Медицина және фармацевтика мамандықтарының номенклатурасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 24 қарашадағы N 774 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 26 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5885 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.12.2020 № ДСМ-305/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 32-бабы 3-тармағы 2-тармақшысына сәйкес және денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлерінің мамандықтарын есепке алу, даярлау, регламенттеуді біріздендіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Медицина және фармацевтика мамандықтарының номенклатурасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті (Н.Қ. Хамзина) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Бисмильдин Ф.Б.) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін заңнамада белгіленген тәртіппен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. "Медицина және фармацевтика мамандықтары номенклатурасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2008 жылғы 4 шілде N 392 (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5276 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған 2008 жылғы N 8, 326 құжат) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.А. Біртановқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр
Ж. Досқалиев
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2009 жылғы 24 қарашадағы
N 774 бұйрығымен
бекітілген
Медицина және фармацевтика мамандықтарының номенклатурасы 1-тарау. Жоғары медициналық білімі бар қызметкерлердің мамандықтары
Ескерту. Номенклатура жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 28.08.2017 № 660 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен

Об утверждении Номенклатуры медицинских и фармацевтических специальностей
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года № 774. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 ноября 2009 года № 5885. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 21.12.2020 № ҚР ДСМ-305/2020 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 6.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и в целях упорядочения учета, подготовки, регламентации специальностей работников системы здравоохранения, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Номенклатуру медицинских и фармацевтических специальностей.
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Хамзина Н.К.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
4. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 июля 2008 года № 392 "Об утверждении Номенклатуры медицинских и фармацевтических специальностей" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5276, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов Республики Казахстан, август 2008 г., № 8, ст. 326).
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Биртанова Е.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Ж. Доскалиев
Утверждена
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 24 ноября 2009 года № 774
Номенклатура медицинских и фармацевтических специальностей
Сноска. Номенклатура в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 28.08.2017 № 660 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Специальности работников с высшим медицинским образованием

1. Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология);
2. Жалпы дәрігерлік практика (отбасылық медицина);
3. Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (ересектердің);
4. Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (балалардың);
5. Ревматология (ересектердің);
6. Ревматология (балалардың);
7. Аллергология және иммунология (ересектердің, балалардың);
8. Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектердің,);
9. Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалардың);
10. Гематология (ересектер);
11. Онкология және гематология (балалар);
12. Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика) (ересектердің,);
13. Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика) (балалардың);
14. Эндокринология (ересектердің,);
15. Эндокринология (балалардың);
16. Нефрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектердің,);
17. Нефрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалардың);
18. Фтизиатрия (ересектердің, балалардың);
19. Кәсіби патология;
20. Инфекциялық аурулар (ересектердің);
21. Инфекциялық аурулар (балалардың);
22. Дерматовенерология (дерматокосметология) (ересектердің, балалардың)
23. Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика) (ересектердің,);
24. Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика) (балалардың);
25. Психиатрия (наркология, психотерапия, сексопатология, медициналық психология, сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама);
26. Медициналық реабилитология (ересектердің, балалардың);
27. Сәулелі терапия (радияциялық онкология);
28. Сәулелі диагностика (рентгенология, компьютерлік және магнитті-резонанстық томография, ультрадыбыстық диагностика, ядролық медицина);
29. Функциялық диагностика;
30. Клиникалық зертханалық диагностика;
31. Спорт медицинасы;
32. Гериатрия;
33. Клиникалық фармакология;
34. Дәстүрлі терапия (рефлексотерапия, мануальды терапия, су-джок-терапиясы, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия);

1. Терапия (терапия подростковая, диетология);
2. Общая врачебная практика (семейная медицина);
3. Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная кардиология, интервенционная аритмология) (взрослая);
4. Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная кардиология, интервенционная аритмология) (детская);
5. Ревматология (взрослая);
6. Ревматология (детская);
7. Аллергология и иммунология (взрослая, детская);
8. Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая);
9. Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская);
10. Гематология (взрослая);
11. Онкология и гематология (детская);
12. Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая);
13. Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская);
14. Эндокринология (взрослая);
15. Эндокринология (детская);
16. Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая);
17. Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская);
18. Фтизиатрия (взрослая, детская);
19. Профессиональная патология;
20. Инфекционные болезни взрослые;
21. Инфекционные болезни детские;
22. Дерматовенерология (дерматокосметология) (взрослая, детская);
23. Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая);
24. Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская);
25. Психиатрия (наркология, психотерапия, сексопатология, медицинская психология, судебно-психиатрическая экспертиза, судебно-наркологическая экспертиза);
26. Медицинская реабилитология (взрослая, детская);
27. Лучевая терапия (радиационная онкология);
28. Лучевая диагностика (рентгенология, компьютерная и магнитно-резонансная томография, ультразвуковая диагностика, ядерная медицина);
29. Функциональная диагностика;
30. Клиническая лабораторная диагностика;
31. Спортивная медицина;
32. Гериатрия;
33. Клиническая фармакология;
34. Традиционная терапия (рефлексотерапия, мануальная терапия, су-джок-терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия);

35. Әуе және ғарыш медицинасы;
36. Төтенше жағдайлар және апаттар медицинасы;
37. Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (ересектердің);
38. Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (балалардың);
39. Жалпы хирургия (торакалдық хирургия, абдоминалдық хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологиялық хирургия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия);
40. Кардиохирургия (ересектердің, балалардың);
41. Ангиохирургия (рентгенохирургия, интервенциялық хирургия) (ересектердің, балалардың);
42. Нейрохирургия (ересектердің, балалардың);
43. Жақ сүйек-бет хирургиясы (ересектердің, балалардың);
44. Пластикалық хирургия;
45. Онкология (химиотерапия, маммология) (ересектер);
46. Травматология-ортопедия (камбустиология) (ересектердің, балалардың)
47. Урология және андрология (негізгі мамандық бейіні бойынша; ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) (ересектердің, балалардың);
48. Офтальмология (ересектердің, балалардың);
49. Оториноларингология (сурдология, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) (ересектердің, балалардың);
50. Патологиялық анатомия (цитопатология) (ересектердің, балалардың);
51. Сот-медициналық сараптама;
52. Трансфузиология;
53. Токсикология (ересектердің, балалардың);
54. Педиатрия (неонатология);
55. Неонатология (интенсивтік терапия және неонаталдық реанимация);
56. Балалар психиатриясы (балалар наркологиясы, балалар психотерапиясы, балалар медициналық психологиясы, сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық;
57. Балалар хирургиясы (неонаталдық хирургия);
58. Акушерия және гинекология (балалар гинекологиясы, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия);
59. Медициналық генетика;
60. Стоматология (ересектердің, балалардың);
61. Гигиена және эпидемиология (жалпы гигиена, еңбек гигиенасы, балалар мен жасөспірімдер гигиенасы, тағам гигиенасы, коммуналдық гигиена, радиациялық гигиена, токсикология, эпидемиология, паразитология, бактериология, вирусология, микробиология);
62. Денсаулық сақтау менеджменті;
63. Қоғамдық денсаулық сақтау;
64. Мейіргер ісі;
65. Жедел және шұғыл медициналық көмек.
2-тарау. Жоғары фармацевтикалық білімі бар қызметкерлердің мамандықтары
Фармация (жалпы фармацевтикалық практика; фармацияның экономикасы және басқару (фармацевт (провизор), фармацевт-ұйымдастырушы (провизор-ұйымдастырушы), менеджер, тексеруші, хабаршы, маркетолог-тауартанушы, дәрілердің технологиясы (фармацевт (провизор), фармацевт-технолог (провизор-технолог); дәрілік заттардың сапасын бақылау және сертификаттау (фармацевт (провизор), фармацевт-талдаушы (провизор-талдаушы); талдамалы диагностика және сот-химиялық сараптама (химик-токсиколог); клиникалық фармация; фармация сапасын басқару)

35. Авиационная и космическая медицина;
36. Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф
37. Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (взрослая);
38. Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология, неонатальная реанимация) (детская);
39. Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологическая хирургия, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности);
40. Кардиохирургия (взрослая, детская);
41. Ангиохирургия (рентгенохирургия, интервенционная хирургия) (взрослая, детская);
42. Нейрохирургия (взрослая, детская);
43. Челюстно-лицевая хирургия (взрослая, детская);
44. Пластическая хирургия;
45. Онкология (химиотерапия, маммология) (взрослая);
46. Травматология-ортопедия (камбустиология) (взрослая, детская);
47. Урология и андрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности) (взрослая, детская);
48. Офтальмология (взрослая, детская);
49. Оториноларингология (сурдология, эндоскопия по профилю основной специальности) (взрослая, детская);
50. Патологическая анатомия (цитопатология) (взрослая, детская);
51. Судебно-медицинская экспертиза;
52. Трансфузиология;
53. Токсикология (взрослая, детская);
54. Педиатрия (неонатология);
55. Неонатология (интенсивная терапия и реанимация неонатальная);
56. Детская психиатрия (наркология детская, психотерапия детская, медицинская психология детская, суицидология, судебно-наркологическая экспертиза, судебно-психиатрическая экспертиза);
57. Детская хирургия (неонатальная хирургия);
58. Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности);
59. Медицинская генетика;
60. Стоматология (взрослая, детская);
61. Гигиена и эпидемиология (общая гигиена, гигиена труда, гигиена детей и подростков, гигиена питания, коммунальная гигиена, радиационная гигиена, токсикология, эпидемиология, паразитология, бактериология, вирусология, микробиология);
62. Менеджмент здравоохранения;
63. Общественное здравоохранение;
64. Сестринское дело;
65. Скорая и неотложная медицинская помощь.
Глава 2. Специальности работников с высшим фармацевтическим образованием
Фармация (общая фармацевтическая практика; управление и экономика фармации (фармацевт (провизор), фармацевт-организатор (провизор-организатор), менеджер, инспектор, информатор, маркетолог/товаровед); технология лекарств (фармацевт (провизор), фармацевт-технолог (провизор-технолог); контроль качества и сертификация лекарственных средств (фармацевт (провизор), фармацевт-аналитик (провизор-аналитик); аналитическая диагностика и судебно-химическая экспертиза (химик–токсиколог); клиническая фармация; управление качеством в фармации).

3-тарау. Орта білімнен кейінгі медициналық білімі бар қызметкерлердің мамандықтары
1. Мейіргер ісі
4-тарау. Техникалық және кәсіби медициналық және фармацевтикалық білімі бар қызметкерлердің мамандықтары
1. Зертханалық диагностика (зертханашы, дәрігер-зертханашының көмекшісі).
2. Емдеу ісі (фельдшер, жалпы практика фельдшері).
3. Акушерия ісі (акушер, жалпы практика акушері).
4. Гигиена және эпидемиология (санитариялық фельдшер, санитариялық дәрігердің көмекшісі, зертханашы, эпидемиолог дәрігердің көмекшісі, энтомолог).
5. Стоматология (тіс дәрігері, дантист, стоматологтың ассистенті).
6. Ортопедиялық стоматология (тіс технигі).
7. Мейіргер ісі (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер)
8. Мейіргер ісі (күтім бойынша кіші мейіргер)
9. Мейіргер ісі (массажист)
10. Фармация (фармацевт ассистенті, фармацевт).

Глава 3. Специальности работников с послесредним медицинским образованием
1. Сестринское дело.
Глава 4. Специальности работников с техническим и профессиональным медицинским и фармацевтическим образованием
1. Лабораторная диагностика (лаборант, помощник врача-лаборанта);
2. Лечебное дело (фельдшер, фельдшер общей практики);
3. Акушерское дело (акушер, акушер общей практики);
4. Гигиена и эпидемиология (санитарный фельдшер, помощник санитарного врача, лаборант, помощник врача эпидемиолога, энтомолог);
5. Стоматология (зубной врач, дантист, ассистент стоматолога);
6. Стоматологическая ортопедия (зубной техник);
7. Сестринское дело (медицинская(ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат);
8. Сестринское дело (младшая(ий) медицинская(ий) сестра/брат по уходу);
9. Сестринское дело (массажист);
10. Фармация (ассистент фармацевта, фармацевт).