Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының»"Жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" салаларындағы сақтандыру және қайта сақтандыру бойынша операцияларды бухгалтерлік есепке алу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2004 жылғы 16 сәуірдегі N 61 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2007 жылғы 24 қыркүйектегі N 114 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 2 қарашадағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4977 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 28 қарашадағы N 97 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2008.11.28  N 97 Қаулысымен .
------------------ Қаулыдан үзінді -------------------
"Жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" салаларындағы сақтандыру және қайта сақтандыру бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері жүзеге асыратын операциялардың бухгалтерлік есебін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. ...
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
4. ...
5. ...
6. ...
Ұлттық Банк
Төрағасы                                            Ә. Сәйденов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2008 жылғы 28 қарашадағы
N 97 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Басқармасының күші жойылды деп танылатын
қаулыларының тізбесі
1. ...
2. ...
3. ...
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" салаларындағы сақтандыру және қайта сақтандыру бойынша операцияларды бухгалтерлік есепке алу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2004 жылғы 16 сәуірдегі N 61 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 24 қыркүйектегі N 114 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2007 жылғы 2 қарашада N 4977 тіркелген).
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің сақтандыру және қайта сақтандыру жөніндегі операцияларын бухгалтерлік есепке алуды халықаралық қаржылық есептілік стандарттарымен сәйкес келтіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" салаларындағы сақтандыру және қайта сақтандыру бойынша операцияларды бухгалтерлік есепке алу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2004 жылғы 16 сәуірдегі N 61 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2848 тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2007 жылғы 22 мамырда N 130 (23766) жарияланған; Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3468 тіркелген "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Жалпы сақтандыру" саласындағы сақтандыру және қайта сақтандыру бойынша операцияларды бухгалтерлік есепке алу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2004 жылғы 16 сәуірдегі N 61 қаулысына толықтыру енгізу туралы" 2005 жылғы 3 ақпандағы N 15 және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4013 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Жалпы сақтандыру" саласындағы сақтандыру және қайта сақтандыру бойынша операцияларды бухгалтерлік есепке алу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2004 жылғы 16 сәуірдегі N 61 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы 2005 жылғы 5 желтоқсандағы N 155 қаулыларымен енгізілген толықтырулармен және өзгерістермен қоса) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" салаларындағы сақтандыру және қайта сақтандыру бойынша операцияларды бухгалтерлік есепке алу жөніндегі нұсқаулықта:
жоғарғы оң жақ бұрыштағы "Жалпы сақтандыру" саласындағы сақтандыру және қайта сақтандыру бойынша операцияларды бухгалтерлік есепке алу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" деген сөздер алынып тасталсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы және "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңдарына , халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді.";
3-тармақта "32 бухгалтерлік есеп стандарты" деген сөздер "халықаралық қаржылық есептілік стандарттары" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар бойынша қайта сақтандыру активін қалыптастыру кезінде оны қалыптастыру сомасына:
Дт   301 48   "Еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар бойынша қайта
сақтандыру активтері"
Кт   701 42   "Қайта сақтандырушының сақтандыру төлемдерін өтеуге
байланысты кірістер".";
8-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар бойынша қайта сақтандыру активін оны азайту сомасына азайтқан кезде:
Дт   701 42   "Қайта сақтандырушының сақтандыру төлемдерін өтеуге
байланысты кірістер"
Кт   301 48   "Еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар бойынша қайта
сақтандыру активтері".";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 апреля 2004 года N 61 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию в отраслях "общее страхование" и "страхование жизни"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2007 года N 114. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 ноября 2007 года N 4977. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2008 года N 97
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
В целях приведения бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров в соответствие с международными стандартами финансовой отчетности Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 апреля 2004 года N 61 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию в отраслях "общее страхование" и "страхование жизни" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2848, опубликованное 22 мая 2004 года в газете "Казахстанская правда" N 110-111 (24420-24421); с дополнениями и изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2005 года N 15 "О внесении дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 апреля 2004 года N 61 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию в отрасли "общее страхование", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3468, и от 5 декабря 2005 года N 155 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 апреля 2004 года N 61 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию в отрасли "общее страхование", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4013) внести следующие изменения и дополнения:
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию в отраслях "общее страхование" и "страхование жизни", утвержденной указанным постановлением:
в правом верхнем углу слова "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию в отрасли "общее страхование" и "страхование жизни" исключить;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законами Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" от 30 марта 1995 года и " О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" от 28 февраля 2007 года, международными стандартами финансовой отчетности и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.";
в пункте 3 слова "Стандартом бухгалтерского учета 32" заменить словами "международными стандартами финансовой отчетности";
в пункте 7:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) при формировании актива перестрахования по незаработанным премиям на сумму его формирования:
Дт 301 48 "Активы перестрахования по незаработанным премиям"
Кт 701 42 "Доходы, связанные с возмещением перестраховщиком страховых выплат".";
в пункте 8:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) при уменьшении актива перестрахования по незаработанным премиям на сумму его уменьшения:
Дт 701 42 "Доходы, связанные с возмещением перестраховщиком страховых выплат"
Кт 301 48 "Активы перестрахования по незаработанным премиям".";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

"14. Қайта сақтандыру шартына сәйкес тәуекелдердің бір бөлігін қайта сақтандырушыға берген жағдайда қайта сақтандыру шарты күшіне енген күннен бастап актуарлық қорытынды негізінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы шығындар резервтері және қосымша резервтер бойынша қайта сақтандыру активі сомасына мынадай бухгалтерлік жазбаларды орындайды:
1) орын алған, бірақ жария етілмеген шығындар бойынша қайта сақтандыру активі сомасына:
Дт   301 49   "Орын алған, бірақ жария етілмеген шығындар бойынша
қайта сақтандыру активтері"
Кт   701 42   "Қайта сақтандырушы сақтандыру төлемдерін өтеуге
байланысты кірістер";
2) жария етілген, бірақ реттелмеген шығындар бойынша қайта сақтандыру активінің сомасына:
Дт   301 52   "Жария етілген, бірақ реттелмеген шығындар бойынша
қайта сақтандыру активтері"
Кт   701 42   "Қайта сақтандырушы сақтандыру төлемдерін өтеуге
байланысты кірістер";
3) қосымша резервтер бойынша қайта сақтандыру активтері сомасына:
Дт   301 53   "Қосымша резервтер бойынша қайта сақтандыру активтері"
Кт   701 42   "Қайта сақтандырушының сақтандыру төлемдерін өтеуге
байланысты кірістер".";
16-тармақта:
бірінші абзацта "бөлінбеген кіріс" деген сөздер "бөлінбеген пайда" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші, үшінші абзацтарда "бөлінбеген кіріс" деген сөздер "бөлінбеген пайда" деген сөздермен ауыстырылсын;
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Қайта сақтандыру активтерін азайту (түзету) кезінде сақтандыру (қайта сақтандыру ұйымы) қайта сақтандыру шартына сәйкес бухгалтерлік есепте шығындар резервтері және қосымша резервтер бойынша қайта сақтандыру активтері сомасын азайтады және мынадай бухгалтерлік жазбаларды орындайды:
1) орын алған, бірақ жария етілмеген шығындар бойынша қайта сақтандыру активін азайту (түзету) сомасына:
Дт   701 42   "Қайта сақтандырушының сақтандыру төлемдерін өтеуге
байланысты кірістер"
Кт   301 49   "Орын алған, бірақ жария етілмеген шығындар бойынша
қайта сақтандыру активтері";
2) жария етілген, бірақ реттелмеген шығындар бойынша қайта сақтандыру активінің азаю (түзету) сомасына:
Дт   701 42   "Қайта сақтандырушының сақтандыру төлемдерін өтеуге
байланысты кірістер"
Кт   301 52   "Жария етілген, бірақ реттелмеген шығындар бойынша
қайта сақтандыру активтері";
3) қосымша резервтер бойынша қайта сақтандыру активін азайту (түзету) сомасына:
Дт   701 42   "Қайта сақтандырушының сақтандыру төлемдерін өтеуге
байланысты кірістер"
Кт   301 53   "Қосымша резервтер бойынша қайта сақтандыру
активтері".";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Қайта сақтандырушы сақтандыру жағдайлары туындаған кезде қайта сақтандыру шартының талаптарына сәйкес қайта сақтандырылушыға келтірілген шығыстарды өтеген кезде қайта сақтандырылушы мынадай бухгалтерлік жазбаларды орындайды:
ақшаны нақты алған кезде:

"14. В случае передачи части рисков перестраховщику в соответствии с договором перестрахования страховая (перестраховочная) организация со дня вступления в силу договора перестрахования, на основании актуарного заключения, на сумму актива перестрахования по резервам убытков и дополнительным резервам выполняет следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму актива перестрахования по произошедшим, но незаявленным убыткам:
Дт 301 49 "Активы перестрахования по произошедшим, но незаявленным убыткам"
Кт 701 42 "Доходы, связанные с возмещением перестраховщиком страховых выплат";
2) на сумму актива перестрахования по заявленным, но неурегулированным убыткам:
Дт 301 52 "Активы перестрахования по заявленным, но неурегулированным убыткам"
Кт 701 42 "Доходы, связанные с возмещением перестраховщиком страховых выплат";
3) на сумму активов перестрахования по дополнительным резервам:
Дт 301 53 "Активы перестрахования по дополнительным резервам"
Кт 701 42 "Доходы, связанные с возмещением перестраховщиком страховых выплат".";
в пункте 16:
в абзаце первом слова "нераспределенного дохода" заменить словами "нераспределенной прибыли";
в абзацах втором и третьем слова "Нераспределенный доход" заменить словами "Нераспределенная прибыль";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. При уменьшении (корректировке) активов перестрахования страховая (перестраховочная) организация в соответствии с договором перестрахования производит в бухгалтерском учете уменьшение активов перестрахования по резервам убытков и дополнительным резервам и выполняет следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму уменьшения (корректировки) актива перестрахования по произошедшим, но незаявленным убыткам:
Дт 701 42 "Доходы, связанные с возмещением перестраховщиком страховых выплат"
Кт 301 49 "Активы перестрахования по произошедшим, но незаявленным, убыткам";
2) на сумму уменьшения (корректировки) актива перестрахования по заявленным, но неурегулированным убыткам:
Дт 701 42 "Доходы, связанные с возмещением перестраховщиком страховых выплат"
Кт 301 52 "Активы перестрахования по заявленным, но неурегулированным убыткам";
3) на сумму уменьшения (корректировки) актива перестрахования по дополнительным резервам:
Дт 701 42 "Доходы, связанные с возмещением перестраховщиком страховых выплат"
Кт 301 53 "Активы перестрахования по дополнительным резервам".";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. При возмещении перестраховщиком расходов, понесенных перестрахователем при возникновении страхового случая, в соответствии с условием договора перестрахования, перестрахователем выполняются следующие бухгалтерские записи:
при фактическом получении денег:

Дт   441 02   "Ұлттық валютадағы ағымдағы шоттардағы ақша",
431 02   "Шетел валютасындағы ағымдағы шоттардағы ақша"
Кт   301 50   "Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша
орын алмаған шығындар бойынша қайта сақтандыру
активтері",
301 51   "Аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шығындар
бойынша қайта сақтандыру активтері",
301 52   "Жария етілген, бірақ реттелмеген шығындар бойынша
қайта сақтандыру активтері",
301 53   "Қосымша резервтер бойынша қайта сақтандыру
активтері".
бір мезгілде, бұрын есептелген қайта сақтандыру активтері сомасының қайта сақтандырушыдан нақты алынған ақша сомасынан асып кеткен жағдайда:
резервтер бойынша қайта сақтандыру активтерінің азаю (түзету) сомасына:
Дт   701 42   "Қайта сақтандырушының сақтандыру төлемдерін өтеуіне
байланысты кірістер"
Кт   301 50   "Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары
бойынша орын алмаған шығындар бойынша қайта
сақтандыру активтері",
301 51   "Аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шығындар
бойынша қайта сақтандыру активтері",
301 52   "Жария етілген, бірақ реттелмеген шығындар бойынша
қайта сақтандыру активтері",
қосымша резервтер бойынша қайта сақтандыру активін азайту (түзету) сомасына:
"Дт  701 42  "Қайта сақтандырушының сақтандыру төлемдерін өтеуіне
байланысты кірістер"
Кт   301 53   "Қосымша резервтер бойынша қайта сақтандыру
активтері".";
27-тармақтың 2) тармақшасының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кт  301 50   "Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары
бойынша орын алмаған шығындар бойынша қайта сақтандыру
активтері",
301 51   "Аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шығындар
бойынша қайта сақтандыру активтері",
301 52   "Жария етілген, бірақ реттелмеген  шығындар бойынша
қайта сақтандыру активтері",
301 53   "Қосымша резервтер бойынша қайта сақтандыру
активтері".";
2-бөлімнің 5-тарауы мынадай мазмұндағы 27-1 бастап 27-4 аралығындағы тармақтармен толықтырылсын:
"27-1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарына сәйкес қайта сақтандыру активтері құнсыздануының объективті белгілерінің болуын бағалайды.
Қайта сақтандыру активтерінің құнсыздануынан болған шығындардың орнын жабуға резервтер (провизиялар) жасалған кезде  мынадай бухгалтерлік жазба орындалады:
Дт   821 47   "Қайта сақтандыру активтері бойынша резервтер
(провизиялар) қалыптастыру бойынша шығыстар"
Кт   311 40   "Қайта сақтандыру активтері құнсыздануынан болған
шығындардың орнын жабуға резервтер (провизиялар)".
27-2. Осы есепті кезеңде қайта сақтандыру активтерінің құнсыздануынан болған шығындардың орнын жабуға қалыптастырылған резервтерді (провизияларды) түзетіп жазған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жасалады:

Дт 441 02 "Деньги на текущих счетах в национальной валюте",
431 02 "Деньги на текущих счетах в иностранной валюте"
Кт 301 50 "Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам
страхования (перестрахования) жизни",
301 51 "Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам аннуитета",
301 52 "Активы перестрахования по заявленным, но неурегулированным убыткам",
301 53 "Активы перестрахования по дополнительным резервам".
Одновременно, в случае превышения суммы ранее начисленных активов перестрахования над фактически полученной суммой денег от перестраховщика:
на сумму уменьшения (корректировки) активов перестрахования по резервам:
Дт 701 42 "Доходы, связанные с возмещением перестраховщиком страховых выплат"
Кт 301 50 "Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам
страхования (перестрахования) жизни",
301 51 "Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам аннуитета",
301 52 "Активы перестрахования по заявленным, но неурегулированным убыткам",
на сумму уменьшения (корректировки) актива перестрахования по дополнительным резервам:
"Дт 701 42 "Доходы, связанные с возмещением перестраховщиком страховых выплат"
Кт  301 53 "Активы перестрахования по дополнительным резервам".";
абзац третий подпункта 2) пункта 27 изложить в следующей редакции:
"Кт 301 50 "Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам
страхования (перестрахования) жизни",
301 51 "Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам аннуитета",
301 52 "Активы перестрахования по заявленным, но неурегулированным убыткам",
301 53 "Активы перестрахования по дополнительным резервам".";
главу 5 раздела 2 дополнить пунктами с 27-1 по 27-4 следующего содержания:
"27-1. Страховая (перестраховочная) организация в соответствии с требованиями международных стандартов финансовой отчетности оценивает наличие объективных признаков обесценения активов перестрахования.
При создании резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения активов перестрахования выполняется следующая бухгалтерская запись:
Дт 821 47 "Расходы по формированию резервов (провизий) по активам перестрахования"
Кт 311 40 "Резервы (провизии) на покрытие убытков от обесценения активов перестрахования".
27-2. При сторнировании сформированных в том же отчетном периоде резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения активов перестрахования выполняется следующая бухгалтерская запись:

Дт   311 40   "Қайта сақтандыру активтерінің құнсыздануынан болған
шығындардың орнын жабуға резервтер (провизиялар)"
Кт   821 47   "Қайта сақтандыру активтері бойынша резервтер
(провизиялар) қалыптастыру бойынша шығыстар".
27-3. Өткен есепті кезеңдердегі қайта сақтандыру активтерінің құнсыздануынан болған шығындардың орнын жабуға қалыптастырылған резервтерде (провизияларды) түзетіп жазған кезде мынадай бухгалтерлік жазба орындалады:
Дт   311 40   "Қайта сақтандыру активтерінің құнсыздануынан болған
шығындардың орнын жабуға резервтер (провизиялар)"
Кт   727 09   "Басқа да кірістер".
27-4. Қайта сақтандыру активтерін жасалған резервтер (провизиялар) есебінен есептен шығарған кезде мынадай бухгалтерлік жазба орындалады:
Дт   311 40   "Қайта сақтандыру активтерінің құнсыздануынан болған
шығындардың орнын жабуға резервтер (провизиялар)"
Кт   301 48   "Еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар бойынша қайта
сақтандыру активтері",
301 49   "Орын алған, бірақ жария етілмеген шығындар бойынша
қайта сақтандыру активтері",
301 50   "Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша
орын алмаған шығындар бойынша қайта сақтандыру
активтері",
301 51   "Аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шығындар
бойынша қайта сақтандыру активтері",
301 52   "Жария етілген, бірақ реттелмеген шығындар бойынша
қайта сақтандыру активтері",
301 53   "Қосымша резервтер бойынша қайта сақтандыру
активтері".";
34-1-тармақта:
екінші және үшінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Дт  332 44   "Сақтандыру брокерлерінің есептелген комиссиялық
кірістері"
Кт   701 46   "Сақтандыру брокерлерінің комиссиялық кірістері";";
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Кт  332 44   "Сақтандыру брокерлерінің есептелген комиссиялық
кірістері".";
34-2-тармақта:
1) тармақшаның екінші және үшінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"Дт  332 44   "Сақтандыру брокерлерінің есептелген комиссиялық
кірістері"
Кт   701 46   "Сақтандыру брокерлерінің комиссиялық кірістері";";
34-3-тармақтың 1) тармақшасының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кт  332 44   "Сақтандыру брокерлерінің есептелген комиссиялық
кірістері";";
34-4-тармақта:
1) тармақшаның екінші және үшінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"Дт  332 44   "Сақтандыру брокерлерінің есептелген комиссиялық
кірістері"
Кт   701 46   "Сақтандыру брокерлерінің комиссиялық кірістері";";
2) тармақшаның төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кт  332 44   "Сақтандыру брокерлерінің есептелген комиссиялық
кірістері".";
34-5-тармақта:
1) тармақшаның үшінші абзацы алынып тасталсын;
2) тармақшаның екінші және үшінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:

Дт 311 40 "Резервы (провизии) на покрытие убытков от обесценения активов перестрахования"
Кт 821 47 "Расходы по формированию резервов (провизий) по активам перестрахования".
27-3. При сторнировании сформированных в прошлых отчетных периодах резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения активов перестрахования выполняется следующая бухгалтерская запись:
Дт 311 40 "Резервы (провизии) на покрытие убытков от обесценения активов перестрахования"
Кт 727 09 "Прочие доходы".
27-4. При списании активов перестрахования за счет созданных резервов (провизий) выполняются следующие бухгалтерские записи:
Дт 311 40 "Резервы (провизии) на покрытие убытков от обесценения активов перестрахования"
Кт 301 48 "Активы перестрахования по незаработанным премиям",
301 49 "Активы перестрахования по произошедшим, но незаявленным убыткам",
301 50 "Активы перестрахования по непрозошедшим убыткам по договорам
страхования (перестрахования) жизни",
301 51 "Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам аннуитета",
301 52 "Активы перестрахования по заявленным, но неурегулированным убыткам",
301 53 "Активы перестрахования по дополнительным резервам".";
в пункте 34-1:
абзацы второй и третий изложить в следующей редакции:
"Дт 332 44 "Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров"
Кт 701 46 "Комиссионные доходы страховых брокеров";";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"Кт 332 44 "Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров".";
в пункте 34-2:
абзацы второй и третий подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"Дт 332 44 "Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров"
Кт 701 46 "Комиссионные доходы страховых брокеров";";
абзац третий подпункта 1) пункта 34-3 изложить в следующей редакции:
"Кт 332 44 "Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров";";
в пункте 34-4:
абзацы второй и третий подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"Дт 332 44 "Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров"
Кт 701 46 "Комиссионные доходы страховых брокеров";";
абзац четвертый подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"Кт 332 44 "Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров".";
в пункте 34-5:
абзац третий подпункта 1) исключить;
абзацы второй и третий подпункта 2) изложить в следующей редакции:

"Дт  332 46   "Сақтандыру брокерлерінің есептелген комиссиялық
кірістері"
Кт   701 46   "Сақтандыру брокерлерінің комиссиялық кірістері";";
3) тармақшаның бесінші абзацы алынып тасталсын;
34-6-тармақтың 1) тармақшасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кт  332 44   "Сақтандыру брокерлерінің есептелген комиссиялық
кірістері";";
34-19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34-19. Қайта сақтандыру шартына сәйкес тәуекелдердің бір бөлігін қайта сақтандырушыға берген кезде сақтандырушы қайта сақтандыру шарты күшіне енген күннен бастап сақтандыру резервтері бойынша қайта сақтандыру активтері сомасына мынадай бухгалтерлік жазбаны орындайды:
Дт   301 50   "Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша
орын алмаған шығындар бойынша қайта сақтандыру
активтері"
Кт   701 42   "Қайта сақтандырушының сақтандыру төлемдерін өтеуге
байланысты кірістер".";
34-21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34-21. Сақтандырушы қайта сақтандыру активтері азайтылған (түзетілген) кезде қайта сақтандыру шартына сәйкес бухгалтерлік есепте қайта сақтандыру активтерін азайтады және мынадай бухгалтерлік жазбаны орындайды:
Дт   701 42   "Қайта сақтандырушының сақтандыру төлемдерін өтеуге
байланысты кірістер"
Кт   301 50   "Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары
бойынша орын алмаған шығындар бойынша қайта
сақтандыру активтері".";
34-22-тармақта:
"Қайта сақтандырушының жария етілген, бірақ реттелмеген шығындар резервіндегі үлесі" деген сөздер "Жария етілген, бірақ реттелмеген шығындар бойынша қайта сақтандыру активі" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Қайта сақтандыру активтерінің құнсыздануы осы Нұсқаулықтың 27-1, 27-2, 27-3 және 27-4 тармақтарына сәйкес көрсетіледі.";
34-27-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Қайта сақтандыру активтерінің құнсыздануы осы Нұсқаулықтың 27-1, 27-2, 27-3 және 27-4 тармақтарына сәйкес көрсетіледі.";
35-тармақ "заңдарында" деген сөздерден кейін "және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарда" деген сөздермен толықтырылсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігіне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына жіберсін.

"Дт 332 46 "Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров"
Кт 701 46 "Комиссионные доходы страховых брокеров";";
абзац пятый подпункта 3) исключить;
абзац четвертый подпункта 1) пункта 34-6 изложить в следующей редакции:
"Кт 332 44 "Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров";";
пункт 34-19 изложить в следующей редакции:
"34-19. При передаче части рисков перестраховщику в соответствии с договором перестрахования страховщиком со дня вступления в силу договора перестрахования, на сумму актива перестрахования по страховым резервам, выполняется следующая бухгалтерская запись:
Дт 301 50 "Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам страхования
(перестрахования) жизни"
Кт 701 42 "Доходы, связанные с возмещением перестраховщиком страховых выплат".";
пункт 34-21 изложить в следующей редакции:
"34-21. При уменьшении (корректировке) активов перестрахования страховщик в соответствии с договором перестрахования производит в бухгалтерском учете уменьшение актива перестрахования и выполняет следующую бухгалтерскую запись:
Дт 701 42 "Доходы, связанные с возмещением перестраховщиком страховых выплат"
Кт 301 50 "Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам
страхования (перестрахования) жизни".";
в пункте 34-22:
слова "Доля перестраховщика в резерве заявленных, но неурегулированных убытков" заменить словами "Актив перестрахования по заявленным, но не урегулированным убыткам";
дополнить предложением следующего содержания:
"Обесценение активов перестрахования отражается в соответствии с пунктами 27-1, 27-2, 27-3 и 27-4 настоящей Инструкции.";
пункт 34-27 дополнить предложением следующего содержания:
"Обесценение активов перестрахования отражается в соответствии с пунктами 27-1, 27-2, 27-3 и 27-4 настоящей Инструкции.";
пункт 35 после слов "Республики Казахстан" дополнить словами "и международными стандартами финансовой отчетности".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана" и страховых (перестраховочных) организаций.

4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ақышевқа жүктелсін.
Ұлттық Банк Төрағасы

4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Акишева Д.Т.
Председатель
Национального Банка