Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру ережесін бекіту және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 2005 жылғы 26 наурыздағы № 116 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2006 жылғы 25 желтоқсандағы № 296 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 30 қарашадағы № 240 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 15 ақпанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6054 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 мамырдағы № 137 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.05.2013 № 137 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының «Активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру ережесін бекіту және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы» 2005 жылғы 26 наурыздағы № 116 қаулысына өзгеріс енгізу туралы» 2006 жылғы 25 желтоқсандағы № 296 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4580 тіркелген) қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру ережесінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Ереженің мақсаты үшін мынадай түсініктер мен ұғымдар пайдаланылады:
1) айналым капиталы бойынша кредит – ұзақ мерзімді активтерді (инвестициялар және негізгі қаражат) шегергендегі активтерден аспайтын мөлшерде ұйымның ағымдағы қызметін қаржыландыру үшін берілетін кредит;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года № 296 "Об утверждении Правил классификации активов, условных обязательств и создания провизий (резервов) против них и внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 марта 2005 года № 116 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 ноября 2009 года № 240. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 февраля 2010 года № 6054. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2013 года № 137
Сноска. Постановление утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.05.2013 № 137 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 25 декабря 2006 года № 296 "Об утверждении Правил классификации активов, условных обязательств и создания провизий (резервов) против них и внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 марта 2005 года № 116 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4580), следующие изменения и дополнения:
в Правилах классификации активов, условных обязательств и создания провизий (резервов) против них, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В целях настоящих Правил используются следующие определения и понятия:
1) кредит под оборотный капитал - кредит для финансирования текущей деятельности организации в размере, не превышающем активы за минусом долгосрочных активов (инвестиции и основные средства);

2) активтер – барлық жеке және заңды тұлғаларға, оның ішінде банктерге қойылатын талаптар;
3) активті (шартты міндеттемені) қарсы жіктеу – провизияларды (резервтерді) оған қарсы аяғына дейін тиісінше құра және (немесе) тарата отырып, осының алдында жіктелген активті (шартты міндеттемені) жіктеу;
4) бірыңғай кредиттер портфелі – кредиттік тәуекелге ұқсас сипаттамасы бар және осы Ереженің 5-тарауының талаптарына және банктің басқарушы органы бекіткен банктің ішкі ережелеріне сәйкес келетін кредиттер тобы;
5) инвестициялық заем (кредит) – мынадай талаптарға сәйкес келетін заем (кредит):
заем (кредит) мерзімі бес және одан артық жылға жасалады;
заем (кредит) шартының талаптары бойынша мерзімінен бұрын толық өтеуге тыйым салынған. Заемды ішінара өтеу заемшының бизнес-жоспарында көзделген мерзімде және тәртіппен жүзеге асырылуы мүмкін;
заем (кредит) материалдық өндірісті, өндірістік және көлік инфрақұрылымын құруға, кеңейтуге және модернизациялауға бағытталған кешенді іс-шараларды іске асыруды қарастыратын оның бизнес-жоспарына сәйкес заңды тұлғаға беріледі;
6) кредит (заем) – банктің заем, лизинг, факторинг, форфейтинг операцияларын, сондай-ақ вексельді есепке алуды жүзеге асыруы (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар үшін кредит деп банктік заем операцияларын жүзеге асыру түсіндіріледі);
7) қамтамасыз ету құны – ағымдағы сәтке нарықтық құннан, яғни оны өткізу (сату) мүмкіндігін ескергендегі әділ құнынан анықталатын кепілді қамтамасыз ету құны;
8) провизиялар (резервтер) – нақты активтің құнын жоғалтуға душар болуын тану, ал шартты міндеттеме жағдайында - банктің өз міндеттемелерін орындау мүмкіндігі немесе активтердің (шартты міндеттемелердің) жиынтығы бойынша шығынға душар болуын тану;
9) секьюритилендірілген активтер – «Секьюритилендіру туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 20 ақпандағы Заңына сәйкес бөлінген активтер;
10) тең заемшы – заемшымен бірге заем (кредит) шартына қол қоятын және заем (кредит) шарты бойынша алынған ақшаны қайтару және алынған заемды (кредитті), оның ішінде заем (кредит) бойынша сыйақы мен басқа төлемдерді толық төлеу бойынша міндеттемелерді орындауға ортақ жауапты ретіндегі жеке немесе заңды тұлға;
11) шартты міндеттеме – бұл:
банктің толық бақылауында болмайтын алдағы бір немесе бірнеше белгісіз оқиғалардың пайда болуы (пайда болмауы) кезінде ғана тану мүмкін болатын міндеттеме;
үшінші тұлғаның пайдасы үшін және шарт талаптары негізінде пайда болған клиенттің кредиттік тәуекелдеріне жауап беретін банк қабылдаған міндеттеме.»;
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) активы - требования ко всем физическим и юридическим лицам, в том числе к банкам;
3) реклассификация актива (условного обязательства) - классификация ранее классифицированного актива (условного обязательства), с соответствующим досформированием и (или) расформированием провизий (резервов) против него;
4) портфель однородных кредитов - группа кредитов со сходными характеристиками кредитного риска и соответствующих требованиям главы 5 настоящих Правил и внутренним правилам банка, утвержденным органом управления банка;
5) инвестиционный заем (кредит) - заем (кредит), соответствующий следующим требованиям:
срок займа (кредита) составляет пять и более лет;
условиями договора займа (кредита) установлен запрет на полное досрочное погашение. Частичное погашение займа может осуществляться в сроки и порядке, предусмотренные бизнес-планом заемщика;
заем (кредит) предоставляется юридическому лицу в соответствии с его бизнес-планом, предусматривающим реализацию комплекса мероприятий, направленных на создание, расширение и модернизацию материального производства, производственной и транспортной инфраструктуры;
6) кредит (займ) - осуществление банком банковских заемных, лизинговых, факторинговых, форфейтинговых операций, а также учет векселя (для организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, под кредитом понимается осуществление банковских заемных операций);
7) стоимость обеспечения - стоимость залогового обеспечения на текущий момент, определяемая от рыночной - справедливой стоимости с учетом возможности ее реализации (продажи);
8) провизии (резервы) - признание вероятности потерь стоимости конкретного актива, а в случае условного обязательства - признание вероятности потерь по возможному исполнению банком своих обязательств, или совокупности активов (условных обязательств);
9) секьюритизированные активы - выделенные активы в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2006 года "О секьюритизации";
10) созаемщик - физическое или юридическое лицо, подписывающее договор займа (кредита) вместе с заемщиком и выступающее по договору займа (кредита) в качестве солидарного ответственного за выполнение обязательств по возврату полученных денег и полную оплату полученного займа (кредита), в том числе вознаграждения и других платежей по займу (кредиту);
11) условное обязательство - обязательство:
признание которого возможно только при наступлении (ненаступлении) одного или более неопределенных будущих событий, которые не находятся под полным контролем банка;
принятое банком за клиента в пользу третьих лиц и несущее кредитные риски клиента, вытекающие из условий договора.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

«9. Осы Ереженің 8-тармағының талаптарын ескеріп, банктің бағалы қағаздар портфеліндегі бағалы қағаздар мына жағдайлардан басқа жағдайда жіктелуге жатады:
«ВВВ-»-тан төмен емес (Standard & Poor's және «Fitch» рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе «Ваа3»-тен төмен емес («Moody's Investors Service» рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) рейтингі бар шетел эмитенттерінің борыштық бағалы қағаздары;
«ВВ-»-тан төмен емес (Standard & Poor's және «Fitch» рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе «Ва3»-тен төмен емес («Moody's Investors Service» рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) рейтингі не жоғарыда аталған рейтинг агенттіктерінің ұлттық шәкілі бойынша «kzBBB»-дан төмен емес рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасы эмитенттерінің борыштық бағалы қағаздары;
«Standard & Poor`s агенттігінің «ВВВ-»-тан төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа да рейтинг агенттіктерінің ішіндегі біреуінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor`s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzAAA»-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа да рейтинг агенттіктерінің ішіндегі біреуінің ұлттық шәкілі бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар эмитенттердің акциялары;
арнайы мақсаттағы банктің еншілес ұйымдарының банк кепілдік беретін және банктің бухгалтерлік балансында есепке алынатын сомалары бөлігіндегі борыштық бағалы қағаздары.»;
15-тармақтағы «бағалы қағаздарды,» деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 18-1-тармақпен толықтырылсын:
«18-1. Бағалы қағаздарды жіктеу осы Ереженің 2 және 7-2-тарауларында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, осы Ереженің 5-қосымшасында көрсетілген критерийлерге сәйкес жүзеге асырылады.»;
19-тармақтың төртінші бөлігіндегі «тұрғын үй заемдарына» деген сөздер «тұрғын үй заемдарына таралмайды. Осы тармақтың «қаржылық ахуал» критерийі бөлігіндегі талабы» деген сөздермен ауыстырылсын;
28-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы тармақтың талабы 2012 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.»;
28-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«28-1. Осы Ереженің 2, 3, 4-қосымшаларына сәйкес анықталған, тиісінше валюталық түсімі, жалақысы жоқ заемшыларға шетел валютасында берілген және (немесе) олардың валюталық тәуекелдері заемшы тарапынан тиісінше хеджирлеу құралдарымен жабылмаған кредиттерді, сондай-ақ кредиттердің талаптары заемшылар үшін валюталық тәуекелдің болуын көздейтін кредиттерді жіктеу санаты бір санатқа төмендетіледі және олар: 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап кемінде 5 (бес) пайыз провизиялардың қалыптасуымен «күмәнді 1 санаттан», 2010 жылғы 1 шілдеден бастап кемінде 10 (он) пайыз провизиялардың қалыптасуымен «күмәнді 2 санаттан», 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап кемінде 20 (жиырма) пайыз провизиялардың қалыптасуымен «күмәнді 3 санаттан» жоғары болмауы тиіс (осы тармақ 2009 жылғы 1 қыркүйектен бастап берілген кредиттерге ғана таралады).

"9. Классификации подлежат ценные бумаги, находящиеся в портфеле ценных бумаг банка, с учетом требований пункта 8 настоящих Правил, за исключением:
долговых ценных бумаг иностранных эмитентов, имеющих рейтинг не ниже "ВВВ-" (по классификации рейтинговых агентств Standard & Poor's и "Fitch") или не ниже "Ваа3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service");
долговых ценных бумаг эмитентов Республики Казахстан, имеющих рейтинг не ниже "ВВ-" (по классификации рейтинговых агентств Standard & Poor's и "Fitch") или не ниже "Ва3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service"), либо рейтинговую оценку не ниже "kzBBB" по национальной шкале вышеуказанных рейтинговых агентств;
акций эмитентов, имеющих международную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzAAA" по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
долговых ценных бумаг дочерних организаций банка специального назначения в части, гарантируемых банком сумм и учитываемых на бухгалтерском балансе банка.";
в пункте 15 слова "ценных бумаг," исключить;
дополнить пунктом 18-1 следующего содержания:
"18-1. Классификация ценных бумаг осуществляется в соответствии с критериями, указанными в Приложении 5 к настоящим Правилам, с учетом особенностей, установленных главами 2 и 7-2 настоящих Правил.";
в части четвертой пункта 19 слова "физическим лицам," заменить словами "физическим лицам. Требование настоящего пункта в части критерия "финансовое состояние" не распространяется на";
пункт 28 дополнить частью второй следующего содержания:
"Требование настоящего пункта распространяется до 1 января 2012 года.";
пункт 28-1 изложить в следующей редакции:
"28-1. Определенная в соответствии с приложениями 2, 3, 4 к настоящим Правилам классификационная категория кредитов, выданных в иностранной валюте заемщикам, не имеющим соответствующей валютной выручки, заработной платы и (или) валютные риски которых не покрыты соответствующими инструментами хеджирования со стороны заемщика, а также кредитов, условия которых предусматривают наличие валютного риска для заемщиков, понижается на одну категорию и не может быть выше: "сомнительной 1 категории" с формированием не менее 5 (пяти) процентов провизий - с 1 января 2010 года, "сомнительной 2 категории" с формированием не менее 10 (десяти) процентов провизий - с 1 июля 2010 года, "сомнительной 3 категории" с формированием не менее 20 (двадцати) процентов провизий - с 1 января 2011 года (данный пункт распространяется только на кредиты, выданные с 1 сентября 2009 года).

2009 жылғы 1 қыркүйекке дейін берілген кредиттер осы Ереженің 28-тармағына сәйкес жіктеледі.
2009 жылғы 1 қыркүйектен кейін берілген кредиттер, оның ішінде кредиттік желілер аясында 2009 жылғы 1 қыркүйекке дейін мақұлданған кредиттер, сондай-ақ оларды есепке алу тәртібі берешек қалдығының сомасын және заем берілген күнді анықтауға мүмкіндік бермейтін кредиттер осы тармақтың бірінші бөлігінің талаптарына сәйкес жіктеледі.»;
мынадай мазмұндағы 28-2-тармақпен толықтырылсын:
«28-2. Тиісінше валюталық түсімі, жалақысы жоқ заемшыларға шетел валютасында берілген және (немесе) олардың валюталық тәуекелдері заемшы тарапынан тиісінше хеджирлеу құралдарымен жабылмаған кредиттерді, сондай-ақ кредиттердің талаптары заемшылар үшін валюталық тәуекелдің болуын көздейтін кредиттерді жіктеу санаты 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап кемінде 20 (жиырма) пайыз провизиялардың қалыптасуымен «күмәнді 3 санаттан» жоғары болмауы тиіс.»;
30-тармақтың екінші бөлігіндегі «оның қаржылық жағдайы мониторингін жүргізеді» деген сөздер «осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес аталған активті жіктейді, сондай-ақ депозит орналастырылған не корреспонденттік шот ашылған банктің қаржылық жағдайына мониторинг жүргізеді» деген сөздермен ауыстырылсын;
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«32. Бір заемшыға тәуекелді бағалау күнінде негізгі борыш қалдығының жиынтық мөлшері банктерге арналған пруденциалдық нормативтер есебінің әдістемесі бойынша уәкілетті органның талаптарына сәйкес есептелген банктің меншікті капиталы шамасының 0,02 пайызынан аспайтын кредиттері бірыңғай кредиттер портфеліне енгізіледі.»;
36-1-тармақтағы «берешек» деген сөз «негізгі борыш» деген сөздермен ауыстырылсын;
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«37. Бір заемшыға тәуекелді бағалау күнінде негізгі борыш қалдығының жиынтық мөлшері банктің меншікті капиталы шамасының 0,02 пайызынан асатын кредиттері мен мөлшері банктің меншікті капиталы шамасының 0,02 пайызы шегінде болатын және банктің бірыңғай кредиттер портфеліне енгізбеген кредиттері тиісінше осы Ереженің 2-қосымшасына және (немесе) 4-қосымшасына сәйкес жіктеледі.»;
мынадай мазмұндағы 5-1-тараумен толықтырылсын:
«5-1-тарау. «Стресті активтер қоры» акционерлік қоғамымен секьюритилендіру мәмілелері бойынша секьюритилендірілген кредиттерді жіктеу ерекшеліктері
41-1. Екінші деңгейдегі банктердің күмәнді және үмітсіз талаптарын иелену мақсатында «Стресті активтер қоры» акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Қор) құрған арнайы қаржы компаниясымен (бұдан әрі – АҚК) бірге провизиялардың есебі және секьюритилендіру мәмілелері бойынша секьюритилендірілген кредиттерді жіктеу осы тарауға сәйкес мынадай талаптарды бір мезгілде орындаған кезде жүзеге асырылады:

Кредиты, выданные до 1 сентября 2009 года, классифицируются в соответствии с пунктом 28 настоящих Правил.
Кредиты, выданные после 1 сентября 2009 года, в том числе в рамках кредитных линий, одобренных до 1 сентября 2009 года, а также кредиты, порядок учета которых не позволяет определить сумму остатка задолженности и дату выдачи займа, классифицируются в соответствии с требованиями части первой настоящего пункта.";
дополнить пунктом 28-2 следующего содержания:
"28-2. Классификационная категория кредитов, выданных в иностранной валюте заемщикам, не имеющим соответствующей валютной выручки, заработной платы и (или) валютные риски которых не покрыты соответствующими инструментами хеджирования со стороны заемщика, а также кредитов, условия которых предусматривают наличие валютного риска для заемщиков, с 1 января 2012 года не может быть выше "сомнительной 3 категории" с формированием не менее 20 (двадцати) процентов провизий.";
в части второй пункта 30 слова "проводит мониторинг их финансового состояния" заменить словами "классифицирует данный актив в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам, а также проводит мониторинг финансового состояния банка, в котором размещен депозит или открыт корреспондентский счет,";
в пункте 32 слова "размер которых" заменить словами "по которым размер остатка основного долга";
в пункте 36-1 слово "задолженности" заменить словами "основного долга";
в пункте 37 слово "которых" заменить словами "остатка основного долга которых в совокупности на одного заемщика";
дополнить главой 5-1 следующего содержания:
"Глава 5-1. Особенности классификации секьюритизированных
кредитов по сделкам секьюритизации с акционерным обществом
"Фонд стрессовых активов"
41-1. Расчет провизий и классификация секьюритизированных кредитов по сделкам секьюритизации со специальной финансовой компанией, создаваемой акционерным обществом "Фонд стрессовых активов" (далее - Фонд) с целью приобретения сомнительных и безнадежных требований банков второго уровня (далее - СФК) осуществляется в соответствии с настоящей главой, при одновременном выполнении следующих условий:

1) секьюритилендіру объектілері Алматы және Астана қалаларындағы жеке құрылыс объектілерін қоспағанда, жер учаскесін кейіннен құрылыс салу, сондай-ақ жер учаскесінде тікелей жылжымайтын мүлік құрылысын салу үшін дамыту (әзірлеу) мақсатында қандай да бір жобаны қаржыландыруға пайдаланылатын заемдарды білдіретін банктік заемдар бойынша талаптардың біртектес құқықтары болып табылады.
Жер учаскесін дамытуға арналған заемдарға жер учаскесін сатып алуға, коммуникация құралдарын белгілейтін тізбені, кейіннен коммерциялық және тұрғын үй объектілерінің құрылысына қажетті объектілер мен шығындарды, құрылыс мерзімі мен шығыстар сметасын қамтитын аумақты дамыту жоспарын қаржыландыруға бағытталған кредиттер жатады.
Жылжымайтын мүлік құрылысына арналған заемдарға жер учаскесін сатып алуға, құрылыс және жоспарда көзделген барлық қажетті инфрақұрылыммен бірге тікелей коммерциялық немесе жылжымайтын тұрғын үй объектілерінің құрылысы үшін жер учаскесін дамытуды және әзірлеуді қаржыландыруға бағытталған кредиттер жатады;
2) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген банктік заемның заемшылары заңды тұлғалар болып табылады;
3) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген банктік заемның қамтамасыз етілуі жер болып табылады;
4) жер учаскесінде құрылыс салу, оның ішінде жерді дамыту, коммуникация (электр жарығы, жылыту, кәріз, байланыс, көше, жол) құралдарын дайындау және орнату, сондай-ақ жылжымайтын мүлік объектісінің құрылысы бойынша жоспардың болуы. Жоспарды іске асыру белгіленген мерзімдерге сәйкес қатаң түрде жүзеге асырылады, нақты шығыстар сметасы банк, заемшы, АҚК мен Алматы және Астана қалаларының тиісті жергілікті атқарушы органдары арасында келісілген жоспарда көрсетілген есептік деректерден аспайды;
5) құрылыс бойынша шығыстарды бағалау және жер учаскесі мен тәуелсіз бағалаушы жүзеге асырған құрылыс аяқталғаннан кейінгі жылжымайтын мүлік объектісіне баға берудің болуы;
6) секьюритилендірілген кредиттерді өтеу жылжымайтын мүлік объектілерін сату немесе коммерциялық пайдалану нәтижесінде не банктің кредиттерді қайтадан сатып алуы кезінде, ал бағалы қағаздарды олардың айналыс мерзімінің аяқталуы бойынша жер учаскелерін дамыту немесе жылжымайтын мүлік объектілерінің құрылысын салу жоспарларын аяқтағаннан кейін көзделеді. Бұл ретте, екінші деңгейдегі банктер кредиттерді қайтадан сатып алған жағдайда осы тарауды ескерместен, сондай-ақ осы тармақтың 10) тармақшасында көрсетілген кредиттерді өтеу мерзімдерінің және талаптарының өзгеруінен туған мерзімін ұзартуды ескерместен, осындай кредиттер осы Ережеге сәйкес жіктеледі;

1) объектом секьюритизации являются однородные права требования по банковским займам, которые представляют собой займы, используемые для финансирования какого-либо проекта с целью развития (подготовки) земельного участка для дальнейшего строительства, а также непосредственно строительства на земельном участке недвижимости, за исключением объектов индивидуальной застройки в городах Алматы и Астана.
Под займами на развитие земельного участка понимаются кредиты, направленные на приобретение земельного участка, финансирование плана развития территории, включающей перечень устанавливаемых средств коммуникаций, объектов и расходов, необходимых для дальнейшего строительства коммерческих и жилых объектов, сроки строительства и смету расходов.
Под займами на строительство недвижимости понимаются кредиты, направленные на приобретение земельного участка, финансирование подготовки и развития земельного участка для строительства и непосредственно строительства объекта коммерческой или жилой недвижимости со всей необходимой инфраструктурой, предусмотренной планом;
2) заемщиками по банковским займам, указанным в подпункте 1) настоящего пункта, являются юридические лица;
3) обеспечением по банковским займам, указанным в подпункте 1) настоящего пункта, является земля;
4) имеется план строительства на земельном участке, в том числе по развитию земли, подготовке и установке средств коммуникаций (электричество, отопление, канализация, связь, улицы, дороги), а также по строительству объекта недвижимости. Реализация плана осуществляется в строгом соответствии с установленными сроками, смета фактических расходов не превышает расчетные данные, указанные в плане, согласованном между банком, заемщиком, СФК и соответствующим местным исполнительным органом городов Алматы и Астаны;
5) имеется оценка расходов по строительству и независимая оценка земельного участка и объекта недвижимости по окончании строительства, осуществленная независимым оценщиком;
6) погашение секьюритизированных кредитов предусматривается после завершения планов развития земельных участков или строительства объектов недвижимости в результате реализации или коммерческого использования объектов недвижимости либо при обратном выкупе кредитов банком, а ценных бумаг - по окончании срока их обращения. При этом в случае обратного выкупа кредитов банками второго уровня, такие кредиты классифицируются в соответствии с настоящими Правилами без учета настоящей главы, а также без учета пролонгаций, вызванных изменениями сроков и условий погашения кредитов, указанных в подпункте 10) настоящего пункта;

7) екінші деңгейдегі банктің, Қордың және Алматы, Астана қалаларының жергілікті атқарушы органдарының қатысуымен құрылған бірлескен жұмыс тобы қаланы дамыту жоспарына жерді (қала маңын) кіргізуді (аймаққа бөлуді) растайды;
8) екінші деңгейдегі банк (оригинатор) секьюритилендірілген кредиттерді кредиттік тәуекелді бермей сатады;
9) екінші деңгейдегі банк кредиттерді өтеу шараларын қосқанда, секьюритилендірілген кредиттер портфелін басқаруды жүзеге асырады;
10) секьюритилендірілген кредиттер бойынша кредиттік тәуекелді азайтудың төменде көрсетілген талаптарының кемінде екеуінің бір уақытта орындалуы:
кредиттің жалпы мерзімін 5 (бес) жылға ұзарту арқылы заемшының ауыртпалығын азайту;
сыйақы ставкасын азайту, оның ішінде ертеректе есептелген немесе капиталдандырылған, бірақ төленбеген сыйақы ставкасын толық немесе ішінара азайту арқылы заемшының ауыртпалығын төмендету;
борыштың бір бөлігін заемшылардың акцияларына (капиталындағы қатысу үлесіне) айырбастау, екінші деңгейдегі банктердің есептелген тұрақсыздық айыбының (айыппұлдар мен өсімпұлдардың) есебіне жатқызу ықтималы, ал кейбір жағдайларда екінші деңгейдегі банктің ұйғаруымен осындай кредиттер бойынша провизиялар деңгейін екінші деңгейдегі банктер қалыптастырған сома шегінде заемшылар міндеттемелерінің бөлігін есептен шығару арқылы заемшының ауыртпалығын төмендету;
11) жобаны іске асыру шамасы бойынша аяқталмаған құрылыс түріндегі жылжитын мүлік, ал құрылыс аяқталған кезде пайдалануға берілген жылжымайтын мүлік объектісі екінші деңгейдегі банкке секьюритилендірілген кредит бойынша кепілге беріледі.
41-2. Мониторинг, кредиттерді мақсатты пайдаланудың осы тараудың талаптарына сәйкес келуін анықтау әдістемесі, осындай кредиттерге қарсы провизияларды (резервтерді) жіктеу (қарсы жіктеу) және қалыптастыру (тарату) рәсімі екінші деңгейдегі банктің ішкі кредиттік саясаты бойынша ашылады.
Осы кредиттердің мониторингі тоқсан сайынғы негізде екінші деңгейдегі банк пен АҚК арасында жасалған кредиттік портфельді сенімгерлік басқару шартына сәйкес жүзеге асырылады. АҚК-мен секьюритилендіру мәмілелері бойынша секьюритилендірілген кредиттер портфелі жөніндегі мониторинг жасалғаннан кейін екінші деңгейдегі банк нәтижелерін кейіннен Қорға беретін мониторингтің қорытынды есебін дайындайды.
Қор екінші деңгейдегі банктердің мониторингі жөніндегі жинақталған мәліметтерді уәкілетті органға тоқсан сайын жібереді.
Қор жер учаскесінде құрылыс салу, оның ішінде жерді дамыту, яғни коммуникация (электр жарығы, жылыту, кәріз, байланыс, көше, жол) құралдарын дайындау және орнату, сондай-ақ жылжымайтын мүлік объектісінің құрылысы бойынша жоспарды іске асыру мониторингін өткізуді қамтамасыз етеді.
Қор секьюритилендірілген кредиттердің сапасын бағалау және осындай кредиттер сапасын жақсарту бойынша шаралар кешенін қабылдау мақсатында мониторинг жүргізеді.
Екінші деңгейдегі банк тоқсан сайынғы негізде Қормен секьюритилендіру мәмілелері бойынша секьюритилендірілген кредиттер портфелі жөніндегі кредиттік досьеге құжаттамалық түрде ресімдеп, мыналарды:
портфельге жасалынған талдау мен оның нәтижелері, оның ішінде құрылыстың аяқталуын ескере отырып есептелген жер учаскесін және (немесе) жылжымайтын мүлік объектісінің құрылысын дамыту жоспарын уақтылы іске асыру туралы ақпаратты;

7) совместная рабочая группа с участием банка второго уровня, Фондом и местным исполнительным органом города Алматы, Астаны подтверждает включение (зонирование) земли в планы развития города (пригородной зоны);
8) банк второго уровня (оригинатор) продает секьюритизированные кредиты без передачи кредитного риска;
9) управление портфелем секьюритизированных кредитов, включая мероприятия по погашению кредитов, осуществляются банком второго уровня;
10) выполняются одновременно не менее чем два из нижеперечисленных условий снижения кредитного риска по секьюритизируемым кредитам:
снижение бремени заемщика путем пролонгации общего срока кредита на 5 (пять) лет;
снижение бремени заемщика путем понижения ставки вознаграждения, в том числе полностью или частично - ранее начисленного или капитализированного, но не выплаченного вознаграждения;
снижение бремени заемщика путем конвертации части долга в акции (долю участия в капитале) заемщиков, возможного списания банками второго уровня начисленной неустойки (штрафов и пеней), а в отдельных случаях по усмотрению банка второго уровня списания части обязательств заемщиков, в пределах сумм сформированных банками второго уровня провизий по таким кредитам;
11) по мере реализации проекта движимое имущество в виде незавершенного строительства, а по окончании строительства - введенный в эксплуатацию объект недвижимости передаются банку второго уровня в залог по секьюритизированному кредиту.
41-2. Мониторинг, методика определения целевого использования кредитов на их соответствие требованиям настоящей главы, процедура классификации (реклассификации) и формирования (расформирования) провизий (резервов) против таких кредитов раскрывается во внутренней кредитной политике банка второго уровня.
Мониторинг данных кредитов осуществляется на ежеквартальной основе в соответствии с договором доверительного управления кредитным портфелем, заключенным между банком второго уровня и СФК. После завершения мониторинга по портфелю секьюритизированных кредитов по сделкам секьюритизации с СФК, банк второго уровня готовит итоговый отчет по мониторингу, результаты которого в последующем представляются Фонду.
Фонд ежеквартально направляет обобщенные сведения по мониторингу банков второго уровня в уполномоченный орган.
Фонд обеспечивает проведение мониторинга реализации плана строительства на земельном участке, в том числе по развитию земли, то есть по подготовке и установке средств коммуникаций (электричество, отопление, канализация, связь, улицы, дороги), а также по строительству объекта недвижимости.
Фонд проводит мониторинг в целях оценки качества секьюритизированных кредитов и принятия комплекса мер по улучшению качества таких кредитов.
Банк второго уровня на ежеквартальной основе документально оформляет и включает в кредитное досье по портфелю секьюритизированных кредитов по сделкам секьюритизации с Фондом:
информацию о проведенном анализе портфеля и его результатах, в том числе по своевременной реализации плана развития земельного участка и (или) строительства объекта недвижимости, рассчитанных с учетом завершения строительства;

осы Ереженің 41-1-тармағында белгіленген бірыңғайлылық критерийлеріне сәйкес келмейтін кредиттер туралы мәліметтерді;
екінші деңгейдегі банктердің секьюритилендірілген кредиттер портфелі бойынша кредиттік тәуекелдің мөлшері туралы қорытындыларын;
провизиялардың (резервтердің) есебі туралы ақпаратты енгізеді.
41-3. Екінші деңгейдегі банктер АҚК-мен секьюритилендіру мәмілелері бойынша секьюритилендірілген кредиттер портфелі провизияларының (резервтерінің) сомасын осы тарауда белгіленген барлық талаптарды сақтай отырып, секьюритилендірілген бірыңғай кредиттер портфелі көлемінің мынадай мөлшерінен:
2009 жылғы 31 желтоқсаннан бастап – 20 пайыздан;
2010 жылғы 31 желтоқсанға дейін – 31 пайыздан;
2011 жылғы 31 желтоқсанға дейін – 42 пайыздан;
2012 жылғы 31 желтоқсанға дейін – 53 пайыздан;
2013 жылғы 31 желтоқсанға дейін – 64 пайыздан;
2014 жылғы 31 желтоқсанға дейін – 75 пайыздан кем емес;
2015 жылғы 1 қаңтардан кейін – осы Ережеде белгіленген кредиттерді жіктеудің стандартты тәртібінде есептейді.
41-4. Бірыңғайлылық белгілерін, сондай-ақ осы Ереженің 41-1 және 41-2-тармақтарында белгіленген талаптарды сақтамаған жағдайда жер учаскесін және жылжымайтын мүлік құрылысын дамытуға берілетін заемдар АҚК-мен секьюритилендіру мәмілелері бойынша секьюритилендірілген кредиттер портфелінен шығарылады да, одан кейін осы тарауды ескерместен, сондай-ақ осы Ереженің 41-1-тармағының 10) тармақшасында көрсетілген кредиттерді өтеу мерзімдерінің және талаптарының өзгеруінен туған мерзімін ұзартуды ескерместен, осы Ережеге сәйкес жіктеледі.»;
мынадай мазмұндағы 7-2-тараумен толықтырылсын:
«7-2-тарау. Бағалы қағаздарды жіктеу ерекшеліктері
49-3. Құнсыздануға арналған тестілерге осы Ереженің 9 және 10-тармақтарында көрсетілген бағалы қағаздарды және пайда мен шығын арқылы әділ құны ескерілген бағалы қағаздарды қоспағанда, банктің бағалы қағаздар портфеліндегі бағалы қағаздары жатады.
Пайда мен шығын арқылы әділ құны ескерілген бағалы қағаздар бойынша банктер осы Ереженің 49-4, 49-5 және 49-6-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес есептелген мөлшерде құнының азаюын жүргізуі тиіс.
49-4. Бағалы қағаздардың құнсыздануына (құнының азаюы кезінде) арналған тестімен мынадай құнсыздануын тану критерийлері айқындалады:
1) эмитенттің қаржылық ахуалы;
2) кез келген төлемді өтеу мерзімін ұзарту;
3) кепілдіктің болуы;
4) белсенді нарықтың болуы;
5) эмитент рейтингінің болуы;
6) Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын қор биржасының тізіміне Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Қор биржасында айналымына жіберілетін (жіберілген) эмитенттерге және олардың бағалы қағаздарына талаптары, және де қор биржасы тізімінің бөлек санаттары туралы» 2008 жылғы 26 мамырдағы № 77 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5251 тіркелген) қаулысында белгіленген қор биржасы тізімінің санаттары бойынша енгізу;

сведения о кредитах, которые не соответствуют критериям однородности, установленным пунктом 41-1 настоящих Правил;
выводы банка второго уровня о размере кредитного риска по портфелю секьюритизированных кредитов;
информацию о расчете провизий (резервов).
41-3. Сумма провизий (резервов) по портфелю секьюритизированных кредитов по сделкам секьюритизации с СФК начисляется банками второго уровня при соблюдении всех требований, установленных настоящей главой, не менее следующих размеров от объема портфеля секьюритизированных однородных кредитов:
с 31 декабря 2009 года - 20 процентов;
до 31 декабря 2010 года - 31 процент;
до 31 декабря 2011 года - 42 процента;
до 31 декабря 2012 года - 53 процента;
до 31 декабря 2013 года - 64 процента;
до 31 декабря 2014 года - 75 процентов;
после 1 января 2015 года - в стандартном порядке классификации кредитов, установленном настоящими Правилами.
41-4. В случае несоблюдения признаков однородности, а также условий, установленных в пункте 41-1 и 41-2 настоящих Правил, займы на развитие земельного участка и строительства недвижимости подлежат выводу из портфеля секьюритизированных кредитов по сделкам секьюритизации с СФК, и в дальнейшем классифицируются в соответствии с настоящими Правилами без учета настоящей главы, а также без учета пролонгаций, вызванных изменениями сроков и условий погашения кредитов, указанных в подпункте 10) пункта 41-1 настоящих Правил.";
дополнить главой 7-2 следующего содержания:
"Глава 7-2. Особенности классификации ценных бумаг
49-3. Тестам на обесценение подлежат ценные бумаги, находящиеся в портфеле ценных бумаг банка, за исключением ценных бумаг, указанных в пунктах 9 и 10 настоящих Правил и ценных бумаг, учтенных по справедливой стоимости через прибыль и убыток.
По ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль и убыток, банкам необходимо производить уменьшение стоимости в размере, рассчитываемом в соответствии с требованиями, установленными пунктами 49-4, 49-5 и 49-6 настоящих Правил.
49-4. Тестом на обесценение (при уменьшении стоимости) ценных бумаг определяются следующие критерии признания обесценения:
1) финансовое состояние эмитента;
2) просрочка погашения любого из платежей;
3) наличие гарантии;
4) наличие активного рынка;
5) наличие рейтинга эмитента;
6) включение в список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан, по категориям списка фондовой биржи, установленным постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 мая 2008 года № 77 "О требованиях к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5251);

7) бағалы қағаздар рейтингінің болуы;
8) өзге де критерийлер.
Акциялардың құнсыздануына (құнының азаюы кезінде) жүргізілетін тест кезінде осы тармақтың 1), 4), 5), 6) және 8) тармақшаларында көрсетілген критерийлер қолданылады.
Борыштық бағалы қағаздардың құнсыздануына (құнының азаюы кезінде) жүргізілетін тест кезінде осы тармақтың 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген критерийлер қолданылады.
Әрбір критерий бойынша осы Ереженің 5-қосымшасына сәйкес балл беріледі. Балл сомалары бағалы қағаздардың жіктелген санатын анықтау кезінде пайдаланылады. Актив бойынша жиналған баллдардың санына қарай оны жіктеу санаты және осы Ереженің 1-қосымшасының 6-кестесіне сәйкес қажетті провизиялар (резервтер) (кері түзету) мөлшері белгіленеді.
49-5. Эмитенттің қаржылық ахуалы банкті басқару органы бекіткен, осы Ереженің талаптарын ескере отырып, банктің ішкі ережелерінің ажырамас толықтыруы болып табылатын әдістемеге (әдістемелерге) (бұдан әрі – Бағалы қағаздар жөніндегі әдістеме) сәйкес бағаланады және қаржылық ахуалды бағалау тәртібін, әдісін, тәсілдерін, қажетті құжаттардың тізбесін және эмитенттің қаржылық ахуалын айқындауға мүмкіндік беретін өзге де ақпаратты қамтиды.
Бағалы қағаздар жөніндегі әдістемеде эмитенттің қаржылық ахуалын сипаттайтын мынадай негізгі көрсеткіштер болуы тиіс:
1) төлем қабілеттілігі Бағалы қағаздар жөніндегі әдістемеде белгіленген тиісті коэффиценттер жиынтығынан шыға отырып есептелген өз міндеттемелері бойынша эмитенттің қызмет көрсету қабілетін ашады;
2) қаржылық тұрақтылығы Бағалы қағаздар жөніндегі әдістемеде белгіленген тиісті коэффиценттер жиынтығынан шыға отырып есептелген капитал құрылымын, кірістілік деңгейін (соңғы күнтізбелік жылдың динамикасы бойынша), рентабельділігін (динамикасы бойынша) ашады;
3) эмитенттің өзінің қаржылық ахуалын жақсарту үшін қабылдайтын шаралары.
49-6. Эмитенттің қаржылық ахуалы былай жіктеледі:
1) тұрақты - эмитенттің қаржылық ахуалы тұрақты:
эмитент төлеуге қабілетті;
коэффиценттер мәні Бағалы қағаздар жөніндегі әдістемеге сәйкес жалпыға ортақ нормалар шегінде есептелген;
бизнестің дамуына жағымды нарықтық жағдайлары, сондай-ақ нарықта жақсы бәсекелестік позициясы бар;
ресурстарға және капитал нарығына еркін қол жетімділігі бар, бағалы қағаздар шығарылымының мерзімі кезінде эмитенттің қаржылық ахуалын барынша нашарлатуға қабілетті ішкі және сыртқы факторлар анықталмаған;
эмитенттің өз міндеттемесі бойынша есеп айырысуға мүмкіндігінің болуы күмән туғызбайды;
эмитенттің активтері мен міндеттемелері мерзімдері бойынша шамалас;

7) наличие рейтинга ценной бумаги;
8) иные критерии.
При тесте на обесценение (при уменьшении стоимости) акций применяются критерии, указанные в подпунктах 1), 4), 5), 6) и 8) настоящего пункта.
При тесте на обесценение (при уменьшении стоимости) долговых ценных бумаг не применяются критерии, указанные в подпунктах 4), 5) и 6) настоящего пункта.
По каждому критерию присваивается балл в соответствии с Приложением 5 к настоящим Правилам. Сумма баллов используется при определении классификационной категории ценных бумаг. Исходя из количества набранных баллов по активу устанавливается его классификационная категория и размер необходимых резервов (провизии) (отрицательной корректировки) согласно таблице 6 приложения 1 к настоящим Правилам.
49-5. Финансовое состояние эмитента оценивается в соответствии с методикой (методиками), утвержденной (утвержденными) органом управления банка (далее - Методика по ценным бумагам), являющейся неотъемлемым дополнением к внутренним правилам банка, с учетом требований настоящих Правил, и включает порядок, метод, способы оценки финансового состояния, перечень необходимых документов и иной информации, позволяющих определить финансовое состояние эмитента.
Методика по ценным бумагам содержит следующие основные показатели, характеризующие финансовое состояние эмитента:
1) платежеспособность, которая раскрывает способность эмитента обслуживать свои обязательства, рассчитываемая исходя из соответствующего набора коэффициентов, установленных Методикой по ценным бумагам;
2) финансовая устойчивость, которая раскрывает структуру капитала, уровень доходности (в динамике за последний календарный год), рентабельность (в динамике), рассчитываемую исходя из соответствующего набора коэффициентов, установленных Методикой по ценным бумагам;
3) меры, предпринимаемые эмитентом для улучшения своего финансового положения.
49-6. Финансовое состояние эмитента классифицируется как:
1) стабильное - финансовое состояние эмитента устойчивое:
эмитент платежеспособен;
значения коэффициентов рассчитаны в соответствии с Методикой по ценным бумагам, в пределах общепринятых норм;
положительные рыночные условия развития бизнеса, а также хорошая конкурентная позиция на рынке;
свободный доступ к ресурсам и рынку капитала, не выявлены внешние или внутренние факторы, способные значительно ухудшить финансовое состояние эмитента в течение срока выпуска ценных бумаг;
возможность эмитента рассчитываться по своему обязательству не вызывает сомнений;
активы и обязательства эмитента соизмеримы по срокам;

2) қанағаттанарлық – осы санаттағы эмитенттің қаржылық ахуалы «тұрақты» сипаттамасына жақын, алайда, оның осы деңгейде ұзақ уақыт бойына ұстап тұру ықтималдылығы төмен болып табылады;
3) тұрақсыз - эмитент өз міндеттемелері бойынша мынадай факторлардың салдарынан есеп айырыса алмайды деген белгілі бір ықтималдық бар:
эмитенттің қаржылық ахуалының үнемі және елеулі нашарлау белгілері бар (эмитент қабылдаған шаралардың қаржылық ахуалды тұрақтандыру үшін тиімді болатыны сенім туғызбайды);
төтенше жағдайлар, сондай-ақ эмитентке материалдық залал келтірген, бірақ оның қызметін тоқтатуға әкелмеген өзге де жағдайлар орын алған;
4) өте қиын - эмитенттің қаржылық ахуалының тұрақты түрде нашарлауы мынадай жоғарғы деңгейге жетті:
эмитенттің төлемге қабілетсіздігі, қайта құрылымдау, банкроттық немесе қайта ұйымдастыру ықтималы;
шарт талаптарын бұзуы (пайыз төлемін немесе негізгі борыш сомасын төлемеу немесе мерзімдерін кешіктіру);
қағаз ұстаушылардың эмитентке басқа жағдайларда берілмейтін жеңілдік беруі;
эмитентке материалдық залал келтірген және (немесе) оған өз қызметін жалғастыруға мүмкіндік бермейтін төтенше жағдайлардың орын алуы.
Барлық жоғарыда санамаланған жағдайларды басқа да қол жетімді деректермен бірге қарастырған жөн.»;
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«50. Банктер осы Ережеге сәйкес барлық қажетті провизиялар (резервтер) мөлшерін есептейді және оны толық көлемде уәкілетті органға ұсынатын тиісті реттеушілік есептілікте көрсетеді.»;
мынадай мазмұндағы 51-1-тармақпен толықтырылсын:
«51-1. Бағалы қағаздар бойынша провизиялар (кері түзету) қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес анықталған бағалы қағаздардың баланстық құны бойынша есептеледі.»;
56-тармақ алынып тасталсын;
Ереженің 1-қосымшасының 6-кестесінің реттік нөмірі 2-бағанасы мынадай редакцияда жазылсын:
«
Ережеге сәйкес баланстық құннан провизиялардың (кері түзетудің) мөлшері (пайызбен)
2
15
30
45
60
75
100
»;
Ереженің 2-қосымшасының 1-кестесінде:
1) тармақшасының «Жіктелетін актив бойынша кез келген төлемдерді өтеу мерзімінің кешігуі» атты реттік нөмірі 2-жолының үшінші бағанындағы
салымдар (депозиттер), бағалы қағаздар және шартты міндеттемелер бойынша
«, бағалы қағаздар» деген сөздер алынып тасталсын;
Кестені толтыру бойынша ережеде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Дебиторлық берешекті жіктеу кезінде осы кестенің 1, 2 және 5-тармақтарында көзделген критерийлер пайдаланылады.
Осы кестенің 1-тармағында көзделген дебиторлық берешекке қатысты критерий, егер бір дебиторға есептегі берешек банктің меншікті капиталының 5 пайызынан астамын құраған жағдайда пайдаланылады.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) удовлетворительное - финансовое состояние эмитента этой категории близко к характеристикам "стабильного", но вероятность поддержки ее на этом уровне, на протяжении длительного времени является низкой;
3) нестабильное - существует определенная вероятность, что эмитент не рассчитается по своим обязательствам, ввиду следующих факторов:
имеются признаки постоянного и существенного ухудшения финансового состояния эмитента (нет уверенности в том, что принимаемые эмитентом меры эффективны для стабилизации финансового состояния);
имеются форс-мажорные обстоятельства, а также иные обстоятельства, нанесшие эмитенту материальный ущерб, но не повлекшие прекращение его деятельности;
4) критическое - постоянное ухудшение финансового состояния эмитента достигло критического уровня:
неплатежеспособность, возможность реструктуризации, банкротства или реорганизации эмитента;
нарушение условий договора (неуплата или нарушение сроков платежа процентов или основной суммы долга);
предоставление держателем бумаги уступок эмитенту, которые в противном случае не были бы предоставлены;
имеются форс-мажорные обстоятельства, нанесшие эмитенту материальный ущерб и (или) не позволяющие ему продолжать свою деятельность.
Все вышеперечисленные события необходимо рассматривать в совокупности с другими доступными данными.";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. Банки рассчитывают весь необходимый в соответствии с настоящими Правилами размер провизий (резервов) и отражают его в полном объеме в соответствующей регуляторной отчетности, представляемой в уполномоченный орган.";
дополнить пунктом 51-1 следующего содержания:
"51-1. Размер провизий (отрицательной корректировки) по ценным бумагам рассчитывается от балансовой стоимости ценных бумаг, определенной в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.";
пункт 56 исключить;
столбец порядковый номер 2, таблицы 6 приложения 1 к Правилам изложить в следующей редакции:
"
Размер
провизий
(отрицательной
корректировки)
(в процентах)
от балансовой
стоимости
согласно
Правилам
2
15
30
45
60
75
100
";
в таблице 1 приложения 2 к Правилам:
в подпункте 1) строки порядковый номер 2 "Просрочка погашения любого из платежей по классифицируемому активу" в графе три
"
по вкладам
(депозитам),
ценным бумагам
и условным
обязательствам
";
слова ", ценным бумагам" исключить;
в Правилах по заполнению таблицы:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. При классификации дебиторской задолженности используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2 и 5 настоящей таблицы.
Критерий, предусмотренный пунктом 1 настоящей таблицы, в отношении дебиторской задолженности используется в случае, если задолженность в расчете на одного дебитора составляет более 5 процентов от собственного капитала банка.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

«5. Егер:
1) заемшы (борышкер, тең заемшы) оффшорлық аймақта тіркелген тұлға болып табылса;
2) заемшының (борышкердің, тең заемшының) дауыс беретін акцияларының немесе жарғылық капиталындағы қатысу үлесінің елу және одан астам пайызы тікелей оффшорлық аймақта тіркелген тұлғаларға тәуелді болса;
3) оффшорлық аймақта тіркелген өзге тұлғалар заемшының (борышкердің, тең заемшының) шешімін шарт күшімен немесе өзге де тәсілмен анықтаса, онда осы кестенің 5-тармағы қолданылмайды.
Оффшорлық аймақтардың тізбесі Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Банктік және сақтандыру қызметінің, бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары қызметінің және бағалы қағаздар рыногында лицензияланатын басқа да қызмет түрлерінің, жинақтаушы зейнетақы қорлары мен акционерлік инвестициялық қорлар қызметінің мақсаттары үшін оффшорлық аймақтардың тізбесін бекіту туралы» 2008 жылғы 2 қазандағы № 145 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5371 тіркелген) қаулысымен бекітілді.
Активті жіктеу санаты осы активті осы қосымшаның 1-кестесінде көрсетілген критерийлер бойынша бағалау нәтижелері бойынша анықталады. Актив бойынша жиналған баллдардың санына қарай оны жіктеу санаты және осы қосымшаның 2-кестесіне сәйкес қажетті провизиялар (резервтер) мөлшері белгіленеді.»;
6-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Әдістемені банк осы Ереженің талаптарын есепке ала отырып өз бетінше әзірлейді және қаржылық ахуалды бағалау тәртібін, әдісін, жиілігін (шағын кәсіпкерлік субъектілеріне және кәсіпкерлік қызметпен айналыспайтын жеке тұлғаларға берілетін заемдарды қоспағанда, әдетте тоқсанына кемінде бір рет, өйткені шағын кәсіпкерлік субъектілері және кәсіпкерлік қызметпен айналыспайтын жеке тұлғалар бойынша уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген тәртіпте кредиттеу жөніндегі құжаттаманы жүргізу талаптарына сәйкес мониторинг өткізудің басқа кезеңділігі енгізілген), бағалау тәсілдерін, қажетті құжаттардың тізбесін және заемшының (борышкердің, тең заемшының) қаржылық ахуалын айқындауға мүмкіндік беретін өзге де ақпаратты қамтуы тиіс.»;
7-тармақта:
бірінші бөлігінде:
2) тармақша «мүмкіндігі күмән туғызбайды;» деген сөздерден кейін «тоқсанына бір ретке дейін (және одан астам) қоса алғанда өтеу кестесі кезінде соңғы он екі ай ішінде, әр тоқсаннан бастап жылына бір ретке дейін (қоса алғанда) өтеу кестесі кезінде соңғы жиырма төрт ай ішінде, бір жылдан бастап және одан да көп өтеу кестесі кезінде соңғы отыз алты ай ішінде» деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшада:
бірінші абзац «факторлар» деген сөзден кейін «ішінен біреуі» деген сөздермен толықтырылсын;
сегізінші абзацтағы «жыл сайынғы» деген сөздер алынып тасталсын;
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«тоқсанына бір ретке дейін (және одан астам) қоса алғанда өтеу кестесі кезінде соңғы он екі ай ішінде, әр тоқсаннан бастап жылына бір ретке дейін (қоса алғанда) өтеу кестесі кезінде соңғы жиырма төрт ай ішінде, бір жылдан бастап және одан да көп өтеу кестесі кезінде соңғы отыз алты ай ішінде екі мерзімін ұзарту бар;»;
4) тармақшада:
бесінші және алтыншы абзацтардағы «жыл сайынғы» деген сөздер алынып тасталсын;
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«тоқсанына бір ретке дейін (және одан астам) қоса алғанда өтеу кестесі кезінде соңғы он екі ай ішінде, әр тоқсаннан бастап жылына бір ретке дейін (қоса алғанда) өтеу кестесі кезінде соңғы жиырма төрт ай ішінде, бір жылдан бастап және одан да көп өтеу кестесі кезінде соңғы отыз алты ай ішінде үш мерзімін ұзарту бар;»;
5) тармақшада:
бірінші абзац «факторлар» деген сөзден кейін «ішінен біреуі» деген сөздермен толықтырылсын;
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«кредиттеудің барлық мерзімі ішінде төрт және одан астам мерзімін ұзарту бар.»;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Кредитті жіктеу санаты кредит:
оффшорлық аймақта тіркелген заемшыға (борышкерге, тең заемшыға) берілсе не заемшының (борышкердің, тең заемшының) дауыс беретін акцияларының немесе жарғылық капиталындағы қатысу үлесінің елу және одан астам пайызы тікелей оффшорлық аймақта тіркелген тұлғаларға тәуелді болса;
оффшорлық аймақта тіркелген өзге тұлғалар шарт күшімен немесе өзге де тәсілмен шешімін анықтайтын заемшыға (борышкерге, тең заемшыға) берілген жағдайда, басынан бастап «үмітсіз» деп анықталады.»;
мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:

"5. Пункт 5 настоящей таблицы не применяется, если:
1) заемщик (должник, созаемщик) является лицом, зарегистрированным в оффшорных зонах;
2) пятьдесят и более процентов голосующих акций или долей участия в уставном капитале заемщика (должника, созаемщика) прямо принадлежит лицам, зарегистрированным в оффшорных зонах;
3) решения заемщика (должника, созаемщика) определяются иным лицом, зарегистрированным в оффшорных зонах, в силу договора или иным образом.
Перечень оффшорных зон утвержден постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 2 октября 2008 года № 145 "Об утверждении Перечня оффшорных зон для целей банковской и страховой деятельности, деятельности профессиональных участников рынка ценных бумаг и иных лицензируемых видов деятельности на рынке ценных бумаг, деятельности накопительных пенсионных фондов и акционерных инвестиционных фондов" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5371).
Классификационная категория актива определяется по результатам оценки этого актива по критериям, указанным в таблице 1 настоящего приложения. Исходя из количества набранных баллов по активу устанавливается его классификационная категория и размер необходимых провизий (резервов) согласно таблице 2 настоящего приложения.";
часть вторую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"Методика разрабатывается банком самостоятельно с учетом требований настоящих Правил и включает порядок, метод, периодичность (как правило, не реже одного раза в квартал, за исключением займов, предоставленных субъектам малого предпринимательства и физическим лицам, не связанным с предпринимательской деятельностью, по которым в соответствии с требованиями ведения документации по кредитованию в порядке, установленном нормативными правовыми актами уполномоченного органа установлена иная периодичность проведения мониторинга), способы оценки финансового состояния, перечень необходимых документов и иной информации, позволяющих определить финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика).";
в пункте 7:
в части первой:
подпункт 2) после слов "имеется одна пролонгация" дополнить словами "за последние двенадцать месяцев при графике погашения до одного раза в квартал (и чаще) включительно, за последние двадцать четыре месяца при графике погашения от ежеквартального до одного раза в год (включительно), за последние тридцать шесть месяцев при графике погашения от годового и более";
в подпункте 3):
абзац первый после слова "ввиду" дополнить словами "наличия одного из";
в абзаце восьмом слова "ежегодной" исключить;
абзац девятый изложить в следующей редакции:
"имеются две пролонгации за последние двенадцать месяцев при графике погашения до одного раза в квартал (и чаще) включительно, за последние двадцать четыре месяца при графике погашения от ежеквартального до одного раза в год (включительно), за последние тридцать шесть месяцев при графике погашения от годового и более;";
в подпункте 4):
в абзацах пятом и шестом слово "ежегодной" исключить;
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"имеются три пролонгации за последние двенадцать месяцев при графике погашения до одного раза в квартал (и чаще) включительно, за последние двадцать четыре месяца при графике погашения от ежеквартального до одного раза в год (включительно), за последние тридцать шесть месяцев при графике погашения от годового и более;";
в подпункте 5):
абзац первый после слова "ввиду" дополнить словами "наличия одного из";
абзац девятый изложить в следующей редакции:
"имеются четыре и более пролонгации за весь срок кредитования.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Классификационная категория кредита изначально определяется как "безнадежная" в случае предоставления кредита:
заемщику (должнику, созаемщику), зарегистрированному в оффшорных зонах, либо если пятьдесят и более процентов голосующих акций или долей участия в уставном капитале заемщика (должника, созаемщика) прямо принадлежит лицам, зарегистрированным в оффшорных зонах;
заемщику (должнику, созаемщику), решения которого определяются иным лицом, зарегистрированным в оффшорных зонах, в силу договора или иным образом.";
дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:

«2010 жылғы 1 қаңтарға дейін берілген кредиттер бойынша, осы тармақтың үшінші бөлігінің талабы 2010 жылғы 1 сәуірден бастап қолданылады.
2010 жылғы 1 қаңтардан бастап берілуі жүзеге асырылған кредиттерге, оның ішінде 2010 жылғы 1 қаңтарға дейін мақұлданған кредиттік желілердің аясында берілген кредиттерге осы тармақтың  үшінші бөлігінің талабы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданылады.»;
8-тармақта:
бірінші бөлігінде:
бірінші абзацтағы «және (немесе) еңбек қызметінің орнын өзгерту» деген сөздер алынып тасталсын;
1) тармақшаның екінші абзацындағы «төлем қабілеттілігін бағалау» деген сөздер «қаржылық ахуалын бағалау» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшада:
екінші абзацтағы «төлем қабілеттілігін бағалау» деген сөздер «қаржылық ахуалын бағалау» деген сөздермен ауыстырылсын;
он бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«тоқсанына бір ретке дейін (және одан астам) қоса алғанда өтеу кестесі кезінде соңғы он екі ай ішінде, әр тоқсаннан бастап жылына бір ретке дейін (қоса алғанда) өтеу кестесі кезінде соңғы жиырма төрт ай ішінде, бір жылдан бастап және одан да көп өтеу кестесі кезінде соңғы отыз алты ай ішінде бір мерзімін ұзарту бар;»;
3) тармақшада:
екінші абзацтағы «төлем қабілеттілігін бағалау» деген сөздер «қаржылық ахуалын бағалау» деген сөздермен ауыстырылсын;
он бірінші абзацтағы «жыл сайынғы» деген сөздер алынып тасталсын;
он екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«тоқсанына бір ретке дейін (және одан астам) қоса алғанда өтеу кестесі кезінде соңғы он екі ай ішінде, әр тоқсаннан бастап жылына бір ретке дейін (қоса алғанда) өтеу кестесі кезінде соңғы жиырма төрт ай ішінде, бір жылдан бастап және одан да көп өтеу кестесі кезінде соңғы отыз алты ай ішінде екі мерзімін ұзарту бар;»;
4) тармақшада:
екінші абзацтағы «төлем қабілеттілігін бағалау» деген сөздер «қаржылық ахуалын бағалау» деген сөздермен ауыстырылсын;
тоғызыншы абзацтағы «жыл сайынғы» деген сөздер алынып тасталсын;
оныншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«тоқсанына бір ретке дейін (және одан астам) қоса алғанда өтеу кестесі кезінде соңғы он екі ай ішінде, әр тоқсаннан бастап жылына бір ретке дейін (қоса алғанда) өтеу кестесі кезінде соңғы жиырма төрт ай ішінде, бір жылдан бастап және одан да көп өтеу кестесі кезінде соңғы отыз алты ай ішінде үш мерзімін ұзарту бар;»;
5) тармақшада:
екінші абзацтағы «төлем қабілеттілігін бағалау» деген сөздер «қаржылық ахуалын бағалау» деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«кредиттеудің барлық мерзімі ішінде төрт және одан астам мерзімін ұзарту бар.»;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Отыз күнтізбелік күннен астам мерзімі өткен борыш пайда болған сайын заемшының (тең заемшының) қаржылық ахуалын бағалау жүзеге асырылады. Осы жағдайда заемшының (тең заемшының) қаржылық ахуалын бағалау бұдан кейін ай сайынғы негізде мерзімі өткен берешек толық өтелгенге дейін жүзеге асырылады.»;
9-тармақта:
бірінші бөлігінде:
1) тармақшада:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Үкіметінің, ұлттық басқарушы холдингтің кепілдіктері (кепілдемелері);»;
бесінші абзацтағы ««А-» тобынан» деген сөздер ««BBB-» рейтингінен» деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы абзацтағы «кредитор банк депозитіндегі ақша кепілі;» деген сөздер алынып тасталсын;
он бірінші абзацтағы ««А-» тобынан» деген сөздер ««BBB-» рейтингінен» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы он төртінші және он бесінші абзацтармен толықтырылсын:
«кредитор банк депозитіндегі ақша кепілі және (немесе) банктің бухгалтерлік есебінің тиісті шоттарында көрінетін, кредитор банктегі кепіл заты болып табылатын ақша;
Standard&Poor's агенттігі тағайындаған «BBB» рейтингінен төмен емес борыштық рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент банктеріне қатысы бойынша бас банк болып табылатын Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінің кепілдіктері (кепілдемелері);»
2) тармақшаның жетінші абзацындағы «кепіл құны (нарықтық бағадан анықталады)» деген сөздер «қамтамасыз ету құны» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшаның тоғызыншы абзацындағы «кепіл құны (нарықтық бағадан анықталады)» деген сөздер «қамтамасыз ету құны» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы «кепіл құны (нарықтық бағадан анықталады)» деген сөздер «қамтамасыз ету құны» деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы «кепіл құны (нарықтық бағадан анықталады)» деген сөздер «қамтамасыз ету құны» деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Төлемі аккредитивтік операциялар бойынша жүзеге асырылатын активтерді қоспағанда, қамтамасыз етуі мүлік (ақша, тауарлар, жылжымайтын мүліктер, үлестік құрылыс объектілері және өзгелер), келешекте келіп түсетін талап ету құқықтары, шаруашылық серіктестіктердің жарғылық капиталындағы қатысу үлестері түрінде болатын актив қамтамасыз етілмеген деп бағаланады. Қамтамасыз етуі банктің өзі және (немесе) банкпен ерекше қатынастармен байланысы бар тұлғалар эмиссиялаған бағалы қағаздар түрінде болатын актив те қамтамасыз етілмеген деп бағаланады.»;
төртінші бөліктегі «беру сәтіне анықталатын», «нарықтық» деген сөздер алынып тасталсын;
12-тармақтағы «мөлшері» деген сөз «негізгі борыш бойынша қалдығы» деген сөздермен ауыстырылсын;

"По кредитам, выданным до 1 января 2010 года, требования части третьей настоящего пункта распространяется с 1 апреля 2010 года.
На кредиты, выдача которых была осуществлена с 1 января 2010 года, в том числе в рамках кредитных линий, одобренных до 1 января 2010 года, требование части третьей настоящего пункта распространяется с 1 января 2010 года.";
в пункте 8:
в части первой:
в абзаце первом слова "и (или) изменения места трудовой деятельности," исключить;
в абзаце втором подпункта 1) слова "оценка платежеспособности" заменить словами "оценка финансового состояния";
в подпункте 2):
в абзаце втором слова "оценка платежеспособности" заменить словами "оценка финансового состояния";
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"имеется одна пролонгация за последние двенадцать месяцев при графике погашения до одного раза в квартал (и чаще) включительно, за последние двадцать четыре месяца при графике погашения от ежеквартального до одного раза в год (включительно), за последние тридцать шесть месяцев при графике погашения от годового и более;";
в подпункте 3):
в абзаце втором слова "оценка платежеспособности" заменить словами "оценка финансового состояния";
в абзаце одиннадцатом слова "ежегодной" исключить;
абзац двенадцатый изложить в следующей редакции:
"имеются две пролонгации за последние двенадцать месяцев при графике погашения до одного раза в квартал (и чаще) включительно, за последние двадцать четыре месяца при графике погашения от ежеквартального до одного раза в год (включительно), за последние тридцать шесть месяцев при графике погашения от годового и более;";
в подпункте 4):
в абзаце втором слова "оценка платежеспособности" заменить словами "оценка финансового состояния";
в абзаце девятом слова "ежегодной" исключить;
абзац десятый изложить в следующей редакции:
"имеются три пролонгации за последние двенадцать месяцев при графике погашения до одного раза в квартал (и чаще) включительно, за последние двадцать четыре месяца при графике погашения от ежеквартального до одного раза в год (включительно), за последние тридцать шесть месяцев при графике погашения от годового и более;";
в подпункте 5):
в абзаце втором слова "оценка платежеспособности" заменить словами "оценка финансового состояния";
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"имеются четыре и более пролонгации за весь срок кредитования.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"При каждом возникновении просроченных долгов свыше тридцати календарных дней осуществляется оценка финансового состояния заемщика (созаемщика). Оценка финансового состояния заемщика (созаемщика) в данном случае осуществляется в дальнейшем на ежемесячной основе до полного погашения просроченной задолженности.";
в пункте 9:
в части первой:
в подпункте 1):
абзац второй изложить в следующей редакции:
"гарантий (поручительств) Правительства Республики Казахстан, национального управляющего холдинга;";
в абзаце пятом слова "группы "А-"" заменить словами "рейтинга "BBB-"";
в абзаце шестом слова "залога денег на депозите в банке-кредиторе;" исключить;
в абзаце одиннадцатом слова "группы "А-"" заменить словами "рейтинга "BBB-"";
дополнить абзацами четырнадцатым и пятнадцатым следующего содержания:
"залога денег на депозите в банке-кредиторе и (или) денег, являющихся предметом заклада в банке-кредиторе, отраженных на соответствующих счетах бухгалтерского учета банка;
гарантий (поручительств) банков-нерезидентов Республики Казахстан, являющихся родительскими банками по отношению к банкам-резидентам Республики Казахстан, имеющих долговой рейтинг не ниже рейтинга "BBB", присвоенный агентством Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;";
в абзаце седьмом подпункта 2) слова "залоговая стоимость (определяемая от рыночной стоимости) которой" заменить словами "стоимость обеспечения которого";
в абзаце девятом подпункта 3) слова "залоговая стоимость (определяемая от рыночной стоимости)" заменить словами "стоимость обеспечения";
в подпункте 4) слова "залоговая стоимость (определяемая от рыночной стоимости)" заменить словами "стоимость обеспечения";
в подпункте 5) слова "залоговая стоимость (определяемая от рыночной стоимости)" заменить словами "стоимость обеспечения";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Актив, по которому обеспечение выступает в виде имущества (денег, товаров, недвижимости, объектов долевого строительства и иного), поступающего в будущем, прав требования, долей участия в уставном капитале хозяйственных товариществ, оценивается как необеспеченный, за исключением активов, оплата за которые осуществляется по аккредитивным операциям. Актив, по которому обеспечение выступает в виде ценных бумаг, эмитированных самим банком и (или) лицами, связанными с банком особыми отношениями, также оценивается как необеспеченный.";
в части четвертой слова "рыночной", "определенное на момент выдачи" исключить;
в пункте 12 слова "размер которых" заменить словами "остаток основного долга, по которым";

Ереженің 3-қосымшасының 1-кестесінде:
1) тармақшасының «Жіктелетін актив бойынша кез келген төлемін өтеуді кешіктіру» атты реттік нөмірі 2-жолының үшінші бағанындағы
салымдар, (депозиттер), бағалы қағаздар және шартты міндеттемелер бойынша
«, бағалы қағаздар» деген сөздер алынып тасталсын;
Кестені толтыру бойынша ережеде:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Егер:
1) заемшы (тең заемшы) оффшорлық аймақта тіркелген тұлға болып табылса;
2) заемшының (тең заемшының) дауыс беретін акцияларының немесе жарғылық капиталындағы қатысу үлесінің елу және одан астам пайызы тікелей оффшорлық аймақта тіркелген тұлғаларға тәуелді болса;
3) оффшорлық аймақта тіркелген өзге тұлға заемшының (тең заемшының) шешімін шарт күшімен немесе өзге де тәсілмен анықтаса, онда осы кестенің 5-тармағы қолданылмайды.
Активті жіктеу санаты осы активті осы қосымшаның 1-кестесінде көрсетілген критерийлер бойынша бағалау нәтижелері бойынша анықталады. Актив бойынша жиналған баллдардың санына қарай оны жіктеу санаты және осы қосымшаның 2-кестесіне сәйкес қажетті провизиялар (резервтер) мөлшері белгіленеді.»;
5-тармақта:
екінші бөлігінде:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) қанағаттанарлық – «тұрақты» сипаттамасына жақын осы санаттағы заемшының (тең заемшының) қаржылық ахуалы, алайда, оның осы деңгейде ұзақ уақыт бойына ұстап тұру ықтималдылығы төмен болып табылады; кредиттеудің басынан бастап кірістер, төлем қабілеттілігі, шығындардың деңгейі борышкердің бизнес-жоспарында көзделген деңгейде тұр; динамикада ақша ағындарының елеусіз азайғаны байқалады, бұл ретте ақша ағындары борыштың негізгі бөлігін жабуға мүмкіндік береді; заемшы (тең заемшы) өзінің қаржылық ахуалын жақсартуға шаралар қабылдайды;
тауар жеткізушілерінің, қызмет көрсетулерінің және заемшы (тең заемшы) өнімдерін тұтынушылардың шоғырлануы бойынша барынша төмен тәуекелдері бар; заемшының (тең заемшының) өз міндеттемесі бойынша банкпен есеп айырысу мүмкіндігі қосымша ресурстарға қол жетімділігінің болуына байланысты күмән туғызбайды; тоқсанына бір ретке дейін (және одан астам) қоса алғанда өтеу кестесі кезінде соңғы он екі ай ішінде, әр тоқсаннан бастап жылына бір ретке дейін (қоса алғанда) өтеу кестесі кезінде соңғы жиырма төрт ай ішінде, бір жылдан бастап және одан да көп өтеу кестесі кезінде соңғы отыз алты ай ішінде бір мерзімін ұзарту бар;»;
3) тармақша «(№ 2 картотекасы)) бар;» деген сөздерден кейін «тоқсанына бір ретке дейін (және одан астам) қоса алғанда өтеу кестесі кезінде соңғы он екі ай ішінде, әр тоқсаннан бастап жылына бір ретке дейін (қоса алғанда) өтеу кестесі кезінде соңғы жиырма төрт ай ішінде, бір жылдан бастап және одан да көп өтеу кестесі кезінде соңғы отыз алты ай ішінде» деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшада:
бірінші абзац «факторлардың» деген сөзден кейін «ішінен біреуі» деген сөздермен толықтырылсын;
бесінші абзацтағы «жыл сайынғы» деген сөздер алынып тасталсын;
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«тоқсанына бір ретке дейін (және одан астам) қоса алғанда өтеу кестесі кезінде соңғы он екі ай ішінде, әр тоқсаннан бастап жылына бір ретке дейін (қоса алғанда) өтеу кестесі кезінде соңғы жиырма төрт ай ішінде, бір жылдан бастап және одан да көп өтеу кестесі кезінде соңғы отыз алты ай ішінде үш мерзімін ұзарту бар;»;
5) тармақша «кредиттік досьесі жоқ;» деген сөздерден кейін «кредиттеудің барлық мерзімі ішінде» деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Кредитті жіктеу санаты кредит:
оффшорлық аймақта тіркелген заемшыға (тең заемшыға) берілсе не заемшының (тең заемшының) дауыс беретін акцияларының немесе жарғылық капиталындағы қатысу үлесінің елу және одан астам пайызы тікелей оффшорлық аймақта тіркелген тұлғаларға тәуелді болса;
оффшорлық аймақта тіркелген өзге тұлға шарт күшімен немесе өзге де тәсілмен шешімін анықтайтын заемшыға (тең заемшыға) берілген жағдайда, басынан бастап «үмітсіз» деп анықталады.

в таблице 1 приложения 3 к Правилам:
в подпункте 1) строки порядковый номер 2 "Просрочка погашения любого из платежей по классифицируемому активу" в графе три
"
по вкладам
(депозитам),
ценным бумагам
и условным
обязательствам
"
слова ", ценным бумагам" исключить;
в Правилах по заполнению таблицы:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Пункт 5 настоящей таблицы не применяется, если:
1) заемщик (созаемщик) является лицом, зарегистрированным в оффшорных зонах;
2) пятьдесят и более процентов голосующих акций или долей участия в уставном капитале заемщика (созаемщика) прямо принадлежит лицам, зарегистрированным в оффшорных зонах;
3) решения заемщика (созаемщика) определяются иным лицом, зарегистрированным в оффшорных зонах, в силу договора или иным образом.
Классификационная категория актива определяется по результатам оценки этого актива по критериям, указанным в таблице 1 настоящего приложения. Исходя из количества набранных баллов по активу устанавливается его классификационная категория и размер необходимых провизий (резервов) согласно таблице 2 настоящего приложения.";
в пункте 5:
в части второй:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
2) удовлетворительное - финансовое состояние заемщика (созаемщика) этой категории близко к характеристикам "стабильного", но вероятность поддержки ее на этом уровне на протяжении длительного времени является низкой; уровень доходов, платежеспособности, убытков с начала кредитования, находятся на уровне, предусмотренных бизнес-планом должника; в динамике наблюдается незначительное уменьшение денежных потоков, при этом потоки позволяют покрыть основную часть долга; заемщиком (созаемщиком) принимаются меры для улучшения своего финансового состояния;
присутствуют минимальные риски концентрации поставщиков товаров, услуг и потребителей продукции заемщика (созаемщика); возможность заемщика (созаемщика) рассчитаться с банком по своему обязательству не вызывает сомнений, в связи с тем, что имеется доступ к дополнительным ресурсам; имеется одна пролонгация за последние двенадцать месяцев при графике погашения до одного раза в квартал (и чаще) включительно, за последние двадцать четыре месяца при графике погашения от ежеквартального до одного раза в год (включительно), за последние тридцать шесть месяцев при графике погашения от годового и более;";
абзац второй подпункта 3) изложить в следующей редакции:
"имеются две пролонгации за последние двенадцать месяцев при графике погашения до одного раза в квартал (и чаще) включительно, за последние двадцать четыре месяца при графике погашения от ежеквартального до одного раза в год (включительно), за последние тридцать шесть месяцев при графике погашения от годового и более;";
в подпункте 4):
в абзаце первом после слова "ввиду" дополнить словами "наличия одного из";
в абзаце пятом слова "ежегодной" исключить;
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"имеются три пролонгации за последние двенадцать месяцев при графике погашения до одного раза в квартал (и чаще) включительно, за последние двадцать четыре месяца при графике погашения от ежеквартального до одного раза в год (включительно), за последние тридцать шесть месяцев при графике погашения от годового и более;";
подпункт 5) после слов "имеются четыре и более пролонгации" дополнить словами "за весь срок кредитования";
части третью и четвертую изложить в следующей редакции:
"Классификационная категория кредита изначально определяется как "безнадежная" в случае предоставления кредита:
заемщику (созаемщику), зарегистрированному в оффшорных зонах, либо если пятьдесят и более процентов голосующих акций или долей участия в уставном капитале заемщика (созаемщика) прямо принадлежит лицам, зарегистрированным в оффшорных зонах;
заемщику (созаемщику), решения которого определяются иным лицом, зарегистрированным в оффшорных зонах, в силу договора или иным образом.

2010 жылғы 1 қаңтарға дейін берілген кредиттер бойынша, осы тармақтың үшінші бөлігінің талабы 2010 жылғы 1 сәуірден бастап қолданылады.»;
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
«2010 жылғы 1 қаңтардан бастап берілуі жүзеге асырылған кредиттерге, оның ішінде 2010 жылғы 1 қаңтарға дейін мақұлданған кредиттік желілердің аясында берілген кредиттерге осы тармақтың  үшінші бөлігінің талабы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданылады.»;
6-тармақта:
бірінші бөлігінде:
1) тармақшада:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Үкіметінің, ұлттық басқарушы холдингтің кепілдіктері (кепілдемелері);»;
бесінші абзацтағы ««BBB+» тобынан» деген сөздер ««BBB-» рейтингінен» деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«кредитор банк депозитіндегі ақша кепілі және (немесе) банктің бухгалтерлік есебінің тиісті шоттарында көрінетін, кредитор банктегі кепіл заты болып табылатын ақша;»;
он екінші абзацтағы ««BBB+» тобынан» деген сөздер ««BBB-» рейтингінен» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы он төртінші абзацпен толықтырылсын:
«Standard & Poor's агенттігі тағайындаған «BBB» рейтингінен төмен емес борыштық рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент банктеріне қатысы бойынша бас банк болып табылатын Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінің кепілдіктері (кепілдемелері);»;
3) тармақшаның он үшінші абзацындағы «кепіл құны (нарықтық бағадан анықталады)» деген сөздер «қамтамасыз ету құны» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы «кепіл құны (нарықтық бағадан анықталатын)» деген сөздер «қамтамасыз ету құны» деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі «беру сәтіне анықталатын», «нарықтық» деген сөздер алынып тасталсын;
Ереженің 4-қосымшасында:
1-кестедегі:
мына жол
«
1.
Төлем қабілеттілігі
»
мынадай редакцияда жазылсын:
«
1.
Қаржылық ахуалы
»;
мына жол
«
5)
60 – 90 күн
+3
»
мынадай редакцияда жазылсын:
«
5)
61 – 90 күн
+3
»;
Кестені толтыру бойынша ережеде:
2-тармақта:
бірінші бөлігінде:
бірінші абзацындағы «төлем қабілеттілігі» деген сөздер «қаржылық ахуалы» деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшаның екінші абзацындағы «төлем қабілеттілігін бағалау» деген сөздер «қаржылық ахуалын бағалау» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшада:
екінші абзацындағы «төлем қабілеттілігін бағалау» деген сөздер «қаржылық ахуалын бағалау» деген сөздермен ауыстырылсын;
он бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«тоқсанына бір ретке дейін (және одан астам) қоса алғанда өтеу кестесі кезінде соңғы он екі ай ішінде, әр тоқсаннан бастап жылына бір ретке дейін (қоса алғанда) өтеу кестесі кезінде соңғы жиырма төрт ай ішінде, бір жылдан бастап және одан да көп өтеу кестесі кезінде соңғы отыз алты ай ішінде бір мерзімін ұзарту бар;»;
3) тармақшада:
екінші абзацындағы «төлем қабілеттілігін бағалау» деген сөздер «қаржылық ахуалын бағалау» деген сөздермен ауыстырылсын;
тоғызыншы абзацтағы «жыл сайынғы» деген сөздер алынып тасталсын;
оныншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«тоқсанына бір ретке дейін (және одан астам) қоса алғанда өтеу кестесі кезінде соңғы он екі ай ішінде, әр тоқсаннан бастап жылына бір ретке дейін (қоса алғанда) өтеу кестесі кезінде соңғы жиырма төрт ай ішінде, бір жылдан бастап және одан да көп өтеу кестесі кезінде соңғы отыз алты ай ішінде екі мерзімін ұзарту бар;»;
4) тармақшада:
екінші абзацындағы «төлем қабілеттілігін бағалау» деген сөздер «қаржылық ахуалын бағалау» деген сөздермен ауыстырылсын;
оныншы абзацтағы «жыл сайынғы» деген сөздер алынып тасталсын;
он бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«тоқсанына бір ретке дейін (және одан астам) қоса алғанда өтеу кестесі кезінде соңғы он екі ай ішінде, әр тоқсаннан бастап жылына бір ретке дейін (қоса алғанда) өтеу кестесі кезінде соңғы жиырма төрт ай ішінде, бір жылдан бастап және одан да көп өтеу кестесі кезінде соңғы отыз алты ай ішінде үш мерзімін ұзарту бар;»;
5) тармақшада:
екінші абзацындағы «төлем қабілеттілігін бағалау» деген сөздер «қаржылық ахуалын бағалау» деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«кредиттеудің барлық мерзімі ішінде төрт және одан астам мерзімін ұзарту бар.»;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Отыз күнтізбелік күннен астам мерзімі өткен борыш пайда болған сайын заемшының (тең заемшының) қаржылық ахуалын бағалау жүзеге асырылады. Осы жағдайда заемшының (тең заемшының) қаржылық ахуалын бағалау бұдан кейін ай сайынғы негізде мерзімі өткен берешек толық өтелгенге дейін жүзеге асырылады.»;
3-тармақта:

По кредитам, выданным до 1 января 2010 года, требование части третьей настоящего пункта распространяется с 1 апреля 2010 года.";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"На кредиты, выдача которых была осуществлена с 1 января 2010 года, в том числе в рамках кредитных линий, одобренных до 1 января 2010 года, требование части третьей настоящего пункта распространяется с 1 января 2010 года.";
в пункте 6:
в части первой:
в подпункте 1):
абзац второй изложить в следующей редакции:
"гарантий (поручительств) Правительства Республики Казахстан, национального управляющего холдинга;";
в абзаце пятом слова "группы "ВВВ+"" заменить словами "рейтинга "BBB-"";
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"залога денег на депозите в банке-кредиторе и (или) денег, являющихся предметом заклада в банке-кредиторе, отраженных на соответствующих счетах бухгалтерского учета банка;";
в абзаце двенадцатом слова "группы "ВВВ+"" заменить словами "рейтинга "BBB-"";
дополнить абзацем четырнадцатым следующего содержания:
"гарантий (поручительств) банков-нерезидентов Республики Казахстан, являющихся родительскими банками по отношению к банкам-резидентам Республики Казахстан, имеющих долговой рейтинг не ниже рейтинга "BBB", присвоенный агентством Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;";
в абзаце тринадцатом подпункта 3) слова "оценочная стоимость" заменить словами "стоимость обеспечения";
в подпункте 4) слова "залоговая стоимость (определяемая от рыночной)" заменить словами "стоимость обеспечения";
в части третьей слова "рыночной", "определенное на момент выдачи" исключить;
в приложении 4 к Правилам:
в таблице 1:
строку
"
1.
Платежеспособность
"
изложить в следующей редакции:
"
1.
Финансовое состояние
";
строку
"
5)
60 – 90 дней
+3
"
изложить в следующей редакции:
"
5)
61 – 90 дней
+3
";
в Правилах по заполнению таблицы:
в пункте 2:
в части первой:
в абзаце первом слово "Платежеспособность" заменить словами "Финансовое состояние";
в абзаце втором подпункта 1) слова "оценка платежеспособности" заменить словами "оценка финансового состояния";
в подпункте 2):
в абзаце втором слова "оценка платежеспособности" заменить словами "оценка финансового состояния";
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"имеется одна пролонгация за последние двенадцать месяцев при графике погашения до одного раза в квартал (и чаще) включительно, за последние двадцать четыре месяца при графике погашения от ежеквартального до одного раза в год (включительно), за последние тридцать шесть месяцев при графике погашения от годового и более;";
в подпункте 3):
в абзаце втором слова "оценка платежеспособности" заменить словами "оценка финансового состояния";
в абзаце одиннадцатом слова "ежегодной" исключить;
абзац двенадцатый изложить в следующей редакции:
"имеются две пролонгации за последние двенадцать месяцев при графике погашения до одного раза в квартал (и чаще) включительно, за последние двадцать четыре месяца при графике погашения от ежеквартального до одного раза в год (включительно), за последние тридцать шесть месяцев при графике погашения от годового и более;";
в подпункте 4):
в абзаце втором слова "оценка платежеспособности" заменить словами "оценка финансового состояния";
в абзаце десятом слова "ежегодной" исключить;
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"имеются три пролонгации за последние двенадцать месяцев при графике погашения до одного раза в квартал (и чаще) включительно, за последние двадцать четыре месяца при графике погашения от ежеквартального до одного раза в год (включительно), за последние тридцать шесть месяцев при графике погашения от годового и более;";
в подпункте 5):
в абзаце втором слова "оценка платежеспособности" заменить словами "оценка финансового состояния";
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"имеются четыре и более пролонгации за весь срок кредитования.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"При каждом возникновении просроченных долгов свыше тридцати календарных дней осуществляется оценка финансового состояния заемщика (созаемщика). Оценка финансового состояния заемщика (созаемщика) в данном случае осуществляется в дальнейшем на ежемесячной основе до полного погашения просроченной задолженности.";
в пункте 3:

бірінші бөлігінің 3) тармақшасының төртінші абзацындағы «кепіл құнына қатынасы кепіл құнының 90 пайызынан аспайды» деген сөздер «қамтамасыз ету құнына қатынасы қамтамасыз ету құнының 90 (тоқсан) пайызынан аспайды» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік алынып тасталсын;
осы қаулының қосымшасына сәйкес 5-қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы қаулы 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының отыз жетінші және отыз сегізінші абзацтарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Осы қаулының 1-тармағының қырық үштен бастап сексенге дейінгі абзацтарының қолданылуы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап туындайтын құқықтық қатынастарға таралады.
4. Осы қаулының 1-тармағының отыз үштен бастап отыз алтыға дейінгі абзацтарының қолданылуы 2012 жылғы 1 қаңтарға дейін таралады.
5. Банктерді қадағалау департаменті (М.С. Бөбеев):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, «Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы» заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жеткізсін.
6. Агенттік Төрайымының қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары Қ.Б. Қожахметовке жүктелсін.
Төрайым                                Е. Бахмутова
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
________ Г.А. Марченко
24 желтоқсан 2009 жыл
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
_________ Б.Б. Жәмішев

в абзаце четвертом подпункта 3) части первой слова "залога не превышает 90 процентов от стоимости залога" заменить словами "обеспечения не превышает 90 (девяноста) процентов от стоимости обеспечения";
часть вторую исключить;
дополнить приложением 5 согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, за исключением абзацев тридцать седьмого и тридцать восьмого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 января 2012 года.
3. Действие абзацев с сорок третьего по восьмидесятый пункта 1 настоящего постановления распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2010 года.
4. Действие абзацев с тридцать третьего по тридцать шестой пункта 1 настоящего постановления распространяется до 1 января 2012 года.
5. Департаменту надзора за банками (Бубеев М.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
6. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Кожахметова К.Б.
Председатель                               Е. Бахмутова
СОГЛАСОВАНО
Национальный Банк
Республики Казахстан
____________________ Марченко Г.А.
24 декабря 2009 года
СОГЛАСОВАНО
Министерство финансов
Республики Казахстан
____________________ Жамишев Б.Б.