Фармакологиялық және дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы клиникалық зерттеу және (немесе) сынау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 19 қарашадағы N 744 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 26 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5924 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 2 сәуірдегі № 142 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.04.2018 № 142 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексінің 74-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Фармакологиялық және дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы клиникалық зерттеу және (немесе) сынау ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін заңнамада белгіленген тәртіппен оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің "Қазақстан Республикасында фармакологиялық және дәрілік заттар клиникалық зерттеулерін және (немесе) сынақтарын жүргізу туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2005 жылғы 14 ақпандағы № 53 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3494 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.А. Біртановқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Ж. Досқалиев
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2009 жылғы 19 қарашадағы
N 744 бұйрығымен
бекітілген
Фармакологиялық және дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы клиникалық зерттеулерден және (немесе) сынақтардан өткізу ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында фармакологиялық және дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы клиникалық зерттеулерден және (немесе) сынақтардан (бұдан әрі - клиникалық зерттеулер) өткізу ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасында зерттеулерге қатысатын адамдар құқықтарының, денсаулығының қауіпсіздігі мен қорғалуын кепілдендіретін, сондай-ақ клиникалық зерттеулер барысында алынатын ақпараттың шүбәсіздігі мен дәлдігін қамтамасыз ету тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил проведения клинических исследований и (или) испытаний фармакологических и лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 ноября 2009 года № 744. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 ноября 2009 года № 5924. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 апреля 2018 года № 142.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 02.04.2018 № 142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 6.
В соответствии со статьей 74 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения",ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения клинических исследований и (или) испытаний фармакологических и лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.
2. Комитету контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 февраля 2005 года № 53 "Об утверждении Инструкции по проведению клинических исследований и (или) испытаний фармакологических и лекарственных средств в Республике Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3494).
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Биртанова Е.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр
Ж. Доскалиев
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 19 ноября 2009 года № 744
Правила
проведения клинических исследований и (или) испытаний
фармакологических и лекарственных средств, изделий
медицинского назначения и медицинской техники
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения клинических исследований и (или) испытаний фармакологических и лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники (далее - клинические исследования) в Республике Казахстан (далее - Правила) определяют порядок проведения клинических исследований в Республике Казахстан, обеспечивающий защиту прав, безопасность и охрану здоровья лиц, участвующих в исследованиях, а также достоверность и точность получаемой в ходе клинического исследования информации.

2. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады.
1) аудит - клиникалық зерттеулердің жүргізілуіне тартылған тараптардың құжаттамасы мен қызметін ұдайы және тәуелсіз тексеру, ол осы қызметтің жүзеге асырылу фактісін растау үшін, сондай-ақ деректерді жинау, өңдеу және ұсыну процедураларының клиникалық зерттеулер хаттамасының, стандарттық операциялық процедуралардың сәйкестілігін бағалау үшін жүргізіледі;
2) биожетімділігі - жылдамдық пен дәреже, белсенді субстанция немесе оның белсенді бөлігі онымен дәрілік түрден сіңіріледі және оның әсері болжанатын жерде қолжетімді болады;
3) биоэквиваленттілігі - бірдей жағдайдағы екі дәрілік заттың салыстырмалы сипаттамасы, бұл бірдей молярлық мөлшерлерде қолданғаннан кейін тиімділігі мен қауіпсіздігіне қатысты олардың фармацевтикалық және биологиялық барабарлығын растайды;
4) зерттеуші брошюрасы - зерттелетін дәрілік препараттың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың клиникаға дейінгі және клиникалық зерттелуі нәтижелерінің реферативті баяндалуы, оның адамда зерттелуі үшін мәні бар;
5) қалпына келтірілген дәрілік зат (генерик) - құрамы мен сапа көрсеткіштері бойынша қауіпсіздігі мен тиімділігі жағынан түпнұсқалық дәрілік затқа толық сай келетін және түпнұсқалық дәрілік затқа қорғау құжаттарының қолданылу мерзімі өткеннен кейін айналымға түскен дәрілік зат;
6) клиникалық зерттеулердің екінші фазасы - тиісті бейінде сыналушыға терапиялық тиімділігі мен қауіпсіздігін анықтау мақсатында сыналатын үлгіні зерттеу;
7) клиникалық зерттеулер тапсырысшысы - клиникалық зерттеуді мәлімдеуші және оның ұйымдастырылуы, бақылануы және/немесе қаржыландырылуы үшін жауап беретін заңды немесе жеке тұлға;
8) жеке тіркеу түрі (әрі қарай - ЖТТ) - клиникалық зерттеу хаттамасында көзделген әр сыналушы бойынша ақпарат енгізуге арналған баспа және электрондық құжат;
9) клиникалық зерттеу инспекциясы - денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника айналымы саласындағы (бұдан әрі - сараптау ұйымы) мамандары мен сарапшыларын, материалдық базаны (үй-жайларды, жабдық пен жарықтандыруды) тарта отырып және клиникалық зерттеу жүргізу мен алынған деректердің сапасын бағалау үшін клиникалық зерттеуге жатқызылған құжаттарды ресми тексеру процедурасы;

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) аудит - систематическая, независимая и документированная проверка документации и деятельности сторон, вовлеченных в проведение клинического исследования, которая проводится для подтверждения факта осуществления этой деятельности, а также для оценки соответствия процедур сбора, обработки и представления данных, требованиям протокола клинического исследования, стандартных операционных процедур;
2) биодоступность - скорость и степень, с которой активная субстанция или ее активная часть всасывается из лекарственной формы и становится доступной в месте ее действия;
3) биоэквивалентность - сравнительная характеристика двух лекарственных средств при одинаковых условиях, которая подтверждает их фармацевтическую и биологическую эквивалентность в отношении эффективности и безопасности после использования в одинаковых молярных дозах;
4) брошюра исследователя - реферативное изложение результатов доклинического и клинического изучения исследуемого лекарственного препарата, изделия медицинского назначения и медицинской техники значимых для его исследования на человеке;
5) воспроизведенное лекарственное средство (генерик) - лекарственное средство, идентичное оригинальному лекарственному средству по составу и показателям качества, безопасности и эффективности и поступившее в обращение после истечения срока действия охранных документов на оригинальное лекарственное средство;
6) вторая фаза клинических исследований - исследование испытуемого образца с целью установления терапевтической эффективности и безопасности у испытуемых соответствующего профиля;
7) заказчик клинических исследований - физическое или юридическое лицо, являющееся заявителем клинического исследования, отвечающее за его организацию, контроль и (или) финансирование;
8) индивидуальная регистрационная форма (далее - ИРФ) - печатный и электронный документ, предназначенный для внесения в него информации по каждому испытуемому, предусмотренный протоколом клинического исследования;
9) инспекция клинического исследования - процедура официальной проверки уполномоченным органом в области здравоохранения (далее - уполномоченный орган) с привлечением специалистов и экспертов государственной экспертной организации в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники (далее - экспертная организация) материальной базы (помещений, оборудования и оснащения) и документов, относящихся к клиническому исследованию, для оценки качества проведения клинического исследования и полученных данных;

10) сыналушыға арналған ақпарат - зерттеудің жалпы мақсаттары, оған қатысу қаупі мен пайдасы, сондай-ақ сыналушының қатысуы қажет болуы мүмкін процедуралар сипатталатын құжат;
11) хабарландырылған келісім - оның барлық ерекшеліктерімен танысқаннан кейін сыналушының клиникалық зерттеуге (сынаққа) қатысуға құжат жүзінде рөсімделген ерікті келісім, оған емделуші қол қояды және мерзімін көрсетеді;
12) биоэквиваленттілікті зерттеу — тестіленетін және референтті препарат арасындағы фармакокинетикалық барабарлықты анықтау мақсатында биожетімділікті салыстырмалы тексеру болып табылатын клиникалық зерттеулердің бір түрі;
13) сыналушы - клиникалық зерттеуге (сынаққа) ерікті түрде қатысатын емделуші немесе дені сау адам;
14) зерттеуші-дәрігер - клиникалық зерттеулерді жүргізу мәселелері бойынша дайындықтан өткен дәрігер, ол медицина ұйымында клиникалық зерттеуді тікелей жүргізеді және оның жүргізілу тәртібі үшін жауап береді. Егер зерттеуді клиникалық база қызметкерлерінің ұжымы жүргізетін болса, клиникалық базаның басшысы зерттеуші болып табылады;
15) зерттелетін дәрілік зат - дайын дәрілік зат немесе плацебо, ол клиникалық зерттеулер кезінде бақылау үшін зерделенеді немесе пайдаланылады;
16) клиникалық база - клиникалық зерттеу жүргізуді жүзеге асыратын сараптау ұйымының ұсынымы негізінде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік орган белгілеген медициналық ұйым;
17) фармакологиялық және дәрілік заттың, медициналық мақсаттағы бұйымның және медицина техникасының клиникалық зерттелуі - сыналушы ретінде адам қатысатын және зерттелетін үлгінің клиникалық фармакологиялық және/немесе фармакодинамикалық әсерлерін анықтау немесе растау және/немесе оған барлық жағымсыз реакцияларды анықтау және/немесе оның сіңірілуін, таралуын, биотрансформациясын зерделеу және қауіпсіздігі мен тиімділігін анықтау мақсатында жүргізілетін зерттеу;
18) этика мәселелері жөніндегі комиссия - тәуелсіз сараптама органы, оның құрамына сыналушылар мен зерттеушілер құқықтарының, қауіпсіздігі мен игілігінің қорғалуын, сондай-ақ клиникалық зерттеу материалдарының этикалық және адамгершілік-құқықтық бағалануын жүзеге асыратын денсаулық сақтау, ғылым саласындағы мамандар, қоғамдық ұйымдардың өкілдері кіреді;
19) келісім-шарттық зерттеу ұйымы - тапсырысшымен жасалған шарт аясында клиникалық зерттеу жүргізумен байланысты оның бір немесе бірнеше функциясын орындайтын жеке немесе заңды тұлға;

10) информация для испытуемого - документ, описывающий общие цели исследования, риск и пользу участия в нем, а также процедуры, в которых потребуется участие испытуемого;
11) информированное согласие - документально оформленное добровольное согласие испытуемого на участие в клиническом исследовании после ознакомления со всеми его особенностями, подписанное и датированное пациентом;
12) исследования биоэквивалентности - один из видов клинических исследований, представляющий собой сравнительное изучение биодоступности с целью установления фармакокинетической эквивалентности между тестируемым и референтным препаратом;
13) испытуемый - пациент или здоровый человек, в добровольном порядке принимающий участие в клиническом исследовании;
14) врач-исследователь - врач, прошедший подготовку по вопросам проведения клинических исследований, который непосредственно проводит и отвечает за порядок проведения клинических исследований в медицинской организации. В случае, если исследование проводится коллективом сотрудников клинической базы, исследователем (ответственным исследователем) является руководитель коллектива;
15) исследуемое лекарственное средство - готовое лекарственное средство или плацебо, которое изучается или используется для контроля во время клинических исследований;
16) клиническая база - медицинская организация, определенная уполномоченным органом, осуществляющая проведение клинических исследований на основании рекомендации экспертной организации;
17) клиническое исследование фармакологического и лекарственного средства, изделий медицинского назначения и медицинской техники - исследование с участием человека в качестве испытуемого, проводимое для выявления или подтверждения клинических, фармакологических и (или) фармакодинамических эффектов исследуемого образца и (или) выявления всех побочных реакций на него, и (или) с целью изучения его всасывания, распределения, биотрансформации и выведения в целях установления его безопасности и эффективности;
18) комиссия по вопросам этики - независимый экспертный орган, в состав которого входят специалисты в области здравоохранения, науки, представители общественных организаций, осуществляющий защиту прав, безопасности и благополучия испытуемых и исследователей, а также этическую и нравственно-правовую оценку материалов клинического исследования;
19) контрактная исследовательская организация - физическое или юридическое лицо, которое в рамках договора с заказчиком выполняет одну или несколько его функций, связанных с проведением клинического исследования;

20) көп орталықты клиникалық зерттеулер - бірыңғай хаттамаға сәйкес фармакологиялық және дәрілік заттың, медициналық мақсаттағы бұйымның және медицина техникасының бірнеше клиникалық базада (бірден астам зерттеушімен) жүзеге асырылатын зерттеулер;
21) халықаралық көп орталықты клиникалық зерттеу - бірыңғай хаттама бойынша екі немесе одан да көп елдерде жүргізілетін көпорталықты клиникалық сынақ;
22) монитор - тапсырыс беруші тағайындайтын адам, ол клиникалық зерттеу хаттамаға сәйкес жүргізілуіне бақылау жасайды;
23) клиникалық зерттеу мониторингі - клиникалық сынақтың барысын және оның өткізілуін, деректердің жиналуын және зерттеулер нәтижелерінің хаттамаға, стандарттық процедураларға, осы Ережеге сәйкес ұсынылуын қамтамасыз етуді бақылау процедурасы;
24) күтпеген жағымсыз әсері - сипаты немесе айқындық дәрежесі зерттеушінің брошюрасында берілген қолда бар ақпаратқа сай келмейтін жағымсыз реакция/құбылыс;
25) клиникалық зерттеу және (немесе) сынақтар үлгісі - клиникалық зерттеулерге пайдаланылатын фармакологиялық және дәрілік зат, медициналық мақсаттағы бұйым және медицина техникасы;
26) шектелген клиникалық сынақтар (қысқартылған бағдарлама бойынша) - науқастардың шектелген санындағы сынақ;
27) клиникалық зерттеу туралы есеп - осы Ереженің талаптарына сәйкес, жазбаша түрде ұсынылған клиникалық зерттеу нәтижелері мен олардың талдаулары;
28) клиникалық зерттеу материалдарын бағалау - клиникаға дейінгі (клиникалық емес) және клиникалық зерттеу материалдарын тексеруі жене қарауы, ол клиникалық зерттеу жүргізу немесе клиникалық зерттеу жүргізуден бас тарту мүмкіндігі туралы ұсыныстарды қою, оның нәтижелерін бекіту мақсатында жүргізіледі;
29) емделуші - медициналық қызметті тұтынатын (тұтынған) заңды тұлға;
30) клиникалық зерттеулердің бірінші фазасы - зерттелетін
фармакологиялық және дәрілік заттың қауіпсіздігін алдын ала бағалау, сондай-ақ сыналушыларда фармакокинетикасы мен фармакодинамикасын зерттеу жолымен мөлшерлеудің алдын ала сызбасын анықтау мақсаттарында жүргізілетін зерттеу;
31) клиникалық зерттеу кезіндегі жағымсыз әсері (бұдан әрі - жағымсыз әсері) - дәрілік препараттың кез келген мөлшерін енгізуге байланысты теріс немесе болжанбаған реакция;
32) жағымсыз құбылысы - оның қолданылуымен себеп-салдарлық байланыстың болуына қарамастан, дәрілік препаратты алған сыналушыда анықталған кез келген қолайсыз клиникалық көрініс;

20) многоцентровые клинические исследования - исследования фармакологического и лекарственного средства, изделий медицинского назначения и медицинской техники которые осуществляются в нескольких клинических базах (более чем одним исследователем) соответственно единому протоколу;
21) международное многоцентровое клиническое исследование - многоцентровое клиническое исследование, проводимое по единому протоколу в двух или более странах;
22) монитор - лицо, назначаемое заказчиком, контролирующее проведение клинического исследования в соответствии с протоколом;
23) мониторинг клинического исследования - процедура контроля за ходом клинического исследования и обеспечения его проведения, сбора данных и представления результатов исследования согласно протоколу, стандартным операционным процедурам, настоящим Правилам;
24) непредвиденное побочное действие - побочная реакция (явление), характер или степень выраженности которой не отвечает существующей информации представленной в брошюре исследователя;
25) образец для клинических исследований - фармакологическое и лекарственное средство, изделие медицинского назначения и медицинская техника, используемое в клинических исследованиях;
26) ограниченные клинические исследования (по сокращенной программе) - исследования на ограниченном количестве испытуемых;
27) отчет о клиническом исследовании - предоставленные в письменной форме результаты клинического исследования и их анализ, в соответствии с требованиями настоящих Правил;
28) оценка материалов клинического исследования - проверка и рассмотрение экспертной организацией материалов доклинического (неклинического) исследования и клинического исследования испытуемых образцов с целью вынесения рекомендации о возможности или отказе в проведении клинического исследования, утверждения его результатов;
29) пациент - физическое лицо, являющееся (являвшееся) потребителем медицинских услуг;
30) первая фаза клинических исследований - исследование, которое проводится с целью предварительной оценки безопасности испытуемого образца, а также определение предварительной схемы дозирования путем исследования фармакокинетики и фармакодинамики на испытуемых;
31) побочное действие при клиническом исследовании (далее - побочное действие) - отрицательная или непредвиденная реакция, связанная с введением любой дозы лекарственного препарата;
32) побочное явление - любое неблагоприятное клиническое проявление, обнаруженное у испытуемого, который принимал лекарственный препарат, независимо от наличия причинно-следственной связи с его применением;

33) хаттамаға түзету - тапсырыс беруші мен зерттеуші қол қойған және сараптау ұйымы мен Этика мәселелері жөніндегі комиссия бекіткен немесе мақұлдаған өзгерістерді жазбаша сипаттау немесе клиникалық зерттеу хаттамасының мәтінін формальды түсіндіру;
34) клиникалық зерттеулер хаттамасы (бұдан әрі - хаттама) - клиникалық зерттеудің негізгі міндеттері, әдістемесі, процедуралары, статистикалық қырлары мен ұйымдастырылуы, сондай-ақ зерттелетін дәрілік затқа қатысты бұрын алынған деректер мен сынақтар дәйектемесі;
35) рандомизация - сынаққа қатысушыларды негізгі және бақылаушы топқа кездейсоқ жатқызу процесі, ол жүйелі қателіктерді барынша төмендетуге мүмкіндік береді;
36) зерттеуші резюмесі (curriculum vitae) - зерттеушінің білімін, кәсіби дайындығын және тәжірибесін растайтын құжат;
37) елеулі жағымсыз әсері - сыналатын үлгінің мөлшеріне қарамастан, сыналушылардың өмірі үшін қауіп төндіретін, өлімге, тұрақты немесе айқын еңбекке қабілетсіздікке (мүгедектікке), ауруханаға жатқызуға (ауруханаға жатқызу мерзімінің ұзартылуына), туа біткен аномалияларға (даму кемістіктеріне) әкеп соғатын кез келген клиникалық қолайсыз көріністер;
38) стандартты операциялық процедуралар - белгілі бір функцияларды орындаудың бірыңғайлылығын қамтамасыз ететін егжей-тегжейлі жазбаша нұсқаулықтар;
39) клиникалық зерттеулердің үшінші фазасы - терапиялық тиімділігін, қауіпсіздігін растау және жағымсыз реакцияларды қоса оның қашықтағы әсерлерін анықтау мақсатында жүргізілетін сыналатын үлгіні зерттеу;
40) клиникалық зерттеулердің төртінші фазасы - сыналатын үлгіні зерттеу оны тіркегеннен және рынокқа түскеннен кейін дәрілік заттың терапиялық тиімділігін, оның одан әрі пайдаланылуының стратегиясын анықтау мақсатында, сондай-ақ жағымсыз реакцияларының ауқымы мен жиілігі және сыналатын дәрілік заттың басқа дәрілік заттармен өзара әрекеттестігі туралы қосымша ақпарат алу үшін жүзеге асырылады;
41) клиникалық зерттеу материалдарының этикалық бағалануы - клиникалық зерттеуді жүргізу мүмкіндігі мен одан бас тарту туралы ұсыныстарды шығару мақсатында Этика, этикалық және адамгершілік-құқықтық мәселелер жөніндегі комиссияның клиникалық зерттеу материалдарын қарауы.
3. Клиникалық зерттеулер жүргізілуі кезінде зерттеуші мен тапсырыс беруші Хельсинск декларациясының және осы Ереженің этикалық принциптерін басшылыққа алулары тиіс.
4. Осы Ереже фармакологиялық және дәрілік заттың, медициналық мақсаттағы бұйымның және медицина техникасының клиникалық сынақтарының барлық түрлеріне қолданылады:
1) толық бағдарлама бойынша клиникалық зерттеулер (бірінші - төртінші фазалар);

33) поправка к протоколу - письменное описание изменений или формальное разъяснение текста протокола клинического исследования, подписанное заказчиком и исследователем и согласованное с экспертной организацией и Комиссией по вопросам этики;
34) протокол клинических исследований (далее - протокол) - документ, в котором изложены основные задачи, методология, процедуры, статистические аспекты и организация клинического исследования, а также ранее полученные данные относительно исследуемого образца и обоснования исследования;
35) рандомизация - процесс отнесения участников исследования к основным и контрольным группам случайным образом, позволяющий свести к минимуму систематическую ошибку;
36) резюме исследователя (curriculum vitae) - документ, подтверждающий образование, профессиональную подготовку и опыт исследователя;
37) серьезное побочное действие - любое неблагоприятное клиническое проявление, независимо от дозы исследуемого образца, представляющее угрозу для жизни испытуемых, приводящее к смерти, стойкой или выраженной нетрудоспособности (инвалидности), госпитализации (продления срока госпитализации), врожденным аномалиям (порокам) развития;
38) стандартные операционные процедуры - подробные письменные инструкции, обеспечивающие единообразие выполнения определенных функций;
39) третья фаза клинических исследований - исследование испытуемого образца с целью подтверждения терапевтической эффективности, безопасности и выявление отдаленных эффектов, включая побочные реакции;
40) четвертая фаза клинических исследований - исследование испытуемого образца, которое осуществляется после его регистрации и поступления на рынок, с целью определения терапевтической эффективности, стратегии его дальнейшего использования, а также для получения дополнительной информации о спектре и частоте побочных действий и взаимодействии исследуемого образца с другими лекарственными средствами;
41) этическая оценка материалов клинических исследований - рассмотрение Комиссией по вопросам этики этических и нравственно-правовых аспектов материалов клинических исследований с целью вынесения рекомендации о возможности или отказе в проведении исследования.
3. При проведении клинических исследований исследователь и заказчик должны руководствоваться этическими принципами Хельсинской декларации и настоящими Правилами.
4. Настоящие Правила распространяются на все виды клинических исследований фармакологических и лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники:
1) клинические исследования по полной программе (первая - четвертая фазы);

2) қысқартылған бағдарлама бойынша клиникалық зерттеулер;
3) биожетімділікті/биоэквиваленттілікті зерттеу;
4) көп орталықтық клиникалық зерттеулер;
5) халықаралық көпорталықтық клиникалық зерттеулер.
5. Клиникалық зерттеулер мынадай:
1) уәкілетті органның шешімі бойынша сыналатын үлгілердің қауіпсіздігі мен тиімділігі туралы қосымша мәліметтер алу қажет болған;
2) отандық өндірушілер жаңа түпнұсқалық дәрілік заттар әзірлеген;
3) қолданылуының жаңа көрсетілімдері зерттелген, дәрілік түрі, мөлшерленуі мен қолданылу тәсілі өзгерген;
4) халықаралық көп орталықтық клиникалық зерттеулер шегінде зерттелген (зерттеудің 3 және 4 фазасы) жағдайларда жүргізіледі.
6. Клиникалық зерттеу жүргізу немесе жүргізуден бас тарту туралы шешімді уәкілетті орган клиникалық зерттеулерді жүргізу мүмкіндігі немесе бас тарту туралы қорытындысы негізінде қабылдайды.
7. Тапсырысшы бүкіл клиникалық зерттеу мерзімі ішінде сыналатын зерттелетін үлгі қауіпсіздігі, сондай-ақ клиникалық зерттеу сапасын қамтамасыз ету және бақылау жөніндегі шаралар жүйесінің енгізілуі мен олардың сақталуы үшін құжат жүзінде рәсімделген стандартты операциялық процедураларды басшылыққа ала отырып, жауап береді.
8. Тапсырысшы келісім-шарттық ұйымға клиникалық зерттеуді өткізумен байланысты функцияларды толықтай немесе ішінара бере алады. Бұл орайда зерттеу барысында алынған деректердің сапасы мен толықтығы үшін тапсырысшы жауап береді.
2. Клиникалық зерттеулерді өткізу туралы шешімді қабылдау тәртібі
9. Клиникалық зерттеу жүргізу үшін клиникалық зерттеуге тапсырыс беруші осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес сараптама ұйымына өтініш береді, оған:
1) тапсырыс беруші куәландырған зерттелетін үлгінің шығу тегі сертификатының көшірмесі;
2) дайындалу технологиясы (өндірілуі) туралы мәліметтер және дәрілік заттың өндірісі мен сапасын бақылау жүзеге асырылатын құжаттама;
3) Осы Ереженің 5-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, Фармакопея орталығының зерттелетін үлгінің сапасы туралы қорытындысы;
4) Осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес тапсырыс берушінің уәкілетті өкілі мен зерттеуші қол қойған, сынақ түрі мен фазасына сәйкес әзірленетін клиникалық сынақтың хаттамасы;
5) осы Ережеге 3-қосымшаға және дәрілік затты, медициналық мақсаттағы бұйымды медицинада қолдану жөнінде маманға арналған нұсқаулыққа сәйкес зерттелетін үлгіні әзірлеу сатысын ескере отырып жасалған зерттеуші брошюрасы;

2) клинические исследования по сокращенной программе;
3) исследование биодоступности/биоэквивалентности;
4) многоцентровые клинические исследования;
5) международные многоцентровые клинические исследования.
5. Клинические исследования проводятся в следующих случаях:
1) по решению уполномоченного органа при необходимости получения дополнительных сведений о безопасности и эффективности испытуемых образцов;
2) разработки новых оригинальных лекарственных средств отечественными производителями;
3) исследования новых показаний к применению, изменения лекарственной формы, дозирования и способа применения;
4) исследования в рамках международных многоцентровых клинических исследований (3 и 4 фазы исследований).
6. Решение о проведении или отказе в проведении клинического исследования принимает уполномоченный орган на основании рекомендации экспертной организации о возможности или отказе в проведении клинических исследований.
7. Заказчик в течение всего клинического исследования отвечает за безопасность исследуемого образца, а также внедрение системы мер по обеспечению и контролю качества клинического исследования и их соблюдение, руководствуясь документально оформленными стандартными операционными процедурами.
8. Заказчик по договору может полностью или частично передать функции, связанные с проведением клинического исследования контрактной исследовательской организации. При этом за качество и полноту полученных в ходе исследования данных отвечает заказчик.
2. Порядок принятия решения о проведении клинических
исследований
9. Для проведения клинического исследования заказчик клинических исследований подает в экспертную организацию заявку на проведение клинических исследований по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, к которой прилагаются:
1) копия сертификата происхождения исследуемого образца, заверенная заказчиком;
2) сведения о технологии изготовления (производства) и документация, по которой осуществлялся контроль производства и качества;
3) заключение Фармакопейного центра экспертной организации о качестве исследуемого образца, кроме случаев, указанных в подпункте 4) пункта 5 настоящих Правил;
4) протокол клинического исследования, который разрабатывается в соответствии с видом и фазой исследования, подписанный уполномоченным представителем заказчика и исследователем, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
5) брошюра исследователя, составленная с учетом стадии разработки исследуемого образца, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и инструкции по медицинскому применению лекарственного средства, изделия медицинского назначения;

6) клиникалық зерттеу туралы сыналушыға арналған ақпарат;
7) сыналушының ақпараттандырылған келісімі;
8) дербес тіркеу деректері;
9) зерттеушінің осы сәттегі резюмесі (curriculum vitae) және/немесе оның біліктілігін растайтын басқа да материалдар қоса беріледі.
10. Тапсырыс беруші ұсынған материалдарды бағалау көлемінің толықтығы және дұрыс рәсімделу тұрғысынан ұсынылған материалдардың белгіленген талаптарға сәйкестігін анықтау үшін, сондай-ақ клиникалық сынақтың хаттамаға сәйкес отыз күнтізбелік күн ішінде жүргізілуінің қажеттілігіне (дұрыстығына) қатысты шешім қабылдау үшін қажет.
11. Клиникалық зерттеу материалдарын бағалау жүргізу тапсырыс беруші мен сараптаушы ұйымы арасындағы шарт жағдайларында жүргізіледі.
12. Клиникалық зерттеуге қатысты қосымша деректер алу қажеттігі туындаған жағдайда сараптау ұйымы тапсырыс берушіден қосымша материалдарды сұрата алады. Оларды дайындау үшін қажетті уақыт клиникалық зерттеу материалдарын қарастыру кезеңіне кірмейді.
Егер тапсырыс беруші тоқсан күнтізбелік күн ішінде сұрау салынған қосымша материалдарды немесе оларды дайындау үшін қажетті мерзімдер дәйектелген хатты ұсынбайтын болса, онда клиникалық сынақ материалдары қаралудан алынып тасталады.
Қабылданған шешім туралы сараптау ұйымы тапсырыс берушіге жазбаша хабарлайды.
13. Оң қорытынды болған жағдайда сараптау ұйымы клиникалық зерттеулер материалдарының этикалық бағалауын жүргізуге өтінішті Этика мәселелері жөніндегі комиссияға ұсыну, сондай-ақ емделушілердің өмірі мен денсаулығының сақтандырылуы туралы құжатты ресімдеу мүмкіндігі туралы тапсырыс берушіге жазбаша хабарлайды.
14. Сараптау ұйымы клиникалық зерттеулер материалдарын этикалық сараптау нәтижелері бойынша Этика мәселелері жөніндегі комиссияның қорытындысын ескере отырып, уәкілетті орган бекіткен клиникалық зерттеулер өткізу жөніндегі белгіленген талаптарға сәйкес келетін медициналық ұйым базасында клиникалық зерттеу жүргізу мүмкіндігі немесе бас тарту туралы ұсыным береді.
Ұсыныс:
1) Осы Ереженің 5-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, сараптау ұйымының оң шешімі;
2) клиникалық зерттеулер хаттамасы мен ұсынылған материалдарды бағалаудың оң қорытындылары;
3) Этика мәселелері жөніндегі комиссияның клиникалық зерттеулер бағдарламасының этикалық және адамгершілік-құқықтық қырларын оң бағалауы;
4) сыналушылардың өмірі мен денсаулығының сақтандырылуын заңда көзделген тәртіпте растайтын құжаттар болған жағдайларда беріледі. Халықаралық көпорталықтық клиникалық зерттеу жүргізілу кезіндегі сақтандыру Шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасы бекіткен Қазақстан Республикасының заңдарымен немесе халықаралық шарттармен айқындалады.

6) информация для испытуемого о клиническом исследовании;
7) информированное согласие испытуемого;
8) индивидуальные регистрационные сведения;
9) резюме исследователя (curriculum vitae) на настоящий момент и/или другие материалы, подтверждающие его квалификацию.
10. Оценка представленных заказчиком материалов проводится на предмет определения соответствия предоставленных материалов установленным требованиям с точки зрения полноты по объему и правильности оформления, а также для принятия решения относительно необходимости (целесообразности) проведения клинического исследования соответственно протоколу, в течение тридцати календарных дней.
11. Оценка материалов клинического исследования проводится на договорной основе между заказчиком и экспертной организацией.
12. В случае возникновения необходимости в получении дополнительных данных относительно клинического исследования экспертная организация может запросить у заказчика дополнительные материалы. Время, необходимое для их подготовки, не входит в период рассмотрения материалов клинического исследования.
Если заказчик на протяжении девяноста календарных дней не предоставляет запрошенных дополнительных материалов или письма с обоснованием иных сроков, необходимых для их подготовки, то материалы клинического исследования снимаются с рассмотрения.
О принятом решении экспертная организация письменно сообщает заказчику.
13. В случае положительного заключения экспертная организация письменно извещает заказчика о возможности предоставления в Комиссию по вопросам этики заявки на проведение этической оценки материалов клинических исследований, а также оформления документов о страховании жизни и здоровья испытуемых.
14. Экспертная организация с учетом заключения Комиссии по вопросам этики по результатам этической экспертизы клинического исследования дает рекомендации о возможности или отказе в проведении клинических исследований на базе медицинской организации, соответствующей установленным требованиям по проведению клинических исследований, утвержденной уполномоченным органом.
Рекомендация выдается в случаях наличия следующих документов:
1) положительного заключения экспертной организации кроме случаев, указанных в подпунктах 4) пункта 5 настоящих Правил;
2) положительной оценки протокола клинического исследования и представленных материалов;
3) положительной оценки этических и нравственно-правовых аспектов программы клинического исследования Комиссией по вопросам этики;
4) документов, подтверждающих страхование жизни и здоровья испытуемых в порядке, предусмотренном законодательством. Условие и порядок страхования при проведении международных многоцентровых клинических исследований определяется законодательством Республики Казахстан или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.

15. Сараптау ұйымының бағалау нәтижелері жөніндегі қорытындысы уәкілетті органға жіберіледі, ол клиникалық зерттеулерді жүргізу немесе одан бас тарту туралы шешім шығарады.
Бағалау нәтижелері бойынша сараптау ұйымының ұсыныстарын алған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде уәкілетті орган қабылданған шешім туралы сараптау ұйымын жазбаша хабардар етеді.
16. Уәкілетті органның клиникалық зерттеулерді жүргізуден бас тартуы жөніндегі шешімі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте шағымдалуы мүмкін.
17. Клиникалық зерттеулер тапсырыс беруші және клиникалық базалар арасындағы келісім-шарт жағдайларында жүргізіледі.
18. Клиникалық зерттеулерді жүргізу туралы шарт:
1) клиникалық зерттеулердің мерзімдері мен көлемдерін;
2) клиникалық зерттеулер бағдарламасының жалпы құнын және төлемақы жасау шарттарын;
3) клиникалық зерттеуге қатысушы емделушілердің өмірі мен денсаулығын сақтандыру шарттарын;
4) клиникалық зерттеу жүргізу үшін ұсынылған пайдаланылмаған үлгілер мен материалдық қаражаттарды қайтару шарттарын қамтуға тиіс.
3. Клиникалық зерттеулерді өткізу тәртібі
19. Клиникалық зерттеуді жүргізу барысында хаттамаға толықтырулар немесе түзетулер енгізілуі мүмкін.
Бекітілген хаттамаға толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін
тапсырысшы сараптау ұйымына жазбаша түрдегі өтінішті және себептерін
түсіндіре отырып, ұсынылатын толықтырулар мен түзетулерді Этика
мәселелері жөніндегі комиссия оларды мақұлдағаннан кейін береді. Хаттамаға толықтырулар мен түзетулерді енгізу хаттамаға қосымша түрінде ресімделеді, оған тапсырысшының өкілі мен зерттеуші қол қояды.
20. Сыналушылардың өмірі мен денсаулығына төнген қауіпті жою қажет болған жағдайда, тапсырыс берушінің келісімінсіз және түзетулерді сараптау ұйымының алдын ала қарауынсыз және құжат жүзінде бекітуінсіз және оны Этика мәселелері жөніндегі кеңестің мақұлдауынсыз хаттамадан ауытқуларға жол беріледі.
21. Хаттамадан кез келген ауытқу себептері көрсетіле отырып, тіркелуге тиіс.
22. Клиникалық зерттеулердің жүргізілуі басталғанға дейін тапсырыс беруші клиникалық зерттеуге тартылған барлық тараптардан сынаққа қатысатын барлық клиникалық базаларға, тапсырыс беруші тарапынан олардың мониторингі мен аудиторлық тексерістері үшін алғашқы деректерге/құжаттар мен есептерге, сондай-ақ клиникалық зерттеулер инспекцияларына жазбаша қол жеткізу келісімін алады.
23. Клиникалық зерттеу басталғаны туралы тапсырысшы уәкілетті орган мен сараптау ұйымын жазбаша хабардар етеді.
24. Клиникалық зерттеулер жүргізу үшін тапсырыс беруші қажетті материалдар мен клиникалық зерттеу үлгілерін клиникалық базаға ұсынады. Үлгілердің мөлшері мен серия нөмірі көрсетіле отырып қабылдау/беру актісі бойынша табыс етіледі.

15. Рекомендация экспертной организации по результатам оценки направляется в уполномоченный орган, который выносит решение о проведении или об отказе в проведении клинических исследований.
О принятом решении уполномоченный орган письменно сообщает заказчику в течение десяти календарных дней со дня получения рекомендации экспертной организации по результатам оценки.
16. Решение уполномоченного органа об отказе в проведении клинических исследований может быть обжаловано в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
17. Клинические исследования проводятся на договорных условиях между заказчиком и клиническими базами.
18. Договор о проведении клинических исследований должен содержать:
1) сроки и объемы клинических исследований;
2) общую стоимость программы клинических исследований и условия оплаты;
3) условия страхования здоровья пациентов, участвующих в клинических исследованиях;
4) условия возврата неиспользованных образцов представленных для клинического исследования и материальных средств.
3. Порядок проведения клинического исследования
19. В ходе проведения клинического исследования в протокол могут вноситься дополнения или поправки.
Для внесения дополнений или поправок к протоколу заказчик подает в письменной форме в экспертную организацию заявление и предлагаемые дополнения или поправки с объяснением причин, после одобрения их Комиссией по вопросам этики. Внесение дополнений или поправок к протоколу оформляется в виде приложения к протоколу, который подписывается представителем заказчика и исследователем.
20. Допускаются отклонения от протокола без согласия заказчика и без предварительного рассмотрения и документально оформленной поправки экспертной организацией и одобрения ее Комиссией по вопросам этики, в случае, когда необходимо устранить опасность для жизни и здоровья испытуемых.
21. Любое отклонение от протокола должно регистрироваться с указанием причин.
22. До начала проведения клинических исследований заказчик получает письменное согласие всех вовлеченных в клиническое исследование сторон на предоставление прямого их доступа во все участвующие в исследовании клинические базы, ко всем первичным данным/документам и отчетам для их мониторинга и аудиторских проверок со стороны заказчика, а также инспекций клинических исследований.
23. О начале клинических исследований заказчик письменно извещает уполномоченный орган и экспертную организацию.
24. Для проведения клинического исследования заказчик предоставляет необходимые материалы и образцы для клинических исследований клинической базе. Образцы передаются по акту приема/передачи с указанием количества и номера серии.

25. Тапсырыс беруші клиникалық зерттеуді жүргізу кезінде:
1) зерттелетін үлгіні зерттеушіге уақтылы жеткізілуін қамтамасыз етеді;
2) зерттелетін үлгінің жеткізілуін, қабылдануын, қайтарылуын және жойылу процедураларын құжат жүзінде ресімдейді;
3) зерттелетін үлгінің жойылу және тиісті актілерді ресімдеу (ақауы бар партиялар қайтарылып алынғанда, зерттелетін үлгінің зерттеу аяқталғаннан кейін немесе жарамдылық мерзімінің өтуіне байланысты кері қайтарылуында) процедурасын әзірлейді;
4) сынақтың бүкіл он бойында зерттелетін үлгінің тұрақтылығын қамтамасыз ететін шараларды қолданады.
26. Клиникалық базаның басшысы осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес зерттелетін үлгіні есепке алу журналын жүргізетін, сондай-ақ пайдаланылмаған үлгіні тапсырыс берушіге қайтаруды немесе заңнамасында керсетілген тәртіпте жоюды жүзеге асыратын жауапты адамды тағайындайды.
27. Зерттелетін үлгі тапсырыс берушінің нұсқаулықтарына сәйкес сақталуға тиіс.
28. Зерттелетін үлгінің қаптамасы тасымалдау және сақтау кезінде оны ластанудан немесе бүлінуден қорғауға тиіс.
29. Тапсырыс беруші көпорталықтық сынақтардың жүргізілуі кезінде мынадай ережелердің сақталуын қамтамасыз етуі қажет:
1) клиникалық сынақты барлық зерттеушілер тапсырыс берушімен және сараптау ұйымымен келісілген бірыңғай хаттамамен жүргізеді;
2) ЖТТ форматы оған көпорталықтық сынақтардың барлық клиникалық базаларында қажетті деректерді енгізуге мүмкіндік береді;
3) зерттеушілер міндеттері зерттеу басталғанға дейін құжат жүзінде ресімделеді;
4) барлық зерттеушілер клиникалық және зертханалық бағалаудың хаттамаларын, бірыңғай стандарттарын сақтау жөнінде, сондай-ақ сыналушылардың жеке тіркеу түрлерін толтыру туралы нұсқаулықтар алады.
30. Зерттеуші мен тапсырыс беруші клиникалық - зерттеу барысында клиникалық сынақтар ресми тоқтатылғаннан кейін кемінде он бес жыл сақталатын құжаттарды жинақтайды. Клиникалық база мен тапсырысшыда сақталуы тиіс негізгі құжаттардың тізбесі осы Ережеге 5-қосымшада қарастырылған.
31. Зерттеуші-дәрігер клиникалық зерттеу барысында жағымсыз реакциялары мониторингін жүргізу Ережесіне сәйкес сараптау ұйымын, Этика мәселелері жөніндегі комиссия мен тапсырыс берушіні клиникалық зерттеудің жүргізілуі кезінде туындайтын елеулі және/немесе болжанбаған жағымсыз реакциялар мен құбылыстардың барлық реттері туралы хабардар етіп отыруы керек. Зерттеуші-дөрігер бекітілген түрде зерттеу кезінде клиникалық зерттеулерді жүргізген кездегі күдікті елеулі жанама әсерлер/құбылыстар (ЖӘ/ЖҚ) туралы карта-хабарламаны ұсынуы тиіс. Егер сыналатын үлгі бірнеше клиникалық базада зерттелетін болса, онда тапсырыс беруші басқа зерттеушілерді елеулі және/немесе болжанбаған жанама реакциялардың немесе құбылыстардың барлық оқиғалары туралы хабардар етеді.

25. Заказчик во время проведения клинических исследований:
1) обеспечивает своевременную поставку исследуемого образца исследователю;
2) документально оформляет процедуры доставки, приемки, выдачи, возврата и уничтожения исследуемого образца;
3) отрабатывает процедуру изъятия исследуемого образца и оформления соответствующих актов (при отзыве бракованных партий, возвращении образца после окончания исследований или по истечении срока годности);
4) принимает меры, обеспечивающие стабильность исследуемого образца на протяжении всего исследования.
26. Руководитель клинической базы назначает ответственное лицо, которое ведет журнал учета исследуемых образцов по форме согласно приложению 4 настоящих Правил, а также осуществляет возврат заказчику или уничтожение неиспользованных образцов.
27. Исследуемый образец должен храниться в соответствии с инструкциями заказчика.
28. Упаковка исследуемого образца должна предохранять его от загрязнения или порчи при транспортировке и хранении.
29. При проведении многоцентровых исследований заказчиком должно быть обеспечено соблюдение следующих положений:
1) все исследователи проводят клинические исследования в соответствии с единым протоколом, согласованным с заказчиком и экспертной организацией;
2) формат ИРФ позволяет внести в нее необходимые данные во всех клинических базах многоцентровых исследований;
3) обязанности исследователей документально оформляются до начала исследования;
4) все исследователи получают инструкции по соблюдению протокола, единых стандартов оценки клинических и лабораторных данных, а также по заполнению индивидуальных регистрационных форм испытуемых.
30. В ходе клинического исследования исследователь и заказчик комплектуют документы, которые хранятся не менее пятнадцати лет после официального прекращения клинических исследований. Перечень основных документов клинического исследования, которые должны храниться на клинической базе и у заказчика предусмотрен приложением 5 к настоящим Правилам.
31. В ходе клинического исследования врач-исследователь информирует о всех случаях серьезных и (или) непредвиденных побочных действиях, которые возникают во время проведения клинического исследования экспертную организацию, Комиссию по вопросам этики и заказчика. Во время исследований врач-исследователь должен предоставлять карту-сообщение о подозреваемых побочных действиях (явлениях) (ПД/ПЯ) испытуемых образцов при проведении клинического исследования. Если исследуемый образец исследуется в нескольких клинических базах, то заказчик информирует обо всех случаях серьезных и (или) непредвиденных побочных действий или явлений других исследователей.

32. Клиникалық зерттеу кезінде сыналушының денсаулығына немесе өміріне қатер төнген жағдайда, сыналатын үлгі тиімділігінің жеткіліксіздігінде немесе оның болмауында зерттеуші клиникалық зерттеу немесе оның жекелеген кезеңдерін тоқтатуға міндетті. Зерттеуші себептерді егжей-тегжейлі түсіндіре отырып, тапсырыс беруші мен сараптау ұйымын клиникалық зерттеудің тоқтатылуы туралы жазбаша хабардар етеді.
33. Клиникалық зерттеу немесе оның жекелеген кезеңдерін тоқтату туралы хабарлама негізінде сараптау ұйымы клиникалық зерттеу барысының талдамасы мен бағалауын жүргізеді және клиникалық зерттеудің немесе оның жекелеген кезеңдерінің тоқтатылуы немесе жалғастырылуы туралы ұсыныстар шығарады.
Клиникалық зерттеудің, немесе оның жекелеген кезеңдерінің тоқтатылуы туралы ұсыныс шығарған жағдайда сараптау ұйымы оны уәкілетті органға шешім шығару үшін береді. Сараптау ұйымы сыналушының өмірі мен денсаулығына қауіптің туындау себебін анықтау үшін сыналатын үлгі сапасының нормативтік құжаттамаға сәйкестігіне қайта сараптама жүргізеді.
34. Тапсырыс беруші клиникалық зерттеуді тоқтатқан немесе тоқтата тұрған жағдайда, ол сараптау ұйымына себептерін көрсете отырып, жазбаша хабардар етуге міндетті.
35. Сыналушының зерттеуге қатысу мерзімі ішінде және ол аяқталғаннан кейін зерттеуші және/немесе клиникалық база зерттеу барысында кез келген жағымсыз әсерлер анықталған жағдайда оған қажетті медициналық көмек көрсетілуін қамтамасыз етуі керек.
36. Немесе тоқтатыла тұрған жағдайда зерттеуші бұл туралы сыналушыларға шұғыл түрде хабарлап, оларға тиісті емдеуді және одан әрі қадағалауды қамтамасыз етуі қажет.
37. Зерттеуші хаттама, стандартты операциялық процедуралар және осы Ереже талаптарын бұзған жағдайда, тапсырыс беруші анықталған бұзылушылықтарды жоюға бағытталған шараларды қолданады және дереу сараптау ұйымына хабарлайды. Келісім-шарт, клиникалық зерттеу хаттамасы бұзылған жағдайда тапсырыс беруші зерттеушіні клиникалық зерттеуге қатысудан алып тастай алады.
38. Клиникалық зерттеулер кезінде тапсырыс беруші клиникалық зерттеулер жүргізудің сапа кепілдіктерін бақылау мен қамтамасыз ету, зерттеуге қатысатын тараптардың құжаттамасы мен қызметін ұдайы және тәуелсіз тексеру мақсатында клиникалық зерттеулер аудитін тағайындай алады.
39. Клиникалық зерттеулер аяқталғаннан кейін тапсырыс беруші ол туралы уәкілетті орган мен сараптау ұйымы жазбаша түрде хабардар етеді.
40. Жүргізілген клиникалық зерттеу нәтижелері бойынша, зерттеудің аяқталған-аяқталмағанына немесе мерзімінен бұрын тоқтатылғанына қарамастан, зерттеуші тапсырыс берушімен бірге осы Ережеге 6-қосымшаға сәйкес клиникалық зерттеу басшысы мен тапсырыс берушінің қолы қойылған клиникалық зерттеу туралы есеп әзірлейді.

32. В случае возникновения угрозы здоровью или жизни испытуемого во время клинического исследования, при недостаточной эффективности испытуемого образца или ее отсутствии исследователь должен остановить клиническое исследование или отдельные его этапы. О прекращении клинического исследования исследователь письменно извещает заказчика и экспертную организацию с подробным объяснением причин.
33. На основании извещения о прекращении клинического исследования или отдельных его этапов экспертная организация проводит анализ и оценку хода клинического исследования и выносит рекомендацию о прекращении или продолжении клинического исследования или отдельных его этапов.
В случае вынесения рекомендации о прекращении клинического исследования или отдельных его этапов экспертная организация передает ее в уполномоченный орган для принятия решения. Для установления причин возникновения угрозы жизни и здоровью испытуемого экспертная организация проводит повторную экспертизу качества испытуемого образца на соответствие нормативной документации.
34. В случае прекращения или приостановления клинического исследования заказчиком должно быть предоставлено письменное извещение исследователей в экспертную организацию с указанием причин.
35. В течение и после окончания участия испытуемого в исследовании исследователь и клиническая база должны обеспечить оказание ему необходимой медицинской помощи в случае любых выявленных в ходе испытания побочных действий.
36. В случае досрочного прекращения или приостановления исследования по любой причине исследователь должен незамедлительно сообщить об этом испытуемому, обеспечить ему соответствующее лечение и последующее наблюдение.
37. В случае нарушения требований протокола, стандартных операционных процедур и настоящих Правил исследователем, заказчик принимает меры, направленные на устранение выявленных нарушений и немедленно сообщает в экспертную организацию. В случае нарушения договора, протокола клинических исследований заказчик отстраняет исследователя от участия в клиническом исследовании.
38. Заказчик во время клинических исследований может назначить аудит клинических исследований с целью контроля и обеспечения гарантии качества проведения клинических исследований, систематической и независимой проверки документации и деятельности сторон, участвующих в исследовании.
39. По окончании клинических исследований заказчик письменно извещает об этом уполномоченный орган и экспертную организацию.
40. По результатам проведенного клинического исследования, вне зависимости, было ли исследование закончено или досрочно прекращено, исследователем совместно с заказчиком составляется отчет о клиническом исследовании за подписью руководителя клинического исследования и заказчика, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.

41. Клиникалық зерттеу инспекциясын клиникалық зерттеулерді ұйымдастыру мен жүргізу мәселелерінде тәжірибесі бар уәкілетті органның мамандары, сондай-ақ зерттеу субъектілеріне тәуелді емес және зерттеулерге қатыспайтын сараптау ұйымының мамандарын тарта отырып жүзеге асырады.
42. Клиникалық зерттеу инспекциясы әзірленген стандартты операциялық процедураларға сәйкес, жоспарлы немесе қажеттілікке қарай жүргізіледі.
43. Клиникалық зерттеу инспекциясы клиникалық базаны немесе тапсырыс берушіні жазбаша хабардар еткеннен кейін он төрт күнтізбелік күн өткен соң ғана жүргізіледі.
44. Клиникалық зерттеу инспекциясының нәтижелері бойынша акт жасалып, оған комиссия мүшелері, тексеруші мен тапсырыс беруші қол қояды.
45. Инспекция кезінде кемшіліктер анықталған жағдайда зерттеуші және/немесе тапсырыс беруші оларды отыз күнтізбелік күн ішінде жоюға және қолданылған шаралар туралы уәкілетті орган мен сараптау ұйымын хабардар етуге тиіс.
46. Клиникалық зерттеу хаттамасынан елеулі ауытқулар анықталған жағдайда сараптау ұйымы:
1) клиникалық зерттеуді тоқтату туралы ұсыным шығарады және оны уәкілетті органға береді;
2) клиникалық зерттеу нәтижелерін бекітпейді.
47. Уәкілетті орган қажет болған жағдайда зерттелетін үлгіні сапа талдануының қайта жүргізілуі, сондай-ақ басқа сараптамалар жүргізу_үшін қажет мөлшерде алып қояды.
48. Уәкілетті орган инспекция деректерінің немесе сараптау ұйымы ұсынымдары негізінде клиникалық зерттеудің тоқтатылуы туралы шешім қабылдайды, бұл туралы тапсырыс беруші мен клиникалық базаны жазбаша хабардар етеді.
4. Сыналушыға ақпараттарды беру тәртібі және жазбаша ақпараттық келісімді алу
49. Сыналушы зерттеуге:
1) клиникалық зерттеуге арналған үлгі мен оның клиникалық зерттеуінің мәні туралы;
2) клиникалық зерттеуге арналған үлгі қауіпсіздігі мен тиімділігі, сондай-ақ оның денсаулығы үшін қауіп дәрежесі туралы;
3) клиникалық зерттеуге арналған үлгі әсерінің оның денсаулығы жағдайына болжанбаған әсер етуі туралы;
4) оның денсаулығын сақтандыру шарттары туралы ақпарат алғаннан кейін ғана енгізілуі мүмкін.
50. Сыналушы клиникалық зерттеуге енгізілгенге дейін жоспарланған клиникалық зерттеу туралы ақпарат беріледі оның негізінде сыналушы хабарландандырылған келісімге қол қояды.
51. Сыналушыларға ұсынылатын хабарландырылған келісім мен басқа материалдар сыналушының келісіміне әсер етуге қабілетті маңызды ақпараттың пайда болуына қарай қайта қаралады.

41. Инспекцию клинического исследования осуществляют специалисты уполномоченного органа с привлечением специалистов экспертной организации, имеющих опыт в вопросах организации и проведения клинических исследований, а также не зависящих от субъектов исследования и не участвующие в исследованиях.
42. Инспекция клинического исследования проводится планово и внепланово в соответствии с разработанными стандартными операционными процедурами.
43. Инспекция клинического исследования проводится не ранее, чем через четырнадцать календарных дней после письменного извещения клинической базы или заказчика.
44. По результатам инспекции клинического исследования составляется акт, который подписывается членами комиссии, исследователем и заказчиком.
45. В случае обнаружения недостатков во время инспекции исследователь и (или) заказчик должен в срок до тридцати календарных дней их устранить и информировать о принятых мерах уполномоченный орган и экспертную организацию.
46. В случае выявления отклонений от протокола клинического исследования экспертная организация:
1) выносит рекомендацию о прекращении клинических исследований и передает ее в уполномоченный орган;
2) не утверждает результаты клинического исследования.
47. Для проведения повторного анализа качества уполномоченный орган изымает исследуемые образцы в количестве, необходимом для проведения экспертизы.
48. Уполномоченный орган на основании данных инспекции или рекомендации экспертной организации принимает решение о прекращении клинического исследования, о чем письменно уведомляет заказчика и клиническую базу.
4. Порядок предоставления информации испытуемым и получения
письменного информированного согласия
49. Испытуемый может быть включен в исследование только при получении информации:
1) об образце для клинического исследования и сути клинического исследования;
2) о безопасности и эффективности образца для клинического исследования, а также степени риска для его здоровья;
3) о действиях в случае непредвиденных эффектов влияния образца для клинического исследования на состояние его здоровья;
4) об условиях страхования его здоровья.
50. До включения в клиническое исследование испытуемому предоставляется информация о планируемом клиническом исследовании, на основании которой испытуемым подписывается информированное согласие на добровольное участие в исследовании.
51. Информированное согласие и другие предоставляемые испытуемым материалы пересматриваются по мере появления важной информации, способной повлиять на согласие испытуемого.

52. Сыналушыға арналған ауызша ақпараттың, жазбаша материалдардың мазмұнында сыналушыны өзінің заңды құқықтарынан бас тартуға тікелей мәжбүр ететін немесе осындай пайымдауларға жол беретін тұжырымдар, сондай-ақ зерттеушіні, тапсырыс берушіні немесе оның өкілдерін осындай интерпретацияға мүмкіндік беретін жол берілген жауапсыздық немесе тұжырымдар үшін жауапкершіліктен босататын мәлімдемелер болмауы керек.
53. Зерттеуші сыналушыны сынақтың барлық маңызды қырлары туралы толық дәрежеде хабардар етуі, оның ішінде оны барлық ақпараттық материалдармен таныстыруы қажет.
54. Хабарландырылған келісімді қоса ауызша ақпарат пен жазбаша материалдарда арнайы терминдер болмауы және сыналушыға және егер талап етілетін болса, мүдделі емес тұлғаға түсінікті болуы қажет.
55. Сыналушы сынаққа енгізілгенге дейін ол және түсіндіру әңгімесін жүргізген адам жазбаша хабарландырылған келісімге қол қояды және мерзімін белгілейді.
56. Егер сыналушы оқи алмайтын болса, онда түсіндіру әңгімесінің бүкіл өн бойында мүдделі емес тұлға қатысуы керек, ол сыналушы немесе оның заңды өкілі сынаққа қатысуға келісім бергеннен кейін жазбаша келісімге мерзімін көрсетіп, қолын қояды, сол арқылы осы құжатта немесе басқа материалдарда мазмұндалған ақпарат түсіндірілгені және сынаққа қатысуға хабарландырылған келісім ерікті түрде берілгені расталады.
57. Сыналушымен түсіндіру әңгімесінде, жазбаша хабарландырылған келісімде және сыналушы ұсынған басқа да материалдарда мынадай мәселелер қамтылуға тиіс:
1) сынақтың зерттеушілік сипаты;
2) сынақ міндеттері;
3) зерттелетін препаратпен емдеу және сынақ топтарының біріне кездейсоқ түсу ықтималдығы;
4) инвазивтік тәсілдерді қоса алғанда, сынақ процедуралары;
5) сыналушының міндеттері;
6) эксперименттік сипат алатын сынақ процедуралары;
7) сыналушы үшін қолайсыздықтар, сонымен бірге объективті болжанатын қауіп;
8) объективті күтілетін пайда. Егер сынақта терапиялық мақсаттар көзделмейтін болса, бұл туралы сыналушыға хабарлау керек;
9) сыналушыға тағайындалуы мүмкін дәрі-дәрмектік немесе дәрі-дәрмектік емес емдеудің басқа да түрлері, сондай-ақ олардың ықтимал пайдасы мен қаупі;
10) емдеу барысында денсаулығына нұқсан келген жағдайда сыналушы үміт артатын өтем және/немесе емдеу;
11) егер мұндайлар көзделетін болса, сыналушыға берілетін төлемдер көлемі;
12) оның сынаққа қатысуға байланысты, егер мұндайлар күтілетін болса, сыналушының шығындары;
13) сынаққа қатысу ерікті болып табылады және сыналушы сынаққа қатысудан жазбаша нысанда бас тарта немесе одан кез келген сәтте қандай да бір санкциясыз немесе өз құқықтарына нұқсансыз емдеудің қандай да бір басқа түрлеріне шыға алады;

52. Устная информация, письменные материалы для испытуемого не должны содержать формулировок, прямо вынуждающих испытуемого отказаться от своих законных прав или допускающих подобное толкование, а также не должны содержать заявлений, освобождающих исследователя, заказчика или его представителей от ответственности за допущенную халатность, или формулировок, позволяющих подобную интерпретацию.
53. Исследователь должен в полной мере проинформировать испытуемого обо всех значимых аспектах испытания, в том числе ознакомить его со всеми информационными материалами.
54. Устная информация и письменные материалы об испытании, включая информированное согласие не должны содержать специальных терминов и должны быть понятны испытуемому и, если потребуется, незаинтересованному лицу.
55. До включения испытуемого в испытание он и лицо, проводившее разъяснительную беседу, подписывают и датируют письменное информированное согласие.
56. Если испытуемый не может читать, то в течение всей разъяснительной беседы должно присутствовать незаинтересованное лицо, которое после того как испытуемый или его законный представитель дали согласие на участие в испытании, ставит дату и подпись на письменном согласии, чем подтверждает, что информация, содержащаяся в этом документе и других материалах, разъяснена и что информированное согласие на участие в испытании дано добровольно.
57. В информационном согласии и других предоставляемых материалах, при разъяснительной беседе с испытуемым, должны быть освещены следующие вопросы:
1) исследовательский характер испытания;
2) задачи испытания;
3) лечение исследуемым препаратом и вероятность случайного попадания в одну из групп испытания;
4) процедуры испытания, включая инвазивные методы;
5) обязанности испытуемого;
6) процедуры испытания, носящие экспериментальный характер;
7) неудобства для испытуемого, а также объективно предсказуемый риск;
8) объективно ожидаемая польза. В случае, если испытание не имеет терапевтических целей, необходимо сообщить об этом испытуемому;
9) другие виды медикаментозного или немедикаментозного лечения, которые могут быть назначены испытуемому, а также их потенциальные польза и риск;
10) компенсация и/или лечение, на которые испытуемый может рассчитывать в случае нанесения вреда его здоровью в ходе испытания;
11) размер выплат испытуемому, если таковые предусмотрены;
12) расходы испытуемого, если таковые ожидаются, связанные с его участием в испытании;
13) участие в испытании является добровольным, и испытуемый может отказаться в письменной форме от участия в испытании или выбыть из него в любой момент без каких либо санкций или ущемления своих прав на другие виды лечения;

14) мониторлар, аудиторлар, мемлекеттік орган, сараптау ұйымы, Этика мәселелері жөніндегі комиссия, сыналушының алғашқы медициналық құжаттамасындағы жазбаларға бұл ретте сыналушының құпиялылығын бұзбай тікелей қол жеткізе алады. Жазбаша хабарландырылған келісімге қол қоя отырып, сыналушы немесе оның заңды өкілі осы құжаттамаға қол жеткізуге рұқсат береді;
15) емделушінің жеке басын идентификациялайтын мәліметтер құпияда сақталады және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шектерде ғана ашылуы мүмкін. Зерттеу нәтижелері жарияланған жағдайда сыналушының құпиялылығы сақталатын болады;
16) сыналушы жаңа мәліметтермен уақтылы таныстырылатын болады, олар емделушінің сынаққа қатысуды жалғастыру ниетіне әсер етуі мүмкін;
17) сынақ және сыналушы құқықтары жөнінде қосымша ақпарат алу үшін хабарласуға болатын мамандардың, сондай-ақ сыналушы емдеудің барысында өзінің денсаулығына нұқсан келген жағдайда хабарласа алатын мамандардың тізімі;
18) сыналушының сынаққа қатысуы тоқтатылуы мүмкін ықтимал жағдайлар және/немесе себептер;
19) сыналушының сынаққа қатысуының болжамдалатын ұзақтығы;
20) сынаққа қатысатын сыналушылардың болжамды саны.
58. Сыналушы хабарландырылған келісімнің қол қойылған, мерзімі көрсетілген бір данасын және басқа ақпараттық материалдарын алады. Емделуші немесе оның заңды өкілі мерзімін көрсетіп қол қойған хабарландырылған келісім мен басқа ақпарат материалдарына түзетулердің жаңа редакциясы оған сынақ барысында берілетін болады.
59. Егер сыналушы шұғыл жағдайда болса, және одан сынаққа енгізілгенге дейін келісім алуға мүмкіндік болмаса, ол оның заңды өкілінен, егер бұл ретте соңғысы қатысқан болса алынуға тиіс. Сыналушының алдын ала келісім алу мүмкін болмаса және оның заңды өкілі жоқ болса, сыналушыны сынаққа енгізу үшін сараптау ұйымы бекіткен және Этика мәселелері жөніндегі комиссия мақұлдаған хаттамамен және/немесе басқа құжатпен көзделген шаралар, оның қауіпсіздігінің кепілдіктері және осы Ережелер талаптарының сақталуы қажет. Сыналушы немесе оның заңды өкілі өте қысқа мерзімдердің ішіндегі сынақтар туралы хабардар етеді және олардан сынақтың жалғастырылуына келісім алады.
60. Сыналушы клиникалық зерттеуден олардың жүргізілуінің кез келген сатысында қатысудан бас тарта алады.
5. Клиникалық зерттеудің мониторингін жүргізу тәртібі
61. Тапсырыс беруші клиникалық зерттеу кезінде клиникалық зерттеу барысында бақылау және оның жүргізілуін, деректерді жинау мен зерттеулер нәтижелерін ұсыну мақсатында хаттамаға, клиникалық зерттеу жүргізу нұсқаулығына сәйкес сынақ мониторингін ұйымдастырады. Мониторингі жүргізуші тапсырыс берушінің алдында мерзімдік бақылаулар мен зерттеуге дайындық пен барысы туралы есептер үшін, сондай-ақ алынған деректердің дұрыстығы үшін жауап береді.

14) мониторы, аудиторы, государственный орган, экспертная организация, Комиссия по вопросам этики получат непосредственный доступ к записям в первичной медицинской документации испытуемого не нарушая при этом анонимности испытуемого. Подписывая письменное информированное согласие, испытуемый или его законный представитель дают разрешение на доступ к этой документации;
15) сведения, идентифицирующие личность испытуемого, будут сохраняться в тайне и могут быть раскрыты только в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан. При публикации результатов испытания анонимность испытуемого будет сохранена;
16) испытуемый будет своевременно ознакомлен с новыми сведениями, которые могут повлиять на желание испытуемого продолжить участие в испытании;
17) список лиц, к которым можно обратиться для получения дополнительной информации об испытании и правах испытуемого, а также специалистов, с которыми испытуемый может связаться в случае нанесения вреда его здоровью в ходе испытания;
18) возможные обстоятельства и/или причины, по которым участие испытуемого в испытании может быть прекращено;
19) предполагаемая длительность участия испытуемого в испытании;
20) приблизительное число испытуемых, участвующих в испытании.
58. Испытуемый получает подписанный, датированный экземпляр информированного согласия и другие информационные материалы. Копии датированной и подписанной испытуемым или его законным представителем новой редакции информированного согласия и поправок к другим информационным материалам передаются ему в ходе испытания.
59. Если испытуемый находится в экстренном состоянии и у него невозможно получить согласие до включения в испытание, оно должно быть получено у его законного представителя, если последний при этом присутствует. Когда невозможно получить предварительное согласие испытуемого и отсутствует его законный представитель, для включения испытуемого в испытание должны быть предприняты меры, предусмотренные протоколом и/или другим документом, согласованным экспертной организацией и одобренным Комиссией по вопросам этики для защиты прав и благополучия испытуемого, гарантии его безопасности и соблюдения требований настоящих Правил. Испытуемого или его законного представителя в кратчайшие сроки ставят в известность об испытании и получают от них согласие на продолжение испытания.
60. Испытуемый может отказаться от участия в клинических исследованиях на любой стадии их проведения.
5. Порядок проведения мониторинга клинического исследования
61. Заказчиком во время клинических исследований организуется мониторинг исследования, с целью контроля за ходом клинического исследования и обеспечения его проведения, сбора данных и предоставления результатов исследования согласно протоколу. Монитор отвечает перед заказчиком за периодические проверки и отчеты о подготовке и ходе исследования, а также за достоверность полученных данных.

62. Тапсырыс беруші сынақ мониторингінің тиісті дәрежеде жүргізілуін қамтамасыз етеді және сынақтың мақсаттары мен міндеттеріне, дизайны мен күрделілігіне, сыналушылардың санына және сынақтың түпкі нүктелеріне байланысты мониторингтің көлемін, ерекшелігін анықтайды. Тексеру үшін деректерді таңдау статистикалық тәсілдерге негізделеді.
63. Мониторинг сынақтарға дейін, сынақтар кезінде және олар аяқталғаннан кейін клиникалық базада жүргізіледі.
64. Монитор өз функцияларын тиісті дәрежеде орындау үшін қажет ғылыми және/немесе практикалық медициналық білімі бар адам болуы мүмкін. Монитордың өз біліктілігін растайтын құжаттамасы болуы керек. Монитор мониторингтің жүргізілуі алдында зерттелетін дәрілік заттың, медициналық мақсаттағы бұйымның және медицина техникасының қасиеттерімен, сынақ хаттамасымен, жазбаша хабарландырылған келісіммен және/басқа ұсынылатын сынама материалдармен, тапсырыс берушінің стандартты операциялық процедураларымен, осы Ережемен танысады.
65. Монитор:
1) сынақтың тиісті дәрежеде жүргізілуін және құжат жүзінде ресімделуін қойылған талаптарға сәйкес қадағалауы;
2) мыналарды:
зерттеуші біліктілігінің, тәжірибесі мен мүмкіндіктерінің жүргізілетін клиникалық сынақтарға сәйкестігін;
зертханалар мен жабдықтарды, сондай-ақ клиникалық сынақтарды жүргізетін қызметшілерді қоса алғанда, сынақ мақсаттары үшін бөлінген үй-жайлардың сәйкестігін бақылауы;
3) зерттелетін дәрілік затқа қатысты:
зерттелетін үлгіні сақтаудың шарттары мен мерзімдерінің сақталуын және оның клиникалық сынақтарды жүргізу үшін жеткілікті мөлшерде болуын;
зерттелетін үлгінің сынақ хаттамасында белгіленген іріктеу өлшемдеріне сәйкес мөлшерлерде тек сыналушылар үшін ғана қолданылуын;
зерттелетін үлгіні дұрыс қабылдау, сақтау, есепке алу және қайтару жөніндегі қажетті нұсқаулықтардың берілуін;
зерттелетін дәрілік заттың клиникалық базада алынуы, пайдаланылуы және қайтарылуы құжат жүзінде ресімделуін;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына және тапсырыс берушінің талаптарына сәйкес, клиникалық базадағы зерттелетін үлгінің қалдықтарын жоюдың жүзеге асырылуын қадағалауы;
4) зерттеушінің хаттама мен оған түзетулерді сақтауын;
5) оны сынаққа енгізгенге дейін әр сыналушыдан жазбаша түрде хабарландырылған келісім алынғанына көз жеткізуге;
6) зерттеушінің қолында осы Ережеге сәйкес сынақты тиісті түрде жүргізу үшін қажетті зерттеуші Брошюрасы ағымдағы редакциясының, барлық құжаттардың, зерттелетін үлгінің және шығын материалдарының болуын қадағалауы;
7) зерттеуші мен оның қызметкерлерінің жүргізілетін клиникалық сынақтар туралы барлық қажетті ақпаратты алуын қадағалауы;

62. Заказчик обеспечивает проведение мониторинга испытания должным образом и определяет объем, особенности мониторинга, которые зависят от целей и задач, дизайна и сложности испытания, количества испытуемых и конечных точек испытания. Выбор данных для проверки основывается на статистических методах.
63. Мониторинг проводится на клинической базе до, во время и после окончания испытания.
64. Монитором может быть лицо, обладающее научными и/или практическими медицинскими знаниями, необходимыми для надлежащего выполнения своих функций. Монитору необходимо иметь документальное подтверждение своей квалификации. Перед проведением мониторинга монитор знакомится со свойствами исследуемого лекарственного средства, изделия медицинского назначения и медицинской техники, протоколом испытания, письменным информированным согласием и другими предоставляемыми испытуемому материалами, стандартными операционными процедурами заказчика, настоящими Правилами.
65. Монитору необходимо:
1) в соответствии с требованиями, следить за надлежащим проведением и документальным оформлением испытания;
2) контролировать:
соответствие квалификации, опыта и возможностей исследователя проводимым клиническим испытаниям;
соответствие помещений, отведенных для целей испытания, включая лаборатории и оборудование, а также персонала, проводимым клиническим испытаниям;
3) в отношении исследуемого образца следить за:
соблюдением условий и сроков хранения испытуемых образцов и их наличием в количестве достаточном для проведения клинических испытаний;
использованием исследуемого образца только для испытуемых, соответствующих критериям отбора в дозах, которые определены протоколом испытания;
предоставлением необходимых инструкций по правильному приему, хранению, учету и возврату исследуемого образца;
документальным оформлением получения, использования и возврата исследуемого образца на клинической базе;
осуществлением утилизации остатков исследуемых образцов на клинической базе в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и требованиями заказчика;
4) следить за соблюдением исследователем протокола и поправок к нему;
5) удостовериться в том, что информированное согласие получено в письменной форме у каждого испытуемого до его включения в испытание;
6) следить за наличием у исследователя текущей редакции Брошюры исследователя, всех документов, исследуемых образцов и расходных материалов, необходимых для надлежащего проведения испытания, в соответствии с настоящими Правилами;
7) следить за получением исследователем и его сотрудниками всей необходимой информации о проводимом клиническом испытании;

8) зерттеуші мен оның қызметкерлерінің клиникалық сынаққа байланысты міндеттемелерді хаттаманың немесе тапсырысшы мен зерттеуші арасындағы басқа да жазбаша келісімдердің талаптарына сәйкес орындауын қадағалауы;
9) зерттеуші клиникалық сынаққа тек іріктеу өлшемдеріне сәйкес келетін сыналушыларды енгізгенін қадағалауы;
10) сыналушыларды сынаққа іріктеп алу қарқындары туралы хабарлап отыруға;
11) сынақтың бастапқы және басқа құжаттарындағы деректердің дәлдігін, толықтығын және олардың дер кезінде түсірілуін қадағалауы;
12) зерттеушінің есептерді, хабарламаларды, тапсырыстар мен басқа да құжаттарды дер кезінде беруін қадағалауы, сондай-ақ олардың оқуға ыңғайлы екеніне, мерзімі көрсетілгеніне, сынақты танытатынына және нақты айқын ақпараттан тұратынына көз жеткізуі;
13) сыналушылардың дербес тіркеу үлгілеріндегі жазбаларды онда көрсетілген деректердің толықтығы мен нақтылығы тұрғысында бастапқы және басқа да құжаттармен салыстыруы;
14) мыналарды:
жиналуы сынақ хаттамасында көзделген деректердің сыналушы картасына дұрыс көшірілуін және олардың бастапқы құжаттамаларымен сәйкестігін;
зерттелетін дәрілік зат мөлшерінің және/немесе жүргізілетін емнің кез келген өзгерістері әр сыналушы үшін құжатпен ресімделуін;
жанама рекациялары/құбылыстары, ілеспелі ем мен интеркуррентік аурулардың хаттама талаптарына сәйкес ДТТ-да тіркелуін;
сыналушы ДТТ-ны сыналушының дәрігерге келмей қалуы, тексерулер мен қаралулар туралы деректердің енгізілуін;
сыналушының сынақтардан шығарылу және шығып кетуінің барлық жағдайлары ДТТ-ны тіркелуі мен түсіндірілуін тексеруі;
15) зерттеушіге жеке тіркеу нысанындағы қате, өткізіп алған және түсініксіз жазбалар туралы хабарлауы;
16) қажетті түзетулердің, қосылулар немесе сызып тастаулардың жасалуын, күні көрсетілуін, түсіндірілуін (егер қажет болса) және оны зерттеушінің өзі немесе ол уәкілеттік берген қызметкердің растауын қадағалауы (мұндай уәкілеттердің берілуі құжатталуы қажет);
17) сынақ хаттамасына, уәкілетті органның, сараптау ұйымы, Этика мәселелері жөніндегі комиссия талаптарына, сынақ хаттамасына сәйкес жағымсыз әсерлері туралы есептердің дер кезінде және дұрыс берілуін бақылауы;
18) зерттеушінің сынақ жөнінде қажетті құжаттаманы жүргізуін бақылауы;
19) зерттеушіге халықаралық көпорталықты зерттеуді жүргізген кезде хаттаманың, стандарттық операциялық процедуралардың, осы Ережелер немесе Тиісті клиникалық практика талаптарын көрсетуі;
Еуропалық экономикалық қауымдастығының тиісті клиникалық практикасы ережелерінің бұзылуын көрсетуі, сондай-ақ анықталған бұзылулардың қайталануынан аулақ болу үшін тиісті шаралардың қолға алынуын қамтамасыз етуі;

8) следить за выполнением исследователем и его сотрудниками связанных с клиническим испытанием обязанностей в соответствии с требованиями протокола или другого письменного соглашения между заказчиком и исследователем;
9) следить за включением исследователем в клиническое испытание только тех испытуемых, которые соответствуют критериям отбора;
10) сообщать о темпах набора испытуемых в испытание;
11) следить за точностью, полнотой данных в первичных и других документах испытания и своевременным их занесением;
12) следить за своевременным предоставлением исследователем отчетов, уведомлений, заявок и других документов, а также удостоверяться в том, что они удобочитаемы, датированы, идентифицируют испытание и содержат точную и подробную информацию;
13) сверять записи в индивидуальных регистрационных формах испытуемых с первичными и другими документами на предмет полноты и точности представленных в них данных;
14) проверить:
правильность переноса в карту испытуемого данных, сбор которых предусмотрен протоколом испытания и соответствие их данным первичной документации;
документальное оформление любых изменений дозы исследуемого лекарственного средства и/или проводимой терапии для каждого испытуемого;
регистрацию в ИРФ побочных реакций/явлений, сопутствующего лечения и интеркуррентных заболеваний в соответствии с требованиями протокола;
занесение в ИРФ испытуемого сведений о пропущенных испытуемым визитах к врачу, обследованиях и осмотрах;
регистрацию и объяснение в ИРФ всех случаев исключения и выбывания испытуемых из испытания;
15) сообщать исследователю об ошибочных, пропущенных и неразборчивых записях в индивидуальной регистрационной форме;
16) следить за тем, чтобы необходимые исправления, добавления или вычеркивания были сделаны, датированы, объяснены (если необходимо) и парафированы самим исследователем или уполномоченным им сотрудником (предоставление таких полномочий необходимо задокументировать);
17) контролировать своевременность и правильность предоставления отчетов о побочных действиях согласно протоколу испытания, требованиям уполномоченного органа, экспертной организации, Комиссии по вопросам этики;
18) контролировать ведение исследователем необходимой документации по испытанию;
19) указывать исследователю на нарушение протокола, стандартных операционных процедур, требований настоящих Правил или Надлежащей клинической практики при проведении международных многоцентровых клинических исследований;

20) осы клиникалық зерттеуді мониторингілеу үшін тапсырыс беруші белгілеген стандартты операциялық процедуралары сақталуы қажет.
66. Клиникалық базаға бару немесе сынақты жүргізу мәселесі жөнінде зерттеушімен немесе оның қызметкерлерімен келісім жүргізу/хат жазысу тапсырыс берушіге жіберілетін жазбаша есеппен ілестіріле жүргізіледі. Есептеу мерзімі, медициналық ұйымның атауы, келісім жүргізу/хат жазысу жүргізілген монитордың, зерттеушінің немесе басқа адамның аты-жөні көрсетіледі. Есеп тексеру объектісінің қысқаша сипаттамасын, алынған нәтижелерді, анықталған кемшіліктер мен бұзушылықтарды, қорытындыларды, қабылданған немесе жоспарланған шараларды және/немесе бұзушылықты жою жөніндегі ұсыныстарды қамтуы тиіс.
67. Есепті қарау фактісі мен мониторинг есебінің нәтижесі бойынша одан кейінгі бақылау нәтижелерін тапсырыс берушінің уәкілетті өкілі ресімдейді.
6. Өткізілген клиникалық зерттеу нәтижелерін бекіту тәртібі
68. Сараптау ұйымы клиникалық зерттеу аяқталғаннан соң және клиникалық зерттеу туралы есеп берілгеннен кейін отыз күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде осы Ереженің талаптарына сәйкестігіне клиникалық зерттеу туралы есептің сараптамасын жүргізеді.
69. Ескертулер болған жағдайда сараптау ұйымы бұл туралы зерттеушіні және/немесе тапсырыс берушіні хабардар етеді.
70. Клиникалық зерттеу материалдарын толықтырып өңдеуді зерттеуші және/немесе тапсырыс беруші тиісті ескертулерге сәйкес отыз күнтізбелік күнге дейінгі мерзімде жүзеге асырады. Материалдардың қайта өңдеуде болу уақыты клиникалық зерттеу туралы есепке бағалау жүргізу мерзіміне кірмейді.
71. Клиникалық зерттеуге қатысты қосымша деректер алу қажеттігі туындаған жағдайда сараптау ұйымы зерттеушіден және/немесе тапсырыс берушіден қосымша материалдарды сұрата алады және/немесе уәкілетті органға клиникалық зерттеуге қайта тексеру белгілеу туралы ұсынысты жібереді. Қосымша материалдарды беру және/немесе клиникалық зерттеуді тексеру үшін қажетті уақыт клиникалық зерттеу туралы есепке бағалау жүргізу мерзіміне кірмейді.
72. Егер зерттеуші және/немесе тапсырыс беруші өңделген немесе қосымша сұратылған материалдарды немесе себептер негізделген хатты белгіленген мерзімде бере алмайтын болса, онда клиникалық зерттеу жүргізу туралы есеп қараудан алынып тасталады.
Сараптау ұйымы қабылданған шешім туралы тапсырыс берушіні жазбаша хабардар етеді.
73. Оң қорытындылар болған жағдайда сараптау ұйымы есепте мазмұндалған клиникалық зерттеу нәтижелерін бекітеді және қажет болған жағдайда клиникалық зерттеуді одан әрі жүргізілуін жалғастыруды ұсынады.
Сараптау ұйымы уәкілетті орган мен тапсырыс берушіні қабылданған шешім туралы жазбаша хабардар етеді.

20) соблюдать стандартные операционные процедуры, установленные заказчиком для мониторинга данного клинического испытания.
66. Посещение клинической базы или переговоры/переписка с исследователем или его сотрудниками по вопросам проведения испытания сопровождаются письменным отчетом, направляемым заказчику. В отчете указывают дату, название медицинской организации, фамилию монитора, исследователя или другого лица, с которым велись переговоры/переписка. Отчет должен включать краткое описание объектов проверки, полученные результаты, выявленные недостатки и нарушения, выводы, описание принятых или планируемых мер и/или рекомендации по устранению нарушений.
67. Факт рассмотрения отчета и результаты последующего контроля по итогам отчета мониторинга документально оформляются уполномоченным представителем заказчика.
6. Порядок утверждения результатов проведенного
клинического исследования
68. Экспертная организация в срок не более тридцати календарных дней после окончания клинического исследования и предоставления отчета, проводит оценку отчета о клиническом исследовании на соответствие требованиям настоящих Правил.
69. В случае вынесения замечаний экспертная организация письменно сообщает об этом исследователю и (или) заказчику.
70. Доработка материалов клинического исследования, соответственно замечаниям, осуществляется исследователем и (или) заказчиком в срок до тридцати календарных дней. Время нахождения материалов на доработке не входит в срок проведения оценки отчета о клиническом исследовании.
71. В случае возникновения необходимости в получении дополнительных данных относительно клинического исследования экспертная организация может запросить у исследователя и (или) заказчика дополнительные материалы и (или) направляет в уполномоченный орган рекомендацию о назначении дополнительной проверки клинического исследования. Время, необходимое для предоставления дополнительных материалов и (или) проведения проверки, не входит в срок оценки отчета о клиническом исследовании.
72. Если в установленный срок исследователь и (или) заказчик не подает доработанные или дополнительно запрошенные материалы или письмо с обоснованием сроков, то отчет о проведенном клиническом исследовании снимается с рассмотрения.
О принятом решении экспертная организация письменно сообщает заказчику.
73. При положительных выводах экспертная организация утверждает результаты клинического исследования, изложенные в отчете, и в случае необходимости рекомендует продолжение проведения клинического исследования.
О принятом решении экспертная организация письменно сообщает в уполномоченный орган и заказчику.

74. Клиникалық зерттеулерді жүргізу барысында туындаған даулы мәселелерді уәкілетті орган және/немесе Этика мәселелері жөніндегі республикалық комиссия қарастырады.
7. Клиникалық зерттеулерді өткізуге арналған медициналық ұйымдарды анықтау тәртібі
75. Медицина ұйымы фармакологиялық және дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы клиникалық зерттеуден және (немесе) сынақтан өткізуге қойылатын қажетті талаптарға жауап беруі тиіс.
76. Клиникалық зерттеулерді өткізу жөніндегі медициналық ұйымдардың тізбесін алдын ала жүргізілген сараптамадан кейін Клиникалық зерттеулер және (немесе) сынақтарды өткізу жөніндегі клиникалық база туралы ережеге сәйкес бұйрықпен уәкілетті орган бекітеді.
77. Медициналық ұйымды клиникалық зерттеулер жүргізу жөніндегі белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеруді сараптау ұйымы өткізеді.
78. Медицина ұйымы жанынан этика мәселелері жөнінде комиссия құрылады, ол клиникалық зерттеуді өткізудің эстетикалық және адами-құқықтық аспектілерін бағалауды өткізеді. Комиссияның қызметі денсаулық сақтау саласындағы Қазақстан Республикасының заңдарымен, халықаралық ережелер және мемлекетаралық келісімдермен (Бүкілдүниежүзілік дәрілгерлер қауымдастығының Хельсинки декларациясы) реглеметтеледі.
79. Клиникалық базалардың тізбесі уәкілетті органның шешімі бойынша қажетіне қарай қарастырыла алады.
Фармакологиялық және дәрілік
заттарды, медициналық мақсаттағы
бұйымдар мен медициналық техниканы
клиникалық зерттеулерден/сынақтардан
өткізу ережесіне 1-қосымша
нысан
Клиникалық зерттеу жүргізуге өтініш
1. Клиникалық зерттеуге және (немесе) сынауға арналған сыналатын үлгілердің жобасы/саудалық атауы _________________________
2. Дәрілік препарат түпнұсқа немесе қайта өңделген (қажеттісін көрсету керек) _____________________________________________________
3. Халықаралық патенттелмеген атауы (бұдан әрі - ХПА) немесе көпкомпонентті ДЗ барлық белсенді заттарының ХПА;
бақылауға жататын фармакологиялық және дәрілік заттар үшін: Қазақстан Республикасында бақылауға жататын белсенді заттардың атауы: _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Дәрілік өсімдік шикізаттар (жинақтары) үшін – құрамына кіретін барлық өсімдіктердің ботаникалық атауы ______________________________
4. Дәрілік түрі, дозасы, концентрациясы, көлемі, енгізу тәсілі _____________________________________________________________________

74. Спорные вопросы, которые возникают в ходе проведения клинического исследования, рассматриваются уполномоченным органом и (или) Республиканской комиссией по вопросам этики.
7. Порядок определения медицинских организаций
для проведения клинических исследований
75. Медицинская организация должна отвечать необходимым требованиям, по проведению клинических исследований и (или) испытаний фармакологических и лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.
76. Перечень медицинских организаций для проведения клинических исследований утверждается уполномоченным органом в виде приказа в соответствии с Положением о клинической базе по проведению клинических исследований и (или) испытаний после предварительной экспертизы.
77. Экспертизу медицинской организации на соответствие установленным требованиям по проведению клинических исследований проводит экспертная организация.
78. При медицинской организации создается комиссия по вопросам этики, которая проводит оценку этических и нравственно-правовых аспектов проведения клинического испытания. Деятельность комиссии регламентируется законодательством Республики Казахстан, международными правилами и межгосударственными соглашениями (Хельсинская декларация Всемирной ассоциации врачей) в области здравоохранения.
79. Перечень клинических баз может пересматриваться по мере необходимости по решению уполномоченного органа.
Приложение 1
к Правилам проведения клинических
исследований/испытаний фармакологических
и лекарственных средств, изделий
медицинского назначения и
медицинской техники
форма
Заявка на проведение клинических исследований
1. Торговое название/проект испытуемого образца для клинических
исследований и (или) испытаний ______________________________________
2. Лекарственный препарат является оригинальным или
воспроизведенным (нужное отметить) __________________________________
3. Международное непатентованное название (далее - МНН) или МНН
всех активных веществ многокомпонентного ЛС;
для фармакологических и лекарственных средств, подлежащих контролю:
химическое название активных веществ, подлежащих контролю в Республике
Казахстан: _______________________________________________
_____________________________________________________________________
для лекарственного растительного сырья (сборов) - ботаническое
название всех входящих растений _____________________________________
4. Лекарственная форма, дозировка, концентрация, объем, способ
введения ____________________________________________________________

5. Қаптамасы және оның қысқаша сипаттамасы (бар болса):
Бірінші _______________________________________________________
Екінші ________________________________________________________
6. Өтініш беруші (қажеттісін толтыру керек):
1) Заңды тұлға
толық атауы (отандық компания мен ТМД елдері үшін мемлекеттік және орыс тілдерінде, шетелдер үшін – ағылшын, орыс тілдерінде)
_____________________________________________________________________
Басшы
_____________________________________________________________________
Заңдық мекен-жайы
_____________________________________________________________________
Орналасқан жері
_____________________________________________________________________
Телефон, факс, E-mail
_____________________________________________________________________
өндіруші-ел
_____________________________________________________________________
2) Жеке тұлға
Орналасқан жері _______________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты _______________________________________
Телефон, факс, E-mail _________________________________________
7. Клиникалық зерттеуге/сынауға жіберілген сыналатын үлгілердің қайда әзірленгені туралы мәліметтер ______________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Дәрілік препараттың толық сапалық және сандық құрамы:
Заттар
Дәрілік түрдің бірлігіне мөлшері (Гомеопатиялық үшін - 100 г)
Өндіруші,
Компанияның атауы, Орналасқан жері
Белсенді заттар:
1.
2.
3.және т.б.
Қосымша заттар:
1.
2.
3.және т.б.
Капсуланың және қабығының құрамы:
Ескерту: Дәрілік түрдің 1 бірлігіне масса бірлігінде (г, мг, мг/кг), биологиялық бірлікте, концентрация бірлігінде (процентте, мг/мл).
Дәрілік өсімдік шикізаты үшін:
Дәрілік өсімдіктер шикізаты (жинағы)
өндіруші-ұйым,
орналасқан жері
Жиын құрамына кіретін өсімдіктердің ботаникалық латынша атауы
1.
2.және т.б.
9. Дәрілік заттың құрамына кіретін адам немесе жануар тектес заттарды көрсету __________________________________________________________________
Дәрілік өсімдіктер шикізаты үшін жабайы өсетін немесе қолдан өсірілетін жерін көрсету керек ___________________________________
10. Негізгі фармакологиялық әсері (гомеопатиялық препараттардан басқасы)__________________________________________________________
11. Қолдану саласы (сыналатын үлгілерді алдын алу, диагностикалау немесе емдік зат ретінде ұсыну үшін ауруларды көрсету керек)____________________________________________________________

5. Упаковка и ее краткое описание (при наличии):
Первичная _____________________________________________________
Вторичная _____________________________________________________
6. Заказчик (нужное заполнить):
1) Юридическое лицо
полное наименование (для отечественных компаний и стран СНГ на
государственном и русском языках, зарубежных - на английском, русском
языках) _____________________________________________________________
Руководитель
_____________________________________________________________________
Юридический адрес
_____________________________________________________________________
Адрес местонахождения
_____________________________________________________________________
Телефон, факс, E-mail
_____________________________________________________________________
страна-производитель
_____________________________________________________________________
2) Физическое лицо
Адрес местонахождения _________________________________________
Фамилия, имя, отчество ________________________________________
Телефон, факс, E-mail _________________________________________
7. Сведения о том, где был изготовлен испытуемый образец,
направляемый на клинические исследования/испытания __________________
_____________________________________________________________________
8. Полный качественный и количественный состав лекарственного препарата:
Вещество
Количество на единицу
Лекарственной формы
(для Гомеопатических -
на 100 г)
Производитель,
Название компании,
Адрес местонахождения
Активные вещества:
1.
2.
3. и т.д.
Вспомогательные вещества:
1.
2.
3. и т.д.
Состав капсул и
оболочки:
Примечание: В единицах массы (г, мг, мг/кг), биологических
единицах, в единицах концентрации (процентах, мг/мл) на 1 единицу
лекарственной формы.
Для лекарственного растительного сырья:
Лекарственное растительное сырье (сбор)
организация-производитель,
адрес местонахождения
Ботанические латинские названия
растений, входящих в состав сбора
1.
2. и т.д.
9. Указать вещества человеческого или животного происхождения,
вошедшие в состав лекарственного средства ___________________________
Для лекарственного растительного сырья указать место
культивирования или произрастания: дикорастущее или культивируемое
_____________________________________________________________________
10. Основное фармакологическое действие (кроме гомеопатических
препаратов)
_____________________________________________________________________
11. Область применения (указать заболевания, при которых испытуемый
образец рекомендуется как профилактическое, диагностическое или лечебное
средство) ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________

12. Өндіруші-елде және басқа елдерде тіркеу (елдер тізбесі) (егер бар болса) _________________________________________________
13*. Клиникалық зерттеулер жүргізу жоспарланған клиникалық база/лар _________________________________________________________
__________________________________________________________________
14. Жауапты зерттеуші/лер
Т.А.Ә. _____________________________________________________
Лауазымы ___________________________________________________
Ғылыми дәрежесі ____________________________________________
Атағы ______________________________________________________
Ғылыми еңбектерінің тізімі _________________________________
__________________________________________________________________
15. Зерттеуші-координатор (халықаралық көпорталықтық клиникалық зерттеулер жағдайында)
Т.А.Ә.______________________________________________________
Лауазымы ___________________________________________________
Ғылыми дәрежесі ____________________________________________
Атағы ______________________________________________________
Ғылыми еңбектерінің тізімі _________________________________
____________________________________________________________
16. Зерттеуші
Т.А.Ә. _____________________________________________________
Лауазымы ___________________________________________________
Ғылыми дәрежесі ____________________________________________
Атағы ______________________________________________________
Ғылыми еңбектерінің тізімі _________________________________
_______________________________________________________________
17. Жоспарланған клиникалық зерттеулердің түрі мен көлемі
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Өтініш беруші: ______________ клиникалық зерттеу жүргізуге ұсынылған материалдардың дұрыстығына және ақпаратының толықтығына кепілдік береді.
Сынақты клиникалық зерттеу хаттамаларына, стандартты операциялық рәсімдерге, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамаларының талаптарына сай жүргізуге міндеттенемін.
Толтырылған күні: Өтініш берушінің қолы
"___" __________ 200 ж. __________ мөр
*- өтініш беруші клиникалық базаны/ларды уәкілетті орган анықтаған клиникалық базалар Тізбесінен таңдайды.
Фармакологиялық және дәрілік
заттарды, медициналық мақсаттағы
бұйымдар мен медициналық техниканы
клиникалық зерттеулерден/сынақтардан
өткізу ережесіне 2-қосымша
нысан
Клиникалық зерттеу және (немесе) сынау хаттамалары

12. Регистрация в стране-производителе и других странах
(перечень стран) (если имеется) _____________________________________
13*. Клиническая/ие база/ы в которых планируется проведение клинических исследований ____________________________________________
_____________________________________________________________________
14. Ответственный исследователь/и
Ф.И.О._________________________________________________________
Должность _____________________________________________________
Научная степень _______________________________________________
Звание ________________________________________________________
Список научных трудов
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
15. Исследователь-координатор (в случаях международных
многоцентровых клинических исследований)
Ф.И.О._________________________________________________________
Должность _____________________________________________________
Звание ________________________________________________________
Список научных трудов
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
16. Исследователь
Ф.И.О._________________________________________________________
Должность _____________________________________________________
Научная степень _______________________________________________
Звание ________________________________________________________
Список научных трудов
_____________________________________________________________________
17. Вид и объем планируемых клинических исследований
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Заказчик: ________________________ гарантирую достоверность
и полноту информации, содержащейся в предоставленных материалах на
проведение клинических исследований.
Обязуюсь проводить исследования в соответствии с протоколом
клинического исследования, стандартными операционными процедурами,
а также требованиями законодательства Республики Казахстан.
Дата заполнения: Подпись Заказчика
"____" ______ 20 ___ г. __________ печать
*- заказчик выбирает клиническую(-ие) базу(-ы) из Перечня
клинических баз определенных уполномоченным органом.
Приложение 2
к Правилам проведения клинических
исследований/испытаний фармакологических
и лекарственных средств, изделий
медицинского назначения и
медицинской техники
форма
Протокол клинического исследования и (или) испытания

1. Нұсқама бет:
1) зерттеудің атауы
2) хаттаманың сәйкестендірілген коды және күні (хаттамаға кез келген түзетудің нөмірі мен күні болуы тиіс);
3) зерттеудің фазасы/түрі
4) құпиялылық белгісі
5) шығарылған күні
6) құжатты сәйкестендіру.
2. Өтініш беруші мен орындаушы туралы ақпарат:
1) зерттеуге өтініш беруші
2) өтініш беруші туралы ақпарат және өтініш беруші өкілдің (монитор) тегі, мекен-жайы мен байланыс телефондары;
3) өтініш беруші жағынан хаттамаға қол қоятын және оған түзету салатын, зерттеуді жүргізуге жауапты медицина саласы маманының тегі, лауазымы, мекен-жайы және байланыс телефондары;
4) клиникалық базаның атауы;
5) клиникалық база басшысының тегі, лауазымы, мекен-жайы және телефоны;
6) жауапты зерттеушілер мен зерттеушілердің лауазымы, тегі, олардың мекен-жайы және байланыс телефондары;
7) зерттеуге қатысатын клиникалық зертханалардың және басқа да клиникалық, диагностикалық бөлімшелердің және/немесе медициналық ұйымдардың атауы мен мекен-жайы;
3. Хаттаманың мазмұны:
1) клиникалық зерттеудің және (немесе) сынаудың атауы;
2) мақсаты мен міндеті;
3) зерттеу фазасы;
4) зерттелетін және референтті препараттың атауы мен дәрілік түрі (егер бар болса);
5) зерттелетін медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың атауы;
6) зерттеу дизайны;
7) сыналатындардың құрамы және мөлшері;
8) қосу/алып тастау өлшемдері;
9) негізгі және бақылау топтарындағы емдеу сызбасының сипаттамасы;
10) зерделенетін параметрлері;
11) тиімділік бағасының өлшемдері;
12) қауіпсіздікті бағалау өлшемдері;
13) зерттеу кестесі.
4. Клиникалық зерттеу және (немесе) сынау негіздемесі:
1) зерттелетін дәрілік заттың атауы мен сипаттамасы (химиялық құрылымы, халықаралық патенттелмеген, саудалық атауы, синонимдері, дәрілік түрі, фармакологиялық тобы, белсенді зат, физикалық-химиялық және фармакологиялық қасиеттері);
зерттелетін медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың атауы мен сипаттамасы (фармакологиялық қасиеттері);
2) әлеуетті клиникалық маңыздылығы бар клиникаға дейінгі сынаулар қорытындысының, сондай-ақ осы сынақ үшін маңызы бар алдыңғы клиникалық сынақтар қорытындысының түйіндемесі;
3) сыналатындар үшін белгілі және болжанған қауіп пен пайданың қысқаша сипаттамасы;
4) зерттелетін үлгінің сипаты және дозалаудың, енгізу жолының негіздемесі, сызбасы және енгізу ұзақтығы;
5) осы клиникалық зерттеу "Тиісті клиникалық практика" (GCP) халықаралық стандартының, халықаралық келісімінің, Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына, Хаттамаларға сәйкес жүргізілуіне нұсқау;

1. Титульный лист:
1) название исследования;
2) идентификационный код протокола и дата (любая поправка к протоколу должна иметь номер и дату);
3) фаза/вид исследования;
4) гриф конфиденциальности;
5) дата издания;
6) идентификация документа.
2. Информация о Заказчике и исполнителях:
1) заказчик исследования;
2) информация о заказчике и фамилия представителя заказчика (монитора), адреса и контактные телефоны;
3) фамилия, должность, адрес и контактные телефоны ответственного за проведение исследования специалиста в области медицины, подписывающего протокол и поправки к нему со стороны заказчика;
4) название клинической базы;
5) фамилия, должность, адрес и телефон руководителя клинической базы;
6) фамилия, должность ответственных исследователей и исследователей, их адреса и контактные телефоны;
7) название и адреса клинических лабораторий и других клинических, диагностических отделений и/или других медицинских организаций, которые принимают участие в исследовании.
3. Содержание протокола:
1) название клинического исследования и (или) испытания;
2) цель и задачи;
3) фаза исследования;
4) название и лекарственная форма исследуемого и референтного препаратов (если имеется);
5) название исследуемых изделия медицинского назначения и медицинской техники;
6) дизайн исследования;
7) контингент и количество испытуемых;
8) критерии включения/исключения;
9) описание схемы лечения в основной и контрольной группах;
10) изучаемые параметры;
11) критерии оценки эффективности;
12) критерии оценки безопасности;
13) график исследования.
4. Обоснование клинического исследования и (или) испытания:
1) название и описание исследуемого лекарственного средства (химическая структура, международное непатентованное, торговое названия, синонимы, лекарственная форма, фармакологическая группа, активное вещество, физико-химические и фармакологические свойства);
название и описание исследуемого изделия медицинского назначения и медицинской техники (фармакологические свойства);
2) резюме результатов доклинических испытаний, которые имеют потенциальную клиническую значимость, а также результатов предыдущих клинических испытаний, значимых для данного испытания;
3) короткое описание известных и предвиденных рисков и пользы для испытуемых;
4) описание и обоснование путей введения, дозирования, схемы и продолжительности введения исследуемого образца;
5) указание на то, что данное клиническое исследование будет проводиться в соответствии с Протоколом, требованиями законодательства Республики Казахстан, международных соглашений, международного стандарта "Надлежащая клиническая практика" (GCP);

6) зерттеуге қосылатын сыналатын құрамның сипаттамасы, зерттеу алдына қойылған мақсаттың таңдалған популяциясының сәйкестігін негіздеу;
7) клиникалық зерттеуді негіздеу үшін және жоспарлау кезінде пайдаланылған жариялауға сілтемелер және ақпараттың басқа да көзі.
5. Клиникалық зерттеудің әдіснамасы:
1) сынау әдіснамасының сипаты:
зерттеу үдерісінде анықталатын негізгі және болмашы көрсеткіштер;
зерттеу түрін/әдісін сипаттау (мысалы, қосарланған көзсіз әдіс, плацебо-бақыланатын әдіс, параллель топтың әдісі) және методология, процедура және зерттеу сатысының сызбалық бейнесі;
клиникалық зерттеудің өтуіне (рандомизация, көзсіз әдісті қолдану) адам факторының әсерін төмендететін/болдыруға жол бермейтін шаралардың сипаты;
зерттелетін фармакологиялық немесе дәрілік заттардың сипаты, олардың дозалануы және дәрілік түрлерді енгізу кестесі, буып-түюлер және таңбалаулар;
зерттелетін медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың сипаты (дозалануы, енгізу кестесі, буып-түю және таңбалау);
клиникалық зерттеуді сыналатындардың қатысуға жоспарланған ұзақтығы, кезектегі бақылау кезеңін қоса алғанда (егер ескерілсе), зерттеудің барлық кезеңінің жүйелілігін және ұзақтығын сипаттау;
2) плацебоны және салыстыру препаратын қоса алғанда, зерттелетін үлгіні есепке алу шаралары (егер ескерілсе);
3) клиникалық зерттеудің "көзсіздікті" сақтау және рандомизациялық кодтарды ашу шаралары;
6. Зерттелетін популяцияны таңдау:
1) сыналатындардың зерттеуге қосылғанын белгілеу;
2) сыналатындардың зерттеуге қосылмағанын белгілеу;
3) сыналатындардың зерттеу кезінде алынғанын белгілеу, сондай-ақ реттейтін шаралар:
сыналатындарды клиникалық зерттеулер алу шаралары мен жағдайлары немесе олардың зерттелетін дәрілік затты қабылдауды немесе медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы зерттеуді тоқтатуы;
алынып тасталған сыналатындар жөніндегі деректерді алу мерзімі және тізбесі;
сыналатындарды ауыстыру әдісі;
зерттеуден алынын тасталған (немесе зерттеуді уақытынан бұрын тоқтатқаннан кейінгі) сыналатындарды одан әрі бақылау.
7. Зерттелетін үлгіні қолдану сызбасы:
1) тағайындалатын дәрілік заттар туралы мәлімдемелер, олардың атауы, дозалары, енгізу жолдары және тәсілі;
2) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника жөніндегі мәлімдемелер (атауы және медициналық қолданылуы);
3) зерттелетін үлгілерді қолдану немесе сыналатындардың әрбір тобы үшін емдеулердің, емдеу немесе қолдану кезеңдерінің, сонымен қатар сыналатындарды одан әрі бақылау кезеңінің сызбасын негіздеу және сипаттау;

6) характеристика контингента испытуемых, которые будут включены в исследование, обоснованность соответствия выбранной популяции поставленным задачам исследования;
7) ссылка на публикации и другие источники информации, использованные при планировании и для обоснования клинического исследования.
5. Методология клинического исследования:
1) описание методологии исследования:
основные и второстепенные показатели, которые определяются в процессе исследования;
описание вида/метода исследования (например, двойной слепой метод, плацебо-контролируемый метод, метод параллельных групп) и схематическое изображение методологии, процедур и стадий исследования;
описание мероприятий, позволяющих снизить/избежать влияние человеческого фактора на ход клинического исследования (рандомизация, применение слепого метода);
описание исследуемого фармакологического или лекарственного средства, его дозирования и схемы введения, лекарственной формы, расфасовки и маркировки;
описание исследуемых изделий медицинского назначения и медицинской техники (дозирования, схемы введения, расфасовки и маркировки);
планируемая продолжительность участия испытуемых в клиническом исследовании, описание последовательности и продолжительности всех этапов исследования, включая период последующего наблюдения (если предусмотрен);
2) процедура учета исследуемого образца, включая плацебо и препарат сравнения (если предусмотрен);
3) сохранение "слепоты" клинического исследования и процедура раскрытия рандомизационных кодов.
6. Выбор изучаемой популяции:
1) критерии включения испытуемых в исследование;
2) критерии не включения испытуемых в исследование;
3) критерии исключения испытуемых в ходе исследования, а также процедуры, регламентирующие:
обстоятельства и процедуры исключения испытуемого из клинического исследования или прекращение приема им исследуемого лекарственного средства или исследования изделия медицинского назначения и медицинской техники;
перечень и сроки получения данных по исключенным испытуемым;
метод замены испытуемых;
последующее наблюдение за испытуемыми, исключенными из исследования (или после преждевременного прекращения исследования).
7. Схема применения исследуемого образца:
1) сведения о лекарственных средствах, которые назначаются, их название, дозы, путь и способ введения;
2) сведения об изделии медицинского назначения, медицинской техники (название и медицинское применение);
3) обоснование и описание схемы применения исследуемых образцов или лечения для каждой группы испытуемых, периоды применения или лечения, в том числе период последующего наблюдения за испытуемыми;

4) зерттеу және (немесе) сынау үдерісінде рұқсат берілген ілеспелі емдеу (кезек күттірмейтіндерін қоса алғанда);
5) зерттеу басталғанға дейін және/немесе зерттеу үдерісінде тыйым салынған емдеу (зерттеу нәтижелеріне ықтимал дәрілік өзара әрекеттестікті немесе тікелей әсерді ескере отырып);
6) жоспарланғаннан кейінгі емдеу және/немесе бақылау;
7) тексеру рәсімі зерттеушінің сыналатын өкімін ұстану.
8. Зерттелетін үлгінің тиімділігін бағалау:
1) тиімділік көрсеткіші тізбесінің белгіленуі және негіздемесі;
2) тиімділік бағасының таңдалған белгісінің белгіленуі және негіздемесі;
3) бағалаудың, тіркеудің және тиімділіктің зерделенген көрсеткіштерінің статистикалық өңдеу әдісі мен мерзімі;
4) орындалатын ерекше тесттер мен талдаулардың сипаты (фармакокинетикалық, аспаптық, зертханалық).
9. Қауіпсіздікті бағалау:
1) қауіпсіздік көрсеткіші тізбесінің дұрыстығы және анықтамасы;
2) қауіпсіздік көрсеткіштерін бағалау, тіркеу және статистикалық өңдеу мерзімі және әдістері;
3) зерттелетін үлгілердің және интеркуррентті ауруларды жағымсыз реакциялар/құбылыстар туралы хабарландыруларға және есептілікке, тіркеу рәсімдеріне талаптар;
4) жағымсыз реакциялар/құбылыстар пайда болғаннан кейін сыналатындарды бақылау түрі және ұзақтығы.
10. Деректер талдауы және статистикасы:
1) деректерді статистикалық өңдеудегі барлық әдісінің, аралық талдау жүргізілетін сынақ кезеңдерінің сипаты;
2) зерттеуге қосылатын сыналатындардың шамаланған саны. Зерттеуге қатысатын сыналатындардың мөлшері көпорталықтық клиникалық зерттеулер жағдайында болса, әрбір клиникалық база үшін жеке көрсетіледі;
3) мәнділіктің пайдаланылатын деңгейі;
4) сынақты тоқтату мөлшері;
5) болмаған, талданбаған және бұрмаланған деректерді тіркеу рәсімдері;
6) статистикалық талдаудың бастапқы жоспарынан кез келген ауытқулары туралы хабарлар рәсімі (статистикалық талдаудың бастапқы жоспарының барлық бұзылуы сипатталуы және хаттаманы түзетуге және/немесе сынау жөніндегі соңғы есепте негізделуі тиіс);
7) деректері статистикалық талдауға енгізілетін сыналатындар санаты (мысалы, барлық рандомизирленген сыналатындар, зерттелетін үлгіні бір рет болсын қабылдаған барлық сыналатындар, немесе талдауға қосылуды арнайы өлшемдермен қанағаттандыратын барлық сыналатындар).
11. Сапаны бақылау және қамтамасыз ету:
1) зерттеу үдерісі өтініш беруші, Этика мәселелері жөніндегі комиссия мен сараптау ұйымы тарапынан осы зерттеуді жүргізудің сапасына бақылау жүргізу жүзеге асырылатыны көрсетіледі, мұнда зерттеуші файлындағы құжаттар жиынтығының болуына, зерттеудің хаттамаға, дербес тіркеу түріне (бұдан әрі - ДТТ) сәйкес орындалуына, толтырылуына, олардың бастапқы деректерге сәйкестігіне және басқаларына тексеру жүргізілетін болады;

4) разрешенное сопутствующее лечение (включая неотложное) в процессе исследования и (или) испытания;
5) запрещенное лечение до начала и/или в процессе исследования (с учетом возможного лекарственного взаимодействия или непосредственного влияния на результаты исследования);
6) планируемое последующее лечение и/или наблюдение;
7) процедуры проверки соблюдения испытуемым распоряжений исследователя.
8. Оценка эффективности исследуемого образца:
1) обозначение и обоснование перечня показателей эффективности;
2) обозначение и обоснование выбранных критериев оценки эффективности;
3) методы и сроки оценки, регистрации и статистической обработки изучаемых показателей эффективности;
4) описание специфических тестов и анализов, которые будут выполняться (фармакокинетические, инструментальные, лабораторные).
9. Оценка безопасности:
1) определение и правомерность перечня показателей безопасности;
2) методы и сроки оценки, регистрации и статистической обработки показателей безопасности;
3) требования к отчетности, процедуры регистрации и сообщение о побочных реакциях/явлениях исследуемого образца и интеркуррентных заболеваниях;
4) вид и продолжительность наблюдения за испытуемыми после возникновения побочных реакций/явлений.
10. Анализ данных и статистика:
1) описание всех методов статистической обработки данных, этапы исследования, на которых проводится промежуточный анализ;
2) предвиденное количество испытуемых, которые включаются в исследование. В случае многоцентрового клинического исследования количество испытуемых, включенных в исследование, указывается для каждой клинической базы в отдельности;
3) используемый уровень значимости;
4) критерии прекращения испытаний;
5) процедуры регистрации отсутствующих, не анализировавшихся и фальсифицированных данных;
6) процедуры сообщения о любых отклонениях от начального плана статистического анализа (все нарушения начального плана статистического анализа должны быть описаны и обоснованы в поправках к протоколу и/или в окончательном отчете об исследовании);
7) категории испытуемых, данные которых включаются в статистический анализ (например, все рандомизированные испытуемые, все испытуемые, которые приняли исследуемый образец хотя бы один раз, или все испытуемые, которые удовлетворяют специальным критериям включения в анализ).
11. Контроль и обеспечение качества:
1) указание на то, что в процессе исследования будет осуществляться контроль качества проведения данного исследования со стороны заказчика, Комиссии по вопросам этики и экспертной организации, при котором будет проводиться проверка наличия комплектности документов в файле исследователя, выполнения исследования в соответствии с протоколом, заполнения индивидуальной регистрационной формы (далее - ИРФ), их соответствие первичным данным и другое;

2) Этика мәселелері жөніндегі комиссияның мониторларына, аудиторларына, өкілдеріне және мамандары мен сараптау ұйымының сараптамашыларына клиникалық зерттеулер материалдарына (алғашқы құжаттамаға, ДТТ мен басқа да материалдарға) тікелей қол жетімділік берілетіні туралы нұсқау.
12. Клиникалық зерттеудің этикалық және құқықтық мәселелері:
1) зерттеу субъектілері құқықтары мен денсаулығын қорғаудың жалпы принциптері, сондай-ақ осы зерттеуге қатысты ережелер баяндалады;
2) зерттеу субъектілерін хабардарлығының шарттары мен олардан жазбаша келісім алу тәсілі сипатталады;
3) емделушінің жазбаша келісімсіз зерттеуге енгізілу себептері (емделуші клиникаға ес-түссіз күйде және туысқандарының еруінсіз жеткізілген жағдайда реанимациялық практикада қолданылатын үлгіні зерттеу кезінде).
13. Деректерді жинау, жазбаларды жүргізу және сақтау:
1) деректерді пайдалану ережелері;
2) зерттеуге тапсырыс берушісіне дербес тіркеу нысанын ұсыну тәртібі;
3) клиникалық зерттеу құжаттарын сақтау тәртібі мен мерзімдері;
4) емделушілер мен алынған деректер туралы ақпарат құпиялылығының сақталуы.
14. Қаржыландыру және сақтандыру:
1) егер олар жеке шартта келтірілмеген болса, қаржыландыру мен сақтандыру мәселелері.
15. Жарияланымдар:
1) егер олар жеке шартта қарастырылмайтын болса, клиникалық зерттеуді жүргізу кезінде алынған деректерді жариялау шарттары мен оларға құқықтар.
16. Қосымша ақпарат:
1) хаттамадан ықтимал ауытқулар жағдайындағы нұсқаулықтар;
2) хаттаманы орындау жөнінде зерттеушілерге арналған дербес нұсқаулықтар;
3) зерттеудің ерекшелік тәсілдерінің сипаттамасы;
4) зертханалық талдаулардың қалыпты мәндері;
5) сыналушыларға арналған нұсқаулықтар;
6) зерттелетін үлгілерді пайдалану жөніндегі арнайы ережелер.
Фармакологиялық және дәрілік
заттарды, медициналық мақсаттағы
бұйымдар мен медициналық техниканы
клиникалық зерттеулерден/сынақтардан
өткізу ережесіне 3-қосымша
нысан
Зерттеуші брошюрасы
1. Нұсқама бет:
1) зерттеуші брошюрасы осы басылымының нөмірі, сондай-ақ алдыңғы редакциясының нөмірі мен мерзімі (өзгерістер енгізілген жағдайда)
2) зерттеудің атауы
3) зерттеудің фазасы/түрі
4) құпиялылық белгісі
5) брошюраның шығарылған күні
6) құжатты сәйкестендіру.
2. Мазмұны:
1) зерттеуге өтініш берушінің және орындаушының атауы;
2) мыналарды енгізу:
зерттелетін үлгі жөніндегі ақпарат (коды, химиялық атауы (бар болса), халықаралық патенттелмеген атауы (бар болса), сондай-ақ саудалық атауы);
зерттелетін дәрілік препаратқа жататын фармакологиялық тобы;
дәрілік түрі;
сипаты;
белсенді және қосымша заттардың құрамы;
сақтау шарттары;

2) указание на то, что мониторам, аудиторам, представителям Комиссии по вопросам этики и специалистам и экспертам экспертной организации будет предоставляться прямой доступ к материалам клинического исследования (первичной документации, ИРФ и другим материалам).
12. Этические и правовые вопросы клинического исследования:
1) излагаются общие принципы защиты прав и здоровья субъектов исследования, а также положения, касающиеся данного исследования;
2) описывается процедура информирования субъектов исследования и способ получения от них письменного согласия;
3) причины, по которым пациент может быть включен в исследование без письменного согласия (при исследовании образца, применяемого в реанимационной практике, когда пациент доставлен в клинику в бессознательном состоянии и без сопровождения родственников).
13. Сбор данных, ведение и хранение записей:
1) правила обращения с данными;
2) порядок предоставления индивидуальной регистрационной формы заказчику исследования;
3) порядок и сроки хранения документов клинического исследования;
4) соблюдение конфиденциальности информации о пациентах и полученных данных.
14. Финансирование и страхование:
1) вопросы финансирования и страхования, если они не приведены в отдельном договоре.
15. Публикации:
1) условия публикации данных, полученных при проведении клинического исследования и права на них, если они не рассматриваются в отдельном договоре.
16. Дополнительная информация:
1) инструкции на случай возможных отклонений от протокола;
2) индивидуальные инструкции для исследователей по выполнению протокола;
3) описание специфических методов исследования;
4) нормальные значения лабораторных анализов;
5) инструкции для испытуемых;
6) специальные правила по обращению с исследуемыми образцами.
Приложение 3
к Правилам проведения клинических
исследований/испытаний фармакологических
и лекарственных средств, изделий
медицинского назначения и
медицинской техники
форма
Брошюра исследователя
1. Титульная страница:
1) номер данного издания брошюры исследователя, а также номер и дату предыдущей редакции (в случае внесения изменений);
2) название исследования;
3) фаза/вид исследования;
4) гриф конфиденциальности;
5) дата издания брошюры;
6) идентификация документа.
2. Содержание:
1) наименование заказчика исследования и исполнителя;
2) введение, содержащее:
информацию об исследуемом образце (код, химическое название (при наличии), международное непатентованное название (при наличии), а также торговое название);
фармакологическую группу, к которой относится исследуемый лекарственный препарат;
лекарственная форма;
описание;
состав активных и вспомогательные веществ;
условия хранения;

3) клиникалық зерттеу үшін пайдаланудың негіздемесі;
4) зерттелетін үлгінің анағұрлым мәнді физикалық, химиялық және фармацевтикалық қасиеттерінің қысқаша сипаттамасы, сондай-ақ оның клиникалық зерттеудің тиісті сатысындағы тұтастықтағы фармакологиясы, токсикологиясы, фармакокинетикасы және терапиялық белсенділігі жөніндегі деректер;
5) дәрілік өзара әрекеттесулері;
6) жағымсыз әсерлері;
7) зерттелетін үлгіні одан әрі зерделену пайдасының
дәлелдемелері;
8) алдын алу, терапиялық немесе диагностикалық қолданылуының
ықтимал көрсетілімдері;
3. Зерттелетін үлгінің клиникаға дейін зерттелуі:
1) кіріспе (зерттелетін үлгінің фармакологиялық қасиеттерінің, уыттылығының, фармакокинетикасының, биотрансформациясының қысқаша түйіндемесі, эксперименттердің пайдаланылған тәсілдері мен нәтижелерінің сипаттамасы, олардың клиникалық зерттеулер үшін клиникалық мәнділігі);
2) эксперименттік жануарлар түрі әр топтағы жануарлардың саны мен жынысы;
3) дозалардың өлшем бірліктері;
4) енгізу курсының дүркіндігі, жолы, ұзақтығы;
5) жүйелі таралуы туралы ақпарат;
6) сыналатын үлгіні енгізгеннен кейінгі бақылау ұзақтығы;
7) фармакологиялық сипаты және/немесе уытты әсерлер жиілігі;
8) уытты әсерлердің фармакологиялық айқындығы және ауырлық дәрежесі;
9) фармакологиялық және/немесе уытты әсерлердің даму шапшаңдығы, қайтымдылығы, ұзақтығы, дозаға тәуелділігі;
10) адамға фармакологиялық және/немесе уытты әсерлер экстраполяциясы және олардың клиникалық зерттеулерде расталу қажеттігі;
11) дәрілік заттың тиімді мөлшерлерін де, сондай-ақ уытты мөлшерлерін де пайдалану кезінде жануарлардың нақ сол түрінде деректердің зерттеулер нәтижелері салыстырмасының болуы (терапиялық көрсеткішті анықтау), сондай-ақ осы деректердің адамда зерделеу үшін жоспарланатын дозаларымен ара қатынасы. (Салыстыруларды жүргізу кезінде миллиграмм/килограммен бейнеленген дозаларды емес, қандағы/тіндердегі дәрілік заттың концентрациясын пайдалану ұсынылады);
12) зерттелетін дәрілік заттың фармакологиялық қасиеттері және қажет болған жағдайдағы оның жануарларға зерттеулер жөніндегі нәтижелері бойынша негізгі метаболиттерінің түйіндемесі. Түйіндемеге спецификалық белсенділікті зерделеудің нәтижелері (экспериментальдық патология кезіндегі тиімділік, лиганд-рецепторлық өзара әрекеттестік, сердің ерекшелігі), сондай-ақ қауіпсіздікті бағалауға бағытталған тесттердің (мысалы, жоспарланатын терапиялық көрсеткіштердің шегінен шығып кететін фармакологиялық қасиеттерді зерделеу үшін арнайы эксперименттердің) нәтижелері енгізілуге тиіс.
13) жануарларда зерттелетін дәрілік заттың фармакокинетикасы мен метаболизмі (зерттелетін дәрілік препараттың фармакокинетикасы, биотрансформациясы, тіндерде таралуы, сіңірілуі, плазма ақуыздарымен байланысуы, шығарылуы, жергілікті және жүйелі биожетімділігі жөніндегі қысқаша түйіндеме, сондай-ақ фармакокинетикасы параметрлерінің жануарларға фармакологиялық және токсикологиялық зерттеулерінің нәтижелері мен түзетілуі);

3) обоснование использования для клинического исследования;
4) краткое описание наиболее значимых физических, химических и фармацевтических свойств исследуемого образца, а также данные об его фармакологии, токсикологии, фармакокинетики и терапевтической активности в контексте соответствующей стадии клинического исследования;
5) лекарственные взаимодействия;
6) побочные эффекты;
7) доказательства в пользу дальнейшего изучения исследуемого образца;
8) потенциальные показания к профилактическому, терапевтическому или диагностическому применению.
5. Доклиническое исследование исследуемого образца:
1) введение (краткое резюме фармакологических свойств, токсичности, фармакокинетики, биотрансформации исследуемого образца, описание использованных методов и результатов экспериментов, их клиническая значимость для клинического исследования);
2) вид экспериментальных животных, количество и пол животных в каждой группе;
3) единицы измерения дозы;
4) кратность, путь, продолжительность курса введения;
5) информация о системном распределении;
6) продолжительность наблюдения после применения испытуемого образца;
7) характер фармакологических и/или частота токсичных эффектов;
8) выраженность фармакологических и степени тяжести токсичных эффектов;
9) скорость развития, обратимость, продолжительность, дозозависимость фармакологических и/или токсичных эффектов;
10) экстраполяции фармакологических и/или токсичных эффектов на человека и необходимость их подтверждения в клинических исследованиях;
11) при наличии данных, сравнение результатов исследований на том же самом виде животных при использовании как эффективных, так и токсичных доз лекарственного средства (определение терапевтического индекса), а также соотношение этих данных с дозированием, планируемым для изучения на человеке. (При проведении сравнений рекомендуется использовать концентрации лекарственного средства в крови/ткани, а не дозировки, выраженные в миллиграмм/килограмм);
12) резюме фармакологических свойств исследуемого лекарственного средства и, в случае необходимости, его основных метаболитов по результатам исследований на животных. В резюме должны входить результаты изучения специфической активности (эффективность при экспериментальной патологии, лиганд-рецепторное взаимодействие, специфичность действия), а также тестов, направленных на оценку безопасности (например, специальных экспериментов для изучения фармакологических эффектов, выходящих за рамки планируемых терапевтических показаний);
13) фармакокинетика и метаболизм исследуемого лекарственного средства у животных (краткое резюме по фармакокинетике, биотрансформации, распределению в тканях, всасыванию, связыванию с белками плазмы, элиминации, местной и системной биодоступности исследуемого лекарственного препарата, а также корреляция параметров фармакокинетики с результатами фармакологических и токсикологических исследований на животных);

14) жануарлардың алуан түрлерінде зерделенген зерттелетін дәрілік заттың (зерттелетін үлгінің) уыттылығы:
бір дүркін енгізу кезіндегі уыттылығы;
көп дүркін енгізу кезіндегі уыттылығы;
канцерогендігі;
арнайы зерттеулер (мысалы, жергілікті тітіркендіргіш және аллергизирлейтін әсері);
репродуктивтік уыттылығы;
генуыттылығы (мутагендік).
4. Зерттелетін үлгінің клиникалық зерттеулері:
1) фармакокинетика, биотрансформация, фармакодинамика, дозаға тәуелді әсерлер, қауіпсіздік, тиімділік және басқа фармакологиялық қасиеттері жөніндегі деректерді қоса алғанда, адамға жүргізілген зерттеулер нәтижелері;
жүргізілген клиникалық сынақтардың әр қайсысының түйіндемесі;
басқа көздерден алынған ақпарат (қолданудың тіркеуден кейінгі тәжірибесінің қорытындысы);
2) зерттелетін үлгінің қауіпсіздігі мен тиімділігі жөніндегі ақпарат;
зерделенген барлық көрсетілімдер үшін барлық клиникалық зерттеулер бойынша жағымсыз реакциялардың жиынтық кестелерін қоса алғанда, сыналушылардың түрлі контингенттері үшін жекелеген көрсетілімдер бойынша зерттелетін үлгінің тиімділігі мен қауіпсіздігі жөніндегі барлық зерттеулердің қортылған есептері;
түрлі көрсетілімдер арасындағы сияқты, сыналушылардың түрлі контингенттері арасындағы жағымсыз реакциялардың сипатындағы/жиілігіндегі алшақтықтар;
зерттелетін үлгілер сияқты соған ұқсастарды қолданудың қолда бар тәжірибесіне негізделген ықтимал қауіп пен күтілетін жағымсыз реакциялар;
сақтандыру шаралары және тексерудің ұсынылатын тәсілдері, зерттелетін үлгілерді зерттеу мақсаттарымен бірге қолдануда пайдалану керек.
5. Тіркеуден кейінгі тәжірибе:
1) зерттелетін үлгінің бұрын тіркелген немесе тіркелген елдері;
2) дәрілік затты тіркеуден кейін қолдану барысында алынған ақпарат (дәрілік түрлер, дозалау, енгізу жолдары мен жағымсыз әсерлер);
3) өтініш берушіге дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың тіркеуден бас тартылған немесе фармацевтикалық рынок айналымнан алынып тасталған елдер.
6. Зерттеуші үшін қорытынды мен ұсынымдар:
1) клиникаға дейінгі және клиникалық деректер;
2) зерттелетін үлгінің кез келген қасиеттері туралы әртүрлі көздерден алынған қорытынды ақпарат;
3) қолда бар деректердің анағұрлым ақпараттық интерпретациясы және бұл ақпараттың кейінгі клиникалық зерттеулер үшін мәні туралы қорытынды;
4) осындай дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника туралы жарияланған есептердің талқылануы;
5) қолда бар клиникалық тәжірибеге негізделген ықтимал артық мөлшерлеулерді, жағымсыз реакцияларды диагностикалау мен емдеу жөніндегі ұсынымдар және зерттелетін дәрілік заттың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың фармакологиялық қасиеттері.
7. Зерттеушінің брошюраны кейінгі қарайтын күні (сыналатын үлігін әзірлеу сатысына байланысты жылына бір реттен сирек емес және жаңа маңызды ақпараттар түсуіне байланысты жиі қаралуы мүмкін).

14) токсикология исследуемого лекарственного средства (исследуемого образца), изученная на различных видах животных:
токсичность при однократном введении;
токсичность при многократном введении;
канцерогенность;
специальные исследования (например, местнораздражающее и аллергизирующее действие);
репродуктивная токсичность;
генотоксичность (мутагенность).
6. Клинические исследования исследуемого образца:
1) результаты исследований на человеке, включая данные по фармакокинетике, биотрансформации, фармакодинамике, дозозависимости эффектов, безопасности, эффективности и другим фармакологическим свойствам; резюме каждого из проведенных клинических исследований;
информация, полученная из других источников (обобщение пострегистрационного опыта применения);
2) информация по безопасности и эффективности исследуемого образца;
обобщенные отчеты всех исследований по эффективности и безопасности исследуемого образца по отдельным показаниям для различных контингентов испытуемых, включая сводные таблицы побочных реакций по всем клиническим исследованиям для всех изученных показаний;
расхождения в характере/частоте возникновения побочных реакций как между различными показаниями, так и между различными контингентами испытуемых;
возможный риск и ожидаемые побочные реакции, базирующиеся на существующем опыте применения как исследуемого образца, так и подобных ему;
меры предосторожности и рекомендуемые методы обследования, которые следует использовать при применении исследуемого образца с исследовательскими целями.
6. Пострегистрационный опыт:
1) страны, в которых исследуемый образец зарегистрирован или был зарегистрирован;
2) информация, полученная в ходе пострегистрационного применения лекарственного средства (лекарственные формы, дозирование, пути введения и побочные эффекты);
3) страны, в которых заказчику было отказано в регистрации лекарственного средства, изделия медицинского назначения и медицинской техники или было изъято из обращения на фармацевтическом рынке.
7. Вывод и рекомендации для исследователя:
1) доклинические и клинические данные;
2) обобщенная информация из различных источников о любых свойствах исследуемого образца;
3) наиболее информативная интерпретация существующих данных и вывод о значимости этой информации для последующих клинических исследований;
4) обсуждение опубликованных отчетов о подобных лекарственных средствах, изделиях медицинского назначения и медицинской техники;
5) рекомендации по диагностике и лечению возможных передозировок, побочных реакций, базирующиеся на существующем клиническом опыте и фармакологических свойствах исследуемого фармакологического средства, лекарственного средства, изделия медицинского назначения и медицинской техники.

1. Нұсқама бет:
1) клиникалық база басшысының бекіту белгісі;
2) құпиялылық белгісі (егер бар боса);
3) клиникалық сынақтың атауы;
4) зерттеу № хаттамаға сәйкес орындалды;
5) сынақты сәйкестендіру;
6) зерттеу фазасы;
7) зерттеудің басталу және аяқталу күні;
2. Зерттеуге өтініш беруші/демеуші.
3. Зерттеуді жүргізу орны (клиникалық базаның атауы, мекен-жайы, байланыс телефоны).
4. Зерттеушілер және әкімшілік құрылымы (бас зерттеуші, зерттеуші-координатор, монитор, шарттық зерттеу ұйымы (егер осындай бар болса).
5. Сынақ осы Нұсқаулықтың және ҚР СТ 1616-2006 "Тиісті клиникалық тәжірибе" талаптарына сәйкес және Еуропалық экономикалық қауымдастығының тиісті клиникалық практикасының ұстанымына сәйкес орындалғанын (егер орындалған болса) дәлелдейтін жағдай.
6. Есепті құру күні.
7. Зерттеудің қысқаша мазмұны (синопсис).
Тарауда қысқаша мазмұн болады (2-3 бет) – қорытындылар мен тұжырымдар иллюстрациясына арналған сандық деректерді қосатын зерттеу түйіндемесі.
8. Зерттеудің мазмұны.
1) жиынтық кестелерді, суреттерді, бағандарды қоса алғанда, әр бөлімнің орнын айқындайтын бет нөмірі және басқа ақпарат;
2) қосымшалардың, кестелер мен ұсынылған дербес тіркеу түрлерінің тізбесі мен орналасуы.
9. Қысқартулар тізбесі мен терминдер анықтамасы. Қысқартылған терминдер ашылуы тиіс, ал қысқартулар мәтіндегі бірінші ескертуде жақшалармен берілген.
10. Этика мәселелері:
1) клиникалық сынақ, клиникалық сынақ құжаттары мен оған барлық түзетулер қаралғанын және Этика мәселелері жөніндегі комиссия мақұлдағанын растау;
2) сынақ Хельсиндік декларацияда көрсетілген этикалық принциптерге сәйкес жүргізілгенін растау;
3) сыналушының сынаққа енгізілген уақытына байланысты хабарландырылған келісім қай жерде және қашан алынғанын көрсету.
11. Кіріспе. Сынақтың қысқаша анықтамасы.
12. Зерттеудің негіздемесі. Зерттеудің атауы, мақсаты және міндеті.
13. Сынақ жоспарының қысқаша сипаты:
1) зерттеу дизайнының сипаты:
сынақ кезеңдері мен процедураларының сызбалық бейнеленуі;
клиникалық зерттеу үлгілері үшін дозасын сынау ұзақтығы;
емдеу курсы (ұзақтығы, дозасы, емдеу тәсілдері);
зерттеуге енгізілген сыналушылардың зерделенетін контингенті мен олардың саны;
көзсіз сынақтарды жүргізудің деңгейлері мен тәсілдері;
бақылау түрі мен сынақ сызбасы;
сыналушыларды емдеу топтары бойынша бөлу тәсілі;
рандомизацияға дейінгі және жүргізілген емдеуден кейінгі кезеңдерді емдеуді тоқтату кезеңдерін, сондай-ақ емдеудің қарапайым және қосарланған көзсіз тәсілін қоса алғанда, сынақтың барлық кезеңдері мен дәйектілігі мен ұзақтығы. Рандомизация уақыты белгіленуі тиіс;
қауіпсіздік жөніндегі деректер, мониторингтің немесе сараптау ұйымының деректері;
кез келген аралық талдаулар;
сынақ жоспарын (дизайнын) негіздеу, оның ішінде бақылау топтарын таңдау;

1. Титульная страница:
1) гриф утверждения руководителем клинической базы;
2) гриф конфиденциальности (если таковое имеется);
3) название клинического испытания;
4) исследование выполнено в соответствии в протоколом №
5) идентификация испытания;
6) фаза исследования;
7) дата начала и окончания исследований.
2. Спонсор/заказчик исследования.
3. Место проведения исследования (название клинической базы, адрес, телефон для контакта).
4. Исследователи и административная структура (главный исследователь, исследователь-координатор, монитор, контрактная исследовательская организация (если таковая имеется).
5. Положение указывающее что исследовании выполнено в соответствии с требованиями настоящих Правил и СТ РК 1616-2006 "Надлежащая клиническая практика" и в соответствии с принципами Надлежащей клинической практики Европейского экономического сообщества (если выполнялось).
6. Дата составления отчета.
7. Краткое изложение исследования (синопсис).
Раздел содержит сокращенное изложение (2-3 страницы) - резюме исследования, включающий числовые данные для иллюстрации результатов и выводов.
8. Содержание исследования:
1) номера страниц и другая информация, определяющую место каждого раздела, включая сводные таблицы, рисунки, графики;
2) перечень и расположение приложений, таблиц и представленных индивидуальных регистрационных форм.
9. Перечень сокращений и определение терминов. Сокращенные термины должны быть расшифрованы, а сокращения даны в скобках при первом упоминании в тексте.
10. Этические вопросы:
1) подтверждение того, что клиническое испытание, документы клинического испытания и все поправки к ним были рассмотрены и одобрены Комиссией по вопросам этики;
2) подтверждение того, что испытание проведено в соответствии с этическими принципами, изложенными в Хельсинской декларации;
3) указание на то, где и когда было получено информированное согласие в зависимости от времени включения испытуемого в испытание.
11. Введение. Краткое определение испытаний.
12. Обоснование исследований. Название, цели и задачи исследования.
13. Краткое описание плана испытания:
1) описание дизайна исследований;
схематическое изображение этапов и процедур испытания;
продолжительность испытания, дозировок для образца клинического исследования;
курс лечения (продолжительность, дозы, методы лечения);
изучаемый контингент испытуемых и их количество, которое было включено в исследование;
уровни и методы проведения маскировки испытания;
вид контроля и схему испытания;
последовательность и длительность всех периодов испытания, включая периоды до рандомизации и после проведенного лечения, периоды отмены лечения, а также периоды с простым и двойным слепым методом лечения. Должно быть определено время рандомизации;
данные по безопасности, данные мониторинга или экспертной организации;
любые промежуточные анализы;
обоснование плана (дизайна) испытания, в том числе выбор контрольных групп;

2) зерделенетін популяцияны таңдау:
Сыналушылар жөніндегі ақпарат. Сыналушыларды топтар бойынша бөлу. Зерттеуге енгізу үшін сыналатындарды іріктеу өлшемдерінің сипаты – енгізу өлшемі, енгізбеу өлшемі, шығару өлшемі;
3) емдеу:
зерттелетін үлгілердің сәйкестендірілуі (сипаты, құрамы, серия нөмірі), зерттелетін үлгілерді қайта жеткізу механизмдерінің, сақтауға спецификалық талаптары (бар болса), сондай-ақ плацебо мен салыстыру үлгісін алу көздерінің көрсетілуі);
сыналушыларды топтар бойынша бөлу тәсілдері (рандомизация);
зерделенуге арналған дозаларды таңдау;
әр сыналушы үшін дәрілік затты тағайындаудың дозасы мен уақытын таңдау;
"көзсіз" тәсіл жүргізуге арналған шаралардың сипаты (егер пайдаланылған болса);
алдыңғы және ілеспелі терапия;
емдеудің сыналатын режимін сақтау;
14. Клиникалық зерттеудің алынған қорытындысы:
1) тиімділік қорытындысы -
фармакологиялық заттар, дәрілік заттар бойынша: дәрілік заттың дозасы, концентрациясы және олардың дәрілік заттың тиімділігімен өзара байланысуы;
дәрі - дәрі, дәрі - ауру өзара әрекеттестігі (егер зерделенген болса);
тиімділікке қатысты қорытынды;
медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника бойынша:
дәрі - дәрі, дәрі - ауру өзара әрекеттестігі (егер зерделенген болса);
тиімділікке қатысты қорытынды.
статистикалық/аналитикалық қорытындылар.
2) клиникалық-зертханалық зерттеулерді бағалау:
зерттелетіндердің дербес зертханалық көрсеткіштерінің тізбесі және әрбір өзгерген зертханалық көрсеткіштердің мәні;
зертханалық зерттеулердің әрбір көрсеткішін бағалау;
барлық кезеңге зертханалық мәндер;
сыналушылардағы дербес тербелісі;
дербес клиникалық мәнді ауытқулар;
3) қауіпсіздікті бағалау:
жағымсыз әсерлер/құбылыстар;
жағымсыз әсерлер/құбылыстар туралы ақпараттың берілуі;
жағымсыз әсерлер/құбылыстар талдауы;
әр сыналушыда қадағаланатын жағымсыз әсерлер/құбылыстар тізімі;
елеулі және/немесе күтпеген жағымсыз әсерлер/құбылыстар;
қауіпсіздік мәселелеріне қатысты күнделіктер және тексерудің басқа да ақпараты;
елеулі және/немесе күтпеген жағымсыз әсерлер/құбылыстар оқиғаларын сипаттау;
Қауіпсіздік туралы қорытындылар.
15. Сапасына кепілдікке қатысты деректер (аудит, мониторинг жөнінде есеп);
16. Талқыланған және қорытылған қорытындылар.
17. Тестке енгізілмеген кестелер, суреттер, кескіндемелер:
1) демографиялық деректер;
2) тиімділікке қатысты деректер;
3) зертханалық зерттеулер көрсеткіштерінің ауытқу тізбесі (әрбір сыналушылар бойынша).
18. Әдебиеттер тізімі.
19. Қосымшалар.

2) Выбор изучаемой популяции:
Информация об испытуемых. Распределение испытуемых по группам. Описание критериев отбора испытуемых для включение в исследование - критерии включения, критерии не включения, критерии исключения;
3) лечение:
идентификация исследуемых образцов (описание, состав, номер серии), механизмов повторной поставки исследуемых образцов, специфических требований к хранению (при наличии), а также указание источников получения плацебо и образца сравнения);
методы распределения испытуемых по группам (рандомизация);
выбор доз для изучения;
выбор доз и времени назначения лекарственного средства для каждого испытуемого;
описание процедур для проведения "слепого" метода (если использовался);
предшествующая и сопутствующая терапия;
соблюдение испытуемым режима лечения.
14. Полученные результаты клинического исследования:
1) результаты эффективности -
по фармакологическому средству, лекарственному средству: доза лекарственного средства, концентрация и их взаимосвязь с эффективностью лекарственного средства;
взаимодействие лекарство - лекарство, лекарство - болезнь (если изучались);
выводы относительно эффективности;
по изделию медицинского назначения и медицинской техники:
взаимодействие лекарство - лекарство, лекарство - болезнь (если изучались);
выводы относительно эффективности;
статистические/аналитические выводы;
2) оценка клинико-лабораторных исследований:
перечень индивидуальных лабораторных показателей исследуемых и значение каждого измененного лабораторного показателя;
оценка каждого показателя лабораторных исследований;
лабораторные значения за весь период;
индивидуальные колебания у испытуемых;
индивидуальные клинически значимые отклонения;
3) определение безопасности:
побочные действия/явления:
предоставление информации о побочных действиях/явлениях;
анализ побочных действий/явлений;
списки побочных действий/явлений, наблюдаемых у каждого испытуемого;
серьезные и/или непредвиденные побочные действия/явления;
дневники и другая информация обследования, касающаяся вопросов безопасности;
описание случаев серьезных и/или непредвиденных побочных действий/явлений.
Заключение о безопасности.
15. Данные относительно гарантии качества (отчет об аудите, мониторинге);
16. Обсуждение и обобщенные выводы.
17. Таблицы, рисунки, графики, которые не вошли в текст:
1) демографические данные;
2) данные относительно эффективности;
3) перечень отклонений показателей лабораторных исследований (по каждому испытуемому).
18. Список литературы.
19. Приложения.