Банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қолданатын компьютер жүйелерінің бақылау чегінің нысанын және мазмұнын белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 31 желтоқсандағы N 117 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 3 ақпанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5526 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 26 ақпандағы № 39 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.02.2018 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексінің 649-бабына сәйкес, банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қолданатын компьютер жүйелерінің бақылау чегінің нысанын және мазмұнын белгілеу мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – банк) үшін компьютер жүйелерінің қолма-қол ақша арқылы ақшалай есеп айырысуды жүзеге асыру кезінде берілетін бақылау чегінің мынадай міндетті деректемелері белгіленсін:
1) банктің (құрылымдық бөлімшенің) атауы;
2) банктің (құрылымдық бөлімшенің) салық төлеушісінің тіркеу нөмірі;
3) банктің (құрылымдық бөлімшенің) бизнес сәйкестендіру нөмірі;
4) компьютер жүйесінің салық органындағы тіркеу нөмірі;
5) компьютер жүйелерінің бақылау чегінің банкте (құрылымдық бөлімшеде) берілген реттік нөмірі;
6) операция жүргізу күні және уақыты;
7) операцияның атауы;
8) әрбір жүргізілген операцияның сомасы;
9) жүргізілген операциялар бойынша жалпы қорытынды;
10) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде көзделген басқа деректемелер.
2. Компьютер жүйелерінің бақылау чегінде қосымша бақылау-касса машинасын шығарған зауыттың техникалық құжаттамасында көзделген деректер, оның ішінде қосылған құн салығының сомасы туралы деректер болады.
3. Компьютер жүйелерінің бақылау чегінің тік бұрышты пішіні болады.
4. Осы қаулы 2010 жылғы 13 тамыздан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың 3) тармақшасын қоспағанда ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
5. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Банктік компьютер жүйелерінің бақылау чегінің нысанын және мазмұнын белгілеу туралы" 2002 жылғы 18 желтоқсандағы N 488 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2134 тіркелген) күші жойылды деп танылсын;

Об установлении формы и содержания контрольного чека компьютерных систем, применяемых банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года N 117. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 февраля 2009 года N 5526. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 февраля 2018 года № 39.
Сноска. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.02.2018 № 39 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 649 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), в целях установления формы и содержания контрольного чека компьютерных систем, применяемых банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Установить для банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (далее – банк) следующие обязательные реквизиты контрольного чека компьютерных систем, выдаваемого при осуществлении денежных расчетов посредством наличных денег:
1) наименование банка (структурного подразделения);
2) регистрационный номер налогоплательщика банка (структурного подразделения);
3) бизнес идентификационный номер банка (структурного подразделения);
4) регистрационный номер компьютерной системы в налоговом органе;
5) порядковый номер контрольного чека компьютерных систем, присвоенный в банке (структурном подразделении);
6) дата и время проведения операции;
7) наименование операции;
8) сумма каждой проведенной операции;
9) общий итог по проведенным операциям;
10) другие реквизиты, предусмотренные нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан.
2. Контрольный чек компьютерных систем может дополнительно содержать данные, предусмотренные технической документацией завода-изготовителя контрольно-кассовой машины, в том числе о сумме налога на добавленную стоимость.
3. Контрольный чек компьютерных систем имеет прямоугольную форму.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня официального опубликования, за исключением подпункта 3) пункта 1, который вводится в действие с 13 августа 2010 года.
5. Со дня введения в действие настоящего постановления:
1) признать утратившим силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 18 декабря 2002 года № 488 "Об установлении формы и содержания контрольного чека банковских компьютерных систем" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2134);

2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сәйкестендіру нөмірлерінің мәселелері жөніндегі кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 2007 жылғы 20 шілдедегі N 76 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4880 тіркелген, "Заң газеті" газетінің 2007 жылғы 5 қыркүйектегі N 135 (1164) жарияланған) қосымшаның 8-тармағы алынып тасталсын.
6. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігіне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне және банктерге жіберсін.
7. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басшылығының қызметін қамтамасыз ету басқармасы (Терентьев А.Л.) Бухгалтерлік есеп департаментінен (Шалғымбаева Н.Т.) жариялауға өтінім алған күннен бастап үш күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауға шаралар қабылдасын.
8. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ақышевқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Ә. Сәйденов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
____________________ Б. Жәмішев
2009 жылғы 21 қаңтар

2) пункт 8 приложения к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 июля 2007 года № 76 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров" (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4880, опубликованному 5 сентября 2007 года в газете "Юридическая газета" № 135 (1338) исключить.
6. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", банков.
7. Управлению по обеспечению деятельности руководства Национального Банка Республики Казахстан (Терентьев А.Л.) в трехдневный срок со дня получения от Департамента бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.) заявки на опубликование принять меры к официальному опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Акишева Д.Т.
Председатель
Национального Банка
А. Сайденов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
_________________ Жамишев Б.Б.
21 января 2009 год