Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы" 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 137 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 29 қазандағы N 167 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 25 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5373 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 30 сәуірдегі № 59 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.04.30 № 59 Қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Бағалы қағаздар рыногын реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы" 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 137 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2335 тіркелген ) Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 2335 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Бағалы қағаздар портфелін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 137 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2004 жылғы 25 қазандағы N 298 қаулысымен ( Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3230 тіркелген, 2005 жылы Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған, N 9-13, 42-құжат ), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы" 2003 жылы 21 сәуірдегі N 137 қаулысына толықтырулар мен өзгеріс енгізу туралы" 2006 жылғы 15 сәуірдегі N 97 қаулысымен ( Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4230 тіркелген), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы" 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 137 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2006 жылғы 12 тамыздағы N 149 қаулысымен ( Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4392 тіркелген, 2006 жылғы 29 қыркүйектегі "Заң газеті" газетінің N 174 (980) санында жарияланған), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 21 сәуірдегі  N 137 қаулысына толықтыру мен өзгеріс енгізу туралы" 2007 жылғы 30 наурыздағы N 69 қаулысымен ( Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4641 тіркелген, 2007 жылғы наурыз-сәуірде Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында, 2007 жылғы 1 шілдедегі "Заң газеті" газетінің N 82 (1111) санында жарияланған) енгізілген өзгерістерімен және толықтыруларымен бірге мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру ережесiнде:

О внесении дополнений и изменений в Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 137 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 октября 2008 года № 167. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 ноября 2008 года № 5373. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 апреля 2010 года № 59
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30.04.2010 № 59 (порядок введения в действие см. п. 2).
В целях совершенствования законодательства Республики Казахстан, регулирующего рынок ценных бумаг, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 137 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2335) с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Агентства от 25 октября 2004 года № 298 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 137 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по управлению портфелем ценных бумаг", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 2335" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3230, опубликованным в 2005 году в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, № 9-13, ст. 42), постановлением Правления Агентства от 15 апреля 2006 года № 97 "О внесении дополнений и изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 137 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4230), постановлением Правления Агентства от 12 августа 2006 года № 149 "О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 137 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4392, опубликованным 29 сентября 2006 года в газете "Юридическая газета" № 174 (1154)), постановлением Правления Агентства от 30 марта 2007 года № 69 "О внесении дополнения и изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 137 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4641, опубликованным в марте-апреле 2007 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, 1 июля 2007 года в газете "Юридическая газета" № 82 (1285)), следующие дополнения и изменения:
в Правилах осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем, утвержденные указанным постановлением:

1-тармақтың 4) тармақшасында:
"клиенттің активтерiмен" деген сөздерден кейін "немесе инвестициялық портфельді басқарушының меншікті активтерімен" деген сөздермен толықтырылсын;
"инвестициялық портфельді басқарушының" деген сөздерден кейін "клиенттің" деген сөз алынып тасталсын;
4-тармақта "басқарушының" деген сөз "инвестициялық портфельді басқарушының (бұдан әрі – басқарушы)" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1. Басқарушы өз клиенттеріне тиесілі ақшаны есепке алу және сақтау үшін бағалы қағаздар рыногында кастодиандық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар және келесі талаптардың біріне сәйкес келетін онымен аффилирленбеген банктерде банк шоттарын ашады:
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша ВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе "Moody's Investors Service", "Fitch" агенттіктерінің немесе олардың еншілес рейтингтік ұйымдарының (бұдан әрі – басқа рейтингтік агенттіктер) осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар;
Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына енгізілген эмитент банктер болып табылады.";
5-2-тармақта "ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді жеке рейтингі "А-" санатынан ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "А3" санатынан ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) төмен емес" деген сөздер "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-" санатынан төмен емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді жеке рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар" деген сөздермен ауыстырылсын;
18-тармақта :
"клиенттiң активтерiне" деген сөздерден кейін "және басқарушының меншікті активтеріне" деген сөздермен толықтырылсын;
"басқарушының инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi жұмыстарды орындауға қолданылып жүрген бiлiктiк куәлiктерi бар және басқарушының ішкі құжаттарына сәйкес осындай шешiмдердi қабылдауға уәкiлеттi қызметкерлерi" деген сөздер "басқарушының ішкі құжаттарына сәйкес осындай шешiмдердi қабылдауға уәкiлеттi басқарушының қызметкерлерi қабылдауға" деген сөздермен ауыстырылсын;
19-тармақтың 1) тармақшасында "клиенттiң" деген сөз алынып тасталсын;
20-тармақта :
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) атқаратын лауазымдарын көрсете отырып, ұсынысты жасаған тұлғалардың қойған қолы;";
мынадай мазмұндағы 4), 5), 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"4) ұсынысты беру үшін пайдаланылған ақпаратты талдау нәтижелері;
5) инвестициялық шешімнің ұсынылған нұсқалары;
6) қаржылық құралдың түрін, көлемін, бағаларының ауқымын, кірістілік деңгейін және басқа сипаттамаларын (шарттарын) көрсете отырып осы құралды сипаттау;

в подпункте 4) пункта 1 :
после слов "активами клиента" дополнить словами "или с собственными активами управляющего инвестиционным портфелем";
слова "данного клиента" исключить;
пункт 4 после слова "управляющим" дополнить словами "инвестиционным портфелем (далее - управляющий)";
пункт 5-1 изложить в следующей редакции:
"5-1. Управляющий открывает банковские счета для учета и хранения денег, принадлежащих его клиентам, в не аффилированных с ним банках, обладающих лицензией на осуществление кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг и соответствующих одному из следующих условий:
имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня агентств "Moody's Investors Service", "Fitch", или их дочерних рейтинговых организаций (далее - другие рейтинговые агентства);
являются банками-эмитентами, включенными в первую категорию сектора "акции" официального списка фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан.";
в пункте 5-2 слова "(по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service")" заменить словами "по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств";
в пункте 18 :
после слов "активов клиента" дополнить словами "и собственных активов управляющего";
слова "обладающие действующими квалификационными свидетельствами на выполнение работ по управлению инвестиционным портфелем и" исключить;
в подпункте 1) пункта 19 слово "клиента" исключить;
в пункте 20 :
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) подписи лиц, составивших рекомендацию, с указанием их занимаемых должностей;";
дополнить подпунктами 4), 5), 6) и 7) следующего содержания:
"4) результаты анализа информации, использованной для выдачи рекомендации;
5) предлагаемые варианты инвестиционного решения;
6) описание финансового инструмента с указанием вида, объема, диапазона цен, уровня доходности и других характеристик (условий) данного инструмента;

7) басқарушымен әзірленген инвестициялық декларацияға сәйкес жасауға ұсынылған мәмілені жасау мақсаты болуы тиіс.";
21-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) атқаратын лауазымдарын көрсете отырып, инвестициялық шешімді қабылдаған тұлғалардың қойған қолы;";
мынадай мазмұндағы 25-3-тармақпен толықтырылсын:
"25-3. Басқарушы есепті тоқсаннан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей тоқсан сайын қаржылық есептілікті мемлекеттік және орыс тілінде мерзімді баспасөз басылымдарында және (немесе) Интернет желісіндегі меншікті веб-сайтында жариялайды.
Басқарушының қаржылық есептілігін жариялау үшін он бес мың данадан кем емес тиражбен шығарылатын және Қазақстан Республикасының барлық аумағында таралатын мерзімді баспасөз басылымдары пайдаланады.
Интернет желісіндегі басқарушының веб-сайтында қаржылық есептілікті жариялау үшін осы ақпаратты орналастыру күні және уақыты көрсетіледі. Басқарушының қаржылық есептілігі басқарушының веб-сайтындағы мұрағатта сақталады.".
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді.
3. Инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде өзінің ішкі құжаттарын осы қаулының талаптарына сәйкес келтірсін.
4. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (М.Ж. Хаджиева):
1) Заң департаментiмен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне және "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне жіберсін.
5. Агенттік Төрайымының қызметі (А.Ә. Кенже) Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында осы қаулыны жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                                     Е. Бахмутова

7) цель заключения предлагаемой к совершению сделки в соответствии с инвестиционной декларацией, разработанной управляющим.";
подпункт 9) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"9) подписи лиц, принявших инвестиционное решение, с указанием их занимаемых должностей;";
дополнить пунктом 25-3 следующего содержания:
"25-3. Управляющий ежеквартально, не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом, публикует финансовую отчетность на государственном и русском языках в периодических печатных изданиях и (или) на собственном веб-сайте в сети Интернет.
Для публикации финансовой отчетности управляющего используются периодические печатные издания, выпускаемые тиражом не менее пятнадцати тысяч экземпляров и распространяемые на всей территории Республики Казахстан.
При публикации финансовой отчетности на веб-сайте управляющего в сети Интернет указываются дата и время размещения данной информации. Финансовая отчетность управляющего хранится в архиве на веб-сайте управляющего.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Организациям, осуществляющим деятельность по управлению инвестиционным портфелем, в течение тридцати календарных дней со дня введения в действие настоящего постановления привести свои внутренние документы в соответствие с требованиями данного постановления.
4. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Хаджиева М.Ж.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                               Е. Бахмутова