилам.
Лицензия на деятельность по перестрахованию выдается по форме согласно приложению 8 к Правилам.
Лицензия на право осуществления деятельности страхового брокера выдается по форме согласно приложению 9 к Правилам.
7. Страховая (перестраховочная) организация осуществляет страховую деятельность на основе лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности, выданной уполномоченным органом, только при наличии Правил страхования.
8. Основанием для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги является получение уполномоченным органом через портал документов услугополучателя.
9. Работник услугодателя, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления заявления о выдаче лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера, страховой (перестраховочной) деятельности по дополнительным классам страхования, дополнительному виду брокерской деятельности осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в подразделение, ответственное за оказание государственной услуги (далее – ответственное подразделение). При поступлении заявления услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года прием документов осуществляется следующим рабочим днем.
Работник ответственного подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней со дня регистрации заявления проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов ответственное подразделение в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя готовит и направляет заявителю мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления через портал в "личный кабинет" услугополучателя.
При установлении факта полноты представленных документов ответственное подразделение в течение 25 (двадцати пяти) рабочих дней рассматривает документы на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан и подготавливает проекты приказа и лицензии либо отказа в выдаче лицензии, подписывает результат оказания государственной услуги у уполномоченного лица услугодателя.
Работник ответственного подразделения в течение 3 (трех) рабочих дней после принятия уполномоченным органом решения направляет услугополучателю результат оказания государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица уполномоченного органа, в "личный кабинет" услугополучателя.

10. Мемлекеттік қызмет көрсету кезеңі туралы ақпарат мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесінде автоматты режимде жаңартылады.
3-тарау. Лицензия алу үшін ұсынылатын құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптар
11. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін немесе исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру";
2) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыруға немесе исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру";
3) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген және сақтандырудың жекелеген сыныптары болып табылатын міндетті сақтандырудың түрлеріне немесе Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген және сақтандырудың жекелеген сыныптары болып табылатын міндетті сақтандырудың түрлері бойынша исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру";
4) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес "Қайта сақтандыру жөніндегі қызметке немесе исламдық қайта сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру";
5) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес "Сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру".
12. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының Директорлар кеңесі бекіткен және сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар актуарий қол қойған сақтандыру сыныбы бойынша бизнес-жоспарда мынадай ақпарат болуға тиіс:
1) мыналардың:
сақтандыру сыныбы бойынша өтелетін тәуекелдердің;
сақтандыру портфелінің құрылымындағы сақтандыру сыныбы үлесінің; сақтандыру сыныбы бойынша қызметтер көрсету нарығы сегментінің (нарық көлемінің, әлеуетті сақтанушылардың, географиялық жерінің);
сақтандыру сыныбы шеңберінде сақтандыру өнімдерін өткізу тәсілдерінің негізгі сипаттамалары;
2) сақтандыру тарифтерін есептеу тәртібіне және олардың экономикалық негіздемесіне қойылатын талаптар;
3) осы сақтандыру сыныбы бойынша таяудағы екі жылға арналған пайдалар, шығындар, сақтандыру резервтерінің есептері туралы болжам, шығындылық болжамы, ең нашар және ең жақсы жағдайдағы тәуекелдерді бағалау, пруденциялық нормативтердің сақталу болжамы;
4) қайта сақтандыру саясаты (қайта сақтандыру нысандары мен әдістері, қайта сақтандыру ұйымдарын бағалау өлшемшарттары);
5) инвестициялық саясат.
Инвестициялық саясат жөніндегі ақпаратта мынадай мәліметтер:

10. Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в информационной системе мониторинга оказания государственных услуг.
Глава 3. Требования к содержанию документов, представляемых для получения лицензии
11. Перечень документов, необходимых для оказания государственных услуг, предусмотрен в стандартах государственных услуг:
1) "Выдача лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности или исламской страховой (перестраховочной) деятельности по отрасли "общее страхование" согласно приложению 1 к Правилам;
2) "Выдача лицензии на осуществление страховой деятельности или право осуществления исламской страховой деятельности по отрасли "страхование жизни" согласно приложению 2 к Правилам;
3) "Выдача лицензии на виды обязательного страхования, установленные законами Республики Казахстан и являющиеся отдельными классами страхования, или право осуществления исламской страховой деятельности по видам обязательного страхования, установленным законами Республики Казахстан и являющимся отдельными классами страхования" согласно приложению 3 к Правилам;
4) "Выдача лицензии на деятельность по перестрахованию или право осуществления деятельности по исламскому перестрахованию" согласно приложению 4 к Правилам;
5) "Выдача лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера" согласно приложению 5 к Правилам.
12. Бизнес-план по классу страхования, утвержденный советом директоров страховой (перестраховочной) организации и подписанный актуарием, имеющим лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке, должен содержать следующую информацию:
1) основные характеристики:
покрываемых рисков по классу страхования;
доли класса страхования в структуре страхового портфеля; сегмента рынка предоставления услуг по классу страхования (объема рынка, потенциальных страхователей, географической местности);
способов реализации страховых продуктов в рамках класса страхования;
2) требования к порядку расчета страховых тарифов и их экономическому обоснованию;
3) прогноз на ближайшие два года о прибылях, убытках, расчетах страховых резервов по данному классу страхования, прогноз убыточности, оценка рисков в наихудшей и наилучшей ситуации, прогноз соблюдения пруденциальных нормативов;
4) политику перестрахования (формы и методы перестрахования, критерии оценки перестраховочных организаций);
5) инвестиционную политику.
В информации по инвестиционной политике необходимо раскрыть следующие сведения:

1) инвестициялау мақсаттары;
2) инвестиция түрлері бойынша әртараптандыруды және активтердің сапасын бағалауды қоса алғанда, инвестициялық портфельді және оның кірістілігін қалыптастыру;
3) активтердің түріне, сондай-ақ сырттан қаражат тартуға қарай инвестициялық шектеулер;
4) инвестициялық саясатқа жауапты ұйымның адамдары ашып көрсетілуі қажет.
Сақтандырудың бірнеше сыныбы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алуға өтініш берген кезде сақтандыру сыныптары бойынша бір бизнес-жоспар ұсынылады.
13. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының директорлар кеңесі бекіткен және сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар актуарий қол қойған жақын арадағы екі жылда қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру жөніндегі бизнес-жоспарда мынадай ақпарат болуы тиіс:
1) тәуекелдерді қайта сақтандыруға беру кезінде:
негізгі нысандар (факультативті, облигаторлық, факультативті-облигаторлық) және сақтандыру сыныптары бойынша қайта сақтандыруға қатысу әдістері/түрлері (үйлесімді, үйлесімсіз), олардың өзара арақатынасы;
қайта сақтандыру ұйымдарын бағалау өлшемшарттары (рейтинг, капиталдың мөлшері және активтер деңгейі, қызметті жүзеге асыруға тиісті қадағалау органы берген лицензияның болуы;
қайта сақтандыру ұйымының тұрақтылығы: компанияның нарықтағы жұмыс істеген уақыты мен тәжірибесі, орналасқан жері, сақтандыру тәуекелдердің болуы; қайта сақтандыру ұйымының іскерлік әлуеті: қызмет түрлері бойынша талдау жүргізу, ірі төлемдер бойынша талдау жүргізу, клиенттермен өзара қатынас, баспасөзде жағымсыз немесе жағымды жарияланымдардың болуы);
қайта сақтандыру ұйымының қызметіне бақылау жасау, қайта сақтандыру талаптарын сақтауды қамтамасыз ету жүйесі қалайша жүзеге асырылатын болады;
ынтымақтастық болжанатын қайта сақтандыру ұйымдарының атауы. Шетелдік қайта сақтандырушылардың болжалды үлесі;
2) қайта сақтандыруға тәуекелдерді қабылдаған кезде:
қайта сақтанушыларды бағалаудың негізгі өлшемшарттары: қызметті жүзеге асыруға тиісті қадағалау органның лицензиясының болуы, қайта сақтанушыдан сақтандыруға тәуекелдерді қабылдайтын мамандардың кәсібилігі, ірі төлемдер бойынша талдау жүргізу, баспасөзде жағымсыз немесе жағымды жарияланымдардың болуы, қайта сақтанушы - ұйымға экономикалық ықпал ету шараларының болуы, өткен жылдары осы ұйыммен жүргізген жағымсыз жұмыс тәжірибесі;
қайта сақтандыру бойынша ұйымның портфелін сипаттау (сақтандыру түрлері, әр түрдің үлес салмағы, сақтандыру сомасының лимиттері, қайта сақтандыруға беру талаптары бойынша).
4-тарау. Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін, сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияны қайта ресімдеу, телнұсқасын беру, тоқтата тұру не тоқтату тәртібі

1) цели инвестирования;
2) формирование инвестиционного портфеля и его доходности, включая диверсификацию по типам инвестиций и оценку качества активов;
3) инвестиционные ограничения в зависимости от типа активов, а также от привлечения средств извне;
4) лица организации, ответственные за инвестиционную политику.
При представлении заявления на получение лицензии на право осуществления страховой деятельности по нескольким классам страхования представляется один бизнес-план в разрезе классов страхования.
13. Бизнес-план по осуществлению перестраховочной деятельности на ближайшие два года, утвержденный советом директоров страховой (перестраховочной) организации и подписанный актуарием, имеющим лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке, должен содержать следующую информацию:
1) при передаче рисков на перестрахование:
основные формы (факультативная, облигаторная, факультативно-облигаторная) и методы/виды участия (пропорциональное, непропорциональное) перестрахования по классам страхования, их соотношение между ними;
критерии оценки перестраховочных организаций (рейтинг, размер капитала и уровень активов, наличие лицензии соответствующего надзорного органа на осуществление деятельности;
стабильность перестраховочной организации: время и опыт работы компании на рынке, место нахождение, наличие страновых рисков; деловой потенциал перестраховочной организации: проведение анализа по видам деятельности, проведение анализа по крупным выплатам, взаимоотношения с клиентами, наличие негативных или положительных публикаций в печати);
каким образом будет осуществляться система контроля за деятельностью перестраховочной организации, обеспечения соблюдения условий перестрахования;
наименование перестраховочных организаций, с которыми предполагается сотрудничество. Предполагаемая доля иностранных перестраховщиков;
2) при приеме рисков на перестрахование:
основные критерии оценки перестрахователей: наличие лицензии соответствующего надзорного органа на осуществление деятельности, профессионализм специалистов, принимающих риски на страхование у перестрахователя, проведение анализа по крупным выплатам, наличие негативных или положительных публикаций в печати, наличие мер экономического воздействия к организации-перестрахователю, негативный опыт работы с этой организацией в прошлом;
описание портфеля организации по перестрахованию (по видам страхования, удельному весу каждого вида, лимитам страховых сумм, условиям передачи в перестрахование).
Глава 4. Порядок переоформления, выдачи дубликата, приостановления либо прекращения действия лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности, деятельности страхового брокера

14. Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін, сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия Заңда және Рұқсаттар және хабарламалар туралы заң көзделген негіздер бойынша және тәртіппен, сондай-ақ:
1) көрсетілетін қызметті алушы Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 34-бабында айқындалған тәртіпке сәйкес қайта ұйымдастырылған;
2) сақтандыру қызметің жекелеген сыныптарын және (немесе) түрлерін алып тастай отырып сақтандыру қызметің осы сыныптары және (немесе) түрлері лицензиядан алып тасталған;
3) брокерлік қызметтің жекелеген түрлері лицензиядан алып тасталған;
4) Қазақстан Республикасының заңдарында қайта ресімдеу туралы талаптар болған жағдайларда қайта ресімделуге тиіс.
15. Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін, сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияны қайта ресімдеу үшін көрсетілетін қызметті алушы уәкілетті органға Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес ресімделген электрондық құжат нысанында лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш береді.
Сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиядан сақтандыру қызметінің жекелеген сыныптарын алып тастау үшін сақтандыру ұйымы уәкілетті органға Заңның 37-бабының 6-тармағында көзделген құжаттарды ұсынады.
Сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиядан брокерлік қызметтің жекелеген сыныптарын алып тастау үшін сақтандыру брокері уәкілетті органға Заңның 37-бабының 8-3-тармағында көзделген құжаттарды ұсынады.
16. Уәкілетті органның хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш түскен күні оны қабылдауды, тіркеуді және уәкілетті органның мемлекеттік қызметті көрсету үшін жауапты бөлімшесіне орындау үшін жіберуді жүзеге асырады. Көрсетілетін қызметті алушының өтініші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері түскен кезде 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес құжаттарды қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Жауапты бөлімшенің қызметкері өтініш тіркелген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, жауапты бөлімше көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" өтініш берушіге жібереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болу фактісі анықталған жағдайда, жауапты бөлімше 11 (он бір) жұмыс күні ішінде құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін қарайды және бұйрықтың жобасын және лицензияны не лицензия беруден бес тартуды дайындайды, мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесіне көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының қолын қойғызады.
Жауапты бөлімшенің қызметкері шешім қабылданғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинетке" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында жібереді.

14. Лицензия на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности, деятельности страхового брокера подлежит переоформлению по основаниям и в порядке, предусмотренным Законом и Законом о разрешениях и уведомлениях, в том числе в случах:
1) реорганизации услугополучателя в соответствии с порядком, определенным статьей 34 Закона о разрешениях и уведомлениях;
2) исключения из лицензии отдельных классов страхования и (или) видов деятельности с исключением данных классов страхования и (или) видов деятельности;
3) исключения из лицензии отдельного вида брокерской деятельности;
4) наличия требования о переоформлении в законах Республики Казахстан.
15. Для переоформления лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности, деятельности страхового брокера услугополучатель представляет в уполномоченный орган заявление о переоформлении лицензии через портал в форме электронного документа, оформленного согласно приложению 10 к Правилам.
Для исключения из лицензии на право осуществления страховой деятельности отдельных классов страхования страховая организация представляет в уполномоченный орган документы, предусмотренные пунктом 6 статьи 37 Закона.
Для исключения из лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера отдельного вида брокерской деятельности страховой брокер представляет в уполномоченный орган документы, предусмотренные пунктом 8-3 статьи 37 Закона.
16. Работник услугодателя, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления заявления о переоформлении лицензии осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в ответственное подразделение. При поступлении заявления услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года прием документов осуществляется следующим рабочим днем.
Работник ответственного подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней со дня регистрации заявления проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов работник ответственного подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя готовит и направляет услугополучателю мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления через портал в "личный кабинет" услугополучателя.
При установлении факта полноты представленных документов ответственное подразделение в течение 11 (одиннадцати) рабочих дней рассматривает документы на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан и подготавливает проекты приказа и лицензии либо отказа в переоформлении лицензии, подписывает результат оказания государственной услуги у уполномоченного лица услугодателя.
Работник ответственного подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней после принятия уполномоченным органом решения направляет услугополучателю результат оказания государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченного органа, в "личный кабинет" услугополучателя.

17. Уәкілетті органның хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері көрсетілетін қызметті алушы бөлініп шығу немесе бөлу нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш түскен күні оны қабылдауды, тіркеуді және жауапты бөлімшеге орындау үшін жіберуді жүзеге асырады. Көрсетілетін қызметті алушының өтініші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері түскен кезде 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес құжаттарды қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Жауапты бөлімшенің қызметкері өтініш тіркелген күн бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, жауапты бөлімшенің қызметкері көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және өтініш берушіге портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болу фактісі анықталған жағдайда, жауапты бөлімше 25 (жиырма бес) жұмыс күні ішінде құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін қарайды және бұйрықтың жобасын және лицензияны не лицензия беруден бес тартуды дайындайды, мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесіне көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының қолын қойғызады.
Жауапты бөлімшенің қызметкері шешім қабылданғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" уәкілетті органның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанда жіберіледі.
18. Көрсетілетін қызметті берушінің хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін, сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияның телнұсқасын беруге өтініш түскен күні оны қабылдауды, тіркеуді және орындау үшін жауапты бөлімшеге орындау үшін жіберуді жүзеге асырады. Өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес құжаттарды қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Жауапты бөлімше 2 (екі) жұмыс күні ішінде (мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі шегінде) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін қарайды, лицензияның телнұсқасының жобасын не лицензияның телнұсқасын беруден бас тартуды дайындайды, көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін көрсетілетін "жеке кабинетке" уәкілетті органның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанда жіберіледі.

17. Работник услугодателя, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления заявления о переоформлении лицензии в случае реорганизации услугополучателя в форме выделения или разделения осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в ответственное подразделение. При поступлении заявления услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года прием документов осуществляется следующим рабочим днем.
Работник ответственного подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней со дня регистрации заявления проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов работник ответственного подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя готовит и направляет услугополучателю мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления через портал в "личный кабинет" услугополучателя.
При установлении факта полноты представленных документов ответственное подразделение в течение 25 (двадцати пяти) рабочих дней рассматривает документы на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан и подготавливает проекты приказа и лицензии либо отказа в переоформлении лицензии, подписывает результат оказания государственной услуги у уполномоченного лица услугодателя.
Работник ответственного подразделения в течение 3 (трех) рабочих дней после принятия уполномоченным органом решения направляет услугополучателю результат оказания государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченного органа, в "личный кабинет" услугополучателя.
18. Работник услугодателя, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления заявления на выдачу дубликата лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности, деятельности страхового брокера осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в ответственное подразделение. При поступлении заявления услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года прием документов осуществляется следующим рабочим днем.
Ответственное подразделение в течение 2 (двух) рабочих дней (в пределах срока оказания государственной услуги) рассматривает представленные документы на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан, подготавливает проект дубликата лицензии либо отказа в выдаче дубликата лицензии, направляет услугополучателю результат оказания государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченного органа, в "личный кабинет" услугополучателя.

19. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері қағаз нысанда берілген лицензияның телнұсқасын беруге сұрату ұсынған жағдайда, лицензия электрондық форматқа ауыстырылады және электрондық нысанда беріледі.
20. Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін, сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген негіздер бойынша және тәртіппен тоқтатыла тұрады және тоқтатылады.
21. Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін, сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияны тоқтата тұру не одан айыру туралы шешім үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, сақтандыру брокеріне орындау үшін жіберіледі.
22. Лицензиясының қолданылуы тоқтатыла тұрған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері ай сайын, әр айдың 10-нан (онынан) кешіктірмей (лицензияның қолданылуы қайта басталған не лицензияның қолданылуын тоқтата тұру мерзімі аяқталған күнге дейін) уәкілетті органды анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі іс-шаралар туралы хабардар етеді.
23. Сақтандыру брокері сақтандыру брокері лицензиясының қолданылуын тоқтату туралы ерікті түрде өтініш жасаған кезде уәкілетті органға өтініш береді. Өтінішке мына құжаттар қоса беріледі:
1) сақтандыру брокерінің уәкілетті органының уәкілетті органға лицензиясының қолданылуын тоқтату туралы ерікті түрде өтініш жасауы туралы шешімі;
2) сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру шарттары бойынша делдалдық қызметтер көрсету жөніндегі міндеттемелердің және қолданыстағы шарттардың жоқ екенін растайтын құжаттар.
Лицензияның қолданылуын тоқтату туралы өтінішті уәкілетті орган Қағидалардың 23-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттар алынған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
Уәкілетті органға лицензияның қолданылуын тоқтату туралы ерікті түрде өтініш сақтандыру брокері мынадай талаптарды орындаған кезде беріледі:
1) Қағидалардың 23-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсыну;
2) сақтандыру брокерінде сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру шарттары бойынша делдалдық қызметтер көрсету жөніндегі міндеттемелердің және қолданыстағы шарттардың болмауы.
Сақтандыру брокері Қағидалардың 23-тармағының үшінші бөлігінде көзделген талаптарды орындамаған жағдайда, уәкілетті орган лицензияның қолданылуын тоқтатудан бас тартады. Сақтандыру брокері лицензияның қолданылуын тоқтату туралы өтінішті қайтадан ұсынған жағдайда, оны уәкілетті органның қарау мерзімін есептеу оны қайтадан ұсынған күннен бастап басталады.
Уәкілетті органның сақтандыру брокеріне берілген лицензияның қолданылуын тоқтату мүмкіндігі туралы хатын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей қағаз тасымалдағышпен берілген лицензияның түпнұсқасын уәкілетті органға қайтарады.
4-тарау. Уәкілетті органның және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі

19. В случае представления страховой (перестраховочной) организацией, страховым брокером запроса на выдачу дубликата лицензии, выданной в бумажной форме, лицензия переводится в электронный формат и выдается в электронной форме.
20. Приостановление и прекращение действия лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности, деятельности страхового брокера производится по основаниям и в порядке, предусмотренным законами Республики Казахстан.
21. Решение о приостановлении либо лишении лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности, деятельности страхового брокера направляется для исполнения страховой (перестраховочной) организации, страховому брокеру.
22. Страховая (перестраховочная) организация, страховой брокер, действие лицензии (которой) которого приостановлено, ежемесячно не позднее 10 (десятого) числа каждого месяца (до даты возобновления действия лицензии либо окончания срока приостановления действия лицензии) уведомляет уполномоченный орган о мероприятиях, проведенных по устранению выявленных нарушений.
23. При добровольном обращении страхового брокера о прекращении действия лицензии страховой брокер представляет в уполномоченный орган заявление. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) решение уполномоченного органа страхового брокера о добровольном обращении в уполномоченный орган о прекращении действия лицензии;
2) документы, подтверждающие отсутствие обязательств и действующих договоров по оказанию посреднических услуг по договорам страхования и (или) перестрахования.
Заявление о прекращении действия лицензии рассматривается уполномоченным органом в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты получения документов, указанных в части первой пункта 23 Правил.
Добровольное обращение в уполномоченный орган о прекращении действия лицензии производится при выполнении страховым брокеров следующих условий:
1) представление полного пакета документов, указанных в части первой пункта 23 Правил;
2) отсутствие у страхового брокера обязательств и действующих договоров по оказанию посреднических услуг по договорам страхования и (или) перестрахования.
В случае невыполнения страховым брокеров условий, предусмотренных частью третьей пункта 23 Правил, уполномоченный орган отказывает в прекращении действия лицензии. При повторном представлении страховым брокером заявления о прекращении действия лицензии, исчисление срока его рассмотрения уполномоченным органом начинается с даты его повторного представления.
Не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты получения письма уполномоченного органа о возможности прекращения действия лицензии на страховой брокер возвращает оригинал лицензии, выданной на бумажном носителе, в уполномоченный орган.
Глава 5. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) уполномоченного органа и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги

24. Уәкілетті органның және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағым уәкілетті органның басшысына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға немесе сотқа жіберіледі.
25. Уәкілетті органның басшысына жіберілетін шағымда:
1) тегі, аты, сондай-ақ қалауына қарай әкесінің аты (ол бар болса), пошталық мекенжайы (жеке тұлға үшін);
2) атауы, пошталық мекенжайы, жіберілген нөмірі мен күні (заңды тұлға үшін) көрсетіледі.
Уәкілетті органның кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып шағымды тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) уәкілетті орган басшысының шағымды қабылданғанын растау болып табылады.
Портал арқылы өтініш берген жағдайда шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефондары арқылы алуға болады.
Шағым портал арқылы жіберілген жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол уәкілетті орган шағымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
қызметін және сақтандыру
брокерінің қызметін
лицензиялау қағидаларына,
сондай-ақ лицензия алу үшін
ұсынылатын құжаттардың
мазмұнына қойылатын
талаптарға
1-қосымша
"Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін немесе исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (бұдан әрі – уәкілетті орган).
2.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz, www.elіcense.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал).
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері
1)Лицензия беру кезінде:
порталға өтініш білдірген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде;
жаңадан құрылған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін – көрсетілген қызмет нәтижесі көрсетілетін қызмет алушыға заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу күнінен бастап 9 (тоғыз) жұмыс күні ішінде жіберіледі (өтініш "Сақтандыру қызметі" туралы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 27-бабы 1-1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес берілген жағдайда);
2) лицензияны қайта ресімдеу кезінде:
порталға өтініш білдірген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде;
порталға өтініш білдірген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде (көрсетілетін қызметті алушы бөлініп шығу немесе бөлу нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда);

24. Жалоба на решения, действия (бездействие) уполномоченного органа и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги направляется руководителю уполномоченного органа, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг или суд.
25. В жалобе, направляемой руководителю уполномоченного органа, указываются:
1) фамилия, имя, а также по желанию отчество (при его наличии), почтовый адрес (для физического лица);
2) наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата (для юридического лица).
Подтверждением принятия жалобы руководителем уполномоченного органа является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии уполномоченного органа с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация о жалобе, которая обновляется в ходе обработки жалобы уполномоченным органом (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
Приложение 1 к Правилам
лицензирования страховой
(перестраховочной)
деятельности и деятельности
страхового брокера, а также
требования к содержанию
документов, представляемых
для получения лицензии
Стандарт государственной услуги "Выдача лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности или исламской страховой (перестраховочной) деятельности по отрасли "общее страхование"
1.
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее – уполномоченный орган).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее - портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
1) При выдаче лицензии:
в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня обращения на портал;
для вновь созданной страховой (перестраховочной) организации – результат оказания услуги направляется услугополучателю в течение 9 (девяти) рабочих дней со дня государственной регистрации юридического лица (в случае подачи заявления в соответствии с подпунктом 5) пункта 1-1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон);
2) при переоформлении лицензии:
в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня обращения на портал;
в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня обращения на портал (в случае реорганизации услугополучателя в форме выделения или разделения);

3) лицензияның телнұсқасын берген кезде - порталға өтініш білдірген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған).
5.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі
Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін және (немесе) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру, лицензияны қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру нысаны - электрондық.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Лицензиялық алым мөлшерлемесі:
1) сақтандыру қызметімен айналысуға лицензия беру үшін - 500 (бес жүз) айлық есептік көрсеткіш (әрбір сақтандыру сыныбы үшін жеке);
2)"жалпы сақтандыру" саласында қайта сақтандыру бойынша қызметпен айналысуға лицензия беру үшін - 200 (екі жүз) айлық есептік көрсеткіш;
3) лицензияны қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру үшін – лицензия берген үшін алынатын алым мөлшерлемесінен 10 (он) пайыз.
Лицензиялық алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер немесе банк қызметінің жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақша немесе қолма-қол емес ақша түрінде, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол емес ақша нысанында жүзеге асырылады.
7.
Жұмыс кестесі
1)уәкілетті орган – 2015 жылғы 23 қарашадағы
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа дүйсенбі мен жұма аралығында белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндері өтініш білдірген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қажетті құжаттардың тізбесі
1. Жаңадан құрылған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру үшін лицензия алу үшін:
1) сақтандыру саласын, нысанын, сыныбын, қайта сақтандыру бойынша қызметті көрсетумен лицензия беру туралы электрондық сұрау салу;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.

3) при выдаче дубликата лицензии - в течение 2 (двух) рабочих дней со дня обращения на портал.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
Выдача лицензии, переоформление лицензии, выдача дубликата лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности или исламской страховой (перестраховочной) деятельности по отрасли "общее страхование" по форме согласно приложению 7 к Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги - электронная.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Ставка лицензионного сбора:
1) за выдачу лицензии на занятие страховой деятельностью - 500 (пятьсот) месячных расчетных показателей (за каждый класс страхования отдельно);
2) за выдачу лицензии на занятие деятельностью по перестрахованию в отрасли "общее страхование" - 200 (двести) месячных расчетных показателей;
3) за переоформление лицензии, выдачу дубликата лицензии - 10 (десять) процентов от ставки сбора, взимаемой за выдачу лицензии.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
7.
График работы
1) уполномоченный орган – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее - Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
1. Для получения лицензии на осуществление страховой (перестраховочной) деятельности вновь созданной страховой (перестраховочной) организации:
1) электронный запрос о выдаче лицензии с указанием отрасли, формы, класса страхования, деятельности по перестрахованию;
2) электронная копия документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".

2. Қосымша сақтандыру сыныптары бойынша лицензия алу үшін:
1) Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) Қағидалардың 12-тармағының талаптарына сәйкес ресімделген сақтандыру сыныбы (сыныптары) бойынша бизнес-жоспардың электрондық көшірмесі.
3. "Жалпы сақтандыру" саласында қайта сақтандыру бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензия алу үшін:
1) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) Қағидалардың 13-тармағының талаптарына сәйкес ресімделген қайта сақтандыру бойынша қызметті жүзеге асыру бойынша бизнес-жоспардың электрондық көшірмесі.
4. Лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) сақтандыру шарттарының мерзімінен бұрын бұзылғанын және (немесе) сақтандыру портфелін Заңның 37-1-бабында көзделген тәртіппен беруді растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері (сақтандыру шарттарының мерзімінен бұрын бұзылуы және (немесе) сақтандыру портфелін беру жағдайларында);
4) құжаттағы ақпарат мемлекеттік ақпараттық жүйелерде бар құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеуге негіз болған өзгерістер туралы ақпаратты қамтитын құжаттардың электрондық көшірмелері.
5. Телнұсқа алу үшін (егер бұрын берілген лицензия қағаз нысанда ресімделген болса):
1) электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Уәкілетті орган "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден Қазақстан Республикасының резиденті – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.
9.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздері
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтамау;
2) құрамына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы кіретін сақтандыру тобының өтініш бергенге дейінгі алты ай кезеңде белгіленген пруденциялық нормативтер мен сақталуы міндетті басқа міндеттемелерді сақтамауы;

2. Для получения лицензии по дополнительным классам страхования:
1) заявление в форме электронного документа согласно приложению 6 к Правилам;
2) электронная копия документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) электронная копия бизнес-плана по классу (классам) страхования, оформленного в соответствии с требованиями пункта 12 Правил.
3. Для получения лицензии на осуществление деятельности по перестрахованию в отрасли "общее страхование":
1) заявление в форме электронного документа, согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
2) электронная копия документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) электронная копия бизнес-плана по осуществлению деятельности по перестрахованию, оформленного в соответствии с требованиями пункта 13 Правил.
4. Для переоформления лицензии:
1) заявление в форме электронного документа, согласно приложению 10 к Правилам;
2) электронная копия документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) электронные копии документов, подтверждающих, досрочное расторжение договоров страхования и (или) передачу страхового портфеля в порядке, предусмотренном статьей 37-1 Закона (в случаях досрочного расторжения договоров страхования и (или) передачи страхового портфеля);
4) электронные копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах.
5. Для получения дубликата (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме):
1) запрос в форме электронного документа;
2) электронная копия документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
Уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" сведения, указанные в документах о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица - резидента Республики Казахстан.
9.
Основания отказа в оказании государственной услуги
1) несоблюдение требований, установленных законодательством Республики Казахстан;
2) несоблюдение страховой группой, в состав которой входит страховая (перестраховочная) организация, установленных пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению норм и лимитов в период за шесть месяцев до подачи заявления;

3) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
4) тағайындауға (сайлауға) ұсынылған кандидаттар санынан басшы қызметкерді келіспеу (жаңадан құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін);
5) заңды тұлғалардың берілген санаты үшін қызмет түрімен айналысуға Қазақстан Республикасының заңымен тыйым салынған;
6) лицензиялық алым төленбеген;
7) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты лицензиялауға тиіс қызметті немесе қызметтің жеке түрлерін тоқтата тұру немесе тыйым салу туралы заң күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар;
8) соттың сот орындаушысы ұсынған ұсынымның негізінде көрсетілетін қызметті алушы - борышкерге лицензия беруге уақытша тыйым салуы.
Қосымша сақтандыру сыныптары бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыруға лицензия беруден бас тарту жоғарыда көрсетілген негіздерді қоспағанда, мынадай негіздер бойынша жүзеге асырылады:
1) алынатын қосымша сақтандыру сыныбын ескерумен пруденциялық нормативтердің сақталмауы болжамы;
2) өтініш беру күніне дейінгі соңғы 3 (үш) ай ішінде және оны қарау кезеңінде пруденциялық нормативтерді сақтамау;
3) сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияның қолданысын тоқтата тұру түріндегі қолданыстағы санкцияның болуы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мен мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында және www.egov.kz. порталында орналастырылған. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777 немесе 1414.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызмет тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті" арқылы қашықтан қолжеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығынан алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат алуы шеңберінде сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруға лицензия беруді көрсетілетін қызметті беруші бір өтініштің негізінде бірнеше мемлекеттік қызметтің жиынтығын көрсету көзделетін "бір өтініш" қағидаты бойынша жүзеге асырады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
қызметін және сақтандыру
брокерінің қызметін
лицензиялау қағидаларына,
сондай-ақ лицензия алу үшін
ұсынылатын құжаттардың
мазмұнына қойылатын
талаптарға
2-қосымша
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыруға немесе исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (бұдан әрі – уәкілетті орган).
2.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz, www.elіcense.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал).
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері

3) несоответствие представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан;
4) несогласование руководящего работника из числа кандидатов, предлагаемых к назначению (избранию) (для вновь создаваемой страховой (перестраховочной) организации);
5) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории юридических лиц;
6) не внесен лицензионный сбор;
7) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию;
8) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать услугополучателю-должнику лицензию.
Отказ в выдаче лицензии на право осуществления страховой деятельности по дополнительным классам страхования, помимо оснований, указанных выше, производится по следующим основаниям:
1) прогноз несоблюдения пруденциальных нормативов с учетом получаемого дополнительного класса страхования;
2) несоблюдение пруденциальных нормативов в течение последних 3 (трех) месяцев до даты подачи заявления и в период его рассмотрения;
3) наличие действующей санкции в виде приостановления действия лицензии на право осуществления страховой деятельности.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги и контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа и портале www.egov.kz. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Выдача лицензии на осуществление страховой (перестраховочной) деятельности в рамках получения услугополучателем разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации, осуществляется услугодателем по принципу "одного заявления", предусматривающему оказание совокупности нескольких государственных услуг на основании одного заявления.
Приложение 2 к Правилам
лицензирования страховой
(перестраховочной)
деятельности и деятельности
страхового брокера, а также
требования к содержанию
документов, представляемых
для получения лицензии
Стандарт государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление страховой деятельности или право осуществления исламской страховой деятельности по отрасли "страхование жизни"
1.
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее – уполномоченный орган.
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее - портал).
3.
Срок оказания государственной услуги

1) лицензия беру кезінде:
порталға өтініш білдірген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде;
жаңадан құрылған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін – көрсетілген қызмет нәтижесі көрсетілетін қызмет алушыға заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу күнінен бастап 9 (тоғыз) жұмыс күні ішінде жіберіледі (өтініш "Сақтандыру қызметі" туралы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 27-бабы 11-тармағының 5) тармақшасына сәйкес берілген жағдайда);
2) лицензияны қайта ресімдеу кезінде:
порталға өтініш білдірген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде;
порталға өтініш білдірген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде (көрсетілетін қызметті алушы бөлініп шығу немесе бөлу нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда);
3) лицензияның телнұсқасын берген кезде - порталға өтініш білдірген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған).
5.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі
Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін және (немесе) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру, лицензияны қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру нысаны - электрондық.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Лицензиялық алым мөлшерлемесі:
1) сақтандыру қызметімен айналысуға лицензия беру үшін - 500 (бес жүз) айлық есептік көрсеткіш (әрбір сақтандыру сыныбы үшін жеке);
2) "өмірді сақтандыру" саласында қайта сақтандыру бойынша қызметпен айналысуға лицензия беру үшін - 200 (екі жүз) айлық есептік көрсеткіш;
3) лицензияны қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру үшін – лицензия берген үшін алынатын алым мөлшерлемесінен 10 (он) пайыз.
Лицензиялық алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер немесе банк қызметінің жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақша немесе қолма-қол емес ақша түрінде, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол емес ақша нысанында жүзеге асырылады.
7.
Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексіне (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, жұмыс кестесіне сәйкес белгіленген дүйсенбі мен жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;

1) При выдаче лицензии:
в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня обращения на портал;
для вновь созданной страховой (перестраховочной) организации – результат оказания услуги направляется услугополучателю в течение 9 (девяти) рабочих дней со дня государственной регистрации юридического лица (в случае подачи заявления в соответствии с подпунктом 5) пункта 1-1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон);
2) при переоформлении лицензии:
в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня обращения на портал;
в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня обращения на портал (в случае реорганизации услугополучателя в форме выделения или разделения);
3) при выдаче дубликата лицензии - в течение 2 (двух) рабочих дней со дня обращения на портал.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
Выдача лицензии, переоформление лицензии, выдача дубликата лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности или исламской страховой (перестраховочной) деятельности по отрасли "страхование жизни" по форме согласно приложению 7 к Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги - электронная.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Ставка лицензионного сбора:
1) за выдачу лицензии на занятие страховой деятельности - 500 (пятьсот) месячных расчетных показателей (за каждый класс страхования отдельно);
2) за выдачу лицензии на занятие деятельности по перестрахованию в отрасли "страхование жизни" - 200 (двести) месячных расчетных показателей;
3) за переоформление лицензии, выдачу дубликата лицензии - 10 (десять) процентов от ставки сбора, взимаемой за выдачу лицензии.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
7.
График работы
1) услугодатель – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее - Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов;

1) лицензия беру кезінде:
порталға өтініш білдірген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде;
жаңадан құрылған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін – көрсетілген қызмет нәтижесі көрсетілетін қызмет алушыға заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу күнінен бастап 9 (тоғыз) жұмыс күні ішінде жіберіледі (өтініш "Сақтандыру қызметі" туралы Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 1-1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес берілген жағдайда);
2) лицензияны қайта ресімдеу кезінде:
порталға өтініш білдірген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде;
порталға өтініш білдірген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде (көрсетілетін қызметті алушы бөлініп шығу немесе бөлу нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда);
3) лицензияның телнұсқасын берген кезде - порталға өтініш білдірген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған).
5.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі
Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетудің нәтижесі лицензия беру, лицензияны қайта ресімдеу, қайта сақтандыру немесе исламдық қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияның телнұсқасын беру не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру нысаны - электрондық.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" уәкілетті органның уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Лицензиялық алым мөлшерлемесі:
1) ерекше қызмет түрі ретінде қайта сақтандыру қызметімен айналысуға лицензия беру үшін алым - 500 (бес жүз) айлық есептік көрсеткіш;
2) лицензияны қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру үшін алым - лицензияны бергені үшін алынатын алым мөлшерлемесінен 10 (он) пайыз.
Лицензиялық алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер немесе банк қызметінің жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақша немесе қолма-қол емес ақша түрінде, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол емес ақша нысанында жүзеге асырылады.
7.
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексіне (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа дүйсенбі мен жұма аралығында белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;

1) При выдаче лицензии:
в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня обращения на портал;
для вновь созданной страховой (перестраховочной) организации – результат оказания услуги направляется услугополучателю в течение 9 (девяти) рабочих дней со дня государственной регистрации юридического лица (в случае подачи заявления в соответствии с подпунктом 5) пункта 1-1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности";
2) при переоформлении лицензии:
в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня обращения на портал;
в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня обращения на портал (в случае реорганизации услугополучателя в форме выделения или разделения);
3) при выдаче дубликата лицензии - в течение 2 (двух) рабочих дней со дня обращения на портал.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
Выдача лицензии, переоформление лицензии, выдача дубликата лицензии на право осуществления перестраховочной деятельности или исламской перестраховочной деятельности по форме согласно приложению 8 к Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги - электронная.
Результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица уполномоченного органа.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Ставка лицензионного сбора:
1) сбор за выдачу лицензии на занятие деятельности по перестрахованию как исключительный вид деятельности - 500 (пятьсот) месячных расчетных показателей;
2) сбор за переоформление лицензии, выдачу дубликата лицензии - 10 (десять) процентов от ставки сбора, взимаемой за выдачу лицензии.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
7.
График работы
1) услугодатель – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее - Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов;

5) заңды тұлғалардың берілген санаты үшін қызмет түрімен айналысуға Қазақстан Республикасының заңымен тыйым салу;
6) лицензиялық алымның төленбеуі;
7) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты лицензиялануға тиіс қызметті немесе қызметтің жеке түрлерін тоқтата тұру немесе тыйым салу туралы заң күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
8) соттың сот орындаушысы ұсынған ұсынымның негізінде көрсетілетін қызметті алушы - борышкерге лицензия беруге уақытша тыйым салуы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіз болады.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мен мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында және www.egov.kz порталында орналастырылған. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777 немесе 1414.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызмет тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті" арқылы қашықтан қолжеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығынан алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат алуы шеңберінде қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыруға лицензия беруді көрсетілетін қызметті беруші бір өтініштің негізінде бірнеше мемлекеттік қызметтің жиынтығын көрсету көзделетін "бір өтініш" қағидаты бойынша жүзеге асырады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
қызметін және сақтандыру
брокерінің қызметін
лицензиялау қағидаларына,
сондай-ақ лицензия алу үшін
ұсынылатын құжаттардың
мазмұнына қойылатын
талаптарға
5-қосымша
"Сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (бұдан әрі – уәкілетті орган).
2.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz, www.elіcense.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал).
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері
1) Лицензия беру кезінде:
порталға өтініш білдірген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде;
2) лицензияны қайта ресімдеу кезінде:
порталға өтініш білдірген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде;
порталға өтініш білдірген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде (көрсетілетін қызметті алушы бөлініп шығу немесе бөлу нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда);
3) лицензияның телнұсқасын берген кезде - порталға өтініш білдірген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған).
5.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі
Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру, лицензияны қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру нысаны - электрондық.
6.
Көрсетілетін қызметті алушыдан мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіру тәсілдері
Лицензиялық алым мөлшерлемесі:

5) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории юридических лиц;
6) не внесен лицензионный сбор;
7) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию;
8) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать услугополучателю - должнику лицензию.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги и контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа и портале www.egov.kz. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Выдача лицензии на осуществление перестраховочной деятельности в рамках получения услугополучателем разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации, осуществляется услугодателем по принципу "одного заявления", предусматривающему оказание совокупности нескольких государственных услуг на основании одного заявления.
Приложение 5 к Правилам
лицензирования страховой
(перестраховочной)
деятельности и
деятельности страхового
брокера, а также требования к
содержанию документов,
представляемых для получения
лицензии
Стандарт государственной услуги "Выдача лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера"
1.
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее – уполномоченный орган).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее - портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
1) При выдаче лицензии:
в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня обращения на портал;
2) при переоформлении лицензии:
в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня обращения на портал;
в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня обращения на портал (в случае реорганизации услугополучателя в форме выделения или разделения);
3) при выдаче дубликата лицензии - в течение 2 (двух) рабочих дней со дня обращения на портал.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
Выдача лицензии, переоформление лицензии, выдача дубликата лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера по форме согласно приложению 9 к Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги - электронная.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Ставка лицензионного сбора:

1) ерекше қызмет түрі ретінде сақтандыру брокерінің қызметімен айналысуға лицензия беру үшін алым - 300 (үш жүз) айлық есептік көрсеткіш;
2) лицензияны қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру үшін алым - лицензияны бергені үшін алынатын алым мөлшерлемесінен 10 (он) пайыз.
Лицензиялық алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер немесе банк қызметінің жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақша немесе қолма-қол емес ақша түрінде, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол емес ақша нысанында жүзеге асырылады.
7.
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, жұмыс кестесіне сәйкес белгіленген дүйсенбі мен жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндері өтініш білдірген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қажетті құжаттардың тізбесі
1. Сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін:
1) Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес брокерлік қызмет түрлерінің шегінде лицензия беру туралы электронды құжат нысанындағы өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) жарғының электрондық көшірмесі (салыстыру үшін түпнұсқасы ұсынылмаған жағдайда, нотариат куәландырған);
4) жарғылық капиталдың толық төленгенін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі;
5) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Заңының 34-бабының талаптарына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерлерін келісу құжаттары;
6) Қазақстан Республикасының бейрезиденті құрылтайшы - заңды тұлғаға Қазақстан Республикасының резиденті сақтандыру брокерінің жарғылық капиталына қатысуға рұқсат етілетіні туралы тиісті мемлекеттің уәкілетті органының (қаржы ұйымдары үшін - қадағалау органдарының) мемлекеттік тіркеу туралы құжатының, жазбаша хабарламасының не тиісті мемлекетінің заңнамасы бойынша ондай рұқсат талап етілмейтіні туралы мәлімдеменің электрондық көшірмелері;
7) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері заңнамада белгіленген тәртіппен лицензиядан айырылған, мәжбүрлеп тарату, акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы шешім қабылданған сәттен бастап 1 (бір) жылдан артық емес кезеңде Қазақстан Республикасының бейрезиденті жеке тұлға құрылтайшысының экономикалық және сыбайлас жемқорлық қылмыстары мен құқық бұзушылықтары бойынша, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің немесе өзге қаржы ұйымының басшы қызметкері ретінде соттылығының жоқ екендігі туралы тиісті мемлекеттің уәкілетті органы құжатының электрондық көшірмесі. Көрсетілген талап лицензия қайтарып алынғаннан кейін, мәжбүрлеп тарату, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жыл ішінде қолданылады.

1) сбор за выдачу лицензии на занятие деятельности страхового брокера - 300 (триста) месячных расчетных показателей;
2) сбор за переоформление лицензии, выдачу дубликата лицензии - 10 (десять) процентов от ставки сбора, взимаемой за выдачу лицензии.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
7.
График работы
1) услугодатель – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее - Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
1. Для получения лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера:
1) заявление о выдаче лицензии в пределах видов брокерской деятельности в форме электронного документа согласно приложению 6 к Правилам;
2) электронная копия документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) электронная копия устава (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригинала для сверки);
4) электронная копия документов, подтверждающих полную оплату уставного капитала;
5) документы на согласование руководящих работников услугополучателя в соответствии с требованиями статьи 34 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности";
6) электронные копии документа о государственной регистрации, письменного уведомления уполномоченного органа (для финансовых организации - органов надзора) соответствующего государства о том, что учредителю - юридическому лицу-нерезиденту Республики Казахстан разрешается участие в уставном капитале страхового брокера-резидента Республики Казахстан, либо заявления о том, что по законодательству соответствующего государства такое разрешение не требуется;
7) электронная копия документа уполномоченного органа соответствующего государства, свидетельствующего об отсутствии у учредителя физического лица-нерезидента Республики Казахстан судимости по экономическим и коррупционным преступлениям и правонарушениям, деятельности в качестве руководящего работника страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера либо иной финансовой организации в период не более чем за 1 (один) год с момента лишения лицензии в установленном законодательством порядке, принятия решения о принудительной ликвидации, принудительном выкупе акций страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера. Указанное требование применяется в течение 5 (пяти) лет после лишения лицензии, даты принятия решения о принудительной ликвидации, принудительном выкупе акций страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера.

2. Брокерлік қызметтің қосымша түрін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін:
1) Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) жарғылық және (немесе) меншікті капитал мөлшерінің уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген ең төменгі мөлшерге сәйкестігін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері.
3. Лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) құжаттағы ақпарат мемлекеттік ақпараттық жүйелерде бар құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеуге негіз болған өзгерістер туралы ақпаратты қамтитын құжаттардың электрондық көшірмелері.
4. Телнұсқаны алу үшін (егер бұрын берілген лицензия қағаз нысанда ресімделген болса):
1) электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Уәкілетті орган "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден Қазақстан Республикасының резиденті – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.
9.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздері
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтамау;
2) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
3) тағайындауға (сайлауға) ұсынылған кандидаттардың арасынан басшы қызметкерді келіспеу (жаңадан құрылатын сақтандыру брокері үшін);
4) заңды тұлғалардың осы санаты үшін қызмет түрімен айналысуға Қазақстан Республикасының заңымен тыйым салынуы;
5) лицензиялық алымның төленбеуі;
6) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты лицензиялануға тиіс қызметті немесе қызметтің жеке түрлерін тоқтата тұру немесе тыйым салу туралы заң күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
7) соттың сот орындаушысы ұсынған ұсынымның негізінде көрсетілетін қызметті алушы - борышкерге лицензия беруге уақытша тыйым салуы.
Брокерлік қызметтің қосымша түрін жүзеге асыру құқығына лицензия беруден бас тарту, жоғарыда көрсетілген негіздерден басқа сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияның қолданылуын тоқтата тұру түріндегі қолданыстағы санкция болған жағдайда жүргізіледі.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де талаптар

2. Для получения лицензии на право осуществления дополнительного вида брокерской деятельности:
1) заявление в форме электронного документа согласно приложению 6 к Правилам;
2) электронная копия документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) электронные копии документов, подтверждающих соответствие размеров уставного и (или) собственного капитала минимальным размерам, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. Для переоформления лицензии:
1) заявление в форме электронного документа, согласно приложению 10 к Правилам;
2) электронная копия документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) электронные копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах
4. Для получения дубликата (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме):
1) запрос в форме электронного документа;
2) электронная копия документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
Уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" сведения, указанные в документах о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица - резидента Республики Казахстан.
9.
Основания отказа в оказании государственной услуги
1) несоблюдение требований, установленных законодательством Республики Казахстан;
2) несоответствие представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан;
3) несогласование руководящего работника из числа кандидатов, предлагаемых к назначению (избранию) (для вновь создаваемого страхового брокера);
4) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории юридических лиц;
5) не внесен лицензионный;
6) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию;
7) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать услугополучателю-должнику лицензию.
Отказ в выдаче лицензии на право осуществления дополнительного вида брокерской деятельности, помимо оснований, указанных выше, производится в случае наличия действующей санкции в виде приостановления действия лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги

Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мен мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында және www.egov.kz порталында орналастырылған. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777 немесе 1414.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызмет тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті" арқылы қашықтан қолжеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығынан алу мүмкіндігі бар.
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
қызметін және сақтандыру
брокерінің қызметін
лицензиялау қағидаларына,
сондай-ақ лицензия алу үшін
ұсынылатын құжаттардың
мазмұнына қойылатын
талаптарға
6-қосымша
____________________________
(уәкілетті органның
толық атауы)
___________________________
____________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының, исламдық
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының, сақтандыру
брокерінің толық атауы, бизнес
сәйкестендіру нөмірі
(бар болса), телефон
нөмірі, факс нөмірі)
Өтініш
_______________________________________________________________________
(сақтандыру салалары, нысандары, сыныптары, брокерлік қызмет түрі, қайта
сақтандыру бойынша қызмет көрсетілсін)
__________________________________________________________________________
жүзеге асыру құқығына лицензия беруді өтінемін.
Жіберілетін құжаттардың тізбесі:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісім беремін.
Өтініш беруге уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
________________________________________________________________________
20___ жылғы "____" ___________
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
қызметін және сақтандыру
брокерінің қызметін
лицензиялау қағидаларына,
сондай-ақ лицензия алу үшін
ұсынылатын құжаттардың
мазмұнына қойылатын
талаптарға
7-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Елтаңбасы
_______________________________________________________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
________________________________________________________________________
(лицензияланатын қызмет түрінің атауы)
жүзеге асыру құқығына лицензия
Лицензияның нөмірі берілген күні ____ жылғы "__"_______
_______________________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының толық атауы)
Осы лицензия:
___________________________
___________________________
сақтандыру сыныптары бойынша қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығын
береді.
Бірінші рет алған лицензия туралы деректер:
__________________________________________________ жүзеге асыру құқығына
(сақтандыру қызметі, исламдық сақтандыру қызметі)
_______________________________________________________________________
(лицензия берген мемлекеттік органның атауы, нөмірі, күні)
________________________________________________ жүзеге асыру құқығына
(қайта сақтандыру қызметі, исламдық қайта сақтандыру қызметі)
________________________________________________________________________
(лицензия берген мемлекеттік органның атауы, нөмірі, күні)
Төраға (Төрағаның орынбасары) ________________________________
________________
(берілген жері)
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
қызметін және сақтандыру
брокерінің қызметін
лицензиялау қағидаларына,
сондай-ақ лицензия алу үшін
ұсынылатын құжаттардың
мазмұнына қойылатын
талаптарға
8-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Елтаңбасы
________________________________________________________________________
уәкілетті органның толық атауы
________________________________________________________________________
(лицензияланатын қызмет түрінің атауы)
жүзеге асыру құқығына лицензия
Лицензияның нөмірі берілген күні ____ жылғы "__"_______
______________________________________________________________________
(қайта сақтандыру ұйымының, исламдық қайта сақтандыру ұйымының толық атауы)
Осы лицензия "өмірді сақтандыру" саласындағы және "жалпы сақтандыру"
саласындағы қайта сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығын береді.
________________________________________________________________________
(қайта сақтандыру, исламдық қайта сақтандыру бойынша)
қызметті жүзеге асыру құқығына бірінші рет алған лицензия туралы деректер
________________________________________________________________________
(лицензия берген мемлекеттік органның атауы, нөмірі, күні)
Төраға (Төрағаның орынбасары) ________________________________
________________
(берілген жері)
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
қызметін және сақтандыру
брокерінің қызметін
лицензиялау қағидаларына,
сондай-ақ лицензия алу үшін
ұсынылатын құжаттардың
мазмұнына қойылатын
талаптарға
9-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Елтаңбасы
________________________________________________________________________
Уәкілетті органның толық атауы
Сақтандыру брокері қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия
Лицензияның нөмірі
берілген күні ____ жылғы "__"_______
__________________________________________________________________________
(cақтандыру брокерінің толық атауы)
Осы лицензия сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығын береді:
1. ______________________________________________________________________
(лицензияланатын қызмет түрінің кіші түрінің атауы)

Адреса мест оказания государственной услуги и контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа и портале www.egov.kz. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Приложение 6 к Правилам
лицензирования страховой
(перестраховочной)
деятельности и деятельности
страхового брокера, а также
требования к содержанию
документов, представляемых
для получения лицензии
В _______________________
(полное наименование
уполномоченного органа)
от _____________________
______________________
(полное наименование, бизнес-
идентификационный номер
(при наличии), номер телефона,
номер факса страховой
(перестраховочной)
организации, исламской
страховой (перестраховочной)
организации, страхового
брокера)
Заявление
Прошу выдать лицензию на право осуществления
_____________________________________________________________________________
(указать отрасль, формы, классы страхования, вид брокерской деятельности, деятельность
по перестрахованию)
Перечень направляемых документов:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, уполномоченного на подачу аявления
________________________________________________________________________
"____" ______________ ____ года
Приложение 7 к Правилам
лицензирования страховой
(перестраховочной)
деятельности и деятельности
страхового брокера, а также
требования к содержанию
документов, представляемых
для получения лицензии
Форма
Герб Республики Казахстан
_______________________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
Лицензия на право осуществления
________________________________________________________________________
(наименование лицензируемого вида деятельности)
Номер лицензии дата выдачи "___" __________ ____ года
_______________________________________________________________________
(полное наименование страховой (перестраховочной) организации,
исламской страховой (перестраховочной) организации)
Настоящая лицензия дает право на осуществление деятельности по следующим
классам страхования:
___________________________
___________________________
деятельности по перестрахованию
Данные о лицензии, полученной впервые:
на право осуществления _____________________________________________________
(страховая деятельность, исламская страховая деятельность)
__________________________________________________________________________
(номер, дата, наименование государственного органа, выдавшего лицензию)
на направо осуществления ___________________________________________________
(перестраховочная деятельность, исламская
________________________________________________________________________
перестраховочная деятельность)
________________________________________________________________________
(номер, дата, наименование государственного органа, выдавшего лицензию)
Председатель (заместитель Председателя) ______________________________________
________________
(место выдачи)
Приложение 8 к Правилам
лицензирования страховой
(перестраховочной)
деятельности и
деятельности страхового
брокера, а также требования к
содержанию документов,
представляемых для получения
лицензии
Форма
Герб Республики Казахстан       ________________________________________________________________________
Полное наименование уполномоченного органа
Лицензия на право осуществления
________________________________________________________________________
(наименование лицензируемого вида деятельности)
Номер лицензии дата выдачи "____" ______ ____ года
______________________________________________________________________
(полное наименование перестраховочной организации, исламской перестраховочной
организации)
Настоящая лицензия дает право осуществлять деятельность по перестрахованию в
отрасли "страхование жизни" и отрасли "общее страхование".
Данные о лицензии, полученной впервые на право осуществления деятельности
________________________________________________________________________
(по перестрахованию, исламскому перестрахованию)
________________________________________________________________________
(номер, дата, наименование государственного органа, выдавшего лицензию)
Председатель (заместитель Председателя) ____________________________________
____________
(место выдачи)
Приложение 9 к Правилам
лицензирования страховой
(перестраховочной)
деятельности и деятельности
страхового брокера, а также
требования к содержанию
документов, представляемых
для получения лицензии
Форма
Герб Республики Казахстан       ________________________________________________________________________
Полное наименование уполномоченного органа
Лицензия на право осуществления деятельности страхового брокера
Номер лицензии дата выдачи "____" _________ года
__________________________________________________________________________
(полное наименование страхового брокера)
Настоящая лицензия дает право на осуществление деятельности страхового брокера:
1._______________________________________________________________________
(наименование подвида лицензируемого вида деятельности)

2. ______________________________________________________________________
(лицензияланатын қызмет түрінің кіші түрінің атауы)
Сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына бірінші рет алған лицензия
туралы деректер:
________________________________________________________________________
(нөмірі, күні, лицензия берген мемлекеттік органның атауы)
Төраға (Төрағаның орынбасары)
________________________________________
___________
берілген жері
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
қызметін және сақтандыру
брокерінің қызметін
лицензиялау қағидаларына,
сондай-ақ лицензия алу үшін
ұсынылатын құжаттардың
мазмұнына қойылатын
талаптарға
10-қосымша
Нысан
____________________________
(уәкілетті органның толық
атауы)
____________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының, исламдық
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының, сақтандыру
брокерінің толық
атауы және бизнес
сәйкестендіру
нөмірі (бар болса)
Өтініш
______________________________________________________________ лицензияны
(лицензияның атауы, күні және нөмірі көрсетілсін)
_____________________________________________________________ байланысты
(лицензияны қайта ресімдеудің себебі көрсетілсін)
қайта ресімдеуді сұраймын.
Жіберілетін құжаттардың тізбесі:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісімін береді.
Өтініш беруге уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), лауазымы
________________________________________________________________________
20___ жылғы "____" ______________

2. ________________________________________________________________________
(наименование подвида лицензируемого вида деятельности)
Данные о лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера,
полученной впервые:
__________________________________________________________________________
(номер, дата, наименование государственного органа, выдавшего лицензию)
Председатель (заместитель Председателя) ____________________________________
___________
место выдачи
Приложение 10 к Правилам
лицензирования страховой
(перестраховочной)
деятельности и
деятельности страхового
брокера, а также требования к
содержанию документов,
представляемых для получения
лицензии
Форма
В __________________________
(полное наименование
уполномоченного органа)
От _________________________
(полное наименование и бизнес-
идентификационный номер
страховой (перестраховочной)
организации, исламской
страховой (перестраховочной)
организации, страхового
брокера)
Заявление
Прошу переоформить лицензию
_________________________________________________________________________
(указать наименование, дату и номер лицензии)
в связи ___________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(указать причину переоформления лицензии)
Перечень направляемых документов:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Страховая (перестраховочная) организация, исламская страховая (перестраховочная)
организация, страховой брокер предоставляют согласие на использование сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных
системах.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, уполномоченного на
подачу заявления
___________________________________________________________
"____" ______________ ___ года