Бағалы қағаздармен және өзге қаржы құралдарымен сауда-саттық ұйымдастырушылардың қызметін жүзеге асыру Ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы N 175 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде 2007 жылғы 10 тамызда нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4863 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау Агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 29 қазандағы N 170 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау Агенттігі Басқармасының 2008.10.29 N 170 Қаулысымен.
--------------------- Қаулыдан үзінді ------------------------
Бағалы қағаздармен және өзге қаржы құралдарымен сауда-саттық ұйымдастырушылардың қызметін реттеу мақсатында және "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 2 шілдедегі Заңының 45-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. ...
2. Агенттік Басқармасының "Бағалы қағаздармен және өзге қаржы құралдарымен сауда-саттық ұйымдастырушылардың қызметін жүзеге асыру Ережесін бекіту туралы" нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4863 тіркелген 2007 жылғы 25 маусымдағы N 175 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. ...
4. ...
5. ...
6. ...
7. ...
Төрайым                                         Е. Бахмутова
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
Бағалы қағаздармен және өзге қаржы құралдарымен сауда-саттық ұйымдастырушылардың қызметін реттеу мақсатында және»"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 2 шілдедегі Заңының 45-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Бағалы қағаздармен және өзге қаржы құралдарымен сауда-саттық ұйымдастырушыларының қызметін жүзеге асыру ережесі осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы қаулының 2-қосымшасында көрсетілген нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
4. Сауда-саттықты ұйымдастырушыларға 2007 жылғы 1 қазанға дейін өзінің ішкі құжаттарын осы қаулының талаптарына сәйкес келтірсін.
5. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (М.Ж. Хаджиева):
1) Заң департаментімен (М.Б. Байсынов) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне,»"Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне, өзін өзі реттейтін ұйымдарына, сауда-саттықты ұйымдастырушыларға, орталық депозитарийге жіберсін.
6. Агенттік Төрағасының қызметі (Е.Н.Заборцева) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Ғ.Н. Өзбековке жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының

Об утверждении Правил осуществления деятельности организаторов торгов с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2007 года N 175. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 августа 2007 года N 4863. Утратил силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 октября 2008 года № 170
Сноска. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.10.2008 № 170 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
В целях регулирования деятельности организаторов торгов с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами и в соответствии со статьей 45 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" от 2 июля 2003 года, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить Правила осуществления деятельности организаторов торгов согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты, указанные в приложении 2 к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Организаторам торгов в срок до 1 октября 2007 года привести свои внутренние документы в соответствие с требованиями настоящего постановления.
5. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Хаджиева М.Ж.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации  в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", саморегулируемых организаций, организаторов торгов, центрального депозитария.
6. Службе Председателя (Заборцева Е.Н.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Узбекова Г.Н.
Председатель
Приложение 1
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций

2007 жылғы 25 маусымдағы N 175
қаулысына 1-қосымша
Бағалы қағаздармен және басқа қаржы құралдармен сауда-саттықты ұйымдастырушылардың қызметін жүзеге асыру ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде»"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы 2003 жылғы 2 шілдедегі Заңында көрсетілген негізгі ұғымдармен қоса мынадай ұғымдар қолданылады:
1) екі жақты баға кесу - қаржы құралын сатып алу бағасын да сату бағасын да белгілейтін баға кесуі.
2) индикативті баға кесу - баға кесуді жариялаған сауда-саттықты ұйымдастырушының мүшесін (клиентін) осы баға кесу негізінде мәміле жасауды міндеттемейтін және оны жариялаған сауда-саттықты ұйымдастырушының мүшесі (клиенті) сауда-саттықты ұйымдастырушының басқа мүшесімен (клиентімен) келіссөздің қорытындысы бойынша осы баға кесу негізінде, осы баға кесуді өзгерту және осы баға кесудің негізінде мәміле жасасудан бас тарту құқығымен мәміле жасай алатынын көздейтін баға кесуі;
3) қаржы құралымен мәмілені орындау (мәмілені орындау) - тараптардың мәміледен туындайтын міндеттемелерді орындау арқылы қаржы құралымен жасасқан мәміле бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру;
4) лот - бұл:
қаржы құралымен сауда жасау бірлігі;
осы қаржы құралы бойынша өтінім мөлшері тең немесе еселі болуға тиіс қаржы құралының саны.
5) маркет-мейкер - сауда-саттықты ұйымдастырушымен маркет-мейкер ретінде танылған, сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарына сәйкес қаржы құралы бойынша баға кесуді тұрақты жариялап отыруға және ұстап тұруға өзіне міндеттеме алған сауда-саттықты ұйымдастырушының мүшесі;
6) рұқсат ету бастамашысы - ұйым, оның бастамасы бойынша қаржы құралдар қор биржасының сауда жүйесінде немесе биржадан тыс бағалы қағаздар рыногының баға кесу ұйымының баға кесумен алмасу жүйесінде айналысқа түсуіне жіберіледі;
7) сауда-саттық жүйесіндегі айналыс - сол немесе өзге қаржы құралының сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесінде (сауда алаңында) жасалатын мәміленің мәні болу мүмкіндігі;
8) сауда-саттыққа қатысушы - осы сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесін (баға кесумен алмасу жүйесін) пайдалану арқылы мәміле жасасуға рұқсат берілген және ол ұйымдастырған сауда-саттыққа қатысатын сауда-саттықты ұйымдастырушының мүшесі;
9) сауда алаңы - сауда жүйесінің басқа бөліктерінен сауда-саттыққа қатысушыларға және айналыстағы қаржы құралдарына қойылатын ерекше талаптарымен, сондай-ақ қаржы құралдарымен мәміле жасасу және оларды орындау шарттарымен өзгешеленетін бөлігі;
10) сауда-саттықты ұйымдастырушының растау жүйесі (растау жүйесі) - сауда-саттықты ұйымдастырушының оған енгізілген тұлғаларға сауда жүйесінде осы тұлғалар атынан, осы тұлғалардың тапсырмалары бойынша, не осы тұлғалардың немесе олардың клиенттерінің мүддесіне қаржы құралдарымен жасалған немесе жасалатын мәмілелер туралы мәліметтерді алуға мүмкіндік беретін және алынған мәліметтерді өңдеу негізінде осы сауда-саттықты ұйымдастырушыға осындай мәмілелерге растамалар беруге (жасалған немесе жасалатын мәмілелер шарттарының олар жасалуы мүмкін шарттарға сәйкестігі туралы хабарлама), не осындай мәмілелерді растаудан бас тартуға мүмкіндік беретін бағдарламалық - техникалық кешені;

от 25 июня 2007 года N 175
Правила
осуществления деятельности организаторов торгов с ценными бумагами
и иными финансовыми инструментами
Глава 1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются основные понятия, указанные в Законе Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг", а также следующие понятия:
1) инициатор допуска - организация, по инициативе которой финансовые инструменты допускаются к обращению в торговой системе фондовой биржи или системе обмена котировками котировочной организации внебиржевого рынка ценных бумаг;
2) исполнение сделки с финансовым инструментом (исполнение сделки) - осуществление расчетов по сделке с финансовым инструментом путем исполнения сторонами этой сделки вытекающих из нее обязательств;
3) котировка двусторонняя - котировка, включающая в себя как цену покупки, так и цену продажи финансового инструмента;
4) котировка индикативная - котировка, не накладывающая на объявившего ее члена (клиента) организатора торгов обязательство заключить сделку на основании данной котировки и подразумевающая, что объявивший ее член (клиент) организатора торгов может заключить сделку на основании данной котировки по результатам переговоров с другим членом (клиентом) организатора торгов с правом изменения данной котировки и отказом от заключения сделки на основании данной котировки;
5) котировка твердая - котировка, накладывающая на объявившего ее члена (клиента) организатора торгов обязательство заключить сделку на основании данной котировки;
6) лот - это:
единица торговли финансовым инструментом;
количество финансового инструмента, которому должен быть равен или кратен размер заявки по данному финансовому инструменту;
7) маркет-мейкер - член организатора торгов, признанный организатором торгов в качестве маркет-мейкера и принявший на себя обязательство постоянно объявлять и поддерживать котировки по финансовому инструменту в соответствии с внутренними документами организатора торгов;
8) обращение в торговой системе - возможность того или иного финансового инструмента быть предметом сделки, заключаемой в торговой системе организатора торгов;
9) официальный список организатора торгов (официальный список) - часть списка организатора торгов, для включения в который и нахождения в котором финансовые инструменты и эмитенты данных финансовых инструментов должны соответствовать листинговым требованиям;
10) поставка против платежа - метод исполнения сделок с финансовыми инструментами, при котором исполнение обязательств одной стороной сделки по поставке финансового инструмента или денег невозможно без исполнения другой стороной сделки встречных обязательств по поставке денег или финансового инструмента;

11) сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізімі (ресми тізім) - сауда-саттықты ұйымдастырушының тізімінің бөлігі, оған кіру үшін және онда болу үшін қаржы құралдары және осы қаржы құралдарының эмитенттері листинг талаптарына сәйкес келуі тиіс;
12) сауда күні - сауда-саттықты ұйымдастырушы барлық қаржы құралдары үшін немесе олардың жеке топтары үшін белгілеген оның сауда жүйесінде қаржы құралдарымен мәміле жасалуы мүмкін күнтізбелік күн шегіндегі кезең;
13) сауда сессиясы - сауда күнінің бөлігі;
14) төлемге қарсы жеткізілім - ақша немесе қаржы құралын жеткізу бойынша мәміленің екінші тарабымен қарама-қарсы міндеттемелерін орындамай тұрып қаржы құралын немесе ақша жеткізу бойынша мәміленің бірінші тарабының міндетін атқару мүмкін болмайтын қаржы құралдарымен мәмілелерді орындау әдісі;
15) трейдер - осы сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесін (баға кесумен алмасу жүйесін) пайдалану арқылы сауда-саттықты ұйымдастырушының мүшесі атынан мәміле жасауға және өзге іс-әрекеттерді жасауға уәкілетті жеке тұлға;
16) тұрақты баға кесу - баға кесуді жариялаған сауда-саттықты ұйымдастырушының мүшесін (клиентін) осы баға кесудің негізінде мәміле жасауды міндеттейтін баға кесуі.
2-тарау. Сауда-саттықты ұйымдастырушының мүшелері
(клиенттері)
2. Брокерлік және (немесе) дилерлік қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары, ал егер Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасына сәйкес сауда-саттықты ұйымдастырушы бағалы қағаздардан өзге қаржы құралдарымен сауда-саттық ұйымдастырса - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы қаржы құралдарымен үшінші тұлғалардың делдалдық қызметін пайдаланбай мәміле жасасуға құқығы бар өзге де қаржы ұйымдары сауда-саттықты ұйымдастырушының мүшесі (клиенті) бола алады.
Қор биржасының мүшесі болу (биржадан тыс бағалы қағаздар рыногының баға кесу ұйымының клиенті болып қабылдану) шарттары мен тәртібі оның ережесімен айқындалады.
3. Сауда-саттықты ұйымдастырушының Ережесінде қор биржасы мүшелігінің санаттары (биржадан тыс бағалы қағаздар рыногының баға кесу ұйымының клиенттерінің санаттары) айналыстағы қаржы құралдарының топтарына байланысты белгіленеді.

11) система подтверждения организатора торгов (система подтверждения) - программно-технический комплекс организатора торгов, позволяющий подключенным к нему лицам получать сведения о сделках с финансовыми инструментами, заключаемых или заключенных в торговой системе от имени данных лиц, по поручению данных лиц либо в интересах данных лиц или их клиентов, и на основе обработки полученных сведений передавать данному организатору торгов подтверждения таких сделок (сообщения о соответствии условий заключаемых или заключенных сделок условиям, на которых или при которых такие сделки должны или могли быть заключены) либо отказы от подтверждения таких сделок;
12) торговая площадка - часть торговой системы, отличающаяся от ее других частей специфическими требованиями к участникам торгов и обращающимся финансовым инструментам, а также условиями заключения сделок с финансовыми инструментами и их исполнения;
13) торговый день - установленный организатором торгов период для всех финансовых инструментов или для их отдельных групп период в пределах календарного дня, в течение которого могут заключаться сделки с финансовыми инструментами в его торговой системе;
14) торговая сессия - часть торгового дня;
15) трейдер - физическое лицо, уполномоченное на заключение сделок и выполнение иных действий от имени члена организатора торгов c использованием торговой системы (системы обмена котировками) данного организатора торгов;
16) участник торгов - член организатора торгов, допущенный к заключению сделок с использованием торговой системы (системы обмена котировками) данного организатора торгов и принимающий участие в организованных им торгах.
Глава 2. Члены (клиенты) организатора торгов
2. Членами (клиентами) организатора торгов могут быть профессиональные участники рынка ценных бумаг, обладающие лицензиями на осуществление на осуществление брокерской и (или) брокерской деятельности, а в случае, если в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг организатор торгов организует торги с иными, чем ценные бумаги, финансовыми инструментами, - иные финансовые организации, обладающие в соответствии с законодательством Республики Казахстан правом на совершение сделок с этими финансовыми инструментами без использования посреднических услуг третьих лиц.
Условия и порядок вступления в члены фондовой биржи (приема в клиенты котировочной организации внебиржевого рынка ценных бумаг) определяются ее правилами.
3. Правилами организатора торгов устанавливаются категории членства на фондовой бирже (категории клиентов котировочной организации внебиржевого рынка ценных бумаг) в зависимости от групп обращающихся финансовых инструментов.

4. Сауда-саттықты ұйымдастырушының мүшесі:
1) оған берілген мүше болу санат(тар)ына сәйкес (мүше болудың түрлі санаттары болған жағдайда) сауда-саттықты ұйымдастырушы өткізетін сауда-саттыққа қатысады;
2) қаржы құралдарымен ұйымдастырушы өткізетін сауда-саттыққа қатысуға және қаржы құралдарымен жасалған мәмілелерді орындау үшін сауда-саттықты ұйымдастырушыдан қажетті және жеткілікті ақпарат алады;
3) сауда-саттықты ұйымдастырушы органдарының және мүшелерінің жалпы жиналысының қарауына сауда-саттықты ұйымдастырушының қызметінің сауда, есеп айырысу және ақпараттық мәселелері және сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарында көзделген басқа мәселелер жөнінде ұсыныстар енгізеді.
5. Сауда-саттықты ұйымдастырушының мүшелері:
1) Қазақстан Республикасы заңнамасының және сауда-саттықты ұйымдастырушы мүшелерінің және олардың трейдерлерінің қызметін реттейтін сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарының талаптарын сақтауға;
2) сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарымен белгіленген құрамда, мөлшерде, мерзімде және тәртіпте сауда-саттықты ұйымдастырушының мүшелік жарналарын және алымдарын төлеуге;
3) сауда-саттықты ұйымдастырушы өткізетін қаржы құралдарымен саудада тек әділетті және тең құқылы сауда принциптерінде, сауда-саттықты ұйымдастырушының, сауда-саттықты ұйымдастырушының басқа мүшелерінің, қаржы құралдары эмитенттерінің және инвесторлардың (сауда-саттықты ұйымдастырушы мүшесінің клиенті) мүдделеріне нұқсан келтірмей мәміле жасасуға;
4) сауда-саттықты ұйымдастырушы өткізген сауда-саттықта қаржы құралдармен жасалған мәмілелерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасына және сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарына сәйкес басқа міндеттемелерді уақтылы, толық және ең тиімді тәсілмен орындауға міндетті.
6. Сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарымен өзінің мүшелеріне және басқа ықтимал мүдделі тұлғаларға беретін ақпараттың көлемі және осындай ақпаратты беру тәртібі анықталуы тиіс.
7. Брокер және (немесе) дилер - сауда-саттықты ұйымдастырушының мүшесі уәкілетті органмен немесе брокерлердің және (немесе) дилерлердің өзін-өзі реттейтін ұйымымен осы брокерге және (немесе) дилерге, оның қызметкерлеріне және оның аффилиирленген тұлғаларына қатысты кез келген қолданған санкциялар туралы сауда-саттықты ұйымдастырушыны хабардар етеді.
8. Сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарымен мүше болуды тоқтата тұру немесе тоқтату шарттары және тәртібі көзделуі тиіс.
Осы брокерге және (немесе) дилерге бағалы қағаздар рыногында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға бұрын берілген лицензияның (бұдан әрі - лицензия) тоқтатыла тұруы немесе тоқтатылуы барлық сауда-саттықты ұйымдастырушыларда оның мүше болуды тоқтата тұруға немесе тоқтатуына сөзсіз негіздеме болып табылады.
Уәкілетті орган тиісті шешім қабылданған күні сауда-саттықты ұйымдастырушыны лицензияның тоқтатыла тұрғаны және тоқтатылғаны туралы хабардар етеді. Сауда-саттықты ұйымдастырушы лицензиясы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған брокерді және (немесе) дилерді аталған ескерту алған сәттен бастап қаржы құралдарымен олар өткізетін сауда-саттыққа қатыстырудан шеттетеді.

4. Член организатора торгов:
1) участвует в проводимых организатором торгов торгах с финансовыми инструментами в соответствии с присвоенной(ыми) ему категорией(ями) членства (при наличии различных категорий членства);
2) получает от организатора торгов информацию, необходимую и достаточную для его участия в проводимых организатором торгах с финансовыми инструментами и исполнения заключенных сделок с финансовыми инструментами;
3) вносит на рассмотрение органов и общего собрания членов организатора торгов предложения по вопросам торговой, расчетной и информационной деятельности организатора торгов и по другим вопросам, предусмотренным внутренними документами фондовой биржи.
5. Членам организатора торгов необходимо:
1) соблюдать требования законодательства Республики Казахстан и внутренних документов организатора торгов, регламентирующих деятельность членов организатора торгов и их трейдеров;
2) уплачивать членские взносы и сборы организатора торгов в составе, в размерах, в сроки и в порядке, установленных внутренними документами организатора торгов;
3) заключать сделки на проводимых организатором торгов торгах с финансовыми инструментами только на принципах справедливой и равноправной торговли, не ущемляя интересы организатора торгов, других членов фондовой биржи, эмитентов финансовых инструментов и инвесторов (клиентов члена организатора торгов);
4) своевременно, полностью и наиболее оптимальным способом исполнять сделки, заключенные им на проводимых организатором торгов торгах с финансовыми инструментами, а также иные обязательства в соответствии с законодательством Республики Казахстан и внутренними документами организатора торгов.
6. Внутренними документами организатора торгов должен быть определен объем информации, которую он предоставляет своим членам и иным возможным заинтересованным лицам, и порядок представления такой информации.
7. Брокер и (или) дилер - член организатора торгов уведомляет организатора торгов о любых санкциях и ограниченных мерах воздействия, принятых уполномоченным органом или саморегулируемой организацией брокеров и (или) дилеров по отношению к этому брокеру и (или) дилеру, его работникам и его аффилиированным лицам.
8. Внутренними документами организатора торгов должны быть предусмотрены условия и порядок приостановления или прекращения членства.
Приостановление или прекращение действия лицензии на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг (далее - лицензия), ранее выданной данному брокеру и (или) дилеру, является основанием для приостановления или прекращения его членства у всех организаторов торгов.
Уполномоченный орган уведомляет организаторов торгов о приостановлении и прекращении действия лицензии в день принятия соответствующего решения. Организаторы торгов отстраняют брокера и (или) дилера, действие лицензии которого было приостановлено или прекращено, от участия в проводимых ими торгах с финансовыми инструментами с момента получения указанного уведомления.

9. Брокердің және (немесе) дилердің сауда-саттықты ұйымдастырушыда мүше болуының тоқтатыла тұруы немесе тоқтатылуы осы брокердің және (немесе) дилердің осы сауда-саттықты ұйымдастырушы өткізетін қаржы құралдарымен сауда-саттыққа қатысудан дереу шеттетуіне, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасымен және сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарымен сауда-саттықты ұйымдастырушының мүшесі үшін белгіленген өзге құқықтардың тоқтатыла тұруына немесе тоқтатылуына әкеледі.
10. Қор биржасы уәкілетті органды өзіне мүше етіп қабылдау, мүше етіп қабылдаудан бас тарту, мүше болуды тоқтата тұру, мүше болуды жаңарту және мүше болуды тоқтату бойынша барлық жағдайлар туралы осындай жағдай басталған күнінен кейін келетін жұмыс күнінен асырмай хабарлап отырады.
Баға кесу ұйымы уәкілетті органды барлық клиенттерді қабылдау, клиенттерді қабылдаудан бас тарту, баға кесу ұйымының клиентінің сауда-саттыққа қатысуын тоқтата тұру, баға кесу ұйымының клиентінің сауда-саттыққа қатысуын қайта бастау және баға кесу ұйымының клиенттері құрамынан шығу жағдайлары туралы осындай жағдай басталған күнінен кейін келетін жұмыс күннен кешіктірмей хабарлайды.
3-тарау. Трейдерлер
11. Брокер және (немесе) дилер - қор биржасының мүшесі қор биржасына бар трейдерлер туралы мәліметтерді қор биржасының ішкі құжаттарымен белгіленген көлемде ұсынады.
12. Қор биржасының ішкі құжаттарында трейдерлерге сауда жүйесіне рұқсат берудің шарттары, оның ішінде міндетті түрде сауда жүйесінде жұмыс істеуді алдын ала оқыту шарты, сауда жүйесінде жұмыс істеуді міндетті түрде мерзімді қайта оқыту шарты көзделуі мүмкін.
13. Брокер және (немесе) дилер - қор биржасының мүшесі осы қор биржасына өзінің трейдерлері құрамындағы кез келген өзгерістер туралы мәліметтер ұсынады.
14. Қор биржасының ішкі құжаттарымен трейдерлердің осы қор биржасы өткізетін қаржы құралдарымен сауда-саттықтың және сауда алдындағы және саудадан кейінгі ықтимал рәсімдерді (трейдерлердің құзыретіне жататын) орындау барысындағы трейдерлердің іс-қимылдары нормаларын реттейтін құжатты енгізу мүмкіндігі көзделуі мүмкін.
15. Қор биржасының ішкі құжаттарында трейдерді осы қор биржасы өткізетін қаржы құралдарымен сауда-саттықтан шеттету негіздемелері көзделуі тиіс.
16. Брокердің және (немесе) дилердің - қор биржасы мүшесінің барлық трейдерлері қор биржасы өткізетін қаржы құралдарымен сауда-саттыққа қатысудан шеттетілуі осы сауда-саттыққа қатысудан брокердің және (немесе) дилердің өзінің шеттетілуіне әкеледі.
4-тарау. Сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесіндегі айналыстағы бағалы қағаздар мен қаржы құралдары

9. Приостановление или прекращение членства брокера и (или) дилера у организатора торгов влечет за собой немедленное отстранение данного брокера и (или) дилера от участия в проводимых данным организатором торгах с финансовыми инструментами, а также приостановление или прекращение иных прав, установленных для члена организатора торгов законодательством Республики Казахстан и внутренними документами организатора торгов.
10. Фондовая биржа уведомляет уполномоченный орган обо всех случаях приема в свои члены, отказа в приеме в свои члены, приостановления членства, возобновления членства и прекращения членства не позднее, чем на следующий рабочий день после наступления такого случая.
Котировочная организация уведомляет уполномоченный орган обо всех случаях принятия клиентов, отказа в принятии клиентов, приостановления участия клиентов котировочной организации в торгах, возобновления участия клиентов котировочной организации в торгах и выхода из состава клиентов котировочной организации не позднее, чем на следующий рабочий день после наступления такого случая.
Глава 3. Трейдеры
11. Брокер и (или) дилер - член фондовой биржи предоставляет фондовой бирже сведения об имеющихся трейдерах в объеме, установленном внутренними документами фондовой биржи.
12. Внутренними документами фондовой биржи могут быть предусмотрены условия допуска трейдеров в торговую систему, в том числе условие обязательного предварительного обучения работе в торговой системе, условие обязательного периодического переобучения работе в торговой системе.
13. Брокер и (или) дилер - член фондовой биржи предоставляет данной фондовой бирже сведения о любых изменениях в составе своих трейдеров.
14. Внутренними документами фондовой биржи может быть предусмотрена возможность введения документа, регулирующего нормы поведения трейдеров в ходе проводимых данной фондовой биржей торгов с финансовыми инструментами и выполнения возможных пред торговых и после торговых процедур (относящихся к компетенции трейдеров).
15. Внутренними документами фондовой биржи должны быть предусмотрены основания отстранения трейдера от участия в проводимых данной фондовой биржей торгах с финансовыми инструментами.
16. Отстранение всех трейдеров брокера и (или) дилера - члена фондовой биржи от участия в проводимых данной фондовой биржей торгах с финансовыми инструментами влечет за собой немедленное отстранение от участия в таких торгах самого брокера и (или) дилера.
Глава 4. Ценные бумаги и финансовые инструменты, обращаемые
в торговых системах организаторов торгов

17. Сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесінде мынадай бағалы қағаздар мен қаржы құралдары айналыста болуы мүмкін:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары, оның ішінде басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланған;
2) жергілікті атқарушы органдарымен шығарылған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары, оның ішінде басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланған;
3) Қазақстан Республикасының резидент - ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары, оның ішінде басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айналысқа шығарылған;
4) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес халықаралық ұйымдардың эмиссиялық бағалы қағаздары;
5) басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланған және Қазақстан Республикасының аумағында айналысқа қолданыстағы заңнамаға сәйкес рұқсат берілген шетел ұйымдарының эмиссиялық бағалы қағаздары;
6) Қазақстан Республикасы ұйымдарының борыштық міндеттемелері (вексельдер);
7) Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыноктарында айналысқа түсуге рұқсат берілген өзге бағалы қағаздар мен қаржы құралдары.
18. Бірдей үлгідегі қаржы құралдарының әр түрлі сауда-саттықты ұйымдастырушылардың жүйелерінде айналуына жол берілмейді.
19. Сауда-саттықты ұйымдастырушының тізімі және сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізімі сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарына сәйкес жеке шағын санаттарға бөлінуі мүмкін.
20. Қаржы құралының үлгісі сауда-саттықты ұйымдастырушы белгіленген талаптарға сәйкес болған жағдайда ол осы сауда-саттықты ұйымдастырушының тізіміне енгізілуі мүмкін (ресми тізімге немесе сауда-саттық ұйымдастырушының тізімінің өзге бөлігіне).
Сауда-саттықты ұйымдастырушының тізімі оның ішкі құжаттарына сәйкес құрылады және бекітіледі.
Сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне барынша жоғары санат бойынша маркет-мейкер(лер)і жоқ қаржы құралының үлгісі енгізілмейді және онда болмайды. Егер ресми тізімнің аталған бөлігіндегі қаржы құралының қандай болса да үлгісі бойынша бір де бір маркет-мейкер қалмаған жағдайда осы қаржы құралының үлгісі осындай жағдай басталған күннен бастап үш ай мерзімі ішінде міндетті делистингке немесе сауда-саттықты ұйымдастырушының тізімінің басқа бөлігіне ауыстыруға жатады.
21. Сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарында қаржы құралдары делистингінің негіздемелері көзделуі тиіс.
Қаржы құралдарының мемлекеттік тіркелуі жарамсыз деп танылуы олардың делистингі үшін сөзсіз негіздеме болып табылады.
Уәкілетті орган сауда-саттықты ұйымдастырушыны бағалы қағаздарының айналысы тоқтата тұрылғандығы туралы немесе бағалы қағаздардың мемлекеттік тіркелуі жарамсыз деп танылғаны туралы тиісті шешім қабылдаған күні хабардар етеді. Сауда-саттықты ұйымдастырушы соттың шешімі негізінде мемлекеттік тіркелуі жарамсыз деп танылған қаржы құралдарын өзінің тізімінен аталған хабарламаны алған сәттен бастап алып тастайды.
Егер қандай да болсын эмитенттің акциялары сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне барынша жоғары санаты бойынша енгізілген жағдайда, ал олармен жасалған мәмілелер көлемі (жиынтығында жай және артықшылықты акциялармен) жыл ішінде олардың шығарылымға жарияланған саны жарты пайыздан аспаса, сауда-саттықты ұйымдастырушы оларды сауда-саттықты ұйымдастырушы тізімінің басқа бөлігіне ауыстырады.
Осы тармақтың төртінші абзацымен белгіленген талап өзінің қызметін толық осы Ережеге және сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарына сәйкес орындайтын, оның ішінде сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарымен белгіленген әдеттегі мөлшерден (осы маркет-мейкер үшін арнайы белгіленбеген) аспайтын мөлшерде осы акциялардың өзі жариялаған сатып алу және сату спрэдтерін (өзгешеліктерін) қамтамасыз ететін маркет-мейкері бар акцияларға қолданылмайды.

17. В торговых системах организаторов торгов могут обращаться следующие ценные бумаги и финансовые инструменты:
1) государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные Правительством Республики Казахстан или Национальным Банком Республики Казахстан, в том числе эмитированные в соответствии с законодательством других государств;
2) государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные местными исполнительными органами, в том числе эмитированные в соответствии с законодательством других государств;
3) негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций-резидентов Республики Казахстан, в том числе эмитированные в соответствии с законодательством других государств;
4) эмиссионные ценные бумаги международных финансовых организаций, в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа;
5) эмиссионные ценные бумаги иностранных организаций, эмитированные в соответствии с законодательством других государств и обращение которых на территории Республики Казахстан допущено в соответствии с действующим законодательством;
6) долговые обязательства (векселя) организаций Республики Казахстан;
7) иные ценные бумаги и финансовые инструменты, допускаемые к обращению на организованных рынках ценных бумаг Республики Казахстан.
18. Не допускается обращение финансовых инструментов одного и того же типа в торговых системах различных организаторов торгов.
19. Список организатора торгов, в том числе и официальный список организатора торгов, может подразделяться в соответствии с внутренними документами организатора торгов на отдельные подкатегории.
20. При соответствии финансового инструмента установленным организатором торгов требованиям он может быть включен в список данного организатора торгов (в официальный список или иную часть списка организатора торгов).
Список организатора торгов составляется и утверждается в соответствии с его внутренними документами.
Не может быть включен в официальный список организатора торгов, по наивысшей категории, и находиться в ней финансовый инструмент, по которому отсутствует(ют) маркет-мейкер(ы). В случае, если по какому-либо финансовому инструменту, находящемуся в указанной части официального списка, не осталось ни одного маркет-мейкера, данный финансовый инструмент подлежит в течение трех месяцев со дня наступления такого случая обязательному делистингу или переводу в другую часть списка организатора торгов.
21. Внутренними документами организатора торгов должны быть предусмотрены основания делистинга финансовых инструментов.
Признание государственной регистрации ценных бумаг недействительной является безусловным основанием для их делистинга.
Уполномоченный орган уведомляет организатора торгов о приостановлении обращения ценных бумаг или о признании государственной регистрации ценных бумаг недействительной в день принятия соответствующего решения. Организатор торгов исключает из своего списка финансовые инструменты, государственная регистрация которых признана недействительной на основании решения суда, с момента получения указанного уведомления.
В случае если акции какого-либо эмитента включены в официальный список организатора торгов по наивысшей категории, а объем сделок с ними (суммарно в простых и привилегированных акциях) в течение года не превысил половины процента от их общего объявленного к выпуску количества, организатор торгов переводит их в другую часть списка организатора торгов.
Требование, установленное абзацем четвертым настоящего пункта, не распространяется на акции, по которым имеется маркет-мейкер, выполняющий свои функции в полном соответствии с настоящим Правилами и внутренними документами организатора торгов, в том числе обеспечивающий спрэды (различия) между объявленными им ценами покупки и продажи данных акций в размере, не превышающем обычной (не определенной специально для этого маркет-мейкера) величины, которая установлена внутренними документами фондовой биржи.

22. Сауда-саттықты ұйымдастырушы уәкілетті органды қаржы құралдарының қандай да болсын үлгілерін қор биржасының ресми тізіміне енгізу, белгілі үлгідегі қаржы құралдарының делистингі бойынша барлық жағдайлар туралы осындай жағдай басталған күнінен кейін келетін жұмыс күнінен асырмай хабардар етеді.
5-тарау. Қор биржасының сауда жүйесі және баға кесу
ұйымының баға кесумен алмасу жүйесі
23. Қаржы құралдарымен сауда-саттықтың іркіліссіздігін, үздіксіздігін қамтамасыз ету мақсатында сауда-саттықты ұйымдастырушыда екіден кем емес сауда жүйесі болуы тиіс, оның біреуі негізгі, ал басқалары - резервтік ретінде пайдаланылады. Баға кесу ұйымында өз қызметінің іркіліссіздігін, үздіксіздігін қамтамасыз ету мақсатында баға кесумен алмасу жүйелері екіден кем болмауы тиіс, олардың біреуі негізгі, ал басқалары - резервтік ретінде пайдаланылады.
Қор биржасы бірнеше сауда жүйелерін немесе баға кесу ұйымының бірнеше баға кесумен алмасу жүйелерін пайдаланған жағдайда сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарында негізгі және резервтік сауда жүйелері анықталуы тиіс, сондай-ақ резервтегі сауда жүйелерін дереу активизициялануға дайын күйінде сақтау және оларды пайдалану тәртібі белгіленуі тиіс.
24. Қор биржасы жалғыз сауда жүйесін немесе баға кесу ұйымы баға кесумен алмасудың жалғыз жүйесін пайдаланған жағдайда сауда-саттықты ұйымдастырушыда оның резервтік компоненттері болуы тиіс және ол дереу активизациялануға дайын күйінде оларды сақтауға тиіс. Сауда жүйесінің немесе баға кесумен алмасу жүйесінің резервтік компоненттерін дереу активизациялануға дайын күйінде сақтау және оларды пайдалану тәртібі сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарында көзделуі тиіс.
25. Сауда-саттықты ұйымдастырушы өзінің сауда жүйесін жұмыс күйінде сақтау үшін мүмкіндігінше барлық күштерін салады және сауда-саттыққа қатысушыларын және өзінің өзге мүшелерін кез келген тәсілмен оның жұмысындағы іркілістер туралы және осындай іркілістерді жою бойынша шаралар туралы дереу хабарлайды. Баға кесу ұйымы өзінің баға кесумен алмасу жүйесін жұмыс күйінде сақтау үшін мүмкіндігінше барлық күштерін салады және өзінің клиенттерін кез келген тәсілмен оның жұмысындағы іркілістер туралы және осындай іркілістерді жою бойынша шаралар туралы дереу хабарлайды.
26. Сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесінің жеке алаңдарға бөлінуі оның ішкі құжаттарымен белгіленеді.
6-тарау. Сауда-саттықты ұйымдастырушының резервтік орталығы
27. Сауда-саттықты қамтамасыз етудің күтпеген авариялық жағдайында (мысалы табиғи зілзала болған жағдайда) жүргізу мақсатында сауда-саттықты ұйымдастырушыда резервтік техникалық орталығы болуы тиіс, ол дереу активизациялануға дайын болуға және мынадай талаптарға сай болуға тиіс:

22. Организатор торгов уведомляет уполномоченный орган обо всех случаях включения финансовых инструментов в официальный список организатора торгов, делистинга финансовых инструментов не позднее, чем на следующий рабочий день после наступления такого случая.
Глава 5. Торговая система фондовой биржи и система обмена
котировками котировочной организации
23. В целях обеспечения бесперебойности, непрерывности торгов с финансовыми инструментами фондовая биржа должна иметь не менее двух торговых систем, одна из которых используется в качестве основной, а остальные - в качестве резервных. Котировочная организация в целях обеспечения бесперебойности, непрерывности своей деятельности должна иметь не менее двух систем обмена котировками, одна из которых используется в качестве основной, а остальные - в качестве резервных.
При использовании нескольких торговых систем фондовой биржей или нескольких систем обмена котировками котировочной организацией внутренними документами организатора торгов должны быть определены основная и резервные торговые системы, а также порядок поддержания резервных торговых систем в состоянии, готовом к немедленной активизации, и их использования.
24. При использовании единственной торговой системы фондовой биржей или единственной системы обмена котировками котировочной организации организатор торгов должен иметь и поддерживать в состоянии, готовом к немедленной активизации, ее резервные компоненты. Порядок поддержания резервных компонентов торговой системы или системы обмена котировками в состоянии, готовом к немедленной активизации, и их использования должен быть определен внутренними документами организатора торгов.
25. Организатор торгов предпринимает все возможные усилия для поддержания своей торговой системы в рабочем состоянии и незамедлительно уведомляет всеми возможными способами участников торгов и иных своих членов о сбоях в ее работе и мерах по устранению таких сбоев. Котировочная организация предпринимает все возможные усилия для поддержания своей системы обмена котировками в рабочем состоянии и незамедлительно уведомляет всеми возможными способами своих клиентов о сбоях в ее работе и мерах по устранению таких сбоев.
26. Разделение торговой системы фондовой биржи на отдельные площадки устанавливается ее внутренними документами.
Глава 6. Резервный центр организатора торгов
27. В целях проведения торгов при возникновении нештатных ситуаций обеспечения (например, в случае стихийного бедствия) организатор торгов должен иметь резервный технический центр, который должен быть постоянно готов к немедленной активизации и соответствовать следующим требованиям:

1) резервтік техникалық орталығында сауда-саттықты ұйымдастырушының негізгі (жалғыз) сауда жүйесімен бірдей сауда жүйесінің көшірмесі және сауда-саттықты ұйымдастырушының оның негізгі сауда жүйесінің орналасқан жерінде тұрған резервтік сауда жүйесімен бірдей резервтік сауда жүйелерінің көшірмелері болуы тиіс;
2) сауда-саттықты ұйымдастырушының резервтік техникалық орталығы оның негізгі (жалғыз) сауда жүйесінің орналасқан жерінен 25 километрден кем емес қашықтықта орналасуы тиіс;
3) қор биржасының резервтік техникалық орталығының оның орналасқан жерінде сауда-саттықты өткізуге қажетті барлық коммуникациялары болуы тиіс;
4) күтпеген авариялық жағдайда және сауда-саттықты ұйымдастырушының негізгі (жалғыз) сауда жүйесі орналасқан жерінде сауда-саттықты жүргізуге мүмкіндік болмаған жағдайда сауда-саттықты резервтік техникалық орталығы орналасқан жерде жүргізу (мәмілелерді орындау мүмкіндігін қамтамасыз етуімен) негізгі (жалғыз) сауда жүйесінің орналасқан жері бойынша сауда-саттық тоқтатылған күннен кейін келетін жұмыс күнінен кешіктірмей басталуы тиіс.
7-тарау. Қаржы құралдарымен сауда-саттықты жүргізу және мәмілелер жасасу. Маркет-мейкерлер.
28. Қор биржасы қаржы құралдармен өткізетін сауда-саттыққа брокелер (өзінің трейдерлері арқылы) және (немесе) дилерлер - осы сауда-саттықты ұйымдастырушының мүшелері, оларға тағайындалған мүше болу санаттарына (мүше болудың әртүрлі санаттары болған жағдайда) сәйкес қатысуға құқылы.
Өзге тұлғалар (қор биржасының оның ішкі құжаттарымен сауда-саттыққа сауда жүйесінің әкімшісі немесе бақылаушы ретінде қатысуға/ішінде болуға уәкілетті қызметкерлерінен басқа) қаржы құралдарымен қор биржасы өткізетін сауда-саттыққа осы қор биржасының ішкі құжаттарымен белгіленген тәртіпке сәйкес тек байқаушы ретінде ғана қатысуға құқылы. Осы тұлғалардың тікелей немесе жанама түрде сауда процесіне араласуға тыйым салынады.
29. Сауда күнінің және жекелеген сауда сессияларының (ондайлар болған жағдайда) басталу және аяқталу уақыты, сондай-ақ сауда жүйесінің (ондайлар болған жағдайда) жұмысындағы технологиялық үзілістердің басталу және аяқталу уақыты қор биржасының ішкі құжаттарымен белгіленеді.
30. Қаржы құралдармен сауда-саттықты өткізу әдістері қор биржасының ішкі құжаттарымен белгіленеді және олардың алаңдары бойынша түрленеді.
Қаржы құралдармен іркіліссіз, үздіксіз сауда-саттықты қамтамасыз ету мақсатында қор биржасында әрбір жеке алаңға арналған сауда-саттықты өткізудің бірнеше әдісі болуы тиіс, олардың біреуі негізгі болып, ал қалғандары - резервтік ретінде пайдаланылады.
Бір алаң шегінде сауда-саттық өткізудің бірнеше әдістері пайдаланылған жағдайда қор биржасының ішкі құжаттарымен сауда-саттық өткізудің негізгі және резервтік әдістері, сондай-ақ сауда-саттық өткізудің резервтік әдістерін пайдалану тәртібі анықталуы тиіс.

1) в резервном техническом центре должна иметься копия торговой системы, идентичная основной (единственной) торговой системе организатора торгов, и копии резервных торговых систем, идентичных тем резервным торговым системам организатора торгов, которые находятся по месту нахождения ее основной торговой системы;
2) резервный технический центр должен располагаться не менее чем в 25 километрах от места нахождения основной (единственной) торговой системы организатора торгов;
3) к резервному техническому центру фондовой биржи должны быть подведены все коммуникации, необходимые для проведения торгов по его месту нахождения;
4) при возникновении нештатной ситуации и невозможности проведения торгов по месту нахождения основной (единственной) торговой системы организатора торгов проведение торгов по месту нахождения резервного технического центра (с обеспечением возможности исполнения сделок) должно быть начато не позднее, чем на следующий рабочий день после прекращения торгов по месту нахождения основной (единственной) торговой системы.
Глава 7. Проведение торгов и заключение сделок
с финансовыми инструментами. Маркет-мейкеры
28. В проводимых фондовой биржей торгах с финансовыми инструментами имеют право принимать участие (в лице своих трейдеров) брокеры и (или) дилеры - члены данной фондовой биржи, в соответствии с присвоенными им категориями членства (при наличии различных категорий членства).
Прочие лица (помимо работников фондовой биржи, уполномоченных ее внутренними документами на участие/присутствие в/на торгах в качестве администраторов торговой системы или наблюдателей) присутствуют на проводимых фондовой биржей торгах с финансовыми инструментами исключительно в качестве наблюдателей в соответствии с порядком, установленным внутренними документами данной фондовой биржи. Данным лицам запрещается прямо или косвенно вмешиваться в процесс торгов.
29. Время начала и окончания торгового дня и отдельных торговых сессий (при наличии таковых), а также время начала и окончания (длительность) технологических перерывов в работе торговой системы (при наличии таковых) устанавливаются внутренними документами фондовой биржи.
30. Методы проведения торгов с финансовыми инструментами устанавливаются внутренними документами фондовой биржи и могут варьироваться по их площадкам.
В целях обеспечения бесперебойности непрерывности торгов с финансовыми инструментами фондовая биржа должна иметь для каждой отдельной площадки несколько методов проведения торгов, один из которых используется в качестве основного, а остальные - в качестве резервных.
При использовании нескольких методов проведения торгов в пределах одной площадки внутренними документами фондовой биржи должны быть определены основной и резервные методы проведения торгов, а также порядок использования резервных методов проведения торгов.

31. Қаржы құралдармен қор биржасы өткізетін сауда-саттықта мәміле жасасуды оның қатысушылары осы сауда-саттықты ұйымдастырушының белгілі қаржы құралына қатысты немесе белгілі алаңда пайдалануға рұқсат етілген баға кесу тәсілдері көрсетілуі тиіс ішкі құжаттарымен белгіленген тәртіпте іске асырады.
32. Әрбір жеке қаржы құралы бойынша маркет-мейкер мәртебесі бірнеше брокерге және (немесе) дилерге - қор биржасының мүшелеріне тағайындалуы мүмкін.
Брокерге және (немесе) дилерге - сауда-саттықты ұйымдастырушының мүшесіне маркет-мейкер мәртебесін беру тәртібі осы сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарымен белгіленеді, олар өзге ықтимал талаптардан басқа міндетті түрде осындай мәртебе алуға үміткерге қойылатын мынадай талаптарды қамтиды:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасымен және сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарымен маркет-мейкерлерге қойылатын талаптарды орындау (маркет-мейкерге жүктелген барлық функцияларын орындау) бойынша міндеттемені ұсыну, тіпті болмаса жүйелі отыз сауда-саттық күн ішінде;
2) меншікті немесе жарғылық капиталының белгіленген мөлшерінің болуы және Қазақстан Республикасының заңнамасымен брокерлер және (немесе) дилерлер үшін белгіленген пруденциалдық нормативтерін белгілі деңгейде сақтауы;
3) үміткер маркет-мейкердің қызметін орындауға ықыласы бар қаржы құралын ұсыну;
4) үміткер маркет-мейкердің қызметін орындауға ықыласы бар қаржы құралдары бойынша қаржы құралдарымен мәміле жасаудың күнделікті көлемінің барынша жоғары лимитін (бұдан әрі -»"мәмілелер лимиті" деп аталады) ұсыну;
5) үміткер ықылас білдірген маркет-мейкердің қызметін орындауды бастау күнін ұсыну;
33. Маркет-мейкерлер мынадай талаптарды сақтауға тиіс:
1) үнемі (әрбір сауда сессиясының басынан бастап) оларға маркет-мейкер мәртебесі тағайындалған қаржы құралдары бойынша екі жақты қатаң (сауда күні ішінде мәміле лимиті біткенге дейін) және екі жақты жұмсақ (мәміле лимиті біткен соң сауда күні аяқталғанша) баға кесуді жариялауға және ұстап тұруға. Аталған баға кесуді жариялау және ұстап тұру маркет-мейкерлердің есебінен де, олардың клиенттерінің есебінен де (клиенттердің тапсырмаларына сәйкес) жүргізілуі мүмкін. Аталған баға кесудің айырмашылығы осы қаржы құралдарымен сауда жүйесінде бұрын жасалған мәмілелердің бағаларынан қор биржасының ішкі құжаттарымен белгіленген мөлшерінен аспайтын мөлшерде болуы тиіс;
2) оларға маркет-мейкер мәртебесін тағайындаған қаржы құралдары бойынша өздері жариялаған сатып алу және сату бағасының арасындағы сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарымен белгіленген мөлшерінен аспайтын спрэдтерін (өзгешеліктерін) қамтамасыз етеді;

31. Заключение сделок с финансовыми инструментами на проводимых фондовой биржей торгах, производится их участниками в соответствии с порядком, установленным внутренними документами данного организатора торгов, которые в том числе должны содержать указания на способы котировки, допускаемые к использованию в отношении определенного финансового инструмента или на определенной площадке.
32. По каждому отдельному финансовому инструменту статус маркет-мейкера может быть присвоен нескольким брокерам и (или) дилерам - членам фондовой биржи.
Порядок присвоения брокеру и (или) дилеру - члену фондовой биржи статуса маркет-мейкера определяется внутренними документами данной фондовой биржи, которые в обязательном порядке должны содержать, помимо иных возможных требований, следующие требования к соискателям такого статуса:
1) представление обязательства по соблюдению всех требований, предъявляемых к маркет-мейкерам (выполнению всех функций, возлагаемых на маркет-мейкеров) законодательством Республики Казахстан и внутренними документами фондовой биржи, по крайней мере, в течение тридцати последовательных торговых дней;
2) наличие определенного размера собственного или уставного капитала и определенного уровня соблюдения пруденциальных нормативов, установленных для брокеров и (или) дилеров законодательством Республики Казахстан;
3) представление финансового инструмента, по которому претендент намерен выполнять функции маркет-мейкера;
4) представление максимального лимита ежедневного объема сделок с финансовыми инструментами, по которым претендент намерен выполнять функции маркет-мейкера (далее именуемого "лимит сделок");
5) представление даты, начиная с которой претендент намерен выполнять функции маркет-мейкера.
33. Маркет-мейкеры соблюдают следующие требования:
1) постоянно (с начала каждой торговой сессии) объявляют и поддерживают твердые двусторонние (в течение торгового дня до исчерпания лимита сделок) и мягкие двусторонние (по исчерпании лимита сделок до окончания торгового дня) котировки по финансовым инструментам, по которым им присвоен статус маркет-мейкера. Указанные котировки могут объявляться и поддерживаться как за собственный счет маркет-мейкеров, так и за счет их клиентов (в соответствии с поручениями клиентов). Указанные котировки не могут отличаться от цен ранее заключенных в торговой системе сделок с данными финансовыми инструментами более чем на величину, установленную внутренними документами фондовой биржи;
2) обеспечивают спрэды (различия) между объявленными ими ценами покупки и продажи финансовых инструментов, по которым им присвоен статус маркет-мейкера, не превышающие величины, установленной внутренними документами фондовой биржи;

3) қор биржасының ішкі құжаттарымен белгіленген меншіктік және жарғылық капиталының мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасымен брокерлер және (немесе) дилерлер үшін белгіленген пруденциалдық нормативтерін сақтау деңгейін ұстап тұрады;
4) қор биржасының ішкі құжаттарымен белгіленген өзге де талаптарды сақтайды.
34. Маркет-мейкер өзі жариялаған маркет-мейкер мәртебесі тағайындалған қаржы құралдары бойынша екі жақты қатаң баға кесуді сауда сессиясының кез келген сәтінде өзгертуі мүмкін. Сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарымен маркет-мейкерлері үшін бұрын жарияланған бағалардан жаңа бағаның ауытқуының шекті мөлшерлері белгіленуі мүмкін.
35. Маркет-мейкердің мәртебесін тағайындау брокерге және (немесе) дилерге - қор биржасының мүшесіне ол қатысуға құқылы сауда-саттықта өзге қаржы құралдарына (оған маркет-мейкер мәртебесін берген қаржы құралдарынан басқа) қатысты қандай да болсын шектеулер қойылмайды.
36. Брокер және (немесе) дилер - қор биржасының мүшесі маркет-мейкер мәртебесінен уақытша немесе тұрақты бас тартуы мүмкін, бірақ осы қаржы құралы бойынша маркет-мейкердің қызметін атқарған отыз сауда-саттық күннен бұрын емес. Осындай брокердің және (дилердің) - қор биржасының мүшесінің тиісті хабарламасын сауда-саттықты ұйымдастырушы ұйғарылған күннен он сауда күн бұрын алуы тиіс.
Осындай брокерге және (немесе) дилерге - қор биржасының мүшесіне осы қаржы құралы бойынша маркет-мейкер мәртебесін қайталап тағайындау ол осы үлгідегі қаржы құралы бойынша маркет-мейкердің қызметін орындауын тоқтатқан күннен кейін он күн өткен соң ғана жүзеге асырылуы мүмкін.
37. Брокер және (немесе) дилер - қор биржасының мүшесі маркет-мейкердің қызметін бастаған немесе тоқтатқан күнге дейін бес сауда күн кешіктірмей қор биржасы ол туралы уәкілетті органды және басқа брокерлерді және (немесе) дилерлерді осы қор биржасының мүшесін хабардар етеді.
38. Сауда сессиясы ішінде сауда-саттыққа қатысушы өзі жариялаған қатаң баға кесуден туындайтын қаржы құралдарымен мәміле жасасу бойынша міндеттемелерден осы сауда-саттыққа қатысушы пайдаланатын сауда жүйесінің немесе сауда жүйесінің терминалының жұмысындағы іркіліс болған жағдайдағы осы сауда-саттыққа қатысушысы сауда жүйесінің әкімшісінің кез келген ықтимал тәсілмен ол туралы ескерту шартымен босатылуы мүмкін.
Сауда жүйесінің әкімшісі сауда-саттықтың басқа қатысушыларына тиісінше хабарландыру жасаған сәті сауда-саттыққа қатысушы жоғарыда аталған міндеттемелерден босатылатын сәті болып табылады.
Сауда-саттыққа қатысушыдан сауда жүйесінің (осы сауда-саттықта қатысушы пайдаланған сауда жүйесінің терминалының) жұмысындағы іркілістің салдарынан болған оны жоғарыда аталған міндеттемелерден босату қажеттілігі туралы хабарлама алғаннан кейін сауда жүйесінің әкімшісі одан осы сауда-саттыққа қатысушының барлық қатаң баға кесулерін алып тастайды.

3) поддерживают определенные внутренними документами фондовой биржи размер собственного капитала и уровень соблюдения пруденциальных нормативов, установленные для брокеров и (или) дилеров законодательством Республики Казахстан;
4) соблюдают иные требования, установленные внутренними документами фондовой биржи.
34. Маркет-мейкер может изменять объявленные им твердые двусторонние котировки по финансовым инструментам, по которым ему был присвоен статус маркет-мейкера, в любой момент торговой сессии. Внутренними документами фондовой биржи для маркет-мейкеров могут быть установлены предельные величины отклонений новых цен от ранее объявленных.
35. Присвоение статуса маркет-мейкера не накладывает на брокера и (или) дилера - члена фондовой биржи каких-либо ограничений в отношении иных финансовых инструментов (помимо тех, по которым ему присвоен статус маркет-мейкера), в торгах, с которыми он имеет право принимать участие.
36. Брокер и (или) дилер - член фондовой биржи может временно или постоянно отказаться от статуса маркет-мейкера, но не ранее чем по истечении тридцати торговых дней, в течение которых он выполнял функции маркет-мейкера по данному финансовому инструменту. Соответствующее уведомление такого брокера и (или) дилера - члена фондовой биржи должно быть получено фондовой биржей не позднее, чем за десять торговых дней до предполагаемой даты.
Повторное присвоение такому брокеру и (или) дилеру - члену фондовой биржи статуса маркет-мейкера по данному финансовому инструменту может быть осуществлено не ранее чем по истечении десяти торговых дней со дня, с которого он перестал выполнять функции маркет-мейкера по данному финансовому инструменту.
37. Не позднее чем за пять торговых дней до наступления торгового дня, с которого брокер и (или) дилер - член фондовой биржи начинает или перестает выполнять функции маркет-мейкера, фондовая биржа уведомляет об этом уполномоченный орган и других брокеров и (или) дилеров членов данной фондовой биржи.
38. В течение торговой сессии участник торгов может быть освобожден от обязательств по заключению сделок с финансовыми инструментами, вытекающих из объявленных им твердых котировок, в случае сбоя в работе торговой системы или терминала торговой системы, которым пользуется данный участник торгов, и при условии, что данный участник торгов уведомил об этом администратора торговой системы любым возможным способом.
Моментом, с которого участник торгов освобождается от вышеуказанных обязательств, является момент соответствующего объявления администратора торговой системы другим участникам торгов.
По получении уведомления участника торгов о необходимости его освобождения от вышеуказанных обязательств ввиду сбоя в работе торговой системы (терминала торговой системы, которым пользуется данный участник торгов) администратор торговой системы удаляет из нее все твердые котировки данного участника торгов.

39. Қор биржасының ішкі құжаттарымен қаржы құралдарымен сауда-саттықты тоқтата тұрудың, сондай-ақ кейіннен қайта бастаудың жағдайлары және тәртібі белгіленуі тиіс. Өзге ықтимал жағдайлардан басқа қор биржасының ішкі құжаттары сауда-саттықты міндетті тоқтата тұрудың мынадай жағдайларын көздеуге тиіс:
1) егер сауда жүйесінде айналыстағы қаржы құралдарының сапасы инвесторлардың мүддесіне елеулі нұқсан келтіретіндей дәрежеде өзгерсе;
2) егер қаржы құралдарымен жасалған мәмілелердің бағаларының немесе сауда-саттыққа қатысушылардың жариялаған баға кесулерінің бұрын тіркелген мәндерінен ауытқуы қор биржасының ішкі құжаттарымен белгіленген шектеулі мөлшерге жетсе.
40. Қаржы құралдарымен мәміле жасалған болып қор биржасының ішкі құжаттарымен белгіленген тәртіпке сәйкес ол сауда жүйесінде тіркелгеннен кейін саналады.
41. Сауда-саттыққа қатысушылардың қаржы құралдарымен жасалған мәмілелердің ресімделуі қор биржасының ішкі құжаттарымен белгіленеді.
8-тарау. Қаржы құралдарымен жасалған мәмілелерді растау
42. Сауда-саттықты ұйымдастырушыда жұмыс тәртібі оның ішкі құжаттарымен анықталған растау жүйесі болуы тиіс.
43. Қор биржасының растау жүйесіне міндетті түрде бағалы қағаздар рыногында кастодиан қызметін жүзеге асыратын ұйымдар және Қазақстан Республикасының қызмет көрсететін жинақтаушы зейнетақы және инвестициялық қорлар қосылу тиіс.
44. Сауда-саттықты ұйымдастырушының растау жүйесіне қосылған тұлғаның тапсырмасы бойынша қаржы құралдарымен жасалған және осындай тұлғамен расталмаған (осындай тұлғаның оны растаудан бас тартқан) мәмілені сауда-саттықты ұйымдастырушы орындауға бермейді.
9-тарау. Қаржы құралдарымен жасалған мәмілелерді орындау
45. Сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесінде қаржы құралдарымен жасалған мәмілелерді орындау тәртібі оның ішкі құжаттарымен анықталады, онда міндетті түрде өзге ықтимал шарттардан басқа мынадай шарттар қамтылуы тиіс:
1) сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне енгізілген қаржы құралдарымен жасалған мәміленің орындалуы Қазақстан Республикасының заңнамасымен және орталық депозитарийдің ереже жиынтығымен белгіленген тәртіпте тек орталық депозитарий арқылы жүзеге асырылуы тиіс;
2) сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне енгізілген қаржы құралдарымен жасалған мәмілелердің орындалуы сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесінде мәміле жасалған күннен бастап үшінші жұмыс күннен асырылмай аяқталуы тиіс (мәміле жасалған күнді қоспағанда).

39. Внутренними документами фондовой биржи должны быть установлены случаи и порядок приостановления торгов с финансовыми инструментами, а также их последующего возобновления. Помимо иных возможных случаев внутренние документы фондовой биржи должны предусматривать следующие случаи обязательного приостановления торгов:
1) если качество обращаемых в торговой системе финансовых инструментов изменилось до степени, существенно угрожающей интересам инвесторов;
2) если отклонение цен сделок с финансовыми инструментами или объявленных участниками торгов котировок от ранее зарегистрированных значений достигло предельной величины, установленной внутренними документами фондовой биржи.
40. Сделка с финансовыми инструментами считается заключенной после ее регистрации в торговой системе в соответствии с порядком, установленным внутренними документами фондовой биржи.
41. Порядок оформления сделок с финансовыми инструментами, заключенных участниками торгов, устанавливается внутренними документами фондовой биржи.
Глава 8. Подтверждение сделок с финансовыми инструментами
42. Организатору торгов необходимо иметь систему подтверждения, порядок работы которой устанавливается ее внутренними документами.
43. В обязательном порядке должны быть подключены к системе подтверждения фондовой биржи организации, осуществляющие кастодиальную деятельность на рынке ценных бумаг и обслуживающие накопительные пенсионные и инвестиционные фонды Республики Казахстан.
44. Сделка с финансовыми инструментами, которая была заключена по поручению лица, подключенного к системе подтверждения организатора торгов, и которая не была подтверждена таким лицом (по которой поступил отказ такого лица от подтверждения), не может быть передана организатором торгов на исполнение.
Глава 9. Исполнение сделок с финансовыми инструментами
45. Порядок исполнения сделок с финансовыми инструментами, заключенных в торговой системе организатора торгов, определяется его внутренними документами, которые в обязательном порядке должны содержать, помимо иных возможных условий, следующие условия:
1) исполнение сделок с финансовыми инструментами, включенными в официальный список организатора торгов, должно осуществляться исключительно через центральный депозитарий в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и сводом правил центрального депозитария;
2) исполнение сделок с финансовыми инструментами, включенными в официальный список организатора торгов, должно быть завершено не позднее, чем на третий рабочий день со дня заключения сделки в торговой системе организатора торгов (не включая день заключения сделки).

46. Егер сауда-саттыққа қатысушының орталық депозитарийде шоты болмаған жағдайда міндетті түрде орталық депозитарий арқылы жүзеге асырылатын оның қаржы құралдарымен жасалған мәмілелердің орындалуы осы сауда-саттыққа қатысушының шоты бойынша орталық депозитарийдің депонентінде жүргізіледі.
47. Сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесінде қаржы құралдарымен жасалған мәмілелердің орындалмағаны (уақтылы немесе толық орындалмағаны) үшін жауапкершілік осы сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарымен белгіленеді, олар міндетті түрде форс-мажорлық жағдайларды ескеруі тиіс (дүлей күш жағдайлары), олар бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесінде қаржы құралдарымен жасалған мәмілелердің орындау мерзімі осындай жағдайлар болған мерзімге ұзартылуы тиіс, сондай-ақ осындай жағдай туындаған кездегі сауда-саттық ұйымдастырушының және брокерлердің және (немесе) дилерлердің - оның мүшелерінің іс-қимылдарының тәртібін белгілеу тиіс.
48. Сауда-саттыққа қатысушылардың арасындағы, сондай-ақ сауда-саттыққа қатысушылары мен оны ұйымдастырушының арасындағы сауда жүйесінде қаржы құралдарымен мәміле жасасу және оларды орындау мәселелері бойынша дауларды шешу тәртібі осы сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарымен айқындалады, олар міндетті түрде сауда-саттықты ұйымдастырушының арбитраждық комиссиясын құру және оның жұмысының тәртібін көздеуге тиіс. Осындай ішкі құжаттарын қабылдау (бекіту), сондай-ақ Арбитраждық комиссияның санын және жеке құрамын және оның мүшелерінің құрылымын анықтау сауда-саттықты ұйымдастырушының атқару органының құзыретінде бола алмайды.
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының
2007 жылғы 25 маусымдағы N 175
қаулысына 2-қосымша
Күші жойылды деп танылған нормативтік құқықтық актілердің тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының»"Бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" 1998 жылғы 23 желтоқсандағы N 19 қаулысы, Мемлекеттік нормативтік құқықтық актілер тізілімінде N 703 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 1999 жылғы 7 сәуірдегі N 14 (281) жарияланған.
2. Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының "Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 1998 жылғы 23 желтоқсандағы N 19 қаулысымен бекітілген "Бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың қызметін жүзеге асыру қағидаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 1999 жылғы 9 сәуірдегі N 28 қаулысы, Мемлекеттік нормативтік құқықтық актілер тізілімінде N 765 тіркелген.

46. В случае если участник торгов не имеет счета в центральном депозитарии, исполнение заключенных им сделок с финансовыми инструментами, которое подлежит обязательному осуществлению через центральный депозитарий, производится по счету данного участника торгов у депонента центрального депозитария.
47. Ответственность за неисполнение (несвоевременное или неполное исполнение) сделок с финансовыми инструментами, заключенных в торговой системе организатора торгов, определяется внутренними документами данного организатора торгов, которые в обязательном порядке должны предусматривать форс-мажорные обстоятельства (обстоятельства непреодолимой силы), при которых сроки исполнения сделок с финансовыми инструментами, заключенных в торговой системе организатора торгов, могут быть увеличены на срок действия таких обстоятельств, а также порядок действий организатора торгов и брокеров и (или) дилеров - его членов при наступлении таких обстоятельств.
48. Порядок разрешения споров между участниками торгов, а также между участниками торгов и их организатором по вопросам заключения сделок с финансовыми инструментами в торговой системе и их исполнения определяется внутренними документами данного организатора торгов, которые в обязательном порядке должны предусматривать создание арбитражной комиссии организатора торгов и порядок ее деятельности. Принятие (утверждение) таких внутренних документов, а также определение количественного и персонального состава арбитражной комиссии и структуры ее членов не может находиться в компетенции исполнительного органа организатора торгов.
Приложение 2
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 25 июня 2007 года N 175
Перечень нормативных правовых актов,
признаваемых утратившими силу
1. Постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 23 декабря 1998 года N 19 "Об утверждении Правил осуществления деятельности организаторов торгов с ценными бумагами", зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 707, опубликовано в газете "Юридическая газета" N 14 (281) от 7 апреля 1999 года.
2. Постановление Национальной комиссии по ценным бумагам Республики Казахстан от 9 апреля 1999 года N 28 "О внесении изменений и дополнений в Правила осуществления деятельности организаторов торгов с ценными бумагами" Об утверждении Правил осуществления деятельности организаторов торгов с ценными бумагами от 23 декабря 1998 года N 19", зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 765.

3. Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының "Жеке тұлғаларға бағалы қағаздар рыногында жұмыстарды орындауға рұқсат беру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 1999 жылғы 20 сәуірдегі N 30 қаулысы, Мемлекеттік нормативтік құқықтық актілер тізілімінде N 782 тіркелген.
4. Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының "Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 1998 жылғы 23 желтоқсанындағы N 19 қаулысымен бекітілген«"Бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың қызметін жүзеге асыру қағидаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 1999 жылғы қазандағы 11 қазандағы N 46 қаулысы, Мемлекеттік нормативтік құқықтық актілер тізілімінде N 937 тіркелген.
5. Қазақстан Республикасы бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының "Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының 1998 жылғы 23 желтоқсандағы N 19 қаулысымен бекітілген "Бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың қызметін жүзеге асыру қағидалары 32-тармағының төртінші бөлігін қолдануды тоқтата тұру туралы" 2000 жылғы 26 ақпан N 65 қаулысы, Мемлекеттік нормативтік құқықтық актілер тізілімінде N 1076 тіркелген.
6. Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының "Бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 1998 жылғы 23 желтоқсандағы N 19 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2000 жылғы 15 наурыздағы N 68 қаулысы, Мемлекеттік нормативтік құқықтық актілер тізілімінде N 1102 тіркелген.
7. Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының "Бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 1998 жылғы 23 желтоқсандағы N 19 қаулысына толықтыру енгізу туралы" 2001 жылғы 11 қаңтардағы N 96 қаулысы, Мемлекеттік нормативтік құқықтық актілер тізілімінде N 1400 тіркелген.

3. Постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 20 апреля 1999 года N 30 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам по вопросам допуска физических лиц к выполнению работ на рынке ценных бумаг" Об утверждении Правил осуществления деятельности организаторов торгов с ценными бумагами" от 23 декабря 1998 года N 19", зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 782.
4. Постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 11 октября 1999 года N 46 "О внесении изменений и дополнений в Правила осуществления деятельности организаторов торгов с ценными бумагами" Об утверждении Правил осуществления деятельности организаторов торгов с ценными бумагами от 23 декабря 1998 года N 19", зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 937.
5. Постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 26 февраля 2000 года N 65 О приостановлении действия части четвертой пункта 32 Правил осуществления деятельности организаторов торгов с ценными бумагами, утвержденных постановлением Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 23 декабря 1998 года N 19, зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1076.
6. Постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 15 марта 2000 г. N 68 "О внесении изменения в постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам "Об утверждении Правил осуществления деятельности организаторов торгов с ценными бумагами" Об утверждении Правил осуществления деятельности организаторов торгов с ценными бумагами" от 23 декабря 1998 года N 19", зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1102.
7. Постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 11 января 2001 года N 96 "О внесении дополнения в постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам" Об утверждении Правил осуществления деятельности организаторов торгов с ценными бумагами" от 23 декабря 1998 года N 19", зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1400.