Тұрақтандыру банкін құру, банктік және өзге де операцияларды жүргізуге лицензия алу, жарғылық және меншікті капиталдарын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеумен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 5 тамыздағы N 179 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 9 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5782 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 11 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.01.2019 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 31 тамыздағы Заңының 61-3-бабын іске асыру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Тұрақтандыру банкін құру, банктік және өзге де операцияларды жүргізуге лицензия алу, жарғылық және меншікті капиталдарын қалыптастыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы бірінші рет ресми жарияланған күнінен кейінгі жиырма бір күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Лицензиялау департаменті (Н.Қ. Қасқаманова):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сэрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастан он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, банктерге және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жеткізсін.
4. Агенттік Төрайымының Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын орынбасары М.Б. Байсыновқа жүктелсін.
Төрайым
Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2009 жылғы 5 тамыздағы
N 179 қаулысымен бекітілді
Тұрақтандыру банкін құру, банктік және өзге де операцияларды жүргізуге лицензия алу, жарғылық және меншікті капиталдарын қалыптастыру қағидалары

Об утверждении Правил создания, получения лицензии на проведение банковских и иных операций, формирования уставного и собственного капиталов стабилизационного банка
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 5 августа 2009 года № 179. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 сентября 2009 года № 5782. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.01.2019 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации статьи 61-3 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила создания, получения лицензии на проведение банковских и иных операций, формирования уставного и собственного капиталов стабилизационного банка.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
3. Департаменту лицензирования (Каскаманова Н.К.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, банков и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Байсынова М.Б.
Председатель
Е. Бахмутова
Утверждены
постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 5 августа 2009 года № 179
Правила создания, получения лицензии на проведение банковских и иных операций, формирования уставного и собственного капиталов стабилизационного банка

Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Осы Тұрақтандыру банкін құру, банктік және өзге де операцияларды жүргізуге лицензия алу, жарғылық және меншікті капиталдарын қалыптастыру қағидалары "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы (бұдан әрі – Банктер туралы заң), "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және тұрақтандыру банкін құру, банктік және өзге де операцияларды жүргізуге лицензия алу, жарғылық және меншікті капиталдарын қалыптастыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Тұрақтандыру банкін құру тәртібі
1. Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) консервация режимінде тұрған банктің (бұдан әрі – банк) уақытша әкімшілігінен банктің активтері мен міндеттемелерін тұрақтандыру банкіне беру бойынша операция жүргізу туралы ұсынысты алғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде тұрақтандыру банкін құру туралы шешім қабылдайды және қабылданған шешім туралы уақытша әкімшілікке дереу хабарлайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Уәкілетті органның тұрақтандыру банкін құру туралы шешімінде мыналар көрсетіледі:
1) уәкілетті органның атауы, орналасқан орны, мемлекеттік тіркелуі жөніндегі мәліметтер;
2) тұрақтандыру банкін құру туралы шешім;
3) тұрақтандыру банкінің атауы, орналасқан орны;
4) тұрақтандыру банкін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын және оның мүддесін үшінші тұлғалар алдында қорғайтын уәкілетті тұлғалардың жеке құрамы;
5) жарияланған акциялардың саны мен түрі, осы банк инвесторы (инвесторларының) арасында орналастырылатын тұрақтандыру банкінің жарияланған акцияларының номиналды құны;

Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Настоящие Правила создания, получения лицензии на проведение банковских и иных операций, формирования уставного и собственного капиталов стабилизационного банка разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон о банках), от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах", от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" и определяют порядок создания, получения лицензии на проведение банковских и иных операций, формирования уставного и собственного капиталов стабилизационного банка.
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Порядок создания стабилизационного банка
1. Уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) после получения от временной администрации банка, находящегося в режиме консервации, (далее - банк) предложения о проведении операции по передаче активов и обязательств банка стабилизационному банку, в течение 10 (десяти) рабочих дней принимает решение о создании стабилизационного банка и незамедлительно уведомляет временную администрацию о принятом решении.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. В решении уполномоченного органа о создании стабилизационного банка указываются:
1) наименование, место нахождения, данные о государственной регистрации уполномоченного органа;
2) решение о создании стабилизационного банка;
3) наименование, место нахождения стабилизационного банка;
4) персональный состав лиц, уполномоченных осуществлять деятельность по управлению стабилизационным банком и представлять его интересы перед третьими лицами;
5) количество и виды объявленных акций, номинальная стоимость объявленных акций стабилизационного банка, которые будут размещены среди инвестора (инвесторов) данного банка;

6) тұрақтандыру банкінің жарғысын бекіту жөніндегі шешім;
7) тұрақтандыру банкін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға тағайындалған тұлғаларға мыналар туралы тапсырма:
тұрақтандыру банкінің жарғысына қол қою;
тұрақтандыру банкін әділет органдарында тіркеу;
тұрақтандыру банкінің тіркеушісімен шарт жасасу;
уәкілетті органда мемлекеттік тіркеу үшін банк акцияларының шығарылым проспектісіне қол қою;
8) тұрақтандыру банкінің тіркеушісі туралы ақпарат;
9) банктің уақытша әкімшілігінің активтер мен міндеттемелерді құрылатын тұрақтандыру банкіне беру туралы тапсырмасы;
10) шешімнің күшіне енгізілу күні;
11) өзге де талаптар, оның ішінде банктік және өзге де операцияларды жүргізу үшін қажетті банктің үй-жайын, жабдығын, программалық қамтамасыз етуін пайдалану, сондай-ақ кредиттік бюроға ақпаратты беру мәселесі бойынша.
3. Тұрақтандыру банкі Банктер туралы Заңда көзделген ерекшеліктерді ескеріп, акционерлік қоғам ұйымдастырушылық-құқықтық нысанында құрылады.
4. Тұрақтандыру банкін құру туралы шешімді уәкілетті органның Басқармасы қабылдайды және оны уәкілетті орган қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының барлық аумағында таралатын екі мерзімді баспасөз басылымдарында жариялайды.
2-тарау. Тұрақтандыру банкінің банктік және өзге де операцияларды жүргізуге лицензия алу тәртібі
5. Тұрақтандыру банкіне банк операцияларының жекелеген түрлерін және өзге операцияларды жүргізуге лицензия тұрақтандыру банкін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға уәкілетті тұлғаға мына құжаттарды ол бергеннен кейін беріледі:
1) өтінішті;
2) нотариатта куәландырылған жарғының көшірмесі және өтініш берушінің заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамасының немесе куәлігінің көшірмесін;
3) алынып тасталды
4) қызметтің жекелеген түрімен айналысу құқығына лицензиялық алымның бюджетке төленгенін растайтын құжатты.
Лицензияда көрсетілген банктік және өзге де операциялардың тізбесін тұрақтандыру банкіне берілетін активтер мен міндеттемелерге байланысты уәкілетті орган айқындайды.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.03.29 № 50 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз), ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 26.04.2013 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

6) решение об утверждении устава стабилизационного банка;
7) поручение лицам, назначенным осуществлять деятельность по управлению стабилизационным банком:
подписать устав стабилизационного банка;
зарегистрировать стабилизационный банк в органах юстиции;
заключить договор с регистратором стабилизационного банка;
подписать проспект выпуска акций банка для государственной регистрации в уполномоченном органе;
8) информация о регистраторе стабилизационного банка;
9) поручение временной администрации банка передать активы и обязательства создаваемому стабилизационному банку;
10) дата вступления в силу решения;
11) иные условия, в том числе по вопросу пользования помещением, необходимым для проведения банковских и иных операций, оборудованием, программным обеспечением банка, а также предоставления информации кредитному бюро.
3. Стабилизационный банк создается в организационно-правовой форме акционерного общества с учетом особенностей, предусмотренных Законом о банках.
4. Решение о создании стабилизационного банка принимается Правлением уполномоченного органа и публикуется уполномоченным органом в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на казахском и русском языках.
Глава 2. Порядок получения стабилизационным банком
лицензии на проведение банковских и иных операций
5. Лицензия на осуществление стабилизационным банком отдельных видов банковских и иных операций выдается лицу, уполномоченному осуществлять деятельность по управлению стабилизационным банком, после представления данным лицом следующих документов:
1) заявления;
2) нотариально засвидетельствованной копии устава и копии справки или свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) заявителя в качестве юридического лица;
3) исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.03.2010 № 50 (вводится в действие с 01.01.2012);
4) документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора на право занятия отдельными видами деятельности.
Перечень банковских и иных операций, указанных в лицензии, определяется уполномоченным органом в зависимости от передаваемых стабилизационному банку активов и обязательств.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.03.2010 № 50 (вводится в действие с 01.01.2012); Национального Банка РК от 26.04.2013 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6. Уәкілетті орган тұрақтандыру банкіне банктік және өзге де операцияларды жүргізуге лицензияны осы Қағидалардың қосымшасында бекітілген нысан бойынша береді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-тарау. Тұрақтандыру банкінің жарғылық және меншікті капиталдарының барынша төмен мөлшері және оларды қалыптастыру тәртібі
7. Тұрақтандыру банкінің жарғылық капиталы инвестор мен тұрақтандыру банкін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға уәкілетті тұлға арасында жасалатын шартқа сәйкес тұрақтандыру банкінің жарияланған акцияларына инвестор төлем жасағаннан кейін қалыптасады.
8. Инвестор тұрақтандыру банкінің жарияланған акцияларын сатып алған кезде, банк тұрақтандыру банкі мәртебесін жоғалтады және осы банктің жарғылық және меншікті капиталдарының ең төмен мөлшері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13919 тіркелген "Пруденциялық нормативтердің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен белгілі бір күнге банк капиталының мөлшері лимиттерінің нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін және Банктің ашық валюталық позициясын есептеу қағидаларын және лимиттерін белгілеу туралы" 2016 жылғы 30 мамырдағы № 147 Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысында белгілеген мөлшерлерден кем болмауға тиіс.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Тұрақтандыру банкін құру,
банктік және өзге де
операцияларды жүргізуге
лицензия алу, жарғылық және
меншікті капиталдарын
қалыптастыру қағидаларына
қосымша
Нысан
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
елтаңбасы
Уәкілетті органның толық атауы
Банктік және өзге де операцияларды жүргізуге лицензия
Лицензияның нөмірі _________ Берілген күні __ жылғы "__" ________
________________________________________________________________________________
(банктің толық атауы)
Осы лицензия операциялардың мынадай түрлерін (ұлттық және (немесе) шетел
валютасында) жүргізуге құқық береді:
1) банктік операцияларды:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________

6. Уполномоченный орган выдает стабилизационному банку лицензию на проведение банковских и иных операций по форме, установленной приложением к настоящим Правилам.
Сноска. В пункт 6 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется постановлением Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Минимальный размер и порядок
формирования уставного и собственного капиталов
стабилизационного банка
7. Уставный капитал стабилизационного банка формируется при оплате инвестором объявленных акций стабилизационного банка в соответствии с договором, заключаемым между инвестором и лицом, уполномоченным осуществлять деятельность по управлению стабилизационным банком.
8. При приобретении инвестором объявленных акций стабилизационного банка банк утрачивает статус стабилизационного банка и минимальные размеры уставного и собственного капиталов данного банка не могут быть менее размеров, установленных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 147 "Об установлении нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов размера капитала банка на определенную дату и Правил расчета и лимитов открытой валютной позиции банка", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13919.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам создания, получения
лицензии на проведение банковских
и иных операций, формирования
уставного и собственного капиталов
стабилизационного банка
Форма
Сноска. Приложение в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Герб
Республики Казахстан
Полное наименование уполномоченного органа
Лицензия
на проведение банковских и иных операций
Номер лицензии __________________ Дата выдачи "____"______ _______ года
________________________________________________________________________________
(полное наименование банка)
Настоящая лицензия дает право на проведение следующих видов операций (в
национальной и (или) иностранной валюте):
1) банковских операций:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________

2) өзге де операцияларды:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Төраға (Төрағаның орынбасары)
Мөр орны
Алматы қаласы

2) иных операций:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Председатель (заместитель Председателя)
Место печати
город Алматы