Медициналық білімі жоқ тұлғаларды (парамедиктерді) дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету бойынша даярлау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 19 қарашадағы N 753 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 26 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5937 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2021 жылғы 23 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-133 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 23.12.2021 № ДСМ-133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексінің 39-бабына сәйкес және халыққа медициналық көмек көрсетуді одан әрі жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Медициналық білімі жоқ тұлғаларды (парамедиктерді) дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету бойынша даярлау ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті (Н.Қ. Хамзина) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыстар департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелгеннен кейін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.А. Біртановка жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Ж. Досқалиев
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер Министрі
________ С. Баймағанбетов
2009 жылғы 1 желтоқсан
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар Министрі
________________ B. Божко
2009 жылғы 1 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2009 жылғы 19 қарашадағы
N 753 бұйрығымен
бекітілген
Медициналық білімі жоқ тұлғаларды (парамедиктерді) дәрігерге
дейінгі медициналық көмек көрсету бойынша даярлау ережесі
1. Негізгі ережелер
1. Осы Медициналық білімі жоқ тұлғаларды (парамедиктерді) дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету бойынша даярлау ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексіне сәйкес әзірленді.
2. Осы Ереже медициналық білімі жоқ тұлғаларды (парамедиктерді) дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету бойынша даярлау тәртібін (бұдан әрі - Даярлау) айқындайды.

Об утверждении Правил подготовки лиц без медицинского образования (парамедиков) по оказанию доврачебной медицинской помощи
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 ноября 2009 года № 753. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 ноября 2009 года № 5937. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 декабря 2021 года № ҚР ДСМ-133.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 23.12.2021 № ҚР ДСМ-133 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии со статьей 39 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и в целях дальнейшего совершенствования оказания медицинской помощи населению, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила подготовки лиц без медицинского образования (парамедиков) по оказанию доврачебной медицинской помощи.
2. Департаменту развития науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Хамзина Н.К.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке его официальное опубликование.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Биртанова Е.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Ж. Доскалиев
"Согласовано"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
________ С. Баймаганбетов
"Согласовано"
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
_________ В. Божко
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 19 ноября 2009 года № 753
Правила подготовки лиц без медицинского образования
(парамедиков) по оказанию доврачебной медицинской помощи
1. Основные положения
1. Настоящие Правила подготовки лиц без медицинского образования (парамедиков) по оказанию доврачебной медицинской помощи разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее - Правила).
2. Настоящие Правила определяют порядок подготовки лиц без медицинского образования (парамедиков) по оказанию доврачебной медицинской помощи (далее - Подготовка).

2. Медициналық білімі жоқ тұлғаларды (парамедиктерді) даярлау
3. Дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету бойынша даярлауға мына тұлғалар жатады:
1) автокөлік құралдарының жүргізушілері;
2) ішкі істер органдарының қызметкерлері;
3) қауіпті өндіріс объектілерінің қызметкерлері;
4) өртке қарсы қызметтің және төтенше жағдайды жою жөніндегі қызметтің қызметкерлері;
5) денсаулық сақтау ұйымдарының медициналық білімі жоқ қызметкерлері.
4. Құрылымында оларды өз күштерімен даярлайтын медициналық қызметтері бар мемлекеттік органдардың жұмысшыларының және қызметкерлерінің контигентіндегі пармедиктерді қоспағанда, парамедиктерді дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету бойынша даярлау үлгілік оқу бағдарламаларына және үлгілік оқу жоспарларына сәйкес білім беру ұйымдарында жүзеге асырылады.
5. "Медициналық білімі жоқ тұлғаларды (парамедиктерді) дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету бойынша даярлау" оқу бағдарламасында 36 (отыз алты) оқу сағатынан кем емес теориялық даярлық және практикалық сабақтар болуы тиіс.
Академиялық апта көлемі кемінде 36 сағатты, 6 сағаттан аспайтын бір жұмыс күнін құрайды.
6. Теориялық даярлық қорытындысымен тыңдаушылар емтихан тапсырады.
7. Емтихан білім беру ұйымы белгілеген тәртіппен өтеді. Емтихан сұрақтары мен тапсырмаларын білім беру ұйымы әзірлейді.
Емтиханды табысты тапсырған адамдарға білім беру ұйымы осы Ережеге қосымшаға сәйкес қолданылу мерзімі шектеусіз куәлік береді.
8. Даярлау бағдарламалары бойынша оқыту шарт негізінде жүзеге асырылады.
9. Білім беру ұйымы мүдделі ұйымдармен жасалған шарт бойынша Даярлау бойынша көшпелі курстарды жүзеге асыруы мүмкін.
Медициналық білімі жоқ тұлғаларды
(парамедиктерді) дәрігерге дейінгі
медициналық көмек көрсету бойынша
даярлау ережесіне қосымша
Парамедиктер туралы куәлік
N _______
______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________ 20__ жылғы "__" ______________ мен "__"
___________ аралығында _____________________________________________
____________________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету бойынша жалпы көлемі _______ сағат даярлықтан өтті.
_________________________________
басшының Т.А.Ә., қолы
М.О.
Берілген күні 20__ жылғы "__" ________________

2. Подготовка лиц без медицинского образования (парамедиков)
3. Контингент лиц, подлежащих подготовке по оказанию доврачебной медицинской помощи:
1) водители автотранспортных средств;
2) работники органов внутренних дел;
3) работники опасных производственных объектов;
4) работники противопожарной службы и служб по ликвидации чрезвычайных ситуаций;
5) работники организаций здравоохранения, не имеющие медицинского образования.
4. Подготовка парамедиков по оказанию доврачебной медицинской помощи осуществляется в организациях образования в соответствии с
типовыми учебными программами и учебными планами, за исключением
парамедиков из контингента работников и служащих государственных органов, имеющих в своей структуре медицинские службы подготовка которых осуществляется силами медицинских служб.
5. Учебная Программа "Подготовка лиц без медицинского образования (парамедиков)" должна содержать теоретическую подготовку не менее 36 (тридцати шести) учебных часов и практические занятия.
Объем академической недели составляет не более 36 часов, одного рабочего дня не более 6 часов.
6. По итогам теоретической подготовки, слушатели сдают экзамен.
7. Экзамен проводится в порядке, установленном организацией образования. Перечень экзаменационных вопросов и заданий разрабатывается организацией образования.
Лицам, успешно сдавшим экзамен, организацией образования выдается удостоверение согласно приложению к настоящим Правилам действия.
8. Обучение по программам Подготовки осуществляется на договорной основе.
9.Организации образования могут по договоренности с заинтересованными организациями осуществлять выездные курсы по Подготовке.
Приложение
к Правилам подготовки
лиц без медицинского образования
(парамедиков) по оказанию
доврачебной медицинской помощи
Удостоверение парамедика
№ ____
Настоящим удостоверяется, что ____________________________________
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
прошел(а) подготовку по оказанию доврачебной медицинской помощи
в ________________________________________________________________
(название организации образования)
в общем объеме _____________________ часов
с "_______" по"_______" ____________ 20__ года
___________________________________
(Ф.И.О., подпись руководителя)
М.П.
Дата выдачи "____" ______________ 20__ года