Білім саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 18 қарашадағы N 526 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 9 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5965 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 04 шілдедегі № 258 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 04.07.2013 № 258 бұйрығымен (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" 2008 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Білім саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарты бекітілсін.
2. Балалардың құқықтарын қорғау комитеті (Р.П. Шер) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым вице-министрі М.Н. Сарыбековке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                      Ж. Түймебаев
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
__________ Г. Әбдіқалықова
20 қараша 2009 ж.
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
____________ Ж. Досқалиев
23 қараша 2009 ж.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2009 жылғы 18 қарашадағы
N 526 бұйрығымен бекітілген
Білім саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Білім саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарты (бұдан әрі — Стандарт) "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
2. Осы Стандарт білім беру саласындағы арнаулы әлеуметтік көмек көрсететін субъектілерге (бұдан әрі — әлеуметтік қызмет көрсететін субъектілер), өмірде қиын жағдайға душар болған балаларға таратылады.
3. Осы Стандартта балаларға олардың жеке қажеттіліктерін ескере отырып көрсетілетін арнаулы әлеуметтік қызметтердің негізгі түрлері, оларды ұсынудың көлемі мен шарттары белгіленген.
2. Арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынатын субъектілер
4. Арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынатын субъектілерге мына ұйымдар жатады:

Об утверждении стандарта оказания специальных социальных услуг в области образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 ноября 2009 года № 526. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 декабря 2009 № 5965. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 июля 2013 года № 258
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 04.07.2013 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 2) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года "О специальных социальных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый стандарт оказания специальных социальных услуг в области образования.
2. Комитету по охране прав детей (Шер Р.П.) в установленном  законодательном порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра образования и науки Республики Казахстан Сарыбекова М.Н.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования.
Министр                                    Ж. Туймебаев
"Согласовано"                         "Согласовано"
Министр труда и социальной             Министр здравоохранения
защиты населения                       Республики Казахстан
Республики Казахстан
______ Г. Абдыкаликова                 _______ Ж. Доскалиев
20 ноября 2009 года                    23 ноября 2009 года
Утвержден
приказом Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 18 ноября 2009 года № 526
Стандарт оказания специальных социальных услуг
в области образования
1. Общие положения
1. Стандарт оказания специальных социальных услуг в области образования (далее - Стандарт) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О специальных социальных услугах".
2. Настоящий Стандарт распространяется на субъекты, оказывающие специальные социальные услуги в области образования (далее - субъекты, оказывающие социальные услуги), детям, оказавшимся в трудной жизненной ситуации (далее - дети).
3. В настоящем Стандарте установлены основные виды специальных социальных услуг, оказываемых детям с учетом их индивидуальных потребностей, объемы и условия их предоставления.
2. Субъекты, предоставляющие специальные социальные услуги
4. К субъектам, оказывающим специальные социальные услуги, относятся следующие организации:

1) тұратын орнын ұсына отырып, азаматтардың белгілі бір санатының білім алуға, тәрбиеленуге құқығының мемлекеттік кепілдігін қамтамасыз ететін білім беру ұйымдары:
жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған интернаттық мекемелер;
девиантты мінез-құлықты балаларға арналған интернаттық мекемелер;
мүмкіндіктері шектеулі балаларға арналған стационарлар;
әртүрлі бейіндегі балалардың сауықтыру орталықтары;
2) азаматтардың белгілі бір санатының білім алуға, тәрбиеленуге құқығының мемлекеттік кепілдігін қамтамасыз ететін күндіз болатын білім беру жүйесінің ұйымдары:
оңалту орталықтары;
психологиялық-педагогикалық түзеу кабинеттері, психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялар;
мектепке дейінгі және мектептік арнаулы ұйымдар; жалпы дамыту және түзеу сипатындағы функцияларды қатар атқаратын мектепке дейінгі және мектептік аралас ұйымдар;
мүмкіндігі шектеулі және қалыпты дамып келе жатқан балаларды бірге тәрбиелеуге арналған мектепке дейінгі және мектептік инклюзивтік ұйымдар;
күндіз болатын қызметтер/бөлімдер (бұдан әрі - КБҚ/Б) (күндіз қызмет көрсететін орталықтар, оңалту орталықтары, отбасы мен баланы қолдау қызметтері, ерте араласу, әлеуметтік қатер тобындағы ересек адамдарға арналған орталықтар, кризистік орталықтар).
3) қабылдаушы отбасылар: патронаттық отбасы, асырап алушылар.
Аталған тізбеде арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсынатын субъектілердің барлығы қамтылмаған.
3. Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетілетін адамдар санаты
5. Арнаулы әлеуметтік көмек алатындарға мыналар жатады:
1) жетiм балалар – ата-анасының екеуi де немесе жалғыз басты ата-анасы қайтыс болған бала;
2) ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар - ата-ана құқықтарының шектелуiне немесе олардан айырылуына, ата-анасы хабар-ошарсыз кеттi деп танылуына, олар өлдi деп жариялануына, әрекетке қабiлетсiз (әрекет қабiлетi шектеулi) деп танылуына, ата-анасының бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеуiне, ата-анасының баласын тәрбиелеуден немесе оның құқықтары мен мүдделерiн қорғаудан жалтаруына, оның iшiнде ата-анасының өз баласын тәрбиелеу немесе емдеу мекемелерiнен алудан бас тартуына байланысты жалғызбасты ата-анасының немесе екеуiнiң де қамқорлығынсыз қалған және "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен көзделген құқықтары мен мүдделерінің қорғалуын қажет ететін балалар;
3) даму мүмкіндіктері шектеулі балалар — медициналық қорытындымен расталған, туа бiткен, тұқым қуалаған, жүре пайда болған аурулардан немесе жарақаттардың салдарынан тiршiлiк етуi шектелген, дене және (немесе) психикалық кемiстiгi бар он сегiз жасқа дейiнгi бала;

1) организации, обеспечивающие государственные гарантии прав на получение образования, воспитание определенных категорий граждан с предоставлением места проживания:
интернатные учреждения для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
интернатные учреждения для детей с девиантным поведением;
стационары для детей с ограниченными возможностями;
детские оздоровительные центры различного профиля;
2) организации, обеспечивающие государственные гарантии прав на получение образования, воспитание определенных категорий граждан c дневным пребыванием:
реабилитационные центры;
кабинеты психолого-педагогической коррекции, психолого-медико-педагогические консультации;
специальные дошкольные и школьные организации; комбинированные дошкольные и школьные организации, совмещающие функции общеразвивающего и коррекционного характера;
инклюзивные дошкольные и школьные организации, предназначенные для совместного воспитания детей с ограниченными возможностями и нормально развивающихся детей;
службы/отделения дневного пребывания (центры дневного обслуживания, центры реабилитации, службы поддержки семьи и ребенка, раннего вмешательства, центры для взрослых лиц социального риска, кризисные центры).
3) приемные семьи: патронатная семья, усыновители (удочерители).
Данный перечень субъектов, представляющих специальные социальные услуги, не является исчерпывающим.
3. Категория получателей специальных социальных услуг
5. К получателям специальных социальных услуг относятся:
1) дети-сироты - дети, у которых умерли оба или единственный родитель;
2) дети, оставшиеся без попечения родителей - дети, лишившиеся попечения единственного или обоих родителей в связи с ограничением или лишением их родительских прав, признанием безвестно отсутствующими, объявлением умершими, признанием недееспособными или ограниченно дееспособными, отбыванием наказания в местах лишения свободы, уклонением от воспитания ребенка или защиты его прав и интересов, в том числе с отказом взять ребенка из воспитательной или медицинской организации и нуждающиеся в установлении необходимой защиты их прав и интересов, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан";
3) дети с ограниченными возможностями в развитии - дети до восемнадцати лет с физическими и (или) психическими недостатками, имеющие ограничение жизнедеятельности, обусловленное врожденными, наследственными, приобретенными заболеваниями или последствиями травм, подтвержденными медицинским заключением;

4) қадағалаусыз қалған бала – ата-анасының немесе олардың заңды өкiлдерiнiң, сондай-ақ педагогтардың, тәрбиешiлердiң, психологтардың, әлеуметтік қызметкерлердің және кәмелетке толмағандарды қадағалауды жүзеге асыруға мiндеттi оқыту, тәрбиелеу мекемелері қызметкерлерiнiң тарапынан оны тәрбиелеу, оқыту және (немесе) бағып-күту жөнiндегi мiндеттердi орындамауы немесе тиiсiнше орындамауы салдарынан, не оның үйден немесе бала құқығын қорғау жөнiндегi функцияларды жүзеге асыратын ұйымдардан өз еркімен кетуi салдарынан мінез-құлқына бақылау болмаған кәмелетке толмаған бала;
5) девиантты мінез-құлықты балалар — мектепке бармайтын немесе мектепте мінез-құлқында проблемалары бар, алкогольді, есірткі, психотроптық немесе улағыш заттарды теріс пайдаланатын, құмар ойындарына тәуелді, қылмыстық әрекетке тартылған немесе бейім, психологиялық, дене немесе сексуалды зорлық көрген немесе осындай зорлыққа тап болып отырған және осының салдарынан қоғамдық өмірге қатысуға мүмкіндігі жоқ 18 жасқа дейінгі балалар.
6) әлеуметтік қатер тобындағы отбасы — 18 жасқа дейінгі балаларды өсіріп отырған және ең болмағанда ата-анасының біреуі алкогольді, есірткі, психотроптық немесе улағыш заттарды пайдаланатын, құмар ойындарына тәуелді, әлеуметтік дағдыларының жоқтығынан балаларын тиісті түрде қадағалауды білмейтін немесе қадағалай алмайтын, оларға психологиялық, дене немесе сексуалды зорлық жасайтын, алып отырған мемлекеттік қолдауды отбасының мүддесіне жұмсамайтын, осыған байланысты балалардың дене, ақыл-ой, рухани, адамгершілік дамуына қауіп төнген отбасы.
Әлеуметтік қатер тобындағы отбасыға "Неке және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес балаға уақытша қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленген отбасылар да жатады.
4. Арнаулы әлеуметтік қызметтердің негізгі түрлері, көлемі және ұсынылу шарттары
6. Арнаулы әлеуметтік қызметтер тағайындалуына байланысты төмендегідей бөлінеді:
1) балаларды тұрмыстағы тіршілік әрекетін қолдауға бағытталған әлеуметтік-тұрмыстық қызметтер;
2) баланың жеке жағдайын ескере отырып, денсаулығын қолдауға және жақсартуға бағытталған әлеуметтік-медициналық қызметтер;
3) балалардың жеке қажеттіліктерін ескере отырып, олардың психологиялық жағдайын түзеуді қарастыратын әлеуметтік-психологиялық қызметтер;
4) дене мүмкіндіктері мен ақыл-ой қабілеттерін ескере отырып, ерекше білім алу қажеттіліктері бар балаларды педагогикалық түзеуге және оқытуға бағытталған әлеуметтік-педагогикалық қызметтер;

4) безнадзорные дети - несовершеннолетние, контроль за поведением которых отсутствует вследствие неисполнения или ненадлежащего исполнения обязанностей по их воспитанию, обучению и (или) содержанию со стороны родителей или законных их представителей, а также педагогов, воспитателей, психологов, социальных работников учебного, воспитательного учреждения, обязанного осуществлять надзор за несовершеннолетними, либо вследствие самовольного ухода их из дома или организаций, осуществляющих функции по защите прав ребенка;
5) дети с девиантным поведением - дети в возрасте до 18 лет, не посещающие школу или имеющие проблемы поведения в школе, злоупотребляющие алкоголем, наркотическими, психотропными или токсическими веществами, находящимися в зависимости от азартных игр, вовлеченные или склонные к вовлечению в преступную деятельность, испытавшие психологическое, физическое или сексуальное насилие либо находящиеся под угрозой такого насилия и по этим причинам, не имеющие возможности принимать участие в общественной жизни;
6) семья из группы социального риска - семья, в которой растут дети в возрасте до 18 лет, и в которой хотя бы один из родителей злоупотребляет алкоголем, наркотическими, психотропными или токсическими веществами, находится в зависимости от азартных игр, по причине недостатка социальных навыков не умеет или не может надлежащим образом осуществлять надзор за детьми, использует против них психологическое, физическое или сексуальное насилие, использует получаемую государственную поддержку не в интересах семьи в связи с чем возникает опасность физическому, умственному, духовному, нравственному развитию и безопасности детей.
К семье из группы социального риска причисляется и семья, в которой согласно Закону Республики Казахстан "О браке и семье" над ребенком установлена временная опека (попечительство).
4. Основные виды, объем и условия предоставления
специальных социальных услуг
6. Специальные социальные услуги в зависимости от их назначения подразделяются на:
1) социально-бытовые услуги, направленные на поддержание жизнедеятельности детей в быту;
2) социально-медицинские услуги, направленные на поддержание и улучшение здоровья детей, с учетом индивидуального состояния ребенка;
3) социально-психологические услуги, предусматривающие коррекцию психологического состояния детей с учетом их индивидуальных потребностей;
4) социально-педагогические услуги, направленные на педагогическую коррекцию и обучение детей с особыми образовательными потребностями с учетом их физических возможностей и умственных способностей;

5) балалардың өмір сүру сапасын қолдауға және жақсартуға бағытталған әлеуметтік-экономикалық қызметтер;
6) балалардың құқықтық мәртебесін қолдауға немесе өзгертуге, заңдық көмек көрсетуге, заңды құқықтары мен мүдделерін қорғауға бағытталған әлеуметтік-құқықтық қызметтер;
7. Әлеуметтік-тұрмыстық қызметтер тізбесі:
1) азаматтардың белгілі бір санатының білім алуға, тәрбиеленуге құқығының мемлекеттік кепілдігін қамтамасыз ететін, тұратын орын ұсынатын және/немесе күндіз болатын білім беру жүйесінің ұйымдарында ұсынылатын қызметтер:
әлеуметтік-тұрмыстық қамтамасыз етудегі жеңілдіктер мен басымдықтарды алуға жәрдемдесу;
тұрғын үй алаңын, оның ішінде 1-4-сынып оқушыларына арналған 4-6 орындық және 5-11-сынып оқушыларына арналған 2-4 орындық жатын бөлме бір жататын орынға 4 м х 2 м есебінен, ойын бөлмелерінің ауданы бір оқушыға 2 м х 2 м есебінен болуы тиіс.
қауіпсіз және баланың қажеттілігін қанағаттандыратын ортаны және арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынатын орынды қамтамасыз ету. Кедергісіз қол жеткізуді қамтамасыз ету, орынжай ішінде жүріп-тұруға қолайлы болуы, оңалту, медициналық-әлеуметтік, психологиялық-түзеу іс-шараларын өткізу, демалысты және бос уақытты ұйымдастыру мақсатында қызмет көрсетілетін орынжай жылы, желдетілетін және жарық бөлмелермен, сондай-ақ арнайы құралдармен жабдықталуы тиіс.
санитарлық-эпидемиологиялық нормаларға, қауіпсіздік талаптарына, оның ішінде өртке қарсы талаптарға сәйкестігі;
ақыл-ойын, сезімін, рухани және дене бітімін дамытуға ықпал ететін отбасы жағдайына жақындатылған қолайлы жағдай жасау;
баланың қажеттілігін қамтамасыз ететін және жекешелігіне кепілдік беретін ететін гигиенаға арналған орынжайды қамтамасыз ету;
тәрбиеленушілердің өзін-өзі кәсіби бағдарлануына және шығармашылық еңбегіне арналған жағдайлар жасау;
оңалту және емдеу шараларын ұйымдастыруға арналған орынжайды, жиһаздарды, арнайы жабдықтарды, емдеу-еңбек және оқу қызметін, мәдени және тұрмыстық қызмет көрсетулерді ұсыну;
"Мұқтаж азаматтарға олардың білім алу кезеңінде берілетін әлеуметтік көмектің мөлшерлері мен көздері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 17 мамырдағы N 738 қаулысымен (бұдан әрі — қаулы) бекітілген нормалар бойынша 3-қосымшаға сәйкес тамақ, оның ішінде диеталық тамақтарды ұсыну;
2-қосымшаға сәйкес жұмсақ мүкәммал ұсыну (киім-кешек, ішкиімдер мен төсектік керек-жарақтар);
балаларды емдеуге, оқуға, мәдени іс-шараларға қатысуға апару кезінде көлік ұсыну;
баланың қажеттіліктеріне сәйкес келетін салауатты және қауіпсіз ортаны ұйымдастыру және ұсыну;
күнделікті тұрмыстағы, оның ішінде төсектен тұру, төсекке жату, киіну, шешіну, тамақ ішу сияқты іс-әрекеттерді орындауға қабілетсіз балаларға күтім жасау және гигиеналық сипаттағы әлеуметтік-тұрмыстық қызметтерді көрсету және осы іс-әрекеттерге үйрету;
балаларды азаматтардың отбасыларына патронаттық тәрбиелеуге (шартқа сәйкес), қонақ отбасыларына (каникул, демалыс немесе жұмыс күні емес мейрам күндері) уақытша беруді жүзеге асыру;
аз қамтылған балаларды қажетті киіммен, аяқ киіммен қамтамасыз ету;
баланы патронатқа, қонақ отбасына анықтау үшін отбасыларын іріктеу. Отбасында болу мерзімін анықтау кезінде баланың пікірі ескеріледі;
қажет болған жағдайда (алыс жерде тұруы, кезекші болуы, туыстарының іссапарда болуы) күндіз болатын ұйымдарда баланың бес күндік режимде болуына рұқсат етіледі. Аталған қызмет мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың құнына кірмейді;
2-қосымшаға сәйкес күндіз болатын ұйымдар үшін жұмсақ мүкәммал ұсыну (төсек жабдықтары);
қабылдаушы отбасылардың өмір сүру жағдайларына зерттеу жүргізу, олардың жеке ерекшеліктерін, тұрмыс салты мен әдет-ғұрыптарын, отбасындағы жеке тұлғалық қарым-қатынасын зерделеу, барлық отбасы мүшелерінің балалардың негізгі өмірлік қажеттіліктерін қанағаттандыруға дайындығын бағалау және олардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау жоспарын іске асыру, қабылдаушы отбасылардың өмір сүру жағдайын тексеру актісінде (бұдан әрі – тексеру актісі) көрсету;
балаларға сапалы әлеуметтік қызмет көрсету үшін қажетті білікті қызметкерлермен және құрылыммен қамтамасыз ету;

5) социально-экономические услуги, направленные на поддержание и улучшение жизненного уровня детей;
6) социально-правовые услуги, направленные на поддержание или изменение правового статуса, оказание юридической помощи, защиту законных прав и интересов детей.
7. Перечень социально-бытовых услуг:
1) предоставляемых в организациях, обеспечивающих государственные гарантии прав на получение образования, воспитание определенных категорий детей с предоставлением места проживания и/или дневным пребыванием:
содействие в получении льгот и преимуществ в социально-бытовом обеспечении;
предоставление жилой площади, в том числе для спальных комнат вместимостью 4-6 мест для учащихся 1-4 классов и 2-4 места для учащихся 5-11 классов из расчета 4м х 2м на одно спальное место, площади игровых комнат должны быть из расчета 2м х 2м на одного учащегося;
обеспечение безопасной и удовлетворяющей потребности ребенка среды и места предоставления специальных социальных услуг. Помещения служб необходимо обеспечить теплыми, проветриваемыми и хорошо освещенными комнатами, а также оборудованы специальными приспособлениями с целью обеспечения беспрепятственного доступа к нему, удобны для передвижения внутри помещения, проведения абилитационных, медико-социальных, психо-коррекционных мероприятий, организации отдыха и досуга;
соответствие санитарно-эпидемиологическим нормам, требованиямбезопасности, в том числе противопожарным требованиям;
создание благоприятных условий, приближенных к семейным, способствующих умственному, эмоциональному, духовному и физическому развитию воспитанников;
обеспечение помещения для гигиены, обеспечивающие потребности ребенка и гарантирующие приватность;
создание условий для профессионального самоопределения и творческого труда воспитанников;
предоставление помещений для организации реабилитационных и лечебных мероприятий, мебели, специализированного оборудования, лечебно-трудовой и учебной деятельности, культурного и бытового обслуживания;
предоставление питания, включая диетическое питание, в соответствии с нормами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2000 года № 738 "О размерах и источниках социальной помощи нуждающимся гражданам в период получения ими образования" (далее - постановление) согласно приложению 3;
предоставление мягкого инвентаря (одежды, обуви, нательного белья и постельных принадлежностей) согласно приложению 2;
предоставление транспорта при перевозе детей для лечения, обучения, участия в культурных мероприятиях;
организация и предоставление здоровой и безопасной среды соответствующей потребностям ребенка;
оказание социально-бытовых услуг индивидуального обслуживающего и гигиенического характера детям, неспособным выполнять житейские процедуры, в том числе такие действия как встать с постели, лечь в постель, одеться, раздеться, принять пищу и обучение этим действиям;
осуществление временной передачи детей в семьи граждан на патронат воспитание (согласно договору), в гостевые семьи, (на период каникул, выходных или нерабочих праздничных дней);
обеспечение малообеспеченных детей необходимой одеждой и обувью;
подбор семьи для определения ребенка на патронат, гостевую семью. При определении сроков пребывания в семье учитывается мнение ребенка;
в случаях необходимости (отдаленность проживания, дежурства, командировки родных) в организациях с дневным пребыванием допускается пятидневный режим пребывания ребенка. Данная услуга в стоимость государственного социального заказа не входит;
предоставление мягкого инвентаря для организаций с дневным пребыванием (постельных принадлежностей) согласно приложению 2;
проведение обследования условий жизни приемных семей, изучение их личностных особенностей, уклада жизни и традиции семьи, межличностные взаимоотношения в семье, оценка готовности всех членов семьи удовлетворить основные жизненные потребности детей и реализовать планы защиты их прав и законных интересов, отражение в акте обследования условий жизни приемных семей (далее - акт обследования);
обеспечение детей, оказавшихся в трудной жизненной ситуации необходимым квалифицированным персоналом и структурой для оказания качественных социальных услуг детям;

2) отбасы жағдайында:
бір отбасының мүшесіне және тәрбиелеушіге берілетін тұрғын жайдың жалпы алаңы кемінде 15 шаршы метрді құрайды;
баланың білім алуы үшін қажетті жағдай жасау, оның денсаулығына, физикалық, психикалық, адамгершілік және рухани дамуына қамқорлық көрсету;
3-қосымшаға сәйкес диеталық тамақтануды қоса, тамақтануды ұсыну;
2-қосымшаға сәйкес жұмсақ мүкәммал ұсыну (киім, аяқ киім, ішкиім және төсек жабдықтары);
8. Мыналар:
1) азаматтардың белгілі санаттарының білім алу, тұратын орын мен күндіз болуларымен қоса тәрбие алу құқықтарына мемлекеттік кепілдікті қамтамасыз ететін білім беру ұйымдарында көрсетілетін әлеуметтік-медициналық қызмет көрсету тізбесі:
әлеуметтік-медициналық қызметтерді алуға көмек көрсету;
медициналық-әлеуметтік тексеріс жүргізу;
алғашқы медициналық тексеруді және алғашқы санитарлық тазалауды жүргізу;
алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсету;
тегін медициналық көмектің кепілдендірілген мөлшерін көрсетуге жәрдемдесу;
емдейтін дәрігердің дәрі белгілеуіне сәйкес медициналық қызмет көрсетуге лицензия болған жағдайда медициналық процедуралар жүргізу;
денсаулық жағдайын бақылау (дене температурасын өлшеу);
емдеу-сауықтыру іс-шараларын ұйымдастыру;
ауруханаға жатқызуды жедел ұйымдастыру және денсаулық сақтау ұйымына балаларды жеткізіп тұру;
сәбиді (баланы) күтіп-бағуды, медициналық ұсыныстар мен сәбидің (баланың) денсаулық жағдайына сәйкес маман дәрігерлерге жүйелі түрде көрсетіп, емдеуді қамтамасыз ету;
консультативтік көмек көрсету (білікті маман жоқ болған жағдайда денсаулық сақтау ұйымынан міндетті түрде маман шақыру);
үйдегі жағдайда оңалту іс-шараларын өткізу үшін отбасы мүшелерін медициналық-психологиялық және әлеуметтік-медициналық білім негіздеріне отбасы мүшелерін оқыту;
төтенше жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсету;
профилактикалық іс-шаралар өткізу;
тірек қозғалыс қабілеттерінде ауытқушылықтары бар балаларды оңалту;
2) отбасы жағдайында:
сәбиді (баланы) күтіп-бағуды, медициналық ұсынымдар мен сәбидің (баланың) денсаулық жағдайына сәйкес маман дәрігерлерге жүйелі түрде көрсетіп, емдеуді қамтамасыз ету;
жүйелі медициналық тексеруді қамтамасыз ету;
емдеу-сауықтыру іс-шараларын ұйымдастыру;
оңалтудың жеке бағдарламаларына сәйкес әлеуметтік-медициналық сипаттағы оңалту іс-шараларын өткізу;
күтіп-бағуды, оның ішінде балалардың жағдайын ескере отырып санитарлық-гигиеналық қызметтер көрсету.

2) в условиях семьи:
предоставление общей площади жилого помещения на одного члена семьи и воспитанника составляет не менее 15 квадратных метров;
создание необходимых условий для получения ребенком образования, забота о его здоровье, физическом, психическом, духовном и нравственном развитии;
предоставление питания, включая диетическое питание, согласно приложению 3;
предоставление мягкого инвентаря (одежды, обуви, нательного белья и постельных принадлежностей) согласно приложению 2;
8. Перечень социально-медицинских услуг:
1) предоставляемых в организациях, обеспечивающие государственные гарантии прав на получение образования, воспитание определенных категорий граждан с предоставлением места проживания и/или дневным пребыванием:
оказание помощи в получении социально-медицинских услуг;
проведение медико-социального обследования;
проведение первичного медицинского осмотра и первичной санитарной обработки;
оказание первичной медико-санитарной помощи;
содействие в оказании гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
проведение в соответствии с назначением лечащего врача медицинских процедур при наличии лицензии на медицинскую деятельность;
наблюдение за состоянием здоровья (измерение температуры тела);
организация лечебно-оздоровительных мероприятий;
оперативная организация госпитализации и сопровождение детей в организации здравоохранения;
обеспечение ухода за ребенком (детьми) и лечения, систематического показа врачам-специалистам в соответствии с медицинскими рекомендациями и состоянием здоровья ребенка (детей);
оказание консультативной помощи (при отсутствии квалифицированного специалиста обязательное привлечение специалиста из здравоохранения);
обучение членов семьи основам медико-психологических и социально-медицинских знаний для проведения реабилитационных мероприятий в домашних условиях;
оказание первой медицинской помощи в экстренных случаях;
проведение профилактических мероприятий;
абилитация детей с двигательными нарушениями;
2) предоставляемых в условиях семьи:
обеспечение ухода за ребенком (детьми) и лечения, систематического показа врачам-специалистам в соответствии с медицинскими рекомендациями и состоянием здоровья ребенка (детей);
обеспечение регулярного медицинского обследования;
обеспечение лечебно-оздоровительных мероприятий;
проведение реабилитационных мероприятий социально-медицинского характера в соответствии с индивидуальными программами реабилитации;
обеспечение ухода, в том числе оказание санитарно-гигиенических услуг с учетом состояния здоровья детей.

9. Әлеуметтік-психологиялық қызметтер көрсетудің тізбесі:
1) азаматтардың белгілі санаттарының, тұратын орнын ұсынумен және/немесе күндіз болуларымен қоса білім, тәрбие алу құқықтарына мемлекеттік кепілдікті қамтамасыз ететін білім беру ұйымдарында көрсетілетін әлеуметтік-медициналық қызмет көрсету тізбесі:
баланы психологиялық диагностикадан өткізу және психологиялық түзеу;
бала мен ата-ана қарым-қатынасын психологиялық диагностикадан өткізу және психологиялық түзеу;
психологиялық терапевтік көмек көрсету;
балаға арнайы әлеуметтік қызмет көрсету жөніндегі жеке жоспардың қажеттіліктерін бағалау негізінде құрастыру;
психологиялық тренингтер өткізу;
баланың денсаулық жағдайына, интеллектуалдық және әлеуметтік деңгейіне сәйкес түзету сабақтарын жоспарлау және іске асыру;
психологиялық көмек көрсету, оның ішінде әңгімелесу, сөйлесу, тыңдау;
бала мен қызметкер арасында өзара құрмет пен сенімге негізделген эмоционалдық ортаны қамтамасыз ету;
психологиялық тұрғыдан сүйемелдеу;
мекемеден тыс жерде кең әлеуметтік ортаға тәрбиленушілерді табысты бейімдеу үшін жағдай жасау;
оқыту, әңгімелесу, жеке дамыту процесінде әлеуметтік-писихологиялық білім беру және белсенді пайдалану үшін жағдай жасау;
күйзеліс, дау-жанжал жағдайындағы балаларға психологиялық көмек көрсету және қолдау жасау;
әлеуметтік-психологиялық және психологиялық кеңес беру (балаларға оқуда, әңгімелесуде немесе психикалық көңіл-күйлері нашар кезде көмек көрсету);
психологиялық тренингтер (күйзеліс, дау-жанжал жағдайындағы балаларға психологиялық көмек көрсету және қолдау жасау);
ата-аналарды психологиялық ағарту;
баланы отбасымен қайта қосу үшін баланың туған отбасымен және ұйымдағы баламен жүргізілетін алдын-алу және оңалту жұмыстары;
бала үшін отбасын сақтау мақсатында қатер тобындағы тұрмысы қолайсыз отбасылармен жүргізілетін әлеуметтік-писихологиялық оңалту және алдын алу жұмыстары;
баланың қажеттілігіне, өмір сүру жағдайына және бастапқы әлеуметтік ортасына сәйкес оны отбасына орналастырудың ең жақсы түрін ұйымдастыру;
қолайсыз отбасында тұратын мемлекеттің қорғауына мұқтаж балалармен жүргізілетін әлеуметтік-писихологиялық, оңалту және алдын алу жұмыстары;
баланы жеке өмір сүруге дайындауда баланың даму мониторингін жүзеге асыру;
әлеуметтенуде қиындық көріп жүрген интернаттық мекемелердің бітірушілеріне әлеуметтік, психологиялық-педагогикалық көмек көрсету;
тәрбиеленушілерді отбасыларына тәрбиелеуге орналастыру, оларды психологиялық-педагогикалық және әлеуметтік-педагогикалық алып жүру;

9. Перечень социально-психологических услуг:
1) предоставляемых в организациях, обеспечивающие государственные гарантии прав на получение образования, воспитание определенных категорий граждан с предоставлением места проживания и/или дневным пребыванием:
проведение психологической диагностики и психологической коррекции ребенка;
проведение психологической диагностики и психологической коррекции детско-родительских отношений;
оказание психотерапевтической помощи;
составление на основе оценки потребностей индивидуального плана по оказанию ребенку специальных социальных услуг;
проведение психологических тренингов;
планирование и реализация коррекционных занятий соответственно состоянию здоровья, интеллектуальному и социальному уровню ребенка;
оказание психологической помощи, в том числе беседы, общение, выслушивание;
обеспечение эмоциональной среды, основанной на взаимном уважении и доверии между ребенком и персоналом;
психологическое сопровождение;
создание условий для успешной адаптации воспитанников к широкому социальному окружению за пределами учреждения;
создание условий для активного присвоения и использования социально-психологических знаний в процессе обучения, общения, личностного развития;
оказание психологической помощи и поддержки детям, находящимся в состоянии стресса, конфликта;
социально-психологическое и психологическое консультирование (оказание помощи детям, испытывающим трудности в обучении, общении или психическом самочувствии и т.д.);
психологические тренинги (оказание психологической помощи и поддержки детям, находящимся в состоянии стресса, конфликта);
психологическое просвещение родителей;
профилактическая и реабилитационная работа с биологической семьей ребенка и ребенком, находящимся в организации с целью воссоединения ребенка с семьей;
социально-психологическая, реабилитационная и профилактическая работа с неблагополучными семьями группы риска с целью сохранения семьи для ребенка;
организация лучшего варианта помещения ребенка в семью в соответствии с потребностями ребенка (детей), жизненной ситуацией и изначальной социальной средой;
социально-психологическая, реабилитационная и профилактическая работа с ребенком, нуждающимся в государственной защите, проживающим в неблагополучной семье;
осуществление мониторинга развития ребенка в плане подготовки к самостоятельной жизни;
оказание социальной, психолого-педагогической помощи выпускникам детских интернатных учреждений, испытывающим трудности в социализации;
устройство воспитанников на воспитание в семьи, осуществление их психолого-педагогического и социально-педагогического сопровождения;

2) отбасы жағдайында:
психологиялық алып жүру;
тәрбиеленушілерді кең әлеуметтік ортаға табысты бейімдеу үшін жағдай жасау;
оқыту, әңгімелесу, жеке дамыту процесінде әлеуметтік-писихологиялық білім беру және белсенді пайдалану үшін жағдай жасау;
психологиялық көмек көрсету, оның ішінде әңгімелесу, сөйлесу, тыңдау.
10. Әлеуметтік-педагогикалық қызмет көрсету тізбесі:
1) азаматтардың белгілі санаттарының, тұратын орнын ұсынумен және/немесе күндіз болуларымен қоса білім, тәрбие алу құқықтарына мемлекеттік кепілдікті қамтамасыз ететін білім беру ұйымдарында көрсетілетін әлеуметтік-медициналық қызмет көрсету тізбесі:
әлеуметтік-педагогикалық кеңес беру;
педагогикалық түзету;
отбасылық орналасу нысаны және баланы отбасына тәрбиелеуге алу туралы жұртшылықты хабардар ету, арнайы акциялар мен іс-шаралар ұйымдастыру;
балалардың қызығушылықтарын дамыту үшін клубтық, үйірме жұмыстарын ұйымдастыру және өткізу;
ұйымдағы балаларды тәрбиелеу мен оқыту процесін ұйымдастыру, олардың қоғамға әлеуметтену, бейімделу және бірігуіне жәрдемдесу;
балалардың дене мүмкіндіктері мен ойлау қабілеттерін ескере отырып олардың білім алуларына жәрдем жасау;
баланы отбасына (патронаттық тәрбиелеуге, бала асырап алу) қабылдау процесін кәсіби тұрғыдан дайындауды және жүзеге асыруды қамтамасыз ету;
қабылдаушы отбасыларына (қонақ отбасылары, патронат тәрбиешілер, бала (қыз бала) асырап алушылар) көмек көрсету, кеңес беру (оқыту, әңгімелесу, тренингтер);
1-қосымшаға сәйкес балалар үйлері мен интернаттық мекемелердің қызметкерлерін хабардар етіп отыру, оқыту және уәждеу;
ұйымдар қызметкерлерін хабардар етіп отыру, уәждеу (1-қосымша);
мүмкіндіктері шектеулі балалардың білім алуына көмек көрсету;
мүгедек балаларды, мүмкіндіктері шектеулі балаларды үйде оқыту;
2) отбасы жағдайында:
қабылдаушы балаларды тәрбиелеу мен білім беру процесін ұйымдастыру;
олардың қоғамға әлеуметтенуіне, бейімделуіне және бірігуіне жәрдемдесу;
дене мүмкіндіктері мен ақыл-ой мүмкіндіктерін ескере отырып балалардың білім алуына жәрдем көрсету;
білім беру мекемесіне асырап алынған баланың (балалардың) баруын және оның үлгеріміне бақылауды қамтамасыз ету. Баланың (балалардың) денсаулық жағдайына байланысты білім беру мекемесіне бару мүмкіндігі болмаған жағдайда "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес баланың білім алуын қамтамасыз ету;
балалардың кәсіптік білім алуы үшін жағдайлар жасауға жәрдем көрсету.
11. Әлеуметтік-экономикалық қызметтердің тізбесі:
азаматтардың белгілі санаттарының, тұратын орнын ұсынумен және/немесе күндіз болуларымен қоса білім, тәрбие алу құқықтарына мемлекеттік кепілдікті қамтамасыз ететін білім беру ұйымдарында көрсетілетін әлеуметтік-медициналық қызмет көрсету тізбесі:
тиісті жәрдемақыларды, өтемақыларды, алименттер мен зейнетақыларды алуды қамтамасыз ету:
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес тұрғын үй жағдайларын жақсартуға жәрдемдесу;
өзін-өзі қамтамасыз ету, отбасылық кәсіпкерлік мәселелері және мүмкіндіктері шектеулі балалары бар отбасылардың материалдық жағдайларын жақсартудың басқа да мәселелері бойынша консультация беру;
мониторингті жүзеге асыру және қорғаншылықтан (қамқоршылықтан) шығу процесін жоспарлау мен іске асыруға қолдау көрсету.

2) предоставляемых в условиях семьи:
психологическое сопровождение;
создание условий для успешной адаптации воспитанников к широкому социальному окружению;
создание условий для активного присвоения и использования социально-психологических знаний в процессе обучения, общения, личностного развития;
оказание психологической помощи, в том числе беседы, общение, выслушивание.
10. Перечень социально-педагогических услуг:
1) предоставляемых в организациях, обеспечивающие государственные гарантии прав на получение образования, воспитание определенных категорий граждан с предоставлением места проживания и/или дневным пребыванием:
социально-педагогическое консультирование;
педагогическая коррекция;
информирование общественности о семейных формах устройства и возможности взять ребенка на воспитание в семью, организация специальных акций, мероприятий;
организация и проведение клубной, кружковой работы для развития интересов детей;
организация процесса воспитания и образования детей, находящихся в организации, содействие в их социализации, адаптации и интеграции в общество;
оказание содействия в получении образования детям с учетом их физических возможностей и умственных способностей;
обеспечение профессиональной подготовки и осуществления процесса приема ребенка в семью (на патронатное воспитание, усыновление (удочерение);
оказание помощи приемным семьям (гостевые семьи, патронатные воспитатели, усыновители (удочерители), консультирование (обучение, беседы, тренинги);
информирование, обучение и мотивирование персонала детских домов и интернатных учреждений согласно приложению 1;
информирование, мотивирование персонала организаций (приложение 1);
оказание содействия в получении образования детям с ограниченными возможностями;
надомное обучение детей-инвалидов, детей с ограниченными возможностями;
2) предоставляемых в условиях семьи:
организация процесса воспитания и образования приемных детей; содействие в их социализации, адаптации и интеграции в общество;
содействие в получении образования детям с учетом их физических возможностей и умственных способностей;
обеспечение посещения приемным ребенком (детьми) общеобразовательного учреждения, наблюдения за его успеваемостью. В случае невозможности посещения ребенком (детьми) общеобразовательного учреждения по состоянию его здоровья обеспечить получение образования согласно Закону Республики Казахстан "Об образовании";
содействие в создании условий для получения детьми профессионального образования.
11. Перечень социально-экономических услуг:
предоставляемых в условиях семьи, организаций, обеспечивающие государственные гарантии прав на получение образования, воспитание определенных категорий граждан с предоставлением места проживания и/или дневным пребыванием:
обеспечение получения полагающихся пособий, компенсаций, алиментов и пенсий;
оказание содействия в улучшении жилищных условий в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях";
консультирование по вопросам самообеспечения, развития семейного предпринимательства и другим вопросам улучшения материального положения семей, имеющих детей с ограниченными возможностями;
осуществление мониторинга и поддержка планирования и реализации процесса выхода из опеки (попечительства).

12. Әлеуметтік-құқықтық қызметтердің тізбесі:
балалардың белгілі санаттарының, тұратын орнын ұсынумен және/немесе күндіз болуларымен қоса білім, тәрбие алу құқықтарына мемлекеттік кепілдікті қамтамасыз ететін білім беру ұйымдарында көрсетілетін әлеуметтік-медициналық қызмет көрсету тізбесі:
балалардың мемлекеттік және мемлекеттік емес секторда арнаулы әлеуметтік қызметтерді алу құқығымен және өздерінің мүддесін қорғаумен байланысты мәселелер бойынша консультация беру;
арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынатын, балалардың, олардың ата-аналарының заңды құқығын бұзатын немесе қысым көрсететін ұйымдардың әрекетіне немесе әрекетсіздігіне өтініш дайындауға және беруге көмек көрсету;
құжаттарды ресімдеуге көмек көрсету;
"Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен белгіленген жеңілдіктер мен басымдықтарды, әлеуметтік төлемдерді алуға заңды көмек көрсету және жәрдемдесу;
сенімхат бойынша жәрдемақылар, өтемақылар, алименттер мен жәрдемақыларды алу;
кәмелетке толмағандардың құқықтары мен мүдделерін қорғау үшін соттағы өкілдерді қамтамасыз ету;
жетім балаларды мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды азаматтарға асырап алынуға, патронатқа, қорғаншылыққа (қамқоршылыққа) беруде құжаттарды ресімдеуге заңдық көмек көрсету;
отбасында балаларға немесе олардың отбасы мүшелеріне физикалық немесе психикалық зорлық-зомбылық көрсеткен кінәлі тұлғаларды қылмыстық жауапкершілікке тартуға жәрдем көрсету;
балалардың құқықтарын қорғау саласындағы жергілікті атқарушы органдардың уәкілетті органдарына әлеуметтік оңалтуға, қабылдаушы отбасына, патронаттық тәрбиелеуге, қамқоршылыққа мұқтаж кәмелетке толмағандарды орналастыруға жәрдем көрсету;
кәмелетке толмағандардың ісі және балалардың құқықтары мен мүдделерін қорғау ісі жөніндегі комиссияға балаларды тәрбиелеуден жалтарған ата-аналар бойынша ұсынымдама ресімдеу;
жұмысқа орналасу, төлқұжат пен заңды күші бар басқа да құжаттарды алу үшін құжаттарды ресімдеуге заңды көмек көрсетуге жәрдемдесу.
Білім саласында арнаулы
әлеуметтік қызметтер көрсету
стандартына 1-қосымша

12. Перечень социально-правовых услуг:
предоставляемых в условиях семьи, организаций, обеспечивающие государственные гарантии прав на получение образования, воспитание определенных категорий детей с предоставлением места проживания и/или дневным пребыванием:
консультирование по вопросам, связанным с правом детей на получение специальных социальных услуг в государственном и негосударственном секторе и защиту своих интересов;
оказание помощи в подготовке и подаче обращений на действие и бездействие организаций, предоставляющих специальные социальные услуги и нарушающих или ущемляющих законные права детей или их родителей;
оказание помощи в оформлении документов;
оказание юридической помощи и содействие в получении установленных Законом Республики Казахстан "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан" льгот и преимуществ, социальных выплат;
получение по доверенности пособий, компенсаций, алиментов и пенсий;
обеспечение представительства в суде для защиты прав и интересов несовершеннолетних;
оказание юридической помощи гражданам в оформлении документов на усыновление (удочерение), патронат, под опеку (попечительство) детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
оказание содействия в привлечении к уголовной ответственности виновных лиц в физическом и психическом насилии, совершенном в семье над детьми или членами их семьи;
содействие уполномоченным органам местных исполнительных органов в области защиты прав детей в устройстве несовершеннолетних, нуждающихся в социальной реабилитации, в приемную семью, на патронатное воспитание, под опеку (попечительство);
оформление представлений на родителей, уклоняющихся от воспитания детей, в комиссию по делам несовершеннолетних и защита прав и интересов ребенка;
содействие в оказании юридической помощи в оформлении документов для трудоустройства, получения паспорта и других документов, имеющих юридическое значение.
Приложение 1
к Стандарту оказания
специальных социальных
услуг в области образования

1. Даму мүмкiндiктерi шектеулi балалар мен жасөспiрiмдерге арналған түзеу ұйымдарында тәрбиешiлердiң саны тәрбиеленушiлердiң әр тобына 2 штат бiрлiгi есебiнен белгiленедi.
2. Жетiм балалар және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар, сондай-ақ жексенбi және мереке күндерi осы ұйымда қалатын балалар бар арнаулы түзеу ұйымдарында қосымша мынадай лауазымдар белгiленедi:
осындай әрбiр 25 балаға, бiрақ әр ұйымға 0,25 бiрлiктен кем болмайтын тәрбиешi лауазымының 0,25 штат бiрлiгi;
ұйымда кемiнде осындай 25 бала болған кезде аспаз лауазымының 0,5 штат бiрлiгi белгiленедi.
3. Жүрiп-тұру мүшелерi мен сөйлеу қабiлетi бұзылған балаларға арналған арнаулы түзеу ұйымдарында 12-15 балаға 1 штат бiрлiгi есебiнен, кемтарлығы күрделi балаларға арналған балалар саны 6-дан аспайтын топтарға бiр штат бiрлiгi есебiнен логопед мұғалiм және дефектолог мұғалiм лауазымдары белгiленедi.
4. Бiр немесе бiрнеше мектепке дейiнгi топтары бар арнаулы түзеу ұйымдарында әрбiр топқа мынадай лауазымдар белгiленедi:
тәрбиешi - 2 штат бiрлiгi;
естiмейтiн, нашар еститiн, кейiн саңырау болған балаларға, зағип және нашар көретiн, ойлау қабiлетi нашар балаларға арналған топтар үшiн дефектолог мұғалiм 1 штат бiрлiгi.
5. Арнаулы түзеу ұйымдарының көру қабiлетi бұзылған, жүрiп-тұру мүшелерi бұзылған мектепке дейiнгi балалар топтарында 2 штат бiрлiгi есебiнен тәрбиешi көмекшiсiнiң штат лауазымы, сөйлеу қабiлетi өте нашар әрбiр 10 балаға және фонетикалық сөйлеу қатары бұзылған әрбiр 12 балаға логопед-мұғалiм лауазымының штат бiрлiгi белгiленедi. Егер мектепке дейiнгi топтардың жатын бөлмелерi қатар орналасса, әрбiр 2 топқа 2,5 штат бiрлiгi есебiнен тәрбиешiнiң көмекшiсi, 0,5 штат бiрлiгi есебiнен кiр жуу машинисi лауазымының штат бiрлiгi белгiленедi.
6. Арнаулы түзеу ұйымдарында екi немесе одан да көп мектепке дейiнгi топтар болған кезде 0,5 бiрлiктен аспаз және көмекшi жұмысшы лауазымдарының штат бiрлiктерi қосымша белгiленедi.

1. В специальных коррекционных организациях для детей и подростков с ограниченными возможностями в развитии количество воспитателей устанавливается из расчета 2 штатные единицы на каждую группу воспитанников.
2. В специальных коррекционных организациях, имеющих детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, а также детей, находящихся в данной организации в воскресные и праздничные дни, дополнительно устанавливаются следующие должности:
0,25 штатной единицы должности воспитателя на каждые 25 таких детей, но не менее 0,25 единицы на организацию;
0,5 штатной единицы должности повара при наличии в организации не менее 25 таких детей.
3. В специальных коррекционных организациях для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата, с нарушениями речи устанавливаются должности учителя-логопеда и учителя-дефектолога из расчета одной штатной единицы на 12-15 детей, для детей со сложной структурой дефекта из расчета одной штатной единицы на группу из не более чем 6 детей.
4. В специальных коррекционных организациях, имеющих одну или несколько дошкольных групп, на каждую группу устанавливаются следующие должности:
воспитателя - 2 штатные единицы;
учителя-дефектолога в группах для глухих, слабослышащих, позднооглохших детей, для слепых и слабовидящих, для умственно отсталых детей - 1 штатная единица.
5. В дошкольных группах специальных коррекционных организаций для детей с нарушениями зрения, с нарушениями опорно-двигательного аппарата при наличии детей с нарушениями речи устанавливаются 2 штатные единицы помощника воспитателя, одна штатная единица учителя-логопеда на каждые 10 детей с тяжелыми нарушениями речи или на каждые 12 детей с нарушениями фонетического строя речи.
Если дошкольные группы размещены в смежных спальных помещениях, то устанавливаются должности: помощника воспитателя из расчета 2,5 штатной единицы и машиниста по стирке белья из расчета 0,5 штатной единицы на каждые две группы.
6. При наличии в специальных коррекционных организациях двух и более дошкольных групп устанавливаются дополнительно по 0,5 штатной единице должностей повара и подсобного рабочего.

7. Көру қабiлетi бұзылған балаларға, жүрiп-тұру мүшелерi бұзылған балаларға арнаулы 4-тен 9-ға дейiн топтары бар түзеу ұйымдарында көмекшi жұмысшы лауазымының 1 штат бiрлiгi, ал 9 және одан да көп топтар болған кезде 2 штат бiрлiгi қосымша белгiленедi.
8. Жүрiп-тұру мүшелерi бұзылған балаларға арналған арнаулы түзеу ұйымдарында: осы ұйымдарда саны 100-ге дейiн тәрбиеленушiсi болса 0,5 штат бiрлiгi және саны 100-ден асатын тәрбиеленушi болса - 1 штат бiрлiгi ортопедиялық аппараттарды жөндеу жөнiндегi техник лауазымының штат бiрлiгi белгiленедi.

7. В специальных коррекционных организациях для детей с нарушениями зрения, для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата, имеющих от 4 до 9 групп, устанавливаются дополнительно 1 штатная единица должности подсобного рабочего и 2 штатные единицы  должности подсобного рабочего при наличии от 9 и более групп.
8. В специальных коррекционных организациях для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата устанавливается должность техника по ремонту ортопедических аппаратов: 0,5 штатной единицы с количеством в данных организациях до 100 воспитанников и 1 штатная единица с количеством более 100 воспитанников.

9. Арнаулы түзеу ұйымдарында көру қабiлетi бұзылған балалардың бедерлi қарiптермен жазылған оқулықтары мен әдеби оқулықтарын пайдаланатын саны 4-5 топ болса, кiтапханашы лауазымының 0,5 штат бiрлiгi белгiленедi.
10. Есту қабiлетi бұзылған балаларға арналған арнаулы түзеу ұйымдарында дыбысты күшейту аппаратына қызмет көрсету жөнiндегi техник лауазымы 3-8 сынып болған кезде 1 штат бiрлiгi, осындай 9-16 сынып болса - 1,5 штат бiрлiгi белгiленедi. Сыныптардың санында дыбысты күшейту аппаратурасы орнатылған мектепке дейiнгi топтар да есепке алынады.

9. В специальных коррекционных организациях для детей с нарушениями зрения с количеством 4-5 групп, в которых учащиеся пользуются учебниками и учебной литературой с рельефным шрифтом, устанавливается 0,5 штатной единицы должности библиотекаря.
10. В специальных коррекционных организациях для детей с нарушением слуха устанавливается должность техника по обслуживанию звукоусиливающей аппаратуры: 1 штатная единица при наличии 3-8 классов, оборудованных звукоусиливающей аппаратурой, и 1,5 штатной единицы - при наличии 9-16 таких классов. В числе классов учитываются также дошкольные группы, в которых установлена звукоусиливающая аппаратура.

11. Есту қабiлетi бұзылған балаларға арналған арнаулы түзеу ұйымдарында есту кабинетiнiң дефектолог мұғалiмi лауазымының 1 штат бiрлiгi белгiленедi.
12. Тәрбиешiнiң көмекшiсi лауазымы әрбiр жатын корпусына 2 штат бiрлiгi есебiнен енгiзiледi, егер жатын корпусына 100-ден аса тәрбиеленушi орналастырылса, жатын корпустың әрбiр қабатына 2 штат бiрлiгi енгiзiледi.
13. Арнаулы түзеу ұйымында жатын корпусынан тыс орналасқан изолятор болған жағдайда, қосымша тәрбиешiнiң көмекшiсi лауазымының 2 штат бiрлiгi қосымша енгiзiледi.

11. В специальных коррекционных организациях для детей с нарушениями слуха устанавливается одна штатная единица должности учителя-дефектолога слухового кабинета.
12. Должность помощника воспитателя в специальных коррекционных организациях устанавливается из расчета 2 штатных единиц на каждый спальный корпус, а при размещении в спальном корпусе более 100 воспитанников - 2 штатных единиц на каждый этаж спального корпуса.
13. При наличии в специальной коррекционной организации изолятора, расположенного за пределами спального корпуса, устанавливается дополнительно 2 штатные единицы должности помощника воспитателя.

14. Жуылатын бұйымдардың бiр бөлiгi кiр жуатын орындарға тапсырылатын жағдайда 15-ке дейiн топ саны бар арнаулы түзеу ұйымдарында кiр жуу машиналары операторы лауазымының бiр штат бiрлiгi, ал 15 және одан да аса топтары болса - 2 лауазымдық штат бiрлiгi белгiленедi.
15. Жүрiп-тұру мүшелерi бұзылған балаларға арналған түзеу ұйымдарында әрбiр топқа массаж жасаушы медбике лауазымының 0,5 штат бiрлiгi белгiленедi.

14. В тех случаях, когда часть белья сдается в стирку в прачечную, в специальных коррекционных организациях с числом до 15 групп устанавливается одна штатная единица должности оператора стиральных машин, а с числом 15 и более групп - 2 штатные единицы должности.
15. В специальных коррекционных организациях для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата на каждую группу устанавливается 0,5 штатной единицы должности медсестры-массажиста.

5. Жетiм балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдарда үйiрмелiк, еңбек, спорт және емдеу iс-шаралары өткiзiлуiне қарай музыка жетекшiсi, қосымша бiлiм беру педагогы, сондай-ақ дене шынықтыру мен еңбекке баулу жөнiндегi нұсқаушы лауазымдарының штат бiрлiктерi белгiленедi.
6. Жетiм балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдарда жер учаскесi мен қосалқы шаруашылығы болған кезде бейiн бойынша мамандардың штат бiрлiктерi (агроном, зоотехник және мал дәрігері) қосымша енгiзiледi.

5. В организациях для детей-сирот, для детей, оставшихся без попечения родителей, штатные единицы должностей музыкального руководителя, педагога дополнительного образования, а также инструкторов по физической культуре и труду устанавливаются в зависимости от проводимых кружковых, трудовых, спортивных и лечебных мероприятий.
6. При наличии в организациях для детей-сирот, для детей, оставшихся без попечения родителей, земельного участка и подсобного хозяйства дополнительно вводятся штатные единицы специалистов по профилю (агроном, зоотехник и ветеринарный врач).

1. Жазғы сауықтыру кезеңiнде (90 күнге дейiн), жексенбi, мереке күндерi, каникул күндерi тамақтандыруға арналған шығыстардың нормасы 10 пайызға көбейтiледi.
2. Негiзгi тағам өнiмдерi бойынша азық-түлікті ауыстыру кестесiне сәйкес жекелеген тамақ өнiмдерiн алмастыруды жүргiзуге рұқсат етiледi.
3. Жетiм балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың қатарынан балалар үйлерi мен мектеп-интернаттардың тәрбиеленушілерiн бастауыш кәсiптiк, орта кәсiптiк және жоғары кәсiптiк бiлiм беретiн оқу орындарына оқуға түсуге жiберген кезде оларға балалар үйлерi мен мектеп-интернаттарды ұстауға бөлiнетiн қаражаттың есебiнен жолда болу уақытына қызметтiк iссапарлардың нормалары бойынша жол жүру мен тәулiктік шығыстары төленедi. Бұл ретте осы тәрбиеленушiлер үшiн тамақтандыруға арналған белгiленген шығыстар жүргiзiлмейдi.
4. Барлық үлгiдегi балалар үйлерiнің, интернаттық ұйымдардың басшыларына жетiм балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға олар каникул күндерi, жексенбi, мереке күндерi туыстарының немесе жекелеген азаматтардың отбасыларында болған уақытында, сондай-ақ ауырған кезеңде тамақтандыру мөлшерiне сәйкес азық-түлiк немесе тағамның құны шегiнде қолма-қол ақша беруге рұқсат етiледi.
5. Даму мүмкіндіктерi шектеулi балаларға арналған арнайы түзету ұйымдарында оқитын (тұрмай) оқушылардың тамақтануына арналған шығыстардың ақшалай нормасы күнiне бiр оқушыға арналған тағам құнының 75 пайызы мөлшерiнде белгiленедi.

1. В летний оздоровительный период (до 90 дней), в воскресные, праздничные дни, в дни каникул, норма расходов на питание увеличивается на 10 процентов.
2. Разрешается производить замену отдельных продуктов питания в соответствии с таблицей замены продуктов по основным пищевым веществам.
3. При направлении воспитанников детских домов и школ-интернатов из числа детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, при поступлении в учебные заведения начального профессионального, среднего профессионального и высшего профессионального образования им оплачиваются за счет средств, выделяемых на содержание детских домов и школ-интернатов, проезд и суточные расходы по нормам служебных командировок за время пребывания в пути. При этом установленные расходы на питание для этих воспитанников не производятся.
4. Разрешается руководителям детских домов, интернатных организаций всех видов выдавать детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, на время пребывания их в семьях родственников или отдельных граждан в дни каникул, в воскресные и праздничные дни, а также в период болезни продукты в соответствии с нормами питания или наличные деньги в пределах стоимости питания.
5. Денежная норма расходов на питание учащихся, обучающихся (без проживания) в специальных коррекционных организациях для детей с ограниченными возможностями в развитии, устанавливается в размере 75 процентов от стоимости питания на одного учащегося в день.