Табиғат пайдаланушыларды және қоршаған ортаны лacтaу көздерін мемлекеттік есепке алу Ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны Қорғау министрлігінің 2007 жылғы 6 тамыздағы N 252-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 2 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4904 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 8 тамыздағы № 379 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің 08.08.2016 № 379 бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының 9 қаңтар 2007 жылғы Экологиялық Кодексінің  17-бабы 22) тармақшасына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы тіркелген Табиғат пайдаланушыларды және қоршаған ортаны ластау көздерін мемлекеттік есепке алу Ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрық бірінші рет ресми жарияланған соң, он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а.
Қазақстан Республикасының
Қоршаған ортаны қорғау министрінің
2007 жылғы 6 тамыздағы N 252-Ө
бұйрығымен Бекітілді
Табиғат пайдаланушыларды және қоршаған ортаны ластау
көздерін мемлекеттік есепке алу Ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Табиғат пайдаланушыларды және қоршаған ортаны ластау көздерін мемлекеттік есепке алу ережелері Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес жасақталған.
Осы ережелердің мақсаты табиғат пайдаланушыларды және қоршаған ортаны ластау көздерін есепке алу жүйесін енгізу болып табылады.
2. Табиғат пайдаланушыларды және қоршаған ортаны ластау көздерін мемлекеттік есепке алу жүйеленген, кезеңмен толықтырылатын және нақтыланатын табиғат пайдаланушылар және оған тиесілі қоршаған ортаны ластау көздері туралы біріңғайланған қысқа мәліметтердің жиынтығынан құралады.
3. Ластаудың әрбір көзіне Тізімдемелік паспорт жасалады.
Табиғат пайдаланушылар мен ластану көздерін мемлекеттік есепке алуды жүзеге асырған жағдайда екі тізімдеме жүргізіледі - Табиғат пайдаланушылардың мемлекеттік тізімдемесі және Қоршаған ортаны ластау көздерінің мемлекеттік тізімдемесі.
Мемлекеттік тізімдемелер табиғат пайдаланушылардың есептілігі, ғылыми зерттеулер, жобалық іздеулер және экологиялық ақпараттардың басқа да көздерінің деректері бойынша жүргізіледі.
4. Табиғат пайдаланушылар меншік объектісі мен ведомстволық тиістілігіне тәуелсіз, экологиялық рұқсаттарды рәсімдеу кезінде қоршаған ортаны қорғау жөніндегі уәкілетті атқарушы органға осы Ережелерге 1 және 2 қосымшаға сәйкес құрастырылған, табиғат пайдаланушылар мен ластану көздерін мемлекеттік есепке алу үшін материалдарды толық көлемде ұсынуы қажет.

Об утверждении Правил государственного учета природопользователей и источников загрязнения окружающей среды
Приказ и.о. Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 6 августа 2007 года N 252-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 сентября 2007 года N 4904. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 8 августа 2016 года № 379
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 08.08.2016 № 379.
В соответствии с подпунктом 22) статьи 17 Экологического Кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые Правила государственного учета природопользователей и источников загрязнения окружающей среды.
2. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
И.о. Министра
Утверждены
приказом Министра
охраны окружающей среды
Республики Казахстан
от 6 августа 2007 г. N 252-п
Правила государственного учета природопользователей
и источников загрязнения окружающей среды 1. Общие положения
1. Правила государственного учета природопользователей и источников загрязнения окружающей среды разработаны в соответствии Экологическим кодексом Республики Казахстан.
Целью настоящих Правил является внедрение системы учета природопользователей и источников загрязнения окружающей среды.
2. Государственный учет природопользователей и источников загрязнения представляет собой систематизированный, периодически пополняемый и уточняемый свод кратких унифицированных сведений о природопользователе и принадлежащих ему источниках загрязнения окружающей среды.
3. На каждый источник загрязнения составляется Реестровый паспорт.
При осуществлении государственного учета природопользователей и источников загрязнения ведутся два реестра - Государственный реестр природопользователей и Государственный реестр источников загрязнения окружающей среды.
Государственные реестры ведутся по данным отчетности природопользователей, научных исследований, проектных изысканий и других источников экологической информации.
4. Природопользователи независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности, при оформлении экологических разрешений должны предоставлять в уполномоченный исполнительный орган по охране окружающей среды материалы для государственного учета природопользователей и источников загрязнения, составленные в соответствии с приложением 1 и 2 к настоящим Правилам.

5. Ластау көзінің тізімдемелік паспорты келесі мәліметтерді қамтуы қажет:
1) есептік номері;
2) есепке алынған объект атауы;
3) есепке алу паспортын жасаған және бекіткен тұлғалардың аты-жөні және қызметі;
4) есепке алынатын объект орналасуының схемалық картасы және оның географиялық координаттары;
5) нәтижесінде ластау көзі қалыптасқан экономикалық қызмет немесе табиғи құбылыс түрі;
6) ластау көзі қазіргі сәтте оның меншігіне жататын (иелігіндегі) ұйым-табиғат пайдаланушы;
7) әкімшілік бірліктерге қатысты орналасуы;
8) жер категориясы;
9) объект параметрлері;
10) орналасудың техникалық шарттары;
11) ластаушы заттардың химиялық құрамы және концентрациясы;
12) миграцияның мүмкін жолдары;
13) ластау көзі орналасқан территорияның климаттық сипаттамасы;
14) ластау көзін оқшаулау бойынша іске асырылған шаралар;
15)тұрғылықты халық және қоршаған ортаға қауіптілік деңгейі мен қажетті шаралар;
16) объект туралы деректердің көзі.
6. Табиғат пайдаланушының тізімдемелік паспортының есептік нөмірі табиғат пайдаланушының бизнес-жеке нөміріне сәйкес.
7. Мемлекеттік есепке алуды жүргізу келесілерді қамтиды:
тізімдемелік кітапқа сәйкес жазба енгізу арқылы табиғат пайдаланушыларын тіркеуге алу;
тізімдемелік кітапқа сәйкес жазба енгізу арқылы ластау көздерін тіркеуге алу;
ластау көздері паспорттарын жинақтау және сақтау;
мемлекеттік органдарға және басқа да қызығушылық танытқан тұлғаларға ақпараттық қызмет көрсету;
есепті белсендіру, соның ішінде есептен күні және шығару себептерін көрсете отырып, ластау көздерін мемлекеттік шығару.
2. Табиғат пайдаланушылар мен қоршаған ортаны ластау
көздерін мемлекеттік есепке алу тәртібі
8. Табиғат пайдаланушы экологиялық рұқсаттарды рәсімдеу кезінде, объект категориясына сәйкес, қоршаған ортаны қорғаудың уәкілетті атқарушы органына келесі материалдарды ұсынады:
1) табиғат пайдаланушы ретінде есепке тіркеу туралы еркін формадағы өтінішпен қоса, осы Ережелерге 2-қосымшада көрсетілген деректер;
2) осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес құралған ластау көзінің тізімдемелік паспорты қағаз және электронды түрде.
Материалдарға паспорттың дұрыс рәсімделуі және онда қамтылған ақпараттың дәйектілігі үшін жауапкершілік көтеретін, құрастырушы-ұйым басшысы қол қояды.
9. Қоршаған ортаны қорғаудың уәкілетті атқарушы органы ластау көзінің тізімдемелік паспортының дұрыс толтырылуын тексереді. Осы Ережелер талабы орындалмай құралған тізімдемелік паспорт есепке алынбайды және сақтауға қабылданбайды.

5. Реестровый паспорт источника загрязнения включает в себя:
1) учетный номер;
2) наименование объекта учета;
3) Ф.И.О. и должности лиц составивших и утвердивших учетный паспорт;
4) схематическая карта расположения объекта учета и его географические координаты;
5) вид экономической деятельности или природного явления, в результате которых образовался источник загрязнения;
6) организация - природопользователь, в чьей собственности (владении) источник загрязнения в настоящий момент;
7) расположение относительно административных единиц;
8) категория земель;
9) параметры объекта;
10) технические условия размещения;
11) химический состав и концентрация загрязняющих веществ;
12) возможные пути миграции;
13) климатические характеристики территории расположения источника загрязнения;
14) реализованные мероприятия по локализации источника загрязнения;
15) степень опасности для населения и окружающей среды и необходимые мероприятия;
16) источники данных об объекте.
6. Учетный номер реестрового паспорта природопользователя в соответствии с бизнес-идентификационным номером природопользователя.
7. Ведение государственного учета включает:
регистрацию природопользователей путем внесения соответствующей записи в реестровую книгу;
регистрацию источников загрязнения путем внесения соответствующей записи в реестровую книгу;
комплектование и хранение паспортов источника загрязнения;
информационное обслуживание государственных органов и иных заинтересованных пользователей;
актуализацию учета, в том числе исключение источника загрязнения из государственного учета с указанием даты и причин исключения.
2. Порядок государственного учета природопользователей
и источников загрязнения окружающей среды
8. Природопользователь при оформлении экологических разрешений, в соответствии с категорией объекта, представляет в уполномоченный исполнительный орган охраны окружающей среды следующие материалы:
1) заявление в свободной форме о постановке на учет в качестве природопользователя, с данными указанными в приложении 2 к настоящим Правилам;
2) реестровые паспорта источников загрязнения, составленные в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам в бумажном и электронном виде.
Материалы подписываются руководителем организации-составителя, который несет ответственность за правильность оформления паспортов и за достоверность содержащейся в них информации.
9. Уполномоченный исполнительный орган охраны окружающей среды проверяет правильность заполнения Реестрового паспорта источника загрязнения. Реестровый паспорт, составленный с отклонениями от требований настоящих правил, на учет и хранение не принимается.

10. Қоршаған ортаны қорғаудың уәкілетті атқарушы органы табиғат пайдаланушысы туралы мәліметтерді табиғат пайдаланушылардың Мемлекеттік тізімдемесіне енгізеді. Әрбір табиғат пайдаланушыға есептік нөмір беріледі, ол тіркеудің реттік нөмірі мен табиғат пайдаланушының бизнес-жеке нөмірінен (БЖН) тұрады.
11. Ластау көзінің тізімдемелік паспорты ластау көздерінің мемлекеттік тізімдемесінде тіркеледі. Әрбір ластау көзіне есептік нөмір беріледі, бұл есептік нөмір табиғат пайдаланушының (аталмыш ластау көзінің иесінің) есептік нөмірінен және ластау көзінің реттік нөмірінен тұрады.
12. Қоршаған ортаны қорғаудың уәкілетті атқарушы органы 3- қосымшаның формасына сәйкес табиғат пайдаланушы және ластау көзінің есепке алынып, тіркелуі туралы жазба енгізеді.
13. Табиғат пайдаланушының және ластау көзін мемлекеттік есепке алу табиғат пайдаланушыдан материалдар алған күннен бастап, бір ай аралығында рәсімделеді.
14. Табиғат пайдаланушының қолына оны табиғат пайдаланушы ретінде мемлекеттік есепке тіркеу туралы куәлік және ластау көзінің паспортының көшірмесі беріледі.
3. Табиғат пайдаланушылардың мемлекеттік тізімдемесінен және Ластау көздерінің мемлекеттік тізімдемесінен шығару
15. Ластау көздерін Ластау көздерінің мемлекеттік тізімдемесінен шығару табиғат пайдаланушының ластау көзін қолданыстан шығару жөніндегі материалдарын ұсыну негізінде жүргізіледі.
16. Табиғат пайдаланушыны Табиғат пайдаланушылардың мемлекеттік тізімдемесінен шығару қоршаған ортаға әсер етуші қызметтің тоқтатылуына байланысты жүргізіледі.
17. Табиғат пайдаланушы және (немесе) ластау көзін тізімнен шығару туралы жазба енгізу қоршаған ортаны қорғаудың территориялық органының басшысымен қол қойылған акт негізінде жүзеге асырылады.
18. Табиғат пайдаланушылардың мемлекеттік тізімдемесінен және ластау көзінің мемлекеттік тізімдемесінен шығарылғандардың тіркеу нөмірін жаңадан танылған табиғат пайдаланушылар мен ластау көздеріне қайта берілмейді.
Табиғат пайдаланушылар және
қоршаған ортаны ластау
көздерінің мемлекеттік есебін
жүргізу ережесіне
N 1 Қосымша
Ластау көзінің тізімдемелік паспорты
Тіркеу нөмірі__________________________________________________
Есепке алу объектісі________________________________________________
Тіркеген___________________________ _________________ ______________
Аты-жөні, қызметі           қолы            күні
Бекіткен___________________________ _________________ ______________
Аты-жөні, қызметі           қолы            күні
Ұйым________________________________________________________________
Ластау көзі орналасуының схемалық картасы, географиялық координаттары, масштабы:
Нәтижесінде ластау көзі пайда болған экономикалық қызмет немесе табиғи құбылыс түрі:
____________________________________________________________________
ластау көзінің туындауына себепкер болған кәсіпорын
____________________________________________________________________
Қазіргі сәтте ластау көзі меншігінде/иелігінде болатын табиғат пайдаланушы-ұйым
____________________________________________________________________
Әкімшілік жағдайы
Облысы
Ауданы
Қала, кенті
1
2
3
Жер категориясы______________________________
Ластау көзінің параметрлері
Ұзын-
дығы,
м
Ені, м
Терең-
дігі,
м
Ауда-
ны, м 2
Саға
қимасы-
ның мөлше-
рі, диаме-
трі, м
Көзді
пайдалану
уақыты,
сағат/
жылына
Ластаушы
заттар
түрі
Агрегатты күйі
1
2
3
4
5
6
7
8
Орналастырудың техникалық шарттары
Жер қыртысы немесе сыйымды жыныстардың сипаттамасы
Жер қыртысы
немесе жыныстар
Су өткізгіштігі
Физика-механикалық
қасиеттері
1
2
3
Ластаушы заттардың химиялық құрамы
Ластаушы заттар
Нормативтер
Атауы,
таңба-
сы
Құрамы, %
Ластау
көзі-
нен
шыға-
тын
лас-
таушы
заттар
мөлше-
рі,
Жылына
ШРК (ЗӘКД)
Мин.
Макс.
Орташа
Суда
Ауада
Жер
қыр-
тысын-
да
1
2
3
4
5
Миграцияның мүмкін жолдары
Су арқылы
Ауа арқылы
Басқа
1
2
3
Ластану учаскесінің мониторингі
Зерттелетін
параметрлер тізімі
Өлшеу жиілігі
Өткізу әдістері
1
2
3
Ластау көзінің орналасу территориясының климаттық сипаттамалары
Климаттық шарттар сипаттамасы
Желдер бағыты
Жылдамдығы 5 м/сек
жоғары желдер жиілігі
Жауын-шашындардың
түсу жиілігі
1
2
3
Ластау көзі әсерін төмендету бойынша жүзеге асырылған шаралар
___________________________________________________________________
Халық және қоршаған орта үшін қауіптілік деңгейі мен қажетті шаралар
___________________________________________________________________
Объект туралы деректердің көздері
Құжат
атауы
Құжат
мазмұны
Авторы
Хаттама N
Бекітілген
жылы
Сақталатын
орны
1
2
3
4
5
6
Табиғат пайдаланушылар және
қоршаған ортаны ластау
көздерінің мемлекеттік есебін
жүргізу ережесіне
N 2 Қосымша
Табиғат пайдаланушы туралы деректер

10. Уполномоченный исполнительный орган охраны окружающей среды заносит сведения о природопользователе в Государственный реестр природопользователей. Каждому природопользоватею присваивается учетный номер, который состоит из порядкового номера регистрации и бизнес - идентификационного номера (БИН) природопользователя.
11. Реестровый паспорт источника загрязнения регистрируется в Государственном реестре источников загрязнения. Каждому источнику загрязнения присваивается учетный номер, который состоит из учетного номера природопользователя (владельца данного источника загрязнения) и порядкового номера источника загрязнения.
12. Уполномоченный исполнительный орган охраны окружающей среды вносит записи об учетной регистрации природопользователя и источника загрязнения, в соответствии с формой приложения 3 .
13. Постановка на государственный учет природопользователя и источника загрязнения оформляется в течение одного месяца со дня получения материалов от природопользователя.
14. Природопользователю выдается на руки свидетельство о постановке на государственный учет в качестве природопользователя и копия паспорта источника загрязнения.
3. Исключение из Государственного реестра природопользователей
и Государственного реестра источников загрязнения
15. Исключение источников загрязнения из Государственного реестра источников загрязнения проводится на основании предоставления природопользователем материалов по выводу из эксплуатации источника загрязнения.
16. Исключение природопользователя из Государственного реестра природопользователей проводится в связи с прекращением деятельности, оказывающей воздействие на окружающую среду.
17. Внесение записи об исключении природопользователя и (или) источника загрязнения производится на основании акта, подписанного руководителем территориального органа охраны окружающей среды.
18. Регистрационный номер исключенного из Государственного реестра природопользователей и Государственного реестра источников загрязнения вновь признанным природопользователям и источникам загрязнения не присваивают.
Приложение N 1
к Правилам ведения государственного
учета природопользователей и
источников загрязнения окружающей
среды
Реестровый паспорт источника загрязнения
Регистрационный номер_________________________________________
Объект учета________________________________________________________
Поставил ______________________________ _____________ ______________
Ф.И.О., должность           подпись         дата
Утвердил ______________________________ _____________ ______________
Ф.И.О., должность           подпись         дата
Организация ________________________________________________________
Схематическая карта размещения источника загрязнения,
географические координаты, масштаб:
Вид экономической деятельности или природного явления,
результатом которого является источник загрязнения
____________________________________________________________________
Предприятие, виновное в образовании источника загрязнения
____________________________________________________________________
Организация - природопользователь в чьей
собственности/владении находится источник загрязнения в настоящий
момент
____________________________________________________________________
Административное положение
Область
Район
Город, поселок
1
2
3
Категория земель _____________________________________________
Параметры источника загрязнения
Дли-
на, м
Шири-
на, м
Глу-
бина,
м
Пло-
щадь,
м 2
Диаметр,
размер
сечения
устья, м
Время
исполь-
зования
источ-
ника,
час/год
Вид
загряз-
няющих
веществ
Агре-
гатное
состоя-
ние
1
2
3
4
5
6
7
8
Технические условия размещения
Характеристика почв или вмещающих пород
Почвы или породы
водопроницаемость
Физико-механи-
ческие свойства
1
2
3
Химический состав загрязняющих веществ
Загрязняющие вещества
Нормативы
Название,
символ
Содержание, %
Коли-
чество
загряз-
няющего
вещес-
тва,
отхо-
дящего
от
источ-
ника,
т/год
ПДК (ОБУВ)
Мин.
Макс.
сред-
нее
В
воде
В
воздухе
В
почве
1
2
3
4
5
Возможные пути миграции
По воде
По воздуху
Иные
1
2
3
Мониторинг участка загрязнения
Перечень
отслеживаемых
параметров
Частота измерений
Методы проведения
1
2
3
Климатические характеристики территории расположения
источника загрязнения
Характеристика климатических условий
Роза ветров
Частота ветров со
скоростью более
5 м/сек
Частота
выпадения осадков
1
2
3
Реализованные мероприятия по снижению воздействия
источника загрязнения
____________________________________________________________________
Степень опасности для населения и окружающей среды
и необходимые мероприятия
____________________________________________________________________
Источники данных об объекте
Наименование
документа
Содержание
документа
автор
прото-
колов
Год
утвер-
ждения
Место
хранения
1
2
3
4
5
6
Приложение N 2
к Правилам ведения государственного
учета природопользователей и
источников загрязнения окружающей
среды
Данные о природопользователе

1. БЖН, кәсіпорын атауы, негізгі қызметінің бағыты, заңды мекен-жайы, телефоны.
2. Ластаушы заттар атауы және жылдық зиянды заттардың шығарылу көлемі, тонна.
3. Ластаушы заттар атауы және жылдық зиянды заттардың тасталу көлемі, тонна/м
4. Жыл сайын түзілетін қалдықтардың атауы мен көлемі.
5. Атмосфераға зиянды заттардың жинақталған көздерінің саны.
Табиғат пайдаланушылар және
қоршаған ортаны ластау
көздерінің мемлекеттік есебін
жүргізу ережесіне
N 3 Қосымша
Табиғат пайдаланушылар мемлекеттік тізімдемесінің
тізімдемелік кітабының формасы
Тіркеу
номері
(БЖН)
Кәсіпорын
атауы
Негізгі
кызметі
Экологиялық
рұқсаттар
Табиғат
пайдала-
нушылар-
дың
мемлекет-
тік
есебінен
шығарыл-
ған күні
1
2
3
4
5
6
Ластау көздері мемлекеттік тізімдемесінің тізімдемелік
кітабының формасы
Табиғат пай-
даланушының
тіркеу номері
(БЖН - реттік
номері)
Ластау көзінің
атауы
Ластау көзі пас-
портын жасақтау-
шы - ұйым
Ластау көзі-
нің мемлекет-
тік есебінен
шығарылған
күні
1
2
4
5

1. БИН, наименование предприятия, направления основной деятельности, юридический адрес, телефон.
2. Наименование загрязняющих веществ и объем ежегодных выбросов, тонн.
3. Наименование загрязняющих веществ и объем ежегодных сбросов, тонн/м 3
4. Наименование и объем ежегодно образуемых отходов.
5. Количество организованных источников вредных веществ в атмосферу.
Приложение N 3
к Правилам ведения государственного
учета природопользователей и
источников загрязнения окружающей
среды
Форма реестровой книги Государственного реестра
природопользователей
Регистра-
ционный
номер
(БИН)
Наименование
предприятия
Основная
деятель-
ность
Экологи-
ческие
разре-
шения
Дата
исключе-
ния из
государ-
ственного
учета
природо-
пользова-
телей
1
2
3
4
5
6
Форма реестровой книги Государственного реестра
источников загрязнения
Регистраци-
онный номер
природополь-
зователя-
(БИН-поряд-
ковый номер)
Наименование
источника
загрязнения
Организация-
разработчик
паспорта
источника
загрязнения
Дата
исключения
из государ-
ственного
учета
источника
загрязнения
1
2
4
6