Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есептілікті ұсыну нысандары бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық банкі басқармасының 2008 жылғы 22 тамыздағы N 70 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 26 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5312 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2009 жылғы 25 мамырдағы N 49 қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.05.25 N 49 қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келтіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың жылдық қаржылық есеп беру тәртібі, нысандары және ұсыну мерзімдері туралы" 2004 жылғы 15 желтоқсандағы N 177 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3364 тіркелген; Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4702 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына қаржылық есептілік нысандары бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 44 қаулысымен енгізілген өзгерістерімен және толықтыруларымен қоса) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
1-қосымшада:
"Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Берілген ұзақ мерзімді заемдар (күмәнді борыштар бойынша резервтерді шегергенде)";
"Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша бюджетке қойылатын талаптар" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Берілген қысқа мерзімді заемдар (күмәнді борыштар бойынша резервтерді шегергенде)";
"Сауда бағалы қағаздары (ықтимал ысырапқа арналған резервтерді шегергенде)" деген жолдағы "(ықтимал ысырапқа арналған резервтерді шегергенде)" деген сөздер алынып тасталсын;
3-қосымшада:
"алатын сыйақы түріндегі есептелген кірістер" және "сыйақы төлеу шығыстары" деген жол алынып тасталсын;
"Операциялық активтердегі (ұлғаю) азаю:" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Берілген ұзақ мерзімді заемдардың (ұлғаюы) азаюы";
"болашақ кезеңдер шығыстарының (ұлғаюы) азаюы" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Берілген қысқа мерзімді заемдардың (ұлғаюы) азаюы";

О внесении дополнений и изменений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по формам представления финансовой отчетности организациями, осуществляющими брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 августа 2008 года № 70. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 сентября 2008 года № 5312. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 мая 2009 года N 49
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 25.05.2009 N 49 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
В целях приведения нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан в соответствие с законодательством Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 декабря 2004 года № 177 "О порядке, формах и сроках представления годовой финансовой отчетности организациями, осуществляющими брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3364; с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 апреля 2007 года № 44 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по формам финансовой отчетности", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4702) внести следующие дополнения и изменения:
в приложении 1 :
после строки "Инвестиции в капитал других юридических лиц" дополнить строкой следующего содержания:
"Долгосрочные займы предоставленные (за вычетом резервов по сомнительным долгам)";
после строки "Требования к бюджету по налогам и другим обязательным платежам в бюджет" дополнить строкой следующего содержания:
"Краткосрочные займы предоставленные (за вычетом резервов по сомнительным долгам)";
в строке "Торговые ценные бумаги (за вычетом резервов на возможные потери)" слова "(за вычетом резервов на возможные потери)" исключить;
в приложении 3 :
строки "доходы, начисленные в виде вознаграждения к получению" и "расходы на выплату вознаграждения" исключить;
после строки "(Увеличение) уменьшение в операционных активах:" дополнить строкой следующего содержания:
"(увеличение) уменьшение предоставленных долгосрочных займов";
после строки "(увеличение) уменьшение расходов будущих периодов" дополнить строкой следующего содержания:
"(увеличение) уменьшение предоставленных краткосрочных займов";

5-қосымша мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Түсіндірме жазбадағы, қаржылық есептілікте келтірілген баптарды жіктеу қажет болған кезде халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарына сәйкес олардың мағынасын түсіндіретін ақпаратпен толықтырылады.".
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есеп беру тізбесі, нысандары және ұсыну мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы " 2004 жылғы 15 желтоқсандағы N 178 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3373 тіркелген; Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4640 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына қаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті электрондық тасымалдауыштарда ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 19 наурыздағы N 27 , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4702 тіркелген, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына қаржылық есептілік нысандары бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 44 қаулыларымен енгізілген өзгерістерімен және толықтыруларымен қоса) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есеп беру тізбесі, нысандары және ұсыну мерзімдері туралы нұсқаулықта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Нұсқаулық "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңдарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді.";
1-тарау мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Брокер-дилерлердің қаржылық есептілігі Қазақстан Республикасының заңнамасында, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарында және осы Нұсқаулықта белгіленген тәртіппен жасалады.";
1-қосымшада:
" Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар " деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Берілген ұзақ мерзімді заемдар (күмәнді борыштар бойынша резервтерді шегергенде)";
" Алдағы кезеңдердің шығыстары " деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Берілген қысқа мерзімді заемдар (күмәнді борыштар бойынша резервтерді шегергенде)";
" Сауда бағалы қағаздары (ықтимал ысырапқа арналған резервтерді шегергенде) " деген жолдағы " (ықтимал ысырапқа арналған резервтерді шегергенде) " деген сөздер алынып тасталсын.

приложение 5 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. В пояснительной записке классификация статей, приведенная в финансовой отчетности, при необходимости, дополняется информацией, поясняющей их смысл в соответствии с требованиями международных стандартов финансовой отчетности.".
2. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 декабря 2004 года № 178 "Об утверждении Инструкции о перечне, формах и сроках представления финансовой отчетности организациями, осуществляющими брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3373; с изменениями и дополнениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 марта 2007 года № 27 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам представления финансовой отчетности финансовыми организациями на электронных носителях", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4640, от 30 апреля 2007 года № 44 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по формам финансовой отчетности", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4702) внести следующие изменения и дополнения:
в Инструкции о перечне, формах и сроках представления финансовой отчетности организациями, осуществляющими брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, утвержденной указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законами Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" от 30 марта 1995 года, "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" от 28 февраля 2007 года, "О рынке ценных бумаг" от 2 июля 2003 года, а также другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.";
главу 1 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Финансовая отчетность брокеров-дилеров составляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, международными стандартами финансовой отчетности и настоящей Инструкцией.";
в приложении 1 :
после строки "Инвестиции в капитал других юридических лиц" дополнить строкой следующего содержания:
"Долгосрочные займы предоставленные (за вычетом резервов по сомнительным долгам)";
после строки "Расходы будущих периодов" дополнить строкой следующего содержания:
"Краткосрочные займы предоставленные (за вычетом резервов по сомнительным долгам)";
в строке "Торговые ценные бумаги (за вычетом резервов на возможные потери)" слова "(за вычетом резервов на возможные потери)" исключить.

3. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
4. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігіне және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
5. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдары осы қаулыны алған күннен бастап үш күндік мерзімде оны банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, жинақтаушы зейнетақы қорларына, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, сақтандыру брокерлеріне, Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларына және арнайы қаржы компанияларына жіберсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ақышевқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                         Ә. Сәйденов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігінің Төрайымы
Бахмутова Е.Л. _____________
2008 жылғы 3 қыркүйек

3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Территориальным филиалам Национального Банка Республики Казахстан в трехдневный срок со дня получения настоящего постановления довести его до сведения организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, накопительных пенсионных фондов, страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, профессиональных участников рынка ценных бумаг Республики Казахстан и специальных финансовых компаний.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Акишева Д.Т.
Председатель
Национального Банка                        А. Сайденов
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Агентства Республики
Казахстан по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых организаций
__________________ Бахмутова Е.Л.
"___" _____________ 2008 года