Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау минитрінің 2009 жылғы 26 қаңтардағы N 26-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде 2009 жылғы 25 ақпанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5566 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 3 қарашадағы N 323-ө Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009.11.03 N 323-ө Бұйрығымен.
"Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету стандарттары бекітілсін.
2. Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қызметтер департаменті (Манабаева Қ.А.) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін заңнамада белгіленген тәртіппен қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Г.А. Ділімбетоваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                     Б. Сапарбаев
"КЕЛІСІЛДІ"                           "КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының        Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі        Білім және ғылым министрі
____________ Ж. Досқалиев        ____________ Ж. Түймебаев
30 қаңтар 2009 жыл               3 ақпан 2009 жыл
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2009 жылғы 26 қаңтардағы
№ 26-ө бұйрығымен бекітілген
Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету стандарты
Жалпы ережелер
1. Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету стандарты (бұдан әрі - Стандарт) - "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес әзірленді.
2. Осы Стандарт психо-неврологиялық патологиясы бар балаларға (бұдан әрі - балалар) халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсететін субъектілерге (бұдан әрі - арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсететін субъектілер) қолданылады.
3. Осы Стандартта балаларға, олардың жеке қажеттіліктері ескеріле отырып көрсетілетін арнаулы әлеуметтік қызметтердің негізгі түрлері, көлемі мен оларды көрсетудің шарттары белгіленген.
2. Арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсететін субъектілер

Об утверждении стандарта оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 января 2009 года № 26-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 февраля 2009 года № 5566. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 ноября 2009 года № 323-п.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 03.11.2009 № 323-п (вводится в действие с 01.01.2010).
В соответствии с подпунктом 2) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года "О специальных социальных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый стандарт оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения.
2. Департаменту социальной помощи и социальных услуг (Манабаева К.А.) в установленном законодательном порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Дилимбетову Г.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Сапарбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
_____________ Ж. Доскалиев
30 января 2009 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
_____________ Ж. Туймебаев
3 февраля 2009 года
Утвержден
приказом Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 26 января 2009 года № 26-п
Стандарт оказания специальных социальных услуг
в области социальной защиты
1. Общие положения
1. Стандарт оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты (далее - Стандарт) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О специальных социальных услугах".
2. Настоящий Стандарт распространяется на субъекты, оказывающие специальные социальные услуги в области социальной защиты населения (далее - субъекты, оказывающие специальные социальные услуги), детям с психоневрологическими патологиями (далее - дети).
3. В настоящем Стандарте установлены основные виды специальных социальных услуг, оказываемых детям с учетом их индивидуальных потребностей, объемы и условия их предоставления.
2. Субъекты, предоставляющие специальные социальные услуги

4. Арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсететін субъектілерге:
1) балалардың стационар жағдайында тұрақты немесе уақытша тұруына арналған медицниалық-әлеуметтік мекемелер (ұйымдар) (бұдан әрі – стационарлық үлгідегі ұйым);
2) балалардың күндізгі болуына арналған медициналық-әлеуметтік мекемелер (ұйымдар) (бұдан әрі – жартылай стационарлық үлгідегі ұйым);
3) балаларға үйде қызмет көрсетуге арналған, үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімшелері жатады.
Арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсететін субъектілердің бұл тізбесі түпкілікті болып табылмайды.
3. Арнаулы әлеуметтік қызметтердің негізгі түрлері
5. Арнаулы әлеуметтік қызметтер өздерінің нысанына қарай:
1) балалардың жеке қажеттіліктеріне қарай, олардың тұрмыстағы тыныс-тіршілігін қолдауға бағытталған әлеуметтік-тұрмыстық қызметтерге;
2) баланың жеке жай-күйін ескере отырып, балалардың денсаулығын қолдауға және жақсартуға бағытталған әлеуметтік-медициналық қызметтерге;
3) балалардың жеке қажеттіліктерін ескере отырып, олардың психологиялық жай-күйін түзеуді көздейтін әлеуметтік-психологиялық қызметтерге;
4) балалардың физиологиялық мүмкіндіктері мен ақыл-ой қабілетін ескере отырып, білім алудағы қажеттіліктері ерекше балаларды педагогикалық түзеуге және оқытуға бағытталған әлеуметтік-педагогикалық қызметтерге;
5) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес балалардың өмір сүру деңгейін қолдауға және жақсартуға бағытталған әлеуметтік-экономикалық қызметтерге;
6) құқықтық мәртебесін қолдауға немесе өзгертуге, заңгерлік көмек көрсетуге, балалардың заңды құқығы мен мүддесін қорғауға бағытталған әлеуметтік-құқықтық қызметтерге бөлінеді.
6. Әлеуметтік-тұрмыстық қызметтердің тізбесі:
1) стационарлық үлгідегі ұйымдарды қоспағанда, барлық үлгідегі ұйымдар жағдайында көрсетілетін:
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жеңілдіктер мен әлеуметтік-тұрмыстық қамтамасыз ету басымдықтарын алуға жәрдемдесу.
2) стационарлық үлгідегі ұйымдарда көрсетілетін:
оңалту және емдеу іс-шараларын, еңбекпен емдеу және оқу қызметін, мәдени және тұрмыстық қызмет көрсетуді ұйымдастыру үшін тұрғынжай, оның ішінде бір балаға кемінде 4 шаршы метр жатын бөлмелерін, жиһаз, орынжай, мамандандырылған жабдықтар беру;
Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен табиғи нормаларға сәйкес диеталық тамақтандыруды қоса, тамақ ұсыну;
осы Стандартқа қоса берілген нормаларға сәйкес жұмсақ инвентарь беру (киім, аяқ киім, ішкиім мен төсек жабдықтарын) беру;
емдеуге, оқуға, мәдени іс-шараларға қатысу үшін балаларды тасымалдау кезінде көлік беру;
салт-дәстүр қызметтерін ұйымдастыру (қайтыс болған балалардың туыстары болмаған немесе олар жерлегісі келмеген кезде);
денсаулық жағдайы бойынша әдеттегі, оның ішінде, төсектен тұру, төсекке жату, киіну және шешіну, жуыну, тамақ ішу, сусын ішу, дәретхананы немесе ыдысты пайдалану, қозғалып жүру, тісін немесе жағын күту, көзәйнекті немесе есту аппаратын қолдану, тырнағын алу сияқты күнделікті рәсімдерді орындауға қабілетсіз балаларға жеке қызмет көрсету және гигиеналық сипаттағы әлеуметтік-тұрмыстық қызметтерді көрсету;
хат жазуға және оқуға көмек көрсету.

4. К субъектам, оказывающим специальные социальные услуги относятся:
1) медико-социальные учреждения (организации), предназначенные для постоянного или временного проживания детей в условиях стационара (далее - организация стационарного типа);
2) медико-социальные учреждения (организации), предназначенные для дневного пребывания детей (далее - организации полустационарного типа);
3) отделения социальной помощи на дому, предназначенные для надомного обслуживания детей.
Данный перечень субъектов, предоставляющих специальные социальные услуги, не является исчерпывающим.
3. Основные виды, объем и условия
предоставления специальных социальных услуг
5. Специальные социальные услуги в зависимости от их назначения подразделяются на:
1) социально-бытовые услуги, направленные на поддержание жизнедеятельности детей в быту, исходя из их индивидуальных потребностей;
2) социально-медицинские услуги, направленные на поддержание и улучшение здоровья детей c учетом индивидуального состояния ребенка;
3) социально-психологические услуги, предусматривающие коррекцию психологического состояния детей с учетом их индивидуальных потребностей;
4) социально-педагогические услуги, направленные на педагогическую коррекцию и обучение детей с особыми образовательными потребностями с учетом их физических возможностей и умственных способностей;
5) социально-экономические услуги, направленные на поддержание и улучшение жизненного уровня детей в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
6) социально-правовые услуги, направленные на поддержание или изменение правового статуса, оказание юридической помощи, защиту законных прав и интересов детей.
6. Перечень социально-бытовых услуг:
1) предоставляемых в условиях организаций всех типов, за исключением организаций стационарного типа:
содействие в получении предусмотренных законодательством Республики Казахстан льгот и преимуществ в социально-бытовом обеспечении;
2) предоставляемых в условиях организации стационарного типа:
предоставление жилой площади, в том числе для спальных комнат не менее 4 квадратных метров на ребенка, помещений для организации реабилитационных и лечебных мероприятий, мебели, специализированного оборудования, лечебно-трудовой и учебной деятельности, культурного и бытового обслуживания;
предоставление питания, включая диетическое питание, в соответствии с натуральными нормами, утвержденными Правительством Республики Казахстан;
предоставление мягкого инвентаря (одежды, обуви, нательного белья и постельных принадлежностей) согласно прилагаемым к настоящему Стандарту нормам;
предоставление транспорта при перевозе детей для лечения, обучения, участия в культурных мероприятиях;
организация ритуальных услуг (при отсутствии у умерших детей родственников или их нежелании заняться погребением);
оказание социально-бытовых услуг индивидуального обслуживающего и гигиенического характера детям, неспособным по состоянию здоровья выполнять обычные житейские процедуры, в том числе такие действия, как встать с постели, лечь в постель, одеться и раздеться, умыться, принять пищу, пить, пользоваться туалетом или судном, передвигаться, ухаживать за зубами или челюстью, пользоваться очками или слуховыми аппаратами, стричь ногти;
оказание помощи в написании и прочтении писем;

3) жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдар жағдайында көрсетілетін:
оңалту және емдеу іс-шараларын, еңбекпен емдеу және оқу қызметін, мәдени және тұрмыстық қызмет көрсетуді ұйымдастыру үшін орынжайлар мен жиһаз беру;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген нормаларға сәйкес диеталық тамақтандыруды қоса, ас әзірлеу және беру;
осы Стандартқа қоса берілген нормаларға сәйкес жұмсақ инвентарь беру (киім, аяқ киім, ішкиім мен төсек жабдықтарын) беру;
емдеуге, оқуға, мәдени іс-шараларға қатысу үшін балаларды тасымалдау кезінде көлік беру.
4) үйде әлеуметтік қызмет көрсету бөлімшелері көрсететін:
жеке қызмет көрсету және гигиеналық сипаттағы әлеуметтік-тұрмыстық (төсектен тұру, төсекке жату, киіну және шешіну, жуыну, тамақ ішу, сусын ішу, дәретхананы немесе ыдысты пайдалану, үйде және үйден тыс жерде қозғалып жүру, тісін немесе жағын күту, көзәйнекті немесе есту аппаратын қолдану, тырнағын алу) қызметтерді көрсету;
үйден тыс жерде ілесіп жүру.
7. Әлеуметтік-медициналық қызметтердің тізбесі:
1) барлық үлгідегі ұйымдар жағдайында көрсетілетін:
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген әлеуметтік-медициналық қызметтерді алуға көмек көрсету;
дәрігерге дейін алғашқы көмек көрсету;
дәрігерлердің қорытындысы бойынша емдік заттармен және медициналық нысандағы бұйымдармен қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
денсаулығына байланысты рәсімдерді жүргізу (дәрі қабылдау, тамшыларды тамызу және тағы басқа);
емдеу-сауықтыру іс-шараларын ұйымдастыру;
емдеу-еңбек қызметін ұйымдастыру;
шұғыл медициналық-психологиялық көмекті ұйымдастыру;
медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізуге жәрдемдесу;
оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес медициналық-әлеуметтік сипаттағы оңалту іс-шараларын жүргізу;
протез-ортопедиялық және есту-протез көмегін алуға жәрдемдесу;
әлеуметтік-медициналық мәселелер бойынша (тамақтану және тұрғын үй гигиенасы, артық салмақтан, зиянды әдеттерден арылу, психосексуалдық даму және басқалары) консультация беру;
жасына қарай бейімделу мәселелерін шешу үшін санитарлық-ағарту жұмысын жүргізу;
2) стационарлық үлгідегі ұйымдарда көрсетілетін:
медициналық-әлеуметтік зерттеп тексеруді жүргізу;
алғашқы медициналық тексеру және алғашқы санитарлық өңдеу жүргізу;
алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсету;
шұғыл медициналық-психологиялық көмекті ұйымдастыру;
тегін медициналық көмектің кепілді көлемін көрсетуге жәрдемдесу;
ауруханаға жатқызу, дәрігерлердің қорытындысы бойынша санаторлық-курорттық емдеуге жіберуге жәрдемдесу (оның ішінде жеңілдікті шарттармен);
медициналық қызметке лицензиясы болса, емдеуші дәрігердің тағайындауына сәйкес медициналық рәсімдерді жүргізу (тері асты және бұлшық етке дәрілік препараттарды жіберу, компресс қою, қайта орау, ойылған жерлерді, жарақат бетін өңдеу; тазалау клизмаларын орындау, зертханалық тексеру жүргізуге қажетті материалдарды алу, катетерді және басқа да медициналық бұйымдарды пайдалануға көмек көрсету);
балалар денсаулығының жай-күйін ескере отырып, күтімді, оның ішінде санитарлық гигиеналық қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету (ысқылау, жуындыру, гигиеналық бұлаулар, тырнағын алу, шашын тарау);
денсаулығының жай-күйін қадағалау (дене ыстығын, артериалдық қысымын өлшеу);
медициналық көрсетілімдер мен балалардың жас ерекшеліктеріне қарай "денсаулық топтарын" қалыптастыру және оның жұмысын ұйымдастыру;

3) предоставляемых в условиях организации полустационарного типа:
предоставление помещений и мебели для организации реабилитационных и лечебных мероприятий, лечебно-трудовой и учебной деятельности, культурного и бытового обслуживания;
предоставление питания, включая диетическое питание, в соответствии с натуральными нормами, утвержденными Правительством Республики Казахстан;
предоставление мягкого инвентаря (постельных принадлежностей) согласно прилагаемым к настоящему Стандарту нормам;
предоставление транспорта при перевозе детей для лечения, обучения, участия в культурных мероприятиях;
4) предоставляемых отделениями социальной помощи на дому:
оказание социально-бытовых услуг индивидуального обслуживающего и гигиенического характера (встать с постели, лечь в постель, одеться и раздеться, умыться, принять пищу, пить, пользоваться туалетом или судном, передвигаться по дому, ухаживать за зубами или челюстью, пользоваться очками или слуховыми аппаратами, стричь ногти и так далее);
сопровождение вне дома.
7. Перечень социально-медицинских услуг:
1) предоставляемых в условиях организации всех типов:
оказание помощи в получении предусмотренных законодательством Республики Казахстан социально-медицинских услуг;
оказание первой доврачебной помощи;
содействие в обеспечении по заключению врачей лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения;
проведение процедур, связанных со здоровьем (прием лекарств, закапывание капель и другое);
организация лечебно-оздоровительных мероприятий;
организация лечебно-трудовой деятельности;
организация экстренной медико-психологической помощи;
содействие в проведении медико-социальной экспертизы;
проведение реабилитационных мероприятий социально-медицинского характера в соответствии с индивидуальными программами реабилитации;
содействие в получении протезно-ортопедической и слухопротезной помощи;
консультирование по социально-медицинским вопросам (гигиена питания и жилища, избавление от избыточного веса, вредных привычек, психосексуальное развитие и другое);
проведение санитарно-просветительной работы для решения вопросов возрастной адаптации;
2) предоставляемых в условиях организации стационарного типа:
проведение медико-социального обследования;
проведение первичного медицинского осмотра и первичной санитарной обработки;
оказание первичной медико-санитарной помощи;
организация экстренной медико-психологической помощи;
содействие в оказании гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
госпитализация;
проведение в соответствии с назначением лечащего врача медицинских процедур (подкожные и внутримышечные введения лекарственных препаратов, наложение компрессов, перевязка, обработка пролежней, раневых поверхностей, выполнение очистительных клизм, забор материалов для проведения лабораторных исследований, оказание помощи в пользовании катетерами и другими медицинскими изделиями) при наличии лицензии на медицинскую деятельность;
обеспечение ухода, в том числе оказание санитарно-гигиенических услуг (обтирание, обмывание, гигиенические ванны, стрижка ногтей, причесывание) с учетом состояния здоровья детей;
наблюдение за состоянием здоровья (измерение температуры тела, артериального давления);
формирование и организация работы "групп здоровья" по медицинским показаниям и возрастным особенностям детей;

3) жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдар жағдайында көрсетілетін:
балаларды кезеңдік медициналық-әлеуметтік зерттеп тексеру (қажет кезінде, денсаулық сақтау қызметкерлерін тарта отырып) және оңалтудың медициналық бөлігінің жеке жоспарын әзірлеу;
дәрігерге дейінгі көмекті уақытында көрсету;
ауру балалардың туыстарын оларды жалпы күтудің практикалық дағдыларына үйрету;
денсаулығының жай-күйін қадағалау (дене ыстығын, артериалдық қысымын өлшеу);
дәрігердің тағайындауына сәйкес медициналық рәсімдерді жүргізу (барынша абайлап және сақтықпен);
емдеу-сауықтыру іс-шараларын ұйымдастыру;
ауруханаға жатқызуды жедел ұйымдастыру және денсаулық сақтау ұйымдарына барғанда балаларға ілесіп жүру;
ауру балалардың туысқандарын оларға жалпы күтімнің практикалық дағдыларына үйрету;
4) үйде әлеуметтік қызмет көрсету бөлімшелері көрсететін:
дәрігерге дейін шұғыл көмек көрсету, үйге дәрігер шақырту және денсаулық ұйымдарына барғанда қызмет көрсетілетін балаларға ілесіп жүру;
медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізуге жәрдемдесу;
оңалту іс-шараларын жүргізуге жәрдемдесу;
мұқтаж балаларға сауықтыру қызметтерін көрсетуге және оларды санаторлық-курорттық емдеуге жіберуге жәрдемдесу;
оңалту іс-шараларын үй жағдайында жүргізу үшін отбасы мүшелеріне медициналық-психологиялық және әлеуметтік-медициналық білім негіздерін үйрету.
8. Әлеуметтік-психологиялық қызметтердің тізбесі:
1) барлық үлгідегі ұйымдар жағдайында көрсетілетін:
әлеуметтік-психологиялық және психологиялық консультация беру;
психологиялық түзеу;
психотерапиялық көмек;
психологиялық тренингтер;
шұғыл психологиялық (оның ішінде телефон бойынша) және медициналық-психологиялық көмек;
2) стационарлық үлгідегі ұйымдар жағдайында көрсетілетін:
психологиялық диагностика және адамды зерттеп тексеру;
шұғыл психологиялық және медициналық-психологиялық көмек;
өзара қолдау топтарында және қарым-қатынас клубтарында сабақ өткізу.
3) жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдар жағдайында көрсетілетін:
әлеуметтік-психологиялық және психологиялық консультация беру;
психологиялық түзеу;
психотерапиялық көмек;
психологиялық тренингтер;
шұғыл психологиялық (оның ішінде телефон бойынша) және медициналық-психологиялық көмек;
4) үйде әлеуметтік қызмет көрсету бөлімшелері көрсететін:
психологиялық көмек көрсету, оның ішінде әңгімелесу, қарым-қатынас, тыңдау, көңілін көтеру, белсенділікке ынталандыру;
өмірлік тонусын психологиялық қолдау;
әлеуметтік-психологиялық патронаж.
9. Әлеуметтік-педагогикалық қызметтердің тізбесі:
1) барлық үлгідегі ұйымдар жағдайында көрсетілетін:
әлеуметтік-педагогикалық консультация беру;
педагогикалық түзеу;
анимациялық қызметтер (саяхат, театрға, көрмелерге, көркем өнерпаздар концерттеріне бару, мерекелер, мерейтойлар мен басқа да мәдени іс-шаралар), балаларды қызығушылығын қалыптастыру және дамыту үшін клуб және үйірме жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу;
балалардың физиологиялық мүмкіндіктері мен ақыл-ес қабілеттерін ескере отырып білім алуына жәрдемдесу;
әлеуметтік-еңбекпен оңалтуға байланысты қызметтер: қалған еңбек мүмкіндіктерін пайдалану, емдеу-еңбек қызметіне қатысуға жағдай жасау;
қол жетімді кәсіптік дағдыларға үйрету, жеке және әлеуметтік мәртебесін қалпына келтіру жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
есту қабілетінің бұзылушылығы бар балаларды, олардың ата-анасы мен басқа да мүдделі адамдарды ымдау тіліне үйретуді ұйымдастыру;

3) предоставляемых в условиях организации полустационарного типа:
периодическое медико-социальное обследование детей (при необходимости, с привлечением работников органов здравоохранения) и разработка индивидуального плана медицинской части реабилитации;
своевременное оказание доврачебной помощи;
наблюдение за состоянием здоровья (измерение температуры тела, артериального давления);
проведение медицинских процедур в соответствии с назначением врача;
организация лечебно-оздоровительных мероприятий;
оперативная организация госпитализации и сопровождение детей в организации здравоохранения;
обучение родственников больных детей практическим навыкам общего ухода за ними;
4) предоставляемых отделениями социальной помощи на дому:
оказание экстренной доврачебной помощи, вызов врача на дом и сопровождение обслуживаемых детей в организации здравоохранения;
содействие в проведении медико-социальной экспертизы;
содействие в проведении реабилитационных мероприятий;
содействие в предоставлении нуждающимся детям услуг оздоровления и их направлении на санаторно-курортное лечение;
обучение членов семьи основам медико-психологических и социально-медицинских знаний для проведения реабилитационных мероприятий в домашних условиях.
8. Перечень социально-психологических услуг:
1) предоставляемых в условиях организаций всех типов:
социально-психологическое и психологическое консультирование;
психологическая коррекция;
психотерапевтическая помощь;
психологические тренинги;
экстренная психологическая (в том числе по телефону) и медико-психологическая помощь;
2) предоставляемых в условиях организации стационарного типа:
психологическая диагностика и обследование личности;
экстренная психологическая и медико-психологическая помощь;
проведение занятий в группах взаимоподдержки, клубах общения;
3) предоставляемых в условиях организации полустационарного типа:
социально-психологическое и психологическое консультирование;
психологическая коррекция;
психологические тренинги;
экстренная психологическая (в том числе по телефону) и медико-психологическая помощь;
4) предоставляемых отделениями социальной помощи на дому:
оказание психологической помощи, в том числе беседы, общение, выслушивание, подбадривание, мотивация к активности;
психологическая поддержка жизненного тонуса;
социально-психологический патронаж.
9. Перечень социально-педагогических услуг:
1) предоставляемых в условиях организаций всех типов:
социально-педагогическое консультирование;
педагогическая коррекция;
анимационные услуги (экскурсии, посещения театров, выставок, концерты художественной самодеятельности, праздники, юбилеи и другие культурные мероприятия), организация и проведение клубной и кружковой работы для формирования и развития интересов детей;
содействие в получении образования детям с учетом их физических возможностей и умственных способностей;
услуги, связанные с социально-трудовой реабилитацией: создание условий для использования остаточных трудовых возможностей, участия в лечебно-трудовой деятельности; проведение мероприятий по обучению доступным профессиональным навыкам, восстановлению личностного и социального статуса;
организация обучения детей с нарушениями слуха, их родителей и других заинтересованных лиц языку жестов;

2) стационарлық үлгідегі ұйымдарда көрсетілетін:
әлеуметтік-педагогикалық диагностика және зерттеп тексеру;
балалар мен жасөспірімдерді олардың физиологиялық мүмкіндіктері мен ақыл-ес қабілеттеріне қарай оқытуды ұйымдастыру;
балалардың физиологиялық мүмкіндіктері мен және ақыл-ес қабілеттеріне қарай, балалардың білім алуына жәрдемдесу;
анимациялық қызметтер (саяхат, театрға, көрмелерге, көркем өнерпаздар концерттеріне бару, мерекелер, мерейтойлар мен басқа да мәдени іс-шаралар), балаларды қалыптастыру және олардың қызығушылығын дамыту үшін клуб және үйірме жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу;
өзіне өзі қызмет көрсету дағдыларын, жеке гигиена, тұрмыстағы және қоғамдық орындарындағы өзін ұстауды, өзін өзі бақылауды, қарым-қатынас дағдыларын және тыныс-тіршіліктің басқа да нысандарын қалыптастыру жөніндегі қызметтер;
тұрмыстық бағдарлану (ас әзірлеу, киім жөндеу, тұрғын жайды күту және т.б.) және қол еңбегі машығы негіздеріне үйрету;
қолынан келетін еңбек дағдыларын қалыптастыру жөніндегі қызметтер;
ымдау тіліне аудару жөніндегі қызметтер;
3) жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдар жағдайында көрсетілетін:
әлеуметтік-педагогикалық диагностика және балаларды зерттеп тексеру;
балалар мен жасөспірімдерді олардың физиологиялық мүмкіндіктері мен ақыл-ес қабілеттеріне қарай оқытуды ұйымдастыру;
анимациялық қызметтер (саяхат, театрға, көрмелерге, көркем өнерпаздар концерттеріне бару, мерекелер, мерейтойлар мен басқа да мәдени іс-шаралар), балаларды қалыптастыру және олардың қызығушылығын дамыту үшін клуб және үйірме жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу;
өзіне өзі қызмет көрсету дағдыларын, жеке гигиена, тұрмыстағы және қоғамдық орындарындағы өзін ұстауды, өзін өзі бақылауды, қарым-қатынас дағдыларын және тыныс-тіршіліктің басқа да нысандарын қалыптастыру жөніндегі қызметтер;
тұрмыстық бағдарлану (ас әзірлеу, киім жөндеу, тұрғын жайды күту және т.б.) және қол еңбегі машығы негіздеріне үйрету;
қолынан келетін еңбек дағдыларын қалыптастыру жөніндегі қызметтер;
қалған еңбек мүмкіндіктерін пайдалануға, емдеу-еңбек қызметіне қатысуға жағдай жасау; қол жетімді кәсіптік дағдылар үйрету, жеке және әлеуметтік мәртебесін қалпына келтіру жөнінде іс-шаралар жүргізу;
кәсіптік бағдарлануын ұйымдастыру балалардың дене және ақыл-ес мүмкіндіктеріне сәйкес мамандық алуына жәрдемдесу;
есту қабілетінің бұзылушылығы бар балаларды, олардың ата-анасы мен басқа да мүдделі адамдарды ымдау тіліне үйретуді ұйымдастыру;
ымдау тіліне аудару жөніндегі қызметтер;
4) үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімшелері көрсететін:
балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеуге және олардың арнаулы бағдарламалар бойынша білім алуына жағдай жасауға жәрдемдесу;
балалардың кәсіптік білім алуына жағдай жасауға жәрдемдесу;
балаларды үй шаруашылығы негіздеріне (ас әзірлеу, киім жөндеу, тұрғын жайды ұстау және т.б.) үйретуге жәрдемдесу;
мүмкіндігі шектеулі жасөспірімдер мен олардың отбасы мүшелерінің үйде еңбек етуін ұйымдастыруға жәрдемдесу;
балаларды өзіне өзі қызмет көрсету дағдыларына, тұрмыстағы және қоғамдық орындарындағы өзін ұстауға, өзін өзі бақылауға, қарым-қатынас дағдыларына және тыныс-тіршіліктің басқа да нысандарына үйрету;
балалардың ата-аналарына оларды үй жағдайында оңалтудың негіздерін үйрету;

2) предоставляемых в условиях организации стационарного типа:
социально-педагогическая диагностика и обследование;
организация обучения детей и подростков с учетом их физических возможностей и умственных способностей;
содействие в получении образования детей в соответствии с их физическими и умственными способностями;
анимационные услуги (экскурсии, посещения театров, выставок, концерты художественной самодеятельности, праздники, юбилеи и другие культурные мероприятия), организация и проведение клубной и кружковой работы для формирования и развития интересов детей;
услуги по формированию навыков самообслуживания, личной гигиены, поведения в быту и общественных местах, самоконтролю, навыкам общения и другим формам жизнедеятельности;
обучение основам бытовой ориентации (приготовление пищи, мелкий ремонт одежды, уход за жилым помещением и так далее) и ручной умелости;
услуги по формированию трудовых посильных навыков;
услуги по переводу на язык жестов;
3) предоставляемых в условиях организации полустационарного типа:
проведение социально-педагогической диагностики и обследования ребенка;
организация обучения детей с учетом их физических возможностей и умственных способностей;
предоставление анимационных услуг, (экскурсии, посещения театров, выставок, концерты художественной самодеятельности, праздники, юбилеи и другие культурные мероприятия), организация и проведение клубной и кружковой работы для формирования и развития интересов личной гигиены, поведения в быту и общественных местах, самоконтролю, навыкам общения и другим формам жизнедеятельности;
обучение основам бытовой ориентации (приготовление пищи, мелкий ремонт одежды, уход за жилым помещением и так далее) и ручной умелости;
услуги по формированию посильных трудовых навыков;
создание условий для использования остаточных трудовых возможностей, участия в лечебно-трудовой деятельности; проведение мероприятий по обучению доступным профессиональным навыкам, восстановлению личностного и социального статуса;
организация профессиональной ориентации, содействие в получении профессии детьми в соответствии с их физическими и умственными способностями;
организация обучения детей с нарушениями слуха, их родителей и других заинтересованных лиц языку жестов;
услуги по переводу на язык жестов;
4) предоставляемых отделениями социальной помощи на дому:
содействие к созданию условий для дошкольного воспитания детей и получения образования по специальным образовательным учебным программам;
содействие к созданию условий для получения детьми профессионального образования;
содействие к обучению основам домоводства детей (приготовление пищи, мелкий ремонт одежды, уход за жилым помещением и так далее);
содействие в организации труда подростков с ограниченными возможностями и членов их семей на дому;
обучение детей навыкам самообслуживания, поведения в быту и общественных местах, самоконтроля, общения и другим формам жизнедеятельности;
обучение родителей детей основам их реабилитации в домашних условиях.

10. Әлеуметтік-экономикалық қызметтердің тізбесі:
1) барлық үлгідегі ұйымдар жағдайында (стационарлық үлгіні қоспағанда) көрсетілетін:
тиісті жеңілдіктерді, жәрдемақыларды, өтемақыларды, алименттерді және басқа да төлемдерді алуға, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұрғын үй жағдайларын жақсартуға жәрдемдесу;
мүмкіндігі шектеулі балалары бар отбасылардың өзін өзі қамтамасыз ету, отбасылық кәсіпкерлікті дамыту, үй кәсіпшілігі мәселелері бойынша, материалдық жағдайын жақсартудың басқа да мәселелері бойынша консультация беру.
2) стационарлық үлгідегі ұйымдарда көрсетілетін:
тиісті жәрдемақыларды, өтемақыларды, алименттерді және басқа да төлемдерді алуға жәрдемдесу.
12. Әлеуметтік-құқықтық қызметтердің тізбесі:
1) барлық үлгідегі ұйымдар жағдайында көрсетілетін:
балалардың мемлекеттік және мемлекеттік емес секторда арнаулы әлеуметтік қызметтер алу құқығымен және өздерінің мүддесін қорғаумен байланысты мәселелер бойынша консультация беру;
арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынушы немесе балалардың, олардың ата-аналарының заңды құқығына қысым көрсетуші ұйымдардың әрекетіне немесе әрекетсіздігіне өтініш дайындауға және беруге көмек көрсету;
балалар мен олардың отбасыларының құқықтары мен мүдделерін қорғауды іске асыру үшін құжаттар ресімдеуге көмек көрсету;
заңнамада белгіленген жеңілдіктер мен басымдықтарды, әлеуметтік төлемдерді алуға заңгерлік көмек көрсету және жәрдемдесу;
нотариалды расталған сенімхат бойынша жәрдемақыларды, басқа да әлеуметтік төлемдерді алу;
балалар мен жасөспірімдердің құқықтарын қорғауға және сақтауға, тәрбиелеуге құқықтық көмек, оның ішінде, олардың өмірі мен денсаулығына қатер төнген жағдайларда қамқорлық көрсету;
2) стационарлық үлгідегі ұйымдарда көрсетілетін:
құқығы мен мүддесін қорғау үшін сотта өкілдікті қамтамасыз етуге;
жетім балаларды және ата-анасының қамқорынсыз қалған балаларды асырап алуға және отбасылық тәрбиенің басқа да нысандарына құжаттарды ресімдеуде азаматтарға заңгерлік көмек көрсету;
3) жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдарда көрсетілетін:
балалардың отбасы мүшелеріне әлеуметтік-құқықтық мәселелер жөнінде консультация беру;
адвокаттың тегін көмегін алуға, заңнамада белгіленген тәртіппен жәрдемдесу;

10. Перечень социально-экономических услуг:
1) предоставляемых в условиях организаций всех типов (за исключением стационарного типа):
содействие в получении полагающихся льгот, пособий, компенсаций, алиментов и других выплат, улучшении жилищных условий в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
консультирование по вопросам самообеспечения, развития семейного предпринимательства, надомных промыслов, другим вопросам улучшения материального положения семей, имеющих детей с ограниченными возможностями;
2) предоставляемых организациями стационарного типа:
содействие в получении полагающихся пособий, компенсаций, алиментов и других выплат.
12. Перечень социально-правовых услуг:
1) предоставляемых в условиях организаций всех типов:
консультирование по вопросам, связанным с правом детей на получение специальных социальных услуг в государственном и негосударственном секторе и защиту своих интересов;
оказание помощи в подготовке и подаче обращений на действия или бездействие организаций, предоставляющих специальные социальные услуги и нарушающих или ущемляющих законные права детей или их родителей;
помощь в оформлении документов;
оказание юридической помощи и содействие в получении установленных законодательством льгот и преимуществ, социальных выплат;
получение по доверенности пособий, других социальных выплат;
оказание правовой помощи в защите и соблюдении прав детей и подростков на воспитание и заботу о них, в том числе в случаях, угрожающих их жизни и здоровью;
2) предоставляемых в условиях организации стационарного типа:
обеспечение представительства в суде для защиты прав и интересов;
оказание юридической помощи гражданам в оформлении документов на усыновление и другие формы семейного воспитания детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
3) предоставляемых в условиях организации полустационарного типа:
консультирование по социально-правовым вопросам членов семей детей;
содействие в получении бесплатной помощи адвоката в порядке, установленном законодательством;

4) үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімшелері көрсететін:
отбасында балаларға немесе олардың отбасы мүшелеріне жасалған дене және психологиялық зорлыққа кінәлілерді қылмыстық жауапқа тартуға жәрдемдесу;
қамқоршы және қорғаншы органдарға кәмелетке толмаған, әлеуметтік оңалтуға мұқтаж балаларды асырап алуға, қамқоршылыққа, қорғаншылыққа, қабылдаушы отбасына, әлеуметтік қызмет көрсетуші субъектілерге орналастыруға жәрдемдесу;
кәмелетке толмағандардың ісі жөніндегі комиссияға балаларының тәрбиесінен жалтарған ата-аналардың үстінен ұсынымдар ресімдеу және баланың құқықтары мен мүдделерін қорғау;
жұмысқа орналасу, төлқұжат және заңды маңызы бар басқа да құжаттар алу үшін құжаттарды ресімдеуде заңгерлік көмек көрсетуге жәрдемдесу;
балалар мен жасөспірімдерді (қажетіне қарай) стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдарға жіберу үшін құжаттарды ресімдеуде көмек көрсету.

4) предоставляемых отделениями социальной помощи на дому:
содействие в привлечении к уголовной ответственности виновных в физическом и психическом насилии, совершенном в семье над детьми или членами их семьи;
содействие органам опеки и попечительства в устройстве несовершеннолетних, нуждающихся в социальной реабилитации, на усыновление, под опеку, на попечение, в приемную семью, в субъекты, предоставляющие специальные социальные услуги;
оформление представлений на родителей, уклоняющихся от воспитания детей, в комиссию по делам несовершеннолетних и защита прав и интересов ребенка;
содействие в оказании юридической помощи в оформлении документов для трудоустройства, получения паспорта и других документов, имеющих юридическое значение;
оказание помощи в оформлении документов для направления детей и подростков (при необходимости) в организации стационарного и полустационарного типа.

12 баладан тұратын топқа 2 маман
Арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсыну жөніндегі персоналдың штаттық нормативтері
72
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман
50 балаға 1 лауазым
73
Шаштараз (жабдықталған шаштараз болғанда)
100 және одан көп қамқорлықтағыларға 1 лауазым есебімен
74
Қауіпсіздік қызметі
1 тәулік бойғы постқа 4,5 штаттық бірлік
Ескертпе: Әкімшілік-шаруашылық персоналы мен ғимаратқа қызмет көрсету жөніндегі персоналды ұстап отыру шығыстары 1 бірлік бағасының есебіне кіргізілмеген.
43-46-тармақтарда - балаларға жоғары білікті консультациялар өткізу үшін басқа медициналық мекемелерден мамандар шақыруға рұқсат беріледі.
61-тармақта - бұл лауазымға қажеттігіне қарай кез келген дәрігерді не басқа консультант дәрігерлерді алуға болады.

2 специалиста на группу из 12 детей
Штатные нормативы персонала по предоставлению
специальных социальных услуг
72
Специалист по социальной
работе
1 должность на 50 детей
73
Парикмахер (при наличии
оборудованной
парикмахерской)
Из расчета 1 должность на 100 и более
опекаемых
74
Служба безопасности
4,5 штатных единицы на 1 круглосуточ-
ный пост
Примечание: Расходы по содержанию административно-хозяйственного персонала и персонала по обслуживанию здания в расчет стоимости 1 единицы услуги не включены.
В пунктах 43-46 - для проведения детям высококвалифицированных консультаций разрешается приглашать специалистов из других медицинских учреждений.
В пункте 61 - на эту должность по необходимости может быть принят любой врач, либо другие врачи консультанты с учетом характера заболевания детей.