Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен банктер, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату ережелерін бекіту туралы" 1999 жылғы 28 наурыздағы N 37 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 24 қазандағы N 84 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 28 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5379 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 14 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 03.02.2014 № 14 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Банктік сәйкестендіру кодтарының құрылымын және Қазақстан Республикасының төлем жүйелерінің қатысушыларын сәйкестендіру тәртібін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен банктер, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату ережелерін бекіту туралы" 1999 жылғы 28 наурыздағы N 37 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 754 тіркелген; Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1274 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 28 наурыздағы N 37 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі мен екінші деңгейдегі банктердің, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың арасында корреспонденттік қатынастар орнату жөніндегі ережелерге өзгерістерді бекіту туралы" 2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 355 , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1744 тіркелген "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен екінші деңгейдегі банктер, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату ережелерін бекіту туралы" 1999 жылғы 28 наурыздағы N 37 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2001 жылғы 20 желтоқсандағы N 542 , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1888 тіркелген "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі мен екінші деңгейдегі банктердің, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың арасында корреспонденттік қатынастар орнату жөніндегі ережелерді бекіту туралы" 1999 жылғы 28 наурыздағы N 37 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2002 жылғы 13 мамырдағы N 172 , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2489 тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2003 жылғы 26 қыркүйектегі N 253-254 (23553) жарияланған "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 754 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі мен екінші деңгейдегі банктердің, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың арасында корреспонденттік қатынастар орнату жөніндегі ережені бекіту туралы" 1999 жылғы 28 наурыздағы N 37 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" 2003 жылғы 11 тамыздағы N 293 , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3173 тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2004 жылғы 6 қарашадағы N 274 (23909) жарияланған "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 754 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі мен екінші деңгейдегі банктердің, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың арасында корреспонденттік қатынастар орнату жөніндегі ережелерді бекіту туралы" 1999 жылғы 28 наурыздағы N 37 қаулысына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1771 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Клиринг ұйымдарының-банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін инспекциялауды жүргізу тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту жөнінде" 2001 жылғы 8 қазандағы N 383 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2004 жылғы 25 қыркүйектегі N 136 , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3993 тіркелген "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бөлімшелерінің арасында функцияларды бөлуге байланысты мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 17 қарашадағы N 147 , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4407 тіркелген, 2006 жылғы 19 қазанда "Заң газеті" газетінің N 185 (991) жарияланған "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде банктік шоттарды жүргізу және инкассалық өкімдерді орындау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2006 жылғы 12 тамыздағы N 74 , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4831 тіркелген, "Заң газетінің" 2007 жылғы 10 тамыздағы N 122 (1151) жарияланған "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен банктер, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату ережелерін бекіту туралы" 1999 жылғы 28 наурыздағы N 37 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 25 маусымдағы N 66 қаулыларымен енгізілген өзгерістерімен және толықтыруларымен қоса) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі мен банктердің, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың арасында корреспонденттік қатынастар орнату жөніндегі ережелерде:
5-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) банктік сәйкестендіру коды - ақша аудару не төлеу туралы нұсқауды ұсынған кезде банктерді және Қазақстан Республикасы төлем жүйелерінің қатысушылары - ұйымдарды сәйкестендіруге арналған символдардың тізбегі;";
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 марта 1999 года № 37 "Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 октября 2008 года № 84. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 ноября 2008 года № 5379. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 14
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 03.02.2014 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования структуры банковских идентификационных кодов и порядка идентификации участников платежных систем Республики Казахстан, Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 марта 1999 года № 37 "Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 754; с изменениями и дополнениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2000 года № 355 "Об утверждении изменений в Правила установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками второго уровня, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 марта 1999 года № 37", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1274, от 20 декабря 2001 года № 542 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан "Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками второго уровня, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" от 28 марта 1999 года № 37", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1744, от 13 мая 2002 года № 172 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 марта 1999 года № 37 "Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками второго уровня, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1888, от 11 августа 2003 года № 293 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 марта 1999 года № 37 "Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками второго уровня, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 754", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2489, опубликованным 27 сентября 2003 года в газете "Казахстанская правда" № 279 (24219), от 25 сентября 2004 года № 136 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 марта 1999 года № 37 "Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками второго уровня, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 754, а также в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 октября 2001 года № 383 "Об утверждении Инструкции о порядке проведения инспектирования деятельности клиринговых организаций - организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 1771", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3173, опубликованным 6 ноября 2004 года в газете "Казахстанская правда" № 254 (24564), от 17 ноября 2005 года № 147 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам, связанным с разделением функций между подразделениями Национального Банка Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3993, от 12 августа 2006 года № 74 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам ведения банковских счетов в Национальном Банке Республики Казахстан и исполнения инкассовых распоряжений", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4407, опубликованным 19 октября 2006 года в газете "Юридическая газета" № 185 (1165), от 25 июня 2007 года № 66 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 марта 1999 года № 37 "Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4831, опубликованным 10 августа 2007 года в газете "Юридическая газета" № 122 (1325) внести следующие изменения и дополнения:
в Правилах установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 5 :
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) банковский идентификационный код - последовательность символов, предназначенная для идентификации банков и организаций - участников платежных систем Республики Казахстан при предъявлении указаний о переводе либо выплате денег;";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:

"4) банктік сәйкестендіру кодтарының анықтамалығы - банктер мен ұйымдардың жүйеге келтірілген, олардың банктік сәйкестендіру кодтары және басқа деректемелері бар тізбесі.";
8-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8-3. Банкпен, ұйыммен не Ұлттық Банктің еншілес ұйымымен корреспонденттік шот шартын жасағаннан кейін Ұлттық Банк оларға банктік сәйкестендіру кодын және жеке сәйкестендіру кодын береді.
Банктік сәйкестендіру кодын беруді Ұлттық Банктің банктер мен ұйымдардың корреспонденттік шоттарын жүргізетін бөлімшесі (бұдан әрі - банктердің корреспонденттік шоттарын жүргізетін бөлімше) осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес жүргізеді.
Банкте немесе ұйымда ISO-ның (International Organization for Standartion) 9362: Ваnk Identifier Code халықаралық стандартына сәйкес берілген банктік сәйкестендіру коды болған кезде, банк немесе ұйым осы банктік сәйкестендіру кодын оны банктердің корреспонденттік шоттарын жүргізетін бөлімше банктік сәйкестендіру кодтарының анықтамалығына енгізгеннен кейін Қазақстан Республикасының аумағында пайдаланады. Осындай банктік сәйкестендіру коды латын әліпбиінің сегіз не он бір әріптік-цифрлық символдарынан тұруы мүмкін.
Банк немесе ұйым ISO-ның (International Organization for Standartion) 9362: Ваnk Identifier Code халықаралық стандартына сәйкес берілген банктік сәйкестендіру кодын Қазақстан Республикасының аумағында пайдалану туралы өтініш жасаған жағдайда Ұлттық Банк берген банктік сәйкестендіру коды жойылады.
Банк немесе ұйым өздерінің деректемелері (банктің немесе ұйымның атауы, салық төлеушінің тіркеу нөмірі, бизнес сәйкестендіру нөмірі) өзгерген кезде бұл туралы он жұмыс күні ішінде растау құжаттарын бере отырып, Ұлттық Банкке жазбаша хабарлайды.
Банктердің корреспонденттік шоттарын жүргізетін бөлімше алынған ақпарат негізінде банктік сәйкестендіру кодтарының анықтамалығына өзгерістер енгізеді.
Банктердің корреспонденттік шоттарын жүргізетін бөлімше апта сайын (әрбір бейсенбіде) банктік сәйкестендіру кодтарының анықтамалығын банктерге, ұйымдарға және Ұлттық Банктің құрылымдық бөлімшелеріне таратуды жүзеге асырады, сондай-ақ оны Ұлттық Банктің сайтына орналастырады. Банктік сәйкестендіру кодтарының анықтамалығын жоспардан тыс таратуға рұқсат етіледі.
Банктердің корреспонденттік шоттарын жүргізетін бөлімше корреспонденттік шот ашылғаннан кейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей тиісті салық қызметі органдарына хабарларды кепілдікпен жеткізуді қамтамасыз ететін электрондық байланыс арналары арқылы сәйкестендіру нөмірін көрсете отырып корреспонденттік шоттың ашылғаны туралы хабарлайды.
Техникалық проблемалардың туындауына байланысты осындай электрондық байланыс арналары арқылы корреспонденттік шоттың ашылғаны туралы хабарлауға мүмкін болмаған кезде хабарлама қағазға басылып салық төлеуші орналасқан (тұратын) жер бойынша салық органына үш жұмыс күні ішінде жіберіледі.";

"4) справочник банковских идентификационных кодов - систематизированный перечень банков и организаций, содержащий их банковские идентификационные коды и другие реквизиты;";
пункт 8-3 изложить в следующей редакции:
"8-3. После заключения договора корреспондентского счета с банком, организацией, либо дочерней организацией Национального Банка, Национальный Банк присваивает им банковский идентификационный код и индивидуальный идентификационный код.
Присвоение банковского идентификационного кода производится подразделением Национального Банка, ведущим корреспондентские счета банков и организаций (далее - подразделение, ведущее корреспондентские счета банков), в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.
При наличии у банка или организации банковского идентификационного кода, присвоенного в соответствии с международным стандартом ISO (International Organization for Standartization) 9362: Bank Identifier Code, банк или организация использует данный банковский идентификационный код на территории Республики Казахстан после включения его подразделением, ведущим корреспондентские счета банков, в справочник банковских идентификационных кодов. Такой банковский идентификационный код может состоять из восьми либо одиннадцати буквенно-цифровых символов латинского алфавита.
Банковский идентификационной код, присвоенный Национальным Банком, аннулируется в случае обращения банка или организации об использовании на территории Республики Казахстан банковского идентификационного кода, присвоенного в соответствии с международным стандартом ISO (International Organization for Standartization) 9362: Bank Identifier Code).
Банк или организация при изменении своих реквизитов (наименования банка и организации, регистрационного номера налогоплательщика, бизнес идентификационного номера) в течение десяти рабочих дней письменно уведомляет об этом Национальный Банк с приложением подтверждающих документов.
На основании полученной информации подразделением, ведущим корреспондентские счета банков, вносятся изменения в справочник банковских идентификационных кодов.
Подразделение, ведущее корреспондентские счета банков, еженедельно (каждый четверг), осуществляет рассылку справочника банковских идентификационных кодов банкам, организациям и структурным подразделениям Национального Банка, а также размещает его на сайте Национального Банка. Допускается внеплановая рассылка справочника банковских идентификационных кодов.
Не позднее одного рабочего дня, следующего за днем открытия корреспондентского счета подразделение, ведущее корреспондентские счета банков, уведомляет соответствующие органы налоговой службы посредством электронных каналов связи, обеспечивающих гарантированную доставку сообщений, об открытии корреспондентского счета, с указанием идентификационного номера.
При невозможности уведомления об открытии корреспондентского счета посредством таких электронных каналов связи из-за технических проблем уведомление направляется на бумажном носителе в налоговый орган по месту нахождения (жительства) налогоплательщика в течение трех рабочих дней.";

8-3-1-тармақ алынып тасталсын;
1-қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкімен банктердің, сондай-ақ
банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың
арасында корреспонденттік қатынастар
орнату жөніндегі ережелерге 1-қосымша
Банктік сәйкестендіру кодының құрылымы
1. Банктік сәйкестендіру кодының құрылымы сегіз әріптік-цифрлық разрядтан тұрады, мұндағы:
1) бірінші, екінші, үшінші және төртінші разрядтар - банктің банк атауының төрт әріптік символынан тұратын бірегей коды. Банктің оның құрылтай құжаттарында көрсетілген атауына сәйкес келетін қысқартылған атауы пайдаланылады және латын әріптерімен белгіленеді. Банктің бірегей коды банкпен келісім бойынша беріледі;
2) бесінші және алтыншы разрядтар - елдің коды. Қазақстан Республикасының халықаралық коды - KZ пайдаланылады;
3) жетінші және сегізінші разрядтар - банк орналасқан жердің (қала, аймақ) әріптік-цифрлық символынан тұратын коды. Жетінші разряд Алматы қаласында орналасқан банктер үшін "К" мәнін, Қазақстанның аймақтық банктері үшін "2" мәнін қабылдайды, сегізінші разряд аймақ немесе қала ішіндегі қосымша бөлімшені айқындайды және "0" және "1" цифрлары мен "О" әрпін қоспағанда, кез келген мәнді қабылдай алады.".
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.09.25 N 91 қаулысымен.
2. Осы қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күннен кейін қолданысқа енгізілетін 3-тармағын қоспағанда осы қаулы 2010 жылғы 7 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.09.25 N 91 қаулысымен.
3. Екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі - банктер)
1) 2009 жылғы 1 маусымға дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне:
ISO-ның (International Organization for Standartion) 9362: Ваnk Identifier Code халықаралық стандартына сәйкес берілген банктік сәйкестендіру кодын оны 2010 жылғы 7 маусымға дейін төлем және өзге құжаттарда нақты пайдаланбастан банктік сәйкестендіру кодтарының анықтамалығына енгізу туралы өтініш;
осы қаулыда көзделген банктік сәйкестендіру кодының құрылымына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банктік сәйкестендіру кодын оны 2010 жылғы 7 маусымға дейін төлем және өзге құжаттарда нақты пайдаланбастан беруі туралы өтініш ұсынсын;

пункт 8-3-1 исключить;
приложение 1 изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Правилам установления
корреспондентских
отношений между Национальным Банком
Республики Казахстан
и банками, а также организациями,
осуществляющими
отдельные виды банковских операций
Структура банковского идентификационного кода
1. Структура банковского идентификационного кода банка состоит из восьми буквенно-цифровых разрядов, где:
1) первый, второй, третий и четвертый разряды - уникальный код банка, состоящий из четырех буквенных символов наименования банка. Используется сокращенное наименование банка соответствующее его наименованию, указанному в учредительных документах, и обозначается латинскими буквами. Уникальный код банка присваивается по согласованию с банком;
2) пятый и шестой разряды - код страны. Используется международный код Республики Казахстан - KZ;
3) седьмой и восьмой разряды - код месторасположения (город, регион) банка, состоящий из буквенно-цифровых символов. Седьмой разряд для банков, находящихся в городе Алматы, принимает значение - "К", для региональных банков Казахстана - "2", восьмой разряд определяет дополнительное подразделение внутри региона или города и может принимать любое значение, за исключением цифр "0" и "1" и буквы "O".".
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 25.09.2009 № 91 (вводятся в действие со 02.11.2009).
2. Настоящее постановление вводится в действие с 7 июня 2010 года, за исключением пункта 3, который вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 25.09.2009 № 91 (вводятся в действие со 02.11.2009).
3. Банкам второго уровня и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций (далее - банки):
1) в срок до 1 июня 2009 года представить в Национальный Банк Республики Казахстан:
заявления о включении, при наличии, банковского идентификационного кода, присвоенного в соответствии с международным стандартом ISO (International Organization for Standartization) 9362: Bank Identifier Code в справочник банковских идентификационных кодов, без фактического его использования в платежных и иных документах до 7 июня 2010 года;
заявления о присвоении Национальным Банком Республики Казахстан банковского идентификационного кода в соответствии со структурой банковского идентификационного кода, предусмотренной настоящим постановлением, без фактического его использования в платежных и иных документах до 7 июня 2010 года;

2) 2009 жылғы 1 шілдеге дейінгі мерзімде банктің операциялық рәсімдерін айқындайтын ішкі құжаттарына өзгерістер енгізу және осы қаулыда көзделген банктік сәйкестендіру кодының құрылымына көшуді жүзеге асыру мақсатында бағдарламалық қамтамасыз етуді пысықтау жөніндегі дайындық іс-шараларын жүргізсін.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.09.25 N 91 қаулысымен.
4. Үшінші тұлғалардың клиенттердің банкте сақтаулы банк шоттарынан ақша алу туралы және клиенттің банк шотына ISO-ның (International Organization for Standartion) 9362: Ваnk Identifier Code халықаралық стандартына сәйкес келетін банктік сәйкестендіру кодын пайдалануға көшкенге дейін ұсынылған нұсқауларын банктер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен 2010 жылғы 7 маусымнан бастап, банктердің осы құжаттарда көрсетілген банктік сәйкестендіру кодтарын дербес өзгерту мүмкіндігімен орындайды.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.09.25 N 91 қаулысымен.
5. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төлем жүйелері департаменті (Мұсаев Р.Н.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ресей Федерациясындағы өкілдігіне, екінші деңгейдегі банктерге, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіне жіберсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары М.М. Сартбаевқа жүктелсін.
Ұ лттық Банк
Төрағасы                                         Ә.Сәйденов

2) в срок до 1 июля 2009 года провести подготовительные мероприятия по внесению изменений во внутренние документы, определяющие операционные процедуры банка, и доработке программного обеспечения в целях реализации перехода на структуру банковского идентификационного кода, предусмотренную настоящим постановлением.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 25.09.2009 № 91 (вводятся в действие со 02.11.2009).
4. Указания третьих лиц об изъятии денег с банковских счетов клиентов, хранящиеся в банке и предъявленные к банковскому счету клиента до перехода на использование банковского идентификационного кода, соответствующего международному стандарту ISO (International Organization for Standartization) 9362: Bank Identifier Code, исполняются банками с 7 июня 2010 года в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, с возможностью самостоятельного исправления банками банковских идентификационных кодов, указанных в данных документах.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 25.09.2009 № 91 (вводятся в действие со 02.11.2009).
5. Департаменту платежных систем Национального Банка Республики Казахстан (Мусаев Р.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов и представительства Национального Банка Республики Казахстан в Российской Федерации, банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций и Министерства финансов Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сартбаева М.М.
Председатель
Национального Банка                        А. Сайденов