"Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету стандарттарын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 3 қарашадағы N 323-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 12 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5966 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2010 жылғы 06 желтоқсандағы № 394-ө Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2010.12.06 № 394-ө (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертуі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
"Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету стандарты бекітілсін.
2. "Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 26 қаңтардағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5566 болып тіркелген, 2009 жылғы 13 наурыздағы N 38 "Заң" газетінде жарияланған) N 26-ө бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қызметтер департаменті (Манабаева Қ.А.) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және заңнамада белгіленген тәртіппен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2010 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    Г. Әбдіқалықова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
____________ Б. Садықов
4 қараша 2009 жыл
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
____________ Ж. Түймебаев
3 қараша 2009 жыл
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2009 жылғы 3 қарашадағы
N 323-ө бұйрығымен бекітілген
Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету стандарты (бұдан әрі - Стандарт) – "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 29 желтоқсандағы Заңына сәйкес әзірленді.
2. Осы Стандарт халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсететін субъектілерге (бұдан әрі - арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсететін субъектілер), психоневрологиялық патологиясы бар балаларға (бұдан әрі - балалар) және психоневрологиялық ауруы бар он сегіз жастан асқан адамдарға (бұдан әрі – 18 жастан асқан адамдар) қолданылады.

Об утверждении стандарта оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 ноября 2009 года № 323-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 декабря 2009 года № 5966. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 6 декабря 2010 года № 394-ө
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.12.2010 № 394-ө (вводится в действие со дня первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникающие с 01.01.2011).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 2) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года "О специальных социальных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый стандарт оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения.
2. Признать утратившим силу приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 января 2009 года № 26-п "Об утверждении стандарта оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5566, опубликованный в "Юридической газете" от 13 марта 2009 года № 38).
3. Департаменту социальной помощи и социальных услуг (Манабаева К.А.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в средствах массовой информации в установленном  законодательством порядке.
4. Настоящий приказ вводится в действие c 1 января 2010 года.
Министр                                    Г. Абдыкаликова
СОГЛАСОВАНО
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
____________ Б. Садыков
4 ноября 2009 года
СОГЛАСОВАНО
Министр образования и науки
Республики Казахстан
_____________ Ж. Туймебаев
3 ноября 2009 года
Утвержден
приказом Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 3 ноября 2009 года № 323-п
Стандарт оказания специальных социальных услуг
в области социальной защиты населения
1. Общие положения
1. Стандарт оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения (далее - Стандарт) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года "О специальных социальных услугах".
2. Настоящий Стандарт распространяется на субъекты, предоставляющие специальные социальные услуги в области социальной защиты населения (далее - субъекты, предоставляющие специальные социальные услуги), детям с психоневрологическими патологиями (далее - дети) и лицам старше восемнадцати лет с психоневрологическими заболеваниями (далее - лица старше 18 лет) из числа инвалидов.

3. Осы Стандартта балаларға және 18 жастан асқан адамдарға, олардың жеке қажеттіліктері ескеріле отырып көрсетілетін арнаулы әлеуметтік қызметтердің негізгі түрлері, көлемі мен оларды көрсетудің шарттары белгіленген.
2. Арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсететін субъектілер
4. Арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсететін субъектілерге:
1) балалардың және 18 жастан асқан адамдардың стационар жағдайында тұрақты немесе уақытша тұруына арналған медициналық-әлеуметтік мекемелер (ұйымдар) (бұдан әрі – стационарлық үлгідегі ұйым);
2) балалардың және 18 жастан асқан адамдардың күндізгі болуына арналған медициналық-әлеуметтік мекемелер (ұйымдар) (бұдан әрі – жартылай стационарлық үлгідегі ұйым);
3) балаларға және 18 жастан асқан адамдарға үйде қызмет көрсетуге арналған үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімшелері жатады.
Арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсететін субъектілердің бұл тізбесі түпкілікті болып табылмайды.
3. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетудің негізгі түрлері, көлемі және шарттары
5. Арнаулы әлеуметтік қызметтер өздерінің нысанына қарай:
1) балалардың және 18 жастан асқан адамдардың жеке қажеттіліктеріне қарай, олардың тұрмыстағы тыныс-тіршілігін қолдауға бағытталған әлеуметтік-тұрмыстық қызметтерге;
2) балалардың және 18 жастан асқан адамдардың жеке жай-күйін ескере отырып, олардың денсаулығын қолдауға және жақсартуға бағытталған әлеуметтік-медициналық қызметтерге;
3) балалардың және 18 жастан асқан адамдардың жеке қажеттіліктерін ескере отырып, әлеуметтік бейімдеуге, әлеуметтендіруге және кіріктіруге бағытталған балалардың және 18 жастан асқан адамдардың психологиялық жай-күйін түзеуді көздейтін әлеуметтік-психологиялық қызметтерге;
4) балалардың физиологиялық мүмкіндіктері мен ақыл-ой қабілетін ескере отырып, педагогикалық түзеуге және оқытуға;
18 жастан асқан адамдарға тұрмыс дағдыларын үйретуге бағытталған әлеуметтік-педагогикалық қызметтерге;
5) балалар мен 18 жастан асқан адамдардың еңбек дағдыларын қалыптастыруға, 18 жастан асқан адамдардың еңбек қызметін ұйымдастыруға және жұмыс орындарын құруға бағытталған әлеуметтік-еңбек қызметтерге;
6) бос уақытты ұйымдастыруға, әлеуметтік-мәдени іс-шаралар жүргізуге және оларға балалар мен 18 жастан асқан адамдарды тартуға бағытталған әлеуметтік-мәдени қызметтерге;
7) Қазақстан Республикасының халықты әлеуметтік қорғау саласындағы қолданыстағы заңнамасына сәйкес балалардың және 18 жастан асқан адамдардың өмір сүру деңгейін қолдауға және жақсартуға бағытталған әлеуметтік-экономикалық қызметтерге;
8) құқықтық мәртебесін қолдауға немесе өзгертуге, заңгерлік көмек көрсетуге, балалар мен 18 жастан асқан адамдардың және олардың отбасыларының заңды құқығы мен мүддесін қорғауға бағытталған әлеуметтік-құқықтық қызметтерге бөлінеді.

3. В настоящем Стандарте установлены основные виды специальных социальных услуг, оказываемых детям и лицам старше 18 лет с учетом их индивидуальных потребностей, объемы и условия их предоставления.
2. Субъекты, предоставляющие специальные социальные услуги
4. К субъектам, предоставляющим специальные социальные услуги, относятся:
1) медико-социальные учреждения (организации), предназначенные для постоянного или временного проживания детей и лиц старше 18 лет в условиях стационара (далее - организация стационарного типа);
2) медико-социальные учреждения (организации), предназначенные для дневного пребывания детей и лиц старше 18 лет (далее - организации полустационарного типа);
3) отделения социальной помощи на дому, предназначенные для надомного обслуживания детей и лиц старше 18 лет.
Данный перечень субъектов, предоставляющих специальные социальные услуги, не является исчерпывающим.
3. Основные виды, объем и условия
предоставления специальных социальных услуг
5. Специальные социальные услуги в зависимости от их назначения подразделяются на:
1) социально-бытовые услуги, направленные на поддержание жизнедеятельности детей и лиц старше 18 лет в быту, исходя из их индивидуальных потребностей;
2) социально-медицинские услуги, направленные на поддержание и улучшение здоровья детей и лиц старше 18 лет, c учетом их индивидуального состояния;
3) социально-психологические услуги, предусматривающие коррекцию психологического состояния детей и лиц старше 18 лет, направленные на их социальную адаптацию, социализацию и интеграцию с учетом их индивидуальных потребностей;
4) социально-педагогические услуги, направленные на:
педагогическую коррекцию и обучение детей с учетом их физических возможностей и умственных способностей;
обучение лиц старше 18 лет бытовым навыкам и навыкам ручной умелости;
5) социально-трудовые услуги, направленные на формирование трудовых навыков у детей и лиц старше 18 лет, на организацию трудовой деятельности и создания рабочих мест для лиц старше 18 лет;
6) социально-культурные услуги, направленные на организацию досуга, проведение социально-культурных мероприятий и вовлечение в них детей и лиц старше 18 лет;
7) социально-экономические услуги, направленные на поддержание и улучшение жизненного уровня детей и лиц старше 18 лет в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан в области социальной защиты населения;
8) социально-правовые услуги, направленные на поддержание или изменение правового статуса, оказание юридической помощи, защиту законных прав и интересов детей, лиц старше 18 лет и их семей.

6. Әлеуметтік-тұрмыстық қызметтердің тізбесі:
1) барлық үлгідегі ұйымдар жағдайында көрсетілетін:
денсаулық жағдайы бойынша әдеттегі, оның ішінде, төсектен тұру, төсекке жату, киіну және шешіну, жуыну, тамақ ішу, сусын ішу, дәретхананы немесе дәрет ыдысын пайдалану, қозғалып жүру, тісін немесе жағын күту, көзәйнекті немесе есту аппаратын қолдану, тырнағын алу, ер кісілерге – сақал-мұртын алу сияқты күнделікті рәсімдерді орындауға қабілетсіз балаларға және 18 жастан асқан адамдарға жеке қызмет көрсету және гигиеналық сипаттағы әлеуметтік-тұрмыстық қызметтерді көрсету;
2) стационарлық үлгідегі ұйымдарда көрсетілетін:
тұрғын-жай беру, оның ішінде бір балаға кемінде 4 шаршы метр және 18 жастан асқан адамға кемінде 5 шаршы метр жатын бөлмелерін беру;
оңалту, емдеу, білім беру, мәдени іс-шараларын, діни рәсімдерді жасау және тұрмысқа бейімдеуді ұйымдастыруға арналған жиһазбен және (немесе) мамандандырылған жабдықтармен жабдықталған орынжай беру;
Қазақстан Республикасының Үкіметі 2008 жылғы 31 желтоқсанда бекіткен интернат үйлерінде, оңалту орталықтарында, мүгедек балаларға арналған оқу орындарында, аумақтық әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік бейімдеу орталықтарында қызмет көрсетілетін адамдар үшін заттай тамақтану нормаларына (бұдан әрі – заттай тамақтану нормалары) сәйкес диеталық тамақтандыруды қоса, тамақ ұсыну;
жұмсақ инвентарь беру (киім, аяқ киім, іш киім және төсек жабдықтарын) беру;
емдеуге, оқуға, мәдени іс-шараларға қатысу үшін балаларды және 18 жастан асқан адамдарды тасымалдау кезінде көлік қызметін ұсыну;
салт-жора қызметтерін ұйымдастыру (қайтыс болған балалардың және 18 жастан асқан адамның туыстары болмаған немесе олар жерлегісі келмеген кезде);
санитарлық-гигиеналық талаптарға сәйкес тұру және (немесе) болу жағдайларын қолдау жөнінде қызметтер көрсету;
18 жастан асқан адамдарға паллиативтік көмек палаталарын (бөлімшелерін) жасау үшін интенсивтік күтім және терапия жүргізуге арналған орынжайлар ұсыну;
өзіне дене зақымын келтіруі және айналасындағыларға қауіп тудыруы мүмкін және (немесе) осы себептермен қосымша күтімге және (немесе) шұғыл медициналық көмекке мұқтаж балаларға және 18 жастан асқан адамдарға дағдарыс палаталарын (бөлімшелерін) құру үшін орынжайлар ұсыну;
отбасында тұратын және уақытша арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуге мұқтаж балалар мен 18 жастан асқан адамдарға стационар жағдайында уақытша болу қызметін көрсету;
хат жазуға және оқуға көмек көрсету;
шаштараз қызметін көрсету;

6. Перечень социально-бытовых услуг:
1) предоставляемых в условиях организаций всех типов:
оказание социально-бытовых услуг индивидуального обслуживающего и гигиенического характера детям и лицам старше 18 лет, неспособным по состоянию здоровья выполнять обычные житейские процедуры, в том числе такие действия, как встать с постели, лечь в постель, одеться и раздеться, умыться, принять пищу, пить, пользоваться туалетом или судном, передвигаться, ухаживать за зубами или челюстью, пользоваться очками или слуховыми аппаратами, стричь ногти, мужчинам - брить бороду и усы;
2) предоставляемых в условиях организации стационарного типа:
предоставление жилой площади, в том числе для спальных комнат не менее 4 квадратных метров на ребенка и не менее 5 квадратных метров на лицо старше 18 лет;
предоставление помещений, оснащенных мебелью и (или) специализированным оборудованием, для организации реабилитационных, лечебных, образовательных, культурных мероприятий, отправления религиозных обрядов и адаптации в быту;
предоставление питания, включая диетическое питание, в соответствии с натуральными нормами питания для лиц, обслуживающихся в домах-интернатах, реабилитационных центрах, учебных заведениях для детей-инвалидов, территориальных центрах социального обслуживания, центрах социальной адаптации, утвержденными Правительством Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1354 (далее - натуральные нормы питания);
предоставление мягкого инвентаря (одежды, обуви, нательного белья и постельных принадлежностей);
предоставление транспортных услуг перевоза детей и лиц старше 18 лет для лечения, обучения, участия в культурных мероприятиях;
организация ритуальных услуг (при отсутствии у умерших детей и лиц старше 18 лет родственников или их нежелании заняться погребением);
оказание услуг по поддержанию условий проживания и (или) пребывания в соответствии с санитарно-гигиеническими требованиями;
предоставление помещений для создания палат (отделений) паллиативной помощи лицам старше 18 лет, оснащенных оборудованием для проведения интенсивного ухода и терапии;
предоставление помещений для создания кризисных палат (отделений) детям и лицам старше 18 лет, которые могут нанести физический вред себе и (или) представляют опасность для окружающих, и по этой причине нуждаются в дополнительном уходе и (или) экстренной неотложной медицинской помощи;
оказание услуг временного пребывания для детей и лиц старше 18 лет, проживающих в семьях, и нуждающихся во временном предоставлении им специальных социальных услуг в условиях стационара;
оказание помощи в написании и прочтении писем;
оказание парикмахерских услуг;

3) жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдар жағдайында көрсетілетін:
оңалту, емдеу, білім беру, мәдени іс-шараларын ұйымдастыру үшін жиһазбен және арнайы жабдықтармен жабдықталған орынжайлар беру;
заттай тамақтану нормаларына сәйкес диеталық тамақтандыруды қоса, ас беру;
жұмсақ инвентарь беру (төсек жабдықтарын) беру;
емдеуге, оқуға, мәдени іс-шараларға қатысу үшін балаларды және 18 жастан асқан адамдарды тасымалдау кезінде көліктік қызмет ұсыну;
санитарлық-гигиеналық талаптарға сәйкес болу шарттарын қолдау жөніндегі қызметтер көрсету;
4) үйде әлеуметтік қызмет көрсету бөлімшелері көрсететін:
үйден тыс жерде ілесіп жүру;
балалардың және 18 жастан асқан адамдардың отбасы мүшелеріне жеке қызмет көрсету және гигиеналық сипаттағы тұрмыстық қызметтерді үйрету.
7. Әлеуметтік-медициналық қызметтердің тізбесі:
1) барлық үлгідегі ұйымдар жағдайында көрсетілетін:
медициналық-әлеуметтік тексеру жүргізу;
дәрігерге дейін көмек көрсету;
емдейтін дәрігердің тағайындауына сәйкес арнайы медициналық біліктілікті талап етпейтін рәсімдерді жүргізу;
емдеу-сауықтыру іс-шараларын ұйымдастыру;
еңбекпен оңалтуды ұйымдастыру;
медициналық-психологиялық көмекті ұйымдастыру;
медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізуге жәрдемдесу;
оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес медициналық-әлеуметтік сипаттағы оңалту іс-шараларын жүргізу;
техникалық қосалқы (компенсаторлық) құралдарды алуға жәрдемдесу;
мұқтаж балаларға және 18 жастан асқан адамдарға сауықтыру қызметін көрсетуге және оларды санаторлық-курорттық емдеуге жіберуге жәрдемдесу;
әлеуметтік-медициналық мәселелер бойынша (тамақтану және тұрғын үй гигиенасы, артық салмақтан, зиянды әдеттерден арылу, психосексуалдық консультация беру және басқалары) консультация беру;
жасына қарай бейімделу және жас өзгешеліктері мәселелерін шешу үшін санитарлық-ағарту жұмысын жүргізу;
2) стационарлық үлгідегі ұйымдарда көрсетілетін:
медициналық тексеру және санитарлық өңдеу жүргізу;
медициналық-санитарлық көмек көрсету;
тегін медициналық көмектің кепілді көлемін көрсетуге жәрдемдесу;
емдеуші дәрігердің қорытындысы бойынша дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
балалар мен 18 жастан асқан адамдарды денсаулық сақтау ұйымдарына жатқызуға жәрдемдесу және ілесіп жүру;
медициналық қызметке лицензиясы болса, емдеуші дәрігердің тағайындауына сәйкес медициналық рәсімдерді жүргізу (тері асты және бұлшық етке дәрілік препараттарды жіберу, компресс қою, қайта орау, ойылған жерлерді, жарақат бетін өңдеу; тазалау клизмаларын орындау, зертханалық тексеру жүргізуге қажетті материалдарды алу, катетерді және басқа да медициналық бұйымдарды пайдалануға көмек көрсету);
балалар және 18 жастан асқан адамдардың денсаулығының жай-күйін ескере отырып, күтімді, оның ішінде санитарлық-гигиеналық қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету;
денсаулығының жай-күйін қадағалау (дене ыстығын, артериялық қысымын өлшеу);
медициналық көрсетілімдер мен балалардың жас ерекшеліктеріне қарай "денсаулық топтарын" қалыптастыру және оның жұмысын ұйымдастыру;
нақты мамандардың, оның ішінде денсаулық сақтау ұйымдарынан медициналық консультация беру қызметтері;
18 жастан асқан адамдар үшін паллиативтік көмек қызметтерін көрсету;
психиатриялық көмек қызметтерін көрсету;
18 жастан асқан адамдарға еңбекпен оңалту қызметінің түрлерін тағайындау және оларға нұсқаулық беру;

3) предоставляемых в условиях организации полустационарного типа:
предоставление помещений, оснащенных мебелью и специализированным оборудованием, для организации реабилитационных, лечебных, образовательных, культурных мероприятий и адаптации в быту;
предоставление питания, включая диетическое питание, в соответствии с натуральными нормами питания;
предоставление мягкого инвентаря (постельных принадлежностей);
предоставление транспортных услуг перевоза детей и лиц старше 18 лет для лечения, обучения, участия в культурных мероприятиях;
оказание услуг по поддержанию условий пребывания в соответствии с санитарно-гигиеническими требованиями;
4) предоставляемых отделениями социальной помощи на дому:
сопровождение вне дома;
обучение членов семьи детей и лиц старше 18 лет практическим навыкам индивидуального обслуживающего и гигиенического характера.
7. Перечень социально-медицинских услуг:
1) предоставляемых в условиях организаций всех типов:
проведение медико-социального обследования;
оказание доврачебной помощи;
проведение процедур, не требующих специальной медицинской квалификации, в соответствии с назначением лечащего врача;
организация лечебно-оздоровительных мероприятий;
организация трудовой реабилитации;
организация медико-психологической помощи;
содействие в проведении медико-социальной экспертизы;
проведение реабилитационных мероприятий социально-медицинского характера в соответствии с индивидуальными программами реабилитации;
содействие в получении технических вспомогательных (компенсаторных) средств;
содействие в предоставлении нуждающимся детям и лицам старше 18 лет услуг оздоровления и их направлении на санаторно-курортное лечение;
консультирование по социально-медицинским вопросам (гигиена питания и жилища, избавление от избыточного веса, вредных привычек, психосексуальное консультирование и другое);
проведение санитарно-просветительской работы для решения вопросов возрастной адаптации и возрастных изменений;
2) предоставляемых в условиях организации стационарного типа:
проведение медицинского осмотра и санитарной обработки;
оказание первичной медико-санитарной помощи;
содействие в оказании гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
содействие в обеспечении по заключению врачей лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения;
содействие в госпитализации и сопровождение детей и лиц старше 18 лет в организации здравоохранения;
проведение в соответствии с назначением лечащего врача медицинских процедур (подкожные и внутримышечные введения лекарственных препаратов, наложение компрессов, перевязка, обработка пролежней, раневых поверхностей, выполнение очистительных клизм, забор материалов для проведения лабораторных исследований, оказание помощи в пользовании катетерами и другими медицинскими изделиями) при наличии лицензии на медицинскую деятельность;
обеспечение ухода, в том числе оказание санитарно-гигиенических услуг с учетом состояния здоровья детей и лиц старше 18 лет;
наблюдение за состоянием здоровья (измерение температуры тела, артериального давления);
формирование и организация работы "групп здоровья" по медицинским показаниям и возрастным особенностям;
услуги медицинского консультирования профильными специалистами, в том числе из организаций здравоохранения;
оказание услуг паллиативной помощи для лиц старше 18 лет;
оказание услуг психиатрической помощи;
назначение видов трудовой реабилитации лицам старше 18 лет и их инструктирование;

3) жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдар жағдайында көрсетілетін:
кезеңдік медициналық-әлеуметтік зерттеп тексеру (қажет кезінде, денсаулық сақтау ұйымдарының мамандарын тарта отырып) және оңалтудың медициналық бөлігінің жеке жоспарын әзірлеу;
денсаулығының жай-күйін қадағалау (дене ыстығын, артериялық қысымын өлшеу);
дәрігердің тағайындауына сәйкес медициналық рәсімдерді жүргізу;
емдеу-сауықтыру іс-шараларын ұйымдастыру;
дәрігерлердің қорытындысы бойынша дәрілік заттар және медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
балалар мен 18 жастан асқан адамдарды денсаулық сақтау ұйымдарына жатқызуға жәрдемдесу және ілесіп жүру;
18 жастан асқан адамдарға еңбекпен оңалту қызметінің түрлерін тағайындау және оларға нұсқаулық беру;
4) үйде әлеуметтік қызмет көрсету бөлімшелері көрсететін:
дәрігерге дейін көмек көрсету, үйге дәрігер шақырту және денсаулық ұйымдарына барғанда қызмет көрсетілетін балаларға және 18 жастан асқан адамдарға ілесіп жүру;
оңалту іс-шараларын жүргізуге жәрдемдесу;
балалар мен 18 жастан асқан адамдардың отбасы мүшелеріне оларды күтудің санитарлық-гигиеналық дағдыларын үйрету;
балалар мен 18 жастан асқан адамдардың отбасы мүшелеріне үй жағдайында жүргізілетін оңалту іс-шаралары негіздерін үйрету.
8. Әлеуметтік-психологиялық қызметтердің тізбесі:
1) барлық үлгідегі ұйымдар жағдайында көрсетілетін:
әлеуметтік-психологиялық және психологиялық консультация беру;
балаларды психологиялық түзеу;
шұғыл психологиялық (оның ішінде телефон бойынша) және медициналық-психологиялық көмек;
2) стационарлық үлгідегі ұйымдар жағдайында көрсетілетін:
психологиялық диагностика және адамды зерттеп тексеру;
өзара қолдау топтарында және қарым-қатынас клубтарында сабақ өткізу;
психологиялық тренингтер;
3) жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдар жағдайында көрсетілетін:
психологиялық диагностика және адамды зерттеп тексеру;
психологиялық тренингтер;
қолайлы психологиялық климатты қамтамасыз ету, келіспеушілік жағдайларының алдын алу және жою үшін балалармен және 18 жастан асқан адамдармен бірге тұратын отбасы мүшелеріне психологиялық көмек көрсету;
4) үйде әлеуметтік қызмет көрсету бөлімшелері көрсететін:
психологиялық көмек көрсету, оның ішінде әңгімелесу, қарым-қатынас, тыңдау, көңілін көтеру, белсенділікке ынталандыру;
психологиялық қолдау;
әлеуметтік-психологиялық патронаж;
қолайлы психологиялық климатты қамтамасыз ету, келіспеушілік жағдайларының алдын алу және жою үшін балалармен және 18 жастан асқан адамдармен бірге тұратын отбасы мүшелеріне психологиялық көмек көрсету.

3) предоставляемых в условиях организации полустационарного типа:
периодическое медико-социальное обследование (при необходимости, с привлечением специалистов организаций здравоохранения) и разработка индивидуального плана медицинской части реабилитации;
наблюдение за состоянием здоровья (измерение температуры тела, артериального давления);
проведение медицинских процедур в соответствии с назначением врача;
организация лечебно-оздоровительных мероприятий;
содействие в обеспечении по заключению врачей лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения;
содействие в госпитализации и сопровождение детей и лиц старше 18 лет в организации здравоохранения;
назначение видов трудовой реабилитации лицам старше 18 лет и их инструктирование;
4) предоставляемых отделениями социальной помощи на дому:
оказание доврачебной помощи, вызов врача на дом и сопровождение обслуживаемых детей и лиц старше 18 лет в организации здравоохранения;
содействие в проведении реабилитационных мероприятий;
обучение членов семьи детей и лиц старше 18 лет санитарно-гигиеническим навыкам ухода за ними;
обучение членов семей детей и лиц старше 18 лет основам реабилитационных мероприятий, проводимых в домашних условиях.
8. Перечень социально-психологических услуг:
1) предоставляемых в условиях организаций всех типов:
социально-психологическое и психологическое консультирование;
психологическая коррекция детей;
экстренная психологическая (в том числе по телефону) и медико-психологическая помощь;
2) предоставляемых в условиях организации стационарного типа:
психологическая диагностика и обследование личности;
экстренная психологическая и медико-психологическая помощь;
проведение занятий в группах взаимоподдержки, клубах общения;
психологические тренинги;
3) предоставляемых в условиях организации полустационарного типа:
психологическая диагностика и обследование личности;
социально-психологическое и психологическое консультирование;
психологические тренинги;
оказание психологической помощи членам семьи, совместно проживающим с детьми и лицами старше 18 лет, для обеспечения благоприятного психологического климата, профилактики и устранения конфликтных ситуаций;
4) предоставляемых отделениями социальной помощи на дому:
оказание психологической помощи, в том числе беседы, общение, выслушивание, подбадривание, мотивация к активности;
психологическая поддержка;
социально-психологический патронаж;
оказание психологической помощи членам семьи, совместно проживающим с детьми и лицами старше 18 лет, для обеспечения благоприятного психологического климата, профилактики и устранения конфликтных ситуаций.

9. Әлеуметтік-педагогикалық қызметтердің тізбесі:
1) барлық үлгідегі ұйымдар жағдайында көрсетілетін:
әлеуметтік-педагогикалық консультация беру;
балаларды педагогикалық түзеу;
балалардың физиологиялық мүмкіндіктері мен ақыл-ес қабілеттерін ескере отырып, білім алуына жәрдемдесу;
есту қабілетінің бұзылушылығы бар балаларды, олардың ата-анасы мен басқа да мүдделі адамдарды ымдау тіліне үйретуді ұйымдастыру;
2) стационарлық үлгідегі ұйымдарда көрсетілетін:
баланы және 18 жастан асқан (23 жасқа дейін) адамға әлеуметтік-педагогикалық диагностика жүргізу және зерттеп тексеру;
балаларды, олардың физиологиялық мүмкіндіктері мен ақыл-ес қабілеттеріне қарай оқытуды ұйымдастыру;
балалардың физиологиялық мүмкіндіктері мен ақыл-ес қабілеттерін ескере отырып, білім алуына жәрдемдесу;
өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларын, жеке гигиена, тұрмыстағы және қоғамдық орындарындағы өзін ұстауды, өзін-өзі бақылауды, қарым-қатынас дағдыларын және тыныс-тіршіліктің басқа да нысандарын қалыптастыру жөніндегі қызметтер;
тұрмыстық бағдарлану (ас әзірлеу, киім жөндеу, тұрғын жайды күту және т.б.) және қол еңбегі машығы негіздеріне үйрету;
ымдау тіліне аудару жөніндегі қызметтер;
3) жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдар жағдайында көрсетілетін:
баланың және 18 жастан асқан адамның даму деңгейіне әлеуметтік-педагогикалық диагностика жүргізу және зерттеп тексеру;
балаларды, олардың физиологиялық мүмкіндіктері мен ақыл-ес қабілеттеріне қарай оқытуды ұйымдастыру;
тұрмыстық бағдарлану (ас әзірлеу, киім жөндеу, тұрғын жайды күту және т.б.) және қол еңбегі машығы негіздеріне үйрету;
есту қабілетінің бұзылушылығы бар балаларды, олардың ата-анасы мен басқа да мүдделі адамдарды ымдау тіліне үйретуді ұйымдастыру;
ымдау тіліне аудару жөніндегі қызметтер;
4) үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімшелері көрсететін:
балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеуге және олардың арнаулы бағдарламалар бойынша білім алуына жағдай жасау мәселелері жөнінде отбасы мүшелеріне консультация беру;
балалардың кәсіптік білім алуына жағдай жасауға жәрдемдесу;
балаларды үй шаруашылығы негіздеріне (ас әзірлеу, киім жөндеу, тұрғын жайды ұстау және т.б.) үйретуге жәрдемдесу;
өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларын, тұрмыстағы және қоғамдық орындарындағы өзін ұстауды, өзін-өзі бақылауды және өмір сүруге қажетті басқа да дағдыларды үйрету;
балалардың және 18 жастан асқан адамдардың ата-аналарына және отбасы мүшелеріне оларды үй жағдайында оңалтудың негіздерін үйрету;
отбасы мүшелеріне балаларда және 18 жастан асқан адамдарда үй жағдайына қажетті өмір сүру дағдыларын қалыптастыруды үйрету.

9. Перечень социально-педагогических услуг:
1) предоставляемых в условиях организаций всех типов:
социально-педагогическое консультирование;
педагогическая коррекция детей;
содействие в получении образования детям с учетом их физических возможностей и умственных способностей;
организация обучения детей с нарушениями слуха, их родителей и других заинтересованных лиц языку жестов;
2) предоставляемых в условиях организации стационарного типа:
проведение социально-педагогической диагностики и обследования ребенка и лица старше 18 лет (до 23 лет);
организация обучения детей с учетом их физических возможностей и умственных способностей;
содействие в получении образования детьми в соответствии с их физическими и умственными способностями;
услуги по формированию навыков самообслуживания, личной гигиены, поведения в быту и общественных местах, самоконтролю, навыкам общения и другим формам жизнедеятельности;
обучение основам бытовой ориентации (приготовление пищи, мелкий ремонт одежды, уход за жилым помещением и так далее) и ручной умелости;
услуги по переводу на язык жестов;
3) предоставляемых в условиях организации полустационарного типа:
проведение социально-педагогической диагностики и обследования уровня развития ребенка и лица старше 18 лет;
организация обучения детей с учетом их физических возможностей и умственных способностей;
обучение основам бытовой ориентации (приготовление пищи, мелкий ремонт одежды, уход за жилым помещением и так далее) и ручной умелости;
организация обучения детей с нарушениями слуха, их родителей и других заинтересованных лиц языку жестов;
услуги по переводу на язык жестов;
4) предоставляемых отделениями социальной помощи на дому:
консультирование членов семей по вопросам создания условий для дошкольного воспитания детей и получения ими образования по специальным образовательным учебным программам;
содействие к созданию условий для получения детьми профессионального образования;
содействие к обучению основам домоводства (приготовление пищи, мелкий ремонт одежды, уход за жилым помещением и так далее);
обучение навыкам самообслуживания, поведения в быту и общественных местах, самоконтроля, общения и другим жизненно необходимым навыкам;
обучение родителей или других членов семьи детей и лиц старше 18 лет основам их реабилитации в домашних условиях;
обучение членов семьи формированию у детей и лиц старше 18 лет необходимых жизненных навыков в домашних условиях.

10. Әлеуметтік-еңбек қызметтердің тізбесі:
1) стационарлық үлгідегі ұйымдар жағдайында көрсетілетін:
балалардың еңбек дағдыларын қалыптастыру жөніндегі қызметтер;
18 жастан асқан адамдарда бейіні бойынша еңбек дағдыларын қалыптастыру жөніндегі қызметтер;
қол жетімді кәсіптік дағдыларға үйрету, жеке мәртебесін қалпына келтіру жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
денсаулығының жағдайы бойынша жұмыс істеу қарсы көрсетілмеген 18 жастан асқан адамдар үшін төленетін жұмыс орындарын ұйымдастыру;
2) жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдар жағдайында көрсетілетін:
балалардың еңбек дағдыларын қалыптастыру жөніндегі қызметтер;
18 жастан асқан адамдарда бейіні бойынша еңбек дағдыларын қалыптастыру жөніндегі қызметтер;
қалған еңбек мүмкіндіктерін пайдалануға, емдеу-еңбек қызметіне қатысуға жағдай жасау;
қол жетімді кәсіптік дағдыларға үйрету, жеке мәртебесін қалпына келтіру жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
кәсіптік бағдар беруді ұйымдастыруға жәрдемдесу;
жеке дене және ақыл-ой қабілеттеріне сәйкес кәсіп алуға жәрдемдесу;
3) үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімшелері көрсететін:
балалар мен 18 жастан асқан адамдардың үй еңбегін ұйымдастыруда консультация беру;
11. Барлық үлгідегі ұйымдар жағдайында көрсетілетін әлеуметтік-мәдени қызметтердің тізбесі:
саяхат, театрға, көрмелерге, концерттерге баруды ұйымдастыру;
мерекелер, мерейтойлар, туған күндер және басқа да мәдени және тынығу іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу;
клуб және үйірме жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу;
балаларды және 18 жастан асқан адамдарды тынығу іс-шараларына, қоғамдық-мәдени іс-шараларға қатысуға тарту.
12. Әлеуметтік-экономикалық қызметтердің тізбесі:
1) барлық үлгідегі ұйымдар жағдайында (стационарлық үлгіні қоспағанда) көрсетілетін:
тиісті жеңілдіктерді, жәрдемақыларды, өтемақыларды, алименттерді және басқа да төлемдерді алуға, Қазақстан Республикасының халықты әлеуметтік қорғау саласындағы заңнамасына сәйкес тұрғын үй жағдайларын жақсартуға жәрдемдесу;
балалармен және 18 жастан асқан адамдармен тұратын отбасыларды өзін-өзі қамтамасыз ету, отбасылық кәсіпкерлікті дамыту, үй кәсіпшілігі мәселелері бойынша, отбасының материалдық жағдайын жақсартудың басқа да мәселелері бойынша консультация беру;
2) стационарлық үлгідегі ұйымдарда көрсетілетін:
тиісті жәрдемақыларды, өтемақыларды, алименттерді және басқа да төлемдерді алуға жәрдемдесу.
13. Әлеуметтік-құқықтық қызметтердің тізбесі:
1) барлық үлгідегі ұйымдар жағдайында көрсетілетін:
балалардың және 18 жастан асқан адамдардың мемлекеттік және мемлекеттік емес секторда арнаулы әлеуметтік қызметтер алу құқығымен және өздерінің мүддесін қорғаумен байланысты мәселелер бойынша консультация беру;
арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсетуші және балалардың және 18 жастан асқан адамдардың заңды құқығын бұзушы немесе қысым көрсетуші ұйымдардың әрекетіне немесе әрекетсіздігіне өтініш дайындауға және беруге көмек көрсету;
құжаттарды ресімдеуге көмек көрсету;
заңнамада белгіленген жеңілдіктер мен басымдықтарды, әлеуметтік төлемдерді алуға заңгерлік көмек көрсету және жәрдемдесу;
Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексінде белгіленген тәртіппен жәрдемақыларды, басқа да әлеуметтік төлемдерді сенімхат бойынша алу;
балаларды тәрбиелеу және оларға қамқорлық көрсету құқықтарының қорғалуына және сақталуына құқықтық көмек көрсету;
18 жастан асқан адамдардың қамқорлық пен еңбек құқықтарының қорғалуы және сақталуына құқықтық көмек көрсету;

10. Перечень социально-трудовых услуг:
1) предоставляемых в условиях организации стационарного типа:
услуги по формированию трудовых навыков у детей;
услуги по формированию у лиц старше 18 лет трудовых навыков по профилю;
проведение мероприятий по обучению доступным профессиональным навыкам, восстановлению личностного статуса;
организация оплачиваемых рабочих мест для лиц старше 18 лет, которым работа не противопоказана по состоянию здоровья;
2) предоставляемых в условиях организации полустационарного типа:
услуги по формированию трудовых навыков у детей;
услуги по формированию у лиц старше 18 лет трудовых навыков по профилю;
создание условий для использования остаточных трудовых возможностей, участия в лечебно-трудовой деятельности;
проведение мероприятий по обучению доступным профессиональным навыкам, восстановлению личностного статуса;
содействие в организации профессиональной ориентации;
содействие в получении профессии в соответствии с индивидуальными физическими и умственными способностями;
3) предоставляемых отделениями социальной помощи на дому:
консультирование в организации надомного труда детей, и лиц старше 18 лет.
11. Перечень социально-культурных услуг, предоставляемых в условиях организаций всех типов:
организация экскурсий, посещения театров, выставок, концертов;
организация и проведение праздников, юбилеев, дней рождения и других культурных и досуговых мероприятий;
организация и проведение клубной и кружковой работы;
вовлечение детей и лиц старше 18 лет в досуговые мероприятия, к участию в общественно-культурных мероприятиях.
12. Перечень социально-экономических услуг:
1) предоставляемых в условиях организации всех типов (за исключением стационарного типа):
содействие в получении полагающихся льгот, пособий, компенсаций, алиментов и других выплат, улучшении жилищных условий в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области социальной защиты населения;
консультирование семей, проживающих с детьми и лицами старше 18 лет, по вопросам самообеспечения, развития семейного предпринимательства, надомных промыслов, другим вопросам улучшения материального положения семьи;
2) предоставляемых организациями стационарного типа:
содействие в получении полагающихся пособий, компенсаций, алиментов и других выплат.
13. Перечень социально-правовых услуг:
1) предоставляемых в условиях организаций всех типов:
консультирование по вопросам, связанным с правом детей и лиц старше 18 лет на получение специальных социальных услуг в государственном и негосударственном секторе и защиту своих интересов;
оказание помощи в подготовке и подаче обращений на действия или бездействие организаций, предоставляющих специальные социальные услуги и нарушающих или ущемляющих законные права детей и лиц старше 18 лет;
помощь в оформлении документов;
оказание юридической помощи и содействие в получении установленных законодательством льгот и преимуществ, социальных выплат;
получение по доверенности пособий, других социальных выплат в порядке, установленном Гражданским Кодексом Республики Казахстан;
оказание правовой помощи в защите и соблюдении прав детей на воспитание и заботу о них;
оказание правовой помощи в защите и соблюдении прав лиц старше 18 лет на заботу и труд;

2) стационарлық үлгідегі ұйымдарда көрсетілетін:
құқығы мен мүддесін қорғау үшін сотта өкілдікті қамтамасыз етуге;
жетім балаларды және ата-анасының қамқорынсыз қалған балаларды асырап алу, қамқоршы және қорғаншы болу мәселелері жөнінде құжаттарды ресімдеуді қоса алғанда, заңгерлік көмек көрсету;
3) жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдарда көрсетілетін:
балалардың және 18 жастан асқан адамдардың отбасы мүшелеріне әлеуметтік-құқықтық мәселелер жөнінде консультация беру;
адвокаттық қызмет туралы заңнамада белгіленген жағдайларда және тәртіппен адвокаттың тегін көмегін алуға жәрдемдесу;
4) үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімшелері көрсететін:
балаларға және 18 жастан асқан адамдарға жасалған дене және психологиялық зорлыққа кінәлілерді қылмыстық жауапқа тартуға жәрдемдесу;
қамқоршы және қорғаншы органдарға кәмелетке толмаған, әлеуметтік оңалтуға мұқтаж балаларды асырап алуға, қамқоршылыққа, патронатқа, қорғаншылыққа, қабылдаушы отбасына, әлеуметтік қызмет көрсетуші субъектілерге орналастыруға жәрдемдесу;
кәмелетке толмағандардың ісі жөніндегі комиссияға балаларының тәрбиесінен жалтарған ата-аналардың үстінен ұсынымдар ресімдеу;
жұмысқа орналасу, жеке басын растайтын төлқұжат және заңды маңызы бар басқа да құжаттар алу үшін құжаттарды ресімдеуде заңгерлік көмек көрсетуге жәрдемдесу;
балаларды және 18 жастан асқан адамдарды (қажетіне қарай) стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдарға жіберу үшін құжаттарды ресімдеуде көмек көрсету.

2) предоставляемых в условиях организации стационарного типа:
обеспечение представительства в суде для защиты прав и интересов;
юридическое консультирование по вопросам усыновления, опеки и попечительства детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, включая помощь в оформлении документов;
3) предоставляемых в условиях организации полустационарного типа:
консультирование по социально-правовым вопросам членов семьи детей и лиц старше 18 лет;
содействие в получении бесплатной юридической помощи адвоката в случаях и порядке, установленном законодательством об адвокатской деятельности;
4) предоставляемых отделениями социальной помощи на дому:
содействие в привлечении к уголовной ответственности виновных в физическом и психическом насилии, совершенном в семье над детьми, лицами старше 18 лет или членами их семьи;
содействие органам опеки и попечительства в устройстве детей на усыновление, попечение, патронат, под опеку, в субъекты, предоставляющие специальные социальные услуги;
оформление представлений на родителей, уклоняющихся от воспитания детей, в комиссию по делам несовершеннолетних;
содействие в оказании юридической помощи в оформлении документов для трудоустройства, получения документа, удостоверяющего личность, и других, имеющих юридическое значение;
оказание помощи в оформлении документов для направления детей и лиц старше 18 лет (при необходимости) в организации стационарного и полустационарного типа.

Төсек - орын жабдықтары - оның ішінде жартылай стационарлық үлгідегі және уақытша болу ұйымдарына да арналған 48-тармақтағы 3/2: 3 - жалпы бөлімге, 2 – ауыр науқастарға арналған.
58-тармақтағы - дәрігердің тағайындауы бойынша оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес нормаларға қосымша.
2. Психоневрологиялық патологиясы бар балаларға арналған стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдардағы сабақтарды өткізу ұзақтығы
Түзету сабақтарының ұзақтығы балалардың дағдыларының деңгейіне, олардың танымдық қызметі мен жас ерекшеліктеріне қарай құрылады:
балалардың әлеуметтік дағдыларының, әлеуметтену және танымдық қызметі ең төмен деңгейде болғанда - сабақтың ұзақтығы 15 минутқа дейін жүргізіледі;
әлеуметтік дағдыларының, әлеуметтену және танымдық қызметі төмен деңгейде болғанда - сабақтың ұзақтығы 20 минутқа дейін жүргізіледі;
әлеуметтік дағдыларының, әлеуметтену және танымдық қызметі шамалы деңгейде болғанда - сабақ 30 минутқа дейін өткізіледі;
әлеуметтік дағдыларының, әлеуметтену және танымдық қызметі көп төмендемеген деңгейде болғанда - сабақтың ұзақтығы 45 минутқа дейін жүргізіледі.
Академиялық сағаттың (45 минут) қалған уақытын дефектолог (арнайы педагог), тәрбиеші балаларды оқу жоспарының бағдарламасына және әзірленген тақырыптық жоспарларға сәйкес дидактикалық және дамытушы ойындармен өткізеді.

В пункте 48 - 3/2: 3 - для общего отделения, 2 - для тяжелобольных.
В пункте 58 - по назначению врача в дополнение к нормам согласно индивидуальной программе реабилитации.
2. Длительность проведения занятий организаций
стационарного и полустационарного типа для детей
с психоневрологическими патологиями
Длительность коррекционных занятий строится в зависимости от уровня имеющихся навыков у детей, их познавательной деятельности и возрастных особенностей:
при крайне низком уровне социальных навыков, социализации и познавательной деятельности детей занятие проводится продолжительностью до 15 минут;
при низком уровне социальных навыков, социализации и познавательной деятельности - до 20 минут;
при умеренном уровне социальных навыков, социализации и познавательной деятельности - до 30 минут;
при незначительно сниженном уровне социальных навыков, социализации и познавательной деятельности - до 45 минут.
Оставшееся от академического часа (45 минут) время учитель дефектолог (специальный педагог), воспитатель занимают детей дидактическими и развивающими играми согласно программе учебного плана и разработанных тематических поурочных планов.

43-46-тармақтарда - балаларға жоғары білікті консультациялар өткізу үшін басқа медициналық мекемелерден мамандар шақыруға рұқсат беріледі.
61-тармақта - бұл лауазымға қажеттігіне қарай кез келген дәрігерді не басқа консультант дәрігерлерді алуға болады.
МӘҰ-да 400 адамнан артық бала болған жағдайда, сондай-ақ қызмет көрсетуші персоналды ұлғайтуды талап ететін өндірістік жағдайда, штаттық кесте қажеттіліктерге сәйкес бекітіледі.
Қажет болғанда бекітілген лауазымдарды еңбекақы қорының шегінде өзара ауыстыруға болады.
Нақты мамандардың лауазымдары жабдықталған кабинеттер болған кезде, кемінде 2 маман бір кабинетке қалыптастырылады.

В пунктах 43-46 - для проведения детям высококвалифицированных консультаций разрешается приглашать специалистов из других медицинских учреждений.
В пункте 61 - на эту должность по необходимости может быть принят любой врач, либо другие врачи консультанты с учетом характера заболевания детей.
В случае наличия в МСУ детей в количестве более 400 человек, а также производственных условий, требующих увеличения обслуживающего персонала, штатное расписание утверждается согласно потребностям. При необходимости установленные должности могут взаимозаменяться в пределах фонда оплаты труда.
Должности узких специалистов формируются при наличии оборудованных кабинетов, не более 2-х специалистов на один кабинет.

Паллиативтік көмек палаталарын (бөлімшелерін) құрғанда 6 ауыр науқасқа дейін – 1 бірлік
Ескертпе:
МӘҰ-да 400 артық қамқорлықтағы адам болған жағдайда, сондай-ақ қызмет көрсетуші персоналды ұлғайтуды талап ететін өндірістік жағдайда, штаттық кесте қажеттіліктерге сәйкес бекітіледі.
Қажет болғанда бекітілген лауазымдарды еңбекақы қорының шегінде өзара ауыстыруға болады.
46-тармақтағы - бұл лауазымға психоневрологиялық аурулары бар адамдардың ауруларының сипатын ескере отырып, қажеттігіне қарай кез келген дәрігер, басқа консультант дәрігерлерді алуға болады.
Нақты мамандардың лауазымдары жабдықталған кабинеттер болған кезде, кемінде 2 маман бір кабинетке қалыптастырылады.
Жабдықталған медициналық кабинеттер болған жағдайда минималды штаттық нормативтерге енгізілмеген тиісті мамандар қабылданады.

1 единица - до 6 тяжело больных
(при создании палаты (отделения)
паллиативной помощи)
Примечание:
В случае наличия опекаемых в количестве более 400 человек, а также производственных условий, требующих увеличения обслуживающего персонала, штатное расписание утверждается согласно потребностям.
При необходимости установленные должности могут взаимозаменяться в пределах фонда оплаты труда.
В пункте 46 - на эту должность по необходимости может быть принят любой врач, либо другие врачи консультанты с учетом характера заболевания лиц с психоневрологическими заболеваниями.
Должности узких специалистов формируются при наличии оборудованных кабинетов, не более 2-х специалистов на один кабинет.
В случае наличия оборудованных медицинских кабинетов принимаются соответствующие специалисты, не внесенные в минимальный штатный норматив.