Дәрілік препараттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды дайындау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 19 қарашадағы N 747 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 26 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5905 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 6 маусымдағы № 394 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2012.06.06 № 394 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексінің 68-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Дәрілік препараттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды дайындау ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті осы бұйрықты заңнамамен белгіленген тәртіп бойынша Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Бісмілдин Ф.Б.) осы бұйрықты оның мемлекеттік тіркелуінен кейін заңнамамен белгіленген тәртіп бойынша бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Фармация комитетінің төрағасының "Дәрілік заттарды дайындау ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 15 желтоқсандағы N 142 бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2005 жылғы 12 қаңтарда N 3359 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау Вице-министрі Е.А. Біртановқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                      Ж. Досқалиев
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2009 жылғы 19 қарашадағы
N 747 бұйрығымен бекітілген
Дәрілік препараттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды  дайындау ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Дәрілік препараттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды дайындау ережесі (бұдан әрі - Ережелер) дәрілік препараттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды дайындау тәртібінің талаптарын белгілейді.
2. Дәрілік препараттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды дайындауды дәрілік препараттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды дайындауға тиісті лицензиясы бар дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың айналысы саласындағы субъектілер жүзеге асырады.

Об утверждении Правил изготовления лекарственных препаратов и изделий медицинского назначения
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 ноября 2009 года № 747. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 ноября 2009 года № 5905. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 июня 2012 года № 394
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 06.06.2012 № 394.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 6.
В соответствии со статьей 68 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила изготовления лекарственных препаратов и изделий медицинского назначения.
2. Комитету контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации.
4. Признать утратившим силу приказ Председателя Комитета фармации Министерства здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2004 года № 142 "Об утверждении Правил изготовления лекарственных средств" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 12 января 2005 года за № 3359).
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Биртанова Е.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Ж. Доскалиев
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 19 ноября 2009 года № 747
Правила изготовления лекарственных препаратов и изделий
медицинского назначения
1. Общие положения
1. Настоящие Правила изготовления лекарственных препаратов и изделий медицинского назначения (далее - Правила) устанавливают требования к порядку изготовления лекарственных препаратов и изделий медицинского назначения.
2. Изготовление лекарственных препаратов и изделий медицинского назначения осуществляется субъектами в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения, имеющими соответствующую лицензию на изготовление лекарственных препаратов и изделий медицинского назначения.

3. Дәрілік препараттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар тиісті өндірістік практика жағдайларында өндірілген дәрілік субстанциялардан басқа Қазақстан Республикасында тіркелген дәрілік заттардың негізінде дайындалады.
4. Дәрілік препараттарды дайындау – дәріханаларда дәрілік нысандарды дайындаумен, сондай-ақ дәрілік субстанцияларды сатып алумен, дайындалған дәрілік препараттарды сақтаумен, сапасын бақылаумен, ресімдеумен және өткізумен байланысты фармацевтикалық қызмет.
5. Дәрілік препараттарды дайындау:
1) дәрігерлердің рецептілері бойынша;
2) медициналық ұйымдардың талаптары бойынша;
3) дәріханаішілік дайындамалар түрінде;
4) дәрілік заттарды және дәрілік өсімдік шикізатын бөлшектеп салумен жүзеге асырылады.
6. Дәрілік препараттарды дайындаудың негізгі принциптері:
1) рецептілердің дұрыс жазылуын, жазылған дозалардың науқастың жасына сәйкестігін, дәрілік препараттардың құрамына кіретін ингредиенттердің үйлесімділігін бақылау;
2) дәрілік препараттарды дайындау технологиясын сақтау;
3) дәрілік препаратты тиісінше таңбалау және орау;
4) пациентке дәрілік препарат туралы қарапайым түсінікпен обективті ақпарат беру және олардың қолданылуы мен сақталуы туралы кеңес беру арқылы дәрілік препараттың тиісінше босатылуын қамтамасыз ету;
7. Медициналық мақсаттағы бұйымдарды дайындаудың негізгі принциптері:
1) медициналық мақсаттағы бұйымдарды дайындау жөніндегі техникалық құжаттың талаптарын сақтау;
2) дайындалған медициналық мақсаттағы бұйымдардың сапасына бақылау жүргізу;
3) дайындалған медициналық мақсаттағы бұйымдарды тиісті таңбалау және орау;
4) пациенттерге дайындалған медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану және сақтау туралы ақпараттық және кеңестік көмек көрсету.
8. Дәріхана және медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың дүкені жағдайында дәрілік препараттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды дайындау технологиясы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясының (бұдан әрі – ҚР МФ) жалпы статьяларының, жекелеген фармакопеялық статьялардың, Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға рұқсат етілген шет елдік фармакопеялардың, дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар, медициналық техникасы айналымы саласындағы мемлекеттік органмен бекітілген методикалық нұсқаулықтардың, нормативтік құжаттарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
9. Дәрілік препараттарды дайындау кезінде осы Ережеге 12, 3-қосымшаларға сәйкес дәріханаларда дәрілік препараттарды (оның ішінде гомеопатикалық дәрілерді) дайындау кезіндегі ықтимал ауытқулар нормалары, дәріханада өнеркәсіптік өнімді буып-түйген кезде ықтимал ауытқу нормалары, қышқылдық-негіздік баланс шамасын өлшеген кездегі ықтимал кінәраттық ауытқуларға жол беріледі.

3. Изготовление лекарственных препаратов и изделий медицинского назначения осуществляется на основе лекарственных средств, зарегистрированных в Республике Казахстан, за исключением лекарственных субстанций, произведенных в условиях Надлежащей производственной практики.
4. Изготовление лекарственных препаратов - фармацевтическая деятельность, связанная с изготовлением лекарственных форм в аптеках, а также с приобретением лекарственных субстанций, хранением, контролем качества, оформлением и реализацией изготовленных лекарственных препаратов.
5. Изготовление лекарственных препаратов осуществляется:
1) по рецептам врачей;
2) по требованиям медицинских организаций;
3) в виде внутриаптечной заготовки;
4) расфасовки лекарственных средств и лекарственного растительного сырья.
6. Основные принципы изготовления лекарственных препаратов:
1) контроль за соблюдением правил выписывания рецептов, соответствия прописанных доз возрасту больного, норм единовременного отпуска, совместимости ингредиентов, входящих в состав лекарственного препарата;
2) соблюдение технологии изготовления лекарственных препаратов;
3) обеспечение лекарственного препарата соответствующей маркировкой и упаковкой;
4) обеспечение надлежащего отпуска лекарственного препарата с предоставлением пациенту объективной информации о лекарственных препаратах доступными понятиями и советами по их применению и хранению.
7. Основные принципы изготовления изделий медицинского назначения:
1) соблюдение требований технического документа по изготовлению изделий медицинского назначения;
2) проведение контроля качества изготовленных изделий медицинского назначения;
3) обеспечение изготовленных изделий медицинского назначения соответствующей маркировкой и упаковкой;
4) предоставление консультативной и информационной помощи пациентам по применению и хранению изделий медицинского назначения.
8. Технология изготовления лекарственных препаратов и изделий медицинского назначения, изготавливаемых в условиях аптеки и магазина медицинской техники и изделий медицинского назначения, осуществляется в соответствии с требованиями общих статьей Государственной фармакопеи Республики Казахстан (далее - ГФ РК), отдельных фармакопейных статьей, зарубежных фармакопей, признанных действующими на территории Республики Казахстан, методических рекомендаций, нормативных документов, утвержденных государственным органом в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения, медицинской техники.
9. При изготовлении лекарственных препаратов допускаются отклонения, в пределах норм, допустимых при изготовлении лекарственных препаратов (в том числе гомеопатических) в аптеке, допустимых при расфасовке промышленной продукции в аптеке, допустимой погрешности при измерении величины кислотно-щелочного баланса согласно приложениям 123 к настоящим Правилам.

10. Дайындалған дәрілік препараттар олардың қасиеттеріне сәйкес сапасы мен қауіпсіздігі сақталуын қамтамасыз ететін жағдайларда сақталады.
Дәріханада дайындалған дәрілік препараттарды зарасыздандыру шарттары, сақтау жағдайлары және жарамдылық мерзімдері осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес белгіленген.
11. Медициналық ұйымдарға дәрілік препараттар дәріханадан тек уәкілетті медициналық қызметкерге Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте ресімделген сенімхатпен беріледі.
12. Құрамында дәрілік препараттар дайындауға құқылы дәріханасы жоқ медициналық ұйымдарында дәрілік препараттарды дайындауға және (немесе) бөлшектеп салуға, дәрілік препараттарды бір орамадан екіншісіне салуға, этикеткасын ауыстыруға тиым салынады.
2. Медициналық мақсаттағы бұйымдарды дайындаудың талаптары
13. Медициналық мақсаттағы бұйымдар мына жағдайларды ескере отырып дайындалады:
1) бұйымдарды дайындаушының берген нұсқаулығы мен ақпаратына сәйкес оларды мақсатына сай қолданған кезде (эксплуатациялағанда) олар қауіпсіздікті қамтамсыз етуі керек және пациенттердің, қолданушылардың және басқалардың денсаулық жағдайын тәуекелдеуге жол бермеуі қажет;
2) оларды сақтағанда және тасымалдағанда сипаттамаларын жоғалтпауы қажет;
3) пациенттерге инфекция жұқтыру тәуекелін, сондай-ақ бұйымдардың өзара контаминациялануын мүлдем болдырмауы немесе максималды түрде азайтуы керек.
14. Дайындалған медициналық мақсаттағы бұйымдар олардың техникалық жағдайларына сәйкес техникалық және функционалдық сипаттамаларын қамтамасыз етуі тиіс. Мұнда мыналарға ерекше назар аудару керек:
1) қолданылатын материалдарды таңдауға, әсіресе олардың токсинділігіне және қажет болғанда тұтанғыштығына;
2) қолданылатын материалдардың бұйымның қолданылу мақсатын ескере отырып ағзаның биологиялық ұлпаларымен, жасушаларымен және физиологиялық сұйықтарымен үйлесімділігіне;
3) қолданылатын материалдарды қажет болғанда олардың қаттылығын, тозуын және беріктігін ескере отырып таңдауға;
4) оларды қалыпты қолданғанда, сонымен бірге медициналық ем-шаралар кезінде осы бұйымдар әрекетке түсетін материалдармен, заттармен және газдармен қолданғанда қауіпсіздікті қамтамасыз етуіне;
5) медициналық мақсаттағы бұйымдардан олардың құрамына енетін дәрілік заттардың ағуы (бөлінуі) мүмкін болғанда тәуекелді минималды түрде азайтуға;
6) оларды функционалды белгіленуіне және эксплуатациялық құжаттарының талаптарына сәйкес пайдаланғанда пациенттердің, қолданушылардың және басқалардың денсаулық жағдайы мен қауіпсіздігін нашарлатуға әкеліп соқтырмауына.
15. Медициналық мақсаттағы бұйымдардың техникалық сипаттамасы мен функционалдық қасиеттері медициналық мақсаттағы бұйымның дайындаушының көрсеткен қызмет ету мерзімі кезінде сыртқы факторлардың әсерлерінің әрекеттерінен нашарламауы тиіс және бұйымдарды қалыпты жағдайда дайындаушының қолдану туралы нұсқаулығына сәйкес шартпен қолданғанда пациенттердің, қолданушылардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне қатер төндірмеуі тиіс.

10. Изготовленные лекарственные препараты хранятся в условиях, обеспечивающих сохранение качества и безопасности в соответствии с их свойствами.
Условия стерилизации, хранения и сроков годности лекарственных препаратов, изготовленных в аптеке, установлены согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
11. В медицинские организации лекарственные препараты из аптеки должны отпускаться только уполномоченному медицинскому персоналу по доверенности, оформленной в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
12. В медицинских организациях, не имеющих в составе аптеки с правом изготовления лекарственных препаратов, не допускается изготовление и (или) расфасовка лекарственных препаратов, перекладывание лекарственных препаратов из одной упаковки в другую, замена этикеток.
2. Порядок изготовления изделий медицинского назначения
13. Изделия медицинского назначения изготавливаются с учетом следующих условий:
1) при использовании их по назначению (при эксплуатации) в соответствии с инструкциями и информацией, представляемыми изготовителем изделий они обеспечивали безопасность и не подвергали риску состояние здоровья пациентов, пользователей или других лиц;
2) сохранения их характеристик при хранении и транспортировке;
3) исключить или максимальным образом уменьшить риск инфицирования пациентов, пользователей и других лиц, а также контаминации самих изделий.
14. Изготовленные изделия медицинского назначения должны обеспечивать технические и функциональные характеристики в соответствии с их техническими условиями. При этом особое внимание следует уделять:
1) к выбору используемых материалов, особенно их токсичности и, при необходимости, воспламеняемости;
2) совместимости используемых материалов с биологическими тканями, клетками и физиологическими жидкостями организма с учетом предназначенного применения изделия;
3) выбору используемых материалов с учетом, при необходимости, их твердости, износа и прочности;
4) обеспечивать безопасность их применения с материалами, веществами и газами, с которыми эти изделия вступают в контакт при их нормальном использовании, в том числе во время медицинских процедур;
5) минимизировать риски, возможные при утечке (выделении) из изделия лекарственных веществ, входящих в состав изделий медицинского назначения;
6) их применение в соответствии с функциональным назначением и требованиями эксплуатационной документации не приводило к ухудшению состояния здоровья и безопасности пациентов, пользователей и других лиц.
15. Технические характеристики и функциональные свойства изделий медицинского назначения не должны ухудшаться в течение срока службы изделия медицинского назначения, указанного изготовителем, под действием внешних факторов, и подвергать угрозе здоровье и безопасность пациентов, пользователей при нормальной эксплуатации изделий в условиях, соответствующих инструкциям по эксплуатации изготовителя.

16. Егер медициналық мақсаттағы бұйымдар дәрілік заттарды енгізуге арналған болса осы дәрілік заттармен медициналық мақсаттағы бұйымның функционалдық қасиеттерін осы дәрілік заттардың мақсатты, қолдану шарты мен сақталуын ескере отырып үйлесімді болуы керек.
17. Медициналық оптиканы дәйекті пациентке берілген рецептке сәйкес оптикалық линзаларды өңдеуге арналған арнайы станоктарда жүргізеді.
18. Дайындалған көзілдіріктердің дәлдігі міндетті түрде арнайы қондырғыда (диоптриметр) алушының қатысуында рецептіде берілгенге сәйкестігіне тексеріледі.
3. Зарарсыздандырылған дәрілік препараттарды дайындаудың талаптары
19. Асептикалық жағдайда дайындалатын дәрілік препараттар:
1) жаңа туылған сәбилерге арналған дәрілік препараттар;
2) инъекция мен инфузияға арналған ерітінділер;
3) дене қуыстарына енгізуге арналған құрамында микроорганизмдері болмайтын ирригациялық ерітінділер;
4) жаңа туылған сәбилер мен бір жасқа дейінгі балаларға арналған сұйық дәрілік препараттар;
5) жараларға және күйген қабаттарға жағуға арналған құрамында антибиотиктері және басқа да микробтарға қарсы заттары бар сұйықтар түріндегі препараттар;
6) көзге арналған тамшылар, суландыруға және қоюға арналған офтальмалогиялық ерітінділер;
7) концентрлі ерітінділер (соның ішінде гомеопатикалық сұйылтулар);
8) дәріханаішілік дайындамалар түріндегі сұйық дәрілік препараттар.
20. Мыналарға үзілді-кесілді тиым салынады:
1) стерильді дәрілік заттарды дайындауға оның құрамына кіретін дәрілік заттардың химиялық үйлесімділігі, стерильдеу технологиясы мен режимі туралы мәліметтер, сондай-ақ толық химиялық бақылау әдістемесі болмаған жағдайда;
2) бір жұмыс орнында бір мезгілде құрамында түрлі атаудағы немесе бір аталудағы, бірақ түрлі концентрациялардағы дәрілік заттар бар бірнеше стерильді ерітінділерді дайындауға тыйым салынады.
21. Инъекция мен инфузияға арналған ерітінділерді дайындаудағы жекелеген сатыларын бақылау нәтижелері осы Ережеге 5-қосымшаға сәйкес ұсынылған үлгі бойынша инъекция мен инфузияға арналған ерітінділерді дайындаудың жекелеген сатыларын бақылау нәтижелерін тіркеу журналына тіркеледі. Журнал нөмірленеді, тігіледі және дәріхана басшысының қолы қойылып, дәріхана мөрімен расталады.
22. Стерильді дәрілік ерітінділерде механикалық қоспалардың болмауын бақылау стерильдеуге дейін және одан кейін жүргізілуі тиіс.
Сауыттардағы (бөтелкелердегі) ерітінділер көлемін және олардың тығыз жабылу сапасын тексеру қажет (қолмен тексергенде "қаусырылған" металл қалпақша айналмауға, ерітінді сауытты (бөтелкені) төңкергенде төгілмеуге тиіс).

16. Если изделия медицинского назначения предназначены для введения лекарственных средств, они должны быть совместимыми с этими лекарственными средствами с учетом функциональных свойств изделий медицинского назначения согласно назначению, условий применения и хранения этих лекарственных средств.
17. Изготовление медицинской оптики производится на станках, специально предназначенных для обработки оптических линз в соответствии с рецептом, выписанным к конкретному пациенту.
18. В обязательном порядке проводится проверка точности изготовленных очков на специальном оборудовании (диоптриметр) в присутствии клиента, на соответствие с данными рецепта.
3. Требования к изготовлению стерильных лекарственных
препаратов
19. В асептических условиях изготавливают:
1) лекарственные препараты для новорожденных;
2) растворы для инъекций и инфузий;
3) ирригационные растворы, вводимые в полости, не содержащие микроорганизмов;
4) жидкие лекарственные препараты для новорожденных и детей до одного года;
5) препараты в виде жидкой лекарственной формы, содержащие антибиотики и другие антимикробные вещества, а также предназначенные для нанесения на раны и ожоговые поверхности;
6) капли глазные, офтальмологические растворы для орошений и примочки;
7) концентрированные растворы (в том числе гомеопатические разведения);
8) жидкие лекарственные препараты в виде внутриаптечной заготовки.
20. Не допускаются:
1) изготовление стерильных лекарственных препаратов при отсутствии данных о химической совместимости входящих в них лекарственных веществ, технологии и режиме стерилизации, а также при отсутствии методик полного химического контроля;
2) одновременное изготовление на одном рабочем месте нескольких стерильных растворов, содержащих лекарственные вещества с различными наименованиями или одного наименования, но в разных концентрациях.
21. Результаты контроля отдельных стадий изготовления растворов для инъекций и инфузий регистрируются в журнале регистрации результатов контроля отдельных стадий изготовления растворов для инъекций и инфузий по прилагаемой форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам. Журнал должен быть пронумерован, прошнурован, заверен подписью руководителя аптеки и скреплен печатью аптеки.
22. Контроль стерильных растворов на отсутствие механических включений проводится до и после стерилизации.
Необходимо проверять объем растворов во флаконах (бутылках) и качество их укупорки (металлический колпачок "под обкатку" не должен прокручиваться при проверке вручную, раствор не должен выливаться при опрокидывании флакона (бутылки).

23. Ерітіндісі бар бөтелкелер мен сауыттар тығындалғаннан кейін тығын төбесінде жазылуы, мөртаңба соғылуы немесе металл жетондар қолдану арқылы атауы мен концентрациясы көрсетіле отырып таңбаланады.
24. Дайындаудың басынан бастап, үш сағаттан кем емес уақыттың ішінде ерітінділерді стерильдеу маманның (фармацевтің немесе провизордың) бақылауымен сәйкес жүргізіледі.
Ерітінділерді қайталап стерильдеуге тыйым салынады.
Стерильдеу өлшемдері бастапқы дәрілік заттарды, дайындалған дәрілік препараттарды, қосалқы материалдарды, ыдыстарды стерилдеу режимі журналында (осы Ережеге 6-қосымшаға сәйкес) тіркеледі. Журнал нөмірленеді, тігіледі және дәріхана басшысының қолы қойылып, дәріхана мөрімен расталады.
25. Дәріханада дайындалатын концентраттардың, жартылай фабрикаттардың, дәрілік заттардың номенклатурасын бақылау-талдау қызметін көрсету туралы шарт жасасқан дәрілік заттарды сертификаттау жөніндегі орган немесе аккредиттелген сынақ зертханасы бекітеді. Осы тізбеге құрамында үйлесімді дәрілік заттар бар, толық химиялық бақылауға арналған талдау әдістемесіне ие және жарамдылық мерзімдері белгіленген дәрілік түрлер енгізіледі.
Дәрілік препараттар мен
медициналық мақсаттағы
бұйымдарды дайындау
ережесіне 1-қосымша
Дәріханаларда дәрілік препараттарды (оның ішінде гомеопатикалық дәрілерді) дайындау кезіндегі ықтимал ауытқулар нормалары
1. Ұнтақтарды буып-түйгенде, оның ішінде ұнтақ мөлшерлегіштермен буып-түйгенде жекелеген мөлшерлер салмағындағы және гомеопатикалық тритурациялардың жалпы салмағындағы жол берілетін ауытқулар бір ұнтақтың жазылып берілетін мөлшері үшін төмендегідей анықталады:
Жазылып берілген салмақ, г.
Ауытқулар, %
1
2
0,1-ге дейін
±15
0,1-ден 0,3-ке дейін
±10
0,3 - ден 1-ге дейін
±5
1-ден 10-ға дейін
±3
10-нан 100-ге дейін
±3
100-ден 250-ге дейін
±2
250-ден жоғары
±0,3
2. Гомеопатикалық ұнтақтардың (оның ішінде буып-түю кезіндегі) жалпы салмағындағы ықтимал ауытқулар, бір орам үшін:
Жазылып берілген салмақ, г.
Ауытқулар, %
1
2
1-ге дейін
1-ден жоғары 100-ге дейін
± 5
± 3
3. Суппозиторийлер мен пилюльдердің жеке мөлшерлері салмағындаықтимал ауытқулар:
1) Таразыға тарту арқылы 10-нан кем емес суппозиторийлер немесе пилюльдердің орташа салмағын (0,01 г-ға дейінгі дәлдікпен) анықтайды.
2) Суппозиторийлер мен пилюльдердің өз салмағы жағынан орташа салмақтан ауытқуларын ең төменгі 5 данадан іріктеп алып, әрбір суппозиторий мен пилюльдерді жеке өлшеу арқылы анықтайды.
3) Орташа салмақтан ықтимал ауытқу: суппозиторийлер үшін ± 5%; салмағы 0,3 г-ға дейінгі пилюльдер үшін ± 10%; салмағы 0,3 г-нан жоғары пилюльдер үшін ± 5% аспауға тиіс.

23. Флаконы с растворами после укупорки маркируются путем надписи, штамповки на крышке или с использованием металлических жетонов с указанием наименования и концентрации.
24. Стерилизация растворов должна проводиться не позднее трех часов от начала изготовления, под контролем специалиста (фармацевта или провизора).
Не допускается повторная стерилизация растворов.
Регистрация параметров стерилизации производится в журнале регистрации режима стерилизации исходных лекарственных веществ, изготовленных лекарственных препаратов, вспомогательных материалов, посуды по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам. Журнал должен быть пронумерован, прошнурован, заверен подписью руководителя аптеки и скреплен печатью аптеки.
25. Номенклатура концентратов, полуфабрикатов и внутриаптечной заготовки лекарственных препаратов, изготовляемых в аптеке, ежегодно утверждается органом по сертификации лекарственных средств или аккредитованной испытательной лабораторией, с которой заключен договор о контрольно-аналитическом обслуживании. В данный перечень включают лекарственные препараты, содержащие совместимые активные и вспомогательные вещества, на которые имеются методики анализа для полного химического контроля с установленными сроками годности.
Приложение 1
к Правилам изготовления
лекарственных препаратов и изделий
медицинского назначения
Нормы отклонений,
допустимые при изготовлении лекарственных
препаратов (в том числе гомеопатических) в аптеке
1. Отклонения, допустимые в массе отдельных доз при расфасовке порошков, в том числе порошковыми дозаторами, определяются на прописанную дозу одного порошка.
Отклонения, допустимые в общей массе гомеопатических тритураций, определяются на прописанную массу тритураций.
Прописанная масса, г
Отклонения %
1
2
До 0,1
±15
Свыше 0,1 до 0,3
±10
Свыше 0,3 до 1
±5
Свыше 1 до 10
±3
Свыше 10 до 100
±3
Свыше 100 до 250
±2
Свыше 250
±0,3
2. Отклонения, допустимые в общей массе гранул гомеопатических (в том числе при фасовке) для одной упаковки:
Прописанная масса, г
Отклонения %
1
2
До 1
±5
Свыше 1 до 100
±3
3. Отклонения, допустимые в массе отдельных доз суппозиториев и пилюль:
1) определяют среднюю массу взвешиванием (с точностью до 0,01 г) не менее 10 суппозиториев или пилюль. При изготовлении менее 10 штук взвешивают все суппозитории;
2) отклонения в массе суппозиториев и пилюль от средней массы определяют взвешиванием каждого суппозитория или пилюли с минимальной выборкой 5 штук;
3) допустимые отклонения от средней массы не должны превышать:
для суппозиториев ± 5 %;
для пилюль с массой до 0,3 г ± 10 %;
для пилюль массой свыше 0,3 г ± 5 %.

4. Ұнтақтардағы пилюльдердегі және суппозиторийлердегі жекелеген дәрілік заттардың (илеп дөңгелету немесе құю тәсілімен дайындағанда) жазылып берілген мөлшерлер салмағындағы ықтимал ауытқулар сол дәрілік заттарға кіретін әрбір заттың мөлшеріне төмендегідей анықталады:
Жазылып берілген салмақ, г.
Ауытқулар, %
1
2
0,02-ге дейін
0,02-ден жоғары 0,05-ке дейін 0,05-тен жоғары 0,2-ге дейін
0,2-ден жоғары 0,3-ке дейін 0,3-тен жоғары 0,5-ке дейін 0,5-тен жоғары 1-ге дейін
1-ден жоғары 2-ге дейін
2-ден жоғары 5-ке дейін
5-тен жоғары 10-ға дейін
10-нан жоғары
± 20
± 15
± 10
± 8
± 6
± 5
± 4
± 3
± 2
± 1
5. Салмақ-көлем тәсілімен дайындағанда сұйық дәрілік заттардың жалпы көлеміндегі ықтимал ауытқулар төменде берілген, сондай-ақ 7,9 тармақтардағы ауытқулар концентраттарды, сұйық заттарды пайдалана отырып дайындайтын кездегі сұйық дәрілік заттар үшін қарастырылғанын назарда ұстау керек.
Жазылып берілген көлем, мл.
Ауытқулар, %
1
2
10-ға дейін
10-нан жоғары 20-ға дейін
20-дан жоғары 50-ге дейін
50-ден жоғары 150-ге дейін 150-ден жоғары 200-ге дейін
200-ден жоғары
± 10
± 8
± 4
± 3
± 2
± 1
6. Дәріханаішілік дайындама түрінде дайындалатын инъекцияға арналған ерітінділерді буып-түю кезіндегі ықтимал ауытқулар:
Жазылып берілген көлем, мл.
Ауытқулар, %
1
2
50-ге дейін
50-ден жоғары
± 10
± 5
Сұйықты өлшеген кезде (және бөлшектеп өлшегенде) құйылып ағылуынан кейін тамшылап ағуы байқалады: жабыспайтын сұйықтыққа - бір минут ішінде, жабысатын үшін - үш минут ішінде.
7. Салмақ-көлем тәсілімен дайындағанда сұйық дәрілік заттардағы жекелеген дәрілік заттар құрамын айқындау кезінде ықтимал ауытқулар:
Жазылып берілген салмақ,г.
Ауытқулар, %
1
2
0,02-ге дейін
0,02-ден жоғары 0,1-ге дейін 0,1-ден жоғары 0,2-ге дейін 0,2-ден жоғары 0,5-ке дейін 0,5-тен жоғары 0,8-ге дейін 0,8-ден жоғары 1-ге дейін
1-ден жоғары 2-ге дейін
2-ден жоғары 5-ке дейін
5-тен жоғары
± 20
± 15
± 10
± 8
± 7
± 6
± 5
± 4
± 3
8. Салмақ бойынша тәсілмен дайындағанда сұйық дәрілік заттар салмағындағы ықтимал ауытқулар:
Жазылып берілген салмақ, г.
Ауытқулар, %
1
2
10-ға дейін
10-нан жоғары 20-ға дейін
20-дан жоғары 50-ге дейін
50-ден жоғары 150-ге дейін 150-ден жоғары 200-ге дейін
200-ден жоғары
± 10
± 8
± 5
± 3
± 2
± 1
9. Салмақ бойынша дайындағанда сұйық дәрілік заттардағы және жақпа майлардағы құрамына енетін жекелеген дәрілік заттар салмағындағы ықтимал ауытқулар:
Жазылып берілген салмақ,г.
Ауытқулар, %
1
2
0,1-ге дейін
0,1-ден жоғары 0,2-ге дейін 0,2-ден жоғары 0,3-ке дейін 0,3-тен жоғары 0,5-ке дейін 0,5-тен жоғары 0,8-ге дейін 0,8-ден жоғары 1-ге дейін
1-ден жоғары 2-ге дейін
2-ден жоғары 10-ға дейін
10-нан жоғары
± 20
± 15
± 12
± 10
± 8
± 7
± 6
± 5
± 3
Салмақ немесе салмақ-көлем тәсілі бойынша дайындағанда сұйық дәрілік заттардағы, сондай-ақ жақпа майлардағы жекелеген дәрілік түрлер құрамын анықтаған кезде ықтимал ауытқулар пайыз түріндегі концентрациясына емес,сол дәрілік затқа енетін заттың жазылып берілген салмағына анықталады (7, 9-тармақтар).
10 мл 2% поликарпин гидрохлориді ерітіндісін дайындағанда ±10% ауытқуға жол берілетін 2 г өлшенген салмақты алады. Талдау кезінде 0,18 г кем емес және 0,22 г жоғары емес поликарпин гидрохлориді алынғанын анықтау жеткілікті болады.

4. Отклонения, допустимые в массе прописанных доз отдельных лекарственных веществ в порошках, пилюлях и суппозиториях (при изготовлении методом выкатывания или выливания) определяются на дозу каждого вещества, входящего в эти лекарственные препараты:
Прописанная масса, г
Отклонения %
1
2
До 0,02
±20
Свыше 0,02 до 0,05
±15
Свыше 0,05 до 0,2
±10
Свыше 0,2 до 0,3
±8
Свыше 0,3 до 0,5
±6
Свыше 0,5 до 1
±5
Свыше 1 до 2
±4
Свыше 2 до 5
±3
Свыше 5 до 10
±2
Свыше 10
±1
5. Отклонения, допустимые в общем объеме жидких лекарственных препаратов при изготовлении массо-объемным способом, а также в подпунктах 79 следует иметь в виду, что отклонения предусмотрены для жидких лекарственных препаратов при изготовлении с использованием как концентратов, так и сухих веществ:
Прописанный объем, мл
Отклонения, %
1
2
До 10
±10
Свыше 10 до 20
±8
Свыше 20 до 50
±4
Свыше 50 до 150
±3
Свыше 150 до 200
±2
Свыше 200
±1
6. Отклонения, допустимые при фасовке растворов для инъекций, изготовляемых в виде внутриаптечной заготовки:
Прописанный объем, мл
Отклонения, %
1
2
До 50
±10
Свыше 50
±5
При отмеривании (и фасовке) жидкостей после слива струей дается выдержка на слив капель: для невязких жидкостей - в течение одной минуты, для вязких - в течение трех минут.
7. Отклонения, допустимые при определении содержания отдельных лекарственных веществ в жидких лекарственных препаратах при изготовлении массо-объемным способом:
Прописанная масса, г
Отклонения %
1
2
До 0,02
±20
Свыше 0,02 до 0,1
±15
Свыше 0,1 до 0,2
±10
Свыше 0,2 до 0,5
±8
Свыше 0,5 до 0,8
±7
Свыше 0,8 до 1
±6
Свыше 1 до 2
±5
Свыше 2 до 5
±4
Свыше 5
±3
8. Отклонения, допустимые в массе жидких лекарственных препаратов при изготовлении способом по массе:
Прописанная масса, г
Отклонения %
1
2
До 10
±10
Свыше 10 до 20
±8
Свыше 20 до 50
±5
Свыше 50 до 150
±3
Свыше 150 до 200
±2
Свыше 200
±1
9. Отклонения, допустимые в массе входящих отдельных лекарственных веществ в жидких лекарственных препаратах при изготовлении способом по массе, и в мазях:
Прописанная масса, г
Отклонения %
1
2
До 0,1
±20
Свыше 0,1 до 0,2
±15
Свыше 0,2 до 0,3
±12
Свыше 0,3 до 0,5
±10
Свыше 0,5 до 0,8
±8
Свыше 0,8 до 1
±7
Свыше 1 до 2
±6
Свыше 2 до 10
±5
Свыше 10
±3
Отклонения, допустимые в определении содержания входящих отдельных лекарственных веществ в жидких лекарственных препаратах при изготовлении способом по массе или массо-объемным способом, а также в мазях, определяются не на концентрацию в процентах, а на прописанную массу входящего вещества в эти лекарственные препараты согласно подпунктам 79 настоящего Приложения.
При изготовлении 10 мл 2 % раствора пилокарпина гидрохлорида берут массу навески 0,2 г, для которой допускается отклонение +-10 %. При анализе достаточно установить, что было взято не менее 0,18 г и не более 0,22 г пилокарпина гидрохлорида.

10. Жақпа майлардың жалпы салмағындағы ықтимал ауытқулар:
Жазылып берілген салмақ, г.
Ауытқулар, %
1
2
5-ке дейін
5-тен жоғары 10-ға дейін
10-нан жоғары 20-ға дейін
20-дан жоғары 30-ға дейін
30-дан жоғары 50-ге дейін
50-ден жоғары 100-ге дейін 100-ден жоғары
± 15
± 10
± 8
± 7
± 5
± 3
± 2
11. Концентраттар құрамында дәрілік заттар болғанда ықтимал ауытқулар:
20% дейін болғанда белгіленген пайыздан ± 2% жоғары емес; 20% жоғары болғанда белгіленген пайыздан ± 1% жоғары емес.
Бұл тармақта концентраттарда оларды салмақтық-көлемдік тәсілмен, сонымен қатар салмағы бойынша тәсілмен де дайындағанда концентрациядан жол берілетін (пайыз бойынша) ауытқулар көрсетілген.
12. Гомеопатикалық тритурацияларда, сұйық дәрілік заттар ерітінділері мен қоспаларындағы жол берілетін ауытқулар:
1) дәрілік зат құрамы 10% болғанда (бастапқы ондық қоспа - Д 1) белгіленген пайыздан ±5% жоғары емес;
2) дәрілік зат құрамы 1% болғанда (екінші ондық қоспа - Д 2) белгіленген пайыздан ± 5% жоғары емес;
3) дәрілік зат құрамы 0,1% болғанда (үшінші ондық қоспа - Д 3) белгіленген пайыздан ± 10% жоғары емес;
Бұл тармақта концентраттар мен жартылай фабрикаттар түрінде дайындағанда гомеопатикалық тритурацияларда, сұйық дәрілік заттар ерітінділері мен қоспаларда концентрациясынан (пайыз түрінде) ықтимал ауытқулар көрсетілген.
Дәріханаішілік дайындама сериялары түрінде дайындалып, тексерілетін дәрілік түрлердегі ықтимал ауытқуларды анықтағанда, 2-қосымшаның 1-10-тармақтарында және 4-қосымшада, сондай-ақ дәріханада әртүрлі дәрілік заттарды дайындау мен сапасын бақылауды реттейтін нормативтік құжаттарда келтірілген ауытқу нормаларын қолдану керек.
Дәріханаішілік дайындама сериялары түрінде дәрілік заттар дайындағанда құрамына енетін жекелеген заттар салмағындағы жол берілетін ауытқулар осы сериядағы талап етілетін көлемді (немесе салмақты) дайындау үшін алынып (бір сыйымдылықтағы препараттың бір жүктемесі), құрамға енгізілген әрбір заттың салмағына айқындалады.
2 л 0,9% натрий хлориді ерітіндісін дайындағанда ±3% ауытқуға ықтимал 18 г құрамға кіретін затты алады. Химиялық бақылау кезінде 17,46 г кем емес және 18,54 г жоғары емес натрий хлориді алынғанын анықтау жеткілікті болады.
Дәріханаішілік дайындама түрінде дайындалған және тексеру үшін дәріханадан алынған дәрілік заттар енетін жекелеген заттардың салмағындағы ықтимал ауытқулар жоғарыда көрсетілгендей анықталады (2-тармақ және 3-тармақ).
Тексеруге "0,9% натрий хлориді ерітіндісі - 200 мл" жазба бойынша дәрілік зат алынған.
Химиялық бақылау кезінде ерітінді құрамында 1,71 г-нан кем емес және 1,89 г-нан көп емес натрий хлориді бар екенін анықтау жеткілікті болады (±5% ауытқу).

10. Отклонения, допустимые в общей массе мазей:
Прописанная масса, г
Отклонения %
1
2
До 5
±15
Свыше 5 до 10
±10
Свыше 10 до 20
±8
Свыше 20 до 30
±7
Свыше 30 до 50
±5
Свыше 50 до 100
±3
Свыше 100
±2
11. Отклонения, допустимые в концентратах при содержании лекарственного вещества:
до 20 % не более ± 2 % от обозначенного процента;
свыше 20 % не более ± 1 % от обозначенного процента.
В данном пункте указаны отклонения от концентрации (в процентах), допустимые в концентратах при изготовлении их как массо-объемным способом, так и способом по массе.
12. Отклонения, допустимые в гомеопатических тритурациях, растворах и разведениях жидких лекарственных препаратов:
1) при содержании лекарственного вещества 10% (первое десятичное разведение - Д 1) не более ± 5 % от обозначенного процента;
2) при содержании лекарственного вещества 1 % (второе десятичное разведение - Д 2) не более ± 5 % от обозначенного процента;
3) при содержании лекарственного вещества 0,1 % (третье десятичное разведение - Д 3) не более ± 10 % от обозначенного процента.
В данном пункте указаны отклонения от концентрации (в процентах), допустимые в гомеопатических тритурациях, растворах и разведениях жидких лекарственных препаратов при изготовлении их в виде концентратов и полуфабрикатов.
При определении допустимых отклонений в проверяемых лекарственных препаратах, изготовленных в виде серий внутриаптечной заготовки, следует пользоваться нормами отклонений, приведенных в подпунктах 1-10 данного приложения, а также в действующей нормативной документации, регламентирующей изготовление и контроль качества различных лекарственных препаратов в аптеке.
При изготовлении лекарственных препаратов в виде серий внутриаптечной заготовки отклонения, допустимые в массе входящих отдельных веществ, определяются на массу входящего каждого вещества, взятую для изготовления требуемого объема (или массы) данной серии (в одной емкости от одной загрузки препарата).
При изготовлении 2 л 0,9 % раствора натрия хлорида берут массу входящего вещества 18 г, для которой допускается отклонение ±3 %. При химическом контроле достаточно установить, что было взято не менее 17,46 г, и не более 18,54 г натрия хлорида.
Отклонения, допустимые в массе входящих отдельных веществ в лекарственных препаратах, изготовленных в виде серий внутриаптечной заготовки и изъятых из аптеки для проверки, определяются как указано выше в пункте 2 и пункте 3.
При рассмотрении изъятого на проверку лекарственного препарата по прописи "раствора натрия хлорида 0,9 % - 200 мл" при химическом контроле достаточно установить, что в растворе содержится не менее 1,71 г и не более 1,89 г натрия хлорида (отклонение ± 5% согласно пункта 7 данного приложения).

13. Гомеопатикалық дәріханада дербес жазба бойынша дайындалатын дәрілік заттарды тексергенде 1-4, 8-10 тармақтарда келтірілеген ауытқу нормаларын қолдану керек.
Дәрілік препараттар мен
медициналық мақсаттағы
бұйымдарды дайындау
ережесіне 2-қосымша
Дәріханада өнеркәсіптік өнімді буып-түйген кезде ықтимал ауытқу нормалары
1. Таблеткаларды, түйірлерді, капсулаларды (ангро) буып-түйген кездегі ықтимал ауытқулар, бір орам үшін:
Өлшенетін салмақ, г
Ауытқулар, %
1
2
10-нан жоғары 100-ге дейін
100-ден жоғары 250-ге дейін
250-ден жоғары
± 3
± 2
± 0,3
Таблеткаларды, дражелерді, капсулаларды жеке данамен дербес орамға буып-түюге ықтимал ауытқулар нормасы белгіленбейді. Дәрілік заттың жеткізе салынбаған бірліктері ақау болып саналады.
2. Сұйық дәрілік заттарды көлемі бойынша буып-түйгенде ықтимал ауытқулар (бір орам үшін):
Өлшенетін көлем, мл
Ауытқулар, %
1
2
5-ке дейін
5-тен жоғары 25-ке дейін
25-тен жоғары 100-ге дейін 100-ден жоғары 300-ге дейін
300-ден жоғары 1000-ға дейін 1000-нан жоғары
± 8
± 5
± 3
± 1,5
± 1
± 0,5
3. Сұйық дәрілік заттарды салмағы бойынша буып-түйгенде жол берілетін ауытқулар (бір орам үшін):
Өлшенетін салмақ, г
Ауытқулар, %
1
2
5-ке дейін
5-тен жоғары 100-ге дейін 100-ден жоғары 5000-ға дейін
± 4
± 2
± 0,6
4. Жақпа майлар мен линименттерді буып-түйгенде ықтимал ауытқулар (бір орам үшін):
Өлшенетін салмақ, г
Ауытқулар, %
1
2
5-ке дейін
5-тен жоғары 50-ге дейін
50-ден жоғары 100-ге дейін
100-ден жоғары 5000-ға дейін
± 5
± 4

13. При проверке лекарственных препаратов, изготовляемых в гомеопатической аптеке по индивидуальным прописям, следует пользоваться нормами отклонений, приведенными в пунктах 1-48-10 данного приложения.
Приложение 2
к Правилам изготовления
лекарственных препаратов и изделий
медицинского назначения
Нормы отклонений,
допустимые при расфасовке промышленной продукции в аптеке
1. Отклонения, допустимые при расфасовке по массе таблеток, драже, капсул (ангро) для одной упаковки:
Измеряемая масса, г
Отклонения, %
1
2
Свыше 10 до 100
±3
Свыше 100 до 250
±2
Свыше 250
±0,3
На расфасовку поштучно таблеток, драже, капсул в индивидуальную упаковку допустимые отклонения не устанавливаются. Недовложенные единицы лекарственных препаратов считаются браком.
2. Отклонения, допустимые при расфасовке жидких лекарственных препаратов по объему (для одной упаковки):
Измеряемый объем, мл
Отклонения, %
1
2
До 5
±8
Свыше 5 до 25
±5
Свыше 25 до 100
±3
Свыше 100 до 300
±1,5
Свыше 300 до 1000
±1
Свыше 1000
±0,5
3. Отклонения, допустимые при расфасовке жидких лекарственных препаратов по массе (для одной упаковки):
Измеряемая масса, г
Отклонения, %
1
2
До 5
±4
Свыше 5 до 100
±2
Свыше 100 до 5000
±0,6
4. Отклонения, допустимые при расфасовке мазей и линиментов по массе (для одной упаковки):
Измеряемый объем, мл
Отклонения, %
1
2
До 5
±5
Свыше 5 до 50
±4
Свыше 50 до 100

25%; 50% Анальгин ерітіндісі
Анальгин 250 г; 500 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
1200С -8 мин.
2
1% Апоморфин гидрохлориді ерітіндісі
Апоморфин гидрохлориді 10г
Анальгин 0,5 г
Цистеин 0,2 г
Хлорсутекті қышқылдың ерітіндісі 0,1 М-40 мл
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде, жабылатын шкафта
1200С -8 мин.
3
0,05%; 0,1%; 1%; 2,5%; 5% Атропин сульфаты ерітіндісі
Атропин сульфаты 0,5 г; 1г; 10г; 25г; 50г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде, жабылатын шкафта
1200С -8 мин.
4
"Ацесоль" ерітіндісі
Натрий ацетаты 2 г
Натрий хлориді 5 г
Калий хлориді 1 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
1200С -8 мин.
5
Инъекцияға арналған су
30
1200С -8 мин.
6
10% Глицерин ерітіндісі
Глицерин (сусызға шаққанда) 100 г
Натрий хлориді 9 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
1200С -8 мин.
7
5%; 10%; 20%; 25% Глюкоза ерітіндісі
Глюкоза (сусызға шаққанда) 50 г; 100 г; 200 г; 250 г
Хлорсутекті қышқылдың ерітіндісі 0,1 М-ден рН 3,0-4,1-ге дейін
Натрий хлориді 0,26 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
1200С -8 мин.
8
5% глюкозаның 0,5% немесе 1% калий хлоридімен ерітіндісі
Глюкоз (сусызға шаққанда) 50 г
Калий хлориді 5 г немесе 10 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
60
1200С -8 мин.
9
10% глюкозаның тұзды ерітіндісі
Глюкоза (сусызға шаққанда) 10 г
Калий хлориді 2 г
Кальций хлориді (сусызға шаққанда) 0,4 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
90
1200С -8 мин.
10
Глюкозаның цитратты ерітіндісі
Глюкоза (сусызға шаққанда) 22,05 г Лимон қышқылы 7,3 г
Натрий цитраты (сусызға шаққанда) 16,18 г (сулы 22 г)
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
1200С -8 мин.
11
0,5%; 1%; 2% Дибазолдың ерітіндісі
Дибазол 5 г; 10 г; 20 г Хлорсутекті қышқылдың ерітіндісі 0,1 М-10 мл
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
0,5% және 1%  үшін - 60, 2% үшін - 30
1200С -8 мин.
12
0,1%; 0,25%; 0,3% Дикаин еретіндісі
Дикаин 1 г; 2,5 г; 3 г Хлорсутекті қышқылдың ерітіндісі 0,1 М -10 м
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жабылатын шкафта
1200С -8 мин.
13
1%; 2% Дикаин еретіндісі
Дикаин 10 г; 20 г
Натрий тиосульфаты 0,5 г Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
90
Жабылатын шкафта
1200С -8 мин.
14
1%; 2% Димедрол ерітіндісі
Димедрол 10 г; 20 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
1200С -8 мин.
15
"Дисоль" ерітіндісі
Натрий хлориді 6 г
Натрий ацетаты 2 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
1200С -8 мин.
16
Қан алмастырушы Петров сұйықтығы
Натрий хлориді 15 г

25 %; 50 %
Анальгина 250 г; 500 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
В защищенном
от света
месте
1200С -
8 мин.
2
Раствор
апоморфина
гидрохлорид
1 %
Апоморфина
гидрохлорида 10 г
Анальгин 0,5 г
Цистеина 0,2 г
Раствора кислоты
хлороводородной
0,1 М-40 мл
Воды для инъекций
до 1 л
30
В защищенном
от света
месте, в
запирающемся
шкафу
1200С -
8 мин.
3
Раствор
атропина
сульфата
0,05 %;
0,1 %; 1 %;
2,5 %; 5 %
Атропина сульфат
0,5 г; 1 г; 10 г;
25 г; 50 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
В защищенном
от света
месте, в
запирающемся
шкафу
1200С -
8 мин.
4
Раствор
"Ацесоль"
Натрия ацетата 2 г
Натрия хлорида 5 г
Калия хлорида 1 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
1200С -
8 мин.
5
Вода для
инъекций
30
1200С -
8 мин.
6
Раствор
глицерина
10 %
Глицерина
(в пересчете на
безводный) 100 г
Натрия хлорида 9 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
1200С -
8 мин.
7
Раствор
глюкозы
5 %; 10 %;
20 %; 25 %
Глицерина
(в пересчете на
безводную) 50 г;
100 г; 200 г; 250 г
Раствора кислоты
хлороводородной 0,1 М
до рН 3,0-4,1
Натрия хлорида
0,26 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
1200С -
8 мин.
8
Раствор
глюкозы 5 %
с калия
хлоридом
0,5 % или
1 %
Глюкозы (в пересчете
на безводную) 50 г
Калия хлорида 5 г
или 10 г
Воды для инъекций
до 1 л
60
1200С -
8 мин.
9
Раствор
глюкозы
10 %
солевой
Глюкозы (в пересчете
на безводную) 10 г
Калия хлорида 2 г
Кальция хлорида
(в пересчете на
безводный) 0,4 г
Воды для инъекций
до 1 л
90
1200С -
8 мин.
10
Раствор
глюкозы
цитратный
Глюкозы (в пересчете
на безводную)
22,05 г
Кислоты лимонной
7,3 г
Натрия цитрата
(в пересчете на
безводный) 16, 18 г
(водного 22 г)
Воды для инъекций
до 1 л
30
1200С -
8 мин.
11
Раствор
дибазола
0,5 %; 1 %;
2 %
Дибазола 5 г; 10 г;
20 г
Раствора кислоты
хлороводородной
0,1 М-10 мл
Воды для инъекций
до 1 л
60-для
0,5 % и
1 %
30-для
2 %
1200С -
8 мин.
12
Раствор
дикаина
0,1 %;
0,25 %;
0,3 %
Дикаина 1г; 2,5 г;
3 г
Раствора кислоты
хлороводородной
0,1 М - 10 м
Воды для инъекций
до 1 л
30
В запираю-
щемся шкафу
1200С -
8 мин.
13
Раствор
дикаина
1 %; 2 %
Дикаина 10 г; 20 г
Натрия тиосульфата
0,5 г
Воды для инъекций
до 1 л
90
В запираю-
щемся шкафу
1200С -
8 мин.
14
Раствор
димедрола
1 %; 2 %
Димедрола 10 г;
20 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
В защищен-
ном от света
месте
1200С -
8 мин.
15
Раствор
"Дисоль"
Натрия хлорида 6 г
Натрия ацетата 2 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
1200С -
8 мин.
16
Жидкость
Петрова
кровезаме-
няющая
Натрия хлорида 15 г

Калий хлориді 0,2 г
Кальций хлориді 1 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
1200С -8 мин.
17
0,5%; 1%; 3%; 5%; 7,5%; 10% Калий хлориді ерітіндісі
Калий хлориді 5 г; 10 г; 30 г; 50 г; 75 г; 100 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
1200С -8 мин.
18
0,25%; 0,5%; 1% Калий хлориді ерітіндісі глюкозамен немесе натрий хлоридімен
Калий хлориді 2,5 г; 5 г; 10 г
Глюкоза (сусызға шаққанда) 50 г немесе натрий хлориді 9 г Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
1200С -8 мин.
19
10% Кальций глюконаты ерітіндісі
Кальций глюконаты 100 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
7
1200С -8 мин.
20
0,25%; 0,5%; 1%; 5%; 10% Кальций хлориді ерітіндісі
Кальций хлориді 2,5 г; 5 г; 10 г; 50 г; 100 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
1200С -8 мин.
21
N 1 кардиоплегиялық ерітінді

Калия хлорида 0,2 г
Кальция хлорида 1 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
1200С -
8 мин.
17
Раствор
калия
хлорида
0,5 %; 1 %;
3 %; 5 %;
7,5 %; 10 %
Калия хлорида 5 г;
10 г; 30 г; 50 г;
75 г; 100 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
1200С -
8 мин.
18
Раствор
калия
хлорида
0,25 %;
0,5%; 1% с
глюкозой
или натрия
хлоридом
Калия хлорида 2,5 г;
5 г; 10 г
Глюкозы (в пересчете
на безводную) 50 г
или натрия хлорида
9 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
1200С -
8 мин.
19
Раствор
кальция
глюконата
10 %
Кальция глюконата
100 г
Воды для инъекций
до 1 л
7
1200С -
8 мин.
20
Раствор
кальция
0,25 %;
0,5 %; 1 %;
5 %; 10 %
Кальция хлорида
2,5 г; 5 г; 10 г;
50 г; 100 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
1200С -
8 мин.
21
Раствор
кардиопле-
гический
№ 1
Натрия хлорида

Натрий хлориді 4,5 г
Калий хлориді 2,22 г
Магний хлориді (сусызға шаққанда) 0,4 г
Кальций глюконаты 0,3 г
Глюкоза (сусызға шаққанда) 1 г
Маннит 18 г
Инъекцияға арналған су 1л-ге дейін
6 ай
1200С -8 мин.
22
N 3 кардиоплегиялық ерітінді
Натрий хлориді 4,5 г
Калий хлориді 1,125 г
Магний хлориді (сусызға шаққанда) 3,232 г
Кальций глюконаты 0,3 г
Глюкоза (сусызға шаққанда) 1 г
Маннит 19 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
12 ай
1200С -8 мин.
23
"Квартасоль" ерітіндісі
Натрий гидрокарбонаты 1г
Натрий ацетаты 2,6 г
Натрий хлориді 4,75 г
Калий хлориді 1,5 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
90
1200С -8 мин.
24
5% Аминокапрон қышқылының ерітіндісі
Аминокапрон қышқылы 50 г Натрий хлориді 9 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
1200С -8 мин.
25
5%;10% Аскорбин қышқылы ерітіндісі
Аскорбин қышқылы 50 г; 100 г
Натрий гидрокарбонаты 23,85 г; 47,70 г
Сусыз натрий сульфиті 2 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
1200С -8 мин.
26
1% Глютамин қышқылының ерітіндісі
Глютамин қышқылы 10 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
1200С -8 мин.
27
1% Никотин қышқылының ерітіндісі
Никотин қышқылы 10 г
Натрий гидрокарбонаты 7 г; Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
60
Жарықтан қорғалған жерде
1200С -8 мин.
28
10%; 20% Кофеин-бензоат ерітіндісі
Натрий кофеин-бензоаты 100 г; 200 г Натрий гидрототығы ерітіндісі 0,1 М - 4 мл
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
1200С -8 мин.
29
10%; 20%; 25%; 33% Магний сульфаты ерітіндісі
Магний сульфаты 100 г; 200 г; 250 г; 330 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
1200С -8 мин.
30
0,02%; 1% Метиленді көктің ерітіндісі
Метиленді көк 0,2 г; 10 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
1200С -8 мин.
31
15% Натрий бензоаты ерітіндісі
Натрий бензоаты 150 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
1200С -8 мин.
32
5%; 10%; 20% Натрий бромиді ерітіндісі
Натрий бромиді 50 г; 100 г; 200 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
1200С -8 мин.
33
3%; 4%; 5%; 7% Натрий гидрокарбонаты ерітіндісі
Натрий гидрокарбонаты
30 г; 40 г; 50 г; 70 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
1200С -8 мин.
34
3%; 4%; 5%; 7%; 8,4% Натрий гидрокарбонаты ерітіндісі тұрақтандырылған
Натрий гидрокарбонаты 30 г; 40 г; 50 г; 70 г; 84 г
Трилон Б 0,1 г (3-5% ерітінді үшін)
0,2 г (7-8,4% ерітінді үшін)
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
1200С -8 мин.
35
4%; 5%; 6% Натрий гидроцитрат ерітіндісі
Натрий гидроцитриті 40 г; 50 г; 60 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
1200С -8 мин.
36
5%; 10%; 20% Натрий йодиді ерітіндісі
Натрий йодиді 50 г; 100 г; 200 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
1200С -8 мин.
37
3% Натрий парааминосалицилаты ерітіндісі
Натрий парааминосалициалаты 30 г
Сусыз натрий сульфиті 5 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
7
Жарықтан қорғалған жерде
1200С -8 мин.
38

4,5 г
Калия хлорида 2,22 г
Магния хлорида
(в пересчете на
безводный) 0,4 г
Кальция глюконата
0,3 г
Глюкозы (в пересчете
на безводную) 1 г
Маннита 18 г
Воды для инъекций
до 1 л
6 мес.
1200С -
8 мин.
22
Раствор
кардиопле-
гический
№ 3
Натрия хлорида 4,5 г
Калия хлорида
1,125 г
Магния хлорида
(в пересчете на
безводный) 3,232 г
Кальция глюконата
0,3 г
Глюкозы (в пересчете
на безводную) 1 г
Маннита 19 г
Воды для инъекций
до 1 л
12 мес.
1200С -
8 мин.
23
Раствор
"Кварта-
соль"
Натрия
гидрокарбоната 1 г
Натрия ацетата 2,6 г
Натрия хлорида
4,75 г
Калия хлорида 1,5 г
Воды для инъекций
до 1 л
90
1200С-
8 мин.
24
Раствор
кислоты
аминокап-
роновой 5 %
Кислоты
аминокапроновой 50 г
Натрия хлорида 9 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
В защищенном
от света
месте
1200С-
8 мин.
25
Раствор
кислоты
аскорбино-
вой 5 %;
10 %
Кислоты аскорбиновой
50 г; 100 г
Натрия
гидрокарбоната
23,85 г; 47,70 г
Натрия сульфита
безводного 2 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
В защищенном
от света
месте
1200С-
8 мин.
26
Раствор
кислоты
глютамино-
вой 1 %
Кислоты глютаминовой
10 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
В защищенном
от света
месте
27
Раствор
кислоты
никотиновой
1 %
Кислоты никотиновой
10 г
Натрия
гидрокарбоната 7 г
Воды для инъекций
до 1 л
60
В защищенном
от света
месте
1200С-
8 мин.
28
Раствор
кофеина-
бензоата
10 %; 20 %
Кофеина-бензоата
натрия 100 г; 200 г
Раствора натрия
гидроокиси 0,1 М -
4 мл
Воды для инъекций
до 1 л
30
1200С-
8 мин.
29
Раствор
магния
сульфата
10 %; 20 %;
25 %; 33 %
Магния сульфата
100 г; 200 г; 250 г;
330 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
1200С-
8 мин.
30
Раствор
метиленово-
го синего
0,02 %; 1 %
Метиленового синего
0,2 г; 10 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
1200С-
8 мин.
31
Раствор
натрия
бензоата
15 %
Натрия бензоата
150 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
32
Раствор
натрия
бромида
5 %; 10 %;
20 %
Натрия бромида 50 г;
100 г; 200 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
В защищенном
от света
месте
1200С-
8 мин.
33
Раствор
натрия
гидрокар-
боната 3 %;
4 %; 5 %;
7 %
Натрия
гидрокарбоната
30 г; 40 г; 50 г;
70 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
1200С-
8 мин.
34
Раствор
натрия
гидрокарбо-
ната 3 %;
4 %; 5 %;
7 %; 8,4 %
стабилизи-
рованный
Натрия
гидрокарбоната 30 г;
40 г; 50 г; 70 г;
84 г
Трилона Б 0,1 г
(для 3-5% раствора)
0,2 г (для 7-8,4 %
раствора)
Воды для инъекций
до 1 л
30
1200С-
8 мин.
35
Раствор
натрия
гидроцитра-
та 4 %;
5 %; 6 %
Натрия гидроцитрита
40 г; 50 г; 60 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
1200С-
8 мин.
36
Раствор
натрия
йодида 5 %;
10 %; 20 %
Натрий йодида 50 г;
100 г; 200 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
В защищенном
от света
месте
1200С-
8 мин.
37
Раствор
натрия
параамино-
салицилата
3 %
Натрия параамино-
салициалата 30 г
Натрия сульфита
безводного 5 г
Воды для инъекций
до 1 л
7
В защищенном
от света
месте
1200С-
8 мин.
38
Раствор
натрия
салицилата

Натрий салицилаты ерітіндісі 3%; 10%
Натрий салицилаты 30 г; 100 г
Натрий метабисульфиті 1 г
Инъекцияға арналған су 1л-ге дейін
Жарықтан қорғалған жерде
1200С -8 мин.
39
0,45%; 0,9%; 5,85%; 10% Натрий хлориді ерітіндісі
Натрий хлориді 4,5 г; 9 г; 58,5 г; 100 г
Инъекцияға арналған су 1л-ге дейін
Жарықтан қорғалған жерде
1200С -8 мин.
40
4%; 5% Натрий цитраты ерітіндісі
Натрий цитраты (сусызға шаққанда 40 г; 50 г)
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
1200С -8 мин.
41
1%; 2%; 2,5%; 5% Никотинамид ерітіндісі
Никотинамид 10 г; 20 г; 25 г; 50 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
1200С -8 мин.
42
0,25%; 0,5%; 1%; 2% Новокаин ерітіндісі
Новокаин 2,5 г; 5 г; 10 г; 20 г
Хлорсутекті қышқылдың ерітіндісі 0,1 М-ден рН 3,8 - 4,5-ке дейін
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
1200С -8 мин.
43
2%; 5%; 10% Новокаин ерітіндісі
Новокаина 20 г; 50 г; 100 г
Хлорсутекті қышқылдың ерітіндісі 0,1 М 4 мл; 6 мл; 8 мл
Натрий тиосульфаты 0,5г
Инъекцияға арналған су 1л-ге дейін
90
Жарықтан қорғалған жерде
1200С -8 мин.
44
5%; 10% Норсульфазол – натрий ерітіндісі
Норсульфазол-натрий (құрғақ затқа шаққанда) 50 г; 100 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
5%-30 10%-10
Жарықтан қорғалған жерде
1200С -8 мин.
45
2% Папаверин гидрохлориді ерітіндісі
Папаверин гидрохлориді 20 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
1200С -8 мин.
46
Рингер ерітіндісі
Натрий хлориді 9 г
Калий хлориді 0,2 г
Кальций хлориді 0,2 г
Натрий гидрокарбонаты 0,2 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
1200С -8 мин.
47
Рингер-ацетат ерітіндісі
Натрий хлориді 5,26 г
Натрий ацетаты (сусызға шаққанда) 4,10 г
Кальций хлориді (сусызға шаққанда) 0,28 г
Магний хлориді (сусызға шаққанда) 0,14 г
Калий хлориді 0,37 г
Хлорсутекті қышқылдың сұйытылған ерітіндісі (8%) 0,2 мл
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
1200С -8 мин.
48
Рингер-Локк ерітіндісі (препаратты  жеке дайындалған және стерильденген ерітінділердің теңдей көлемін араластыру арқылы алады олардың бірі натрий гидрокарбонаты ерітіндісі, екіншісі тұздары бар глюкоза)
Натрий хлориді 9 г
Калий хлориді 0,2 г
Кальций хлориді 0,2 г
Натрий гидрокарбонаты 0,2 г
Глюкоза (сусызға шаққанда) 1 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
Әр ерітіндінің сақтау мерзімі 30 тәулік
1200С -8 мин.
49
0,5% Эванс көгінің ерітіндісі
Эванс көгі (сусызға шаққанда) 5 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
1200С -8 мин.
50
0,5%; 1% Спазмолитин ерітіндісі
Спазмолитин 5 г; 10 г
Хлорсутекті қышқылдың ерітіндісі 0,1 М - 20 мл
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
1200С -8 мин.
51
5%; 10% Ерігіш стрептоцид ерітіндісі

3 %; 10 %
Натрия салицилата
30 г; 100 г
Натрия
метабисульфита 1 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
В защищенном
от света
месте
1200С-
8 мин.
39
Раствор
натрия
хлорида
0,45 %;
0,9 %;
5,85 %;
10 %
Натрия хлорида
4,5 г; 9 г; 58,5 г;
100 г
Воды для инъекций
до 1 л
90
1200С-
8 мин.
40
Раствор
натрия
цитрата
4 %; 5 %
Натрия цитрата
(в пересчете на
сухое вещество)
40 г; 50 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
1200С-
8 мин.
41
Раствор ни-
котинамида
1 %; 2 %;
2,5 %; 5 %
Никотинамида 10 г;
20 г; 25 г; 50 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
В защищенном
от света
месте
1200С-
8 мин.
42
Раствор
новокаина
0,25 %;
0,5 %; 1 %;
2 %
Новокаина 2,5 г;
5 г; 10 г; 20 г
Раствора кислоты
хлороводородной
0,1 М до рН 3,8-4,5
Воды для инъекций
до 1 л
30
В защищенном
от света
месте
1200С-
8 мин.
43
Раствор
новокаина
2 %; 5 %;
10 %
Новокаина 20 г;
50 г; 100 г
Раствор кислоты
хлороводородной
0,1 М - 4 мл; 6 мл;
8 мл
Натрия тиосульфата
0,5 г
Воды для инъекций
до 1 л
90
В защищенном
от света
месте
1200С-
8 мин.
44
Раствор
норсульфа-
зол–
натрия 5 %;
10 %
Норсульфазол-натрия
(в пересчете на
сухое вещество)
50 г; 100 г
Воды для инъекций
до 1 л
5 % - 30
10 % - 10
В защищенном
от света
месте
1200С-
8 мин.
45
Раствор
папаверина
гидрохло-
рида 2 %
Папаверина
гидрохлорида 20 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
В защищенном
от света
месте
1200С-
8 мин.
46
Раствор
Рингера
Натрия хлорида 9 г
Калия хлорида 0,2 г
Кальция хлорида
0,2 г
Натрия
гидрокарбоната 0,2 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
1200С-
8 мин.
47
Раствор
Рингера-
ацетата
Натрия хлорида
5,26 г
Натрия ацетата
(в пересчете на
безводный) 4,10 г
Кальция хлорида
(в пересчете на
безводный) 0,28 г
Магния хлорида
(в пересчете на
безводный) 0,14 г
Калия хлорида 0,37 г
Кислоты
хлороводородной
разведенной (8 %)
0,2 мл
Воды для инъекций
до 1 л
30
1200С –
8 мин.
48
Раствор
Рингера-
Локка
(препарат
получают
путем
смешивания
равных
объемов
двух от-
дельно при-
готовленных
и простери-
лизованных
растворов,
один из
которых -
раствор
натрия гид-
рокарбона-
та, другой
- глюкозы
с солями)
Натрия хлорида 9 г
Калия хлорида 0,2 г
Кальция хлорида
0,2 г
Натрия
гидрокарбоната 0,2 г
Глюкозы (в пересчете
на безводную) 1 г
Воды для инъекций
до 1 л
Срок
хранения
каждого
из
растворов 30 суток
1200 С –
8 мин.
49
Раствор
синьки
Эванса
0,5 %
Синьки Эванса
(в пересчете на
безводную) 5 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
1200 С –
8 мин.
50
Раствор
спазмолити-
на 0,5 %;
1 %
Спазмолитина 5 г;
10 г
Раствора кислоты
хлороводородной
0,1 М - 20 мл
Воды для инъекций
до 1 л
30
В защищенном
от света
месте
1200С –
8 мин.
51
Раствор
стрептоцида
растворимо-
го 5 %;
10 %
Стрептоцида
растворимого
(в пересчете на
сухое вещество)

Ерігіш стрептоцид (сусызға шаққанда) 50 г; 100 г
Натрий тиосульфаты 1 г Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
1200С -8 мин.
52
0,25%; 0,5%; 1%; 2%; 5% Тримекаин ерітіндісі
Тримекаин (сусызға шаққанда) 2,5 г; 5 г; 10 г; 20 г; 50 г
Натрий хлориді 8,5 г; 8 г; 7 г; 5 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде 5% Тримекаин ерітіндісін изотоникаламайды
1200С -8 мин.
53
“Трисоль” ерітіндісі
Калий хлориді 1 г
Натрий хлориді 5 г
Натрий гидрокарбонаты 4 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
1200С -8 мин.
54
0,1% Ерігіш фурагин ерітіндісі 0,9% натрий хлоридімен
10% Ерігіш фурагиннің ерітіндісі 90% натрий хлоридімен - 10 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
7
Жарықтан қорғалған жерде
1200С -8 мин.
55
“Хлосоль” ерітіндісі
Калий хлориды 1,5г
Натрий хлориді 4,75 г
Натрий ацетаты 3,6
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
1200С -8 мин.
56
10%; 20% Этазол-натрий
Этазол-натрий
(құрғақ затқа шаққанда) 100 г; 200 г
Натрий сульфиті (сусыз) 3,5 г
Натрий гидроцитраты 1 г; 2 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін

50 г; 100 г
Натрия тиосульфата
1 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
В защищенном
от света
месте
1200С –
8 мин.
52
Раствор
тримекаина
0,25 %;
0,5 %; 1 %;
2 %; 5 %
Тримекаина
(в пересчете на
безводный) 2,5 г;
5 г; 10 г; 20 г;
50 г
Натрия хлорида
8,5 г;,8 г; 7 г; 5 г
Воды для инъекций
до 1 л
30+
В защищенном
от света
месте
Раствор
тримекаина
5 % не
изотонируют
1200С –
8 мин.
53
Раствор
"Трисоль"
Калия хлорида 1 г
Натрия хлорида 5 г
Натрия
гидрокарбоната 4 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
1200С –
8 мин.
54
Раствор
фурагина
растворимо-
го 0,1 %
с натрия
хлоридом
0,9 %
Фурагина
растворимого 10 % с
натрия хлоридом 90 %
- 10 г
Воды для инъекций
до 1 л
7
В защищенном
от света
месте
1000С –
30 мин.
55
Раствор
"Хлосоль"
Калия хлорида 1,5 г
Натрия хлорида
4,75 г
Натрия ацетата 3,6
Воды для инъекций
до 1 л
30
1200С –
8 мин.
56
Раствор
этазол-
натрия
10 %; 20 %
Этазол-натрия (в
пересчете на сухое
вещество) 100 г;
200 г
Натрия сульфита
(безводного) 3,5 г
Натрия гидроцитрата
1 г; 2 г
Воды для инъекций
до 1 л

180
Жарықтан қорғалған жерде
1200С -8 мин.
57
2%; 3%; 5% Эфедрин гидрохлориді
Эфедрин гидрохлориді 20 г; 30 г; 50 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
1200С -8 мин.
Инъекция мен инфузияға арналған ерітінділерді дайындаудың құрамы мен ерекшеліктері дербес жазбаларға қатысты бекітілген нормативтік құжаттарда келтірілген. Стерильдеудің қанығу уақыты 100 миллилитрге дейінгі көлемдегі ерітінділер үшін көрсетіледі. Ерітінді көлемі артқан сайын стерильдеу уақытын Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фармакопеясының "Стерильдеу" бабына сәйкес арттырады.
2. Зарарсыздандырылған басқа ерітінділер
58
50% Глюкозаның ерітіндісі (интраамнеальді енгізуге арналған)
Глюкоза (сусызға шаққанда) 500 г
Тазартылған су 1 л дейін
90
1200С -8 мин.
59
2% Бор қышқылының ерітіндісі
Бор қышқылы 20 г
Тазартылған су 1 л дейін
30
1200С -8 мин.
60
0,7% Метилурацил қышқылы
Метилурацил 7 г
Тазартылған су 1 л дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
1200С -8 мин.
61
20% Натрий тетраборатының глицериндегі ерітіндісі
Натрий тетрабораты 20 г
Глицерин 80 г
30
1200С -8 мин.
62
20% Натрий хлориді ерітіндісі (интраамнеальді енгізуге арналған)
Натрий хлориді 200 г
Тазартылған су 1 л дейін
90
1200С -8 мин.
63
0,01%; 0,02% Фурацилин ерітіндісі
Фурациллин 0,1 г; 0,2 г
Натрий хлориді 9 г Тазартылған су 1 л дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
1200С -8 мин.
64
0,02%; 0,05% Хлоргексидин биглюконаты
Хлоргексидин биглюконаты 20% - 1 мл; 2,5 мл
Тазартылған су 1 л дейін
90
1200С -8 мин.
65
0,1% Этакридин лактаты
Этакридин лактаты 1г
Тазартылған су 1 л дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
1200С -8 мин.
2. Көз тамшылары, суландыруға арналған офтальмологиялық ерітінділер, көз тамшыларын дайындауға арналған концентрлі ерітінділер
N р/с
Дәрілік препараттың атауы мен құрамы
Жарамды мерзімі тәулікпен мына t
Сақтау шарттары
Зарасыздадыру режимі (температурасы, уақыты)
Ескертулер
25 о С –тен жоғары емес
3-5 оС
1
2
3
4
5
6
7
1. Көз тамшылары
1
2% Амидопирин ерітіндісі
Құрамы:

180
В защищенном
от света
месте
1200С –
8 мин.
57
Раствора
эфедрина
гидрохло-
рида 2 %;
3 %; 5 %
Эфедрина
гидрохлорида 20 г;
30 г; 50 г
Воды для инъекций
до 1 л
30
В защищенном
от света
месте
1200С –
8 мин.
Время стерилизационной выдержки указано для растворов объемом до
100 миллилитров. С увеличением объема раствора время стерилизации
увеличивают в соответствии со статьей "Стерилизация" Государственной
фармакопеи Республики Казахстан.
2. Другие стерильные растворы
58
Раствор
глюкозы
50% (для
интраам-
неального
введения)
Глюкозы (в пересчете
на безводную) 500 г
Воды очищенной до
1 л
90
1200С –
8 мин.
59
Раствор
кислоты
борной 2 %
Кислоты борной 20 г
Воды очищенной до
1 л
30
1200С –
8 мин.
60
Раствор
метилура-
цила 0,7 %
Метилурацила 7 г
Воды очищенной до
1 л
30
В защищенном
от света
месте
1200С –
8 мин.
61
Раствор
натрия
тетрабората
20 % в
глицерине
Натрия тетрабората
20 г
Глицерина 80 г
30
1200С –
8 мин.
62
Раствор
натрия
хлорида
20 % (для
интраам-
неального
введения)
Натрия хлорида 200 г
Воды очищенной до
1 л
90
1200С –
8 мин.
63
Раствор
фурацилина
0,01 %;
0,02 %
Фурацилина 0,1 г;
0,2 г
Натрия хлорида 9 г
Воды очищенной до
1 л
30
В защищенном
от света
месте
1200С –
8 мин.
64
Раствор
хлоргекси-
дина
биглюконата
0,02 %;
0,05 %
Раствора
хлоргексидина
биглюконата 20 % -
1 мл; 2,5 мл
Воды очищенной до
1 л
90
1200С –
8 мин.
65
Раствор
этакридина
лактата
0,1 %
Этакридина лактата
1 г
Воды очищенной до
1 л
30
В защищенном
от света
месте
1200С –
8 мин.
2. Капли глазные, офтальмологические растворы для орошения,
концентрированные растворы для изготовления глазных капель
п/п
Наименование
и состав
лекарственного
препарата
Срок
годности в
сутках при t
Условия
хранения
Режим
стери-
лизации
(темпе-
ратура,
время)
Примечание
не
выше
250С
3-50С
1
2
3
4
5
6
7
1.Капли глазные
1
Раствор
амидопирина 2 %
Состав:

Амидопирин 0,2 г
Натрий хлориді
0,06 г
Тазартылған су 10 мл дейін
30
30
Жарықтан қорғалған жерде
120 оС – 8 мин.
2
0,25%; 0,5%; 1% Атропин сульфаты ерітіндісі
Құрамы:
Атропин сульфаты 0,025 г; 0,05 г; 0,1 г
Натрий хлориді 0,088г; 0,085; 0,08г
Тазартылған су 10 мл дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде, жабылатын шкафта
100 оС – 30 мин.
3
0,5%, 1% Гоматропин гидробромиді ерітіндісі  Құрамы:
Гоматропин гидробромиді 0,05 г; 0,1 г

Амидопирина 0,2 г
Натрия хлорида
0,06 г
Воды очищенной
до 10 мл
30
30
В защищенном
от света месте
1200С –
8 мин.
2
Раствор атропина
сульфата 0,25 %;
0,5 %; 1 %
Состав:
Атропина сульфата
0,025 г; 0,05 г;
0,1 г
Натрия хлорида
0,088 г; 0,085;
0,08 г
Воды очищенной
до 10 мл
30
В защищенном
от света
месте,
в запирающемся
шкафу
1000С –
30 мин.
3
Раствор
гоматропина
гидробромида
0,5 %, 1 %
Состав:
Гоматропина
гидробромида
0,05 г; 0,1 г
Натрия хлорида

Натрий хлориді 0,082 г; 0,074 г
Тазартылған су 10 мл дейін
30
30
Жарықтан қорғалған жерде, жабылатын шкафта
120 оС – 8 мин.
4
0,25%; 0,5%; 1% Дикаин ерітіндісі
Құрамы:
Дикаин 0,025 г; 0,05 г; 0,1 г
Натрий хлориді 0,085 г; 0,081 г; 0,072 г
Тазартылған су 10 мл дейін
30
Жабылатын шкафта
100о С - 30 мин.
5
0,5%; 1%; 2%; 3% Дикаин ерітіндісі
Құрамы:
Дикаин 0,05%, 0,1г; 0,2г; 0,3г
Натрий хлориді 0,081 г; 0,072 г; 0,053 г; 0,035 г

0,082 г; 0,074 г
Воды очищенной
10 мл
30
30
В защищенном
от света
месте, в
запирающемся
шкафу
1200С –
8 мин.
4
Раствор дикаина
0,25 %; 0,5 %;
1 %
Состав:
Дикаина 0,025 г;
0,05 г; 0,1 г
Натрия хлорида
0,085 г; 0,081 г;
0,072 г
Воды очищенной
до 10 мл
30
В запирающемся
шкафу
1000С -
30 мин.
5
Раствор дикаина
0,5 %; 1 %; 2 %;
3 %
Состав:
Дикаина 0,05 %,
0,1 г; 0,2 г;
0,3 г
Натрия хлорида
0,081 г;0,072 г;
0,053 г; 0,035 г
Натрия тиосульфата

Натрий тиосульфаты 0,005 г
Тазартылған су 10 мл дейін
120
0,5% -90
1%-30
Жарықтан қорғалған жерде
120о С – 8 мин.
0,5% дикаин ерітіндісін тұрақтандырғышсыз дайындайды Дикаин ерітіндісі 2% - 3% тоңазытқышта сақтауға болмайды
6
Дикаин 0,05 г
Мырыш сульфаты 0,05 г
2% Бор қышқылының ерітіндісі - 10 мл
30
30
Жабылатын шкафта
120о С – 8 мин.
7
Дикаин 0,05 г
Мырыш сульфаты 0,05 г
2% Бор қышқылының ерітіндісі - 10 мл
Резорцин 0,05
30
30
Жарықтан қорғалған жерде, жабылатын шкафта
120 оС – 8 мин.
Құрамында дикаин, бор қышқылы, мырыш сульфаты бар ерітіндіні зарасыздандырғаннан және суытқаннан кейін асептикалық жағдайда резорцин қосылады
8

0,005 г
Воды очищенной
до 10 мл
120
0,5 % -
90
1 % -
30
В запирающемся
шкафу
1200С –
8 мин.
Раствор
дикаина
0,5 % гото-
вят без ста-
билизатора.
Раствор
дикаина 2 %-
3% хранить в
холодильнике
нельзя
6
Дикаина 0,05 г
Цинка сульфата
0,05 г
Раствора кислоты
борной 2 % - 10 мл
30
30
В запирающемся
шкафу
1200С –
8 мин.
7
Дикаина 0,05 г
Цинка сульфата
0,05 г
Раствора кислоты
борной 2 % - 10 мл
Резорцина 0,05
30
30
В защищенном
от света
месте,
в запирающемся
шкафу
1200С –
8 мин.
После
стерилизации
и охлаждения
раствора,
содержащего
дикаин,
кислоту
борную,
цинка
сульфат,
добавляется
резорцин в
асептических
условиях
8
Раствор димедрола

0,25%; 0,5%
Димедрол ерітіндісі
Құрамы:
Димедрол 0,025 г; 0,05 г
Натрий хлориді 0,085 г; 0,08 г
Тазартылған су 10 мл дейін
90
90
Жарықтан қорғалған жерде
120 оС – 8 мин.
9
Димедрол 0,02 г
Бор қышқылының ерітіндісі 2% - 10 мл
30
Жарықтан қорғалған жерде
120 оС – 8 мин.
10
3% Калий йодиді ерітіндісі
Құрамы:
Калий йодиді 0,3 г
Тазартылған су 10 мл дейін
30
30
Жарықтан қорғалған жерде
120 оС – 8 мин.
11
Калий йодиді 0,05 г
Кальций хлориді (сусызға шаққанда) 0,05 г

0,25 %; 0,5 %
Состав:
Димедрола 0,025 г;
0,05 г
Натрия хлорида
0,085 г; 0,08 г
Воды очищенной
до 10 мл
90
90
В защищенном
от света месте
1200С –
8 мин.
9
Димедрола 0,02 г
Раствора кислоты
борной 2 % - 10 мл
30
В защищенном
от света месте
1200С –
8 мин.
10
Раствор калия
йодида 3 %
Состав:
Калия йодида 0,3 г
Воды очищенной
до 10 мл
30
30
В защищенном
от света месте
1200С –
8 мин.
11
Калия йодида
0,05 г
Кальция хлорида
(в пересчете на
безводный) 0,05 г
Натрия хлорида

Натрий хлориді 0,055 г
Тазартылған су 10 мл дейін
90
90
Жарықтан қорғалған жерде
120 оС – 8 мин.
12
3% Кальций хлориді
Құрамы:
Кальций хлориді (сусызға шаққанда) 0,3 г
Тазартылған су 10 мл дейін
30
120 оС – 8 мин.
13
0,2% Аскорбин қышқылының ерітіндісі
Құрамы:
Аскорбин қышқылы 0,02 г
Натрий хлориді 0,086 г
Жаңа қайнатылған тазартылған су 10 мл дейін
2
7
Жарықтан қорғалған жерде
100 оС – 30 мин.
14
0,125%; 0,25%; 0,5% Клофелин ерітіндісі
Құрамы:
Клофелин 0,0125 г 0,025 г; 0,05 г

0,055 г
Воды очищенной
до 10 мл
90
90
В защищенном
от света месте
1200С –
8 мин.
12
Раствор кальция
хлорида 3 %
Состав:
Кальция хлорида
(в пересчете на
безводный) 0,3 г
Воды очищенной
до 10 мл
30
1200С –
8 мин.
13
Раствор кислоты
аскорбиновой 0,2 %
Состав:
Кислоты
аскорбиновой
0,02 г
Натрия хлорида
0,086 г
Воды очищенной
свежепрокипяченной
до 10 мл
2
7
В защищенном
от света месте
1000С –
30 мин.
14
Раствор клофелина
0,125 %; 0,25 %;
0,5 %
Состав:
Клофелина 0,0125 г;
0,025 г; 0,05 г
Натрия хлорида

Натрий хлориді 0,09 г
Тазартылған су 10 мл дейін
90
90
Жарықтан қорғалған жерде
120 оС – 8 мин.
15
2%; 3% Колларгол ерітіндісі
Құрамы:
Колларгол 0,2 г; 0,3 г
Тазартылған су 10 мл дейін
30
30
Жарықтан қорғалған жерде
Асептикалық жағдайда дайындайды
Ерітіндіні күлсіздендірілген сүзгі қағазбен сүзуге болады
16
0,2% Левомицетин ерітіндісі
Құрамы:
Левомицетин 0,02 г
Натрий хлориді 0,09 г
Тазартылған су 10 мл дейін
7
7
Жарықтан қорғалған жерде
100 оС – 30 мин.
17
Левомицетин 0,01 г 2%
Бор қышқылының ерітіндісі - 10 мл
7
30
Жарықтан қорғалған жерде
100 оС - 30 мин.
18

0,09 г
Воды очищенной
до 10 мл
90
90
В защищенном
от света месте
1200С –
8 мин.
15
Раствор колларгола
2 %; 3 %
Состав:
Колларгола 0,2 г;
0,3 г
Воды очищенной
до 10 мл
30
30
В защищенном
от света месте
Готовят
в асеп-
тичес-
ких ус-
ловиях
Раствор
можно
фильтровать
через
бумажный
обеззоленный
фильтр
16
Раствор
левомицетина 0,2 %
Состав:
Левомицетина
0,02 г
Натрия хлорида
0,09 г
Воды очищенной
до 10 мл
7
7
В защищенном
от света месте
1000С –
30 мин.
17
Левомицетина
0,01 г
Раствора кислоты
борной 2 % - 10 мл
7
30
В защищенном
от света месте
1000С -
30 мин.
18
Левомицетина

Левомицетин 0,02 г
Мырыш сульфаты 0,03 г
Резорцин 0,05 г
2% Бор қышқылының ерітіндісі - 10 мл
15
Жарықтан қорғалған жерде
100 оС - 30 мин.
Құрамында левомицетин, бор қышқылы мен мырыш сульфаты бар ерітіндіні зарасыздандырғаннан және суытқаннан кейін асептикалық жағдайда резорцин қосылады
19
Мезатон 0,02 г
2% Бор қышқылының ерітіндісі - 10 мл
7
30
Жарықтан қорғалған жерде
120 оС – 8 мин.
20
1%; 2% Мезатон ерітіндісі
Құрамы:
Мезатон 0,1 г; 0,2 г
Натрий хлориді 0,062 г; 0,034 г
Тазартылған су 10 мл дейін
7
Жарықтан қорғалған жерде
120 оС – 8 мин.
21
1% Мезатон ерітіндісі Құрамы:

0,02 г
Цинка сульфата
0,03 г
Резорцина 0,05 г
Раствора кислоты
борной 2 % - 10 мл
15
В защищенном
от света месте
1000С -
30 мин.
После стери-
лизации и
охлаждения
раствора,
содержащего
левомицетин,
кислоту
борную и
цинка
сульфат
добавляется
резорцин в
асептических
условиях.
19
Мезатона 0,02 г
Раствора кислоты
борной 2 % - 10 мл
7
30
В защищенном
от света месте
1200С –
8 мин.
20
Раствор мезатона
1 %; 2 %
Состав:
Мезатона 0,1 г;
0,2 г
Натрия хлорида
0,062 г; 0,034 г
Воды очищенной
до 10 мл
7
В защищенном
от света месте
1200С –
8 мин.
21
Раствор мезатона
1 %
Состав:

Новокаин 0,1 г Натрий хлориді
0,072 г
Тазартылған су 10 мл дейін
30
30
Жарықтан қорғалған жерде
100о С – 30 мин.
26
Новокаин 0,05 г
Мырыш сульфаты 0,02 г
Резорцин 0,1 г
1% Бор қышқылы - 10 мл
10
30
Жарықтан қорғалған жерде
100о С – 30 мин.
Құрамында новокаин, бор қышқылы мен мырыш сульфаты бар ерітіндіні зарасыздандырғаннан және суытқаннан кейін асептикалық жағдайда резорцин қосылады
27
Новокаин 0,05 г
Мырыш сульфаты
0,02 г
Резорцин 0,1 г
Бор қышқылы 0,1 г

Новокаина 0,1 г
Натрия хлорида
0,072 г
Воды очищенной
до 10 мл
30
30
В защищенном
от света месте
1000С –
30 мин.
26
Новокаина 0,05 г
Цинка сульфата
0,02 г
Резорцина 0,1 г
Раствора кислоты
борной 1 % - 10 мл
10
30
В защищенном
от света месте
1000С –
30 мин.
После
стерилизации
и охлаждения
раствора,
содержащего
новокаин
кислоту
борную и
цинка
сульфат,
добавляется
резорцин в
асептических
условиях
27
Новокаина 0,05 г
Цинка сульфата
0,02 г
Резорцина 0,1 г
Кислоты борной
0,1 г
Раствора адренали-
на гидрохлорида

0,1% Адреналин гидрохлориді ерітіндісі -10 тамшы
Тазартылған су 10 мл дейін
10
20
Жарықтан қорғалған жерде
100о С – 30 мин.
Құрамында новокаин, бор қышқылы мен мырыш сульфаты бар ерітіндіні зарасыздандырғаннан және суытқаннан кейін асептикалық жағдайда резорцин қосылады
28
10% Норсульфазол натрий ерітіндісі
Құрамы:
Норсульфазол натрий (құрғақ затқа шаққанда) 1 г
Тазартылған су 10 мл дейін
10
30
Жарықтан қорғалған жерде
120 оС – 8 мин.
Тығынның астына тазартылған сумен жуылған лакталмаған целлофан салу қажет (ГОСТ 7730 – 74)
29
1%; 2%; 4%; 6% Пилокарпин гидрохлориді ерітіндісі
Құрамы:
Пилокарпин гидрохлориді
0,1 г; 0,2 г; 0,4 г; 0,6 г

0,1 % - 10 капель
Воды очищенной
до 10 мл
10
20
В защищенном
от света месте
1000С –
30 мин.
После
стерилизации
и охлаждения
раствора,
содержащего
новокаин,
кислоту бор-
ную, цинка
сульфат,
Добавляется
резорцин и
раствор
адреналина
гидрохло-
рида в
асептических
условиях
28
Раствор
норсульфазол
натрия 10 %
Состав:
Норсульфазол
натрия
(в пересчете на
сухое вещество)
1 г
Воды очищенной
до 10 мл
10
30
В защищенном
от света месте
1200С –
8 мин.
Под пробку
необходимо
подкладывать
нелакирован-
ный целлофан
(ГОСТ 7730 –
74),
промытый
водой
очищенной
29
Раствор
пилокарпина
гидрохлорида 1 %;
2 %; 4 %; 6 %
Состав:
Пилокарпина
гидрохлорида
0,1 г; 0,2 г;
0,4 г; 0,6 г
Натрия хлорида

Рибофлавин 0,002 г
Аскорбин қышқылы 0,02 г
Глюкоза (сусызға шаққанда) 0,2 г
Натрий хлориді 0,05 г
Жаңа қайнатылған тазартылған су 10 мл дейін
2
7
Жарықтан қорғалған жерде
100оС - 30 мин.
34
Рибофлавин 0,002 г
Калий йодиді 0,2 г Глюкоза
(сусызға шаққанда) 0,2 г
Трилон Б 0,003 г
Тазартылған су 10 мл дейін
30
30
Жарықтан қорғалған жерде
100оС – 30 мин.
35
Рибофлавин 0,002 г
Калий йодиді 0,2 г
Глюкоза
(сусызға шаққанда) 0,2 г
Трилон Б 0,003 г
1% Метилцеллюлоза ерітіндісі - 10 мл
30
30
Жарықтан қорғалған жерде
100оС - 30 мин.
36
Рибофлавин 0,002 г Аскорбин қышқылы 0,02 г
Глюкоза
(сусызға шаққанда) 0,2 г
Натрий метабисульфиті 0,01 г
Трилон Б 0,003 г
Жаңа қайнатылған тазартылған су 10 мл дейін
7
30
Жарықтан қорғалған жерде
100оС – 30 мин.
37
Рибофлавин 0,002 г
Аскорбин қышқылы 0,02 г
Глюкозы
(сусызға шаққанда) 0,2 г
Натрий метабисульфиті 0,01 г
Трилон Б 0,003 г
1%
Метилцеллюлоза ерітіндісі - 10 мл
7
30
Жарықтан қорғалған жерде
100оС – 30 мин.
38
0,1% 0,25% Скополамин гидробромиді ерітіндісі
Құрамы:
Скополамин гидробромиді
(сусызға шаққанда)

0,002 г
Кислоты аскорби-
новой 0,02 г
Глюкозы
(в пересчете на
безводную) 0,2 г
Натрия хлорида
0,05 г
Воды очищенной
свежепрокипяченной
до 10 мл
2
7
В защищенном
от света месте
1000С –
30 мин.
34
Рибофлавина
0,002 г
Калия йодида 0,2 г
Глюкозы
( в пересчете на
безводную) 0,2 г
Трилона Б 0,003 г
Воды очищенной
до 10 мл
30
30
В защищенном
от света месте
1000С –
30 мин.
35
Рибофлавина
0,002 г
Калия йодида 0,2 г
Глюкозы
( в пересчете на
безводную) 0,2 г
Трилона Б 0,003 г
Раствор
метилцеллюлозы
1 % - 10 мл
30
30
В защищенном
от света месте
1000С -
30 мин.
36
Рибофлавина
0,002 г
Кислоты
аскорбиновой
0,02 г
Глюкозы
( в пересчете на
безводную) 0,2 г
Натрия
метабисульфита
0,01 г
Трилона Б 0,003 г
Воды очищенной
свежепрокипяченной
до 10 мл
7
30
В защищенном
от света месте
1000С –
30 мин.
37
Рибофлавина
0,002 г
Кислоты
аскорбиновой
0,02 г
Глюкозы
( в пересчете на
безводную) 0,2 г
Натрия
метабисульфита
0,01 г
Трилона Б 0,003 г
Раствора
метилцеллюлозы
1 % - 10 мл
7
30
В защищенном
от света месте
1000С –
30 мин.
38
Раствор
скополамина
гидробромида
0,1 %; 0,25 %
Состав:
Скополамина
гидробромида
(в пересчете на
безводный)

0,01 г; 0,025 г
Натрий хлориді 0,09 г; 0,087 г
Тазартылған су 10 мл дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде, жабылатын шкафта
100оС – 30 мин.
39
10 % 20% Сульфапиридазин натрий ерітіндісі
Құрамы:Сульфапиридазин - натрий 1 г; 2 г
Тазартылған су 10 мл дейін
30
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
40
20% Сульфацил – натрий ерітіндісі Құрамы:Сульфацил-натрий 2 г
Натрий метабисульфиті 0,05 г
Гидроксид натрий ерітіндісі 1М- 0,18 мл
Тазартылған су 10 мл дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
100оС - 30 мин.
41

0,01 г; 0,025 г
Натрия хлорида
0,09 г; 0,087 г
Воды очищенной
до 10 мл
30
В защищенном
от света
месте, в
запирающемся
шкафу
1000С –
30 мин.
39
Раствор
сульфапиридазин
натрия 10 %; 20 %
Состав:
Сульфапиридазин-
натрия 1 г; 2 г
Воды очищенной
до 10 мл
30
30
В защищенном
от света месте
1200С –
8 мин.
40
Раствор
сульфацил-натрия
20 %
Состав:
Сульфацил-натрия
2 г
Натрия
метабисульфита
0,05 г
Раствора гидроксид
натрия 1 М -
0,18 мл
Воды очищенной до
10 мл
30
В защищенном
от света месте
100оС -
30 мин.
41
Раствор
сульфацил-натрия

10%; 20%; 30% Сульфацил-натрий ерітіндісі
Құрамы:Сульфацил-натрий 1 г; 2 г; 3 г
Натрий тиосульфаты 0,015 г
Хлорсутек қышқылының ерітіндісі 1 М - 0,035 мл
Тазартылған су 10 мл дейін
30
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
Жаңа туған сәбилердің көзін инстилляциялау үшін қолдануға болады
42
3%; 5% Фетанол ерітіндісі
Құрамы:
Фетанол 0,3 г; 0,5 г
Натрий хлориді 0,048 г; 0,02 г
Тазартылған су 10 мл дейін
2 (3% ерітінді) (5% ерітінді)
15
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин
43
3% Фетанол ерітіндісі
Құрамы:

10 %; 20 %; 30 %
Состав:
Сульфацил-натрия
1 г; 2 г; 3 г
Натрия тиосульфата
0,015 г
Раствора кислоты
хлороводородной
1 М - 0,035 мл
Воды очищенной
до 10 мл
30
30
В защищенном
от света месте
1200С –
8 мин.
Раствор
можно
использовать
для инс-
тилляции
в глаза но-
ворожденным
детям.
42
Раствор фетанола
3 %; 5 %
Состав:
Фетанола 0,3 г;
0,5 г
Натрия хлорида
0,048 г; 0,02 г
Воды очищенной
до 10 мл
2
(3 %
раст-
вор)
(5 %
раст-
вор)
15
В защищенном
от света месте
1200С –
8 мин
43
Раствор фетанола
3 %
Состав:

Фетанол 0,3 г
Натрий метабисульфиті
0,01 г
Тазартылған су 10 мл дейін
30
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
44
0,25% Физостигмин салицилаты ерітіндісі Құрамы:
Физостигмин салицилаты 0,025 г
Никотин қышқылы 0,003 г
Натрий метабисульфиті 0,003 г
Натрий хлориді 0,08 г
Тазартылған су 10 мл дейін
30
30
Жарықтан қорғалған жерде, жабылатын шкафта
120оС – 8 мин
45
0,5 % Флуоресцеин – натрий ерітіндісі
Құрамы:Флуоресцеин-натрий 0,05 г

Фетанола 0,3 г
Натрия
метабисульфита
0,01 г
Воды очищенной
до 10 мл
30
30
В защищенном
от света месте
1200С –
8 мин.
44
Раствор
физостигмина
салицилата 0,25 %
Состав:
Физостигмина
салицилата 0,025 г
Кислоты
никотиновой
0,003 г
Натрия
метабисульфита
0,003 г
Натрия хлорида
0,08 г
Воды очищенной
до 10 мл
30
30
В защищенном
от света
месте, в
запирающемся
шкафу
1200С –
8 мин
45
Раствор
флуоресцеин -
натрия 0,5 %
Состав:
Флуоресцеин -
натрия 0,05 г
Натрия хлорида

Этилморфин гидрохлориді 0,2 г
Натрий хлориді 0,06 u
Тазартылған су 10 мл дейін
30
30
Жарықтан қорғалған жерде, жабылатын шкафта
100оС – 30 мин.
52
3% Эфедрин гидрохлориді ерітіндісі
Құрамы:
Эфедрин гидрохлориді 0,3 г
Тазартылған су 10 мл дейін
30
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
2. Суландыруға арналған офтальмологиялық ерітінділер
53
Тұзды офтальмологиялық ерітінді
Құрамы:
Натрий хлориді 5,3 г
Калий хлориді 0,75 г
Кальций хлориді (сусызға шаққанда)
0,48 г
Натрий ацетаты  (сусызға шаққанда) 3,9 г
Глюкоза (сусызға шаққанда) 0,8 г
Сұйытылған хлорсутекті қышқыл (8%) 0,05 мл
Тазартылған су 1 л дейін
30
120оС – 8 мин.
Көзге микрохирургиялық операциялар жасағанда пайдаланылады
54
Тұзды офтальмологиялық ерітінді (магний хлоридімен)
Құрамы:
Натрий хлориді 5,3 г
Калий хлориді 0,75 г
Кальций хлориді  (сусызға шаққанда) 0,48 г
Натрий ацетаты (сусызға шаққанда) 3,9 г
Глюкоза (сусызға шаққанда) 0,8 г

гидрохлорида 0,2 г
Натрия хлорида
0,06
Воды очищенной
до 10 мл
30
30
В защищенном
от света
месте, в
запирающемся
шкафу
1000С –
30 мин.
52
Раствор эфедрина
гидрохлорида 3 %
Состав:
Эфедрина
гидрохлорида 0,3 г
Воды очищенной
до 10 мл
30
30
В защищенном
от света месте
1200С –
8 мин.
2. Офтальмологические растворы для орошения
53
Солевой
офтальмологический
раствор
Состав:
Натрия хлорида
5,3 г
Калия хлорида
0,75 г
Кальция хлорида
(в пересчете на
безводный) 0,48 г
Натрия ацетата
(в пересчете на
безводный) 3,9 г
Глюкозы
(в пересчете на
безводную) 0,8 г
Кислоты
хлороводородной
разведенной (8 %)
0,05 мл
Воды очищенной
до 1 л
30
1200С –
8 мин.
Применяют
при микрохи-
рургических
операциях на
глаза.
54
Солевой
офтальмологический
раствор (с магния
хлоридом)
Состав:
Натрия хлорида
5,3 г
Калия хлорида
0,75 г
Кальция хлорида
(в пересчете на
безводный) 0,48 г
Натрия ацетата
(в пересчете на
безводный) 3,9 г
Глюкозы
(в пересчете на
безводную) 0,8 г
Магния хлорида
(в пересчете на

Магний хлориді (сусызға шаққанда) 0,3 г
Сұйытылған хлорсутекті қышқыл (8%) 0,05 мл Тазартылған су 1 л дейін
30
120оС – 8 мин.
Көзге микрохирургиялық операциялар жасағанда пайдаланылады
3. Көз тамшыларын дайындауға арналған концентрлі ерітінділер
55
20% Калий йодиді ерітіндісі
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
56
2%; 5%; 10% Аскорбин қышқылының ерітндісі
5
30
Жарықтан қорғалған жерде
100оС -30 мин.
Ерітінді жаңа қайнатылған тазартылған суда дайындалады. Ерітіндіні бөліп құйғанда ыдысты бетіне дейін толтырады.
57
4% Бор қышқылының ерітіндісі
30
120оС – 8 мин.
58
1% Натрий тиосульфатының ерітіндісі
30
100оС - 30 мин.
59
0,02% Рибофлавин ерітіндісі
90
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
60
Рибофлавин 0,02 г
Аскорбин қышқылы 2 г немесе 10 г Жаңа қайнатылған тазартылған су 100 мл дейін
5
30
Жарықтан қорғалған жерде
100оС - 30 мин.
Ерітіндіні бөліп құйғанда ыдысты бетіне дейін толтырады.
61
Рибофлавин 0,02 г
Бор қышқылы 4 г
Тазартылған су 100 мл дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
100оС - 30 мин.
62
Рибофлавин 0,02 г
Никотин қышқылы 0,1 г
Тазартылған су 100 мл дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
100оС - 30 мин.
63
1% немесе 2% Мырыш сульфаты ерітіндісі
30
120оС – 8 мин.
64
0,02% Цитраль ерітіндісі
Жарықтан қорғалған жерде
Асептикалық жағдайда зарарсыздандырылған иазартылған суда дайындалады
Көз тамшыларына арналған концентраттары бар ашылған сауыттар бір тәуліктің ішінде қолданылуға тиіс.
3. Сәбилерге арналған дәрілік препараттар
NN р/с
Дәрілік препараттың атауы мен құрамы
25 оС–тен жоғары емес t жарамды мерзімі тәулікпен
Сақтау шарттары
Зарасыздадыру режимі (температурасы, уақыты)
Ескертулер
1
2
3
4
5
6
1. Ішуге қолданылатын ерітінділер
1
Тазартылған су
30
120оС – 8 мин.
2
5% 10 % 25% Глюкоза ерітіндісі
30
120оС – 8 мин.
Тұрақтандырғышсыз дайындалады
3
5% Глюкоза ерітіндісі
- 100 мл Аскорбин қышқылы 1 г
5
Жарықтан қорғалған жерде
100оС – 30 мин
Ерітінді жаңа қайнатылған тазартылған суда дайындалады. Ерітіндіні бөліп құйғанда ыдысты бетіне дейін толтырады.
4
10% немесе 20 % Глюкоза ерітіндісі - 100 мл Глютамин қышқылы 1 г
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
5
0,01% Дибазол ерітіндісі
30
120о С – 8 мин.
6
0,02% Димедрол ерітіндісі
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
Димедрол ерітіндісін тек 0,02% концентрациясында 10 мл-ден бөлшектелген түрде пайдалануға болады. Перзентханаларда димедролды қолданудан бас тарту керек. Мұнда оның седативтік әсері, ОЖЖ-ін басатын әсері мен уыттанудың өршу мүмкіндігі ескеріледі.
7
0,5% Калий ацетаты
30
120оС – 8 мин.
8
0,5% Калий йодиді ерітіндісі
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
Сауыттарға 20 мл-ден аспайтын мөлшерде бөліп құю керек.
9
1%;3%; 5% Кальций глюконаты
7
120оС – 8 мин.
Ыстық суда ерітеді
10
3%; 5% Кальций лактаты
30
120оС – 8 мин.
Препараттағы нақты ылғалдың мөлшерін ескере отырып дайындайды
11
3% Кальций хлориді
30
120оС – 8 мин.
Ерітіндіні дайындау үшін 10 - 50% концентратты пайдаланған тиімді.
12
1% Аскорбин қышқылының ерітіндісі
5
Жарықтан қорғалған жерде
100оС – 30 мин.
Ерітінді жаңа қайнатылған тазартылған суда дайындалады. Ерітіндіні бөліп құйғанда сауытты бетіне дейін толтырады.
13
1% Глютамин қышқылының ерітіндісі
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
14

безводный) 0,3 г
Кислоты
хлороводородной
разведенной (8 %)
0,05 мл
Воды очищенной
до 1 л
30
1200С –
8 мин.
Применяют
при микрохи-
рургических
операциях на
глаза.
3. Концентрированные растворы для изготовления глазных капель
55
Раствор калия
йодида 20 %
30
В защищенном
от света месте
1200С –
8 мин.
56
Раствор кислоты
аскорбиновой 2 %;
5 %; 10 %
5
30
В защищенном
от света месте
1000С -
30 мин.
Раствор
изготав-
ливается
на воде
очищенной
свежепроки-
пяченной.
При фасовке
раствора
флаконы
заполняются
доверху.
57
Раствор кислоты
борной 4 %
30
1200С –
8 мин.
58
Раствор натрия
тиосульфата 1 %
30
1000С -
30 мин.
59
Раствор
рибофлавина 0,02 %
90
30
В защищенном
от света месте
1200С –
8 мин.
60
Рибофлавина 0,02 г
Кислоты
аскорбиновой 2 г
или 10 г
Воды очищенной
свежепрокипяченной
до 100 мл
5
30
В защищенном
от света месте
1000С -
30 мин.
При фасовке
раствора
флаконы
заполняются
доверху.
61
Рибофлавина 0,02 г
Кислоты борной 4 г
Воды очищенной до
100 мл
30
В защищенном
от света месте
1000С -
30 мин.
62
Рибофлавина 0,02 г
Кислоты
никотиновой 0,1 г
Воды очищенной
до 100 мл
30
В защищенном
от света месте
100С -
30 мин.
63
Раствор цинка
сульфата 1 % или
2 %
30
1200С –
8 мин.
64
Раствор цитраля
0,02 %
2
В защищенном
от света месте
Изготавли-
вается в
асептических
условиях на
стерильной
воде
очищенной
Вскрытые флаконы с концентратами для глазных капель должны быть
использованы в течение суток.
3. Лекарственные препараты для новорожденных детей
№№
п/п
Наименование
и состав
лекарственного
препарата
Срок
годности
в сутках
при t
не выше
250С)
Условия
хранения
Режим
стери-
лизации
(темпе-
ратура,
время)
Примечание
1
2
3
4
5
6
1. Растворы для внутреннего употребления
1
Вода очищенная
30
1200С –
8 мин.
2
Раствор глюкозы
5 % 10 % 25 %
30
1200С –
8 мин.
Готовят без
стабилизатора
3
Раствор глюкозы
5 % - 100 мл
Кислоты
аскорбиновой 1 г
5
В защищенном
от света
месте
1000С –
30 мин.
Готовят на
очищенной
свежепрокипя-
ченной воде.
При фасовке
флаконы
заполняют
доверху
4
Раствор глюкозы
10 % или 20 % -
100 мл
Кислоты
глютаминовой 1 г
30
В защищенном
от света
месте
1200С –
8 мин.
5
Раствор
дибазола 0,01 %
30
1200С –
8 мин.
6
Раствор
димедрола 0,02 %
30
В защищенном
от света
месте
1200С –
8 мин.
Раствор
димедрола
следует
использовать
только в
концентрации
0,02 % в
фасовке по
10 мл. В
условиях
родильного
дома следует
воздерживаться
от применения
растворов
димедрола,
учитывая его
выраженное
седативное
действие,
угнетающее
влияние на ЦНС
и возможность
развития
интоксикации
7
Раствор калия
ацетата 0,5 %
30
1200С –
8 мин.
8
Раствор калия
йодида 0,5 %
30
В защищенном
от света
месте
1200С –
8 мин.
Фасовка
раствора не
должна
превышать
20 мл.
9
Раствор кальция
глюконата 1 %;
3 %; 5 %
7
1200С –
8 мин.
Растворяют в
горячей воде.
10
Раствор кальция
лактата 3 %; 5 %
30
1200С –
8 мин.
Готовят с
учетом
фактического
содержания
влаги в
препарате.
11
Раствор кальция
хлорида 3 %
30
1200С –
8 мин.
Для приготов-
ления раствора
целесообразно
использовать
10 - 50 %
концентрат.
12
Раствор кислоты
аскорбиновой 1 %
5
В защищенном
от света
месте
1000С –
30 мин.
Готовят на
свежепрокипя-
ченной воде
очищенной.
При фасовке
флаконы
заполняют
доверху.
13
Раствор кислоты
глютаминовой 1 %
30
В защищенном
от света
месте
1200С –
8 мин.
14
Раствор кислоты

0,05% Никотин қышқылының ерітіндісі
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
15
1% Хлорсутекті қышқылдың ерітіндісі
30
120оС – 8 мин.
Дайындаған кезде сұйытылған хлорсутекті қышқылды 100% қабылдай отырып пайдаланады
16
1% Кофеин-бензоат натрий ерітіндісі
30
120оС – 8 мин.
17
Кофеин-бензоат натрий ерітіндісі
0,25 г немесе 0,5 г
Натрий бромиді  0,5 г немесе 1 г Тазартылған су 100 мл-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
18
Лимон қышқылы ерітіндісі 1 г
Натрий гидроцитраты 5 г Тазартылған су 100 мл-ге дейін
30
120оС – 8 мин.
19
5%; 10%; 25% Магний сульфаты
30
120оС – 8 мин.
20
1% Натрий бромиді
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
21
0,9% Натрий хлориді
30
120оС – 8 мин.
22
Новокаин ерітіндісі 0,5 г
Хлорсутек қышқылының ерітіндісі 0,1 М - 0,3 мл Тазартылған су 100 мл-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
23
0,2% Пиридоксин гидрохлориді
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
24
0,05%; 0,5% Эуфиллин ерітіндісі
15
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
Сәбилерге ішкізуге қолданылатын ерітінділерді тазартылған суда дайындайды
2.Сыртқа қолдануға арналған ерітінділер, жақпа майлары
25
1% Бриллиант көгінің спиртті ерітіндісі
2 жыл
26
5% Калий перманганаты
2
Жарықтан қорғалған жерде
Асептикалық жағдайда дайындалады
Ерітінді зарасыздандырылған тазартылған суда дайындайды. Ерітіндіні зарасыздандырылған сауытқа бөліп құяды.
27
2% Колларгол ерітіндісі
30
Жарықтан қорғалған жерде
Асептикалық жағдайда дайындалады
Ерітінді зарасыздандырылған тазартылған суда дайындайды. Ерітіндіні зарасыздандырылған сауытқа бөліп құяды.
28
10% Глицериндегі натрий тетрабораты ерітіндісі
30
120оС – 8 мин.
29
3% Сутегі асқын тотығының ерітіндісі
15
Жарықтан қорғалған жерде
Асептикалық жағдайда дайындалады
Ерітінді зарасыздандырылған тазартылған суда дайындайды. Ерітіндіні зарасыздандырылған сауытқа бөліп құяды, полиэтиленді тығындармен және бұрандалы қақпақшалармен тығындалады.
30
Фурацилин 0,02 г  0,9% немесе 10% Натрий хлориді ерітндісі 100 мл-ға дейін
30
120оС – 8 мин.
31
0,1% Этакридин лактаты ерітіндісі
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
32
Шабдалы майы
30
Жарықтан қорғалған жерде
180оС – 30 мин.
Майды сыйымдылығы 50 мл қан құюға арналған ИР - 21 маркілі қаусыра тығындалатын бөтелкелерде зарасыздандырады. 25 П маркілі (қызыл түсті) тығындарды қолдану ұсынылмайды.
33
Зәйтүн майы
30
Жарықтан қорғалған жерде
180оС – 30 мин.
34
Күнбағыс майы
30
Жарықтан қорғалған жерде
180оС – 30 мин.
35
Вазелин майы
30
Жарықтан қорғалған жерде
180оС – 30 мин.
3. Көз тамшылары
36
2%; 3% Колларгол ерітіндісі
30
Жарықтан қорғалған жерде
Асептикалық жағдайда дайындалады
Ерітіндіні күлсіздендірілген қағаз сүзгімен сүзуге болады
37

никотиновой 0,05 %
30
В защищенном
от света
месте
1200С –
8 мин.
15
Раствор кислоты
хлороводородной
1 %
30
1200С –
8 мин.
При
приготовлении
используют
разведенную
кислоту хлоро-
водородную
(8,2-8,4 % ГФ
Х статья 18),
принимая ее
за 100 %
16
Раствор кофеина-
бензоата натрия
1 %
30
1200С –
8 мин.
17
Раствор кофеина-
бензоата натрия
0,25 г или 0,5 г
Натрия бромида
0,5 г или 1 г
Воды очищенной
до 100 мл
30
В защищенном
от света
месте
1200С –
8 мин.
18
Раствор
Кислоты лимонной
1 г
Натрия
гидроцитрата 5 г
Воды очищенной
до 100 мл
30
1200С –
8 мин.
19
Раствор магния
сульфата 5 %;
10 %; 25 %
30
1200С –
8 мин.
20
Раствор натрия
бромида 1 %
30
В защищенном
от света
месте
1200С –
8 мин
21
Раствор натрия
хлорида 0,9 %
30
1200С –
8 мин.
22
Раствор
Новокаина 0,5 г
Раствора кислоты
хлороводородной
0,1 М - 0,3 мл
Воды очищенной
до 100 мл
30
В защищенном
от света
месте
1200С –
8 мин.
23
Раствор
пиридоксина
гидрохлорида 0,2 %
30
В защищенном
от света
месте
1200С –
8 мин.
24
Раствор эуфиллина
0,05 %; 0,5 %
15
В защищенном
от света
места
1200С –
8 мин.
Растворы внутреннего употребления для новорожденных детей готовят
на воде очищенной.
2. Растворы, масла для наружного применения
25
Раствор
бриллиантового
зеленого спиртовой
1 %
2 года
26
Раствор калия
перманганата 5 %
2
В защищенном
от света
месте
Готовят
в асеп-
тических
условиях
Раствор
готовят на
стерильной
очищенной
воде,
разливают в
стерильные
флаконы.
27
Раствор колларгола
2 %
30
В защищенном
от света
месте
Готовят
в асеп-
тических
условиях
Раствор
готовят на
стерильной
очищенной
воде,
разливают в
стерильные
флаконы.
28
Раствор натрия
тетрабората 10 %
в глицерине
30
1200С –
8 мин.
29
Раствор перекиси
водорода 3 %
15
В защищенном
от света
месте
Готовят
в асеп-
тических
условиях
Раствор
готовят на
стерильной
очищенной
воде,
разливают в
стерильные
флаконы,
укупоривают
полиэтиленовым
пробками и
завинчиваемыми
крышками.
30
Фурацилина 0,02 г
Раствора натрия
хлорида 0,9 % или
10 % до 100 мл
30
1200С –
8 мин.
31
Раствор этакридина
лактата 0,1 %
30
В защищенном
от света
месте
1200С –
8 мин.
32
Масло персиковое
30
В прохладном
защищенном
от света
месте
1800С –
30 мин.
Масла
стерилизуют в
бутылках для
крови,
вместимостью
50 мл,
укупоренных
резиновыми
пробками марки
ИР - 21 под
обкатку.
Использование
пробок марки
25 П (красного
цвета) не
рекомендуется.
33
Масло оливковое
30
В прохладном
защищенном
от света
месте
1800С –
30 мин.
34
Масло подсолнечное
30
В прохладном
защищенном
от света
месте
1800С –
30 мин.
35
Масло вазелиновое
30
В прохладном
защищенном
от света
месте
1800С –
30 мин.
3. Глазные капли
36
Раствор колларгола
2 %; 3 %
30
В защищенном
от света
месте
Готовят
в асеп-
тических
условиях
Раствор можно
фильтровать
через бумажный
обеззоленный
фильтр
37
Раствор
сульфацил-натрия

10%; 20%; 30% Сульфацил – натрий ерітіндісі
Құрамы:
Сульфацил - натрий 1 г; 2 г; 3 г
Натрий тиосульфаты 0,015 г
Хлорсутек қышқылының ерітіндісі 1М 0,035 мл Тазартылған су 10 мл дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
4. Ұнтақтар
38
Дибазол 0,001 г
Қант (глюкоза) 0,2 г
90
Жарықтан қорғалған жерде
Асептикалық жағдайда дайындалады
39
Димедрол 0,002 г
Қант (глюкоза) 0,2 г
90
Жарықтан қорғалған жерде
Асептикалық жағдайда дайындалады
40
Фенобарбитал 0,002 г немесе 0,005 г
Қант (глюкоза) 0,2 г
90
Жарықтан қорғалған жерде
Асептикалық жағдайда дайындалады
41
Эуфиллина 0,003 г Қант 0,2 г
20
Жарықтан қорғалған жерде
Асептикалық жағдайда дайындалады
Эуфиллині бар ұнтақтарда қантты глюкозаға ауыстыруға тиым салынады
42

10 %; 20 %; 30 %
Состав:
Сульфацил-натрия
1 г; 2 г; 3 г
Натрия тиосульфата
0,015 г
Раствора кислоты
хлороводородной
1 М 0,035 мл
Воды очищенной
до 10 мл
30
В защищенном
от света
месте
1200С –
8 мин.
4. Порошки
38
Дибазола 0,001 г
Сахара (глюкозы)
0,2
90
В защищенном
от света
месте
Готовят
в асеп-
тических
условиях
39
Димедрола 0,002 г
Сахара (глюкозы)
0,2 г
90
В защищенном
от света
месте
Готовят
в асеп-
тических
условиях
40
Фенобарбитала
0,002 г или
0,005 г
Сахара (глюкозы)
0,2 г
90
В защищенном
от света
месте
Готовят
в асеп-
тических
условиях
41
Эуфиллина 0,003 г
Сахара 0,2 г
20
В защищенном
от света
месте
Готовят
в асеп-
тических
условиях
Запрещается
замена сахара
в порошках с
эуфиллином на
глюкозу
42
Присыпка

Ксероформ сепкіші 10,0 г
15
Жарықтан қорғалған жерде
180оС – 30 мин.
Ашық күйде зарасыздандырады. Сауыттарды өңделген резеңке тығындармен асептикалық жағдайда қаусыра тығындайды.
5. Жақпа майлары
43
1% Танин жақпа майы
Құрамы:
Танин 1 Тазартылған су 1 г
Вазелин 98г
20
Салқын, жарықтан қорғалған жерде
Асептикалық жағдайда дайындалады
Танинді судың минималды мөлшерінде ерітіп, зарасыздандырылған негізімен араластырады. Негізін 180оС температурада 30 мин. зарасыздандырады.
44
5% Танин жақпа майы
Құрамы:
Танин 5 г Тазартылған су
Сусыз ланолин 5 г-нан Вазелин 85 г
20
Салқын, жарықтан қорғалған жерде
Асептикалық жағдайда дайындалады
Танинді судың минималды мөлшерінде ерітіп, зарасыздандырылған негізімен араластырады. Негізін 180оС температурада 30 мин. зарасыздандырады.

ксероформа 10,0 г
15
В защищенном
от света
месте
1800С –
30 мин.
Стерилизуют в
открытом виде.
Укупоривают
флаконы
обработанными
резиновыми
пробками под
обкатку в
асептических
условиях.
5. Мази
43.
Мазь танина 1 %
Состав:
Танина 1 г
Воды очищенной 1 г
Вазелина 98 г
20
В прохладном
защищенном
от света
месте
Готовят
в асеп-
тических
условиях
Танин
растворяют в
минимальном
количестве
воды и смеши-
вают со сте-
рильной осно-
вой. Основу
стерилизуют
при темпера-
туре 1800С -
30 мин.
44
Мазь танина 5 %
Состав
Танина 5 г
Воды очищенной
Ланолина
безводного по 5 г
Вазелина 85 г
20
В прохладном
защищенном
от света
месте
Готовят
в асеп-
тических
условиях
Танин
растворяют в
минимальном
количестве
воды и смеши-
вают со сте-
рильной осно-
вой. Основу
стерилизуют
при темпе-
ратуре 1800С -
30 мин.

4. Жақпа майлары
NN р/с
Дәрілік препараттың атауы мен құрамы
Жарамды мерзімі тәулікпен
Сақтау t 3-5 оС
Зарасыздадыру режимі (температурасы, уақыты)
Ескертулер
1
2
3
4
5
6
1. Жақпа майлары
1
Құрамында анальгин мен натрий цитраты бар жақпа май
Құрамы:
Анальгин 5 г
Натрий цитраты 10 г
Эмульгатор Т-2 14 г
Вазелин майы 12 г Вазелин 20 г
Глицерин 3г Тазартылған су 36 г
90
Жарықтан қорғалған жерде
2
5% Димедрол жақпа майы
Құрамы N 1:
Димедрол 5 г
Вазелин 86,5 г

4. Мази
№№
п/п
Наименование и
состав лекарственной
формы
Срок
год-
ности
в сут-
ках
Хранение
30-50С
Усло-
вия
стери-
лизации
Примечание
1
2
3
4
5
6
1. Мази
1
Мазь, содержащая
анальгин и натрия
цитрат
Состав:
Анальгин 5 г
Натрия цитрата 10 г
Эмульгатора Т-2 14 г
Масла вазелинового
12 г
Вазелина 20 г
Глицерина 3 г
Воды очищенной 36 г
90
В защищенном
от света
месте
2
Мазь димедроловая 5 %
Состав № 1:
Димедрола 5 г
Вазелина 86,5 г
Ланолина безводного

Сусыз ланолин 9,5 г
30
Жарықтан қорғалған жерде
Негіздің осы құрамын егер 5% димедрол жақпа майын жағып бергенде негіз көрсетілмесе қолдану керек. Үстірт әсерге ие.
3
5% Димедрол жақпа майы
Құрамы N 2
Димедрол 5 г
Күнбағыс майы Тазартылған су
Сусыз ланолин 31,6 г-нан
30
Жарықтан қорғалған жерде
Ішке өтетін резорбтивтік әсерге ие.
4
10% Теофиллин жақпа майы
Құрамы:
Теофиллин 10 г
Эмульгатор Т-2 9 г
Вазелин 54 г
Тазартылған су 27 г
Димексид 10 г
1 жыл
Жарықтан қорғалған жерде
5
0,2% Фурациллин жақпа майы
Құрамы:
Фурацилин 0,2 г
Вазелин майы 0,6 г
Вазелин 99,2 г
30
Жарықтан қорғалған жерде
2. Көз жақпа майлары
6
Көз жақпа майларына арналған негіз 100 г
Құрамы:
Сусыз ланолин 10 г
Көз жақпа майларына арналған сортты вазелин 90 г
30
Жарықтан қорғалған жерде
7

9,5 г
30
В защищенном
от света
месте
Данный состав
основы следует
использовать,
если при
выписывании
мази
димедроловой
5 % не указа-
на основа.
Обладает
поверхностным
действием.
3
Мазь димедроловая 5 %
Состав № 2
Димедрола 5 г
Масла подсолнечного
Воды очищенной
Ланолина безводного
по 31,6 г
30
В защищенном
от света
месте
Обладает
проникающим,
резорбтивным
действием.
4
Мазь теофиллиновая
10 %
Состав:
Теофиллина 10 г
Эмульгатора Т-2 9 г
Вазелина 54 г
Воды очищенной 27 г
Димексида 10 г
1 год
В защищенном
от света
месте
5
Мазь фурациллиновая
0,2 %
Состав:
Фурацилина 0,2 г
Масла вазелинового
0,6 г
Вазелина 99,2 г
30
В защищенном
от света
месте
2. Мази глазные
6
Основа для глазных
мазей 100 г
Состав:
Ланолина безводного
10 г
Вазелина сорта для
глазных мазей 90 г
30
В защищенном
от света
месте
7
Мазь пилокарпиновая

1% немесе 2% Пилокарпин жақпа майы
Құрамы:
Пилокарпингидрохлориді 0,1 г
немесе 0,2 г
Көз жақпа майларына арналған негіз 10 г
30
Жарықтан қорғалған жерде, жабылатын шкафта
Асептикалық жағдайда дайындалады
8
0,5% немесе 1% Тиамин жақпа майы
Құрамы:
Тиамин бромидіт 0,05 г немесе 0,1 г
Көз жақпа майларына арналған негіз 10 г
30
Жарықтан қорғалған жерде
Асептикалық жағдайда дайындалады
Көз майына арналған негізді сусыз ланолин мен көз майына арналған вазелин сортын фарфор ыдыста сумен булап қыздыру арқылы балқыту жолымен алады. Балқыған негізді бірнеше қабат дәке арқылы сүзеді, стерильденген құрғақ шыны банкаларға құйып, пергамент қағазымен орап байлайды және жақпа майдың көлеміне қарай ауа стерилизаторында 180оС температурада 30-40 минөт немесе 200оС температурада 15-25 минөт стерильдейді.

1 % или 2 %
Состав:
Пилокарпина
гидрохлорида 0,1 г
или 0,2 г
Основы для глазных
мазей 10 г
30
В защищенном
от света
месте,
в запираю-
щемся шкафу
Готовят
в асепти-
ческих
условиях
8
Мазь тиаминовая 0,5 %
или 1 %
Состав:
Тиамина бромида
0,05 г или 0,1 г
Основы для глазных
мазей 10 г
30
В защищенном
от света
месте
Готовят в
асепти-
ческих
условиях
Основу для глазных мазей получают путем сплавления ланолина
безводного и вазелина сорта для глазных мазей в фарфоровой чашке при
нагревании на водяной бане. Расплавленную основу процеживают через
несколько слоев марли, фасуют в сухие простерилизованные стеклянные
банки, обвязывают пергаментной бумагой и стерилизуют в воздушном
стерилизаторе при температуре 180оС в течение 30-40 минут или при
температуре 200оС в течение 15-25 минут в зависимости от объема мази.

5. Ұнтақтар
NN р/с
Атауы, құрамы
25 оС –тен жоғары емес t жарамды мерзімі тәулікпен
Сақтау шарттары
Зарасыздадыру режимі
Ескерту
1
2
3
4
5
6
1
Қабынуға қарсы және антацидтік әсерлі ұнтақ Алюминий гидроксиді
0,35 г
Магний оксиді 0,40 г
Негізгі висмут нитраты 0,20 г Лактоза (декстрин) 2,05 г
1 жыл
Құрғақ, жарықтан қорғалған жерде
2
Дибазол 0,003 г; 0,005 г; 0,008 г
Қант (глюкоза) 0,2 г
90
Құрғақ, жарықтан қорғалған жерде
Асептикалық жағдайда дайындалады
Балаларға арналған
3
Димедрол 0,005 г
Қант (глюкоза) 0,2 г
90
Құрғақ, жарықтан қорғалған жерде
Асептикалық жағдайда дайындалады
Балаларға арналған
4
Димедрол 0,005 г

5. Порошки
№№
п/п
Наименование,
состав
Срок
годности в
сутках при
t не выше
250С
Условия
хранения
Режим
стерили-
зации
Примечание
1
2
3
4
5
6
1
Порошки противовос-
палительного и
антацидного действия
Алюминия гидроксида
0,35 г
Магния оксида 0,40 г
Висмута нитрата
основного 0,20 г
Лактозы (декстрина)
2,05 г
1 год
В сухом,
защищенном
от света
месте
2
Дибазола 0,003 г;
0,005 г; 0,008 г
Сахара (глюкозы)
0,2 г
90
В сухом,
защищенном
от света
месте
Готовят в
асепти-
ческих
условиях
Для детей
3
Димедрола 0,005 г
Сахара (глюкозы)
0,2 г
90
В сухом,
защищенном
от света
месте
Готовят в
асепти-
ческих
условиях
Для детей
4
Димедрола 0,005 г
Кальция глюконата

9. Сыртқа қолданылатын сұйықтықтарды, мұрын тамшыларын, ұнтақтар мен жақпа майларды дайындауға арналған жартылай фабрикаттар
NN р/с
Атауы, құрамы
жарамдылық мерзімі тәулікпен
Сақтау шаралары
Ескертулер
25 оС-ден жоғары емес
3-5 оС
1
2
3
4
5
6
1
1% Димедрол ерітіндісі
20
Жарықтан қорғалған жерде
2
2% Бор қышқылының ерітіндісі
15
30
3
60% Натрий тиосульфаты ерітіндісі
15
4
0,9% Натрий хлориді ерітіндісі
7
15
5
0,8% Ерігіш стрептоцид ерітіндісі
2
10
Жарықтан қорғалған жерде
6
0,02%; 0,05%; 0,1%; 0,2% Этакридин лактаты ерітіндісі
15
7
10% Эфедрин гидрохлориды ерітіндісі
15
Жарықтан қорғалған жерде
8
Мырыш тотығы мен тальк теңдей
30
9
Мырыш тотығы
Тальк
Крахмал теңдей
30
10
Сусыз ланолин
Вазелин теңдей
Құрамы:
Сусыз ланолин 168 г
Вазелин 240 г Тазартылған су 72 мл
15
Жарықтан қорғалған жерде
11
Сулы ланолин
Құрамы:
Сусыз ланолин 70 г Тазартылған су 30 г
15
Жарықтан қорғалған жерде
12
Сусыз ланолин
Күнбағыс майы Тазартылған су теңдей
5
Жарықтан қорғалған жерде
10. Гомеопатикалық түйіршіктер және сулы-спирттік қоспалар (потенциялар)
NN р/с
Атауы, құрамы
жарамдылық мерзімі тәулікпен
Сақтау шаралары
Ескертулер
25 оС-ден жоғары емес
3-5 оС
1
2
3
4
5
6
1
Гомеопатикалық түйіршіктер
2 жыл
Құрғақ, жарықтан қорғалған жерде
2
Аралық гомеопатиялық сулы-спиртті қоспасы (потенциялар)
6 ай
Жарықтан қорғалған жерде, жақсы тығындалған ыдыста
11. Басқа дәрілік препараттардың жарамды мерзімі
N р/с
Дәрілік препарат
Сақтау мерзімі (тәуліктен аспайтын)
1
Құрамында бензилпенициллин мен глюкоза бар сулы ерітінділер
1
2
Көз тамшылары
2
3
Тұнбалар, қайнатпалар, шырыштар
2
4
Эмульсиялар, суспензиялар
3
5
Инъекциялық ерітінділер мен инфузиялар
2
6
Қалған дәрілік түрлер
10
Дәрілік препараттар мен
медициналық мақсаттағы
бұйымдарды дайындау
ережесіне 5 қосымша
үлгі
Инъекция мен инфузияға арналған ерітінділерді дайындаудың жекелеген сатыларын бақылау нәтижелерін тіркеу журналы
Күні
р/с N (талдаудың да нөмірі осы)
Рецептінің N, медициналық ұйымның атауы
Бастапқы дәрілік зат
Дайындалған ерітіндінің атауы мен көлемі
Ерітіндіні дайындаушының қолы
Сүзу және бөліп құю
атауы
саны
Көлем, мл
Бөтелке саны (сауыттардың)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Кестенің жалғасы
Бөліп құюшының қолы
Механикалық қоспаға алғашқы реттік тексеру жүргізушінің қолы
Зарасыздандыру
Механикалық қоспаға екінші реттік тексеру жүргізушінің қолы
Зарасыздандыруға дейінгі және кейінгі талдаудың N (бөлшек сызық арқылы көрсетіледі)
Бөтелке саны (сауыттар) босатуға түскен дайын өнім
Дайын өнімді босатуға жіберушінің қолы (жауапты тұлға - бөлім меңгерушісі, провизор)
Температура
Уақыт
__ бастап және
___ дейін
Термотест
Зарасыздандыруды жүргізушінің қолы
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Дәрілік препараттар мен
медициналық мақсаттағы
бұйымдарды дайындау
ережесіне 6 қосымша
үлгі
Бастапқы дәрілік заттарды, дайындалған дәрілік препараттарды, қосалқы материалдарды, ыдыстарды стерилдеу режимі журналы
Күні
N р/с
Сериясының N, рецептінің N, бөлімшесі көрсетілген медициналық ұйымның атауы
Атауы
Саны
Зарасыздандыру шарты
Термотест
Зарасыздандыруды жүргізушінің қолы
Зарасыздандырғанға дейін
Зарасыздандырғаннан кейін
Температура
Уақыт (зарасыздандыруды бастаған және аяқтаған уақыты көрсетіледі)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

9. Полуфабрикаты для изготовления наружных жидкостей,
капель для носа, порошков и мазей
п/п
Наименование,
состав
Срок
годности в
сутках при t0
Условия
хранения
Примечание
не выше
250С
3-50С
1
2
3
4
5
6
1
Раствор димедрола 1 %
20
В защищенном от
света месте
2
Раствор кислоты борной
2 %
15
30
3
Раствор натрия
тиосульфата 60 %
15
4
Раствор натрия хлорида
0,9 %
7
15
5
Раствор стрептоцида
растворимого 0,8 %
2
10
В защищенном от
света месте
6
Раствор этакридина
лактата 0,02 %;
0,05 %; 0,1 %; 0,2 %
15
7
Раствор эфедрина
гидрохлорида 10 %
15
В защищенном от
света месте
8
Цинка окиси
Талька поровну
30
9
Цинка окиси
Талька
Крахмала поровну
30
10
Ланолина водного
Вазелина поровну
Состав:
Ланолина безводного
168 г
Вазелина 240 г
Воды очищенной 72 мл
15
В защищенном от
света месте
11
Ланолин водный
Состав:
Ланолина безводного
70 г
Воды очищенной 30 г
15
В защищенном от
света месте
12
Ланолина безводного
Масла подсолнечного
Воды очищенной поровну
5
В защищенном от
света месте
10. Гомеопатические гранулы и водно-спиртовые
разведения (потенции)
п/п
Наименование,
состав
Срок
годности в
сутках при t0
Условия
хранения
Примечание
не выше
250С
3-50С
1
2
3
4
5
6
1
Гранулы
гомеопатические
2 года
В сухом,
защищенном от
света месте
2
Промежуточные водно–
спиртовые
гомеопатические
разведения (потенции)
6 мес
В защищенном от
света месте, в
хорошо укупорен-
ной таре
11. Сроки годности  других лекарственных препаратов
п/п
Лекарственный препарат
Срок годности
не более (суток)
1
Водные растворы, содержащие
бензилпенициллин и глюкозу
1
2
Глазные капли
2
3
Настои, отвары, слизи
2
4
Эмульсии, суспензии
3
5
Инъекционные растворы и инфузии
2
6
Остальные лекарственные препараты
10
Приложение 5
к Правилам изготовления
лекарственных препаратов и изделий
медицинского назначения
форма
Журнал
регистрации результатов контроля отдельных стадий изготовления
растворов для инъекций и инфузий
Дата
№ п/п
(он же
номер
анализа)
№ ре-
цепта,
наиме-
нование
меди-
цинской
органи-
зации
Исходные
ЛС
Наиме-
нование
и объем
изготов-
ленного
раствора
Подпись
изгото-
вившего
раствор
Фильтрование
и фасовка
(розлив)
наи-
мено-
вание
коли-
чес-
тво
объем,
мл
Коли-
чество
бутылок
(флако-
нов)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Под-
пись
расфа-
совав-
шего
Под-
пись
прово-
дившего
пер-
вичный
конт-
роль
на ме-
хани-
ческие
вклю-
чения
Стерилизация
Под-
пись
прово-
див-
шего
вто-
ричный
конт-
роль на
механи-
ческие
вклю-
чения
№ ана-
лизов
до и
после
стери-
лизации
(указы-
вается
через
дробь)
Коли-
чество
бутылок
(фла-
конов)
готовой
продук-
ции,
посту-
пившей
для
отпуска
Под-
пись
допус-
тившего
готовую
продук-
цию к
отпуску
(ответст-
венное
лицо -
заве-
дующий
отделом,
провизор)
Т
е
м
п
е
р
а
т
у
р
а
Время
от __
и
до __
т
е
р
м
о
т
е
с
т
Под-
пись
прово-
див-
шего
стери-
лиза-
цию
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Приложение 6
к Правилам изготовления
лекарственных препаратов и изделий
медицинского назначения
форма
Журнал
регистрации режима стерилизации исходных
лекарственных веществ, изготовленных лекарственных препаратов,
вспомогательных материалов, посуды
Д
а
т
а
п/п
№ серии,
№ рецепта,
наиме-
нование
меди-
цинской
органи-
зации
с назва-
нием от-
деления
Наи-
ме-
нова-
ние
Количество
Условия
стерилизации
Т
е
р
м
о
т
е
с
т
Подпись
проводив-
шего
стери-
лизацию
до
сте-
рили-
зации
после
стери-
лизации
тем-
пера-
тура
время
(указы-
вается
время
начала
и окон-
чания
стери-
лизации)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10