Бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2009 жылғы 26 қыркүйектегі N 215 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 5 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5810 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 146 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.07.2014 № 146 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қолданушылардың назарына!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 2-тармағының 11), 15) тармақшаларына, 45-бабының 4-тармағына, 49-бабына және "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына9-бабының 1-тармағының 5), 6) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесі (бұдан әрі – Ереже) бекітілсін.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы абзац 01.01.2013 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012 № 374 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Ереженiң 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетiн 11-тармағының 11), 12) тармақшаларын қоспағанда, осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Ереженің 11-тармағы 3) тармақшасының төртiншi абзацы, 35-тармағы 3) тармақшасының төртiншi абзацы 2014 жылғы 1 қаңтарға дейiн қолданылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 24.12.2012 № 374 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Осы қаулының қосымшасына сәйкес нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
4. Стратегия және талдау департаменті (Н.А. Әбдірахманов):

Об утверждении Правил расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 сентября 2009 года № 215. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 октября 2009 года № 5810. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 146
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 16.07.2014 № 146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Вниманию пользователей!
Постановление вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции РК, за исключением подпунктов 11), 12) пункта 11 Правил, которые вводятся в действие с 01.01.2010.
В соответствии с подпунктами 11), 15) пункта 2 статьи 3, пунктом 4 статьи 45статьей 49 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и статьей 5, подпунктами 5), 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг (далее - Правила).
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, за исключением подпунктов 11), 12) пункта 11 Правил, которые вводятся в действие с 1 января 2010 года.
Примечание РЦПИ!
Действие абзаца распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2013 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Действие абзаца четвертого подпункта 3) пункта 11 Правил, абзаца четвертого подпункта 3) пункта 35 Правил распространяется до 1 января 2014 года.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Признать утратившими силу нормативные правовые акты согласно приложению к настоящему постановлению.
4. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):

1) Заң департаментiмен (Н.В. Сарсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне мәлімет үшін жеткізсін.
5. Ақпараттық технологиялар департаменті (Қ.А. Түсіпов) 2010 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде "Жинақтаушы зейнетақы қорларының және бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының есептілігін қалыптастыруды автоматтандыру" автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйесін жетілдіруді қамтамасыз етсін.
6. Агенттік Төрайымының қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                                            Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2009 жылғы 26 қыркүйектегі
N 215 қаулысына қосымша
Күші жойылды деп танылатын нормативтік құқықтық актілердің тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесін бекіту туралы" 2008 жылғы 22 тамыздағы N 119 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5323 тіркелген).
2. Бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдар үшін осы Ережеде көрсетілмеген өзге пруденциалдық нормативтерді есептеу және олар бойынша есептілікті Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау комитетіне (бұдан әрі – уәкілетті орган) ұсыну тәртібі Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының оларды есептеу және есептілікті ұсыну тәртібін айқындайтын «Екiншi деңгейдегi банктер үшiн пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтiк мәнi мен әдiстемесi туралы нұсқаулықты бекiту туралы» 2005 жылғы 30 қыркүйектегі № 358 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3924 тіркелген), «Номиналды ұстаушы ретінде клиенттің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және дилерлік қызмет пен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы» 2006 жылғы 17 маусымдағы № 142 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4300 тіркелген), «Номиналды ұстаушы ретінде клиенттің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және дилерлік қызметті және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесін бекіту және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2008 жылғы 28 сәуірдегі № 56 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5233 тіркелген) сәйкес белгіленеді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.07.2013 № 204 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне жинақтаушы зейнетақы қорларының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асырушы ұйымдардың, және бағалы қағаздар рыногындағы кәсіби қызмет түрлерін қосып атқарушы ұйымдардың қызметін пруденциалдық реттеу мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2008 жылғы 29 желтоқсандағы N 247 қаулысының 3-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5514 тіркелген).
4. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне жинақтаушы зейнетақы қорларының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асырушы ұйымдардың, және бағалы қағаздар рыногындағы кәсіби қызмет түрлерін қосып атқарушы ұйымдардың қызметін пруденциалдық реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 10 сәуірдегі N 74 қаулысының 3-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5678 тіркелген).
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2009 жылғы 26 қыркүйектегі
N 215 қаулысымен бекітілді
Бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесі

1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Департаменту информационных технологий (Тусупов К.А.) в срок до 1 января 2010 года обеспечить доработку Автоматизированной информационной подсистемы "Автоматизация формирования отчетности накопительных пенсионных фондов и профессиональных участников рынка ценных бумаг".
6. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                               Е. Бахмутова
Приложение
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по регулированию
и надзору финансового рынка
и финансовых организаций
от 26 сентября 2009 года № 215
Перечень нормативных правовых актов,
признаваемых утратившими силу
1. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года № 119 "Об утверждении Правил расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5323).
2. Пункт 3 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 октября 2008 года № 164 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по вопросам пруденциального регулирования деятельности накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, и организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5405).
3. Пункт 3 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 декабря 2008 года № 247 "О внесении дополнений и изменений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по вопросам пруденциального регулирования деятельности накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, и организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5514).
4. Пункт 3 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10 апреля 2009 года № 74 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по вопросам пруденциального регулирования деятельности накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, и организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5678).
Утверждены
постановлением Правления Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 26 сентября 2009 года № 215
Правила
расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих
виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесі (бұдан әрі – Ереже) бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдардың сақтауы міндетті пруденциалдық нормативтерді есептеу тәртібін белгілейді.
2. Бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдар үшін осы Ережеде көрсетілмеген өзге пруденциалдық нормативтердің есебі және олар бойынша есептілікті Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау комитетіне (бұдан әрі – уәкілетті орган) ұсыну тәртібі Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының оларды есептеу және есептілікті ұсыну тәртібін айқындайтын «Екiншi деңгейдегi банктер үшiн пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтiк мәнi мен әдiстемесi туралы нұсқаулықты бекiту туралы» 2005 жылғы 30 қыркүйектегі № 358 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3924 тіркелген), «Номиналды ұстаушы ретінде клиенттің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және дилерлік қызмет пен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы» 2006 жылғы 17 маусымдағы № 142 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4300 тіркелген), «Номиналды ұстаушы ретінде клиенттің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және дилерлік қызметті және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесін бекіту және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2008 жылғы 28 сәуірдегі № 56 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5233 тіркелген), «Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативті есептеу ережесін бекіту туралы» 2008 жылғы 22 тамыздағы № 121 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5325 тіркелген) сәйкес белгіленеді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.09.30 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. Осы Ереженің мақсатында «Standard & Poor's» агенттігінің рейтингтік бағаларынан басқа қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен «Moody's Investors Service» және «Fitch» агенттіктерінің және олардың еншілес рейтингтік ұйымдарының (бұдан әрі – басқа рейтингтік агенттіктер) рейтингтік бағалары да танылады.

Глава 1. Общие положения
1. Правила расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, (далее - Правила) устанавливают порядок расчета пруденциальных нормативов, обязательных к соблюдению организациями, совмещающими виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.
2. Расчет и порядок представления отчетности по иным пруденциальным нормативам в Комитет по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган), не указанным в настоящих Правилах, для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, устанавливаются постановлениями Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года № 358 «Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3924), от 17 июня 2006 года № 142 «Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов организациями, осуществляющими брокерскую и дилерскую деятельность с правом ведения счетов клиента в качестве номинального держателя и отдельные виды банковских операций» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4300), от 28 апреля 2008 года № 56 «Об утверждении Правил расчета пруденциальных нормативов для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность с правом ведения счетов клиента в качестве номинального держателя и отдельные виды банковских операций и внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5233), определяющими порядок их расчета и представления отчетности.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.07.2013 № 204 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Для целей настоящих Правил помимо рейтинговых оценок агентства «Standard & Poor's», уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций также признаются рейтинговые оценки агентств «Moody's Investors Service» и «Fitch», и их дочерних рейтинговых организаций (далее - другие рейтинговые агентства).

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
4. Тәуекел деңгейі бойынша зейнетақы активтерін мөлшерлегенде, сондай-ақ халықаралық және (немесе) ұлттық шәкіл бойынша рейтингтік бағасы бар болғанда өтімді активтерді айқындағанда, осы Ереженің 3-тармағына сәйкес қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган таныған рейтингтік агенттіктердің біреуінің халықаралық және (немесе) ұлттық шәкілі бойынша барынша жоғарғы рейтингтік баға есепке алынады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
5. Осы Ереженің мақсатында пайдаланылатын халықаралық қаржы ұйымдары ретінде мына халықаралық қаржы ұйымдары түсіндіріледі:
Халықаралық қайта құру және даму банкі;
Еуропалық қайта құру және даму банкі;
Америкааралық даму банкі;
Халықаралық есеп айырысу банкі;
Азия даму банкі;
Африка даму банкі;
Халықаралық қаржы корпорациясы;
Ислам даму банкі;
Еуропа инвестициялық банкі;
Еуразиялық даму банкі.
6. Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды дербес жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қорының, сондай-ақ зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару қызметiн номиналды ұстаушы ретiнде клиенттiң шоттарын жүргiзу құқығынсыз брокерлiк және дилерлiк қызметпен қоса атқаратын жинақтаушы зейнетақы қорының (бұдан әрi – Қор) және зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын және номиналды ұстаушы ретiнде клиенттiң шоттарын жүргiзу құқығынсыз брокерлiк және дилерлiк қызметпен қоса атқаратын ұйымның, сондай-ақ зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын және оны инвестициялық портфельдi басқарумен және номиналды ұстаушы ретiнде клиенттiң шоттарын жүргiзу құқығынсыз брокерлiк және дилерлiк қызметпен қоса атқаратын ұйымның (бұдан әрi – Ұйым) меншiктi активтерi есебiнен мәмiлелер Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының 2009 жылғы 5 тамыздағы № 189 қаулысымен (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 5794 тiркелген) бекiтiлген Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын ұйымдардың және жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiн жүзеге асыру ережесiнiң 3-тарауында белгiленген тәртiппен жасалады.

Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. При взвешивании пенсионных активов по степени риска, а также при определении ликвидных активов при наличии рейтинговой оценки по международной и (или) национальной шкале в расчет принимается наивысшая рейтинговая оценка по международной и (или) национальной шкале одного из рейтинговых агентств, признаваемых уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Для целей настоящих Правил под международными финансовыми организациями понимаются следующие международные финансовые организации:
Международный банк реконструкции и развития;
Европейский банк реконструкции и развития;
Межамериканский банк развития;
Банк международных расчетов;
Азиатский банк развития;
Африканский банк развития;
Международная финансовая корпорация;
Исламский банк развития;
Европейский инвестиционный банк;
Евразийский банк развития.
6. Сделки за счет собственных активов накопительного пенсионного фонда, самостоятельно осуществляющего инвестиционное управление пенсионными активами, а также накопительного пенсионного фонда, совмещающего деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами с брокерской и дилерской деятельностью без права ведения счетов клиента в качестве номинального держателя (далее - Фонд), и организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами и совмещающей его с брокерской и дилерской деятельностью без права ведения счетов клиента в качестве номинального держателя, а также организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами и совмещающей ее с управлением инвестиционным портфелем и брокерской и дилерской деятельностью без права ведения счетов клиента в качестве номинального держателя (далее - Организация), совершаются в порядке, установленном главой 3 Правил осуществления деятельности организаций, осуществляющих деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, и накопительных пенсионных фондов, утвержденных постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 5 августа 2009 года № 189 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5794).

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2011.12.26 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2012.01.01 бастап туындаған қатынастарға қолданылады) қаулысымен.
7. Қордың және Ұйымның пруденциалдық нормативтерін есептеу үшін қаржы құралдарының баланстық құны құнсыздануды ескеріп, қолданылады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 № 110, 2010.11.29 № 174 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
8. Қор мен Ұйым инвестициялау лимитін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 5 тамыздағы N 181 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5793 тіркелген) бекітілген Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері, оларды есептеу әдістемесі туралы нұсқаулықтың (бұдан әрі - N 181 нұсқаулық) 5-тарауына сәйкес сақтайды.
2-тарау. Қорға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу тәртібі
9. Қордың меншiктi капиталының жеткiлiктiлiгi К1 коэффициентiмен сипатталады.
К1 коэффициентi мына формула бойынша есептеледi:
К1 = (ӨА-(М+RR1 немесе FR2))/ МЗА, мұнда:
ӨА – осы Ереженің 11 және 13-тармақтарында көрсетiлген өтiмдi және басқа да активтер;
М – баланс бойынша мiндеттемелер;
RR1 – № 181 Нұсқаулықтың 4-тарауына сәйкес есептелетiн, Қордың консервативті (К2.1) және (немесе) қалыпты (К2.2) инвестициялық портфельдерінің номиналды кiрiс коэффициентi алдыңғы есептi кезеңдегi номиналды кiрiстің түзетiлген орташа мөлшерленген коэффициентiнің мәнiнен отыз пайыздан жоғары терiс ауытқыған кезде қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етуге арналған резерв;
FR2 – № 181 Нұсқаулықтың 4-тарауына сәйкес есептелетiн, Қордың консервативті (К2.1) және (немесе) қалыпты (К2.2) инвестициялық портфельдерінің номиналды кiрiс коэффициентi алдыңғы есептi кезеңдегi номиналды кiрiстің түзетiлген орташа мөлшерленген коэффициентiнің мәнiнен он бес пайыздан жоғары, бiрақ отыз пайыздан аз керi ауытқыған кезде қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етуге арналған резерв;
МЗА – Қордың инвестициялық портфелiндегi тәуекел дәрежесi бойынша мөлшерленген қаржы құралдарының құны, Қордың консервативті және қалыпты инвестициялық портфельдері бойынша жинақталып есептеледі.

Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.12.2011 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012).
7. Для расчета пруденциальных нормативов Фонда и Организации балансовая стоимость финансовых инструментов используется с учетом обесценения.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлениями Правления  АФН РК от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4); от 29.11.2010 № 174 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
8. Фонд и Организация соблюдают лимиты инвестирования в соответствии с главой 5 Инструкции о нормативных значениях пруденциальных нормативов, методике их расчетов для организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, утвержденной постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 5 августа 2009 года № 181 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5793) (далее - Инструкция № 181).
Глава 2. Порядок расчета пруденциальных нормативов для Фонда
9. Достаточность собственного капитала Фонда характеризуется коэффициентом К1.
Коэффициент К1 рассчитывается по формуле:
К1 = (ЛА-(О+RR1 или FR2))/ВПА, где:
ЛА - ликвидные и прочие активы, указанные в пунктах 11 и 13настоящих Правил;
О - обязательства по балансу;
RR1 - резерв для обеспечения финансовой устойчивости при отрицательном отклонении коэффициента номинального дохода консервативного (К2.1) и (или) умеренного (К2.2) инвестиционных портфелей Фонда более чем на тридцать процентов от значения скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода за предыдущий отчетный период, рассчитываемый в соответствии с главой 4 Инструкции № 181;
FR2 - резерв для обеспечения финансовой устойчивости при отрицательном отклонении коэффициента номинального дохода консервативного (К2.1) и (или) умеренного (К2.2) инвестиционных портфелей Фонда более чем на пятнадцать, но менее чем на тридцать процентов от значения скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода за предыдущий отчетный период, рассчитываемый в соответствии с главой 4 Инструкции № 181;
ВПА - стоимость финансовых инструментов, находящихся в инвестиционном портфеле Фонда, взвешенных по степени риска, рассчитывается в совокупности по консервативному и умеренному инвестиционным портфелям Фонда.

2015 жылғы 1 қаңтардан бастап МЗА Қордың консервативті, қалыпты және агрессивті инвестициялық портфельдері бойынша жинақталып есептеледі.
МЗА мына формула бойынша есептеледі:
МЗА = Ккт +Нт+От, мұнда:
Ккт – осы Ереженің 1 және 2-қосымшаларына сәйкес «өтелгенге дейін ұсталатын» санатына жатқызылған борыштық бағалы қағаздар (айырбасталатын борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда), «өзгерістері пайданың немесе шығынның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын» және «сату үшін қолда бар» санатына жатқызылған, 1 жылдан астам инвестициялық портфельде болған борыштық бағалы қағаздар (айырбасталатын борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда), тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленетін депозиттер, тазартылған қымбат металдар, металл депозиттері, «кері репо» операциялары, туынды қаржы құралдары, айырбасталмайтын артықшылықты акциялар бойынша есептелетін кредиттік тәуекел;
Нт – инвестициялық портфельде 1 (бiр) жыл және одан аз уақыт болған, «өзгерiстерi пайданың немесе шығынның құрамында көрсетiлетiн әдiл құны бойынша бағаланатын» және «сату үшiн қолда бар» санаттарына жатқызылған борыштық бағалы қағаздар, акциялар (кредиттiк тәуекел есебiне енгiзiлген акцияларды қоспағанда), депозитарлық қолхаттар, пайлар және айырбасталатын борыштық бағалы қағаздар бойынша есептелетiн нарықтық тәуекел.
Нарықтық тәуекел мына сомаға келтiру коэффициентінiң туындысы ретiнде есептеледi:
сыйақы ставкасының өзгеруiне байланысты нарықтық тәуекелi (пайыздық тәуекелі) бар қаржы құралдары бойынша тәуекел;
қаржы құралының нарықтық құнының өзгеруiне байланысты нарықтық тәуекелi (қор тәуекелi) бар қаржы құралдары бойынша тәуекел;
валюталардың айырбас бағамдарының және қымбат металдар бағамдарының өзгеруiне байланысты нарықтық тәуекелi (валюталық тәуекелi) бар қаржы құралдары бойынша тәуекел.
Сыйақы ставкасының өзгеруiне байланысты нарықтық тәуекелi (пайыздық тәуекелi) бар қаржы құралдары бойынша тәуекелді есептеу ерекше пайыздық тәуекелдiң және жалпы пайыздық тәуекелдiң сомасын бiлдiредi.
Ерекше пайыздық тәуекел осы Ереженiң 6-қосымшасына сәйкес ерекше пайыздық тәуекел коэффициентi бойынша мөлшерленген сыйақы ставкасының өзгеруiне байланысты нарықтық тәуекелi (пайыздық тәуекелi) бар бiртекті қаржы құралдары (айырбасталатын борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда) бойынша есептеледi.
Бiр мезгілде мынадай талаптарға сәйкес келетiн қаржы құралдары сыйақы ставкасының өзгеруiне байланысты нарықтық тәуекелi (пайыздық тәуекелi) бар бiртекті қаржы құралдары болып танылады:
бiр эмитент шығарған;
кiрiстiлiктің тең мөлшерi бар;
нарықтық құны бiр валюта түрiнде көрсетiлген;
өтелгенге дейiнгi бiрдей мерзiмi бар.
Егер қаржы құралдары көрсетілген бiр немесе бiрнеше белгiге сәйкес келмесе, онда ерекше пайыздық тәуекел әрбір қаржы құралы бойынша жеке-жеке есептеледi.
Жалпы пайыздық тәуекел мынадай соманы бiлдiредi:
осы Ереженiң 7-қосымшасына сәйкес уақыт аралықтары бойынша тәуекелдiң барлық аймақтарының мөлшерленген қаржы құралдарының сомасынан он пайыз;

С 1 января 2015 года ВПА рассчитывается в совокупности по консервативному, умеренному и агрессивному инвестиционным портфелям Фонда.
ВПА рассчитывается по формуле:
ВПА = Ккр + Рр+ Ор, где:
Ккр – кредитный риск, рассчитываемый по долговым ценным бумагам (за исключением конвертируемых долговых ценных бумаг), отнесенным в категорию "удерживаемые до погашения", долговым ценным бумагам (за исключением конвертируемых долговых ценных бумаг), отнесенным в категории "оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которых отражаются в составе прибыли или убытка" и "имеющиеся в наличии для продажи", находящимся в инвестиционном портфеле более 1 (одного) года, депозитам, аффинированным драгоценным металлам, металлическим депозитам, операциям "обратное репо", производным финансовым инструментам, неконвертируемым привилегированным акциям, взвешиваемым по степени риска, согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам;
Рр - рыночный риск, рассчитываемый по долговым ценным бумагам, находящимся в инвестиционном портфеле 1 (один) год и менее, отнесенным в категории "оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которых отражаются в составе прибыли или убытка" и "имеющиеся в наличии для продажи", акциям (за исключением акций, включенных в расчет кредитного риска), депозитарным распискам, паям и конвертируемым долговым ценным бумагам.
Рыночный риск рассчитывается как произведение коэффициента приведения на сумму:
риска по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки вознаграждения (процентным риском);
риска по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением рыночной стоимости финансового инструмента (фондовым риском);риска по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением обменных курсов валют и курсов драгоценных металлов (валютным риском).
Расчет риска по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки вознаграждения (процентным риском), представляет собой сумму специфичного процентного риска и общего процентного риска.
Специфичный процентный риск рассчитывается по однородным финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки вознаграждения (процентным риском), взвешенным по коэффициенту специфичного процентного риска (за исключением конвертируемых долговых ценных бумаг) в соответствии с приложением 6 к настоящим Правилам.
Однородными финансовыми инструментами с рыночным риском, связанными с изменением ставки вознаграждения (процентным риском), признаются финансовые инструменты, одновременно соответствующие следующим условиям:
выпущены одним эмитентом;
имеют равный размер доходности;
рыночная стоимость выражена в одной и той же валюте;
имеют равный срок до погашения.
Если финансовые инструменты не соответствуют одному или нескольким указанным признакам, то специфичный процентный риск рассчитывается по каждому финансовому инструменту в отдельности.
Общий процентный риск представляет собой сумму:
десяти процентов от суммы взвешенных финансовых инструментов всех зон риска по временным интервалам в соответствии с приложением 7 к настоящим Правилам;

осы Ереженiң 7-қосымшасына сәйкес 1-аймақтың уақыт аралықтары бойынша мөлшерленген қаржы құралдарының сомасынан қырық пайыз;
осы Ереженiң 7-қосымшасына сәйкес 2-аймақтың уақыт аралықтары бойынша мөлшерленген қаржы құралдарының сомасынан мөлшердің отыз пайызы;
осы Ереженiң 7-қосымшасына сәйкес 3-аймақтың уақыт аралықтары бойынша мөлшерленген қаржы құралдарының сомасынан мөлшердің отыз пайызы.
Қаржы құралының нарықтық құнының өзгеруiне байланысты нарықтық тәуекел (қор тәуекелi) қаржы құралы құнының нарықтық тәуекел коэффициентiне көбейтіндісін білдіреді және осы Ереженiң 8-қосымшасына сәйкес акциялар (айырбасталмайтын артықшылықты акцияларды қоспағанда), айырбасталатын борыштық бағалы қағаздар, депозиторлық қолхаттар және пайлар бойынша есептеледi.
Валюталардың айырбас бағамдарының және қымбат металдар бағамдарының өзгеруiне байланысты нарықтық тәуекел (валюталық тәуекел) шығарылым талаптары осы бағалы қағаздардың барлық айналыс кезеңiнде ұлттық валютада белгiленген бағам бойынша осы құрал бойынша ақша ағынын және 0,04-ке тең валюталық тәуекел коэффициентiн белгiлеудi көздейтiн қаржы құралдарын қоспағанда, шетел валютасында номинирленген қаржы құралдары сомасының көбейтіндісін, сондай-ақ шетел валюталары, қымбат металдар, шетелдiк қолма-қол валюта бағамдарының өзгеруiне индекстелген номиналды және (немесе) купондық сыйақыны білдіреді;
От – соңғы өткен үш жыл iшiнде алынған жылдық жалпы кірістің орташа шамасына келтiру коэффициентiнің және 0,04-ке тең операциялық тәуекел коэффициентiнің туындысын бiлдiретiн операциялық тәуекел.
Соңғы өткен үш жыл iшiндегi жылдық жалпы кірістің орташа шамасы әр жыл сайын Қордың таза кіріс алған соңғы өткен үш жыл iшiндегi жылдық жалпы кіріс сомасының Қордың таза кіріс алған жылдарының санына қатынасы ретiнде есептеледi.
Жылдық жалпы кіріс салық салғанға дейінгі таза жылдық кірістің және Қордың К2.1 консервативті және (немесе) К2.2 қалыпты портфельдер бойынша номиналды кіріс коэффициенттерін ықтимал өтеуі бойынша резервтерді қалыптастыруға арналған қаржының көрсетілген резервтерді қалпына келтіруден түскен кірістерді шегергендегі жылдық мөлшерінің сомасы ретінде анықталады.
Егер соңғы өткен 3 (үш) жыл ішінде Қор таза кіріс алмаса, операциялық тәуекел есептелмейді.
Жаңадан құрылған Қорлар үшін операциялық тәуекел қаржы жылының аяқталуы бойынша есептеледі және жылдық жалпы кірістің орташа шамасы өткен жылдар санын негізге ала отырып есептеледі;
МЗА – зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыратын Қордың, сондай-ақ зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөнiндегi қызметті номиналды ұстаушы ретінде клиенттің шоттарын жүргізу құқығынсыз брокерлік және дилерлік қызметпен қоса атқаратын Қордың тәуекел дәрежесi бойынша мөлшерленген қаржы құралдарының құны, консервативті және қалыпты инвестициялық портфельдер бойынша жинақталып есептеледі.

сорока процентов от суммы взвешенных финансовых инструментов по временным интервалам зоны 1 в соответствии с приложением 7 к настоящим Правилам;
тридцати процентов размера от суммы взвешенных финансовых инструментов по временным интервалам зоны 2 в соответствии с приложением 7 к настоящим Правилам;
тридцати процентов размера от суммы взвешенных финансовых инструментов по временным интервалам зоны 3 в соответствии с приложением 7 к настоящим Правилам.
Рыночный риск, связанный с изменением рыночной стоимости финансового инструмента (фондовый риск), представляет собой произведение стоимости финансового инструмента на коэффициент рыночного риска, и рассчитывается по акциям (за исключением неконвертируемых привилегированных акций), конвертируемым долговым ценным бумагам, депозитарным распискам и паям, в соответствии с приложением 8 к настоящим Правилам.
Рыночный риск, связанный с изменением обменных курсов валют и курсов драгоценных металлов (валютный риск), представляет собой произведение суммы финансовых инструментов, номинированных в иностранной валюте, а также номинал и (или) купонное вознаграждение по которым индексировано к изменению курсов иностранных валют, драгоценных металлов, наличной иностранной валюты, за исключением финансовых инструментов, условия выпуска которых предусматривают фиксацию денежных потоков по данному инструменту по установленному курсу в национальной валюте на весь период обращения данных ценных бумаг, и коэффициента валютного риска, равного 0,04;
Ор – операционный риск, представляющий собой произведение коэффициента приведения на среднюю величину годового валового дохода, полученного за последние истекшие три года и коэффициента операционного риска, равного 0,04.
Средняя величина годового валового дохода за последние истекшие три года рассчитывается как отношение суммы годовых валовых доходов за последние истекшие три года, в каждом из которых Фондом был получен чистый доход, на количество лет, в которых Фондом был получен чистый доход.
Годовой валовой доход определяется как сумма чистого годового дохода до налогообложения и годового размера ассигнований на формирование резервов по возможному возмещению Фондом коэффициентов номинального дохода К2.1 по консервативному и (или) К2.2 по умеренному портфелям, за вычетом доходов от восстановления указанных резервов.
Если за последние истекшие 3 (три) года Фондом не был получен чистый доход, операционный риск не рассчитывается.
Для вновь созданных Фондов операционный риск рассчитывается по истечении финансового года, и средняя величина годового валового дохода рассчитывается, исходя из количества истекших лет;
ВПА - стоимость финансовых инструментов Фонда, осуществляющего деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, а также Фонда, совмещающего деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами с брокерской и дилерской деятельностью без права ведения счетов клиента в качестве номинального держателя, взвешенных по степени риска рассчитывается в совокупности по консервативному и умеренному инвестиционным портфелям.

2015 жылғы 1 қаңтардан бастап МЗА Қордың консервативті, қалыпты және агрессивті инвестициялық портфельдері бойынша жинақталып есептеледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2011.12.26 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2012.01.01 бастап туындаған қатынастарға қолданылады) қаулысымен.
10. Осы Ереженің 10-тармағында көрсетілген сәйкес келтіру коэффициенті 10 құрайды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
11. Осы Нұсқаулықтың 9-қосымшасында көзделген көлемдерде Қордың мынадай активтерi өтiмдi активтер ретiнде танылады:
1) ақша, оның iшiнде:
Қордың балансы бойынша активтер сомасының бiр пайызынан аспайтын кассадағы ақша;
осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетiлген Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiнiң ағымдағы шоттарындағы теңге және Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «АА-»-тен төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингілiк агенттiктердiң бірінің осыған ұқсас деңгейдегi рейтингілiк бағасы бар елдердiң шетел валютасы түрiндегi ақша;
бағалы қағаздар орталық депозитарийiнiң ағымдағы шоттарындағы ақша;
Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес ұзақ мерзiмдi және (немесе) қысқа мерзiмдi рейтингi немесе Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «АА-»-тен төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингілiк агенттiктердiң бірінің осыған ұқсас деңгейдегi рейтингілiк бағасы бар елдердiң шетел валютасындағы басқа рейтингілiк агенттiктердiң бірінің осыған ұқсас деңгейдегi рейтингілiк бағасы бар Қазақстан Республикасының резидент емес банктерiнiң ағымдағы шоттарындағы ақша;
Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес ұзақ мерзiмдi және (немесе) қысқа мерзiмдi рейтингi немесе Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «АА-»-тен төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингілiк агенттiктердiң бірінің осыған ұқсас деңгейдегi рейтингілiк бағасы бар елдердiң шетел валютасындағы бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығындағы операцияларды жүзеге асыру үшiн Қорға банктiк қызметтi ұсынатын басқа рейтингілік агенттiктердiң бірінің осыған ұқсас деңгейдегi рейтингілік бағасы бар шетелдік ұйымдардың ағымдағы шоттарындағы ақша;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi дауыс беретiн акцияларының жүз пайызын иеленген екiншi деңгейдегi банктердiң кредиттiк портфельдерiнiң сапасын жақсартуға мамандандырылған ұйымымен шығарылған борыштық бағалы қағаздар;

С 1 января 2015 года ВПА рассчитывается в совокупности по консервативному, умеренному и агрессивному инвестиционным портфелям Фонда.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.12.2011 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012).
10. Коэффициент приведения, указанный в пункте 9 настоящих Правил, составляет 10.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В качестве ликвидных активов признаются следующие активы Фонда в объемах, предусмотренных приложением 9 к настоящим Правилам:
1) деньги, в том числе:
деньги в кассе, не более одного процента от суммы активов по балансу Фонда;
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в подпункте 3) настоящего пункта, в тенге и иностранной валюте стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже «АА-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
деньги на текущих счетах в центральном депозитарии ценных бумаг;
деньги на текущих счетах в банках-нерезидентах Республики Казахстан, которые имеют долгосрочный и (или) краткосрочный рейтинг не ниже «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств в иностранной валюте стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже «АА-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
деньги на текущих счетах в иностранных организациях, которые имеют долгосрочный и (или) краткосрочный рейтинг не ниже «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, предоставляющих банковские услуги Фонду для осуществления операций на организованном рынке ценных бумаг, в иностранной валюте стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже «АА-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
2) долговые ценные бумаги, выпущенные организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, ста процентами голосующих акций которой владеет Национальный Банк Республики Казахстан;

3) Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi салымдар, мына талаптардың бiреуiне сәйкес келген жағдайда:
Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «ВВ-»-тен төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингілiк агенттiктердiң бірінің осыған ұқсас деңгейдегi рейтингілiк бағасы немесе Standard & Poor’s агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша «kzBB»-ден төмен емес рейтингілiк бағасы немесе басқа рейтингілiк агенттiктердiң бірінің ұлттық шәкiлi бойынша осыған ұқсас деңгейдегi рейтингілiк бағасы бар;
Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «А-»-тен төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингілiк агенттiктердiң бірінің осыған ұқсас деңгейдегi рейтингілiк бағасы бар Қазақстан Республикасының резидентi емес бас банктiң еншiлес резидент банктерi болып табылады;
Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «В+»-дан «В»-ға дейiнгi ұзақ мерзiмдi кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша «kzBB-»-тен «kzB+»-ке дейiнгi рейтингілiк бағасы, немесе басқа рейтингілiк агенттiктердiң бірінің ұлттық шәкiлi бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар;
4) Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің банктік депозиттік сертификаттары, мына талаптардың бiреуiне сәйкес келген жағдайда:
Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «ВВ-»-тен төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша «kzBB»-тен төмен емес рейтингілiк бағасы немесе басқа рейтингілiк агенттiктердiң бірінің ұлттық шәкiлi бойынша осыған ұқсас деңгейдегi рейтингілік бағасы бар;
Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «А-»-тен төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бірінің осыған ұқсас деңгейдегi рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының резиденті емес бас банктің еншілес резидент банктері болып табылады;
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы обзац 01.01.2014 дейін қолданыста болады - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012 № 374 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «В+»-дан «В»-ға дейiнгi ұзақ мерзiмдi кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша «kzBB-»-тен «kzB+»-ке дейiнгi рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бірінің ұлттық шәкiлi бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар;

3) вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих одному из следующих условий:
имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже «BB-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже «kzBB» по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
являются дочерними банками-резидентами, родительский банк-нерезидент Республики Казахстан которых имеет долгосрочный кредитный рейтинг не ниже «А-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
имеют долгосрочный кредитный рейтинг от «B+» до «В» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от «kzВВ-» до «kzВ+» по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
4) банковские депозитные сертификаты банков второго уровня Республики Казахстан, соответствующие одному из следующих условий:
имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже «BB-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже «kzBB» по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
являются дочерними банками-резидентами, родительский банк-нерезидент Республики Казахстан которых имеет долгосрочный кредитный рейтинг не ниже «А-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
Примечание РЦПИ!
Абзац действует до 01.01.2014 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
имеют долгосрочный кредитный рейтинг от «B+» до «В» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от «kzВВ-» до «kzВ+» по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;

5) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (басқа мемлекеттердiң заңнамасына сәйкес айналысқа жiберiлген мемлекеттiк бағалы қағаздарын қоса алғанда);
6) қор биржасының ресми тiзiмiне енгiзiлген Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдары шығарған облигациялар;
7) «Самұрық-Қазына» Ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар;
8) Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «ВВ-»-тен төмен емес рейтингілiк бағасы немесе басқа рейтингілiк агенттiктердiң бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша «kzВВ»-дан төмен емес рейтингілiк бағасы немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бірінің ұлттық шәкiлi бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттары;
9) Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Қор биржасында айналымына жіберілетін (жіберілген) эмитенттерге және олардың бағалы қағаздарына талаптары, және де қор биржасы тізімінің бөлек санаттары туралы» 2008 жылғы 26 мамырдағы № 77 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5251 тіркелген) (бұдан әрі – № 77 қаулы) көзделген қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, «акциялар» секторының бірінші (ең жоғарғы) немесе екінші (ең жоғарғы) санаттарының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасы ұйымдарының акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттары;
10) Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «В-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzВ»-дан төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің біреуінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары;
11) Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, эмитенті № 77 қаулымен көзделген «рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар» санатының талаптарына сәйкес келетін, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары;

5) государственные ценные бумаги Республики Казахстан (включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств), выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан;
6) облигации, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи;
7) долговые ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына»;
8) акции организаций Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже «ВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже «kzВВ» по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
9) акции организаций Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям первой (наивысшей) или второй (наивысшей) категории сектора «акции», предусмотренным постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 мая 2008 года № 77 «О требованиях к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5251) (далее - постановление № 77), и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
10) негосударственные долговые ценные бумаги организаций Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку не ниже «В-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже «kzВ» по национальной шкале  агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
11) негосударственные долговые ценные бумаги организаций Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в официальный список фондовой биржи, эмитент которых соответствует требованиям категории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки», предусмотренным постановлением № 77;

12) Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған, осы тармақтың 10), 11) тармақшаларында көрсетілген бағалы қағаздарды қоспағанда, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, мына талаптарға сәйкес келетін мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар:
қор биржасымен танылған рейтингілік агенттіктер бағасының болуы;
борыштық бағалы қағаздар эмитентін мемлекеттік тіркеу оның бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін кемінде екі жыл бұрын жүзеге асырылды;
борыштық бағалы қағаздар эмитенті қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына (International Financial Reporting Standards – IFRS) (бұдан әрі – ҚЕХС) немесе Америка Құрама Штаттарында қолданылатын стандарттарға (General Accepted Accounting Principles – GAAP) (бұдан әрі – АҚШ ҚЕС) сәйкес қаржылық есептілікті жасайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдардың тізбесіне енетін аудиторлық ұйымдардың бірі жүргізеді;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілігі кемінде аяқталған екі қаржы жылы үшін берілді;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есепті күнге жасалған қаржылық есептілікке сәйкес республикалық бюджет туралы заңда белгіленген тиісті қаржы жылына айлық есептік көрсеткіштің екі миллион елу мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің соңғы екі жылдың біреуіндегі таза пайдасы аудиторлық есеппен расталған соңғы есепті күнге жасалған қаржылық есептілікке сәйкес республикалық бюджет туралы заңда белгіленген, тиісті қаржы жылына айлық есептік көрсеткіштің сексен бес мың алты жүз еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
лизинг ұйымын және кредиттік серіктестікті қоспағанда, борыштық бағалы қағаздар эмитентінің – қаржылық емес ұйымның негізгі қызметі бойынша соңғы екі жылдың әрқайсысындағы сату көлемі аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілік деректері бойынша республикалық бюджет туралы заңда белгіленген тиісті қаржы жылына айлық есептік көрсеткіштің екі миллион елу мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитенті акционерлерінің жалпы жиналысы бекіткен корпоративтік басқару кодексінің болуы;
борыштық бағалы қағаздар қор биржасының ресми тізімінде болған уақытта осы бағалы қағаздар бойынша маркет-мейкердің болуы;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иегерлерінің оларды иеліктен шығару (беру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар жоқ;

12) негосударственные долговые ценные бумаги, включенные в официальный список фондовой биржи, за исключением ценных бумаг, указанных в подпунктах 10), 11) настоящего пункта, выпущенные организациями Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, соответствующие следующим требованиям:
наличие оценки рейтинговых агентств, признанных фондовой биржей;
государственная регистрация эмитента долговых ценных бумаг осуществлена не менее чем за два года до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список фондовой биржи;
эмитент долговых ценных бумаг составляет финансовую отчетность в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards - IFRS) (далее - МСФО) или стандартами финансовой отчетности, действующими в Соединенных Штатах Америки (General Accepted Accounting Principles - GAAP) (далее - СФО США);
аудит финансовой отчетности эмитента долговых ценных бумаг производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
финансовая отчетность эмитента долговых ценных бумаг, подтвержденная аудиторским отчетом, представлялась не менее, чем за два завершенных финансовых года;
собственный капитал эмитента долговых ценных бумаг составляет сумму, эквивалентную не менее двух миллионов пятидесяти тысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную  дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
чистая прибыль эмитента долговых ценных бумаг за один из двух последних лет составляет сумму, эквивалентную не менее восьмидесяти пяти тысяч шестисоткратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
объем продаж эмитента долговых ценных бумаг - нефинансовой организации, за исключением лизинговой организации и кредитного товарищества, по основной деятельности за каждый из двух последних лет по данным финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, составляет сумму, эквивалентную не менее двух миллионов пятидесяти тысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента долговых ценных бумаг;
наличие маркет-мейкера по долговым ценным бумаг во время нахождения данных ценных бумаг в официальном списке фондовой биржи;
в учредительных документах эмитента долговых ценных бумаг и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу);

13) Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған, осы тармақтың 9), 10), 11) тармақшаларында көрсетілген бағалы қағаздарды қоспағанда, мына талаптарға сәйкес келетін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары:
қор биржасымен танылған рейтингілік агенттіктер бағаларының болуы;
борыштық бағалы қағаздар эмитентін мемлекеттік тіркеу оның бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін кемінде бір жыл бұрын жүзеге асырылды;
борыштық бағалы қағаздар эмитенті қаржылық есептілікті ҚЕХС немесе АҚШ ҚЕС-ке сәйкес жасайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдардың тізбесіне енетін аудиторлық ұйымдардың бірі жүргізеді;
борыштық бағалы қағаздар эмитенті аудиторлық есеппен расталған, соңғы аяқталған қаржы жылы үшін қаржылық есептілікті берді;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есепті күнге жасалған қаржылық есептілікке сәйкес оның жарғылық капиталынан кем бола алмайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есепті күнге жасалған қаржылық есептілікке сәйкес республикалық бюджет туралы заңда белгіленген, тиісті қаржы жылына айлық есептік көрсеткіштің үш жүз қырық мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
аудиторлық есеппен расталған соңғы есепті күнге жасалған қаржылық есептілікке сәйкес аяқталған үш қаржы жылының біреуіндегі борыштық бағалы қағаздар эмитентінің таза табысының болуы;
лизингтік ұйымды және кредиттік серіктестікті қоспағанда, борыштық бағалы қағаздар эмитентінің – қаржылық емес ұйымның негізгі қызметі бойынша соңғы қаржы жылы үшін сату көлемі аудиторлық есеппен расталған соңғы есепті күнге жасалған қаржылық есептілікке сәйкес республикалық бюджет туралы заңда белгіленген, тиісті қаржы жылына айлық есептік көрсеткіштің үш жүз қырық мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитенті акционерлерінің жалпы жиналысымен бекітілген корпоративтік басқару кодексінің болуы;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (беру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды;

13) негосударственные долговые ценные бумаги, включенные в официальный список фондовой биржи, за исключением ценных бумаг, указанных в подпунктах 10), 11), 12) настоящего пункта, выпущенные организациями Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, соответствующие следующим требованиям:
наличие оценки рейтинговых агентств, признанных фондовой биржей;
государственная регистрация эмитента долговых ценных бумаг осуществлена не менее чем за один год до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список фондовой биржи;
эмитент долговых ценных бумаг составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
аудит финансовой отчетности эмитента долговых ценных бумаг производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
эмитентом долговых ценных бумаг представлялась финансовая отчетность, подтвержденная аудиторским отчетом, за последний завершенный финансовый год;
собственный капитал эмитента долговых ценных бумаг не может быть меньше его уставного капитала, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
собственный капитал эмитента долговых ценных бумаг составляет сумму, эквивалентную не менее трехсот сорока тысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
наличие чистой прибыли эмитента долговых ценных бумаг за один из трех завершенных финансовых лет согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
объем продаж эмитента долговых ценных бумаг - нефинансовой организации, за исключением лизинговой организации и кредитного товарищества, по основной деятельности за последний финансовый год по данным финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, составляет сумму, эквивалентную не менее трехсот сорока тысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента долговых ценных бумаг;
в учредительных документах эмитента долговых ценных бумаг и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу);

14) Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесіне ие бағалы қағаздары;
15) Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар шетелдік ұйымдар шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары;
16) Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар шетел эмитенттерінің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттары;
17) Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздары;
18) Лондондық қымбат металдар нарығының қауымдастығы (London bullion market association) қабылдаған және «Лондондық сапалы жеткізілім» («London good delivery») стандарты ретінде осы қауымдастық құжаттарында белгіленген халықаралық сапа стандарттарына сәйкес келетін тазартылған қымбат металдар және металл депозиттері, оның ішінде Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «АА»-дан кем емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінде он екі айдан аспайтын мерзімге салынған металл депозиттері;
19) бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың және акционерлері бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары болып табылатын бағалы қағаздар нарығы инфрақұрылымының бөлігі ретіндегі өзге де заңды тұлғалардың акциялары;
20) зейнетақы активтері бойынша комиссиялық сыйақылар мен зейнетақы активтерін инвестициялаудан есептелген инвестициялық кіріс бойынша, шарт талаптары бойынша мерзімі өтпеген дебиторлық берешек.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 24.12.2012 № 374 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2012.01.01 бастап туындаған қатынастарға қолданылады).
12. Осы ереженің 11-тармағында көрсетілген өтімді активтерді есептеуге мыналар қосылмайды:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігімен және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкімен шығарылған мемлекеттік бағалы қағаздармен (басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айналысқа шығарылғандарды қоса алғанда) «кері репо» мәмілелерін қоспағанда, Ұйымның меншік құқығы шектелген активтері (Ұйымның бағалы қағаздарды, оларды қайта сатып алу немесе кепілге беру шартымен сатуы, немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де ауыртпалықтарының болуы);
Қорға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылатын заңды тұлғалар шығарған бағалы қағаздар;
Қордың акционерлеріне тиесілі дауыс беретін акцияларының он және одан көп пайызын сенімгерлікпен басқарушылары және осы сенімгерлікпен басқарушылардың аффилиирленген тұлғалары шығарған бағалы қағаздары;
Қорға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылатын Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 № 266 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз),  2010.07.15 № 110 Қаулыларымен.

14) ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
15) негосударственные долговые ценные бумаги, выпущенные иностранными организациями, имеющие рейтинговую оценку не ниже «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
16) акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
17) долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющие рейтинговую оценку не ниже «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
18) аффинированные драгоценные металлы, соответствующие международным стандартам качества, принятым Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов (London bullion market association) и обозначенным в документах данной ассоциации как стандарт «Лондонская качественная поставка» («London good delivery»), и металлические депозиты, в том числе, в банках-нерезидентах Республики Казахстан, обладающих рейтинговой оценкой не ниже «АА» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, на срок не более двенадцати месяцев;
19) акции организаторов торгов с ценными бумагами и иных юридических лиц, являющихся частью инфраструктуры рынка ценных бумаг, акционерами которых являются профессиональные участники рынка ценных бумаг;
20) дебиторская задолженность по комиссионным вознаграждениям по пенсионным активам и начисленному инвестиционному доходу от инвестирования пенсионных активов, не просроченная по условиям договора.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. В расчет ликвидных активов, указанных в пункте 11 настоящих Правил, не включаются:
активы, на которые право собственности Фонда ограничено (продажа ценных бумаг Фондом на условиях их обратного выкупа или передача в залог, или имеющие иные обременения в соответствии с законодательством Республики Казахстан), за исключением сделок "обратное репо" с государственными ценными бумагами (включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств), выпущенными Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан;
ценные бумаги, выпущенные юридическими лицами, являющимися аффилиированными лицами по отношению к Фонду;
ценные бумаги, выпущенные доверительными управляющими десятью и более процентами голосующих акций Фонда, принадлежащих крупным акционерам Фонда, и аффилиированными лицами данных доверительных управляющих;
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, являющихся аффилиированными лицами по отношению к Фонду.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2009 № 266 (порядок введения в действие см. п. 4); от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4).

13. Қордың балансы бойынша активтер сомасының бес пайызынан аспайтын сомадағы, Қордың жылжымайтын мүлік түріндегі негізгі құрал-жабдықтары басқа активтер ретінде танылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 № 266 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізілді) Қаулысымен.
14. Қордың К1 коэффициентінің мәні 0,04-тен кем еместі құрайды.
Меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенті үтірден кейін үш белгісі бар санмен көрсетіледі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 № 110 Қаулысымен.
15. K1 коэффициентінің мәні зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі лицензиясынан айырылған Қордың зейнетақы активтері мен міндеттемелерін алған Қор үшін оларды берген күннен бастап алты ай ішінде кемінде 0,01 құрайды. Зейнетақы активтері мен міндеттемелерді берген күннен кейін алты ай аяқталған соң осы Қордың меншікті капитал жеткіліктілігінің жиынтық коэффициентінің мәні Ереженің 14-тармағында көрсетілген мәнді құрайды.
16. Қор K1 коэффициенттінің мәнін алдыңғы жұмыс күннің соңындағы жағдай бойынша күн сайын айқындайды.
17. Қор күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша Қордың номиналды кірістілігінің көрсеткіші мен номиналды кіріс коэфициентінің барынша төмен мәні арасындағы айырмасын зейнетақы активтері бойынша барынша төмен деңгейден төмен емес кірістілікті алуды қамтамасыз ету мақсатында есептеуді жүргізеді.
Ескерту. 17-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 № 110 Қаулысымен.
18. Қордың номиналды кiрiстiлiк көрсеткiшi N 181 нұсқаулықтың  3-тарауына сәйкес есептелген К2 номиналды кіріс коэффициентiмен сипатталады.
19. Консервативтік инвестициялық портфель үшін номиналды кіріс коэффициентінің ең төменгі мәні тиісті кезеңдегі түзетілген орташа мөлшерленген номиналды кіріс коэффициенті мәнінен сексен бес пайызды құрайды.
Қалыпты инвестициялық портфель үшін номиналды кіріс коэффициентінің ең төменгі мәні тиісті кезеңдегі түзетілген орташа мөлшерленген номиналды кіріс коэффициенті мәнінен жетпіс пайызды құрайды.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2011.12.26 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2012.01.01 бастап туындаған қатынастарға қолданылады) қаулысымен.

13. В качестве прочих активов признаются основные средства Фонда в виде недвижимого имущества в сумме, не превышающей пяти процентов от суммы активов по балансу Фонда.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правления АФН РК от 29.12.2009 № 266 (вводится в действие с 01.01.2011).
14. Значение коэффициента К1 Фонда составляет не менее 0,04.
Коэффициент достаточности собственного капитала выражается числом с тремя знаками после запятой.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4).
15. Значение коэффициента К1 составляет не менее 0,01 для Фонда, принявшего пенсионные активы и обязательства Фонда, лишенного лицензии на осуществление деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат, в течение шести месяцев с даты их передачи. По окончанию шести месяцев после даты передачи пенсионных активов и обязательств значение суммарного коэффициента достаточности собственного капитала данного Фонда составляет значение, указанное в пункте 14 настоящих Правил.
16. Значение коэффициента К1 определяется Фондом ежедневно, по состоянию на конец предшествующего рабочего дня.
17. По итогам календарного года Фондом производится расчет разницы между показателем номинальной доходности Фонда и минимальным значением коэффициента номинального дохода для целей обеспечения получения доходности по пенсионным активам не ниже минимального уровня.
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4).
18. Показатель номинальной доходности Фонда характеризуется коэффициентом номинального дохода К2, рассчитанного в соответствии с  главой 3 Инструкции № 181.
19. Минимальное значение коэффициента номинального дохода для консервативного инвестиционного портфеля составляет восемьдесят пять процентов от значения скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода за соответствующий период.
Минимальное значение коэффициента номинального дохода для умеренного инвестиционного портфеля составляет семьдесят процентов от значения скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода за соответствующий период.
Сноска. Пункт 19 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.12.2011 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012).

20. Қорда күнтізбелік жыл соңында Қордың К2 номиналды кіріс коэффициенті мен номиналды кірістілік коэффициентінің ең төменгі мәні арасында теріс айырма пайда болған жағдайда, Қор осы айырманы, Қордың кастодиан банктегі инвестициялық шотына есеп айырысу жүргізілген жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанына дейінгі мерзімде тиісті ақша сомасын аудару арқылы меншікті капиталы есебінен өтейді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген талап зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыруға берілген лицензиясынан айырылған Қордың зейнетақы активтері мен міндеттемелерін қабылдаған, Қордың К2 номиналды кіріс коэффициентінің және номиналды кіріс коэффициентінің ең төменгі мәні арасында теріс айырмасы бар Қорға зейнетақы активтері мен міндеттемелерді қабылдаған жылдан кейінгі төрт жыл ішінде қолданылмайды.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
21. Қордың К2 номиналды кіріс коэффициентінің мен номиналды кіріс коэффициентінің барынша төмен мәні арасындағы теріс айырманы алып тастау мақсатында, Қор кастодиан банктегi инвестициялық шотқа енгізген сома N 181 нұсқаулықтың  29-тармағында көрсетілген формула бойынша есептеледi.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 № 110 Қаулысымен.
22. Қордың К2 номиналды кіріс коэффициентінің мен номиналды кіріс коэффициентінің барынша төмен мәні арасындағы теріс айырманы өтеу сомасын енгізуді жүзеге асырған күннен кейiнгi күн iшiнде уәкiлеттi органға осы соманың енгізілгендігі жөнiндегi ақпаратты кастодиан банктiң растамасымен бiрге жiбередi.
Ескерту. 22-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 № 110 Қаулысымен.
23. Қордың К2 номиналды кіріс коэффициенті алдыңғы есепті кезеңдегі түзетілген орташа мөлшерленген номиналды кіріс коэффициентінің мәнінен отыздан астам пайызға кері ауытқыған жағдайда Қорда болашақта Қордың К2 номиналды кіріс коэффициентін өтеу ықтималы бойынша міндеттемелер (бұдан әрі – Міндеттемелер) пайда болады.
Міндеттемелер сомасы Қормен бір жыл ішінде бухгалтерлік баланста меншікті қаражаты бойынша «Міндеттемелер» бөліміндегі тиісті шотта толық көлемде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген тәртіппен өз шығыстары есебінен қалыптастырылады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 № 110 Қаулысымен.

20. В случае, когда на конец календарного года у Фонда возникает отрицательная разница между коэффициентом номинального дохода К2 Фонда и минимальным значением коэффициента номинального дохода, Фонд возмещает данную разницу за счет собственного капитала путем зачисления соответствующей суммы денег на инвестиционный счет Фонда в банке-кастодиане в срок до 1 февраля года, следующего за годом произведения расчетов.
Требование, установленное частью первой настоящего пункта, не распространяется на Фонд, принимающий пенсионные активы и обязательства Фонда, лишенного лицензии на осуществление деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат, который имеет отрицательную разницу между коэффициентом номинального дохода К2 Фонда и минимальным значением коэффициента номинального дохода в течение четырех лет, следующих за годом принятия пенсионных активов и обязательств.
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Сумма, которую Фонд зачисляет на инвестиционный счет в банке-кастодиане для целей исключения отрицательной разницы между коэффициентом номинального дохода К2 Фонда и минимальным значением коэффициента номинального дохода, рассчитывается по формуле, указанной в пункте 29 Инструкции № 181.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4).
22. Фонд в течение дня, следующего за днем произведения зачисления суммы возмещения отрицательной разницы между коэффициентом номинального дохода К2 Фонда и минимальным значением коэффициента номинального дохода, направляет в уполномоченный орган информацию о зачислении данной суммы с подтверждением банка-кастодиана.
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4).
23. При отрицательном отклонении коэффициента номинального дохода К2 Фонда более чем на тридцать процентов от значения скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода за предыдущий отчетный период, у Фонда возникают обязательства по возможному возмещению в будущем коэффициента номинального дохода К2 Фонда (далее - Обязательства Фонда).
Сумма Обязательств Фонда формируется Фондом в течение года в бухгалтерском балансе по собственным средствам в разделе "Обязательства" на соответствующем счете в полном объеме за счет собственных расходов в порядке, установленном Национальным Банком Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 23 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4).

24. Қор қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етуге арналған резервті қалыптастырады және бухгалтерлік баланста меншікті қаражат бойынша «Меншікті капитал» бөліміндегі тиісті баланс шотында есепті кезеңдегі бөлінбеген пайданың (жабылмаған шығынның) есебінен қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен көрсетеді.
Міндеттемелерді және қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етуге арналған резервті есептеу және қалыптастыру № 181 Нұсқаулықтың 4-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
Осы тармақта және 23-тармақта белгіленген талаптар зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыруға берілген лицензиясынан айырылған жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері мен міндеттемелерін қабылдаған Қорға зейнетақы активтері мен міндеттемелерді қабылдаған жылдан кейінгі төрт жыл ішінде қолданылмайды.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
25. Қор қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етуге арналған резервті және Қор Мiндеттемелерінің сомасын есептейдi және қажет болған жағдайда әр жылдың ақпан айынан бастап (бiрiншi наурыздағы жағдай бойынша) қалыптастырады.
Қор қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етуге арналған резервті және Қордың Мiндеттемелерін ай сайын әрбiр есептi күнi есептейдi.
Қордың бұрын қалыптастырылған Мiндеттемелерi және (немесе) қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етуге арналған резерв есептеулер жүргiзу күнiндегi Қор Мiндеттемелерінен және (немесе) қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етуге арналған резервтен асып кеткен кезде Қордың Қор Мiндеттемелерін және (немесе) қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етуге арналған резервтi (Қор Мiндеттемелерінің және (немесе) қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етуге арналған резервтiң бір бөлiгiн) қалпына келтiруiне жол берiледi.
К2 номиналды кiрiс коэффициентi мен номиналды кiрiс коэффициентiнiң ең төменгi мәнiнiң арасындағы терiс айырма нақты өтелгенде бiр мезгiлде қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етуге арналған резервтi есептен шығаруға жол берiледi.
Уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында 1 қаңтардағы жағдай бойынша соңғы аяқталған толық алпыс айдағы түзетілген орташа мөлшерленген номиналды кіріс коэффициентінің мәнін жариялау қорытындысы бойынша және К2 номиналды кіріс коэффициенті мен номиналды кіріс коэффициентінің ең төменгі мәнінің арасындағы теріс айырманы нақты өтеу қажет болмаған жағдайда Қордың есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету үшін Қор Міндеттемелерінің және резервтің сомасын қалпына келтіруіне жол беріледі.

24. Фонд формирует резерв для обеспечения финансовой устойчивости и отражает в бухгалтерском балансе по собственным средствам в разделе «Собственный капитал» на соответствующем балансовом счете за счет нераспределенной прибыли (непокрытого убытка) отчетного периода в порядке, установленном уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Расчет и формирование Обязательств Фонда и резерва для обеспечения финансовой устойчивости осуществляется в соответствии с главой 4 Инструкции № 181.
Требования, установленные настоящим пунктом и пунктом 23, не распространяются на Фонд, принявший пенсионные активы и обязательства накопительного пенсионного фонда, лишенного лицензии на осуществление деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат, в течение четырех лет, следующих за годом принятия пенсионных активов и обязательств.
Сноска. Пункт 24 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Резерв для обеспечения финансовой устойчивости и сумма Обязательств Фонда рассчитываются и при необходимости формируются Фондом, начиная с февраля каждого года (по состоянию на первое марта).
Резерв для обеспечения финансовой устойчивости и Обязательства Фонда рассчитываются Фондом ежемесячно на каждую отчетную дату.
При превышении ранее сформированных Обязательств Фонда и (или) резерва для обеспечения финансовой устойчивости над Обязательствами Фонда и (или) резервом для обеспечения финансовой устойчивости на дату произведения расчетов, допускается восстановление Фондом Обязательств Фонда и (или) резерва для обеспечения финансовой устойчивости (части Обязательств Фонда и (или) резерва для обеспечения финансовой устойчивости).
При фактическом возмещении отрицательной разницы между коэффициентом номинального дохода К2 и минимальным значением коэффициента номинального дохода, допускается одновременное списание резерва для обеспечения финансовой устойчивости.
По итогам публикации на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа значения скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода по состоянию на 1 января за последние истекшие полные шестьдесят месяцев и при отсутствии необходимости фактического возмещения отрицательной разницы между коэффициентом номинального дохода К2 Фонда и минимальным значением коэффициента номинального дохода, допускается восстановление Фондом суммы Обязательств Фонда и резерва для обеспечения финансовой устойчивости по состоянию на конец отчетного года.

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2011.12.26 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2012.01.01 бастап туындаған қатынастарға қолданылады) қаулысымен.
26. Қор ай сайын зейнетақы активтерінің құнсыздануына (құнының төмендеуіне) тесттер жүргізеді және соңғы рет жарияланған тоқсандық (жылдық) бухгалтерлік баланстың негізінде эмитенттің дефолты не делистингі және (немесе) банкроттығы жарияланған, және (немесе) эмитенттің теріс меншікті капиталы болған, және (немесе) эмитенттің өзге қаржы құралдары бойынша міндеттемелерін орындамауы фактісі болған жағдайда құнын жоғалту кезінде зейнетақы активтерінің құнсыздануына (арзандатылуына) байланысты ықтимал шығындарға қарсы резервтерді (провизияларды) № 181 Нұсқаулықтың 6-тарауында белгіленген тәртіппен қалыптастырады (құнының теріс түзетуін жүзеге асырады).
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда жазылды, өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 № 110, 2010.11.29 № 174 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
3-тарау. Ұйымдар үшін пруденциалдық нормативтерді есептеу тәртібі
27. Ұйымның меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентін есептеу тәртібі мен мәні № 181 Нұсқаулықтың 2-тарауында белгіленеді.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 № 110 Қаулысымен.
28. Ұйымның инвестициялық басқарудағы Қордың зейнетақы активтерінің кірістілігі Қордың номиналды кірістілігінің көрсеткіші - N 181 нұсқаулықтың 3-тарауында белгіленген К2 номиналды кіріс коэффициентімен сипатталады.
29. <*>
Ескерту. 29-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 № 110 Қаулысымен.
30. Консервативті инвестициялық портфелі үшін номиналды кіріс коэффициентінің ең төменгі мәні тиісті кезеңдегі номиналды кірістің түзетілген орташа мөлшерленген коэффициентінің мәнінен сексен бес пайызды құрайды.
Қалыпты инвестициялық портфель үшін номиналды кіріс коэффициентінің ең төменгі мәні тиісті кезеңдегі номиналды кірістің түзетілген орташа мөлшерленген коэффициентінің мәнінің жетпіс пайызын құрайды.

Сноска. Пункт 25 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.12.2011 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012).
26. Фонд ежемесячно проводит тесты на обесценение (уменьшение стоимости) пенсионных активов и формирует резервы (провизии) против возможных потерь (осуществляет отрицательную корректировку стоимости), связанных (связанной) с обесценением (уценкой) пенсионных активов при потере стоимости, в случаях объявления дефолта либо делистинга, и (или) банкротства эмитента, и (или) наличия отрицательного собственного капитала эмитента на основании последнего опубликованного квартального (годового) бухгалтерского баланса, и (или) факта неисполнения эмитентом обязательств по иным финансовым инструментам в порядке, установленном главой 6 Инструкции № 181.
Сноска. Пункт 26 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4); с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 174 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
Глава 3. Порядок расчета пруденциальных нормативов
для Организаций
27. Порядок расчета и значение коэффициента достаточности собственного капитала Организации устанавливаются главой 2 Инструкции № 181.
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4).
28. Доходность пенсионных активов Фонда, находящихся в инвестиционном управлении у Организации, характеризуется показателем номинальной доходности Фонда - коэффициентом номинального дохода К2, установленного главой 3 Инструкции № 181.
29. Исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4).
30. Минимальное значение коэффициента номинального дохода для консервативного инвестиционного портфеля составляет восемьдесят пять процентов от значения скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода за соответствующий период.
Минимальное значение коэффициента номинального дохода для умеренного инвестиционного портфеля составляет семьдесят процентов от значения скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода за соответствующий период.

Ұйымдар ұсынған К2 номиналды кіріс коэффициенті есептеулерiнің негiзiнде уәкілетті орган ай сайын № 181 Нұсқаулықтың 27-тармағының талаптарына сәйкес және ағымдағы жылдың он бесінен кешіктірмей уәкілетті органның интернет-ресурсында:
1) барлық Қорлар бойынша К2 коэффициентің;
2) барлық Қорлар бойынша соңғы өткен толық күнтізбелік он екі, отыз алты, алпыс айдағы номиналды кірістің орташа мөлшерленген коэффициентінің;
3) номиналды кірістің түзетілген орташа алынған коэффициентінің мәнін жариялайды.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
31. Ұйым, зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған әрбір жинақтаушы зейнетақы қорына Кноминалды кіріс коэффициенті мен номиналды кіріс коэффициентінің барынша төменгі мәні арасындағы теріс айырманы № 181 Нұсқаулықтың 29-тармағында белгіленген тәртіппен есептелген ақша сомасын оның кастодиан банктегі банктік шотына есепке алу жолымен өтейді.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 № 110 Қаулысымен.
32. Әрбір жинақтаушы зейнетақы қорының К2 номиналды кіріс коэффициенті алдыңғы есепті кезеңдегі түзетілген орташа мөлшерленген номиналды кіріс коэффициентінің мәнінен отыздан астам пайызға кері ауытқыған жағдайда Ұйымда болашақта Кноминалды кіріс коэффициентін өтеу ықтималы бойынша міндеттемелер (бұдан әрі – Міндеттемелер) пайда болады.
Міндеттемелер сомасы Ұйыммен бір жыл ішінде бухгалтерлік баланста меншікті қаражаты бойынша «Міндеттемелер» бөліміндегі тиісті шотта толық көлемде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген тәртіппен өз шығыстары есебінен қалыптастырылады.
Ұйым қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету үшін резервті қалыптастырады және бухгалтерлік баланста меншікті қаражат бойынша «Меншікті капитал» бөліміндегі тиісті баланс шотында есепті кезеңдегі бөлінбеген пайданың (жабылмаған шығынның) есебінен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген тәртіппен көрсетеді.
Міндеттемелерді және қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етуге арналған резервті есептеу, қалыптастыру, шығынға жазу және қалпына келтіру № 181 Нұсқаулықтың 4-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 № 110 Қаулысымен.

На основании предоставленных Организациями расчетов коэффициента номинального дохода К2 уполномоченный орган ежемесячно рассчитывает в соответствии с требованиями пункта 27 Инструкции № 181 и не позднее пятнадцатого числа текущего месяца публикует на интернет-ресурсе уполномоченного органа значения:
1) коэффициента К2 по всем Фондам;
2) средневзвешенного коэффициента номинального дохода за последние истекшие полные двенадцать, тридцать шесть, шестьдесят календарных месяцев по всем Фондам;
3) скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода.
Сноска. Пункт 30 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Организация возмещает каждому накопительному пенсионному фонду, пенсионные активы которого находились в инвестиционном управлении у данной Организации, отрицательную разницу между коэффициентом номинального дохода К2 и минимальным значением коэффициента номинального дохода, путем зачисления на его банковский счет в банке-кастодиане соответствующей суммы денег, рассчитанной в порядке, установленном пунктом 29 Инструкции № 181.
Сноска. Пункт 31 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4).
32. При отрицательном отклонении коэффициента номинального дохода К2 каждого накопительного пенсионного фонда более чем на тридцать процентов от значения скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода за предыдущий отчетный период у Организации возникают обязательства по возможному возмещению в будущем коэффициента номинального дохода К2 (далее - Обязательства Организации).
Сумма Обязательств Организации формируется Организацией в течение года в бухгалтерском балансе по собственным средствам в разделе "Обязательства" на соответствующем счете в полном объеме за счет собственных расходов в порядке, установленном Национальным Банком Республики Казахстан.
Организация формирует резерв для обеспечения финансовой устойчивости и отражает в бухгалтерском балансе по собственным средствам в разделе "Собственный капитал" на соответствующем балансовом счете за счет нераспределенной прибыли (непокрытого убытка) отчетного периода в порядке, установленном Национальным Банком Республики Казахстан.
Расчет, формирование, списание и восстановление Обязательств Организации и резерва для обеспечения финансовой устойчивости осуществляется в соответствии с главой 4 Инструкции № 181.
Сноска. Пункт 32 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4).

33. Ұйым ай сайын зейнетақы активтерінің құнсыздануына тесттер жүргізеді және соңғы рет жарияланған тоқсандық (жылдық) бухгалтерлік баланстың негізінде эмитенттің дефолты не делистингі және (немесе) банкроттығы жарияланған, және (немесе) эмитенттің теріс меншікті капиталы болған, және (немесе) эмитенттің өзге қаржы құралдары бойынша міндеттемелерін орындамауы фактісі болған жағдайда құнын жоғалту кезінде зейнетақы активтерінің құнсыздануымен байланысты ықтимал шығындарға қарсы резервтерді № 181 Нұсқаулықтың 6-тарауында белгіленген тәртіппен қалыптастырады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 № 110 Қаулысымен.
33-1. Ұйым қызметін инвестициялық портфельдi басқару жөніндегі қызметпен (басқаруда активтер болған кезде), сондай-ақ номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығынсыз брокерлік және дилерлік қызметті қоса атқарған кезде пруденциалдық нормативтерді есептеу 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап № 181 нұсқаулықта белгіленген талаптарға сәйкес жеке консервативті, қалыпты және (немесе) агрессивті инвестициялық портфельдер бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. Ереже 33-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 № 266 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
4-тарау. Инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативті есептеу тәртібі
34. Инвестициялық портфелді басқару бойынша қызметті жүзеге асыратын ұйымының (бұдан әрі - Басқарушы) қызметін клиенттің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және дилерлік қызметпен біріктіріп атқарған жағдайда меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
К1 = (ӨА - М) / МКТМ, мұнда:
ӨА – осы Ереженің 35 және 36-тармақтарында көрсетілген активтер;
М – Басқарушының жиынтық міндеттемелері;
МКТМ – Басқарушының меншікті капиталының ең төменгі мөлшері;
МКТМ = 50 (елу) миллион теңге.
Басқаруға алынған активтердің құны 40 (қырық) миллиард теңгеден астам болған жағдайда Басқарушының меншікті капиталының ең төменгі мөлшері мына формуламен есептеледі:
МКТМ = (20 (жиырма) миллион теңге + (БҚА – 40 (қырық) миллиард теңге) * 0,0002) + 30 (отыз) миллион теңге, мұнда:
БҚА – басқаруға қабылданған активтер;
МКТМ ең жоғарғы мәні 1,6 миллиард теңгеден аспауы тиіс.
Меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентінің мәні күнделікті кемінде 1 (бір) құрайды.

33. Организация ежемесячно проводит тесты на обесценение пенсионных активов и формирует резервы (провизии) против возможных потерь, связанных с обесценением пенсионных активов при потере стоимости, в случаях объявления дефолта либо делистинга и (или) банкротства эмитента, и (или) наличия отрицательного собственного капитала эмитента на основании последнего опубликованного квартального (годового) бухгалтерского баланса, и (или) факта неисполнения эмитентом обязательств по иным финансовым инструментам в порядке, установленном главой 6 Инструкции № 181.
Сноска. Пункт 33 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4).
33-1. С 1 января 2012 года расчет пруденциальных нормативов при совмещении Организацией деятельности с деятельностью по управлению инвестиционным портфелем (при наличии активов в управлении), а также с брокерской и дилерской деятельностью без права ведения счетов клиента в качестве номинального держателя, осуществляется отдельно по консервативному, умеренному и (или) агрессивному инвестиционным портфелям в соответствии с требованиями, установленными Инструкцией № 181.
Сноска. Правила дополнены пунктом 33-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2009 № 266 (вводится в действие с 01.01.2012).
Глава 4. Порядок расчета пруденциального норматива для
организаций, осуществляющих управление инвестиционным портфелем
34. Коэффициент достаточности собственного капитала при совмещении организацией, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем (далее - Управляющий), деятельности с брокерской и дилерской деятельностью с правом ведения счетов клиента рассчитывается по формуле:
К1=(ЛА-О)/МРСК, где:
ЛА - активы Управляющего, указанные в пунктах 35 и 36 настоящих Правил;
О - совокупные обязательства Управляющего;
МРСК - минимальный размер собственного капитала Управляющего;
МРСК = 50 (пятьдесят) миллионов тенге.
В случае, если стоимость активов, принятых в управление, составляет более 40 (сорока) миллиардов тенге, то минимальный размер собственного капитала Управляющего рассчитывается по формуле:
МРСК = (20 (двадцать) миллионов тенге + (АПУ - 40 (сорок) миллиардов тенге)*0,0002) + 30 (тридцать) миллионов тенге, где:
АПУ - активы, принятые в управление;
максимальное значение МРСК не превышает 1,6 миллиардов тенге;
значение коэффициента достаточности собственного капитала ежедневно составляет не менее 1 (одного).

2010 жылғы 01 қаңтардан бастап:
МКТМ – 77 760 000 (жетпіс жеті миллион жеті жүз алпыс мың) теңге.
Басқаруға қабылданған активтердің құны 40 (қырық) миллиард теңгеден астам болған жағдайда, Басқарушының меншікті капиталының ең төменгі мөлшері мынадай формуламен есептеледі:
МКТМ = (30 (отыз) миллион теңге + (БҚА – 40 (қырық) миллиард теңге) * 0,0003) + 47 760 000 (қырық жеті миллион жеті жүз алпыс мың) теңге, мұнда:
БҚА – басқаруға алған активтер;
МКТМ ең жоғарғы мәні 1,6 миллиард теңгеден аспауы тиіс.
Меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентінің мәні күнделікті кемінде 1 (бір) құрайды.
2010 жылғы 01 шілдеден бастап:
МКТМ – 259 200 000 (екі жүз елу тоғыз миллион екі жүз мың) теңге.
Басқаруға қабылданған активтердің құны 40 (қырық) миллиард теңгеден астам болған жағдайда, Басқарушының меншікті капиталының ең төменгі мөлшері мынадай формуламен есептеледі:
МКТМ = (100 (жүз) миллион теңге + (БҚА - 40 (қырық) миллиард теңге) * 0,0001) + 159 200 000 (жүз елу тоғыз миллион екі жүз мың) теңге, мұнда:
БҚА – басқаруға алған активтер;
МКТМ ең жоғарғы мәні 1,6 миллиард теңгеден аспауы тиіс.
Меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентінің мәні күнделікті кемінде 1 (бір) болуы тиіс.
35. Басқарушының өтімді активтері ретінде мынадай активтер танылады:
1) ақша, оның ішінде:
кассадағы ақша, Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайды;
осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің ағымдағы шоттарындағы ақша;
бағалы қағаздар орталық депозитарийінің ағымдағы шоттарындағы ақша;
Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді және (немесе) қысқа мерзімді жеке рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының резиденті емес банктерінің ағымдағы шоттарындағы ақша;
ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында операцияларды жүзеге асыру үшін Басқарушыға банктік қызмет көрсететін Қазақстан Республикасының резиденті емес ұйымдарының ағымдағы шоттарындағы ақша;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар;
3) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде), мына талаптардың біреуіне сәйкес келген жағдайда:
банктердің Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ-»-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzBB-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы бар;
банктер Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «А-»-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының резиденті емес бас банктің еншілес Қазақстан Республикасының резидент банктері болып табылады;
банктердің Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «В+»-тен «В» дейін ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzBB-»-тен «kzB+» дейінгі рейтингілік бағасы бар;
банктер ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, № 77 қаулыда көзделген талаптарға сәйкес келетін "акциялар" секторының бірінші (ең жоғарғы) және (немесе) екінші (ең жоғарғы) санатына енгізілген эмитент банктер болып табылады;

С 01 января 2010 года:
МРСК = 77 760 000 (семьдесят семь миллионов семьсот шестьдесят тысяч) тенге.
В случае, если стоимость активов, принятых в управление, составляет более 40 (сорока) миллиардов тенге, то минимальный размер собственного капитала Управляющего рассчитывается по формуле:
МРСК = (30 (тридцать) миллионов тенге + (АПУ - 40 (сорок) миллиардов тенге)*0,0003) + 47 760 000 (сорок семь миллионов семьсот шестьдесят тысяч) тенге, где:
АПУ - активы, принятые в управление;
максимальное значение МРСК не превышает 1,6 миллиардов тенге;
значение коэффициента достаточности собственного капитала ежедневно составляет не менее 1 (одного).
С 01 июля 2010 года:
МРСК = 259 200 000 (двести пятьдесят девять миллионов двести тысяч) тенге.
В случае, если стоимость активов, принятых в управление, составляет более 40 (сорока) миллиардов тенге, то минимальный размер собственного капитала Управляющего рассчитывается по формуле:
МРСК = (100 (сто) миллионов тенге + (АПУ - 40 (сорок) миллиардов тенге)*0,0001) + 159 200 000 (сто пятьдесят девять миллионов двести тысяч) тенге, где:
АПУ - активы, принятые в управление.
Максимальное значение МРСК не превышает 1,6 миллиардов тенге.
Значение коэффициента достаточности собственного капитала ежедневно должно составлять не менее 1 (одного).
35. В качестве ликвидных активов Управляющего признаются следующие активы:
1) деньги, в том числе:
деньги в кассе, не более 10 (десяти) процентов от суммы активов по балансу Управляющего;
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в подпункте 3) настоящего пункта;
деньги на текущих счетах в центральном депозитарии ценных бумаг;
деньги на текущих счетах в банках-нерезидентах Республики Казахстан, которые имеют долгосрочный и (или) краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
деньги на текущих счетах в организациях - нерезидентах Республики Казахстан, предоставляющих банковские услуги Управляющему для осуществления операций на организованном рынке ценных бумаг;
2) вклады в Национальном Банке Республики Казахстан;
3) вклады в банках второго уровня Республики Казахстан (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери, при соответствии одному из следующих условий:
банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже «BB-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже «kzBB-» по национальной шкале агентства Standard & Poor's;
банки являются дочерними банками-резидентами Республики Казахстан, родительский банк-нерезидент Республики Казахстан которых имеет долгосрочный кредитный рейтинг не ниже «А-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг от «B+» до «В» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от «kzBB-» до «kzВ+» по национальной шкале агентства Standard & Poor's;
банки являются банками - эмитентами, включенными в первую (наивысшую) и (или) вторую (наивысшую) категории сектора «акции», соответствующие требованиям, предусмотренным постановлением № 77, за вычетом резервов на возможные потери;

4) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде) Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес ұзақ мерзімді және (немесе) қысқа мерзімді жеке рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының резиденті емес банктеріндегі салымдар;
5) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің банктік депозиттік сертификаттары мына талаптардың біреуіне сәйкес келген жағдайда:
Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBB-"-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының резиденті емес бас банктің еншілес Қазақстан Республикасының резидент банктері болып табылады;
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы обзац 01.01.2014 дейін қолданыста болады - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012 № 374 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В+"-тен "В" дейін ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBB-"-тен "kzB+" дейін рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
6) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айналысқа жіберілгендерін қоса алғанда Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);
7) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);
8) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен төмен емес рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары;

4) вклады в банках-нерезидентах Республики Казахстан, которые имеют долгосрочный и (или) краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
5) банковские депозитные сертификаты банков второго уровня Республики Казахстан (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери, при соответствии одному из следующих условий:
имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже «BB-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже «kzBB» по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
являются дочерними банками-резидентами, родительский банк-нерезидент Республики Казахстан которых имеет долгосрочный кредитный рейтинг не ниже «А-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
Примечание РЦПИ!
Абзац действует до 01.01.2014 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
имеют долгосрочный кредитный рейтинг от «B+» до «В» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от «kzВВ-» до «kzВ+» по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
6) государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
7) долговые ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
8) акции юридических лиц Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже «ВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже «kzBB-» по национальной шкале агентства Standard & Poor's, за вычетом резервов на возможные потери;

9) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, № 77 қаулыда көзделген "акциялар" секторының бірінші (ең жоғарғы) немесе екінші (ең жоғарғы) талаптарына сәйкес келетін заңды тұлғалардың акциялары;
10) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В-"-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВ-"-тен төмен емес рейтингілік бағасы бар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары;
11) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының тізіміндегі № 77 қаулымен көзделген талаптарға сәйкес келетін «рейтингілік бағасы жоқ бірінші шағын санаттың (ең жоғарғы санат) борыштық бағалы қағаздары» шағын санатына енгізілген, (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары;
12) ықтимал шығындар резервтерiн шегергендегі, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердiң заңнамасына сәйкес шығарылған, осы тармақтың 10), 11) тармақшаларында көрсетiлген бағалы қағаздарды қоспағанда, (негiзгi борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде), қор биржасының ресми тiзiмiне енгiзiлген, мына талаптарға сәйкес келетiн Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттiк емес борыштық бағалы қағаздары:
қор биржасымен танылған рейтингілік агенттіктер бағасының болуы;
борыштық бағалы қағаздар эмитентін мемлекеттік тіркеу оның бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін кемінде екі жыл бұрын жүзеге асырылды;
борыштық бағалы қағаздардың эмитентi ҚЕХС-ке немесе АҚШ ҚЕС-ке сәйкес қаржылық есептiлiктi жасайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдардың тізбесіне енетін аудиторлық ұйымдардың бірі жүргізеді;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілігі кемінде аяқталған екі қаржы жылы үшін берілді;
борыштық бағалы қағаздар эмитентiнiң меншiктi капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептi күнге жасалған қаржылық есептiлiкке сәйкес республикалық бюджет туралы заңда белгіленген, тиісті қаржы жылына айлық есептiк көрсеткiштiң екi миллион елу мың еселенген мөлшерiнен кем емес баламалы соманы құрайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің соңғы екі жылдың біреуіндегі таза табысы аудиторлық есеппен расталған соңғы есепті күнге жасалған қаржылық есептілікке сәйкес республикалық бюджет туралы заңда белгіленген, тиісті қаржы жылына айлық есептік көрсеткіштің сексен бес мың алты жүз еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
лизинг ұйымын және кредиттік серіктестікті қоспағанда, борыштық бағалы қағаздар эмитентінің – қаржылық емес ұйымның негізгі қызметі бойынша соңғы екі жылдың әрқайсысындағы сату көлемі аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілік деректері бойынша республикалық бюджет туралы заңда белгіленген, тиісті қаржы жылына айлық есептік көрсеткіштің екі миллион елу мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитенті акционерлерінің жалпы жиналысы бекіткен корпоративтік басқару кодексінің болуы;
қор биржасының ресми тізімінде борыштық бағалы қағаздардың болған уақытында осы бағалы қағаздар бойынша маркет-мейкердің бар болуы;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иегерлерінің оларды иеліктен шығару (беру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды;

9) акции юридических лиц, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям первой (наивысшей) или второй (наивысшей) категории сектора «акции», предусмотренным постановлением № 77, за вычетом резервов на возможные потери;
10) негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку не ниже «В-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже «kzВ-» по национальной шкале агентства Standard & Poor's (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
11) негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в подкатегорию «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки первой подкатегории (наивысшая категория)» списка фондовой биржи (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), соответствующие требованиям, предусмотренным постановлением № 77, за вычетом резервов на возможные потери;
12) негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в официальный список фондовой биржи, за исключением ценных бумаг, указанных в подпунктах 10), 11) настоящего пункта, (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери, соответствующие следующим требованиям:
наличие оценки рейтинговых агентств, признанных фондовой биржей;
государственная регистрация эмитента долговых ценных бумаг осуществлена не менее чем за два года до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список фондовой биржи;
эмитент долговых ценных бумаг составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
аудит финансовой отчетности эмитента долговых ценных бумаг производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
финансовая отчетность эмитента долговых ценных бумаг, подтвержденная аудиторским отчетом, представлялась не менее, чем за два завершенных финансовых года;
собственный капитал эмитента долговых ценных бумаг составляет сумму, эквивалентную не менее двум миллионам пятидесяти тысячекратному размеру месячного расчетного показателя, установленному законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
чистая прибыль эмитента долговых ценных бумаг за один из двух последних лет составляет сумму, эквивалентную не менее восьмидесяти пяти тысячам шестисоткратному размеру месячного расчетного показателя, установленному законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
объем продаж эмитента долговых ценных бумаг - нефинансовой организации, за исключением лизинговой организации и кредитного товарищества, по основной деятельности за каждый из двух последних лет по данным финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, составляет сумму, эквивалентную не менее двум миллионам пятидесяти тысячекратному размеру месячного расчетного показателя, установленному законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента долговых ценных бумаг;
наличие маркет-мейкера по долговым ценным бумагам во время нахождения данных ценных бумаг в официальном списке фондовой биржи;
в учредительных документах эмитента долговых ценных бумаг и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу);

13) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар шет мемлекеттердің бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);
14) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);
15) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар шетел эмитенттерінің акциялары;
16) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Standard & Poor’s агенттігінің «ВВВ-»-тен төмен емес халықаралық рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде) халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздары;
17) тазартылған қымбат металдар және металл депозиттері;
18) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар шетел эмитенттерінің акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
19) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
20) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, № 77 қаулыда көзделген талаптарға сәйкес келетін ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, қор биржасы тізімінің «акциялар» секторының бірінші және (немесе) екінші санатына енгізілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
21) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, бағалы қағаздармен сауда-саттықты ұйымдастырушылардың және акционерлері бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары болып табылатын, бағалы қағаздар нарығы инфрақұрылымының бөлігі болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың елу пайызға азайтылған акциялары;

13) ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
14) негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую оценку не ниже «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
15) акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери;
16) долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже «ВВВ-» агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
17) аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты;
18) депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери;
19) депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции юридических лиц Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже «ВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже «kzBB-» по национальной шкале агентства Standard & Poor's, за вычетом резервов на возможные потери;
20) депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции юридических лиц Республики Казахстан, включенные в первую и (или) вторую категории сектора «акции» списка фондовой биржи, за вычетом резервов на возможные потери, соответствующие требованиям, предусмотренным постановлением № 77, за вычетом резервов на возможные потери;
21) акции организаторов торгов с ценными бумагами и иных юридических лиц, являющихся частью инфраструктуры рынка ценных бумаг, акционерами которых являются профессиональные участники рынка ценных бумаг, уменьшенные на пятьдесят процентов, за вычетом резервов на возможные потери;

22) қызметкерлердің және басқа тұлғалардың дебиторлық берешектерін шегергенде, шарт талаптары бойынша мерзімі өтпеген, Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан аспайтын мөлшерде Басқарушыға қатысты үлестес тұлға болып табылмайтын ұйымдардың дебиторлық берешегі (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде).
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 24.12.2012 № 374 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2012.01.01 бастап туындаған қатынастарға қолданылады).
35-1. Осы Ереженің 35-тармағында көрсетілген бағалы қағаздар өтімді активтердің есебіне:
Басқарушының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағалы қағаздарды кері сатып алу немесе кепілге беру, немесе өзге түрде ауыртпалық түсіру талаптарымен оларды сатқан;
қор биржасының тізіміне (қор биржасының өкілдік тізіміне) кіретін, өлшемдері қор биржасы акциялар нарығының индексін есептеу мақсатында пайдаланылатын акцияларды қоспағанда, Басқарушыға қатысты үлестес тұлғалар болып табылатын заңды тұлғалар шығарған бағалы қағаздарды Басқарушы сатып алған жағдайларда қосылмайды.
Ескерту. Ереже 35-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.07.2013 № 204 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
36. Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының бес пайызынан аспайтын сомадағы, Басқарушының жылжымайтын мүлік түріндегі негізгі құрал-жабдықтары Басқарушының меншікті капитал жеткіліктілігінің есебіне қосылатын басқа активтері ретінде танылады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 № 266 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізілді) Қаулысымен.
5-тарау. Пруденциалдық нормативтердің есебін және пруденциалдық нормативтерді есептеу үшін қосымша мәліметтерді ұсыну тәртібі
37. Қор, Ұйым әр жұмыс күні оның алдындағы жұмыс күні соңындағы жағдай бойынша, сондай-ақ ағымдағы жұмыс күнінің алдындағы демалыс күндерінің әрқайсысының соңындағы жағдай бойынша:
1) К1 коэффициенті мәнінің;
2) инвестициялау лимиттерінің сәйкес келуінің есебін жүргізеді.
Қор, Ұйым К2 коэффициенті мәнінің есепті айдың соңғы жұмыс күні соңындағы жағдай бойынша ай сайын есебін жүргізеді.
Басқарушы әр жұмыс күні оның алдындағы жұмыс күні соңындағы жағдай бойынша, сондай-ақ ағымдағы жұмыс күнінің алдындағы демалыс күндерінің әрқайсысының соңындағы жағдай бойынша К1 коэффициенті мәнінің есебін жүргізеді.

22) дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Управляющему, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, не просроченная по условиям договора, в сумме, не превышающей десяти процентов от суммы активов по балансу Управляющего.
Сноска. Пункт 35 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35-1. Ценные бумаги, указанные в пункте 35 настоящих Правил, не включаются в расчет ликвидных активов в случаях:
продажи ценных бумаг Управляющим на условиях их обратного выкупа или передачи в залог, или обременения иным образом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
покупки Управляющим ценных бумаг, выпущенных юридическими лицами, являющимися аффилиированными лицами по отношению к Управляющему, за исключением акций, входящих в список фондовой биржи, параметры которого используются в целях расчета индекса рынка акций фондовой биржи (представительский список фондовой биржи).
Сноска. Правила дополнены пунктом 35-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 26.07.2013 № 204 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. В качестве прочих активов Управляющего, включаемых в расчет достаточности собственного капитала, признаются основные средства Управляющего в виде недвижимого имущества в сумме, не превышающей пяти процентов от суммы активов по балансу Управляющего.
Сноска. Пункт 36 в редакции постановления Правления АФН РК от 29.12.2009 № 266 (вводится в действие с 01.01.2011).
Глава 5. Порядок представления расчета пруденциальных
нормативов и дополнительных сведений для расчета
пруденциальных нормативов
37. Фонд, Организация производят расчеты каждый рабочий день по состоянию на конец предшествующего рабочего дня, а также на конец каждого из выходных дней, непосредственно предшествовавших текущему рабочему дню:
1) значения коэффициента К1;
2) на соответствие лимитов инвестирования.
Фонд, Организация производят расчеты значения коэффициента К2 ежемесячно по состоянию на конец последнего рабочего дня отчетного месяца.
Управляющий производит расчеты значения коэффициента К1 каждый рабочий день по состоянию на конец предшествующего рабочего дня, а также на конец каждого из выходных дней, непосредственно предшествовавших текущему рабочему дню.

38. Қор, Ұйым осы Ережелердің 1, 2, 6, 7, 8 және 9-қосымшаларына сәйкес К1 коэффициенті, осы Ережелердің 10, 11-қосымшаларына сәйкес К2 коэффициенті мәнінің есептерін және осы Ережелердің 12-қосымшасына сәйкес пруденциалдық нормативтерді есептеуге арналған қосымша мәліметтерді уәкілетті органға  ай сайын есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күні Астана қаласының уақытымен сағат 18-00-ден кешіктірмей, осы Ережелердің қосымшаларының мынадай нысандары бойынша береді:
қағаз тасымалдауышта - 9, 10, 11-қосымшалар;
электрондық тасымалдауышта - 1, 2 (2-кесте), 6, 7 (1, 2-кестелер), 8, 10, 12-қосымшалар.
Басқарушы осы Ережелердің 13-қосымшасына сәйкес К1 коэффициенті мәнінің есептерін және осы Ережелердің 14-қосымшасына сәйкес пруденциалдық нормативтерді есептеуге арналған қосымша мәліметтерді уәкілетті органға  ай сайын есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күні Астана қаласының уақытымен сағат 18-00-ден кешіктірмей, осы Ережелердің қосымшаларының мынадай нысандары бойынша береді:
қағаз тасымалдауышта - 13-қосымша;
электрондық тасымалдауышта - 14-қосымша.
Консервативті инвестициялық портфелінің зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа құны туралы анықтама ағымдағы айдың басында зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған әрбір қор бойынша өткен ай үшін осы Ережелердің 10-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
Қалыпты инвестициялық портфелінің зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа құны туралы анықтама ағымдағы айдың басында зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған әрбір қор бойынша өткен ай үшін осы Ережелердің 10-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
Номиналды кіріс коэффициенттері туралы мәліметтер ағымдағы айдың басында зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған әрбір қор бойынша осы Ережелердің 11-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
Есептеулердегі деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - теңгемен көрсетіледі. Оларды жасау кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Бес жүз теңгеден аз сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан асатын сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
39. Қағаз тасымалдағыштағы К1 К2 коэффициенттерi мәнiнiң есебiне және пруденциалдық нормативтердi есептеуге арналған қосымша мәлiметтерге есепті күнге жағдай бойынша Қордың және Ұйымның бірінші басшысы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы тұлға), бас бухгалтері қол қойып, мөрмен куәландырылады және уәкілетті органға ұсынылады, сондай-ақ Қорда және Ұйымда сақталады. Қағаз тасымалдағыштағы К1 коэффициентi мәнiнiң есебiне және пруденциалдық нормативтердi есептеуге арналған қосымша мәлiметтерге есепті күнге жағдай бойынша Басқарушының бірінші басшысы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы тұлға), бас бухгалтері қол қойып, мөрмен куәландырылады және уәкілетті органға ұсынылады, сондай-ақ Басқарушыда сақталады.
Қағаз тасымалдағыштағы К1 коэффициентi мәнiнiң есебiне және пруденциалдық нормативтердi есептеуге арналған қосымша мәлiметтерге есепті күнге жағдай бойынша Басқарушының бірінші басшысы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы тұлға), бас бухгалтері қол қойып, мөрмен куәландырылады және уәкілетті органға ұсынылады, сондай-ақ Басқарушыда сақталады.
Қор, Ұйым, банк және Басқарушы уәкілетті органның талап етуі бойынша сұратуды алған күннен бастап екі жұмыс күннен кешіктірмей есептілікті қағаз тасымалдағышта ұсынады.

38. Фонд, Организация представляют расчеты значения коэффициента К1 в соответствии с приложениями 12678 и 9 к настоящим Правилам, коэффициента К2 в соответствии с приложениями 1011 к настоящим Правилам и дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов в соответствии с приложением 12 к настоящим Правилам в уполномоченный орган ежемесячно не позднее 18-00 часов времени города Астаны пятого рабочего дня месяца следующего за отчетным по следующим формам приложений к настоящим Правилам:
на бумажном носителе - приложение 91011;
на электронном носителе - приложения 12 (таблица 2), 67(таблицы 12), 81012.
Управляющий представляет расчеты значения коэффициента К1 в соответствии с приложением 13 к настоящим Правилам и дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов в соответствии с приложением 14 к настоящим Правилам в уполномоченный орган ежеквартально не позднее 18-00 часов времени города Астаны пятого рабочего дня месяца следующего за отчетным по следующим формам приложений к настоящим Правилам:
на бумажном носителе - приложение 13;
на электронном носителе - приложение 14.
Справка о средней стоимости одной условной единицы пенсионных активов консервативного инвестиционного портфеля представляется по каждому фонду, чьи пенсионные активы находились в инвестиционном управлении у данной Организации, на начало текущего месяца, за истекший месяц по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Справка о средней стоимости одной условной единицы пенсионных активов умеренного инвестиционного портфеля представляется по каждому фонду, чьи пенсионные активы находились в инвестиционном управлении у данной Организации на начало текущего месяца, за истекший месяц по форме согласно приложению 10-1 к настоящим Правилам.
Сведения о коэффициентах номинального дохода представляется по каждому фонду, чьи пенсионные активы находились в инвестиционном управлении у данной Организации, на начало текущего месяца по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Данные в расчетах указываются в национальной валюте Республики Казахстан - тенге. Единица измерения, используемая при их составлении, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
Сноска. Пункт 38 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Расчеты значений коэффициентов К1, К2 и дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов на бумажном носителе по состоянию на отчетную дату подписываются первым руководителем Фонда и Организации (на период его отсутствия – лицом, его замещающим), главным бухгалтером, заверяются печатью и представляются в уполномоченный орган, а также хранятся у Фонда и Организации. Расчеты значения коэффициента К1 и дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов на бумажном носителе по состоянию на отчетную дату подписываются первым руководителем Управляющего (на период его отсутствия – лицом, его замещающим), главным бухгалтером, заверяются печатью и представляются в уполномоченный орган, а также хранятся у Управляющего.
Расчеты значения коэффициента К1 и дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов на бумажном носителе по состоянию на отчетную дату подписываются первым руководителем Управляющего (на период его отсутствия – лицом, его замещающим), главным бухгалтером, заверяются печатью и представляются в уполномоченный орган, а также хранятся у Управляющего.
По требованию уполномоченного органа Фонд, Организация, банк и Управляющий не позднее двух рабочих дней со дня получения запроса представляют отчеты по состоянию на определенную дату на бумажном носителе.

Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
40. Электрондық тасымалдағыштағы есептерді және пруденциалдық нормативтерді есептеуге арналған қосымша мәліметтерді ұсынылатын деректердiң құпиялылығын және түзетiлмейтiндiгiн қамтамасыз ететiн криптографиялық қорғау құралдары бар, ақпараттың жеткiзiлуiне кепiлдiк беретiн көлiк жүйесiн пайдалана отырып ұсынылады.
41. Электрондық тасымалдағышта ұсынылатын деректердің қағаз тасымалдағыштағы деректермен сәйкестігін Қордың, Ұйымның, Басқарушының бірінші басшысы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы тұлға) және бас бухгалтер қамтамасыз етеді. немесе есептілікке қол қоюға уәкілетті тұлға қамтамасыз етедi.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
42. Есептілікке өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігіне байланысты, Қор, Ұйым және Басқарушы есептілікті ұсынған күннен бастап үш жұмыс күн ішінде уәкілетті органға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігінің себептерін түсіндіре отырып жазбаша өтініш ұсынады.
Қор, Ұйым және Басқарушы ұсынған есептілікте толық емес және (немесе) шынайы емес ақпаратты анықтаған кезде уәкілетті орган ол жайында Қорға, Ұйымға және Басқарушыға хабарлайды. Қор уәкілетті орган хабарлаған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның ескертулерін ескере отырып пысықталған есептілікті ұсынады.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
Қордың, Ұйымның осы Ереженің 23, 24 және 32-тармақтарында белгіленген талаптарды орындамауы пруденциалдық нормативтерді орындамауы ретінде танылады.
43. Уәкілетті орган есепті айдан кейінгі айдың 28-ші күнінен кешіктірмей ай сайын өзінің сайтында әр Қор бойынша кредиттік, пайыздық, валюталық және қор тәуекелінің мәні туралы ақпаратты орналастырады.
Бағалы қағаздар нарығында кәсіби
қызмет түрлерін қоса атқаратын
ұйымдарға арналған пруденциалдық
нормативтерді есептеу ережесіне
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаға өзгерістер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 № 266 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз),  2010.07.15 № 110, 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi), ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.12.26 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2012.01.01 бастап туындаған қатынастарға қолданылады), 2012.05.25 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 24.12.2012 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
_________________________________________________________
Қордың/Ұйымның атауы
Кредиттік тәуекел
200__ жылғы "____" ___________________
(мың теңгемен)
N р/с
Баптардың атауы
Сомасы
Тәуекел дәрежесі пайызбен
Есептеу сомасы
I-топ
1
Қазақстан Республикасының кастодиан банкінің инвестициялық шотындағы және төлем шотындағы қалдық
0
2
Жол үстіндегі ақша
0
3
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айналысқа шығарылғандарды қоса алғанда), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен шығарылған бағалы қағаздар
0
4
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар
0
4-1
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі дауыс беретін акцияларының жүз пайызын иеленген екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымымен шығарылған борыштық бағалы қағаздар
0
5
"Кері репо" операциялары
0
6
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар
0
7
«Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «А-»-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетел мемлекеттерінің орталық үкіметтері шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
0
8
«Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «А-»-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
0
9
Лондондық қымбат металдар нарығының қаумдастығы (London bullion market association) қабылдаған халықаралық сапа стандарттарына сәйкес келетін және осы қауымдастықтың құжаттарында "Лондондық сапалы жеткізілім" ("London good delivery") стандарты ретінде белгіленген тазартылған қымбат металдар және 12 айдан астам емес мерзіміне металл депозиттері, оның ішінде "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА"-дан төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының резидент емес банктеріндегі металл депозиттері
0
ІІ топ
10
Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
11
Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
12
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген облигациялары
20
13
«Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «А-»-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар, немесе «Standard & Poor's» агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzA»-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
10

Сноска. Пункт 39 в редакции постановления Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
40. Расчеты и дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов на электронном носителе представляются с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
41. Идентичность данных, представляемых на электронном носителе, данным на бумажном носителе, обеспечивается первым руководителем Фонда, Организации, Управляющего (на период его отсутствия – лицом, его замещающим) и главным бухгалтером.
Сноска. Пункт 41 в редакции постановления Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
42. В случае необходимости внесения изменений и (или) дополнений в отчетность, Фонд, Организация и Управляющий в течение трех рабочих дней со дня представления отчетности представляет в уполномоченный орган письменное ходатайство с объяснением причин необходимости внесения изменений и (или) дополнений.
При обнаружении неполной и (или) недостоверной информации в отчетности, представленной Фондом, Организацией и Управляющим, уполномоченный орган уведомляет об этом Фонд, Организацию и Управляющего. Фонд, не позднее двух рабочих дней со дня уведомления уполномоченным органом представляет доработанную с учетом замечаний уполномоченного органа отчетность.
Сноска. Пункт 42 в редакции постановления Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
43. Уполномоченный орган ежемесячно не позднее 28-го числа месяца, следующего за отчетным, размещает на своем сайте информацию о значениях кредитного, процентного, валютного и фондового риска по каждому Фонду.
Приложение 1
к Правилам расчета пруденциальных
нормативов для организаций,
совмещающих виды профессиональной
деятельности на рынке ценных бумаг
___________________________________________________
наименование Фонда/Организации
Кредитный риск
на "____" _____________ 200__ года
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2009 № 266 (порядок введения в действие см. п. 4); от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4); от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 26.12.2011 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012); от 25.05.2012 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наименование статей
С
у
м
м
а
Степень
риска в
процен-
тах
Расчетная
сумма
I группа
1
Остаток на инвестиционном счете в банке-
кастодиане Республики Казахстан и
выплатном счете
0
2
Деньги в пути
0
3
Государственные ценные бумаги Республики
Казахстан (включая эмитированные в
соответствии с законодательством других
государств), выпущенные Министерством
финансов Республики Казахстан и
Национальным Банком Республики
Казахстан, а также ценные бумаги,
выпущенные под гарантию Правительства
Республики Казахстан
0
4
Долговые ценные бумаги, выпущенные
Акционерным обществом "Фонд
национального благосостояния
"Самрук-Казына"
0
4-1
Долговые ценные бумаги, выпущенные
организацией, специализирующейся на
улучшении качества кредитных портфелей
банков второго уровня, ста процентами
голосующих акций которой владеет
Национальный Банк Республики Казахстан
0
5
Операции "обратное репо"
0
6
Вклады в Национальном Банке
Республики Казахстан
0
7
Ценные бумаги, имеющие статус
государственных, выпущенные центральными
правительствами иностранных государств,
имеющих суверенный рейтинг не ниже «А-» по
международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
0
8
Долговые ценные бумаги, выпущенные
международными финансовыми организациями,
имеющие рейтинговую оценку не ниже «А-» по
международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
0
9
Аффинированные драгоценные металлы,
соответствующие международным стандартам
качества, принятым Лондонской
ассоциацией рынка драгоценных металлов
(London bullion market association) и
обозначенным в документах данной
ассоциации как стандарт "Лондонская
качественная поставка" ("London good
delivery") и металлические депозиты, в
том числе, в банках-нерезидентах
Республики Казахстан, обладающих
рейтинговой оценкой не ниже "АА" по
международной шкале агентства "Standard
& Poor's" или рейтинговой оценкой
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, на срок не более
12 месяцев
0
II группа
10
Исключена постановлением Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11
Исключена постановлением Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12
Облигации, выпущенные местными
исполнительными органами Республики
Казахстан, включенные в официальный
список фондовой биржи
20
13
Вклады в банках второго уровня Республики
Казахстан, имеющих долгосрочный кредитный
рейтинг не ниже «А-» по международной
шкале агентства «Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже «kzA» по
национальной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале
одного из других рейтинговых агентств
10

13-1
Standard & Рооr’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «А-»-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингілік бағасы бар, немесе Standard & Рооr’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzА»-дан төмен емес рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің банктік депозиттік сертификаттары
10
14
Standard & Рооr’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «АА-»-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының резидент емес бас банкінің резидент еншілес банктеріндегі салымдары
10
14-1
Standard & Рооr’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «АА»-дан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының резидент емес бас банкінің резидент еншілес банктерінің банктік депозиттік сертификаттары
10
15
«Standard & Poor's»  агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «АА-»-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетелдік ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, сондай-ақ эмитентінің осыған ұқсас рейтингтік бағасы бар шетел ұйымдары шығарған айырбасталмайтын артықшылық берілген акциялар
10
16
Қазақстан Республикасының және басқа да мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Рооr’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «А-»-тен төмен емес рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингілік бағасы бар, немесе Standard & Рооr’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzА»-дан төмен емес рейтингілік бағасы бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының, екінші деңгейдегі банктерді қоспағанда, мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары, сондай-ақ эмитентінің осыған ұқсас деңгейде рейтингі бар Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған айырбасталмайтын артықшылықты акциялар
10
16-1
Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «А-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы бар немесе басқа рейтингілік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар немесе Standard & Рооr’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzА»-тен рейтингілік бағасы бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкіл бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар екінші деңгейдегі банктер шығарған борыштық бағалы қағаздар
10
17
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар ұйымдар шығарған Principal protected notes: олар мынадай талаптарға сәйкес келеді:
айналыста болу мерзімі үш жылдан аспайды;
Principal protected notes шығарылымының талаптарында қандай болса да бір мемлекеттің, эмитенттің өзінің міндеттемелері бойынша дефолт жағдайлары көзделмеген.
20
18
Қор биржасының ресми тiзiмiне енгiзiлген, эмитентi № 77 қаулыда көзделген «рейтингтiк бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар» санатының талаптарына сәйкес келетiн, мөлшерi инфрақұрылымдық облигациялар шығарылымының толық көлемiне сәйкес келетiн, мемлекет кепiлдемесi бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигациялары (қалыпты және агрессивті инвестициялық портфельдер үшін)
20
ІІІ топ
19
«Standard & Poor's» агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «ВВВ+»-тен «ВВВ-»-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiреуiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің орталық үкiметтерi шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар (қалыпты және агрессивті инвестициялық портфельдер үшін)
25
20
«Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ+»-тен «ВВВ-»-ке дейін рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
25
21
«Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ+»-тен «ВВВ-»-ке дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар, немесе «Standard & Poor's» агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzA-»-тен «kzBBB»-ге дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
25

13-1
Банковские депозитные сертификаты банков
второго уровня Республики Казахстан,
имеющих долгосрочный кредитный рейтинг не
ниже «А-» по международной шкале агентства
Standard & Poor's или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую
оценку не ниже «kzA» по национальной шкале
агентства Standard & Poor's, или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале
одного из других рейтинговых агентств
10
14
Вклады в дочерних банках-резидентах,
родительский банк-нерезидент Республики
Казахстан которых имеет долгосрочный
кредитный рейтинг не ниже «АА-» по
международной шкале агентства Standard &
Poor's или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
10
14-1
Банковские депозитные сертификаты дочерних
банков-резидентов, родительский
банк-нерезидент Республики Казахстан
которых имеет долгосрочный кредитный
рейтинг не ниже «АА-» по международной
шкале агентства Standard & Poor's или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
10
15
Негосударственные долговые ценные бумаги,
выпущенные иностранными организациями,
имеющие рейтинговую оценку не ниже «АА-»
по международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, а также
неконвертируемые привилегированные акции,
выпущенные иностранными организациями,
эмитент которых имеет аналогичную
рейтинговую оценку
10
16
Негосударственные долговые ценные бумаги
организаций Республики Казахстан за
исключением банков второго уровня,
выпущенные в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и
других государств, имеющие рейтинговую
оценку не ниже «А-» по международной шкале
агентства Standard & Poor's или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже «kzA» по
национальной шкале агентства Standard &
Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств, а также
неконвертируемые привилегированные акции,
выпущенные организациями Республики
Казахстан, эмитент которых имеет
аналогичную рейтинговую оценку
10
16-1
Долговые ценные бумаги, выпущенные банками
второго уровня, имеющие рейтинговую оценку
не ниже «А-» по международной шкале
агентства Standard & Poor's или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от «kzА» по
национальной шкале агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
10
17
Principal protected notes, выпущенные
организациями, имеющими рейтинговую
оценку не ниже "АА-" по международной
шкале агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
которые соответствуют следующим
условиям:
срок обращения не превышает трех лет;
условиями выпуска principal protected
notes не предусмотрены случаи дефолта
какого-либо государства, эмитента по
своим обязательствам
20
18
Инфраструктурные облигации организаций
Республики Казахстан, включенные в
официальный список фондовой биржи, эмитент
которых соответствует требованиям
категории "долговые ценные бумаги без
рейтинговой оценки", предусмотренным
постановлением № 77, по которым имеется
поручительство государства, размер
которого соответствует полному объему
выпуска инфраструктурных облигаций (для
умеренного и агрессивного инвестиционных
портфелей)
20
III группа
19
Ценные бумаги, имеющие статус
государственных, выпущенные центральными
правительствами иностранных государств,
имеющих суверенный рейтинг от «ВВВ+» до
«ВВВ-» по международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств(для умеренного и
агрессивного инвестиционных портфелей)
25
20
Долговые ценные бумаги, выпущенные
международными финансовыми организациями,
имеющие рейтинговую оценку от «ВВВ+» до
«ВВВ-» по международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
25
21
Вклады в банках второго уровня Республики
Казахстан, имеющих долгосрочный кредитный
рейтинг от «ВВВ+» до «ВВВ-» по
международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую
оценку от «kzА-» до «kzBBB» по
национальной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале
одного из других рейтинговых агентств
25

21-1
Standard & Рооr’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ+»-тен бастап «ВВВ-»-ке дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингілік бағасы бар, немесе Standard & Рооr’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzА-»-тен бастап «kzBBB»-ға дейінгі рейтингілік бағасы бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің банктік депозиттік сертификаттары
25
22
Қазақстан Республикасының резиденті емес бас банкінің «Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «А+»-дан «А-»-ке дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар еншілес резидент банктердегі салымдар
25
22-1
Standard & Рооr’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «А+»-тен «А-»-ке дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының резидент емес бас банкінің резидент еншілес банктерінің банктік депозиттік сертификаттары
25
23
«Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «А+»-дан «А-»-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар немесе басқа агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетелдік ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, сондай-ақ эмитентінің осыған ұқсас рейтингтік бағасы бар шетел ұйымдары шығарған айырбасталмайтын артықшылық берілген акциялар
25
24
Қазақстан Республикасының және басқа да мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ+»-тен «ВВВ-»-ке дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzA-»-тен «kzВВВ»-ге дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының ұйымдары, екінші деңгейдегі банктерді қоспағанда, шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, сондай-ақ эмитентінің осыған ұқсас рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған айырбасталмайтын артықшылықты акциялары
25
24-1
Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ+»-тен «ВВВ-»-ке дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzA-»-тен «kzВВВ»-ге дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар екінші деңгейдегі банктері шығарған борыштық бағалы қағаздар
25
25
"Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар
50

21-1
Банковские депозитные сертификаты банков
второго уровня Республики Казахстан,
имеющих долгосрочный кредитный рейтинг от
«ВВВ+» до «ВВВ-» по международной шкале
агентства Standard & Poor's или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от «kzА-» до «kzBBB» по
национальной шкале агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
25
22
Вклады в дочерних банках-резидентах,
родительский банк-нерезидент Республики
Казахстан которых имеет долгосрочный
кредитный рейтинг от «А+» до «А-» по
международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
25
22-1
Банковские депозитные сертификаты дочерних
банков-резидентов, родительский
банк-нерезидент Республики Казахстан
которых имеет долгосрочный кредитный
рейтинг от «А+» до «А-» по международной
шкале агентства Standard & Poor's или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
25
23
Негосударственные долговые ценные бумаги,
выпущенные иностранными организациями,
имеющие рейтинговую оценку от «А+» до «А-»
по международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, а также
неконвертируемые привилегированные акции,
выпущенные иностранными организациями,
эмитент которых имеет аналогичную
рейтинговую оценку
25
24
Негосударственные долговые ценные бумаги
организаций Республики Казахстан, за
исключением банков второго уровня,
выпущенные в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и
других государств, имеющие рейтинговую
оценку от «ВВВ+» до «ВВВ-» по
международной шкале агентства Standard &
Poor's или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку от «kzА-»
до «kzBBB» по национальной шкале агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня по национальной шкале одного из
других рейтинговых агентств, а также
неконвертируемые привилегированные акции,
выпущенные организациями Республики
Казахстан, эмитент которых имеет
аналогичную рейтинговую оценку
25
24-1
Долговые ценные бумаги, выпущенные банками
второго уровня, имеющие рейтинговую оценку
от «ВВВ+» до «ВВВ-» по международной шкале
агентства Standard & Poor's или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от «kzА-» до «kzВBB» по
национальной шкале агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
25
25
Долговые ценные бумаги, выпущенные
Акционерным обществом "Банк Развития
Казахстана"
50

25-1
Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ+»-тен «ВВ-»-ке дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzВВ-»-тен «kzВВВ»-ге дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар екінші деңгейдегі банктері шығарған борыштық бағалы қағаздар
50
26
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А+"-тен "А-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар ұйымдар шығарған Principal protected notes, олар мынадай талаптарға сәйкес келеді:
айналыста болу мерзімі үш жылдан аспайды;
рrincipal protected notes шығарылымының талаптарында қандай болса да бір мемлекеттің, эмитенттің өзінің міндеттемелері бойынша дефолт жағдайлары көзделмеген.
50
IV-топ
27
Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ+»-тен «ВВ-»-ке дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzВВВ-»-тен «kzВВ»-ге дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
75
27-1
Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «В+»-тен «В-»-ке дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzВВ-»-тен «kzВ»-ге дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар екінші деңгейдегі банктер шығарған борыштық бағалы қағаздар
75
27-2
Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ+»-тен «ВВ-»-ке дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzВВ-»-тен «kzВВВ»-ге дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар екінші деңгейдегі банктердің банктік депозиттік сертификаттар
75
28
Шетелдік ұйымдар шығарған, «Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ+»-тен «ВВВ-»-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, сондай-ақ шетелдік ұйымдар шығарған, эмитентінің осыған ұқсас рейтингтік бағасы бар айырбасталмайтын артықшылықты акциялар (қалыпты және агрессивті инвестициялық портфельдер үшін)
50
29
Қазақстан Республикасының және басқа да мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ+»-тен «ВВ-»-ке дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzВВВ-»-тен «kzВВ»-ге дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының ұйымдары, екінші деңгейдегі банктерді қоспағанда, шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары, сондай-ақ эмитентінің осыған ұқсас рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған айырбасталмайтын артықшылықты акциялары
100
30
Эмитенті N 77 қаулысында көзделген "рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" санатының талаптарына сәйкес келетін, мөлшері инфрақұрылымдық облигациялар шығарылымының толық емес көлемі бойынша мемлекеттің кепілдемесі бар, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигациялары
100
V-топ
31

25-1
Долговые ценные бумаги банков второго
уровня, имеющие рейтинговую оценку от
«ВВ+» до «ВВ-» по международной шкале
агентства Standard & Poor's или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от «kzBBB-» до «kzBB»
по национальной шкале агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
50
26
Principal protected notes, выпущенные
организациями, имеющими рейтинговую
оценку от "А+" до "А-" по международной
шкале агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
которые соответствуют следующим
условиям:
срок обращения не превышает трех лет;
условиями выпуска principal protected
notes не предусмотрены случаи дефолта
какого-либо государства, эмитента по
своим обязательствам
50
IV группа
27
Вклады в банках второго уровня Республики
Казахстан, имеющих долгосрочный кредитный
рейтинг от «ВВ+» до «ВВ-» по международной
шкале агентства Standard & Poor's или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от «kzBBB-» до «kzBB»
по национальной шкале агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
75
27-1
Долговые ценные бумаги банков второго
уровня, имеющие рейтинговую оценку от
«В+» до «В-»по международной шкале
агентства Standard & Poor's или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от «kzBВ-»до «kzВ» по
национальной шкале агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
75
27-2
Банковские депозитные сертификаты банков
второго уровня Республики Казахстан,
имеющих долгосрочный кредитный рейтинг от
«ВВ+» до «ВВ-» по международной шкале
агентства Standard & Poor's или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от «kzBBB-» до «kzBB»
по национальной шкале агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
75
28
Негосударственные долговые ценные бумаги,
выпущенные иностранными организациями,
имеющие рейтинговую оценку от «ВВВ+» до
«ВВВ-» по международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, а также
неконвертируемые привилегированные акции,
выпущенные иностранными организациями,
эмитент которых имеет аналогичную
рейтинговую оценку (для умеренного и
агрессивного инвестиционных портфелей)
50
29
Негосударственные долговые ценные бумаги
организаций Республики Казахстан, за
исключением банков второго уровня,
выпущенные в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и
других государств, имеющие рейтинговую
оценку от «ВВ+» до «ВВ-» по международной
шкале агентства Standard & Poor's или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от «kzBBB-» до «kzBB»
по национальной шкале агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств, а также
неконвертируемые привилегированные акции,
выпущенные организациями Республики
Казахстан, эмитент которых имеет
аналогичную рейтинговую оценку
100
30
Инфраструктурные облигации организаций
Республики Казахстан, включенные в
официальный список фондовой биржи,
эмитент которых соответствует
требованиям категории "долговые ценные
бумаги без рейтинговой оценки",
предусмотренным постановлением № 77, по
которым имеется поручительство
государства по неполному объему выпуска
инфраструктурных обязательств
100
V группа
31
Вклады в банках второго уровня Республики
Казахстан, имеющих долгосрочный кредитный
рейтинг от «В+» до «В» по международной
шкале агентства Standard & Poor's или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку от «kzBB-» до
«kzВ+» по национальной шкале агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня по национальной шкале одного из
других рейтинговых агентств в соответствии

Осы Нұсқаулықтың 15-тармағының 3) тармақшасының төртінші абзацына сәйкес Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «В+»-тен «В»-ға дейiнгi ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша «kzВВ-»-тен «kzВ+»-ке дейiнгi рейтингілiк бағасы немесе басқа рейтингілiк агенттiктердiң бiрiнiң ұлттық шәкiлi бойынша осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi салымдар
100
31-1
Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «В+»-дан «В»-ға дейiнгi ұзақ мерзiмдi кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша «kzBB-»-тен «kzB+»-ке дейiнгi рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бiрiнiң ұлттық шәкiлi бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің банктік депозиттік сертификаттары
100
32
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердiң заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «В+»-тен «В-»-ке дейiн рейтингiлік бағасы немесе басқа рейтингілiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингілiк бағасы немесе Standard & Poor’s агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша «kzВВ-»-тен «kzВ»-ға дейiн рейтингілiк бағасы немесе басқа рейтингілiк агенттiктердiң бiрiнiң ұлттық шәкiлi бойынша осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттiк емес борыштық бағалы қағаздары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған, эмитентiнiң осыған ұқсас рейтингілік бағасы бар айырбасталмайтын артықшылықты акциялар (қалыпты және агрессивтi инвестициялық портфельдер үшiн)
130
VI-топ
33
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердiң заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тiзiмiне енгiзiлген, эмитентi № 77 қаулыда көзделген «бiрiншi (ең жоғарғы) шағын санаттың рейтингтiк бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздары» санатының талаптарына сәйкес келетiн Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттiк емес борыштық бағалы қағаздары (қалыпты және агрессивті инвестициялық портфельдер үшін)
150
34
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған, осы Нұсқаулықтың 11-тармағының 12) тармақшасына сәйкес келетін, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, сондай-ақ қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, № 77 қаулыда көзделген «акциялар» секторының бірінші (ең жоғарғы) санатының талаптарына сәйкесетін Қазақстан Республикасы ұйымдарының айырбасталмайтын артықшылықты акциялары (қалыпты және агрессивті инвестициялық портфельдер үшін)
150
35
Өзге қаржы құралдары

с абзацем четвертым подпункта 3) пункта 15
настоящей Инструкции
100
31-1
Банковские депозитные сертификаты банков
второго уровня Республики Казахстан,
имеющих долгосрочный кредитный рейтинг от
«B+» до «В» по международной шкале
агентства Standard & Poor's или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от «kzВВ-» до «kzВ+» по
национальной шкале агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
100
32
Негосударственные долговые ценные бумаги
организаций Республики Казахстан, за
исключением банков второго уровня,
выпущенные в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и
других государств, имеющие рейтинговую
оценку от «В+»до «В-»по международной
шкале агентства Standard & Poor's или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от «kzBВ-»до «kzВ» по
национальной шкале агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств, а также
неконвертируемые привилегированные акции,
выпущенные организациями Республики
Казахстан, эмитент которых имеет
аналогичную рейтинговую оценку (для
умеренного и агрессивного инвестиционных
портфелей)
130
VI группа
33
Негосударственные долговые ценные бумаги
организаций Республики Казахстан,
выпущенные в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и
других государств, включенные в
официальный список фондовой биржи, эмитент
которых соответствует требованиям
категории "долговые ценные бумаги без
рейтинговой оценки первой (наивысшая)
подкатегории", предусмотренным
постановлением № 77 (для умеренного и агрессивного инвестиционных портфелей)
150
34
Негосударственные долговые ценные бумаги,
включенные в официальный список фондовой
биржи, выпущенные организациями Республики
Казахстан, в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и
других государств, соответствующие
требованиям подпунктом 12) пункта 11
настоящей Инструкции, а также
неконвертируемые привилегированные акции
организаций Республики Казахстан,
включенные в официальный список фондовой
биржи, соответствующие требованиям первой
(наивысшая) категории сектора «акции»,
предусмотренным постановлением № 77 (для
умеренного и агрессивного инвестиционных
портфелей)
150
35
Прочие финансовые инструменты

200
35-1
Бұдан бұрын шығарылған бағалы қағаздарға не осы эмитенттің өзге міндеттемелеріне айырбастау мақсатында эмитенттің міндеттемелерін қайта құрылымдау шеңберінде шығарылған борыштық бағалы қағаздар
200
36
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердiң заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тiзiмiне енгiзiлген, эмитентi № 77 қаулыда көзделген «екiншi (ең жоғарғыдан кейiнгi) шағын санаттың рейтингтiк бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздары» санатының талаптарына сәйкес келетiн Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттiк емес борыштық бағалы қағаздары (қалыпты және агрессивті инвестициялық портфельдер үшін)
200
37
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған, осы Нұсқаулықтың 11-тармағы 13) тармақшасына сәйкес келетін, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, сондай-ақ қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, № 77 қаулыда көзделген «акциялар» секторының екінші (ең жоғарғы) санатының талаптарына сәйкесетін Қазақстан Республикасы ұйымдарының айырбасталмайтын артықшылықты акциялары (қалыпты және агрессивті инвестициялық портфельдер үшін)

200
35-1
Долговые ценные бумаги, выпущенные в
рамках реструктуризации обязательств
эмитента в целях обмена на ранее
выпущенные ценные бумаги либо иные
обязательства данного эмитента
200
36
Негосударственные долговые ценные бумаги
организаций Республики Казахстан,
выпущенные в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и
других государств, включенные в
официальный список фондовой биржи, эмитент
которых соответствует требованиям
категории "долговые ценные бумаги без
рейтинговой оценки второй (следующая за
наивысшей) подкатегории", предусмотренным
постановлением № 77 (для умеренного и
агрессивного инвестиционных портфелей)
200
37
Негосударственные долговые ценные бумаги,
включенные в официальный список фондовой
биржи, выпущенные организациями Республики
Казахстан, в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и
других государств, соответствующие
требованиям подпункта 13) пункта 11
настоящей Инструкции, а также
неконвертируемые привилегированные акции
организаций Республики Казахстан,
включенные в официальный список фондовой
биржи, соответствующие требованиям второй
(наивысшая) категории сектора «акции»,
предусмотренным постановлением № 77 (для
умеренного и агрессивного инвестиционных
портфелей)

150
38
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген активтер сомасының жиынтығы
*
Кестені толтыру жөніндегі түсініктемелер:
Егер борыштық бағалы қағаздың арнайы борыштық рейтингі бар болса, онда зейнетақы активтерін кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерлеу кезінде бұл бағалы қағаз осы рейтинг бойынша есепке алынады.
Своптар, фьючерстер, опциондар, форвардтар кредиттік тәуекелдің есебіне көрсетілген қаржы құралдарының нарықтық құны мен олар бойынша кредиттік тәуекел сомасын осы қосымшада көрсетілген контрагенттің санатына сәйкес келетін тәуекел дәрежесіне көбейту арқылы енгізіледі.
Фьючерс, опцион, своп және форвард операциялары бойынша кредиттік тәуекел көрсетілген қаржы құралдарының номиналды құнының осы Ереженің 2-қосымшасында көрсетілген және аталған қаржы құралдарының өтеу мерзімімен анықталатын кредиттік тәуекел коэффициентінің көбейтіндісі ретінде есептеледі.
Қаржы құралдарының нарықтық құны (орнын ауыстыру құны) мыналарды білдіреді:
сатып алу мәмілелері бойынша – қаржы құралының ағымдағы нарықтық құнының осы қаржы құралының номиналды келісімді құнынан асу шамасын білдіреді. Егер қаржы құралының ағымдағы нарықтық құны оның номиналды келісімдік құнынан кем немесе оған тең болса, орнын ауыстыру құны нөлге тең болады;
сату мәмілесі бойынша – қаржы құралының номиналды келісімдік құнының осы қаржы құралының ағымдағы нарықтық құнынан асу шамасын білдіреді. Егер қаржы құралының номиналды келісімдік құны оның ағымдағы нарықтық құнынан кем немесе оған тең болса, орнын ауыстыру құны нөлге тең болады.
Бивалюталық қаржы құралдары (талап ету мен міндеттеме әртүрлі шетел валюталарында көрсетілген қаржы құралдары) бойынша орнын ауыстыру құны есептілікті жасау күніндегі бағам бойынша айқындалған міндеттемелердің теңгелік баламасынан талаптардың теңгелік баламасының асу шегі ретінде анықталады. Егер талаптардың теңгелік баламасының шегі міндеттемелердің теңгелік баламасынан кем немесе оған тең болса, орнын ауыстыру құны нөлге тең болады.
Қаржы құралдарының номиналды келісімдік құны бухгалтерлік есептің тиісті шоттарында мәмілелерді жасасу күні олар көрсетілген қаржы құралдарының құнын білдіреді. Бивалюталық қаржы құралдарының номиналды келісімдік құны ретінде Қорда талаптар қалыптастырылатын валюта алынады.
Сатылған опциондар бойынша орнын алмастыру құны есептелмейді.
Principal protected notes кредиттік тәуекелі бойынша мөлшерлеу тек қана реттік нөмірлері 17, 26 және 35-жолдардың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады. Кредиттік тәуекелі бойынша қалған борыштық бағалы қағаздарды мөлшерлеу кезінде рrincipal protected notes ескерілмейді.
Бiрiншi басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы _____________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы «____» __________
Мөр орны
Бағалы қағаздар нарығында кәсіби
қызмет түрлерін қоса атқаратын
ұйымдарға арналған пруденциалдық
нормативтерді есептеу ережесіне
2-қосымша

150
38
Итого сумма активов, взвешенных по
степени кредитного риска
х
Пояснения по заполнению таблицы:
При взвешивании пенсионных активов по степени кредитного риска, если долговая ценная бумага имеет специальный долговой рейтинг, то данная ценная бумага учитывается по данному рейтингу.
Свопы, фьючерсы, опционы, форварды включаются в расчет кредитного риска, путем умножения суммы рыночной стоимости указанных финансовых инструментов и кредитного риска по ним на степень риска, соответствующей категории контрагента, указанной в настоящем приложении.
Кредитный риск по операциям фьючерс, опцион, своп и форвард рассчитывается как произведение номинальной стоимости указанных финансовых инструментов на коэффициент кредитного риска, указанный в приложении 2 к настоящим Правилам, и определяемый сроком погашения указанных финансовых инструментов.
Рыночная стоимость (стоимость замещения) финансовых инструментов представляет собой:
по сделкам на покупку - величину превышения текущей рыночной стоимости финансового инструмента над номинальной контрактной стоимостью данного финансового инструмента. Если текущая рыночная стоимость финансового инструмента меньше или равна ее номинальной контрактной стоимости, стоимость замещения равна нулю;
по сделкам на продажу - величину превышения номинальной контрактной стоимости финансового инструмента над текущей рыночной стоимостью данного финансового инструмента. Если номинальная контрактная стоимость финансового инструмента меньше или равна ее текущей рыночной стоимости, стоимость замещения равна нулю.
По бивалютным финансовым инструментам (финансовым инструментам, по которым требование и обязательство выражены в разных иностранных валютах) стоимость замещения определяется как величина превышения тенгового эквивалента требований над тенговым эквивалентом обязательств, определенных по курсу на дату составления отчетности. Если величина тенгового эквивалента требований меньше или равна тенговому эквиваленту обязательств, стоимость замещения равна нулю.
Номинальная контрактная стоимость финансовых инструментов представляет собой стоимость финансовых инструментов, по которой они отражены на дату заключения сделок на соответствующих счетах бухгалтерского учета. За номинальную контрактную стоимость бивалютных финансовых инструментов принимается та валюта, по которой у Фонда формируются требования.
По проданным опционам стоимость замещения не рассчитывается.
Взвешивание по кредитному риску principal protected notes осуществляется в соответствии с требованиями строк, порядковые номера 17, 26 и 35. При взвешивании остальных долговых ценных бумаг по кредитному риску principal protected notes не учитываются.
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ __________________
(должность, фамилия и имя)  (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года
Место для печати
Приложение 2
к Правилам расчета пруденциальных
нормативов для организаций,
совмещающих виды профессиональной
деятельности на рынке ценных бумаг

Ескерту. 2-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi), ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2011.12.26 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2012.01.01 бастап туындаған қатынастарға қолданылады) Қаулыларымен.
1 кесте
____________________________________________________________
Қордың/Ұйымның атауы
Туынды қаржы құралдарымен жасалған мәмілелер бойынша кредиттік тәуекел
200 ___ жылғы _____________________ жағдай бойынша
(мың теңгемен)
N
Баптардың атауы/валюталау күнінің мерзімі
Мемлекеттік бағалы қағаздармен жасалған мәмілелер
Валюталық мәмілелер
сомасы
тәуекел дәрежесі
есептеу сомасы
сомасы
тәуекел дәрежесі
есептеу сомасы
1
1 жылдан кем

Сноска. Приложение 2 с изменением, внесенным постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 26.12.2011 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012).
Таблица 1
___________________________________________
(наименование Фонда)/Организации
Кредитный риск
по сделкам с производными финансовыми инструментами
по состоянию на ___________________ 200__ года
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наимено-
вание
статей/
срок даты
валюти-
рования
Сделки с
государственными
ценными бумагами
Валютные сделки
Процентные сделки
сумма
сте-
пень
риска
расчет-
ная
сумма
сумма
сте-
пень
риска
рас-
чет-
ная
сумма
сумма
сте-
пень
риска
рас-
чет-
ная
сумма
1
Менее 1
года

101
Контрагенттермен жасалған, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген V активтер тобына кіретін, басқа операцияларға байланысты, өтеу мерзімі бір жылдан 5 жылға дейінгі туынды қаржы құралдарымен операциялар
0,12
130
102
Кредиттiк тәуекел дәрежесi бойынша мөлшерленген активтердің VI тобына кiретiн контрагенттермен жасалған, басқа операцияларға байланысты, өтеу мерзiмi бiр жылдан 5 жылға дейiнгi туынды қаржы құралдарымен операциялар
0,12
200
103
Контрагенттермен жасалған, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген І активтер тобына кіретін, басқа операцияларға байланысты, өтеу мерзімі 5 жылдан астам туынды қаржы құралдарымен операциялар
0,15
0
104
Контрагенттермен жасалған, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген ІІ активтер тобына кіретін, басқа операцияларға байланысты, өтеу мерзімі 5 жылдан астам туынды қаржы құралдарымен операциялар
0,15
20
105
Контрагенттермен жасалған, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген ІІІ активтер тобына кіретін, басқа операцияларға байланысты, өтеу мерзімі 5 жылдан астам туынды қаржы құралдарымен операциялар
0,15
50
106
Контрагенттермен жасалған, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген ІV активтер тобына кіретін, басқа операцияларға байланысты, өтеу мерзімі 5 жылдан астам туынды қаржы құралдарымен операциялар

101
Операции с производ-
ными финансовыми
инструментами,
связанные с прочими
операциями, со
сроком погашения от
одного года до 5
лет, совершенные с
контрагентами,
входящими в V группу
активов, взвешенных
по степени
кредитного риска
0,12
130
102
Операции с производ-
ными финансовыми
инструментами,
связанные с прочими
операциями, со
сроком погашения от
одного года до 5
лет, совершенные с
контрагентами,
входящими в VI
группу активов,
взвешенных по степе-
ни кредитного риска
0,12
200
103
Операции с производ-
ными финансовыми
инструментами,
связанные с прочими
операциями, со
сроком погашения
более 5 лет,
совершенные с
контрагентами,
входящими в I группу
активов, взвешенных
по степени
кредитного риска
0,15
0
104
Операции с производ-
ными финансовыми
инструментами,
связанные с прочими
операциями, со
сроком погашения
более 5 лет,
совершенные с
контрагентами,
входящими в II
группу активов,
взвешенных по
степени кредитного
риска
0,15
20
105
Операции с производ-
ными финансовыми
инструментами,
связанные с прочими
операциями, со
сроком погашения
более 5 лет,
совершенные с
контрагентами,
входящими в III
группу активов,
взвешенных по
степени кредитного
риска
0,15
50
106
Операции с производ-
ными финансовыми
инструментами,
связанные с прочими
операциями, со
сроком погашения
более 5 лет,
совершенные с
контрагентами,
входящими в IV
группу активов,
взвешенных по
степени кредитного
риска

Ескерту. 3-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
(мың теңгемен)
N р/с
Атауы
Сомасы
Айрықша тәуекел коэффициенті (%)
Есептеуге алынатын сома
1
Сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздар (басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес айналысқа шығарылғандарды қоса алғанда), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігіне шығарылған бағалы қағаздар, "Самұрық –Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, шетел мемлекеттерінің орталық үкіметтері шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар түріндегі қаржы құралдарының құны
0
2
Сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар, өтеу мерзімі алты айдан кем қаржы құралдарының (1-жолда көрсетілген қаржы құралдарын қоспағанда) құны
0,25
3
Сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар, өтеу мерзімі алты айдан жиырма төрт айға дейінгі қаржы құралдарының (1-жолда көрсетілген қаржы құралдарын қоспағанда) құны
1
4
Сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар, өтеу мерзімі жиырма төрт айдан астам қаржы құралдарының (1-жолда көрсетілген қаржы құралдарын қоспағанда) құны
1,6
5
Сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар, N 189 ереженің 1-қосымшасының талаптарына сәйкес келмейтін қаржы құралдарының құны

Сноска. Приложение 3 с изменением, внесенным постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наименование
Сумма
Коэффициент
специфичного
риска (%)
Сумма
к рас-
чету
1
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с изменением
ставки вознаграждения в виде государст-
венных ценных бумаг Республики
Казахстан (включая эмитированных в
соответствии с законодательством других
государств), выпущенных Министерством
финансов Республики Казахстан и
Национальным Банком Республики
Казахстан, а также ценных бумаг,
выпущенных под гарантию Правительства
Республики Казахстан, долговых ценных
бумаг, выпущенных Акционерным обществом
"Фонд национального благосостояния
"Самрук-Казына", ценных бумаг, имеющих
статус государственных, выпущенных
центральными правительствами
иностранных государств, имеющих
суверенный рейтинг не ниже "АА-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
0
2
Стоимость финансовых инструментов (за
исключением финансовых инструментов,
указанных в строке 1), с рыночным
риском, связанным с изменением ставки
вознаграждения, со сроком погашения
менее шести месяцев
0,25
3
Стоимость финансовых инструментов (за
исключением финансовых инструментов,
указанных в строке 1), с рыночным
риском, связанным с изменением ставки
вознаграждения, со сроком погашения от
шести до двадцати четырех месяцев
1
4
Стоимость финансовых инструментов (за
исключением финансовых инструментов,
указанных в строке 1), с рыночным
риском, связанным с изменением ставки
вознаграждения, со сроком погашения
более двадцати четырех месяцев
1,6
5
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с изменением
ставки вознаграждения, не соответствую-
щие требованиям приложения 1 Правил
№ 189

4-5 жыл
0,0275
5-7 жыл
0,0325
7-10 жыл
0,0375
10-15 жыл
0,045
15-20 жыл
0,0525
20 жылдан астам
0,06
3-аймақтың жиынтығы
х
х
4
Жалпы пайыздық тәуекелдің жиынтығы
Жиынтық сомасы
х
Кестені толтыру бойынша түсініктемелер:
Жалпы пайыздық тәуекел аймақтар бойынша мөлшерленген қаржы құралдары құнының сомасын білдіреді.
Ставкасы белгіленген қаржы құралдары өтеуге дейінгі қалған мерзімге сәйкес уақыт аралықтары бойынша бөлінеді.
Ставкасы өзгермелі қаржы құралдары ставканы қайта қарау күніне дейін қалған мерзімге байланысты уақыт аралықтары бойынша бөлінеді.
Орындау мерзімі екі уақыт аралығының шегінде тұрған қаржы құралдары ертерек уақыт аралығына бөлінеді.
Бiрiншi басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы _____________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы «____» __________
Мөр орны
Бағалы қағаздар нарығында кәсіби
қызмет түрлерін қоса атқаратын
ұйымдарға арналған пруденциалдық
нормативтерді есептеу ережесіне
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 № 110, 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулыларымен.
__________________________________________________________
Қордың/Ұйымның атауы
Қор тәуекелі
200__ жылғы "____" ___________
(мың теңгемен)
N
Атауы
Сомасы
Тәуекел коэффициенті
Есептеуге алынатын сома
1
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар, немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының ұйымдары акцияларының және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттардың, осыған ұқсас рейтингтік бағасы бар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес шығарған Қазақстан Республикасы ұйымдарының айырбасталатын борыштық бағалы қағаздардың құны
0,08
2
Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, N 77 қаулыда көзделген "акциялар" секторының бірінші санатының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасы ұйымдары акцияларының және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозиторлық қолхаттардың, Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, эмитенті "бірінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" санатының талаптарына сәйкес келетін, Қазақстан Республикасының және басқа да мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Қазақстан Республикасы ұйымдарының айырбасталатын борыштық бағалы қағаздарының, Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, N 77 қаулыда көзделген "акциялар" секторының бірінші санатының талаптарына сәйкес келетін, Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын шетелдік ұйымдар акцияларының және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозиторлық қолхаттардың құны
0,08
3
"BBBm-"-тен төмен емес "Standard & Poor's principal stability fund ratings" немесе "BBBf-"-тен төмен емес "Standard & Poor's Fund credit quality ratings" халықаралық рейтингтік бағасы бар инвестициялық пай қорлары пайларының құны
0,08
4
Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, N 77 қаулысында көзделген "акциялар" секторының екінші (ең жоғарғы) санатының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасы ұйымдары акцияларының және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттардың, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, эмитенті (ең жоғарғы санаттан кейін келетін) екінші шағын санатының рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздары" санатының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасы ұйымдарының айырбасталатын борыштық бағалы қағаздарының құны

4-5 лет
0,0275
5-7 лет
0,0325
7-10 лет
0,0375
10-15 лет
0,045
15-20 лет
0,0525
более 20 лет
0,06
Итог зоны 3
х
х
4
Итого общий
процентный риск
Итоговая сумма
х
Пояснения по заполнению таблицы:
Общий процентный риск представляет собой сумму стоимости взвешенных финансовых инструментов по зонам.
Финансовые инструменты с фиксированной ставкой распределяются по временным интервалам в соответствии с оставшимся сроком до погашения.
Финансовые инструменты с плавающей ставкой распределяются по временным интервалам в зависимости от срока, оставшегося до даты пересмотра ставки.
Финансовые инструменты, срок исполнения по которым находится на границе двух временных интервалов, распределяются в более ранний временной интервал.
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ __________________
(должность, фамилия и имя)  (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года
Место для печати
Приложение 5
к Правилам расчета пруденциальных
нормативов для организаций,
совмещающих виды профессиональной
деятельности на рынке ценных бумаг
Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4); от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
___________________________________________
наименование Фонда/Организации
Фондовый риск
на "____" _____________ 200__ года
(в тысячах тенге)
Наименование
Сумма
Коэффициент
риска
Сумма к
расчету
1
Стоимость акций организаций
Республики Казахстан, имеющих
рейтинговую оценку не ниже "ВВ-"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже "kzВВ"
по национальной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной
шкале одного из других рейтинговых
агентств и депозитарных расписок,
базовым активом которых являются
данные акции, конвертируемых
долговых ценных бумаг организаций
Республики Казахстан, выпущенных в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других
государств, имеющих аналогичную
рейтинговую оценку
0,08
2
Стоимость акций организаций
Республики Казахстан, включенных в
официальный список фондовой биржи,
соответствующих требованиям первой
категории сектора "акции",
предусмотренным постановлением № 77
и депозитарных расписок, базовым
активом которых являются данные
акции, конвертируемых долговых
ценных бумаг организаций Республики
Казахстан, выпущенных в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других
государств, включенных в
официальный список фондовой биржи,
эмитент которых соответствует
требованиям категории "долговые
ценные бумаги без рейтинговой
оценки первой подкатегории", акций
иностранных организаций являющихся
резидентами Республики Казахстан,
включенных в официальный список
фондовой биржи, соответствующих
требованиям первой категории
сектора "акции", предусмотренным
постановлением № 77 и депозитарных
расписок, базовым активом которых
являются данные акции
0,08
3
Стоимость паев инвестиционных
фондов, имеющих международную
рейтинговую оценку "Standard &
Poor's principal stability fund
ratings" не ниже "BBBm-" или
"Standard & Poor's Fund credit
quality ratings" не ниже "BBBf-"
0,08
4
Стоимость акций организаций
Республики Казахстан, включенных в
официальный список фондовой биржи,
соответствующих требованиям второй
(наивысшей) категории сектора
"акции", предусмотренным
постановлением № 77 и депозитарных
расписок, базовым активом которых
являются данные акции,
конвертируемых долговых ценных
бумаг организаций Республики
Казахстан, выпущенных в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других
государств, включенных в
официальный список фондовой биржи,
эмитент которых соответствует
требованиям категории "долговые
ценные бумаги без рейтинговой
оценки второй подкатегории
(следующая за наивысшей
категорией)"

0,14
5
"Standard & Poor's" халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, шетел эмитенттері акцияларының және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттардың, осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетел эмитенттерінің айырбасталатын борыштық бағалы қағаздарының құны
0,12
6
Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, N 77 қаулысында көзделген "инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары" секторының талаптарына сәйкес келетін, басқарушы компаниясы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға болып табылатын аралық инвестициялық пай қорлары пайларының құны
0,14
7
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар не қор биржасы ресми тізімінің "Инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары" санатына енгізілген, мынадай:
шығарылған бағалы қағаздар бойынша және (немесе) басқа міндеттемелер бойынша жылжымайтын мүлік қорының жиынтығындағы міндеттемелерінің мөлшері жылжымайтын мүлік қорының меншікті капиталынан жиынтығында он пайыздан аспайды;
жылжымайтын мүлік қорының инвестициялық кірістерінің жетпіс пайызынан кем емесі жылжымайтын мүлікті жалға беру нәтижесінде алған кірістері құрайды;
жылжымайтын мүлік қорының активтерін құрайтын жылжымайтын мүлік жылжымайтын мүлік қорының басқарушы компаниясынан және оның аффилиирленген тұлғаларынан сатып алынбаған;
жылжымайтын мүлік қорының активтеріне кіретін жылжымайтын мүлігіне ауыртпалық салынбаған не сенімгерлікпен басқаруға берілмеген;
жалға беру шартында белгіленген жылжымайтын мүлік қорының активтеріне кіретін жылжымайтын мүлік объектілерін жалға беру мерзімі бір жылдан кем емес болады;
жылжымайтын мүлік қорының активтеріне кіретін жылжымайтын мүлік объектілері жалға оның бағалы қағаздарын ресми тізіміне енгізу туралы өтінішті берген күнінен бастап екі жыл бойы беріледі деген талаптарға сәйкес келетін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған жылжымайтын мүлік қорлары акцияларының құны
0,14
8

0,14
5
Стоимость акций иностранных
эмитентов, имеющих рейтинговую
оценку не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств и
депозитарных расписок, базовым
активом которых являются данные
акции, конвертируемых долговых
ценных бумаг иностранных
эмитентов, имеющих аналогичную
рейтинговую оценку
0,12
6
Стоимость паев интервальных паевых
инвестиционных фондов, управляющая
компания которых является
юридическим лицом, созданным в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан, включенные в
официальный список фондовой биржи,
соответствующие требованиям сектора
"ценные бумаги инвестиционных
фондов", предусмотренным
постановлением № 77
0,14
7
Стоимость акций фондов
недвижимости, созданных в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан, имеющих
рейтинговую оценку не ниже "ВВ-"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств либо
включенные в категорию "Ценные
бумаги инвестиционных фондов"
официального списка фондовой биржи,
соответствующие следующим
требованиям:
размер обязательств фонда
недвижимости по выпущенным ценным
бумагам и (или) другим
обязательствам в совокупности не
превышают десяти процентов
собственного капитала фонда
недвижимости;
не менее семидесяти пяти процентов
инвестиционных доходов фонда
недвижимости составляют доходы,
полученные в результате сдачи в
аренду недвижимого имущества;
недвижимость, составляющая активы
фонда недвижимости, не приобретена
у управляющей компании фонда
недвижимости и ее аффилиированных
лиц;
недвижимость, входящая в активы
фонда недвижимости, не обременена
либо передана в доверительное
управление;
срок сдачи в аренду объектов
недвижимости, входящих в активы
фонда недвижимости, установленным
договором аренды, составлять не
менее одного года;
объекты недвижимости, входящие в
состав активов фонда недвижимости,
сдаются в аренду в течение двух лет
до дня подачи заявления о включении
его ценных бумаг в официальный
список
0,14
8
Стоимость финансовых инструментов,
не соответствующих требованиям

N 189 ереженің 1-қосымшасының талаптарына сәйкес келмейтін қаржы құралдарының құны
0,16
9
Қор тәуекелінің жиынтығы
Х
Бiрiншi басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы _____________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы «____» __________
Мөр орны
Бағалы қағаздар нарығында кәсіби
қызмет түрлерін қоса атқаратын
ұйымдарға арналған пруденциалдық
нормативтерді есептеу ережесіне
6-қосымша
Ескерту. 6-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 № 110, 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi), ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2011.12.26 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2012.01.01 бастап туындаған қатынастарға қолданылады), 2012.05.25 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)  Қаулыларымен.
________________________________________________________
Қордың/Ұйымның атауы
Айрықша пайыздық тәуекел
20__жылғы "____"_____________
(мың теңгемен)
N р/с
Атауы
Сомасы
Айрықша тәуекел коэффициенті (%)
Есептеуге алынатын сома
1
Сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар, жергілікті атқарушы орган шығарған борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар, орталық үкімет және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен шығарылған бағалы қағаздар, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айналысқа шығарылғандарды қоса алғанда), «Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «АА-»-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар, «Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «АА-»-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар, халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар, «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ шығарған борыштық бағалы қағаздар, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі дауыс беретін акцияларының жүз пайызын иеленген екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымымен шығарылған борыштық бағалы қағаздар түріндегі қаржы құралдарының құны
0
2
Сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген облигациялар, мемлекеттік мәртебесі бар, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А+"-тен "А-"-ке дейін тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетел мемлекеттерінің орталық үкіметтері шығарған бағалы қағаздар, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А+"-тен "А-"-ке дейін рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, шетел ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzА"-дан төмен емес рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, эмитенті N 77 қаулысында көзделген "рейтингтік бағасы жоқ" санатының талаптарына сәйкес келетін, мөлшері инфрақұрылымдық облигацияларының толық көлеміне сәйкес келетін мемлекеттің кепілдемесі бар Қазақстан Республикасының инфрақұрылымдық облигациялары түріндегі қаржы құралдарының құны

приложения 1 Правил № 189
0,16
9
Итого фондовый риск
Х
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ __________________
(должность, фамилия и имя)  (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года
Место для печати
Приложение 6
к Правилам расчета пруденциальных
нормативов для организаций,
совмещающих виды профессиональной
деятельности на рынке ценных бумаг
Сноска. Приложение 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4); от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 26.12.2011 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012); от 25.05.2012 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
___________________________________________
наименование Фонда/Организации
Специфичный процентный риск
на "____"_____________ 20__ года
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наименование
Сумма
Коэффициент
специфичного
риска (%)
Сумма к
расчету
1
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с
изменением ставки вознаграждения в
виде государственных ценных бумаг
Республики Казахстан (включая
эмитированные в соответствии с
законодательством других
государств), выпущенные
Министерством финансов Республики
Казахстан за исключением долговых
ценных бумаг, выпущенных местными
исполнительными органами, ценных
бумаг, имеющих статус
государственных, выпущенных
центральными правительствами и
Национальным Банком Республики
Казахстан, а также ценные бумаги,
выпущенные под гарантию
Правительства Республики Казахстан,
ценных бумаг, имеющих статус
государственных, выпущенных
центральными правительствами
иностранных государств, имеющих
суверенный рейтинг не ниже «АА-» по
международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, ценных
бумаг, выпущенных международными
финансовыми организациями, имеющих
рейтинговую оценку не ниже «АА-» по
международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств,
долговых ценных бумаг, выпущенных
АО «Фонд национального
благосостояния «Самрук-Казына»,
долговых ценных бумаг, выпущенных
организацией, специализирующейся на
улучшении качества кредитных
портфелей банков второго уровня, ста
процентами голосующих акций которой
владеет Национальный Банк Республики
Казахстан
0
2
Стоимость финансовых инструментов
с рыночным риском, связанным с
изменением ставки вознаграждения, в
виде облигаций, выпущенных местными
исполнительными органами Республики
Казахстан, включенных в официальный
список фондовой биржи, ценных
бумаг, имеющих статус
государственных, выпущенных
центральными правительствами
иностранных государств, имеющих
суверенный рейтинг от "А+" до "А-"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств,
ценных бумаг, выпущенных
международными финансовыми
организациями, имеющих рейтинговую
оценку от "А+" до "А-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств,
негосударственных долговых ценных
бумаг, выпущенных иностранными
организациями, имеющих рейтинговую
оценку не ниже "АА-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств,
негосударственных долговых ценных
бумаг, организаций Республики
Казахстан, выпущенных в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других
государств, имеющих рейтинговую
оценку не ниже "А-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже "kzА" по
национальной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной
шкале одного из других рейтинговых
агентств, инфраструктурных
облигаций организаций Республики
Казахстан, включенных в официальный
список фондовой биржи, эмитент
которых соответствует требованиям
категории "долговые ценные бумаги
без рейтинговой оценки",
предусмотренным постановлением № 77,
по которым имеется поручительство
государства, размер которого
соответствует полному объему
выпуска инфраструктурных облигаций

0,01
3
Мемлекеттік мәртебесі бар, шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған, «Standard & Рооr's» агенттігінің «ВВВ+»-тен «ВВВ-»-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар бағалы қағаздар, халықаралық қаржы ұйымдары шығарған, «Standard & Рооr's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ+»-тен «ВВВ-»-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар бағалы қағаздар, шетелдік ұйымдар шығарған, «Standard & Рооr's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «А+»-тен «А-»-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған, «Standard & Рооr's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ+»-тен «ВВВ-»-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе «Standard & Рооr's» агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzА»-дан «kzBBB»-ға дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, «Қазақстан Даму Банкі» акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар түріндегі, сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының құны (қалыпты және агрессивті инвестициялық портфельдер үшін)
1,2
4
Шетелдік ұйымдар шығарған, «Standard & Рооr's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ+»-тен «ВВВ-»-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, «Standard & Рооr's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ+»-тен «ВВ-»-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе «Standard & Рооr's» агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzBBB-»-тен «kzBB»-ға дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттiк емес борыштық бағалы қағаздары, қор биржасының ресми тiзiмiне енгiзiлген, эмитентi № 77 қаулыда көзделген «рейтингтiк бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар» санатының талаптарына сәйкес келетiн, инфрақұрылымдық облигациялар шығарылымының толық емес көлемi бойынша мемлекет кепiлдемесi бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигациялары түріндегі, сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының құны (қалыпты және агрессивті инвестициялық портфельдер үшін)
3,2
5
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердiң заңнамасына сәйкес шығарылған, «Standard & Poor's» агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «В+»-тен «В-»-ке дейiн рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингтiк бағасы немесе «Standard & Poor's» агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша «kzВВ-»-тен «kzВ»-ға дейiн рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң ұлттық шәкiлi бойынша осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттiк емес борыштық бағалы қағаздары түріндегі сыйақы ставкасының өзгеруiне байланысты нарықтық тәуекелi бар қаржы құралдарының құны (қалыпты және агрессивті инвестициялық портфельдер үшін)
4,4
6
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердiң заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тiзiмiне енгiзiлген, эмитентi № 77 қаулыда көзделген «бiрiншi (ең жоғарғы) шағын санаттың рейтингтiк бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздары» санатының талаптарына сәйкес келетiн Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттiк емес борыштық бағалы қағаздары түріндегі сыйақы ставкасының өзгеруiне байланысты нарықтық тәуекелi бар қаржы құралдарының құны (қалыпты және агрессивті инвестициялық портфельдер үшін)
5,2
7
Сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар басқа қаржы құралдарының құны
7,2
Айрықша тәуекел жиынтығы
X
Бiрiншi басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы _____________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы «____» __________
Мөр орны
Бағалы қағаздар нарығында кәсіби
қызмет түрлерін қоса атқаратын
ұйымдарға арналған пруденциалдық
нормативтерді есептеу ережесіне
7-қосымша
1-кесте
Сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі (пайыздық тәуекелі) бар қаржы құралдарын уақыт аралықтары бойынша бөлу
___________________________________________
Қордың/Ұйымның атауы
20 __ жылғы "____" _____________

0,01
3
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с
изменением ставки вознаграждения, в
виде ценных бумаг, имеющих статус
государственных, выпущенных
центральными правительствами
иностранных государств, имеющих
суверенный рейтинг от "ВВВ+" до
"ВВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, ценных бумаг, выпущенных
международными финансовыми
организациями, имеющих рейтинговую
оценку от "ВВВ+" до "ВВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств,
негосударственных долговых ценных
бумаг, выпущенных иностранными
организациями, имеющих рейтинговую
оценку от "А+" до "А-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств,
негосударственных долговых ценных
бумаг, выпущенных организациями
Республики Казахстан в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
имеющих рейтинговую оценку от "ВВВ+"
до "ВВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку от
"kzА-" до "kzBBB" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств, долговых
ценных бумаг, выпущенных Акционерным
обществом "Банк Развития Казахстана"
(для умеренного и агрессивного
инвестиционных портфелей)
1,2
4
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с
изменением ставки вознаграждения, в
виде негосударственных долговых
ценных бумаг, выпущенных иностранны-
ми организациями, имеющих
рейтинговую оценку от "ВВВ+" до
"ВВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, негосударственных долговых
ценных бумаг, организаций Республики
Казахстан, выпущенных в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
имеющих рейтинговую оценку от "ВВ+"
до "ВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку от
"kzBBВ-" до "kzBB" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств, инфраструктур-
ных облигаций организаций Республики
Казахстан, включенных в официальный
список фондовой биржи, эмитент
которых соответствует требованиям
категории "долговые ценные бумаги
без рейтинговой оценки", предусмот-
ренным постановлением № 77, по
которым имеется поручительство
государства по неполному объему
выпуска инфраструктурных облигаций
(для умеренного и агрессивного
инвестиционных портфелей)
3,2
5
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с
изменением ставки вознаграждения, в
виде негосударственных долговых
ценных бумаг, организаций Республики
Казахстан, выпущенных в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
имеющих рейтинговую оценку от "В+"
до "В-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку от
"kzBВ-" до "kzВ" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств (для умеренного
и агрессивного инвестиционных
портфелей)
4,4
6
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с
изменением ставки вознаграждения, в
виде негосударственных долговых
ценных бумаг, организаций Республики
Казахстан, выпущенных в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
включенных в официальный список
фондовой биржи, эмитент которых
соответствует требованиям категории
"долговые ценные бумаги без
рейтинговой оценки первой
(наивысшая) подкатегории",
предусмотренным постановлением № 77
(для умеренного и агрессивного
инвестиционных портфелей)
5,2
7
Стоимость прочих финансовых
инструментов с рыночным риском,
связанным с изменением ставки
вознаграждения
7,2
Итого специфичный риск
X
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ __________________
(должность, фамилия и имя)  (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года
Место для печати
Приложение 7
к Правилам расчета пруденциальных
нормативов для организаций,
совмещающих виды профессиональной
деятельности на рынке ценных бумаг
Таблица 1
Распределение финансовых инструментов с рыночным риском,
связанным с изменением ставки вознаграждения (процентным
риском) по временным интервалам

Ескерту. 8-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi), ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2011.12.26 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2012.01.01 бастап туындаған қатынастарға қолданылады), 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
(мың теңгемен)
N
Атауы
Сомасы
Тәуекел коэффициенті
Есептеуге алынатын сома
1
2
3
4
5
1
«Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар ұйымдар акцияларының және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттардың, осыған ұқсас рейтингтік бағасы бар айырбасталатын борыштық бағалы қағаздардың құны
0,01
2
«Standard & Poor's principal stability fund ratings» «BBBm-»-тен төмен емес немесе «Standard & Poor's Fund credit quality ratings» «BBBf-»-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы бар инвестициялық қорлар пайларының құны
0,02
3
«Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ+»-тен «ВВ-«-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар ұйымдар акцияларының және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттардың, осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар айырбасталатын борыштық бағалы қағаздардың құны
0,03
4
Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, N 77 қаулыда көзделген "акциялар" секторының бірінші санатының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасы ұйымдары акцияларының, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, N 77 қаулыда көзделген "акциялар" секторының бірінші санатының талаптарына сәйкес келетін, Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын шетелдік ұйымдар акцияларының және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттардың, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, эмитенті N 77 қаулыда көзделген "бірінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" санатының талаптарына сәйкес келетін, айырбасталатын борыштық бағалы қағаздардың құны
0,08
5
Қазақстан Республикасы ұйымдарының қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, N 77 қаулысында көзделген "акциялар" секторының екінші (ең жоғарғы) сантының талаптарына сәйкес келетін акцияларының және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттардың, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, эмитенті N 77 қаулысында көзделген "екінші шағын санатының (ең жоғарғы санатынан кейінгі) рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздары" санатының талаптарына сәйкес келетін айырбасталатын борыштық бағалы қағаздардың құны
0,10
6
Басқарушы компаниясы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға болып табылатын аралық инвестициялық пай қорларының қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, N 77 қаулыда көзделген " инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары" секторының талаптарына сәйкес келетін пайларының құны
0,10
7
Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес құрылған жылжымайтын мүлік қорларының "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар не қор биржасының ресми тізімінің "Инвестициялық қорларының бағалы қағаздары" санатына енгізілген, мынадай:
жылжымайтын мүлік қорының шығарылған бағалы қағаздар бойынша және (немесе) басқа міндеттемелер бойынша міндеттемелерінің мөлшері жиынтығында жылжымайтын мүлік қорының меншікті капиталының он пайызынан аспайды;
жылжымайтын мүлік қоры инвестициялық кірісінің жетпіс бес пайызы жылжымайтын мүлікті жалға беру нәтижесінде алған кірісі құрайды;
жылжымайтын мүлік қорының активтерін құрайтын жылжымайтын мүлкі жылжымайтын мүлік қорының басқарушы компаниясынан және оның аффилиирленген тұлғаларынан сатып алынбаған;
жылжымайтын мүлік қорының активтеріне кіретін жылжымайтын мүлігіне ауыртпалық салынбаған не сенімгерлікпен басқаруға берілмеген;
жылжымайтын мүлік қорының активтеріне кіретін жылжымайтын мүлікті жалға беру бойынша жалдау шартында белгіленген мерзімі бір жылдан кем еместі құрайды;
жылжымайтын мүлік қорының активтеріне кіретін жылжымайтын мүлік объектілерін оның бағалы қағаздарын ресми тізіміне енгізу туралы өтінішті берген күннен бастап екі жыл бойы жалға беріледі деген талаптарға сәйкес келетін акцияларының құны
0,10
8
Өзге қаржы құралдарының құны

Сноска. Приложение 8 с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 26.12.2011 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012); от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
(в тысячах тенге)
Наименование
Сумма
Коэффициент
риска
Сумма к
расчету
1
2
3
4
5
1
Стоимость акций организаций, имеющих
рейтинговую оценку не ниже «А-» по
международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств и
депозитарных расписок, базовым активом
которых являются данные акции,
конвертируемых долговых ценных бумаг,
имеющих аналогичную рейтинговую оценку
0,01
2
Стоимость паев инвестиционных фондов,
имеющих международную рейтинговую
оценку «Standard & Poor's principal
stability fund ratings» не ниже «BBBm-»
или «Standard & Poor's Fund credit
quality ratings» не ниже «BBBf-»
0,02
3
Стоимость акций организаций, имеющих
рейтинговую оценку от «ВВВ+» до «ВВ-»
по международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств и
депозитарных расписок, базовым активом
которых являются данные акции,
конвертируемых долговых ценных бумаг,
имеющих аналогичную рейтинговую оценку
0,03
4
Стоимость акций организаций
Республики Казахстан, включенных в
официальный список фондовой биржи,
соответствующих требованиям первой
категорию сектора "акции",
предусмотренным постановлением № 77,
акций иностранных организаций
являющихся резидентами Республики
Казахстан, включенных в официальный
список фондовой биржи,
соответствующих требованиям первой
категории сектора "акции",
предусмотренным постановлением № 77
и депозитарных расписок, базовым
активом которых являются данные
акции, конвертируемых долговых
ценных бумаг, включенных в
официальный список фондовой биржи,
эмитент которых соответствует
требованиям категории "долговые
ценные бумаги без рейтинговой оценки
первой подкатегории",
предусмотренным постановлением № 77
0,08
5
Стоимость акций организаций
Республики Казахстан, включенных в
официальный список фондовой биржи,
соответствующих требованиям второй
(наивысшей) категории сектора
"акции", предусмотренным
постановлением № 77 и депозитарных
расписок, базовым активом которых
являются данные акции,
конвертируемых долговых ценных
бумаг, включенных в официальный
список фондовой биржи, эмитент
которых соответствует требованиям
категории "долговые ценные бумаги
без рейтинговой оценки второй
подкатегории (следующая за наивысшей
категорией)", предусмотренным
постановлением № 77
0,10
6
Стоимость паев интервальных паевых
инвестиционных фондов, управляющая
компания которых является
юридическим лицом, созданным в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан, включенных в
официальный список фондовой биржи,
соответствующих требованиям сектора
"ценные бумаги инвестиционных
фондов", предусмотренным
постановлением № 77
0,10
7
Стоимость акций фондов недвижимости,
созданных в соответствии с законода-
тельством Республики Казахстан,
имеющих рейтинговую оценку не ниже
"ВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств либо включенные в категорию
"Ценные бумаги инвестиционных
фондов" официального списка фондовой
биржи, соответствующие следующим
требованиям:
размер обязательств фонда
недвижимости по выпущенным ценным
бумагам и (или) другим обязательствам
в совокупности не превышают десяти
процентов собственного капитала
фонда недвижимости;
не менее семидесяти пяти процентов
инвестиционных доходов фонда
недвижимости составляют доходы,
полученные в результате сдачи в
аренду недвижимого имущества;
недвижимость, составляющая активы
фонда недвижимости, не приобретена
у управляющей компании фонда
недвижимости и ее аффилиированных
лиц;
недвижимость, входящая в активы
фонда недвижимости, не обременена
либо передана в доверительное
управление;
срок сдачи в аренду объектов
недвижимости, входящих в активы
фонда недвижимости, установленным
договором аренды, составлять не
менее одного года;
объекты недвижимости, входящие в
состав активов фонда недвижимости,
сдаются в аренду в течение двух лет
до дня подачи заявления о включении
его ценных бумаг в официальный
список
0,10
8
Стоимость прочих финансовых
инструментов

0,12
9
Қор тәуекелінің жиынтығы
х
Бiрiншi басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы _____________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы «____» __________
Мөр орны
Бағалы қағаздар нарығында кәсіби
қызмет түрлерін қоса атқаратын
ұйымдарға арналған пруденциалдық
нормативтерді есептеу ережесіне
9-қосымша
Ескерту. 9-қосымшаға өзгерістер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 № 266 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз), 2010.07.15 № 110, 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi), 2010.11.29 № 174 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз),  ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.05.25 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 24.12.2012 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 26.07.2013 № 204 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
_____________________________________________
Қордың/Ұйымның атауы
Қор үшін "Меншікті капитал жеткіліктілігінің коэффициенті" (К1) пруденциалдық нормативін есептеу
20__ жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
(мың теңгемен)
N
Көрсеткіштің атауы
Баланс бойынша құны
Есепке алынатын көлемі (%)
Есептеуге алынатын сома
1
Ақша - барлығы (1.1 - 1.5-жолдарының қосындысы):
Х
1.1
кассадағы ақша, Қордың баланс бойынша активтер сомасының бір пайызынан артық емес

0,12
9
Итого фондовый риск
X
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ __________________
(должность, фамилия и имя)  (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года
Место для печати
Приложение 9
к Правилам расчета пруденциальных
нормативов для организаций,
совмещающих виды профессиональной
деятельности на рынке ценных бумаг
Сноска. Приложение 9 с изменениями, внесенными постановлениями Правления АФН РК от 29.12.2009 № 266 (порядок введения в действие см. п. 4); от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4); от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); от 29.11.2010 № 174 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 25.05.2012 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.07.2013 № 204 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_____________________________________
(наименование Фонда)/Организации
Расчет пруденциального норматива "Коэффициент достаточности
собственного капитала" (К1) для Фонда
по состоянию на "____" ___________ 200__ года
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Стоимость
по
балансу
Учиты-
ваемый
объем (%)
Сумма к
расчету
1
Деньги - всего (сумма строк 1.1 -
1.5):
Х
1.1
деньги в кассе, не более одного
процента от суммы активов по балансу
Фонда

100
1.2
осы Ереженің 11-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша, теңгемен және "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетел валютасындағы ақша
100
1.3
Бағалы қағаздар орталық депозитарийдегі ағымдағы шоттарындағы ақша
100
1.4
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді және (немесе) қысқа мерзімді рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резиденті емес банктерде ағымдағы шоттарындағы "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар елдердің шетел валютасындағы ақша
100
1.5
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді және (немесе) қысқа мерзімді рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, Қорға ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында операциялар жүргізу үшін "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-"-тен төмен емес рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетел валютасындағы банктік қызмет көрсетулерін ұсынатын шетел ұйымдарының ағымдағы шоттарындағы ақша
100
2
алынып тасталды
3
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "BB-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі салымдар
100
3-1
Standard & Рооr's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ-»-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар немесе Standard & Рооr's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzВВ»-дан төмен емес рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің банктік депозиттік сертификаттары
100
4
Қазақстан Республикасының резиденті емес бас банкінің "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, Қазақстан Республикасының резиденті еншілес банкі болып табылатын Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
100
4-1
Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «А-»-тен төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының резиденті емес бас банктің еншілес резидент банктерінің банктік депозиттік сертификаттары
100
5

100
1.2
деньги на текущих счетах в банках
второго уровня Республики Казахстан,
указанных в подпункте 3) пункта 11
настоящих Правил, в тенге и
иностранной валюте стран, имеющих
суверенный рейтинг не ниже "АА-"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
100
1.3
деньги на текущих счетах в
центральном депозитарии ценных бумаг
100
1.4
деньги на текущих счетах в банках-
нерезидентах Республики Казахстан,
которые имеют долгосрочный и (или)
краткосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств в
иностранной валюте стран, имеющих
суверенный рейтинг не ниже "АА-"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
100
1.5
деньги на текущих счетах в
иностранных организациях, которые
имеют долгосрочный и (или)
краткосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств,
предоставляющих банковские услуги
Фонду для осуществления операций на
организованном рынке ценных бумаг,
в иностранной валюте стран, имеющих
суверенный рейтинг не ниже "АА-"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
100
2
Исключена постановлением Правления Агентства РК по
регулированию и надзору финансового рынка и финансовых
организаций от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие
см. п. 4)
3
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, имеющих
долгосрочный кредитный рейтинг не
ниже "BB-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку не
ниже "kzBB" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
100
3-1
Банковские депозитные сертификаты
банков второго уровня Республики
Казахстан, имеющих долгосрочный
кредитный рейтинг не ниже «BB-» по
международной шкале агентства
Standard & Poor's или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже «kzBB» по
национальной шкале агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня по национальной
шкале одного из других рейтинговых
агентств
100
4
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, являющихся
дочерними банками-резидентами
Республики Казахстан, родительский
банк-нерезидент Республики Казахстан
которых имеет долгосрочный кредитный
рейтинг не ниже "А-" по международной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
100
4-1
Банковские депозитные сертификаты
дочерних банков-резидентов,
родительский банк-нерезидент
Республики Казахстан которых имеет
долгосрочный кредитный рейтинг не
ниже «А-» по международной шкале
агентства Standard & Poor's или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
100
5
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, имеющих
долгосрочный кредитный рейтинг от
"В+" до "В" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку от
"kzВВ-" до "kzВ+" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств в соответствии

Осы Ереженің 11-тармақтың 3) тармақшасының 4 абзацына сәйкес "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен "kzВ+"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
100
5-1
Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «В+»-тен «В»-ке дейiнгi ұзақ мерзiмдi кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor's агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша «kzBB-»-тен «kzB+»-ке дейiнгi рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бiрiнiң ұлттық шәкiлi бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің банктік депозиттік сертификаттары
100
6
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айналысқа шығарылғандарды қоса алғанда)
100
7
Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған облигациялар
100
8
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздары
100
8-1
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі дауыс беретін акцияларының жүз пайызын иеленген екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымымен шығарылған борыштық бағалы қағаздар
100
9
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100
10
Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, N 77 қаулыда көзделген "акциялар" секторының бірінші (ең жоғарғы) санатының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасы ұйымдарының акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
70
11
Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, N 77 қаулыда көзделген "акциялар" секторының екінші (ең жоғарғы) санатының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасы ұйымдарының акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
50
12
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
100
13
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен "kzВ"-ға дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
80
14
Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, эмитенті N 77 қаулыда көзделген "бірінші шағын санатының (ең жоғарғы санаты) рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздары" санатының талаптарына сәйкес келетін, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
80
15
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, осы Ереженің 11-тармағының 12) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
80
16
Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, эмитенті N 77 қаулыда көзделген "екінші шағын санатының (ең жоғарғы санатынан кейінгі) рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздары" санатының талаптарына сәйкес келетін, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
70
17
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, осы Ереженің 11-тармағының 13) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
70
18
Мемлекеттік мәртебесі бар, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел мемлекеттерінің орталық үкіметтері шығарған бағалы қағаздар
100
19
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
100
20
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100
21
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
100
22
Лондондық қымбат металдар нарығының қаумдастығы (London bullion market association) қабылдаған халықаралық сапа стандарттарына сәйкес келетін және осы қауымдастықтың құжаттарында "Лондондық сапалы жеткізілім" ("London good delivery") стандарты ретінде белгіленген тазартылған қымбат металдар және 12 айдан астам емес мерзіміне металл депозиттері, оның ішінде "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА"-дан төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының резидент емес банктеріндегі металл депозиттері
100
23
Акционерлері бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары болып табылатын, бағалы қағаздар нарығы инфрақұрылымының бір бөлігі болып табылатын бағалы қағаздармен сауда-саттықты ұйымдастырушылардың және өзге заңды тұлғалардың акциялары
50
24
Шарт талаптары бойынша мерзімі өтпеген, зейнетақы активтері бойынша комиссиялық сыйақы бойынша және зейнетақы активтерін инвестициялаудан есептелген инвестициялық кірісі бойынша дебиторлық берешек
100

с абзацем 4 подпункта 3) пункта 11
настоящих Правил
100
5-1
Банковские депозитные сертификаты
банков второго уровня Республики
Казахстан, имеющих долгосрочный
кредитный рейтинг от «В+» до «В» по
международной шкале агентства
Standard & Poor's или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от «kzBB-» до
«kzВ+» по национальной шкале
агентства Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
100
6
Государственные ценные бумаги
Республики Казахстан (включая
эмитированные в соответствии с
законодательством других государств),
выпущенные Министерством финансов
Республики Казахстан и Национальным
Банком Республики Казахстан
100
7
Облигации, выпущенные местными
исполнительными органами Республики
Казахстан, включенные в официальный
список фондовой биржи
100
8
Долговые ценные бумаги, выпущенные
Акционерным обществом "Фонд
национального благосостояния
"Самрук-Казына"
100
8-1
Долговые ценные бумаги, выпущенные
организацией, специализирующейся на
улучшении качества кредитных
портфелей банков второго уровня,
ста процентами голосующих акций
которой владеет Национальный Банк
Республики Казахстан
100
9
Акции организаций Республики
Казахстан, имеющих рейтинговую
оценку не ниже "ВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже "kzВВ"
по национальной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной
шкале одного из других рейтинговых
агентств и депозитарные расписки,
базовым активом которых являются
данные акции
100
10
Акции организаций Республики
Казахстан, включенные в официальный
список фондовой биржи,
соответствующие требованиям первой
(наивысшей) категории сектора
"акции", предусмотренным
постановлением № 77 и депозитарные
расписки, базовым активом которых
являются данные акции
70
11
Акции организаций Республики
Казахстан, включенные в официальный
список фондовой биржи,
соответствующие требованиям второй
(наивысшей) категории сектора
"акции", предусмотренным
постановлением № 77 и депозитарные
расписки, базовым активом которых
являются данные акции
50
12
Негосударственные долговые ценные
бумаги организаций Республики
Казахстан, выпущенные в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
имеющие рейтинговую оценку не ниже
"ВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку не
ниже "kzВВ" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
100
13
Негосударственные долговые ценные
бумаги организаций Республики
Казахстан, выпущенные в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
имеющие рейтинговую оценку от "В+"
до "В-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку от
"kzВВ-" до "kzВ" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
80
14
Негосударственные долговые ценные
бумаги организаций Республики
Казахстан, выпущенные в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
включенные в официальный список
фондовой биржи, эмитент которых
соответствует требованиям категории
"долговые ценные бумаги без
рейтинговой оценки первой
подкатегории (наивысшая категория)",
предусмотренным постановлением № 77
80
15
Негосударственные долговые ценные
бумаги организаций Республики
Казахстан, выпущенные в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других
государств, соответствующие
требованиям подпункта 12)
пункта 11 настоящих Правил
80
16
Негосударственные долговые ценные
бумаги организаций Республики
Казахстан, выпущенные в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
включенные в официальный список
фондовой биржи, эмитент которых
соответствует требованиям категории
"долговые ценные бумаги без
рейтинговой оценки второй
подкатегории (следующая за наивысшей
категорией)", предусмотренным
постановлением № 77
70
17
Негосударственные долговые ценные
бумаги организаций Республики
Казахстан, выпущенные в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других
государств, соответствующие
требованиям подпункта 13)
пункта 11 настоящих Правил
70
18
Ценные бумаги, имеющие статус
государственных, выпущенные
центральными правительствами
иностранных государств, имеющих
суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
100
19
Негосударственные долговые ценные
бумаги выпущенные иностранными
организациями, имеющие рейтинговую
оценку не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
100
20
Акции иностранных эмитентов, имеющих
рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств и
депозитарные расписки, базовым
активом которых являются данные
акции
100
21
Долговые ценные бумаги, выпущенные
международными финансовыми
организациями, имеющие рейтинговую
оценку не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства
Standard & Poor's или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
100
22
Аффинированные драгоценные металлы,
соответствующие международным
стандартам качества, принятым
Лондонской ассоциацией рынка
драгоценных металлов (London bullion
market association) и обозначенным
в документах данной ассоциации как
стандарт "Лондонская качественная
поставка" ("London good delivery") и
металлические депозиты, в том числе,
в банках-нерезидентах Республики
Казахстан, обладающих рейтинговой
оценкой не ниже "АА" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговой
оценкой аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств, на
срок не более 12 месяцев
100
23
Акции организаторов торгов с ценными
бумагами и иных юридических лиц,
являющихся частью инфраструктуры
рынка ценных бумаг, акционерами
которых являются профессиональные
участники рынка ценных бумаг
50
24
Дебиторская задолженность по
комиссионным вознаграждениям по
пенсионным активам и начисленному
инвестиционному доходу от
инвестирования пенсионных активов,
не просроченная по условиям договора
100

24.1
алынып тасталды
24.2
алынып тасталды
25
Қордың балансы бойынша активтер сомасының бес пайызынан аспайтын мөлшерде Қордың жылжымайтын мүлік түріндегі негізгі құрал-жабдықтары
100
25.1
алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 № 266 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
25.2
алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 № 266 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
25.3
алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 № 266 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
26
Өтімді және басқа активтер жиынтығы (1 – 25-жолдарының қосындысы)
х
27
Баланс бойынша міндеттемелер
х
27.1
К2.1 коэффициентін ықтимал өтеу бойынша қалыптастырылған резервтің сомасы
100
27.2
К2.2 коэффициентін ықтимал өтеу бойынша қалыптастырылған резервтің сомасы
100
27.3
Қордың агрессивті инвестициялық портфелiндегі салымшылардың (алушылардың) жинақталған зейнетақы қаражатын ықтимал өтеу бойынша қалыптастырылған резервтің сомасы
100

24.1
Строка исключена постановлением Правления АФН РК от
29.12.2009 № 266 (вводится в действие с 01.04.2010)
24.2
Строка исключена постановлением Правления АФН РК от
29.12.2009 № 266 (вводится в действие с 01.04.2010)
25
Основные средства Фонда в виде
недвижимого имущества в сумме, не
превышающей пяти процентов от суммы
активов по балансу Фонда
100
25.1
Строка исключена постановлением Правления АФН РК от
29.12.2009 № 266 (вводится в действие с 01.01.2011)
25.2
Строка исключена постановлением Правления АФН РК от
29.12.2009 № 266 (вводится в действие с 01.01.2011)
25.3
Строка исключена постановлением Правления АФН РК от
29.12.2009 № 266 (вводится в действие с 01.01.2011)
26
Итого ликвидные и прочие активы
(сумма строк 1-25)
Х
27
Обязательства по балансу
Х
27.1
сумма сформированного резерва по
возможному возмещению коэффициента К2.1
100
27.2
сумма сформированного резерва по
возможному возмещению коэффициента К2.2
100
27.3
сумма сформированного резерва по
возможному возмещению пенсионных
накоплений вкладчиков (получателей),
находящихся в агрессивном
инвестиционном портфеле Фонда
100

27.4
Алдыңғы есепті кезеңде К2 отыздан астам пайызға кері ауытқуы болған кездегі резерв (RR1)
х
27.5
Алдыңғы есепті кезеңде К2 он бестен астам бірақ отыздан кем пайызға кері ауытқуы болған кездегі резерв (FR2)
х
28
Тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген қаржы құралдарының құны (29 - 31 жолдардың қосындысы)
х
х
29
Кредиттік тәуекел
х
х
30
Нарықтық тәуекел (30.1 – 30.4-жолдарының қосындысы)
х
х
30.1
Айрықша пайыздық тәуекел
х
х
30.2
Жалпы пайыздық тәуекел
х
х
30.3
Қор тәуекелі
х
х
30.4
Валюталық тәуекел
х
х
31
Операциялық тәуекел
х
х
32
К1 (26-жол – (27-жол + 27.4-жол немесе 27.5-жол))/ 28-жол)
х
33
Зейнетақы активтерінің ағымдағы құны
х
34
Баланс бойынша активтер сомасы
х
Бiрiншi басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы _____________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы «____» __________
Мөр орны
Бағалы қағаздар нарығында кәсіби
қызмет түрлерін қоса атқаратын
ұйымдарға арналған пруденциалдық
нормативтерді есептеу ережесіне
10-қосымша
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Нысан
Инвестициялық басқарудағы
_____________________________________________________________________
(жинақтаушы зейнетақы қорының қысқаша ілік септігіндегі атауы),
_________________________________________________________________
(зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын
органның қысқаша ілік септігіндегі атауы)
______________________________________________________ жылға
(ай атауы) (күнтізбелік жылды санмен белгілеу)
консервативті инвестициялық портфелінің зейнетақы активтерінің
бір шартты бірлігінің орташа құны туралы
анықтама
(үтірден кейін екі белгімен)
Күні
Зейнетақы жарналары, келіп түсті
Басқа қорлардан аударым жасалған
Қалыпты инвестициялық портфельден жасалған аударым
Алынған өсімпұл
Кастодиан банктің сыйақысы 1
Төлемдер және жасалған аударымдар
Анықталғанға дейінгі сома
зейнетақы жарналарын уақтылы аударым жасамағаны үшін
зейнетақы активтерін уақтылы инвестицияламағаны үшін
төленді
есептелді
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
күні, айы, жылы
кестенің жалғасы
Қате есептелген сомалар бойынша міндеттемелер
Зейнетақы активтерінің комиссиялық сыйақысы
Инвестициялық кірістен түскен комиссиялық сыйақы
«Таза» зейнетақы активтерінің ағымдық құны
Шартты бірліктердің саны 2
Зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құны 3
Бір күнде есептелген зейнетақы активтері бойынша инвестициялық кіріс
есептелді
төленді
есептелді
төленді
11
12
13
14
15
16
17
18
19

27.4
Резерв при отрицательном отклонении
К2 более чем на тридцать процентов
за предыдущий отчетный период (RR1)
Х
27.5
Резерв при отрицательном отклонении
К2 более чем на пятнадцать, но менее
чем на тридцать процентов за
предыдущий отчетный период (FR2)
Х
28
Стоимость финансовых инструментов,
взвешенных по степени риска (сумма
строк 29-31)
Х
Х
29
Кредитный риск
Х
Х
30
Рыночный риск (сумма строк 30.1–30.4)
Х
Х
30.1
Специфичный процентный риск
Х
Х
30.2
Общий процентный риск
Х
Х
30.3
Фондовый риск
Х
Х
30.4
Валютный риск
Х
Х
31
Операционный риск
Х
Х
32
К1 (строка 26 - (строка 27 +
строка 27.4 или строка 27.5))/
строка 28)
Х
33
текущая стоимость пенсионных активов
Х
34
Сумма активов по балансу
Х
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ __________________
(должность, фамилия и имя)  (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года
Место для печати
Приложение 10
к Правилам расчета пруденциальных
нормативов для организаций,
совмещающих виды профессиональной
деятельности на рынке ценных бумаг
Форма
Сноска. Приложение 10 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Справка
о средней стоимости одной условной единицы пенсионных активов
консервативного инвестиционного портфеля,
________________________________________________________________
(сокращенное наименование накопительного пенсионного фонда в
родительном падеже), находившихся в инвестиционном управлении
__________________________________________________________________
(сокращенное наименование организации, осуществляющей инвестиционное
управление пенсионными активами в родительном падеже)
за __________________________________________________________ года
(наименование месяца) (цифровое обозначение календарного года)
(с двумя знаками после запятой)
Дата
Пенси-
онные
взносы,
посту-
пило
Переводы
из
других
фондов
Переводы
из умерен-
ного
инвести-
ционного
портфеля
Пеня полученная
Возна-
граж-
дение
банка-
касто-
диана1
Выплаты и
переводы
Суммы до
выяснения
за
несвое-
времен-
ное
перечис-
ление
пенсион-
ных взносов
за
несвое-
времен-
ное
инвес-
тиро-
вание
пенсион-
ных
активов
вы-
пла-
чено
на-
чис-
лено
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
дата, месяц, год
продолжение таблицы
Обязатель-
ство по
ошибочно
зачисленным
суммам
Комиссионное
вознаграж-
дение
пенсионных
активов
Комиссионное
вознагра-
ждение от
инвести-
ционного
дохода
Текущая
стоимость
«чистых»
пенсионных
активов
Коли-
чество
условных
единиц2
Стоимость
одной
условной
единицы
пенсионных
активов3
Инвести-
ционный
доход по
пенсионным
активам,
начисленный
за день
начис-
лено
выпла-
чено
начис-
лено
выпла-
чено
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Средняя стоимость одной условной единицы за (наименование месяца)

Бір шартты бірліктің орташа құны (ай атауы) (күнтізбелік жылды санмен белгілеу) жылды (3): К2 номиналды кіріс коэффициенті:
Бірінші басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)                (қолы)
Бас бухгалтер _________________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы _____________________________________________________
(лауазымы, тегі және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы «____» __________
Мөр орны
1 Кастодиан банк Қордағы инвестициялық шотындағы қалдық бойынша төлеген сыйақы (мүдде).
2 үтірден кейін нақты үш белгіге дейін.
3 үтірден кейін нақты жеті белгіге дейін.
Бағалы қағаздар нарығында кәсіби
қызмет түрлерін қоса атқаратын
ұйымдарға арналған пруденциалдық
нормативтерді есептеу ережесіне
10-1-қосымша
Ескерту. Ереже 10-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Нысан
Инвестициялық басқарудағы
_____________________________________________________________________
(жинақтаушы зейнетақы қорының қысқаша ілік септігіндегі атауы),
_________________________________________________________________
(зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын
органның қысқаша ілік септігіндегі атауы)
______________________________________________________ жылға
(ай атауы) (күнтізбелік жылды санмен белгілеу)
қалыпты инвестициялық портфелінің зейнетақы активтерінің
бір шартты бірлігінің орташа құны туралы
анықтама
Күні
Зейнетақы жарналары, келіп түсті
Басқа қорлардан аударым жасалған
Алынған өсімпұл
Кастодиан банктің сыйақысы 1
Төлемдер және жасалған аударымдар
Консервативті инвестициялық портфельге жасалған аударым
Анықталғанға дейінгі сома
зейнетақы жарналарын уақтылы аударым жасамағаны үшін
зейнетақы активтерін уақтылы инвестицияламағаны үшін
төленді
есептелді
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Қате есептелген сомалар бойынша міндеттемелер
Зейнетақы активтерінің комиссиялық сыйақысы
Инвестициялық кірістен түскен комиссиялық сыйақы
«Таза» зейнетақы активтерінің ағымдық құны
Шартты бірліктердің саны 2
Зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құны 3
Бір күнде есептелген зейнетақы активтері бойынша инвестициялық кіріс
есептелді
төленді
есептелді
төленді
11
12
13
14
15
16
17
18
19

(цифровое обозначение календарного года) года (3): коэффициент номинального дохода К2:
Первый руководитель (на период его отсутствия - лицо,
его замещающее)
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: _____________________________________________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета «_____» __________ 20_____ года
Место для печати
1 Вознаграждение (интерес), выплаченное банком-кастодианом по остатку на инвестиционном счете Фонда.
2 С точностью до трех знаков после запятой.
3 С точностью до семи знаков после запятой.
Приложение 10-1
к Правилам расчета пруденциальных
нормативов для организаций,
совмещающих виды профессиональной
деятельности на рынке ценных бумаг
Форма
Сноска. Правила дополнены приложением 10-1 в соответствии с постановлением Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Справка
о средней стоимости одной условной единицы пенсионных активов
умеренного инвестиционного портфеля,
________________________________________________________________
(сокращенное наименование накопительного пенсионного фонда в
родительном падеже), находившихся в инвестиционном управлении
__________________________________________________________________
(сокращенное наименование организации, осуществляющей инвестиционное
управление пенсионными активами в родительном падеже)
за __________________________________________________________ года
(наименование месяца) (цифровое обозначение календарного года)
Дата
Пенсион-
ные
взносы,
посту-
пило
Переводы
из других
фондов
Пеня полученная
Возна-
гражде-
ние
банка-
касто-
диана1
Выплаты и
переводы
Переводы в
консерва-
тивный
инвести-
ционный
портфель
Суммы до
выяснения
за
несвое
времен-
ное
пере-
чис-
ление
пенси-
онных
взносов
за
несвое-
времен-
ное
инвес-
тиро-
вание
пенси-
онных
активов
вы-
пла-
чено
на-
чис-
лено
1
2
3
4
5
6
7
8
7
8
продолжение таблицы
Обязатель-
ство по
ошибочно
зачисленным суммам
Комиссионное
вознаграждение
пенсионных
активов
Комиссионное
вознаграждение
от инвести-
ционного дохода
Текущая
стоимость
«чистых»
пенсионных
активов
Количество
условных
единиц2
Стоимость
одной
условной
единицы
пенсионных
активов3
Инвести-
ционный
доход по
пенсионным
активам,
начисленный
за день
начис-
лено
выпла-
чено
начис-
лено
выпла-
чено
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Средняя стоимость одной условной единицы за (наименование месяца)

Бір шартты бірліктің орташа құны (ай атауы) (күнтізбелік жылды санмен белгілеу) жылды (3): К2 номиналды кіріс коэффициенті:
Бірінші басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)              (қолы)
Бас бухгалтер _________________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы _____________________________________________________
(лауазымы, тегі және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы «____» __________
Мөр орны
1 Кастодиан банк Қордағы инвестициялық шотындағы қалдық бойынша төлеген сыйақы (мүдде).
2  үтірден кейін нақты үш белгіге дейін.
3 үтірден кейін нақты жеті белгіге дейін.
Бағалы қағаздар нарығында кәсіби
қызмет түрлерін қоса атқаратын
ұйымдарға арналған пруденциалдық
нормативтерді есептеу ережесіне
11-қосымша
_______________________________________
Қордың атауы
20__жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Номиналды кірісінің коэффициенттері туралы мәліметтер
Көрсеткіштер
[айдың атауы] [жылдың цифрлық белгісі]1 бір шартты бірліктің орташа құны
К2 номиналды кірістің коэффициенті (12 айдағы):
[айдың атауы] [жылдың цифрлық белгісі]2 бір шартты бірліктің орташа құны
К2 номиналды кірістің коэффициенті (36 айдағы):
[айдың атауы] [жылдың цифрлық белгісі]3 бір шартты бірліктің орташа құны
К2 номиналды кірістің коэффициенті (60 айдағы):
1 Он екі ай бұрын болған бір шартты бірліктің орташа құны көрсетіледі.
2 Отыз алты ай бұрын болған бір шартты бірліктің орташа құны көрсетіледі.
3 Алпыс ай бұрын болған бір шартты бірліктің орташа құны көрсетіледі.
Бірінші басшы немесе
есепке қол қоюға
уәкілетті тұлға _____________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер   _____________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Мөр орны
Бағалы қағаздар нарығында кәсіби
қызмет түрлерін қоса атқаратын
ұйымдарға арналған пруденциалдық
нормативтерді есептеу ережесіне
12-қосымша
Ескерту. 12-қосымшаға өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 № 266 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз), 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулыларымен.
_______________________________________________________
Қордың/Ұйымның атауы
20___жылғы "__" ______________жағдай бойынша
Қорға арналған "Меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенті" (К1) пруденциалдық нормативін есептеу үшін қосымша мәліметтер
(мың теңгемен)

(цифровое обозначение календарного года) года (3): коэффициент номинального дохода К2:
Первый руководитель (на период его отсутствия - лицо,
его замещающее)
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер _______________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ____________________________________________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета «_____» __________ 20_____ года
Место для печати
1 Вознаграждение (интерес), выплаченное банком-кастодианом по остатку на инвестиционном счете Фонда.
2 С точностью до трех знаков после запятой.
3 С точностью до семи знаков после запятой.
Приложение 11
к Правилам расчета пруденциальных
нормативов для организаций,
совмещающих виды профессиональной
деятельности на рынке ценных бумаг
Сведения о коэффициентах номинального дохода
по состоянию на "___" ____________ 20___ года
_____________________________________________________
(наименование Фонда)
Сноска. Приложение 11 с изменением, внесенным постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
Показатели
Средняя стоимость одной условной единицы за
[наименование месяца] [цифровое обозначение года]1
Коэффициент номинального дохода К2 (за 12 месяцев):
Средняя стоимость одной условной единицы за
[наименование месяца] [цифровое обозначение года]2
Коэффициент номинального дохода К2 (за 36 месяцев):
Средняя стоимость одной условной единицы за
[наименование месяца] [цифровое обозначение года]3
Коэффициент номинального дохода К2 (за 60 месяцев):
1 Указывается средняя стоимость одной условной единицы двенадцать месяцев назад.
2 Указывается средняя стоимость одной условной единицы тридцать шесть месяцев назад.
3 Указывается средняя стоимость одной условной единицы шестьдесят месяцев назад.
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ __________________
(должность, фамилия и имя)  (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года
Место для печати
Приложение 12
к Правилам расчета пруденциальных
нормативов для организаций,
совмещающих виды профессиональной
деятельности на рынке ценных бумаг
_________________________________________
(наименование Фонда)
Дополнительные сведения
для расчета пруденциального норматива
"Коэффициент достаточности собственного капитала"
1) для Фонда/Организации
по состоянию на "___" ___________ 20___ года
Сноска. Приложение 12 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2009 № 266 (порядок введения в действие см. п. 4); от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
(в тысячах тенге)
признака
Наименование показателя
Сумма
по
балансу
1
2
3

8001
Кассадағы ақша, Қор балансы бойынша активтер сомасының бір пайызынан аспайды
8002
осы Ереженің 11-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердің ағымдағы шоттарындағы теңгедегі және "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар елдердің шетел валютасындағы ақша
8003
орталық бағалы қағаздар депозитарийдің ағымдағы шоттардағы ақша
8004
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар елдердің шетел валютасындағы, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді және (немесе) қысқа мерзімді рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінің ағымдағы шоттарындағы ақша
8005
ұсынатын, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді және (немесе) қысқа мерзімді рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетел ұйымдарының ағымдағы шоттарындағы "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар елдердің шетел валютасындағы ақша
8006
Кассадағы және ағымдық шоттардағы басқа ақша
8007
Лондон қымбат металдар нарығы қауымдастығы (London bullion market association) қабылдаған халықаралық сапа стандартына сәйкес келетін және осы қауымдастықтың құжаттарында "Лондондық сапалы жеткізілім" ("London good delivery") стандарты ретінде белгіленген тазартылған қымбат металдар және метал депозиттері, оның ішінде "Standard & Рооr's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА"-дан төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының резидент емес банктеріндегі 12 айдан аспайтын мерзімі бар металл депозиттер
8008
Шарт талаптары бойынша мерзімі өтпеген зейнетақы активтерінің комиссиялық сыйақылары және зейнетақы активтерін инвестициялаудан түскен есептелген инвестициялық кірісі бойынша дебиторлық берешек
8009
алынып тасталды

8001
Деньги в кассе, не более одного процентов от суммы
активов по балансу Фонда
8002
деньги на текущих счетах в банках второго уровня
Республики Казахстан, указанных подпункте 3) пункта
11 настоящих Правил, в тенге и иностранной валюте
стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" по
международной шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
8003
деньги на текущих счетах в центральном депозитарии
ценных бумаг
8004
деньги на текущих счетах в банках-нерезидентах
Республики Казахстан, которые имеют долгосрочный
и (или) краткосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств в иностранной валюте
стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" по
международной шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
8005
деньги на текущих счетах в иностранных
организациях, которые имеют долгосрочный и (или)
краткосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств, предоставляющих
банковские услуги Фонду для осуществления операций
на организованном рынке ценных бумаг иностранной
валюте стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже
"АА-" по международной шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
8006
Прочие деньги в кассе и на текущих счетах
8007
Аффинированные драгоценные металлы, соответствующие
международным стандартам качества, принятым
Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов
(London bullion market association) и обозначенным
в документах данной ассоциации как стандарт
"Лондонская качественная поставка" ("London good
delivery") и металлические депозиты, в том числе,
в банках-нерезидентах Республики Казахстан,
обладающих рейтинговой оценкой не ниже "АА" по
международной шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств, на срок не более
12 месяцев
8008
Дебиторская задолженность по комиссионным вознаг-
раждениям по пенсионным активам и начисленному
инвестиционному доходу от инвестирования пенсионных
активов, не просроченная по условиям договора
8009
Строка исключена постановлением Правления АФН РК от
29.12.2009 № 266 (вводится в действие с 01.04.2010)

Ескерту. 13-қосымшаға өзгерістер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 № 266 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз), 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi); ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 26.07.2013 № 204 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
_______________________________________________________
(Басқарушының атауы)
20___жылғы "__" ______________жағдай бойынша
Басқарушыға арналған "Меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенті" (К1) пруденциалдық нормативінің есебі
(мың теңгемен)
N р/с
Көрсеткіштің атауы
Баланс бойынша құны
Ескерілетін көлем (%)
Есептеуге алынатын сома
1

Сноска. Приложение 13 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2009 № 266 (порядок введения в действие см. п. 4); от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.07.2013 № 204 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наименование показателя
Стоимость
по
балансу
Учитываемый
объем (%)
Сумма к
расчету
1
Деньги и денежные эквиваленты -

Ақша және ақшалай баламалары - барлығы (1.1 - 1.5 жолдарының қосындысы):
100
1.1
кассадағы ақша (5 бағанда Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан аспайтын мөлшері ескеріледі)
100
1.2
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердің ағымдағы шоттарындағы ақша
100
1.3
бағалы қағаздардың орталық депозитарийіндегі ағымдағы шоттарындағы ақша
100
1.4
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар резидент емес банктердің ағымдағы шоттарындағы ақша
100
1.5
бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында операцияларды жүзеге асыру үшін Ұйымдастырушыға банктік қызмет көрсететін шетел ұйымдарының ағымдағы шоттарындағы ақша
100
2
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар
100
3
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар, мынадай талаптардың біріне сәйкес келген жағдайда:
банктердің "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар болса;
банктер "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкіл бойынша "А-"-тен темен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес бас банктің еншілес резидент банктері болып табылса
100
3-1
Standard & Рооr's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ-»-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар немесе Standard & Рооr's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzВВ»-дан төмен емес рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің банктік депозиттік сертификаттары
100
4
Осы Ереженің 35-тармағының 3) тармақшасының 4-абзацына сәйкес "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В+"-тен "В"-ға дейін ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBB-"-тен "kzBB+"-ке дейін рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі салымдар
100
4-1
Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «А-»-тен төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының резиденті емес бас банктің еншілес резидент банктерінің банктік депозиттік сертификаттары
100
5
Негізгі борыш және есептелген сыйақы сомаларын ескергенде, қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына енгізілген эмитент банктері болу шартымен Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде)
80
5-1
Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «В+»-тен «В»-ке дейiнгi ұзақ мерзiмдi кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor's агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша «kzBB-»-тен «kzB+»-ке дейiнгi рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бiрiнiң ұлттық шәкiлi бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің банктік депозиттік сертификаттары
100
6
Негізгі борыш және есептелген сыйақы сомаларын ескергенде, қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының екінші санатына енгізілген эмитент банктері болу шартымен Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде)
70
7
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді және (немесе) қысқа мерзімді жеке рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының резиденті емес банктеріндегі салымдар (негізгі борыш және есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
100
8
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айналысқа шығарылғандарын қоса алғанда, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (негізгі борыш және есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
100
9
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш және есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
100
10
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-" -тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар, Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары
100
11
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, № 77 қаулыда көзделген «акциялар» секторының бірінші (ең жоғарғы) санатының талаптарына сәйкес келетін, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген заңды тұлғалардың акциялары
70
12
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, № 77 қаулыда көзделген «акциялар» секторының екінші (ең жоғарғы) санатының талаптарына сәйкес келетін, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген заңды тұлғалардың акциялары
50
13
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
70
14
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, базалық активі болып "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары табылатын депозитарлық қолхаттар
100
15
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, № 77 қаулыда көзделген «акциялар» секторының бірінші (ең жоғарғы) санатының талаптарына сәйкес келетін, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, заңды тұлғалардың акциялары базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттары
70
16
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, № 77 қаулыда көзделген «акциялар» секторының екінші (ең жоғарғы) санатының талаптарына сәйкес келетін, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, заңды тұлғалардың акциялары базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттары
50
17
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzBВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар, Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
100
18
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В+"-тен бастап "В-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzB"-дан төмен емес рейтингтік бағасы бар, Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
80
19
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "рейтингтік бағасы жоқ бірінші шағын санаттың (ең жоғарғы санат) борыштық бағалы қағаздар" шағын санатына енгізілген, Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
80

всего (сумма строк 1.1-1.5):
100
1.1
деньги в кассе (в графе 5
учитывается не более десяти
процентов от суммы активов по
балансу Управляющего)
100
1.2
деньги на текущих счетах в банках
второго уровня Республики
Казахстан
100
1.3
деньги на текущих счетах в
центральном депозитарии ценных
бумаг
100
1.4
деньги на текущих счетах в
банках-нерезидентах Республики
Казахстан, которые имеют
долгосрочный и (или)
краткосрочный, индивидуальный
рейтинг не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств
100
1.5
деньги на текущих счетах в
иностранных организациях,
предоставляющих банковские
услуги Управляющему для
осуществления операций на
организованном рынке ценных
бумаг
100
2
Вклады в Национальном Банке
Республики Казахстан
100
3
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан (с учетом
сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные
потери, при соответствии одному
из следующих условий:
банки имеют долгосрочный
кредитный рейтинг не ниже "BB-"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже
"kzBB-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's;
банки являются дочерними
банками-резидентами Республики
Казахстан, родительский
банк-нерезидент Республики
Казахстан которых имеет
долгосрочный кредитный рейтинг
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" не ниже "А-"
или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
100
3-1
Банковские депозитные сертификаты
банков второго уровня Республики
Казахстан, имеющих долгосрочный
кредитный рейтинг не ниже «BB-» по
международной шкале агентства
Standard & Poor's или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку не ниже
«kzBB» по национальной шкале
агентства Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из
других рейтинговых агентств
100
4
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, имеющих
долгосрочный кредитный рейтинг
от "B+" до "В" по международной
шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от "kzВВ-" до
"kzВ+" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's"
в соответствии с абзацем 4
подпункта 3) пункта 35 настоящих
Правил
100
4-1
Банковские депозитные сертификаты
дочерних банков-резидентов,
родительский банк-нерезидент
Республики Казахстан которых имеет
долгосрочный кредитный рейтинг не
ниже «А-» по международной шкале
агентства Standard & Poor's или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств
100
5
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, при
условии, что данные банки
являются банками - эмитентами,
включенными в первую категорию
сектора "акции" официального
списка фондовой биржи, с учетом
сумм основного долга и
начисленного вознаграждения (за
вычетом резервов на возможные
потери)
80
5-1
Банковские депозитные сертификаты
банков второго уровня Республики
Казахстан, имеющих долгосрочный
кредитный рейтинг от «В+» до «В»
по международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от «kzBB-» до
«kzВ+» по национальной шкале
агентства «Standard & Poor's» или
рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из
других рейтинговых агентств
100
6
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, при
условии, что данные банки
являются банками - эмитентами,
включенными во вторую категорию
сектора "акции" официального
списка фондовой биржи, с учетом
сумм основного долга и
начисленного вознаграждения (за
вычетом резервов на возможные
потери)
70
7
Вклады в банках-нерезидентах
Республики Казахстан, которые
имеют долгосрочный и (или)
краткосрочный, индивидуальный
рейтинг не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств (с учетом
сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные
потери
100
8
Государственные ценные бумаги
Республики Казахстан, включая
эмитированные в соответствии с
законодательством других
государств (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
100
9
Долговые ценные бумаги,
выпущенные Акционерным обществом
"Фонд национального
благосостояния "Самрук-Казына"
(с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные
потери
100
10
Акции юридических лиц Республики
Казахстан, не являющихся
аффилиированными лицами по
отношению к Управляющему,
имеющих рейтинговую оценку не
ниже "ВВ-" по международной
шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку не ниже
"kzВВ-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's",
за вычетом резервов на возможные
потери
100
11
Акции юридических лиц,
включенные в официальный список
фондовой биржи, соответствующие
требованиям первой (наивысшей)
категории сектора «акции»,
предусмотренным постановлением
77, за вычетом резервов на
возможные потери
70
12
Акции юридических лиц,
включенные в официальный список
фондовой биржи, соответствующие
требованиям второй (наивысшей)
категории сектора «акции»,
предусмотренным постановлением
77, за вычетом резервов на
возможные потери
50
13
Депозитарные расписки, базовым
активом которых являются акции
иностранных эмитентов, имеющих
рейтинговую оценку не ниже
"ВВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's"
или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, за
вычетом резервов на возможные
потери
70
14
Депозитарные расписки, базовым
активом которых являются акции
юридических лиц Республики
Казахстан, имеющих рейтинговую
оценку не ниже "ВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже
"kzВВ-" по национальной шкале
"Standard & Poor's", за вычетом
резервов на возможные потери
100
15
Депозитарные расписки, базовым
активом которых являются акции
юридических лиц, включенные в
официальный список фондовой
биржи, соответствующие
требованиям первой (наивысшей)
категории сектора «акции»,
предусмотренным постановлением
77, за вычетом резервов на
возможные потери
70
16
Депозитарные расписки, базовым
активом которых являются акции
юридических лиц, включенные в
официальный список фондовой
биржи, соответствующие
требованиям второй (наивысшей)
категории сектора «акции»,
предусмотренным постановлением
77, за вычетом резервов на
возможные потери
50
17
Негосударственные долговые
ценные бумаги юридических лиц
Республики Казахстан, выпущенные
в соответствии с
законодательством Республики
Казахстан и других государств,
не являющихся аффилиированными
лицами по отношению к
Управляющему, имеющие
рейтинговую оценку не ниже "ВВ-"
агентства "Standard & Poor's"
или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку не ниже
"kzВВ-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's"
(с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения),
за вычетом резервов на возможные
потери
100
18
Негосударственные долговые
ценные бумаги юридических лиц
Республики Казахстан, выпущенные
в соответствии с
законодательством Республики
Казахстан и других государств,
не являющихся аффилиированными
лицами, по отношению к
Управляющему, имеющие
рейтинговую оценку от "В+" до
"В-" агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже "kzВ"
по национальной шкале агентства
"Standard & Poor's", (с учетом
сумм основного долга и
начисленного вознаграждения),
за вычетом резервов на возможные
потери
80
19
Негосударственные долговые
ценные бумаги юридических лиц
Республики Казахстан, выпущенные
в соответствии с
законодательством Республики
Казахстан и других государств,
не являющихся аффилиированными
лицами по отношению к
Управляющему, включенные в
подкатегорию "долговые ценные
бумаги без рейтинговой оценки
первой подкатегории (наивысшая
категория)" официального списка
фондовой биржи, (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
80

19.1
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, осы Ереженің 35-тармағы 12) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде), Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
80
20
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес дербес рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетел мемлекеттерінің орталық үкіметтері шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
100
21
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып)
100
22
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетел эмитенттерінің акциялары
100
23
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-" кем емес халықаралық рейтинг бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып) халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
100
24
Тазартылған қымбат металдар және металл депозиттері
100
25
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың және бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары акционерлері болып табылатын, бағалы қағаздар нарығының инфрақұрылымының бөлігі болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың акциялары
50
26
Қызметкерлердің және басқа тұлғалардың дебиторлық берешектерін шегергенде, шарт талаптары бойынша мерзімі өтпеген, Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан аспайтын сомада Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын заңды тұлғалардың дебиторлық берешегі (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде)
100
26.1
алынып тасталады
26.2
алынып тасталады
27
Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының бес пайызынан аспайтын сомада Басқарушының жылжымайтын мүлік түріндегі негізгі құрал-жабдықтары

19.1
Негосударственные долговые ценные
бумаги юридических лиц Республики
Казахстан, включенные в
официальный список фондовой
биржи, выпущенные в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
соответствующие требованиям
подпункта 12) пункта 35 настоящих
Правил (с учетом сумм основного
долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
80
20
Ценные бумаги, имеющие статус
государственных, выпущенные
центральными правительствами
иностранных государств, имеющих
суверенный рейтинг не ниже
"ВВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's"
или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств (с
учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные
потери
100
21
Негосударственные долговые
ценные бумаги иностранных
эмитентов, имеющие рейтинговую
оценку не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств (с учетом
сумм основного долга и
начисленного вознаграждения),
за вычетом резервов на возможные
потери
100
22
Акции иностранных эмитентов,
имеющих рейтинговую оценку не
ниже "ВВВ-" по международной
шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, за
вычетом резервов на возможные
потери
100
23
Долговые ценные бумаги,
выпущенные международными
финансовыми организациями,
имеющие международную
рейтинговую оценку не ниже
"ВВВ-" агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств (с учетом
сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные
потери
100
24
Аффинированные драгоценные
металлы и металлические депозиты
100
25
Акции организаторов торгов с
ценными бумагами и иных
юридических лиц, являющихся
частью инфраструктуры рынка
ценных бумаг, акционерами
которых являются
профессиональные участники рынка
ценных бумаг, за вычетом
резервов на возможные потери
50
26
Дебиторская задолженность (за
вычетом резервов на возможные
потери) юридических лиц, не
являющихся аффилиированными лицами
по отношению к Управляющему, за
вычетом дебиторской задолженности
работников и других лиц, не
просроченная по условиям договора,
в сумме, не превышающей десять
процентов от суммы активов
по балансу Управляющего
100
26.1
Строка исключена постановлением Правления АФН РК от
29.12.2009 № 266 (вводится в действие с 01.04.2010)
26.2
Строка исключена постановлением Правления АФН РК от
29.12.2009 № 266 (вводится в действие с 01.04.2010)
27
Основные средства Управляющего в
виде недвижимого имущества, в
сумме, не превышающей пяти
процентов от суммы активов по
балансу Управляющего

Ескерту. 14-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 № 266 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз), 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi), 26.07.2013 № 204 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
_______________________________________
(Басқарушының атауы)
20__жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Басқарушыға арналған пруденциалдық нормативтерді
есептеу үшін қосымша мәліметтер
(мың теңгемен)
Белгінің N
Көрсеткіштің атауы
Баланс бойынша сома
1
2
3

Сноска. Приложение 14 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2009 № 266 (порядок введения в действие см. п. 4); от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); от 26.07.2013 № 204 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
(в тысячах тенге)
признака
Наименование показателя
Сумма по
балансу
1
2
3

8001
Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының бес пайызынан аспайтын сомада Басқарушының жылжымайтын мүлік түріндегі негізгі құрал-жабдықтары
8002
алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 № 266 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
8003
алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 № 266 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
8004
Басқа негізгі құрал-жабдықтар
8005
Қызметкерлердің және басқа тұлғалардың дебиторлық берешектерін шегергендегі, Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын заңды тұлғалардың «шарт талаптары бойынша мерзімі өтпеген, Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан аспайтын сомада дебиторлық берешек (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде)
8006
алынып тасталады
8007
Басқа дебиторлық берешек (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде)
8008
Тазартылған қымбат металдар және металл депозиттері
8009
Басқа материалдық емес активтер
8010
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Басқарушыға қатысты афилиирленген тұлға болып табылмайтын, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары
8011
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, № 77 қаулыда көзделген «акциялар» секторының бірінші (ең жоғарғы) санатының талаптарына сәйкес келетін, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген заңды тұлғалардың акциялары
8012
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, № 77 қаулыда көзделген «акциялар» секторының екінші (ең жоғарғы) санатының талаптарына сәйкес келетін, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген заңды тұлғалардың акциялары
8013
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
8014
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар

8001
Основные средства Управляющего в виде
недвижимого имущества в сумме, не превышающей
пяти процентов от суммы активов по балансу
Управляющего
8002
Строка исключена постановлением Правления АФН РК от
29.12.2009 № 266 (вводится в действие с 01.01.2011)
8003
Строка исключена постановлением Правления АФН РК от
29.12.2009 № 266 (вводится в действие с 01.01.2011)
8004
Прочие основные средства
8005
Дебиторская задолженность (за вычетом резервов
на возможные потери) юридических лиц, не
являющихся аффилиированными лицами по отношению к
Управляющему, за вычетом дебиторской задолженности
работников и других лиц, не просроченная по
условиям договора, в сумме, не превышающей десяти
процентов от суммы активов по балансу Управляющего
8006
Строка исключена постановлением Правления АФН РК от
29.12.2009 № 266 (вводится в действие с 01.04.2010)
8007
Прочая дебиторская задолженность (за вычетом
резервов на возможные потери)
8008
Аффинированные драгоценные металлы и
металлические депозиты
8009
Прочие нематериальные активы
8010
Акции юридических лиц Республики Казахстан, не
являющихся аффилиированными лицами по отношению
к Управляющему, имеющих рейтинговую оценку не
ниже "ВВ-" по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzВВ-"
по национальной шкале агентства "Standard &
Poor's", за вычетом резервов на возможные потери
8011
Акции юридических лиц, включенные в официальный
список фондовой биржи, соответствующие
требованиям первой (наивысшей) категории
сектора «акции», предусмотренным постановлением
№ 77, за вычетом резервов на возможные потери
8012
Акции юридических лиц, включенные в официальный
список фондовой биржи, соответствующие
требованиям второй (наивысшей) категории
сектора «акции», предусмотренным постановлением
№ 77, за вычетом резервов на возможные потери
8013
Депозитарные расписки, базовым активом которых
являются акции иностранных эмитентов, имеющих
рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств,
за вычетом резервов на возможные потери
8014
Депозитарные расписки, базовым активом которых
являются акции юридических лиц Республики
Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже
"ВВ-" по международной шкале агентства "Standard
& Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку не ниже "kzВВ-" по
национальной шкале агентства "Standard &
Poor's", за вычетом резервов на возможные потери

8015
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, № 77 қаулыда көзделген «акциялар» секторының бірінші (ең жоғарғы) санатының талаптарына сәйкес келетін, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, заңды тұлғалардың акциялары базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттары
8016
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, № 77 қаулыда көзделген «акциялар» секторының екінші (ең жоғарғы) санатының талаптарына сәйкес келетін, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, заңды тұлғалардың акциялары базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттары
8017
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzBВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар, Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
8018
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В+"-тен бастап "В-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzB-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар, Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
8019
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "рейтингтік бағасы жоқ бірінші шағын санаттағы борыштық бағалы қағаздар" шағын санатына енгізілген, Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасы ұйымдары шағарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
8019-1
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, осы Ереженің 35-тармағы 12) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде), Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары

8015
Депозитарные расписки, базовым активом которых
являются акции юридических лиц, включенные в
официальный список фондовой биржи,
соответствующие требованиям первой (наивысшей)
категории сектора «акции», предусмотренным
постановлением № 77, за вычетом резервов на
возможные потери
8016
Депозитарные расписки, базовым активом которых
являются акции юридических лиц, включенные в
официальный список фондовой биржи,
соответствующие требованиям второй (наивысшей)
категории сектора «акции», предусмотренным
постановлением № 77, за вычетом резервов на
возможные потери
8017
Негосударственные долговые ценные бумаги
юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные
в соответствии с законодательством Республики
Казахстан и других государств, не являющихся
аффилиированными лицами по отношению к
Управляющему, имеющие рейтинговую оценку не
ниже "ВВ-" по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzВВ-"
по национальной шкале агентства "Standard &
Poor's" (с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
8018
Негосударственные долговые ценные бумаги
юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные
в соответствии с законодательством Республики
Казахстан и других государств, не являющихся
аффилиированными лицами по отношению к
Управляющему, имеющие рейтинговую оценку от "В+"
до "В-" по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzВ-"
по национальной шкале агентства "Standard &
Poor's" (с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
8019
Негосударственные долговые ценные бумаги,
выпущенные организациями Республики Казахстан
в соответствии с законодательством Республики
Казахстан и других государств, не являющихся
аффилиированными лицами по отношению к
Управляющему, включенные в подкатегорию
"долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки
первой подкатегории (наивысшая категория)"
официального списка фондовой биржи (с учетом
сумм основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов на
возможные потери
8019-1
Негосударственные долговые ценные бумаги
юридических лиц Республики Казахстан,
включенные в официальный список фондовой биржи,
выпущенные в соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других государств,
соответствующие требованиям подпункта 12)
пункта 35 настоящих Правил (с учетом сумм
основного долга и начисленного вознаграждения),
за вычетом резервов на возможные потери

8020
Басқа бағалы қағаздар
8021
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің ағымдағы шоттарындағы ақша
8022
Бағалы қағаздар орталық депозитарийдің шоттарындағы ақша
8023
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді және (немесе) қысқа мерзімді жеке рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының резиденті емес - банктерінің ағымдағы шоттарындағы ақша
8024
Ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында операцияларды жүзеге асыру үшін ұйымдарға банктік қызмет көрсететін шетел ұйымдарының ағымдағы шоттарындағы ақша
8024-1
кассадағы ақша, қордың балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан аспайтын мөлшерде
8025
Өзге ақша
8026
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар
8027
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі салымдар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке алғанда), мынадай шарттардың біреуіне сәйкес келген жағдайда:
банктердің "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі, немесе басқа рейтингтік агенттіктердің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzBB-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар;
банктер "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент еместің - бас банкінің еншілес резидент - банктері болып табылады
8028
Осы Ереженің 35-тармағының 3) тармақшасының 4-абзацына сәйкес ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В+"-тен "В"-ға дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzBB-"-тен "kzB+" дейінгі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар (негізгі борыш және есептелген сыйақылар сомаларын ескергенде)
8029
Негізгі борыш және есептелген сыйақы сомаларын ескергенде, қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына енгізілген эмитент банктер болуы шартымен Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде)
8030
Негізгі борыш және есептелген сыйақы сомаларын ескергенде, қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының екінші санатына енгізілген эмитент банктер болуы шартымен Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде)

8020
Прочие ценные бумаги
8021
Деньги на текущих счетах в банках второго уровня
Республики Казахстан
8022
Деньги на текущих счетах в центральном
депозитарии ценных бумаг
8023
Деньги на текущих счетах в банках-нерезидентах
Республики Казахстан, которые имеют долгосрочный
и (или) краткосрочный, индивидуальный рейтинг не
ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств
8024
Деньги на текущих счетах в иностранных
организациях, предоставляющих банковские услуги
организациям для осуществления операции на
организованном рынке ценных бумаг
8024-1
деньги в кассе, не более десяти процентов
от суммы активов по балансу брокера и дилера
8025
Прочие деньги
8026
Вклады в Национальном Банке Республики Казахстан
8027
Вклады в банках второго уровня Республики
Казахстан (с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери, при соответствии
одному из следующих условий:
банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг не
ниже "BB-" по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-"
по национальной шкале агентства "Standard &
Poor's";
банки являются дочерними банками-резидентами
Республики Казахстан, родительский
банк-нерезидент Республики Казахстан которых
имеет долгосрочный кредитный рейтинг не ниже
"А-" по международной шкале агентства "Standard
& Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств
8028
Вклады в банках второго уровня Республики
Казахстан (с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери, имеющих
долгосрочный кредитный рейтинг от "B+" до "В"
по международной шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку от "kzВВ-" до "kzВ+" по
национальной шкале агентства "Standard & Poor's"
в соответствии с абзацем 4 подпункта 3) пункта
35 настоящих Правил
8029
Вклады в банках второго уровня Республики
Казахстан, при условии, что данные банки
являются банками - эмитентами, включенными в
первую категорию сектора "акции" официального
списка фондовой биржи, с учетом сумм основного
долга и начисленного вознаграждения (за вычетом
резервов на возможные потери)
8030
Вклады в банках второго уровня Республики
Казахстан, при условии, что данные банки
являются банками - эмитентами, включенными во
вторую категорию сектора "акции" официального
списка фондовой биржи, с учетом сумм основного
долга и начисленного вознаграждения (за вычетом
резервов на возможные потери)

8031
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді және (немесе) қысқа мерзімді жеке рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының резидент емес банктеріндегі салымдар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын қоса алғанда)
8032
Өзге салымдар
8033
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғандарды қоса алғандағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (негізгі борыш және есептелген сыйақылар сомаларын ескергенде)

8031
Вклады в банках-нерезидентах Республики
Казахстан, которые имеют долгосрочный и (или)
краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже
"ВВВ-" по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств (с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
8032
Прочие вклады
8033
Государственные ценные бумаги Республики
Казахстан, включая эмитированные в соответствии
с законодательством других государств (с учетом
сумм основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов на
возможные потери

8034
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып)
8035
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар мемлекеттік дәрежесі бар шетел мемлекеттерінің орталық үкіметтері шығарған бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)

8034
Долговые ценные бумаги, выпущенные Акционерным
обществом "Фонд национального благосостояния
"Самрук-Казына" (с учетом сумм основного долга
и начисленного вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
8035
Ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери

8036
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып)
8037
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетел эмитенттерінің акциялары

8036
Негосударственные долговые ценные бумаги
иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую
оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств (с учетом сумм основного
долга и начисленного вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
8037
Акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую
ценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, за вычетом резервов на
возможные потери

8038
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-" кем емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып) халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
8039
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың және бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары акционерлері болып табылатын, бағалы қағаздар нарығы инфрақұрылымының бөлігі болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың акциялары
Бiрiншi басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
_________________________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер ___________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы _______________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы «____» __________
Мөр орны

8038
Долговые ценные бумаги, выпущенные
международными финансовыми организациями,
имеющие международную рейтинговую оценку не ниже
"ВВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств (с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
8039
Акции организаторов торгов с ценными бумагами
и иных юридических лиц, являющихся частью
инфраструктуры рынка ценных бумаг, акционерами
которых являются профессиональные участники
рынка ценных бумаг, за вычетом резервов на
возможные потери
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ __________________
(должность, фамилия и имя)  (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года
Место для печати