Телекоммуникация желілері мен құралдарының бүлінуінен келтірілген шығындарды анықтау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және Байланыс Агенттігі Төрағасының 2009 жылғы 10 ақпандағы N 59 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 18 наурызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5599 болып енгізілді.
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 28-бабының 1-тармағына сәйкес , БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Телекоммуникация желілері мен құралдарының бүлінуінен келтірілген шығындарды анықтау ережесі бекітілсін.
2. Байланыс операторлары телекоммуникация желілері мен құралдары бүлінуінен (ұрлануынан) келтірілген шығындарды анықтау әдістемесін әзірлесін.
3. Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігінің Байланыс департаменті (А.Е. Баймұратов) заңнамамен белгіленген тәртіпте осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі төрағасының орынбасары А.Д.Бишіғаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Қ. Есекеев
КЕЛІСІЛГЕН:
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің төрағасы
__________А.С. Шабдарбаев
9 ақпан 2009 ж.
Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру
және байланыс агенттігі төрағасының
2009 жылғы 10 ақпандағы
N 59 бұйрығымен бекітілген
Телекоммуникация желілері мен құралдарының бүлінуінен келтірілген шығындарды анықтау ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 16.11.2020 № 424/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Телекоммуникация желілері мен құралдарының бүлінуінен келтірілген шығындарды анықтау ережесі (бұдан әрі – Ереже) "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген.
2. Ереже телекоммуникация желілері мен құралдарының бүлінуінен келтірілген шығындарды анықтау тәртібін белгілейді.
3. Ереже әрекеттері байланыс операторының телекоммуникация желілері мен құралдарының бүлінуіне әкеп соққан барлық заңды және жеке тұлғаларға қолданылады.
4. Осы Ережеде мынадай түсініктер пайдаланылады:
1) уәкілетті орган - байланыс саласында мемлекеттік саясатты, мемлекеттік бақылауды және байланыс саласында қызметтерді ұсынатын және оларды пайдаланатын тұлғалардың қызметтерін үйлестіруді және реттеуді жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасы Үкіметімен анықталатын орталық атқарушы орган;

Об утверждении Правил определения убытков от повреждения сети и средств телекоммуникаций
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи от 10 февраля 2009 года N 59. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 марта 2009 года N 5599.
В соответствии с пунктом 1 статьи 28 Закона Республики Казахстан "О связи", ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые Правила определения убытков от повреждения сети и средств телекоммуникаций.
2. Операторам связи разработать методики определения убытков от повреждения (хищения) сети и средств телекоммуникаций.
3. Департаменту связи Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи (Баймуратов А.Е.) обеспечить в установленном законодательстве порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи Бишигаева А.Д.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель
К. Есекеев
СОГЛАСОВАН:
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
_______________ А.Шабдарбаев
9 февраля 2009 года
Утверждены приказом
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по информатизации и связи
от 10 февраля 2009 года № 59
Правила определения убытков от повреждения сети
и средств телекоммуникаций
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 16.11.2020 № 424/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила определения убытков от повреждения сети и средств телекоммуникаций (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О связи".
2. Правила определяют порядок определения убытков операторов связи от повреждения их сети и средств телекоммуникаций.
3. Правила распространяются на все юридические и физические лица, действия которых привели к повреждению сети и средств телекоммуникаций операторов связи.
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) уполномоченный орган - центральный исполнительный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан, осуществляющий реализацию государственной политики в области связи, государственный контроль, координацию и регулирование деятельности лиц, предоставляющих услуги в области связи или пользующихся ими;

2) байланыс операторы – байланыс қызметтерін көрсететін және (немесе) байланыс желілерін пайдаланатын, Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген жеке немесе заңды тұлға;
3) телекоммуникация желілері мен құралдарының бүлінуі – белгіленген техникалық өлшемдерге сәйкес келмейтін, белгіленген сапа өлшемдерін сақтаумен, байланыс операторына телекоммуникация қызметтерін көрсету мүмкіндігінің болмауын қоса, телекоммуникация желілері мен құралдарының жай-күйі;
4) телекоммуникация желісі – коммутациялық жабдықтан (станциялардан, кіші станциялардан, концентраторлардан), жол-кәбілдік құрылыстардан (абоненттік жолдардан, жалғау жолдары мен байланыс арналарынан), беру жүйелері мен абоненттік құрылғылардан тұратын, телекоммуникация хабарларының берілуін қамтамасыз ететін телекоммуникация құралдары мен байланыс жолдарының жиынтығы;
5) телекоммуникация құралдары (байланыс құралдары) - электромагниттік немесе оптикалық сигналдарды қалыптастыруға, беруге, қабылдауға, сақтауға, өңдеуге, коммутациялауға немесе оларды басқаруға мүмкіндік беретін техникалық құрылғылар, жабдықтар, жүйелер және бағдарламалық құралдар.
Осы Ережедегі қолданылатын терминдер мен басқа да түсініктер Қазақстан Республикасындағы қолданыстағы заңнамаға сәйкес қолданылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 16.11.2020 № 424/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Телекоммуникация желілері мен құралдарының бұзылуы фактісін анықтау тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 16.11.2020 № 424/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Заңды немесе жеке тұлғалар тарапынан телекоммуникация құралдары мен желілері бұзылған (ұрланған) жағдайда, уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің өкілі қарауында бүлінген телекоммуникация желілері мен құралдары бар байланыс операторы өкілімен бірлесіп, осы бүлінуді жасаған тұлғаларды анықтау жөнінде қызметтік тексеру жүргізеді, және бүлінуге кінәлі жеке тұлғаның немесе заңды тұлға өкілінің қатысуымен телекоммуникация желілері мен құралдарының бүлінгендігі туралы акт жасайды. Актіде мыналар көрсетіледі:
1) актінің толтырылған орны және уақыты;
2) жеке тұлға үшін – кінәлінің фамилиясы немесе жеке тұлғаның фамилиясы мен тұрғылықты орны, оқиғаның сипаты, орны және уақыты;
2-1) байланыс операторының атауы және оның пошталық адресі;";
бүлінген (ұрланған) телекоммуникация желілері мен құралдарының иесі туралы мәліметтер;

2) оператор связи – физическое или юридическое лицо, зарегистрированное на территории Республики Казахстан, оказывающее услуги связи и (или) эксплуатирующее сети связи;
3) повреждение сети и средств телекоммуникаций - состояние сети и средств телекоммуникаций, не соответствующее установленным техническим параметрам, включая отсутствие возможности оператору связи оказывать услуги телекоммуникаций, с соблюдением установленных параметров качества;
4) сеть телекоммуникаций – совокупность средств телекоммуникаций и линий связи, обеспечивающих передачу сообщений телекоммуникаций, состоящая из коммутационного оборудования (станций, подстанций, концентраторов), линейно-кабельных сооружений (абонентских линий, соединительных линий и каналов связи), систем передачи и абонентских устройств;
5) средства телекоммуникаций (средства связи) - технические устройства, оборудование, системы и программные средства, позволяющие формировать, передавать, принимать, хранить, обрабатывать, коммутировать электромагнитные или оптические сигналы или управлять ими.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 16.11.2020 № 424/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок определения убытков от повреждения сети и средств телекоммуникаций
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 16.11.2020 № 424/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. При повреждении (хищении) сети и средств телекоммуникаций, представитель территориального подразделения уполномоченного органа совместно с представителем оператора связи, в ведении которого находятся поврежденные сети и средства телекоммуникаций, составляют акт о повреждении сети и средств телекоммуникаций, в котором отражаются:
1) дата и место составления акта;
2) фамилии, имена и отчества лиц, составляющих акт;
2-1) наименование оператора связи и его почтовый адрес;

3) заңды тұлға үшін – заңды тұлғаның атауы, заңды мекен-жайы, оқиғаның сипаты, орны және уақыты;
4) актіні толтырған адамның қолы.
Сонымен қатар егер жедел апатты қалпына келтіру жұмыстарын талап ететін телекоммуникация желілері мен құралдарының бүлінуі (ұрлануы) жұмыс уақытынан тыс кезде, түнгі уақытта, демалыс күндері, мереке күндері болса, онда байланыс операторы бүлінген жерді фотосуретке түсіреді, сондай-ақ бүлінген жерді және телекоммуникация желілері мен құралдары бүлінуінің (ұрлануының) сипатын анықтауын визуалды сәйкестендіретін жақын орналасқан объектілер (құрылыс ғимарат, үй Фотосуреттер және бүлінгеннің (ұрланғанның) сипатын анықтауы уәкілетті органның тиісті аумақтық бөлімшесіне жіберіледі.
Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі ұсынған материалдар негізінде телекоммуникация желілері мен құралдарының бүлінгендігі (ұрланғандығы) туралы акт жасайды және оған тиісті фотосуреттерді қосады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс агенттігі Төрағасының 20.11.2009 N 470(ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
6. Телекоммуникация желілері мен құралдарын бүлдірген (ұрланған) адамды анықтау мақсатында Байланыс операторлары құқық қорғау орындарына өтініш білдірген жағдайда бүлінгендігі туралы акті қоса беріледі.
7. Шығын көлемі байланыс операторымен телекоммуникация желілері мен құралдарының бүлінуінен (ұрлануынан) шығындарды анықтау әдістемесі негізінде, байланыс операторының бүлінген телекоммуникация желілері мен құралдарын қалпына келтіруге жасалған шығындарының сомасы және телекоммуникация желілері мен құралдарының тұрып қалуы нәтижесінде жоғалтқан тарифтік кіріс сомасы, сондай-ақ телекоммуникация желілері мен құралдарының бүлінуінен (ұрлануынан) зардап шеккен абоненттер мен өзге де жеке және заңды тұлғалардың тарапынан қойылған талаптар сомасы ретінде анықталады.
8. Бүлінген телекоммуникация желілері мен құралдарын қалпына келтіруге шығындар (жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын орындауға наряд/шарт, материалдарды сатып алу туралы түбіртектер және т.с.с.) құжаттамалық расталады.
9. Телекоммуникация желілері мен құралдарының бүлінуі кезеңіне алынбаған тарифтік табыс шығындар есептеу желі бүлінген сәтінде қолданылатын байланыс операторының қызметтеріне тарифтерді, бүліну ұзақтығын, тәулік бойы жүктемені таратудың біркелкі емес сипатын ескеретін, телекоммуникацияның желілері мен құралдарының орташа сағаттық жүктемесін есептеумен жүргізіледі.

3) сведения о характере повреждений (хищений) сети и средств телекоммуникаций;
4) подписи лиц, составлявших акт.
При этом, если повреждение (хищение) сети и средств телекоммуникаций произошло в нерабочее время, ночное время, выходные, праздничные дни, которые требуют оперативных аварийно-восстановительных работ, то оператор связи производит фотографирование места повреждения, а также панорамное фотографирование, включающее в себя наименование близлежащих объектов (сооружение, здание, дом или особенности местоположения), визуально идентифицирующие место повреждения и описание характера повреждений (хищений) сети и средств телекоммуникаций. Фотографии и описание характера повреждений (хищений) передаются в соответствующее территориальное подразделение уполномоченного органа.
Территориальное подразделение уполномоченного органа на основании представленных материалов составляет акт о повреждении (хищении) сети и средств телекоммуникаций и прилагает к нему соответствующие фотографии.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 20.11.2009 № 470 (порядок введения в действие см. п.4).
6. При обращении оператором связи в правоохранительные органы для установления лиц совершивших повреждение (хищение) сети и средств телекоммуникаций прилагается акт о повреждении.
7. Размер убытка определяется оператором связи на основании методики определения убытков от повреждения (хищения) сети и средств телекоммуникаций, как сумма затрат оператора связи на восстановление поврежденных сетей и средств телекоммуникаций, и суммы потери тарифного дохода в результате простоя сети и средств телекоммуникаций, а также сумм претензий со стороны абонентов, физических и юридических лиц, пострадавших от повреждения (хищения) сети и средств телекоммуникаций.
8. Затраты на восстановление поврежденной сети и средств телекоммуникаций документально подтверждаются (наряд/договор на выполнение ремонтно-восстановительных работ, квитанции о закупке материалов).
9. Расчет потери тарифного дохода не полученных за период повреждения сети и средств телекоммуникаций ведется с учетом тарифов на услуги оператора связи, действующих на момент повреждения сети, продолжительности повреждения, средней почасовой загруженности сети и средств телекоммуникаций, учитывающей неравномерный характер распределение загруженности в течение суток.