Қосылған құн салығының асып кетуін қайтару ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2009 жылғы 25 наурыздағы N 123 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде 2009 жылғы 3 сәуірде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5621 болып енгізілді. Қазақстан Республикасының Қаржы Министрлігінің 2012 жылғы 8 ақпандағы № 92 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы Министрлігінің 2012.02.08 № 92 Бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 25 және 35-баптарына сәйкес Б Ұ ЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған қосылған құн салығының асып кетуін қайтару ережесі бекітілсін.
2. "Нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша қосылған құн салығын қайтару ережесін бекіту және "Салық есептілігін жасау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті Төрағасының 2006 жылғы 13 желтоқсандағы  N 637 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті Төрағасының 2007 жылғы 26 маусымдағы N 428 бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4813 болып тіркелген, 2007 жылы 7 тамызда, N 119 (1322) "Юридическая газета" газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті (Ерғожин Д.Е.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркелуін және одан кейін оның бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр                                        Б.Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2009 жылғы 25 наурыздағы
N 123 бұйрығымен
бекітілген
Қосылған құн салығының асып кетуін қайтару ережесі
Осы ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 25 және 35-баптарына сәйкес әзірленді және қосылған құн салығының (бұдан әрі - ҚҚС) асып кетуін қайтару тәртібін белгілейді.
Қайтарылуға жататын ҚҚС асып кеткен сомасын айқындау "Қайтарылуға жататын қосылған құн салығының асып кеткен сомасын айқындау ережесін және нөлдік ставка бойынша салық салынатын тауарлар өткізуді, жұмыстар орындауды, қызметтер көрсетуді тұрақты өткізуге жатқызу өлшемдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 20 наурыздағы N 373 қаулысымен (бұдан әрі - Қаулы) белгіленеді.
Осы Ережеде қолданылатын ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалатын мәндерде пайдаланылады.

Об утверждении Правил возврата превышения налога на добавленную стоимость
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 марта 2009 года № 123. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2009 года № 5621. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2012 года № 92
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 08.02.2012 № 92.
В соответствии со статьями 25 и 35 Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс)» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила возврата превышения налога на добавленную стоимость.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 26 июня 2007 года № 428 «Об утверждении Правил возврата налога на добавленную стоимость по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, и внесении изменений в приказ Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 13 декабря 2006 года № 637 «Об утверждении Правил составления налоговой отчетности» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4813, опубликованный в газете «Юридическая газета» от 7 августа 2007 г. № 119 (1322)).
3. Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее опубликование в средствах массовой информации.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Министр                                   Б. Жамишев
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 марта 2009 года № 123
Правила возврата превышения налога на добавленную стоимость
Настоящие Правила разработаны в соответствии со статьями 25 и 35 Закона Республики Казахстан «О введении в действие Кодекса Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс)» (далее - Закон) и устанавливают порядок возврата превышения налога на добавленную стоимость (далее - НДС).
Порядок определения суммы превышения НДС, подлежащей возврату, устанавливается постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2009 года № 373 «Об утверждении Правил определения суммы превышения налога на добавленную стоимость, подлежащей возврату, и критериев отнесения реализации товаров, работ, услуг, облагаемых по нулевой ставке, к постоянной реализации» (далее - Постановление).
Понятия и термины, употребляемые в настоящих Правилах, используются в значениях, определяемых налоговым законодательством Республики Казахстан.

1. ҚҚС-ның асып кетуін қайтару үшін негіздер
1. ҚҚС-ның асып кетуін қайтару мыналардың негізінде жүргізіледі:
1) 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жүзеге асырылған нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша ҚҚС-ның асып кетуін қайтару туралы салықтық өтініш (бұдан әрі - ҚҚС қайтару туралы өтініш);
2) 2009 жылдың 1 қаңтарынан кейін қалыптасқан асып кету бойынша ҚҚС-ның асып кетуін қайтару туралы талабы (ҚҚС қайтару туралы талап) көрсетілген салық кезеңі үшін ҚҚС бойынша декларация;
3) қайтару негізіне байланысты осы Ереженің 3-10-тармақтарына сәйкес қажетті құжаттар;
4) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 635-бабы 10-тармағында көзделген жағдайларда қайтаруға ұсынылған ҚҚС асып кету сомасының дұрыстығын растайтын салық тексеруі актісі не салық тексеруі актісіне салық органының қорытындысы (бұдан әрі - актіге қорытынды).
2. Тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алуға байланысты
қалыптасқан, пайдалануға енгізілген негізгі құралдар, жылжымайтын мүлікке инвестициялар, сатып алынған биологиялық активтер бойынша ҚҚС-ның асып кетуін қайтару кезінде:
негізгі құралдардың объектілерінің іске қосылуын растайтын құжаттар ретінде - халықаралық қаржылық есеп беру стандарттарына сәйкес және бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалған құжаттар қаралады.
Осы тармақ мақсатында мынадай ұғымдар қолданылады:
жылжымайтын мүлікке инвестициялар - жалдау төлемдерін немесе капитал құнының өсімін немесе соны және басқаны алу мақсатында иеліктегі (меншік иесінде немесе қаржылық жалдау құқығы бойынша жалгерде) жылжымайтын мүлік (жер немесе ғимарат не ғимараттың бір бөлігі және сол және басқалары), бірақ:
1) тауарлар өндіруде немесе беруге пайдалану, әкімшілік мақсаттарда қызметтер көрсету; немесе
2) қарапайым шаруашылық қызмет барысында сату үшін емес;
биологиялық актив - тірі жануар немесе өсімдік.
2. Нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдарды растайтын құжаттар
3. Тауарлар экспортын растайтын құжаттарға мыналар жатады:
1) экспортталатын тауарларды жеткізуге арналған шарт (келісім-шарт);
2) осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген жағдайларды қоспағанда экспорт режимінде тауарлар шығаруды жүзеге асыратын кеден органының белгісімен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кеден шекарасындағы жіберу орнында орналасқан кеден органының белгісімен кедендік жүк декларациясы;
3) кедендік ресімдеу жүргізген кеден органының белгісімен толық кедендік жүк декларациясы, мынадай жағдайларда:
магистральды құбыр жолдары жүйесі бойынша немесе электронды беру желілері бойынша экспорт режимінде тауарларды әкету кезінде;
кезең-кезеңмен декларациялау рәсімін қолдана отырып, экспорт режимінде тауарларды әкету кезінде;
уақытша декларациялау рәсімін қолдана отырып, экспорт режимінде тауарларды әкету кезінде;

1. Основания для возврата превышения НДС
1. Возврат превышения НДС производится на основании:
1) налогового заявления о возврате превышения НДС (далее - заявление возврате НДС), по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, совершенным до 1 января 2009 года;
2) декларации по НДС за налоговый период, в которой указано требование о возврате превышения НДС (далее - требование о возврате НДС), по превышению, образовавшемуся после 1 января 2009 года;
3) документов, необходимых в соответствии с пунктами 3-10 настоящих Правил, в зависимости от основания возврата;
4) акта налоговой проверки, подтверждающего достоверность суммы превышения НДС, предъявленной к возврату, либо заключения налогового органа к акту налоговой проверки (далее - заключение к акту) в случаях, предусмотренных пунктом 10 статьи 635 Кодекса Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс).
2. При возврате превышения НДС, образовавшегося в связи с приобретением товаров, работ, услуг, по вводимым в эксплуатацию основным средствам, инвестициям в недвижимость, приобретенным биологическим активам рассматриваются:
документы, подтверждающие ввод объектов основных средств в эксплуатацию, - документы, определяемые в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
В целях настоящего пункта применяются следующие понятия:
инвестиции в недвижимость - недвижимость (земля или здание, либо часть здания, либо и то и другое), находящаяся во владении (собственника или арендатора по договору финансовой аренды) с целью получения арендных платежей или прироста стоимости капитала, или того и другого, но не для:
1) использования в производстве или поставке товаров, оказание услуг, в административных целях; или
2) продажи в ходе обычной хозяйственной деятельности;
биологический актив - живущее животное или растение.
2. Документы, подтверждающие обороты, облагаемые
по нулевой ставке
3. Документами, подтверждающими экспорт товаров, являются:
1) договор (контракт) на поставку экспортируемых товаров;
2) грузовая таможенная декларация с отметками таможенного органа, осуществляющего выпуск товаров в режиме экспорта, а также с отметкой таможенного органа, расположенного в пункте пропуска на таможенной границе Республики Казахстан, кроме случаев, указанных в подпункте 3) настоящего пункта;
3) полная грузовая таможенная декларация с отметками таможенного органа, производившего таможенное оформление, в следующих случаях:
при вывозе товаров в режиме экспорта по системе магистральных трубопроводов или по линиям электропередачи;
при вывозе товаров в режиме экспорта с применением процедуры периодического декларирования;
при вывозе товаров в режиме экспорта с применением процедуры временного декларирования;

4) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделген тауарға ілеспе құжаттардың көшірмелері.
Магистральды құбыр жолдары жүйесі бойынша немесе электронды беру желілері бойынша экспорт режимінде тауарларды әкету жағдайында тауарға ілеспе құжаттардың көшірмелерінің орнына тауарларды қабылдау-беру актісі табыс етіледі.
5) зияткерлік меншік объектісінің экспорты жағдайында зияткерлік меншік объектісіне құқығы, сондай-ақ оның құны туралы зияткерлік меншік құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның растауы.
4. Кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу режимінде Қазақстан Республикасының кедендік аумағының шегінен тыс әкетілген тауарлардың немесе олардың қайта өңдеу өнімдерінің одан әрі экспорты жүзеге асырылған жағдайда экспортты растау осы Ереженің 3-тармағына сәйкес, сондай-ақ мынадай құжаттардың негізінде жүзеге асырылады:
1) оған сәйкес қайта өңдеу режимін, экспорт режиміне өзгерту жүргізілетін кедендік жүк декларациясы;
2) тауарлардың кеден аумағынан тыс қайта өңдеу режимінде ресімделген кедендік жүк декларациясы;
3) кеден аумағында тауарларды қайта өңдеу режимінде (кеден бақылауымен тауарларды қайта өңдеу) шетел мемлекетінің аумағына тауарларды әкелу кезінде ресімделген, осындай ресімдеуді жүзеге асырған кеден органы куәландырған кедендік жүк декларациясының көшірмесі;
4) оған сәйкес шетел мемлекетінің аумағына кеден бақылауымен тауарларды қайта өңдеу режимін шетел мемлекетінің аумағына еркін айналыс үшін тауарлар шығару режиміне немесе экспорт режиміне өзгерту жүргізілетін кедендік жүк декларациясының көшірмесі.
5. Қазақстан Республикасының резиденттерінің Ұлттық банкке және қаржы ұйымдарына 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін, аффилирленген қымбат бағалы металдарды - өз өндірісінің шикізатынан жасалған алтынды, платинаны өткізу бойынша айналымды растайтын құжаттарға:
1) аффилирленген қымбат бағалы металдарды - өз өндірісінің шикізатынан жасалған алтынды, платинаны жеткізуге арналған шарт (келісім-шарт);
2) аффилирленген қымбат бағалы металдарды - өз өндірісінің шикізатынан жасалған алтынды, платинаны тиеп-жөнелтуді растайтын тауарға ілеспе құжаттардың көшірмелері;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің және қаржы ұйымдарының аффилирленген қымбат бағалы металдарды - өз өндірісінің шикізатынан жасалған алтынды, платинаны алғандығын растайтын құжаттардың көшірмелері жатады.
6. Халықаралық тасымалдау бойынша қызметтерді өткізу айналымын растайтын бірыңғай халықаралық тасымалдау құжаттарына:

4) копии товаросопроводительных документов, предусмотренных в таможенном законодательстве Республики Казахстан.
В случае вывоза товаров в режиме экспорта по системе магистральных трубопроводов или по линиям электропередачи вместо копий товаросопроводительных документов представляется акт приема-сдачи товаров;
5) подтверждение уполномоченного государственного органа в области охраны прав интеллектуальной собственности о праве на объект интеллектуальной собственности, а также его стоимости - в случае экспорта объекта интеллектуальной собственности.
4. В случае осуществления дальнейшего экспорта товаров, ранее вывезенных за пределы таможенной территории Республики Казахстан в режиме переработки вне таможенной территории, или продуктов их
переработки подтверждение экспорта осуществляется в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил, а также на основании следующих документов:
1) грузовой таможенной декларации, в соответствии с которой производится изменение режима переработки на режим экспорта;
2) грузовой таможенной декларации, оформленной в режиме переработки товаров вне таможенной территории;
3) копии грузовой таможенной декларации, оформленной при ввозе товаров на территорию иностранного государства в режиме переработки товаров на таможенной территории (переработки товаров под таможенным контролем), заверенной таможенным органом, осуществившим такое оформление;
4) копии грузовой таможенной декларации, в соответствии с которой производится изменение режима переработки товаров под таможенным контролем на территории иностранного государства на режим выпуска товаров для свободного обращения на территории иностранного государства или режим экспорта.
5. Документами, подтверждающими оборот по реализации, совершенный до 1 января 2009 года, резидентами Республики Казахстан аффинированных драгоценных металлов — золота, платины, изготовленные из сырья собственного производства, Национальному банку и финансовым организациям являются:
1) договор (контракт) на поставку аффинированных драгоценных
металлов — золота, платины, изготовленных из сырья собственного
производства;
2) копии товаросопроводительных документов, подтверждающих отгрузку аффинированных драгоценных металлов — золота, платины, изготовленных из сырья собственного производства;
3) копии документов, подтверждающих получение аффинированных драгоценных металлов — золота, платины, изготовленных из сырья собственного производства, Национальным Банком Республики Казахстан и финансовыми организациями.
6. Едиными международными перевозочными документами, подтверждающими оборот по реализации услуг по международным перевозкам, являются:

1) жүктерді тасымалдау кезінде:
халықаралық автомобильдік хабарламада - тауарлық-көліктік жүкқұжат;
теміржол көлігімен халықаралық және мемлекетаралық хабарламада - бірыңғай үлгідегі жүкқұжат;
әуе көлігімен - жүкқұжат;
магистральды құбыр жолдары жүйесі бойынша:
есепті кезең үшін әр магистральды құбыр жолы бойынша тауарлардың транзиттік көлеміне кедендік жүк декларациясы;
ор ындалған жұмыс актілері, жүктерді қабылдау-беру актілері;
шот-фактуралар;
2) жолаушыларды және жүктерді тасымалдау кезінде:
автомобиль көлігімен:
жүйелі тасымалдау кезінде - Қазақстан Республикасында сатылған жол жүру билеттерін сату туралы есеп, сондай-ақ жол бағыты бойынша автовокзалдар (автостанциялар) жасаған жолаушылар билеттері туралы есеп ведомостісі;
жүйесіз тасымалдау кезінде - жолаушылар тізімі;
теміржол көлігімен:
Қазақстан Республикасында сатылған жол жүру, тасымалдау және почта құжаттарын сату туралы есеп;
Қазақстан Республикасында халықаралық хабарламада сатылған жолаушы билеттері туралы есеп ведомостісі;
теміржол әкімшіліктері арасындағы жолаушы тасымалы үшін өзара есеп айырысулар бойынша теңгерімдік ведомості және жол жүру және тасымалдау құжаттарының ресімделуі туралы есеп;
әуе көлігімен:
бас декларация;
жолаушы манифесті;
карго-манифест;
лоджит (орталық-тиеу кестесі);
жиынтық-тиеу ведомостісі (жол жүру билеті және жүк түбіртегі) жатады.
7. Арнайы экономикалық аймақ (бұдан әрі - АЭА) аумағындағы салық органының сұрау салуы бойынша АЭА аумағында құрылған атқарушы орган беретін әкелінген тауарларды (жабдықтарды) әкімшілік және өндірістік мақсаттағы объектілер құрылысы барысында пайдалану туралы құжат 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған тауарларды, АЭА аумағына өткізу бойынша айналымдарды растау үшін негіз болып табылады.
АЭА аумағына тауарларды өткізу бойынша айналымдарды растайтын құжаттарға:
1) АЭА аумағында әкімшілік және өндірістік мақсаттағы объектілер құрылысын жүзеге асыратын ұйымдармен жасасқан тауарларды (жабдықтарды) жеткізуге арналған шарт (келісім-шарт);
2) еркін кеден аймағы режимінде тауарлар шығаруды жүзеге асыратын кеден органының белгісімен кедендік жүк декларациясының көшірмесі;
3) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген ұйымдарға тауарларды (жабдықтарды) тиеп-жөнелтуді растайтын тауарға ілеспе құжаттардың көшірмелері;
4) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген ұйымдардың тауарларды алғанын растайтын құжаттардың көшірмелері жатады.
8. 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін, инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға Қазақстан Республикасы Үкіметімен концессиялық шарт жасасқан салық төлеушіге, тауарлар өткізілгенін растайтын құжаттарға: P070000661

1) при перевозке грузов:
в международном автомобильном сообщении - товарно-транспортная накладная;
в международном и межгосударственном сообщении железнодорожным транспортом - накладная единого образца;
воздушным транспортом - грузовая накладная;
по системе магистральных трубопроводов:
грузовая таможенная декларация на транзитный объем товаров по каждому магистральному трубопроводу за расчетный период;
акты выполненных работ, акты приема-сдачи грузов;
счета-фактуры;
2) при перевозке пассажиров и багажа:
автомобильным транспортом:
при регулярных перевозках - отчет о продаже проездных билетов, проданных в Республике Казахстан, а также расчетные ведомости о пассажирских билетах, составленные автовокзалами (автостанциями) по пути следования;
при нерегулярных перевозках - список пассажиров;
железнодорожным транспортом:
отчет о продаже проездных, перевозочных и почтовых документов, проданных в Республике Казахстан;
расчетная ведомость о пассажирских билетах, проданных в Республике Казахстан в международном сообщении;
балансовая ведомость по взаиморасчетам за пассажирские перевозки между железнодорожными администрациями и отчет об оформлении проездных и перевозочных документов;
воздушным транспортом:
генеральная декларация;
пассажирский манифест;
карго-манифест;
лоджит (центрально-загрузочный график);
сводно-загрузочная ведомость (проездной билет и багажная квитанция).
7. Основанием для подтверждения оборотов по реализации товаров на территории специальных экономических зон (далее - СЭЗ), совершенных до 1 января 2009 года, является документ об использовании в процессе строительства объектов административного и производственного назначения ввезенных товаров (оборудования), который выдается по запросу налогового органа, находящегося на территории СЭЗ, исполнительным органом, созданным на территории СЭЗ.
Документами, подтверждающими оборот по реализации товаров на территории СЭЗ, являются:
1) договор (контракт) на поставку товаров (оборудования) с организациями, осуществляющими на территории СЭЗ строительство объектов административного и производственного назначения;
2) копии грузовой таможенной декларации с отметками таможенного органа, осуществляющего выпуск товаров в таможенном режиме свободной таможенной зоны;
3) копии товаросопроводительных документов, подтверждающих отгрузку товаров (оборудования) организациям, указанным в подпункте 1) настоящего пункта;
4) копии документов, подтверждающих получение товаров (оборудования) организациями, указанными в подпункте 1) настоящего пункта.
8. Документами, подтверждающими реализацию товаров налогоплательщику, заключившему концессионный договор с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта до 1 января 2009 года, являются: P070000661

1) көрсетілген салық төлеушіге тауарларды жеткізуге арналған шарт;
2) көрсетілген салық төлеушіге тауарлардың тиеп-жөнелтілгенін растайтын тауарға ілеспе құжаттардың көшірмелері;
3) аталған салық төлеушінің тауарларды алғанын растайтын құжаттардың көшірмелері жатады.
9. Қызметін Қазақстан Республикасы аумағында, шарттарына сәйкес импортталатын тауарлар ҚҚС-нан босатылатын жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт шеңберінде жүзеге асыратын салық төлеушілерге тауарларды өткізуді растайтын құжаттарға:
1) осындай салық төлеушілерге жеткізілетін тауарлардың жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың жұмыс бағдарламаларын орындауға арналғандығын көрсете отырып, тауарларды жеткізуге арналған шарт;
2) осындай салық төлеушілерге тауарлар тиеп-жөнелтілгенін растайтын тауарға ілеспе құжаттардың көшірмелері;
3) осындай салық төлеушілердің тауарларды алғандығын растайтын құжаттардың көшірмелері жатады.
10. Осы Ереженің 3-10-тармақтарында көрсетілген құжаттардан басқа, қайтару негізіне қарай, бюджеттен қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомасының дұрыстығын растайтын құжаттарға:
1) ҚҚС есепке жатқызу үшін негіз болып табылатын құжаттар (шот-фактура немесе ҚҚС бөлінген Салық кодексінің 256-бабына сәйкес басқа да құжат). 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін, сатып алынған тауарлар, жұмыстар және қызметтер бойынша фискальды жады бар бақылау-касса машиналарын қолдана отырып, және бақылау-касса машинасының чегінде көрсетілген салық сомасы бақылау чегін бере отырып;
2) бастапқы есеп құжаттары (оның негізінде бухгалтерлік есеп жүргізілетін операцияның жасалу фактісінің немесе оқиғасының және оны жасауға құқығының қағаз тасығышта, сондай-ақ электронды тасығышта құжаттық куәлігі).
3. Салық тексерулерін жүргізу
11. ҚҚС қайтару туралы өтініштерді не ҚҚС қайтару туралы келіп түскен талаптарды, салық есептілігінің нысандарын қабылдауға және өңдеуге жауапты бөлім, салық тексеруін жүргізуге жауапты бөлімге береді.
12. Салық тексеруін жүргізуге жауапты бөлім, тексерілетін салық төлеуші бойынша мынадай талдамалы есептерді қалыптастырады және оларды ақпараттық жүйені қолдана отырып, пысықтайды:
ҚҚС қайтару туралы өтініш бойынша - жеткізушілер бойынша талдамалы есеп;
ҚҚС қайтару туралы талап бойынша - жеткізушілер және сатып алушылар бойынша талдамалы есеп.
Жеткізушілерде және (немесе) сатып алушыларда бұзушылықтар анықталған кезде міндетті тәртіпте қарсы салық тексеруі жүргізіледі немесе мониторингке жататын ірі салық төлеушілер бойынша салық бақылауын жүзеге асыратын уәкілетті органға (бұдан әрі - ҚР ҚМ СК) сұрау салу жіберіледі.
Егер қарсы тексеру жүргізу сәтінде жеткізушінің таратылуына байланысты қызметін тоқтатқан жағдайда есепке жатқызылған ҚҚС сомасын растау, сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар және көрсетілген қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімі негізінде жүргізіледі.

1) договор на поставку товаров указанному налогоплательщику;
2) копии товаросопроводительных документов, подтверждающих отгрузку товаров указанному налогоплательщику;
3) копии документов, подтверждающих получение товаров указанным налогоплательщиком.
9. Документами, подтверждающими реализацию товаров налогоплательщикам, осуществляющим на территории Республики Казахстан деятельность в рамках контракта на недропользование, в соответствии с условиями которого освобождаются от НДС импортируемые товары, являются:
1) договор на поставку товаров таким налогоплательщикам с указанием в нем, что поставляемые товары предназначены для выполнения рабочей программы контракта на недропользование;
2) копии товаросопроводительных документов, подтверждающих отгрузку товаров таким налогоплательщикам;
3) копии документов, подтверждающих получение товаров такими
налогоплательщиками.
10. Кроме документов, указанных в пунктах 3-9 настоящих Правил, документами, подтверждающими достоверность сумм НДС, предъявленных к возврату из бюджета, в зависимости от основания возврата, являются:
1) документы, являющиеся основанием для отнесения в зачет НДС (счет-фактура или другой документ, в соответствии со статьей 256 Налогового кодекса, с выделенным в нем НДС). По товарам, работам и услугам, приобретенным до 1 января 2009 года, с применением контрольно-кассовых машин с фискальной памятью и выдачей контрольного чека сумма налога, указанная в чеке контрольно-кассовой машины;
2) первичные учетные документы (документальное свидетельство, как на бумажном, так и на электронном носителе факта совершения операции или события и права на ее совершение, на основании которого ведется бухгалтерский учет).
3. Проведение налоговых проверок
11. Отдел, ответственный за прием и обработку форм налоговой отчетности, передает в отдел, ответственный за проведение налоговой проверки, поступившие заявления о возврате НДС либо требования о возврате НДС.
12. Отдел, ответственный за проведение налоговой проверки, формирует следующие аналитические отчеты по проверяемому налогоплательщику и проводит их отработку с применением информационной системы:
по заявлению о возврате НДС - аналитический отчет по поставщикам;
по требованию о возврате НДС - аналитический отчет по поставщикам и покупателям.
При установлении нарушений у поставщиков и (или) покупателей в обязательном порядке проводится встречная налоговая проверка или направляется запрос в уполномоченный орган, осуществляющий налоговый контроль (далее - НК МФ РК), по крупным налогоплательщикам, подлежащим мониторингу.
В случае если на момент проведения встречной проверки поставщик прекратил деятельность в связи с ликвидацией, подтверждение суммы НДС, отнесенного в зачет, производится на основании реестра счетов-фактур по реализованным товарам, выполненным работам и оказанным услугам.

Қарсы тексеру кезінде жеткізушінің таратылуына байланысты 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін, қызметін тоқтатқан жағдайда, бірақ шот-фактурадағы көрсетілген өткізу күніне, ҚҚС төлеуші болып табылса онда осындай жеткізушімен жазып берілген шот-фактуралар тізімдемесінде көрсетілген ҚҚС сомасы бюджеттен қайтарылмайды және тексерілуші салық төлеушінің есебінен алып тастауға жатпайды.
Егер салық тексеруі басталғанға дейін, салық төлеушіде қайтаруға ұсынылған ҚҚС асып кету сомасының жоқ екендігі анықталған жағдайда, салық органы салық төлеушіге жазбаша түрде ҚҚС қайтару туралы өтінішті не ҚҚС қайтару туралы талапты қараудан бас тарту жібереді.
Осы тармақтың ережесі ҚҚС-ның асып кетуін қайтарудың оңайлатылған тәртібінде қолданылмайды.
13. Қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомаларының дұрыстығын растау бойынша, ҚҚС қайтару туралы талап негізінде тақырыптық тексерулер жүргізу тәртібі Салық кодексінің 635-бабында айқындалған.
14. 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін қалыптасқан, есепке жатқызылатын ҚҚС сомасының есептелген ҚҚС сомасынан асып кетуі бойынша бюджетпен өзара қатынасының тәртібі, Заңның 25-бабында айқындалған.
15. Халықаралық тасымал кезіндегі нөлдік ставка бойынша салық салынатын қызметтер бойынша есепке жатқызылатын ҚҚС сомасы Қаулының 5-тармағында белгіленген тәртіппен айқындалады. Бұл ретте жалпы тасымалдау көлеміндегі халықаралық тасымалдау көлемінің физикалық үлес салмағы салалық есепке сәйкес анықталады.
16. ҚҚС-ның асып кетуін қайтару мерзімдерін сақтау мақсатында салық тексеруін жүргізуге жауапты бөлімнің лауазымды тұлғасы салық тексеруін жүргізу басталған күннен бастап, он бес жұмыс күні ішінде айқындайды және жеткізушілерге қарсы тексерулер жүргізу туралы сұрау салулар, сондай-ақ мониторингке жататын ірі салық төлеушілер - жеткізушілер табыс еткен салық есептілігінің негізінде қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомаларының дұрыстығын растау бойынша сұрау салулар жібереді.
17. Объектілер құрылысы бойынша қызметін АЭА аумақтарында жүзеге асыратын ұйымдар үшін, АЭА аумақтарына жеткізілген тауарларды Әкімшілік және өндірістік мақсаттағы объектілердің құрылысы және оларды пайдалануға енгізу процесінде толық тұтыну фактісін растау үшін, тексеру жүргізуге жауапты лауазымды тұлға, АЭА аумағындағы салық органына сұрау салу жібереді.
18. Мыналар бойынша:
1) олар бойынша салық тексеруі аяқталған күніне жеткізушілермен өзара есеп айырысуларының дұрыстығын растау үшін қарсы тексеру жүргізуге сұрау салуларға жауаптардың түпнұсқалары алынбаған және (немесе) егер тексерілетін салық төлеушінің жеткізушісі бұрын жіберілген сұрау салулар бойынша қарсы тексерулер жүргізу кезінде анықталған бұзушылықтарды жоймаған болса;

В случае если на момент проведения встречной проверки поставщик, прекратил деятельность в связи с ликвидацией до 1 января 2009 года, но на дату реализации, указанную в счете-фактуре, являлся плательщиком НДС, то сумма НДС, указанная в счете-фактуре, выписанном таким поставщиком, не исключается из зачета у проверяемого налогоплательщика и не подлежит возврату из бюджета.
В случае если до начала налоговой проверки установлено, что у налогоплательщика отсутствует сумма превышения НДС, предъявленная к возврату, налоговым органом направляется налогоплательщику письменный отказ в рассмотрении заявления о возврате НДС, либо требования о возврате НДС.
Положения настоящего пункта не применяются при упрощенном порядке возврата превышения НДС.
13. Порядок проведения тематических проверок на основании требования о возврате НДС по подтверждению достоверности сумм НДС, предъявленных к возврату, определен статьей 635 Налогового кодекса.
14. Порядок взаимоотношений с бюджетом по превышению суммы НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного НДС, сложившемуся до 1 января 2009 года, определен статьей 25 Закона.
15. При международной перевозке сумма НДС, отнесенная в зачет по услугам, облагаемым по нулевой ставке, определяется в порядке, установленном пунктом 5 Постановления. При этом удельный вес физического объема международных перевозок в общем объеме перевозок определяются согласно отраслевой отчетности.
16. В целях соблюдения сроков возврата превышения НДС должностное лицо отдела, ответственного за проведение налоговой проверки, в течение пятнадцати рабочих дней со дня начала проведения налоговой проверки определяет и направляет запросы о проведении встречных проверок поставщиков, а также запросы по подтверждению достоверности сумм НДС, предъявленных к возврату, на основании налоговой отчетности, представляемой поставщиками - крупными налогоплательщиками, подлежащими мониторингу.
17. Для подтверждения факта полного потребления в процессе строительства и ввода в эксплуатацию объектов административного и производственного назначения товаров, поставляемых на территории СЭЗ для организаций, осуществляющих на территориях СЭЗ деятельность по
строительству объектов, должностным лицом, ответственным за проведение проверки, направляется запрос в налоговый орган на территории СЭЗ.
18. Не производится возврат превышения НДС в пределах сумм:
1) по которым на дату завершения налоговой проверки не получены оригиналы ответов на запросы на проведение встречных проверок для подтверждения достоверности взаиморасчетов с поставщиком, и (или) если поставщиком проверяемого налогоплательщика не устранены нарушения, выявленные при проведении встречных проверок по ранее направленным запросам;

2) бұрын жіберілген сұрау салулар бойынша мониторингке жататын, ірі салық төлеушілермен есеп айырысулардың расталмағаны туралы ҚР ҚМ СК алынған жауаптардың негізіндегі сомалар шегінде, ҚҚС-ның асып кетуі қайтарылмайды.
19. Салық тексеруі актісінде міндетті тәртіпте қайтарылмау себептері туралы осыған ұқсас ақпарат көрсетіледі.
20. Егер салық тексеруінің нәтижелері бойынша ҚҚС сомасы 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін, жасалған нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша қайтаруға ұсынылған сомадан көп болған жағдайда, салық төлеуші салық тексеруі актісімен расталған ҚҚС сомасы мен қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомасы арасындағы айырма шегінде мәлімделген салық кезеңі (салық кезеңдері) ішінде ҚҚС қайтару туралы өтініш беруге құқылы.
Бұл жағдайда салық органы салық тексеруін жүргізбей осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген өтініш пен салық тексеруі актісі негізінде қайтару жүргізеді.
21. Егер 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін, жасалған нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша, салық тексеруі аяқталғаннан кейін қосымша салық есептілігі нысанын табыс ету себебі бойынша және басқа да себептермен тексерілген кезең үшін ҚҚС қайтару туралы өтініш табыс етілген жағдайда, жеткізушілер бойынша талдамалы есеп міндетті тәртіпте жасалады және салық тексеруі жүргізіледі.
22. Егер 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін, жасалған нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша, салық тексеруі аяқталғаннан кейін, кедендік жүк декларациясын табыс ету, валюта түсімдерінің түсуі себебі бойынша тексерілген кезең үшін, ҚҚС қайтару туралы өтініш табыс етілген жағдайда, жеткізушілер бойынша талдамалы есеп жасалмай-ақ салық тексеруі жүргізіледі.
4. ҚҚС асып кетуін қайтарудың оңайлатылған тәртібін қолдану кезіндегі ерекшеліктер
23. ҚҚС асып кетуін қайтарудың оңайлатылған тәртібінде салық есептілігі нысандарын қабылдауға және өңдеуге жауапты бөлім ҚҚС қайтару туралы талап салық органына табыс етілген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде ҚҚС төлеушіде соңғы салық тексеруі немесе соңғы ҚҚС асып кетуін қайтару сәтінен бастап салық есептілігін табыс ету бойынша орындалмаған салық міндеттемесінің жоқ немесе бар екендігін, сондай-ақ оның дербес шотында салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің есептелген сомаларының дұрыс көрсетілуін тексереді.
Егер ҚҚС төлеуші басқа салық органдарында есепте тұрған жағдайда салық есептілігі нысандарын қабылдауға және өңдеуге жауапты бөлім ҚҚС төлеушінің тіркелген салық органдарына да осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мәселелер бойынша сұрау салу жібереді.
Егер ҚҚС төлеушінің құрылымдық бөлімшелері болған жағдайда салық есептілігі нысандарын қабылдауға және өңдеуге жауапты бөлім ҚҚС төлеушінің құрылымдық бөлімшелерінің тіркелген салық органдарына да осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мәселелер бойынша сұрау салу жібереді.
Салық есептілігі нысандарын қабылдауға және өңдеуге жауапты бөлім бір мезгілде ҚҚС қайтару туралы талапты салық тексеруін жүргізуге жауапты бөлімге береді.

2) на основании полученных ответов НК МФ РК о не подтверждении взаиморасчетов с крупным налогоплательщиком, подлежащим мониторингу, по ранее направленным запросам.
19. В акте налоговой проверки в обязательном порядке отражается подробная информация о причинах невозврата.
20. В случае если по результатам налоговой проверки подтверждена сумма НДС больше, чем заявлена к возврату, по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, совершенным до 1 января 2009 года, налогоплательщик вправе представить заявление о возврате НДС за заявленный налоговый период (налоговые периоды) в пределах разницы сумм НДС между подтвержденной актом налоговой проверки и заявленной к возврату.
В данном случае налоговый орган без проведения налоговой проверки производит возврат на основании заявления и акта налоговой проверки, указанной в части первой настоящего пункта.
21. В случае если после окончания налоговой проверки по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, совершенным до 1 января 2009 года, представлено заявление о возврате НДС за проверенный период по причине предоставления дополнительной формы налоговой отчетности и других причин, то аналитический отчет по поставщикам формируется в обязательном порядке и проводится налоговая проверка.
22. В случае если после окончания налоговой проверки по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, совершенным до 1 января 2009 года, представлено заявление о возврате НДС за проверенный период по причине предоставления грузовой таможенной декларации, поступления валютной выручки, проводится налоговая проверка без формирования аналитического отчета по поставщикам.
4. Особенности при применении упрощенного порядка
возврата превышения НДС
23. При упрощенном порядке возврата превышения НДС отдел, ответственный за прием и обработку форм налоговой отчетности, в течение одного рабочего дня со дня представления в налоговый орган требования о возврате НДС проверяет отсутствие или наличие у плательщика НДС неисполненного налогового обязательства по представлению налоговой отчетности с момента последней налоговой проверки или последнего возврата превышения НДС, а также правильность отражения исчисленных сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет на его лицевом счете.
В случае если плательщик НДС состоит на регистрационном учете в других налоговых органах отдел, ответственный за прием и обработку форм налоговой отчетности, направляет также в эти налоговые органы запрос по вопросам, указанным в части первой настоящего пункта.
В случае наличия у плательщика НДС структурных подразделений запрос по вопросам, указанным в части первой настоящего пункта, направляется отделом, ответственным за прием и обработку форм налоговой отчетности, в налоговые органы, в которых зарегистрированы структурные подразделения плательщика НДС.
Одновременно отдел, ответственный за прием и обработку форм налоговой отчетности, передает требования о возврате НДС в отдел, ответственный за проведение налоговой проверки.

24. Осы Ереженің 23-тармағының екінші және үшінші бөлігінде көрсетілген сұрау салу осындай сұрау салуды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде орындалуы тиіс.
25. Осы Ереженің 23-тармағында көрсетілген сұрау салуларға жауаптарды алғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде салық есептілігі нысандарын қабылдауға және өңдеуге жауапты бөлім оларды салық тексеруін жүргізуге жауапты бөлімге жібереді.
26. Алынған жауаптардың негізінде бұзушылықтар фактісі анықталған кезде салық төлеушіге олардың ҚҚС асып кетуін қайтарудың оңайлатылған тәртібін қолдануға құқығы жоқтығы туралы хат жібереді.
Сонымен бір мезгілде салық төлеуші Салық кодексінің 272 және 273-баптарында көзделген ҚҚС асып кетуін қайтару тәртібін қолдану құқығы туралы хабарландырылады.
27. Осы Ереженің 26-тармағында көрсетілген хатты алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде салық төлеуші салық органын Салық кодексінің 272 және 273-баптарында көзделген ҚҚС асып кетуін қайтару тәртібін қолданудан бас тарту немесе қолдануға келісу туралы шешім қабылдағаны жөнінде жазбаша хабарландырады.
Салық төлеушіден жауаптың болмауы Салық кодексінің 272 және 273-баптарында көзделген ҚҚС қайтарудан бас тарту фактісі болып табылады.
28. Алынған жауаптар негізінде бұзушылықтар болмаған кезде салық тексеруін жүргізуге жауапты бөлім, салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу үшін, Салық кодексінде белгіленген мерзімдерден кейін бір жұмыс күні ішінде есеп жүргізуге жауапты бөлімге, олар бойынша салық төлеушінің салық берешегінің жоқ (бар) екендігі туралы қажетті құжат (бұдан әрі - берешегінің жоқ екендігі туралы құжат) дайындау үшін, ҚҚС төлеушілердің тізімін жібереді.
29. Салық тексеруін жүргізуге жауапты бөлім, берешегінің жоқ екендігі туралы құжатты алған күннен бастап, бір жұмыс күнінен кешіктірмей және есепке жатқызуға салықтық өтініш негізінде ҚҚС асып кетуін қайтаруға өкім жасайды.
Есепке жатқызуға салықтық өтінішті ҚҚС төлеуші салық органына салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу үшін Салық кодексінде белгіленген мерзімдерден кейін бір жұмыс күні ішінде тапсырады.
5. ҚҚС-ның асып кетуін қайтару
30. ҚҚС-ның асып кетуін қайтаруды салық тексеруі актісімен не актіге қорытындымен расталған, сондай-ақ ҚҚС қайтару туралы өтініште немесе салық кезеңі үшін ҚҚС бойынша декларацияда ҚҚС қайтару туралы талапта көрсетілген ҚҚС сомасы шегінде салық органдарымен жүзеге асырылады.
31. Салық тексеруі актісіне не актіге қорытындыға қол қойылған күннен бастап, бес жұмыс күні ішінде ҚҚС төлеуші салық органына салықтарды, басқа да міндетті төлемдерді, өсімақылар мен айыппұлдарды есепке жатқызу және қайтару жүргізуге салықтық өтініш (бұдан әрі - есепке жатқызуға салықтық өтініш) береді.

24. Запрос, указанный в частях второй и третьей пункта 23 настоящих Правил, подлежит исполнению в течение пяти рабочих дней со дня получения такого запроса.
25. В течение одного рабочего дня после получения ответов на запросы, указанные в пункте 23 настоящих Правил, отдел, ответственный за прием и обработку форм налоговой отчетности, направляет их в отдел, ответственный за проведение налоговой проверки.
26. При установлении факта нарушений на основании полученных
ответов налогоплательщику направляется письмо об отсутствии права на
применение им упрощенного порядка возврата превышения НДС.
Одновременно налогоплательщик уведомляется о праве применения им порядка возврата превышения НДС, предусмотренного статьями 272 и 273 Налогового кодекса.
27. В течение пяти рабочих дней после получения письма, указанного в пункте 26 настоящих Правил, налогоплательщик письменно уведомляет налоговый орган о принятом решении - об отказе или согласии применения порядка возврата НДС, предусмотренного статьями 272 и 273 Налогового кодекса.
Отсутствие ответа от налогоплательщика является фактом отказа от возврата НДС, предусмотренного статьями 272 и 273 Налогового кодекса.
28. При отсутствии нарушений на основании полученных ответов в течение одного рабочего дня после сроков, установленных Налоговым кодексом для уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, отдел, ответственный за проведение налоговой проверки, направляет в отдел, ответственный за ведение учета, список плательщиков НДС, по которым необходимо составить документ об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика (далее - документ об отсутствии задолженности).
29. Отдел, ответственный за проведение налоговой проверки, не позднее одного рабочего дня со дня получения документа об отсутствии задолженности и на основании налогового заявления на зачет составляет распоряжение на возврат превышения НДС.
Налоговое заявление на зачет представляется плательщиком НДС в налоговый орган в течение одного рабочего дня после сроков, установленных Налоговым кодексом для уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет.
5. Возврат превышения НДС
30. Возврат превышения НДС осуществляется налоговыми органами в пределах суммы НДС, подтвержденного актом налоговой проверки либо заключением к акту, а также указанного в заявлении о возврате НДС либо в требовании о возврате НДС.
31. В течение пяти рабочих дней со дня подписания акта налоговой проверки либо заключения к акту плательщик НДС представляет в налоговый орган налоговое заявление на проведение зачета и возврата налогов, других обязательных платежей, пеней и штрафов (далее - налоговое заявление на зачет).

32. Егер салық төлеуші есепке жатқызуға салықтық өтініш бермеген болса, ҚҚС-ның асып кетуін есепке жатқызу (қайтару) жүргізілмейді.
Салық төлеушінің талабы бойынша салыстыру актісі жасалады.
33. Салық тексеруі актісіне не актіге қорытындыға қол қойылған күннен бастап, бір жұмыс күні ішінде салық тексеруін жүргізуге жауапты бөлім, есеп жүргізуге жауапты бөлімге, олар бойынша салық төлеушінің салық берешегінің жоқ (бар) екендігі туралы қажетті құжат (бұдан әрі - берешегінің жоқ екендігі туралы құжат) дайындау үшін, ҚҚС төлеушілердің тізімін жібереді.
34. Егер ҚҚС төлеушіде салық берешегі болған жағдайда және есепке жатқызуға салықтық өтініш берген кезде есепке жатқызуға салықтық өтініште көрсетілген салық берешегі, берешегінің жоқ екендігі туралы құжат деректерімен сәйкес келмеген жағдайда, ҚҚС қайтару (есепке жатқызу) берешегінің жоқ екендігі туралы құжат негізінде жүргізіледі.
35. ҚҚС асып кетуін қайтару салық берешегі болмаған кезде ҚҚС төлеушінің орналасқан орны бойынша оның банк шотына жүргізіледі.
Егер ҚҚС төлеуші заңды тұлға болып табылған жағдайда ҚҚС-ның асып кетуін қайтару оның құрылымдық бөлімшелерінде салық берешегі болмаған кезде жүргізіледі.

32. Зачет (возврат) превышения НДС не производится, если
налогоплательщиком не представлено налоговое заявление на зачет.
По требованию налогоплательщика составляется акт сверки.
33. В течение одного рабочего дня после подписания акта налоговой проверки либо заключения к акту отдел, ответственный за проведение налоговой проверки, представляет отделу, ответственному за ведение учета, список плательщиков НДС, по которым необходимо составить документ об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика (далее - документ об отсутствии задолженности).
34. В случае если у плательщика НДС имеется налоговая задолженность и при представлении налогового заявления на зачет налоговая задолженность, указанная в налоговом заявлении на зачет, не совпадает с данными документа об отсутствии задолженности, то возврат (зачет) НДС производится на основании документа об отсутствии задолженности.
35. Возврат превышения НДС производится по месту нахождения плательщика НДС на его банковский счет при отсутствии налоговой задолженности.
В случае если плательщиком НДС является юридическое лицо возврат превышения НДС производится при отсутствии у его структурных подразделений налоговой задолженности.