"Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруі туралы ережені қолданудың тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 1 қаңтардағы N 1 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008 жылғы 15 наурыздағы N 97 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 16 сәуірде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5188 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 27 мамырдағы № 246 бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2011.05.27 № 246 (ресми жарияланған күннен күнтізбелік он күндік мерзімге дейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ведомстволық нормативтік актілерді   қолданыстағы заңнамаға сәйкес келтіру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1398 болып тіркелген "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруі туралы ережені қолданудың тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 1 қаңтардағы  N 1 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3018 болып тіркелген "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруі туралы ережені қолданудың тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 1 қаңтардағы N 1 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 23 шілдедегі бұйрығымен және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4607 болып тіркелген "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруі туралы ережені қолданудың тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 1 қаңтардағы N 1 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2007 жылғы 26 наурыздағы N 114 бұйрығымен бекітілген өзгерістер мен толықтырулар енгізілген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспеде:
"847" деген сандардан кейін "және" деген сөз "," тыныс белгісімен ауыстырылсын;
"1287" деген сандардан кейін "және 2005 жылғы 3 қарашадағы N 1093" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта "бас басқармаларының, басқармаларының" деген сөздер "департаменттерінің" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақта:
"және тәрбие" деген сөздер алынып тасталсын;
"ІІББ, ІІБ-нің" деген сөздер "ішкі істер департаменттерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
Аталған бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруі туралы ережені қолданудың тәртібі туралы нұсқаулыққа (бұдан әрі - Нұсқаулық) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бүкіл мәтін бойынша:
"ІІББ, ІІБ, КІІБ", "ІІБ, КІІББ", "ІІББ, ІІБ", "ІІББ, облыстардың ІІБ, көліктегі ІІБ" деген аббревиатуралар "ІІД, КІІД" деген аббревиатурамен ауыстырылсын;
"ТЖА" деген аббревиатура "ТЖМ" деген аббревиатурамен ауыстырылсын;
"бастапқы дайындық" деген сөздер "арнайы алғашқы оқыту" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақта:
бірінші абзацта:
"лауазымға тағайындалғанға дейін Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің кәсіби даярлық училищелерінде (бұдан әрі - училище) бастапқы дайындықтан өтуге міндетті" деген сөздер "кадрға қабылданғанға дейін Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - ІІМ) оқу орындарында арнайы алғашқы оқытудан өтеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Ішкі істер органдарына (бұдан әрі - ІІО) аға және басшы құрамдағы лауазымдарға қызметке қабылданатын адамдар кадр аппаратының келісімі бойынша оны өтудің тәртібін белгілейтін тікелей бастықтың жетекшілігімен тағылымдамадан өту арқылы арнайы алғашқы оқыту бағдарламасын меңгереді.";
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ІІО-ның, басқа да құқық қорғау органдарының бұрынғы қызметкерлері мен әскери қызметшілер, сондай-ақ күндізгі нысан бойынша арнайы және әскери оқу орындарын бітірген адамдар арнайы алғашқы оқытудан өтпей қызметке қабылданады.";
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"ІІО-ның, басқа да құқық қорғау органдарының бұрынғы қызметкерлерін және әскери қызметшілерін қызметке қабылдаған кезде, егер олар қызметтен босатылған күннен бастап кемінде үш ай өтпесе, көрсетілген кезеңде олар өзге заңды тұлғалармен және жеке адамдармен еңбек қатынасына түспеген жағдайда, арнайы тексерістің сауалнамалық деректері мен материалдары жаңартылады.";
9-тармақ алынып тасталсын;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 января 2001 года № 1 "Об утверждении Инструкции о порядке применения Положения о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 марта 2008 года № 97. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 апреля 2008 года № 5188. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 мая 2011 года № 246
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 27.05.2011 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В целях приведения ведомственных нормативных актов в соответствие с действующим законодательством  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 января 2001 года N 1 "Об утверждении Инструкции о порядке применения Положения о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан", (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 1398, (с внесенными изменениями и дополнениями, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 июля 2004 года N 428 "О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 января 2001 года N 1 "Об утверждении Инструкции о порядке применения Положения о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 3018 и  приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 марта 2007 года N 114 "О внесении дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 января 2001 года N 1 "Об утверждении Инструкции о порядке применения Положения о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 4607) следующие изменения и дополнения:
в преамбуле:
после цифр "847" слова "и от" заменить знаком препинания ",";
после цифр "1287" дополнить словами "и от 3 ноября 2005 года N 1093";
в пункте 2 слова "Главных управлений, управлений" заменить словом "департаментов";
в пункте 3:
слова "воспитательной и" исключить;
аббревиатуры "ГУВД, УВД" заменить словами "департаментов внутренних дел";
в Инструкцию о порядке применения Положения о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан (далее - Инструкция), утвержденную указанным приказом, следующие изменения и дополнения:
по всему тексту:
аббревиатуры "ГУВД, УВД, УВДТ", "УВД, ГУВДТ", "ГУВД, УВД", "ГУВД, УВД областей, УВД на транспорте" заменить аббревиатурами "ДВД, ДВДТ";
аббревиатуру "АЧС" заменить аббревиатурой "МЧС";
слова "первоначальная подготовка" заменить словами "специальное первоначальное обучение";
в пункте 6:
в абзаце первом:
слова "обязаны до назначения на должность пройти первоначальную подготовку в училищах МВД Республики Казахстан профессиональной подготовки (далее - училище)" заменить словами "до зачисления в кадры проходят специальное первоначальное обучение в учебных заведениях Министерства внутренних дел (далее - Министерство).";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"Лица, поступающие на службу в органы внутренних дел (далее - ОВД) на должности старшего и высшего начальствующего состава, осваивают программу специального первоначального обучения путем стажировки под руководством непосредственного начальника, который по согласованию с кадровым аппаратом определяет порядок ее прохождения.";
абзац третий изложить в следующей редакции:
"Бывшие сотрудники ОВД, других правоохранительных органов и военнослужащие, а также лица, окончившие специальные и военные учебные заведения по очной форме, принимаются на службу без прохождения специального первоначального обучения.";
дополнить абзацем следующего содержания:
"При приеме бывших сотрудников ОВД, других правоохранительных органов и военнослужащих, если со дня их увольнения не прошло более трех месяцев, при условии отсутствия у них за указанный период трудовых отношений с иными юридическими и физическими лицами, анкетные данные и материалы специальной проверки обновляются.";
пункт 9 исключить;
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"10. Қатардағы, кіші және орта басшы құрамдағы лауазымдарға азаматтар (қызметкерлер) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 27 желтоқсандағы N 1644 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруі туралы ережеге сәйкес қабылданады (тағайындалады).";
13-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Оларға қатысты лауазымға тағайындау туралы шешім қабылданған адамдар ІІО-ға қызметке қабылдау туралы өтініш жазады. Үміткердің жеке басын алдын ала зерделеу процесінде оның денсаулығының жағдайы, оның білімі мен арнайы дайындығының сәйкестігі, белгіленген нормативтерді тапсыру бойынша оның дене-күш дайындығының деңгейі (нәтижелері үміткердің жеке ісіне тігіледі), ол тағайындалатын лауазымға қойылатын талаптарға оның сәйкес болуы, үміткердің отбасы жағдайы және оның ортасы, мінез-құлқының негізгі сипаттары (үміткерлерді тұрғылықты жері бойынша сипаттайтын материалдарды үміткерді ресімдейтін қызмет жинақтайды) анықталады. Үміткер ішкі істер органдарының әкімшілік есептері бойынша тексеріледі. Зерттеу нәтижелері тексеруші адамның баянатында көрсетіледі.";
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Үміткер кадр аппаратына: еңбек кітапшасын (бар болса); білімі туралы дипломның (куәліктің) куәландырылған көшірмесін; әскери билетін немесе шақыру бөліміне есепке алу туралы куәлігін; соңғы жұмыс орнынан мінездемесін, түйіндемесін ұсынады. Сонымен қатар ішкі істер органдары қызметкерлерінің, басқа да лауазымды адамдардың ұсынымхатын ұсынуға болады.";
15-тармақта:
төртінші абзац мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Ішкі істер органдарына қызметке қабылданатын адамдарға мемлекеттік қызметке қабылданатын азаматтар ретінде арнайы тексеріс жүргізіледі.
Ұлттық қауіпсіздік органдарына жіберілетін, мемлекеттік органның кадр қызметіне ұсынылатын арнайы тексеріске жататын адамдар туралы материалдарда:
1) тексерілушінің және оның туған-туыстарының туған жылы мен жерін, жұмыс немесе оқу орнын, атқарып отырған лауазымы мен тұрғылықты жерін көрсете отырып, оларға (әйеліне, күйеуіне, әкесіне, шешесіне, аға-інілеріне, апа-қарындастарына, сіңлілеріне, 18 жасқа толған балаларына) толық анық деректері;
2) атқарған лауазымын, органның, ұйымның атауын және оның орналасқан жерін көрсете отырып, ресімделетін адамның еңбек қызметі туралы;
3) ресімделуші адамның шет елде туған-туысының бар-жоғы туралы мәліметтер болуы тиіс.
Мемлекеттік қызметке үміткер 1)-3) тармақтарда көрсетілген мәліметтерді сауалнамада (1-қосымша) және өмірбаянда (2-қосымша) жазады және оны ІІО кадр қызметінің басшысы қол қойып бекітеді.
Материалдарға:
1) кірістері мен мүліктері туралы декларацияны тапсыру туралы салық органдарынан алған анықтаманың көшірмесі;
2) білімі туралы құжаттардың көшірмелері;
3) 3,5 х 4,5 фотосуретінің 2 данасы қоса беріледі.

"10. На должности рядового, младшего и среднего начальствующего состава принимаются граждане (назначаются сотрудники) в соответствии с Положением о прохождении служб лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного Постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 1996 года N 1644.";
в пункте 13:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"13. Лица, в отношении которых принято решение о назначении на должность, пишут заявление о приеме на службу в ОВД. В процессе предварительного изучения личности кандидата выясняется состояние его здоровья, соответствие имеющегося у него образования и специальной подготовки, уровень физического развития по сдаче установленных нормативов (результаты приобщаются к личному делу кандидата), соответствие требованиям, предъявляемым к должности, на которую он назначается, семейное положение и окружение кандидата, основные черты характера (материалы, характеризующие кандидата по месту жительства, собирает служба, в которую оформляется кандидат). Кандидат проверяется по административным учетам органов внутренних дел. Результаты изучения отражаются в рапорте проверяющего лица.";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Кандидат представляет в кадровый аппарат: трудовую книжку (при наличии); заверенную нотариально либо сотрудником кадрового аппарата копию диплома (свидетельство) об образовании; военный билет или удостоверение о приписке к призывному участку; характеристику с последнего места работы, резюме. Кроме того, при наличии, могут быть представлены рекомендации сотрудников ОВД, других должностных лиц.";
в пункте 15:
абзац четвертый дополнить абзацем следующего содержания:
"Лица, поступающие на службу в ОВД, подвергаются специальной проверке граждан, поступающих на государственную службу.
Материалы о лицах, подлежащих специальной проверке, направляемые в органы национальной безопасности и представляемые в кадровую службу государственного органа, должны содержать следующие сведения:
1) полные установочные данные на проверяемого и его близких родственников (жену, мужа, отца, мать, братьев, сестер, детей, достигших 18 лет) с указанием года и места рождения, места работы или учебы, занимаемой должности и места проживания;
2) о трудовой деятельности оформляемого лица с указанием занимаемой должности, наименования органа, организации и ее местонахождения;
3) о наличии у оформляемого лица родственников за границей.
Сведения, указанные в подпунктах 1)-3), излагаются кандидатом на государственную службу в личном листке по учету кадров (приложение 1) и автобиографии (приложение 2) и скрепляются подписью руководителя кадровой службы ОВД.
К материалам прилагаются:
копия справки из налоговых органов о сдаче декларации о доходах и имуществе;
копии документов об образовании;
фотографии 3,5 х 4,5 - 2 шт.

Белгіленген нысандағы талап қағазының бланкісінде (5-қосымша) адресатты және жіберушіні көрсетпей, осы Нұсқаулықтың 15-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген мәліметтер ғана толтырылады.";
оныншы абзацта "жауап" деген сөз "жауаптар" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Одан кейін кадр аппаратының қызметкерлері 7-қосымшаға сәйкес тиісті қорытынды бекіте отырып, кем дегенде бес жылда бір рет арнайы тексеріс жүргізеді.";
16-тармақта "комиссия" деген сөзден кейін ", дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтер тапсыру" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 16-1-тармақпен толықтырылсын:
"16.1. ІІО қызметке үміткер арнайы алғашқы оқытудан өткенге дейін сынақ мерзімімен, арнаулы атақ берілмей және кадрға қабылданбай тиісті лауазымға тағайындалады.";
17-тармақтың екінші абзацы алынып тасталсын;
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Оған қатысты лауазымға тағайындау туралы шешім қабылданған үміткер өз қолымен қызмет өткеру жағдайларымен, материалдық және зейнетақымен қамтамасыз етумен танысқандығы, қызметтік тәртіп пен заңдылықты бұзғаны үшін жауапкершілігі туралы ескертілгені туралы міндеттеме жазады. Бір уақытта ресімделетін адам мемлекеттік және қызметтік құпияларды құрайтын мәліметтерді жарияламау туралы, сондай-ақ "Сыбайлас жемқорлық туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген шектеулер бойынша мемлекеттік қызметшінің міндеттемесін береді.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Зерделеу материалдары жеке іске тігіледі, кадр аппараты үміткердің жеке ісін, қызмет берген ұсынымхатты және еңбек шартын оны лауазым бойынша үш айға дейінгі сынақ мерзімімен тағылымдамадан өтуге тағайындау үшін басшыға (тағайындау және босату құқығы бар) баяндайды.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Сынақ мерзімі аяқталғаннан кейін лауазым бойынша тағылымдамадан өтуші болып тағайындалған үміткерлер және олардың жеке істері арнайы алғашқы оқытудан өту үшін Министрліктің оқу орнына жіберіледі. Алғашқы оқытуға жіберу тиісті бұйрықпен ресімделеді.
Алғашқы арнайы оқу курстарының тыңдаушылары қатарына қабылданған тағылымдамадан өтушілерге Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 27 желтоқсандағы N 1644 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруі туралы ереже (бұдан әрі - Ереже) қолданылады.";
26, 27, 28, 29-тармақтар алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 28-1-тармақпен толықтырылсын:
"28-1. Тағылымдамадан өтушіні жіберген орган оны арнайы алғашқы оқытуды аяқтағаннан кейін лауазымға қайта тағайындайды және арнаулы атақ беруге ұсынады.".
30-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қатардағы және басшы құрамдағы лауазымдарға тағайындалған немесе ІІО кадрына қабылданған әскери міндеттілер, ІІО жүйесі оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларын қоса есептегенде, белгіленген тәртіппен әскери есептен шығарылады және министрліктің кадрларына есепке қойылады.";
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

В бланке требования установленной формы (приложение 5) заполняются только сведения, указанные в подпункте 1 пункта 15 настоящей Инструкции, без указания адресата и отправителя.";
в абзаце десятом слово "ответ" заменить словом "ответы";
дополнить абзацем следующего содержания:
"В последующем специальная проверка проводится сотрудниками кадрового аппарата не реже одного раза в пять лет, с утверждением соответствующего заключения согласно приложению 7.";
в пункте 16 после слова "комиссии" дополнить словами ", сдачи нормативов по физической подготовке";
дополнить пунктом 16-1 следующего содержания:
"16-1. Кандидат на службу в ОВД до прохождения специального первоначального обучения назначается стажером на соответствующую должность с испытательным сроком, без присвоения специального звания и зачисления в кадры.";
в пункте 17 абзац второй исключить;
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Кандидат, в отношении которого принято решение о назначении на должность, пишет собственноручно обязательство о том, что он ознакомлен с условиями прохождения службы, материального и пенсионного обеспечения, предупрежден об ответственности за нарушение служебной дисциплины и законности. Одновременно оформляемое лицо дает обязательство о неразглашении сведений, составляющих государственную и служебную тайны, а также обязательство государственного служащего по ограничениям, установленным Законом Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Материалы изучения кандидата подшиваются в личное дело, которые вместе с представлением со службы и трудовым договором докладываются руководителю (имеющему право назначения и увольнения) для назначения кандидата стажером на должность с испытательным сроком до трех месяцев.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. По окончании испытательного срока кандидаты, назначенные стажерами на должности, и их личные дела направляются в учебные заведения Министерства для прохождения специального первоначального обучения. Направление на первоначальное обучение оформляется соответствующим приказом.
На стажеров, зачисленных в число слушателей курсов специального первоначального обучения, распространяется Положение о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденное постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 1996 года N 1644 (далее - Положение).";
пункт 26, 27, 28, 29 исключить;
дополнить пунктом 28-1 следующего содержания:
"28-1. Орган, направивший стажера по завершению им специального первоначального обучения, переназначает его на должность и представляет к присвоению специального звания.";
в пункте 30:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Военнообязанные, назначенные на должности рядового и начальствующего состава или зачисленные в кадры ОВД, включая курсантов и слушателей учебных заведений системы ОВД, снимаются в установленном порядке с воинского учета и зачисляются в кадры Министерства.";
абзац второй изложить в следующей редакции:

"Ішкі істер органдарының кадрына қабылданған әскери міндетті әскерге шақырылушыларды, запастағы солдаттарды (матростарды), сержанттарды (старшиналарды), министрліктің оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларын қоса алғанда, әскери есептен шығару үшін ІІО кадр аппараттары әскери міндеттілерді есепке алған жерлері бойынша жергілікті әскери басқару органдарына дәлелді ұсынымдар, N 1 нысан бойынша жеке тізімдер (8-қосымша), әскери билеттер мен тіркеу куәліктерін жібереді";
төртінші абзацта:
"әскери комиссариаттарға" деген сөздер "жергілікті әскери басқару органдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
31-тармақта:
бірінші абзацта "мен әскери полиция бөлімшелерінің" деген сөздер алынып тасталсын;
екінші абзацта "Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігінен" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінен" деген сөздермен ауыстырылсын, "әскери комиссариаттардан" деген сөздер "әскери басқару органдарынан" деген сөздермен ауыстырылсын, "МТК-ның" деген аббревиатура алынып тасталсын;
35-тармақта:
үшінші абзацта "осы" деген сөз алынып тасталсын;
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Министрліктің оқу орындарына оқуға түсетін, сондай-ақ оқудың ақысын ІІО қаражаты есебінен төлей отырып, Министрліктің жолдамасы бойынша шетел мемлекеттері ІІО жоғары оқу орындарына түсетін адамдар оқу орындарында оқу мерзіміне және бір уақытта Қазақстан Республикасы ІІО-да, оқу орнын аяқтағаннан кейін әскери қызметші, орта және аға басшы құрамдағы лауазымдарда күнтізбелік есеппен бес жыл қызмет өткеру туралы келісім-шарт жасасады.";
37-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Келісім-шарт қабылдау комиссиясының министрліктің оқу орнына қабылдау туралы шешімі шыққаннан кейін жасалады. Ол жазбаша түрде толтырылады және оған үміткер (тыңдаушы, курсант), ІІО-ның және оқу орнының тиісті басшысы (лауазымға тағайындау құқығы бар) қол қояды. Келісім-шарт екі данада ресімделеді, оның біреуі жеке іске тігіледі (ІІІ бөлім), ал екіншісі қызметкерге (тыңдаушыға, курсантқа) беріледі.
18 жасқа толмаған үміткермен (тыңдаушымен, курсантпен) келісім-шарт жасалған жағдайда оның ата-анасының, асырап алушыларының немесе қамқоршыларының келісімі талап етіледі, ол заңнамалық тәртіппен ресімделеді.";
38-тармақта:
бірінші абзацта "осы" деген сөз алынып тасталсын;
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Келісім-шарт онда көрсетілген негіздер бойынша мерзімінен бұрын бұзылуы мүмкін. Келісім-шартты Ереженің 91-тармағының "к", "м", "н", "о" тармақшалары бойынша бұзуды есептемегенде, оны мерзімінен бұрын бұзуға мүдделі тарап екінші тарапты бір ай бұрын жазбаша ескертуге міндетті.
ІІО қызметкері Министрліктің оқу орнын бітіргеннен кейін ІІО-да одан әрі қызмет өткеруден бас тартқан не болмаса келісім-шартты Ереженің 91-тармағының "д", "е", "ж", "з", "к", "л", "м", "н", "о", "п" тармақшалары бойынша мерзімінен бұрын бұзған жағдайда ол оқу кезінде стипендияға, тамаққа, киім-кешекке жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке өтейді. Ұстауға жататын сома келісім-шарттың мерзімі аяқталғанға дейін толық өткерілмеген әр айға тең есептеледі.
Министрліктің оқу орындары күндізгі оқу бөлімшелерінің әскерге шақыру жасына жеткен және үлгермегені, тәртіпсіздігі, сондай-ақ өз еркі бойынша оқудан шығарылған курсанттары (тыңдаушылары) оқу кезінде стипендияға, тамаққа, киім-кешекке жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке өтейді. Ұстауға жататын сома оқу орнында болған әр толық айға тең есептеледі.
Бюджет қаражатын мемлекет пайдасына алу заңнамада белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.";
47-тармақта:
екінші абзац алынып тасталсын;
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қорытындыны ішкі істер органдарының бастығы (тағайындау және қызметтен босату құқығы берілген) бекітеді және ол сынау мерзімінен өткен тағылымдамадан өтушіні арнайы алғашқы оқытуға жіберу не болмаса сынау мерзіміне шыдамаған адам ретінде қызметтен босату туралы бұйрық шығару үшін негіз болып табылады.";
48-тармақта:
екінші абзацта "Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы" Заңның" деген сөздер "еңбек туралы заңнаманың" деген сөздермен ауыстырылсын;
49-тармақта:
үшінші абзацта "жоғары және арнаулы орта" деген сөздер алынып тасталсын;
50-тармақта:
бірінші абзацтағы "ішкі істер органдарында" деген сөздер "ішкі істер органдарының бөлімшелерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
53-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"ІІО-ның қызметтік үй-жайларында жұмыс уақытында жедел бөлімшелердің қызметкерлерінен басқа аттестацияланған құрам, міндетті түрде тек қана нысанды киімде болуы керек.";
54-тармақтың бірінші абзацында "бастығының" деген сөз "басшысының" деген сөзбен ауыстырылсын;

"Для снятия военнообязанных призывников, солдат (матросов), сержантов (старшин) запаса, зачисленных в кадры ОВД, включая курсантов и слушателей учебных заведений Министерства, с воинского учета кадровыми аппаратами ОВД направляются органам местного военного управления по месту учета военнообязанных мотивированные ходатайства, именные списки по форме N 1 (приложение 8), военные билеты и приписные свидетельства";
в абзаце четвертом слова "военным комиссариатам" заменить словами "органам местного военного управления";
в пункте 31:
в абзаце первом слова "и подразделений военной полиции" исключить;
в абзаце втором слова "Агентства Республики Казахстан" заменить словом "Министерства", слова "военных комиссариатов" заменить словами "органов военного управления", аббревиатуру "ГСК" исключить;
в абзаце третьем пункта 35 слово "настоящему" исключить;
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. Лица, поступающие на учебу в учебные заведения Министерства, а также лица, поступающие в высшие учебные заведения ОВД иностранных государств по направлению Министерства с оплатой обучения за счет средств ОВД, заключают контракт на срок обучения в учебном заведении и одновременно о прохождении службы в ОВД Республики Казахстан на пять лет в календарном исчислении, после окончания учебного заведения, на должностях военнослужащих, среднего и старшего начальствующего состава.";
абзац первый пункта 37 изложить в следующей редакции:
"37. Контракт заключается после вынесения приемной комиссии решения о зачислении в учебное заведение Министерства. Он составляется в письменной форме и подписывается кандидатом (слушателем, курсантом), соответствующим руководителем ОВД (имеющим право назначения на должности) и учебного заведения. Оформляется контракт в двух экземплярах, один из которых приобщается к личному делу (III часть), а другой выдается сотруднику (слушателю, курсанту).
В случае заключения Контракта с кандидатом (слушателем, курсантом), не достигшим 18-летнего возраста, запрашивается согласие его родителей, усыновителей или попечителей, которое оформляется в установленном законодательством порядке.";
в абзаце первом пункта 38 слово "настоящему" исключить;
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. Контракт может быть расторгнут досрочно по основаниям, предусмотренным в нем. Сторона, заинтересованная в досрочном расторжении контракта, обязана письменно предупредить об этом другую сторону не позднее чем за один месяц, за исключением расторжения контракта по подпунктам "к", "м", "н", "о" пункта 91 Положения.
В случае отказа сотрудника ОВД от дальнейшего прохождения службы в ОВД после окончания им учебного заведения Министерства либо досрочного расторжения контракта по подпунктам "д", "е", "ж", "з", "к", "л", "м", "н", "о", "п" пункта 91 Положения, он возмещает государству бюджетные средства, затраченные на выплату стипендии, питание, вещевое довольствие в период его обучения. Сумма, подлежащая удержанию, рассчитывается пропорционально за каждый полный не дослуженный месяц до окончания срока контракта.
Курсанты (слушатели) очных отделений учебных заведений Министерства, достигшие призывного возраста и отчисленные по неуспеваемости, недисциплинированности, а также по собственному желанию возмещают государству бюджетные средства, затраченные на выплату стипендии, питание, вещевое довольствие в период его обучения. Сумма, подлежащая удержанию, рассчитывается пропорционально за каждый полный месяц нахождения в учебном заведении.
Взыскание в пользу государства бюджетных средств осуществляется в порядке, установленном законодательством.";
в пункте 47:
абзац второй исключить;
абзац третий изложить в следующей редакции:
"Заключение утверждается начальником органа внутренних дел (которому дано право назначения и увольнения) и является основанием для издания приказа о направлении стажера, прошедшего испытательный срок, на специальное первоначальное обучение либо его увольнения, как не выдержавшего испытательный срок.";
в абзаце втором пункта 48 слова "Закона "О труде в Республике Казахстан"" заменить словами "законодательства о труде";
в абзаце третьем пункта 49 слова "высших и средних специальных" исключить;
в абзаце первом пункта 50 слова "в органе внутренних дел" заменить словами "подразделениях органов внутренних дел";
пункт 53 дополнить абзацем следующего содержания:
"Обязательное нахождение в служебных помещениях ОВД в служебное время аттестованного состава исключительно в форменной одежде, кроме сотрудников оперативных подразделений.";
в абзаце первом пункта 54 слово "начальника" заменить словом "руководителя";

мынадай мазмұндағы 54-1-тармақпен толықтырылсын:
"54-1. ІІО қызметкерлеріне министрліктің медициналық мекемелерінде қызмет көрсетіледі. Қызмет орны немесе тұратын жері бойынша ІІО жүйесінің медициналық мекемелері болмаған жағдайда немесе оларда тиісті бөлімшелер, қажетті мамандар, не болмаса арнайы құралдар болмаса, сондай-ақ шұғыл жағдайларда оларға Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында медициналық көмек көрсетіледі.
Қызметке уақытша жарамсыздығы кезінде қызметкер:
бір тәуліктен кешіктірмей емделу режимі мен емдеу мекемесін көрсете отырып, жұмысқа уақытша жарамсыздығы фактісі туралы тікелей басшысын (қарамағындағы қызметкерлер - кадр аппаратын) хабардар етеді;
емделу курсы ұзаққа созылған жағдайда (екі айдан астам) ұзарту туралы белгі қойып, жұмысқа уақытша жарамсыздығы туралы парақшаны тікелей басшыға (оның қарамағындағы қызметкерлер - кадр аппаратына) жібереді;
емделу аяқталғаннан кейін жұмысқа уақытша жарамсыздығы туралы парақшаға тікелей басшы қызметкердің өз қызметтік міндеттерін орындауға кіріскені туралы белгі қояды, қызметкер оны кадр аппаратына ұсынады. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің мекемесі берген жұмысқа уақытша жарамсыздығы туралы парақшаны ІІО жүйесінің емдеу мекемесі растауы тиіс.
55-тармақ:
бірінші абзац мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Лауазымға тағайындалғаннан кейін аталған санаттағы қызметкерлердің материалдары министрліктің кадрына қабылдау үшін министрліктің кадр аппаратына жіберіледі.";
екінші абзацта "лауазымға басқа бір қызметкердің қабылдануы" деген сөздер алынып тасталсын;
61-тармақта "немесе қылмыс жасауға қатысуы дәлелденбеуіне" деген сөздер алынып тасталсын;
62-тармақтың 6) тармақшасында "күзет қамауында" деген сөздер "қамауда" деген сөзбен ауыстырылсын, "және айдау" деген сөздер алынып тасталсын;
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Тиесілік нормалары бойынша тиесілі, бірақ заңсыз сотталуына, қылмыстық жауаптылыққа заңсыз тартылуына, қызметтен заңсыз босатылуына байланысты қызмет өткеру кезеңінде алмаған заттай мүліктердің орнына аталған мақсаттарға ақшалай қаражат бөлінген жағдайда ақшалай өтемақы төленеді.";
67-тармақ алынып тасталсын;
68-тармақта "(ішкі қызмет)" деген сөздер алынып тасталсын;
70-тармақ алынып тасталсын;
71-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Бұл ретте берілетін арнаулы атақтар запастағы атағынан төмен болмауы керек.";
72-тармақта "(ішкі қызмет)" деген сөздер алынып тасталсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Полиция кіші лейтенанты атағы сондай-ақ орта жалпы білімі бар және арнайы мақсаттағы бөлімшелердің әскери топтары мен жедел қызмет мамандарының лауазымдарына тағайындалған, тағайындалғаннан кейін 6 ай ішінде тесттер мен нормативтерді жақсы тапсырған адамдарға беріледі.";
74-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кезекті арнаулы атақтарын беру туралы бұйрықтар айдың соңғы күндерінде шығарылады.";
77-тармақтың бірінші абзацы мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Басқа министрліктерден, ведомстволардан, әскерлер мен әскери құрамалардан қызмет өткеру үшін ауыстырылған адамдарды қайта аттестациялау аталған санаттағы қызметкерлерді министрліктің кадрларына қабылдай отырып, министрліктің бұйрықтарымен жүргізіледі.";
78-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить пунктом 54-1 следующего содержания:
"54-1. Сотрудники ОВД обслуживаются в медицинских учреждениях Министерства. При отсутствии по месту службы или проживания медицинских учреждений системы ОВД или при отсутствии в них соответствующих отделений, необходимых специалистов, либо специального оборудования, а также в неотложных случаях медицинская помощь им оказывается в государственных организациях здравоохранения согласно действующему законодательству Республики Казахстан.
При временной нетрудоспособности сотрудник должен:
в срок не позднее одних суток информировать непосредственного руководителя (находящийся в распоряжении - кадровый аппарат) о факте временной нетрудоспособности, с указанием режима лечения и лечебного учреждения;
при продолжительном курсе лечения (более двух месяцев) листок о временной нетрудоспособности с отметкой продления направлять непосредственному руководителю (сотрудники, находящиеся в распоряжении, в кадровый аппарат);
после окончания лечения, листок о временной нетрудоспособности с отметкой непосредственного руководителя о том, что сотрудник приступил к исполнению своих служебных обязанностей, представляется в кадровый аппарат. Листок о временной нетрудоспособности, выданный учреждением Министерства здравоохранения Республики Казахстан, должен заверяться в лечебных учреждениях системы ОВД.
в пункте 55:
абзац первый дополнить предложением следующего содержания:
"После назначения на должность материалы указанной категории сотрудников направляются в кадровый аппарат Министерства для зачисления в кадры Министерства.";
в абзаце втором слова "занятия должности другим сотрудником;" исключить;
в пункте 61 слова "или за недоказанностью участия в совершении преступления" исключить;
в подпункте 6) пункта 62 слова "под стражей" заменить словами "под арестом", слова "и ссылки сотрудников" исключить;
пункт 64 изложить в следующей редакции:
"64. Взамен вещевого имущества, которое положено по нормам положенности, но не получено в период прохождения службы в связи с незаконным осуждением, незаконным привлечением к уголовной ответственности, незаконном увольнением, сотрудникам выплачивается денежная компенсация при выделении денежных средств на указанные цели.";
пункт 67 исключить;
в пункте 68 слова "(внутренней службы)" исключить;
пункт 70 исключить;
пункт 71 дополнить предложением следующего содержания:
"При этом присваиваемые специальные звания должны быть не ниже имеющихся званий по запасу.";
в пункте 72 слова "(внутренней службы)" исключить;
абзац второй изложить в следующей редакции:
"Звания младший лейтенант полиции также присваиваются лицам со средним общим образованием и назначенным на должности специалистов боевых групп подразделений специального назначения и оперативной службы, успешно сдавшим тесты и нормативы в течение 6 месяцев после назначения на должность.".
абзац первый пункта 74 изложить в следующей редакции:
"Приказы о присвоении очередных специальных званий издаются в последних числах месяца.";
абзац первый пункта 77 дополнить предложением следующего содержания:
"Переаттестование лиц, переведенных для прохождения службы из других Министерств, ведомств, войск и воинских формирований, производится приказами Министерства, с зачислением указанной категории сотрудников в кадры Министерства.";
пункт 78 изложить в следующей редакции:

"78. Басшы құрамдағы адамдарға - министрліктің жоғары оқу орындарының тыңдаушыларына, адъюнктерге, өзге де жоғары оқу орындарында (оның ішінде шетел) оқу кезеңінде резервке қабылданған ІІО қызметкерлеріне кезекті арнаулы атақ беру оқуға түскенге дейін олар атқарған штаттық лауазым бойынша арнаулы атағын ескере отырып жүргізіледі, басшы құрамдағы адамдар оқуға түскеннен кейін осы лауазым бойынша штатта арнаулы атаққа енгізілген өзгеріс (жоғарылату немесе төмендету) ескерілмейді.
Бұл ретте "полиция полковнигі" кезекті арнаулы атағы оқуға түскенге дейін атқарған тиісті штаттық лауазымында кемінде 6 ай қызмет өткерген адамдарға беріледі.
Министрліктің жоғары оқу орындарының тыңдаушыларына және адъюнктеріне арнаулы атақ беруді оқу орындары бастықтарының немесе министрліктің кадр аппараты басшысының ұсынымхаты бойынша Министр жүргізеді.
Өзге де жоғары оқу орындарында (оның ішінде шетел) оқу кезеңінде резервке қабылданған ІІО қызметкерлеріне арнаулы атақ беру олар қызметке шыққаннан және қызметтік жұмыста нәтижеге қол жеткізгеннен, алдыңғы атағында белгіленген қызмет өткеру мерзімі аяқталғаннан кейін, атқаратын лауазымы бойынша шекті атағына сәйкес келсе оларға кезекті арнаулы атақ беріледі, бұл ретте кезекті арнаулы атақ беруге ұсынымхатта және осы атақты беру туралы бұйрықта алдыңғы арнаулы атағында еңбек еткен мерзімінің аяқталған күні көрсетіледі.";
79-тармақта ", ішкі қызмет капитаны", ", ішкі қызмет майоры", ", ішкі қызмет капитаны" деген сөздер алынып тасталсын;
80-тармақта "1,5 жасқа толғанша баланы қарау бойынша ақшалай ұстау сақталмайтын қосымша демалыстағы" деген сөздер "3 жасқа толғанша баланы қарау бойынша әлеуметтік демалыстағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
81-тармақта:
төртінші абзацта "жөніндегі агенттігіндегі", "жөніндегі агенттікте" деген сөздер "министрлігінде", "министрлікте" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер ІІО-ның, МТК-нің, қаржы полициясының, кеден органдарының, ТЖМ-нің бұрынғы қызметкерлерінің арнаулы атақтарын, Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құрамалардың, ҰҚК немесе прокуратура органдары офицерлерінің әскери атақтарын беру мерзімі оларды министрліктің кадрларына қабылдағаннан кейін аяқталса, кезекті арнаулы атақ беруді жиынтық есептеу арқылы Ережеге сәйкес - министр, министрлік комитеттерінің төрағалары, облыстардың, Астана, Алматы қалалары, көліктегі ІІД-нің, министрліктің оқу орындарының бастықтары белгіленген тәртіппен жүргізеді.";
81-тармақтың алтыншы абзацы алынып тасталсын;
86-тармақта ", қатардағы ішкі қызмет қызметкеріне", ", ішкі қызмет кіші лейтенантына" деген сөздер алынып тасталсын;
89-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ішкі істер органдарынан 91-тармақтың к), м), н), о) тармақшалары бойынша қызметтен босатылған басшы құрамдағы адамдар тұрғылықты жері бойынша әскери есепке қою үшін жіберіледі. Бұл адамдарды ішкі істер органдарынан қызметтен босату туралы бұйрық біруақытта оларды жеке құрам тізімінен алып тастау актісі болып табылады.";
90-тармақтың бірінші абзацында", ішкі қызмет капитаны - ішкі қызмет майоры", "немесе ішкі қызмет майоры" деген сөздер алынып тасталсын;
92-тармақта:
6) тармақшадағы ", мичмандардың, прапорщиктердің және офицерлердің" деген сөздер алынып тасталсын;
7) тармақшадағы "бастапқы дайындықтан" деген сөздер "арнаулы алғашқы оқытудан" деген сөздермен ауыстырылсын;
93-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"78. Присвоение очередного специального звания лицам начальствующего состава - слушателям высших учебных заведений Министерства, адъюнктам, сотрудникам ОВД, зачисленным в резерв на период обучения в иных (в том числе зарубежных) высших учебных заведениях, производится с учетом специального звания по штатной должности, которую они занимали до поступления на учебу, изменение в штате специального звания (повышения или понижения) по этой должности, внесенное после поступления лиц начальствующего состава на учебу, не учитывается.
При этом очередное специальное звание "полковник полиции" присваивается лицам, имеющим выслугу в соответствующей штатной должности, которую они занимали до поступления на учебу, не менее 6 месяцев.
Присвоение специальных званий слушателям высших учебных заведений Министерства и адъюнктам производится Министром по представлению начальников учебных заведений или руководителя кадрового аппарата Министерства.
Присвоение специальных званий сотрудникам ОВД, зачисленным в резерв на период обучения в иных (в том числе зарубежных) высших учебных заведениях, производится после выхода их на службу и достижения результатов в служебной деятельности, по истечении установленного срока выслуги в предыдущем звании. При соответствии предельного звания по занимаемой должности, им присваивается очередное специальное звание, при этом в представлении к присвоению очередного специального звания и в приказе о присвоении этого звания оговаривается дата истечения срока выслуги в предыдущем специальном звании.";
в пункте 79 слова ", капитан внутренней службы", ", майор внутренней службы", ", капитана внутренней службы" исключить;
в пункте 80 слова "в дополнительном отпуске без сохранения денежного содержания по уходу за ребенком до достижения им возраста 1,5 лет" заменить словами "в социальном отпуске по уходу за ребенком до достижения им возраста 3 лет";
в пункте 81:
в абзаце четвертом слова "Агентстве", "Агентства" заменить словами "Министерстве", "Министерства";
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"В случае, если срок присвоения специального звания у бывших сотрудников ОВД, ГСК, финансовой полиции, таможенных органов, МЧС, воинского звания у офицеров Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, органов КНБ или прокуратуры истекает после зачисления их в кадры Министерства, присвоение очередного специального звания производится по суммарному исчислению в соответствии с Положением - Министром, председателями комитетов Министерства, начальниками ДВД областей, городов Астаны, Алматы, на транспорте, учебных заведений Министерства в установленном порядке.";
абзац шестой пункта 81 исключить;
в пункте 86 слова "рядового внутренней службы", ", младшего лейтенанта внутренней службы" исключить;
абзац второй пункта 89 изложить в следующей редакции:
"Лица начальствующего состава, увольняемые из органов внутренних дел по подпунктам к), м), н), о) пункта 91 Положения, направляются для постановки на воинский учет по месту жительства. Приказ об увольнении этих лиц из органов внутренних дел является одновременно актом исключения их из списков личного состава.";
в абзаце первом пункта 90 слова ", капитан внутренней службы - майор внутренней службы", "или майор внутренней службы" исключить;
в пункте 92:
в подпункте 6) слова ", мичманов, прапорщиков и офицеров" исключить;
в подпункте 7) слова "первоначальной подготовки" заменить словами "специального первоначального обучения";
пункт 93 изложить в следующей редакции:

"93. Қызметкерлерді лауазымға тағайындау Министрліктің лауазымдар номенклатурасының тізбесіне және Министрдің, вице-министрдің, министрліктің есепке алу-бақылау, министрлік комитеттері төрағаларының және департаменттері бастықтарының, ІІД-КІІД бастықтарының, ІІМ оқу орындарының номенклатуралары бойынша лауазымдарға тағайындау тәртібіне сәйкес жүргізіледі. Тағайындау тәртібін министр белгілейді.";
94-тармақтың екінші абзацында "Қатардағы және" деген сөздерден кейін "кіші" деген сөзбен толықтырылсын;
95-тармақта:
үшінші абзацта "үміткердің жоғарылатудағы кадр резервінде" деген сөздер "кадр резервінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақша алынып тасталсын;
1) - 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Министрліктің номенклатурасы бойынша қызметкердің жеке ісі міндетті түрде жіберіледі;
2) қызметкердің баянаты (жеке өтініші бойынша тең немесе төмен лауазымдарға ауыстырғанда);
3) ұсынымхат (18-қосымша);
4) жоғарыда тұрған лауазымдарға ауыстыруға немесе аттестациялық тәртіпте төменгі лауазымдарға ұсынылатын адамдарға қызметтік мінездеме және аттестациялық парақ (Ереженің 23 және 23-1-қосымшалары);
5) екі ұсыныс-пікір (жоғары тұрған лауазымдарға ұсынылатын адамдарға);
6) қызметтік тексеру материалдары немесе тәртіптік комиссияның ұсыныстары (тәртіптік жаза ретінде ауыстыруға ұсынылатын адамдарға);
7) әскери-дәрігерлік комиссияның психофизиологиялық тексеріс нәтижелері бар қорытындысы (жоғары тұрған лауазымдарға ауыстыру немесе басшы құрамдағы адамдардың немесе олардың отбасы мүшелерінің денсаулығына байланысты ауыстыру ұсынылғанда);
8) қызметтік тізім (19-қосымша)";
9) тармақша алынып тасталсын;
96-тармақта:
бірінші абзацта "(резервіне)" деген сөз алынып тасталсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қарамағындағы қызметкер оны лауазымға тағайындау туралы мәселе шешілгенге дейін өзі оның қарамағында болып табылатын ішкі істер органының, бөлімшесінің қызмет жөніндегі бастығының тапсырмаларын орындайды және еңбекпен қамту мәселесі бойынша кадр аппаратымен күнделікті байланыста болуы тиіс. Қызметте дәлелсіз себептермен болмаған және өзінің жүрген жері туралы кадр аппаратын ақпараттандырмаған жағдайда қарамағында болу мерзімі аяқталғаннан кейін осы санаттағы қызметкерлер Ережеге сәйкес қызметтен босатуға жатады.";
үшінші абзацта "1,5 жасқа" деген сөздер "3 жасқа" деген сөздермен ауыстырылсын, "(резерв)" деген сөз алынып тасталсын;
бесінші абзацта "(резервте)" деген сөз алынып тасталсын;
"әлеуметтік демалыста" деген сөздер "жүктілігі және босануы бойынша демалыста, бала асырап алған әйелдерге (еркектерге) берілетін демалыста, үш жасқа дейінгі балалары бар аналарға, бала асырап алған әйелдерге (еркектерге) еңбекақысы сақталмай берілетін қосымша демалыста" деген сөздермен ауыстырылсын;
"емдеуде болу кезеңі" деген сөздерден кейін "бұрынғы қызмет орнынан тиісті ІІО орналасқан жерге дейін жолда болған уақыты; жоғары және орта кәсіби оқу орындарының сырттай, кешкі бөлімшелерінің оқу-емтихан сессияларында болу уақыты; қылмыстық іс тоқтатылған немесе ақтау үкімі шыққан жағдайда қамауға алынған күннен бастап босатылған күнін қоса алғанда, қылмыстық жауапкершілікке тартуға байланысты қамауда болған уақыты";
97-тармақта "жоғарылатуға резервте" деген сөздер "кадр резервінде" деген сөздермен ауыстырылсын, "Резервті" деген сөз "Кадр резервін" деген сөздермен ауыстырылсын;
99-тармақта:
бірінші абзацта "жөніндегі агенттіктің" деген сөздер "министрлігінің" деген сөзбен ауыстырылсын, "сондай-ақ ТМД-ға мүше мемлекеттердің ұқсас құрылымдары мен құқық қорғау органдарына қызметке ауыстыру тиісті ведомстволардың сұраулары бойынша қызметкердің және оның тікелей бастығының келісімін ескере отырып жүргізіледі және" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Қатардағы және кіші басшы құрамдағы адамдарды ішкі істер органдарынан Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құрамаларына, ҰҚК, қаржы полициясы, кеден органдарына, Төтенше жағдайлар министрлігіне қызметке жіберу тиісті ведомстволардың сұраулары бойынша қызметкердің және оның тікелей бастығының келісімін ескере отырып жүргізіледі және осы санаттағы қызметкерлерді тағайындау және қызметтен босату құқығы берілген ішкі істер органының бөлімшесі басшысының бұйрығымен ресімделеді.";

"93. Назначение на должности сотрудников производится в соответствии с перечнем должностей номенклатуры Министерства и порядка назначения на должности по номенклатуре Министра, вице-министра, учетно-контрольной номенклатуре Министерства, председателей комитетов и начальников департаментов Министерства, начальников ДВД(Т), учебных заведений МВД. Порядок назначения определяется Министром.";
в абзаце втором пункта 94 перед словом "начальствующего" дополнить словом "младшего";
в пункте 95:
в абзаце третьем слова "кандидата в резерве кадров на выдвижение", заменить словами "в кадровом резерве";
подпункты 1)-8) изложить в следующей редакции:
"1) по номенклатуре Министерства в обязательном порядке направляется личное дело сотрудника;
2) рапорт сотрудника (при перемещении на равнозначные или нижестоящие должности по личной просьбе);
3) представление (приложение 18);
4) служебная характеристика и аттестационный лист (приложение 23 и 23-1 Положения) на представляемых к перемещению на вышестоящие должности или в аттестационном порядке на низшие должности;
5) две рекомендации-отзыва (на представляемых к перемещению на вышестоящие должности);
6) материалы служебного расследования или рекомендации дисциплинарной комиссии (на представляемых к переводу в порядке дисциплинарного взыскания);
7) заключение военно-врачебной комиссии с результатами психофизиологического обследования (при перемещении на вышестоящую должность или представляемых к переводу по состоянию здоровья лиц начальствующего состава или членов их семей);
8) послужной список (приложение 19);
подпункт 9) исключить;
в пункте 96:
в абзаце первом слова "(резерв)", "резерве" исключить;
абзац второй изложить в следующей редакции:
"Сотрудник, находящийся в распоряжении, до принятия решения вопроса о назначении на должность, выполняет поручения по службе начальника органа, подразделения внутренних дел, в распоряжении которого он находится, и должен поддерживать ежедневную связь с кадровым аппаратом по вопросу трудоустройства. При отсутствии на службе без уважительной причины и не информирования кадрового аппарата о месте своего нахождения по истечении срока нахождения в распоряжении данная категория сотрудников подлежит увольнению в соответствии Положением.";
в абзаце третьем слова "1,5 лет" заменить словами "3 года", слово "(резерве)" исключить;
в абзаце пятом слово "(резерве)" исключить, слова "социальном отпуске" заменить словами "отпуске по беременности и родам, отпуске женщинам (мужчинам), усыновившим или удочерившим детей, дополнительном отпуске без сохранения заработной платы матерям, имеющим детей в возрасте до трех лет, женщинам (мужчинам), усыновившим или удочерившим детей", после слов "на лечении" дополнить словами "время нахождения в пути следования от места прежней службы к месту дислокации соответствующего ОВД; время нахождения на учебно-экзаменационных сессиях заочных, вечерних отделениях высших и средних профессиональных учебных заведений; время нахождения под арестом в связи с привлечением к уголовной ответственности, в случаях прекращения уголовного дела или вынесения оправдательного приговора со дня ареста и по день освобождения включительно";
в пункте 97 слова "в резерве на выдвижение" заменить словами "в кадровом резерве", слово "резерва" заменить словами "кадрового резерва";
в пункте 99:
в абзаце первом слово "Агентства" заменить словом "Министерства", слова ", а также в аналогичные структуры и правоохранительные органы государств-участников СНГ производится по запросам соответствующих ведомств" исключить;
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Откомандирование лиц рядового и младшего начальствующего состава из органов внутренних дел в Вооруженные Силы Республики Казахстан, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан, органы КНБ, финансовой полиции, таможни, Министерства по чрезвычайным ситуациям производится по запросам соответствующих ведомств, с учетом согласия сотрудника и его непосредственного начальства и оформляется приказом руководителя подразделения органа внутренних дел, наделенного правом назначения и увольнения сотрудников данной категории.";

мынадай мазмұндағы 99-1-тармақпен толықтырылсын:
"99-1. Қызметкерлерді тағайындауды, ауыстыруды және қызметтен босатуды оларға тағайындау, ауыстыру және қызметтен босату құқығы берілген басшылар министр белгілеген лауазымдар номенклатурасына сәйкес жүргізеді.
Министрдің номенклатурасы бойынша қызметкерлерді тағайындау, ауыстыру және қызметтен босату бұйрықтары, сондай-ақ облыстардың, Астана, Алматы қалаларының, көліктегі ІІД-нің, министрліктің оқу орындарының, министрге бағынысты бөлімшелердің ІІО қызметкерлерін босату немесе қызметтен босату туралы бұйрықтар министрлік бұйрығының шыққан күнін көрсете отырып, осы санаттағы қызметкерлер штатында тұрған бөлімше басшыларының бұйрықтарымен қайта жасалады. Жеке құрам бойынша бұйрықтар тиісті есептер жүргізу үшін органның қаржы қызметіне жіберіледі.
Қызметтік тексерудің, Тәртіптік комиссия ұсынымдарының және жедел кеңес шешімдерінің нәтижелері бойынша қызметкерлерді босату және қызметтен босату туралы бұйрықтар жеке құрам бойынша тіркеледі, бұл ретте қызметтен босату кезінде міндетті түрде қызметтен босатудың тиісті тармақшасы мен тармағы, сондай-ақ қызметте еңбек еткен жылдары көрсетіледі.";
103-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"103. ІІО-ның қызметкері ақтайтын негіздер бойынша қылмыстық іс тоқтағанша немесе айыптау үкімі заңды күшіне енгенше, сондай-ақ Тәртіптік комиссияның ұсынысы бойынша қызметтік тексеру материалдары бойынша шешім қабылданғанға дейін лауазымнан уақытша шеттетілуі мүмкін. Сонымен қатар ІІО қызметкері оның сауығуға дейін ұзақ емделу кезеңінде (екі айдан астам) лауазымнан уақытша шеттетілуі мүмкін.";
104-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"104. Лауазымынан шеттету тек шектен шыққан, кешіктіруге болмайтын жағдайларда (жасаған теріс қылығының ауырлығы, осы лауазымда одан әрі болуы мүмкін еместігі), сондай-ақ қылмыстық істі тергеудің немесе қызметтік тексерудің толықтығы мен объективтігі мақсатында қолданылады.
Қылмыстық процесті жүргізуші органның қаулысы (айыпталушыны лауазымнан уақытша шеттету туралы) немесе ішкі істер бөлімшесі басшысының бұйрығы (Тәртіптік комиссияның шешімі) қызметтік тексеру жүргізу немесе стационарлық емделу кезеңінде лауазымнан шеттету туралы шешім қабылдау үшін негіз болып табылады.
Лауазымнан шеттету лауазымға тағайындау құқығы берілген ішкі істер органы, бөлімшесі бастығының бастамасы және тергеушінің немесе анықтаушының қаулысы бойынша жүргізіледі.";
105-тармақтың бірінші абзацында "қамауда" деген сөз "тұтқында" деген сөзбен ауыстырылсын және "Күн сайын қызмет орны бойынша кадр аппаратына келу керек." деген сөйлеммен толықтырылсын;
"Аттестациялау" деген тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"Аттестациялау"

дополнить пунктом 99-1 следующего содержания:
"99-1. Приказы о назначении, перемещении и увольнении сотрудников производятся руководителями, имеющими право назначения, перемещения и увольнения в соответствии с номенклатурой должностей, определяемой Министром.
Приказы назначения, перемещения и увольнения сотрудников по номенклатуре Министерства, а также приказы об освобождении или увольнении сотрудников ОВД ДВД областей, городов Астаны, Алматы, на транспорте, учебных заведений Министерства и подразделений, подчиненных Министерству, дублируются приказами руководителей подразделений, в чьих штатах состоит данная категория сотрудников с оговоркой даты издания приказа Министерства. Приказы по личному составу направляются в финансовую службу органа для производства соответствующих расчетов.
Приказы об освобождении или увольнении сотрудников по результатам служебных расследований, рекомендаций Дисциплинарных комиссий и решений оперативных совещаний регистрируются по личному составу, при этом при увольнении в обязательном порядке указывается соответствующий подпункт и пункт увольнения, а так же выслуга лет состояния на службе.";
пункт 103 изложить в следующей редакции:
"103. Сотрудник ОВД может быть временно отстранен от должности до прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям или до вступления обвинительного приговора в законную силу, а также по рекомендации Дисциплинарной комиссии до принятия решения по материалам служебного расследования. Кроме того, сотрудник ОВД может быть временно отстранен от должности на период его длительного излечения (более двух месяцев) до выздоровления.";
пункт 104 изложить в следующей редакции:
"104. Отстранение от должности применяется в крайних, не терпящих отлагательства случаях (тяжесть совершенного проступка, невозможность дальнейшего пребывания в данной должности), а также в целях полноты и объективности расследования уголовного дела или служебного расследования.
Основанием для принятия решения об отстранении от должности является постановление органа, осуществляющего расследование уголовного дела (о временном отстранении обвиняемого от должности), или приказ руководителя подразделения внутренних дел (решение Дисциплинарной комиссии) на период проведения служебного расследования или стационарного лечения.
Отстранение от должности производится как по инициативе начальника органа, подразделения внутренних дел, которому предоставлено право назначения на должность, так и по постановлению следователя или дознавателя.";
в абзаце первом пункта 105 слова "под стражей" заменить словами "под арестом" и дополнить следующим предложением "Ежедневно прибывать в кадровый аппарат по месту службы.";
Главу "Аттестация" изложить в следующей редакции:
"Аттестация"

15. Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары қызметкерлерін аттестациялаудың тәртібі мен шарттары
106. Ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарын аттестациялауды жүргізудің тәртібі мен шарттары Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
106-1. ІІО қызметкерлерін аттестациялау (бұдан әрі - аттестациялау) олардың кәсіби даярлығының, құқықтық мәдениетінің және азаматтармен жұмыс істеу қабілетінің деңгейін анықтау жөніндегі кезең-кезеңмен жүзеге асырылатын рәсім.
Қызметкерлердің оларға жүктелген міндеттерді орындау қабілеті аттестациялау кезінде бағалау өлшеміне негіз болып табылады.
107. ІІО қызметкерлері (бұдан әрі - қызметкерлер) ішкі істер органдарындағы қызметте үздіксіз болған кейінгі әр үш жыл өткен сайын аттестациялаудан өтеді. Бұл ретте аттестация көрсетілген мерзім күнінен бастап алты айдан кешіктірмей жүргізілуі тиіс.
Егер аттестациядан өтетін қызметкерлер жаңа лауазымға тағайындалса, тағайындалғаннан кейін бір жыл өткеннен кейін аттестациядан өтеді. Тең дәрежедегі лауазымдарға тағайындау кезінде егер ол қызметтік міндеттерінің өзгеруіне әкеп соқпаса, бұл мерзім ескерілмейді.
Қызметкер ішкі істер органдарындағы қызметтен босатылған күннен бастап және оны ІІО-ға қабылдаған күнге дейін үш айдан көп уақыт өтпесе, аталған кезеңде оның өзге заңды тұлғалармен (мемлекеттік органдарды есептемегенде) және жеке адамдармен еңбек қатынасы болмаған жағдайда ІІО-да қызметте болуы үздіксіз деп есептеледі.
108. Жүкті болу және балаларға қарау бойынша демалыстағы әйел қызметкерлер аттестациялауға жатпайды. Олар қызметке шыққаннан кейін алты айдан кейін және бір жылдан кешіктірмей аттестацияланады.
109. Аттестация бірқатар бірізді кезеңдерден тұрады:
1) аттестациядан өткізуге дайындық;
2) дене шынықтыру даярлығы бойынша белгіленген нормативтерді тапсыру және медициналық куәландырудан өту (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда);
3) аттестациялауға жататын қызметкерді Қазақстан Республикасының заңнамасын білуіне және логикалық ойлау қабілетіне компьютерлік тестілеу;
4) аттестациялық комиссия өткізетін қызметкерлерді әңгімелесуге жіберу, олармен әңгімелесу;
5) аттестациялық комиссияның шешімдерін шығару.
16. Аттестациялауды өткізуге дайындықты ұйымдастыру
110. Аттестациялауды өткізу мерзімі басталған кезде кадр қызметтері аттестациялауды өткізуге дайындықты ұйымдастырады.
Дайындыққа мынадай іс-шаралар енгізіледі:
1) аттестациялауды өткізу кестесін әзірлеу;
2) аттестациялауды өткізудің мақсаттары мен тәртібі туралы түсіндіру жұмыстарын ұйымдастыру;

15. Порядок и условия проведения аттестации сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан
106. Порядок и условия проведения аттестации лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел регулируется законодательством Республики Казахстан.
106-1. Аттестация сотрудников ОВД (далее - аттестация) - периодически осуществляемая процедура по определению уровня их профессиональной подготовки, правовой культуры и способности работать с гражданами.
Основным критерием оценки при аттестации является способность сотрудников выполнять возложенные на них обязанности.
107. Сотрудники ОВД (далее - сотрудники) проходят аттестацию по истечении каждых последующих трех лет непрерывного пребывания на службе в органах внутренних дел. При этом аттестация должна быть проведена не позднее шести месяцев со дня наступления указанного срока.
В случаях, если аттестуемые сотрудники назначены на новые должности, они проходят аттестацию через один год после назначения. При назначении на равнозначные должности, если это не повлекло изменений функциональных обязанностей, данный срок не учитывается.
Пребывание на службе в ОВД считается непрерывным, когда со дня увольнения сотрудника со службы в органах внутренних дел и до дня его приема на службу в ОВД не прошло более трех месяцев, при условии отсутствия у него за указанный период трудовых отношений с иными юридическими (за исключением государственных органов) и физическими лицами.
108. Не подлежат аттестации женщины из числа сотрудников в период их беременности и отпуска по уходу за детьми. Они аттестуются после выхода на службу не ранее чем через шесть месяцев и не позднее одного года.
109. Аттестация включает в себя ряд последовательных этапов:
1) подготовка к проведению аттестации;
2) сдача установленных нормативов по физической подготовке и прохождение медицинского освидетельствования (в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан);
3) компьютерное тестирование сотрудника, подлежащего аттестации, на знание законодательства Республики Казахстан и логическое мышление;
4) допуск к собеседованию, собеседование с сотрудником, проводимые аттестационной комиссией;
5) вынесение решения аттестационной комиссией.
16. Организация подготовки к проведению аттестации
110. При наступлении срока проведения аттестации кадровыми службами организуется подготовка к проведению аттестации.
Подготовка включает в себя следующие мероприятия:
1) разработку графика проведения аттестации;
2) организацию разъяснительной работы о целях и порядке проведения аттестации;

3) тестілеу мерзімдерін және оларды өткізу орындарын анықтау;
4) аттестацияланатын қызметкерлерге қажетті құжаттар дайындау.
Тестілеу өткізудің тәртібі мен шарттарын, сондай-ақ лауазымдар санаттары үшін өту маңызын (бұдан әрі - өту маңызы) ІІО белгілейді.
111. ІІО-ның кадр қызметі алты айда бір рет осы Нұсқаулықтың 107-тармағына сәйкес аттестацияланатын қызметкерлерді анықтайды.
Бастық кадр қызметінің ұсынымы бойынша бұйрық шығарады, онда аттестацияланатын қызметкерлердің тізімі, аттестациялық комиссияның құрамы, оның жұмыс кестесі бекітіледі, аттестация өткізудің мерзімі белгіленеді.
Кадр қызметі оны өткізудің басталуына дейін бір айдан кешіктірмей аттестация өткізудің мерзімі туралы қызметкерлерді жазбаша хабарландырады.
112. Аттестацияланатын қызметкердің тікелей басшысы осы Нұсқаулыққа 23-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оның қызметтік мінездемесін ресімдейді және оны аттестациялық комиссияның отырысына дейін үш аптадан кешіктірмей кадр қызметіне жібереді.
Қызметтік мінездемеде аттестацияланатын қызметкердің кәсіби, жеке қасиеттеріне және осы Нұсқаулықтың 107-тармағына сәйкес оның құқық қорғау органдары жүйесіндегі қызметте үш жыл үздіксіз болуынан және одан кейін өткізілетін аттестацияға дейінгі мерзімнен тұратын кезең ішіндегі қызметтік жұмысының нәтижелеріне объективті және негізделген баға берілуі тиіс.
Кадр қызметі аттестациялық комиссияның отырысына дейін екі аптадан кешіктірмей, қызметкерді оған берілген қызметтік мінездемемен таныстырып, қол қойдыруға міндетті.
Қызметкер оған ұсынылған қызметтік мінездемеге өзінің келіспейтінін білдіруге және оған мінездеме беретін қосымша ақпаратты кадр қызметіне ұсынуға құқылы.
113. Кадр қызметі жиналған аттестация материалдарын аттестациялық комиссияға оның отырысына дейін үш күннен кешіктірмей жібереді.
17. Аттестациялық комиссия
114. Аттестациялық комиссия министрліктің комитеттерінде, департаменттерінде, дербес басқармаларында, бөлімшелерінде, Астана, Алматы қалаларының, облыстардың, көліктегі ІІД-де, қалалық және аудандық ішкі істер басқармаларында, бөлімдерінде (желілік бөлімдерде) басшының бұйрығымен құрылады. Аттестациялық комиссия мүшелерінің қатарынан басшы болып төраға сайланады.
Аттестациялық комиссияның құрамында кем дегенде бес адам болуы тиіс.
Аттестациялық комиссия мүшелерінің болмағандарын ауыстыруға жол берілмейді.
Аттестациялық комиссияның басшысы белгілейтін кадр қызметінің өкілі оның хатшысы болып табылады.
Аттестациялық комиссияның хатшысы оның жұмысын ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асырады және дауыс беруге қатысу құқығы жоқ.

3) определение сроков и места проведения тестирования;
4) подготовку необходимых документов на аттестуемых сотрудников.
Порядок и условия прохождения тестирования, а также пороговые значения для категорий должностей (далее - пороговые значения) устанавливаются ОВД.
111. Кадровая служба ОВД один раз в течение шести месяцев определяет сотрудников, подлежащих аттестации соответствии с пунктом 107 настоящей Инструкции.
Начальник по представлению кадровой службы издает приказ, которым утверждается список сотрудников, подлежащих аттестации, состав аттестационной комиссии, график ее работы, устанавливаются сроки проведения аттестации.
Кадровая служба письменно уведомляет сотрудников о сроках проведения аттестации не позднее, чем за месяц до начала ее проведения.
112. Непосредственный руководитель сотрудника, подлежащего аттестации, оформляет его служебную характеристику по форме согласно приложению 23-1 к настоящей Инструкции и направляет ее в кадровую службу в срок не позднее чем за три недели до заседания аттестационной комиссии.
Служебная характеристика должна содержать объективную и обоснованную оценку профессиональных, личностных качеств и результатов служебной деятельности аттестуемого сотрудника за период, состоящий из его трехлетнего непрерывного пребывания на службе в системе правоохранительных органов и срока, прошедшего после этого до проводимой аттестации, в соответствии с пунктом 107 настоящей Инструкции.
Кадровая служба обязана ознакомить сотрудника с представленной на него служебной характеристикой под роспись в срок не позднее чем за две недели до заседания аттестационной комиссии.
Сотрудник вправе заявить о своем несогласии с представленной на него служебной характеристикой и предоставить в кадровую службу дополнительную информацию, характеризующую его.
113. Кадровая служба направляет собранные аттестационные материалы в аттестационную комиссию в срок не позднее чем за три дня до ее заседания.
17. Аттестационная комиссия
114. Аттестационная комиссия создается приказом руководителя в комитетах, департаментах, самостоятельных управлениях, подразделениях Министерства, ДВД городов Астаны, Алматы областей, на транспорте, в городских и районных управлениях, отделах (линейных отделах) внутренних дел. Из числа членов аттестационной комиссии руководителем назначается председатель.
В состав аттестационной комиссии должно входить не менее пяти членов.
Замещение отсутствующих членов аттестационной комиссии не допускается.
Секретарем аттестационной комиссии является представитель кадровой службы, который определяется ее руководителем.
Секретарь аттестационной комиссии осуществляет организационное обеспечение ее работы и не вправе принимать участие в голосовании.

115. ІІО жұмысының бағыттарына қарай бірнеше аттестациялық комиссия құрылуы мүмкін.
116. Аттестациялық комиссияның төрағасы мен оның мүшелері аттестацияланатын қызметкердің лауазымына тең немесе одан да жоғары лауазым атқаруы тиіс.
117. Аттестациялық комиссияның құрамына әртүрлі бөлімшелердің басшылары, кадр және заң қызметтерінің өкілдері (не болмаса оларға осы қызметтер есеп беретін адамдар), сондай-ақ аттестациядан өтетін қызметкерлерді есептемегенде, өзге де қызметкерлер қосылады.
118. Егер аттестациялық комиссияның отырысына оның құрамының кем дегенде үштен екісі қатысса, отырыс заңды болып саналады.
119. Аттестациялық комиссияның қорытындысы ашық дауыс беру арқылы қабылданады және оған аттестациялық комиссия мүшелерінің отырысына қатысқандардың көбі дауыс берсе, ол қабылданған болып саналады. Берілген дауыстар тең болған жағдайда, аттестациялық комиссия төрағасы дауыс берген шешім қабылданған болып есептеледі.
18. Аттестациялауды өткізу
120. Аттестациялық комиссия ұсынылған материалдарды зерделеп, қызметкерді әңгімелесуге жіберу туралы шешім қабылдайды.
Дене шынықтыру даярлығы бойынша белгіленген нормативтерді тапсырмаған және медициналық куәландырудан өтпеген (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда) не болмаса тестілеуден өту кезінде бастапқы мәннен төмен баға алған қызметкерлер әңгімелесуге жіберілмейді және аттестациялық комиссияның шешімімен осы Нұсқаулықта белгіленген тәртіппен қайта аттестациядан өтуге жатады.
121. Аттестациялық комиссияның отырысында аттестацияланатын қызметкермен әңгіме өткізіледі.
Аттестациялық комиссияның отырысында дәлелді себептер бойынша болмаған қызметкерлер әңгімелесуден жұмысқа шыққаннан кейін өтеді.
Қызметкер аттестациялық комиссиясының отырысына дәлелсіз себептермен келмеген жағдайда аттестациялық комиссия осы Нұсқаулықта белгіленген тәртіппен қызметкерді қайта аттестациялау туралы шешім қабылдайды.
Аттестациялық комиссия әңгімелесу қорытындылары бойынша мынадай шешімдердің бірін шығарады:
1) атқарып отырған лауазымына сәйкес келеді және арнаулы атақты мерзімімен бұрын беру немесе жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылдау үшін ұсынылады;
2) атқарып отырған лауазымына сәйкес келеді;
3) қайта аттестациялауға жатады;
4) атқарып отырған лауазымына сәйкес келмейді және лауазымын немесе арнаулы атағын бір деңгейге төмендетуге ұсынылады.
122. Қайта аттестациялау осы Нұсқаулықта белгіленген тәртіппен алғашқы аттестациядан өткен күнінен бастап кем дегенде үш айдан кейін және алты айдан кешіктірмей жүргізіледі.
Алғашқы немесе қайта аттестациялау кезінде дене шынықтыру даярлығы бойынша белгіленген нормативтерді тапсырған және медициналық куәландырудан өткен (Қазақстан Республикасының заңнамаларында белгіленген жағдайларда), тестілеуден өту кезінде бастапқы мәннен жоғары баға алған қызметкерлер әңгімелесуге жіберіледі.
Қайта аттестациялау кезінде дене шынықтыру даярлығы бойынша белгіленген нормативтерді тапсырмаған және медициналық куәландырудан өтпеген (Қазақстан Республикасының заңнамаларында белгіленген жағдайларда) немесе тестілеуден өту кезінде бастапқы мәннен төмен баға алған, сондай-ақ аттестациялық комиссияның отырысына дәлелсіз себептермен келмеген қызметкерлер аттестациялық комиссияның шешімі бойынша лауазымын төмендетуге немесе Ережеде белгіленген тәртіппен қызметтен босатуға ұсынылады.
Аттестациялық комиссия қайта аттестация өткізе отырып, мынадай шешімдердің бірін шығарады:

115. В зависимости от направлений работы ОВД, может быть создано несколько аттестационных комиссий.
116. Председатель аттестационной комиссии и ее члены должны занимать такую же или более высокую должность, чем сотрудники, подлежащие аттестации.
117. В состав аттестационной комиссии включаются руководители различных подразделений, представители кадровой и юридической служб (либо лица, которым подотчетны данные службы), а также иные сотрудники, за исключением сотрудников, проходящих аттестацию.
118. Заседание аттестационной комиссии считается правомочным, если на нем присутствует не менее двух третей ее состава.
119. Решение аттестационной комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов из числа присутствовавших на заседании членов аттестационной комиссии. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель аттестационной комиссии.
18. Проведение аттестации
120. Аттестационная комиссия, изучив представленные материалы, принимает решение о допуске сотрудников к собеседованию.
Сотрудники, не сдавшие установленные нормативы по физической подготовке и не прошедшие медицинское освидетельствование (в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан) либо получившие при прохождении тестирования оценку ниже порогового значения, к собеседованию не допускаются и решением аттестационной комиссии подлежат повторной аттестации в порядке, определенном настоящей Инструкцией.
121. На заседании аттестационной комиссии проводится собеседование с аттестуемым сотрудником.
Сотрудники, отсутствовавшие на заседании аттестационной комиссии по уважительным причинам, проходят собеседование после выхода на работу.
В случае неявки сотрудника на заседание аттестационной комиссии без уважительных причин аттестационная комиссия принимает решение о повторной аттестации сотрудника в порядке, определенном настоящей Инструкцией.
По итогам собеседования аттестационная комиссия принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности и рекомендуется для досрочного присвоения специального звания или зачисления в кадровый резерв для занятия вышестоящей должности;
2) соответствует занимаемой должности;
3) подлежит повторной аттестации;
4) не соответствует занимаемой должности и рекомендуется к понижению в должности или специальном звании на одну ступень;
122. Повторная аттестация проводится в срок не ранее трех месяцев и не позднее шести месяцев со дня проведения первоначальной аттестации в порядке, определенном настоящей Инструкцией.
К собеседованию допускаются сотрудники, сдавшие при первоначальной или повторной аттестации установленные нормативы по физической подготовке и прошедшие медицинское освидетельствование (в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан), получившие при прохождении тестирования оценку выше порогового значения.
При повторной аттестации сотрудники, не сдавшие установленные нормативы по физической подготовке и не прошедшие медицинское освидетельствование (в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан) либо получившие при прохождении тестирования оценку ниже порогового значения, а также в случае неявки на заседание аттестационной комиссии без уважительных причин по решению аттестационной комиссии рекомендуются к понижению в должности или увольнению в порядке, определенном Положением.
Аттестационная комиссия, проведя повторную аттестацию, принимает одно из следующих решений:

1) атқарып отырған лауазымына сәйкес келеді;
2) атқарып отырған лауазымына сәйкес келмейді және лауазымын немесе арнаулы атағын бір деңгейге төмендетуге ұсынылады;
3) атқарып отырған лауазымына сәйкес келмейді және қызметке сәйкес келмеуі бойынша ІІО-дан қызметтен босатуға ұсынылады.
Аттестациялық комиссияның қызметтен босатуды ұсына отырып, қызметкердің атқарып отырған лауазымына сәйкес келмейтіні туралы шешім қабылдауы аттестацияның теріс нәтижесі болып табылады.
123. Аттестациялық комиссияның шешімі үш жұмыс күні ішінде хаттамамен ресімделеді, оған аттестациялық комиссия мүшелері, оның отырысына қатысушылар және хатшы қол қояды.
Кадр қызметі аттестациялық комиссияның шешімін қызметкердің аттестациялық парағына енгізеді, шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қол қойдырып, қызметкерді шешіммен таныстырады (Нұсқаулыққа 23-қосымша).
124. Аттестациялық комиссияның шешімі қызметкерге мерзімінен бұрын арнаулы атақ беру, қызметкерді жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылдау, оның лауазымын төмендету немесе оны қызметтен босату үшін негіз болып табылады.
19. Аттестациялық комиссияның шешіміне шағымдану
125. Қызметкер аттестациялық комиссияның шешімін басшыға немесе жоғары тұрған лауазымды адамға шағымдануға немесе сотқа өтініш білдіруге құқылы.
126. Басшы немесе жоғары тұрған лауазымды адам қайта аттестация тағайындай алады, оның қорытындылары бойынша соңғы шешім қабылданады. Мұндай аттестация осы Нұсқаулыққа сәйкес жүргізіледі.";
127-тармақтың бірінші абзацында "Республикалық мемлекеттік кәсіпорындарының" деген сөздер "акционерлік қоғамдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
128-тармақта:
бірінші сөйлем алынып тасталсын;
екінші сөйлемде "Көрсетілген" деген сөз "Кезекті" деген сөзбен ауыстырылсын;
136-тармақта "Резервте" деген сөз "Қарамағында" деген сөзбен ауыстырылсын;
137-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Күндізгі және сырттай оқу нысандары бойынша ІІМ-нің оқу орындарына түсетін қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға оқуға түсу емтихандарына дайындық және оларды тапсыру үшін ақшалай қаражаты сақтала отырып, ал басқа оқу орындарына түсушілерге оқуға түсу емтихандарын тапсыру үшін ақшалай қаражаты сақталмай оқу демалысы беріледі.";
төртінші абзацта "қолданыстағы заңнамаларға сәйкес" деген сөздер "жалақысы сақтамай" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қызметтік немесе педагогикалық қызметті ғылыми жұмыспен табысты байланыстыратын қызметкерлерге, адъюнктурада немесе докторантурада дайындықтан өтіп жатқандардан басқа, Ғылыми және Педагогикалық кеңестің, ЖОО басшыларының ұсыныстары бойынша ғылым кандидаты ғылыми дәрежесіне ізденуге диссертациялық жұмыстарды аяқтау үшін бір айға дейінгі мерзімге, оқулықтар және оқу құралдары мен бағдарламалар жазу, сондай-ақ ғылым докторы ғылыми дәрежесіне ізденуге диссертациялық жұмыстарды аяқтау үшін үш айға дейінгі мерзімге төленетін шығармашылық демалыс беріледі.";
145-тармақта:
1) және 2) тармақшалар алынып тасталсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Орта, аға және жоғары басшы құрамдағы адамдарды қызметтен босатуды осы лауазымдарға қызметкерлерді қабылдау және тағайындау құқығы берілген лауазымды адамдар жүргізеді.";

1) соответствует занимаемой должности;
2) не соответствует занимаемой должности и рекомендуется к понижению в должности или специальном звании на одну ступень;
3) не соответствует занимаемой должности и рекомендуется к увольнению из ОВД по служебному несоответствию.
Принятие аттестационной комиссией решения о несоответствии сотрудника занимаемой должности с рекомендацией об увольнении является отрицательным результатом аттестации.
123. Решение аттестационной комиссии в течение трех рабочих дней оформляется протоколом, который подписывается членами аттестационной комиссии, присутствовавшими на ее заседании, и секретарем.
Кадровая служба заносит решение аттестационной комиссии в аттестационный лист сотрудника, который знакомится с решением под роспись в течение трех рабочих дней со дня его принятия (приложение 23 к Инструкции).
124. Решение аттестационной комиссии является основанием для досрочного присвоения сотруднику специального звания, зачисления сотрудника в кадровый резерв для занятия вышестоящей должности, понижения сотрудника в должности или его увольнения.
19. Обжалование решения аттестационной комиссии
125. Сотрудник имеет право обжаловать решение аттестационной комиссии у руководителя или вышестоящего должностного лица либо обратиться в суд.
126. Руководитель или вышестоящее должностное лицо может назначить повторную аттестацию, по итогам которой принимается окончательное решение. Данная аттестация проводится в соответствии с настоящей Инструкцией.";
в абзаце первом пункта 127 слова "Республиканских государственных предприятий" заменить словами "Акционерных обществ";
в пункте 128:
первое предложение исключить;
во втором предложении слово "указанных" заменить словом "очередных";
в пункте 136 слова "(резерве), (резерв)" исключить;
в пункте 137:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Лицам рядового и начальствующего состава, поступающим в учебные заведения МВД по очной и заочной формам обучения, для подготовки и сдачи вступительных экзаменов предоставляются учебные отпуска с сохранением денежного содержания, а поступающим в другие учебные заведения для сдачи вступительных экзаменов - без сохранения денежного содержания.";
в абзаце четвертом слова "в соответствии с действующим законодательством" заменить словами "без сохранения заработной платы";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Сотрудникам, успешно сочетающим служебную или педагогическую деятельность с научной работой, кроме обучающихся в адъюнктуре или проходящих подготовку в докторантуре, по рекомендации Ученого и педагогического Совета, руководителей ВУЗов предоставляются творческие оплачиваемые отпуска на срок до одного месяца для завершения диссертационных работ на соискание ученой степени кандидата наук и на срок до трех месяцев для написания учебников, учебных пособий и программ, а также для завершения диссертационных работ на соискание ученой степени доктора наук.";
в пункте 145:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"Увольнение лиц среднего, старшего и высшего начальствующего состава производится должностными лицами, которым предоставлено право приема и назначения сотрудников на эти должности.";

146-тармақта "және 92-тармағының "а", "б" тармақшаларында" деген сөздер алынып тасталсын;
147-тармақта "е" деген әріп "ж" деген әріппен ауыстырылсын;
149-тармақта ", 92-тармағының "б" тармақшасы бойынша (науқастануы бойынша), өзінің таңдауы бойынша" деген сөздер алынып тасталсын;
150-тармақ алынып тасталсын;
151-тармақта:
1) тармақшада "(ішкі қызмет)", ", полиция (ішкі қызмет) генерал-полковнигі қызметте тұрудың шекті жасына жетуіне - 60 жас" деген сөздер алынып тасталсын;
"50" деген сандар "53" деген сандармен ауыстырылсын;
"55" деген сандар "58" деген сандармен ауыстырылсын;
"генерал-лейтенантты" деген сөздер "полиция генерал-лейтенантын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша алынып тасталсын;
152-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызмет мерзімі ұзартылған кезде аталған адамдарды қызметтен босату Ереженің 91-тармағына сәйкес жүргізіледі.";
153-тармақта "келісім-шарттың бұзылуына" деген сөздерден кейін "не болмаса келісім-шарт мерзімінің аяқталуына" деген сөздермен толықтырылсын, "д" деген әріп "е" деген әріппен ауыстырылсын;
154-тармақтағы "аттестация жасалынады" деген сөздер "қызметтік мінездеме жазылады" деген сөздермен ауыстырылсын, "к" деген әріп "л" деген әріппен ауыстырылсын;
155-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"155. Қызметтік тәртіпті өрескел бұзғаны үшін қызметкерлерді шығару кезінде (Ереженің 91-тармағының "к" тармақшасы) ұсынымда қызметкер жасаған тәртіп бұзушылықтың мәні мен сипаты, сондай-ақ оған жүктелген міндеттерді орындау тәртібі мен шарттарын реттейтін нормативтік құқықтық актілердің талабын орындамауы толық қамтылады, бұл ретте Ереженің "Қызметтік тәртіп" деген 9-бөлімін басшылыққа алу керек.
Қызметтік тәртіпті өрескел бұзуға: бір жұмыс күнінің ішінде үш және одан да көп сағат жұмыстан себепсіз қалу; айналасындағылар үшін айқын көрінетін алкогольдік, нашақорлық, уытқұмарлық (оларға ұқсас) мас күйінде қызметке келу; өрт қауіпсіздігі немесе ауыр салдарларға (жарақаттар, апаттар және тағы басқа салдарлар) әкеп соққан немесе әкеп соғуы мүмкін көліктегі жол қозғалысы ережелерін бұзу жатады.";
156-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"156. Ереженің 91-тармағының "и", "к", "л", "м", "н", "о" тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша қызметкерді қызметтен босатқан жағдайда, қызметкердің оны өз еркімен қызметтен босату туралы баянат беруі қызметтен босатуға тоқтау бола алмайды және қызметтен босату үшін негіздемеге өзгеріс енгізбейді.
Ішкі істер органдары қызметкерінің беделін түсіретін теріс қылық жасағаны үшін Ереженің 91-тармағының "м" тармақшасына сәйкес әрекет жасаған, оның ішінде қызметтік міндеттерін орындаумен байланысты емес, бірақ азаматтардың алдында мемлекеттік қызметтің беделін және қадір-қасиетіне нұқсан келтіретін, атап айтқанда, ішкі істер органдары қызметкерлерінің қоғамдық орындарда мас күйінде болғаны (айналасындағыларға айқын көрінетін); тергеудегі, сотталған адамдармен рұқсат етілмеген байланыста болғаны; тергеуге зиян келтіретін жедел сипаттағы ақпараттарды жария еткені; заңсыз әрекеттер жасаған азаматтарға көмектескені; қызмет жағдайын жеке пайдакүнемдік мақсатта пайдаланғаны; қызметкерлердің, оқу орындарының тыңдаушылары мен курсанттарының арасында қоғамдық резонанс тудырған жарғыдан тыс өзара қарым-қатынас жасағаны; кәсіпкерліктің кез-келген түрімен, оның ішінде коммерциялық делдалдықпен айналысқаны; сондай-ақ қызметтік жағдайын пайдалана отырып, жұмыстар орындағаны және қызмет көрсеткені үшін қатардағы және басшы құрамдағы адамдар қызметтен босатылады.
Жоғарыда аталған негіздер бойынша қызметтен босатылған адамдар ішкі істер органдарына қызметке қайта қабылданбайды.
"к", "м", "н" тармақшалары бойынша ішкі істер органдарынан қызметтен босату жүргізілген қызметтік тексерістің нәтижелері және Тәртіптік комиссияның тиісті шешімдері бойынша не болмаса атқаратын лауазымға тағайындауға құқық берілген орган бастығының жанындағы ішкі істер бөлімшесінің қызметін тексеру нәтижелерін қарау қорытындылары бойынша Алқа немесе жедел кеңестің шешіміне сәйкес жүргізіледі.
Қызметкерді Ереженің 91-тармағының "к", "м", "н" тармақшалары бойынша қызметтен босату кезінде жасалған теріс қылықтың мазмұны, сипаты және ауырлығы, нысаны және айып деңгейі; оны жасаудың мән-жайы; теріс қылық әкеп соқтырған немесе әкеп соқтыруы мүмкін келеңсіз салдарлар; оны жасаған адамның бұрынғы мінез-құлқы; еңбек өтілі; қызметкердің жеке басын сипаттайтын өзге де мән-жайлар ескерілуі тиіс.";
157-тармақта "ж" деген әріп "з" деген әріппен ауыстырылсын;
159-тармақта "әскери комиссариатқа" деген сөздер "әскери басқару органдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
160-тармақта:
екінші абзацта ", 92-тармағының "а", "б" тармақшалары" деген сөздер алынып тасталсын;
үшінші абзацта "ж" деген әріп "з" деген әріппен, "д" деген әріп "е" деген әріппен, "е" деген әріп "ж" деген әріппен ауыстырылсын;
төртінші абзацта "үнемі" деген сөз "өрескел" деген сөзбен ауыстырылсын, "істегені үшін" деген сөздерден кейін", сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасауға байланысты" деген сөздермен толықтырылсын, "з", "и", "к", "л", "м" деген әріптер "и", "к", "л", "м", "н", "о" деген әріптермен ауыстырылсын;
161-тармақта:
бірінші абзацта "әскери қызметке" деген сөздер "жауынгерлік қызметке" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта "м" деген әріптен кейін "н", "о" деген әріптермен толықтырылсын;
3) тармақшада "л", "м" деген әріптер "м", "о" деген әріптермен ауыстырылсын;
164-тармақта:
3) тармақшадағы "е", "ж", "з", "и", "к", "л", "м" деген әріптер "ж", "з", "и", "к", "л", "м", "н" деген әріптермен ауыстырылсын және "о" әрпімен толықтырылсын;
5) тармақта "әскери қызметке" деген сөздер "жауынгерлік қызметке" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақта "әскери комиссариаттың" деген сөздер "жергілікті әскери басқару органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
169-тармақта:
3) тармақшада "үнемі" деген сөз "өрескел" деген сөзбен ауыстырылсын, "и" деген әріп "к", "л" деген әріптермен ауыстырылсын;
4) тармақшада "к" деген әріп "л" деген әріппен ауыстырылсын;
170-тармақтың екінші абзацында "(ішкі қызмет)" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 181-тармақпен толықтырылсын:

в пункте 146 слова "и подпунктам "а", "б" пункта 92" исключить;
в пункте 147 букву "е" заменить буквой "ж";
в пункте 149 слова "подпункту "б" пункта 92 Положения (по болезни) по их личному выбору" исключить;
пункт 150 исключить;
в пункте 151:
в подпункте 1) слова ", полковник внутренней службы", ", генерал-полковник полиции, генерал-полковник внутренней службы, при достижении предельного возраста состояния на службе - 60 лет" исключить;
цифры "50" заменить цифрами "53";
цифры "55" заменить цифрами "58";
после слов "генерал-лейтенанта" дополнить словом "полиции";
подпункт 2) исключить;
абзац второй пункта 152 изложить в следующей редакции:
"При продлении срока службы увольнение указанных лиц производится в соответствии с пунктом 91 Положения.";
в пункте 153 после слов "в связи с расторжением контракта" дополнить словами ", либо истечением срока контракта", букву "д" заменить буквой "е";
в пункте 154 букву "к" заменить буквой "л", слова "составляется аттестация" заменить словами "составляется служебная характеристика";
пункт 155 изложить в следующей редакции:
"155. При увольнении сотрудника за грубое нарушение служебной дисциплины (подпункт "к" пункта 91 Положения) в представлении подробно отображается сущность и характер совершенного сотрудником нарушения, а так же несоблюдение требований нормативных правовых актов, регулирующих порядок и условия выполнения возложенных на него обязанностей, при этом необходимо руководствоваться разделом 9 Положения "Служебная дисциплина".
К грубым нарушениям служебной дисциплины относятся: прогул в течение трех и более часов подряд за один рабочий день без уважительной причины; появление на службе в состоянии алкогольного, наркотического, токсикологического опьянения (их аналогов), очевидного для окружающих; нарушение правил пожарной безопасности либо безопасности движения на транспорте, которое повлекло или могло повлечь тяжкие последствия (травмы, аварии и другие последствия).";
пункт 156 изложить в следующей редакции:
"156. В случае увольнения сотрудника по основаниям, предусмотренным подпунктами "и", "к", "л", "м", "н", "о" пункта 91 Положения, подача рапорта сотрудника об увольнении его по собственному желанию не приостанавливает увольнение и не влечет за собой изменение оснований для увольнения.
За совершение проступка, дискредитирующего звание сотрудника органов внутренних дел, в соответствии с подпунктом "м" пункта 91 Положения увольняются со службы лица рядового и начальствующего состава, совершившие действия, в том числе не связанные с исполнением служебных обязанностей, но явно подрывающие в глазах граждан достоинство и авторитет государственной службы, а именно: вступление в недозволенные связи с лицами, находящимися под следствием, осужденными; разглашение информации оперативного характера, причинившее вред следствию; пособничество гражданам, совершившим незаконные действия; использование служебного положения в личных корыстных целях; неуставные взаимоотношения между сотрудниками, слушателями и курсантами учебных заведений, вызвавшие негативный общественный резонанс; занятие любыми видами предпринимательской деятельности, в том числе коммерческое посредничество, а также выполнение работ и оказание услуг с использованием служебного положения.
Лица, уволенные по перечисленным основаниям, восстановлению на службе в органах внутренних дел не подлежат.
Увольнение из органов внутренних дел по пунктам "к", "м", "н" производится по результатам проведенного служебного расследования и соответствующим выводам Дисциплинарной комиссии либо в соответствии с решением Коллегии или оперативного совещания по итогам рассмотрения результатов проверки деятельности подразделения внутренних дел при начальнике органа, который наделен правом назначать на занимаемую должность.
При увольнении сотрудника по подпунктам "к", "м", "н" пункта 91 Положения должны учитываться содержание, характер и тяжесть совершенного проступка, форма и степень вины; обстоятельства, при которых он совершен; негативные последствия, которые повлекли или могли повлечь проступок; прежнее поведение лица, его совершившего; стаж службы; иные обстоятельства, характеризующие личность сотрудника.";
в пункте 157 букву "ж" заменить буквой "з";
в пункте 159 слова "военные комиссариаты" заменить словами "органы военного управления";
в пункте 160:
в абзаце втором слова "и подпункты "а", "б" пункта 92 Положения" исключить;
в абзаце третьем букву "ж" заменить буквой "з", букву "д" заменить буквой "е", букву "е" заменить буквой "ж";
в абзаце четвертом слово "систематическое" заменить словом "грубое", после слова "проступка," дополнить словами "в связи с совершением коррупционного правонарушения", буквы "з", "и", "к", "л", "м" заменить буквами "и", "к", "л", "м", "н", "о";
в пункте 161:
в абзаце первом слово "военной" заменить словом "воинской";
в абзаце втором после буквы "м" дополнить буквами "н", "о";
в подпункте 3) буквы "л", "м" заменить буквами "м", "о";
в пункте 164:
в подпункте 3) буквы "е", "ж", "з", "и", "к", "л", "м" заменить буквами "ж", "з", "и", "к", "л", "м", "н" и дополнить буквой "о";
в подпункте 5) слово "военной" заменить словом "воинской";
в подпункте 6) слова "военного комиссариата" заменить словами "органа местного военного управления";
в пункте 169:
в подпункте 3) слово "систематическое" заменить словом "грубое", букву "и" заменить буквой "к", букву "л" буквой "м";
в подпункте 4) букву "к" заменить буквой "л";
в абзаце втором пункта 170 слова "(внутренней службы)" исключить;
дополнить пунктом 181 следующего содержания:

"181. Қарамағындағы қызметкер қызметтік тәртіпті бұзған жағдайда бастық оны мұндай іс-әрекеттерге жол бермеу керектігі туралы ескертеді, ал қажет болған жағдайда жасалған теріс қылықтың ауырлығына және айыптың деңгейіне байланысты қызметтік тексеріс жүргізеді, кінәліні тәртіптік жазаға тартады немесе теріс қылық туралы материалдарды Тәртіптік комиссияның қарауына береді.";
мынадай мазмұндағы 182-тармақпен толықтырылсын:
"182. Арнаулы атағы және лауазымы бойынша үлкен, ал лауазымдары тең болғанда арнаулы атағы бойынша үлкен қызметкерлер барлық жағдайларда арнаулы атағы бойынша кіші қызметкерлерден тәртіп, киім нысаны және ар-намыс ережелерін сақтауды талап етеді.";
мынадай мазмұндағы 183-тармақпен толықтырылсын:
"183. Бірнеше адам бірлесіп тәртіп бұзған жағдайда кінәлі адамдардың әрқайсысы жеке және тек өзі жасаған тәртіп бұзушылық (теріс қылық жасаған қызметкердің айып деңгейін ескере отырып) үшін ғана тәртіптік жазаға тартылады.";
мынадай мазмұндағы 184-тармақпен толықтырылсын:
"184. Ішкі істер органдарынан қызметтен босату тәртіптік жазаның соңғы шарасы болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 185-тармақпен толықтырылсын:
"185. Кезекшілік уақытында, патрульдік-бекеттік қызмет атқару кезінде жасалған теріс қылықтары үшін тәртіптік жазаға тарту кінәлі қызметкер кезекшіліктен, қарауылдан, бекеттен ауысқаннан кейін немесе оны басқа адамдар ауыстырғаннан кейін жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 186-тармақпен толықтырылсын:
"186. Қызметкерді қызметке мас күйінде келгені үшін тәртіптік жауапқа тарту кезінде медициналық куәландырудың нәтижелерін, ал қызметкер куәландырудан бас тартқан жағдайда кем дегенде екі куәгердің айғағын басшылыққа алу қажет. Мас күйіндегі қызметкерден қандай да бір түсініктеме алуға жол берілмейді.";
мынадай мазмұндағы 187-тармақпен толықтырылсын:
"187. Сотқа не болмаса бағыныстылығына қарай жоғары тұрған бастыққа шағымданған жағдайда салынған тәртіптік жазаны орындау тоқтатылмайды.";
мынадай мазмұндағы 188-тармақпен толықтырылсын:
"188. Тәртіптік жазасы бар қызметкерлерге көтермелеу шарасы ретінде бұрын салынған тәртіптік жазаны мерзімінен бұрын алу қолданылуы мүмкін.";
мынадай мазмұндағы 189-тармақпен толықтырылсын:
"189. Егер қызметкер тәртіптік жаза салынған күннен бастап алты ай ішінде жаңа тәртіптік жазаға тартылмаса, ол алынған болып саналады.";
мынадай мазмұндағы 190-тармақпен толықтырылсын:
"190. Тура бастық салған тәртіптік жазаны алу үшін тікелей бастық инстанция бойынша тиісті өтініш қозғайды.";
мынадай мазмұндағы 191-тармақпен толықтырылсын:

"181. При нарушении служебной дисциплины подчиненным сотрудником начальник предупреждает его о недопустимости таких действий, а при необходимости, в зависимости от тяжести совершенного проступка и степени вины, проводит служебную проверку, передает материалы о проступке на рассмотрение Дисциплинарной комиссии, налагает на виновного дисциплинарное взыскание.";
дополнить пунктом 182 следующего содержания:
"182. Старшие по специальному званию и по должности, а при равных должностях старшие по специальному званию во всех случаях требуют от младших по специальному званию соблюдения ими дисциплины, формы одежды и правил отдания чести.";
дополнить пунктом 183 следующего содержания:
"183. При нарушении дисциплины совместно несколькими лицами дисциплинарные взыскания налагаются на каждого виновного в отдельности и только за совершенное им нарушение (с учетом степени вины сотрудника в совершенном проступке).";
дополнить пунктом 184 следующего содержания:
"184. Увольнение из органов внутренних дел является крайней мерой дисциплинарного взыскания.";
дополнить пунктом 185 следующего содержания:
"185. Наложение дисциплинарного взыскания за проступки, совершенные во время дежурства, несения патрульно-постовой службы, производится только после смены виновного сотрудника с дежурства, караула, поста или после его замены другими лицами.";
дополнить пунктом 186 следующего содержания:
"186. При привлечении сотрудника к дисциплинарной ответственности за пребывание на службе в нетрезвом состоянии необходимо руководствоваться результатами медицинского освидетельствования, а в случае отказа сотрудника от освидетельствования - показаниями не менее двух свидетелей. Получение каких-либо объяснений от сотрудника, находящегося в нетрезвом состоянии не допускается.";
дополнить пунктом 187 следующего содержания:
"187. Обжалование наложенного дисциплинарного взыскания в случае подачи жалобы вышестоящему в порядке подчиненности начальнику либо в суд не приостанавливает его исполнение.";
дополнить пунктом 188 следующего содержания:
"188. К сотрудникам, имеющим дисциплинарные взыскания, в качестве меры поощрения может применяться досрочное снятие ранее наложенного дисциплинарного взыскания.";
дополнить пунктом 189 следующего содержания:
"189. Дисциплинарное взыскание, наложенное на сотрудника, считается снятым, если в течении шести месяцев со дня его наложения этот сотрудник не был подвергнут новому дисциплинарному взысканию.";
дополнить пунктом 190 следующего содержания:
"190. Для снятия дисциплинарного взыскания, наложенного прямым начальником, непосредственный начальник возбуждает соответствующее ходатайство по инстанции.";
дополнить пунктом 191 следующего содержания:

"191. Тәртіптік жазаларды, Тәртіптік комиссияның шешімдерін есепке алуды кадр бөлімшесінің қызметкерлері жүргізеді. Бұйрықта жарияланған тәртіптік жазалар, Тәртіптік комиссия мен офицерлер және полицейлік жиналыстардың шешімдері сонымен қатар қызметкердің жеке ісіндегі қызметтік тізімге енгізіледі.";
мынадай мазмұндағы 192-тармақпен толықтырылсын:
"192. Бастықтар тәртіптік жазаларды министр белгілеген оларға берілген құқықтар шегінде қолданады.";
2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
5-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
11-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
12-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
15-қосымшада:
"БАСҚАРМАСЫ" деген сөз "ДЕПАРТАМЕНТІ" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Алматы қаласы" деген сөздер "Талдықорған қаласы" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтың 4) тармақшасында "1,5" деген сандар "3" деген санмен ауыстырылсын;
16-қосымшада:
үшінші абзацта Ескертпеде "ІІБ, КІІББ-ның" деген сөздер "ІІД, КІІД-нің" деген сөздермен ауыстырылсын;
19-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
23-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес 23-1-қосымшамен толықтырылсын;
27-қосымша осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
28-қосымша осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Кадр жұмысы департаменті (Ә. Ақанов) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өтуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр                               Б. Мұхаметжанов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2008 жылғы 15 наурыздағы
N 97 бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 1 қаңтардағы
N 1 бұйрығына 2-қосымша
Өмірбаянды үміткер өз
қолымен, еркін түрде,
түзетулерсіз, төмендегі
мәліметтерді міндетті түрде
көрсете отырып жазады:
- тегі, аты, әкесінің аты,
туған күні, айы, жылы мен
жері, ұлты, ана тілі, тағы
қандай тілдерді біледі;
- қашан, қайда, қандай оқу
орындарында оқыды, білімі
бойынша мамандығы;
- кім болып, қашан және
қайда жұмыс істеді,
кәсіпорынның, мекеменің
немесе ұйымның толық атауы
мен мекенжайы, бір жұмыстан
басқа жұмысқа ауысу себебі
көрсетілсін, тәртіптік,
материалдық немесе қоғамдық
ықпал ету шаралары
қолданылды ма (қашан, кім
қолданды, не үшін, ықпал
ету шарасы);
- әскери міндеттілікке
қатысы, мерзімді әскери
қызметке қашан және қандай
әскери комиссариат шақырды
(егер шақырылмаса, себебі
көрсетілсін), қандай әскери
бөлімдерде (нөмірлері
көрсетілсін) және кім болып
қызмет атқарды, Қарулы
Күштерден запасқа қашан
және қандай лауазымнан
босатылған, әскери атағы;
- отбасы жағдайы, қашан
некеге тұрды, әйелінің
(ерінің) тегі, аты,
әкесінің аты, туған күні
мен жері, ұлты, жұмыс орны
мен лауазымы, тұрғылықты
жері (сондай-ақ үміткер мен
оның әйелінің (ерінің)
жақын туысқандары; әкесі,
шешесі, аға-інілері,
апа-қарындастары (сіңлілері) мен балалары,
сондай-ақ бұрынғы әйелдері
(ерлері) және олардың жақын
туысқандары, ажырасу
себептері көрсетіле отырып,
некені бұзу туралы
куәліктерінің нөмірлері,
оларды қандай орган қашан
бергені туралы мәліметтер;
егер үміткер, оның әйелі
(ері) немесе жақын
туысқандары тегін, атын,
әкесінің атын өзгерткен
болса, олардың бұрынғы анық
деректері көрсетіледі,
туысқандарынан кім ішкі
істер органдарында немесе
ішкі әскерлерде қызмет
етеді (туысқандық дәрежесі,
тегі, аты, әкесінің аты,
қайда, лауазымы, арнаулы
немесе әскери атағы);
- үміткер, оның әйелі (ері) немесе жақын
туысқандарынан біреу шетел
азаматтығында тұрды ма
(кім, туысқандық дәрежесі),
олардың ішінде кім
шетелдерде болды (қашан,
қайда, қандай мақсатпен)
немесе тұрақты тұруға
шетелге шығу үшін өтініш
білдірді (қашан, қандай
себеппен), шетелдерде
тұратын қазақстандық
азаматтардың ішінде туысқандары немесе таныстары бар ма (тегі,
аты, әкесінің аты,
туысқандық дәрежесі, немен
айналысады, қайда тұрады),
олармен байланысы немен
көрінеді;
- үміткер, оның әйелі
(ері) немесе олардың жақын
туысқандарынан біреу
қылмыстық не әкімшілік
жауапкершілікке тартылған
ба (қашан, не үшін, жазалау
шарасы), осы адамдардың
құқық қорғау органдары
қызметіне қатысы, олардың
қоғамдық тәртіпті қорғау
мен қылмысқа қарсы күреске
қатысу дәрежесі;
- соңғы жұмыс орны мен
лауазымы, тұрғылықты
мекенжайы, егер бір жерден
екінші жерге көшуге тура
келсе, бұрынғы мекенжайлары.
ӨМІРБАЯН
______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2008 жылғы 15 наурыздағы
N 97 бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 1 қаңтардағы
N 1 бұйрығына 5-қосымша
Құпия
(толтырылғаннан кейін)
Т А Л А П
20___ жылғы "___"_________
N __________
____________________________________________________________________
(талап жіберілген органның атауы)

"191. Учет дисциплинарных взысканий, решений Дисциплинарной комиссии ведется сотрудниками кадрового подразделения. Кроме того, дисциплинарные взыскания по решению Дисциплинарной комиссии, офицерских и полицейских собраний объявленные приказом, заносятся в послужные списки личных дел сотрудников.";
дополнить пунктом 192 следующего содержания:
"192. Дисциплинарные взыскания применяются начальниками в пределах предоставленных им прав, определяемых Министром.";
приложение 2 изложить в редакции согласно приложения 1 настоящего приказа;
приложение 5 изложить в редакции согласно приложение 2 настоящего приказа;
приложение 11 изложить в редакции согласно приложения 3 настоящего приказа;
приложение 12 изложить в редакции согласно приложения 4 настоящего приказа;
в приложении 15:
слово "УПРАВЛЕНИЕ" заменить словом "ДЕПАРТАМЕНТ";
слова "г. Астана" заменить словами "г. Талдыкорган";
в подпункте 4) пункта 6 цифру "1,5" заменить цифрой "3";
в приложении 16:
в абзаце третьем в Примечании аббревиатуры "УВД, УВДТ" заменить аббревиатурами "ДВД, ДВДТ";
приложение 19 изложить в редакции согласно приложения 5 настоящего приказа;
приложение 23 изложить в редакции согласно приложения 6 настоящего приказа;
дополнить приложением 23-1 согласно приложения 7 настоящего приказа;
дополнить приложением 26-1 согласно приложения 8 настоящего приказа;
приложение 27 изложить в редакции согласно приложения 9 настоящего приказа;
приложение 28 изложить в редакции согласно приложения 10 настоящего приказа.
2. Департаменту кадровой работы (Аканов А.А.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Министр                                    Б. Мухамеджанов
Приложение 1 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 15 марта 2008 года N 97
Приложение 2 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 января 2001 года N 1
Өмірбаянды үміткер өз қолымен,
еркін түрде, түзетулерсіз, төмендегі
мәліметтерді міндетті түрде көрсете
отырып жазады:
Автобиография пишется кандидатом
собственноручно, в произвольной
форме, без помарок и исправлений, с
обязательным указанием следующих
сведений:
- тегі, аты, әкесінің аты, туған
датасы мен жері, ұлты, ана тілі,
тағы қандай тілдерді біледі;
- фамилия, имя, отчество, дата и
место рождения, национальность, родной
язык, какими языками еще владеет;
- қашан, қайда, қандай оқу
орындарында оқыды, білімі бойынша
мамандығы;
- когда, где, в каких учебных
заведениях учился, специальность по
образованию;
- кім болып, қашан және қайда жұмыс
істеді, кәсіпорынның, мекеменің немесе
ұйымның толық атауы мен мекен-жайы,
бір жұмыстан басқа жұмысқа ауысу
себебі кәрсетілсін, тәртіптік,
материалдық немесе қоғамдық ықпал ету
шаралары қолданылды ма (қашан, кім
қолданды, не үшін, ықпал ету шарасы);
- кем, когда и где работал с
указанием полного наименования и
адреса предприятия, учреждения или
организации, причины перехода с одной
работы на другую, применялись ли меры
дисциплинарного, материального или
общественного воздействия (когда, кем,
за что, мера воздействия);
- әскери міндеттілікке қатысы,
мерзімді әскери қызметке қашан және
қандай әскери комиссариат шақырды
(егер шақырылмаса, себебі
көрсетілсін), қандай әскери бөлімдерде
(номерлері көрсетілсін) және кім болып
қызмет атқарды, Қарулы Күштерден
запасқа қашан және қандай лауазымнан
босатылған, әскери атағы;
- отношение к воинской обязанности,
когда и каким военкоматом призван на
действительную военную службу (если не
призвался, указать причину), в каких
воинских частях (указать номера) и в
качестве кого проходил службу, когда
и с какой должности уволен в запас
Вооруженных Сил, воинское звание;
- отбасы жағдайы, қашан некеге
тұрды, әйелінің (ерінің) тегі, аты,
әкесінің аты, туған датасы мен жері,
ұлты, жұмыс орны мен лауазымы,
тұрғылықты жері (сондай-ақ үміткер
мен оның әйелінің (ерінің) жақын
туысқандары; әкесі, шешесі, аға-
інілері, апа-қарындастары (сіңлілері)
мен балалары, сондай-ақ бұрынғы
әйелдері (ерлері) және олардың жақын
туысқандары, ажырасу себептертері
көрсетіле отырып, некені бұзу туралы
куәліктерінің номерлері, оларды қандай
орган қашан бергені туралы мәліметтер;
егер үміткер, оның әйелі (ері) немесе
жақын туысқандары тегін, атын,
әкесінің атын өзгерткен болса,
олардың бұрынңы бағыттық деректері
көрсетіледі, туысқандарынан кім ішкі
істер органдарында немесе ішкі
әскерлерде қызмет етеді (туысқандық
дәрежесі, тегі, аты, әкесінің аты,
қайда, лауазымы, арнайы немесе әскери
атағы);
- семейное положение, когда вступил
в брак, фамилия, имя, отчество, дата и
место рождения, национальность; место
работы и должность, место жительства
жены (мужа); такие же сведения на
близких родственников кандидата и его
жены (мужа); отца, мать, братьев,
сестер и детей, а также на бывших жен
(мужей) и их близких родственников с
указанием причин развода, номера
свидетельств о расторжении брака,
когда и каким органом оно выдано;
если кандидат, его жена (муж) или их
близкие родственники изменяли фамилию,
имя, отчество, то указывается и их
прежние установочные данные; служит
ли кто из родственников в органах
внутренних дел или во внутренних
воисках (степень родства, фамилия,
имя, отчество, где, должность,
специальное или воинское звание);
- үміткер, оның әйелі (ері) немесе
жақын туысқандарынан біреу шетел
азаматтылығында тұрды ма (кім,
туысқандық дәрежесі), олардың ішінде
кім шетелдерде болды (қашан, қайда,
қандай мақсатпен) немесе тұрақты
тұруға шетелге шығу үшін өтініш
білдірді (қашан, қандай себеппен),
шетелдерде тұратын қазақстандық
азаматтардың ішінде туысқандары бар ма
(тегі, аты, әкесінің аты, туысқандық
дәрежесі, немен айналысады, қайда
тұрады), олармен байланыс немен
көрінеді;
- состоял ли кандидат, его жена
(муж) или кто-нибудь из их
родственников  в иностранном
гражданстве (кто, степень родства),
кто из них был за границей (когда,
где, с какой целью) или ходатайствовал
о выезде за границу на постоянное
место жительства (когда, по какой
причине), имеются ли родственники,
проживающие за границей (фамилия, имя,
отчество, степень родства, род
занятий, где проживают), в чем
выражается связь с ними;
- үміткер, оның әйелі (ері) немесе
олардың жақын туысқандарынан біреу
қылмыстық не әкімшілік жауапкершілікке
тартылған ба (қашан, не үшін, жазалау
шарасы), осы адамдардың құқық қорғау
органдары қызметіне қатысы;
- привлекался ли кандидат, его жена
(муж) или кто-либо из их близких
родственников к уголовной или
административной  ответственности
(когда, за что, мера наказания);
- соңғы жұмыс орны мен лауазымы,
тұрғылықты мекен-жайы, егер бір жерден
екінші жерге көшуге тура келсе,
бұрынғы мекен-жайларын көрсетеді.
- место последней работы и
должность, место жительства, если
приходилось переезжать с одного места
жительства на другое, то указываются
прежние места жительства.
ӨМІРБАЯН
АВТОБИОГРАФИЯ ___________________________
(тегі, аты, әкесінің аты/
фамилия, имя, отчество) ____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
Приложение 2 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 15 марта 2008 года N 97
Приложение 5 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 января 2001 года N 1
Секретно
(по заполнению)
ТРЕБОВАНИЕ
"____" __________ 20___ г.
N __________________________________________________________________
(наименование органа, куда направлено требование)

1. Тегі
2. Аты
3. Әкесінің аты
4. Туған күні:
күні        айы            жылы
5. Туған жері:________________________________________________
облыс
_______________________________ ____________________________________
аудан                              елді мекен
Сауалнамалық деректер айтуы бойынша, жеке басын куәландыратын құжат бойынша
______________________________________________________________
қажетсіз сызылсын
___________________________________________________________енгізілді
6. Тіркелген мекенжайы:_______________________________________
7. Тексеру себебі:____________________________________________
8. Қандай анықтама қажет:_____________________________________
Орындаушы:____________________________________________________
лауазымы, тегі
Тексеруге рұқсат етемін:______________________________________
Орган басшысының қолы, тегі
М.О.__________________________________________________________
Жіберушінің мекенжайы:________________________________________
Индекс, елді мекен, аудан, облыс
Орган
______________________________________________________________
Назар аударыңыз!  Тексеріліп отырған адамның сауалнамалық деректерін бұрмалау бұрыс мәлімет берілуіне әкеп соқтырады. Тазарту және түзетуге болмайды. Талаптың барлық деректемелері міндетті толтырылуға жатады (мөлшері 150х210)
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2008 жылғы 15 наурыздағы
N 97 бұйрығына 3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 1 қаңтардағы
N 1 бұйрығына 11-қосымша
Қазақстан Республикасы ІІМ-нің  білім беру ұйымдарында
мамандар даярлауға арналған
ҮЛГІ КЕЛІСІМ-ШАРТ
Осы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарында мамандар даярлау туралы келісім-шарт (бұдан әрі - келісім-шарт)
____________________________________________________________________
(заңды тұлға - білім беру ұйымының толық атауы және орналасқан
жері, заңды тұлға - білім беру ұйымының құрылтай
____________________________________________________________________
құжаттарын мемлекеттік тіркеу нөмірі және күні)
__________________________________________білім беру ұйымының атынан
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(лауазымы, арнаулы (әскери) атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
және________________________________________________________________
мекенжайында тұратын оқуға түскен тыңдаушы (курсант)________________
____________________________________________________________________
(тыңдаушының (курсанттың) Т.А.Ә., жеке басын куәландыратын
құжаттың атауы, нөмірі, берілген уақыты)
"____________________",_____________________________________________
(ӘЖК нөмірі)                        (СТН нөмірі)
___________________________________________________арасында жасалды.

1. Фамилия  |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
2. Имя      |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
3. Отчество |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
4.   Дата
рождения:    |_|_|    |_|_|    |_|_|_|_|
Число    Месяц       Год
5.   Место
рождения: _______________________________________________________
Область
_________________________________    _______________________________
Район                            населенный пункт
____________________________________________________________________
Анкетные данные внесены  Со слов/с документа, удостоверяющую личность
___________
ненужное зачеркнуть
6. Адрес регистрации: ______________________________________________
7. Чем вызвана проверка ____________________________________________
8. Какая нужна справка: ____________________________________________
Исполнитель: _______________________________________________________
должность,                     фамилия
_________________________________________________
Проверку разрешаю:
М.П.               _________________________________________________
подпись руководителя органа, Фамилия
Адрес отправителя: _________________________________________________
индекс, населенный пункт, район, область
Орган
____________________________________________________________________
Внимание! Искажение анкетных данных проверяемого лица влечет выдачу
неверных сведений. Подчистки и исправления не допускаются. Все
реквизиты требования обязательны к заполнению (размер 150х210)
Приложение 3 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 15 марта 2008 года N 97
Приложение 11 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 января 2001 года N 1
ТИПОВОЙ КОНТРАКТ
на подготовку специалистов в организации образования
МВД Республики Казахстан
Настоящий контракт на подготовку специалистов в организации
образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее -
контракт) заключен между организацией образования
__________________________________________________________________________
(полное наименование учебного заведения - юридического лица и его
__________________________________________________________________________
местонахождение, номер и дата государственной регистрации учредительных
__________________________________________________________________________
документов организации образования - юридического лица)
в лице ___________________________________________________________________
(должность, специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество)
с одной стороны, и поступившим на учебу слушателем (курсантом)
__________________________________________________________________________
Ф.И.О. слушателя (курсанта), наименование, номер, дата выдачи документа,
__________________________________________________________________________
удостоверяющего его личность)
"_____________", ___________________ проживающим по адресу _______________
(номер СИК)        (номер РНН)
__________________________________________________________________________

1. Білім беру ұйымы тыңдаушыға (курсантқа)____________________
______________________________________________________мерзім ішінде
_____________________________________________________________бойынша
(мамандықтың атауы мен шифрі)
білім алуына қажетті жағдайлар жасайды.
Оқыту_____________________________________________________басталады.
2. Білім беру ұйымы:
1) осы келісім-шартты заңнамада белгіленген тәртіппен өзгертуге және бұзуға;
2) 18 жасқа толмаған тыңдаушылармен (курсанттармен) келісім-шарт жасалған жағдайда ата-анасының, асырап алушыларының  немесе қамқоршыларының келісімін алуға;
3) тыңдаушыны (курсантты) көтермелеуге, оны заңнамада және Қазақстан Республикасының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеру туралы ережесінде белгіленген тәртіппен материалдық және тәртіптік жауапкершілікке тартуға;
4) тыңдаушы (курсант) білім беру ұйымының мүлкіне келтірген зиянды өтетуге;
5) үлгермеушілік, тәртіпсіздік, өз еркі бойынша оқудан шығару фактілері бойынша келісім-шарт мерзімінен бұрын бұзылған жағдайларда, сондай-ақ оқу орнын бітіргеннен кейін ішкі істер органдарында қызмет өткеруден бас тартқан немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздер бойынша келісім-шарт бұзылған жағдайда тыңдаушыға (курсантқа) стипендия төлеуді, олардың оқу кезеңінде тамақтануы мен заттай үлесті қоса алғанда, оқуға жұмсалған бюджет қаражатын қайтаруға;
6) тыңдаушыға (курсантқа) каникулярлық демалыстар және демалыстардың басқа да түрлерін беруге;
7) қажет болған жағдайда, жазбаша өкім бойынша, тыңдаушыны (курсантты) белгіленген уақыттан тыс, сондай-ақ түнгі уақытта, демалыс және мерекелік күндері қызметтік міндеттерді атқаруға тартуға;
8) тыңдаушыны (курсантты) үш айдан аспайтын мерзімге заңда белгіленген жағдайларда республиканың өзге өңірлерінде қоғамдық тәртіпті сақтауға немесе төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз етуге және төтенше жағдайлардың салдарларын жоюға қатысу үшін тартуға құқылы.
3. Білім беру ұйымы:
1) тыңдаушыны (курсантты) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының талаптарына сәйкес тыңдаушыны (курсантты) білім алу жағдайларымен қамтамасыз етуге;
2) тыңдаушыға (курсантқа) ай сайын Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен белгіленген мөлшерде лауазымдық жалақы (стипендия) төлеуге. Оның мөлшері қолданыстағы заңнамаға сәйкес өзгертілуі мүмкін;

1. Организация образования предоставляет слушателю (курсанту) необходимые
условия для получения образования по
__________________________________________________________________________
(наименование и шифр специальности, форма обучения)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
на срок __________________________________________________________________
Начало обучения с
__________________________________________________________________________
2. Организация образования имеет право:
1) в порядке, установленном законодательством, изменять и расторгать
данный контракт;
2) получить согласие родителей, усыновителей или попечителей в случае
заключения контракта со слушателями (курсантами) не достигшими 18-ти летнего
возраста;
3) поощрять слушателя (курсанта), привлекать его к дисциплинарной и
материальной ответственности в порядке, установленном законодательством и
Положением о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава
органов внутренних дел Республики Казахстан;
4) на взыскание вреда, нанесенного слушателем (курсантом) имуществу
организации образования;
5) на взыскание бюджетных средств, затраченных на обучение, включая
выплату стипендий слушателю (курсанту), питание и вещевое довольствие в
период обучения в случаях досрочного расторжения контракта по фактам
отчисления по неуспеваемости, недисциплинированности, собственному желанию,
а также в случае отказа проходить службу в органах внутренних дел после
окончания учебного заведения или расторжения контракта по основаниям,
предусмотренным законодательством Республики Казахстан;
6) на предоставление слушателю (курсанту) каникулярных отпусков и
других видов отпусков;
7) в случае необходимости, по письменному распоряжению, привлекать
слушателя (курсанта) к выполнению служебных обязанностей сверх
установленного времени, а также в ночное время, в выходные и праздничные
дни;
8) привлекать слушателя (курсанта) для охраны общественного порядка
в иных регионах республики или для участия в обеспечении правового режима
чрезвычайного положения и ликвидации последствий чрезвычайных обстоятельств,
на срок не более трех месяцев, в случаях, установленных законодательством.
3. Организация образования обязана:
1) обеспечить слушателю (курсанту) условия получения образования в
соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" и требованиями
государственных общеобязательных стандартов образования Республики Казахстан;
2) выплачивать слушателю (курсанту) ежемесячно причитающийся ему
должностной оклад (стипендию) в размере установленной Указом Президента
Республики Казахстан. Размер может быть изменен в соответствии с действующим
законодательством;

3) тыңдаушыны (курсантты) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тиесілік нормалары бойынша тыңдаушыны (курсантты) нысандық және арнайы киім-кешекпен тегін қамтамасыз етуге;
4) оқу үшін нормативтік актілермен белгіленген жағдайлар жасауға және тыңдаушыны (курсантты) қажетті жеке қорғану құралдарымен (ЖҚҚ) қамтамасыз етуге;
5) тыңдаушыны (курсантты) заңнамада белгіленген тәртіппен медициналық қызмет көрсетумен қамтамасыз ету;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен және жағдайларда тыңдаушыға (курсантқа) қызметтік міндеттерін атқаруға байланысты келтірілген зиянды өтеуге;
7) тыңдаушының (курсанттың) оқу кезеңдерін растайтын құжаттарды және жинақтау зейнетақы қорындағы оның шотына ақша аудару туралы мәліметтерді мемлекеттік мұрағатқа тапсыруға;
8) әскери билетінің (тіркеу куәлігінің), сондай-ақ еңбек кітапшасының сақталуын қамтамасыз етуге және оған қажетті жазбалар енгізуге;
9) тыңдаушының (курсанттың) жеке ісіне оның оқуына жұмсалған шығын туралы анықтаманы тіркеуге;
10) ерекше жағдайлар:_________________________________________
____________________________________________________________________
(білім беру ұйымының қосымша міндеттемелері көрсетіледі
немесе сызба жасалады)
___________________________________________________________міндетті.
4. Тыңдаушы (курсант):
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы келісім-шартты өзгертуге және бұзуға;
2) оқу, қауіпсіздік және гигиена талаптарына жауап беретін тұру және медициналық қамтамасыз ету жағдайларына;
3) қызметтік міндеттерін атқаруына байланысты денсаулығына немесе мүлкіне келтірілген зиянның өтелуіне;
4) қолданыстағы заңнамада көзделген кепілдіктер мен өтемақылар алуға____________________________________________________
____________________________________________________________________
(кепілдіктер мен өтемақылардың қосымша түрлері көрсетілсін)
5) өз қаражаты есебінен кәсіби біліктілігін жоғарылатуға құқылы.
5. Тыңдаушы (курсант):
1) осы келісім-шартта көрсетілген мамандық мен мамандану бойынша кәсіби қызметтің барлық түрлерін дұрыс меңгеруге;
2) қызметтік тәртіпті сақтауға;
3) білім беру ұйымының мүлкін күтіп ұстауға;
4) еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі ережелері мен санитарлық-гигиеналық нормалардың талаптарын орындауға;
5) оның лауазымына сәйкес өзіне сеніп тапсырылған қызметтік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жарияламауға;
6) адамдардың өмірі мен денсаулығына, білім беру ұйымы мен білім алушылар мүліктерінің сақталуына қауіп төндіретін жағдайлардың туындауы туралы хабарлауға;

3) обеспечить слушателя (курсанта) бесплатно форменным и специальным
обмундированием по нормам положенности, установленным Правительством
Республики Казахстан;
4) создать установленные нормативными актами условия обучения и
обеспечить слушателя (курсанта) необходимыми средствами индивидуальной
защиты (СИЗ);
5) обеспечить слушателя (курсанта) медицинским обслуживанием в порядке,
определяемом законодательством;
6) возмещать за причиненный слушателю (курсанту) вред в связи с
исполнением служебных обязанностей в порядке и условиях, предусмотренных
законодательством Республики Казахстан;
7) сдавать в государственный архив документы, подтверждающие периоды
обучения слушателя (курсанта) и сведения об отчислении денег на его счет
в накопительный пенсионный фонд;
8) обеспечить хранение военного билета (приписного свидетельства),
а также трудовой книжки и внесение в нее необходимых записей;
9) приобщить к личному делу слушателя (курсанта) справку о расходах
на его обучение;
10) особые условия: _______________________________________________________
(указать дополнительные обязательства работодателя
__________________________________________________________________________
или сделать прочерк)
__________________________________________________________________________
4. Слушатель (курсант) имеет право:
1) в порядке, установленном законодательством, изменять и расторгать
данный контракт;
2) на условия обучения, проживания и медицинского обеспечения,
отвечающие требованиям безопасности и гигиены;
3) на возмещение вреда, причиненного его здоровью в связи
с исполнением им служебных обязанностей;
4) на предоставление гарантий и компенсаций, предусмотренных
действующим законодательством
__________________________________________________________________________
(указать дополнительные виды гарантий и компенсаций)
5) повышать свою профессиональную квалификацию за счет собственных
средств.
5. Слушатель (курсант) обязан:
1) добросовестно овладевать всеми видами профессиональной деятельности
по указанной в настоящем контракте специальности и специализации;
2) соблюдать служебную дисциплину;
3) относиться бережно к имуществу организации образования;
4) выполнять требования правил по охране труда, пожарной безопасности
и санитарно-гигиенических норм;
5) не разглашать доверенные ему в соответствии с его должностным
положением сведения, составляющие служебную и иную охраняемую законом тайну;
6) сообщать о возникшей ситуации, представляющей угрозу жизни и
здоровью людей, сохранности имущества организации образования и обучаемых;

7) оқуға қабылдау кезінде кадр аппаратына еңбек кітапшасын, әскери билетін (олар бар болса) және басқа да жеке құжаттарын ұсынуға;
8) отбасы жағдайы өзгергенде, өзі немесе жақын туысқандары қылмыстық жауапкершілікке тартылғанда, олардың біреуі шетелге тұрақты тұруға кеткен жағдайларда бұл туралы үш күн мерзім ішінде баянат арқылы тікелей бастығына баяндауға;
9) оқу орнын бітіргеннен кейін тиісті органда кемінде бес жыл қызмет өткеруге және жіберілген жерге үш күн мерзім ішінде баруға;
10) тыңдаушы (курсант) үлгермеушілігі, тәртіпсіздігі, өз еркі бойынша оқудан шығарылған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көздеген негіздер бойынша келісім-шартты мерзімінен бұрын бұзған жағдайда тыңдаушы (курсант) стипендия төлеуді, оның оқу кезеңінде тамақтануы мен заттай үлесін қоса алғанда, оқуға жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке қайтаруға міндетті. Ұстауға жататын сома оқу орнында болған әр толық айға тең есептеледі.
11) тыңдаушы (курсант) оқу орнын бітіргеннен кейін ішкі істер органдарында қызмет өткеруден бас тартқан немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздер бойынша келісім-шартты бұзған жағдайда стипендия төлеуді, оның оқу кезеңінде тамақтануы мен заттай үлесін қоса алғанда, оқуға жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке қайтаруға міндетті. Ұстауға жататын сома келісім-шарт мерзімінің аяқталуына дейін қалған қызмет етпеген әрбір толық айға тең есептеледі.
Тыңдаушының (курсанттың) кінәсінен жоғалған немесе бүлінген мүлік (қару-жарақ, арнайы техника, қызметтік куәлік және т.б.) үшін оған Қазақстан Республикасының осыны белгілейтін нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес материалдық жауапкершілік жүктеледі.
12) ерекше жағдайлар:_________________________________________
(тыңдаушының (курсанттың)  қосымша
____________________________________________________________________
міндеттемелері көрсетіледі немесе сызба жасалады)
___________________________________________________________міндетті.
Келісім-шартты өзгертудің, бұзудың және оның мерзімін ұзартудың негіздері
6. Келісім-шарт тараптардың келісімі немесе тараптардың біреуінің бастамасы бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өзге де негіздер бойынша мерзімінен бұрын бұзылуы мүмкін.
Келісім-шарт тараптардың біреуінің бастамасы бойынша, егер де бұл тарап екінші тарапты оның мерзімі аяқталғанға дейін 30 күн қалғанда, жазбаша түрде ескерткен болса, Ереженің "к", "м", "н", "о" тармақтарын қоспағанда, бұзылуы мүмкін.
7. Келісім-шарттың шарттарын біржақты өзгертуге болмайды.

7) при приеме на учебу представлять в кадровый аппарат трудовую
книжку, военный билет (при их наличии) и другие личные документы;
8) в случаях изменения в семейном положении, привлечения его или
близких родственников, к уголовной ответственности, выезда кого-либо из
них на постоянное местожительство за границу, доложить об этом рапортом
непосредственному начальнику в трехдневный срок;
9) отслужить в соответствующем органе не менее пяти лет после
окончания учебного заведения и прибыть к месту распределения в трехдневный
срок;
10) слушатель (курсант), отчисленный по неуспеваемости,
недисциплинированности, по собственному желанию, а также в случаях
досрочного расторжения контракта по основаниям, предусмотренным
законодательством Республики Казахстан, возместить государству бюджетные
средства, затраченные на обучение, включая выплату стипендий, питание и
вещевое довольствие в период его обучения. Сумма, подлежащая удержанию,
рассчитывается пропорционально за каждый полный месяц нахождения в учебном
заведении;
11) в случае отказа слушателя (курсанта) проходить службу в органах
внутренних дел после окончания учебного заведения или расторжения контракта
по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан,
возместить государству бюджетные средства, затраченные на обучение включая
выплату стипендии, питание и вещевое довольствие в период его обучения.
Сумма, подлежащая удержанию, рассматривается пропорционально за каждый
полный недослуженный месяц до окончания срока контракта.
За утрату и порчу имущества (оружия, спецтехники, служебного
удостоверения и т.д.) по вине слушателя (курсанта), он несет материальную
ответственность в соответствии с нормативными правовыми актами Республики
Казахстан, определяющими таковую.
12) особые условия: ________________________________________________
(указать дополнительные обязательства слушателя
__________________________________________________________________________
(курсанта) или сделать прочерк)
Основания изменения, расторжения и пролонгации контракта
6. Контракт, до истечения его срока, может быть расторгнут по
соглашению сторон или инициативе одной из сторон, а также по иным
основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан.
Контракт по инициативе одной из сторон может быть расторгнут, если
эта сторона предупредила другую сторону письменно за 30 дней до истечения
его срока, за исключением подпунктов "к", "м", "н", "о" пункта 91 Положения.
7. Условия контракта не могут быть изменены в одностороннем порядке.

8. Келісім-шарт 2 данада жасалады, олардың біреуі тыңдаушының (курсанттың) жеке ісінде сақталады.
Осы келісім-шартқа _________________________________________________
(тыңдаушының (курсанттың) оқу орнына тапсырған
____________________________________________________________________
жеке құжаттарының тізбесі)
____________________________________________________________________
______________________________________________________қоса беріледі.
9. Келісім-шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін жас маманды қызметке тағайындаған жердегі ішкі істер органымен жаңа келісім-шарт жасалады.
10. Егер тараптардың бірі келісім-шартта белгіленген мерзім аяқталғаннан кейін оның тоқтатылуын талап етпеген болса, ол сондай мерзімге ұзартылды деп есептеледі.
11. Осы келісім-шарттың тараптары арасында оның шарттарын орындау бойынша туындаған даулар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен шешіледі.
12. Білім беру ұйымының:
оқуға қабылдау туралы ________200__ жылғы "___"_________N_____
МО
келісім-шарттың мерзімін ұзарту туралы __________200__ жылғы
"____"___________N______
МО
келісім-шартты бұзу немесе тоқтату туралы _________200__ жылғы
"____"___________N_____
МО
бұйрықтары шықты.
Келісім-шартты бұзудың негізі_________________________________
____________________________________________________________________
13. Осы келісім-шартта көзделген міндеттемелерді орындамағаны және тиісті түрде орындамағаны үшін тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес  жауап береді.
Тыңдаушы (курсант)             Білім беру ұйымы
__________________________      ________________________
(қолы, күні)                        (қолы,  күні)
200_____ жылғы "____"________      200_______жылғы "___" _____
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2008 жылғы 15 наурыздағы
N 97 бұйрығына 4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 1 қаңтардағы
N 1 бұйрығына 12-қосымша
Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары
қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының
А Н Т Ы
Мен, Қазақстан Республикасының азаматы _______________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
ішкі істер органдарына қызметке қабылдана отырып:
Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын қатаң сақтауға, бастықтардың, командирлердің бұйрықтары мен нұсқауларын және өзіме жүктелген қызметтік міндеттерді адал атқаруға;
Қазақстан Республикасы азаматтарының конституциялық құқықтарын және бостандықтарын шектеуге жол бермеуге, оларды құқыққа қарсы әрекеттерден қорғауға;
Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарында белгіленген қоғамдық тәртіпті өз өмірімді аямастан қорғауға;
қызметке байланысты қиындықтарға шыдамдылықпен төзе білуге, адал, батыл, қырағы қызметкер болуға;
мемлекеттік және қызметтік құпияны сақтауға салтанатты түрде ант етемін.
Егер де мен осы антты бұзсам, Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауапкершілікті көтеруге әзірмін.
20__ жылғы "___" ____________          _______________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2008 жылғы 15 наурыздағы
N 97 бұйрығына 5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 1 қаңтардағы
N 1 бұйрығына 19-қосымша
Қызметтік тізім
Атағы _____________________________________________     __________
Атақ берілген күні 20__ ж. "___"_______  N_________    |          |

8. Контракт составляется в 2-х экземплярах, один из которых хранится
в личном деле слушателя (курсанта).
К настоящему контракту прилагается__________________________________
(опись личных документов слушателя
__________________________________________________________________________
(курсанта), переданных им в учебное заведение)
__________________________________________________________________________
9. По окончании срока действия контракта заключается новый контракт
с органом внутренних дел по месту назначения на службу молодого специалиста.
10. Если ни одна из сторон не потребовала прекращения контракта по
истечении установленного в нем срока, то контракт считается продленным на
тот же срок.
11. Споры между сторонами настоящего контракта, возникшим по поводу
исполнения его условий, разрешаются в предусмотренном законодательством
Республики Казахстан порядке.
12. Изданы приказы организации образования:
о приеме на учебу от "____" ____________ 200__ г. N _________
М.П.
о продлении срока контракта "____" ___________200__ г. N ________
М.П.
о расторжении или прекращении контракта "___" _____ 200__ г. N _____
М.П.
Основание расторжения контракта __________________________________________
__________________________________________________________________________
13. За неисполнение и ненадлежащее исполнение обязательств,
предусмотренных настоящим контрактом, стороны несут ответственность в
соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Слушатель (курсант)                         Организация образования
_________________________                    _____________________________
(фамилия, имя, отчество)                       (фамилия, имя, отчество)
_________________________                    _____________________________
слушателя (курсанта) или                       руководителя организации
_________________________                    _____________________________
законных представителей)                             образования)
_________________________                    _____________________________
(подпись, дата)                                 (подпись, дата)
"___" ______________ 20 ___ г.                 "____" ____________ 20__ г.
Приложение 4 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 15 марта 2008 года N 97
Приложение 12 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 января 2001 года N 1
Присяга
лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел
Республики Казахстан
Я, гражданин Республики Казахстан _________________________________,
(фамилия, имя, отчество)
поступая на службу в органы внутренних дел, торжественно клянусь:
строго соблюдать Конституцию и законодательство Республики Казахстан,
добросовестно выполнять приказы и указания начальников, командиров и
возложенные на меня служебные обязанности;
не допускать ограничения конституционных прав и свобод граждан
Республики Казахстан, защищать их от противоправных посягательств;
не щадя своей жизни, охранять установленный Конституцией и законами
Республики Казахстан общественный порядок;
достойно переносить связанные со службой трудности, быть честным,
мужественным, бдительным сотрудником;
хранить государственную и служебную тайны.
Если я нарушу принятую мною присягу, то готов нести ответственность,
установленную законодательством Республики Казахстан.
"___"_____________ 200_ г.                              __________________
(подпись)
Приложение 5 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 15 марта 2008 года N 97
Приложение 19 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 января 2001 года N 1
Послужной список
Звание __________________________________________________     ___________
Дата присвоения звания "_____"___________ 200___г. N_____    |           |
Фамилия, имя, отчество, личный номер ____________________    |           |
____________________________________________________________ |           |
Занимаемая должность _______________________________________ |    фото   |

Тегі, аты, әкесінің аты, жеке нөмірі_______________    | 3,5х4,5  |
___________________________________________________    | фотосурет|
Атқаратын лауазымы_________________________________    |          |
___________________________________________________    |          |
___________________________________________________    |__________|
Тағайындалған күні және бұйрықтың нөмірі 20__ ж. "___"______N_______
Туған күні, айы және жылы___________________________________________
Туған жері__________________________________________________________
Ұлты_______________________ Білімі__________________________________
(қашан және қандай оқу орнын бітірген)
____________________________________________________________________
Білімі бойынша мамандығы____________________________________________
Ғылыми дәрежесі_____________________________________________________
Қандай тілдерді біледі______________________________________________
Қарулы күштер қатарындағы қызметі___________________________________
Қай уақыттан бері құқық қорғау органдарында_________________________
Мемлекеттік наградалардың болуы_____________________________________
Соңғы аттестация қорытындысы________________________________________
БҰРЫНҒЫ ЖҰМЫСЫ
(барлық еңбек қызметінің өтілін қосқанда)
Барлық көтермелеулер және алынбаған жазаларының мән-жайы көрсетілген олардың саны
Кадр аппаратының басшысы____________________________________________
(атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2008 жылғы 15 наурыздағы
N 97 бұйрығына 6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 1 қаңтардағы
N 1 бұйрығына 23-қосымша
АТТЕСТАЦИЯЛЫҚ ПАРАҚ
1. Тегі, аты, әкесінің аты__________________________________________
2. Туған күні_______________________________________________________
3. Білімі___________________________________________________________
4. Мамандығы________________________________________________________
5. Аттестация сәтінде атқарып отырған лауазымы______________________
____________________________________________________________________
6. Атағы (дәрежелік шені)___________________________________________
7. Аттестациялық комиссияның шешімі_________________________________
____________________________________________________________________
8. Өзге де мәліметтер_______________________________________________
Аттестациялық комиссия төрағасы               ______________________
Аттестациялық комиссия хатшысы                ______________________
Аттестацияның өткізілген күні                 20__ жылғы "__"_______
Аттестациялық парақпен таныстым               ______________________
МО
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2008 жылғы 15 наурыздағы
N 97 бұйрығына 7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 1 қаңтардағы
N 1 бұйрығына 23-1-қосымша
ҚЫЗМЕТТІК МІНЕЗДЕМЕ
Қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты________________________________
Лауазымы____________________________________________________________
Тағайындалған күні _________________________________________________
Атағы (дәрежелік шені)______________________________________________
1. Лауазымдық міндеттерін атқаруы (қызметкер шешуге қатысқан негізгі мәселелердің тізбегі көрсетіледі; қызметтік міндеттерді орындаудағы тиімділігі және адалдығы, шығармашылық бастамашылығы азаматтармен жұмысы және т.б. бағаланады).
2. Заңдылықты, соның ішінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы, Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары қызметкерінің Ар-намыс кодексін, сондай-ақ қызметтік тәртіпті сақтауы (тәртіптік жазалар, заңдылықты, соның ішінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы, Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары қызметкерінің Ар-намыс кодексін, сондай-ақ қызметтік тәртіпті, ішкі қызметтік тәртіпті сақтауы туралы мәліметтер және т.б. көрсетіледі).
3. Жеке қасиеттері (қызметкердің коммуникабелділік, азаматтармен жұмыс істеу қабілеті, өзін-өзі жетілдіру қабілеті, ұйымдастырушылық қабілеттері және т.б. жеке қасиеттері сипатталады).
4. Қызметкер қызметінің қорытынды бағасы (қызметкер туралы тікелей басшысының пікірі көрсетіледі: атқарып отырған лауазымына сай немесе сай емес, жоғары немесе төмен лауазымға ұсынылуы мүмкін және т.б.).
5. Өзге де мәліметтер.*
Жетекшінің тегі, аты, әкесінің аты__________________________________
Лауазымы____________________________________________________________
Атағы_______________________________________________________________
Жылы, айы, күні_____________________________________________________
____________________________________________________________________
*Қызметтік мінездемеге ішкі істер органдары бөлімшелерінің ерекшеліктері ескеріле отырып, толықтыру енгізілуі мүмкін.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2008 жылғы 15 наурыздағы
N 97 бұйрығына 8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 1 қаңтардағы
N 1 бұйрығына 26-1-қосымша
Ішкі істер органдарынан қызметтен босату туралы
ХАБАРЛАМА
____________________________________________________________________
(арнаулы атағы, қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты)
200___жылғы "___"_____________бастап Сіз______________________
қарамағындасыз. Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруі туралы ереженің 59-тармағына сәйкес_____________________қарамағында болу мерзімі кемінде 15 күнді құрайды (Ішкі істер министрінің рұқсатымен кемінде екі ай). Сіз Ережеге сәйкес ішкі істер органдарынан келешекте қызметтен босатылатыныңыз туралы хабардар етілесіз.
Бастық:_____________________________________________________________
(қызметкердің тікелей бастығының лауазымы,
____________________________________________________________________
арнаулы атағы, тегі, қолы)
200___жылғы "_____"_______________________
Келісілді
Кадр аппаратының басшысы:___________________________________________
(лауазымы, арнаулы атағы, тегі, қолы)
____________________________________________________________________
200___жылғы "_____"_______________________
Келешекте қызметтен босатылатыным туралы шешіммен таныстым
____________________________________________________________________
(тегі және қолы)
Қызметкердің тұрғылықты жері бойынша 200__жылғы "___"_______________
алғаны туралы белгі қойылған хабарлама жіберілген хаттың шығыс N
___________және күні 200__жылғы "_____"____________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2008 жылғы 15 наурыздағы
N 97 бұйрығына 9-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 1 қаңтардағы
N 1 бұйрығына 27-қосымша
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруі туралы ереженің _________
тармағы бойынша
____________________________________________________________________
(арнаулы атағы, тегі, аты,
____________________________________________________________________
әкесінің аты, жеке нөмірі, атқаратын лауазымы)
____________________________________________________________________
ішкі істер органдарынан_____________________________________________
(запасқа немесе әскери есептен шығару арқылы)
___________________________________________________________босатуға
ҰСЫНЫМХАТ
Туған күні, айы мен жылы ___________________________________________
Білімі: а) жалпы жоғары_____________________________________________
б) арнаулы__________________________________________________________
в) әскери___________________________________________________________
Запас бойынша әскери атағын көрсете отырып, Қарулы Күштердегі, ҰҚК-дағы, ІӘ-дегі, ІІМ-дегі, басқа да әскерлер мен әскери құрамалардағы қызметі_______________________________________________
____________________________________________________________________
Еңбек сіңірген жылдарының есебіне сәйкес 20__ жылғы "____"__________
еңбек сіңірген жылдары:
күнтізбелік ______________, жеңілдікпен есептегенде ________________
МАЗМҰНЫ
Әскери қызметке жарамдылық дәрежесі_________________________________
______________________________________________________________
(Ұсынымхаттың сыртқы жағы)
Басшы құрамдағы адамға қатысты босату туралы әңгімені кім және қашан жүргізді______________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
__________________________________әскери есепке қою үшін жіберіледі.
Көтермелеу шаралары туралы ұсыныстар________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Отбасы жағдайы (балаларының жасы көрсетілген отбасы құрамы) ________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Бастық (командир) __________________________________________________
20__ жылғы "___"___________
Кадр аппаратының қорытындысы
Ұсынымхат бойынша шешім
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2008 жылғы 15 наурыздағы
N 97 бұйрығына 10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 1 қаңтардағы
N 1 бұйрығына 28-қосымша
БЕКІТЕМІН
____________________________________
(ішкі істер органының бастығы,
____________________________________
арнаулы атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
20____ жылғы "____" ________________
______________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)

____________________________________________________________ |  3,5х4,5  |
____________________________________________________________ |           |
Дата назначения и номер приказа "____"______ 200___г. N_____ |           |
Число, месяц и год                                           |___________|
рождения ___________________________________________________
Место рождения ___________________________________________________________
Национальность ________________ Образование ______________________________
Окончил___________________________________________________________________
(когда и что)
__________________________________________________________________________
Специальность по образованию _____________________________________________
Ученая степень ___________________________________________________________
Какими языками владеет ___________________________________________________
Служба в рядах Вооруженных сил ___________________________________________
С какого времени в правоохранительных органах ____________________________
Наличие государственных наград ___________________________________________
Вывода последней аттестации ______________________________________________
РАБОТА В ПРОШЛОМ
(включая стаж всю трудовую деятельность)
Количество поощрений и взысканий всего с указанием фабулы действующих
взысканий.
Руководитель кадрового аппарата _______________________________
(звание, Ф.И.О., подпись)
Приложение 6 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 15 марта 2008 года N 97
Приложение 23 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 января 2001 года N 1
АТТЕСТАЦИОННЫЙ ЛИСТ
1. Фамилия, имя, отчество ________________________________________________
2. Дата рождения "____" __________________________________________________
3. Образование ___________________________________________________________
4. Специальность _________________________________________________________
5. Занимаемая должность на момент аттестации _____________________________
__________________________________________________________________________
6. Звание (классный чин) _________________________________________________
7. Решение аттестационной комиссии _______________________________________
__________________________________________________________________________
8. Иные сведения _________________________________________________________
Председатель аттестационной комиссии          _____________
Секретарь аттестационной комиссии             _____________
Дата проведения аттестации                    "____" ________ 200__ года.
С аттестационным листом ознакомился ______________________________________
МП
Приложение 7 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 15 марта 2008 года N 97
Приложение 23-1 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 января 2001 года N 1
СЛУЖЕБНАЯ ХАРАКТЕРИСТИКА
Ф.И.О. сотрудника ________________________________________________________
Должность ________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Дата назначения __________________________________________________________
Звание (классный чин) ____________________________________________________
1. Исполнение должностных обязанностей (приводится перечень ocнoвныx
вопросов, в решении которых принимал участие сотрудник; оценивается
эффективность и добросовестность исполнения служебных обязанностей,
творческая инициатива, работа с гражданами и др.).
2. Соблюдение законности, в том числе антикоррупционного
законодательства, Кодекса чести сотрудника органа внутренних дел Республики
Казахстан, а также служебной дисциплины (указываются сведения о
дисциплинарных взысканиях, соблюдении законности, в том числе
антикоррупционного законодательства, Кодекса чести сотрудника органа
внутренних дел, а также служебной дисциплины, внутреннего служебного
распорядка и др.).
3. Личностные качества (характеризуются личностные качества
сотрудника: коммуникабельность, способность работать с гражданами,
способность к самосовершенствованию, организаторские способности и др.).
4. Итоговая оценка деятельности сотрудника (указывается мнение
непосредственного руководителя о сотруднике: соответствует занимаемой
должности либо не соответствует, может быть рекомендован на вышестоящую
или нижестоящую должность и др.).
5. Иные сведения.*
Ф.И.О. руководителя _____ __________________
Должность _______________ __________________
Звание __________________ __________________
Дата    "___" ___________ 200_ года
___________________________
* В служебную характеристику могут быть включены дополнения с учетом
специфики подразделений органов внутренних дел.
Приложение 8 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 15 марта 2008 года N 97
Приложение 26-1 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 января 2001 года N 1
УВЕДОМЛЕНИЕ
об увольнении из органов внутренних дел
__________________________________________________________
(специальное звание, фамилия, имя, отчество сотрудника)
С "___"________ 200___г. Вы находитесь в распоряжении
_________________________ В соответствии с пунктом 59 Положения о
прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов
внутренних дел Республики Казахстан срок нахождения в распоряжении
составляет не более 15 дней (с разрешения Министра внутренних дел не более
двух месяцев). Вы ставитесь в известность о предстоящем увольнении из
органов внутренних дел в соответствии с Положением.
Начальник: _______________________________________________________________
(должность непосредственного начальника
_______________________________________________________________
сотрудника, специальное звание, фамилия, подпись)
"_____" _____________________ 200__ г.
Согласовано
Руководитель кадрового аппарата:
_______________________________________________________________
(должность, специальное звание,
_______________________________________________________________
фамилия, подпись)
"_____" ______________________ 200__ г.
С решением о предстоящем увольнении ознакомлен ___________________________
(фамилия и роспись)
N исх. письма _______ и дата "___"_______ 200__ г. направления уведомления
по месту жительства сотрудника с отметкой о получении "___"_______ 200__ г.
Приложение 9 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 15 марта 2008 года N 97
Приложение 27 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 января 2001 года N 1
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
к увольнению из органов внутренних дел ___________________________________
(в запас или со снятием с воинского учета)
по пункту __________________________________ Положения о прохождении
службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел
Республики Казахстан _____________________________________________________
(специальное звание, фамилия, имя, отчество, личный
__________________________________________________________________________
номер, занимаемая должность)
Число, месяц и год рождения ______________________________________________
Образование: а)общее высшее ______________________________________________
б) специальное ______________________________________________
в) военное __________________________________________________
Служба в ВС, КНБ, ВВ, МВД, других войсках и воинских формированиях с
указанием воинского звания по запасу______________________________________
__________________________________________________________________________
Выслуга лет согласно расчету выслуги на "____" ______________ 200_ года:
календарная_____________________, в льготном исчислении__________________.
СОДЕРЖАНИЕ
Степень годности к военной службе___________________________________
__________________________________________________________________________
(оборотная сторона представления)
Когда и кем проведена беседа об увольнении в отношении лица
начальствующего состава
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Подлежит направлению на воинский учет в___________________________________
__________________________________________________________________________
Предложения о мерах поощрения
_______________________________________________
Семейное положение (состав семьи с указанием возраста детей)
___________________________________
__________________________________________________________________________
Начальник (командир)____________________________
__________________________________________
"____" ____________ 200__ года
Заключение кадрового аппарата
Решение по представлению
Приложение 10 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 15 марта 2008 года N 97
Приложение 28 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 января 2001 года N 1
УТВЕРЖДАЮ
______________________________________
(начальник органа внутренних дел,
______________________________________
специальное звание, инициалы, фамилия,
подпись)
"_____" ____________ 200__ года
СПИСОК
лиц рядового и начальствующего состава
____________________________________________________,
(наименование органа внутренних дел)