Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін Қазақстан Республикасының резиденті емес - заңды тұлғалар үшін ең аз рейтингті, осы рейтингті беретін рейтинг агенттіктерінің тізбесін белгілеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы N 304 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 55 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау Агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 29 қазандағы N 163 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 9 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5390 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012 № 385 қаулысымен (04.02.2012 бастап қолданысқа енгізіледі).
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қ аржы ұ йымдарыны ң қ ызметін реттейтін нормативтік құқ ы қ ты қ актілерді жетілдіру ма қ сатында Қ аза қ стан Республикасы Қ аржы нары ғ ын
ж ә не қ аржы ұ йымдарын реттеу мен қ ада ғ алау агенттігіні ң (б ұ дан ә рі – Агенттік) Бас қ армасы Қ АУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының " Болу қ ажеттілігі қ аржы ұ йымдарыны ң қ ызметін реттейтін Қ аза қ стан Республикасыны ң за ң намасына с ә йкес талап етілетін Қ аза қ стан Республикасыны ң резиденті емес -
за ң ды т ұ л ғ алар ү шін е ң аз рейтингті, осы рейтингті беретін рейтинг агенттіктеріні ң тізбесін белгілеу, сондай-а қ Қ аза қ стан Республикасы
Қ аржы нары ғ ын ж ә не қ аржы ұ йымдарын реттеу мен қ ада ғ алау агенттігі
Бас қ армасыны ң 2004 жыл ғ ы 25 қ азанда ғ ы N 304 қ аулысына ө згеріс енгізу туралы" 2006 жылғ ы 25 а қ пандағы N 55 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4139 тіркелген), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін Қазақстан Республикасының резиденті емес - заңды тұлғалар үшін ең аз рейтингті, осы рейтингті беретін рейтинг агенттіктерінің тізбесін белгілеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы N 304 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 55 қаулысына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" 2006 жылғы 12 тамыздағы N 159 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4400 тіркелген, 2006 жылғы 24 қазанда "Заң газеті" газетінде N 187 (993) жарияланған), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін Қазақстан Республикасының резиденті емес - заңды тұлғалар үшін ең аз рейтингті, осы рейтингті беретін рейтинг агенттіктерінің тізбесін белгілеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы N 304 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 55 қаулысына толықтырулар мен өзгеріс енгізу туралы" 2007 жылғы 25 маусымдағы N 186 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4818 тіркелген), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін Қазақстан Республикасының резиденті емес - заңды тұлғалар үшін ең аз рейтингті, осы рейтингті беретін рейтинг агенттіктерінің тізбесін белгілеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы N 304 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 55 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2007 жылғы 30 қарашадағы N 255 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5066 тіркелген) қаулыларымен енгізілген өзгерістер мен толықтырулармен бірге мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
3-тарма қ та ", құрылу тарихы туралы мәліметтерді, рейтинг бағалауын тағайындау критерийлерін және әдістемесін, олар көрсететін қызметтер тізбесін көрсететін веб-сайтқа иеленген, сондай-ақ рейтинг қызметі үш жылдан кем емес жүзеге асыратын және мерзімдік рейтинг агенттіктердің қызметтеріне шолу жасау бойынша мамандандырылған "Interactive Data Credit Ratings-International" басылымына енгізілген" деген сөздер алынып тасталсын;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 55 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц – нерезидентов Республики Казахстан, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг, а также о внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 октября 2004 года № 304"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 октября 2008 года № 163. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 декабря 2008 года № 5390. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 385 (вводится в действие с 04.02.2012).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность финансовых организаций, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 55 «Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц – нерезидентов Республики Казахстан, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг, а также о внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 октября 2004 года № 304» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4139), с изменениями и дополнениями, внесенными постановлениями Правления Агентства от 12 августа 2006 года № 159 «О внесении изменения и дополнения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 55 «Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц - нерезидентов Республики Казахстан, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг, а также о внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансовых организаций от 25 октября 2004 года № 304» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4400, опубликованное в газете «Юридическая газета» от 24 октября 2006 года № 187 (1167), от 25 июня 2007 года № 186 «О внесении дополнений и изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 55 «Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг, а также о внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансовых организаций от 25 октября 2004 года № 304» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4818), от 30 ноября 2007 года № 255 «О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 55 «Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг, а также о внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 октября 2004 года № 304» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5066) следующие изменения и дополнения:
в пункте 3 слова «, обладающих веб-сайтом с указанием на нем сведений об истории создания, критериев и методологии присвоения рейтинговых оценок, перечня предоставляемых ими услуг, а также осуществляющих рейтинговую деятельность не менее трех лет и включенных в периодическое специализированное издание по обзору деятельности рейтинговых агентств «Interactive Data Credit Ratings-International» исключить;

мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Рейтинг агенттіктері тізбесіне кем дегенде бес Еуропалық ода қ елдерінде сырт қ ы кредиттік ба ғ алау институттары (External Credit Assessment Institutions) ретінде таныл ғ ан рейтинг агенттігтері немесе келесі талаптар ғ а с ә йкес рейтинг агенттігтері енгізіледі:
1) рейтинг агенттігі мерзімдік рейтинг агенттіктердің қызметтеріне шолу жасау бойынша мамандандырылған "Interactive Data Credit Ratings-International" басылымына енгізілген ;
2) рейтинг агенттігі ж ү йелі негізде кем дегенде со ңғ ы ү ш жыл рейтингтеу объектілеріне рейтинг та ғ айындайды (жа ң артады);
3) рейтинг агенттігі жар ғ ылы қ капиталыны ң е ң т ө менгі м ө лшері
ж ү з жетпіс миллион те ң геден кем емес баламалы қ соманы құ райды;
4) рейтинг агенттігі рейтингті та ғ айында ғ ан ж ә не жа ң арт қ ан
ұ йымдарды ң саны отыздан, оны ң ішінде со ңғ ы ү ш жылда жиырмадан кем болмауы тиіс, оны ң ішінде бесеуден кем емесі банктер, са қ тандыру
( қ айта са қ тандыру) ұ йымдары, инвестициялы қ бас қ аруды ж ү зеге асыратын компания, немесе жина қ таушы зейнета қ ы қ оры болып табылады;
5) рейтинг агенттігі негізгі қ ызмет ретінде рейтингтерді
та ғ айындайды, сондай-а қ , қ осымша рейтинг агенттігіні ң негізгі қ ызметі м ә селелері бойынша  талдамалы қ қ ызметті ж ү зеге асыра алады ж ә не консалтингтік қ ызмет к ө рсете алады;
6) рейтингтік ба ғ алауын та ғ айындау ә дістемесі мына шарттар ғ а
с ә йкес келеді:
рейтингтік ба ғ алауды аны қ тау ғ а ы қ пал ететін барлы қ сапалы қ ж ә не санды қ факторлар ескеріледі, ол б ұ рын ғ ы рейтингтік ба ғ алауды
аны қ та ғ ан кезде сол факторларды ң ма ң ыздылы ғ ын растайтын, тарихи деректер негізінде жасал ғ ан статистикалы қ есептеулермен растал ғ ан;
рейтингті та ғ айындау ү шін сапалы қ ж ә не санды қ факторларды статистикалы қ талдау модельдері, оны ң ішінде рейтингтік ба ғ алау трансформациясыны ң матрицалары ж ә не олар ғ а с ә йкес дефолт де ң гейі
(ы қ тималдылы ғ ы) негізінде қ олданылады;
7) рейтингтік ба ғ алауына ы қ пал ететін т ә уекел факторларыны ң санды қ ж ә не сапалы қ к ө рсеткіштеріне қ атысты бастап қ ы а қ паратты ң шынайлы ғ ын, сондай-а қ , оларды ң рейтингтік ба ғ алауды аны қ тау
ма қ сатында ғ ы ө зектілігін тексеру р ә сімдері қ олданылады;
8) рейтинг агенттігімен рейтингі та ғ айындалатын (расталатын)
ұ йымдар рейтинг агенттігімен аффилирленген т ұ л ғ а болып табылмайды;
9) рейтинг агенттігіні ң корпоративтік бас қ ару ж ә не ішкі ба қ ылау ж ө ніндегі ішкі құ жаттар рейтинг агенттігіні ң ә дістемесінде к ө зделген сапалы қ ж ә не санды қ факторларды қ оспа ғ анда, ө зге факторларды ң рейтингтік ба ғ алауды та ғ айындау  процесіне ы қ палын шектейді;

дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
«3-1. В перечень рейтинговых агентств включаются рейтинговые агентства, которые признаны в качестве внешних кредитных оценочных институтов (External Credit Assessment Institutions) не менее чем в пяти странах Европейского союза или рейтинговые агентства,  соответствующие следующим требованиям:
1) рейтинговое агентство включено в периодическое специализированное издание по обзору деятельности рейтинговых агентств «Interactive Data Credit Ratings-International»;
2) рейтинговое агентство присваивает (обновляет) рейтинги объектам рейтингования на регулярной основе не менее трех последних лет;
3) минимальный размер уставного капитала рейтингового агентства составляет сумму не менее эквивалентной ста семидесяти миллионам тенге;
4) количество организаций, которым рейтинговое агентство присваивало и обновляло рейтинг не менее тридцати, в том числе за последние три года не менее двадцати, из них не менее пяти являлись банками, страховыми (перестраховочными) организациями, компаниями, осуществляющими инвестиционное управление, или накопительными пенсионными фондами;
5) рейтинговое агентство присваивает рейтинги в качестве основной деятельности, а также может дополнительно осуществлять аналитическую деятельность и оказывать консалтинговые услуги по вопросам основной деятельности рейтингового агентства;
6) методология присвоения рейтинговых оценок соответствует следующим условиям:
учитываются все качественные и количественные факторы, влияющие на определение рейтинговой оценки, что подтверждается статистическими расчетами, проведенными на основе исторических данных, свидетельствующими о существенности таких факторов при определении рейтинговых оценок в прошлом;
используются модели статистического анализа количественных и качественных факторов для присвоения рейтингов, в том числе на основе матриц трансформации рейтинговых оценок и соответствующих им уровней (вероятностей) дефолтов;
7) применяются процедуры проверки достоверности первичной информации в отношении количественных и качественных показателей факторов риска, влияющих на рейтинговую оценку, а также их актуальности для целей определения рейтинговой оценки;
8) организации, которым рейтинговое агентство присваивает (подтверждает) рейтинг, не являются с рейтинговым агентством аффилиированными лицами;
9) внутренние документы рейтингового агентства по корпоративному управлению и внутреннему контролю ограничивают влияние на процесс присвоения рейтинговых оценок иных факторов, за исключением количественных и качественных, предусмотренных в методологии рейтингового агентства;

10) тікелей рейтинг та ғ айындау ж ө ніндегі ж ұ мыспен ш ұғ ылданатын рейтинг агенттігі қ ызметкерлеріні ң тиісті жо ғ ары техникалы қ (экономикалы қ ) білімі мен қ аржылы қ ж ә не/немесе кредиттік талдау не
т ә уекелдерді бас қ ару саласында кем дегенде ү ш жыл ж ұ мыс т ә жірибесі болуы тиіс;
11) рейтинг агенттігіні ң ішкі құ жаттары а қ паратты ң қ ор ғ алуын
ж ә не құ пиялылы ғ ын қ амтамасыз ететін р ә сімді к ө здейді;
12) рейтинг агенттігі , рейтинг бағалауын тағайындау әдістемесінің принциптері туралы, олар көрсететін қызметтер тізбесін және тағайындалған рейтинг бағалауын көрсететін меншікті веб-сайтқа иеленген. ";
қосымшада:
"Capital Intelligence" бағанасының реттік нөмірі 4-жолда
"
ЛА-
"
деген ба ғ аны мынадай редакцияда жазылсын:
"
АА-
"
2. Осы қ аулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
3. Стратегия ж ә не талдау департаменті (Н.А. Ә бдірахманов):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жіберсін.
4. Агенттік Төрайымының қызметі (А.А. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қ аулыны ң орындалуын ба қ ылау Агенттік Т ө райымыны ң орынбасары Қ .Б. Қ ожахметовке ж ү ктелсін.
Төрайым                                          Е. Бахмутова

10) персонал рейтингового агентства, непосредственно занимающийся присвоением рейтингов, имеет соответствующее высшее техническое (экономическое) образование и обладает не менее чем трехлетним опытом работы в области финансового и/или кредитного анализа либо управления рисками;
11) внутренние документы рейтингового агентства предусматривают процедуру, обеспечивающую защиту и конфиденциальность информации;
12) рейтинговое агентство обладает собственным веб-сайтом с указанием на нем сведений о принципах методологии присвоения рейтинговых оценок, перечня предоставляемых услуг и присвоенных рейтинговых оценок.»;
в приложении :
в строке, порядковый номер 4, столбца «Capital Intelligence» графу
"
ЛА-
"
изложить в следующей редакции:
"
АА-
".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц «Ассоциация финансистов Казахстана».
4. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Кожахметова К.Б.
Председатель                               Е. Бахмутова