Азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек туралы
Қостанай облысы Алтынсарин ауданы әкімдігінің 2009 жылғы 18 ақпандағы № 65 қаулысы. Қостанай облысы Алтынсарин ауданың Әділет басқармасында 2009 жылғы 12 наурызда № 9-5-84 тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы Алтынсарин ауданы әкімдігінің 2011 жылғы 30 маусымдағы № 201 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы Алтынсарин ауданы әкімдігінің 2011.06.30 № 201 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Бюджеттік кодексінің 64-1 бабының 3)-тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16 бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31 бабы 1-тармағының 1)- тармақшасына сәйкес Алтынсарин ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жергілікті өкілетті органдардың шешімдері бойынша азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек" және "Үйде тәрбиеленіп және оқып жатқан мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламаларын жүзеге асыру мақсатында жергілікті бюджеттен келесі әлеуметтік төлемдер белгіленсін:
тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген, Ұлы Отан соғысына қатысушылары мен мүгедектеріне тұрмыстық мұқтаждарына бір еселеген айлық есептік көрсеткіштің көлемінде ай сайынғы әлеуметтік көмек;
тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген, Ұлы Отан соғысына қатысушылары мен мүгедектеріне бір еселеген айлық есептік көрсеткіштің көлемінде, коммуналдық қызметтердің шығындарын ішінара өтеуге ай сайынғы әлеуметтік көмек;
тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген, Ұлы Отан соғысына қатысушылары мен мүгедектеріне жиырма бес еселеген айлық есептік көрсеткіштің көлемінде қатты отынды сатып алу үшін біржолғы әлеуметтік көмек;
тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген, оқу жылы кезеңіне сегіз еселеген айлық есептік көрсеткіштің көлемінде үйде оқып жатқан мүгедек балаларға ай сайынғы әлеуметтік көмек;
тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген, туберкулезбен ауыратын науқас азаматтарға амбулаториялық емдеу мерзімінде қосымша тамақтануға бес еселеген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде ай сайынғы әлеуметтік көмек; тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген, мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті алушы аз қамтылған азаматтарға, азық-түлік себеті көлемінің ұлғаюына байланысты бір еселенген айлық есептік көрсеткіштің көлемінде ай сайынғы әлеуметтік көмек;
тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген, мерекелік және атаулы күндеріне өкілетті органның шешімі бойынша азаматтардың жекелеген санаттарына біржолғы әлеуметтәік көмек.
Азаматтардың санаттары мен біржолғы әлеуметтік көмектің көлемін әрбір нақты күнге өкілетті орган белгілейді;
Қазақстанның медициналық және педагогикалық оқу орындарында іштей оқитын студент жастардың санына: жетім балаларға, көп балалы отбасы, толық емес отбасылары балаларына, ата-ананың қамқорлығысыз қалған балаларға және оқуға оның нақты құнының көлемінде төлеуге әлеуметтік көмекке мұқтаж басқаларына, әлеуметтік көмек;
тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген, аудан әкіміне жазбаша өтінішпен өтінген тұрғындардың әлжуаз жіктеріне он үш еселенген айлық есептік көрсеткіштің көлеміне дейін біржолғы әлеуметтік көмек.

О социальной помощи отдельным категориям граждан
Постановление акимата Алтынсаринского района Костанайской области от 18 февраля 2009 года № 65. Зарегистрировано Управлением юстиции Алтынсаринского района Костанайской области 12 марта 2009 года № 9-5-84. Утратило силу - Постановлением акимата Алтынсаринского района Костанайской области от 30 июня 2011 года № 201
Сноска. Утратило силу - Постановлением акимата Алтынсаринского района Костанайской области от 30.06.2011 № 201.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 64-1 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 16 Закона Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", подпунктом 1) пункта 1 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", акимат Алтынсаринского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В целях реализации бюджетных программ "Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов" и "Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому" установить следующие социальные выплаты из местного бюджета:
ежемесячную социальную помощь на бытовые нужды участникам и инвалидам Великой Отечественной войны в размере одного месячного расчетного показателя, установленного Законом о республиканском бюджете на соответствующий год;
ежемесячную социальную помощь участникам и инвалидам Великой Отечественной войны для частичного возмещения затрат на коммунальные услуги в размере одного месячного расчетного показателя, установленного Законом о республиканском бюджете на соответствующий год;
единовременную социальную помощь участникам и инвалидам Великой Отечественной войны на приобретение твердого топлива в размере двадцатипятикратного расчетного показателя, установленного Законом о республиканском бюджете на соответствующий год;
ежемесячную социальную помощь детям-инвалидам, обучающимся на дому в размере восьмикратного месячного расчетного показателя, установленного Законом о республиканском бюджете на соответствующий год на период учебного года;
единовременную ежегодную социальную помощь гражданам, больным туберкулезом на дополнительное питание в период амбулаторного лечения в размере пятикратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий год;
ежемесячную социальную помощь малообеспеченным гражданам, являющимся получателями государственной адресной социальной помощи, в связи с увеличением размера продовольственной корзины в размере одного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий год, в месяц;
единовременную социальную помощь к праздничным, памятным и знаменательным датам отдельным категориям граждан по решению уполномоченного органа. Категории граждан и размер единовременной социальной помощи к каждой конкретной дате определяются уполномоченным органом;
социальную помощь молодежи из числа студентов очной формы обучения высших медицинских и педагогических учебных заведений Казахстана: детям–сиротам, детям из многодетных, неполных семей, детям, оставшимся без попечения родителей и другим, нуждающимся в социальной помощи для оплаты обучения в размере фактической его стоимости;
единовременную материальную помощь социально уязвимым слоям населения, обратившимся с письменным заявлением к акиму района в размере до тринадцатикратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий год.

2. Әлеуметтік көмекті тағайындау және төлеу бойынша уәкілетті орган болып "Алтынсарин ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі (әрі қарай- уәкілетті орган) белгіленсін.
Анықталсын:
1) әлеуметтік көмекті тағайындау немесе оны тағайындаудан бас тарту жөнінде шешімді әлеуметтік көмекті тағайындау бойынша өкілетті орган қабылдайды;
2) Ұлы Отан соғысына қатысушылары мен мүгедектеріне тұрмыстық қажеттілікке ай сайынғы әлеуметтік көмек өтінішті берген айынан тағайындалады және өтініш иесінің өлуіне немесе Алтынсарин ауданының аумағы шегінен кетуіне байланысты тоқтатылады;
3) үйде тәрбиеленіп және оқып жатқан мүгедек балаларға әлеуметтік көмек психолого-педагогикалық кеңестің негізінде өтініш берген айдан тағайындалады. Мүгедек балалардың интернат үйлерінде және санаторлық мектептерде тұрған кезеңінде әлеуметтік көмекті төлеу жүргізілмейді.
4) жоғарғы оқу орындарындағы оқуға төлемдерге біржолғы әлеуметтік көмек келісім шарт және оқу орынның оқуға әрбір оқу жылына ақының мөлшері жөніндегі анықтама негізінде төленеді;
5) әлеуметтік көмекті төлеу екінші деңгейдегі банктер немесе банктік операциялардың тиісті түрлеріне Қазақстан Республикасы Ұлттық банкісінің лицензиясы бар ұйымдар арқылы алушының дербес шотына ақшалай қаражатты аудару жолымен уәкілетті органның тізімі бойынша жүргізіледі.
6) тұрғындардың әлжуаз жіктеріне бір жолғы материалдық көмек көрсетуге әлеуметтік көмек, отбасының кірісіне қарамастан, аудан әкімінің бұрыштамасы бар аудан әкімі аппаратындағы өтініштерді есепке қою карточкалары негізінде төленеді.
3. Қоса беріліп отырған әлеуметтік көмекті тағайындауға қажетті құжаттардың тізбесі бекітілсін.
4. Әлеуметтік көмекті қаржыландыру "Жергілікті өкілетті органдардың шешімдері бойынша азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек" бюджеттік бағдарламасы бойынша жүргізіледі.
5. Алтынсарин ауданы әкімдігінің 2003 жылғы 22 қаңтардағы № 27 "Ұлы Отан соғысына қатысушылары мен мүгедектеріне атаулы әлеуметтік төлемді тағайындау және төлеу ережелерін бекіту туралы", 2008 жылғы 17 қыркүйектегі № 224 "Жоғарғы білім алуына байланысты шығыстарын ішінара өтеу үшін студент қатарындағы жастарға әлеуметтік көмек туралы" (мемлекеттік тіркеу нөмірі 9-5-75 2008 жылғы 23 қыркүйек), 2008 жылғы 27 қарашадағы № 274 "Азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек туралы" қаулыларының күші жойылсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің бірінші орынбасары К. Ғ. Таңқыбаевқа жүктелсін.

2. Определить уполномоченным органом по назначению и выплате социальной помощи государственное учреждение «Отдел занятости и социальных программ акимата Алтынсаринского района» (далее – уполномоченный орган).
Определить, что:
1) решение о назначении или об отказе в назначении социальной помощи принимает уполномоченный орган:
2) ежемесячная социальная помощь на бытовые нужды участникам и инвалидам Великой Отечественной войны назначается с месяца подачи заявления и прекращается в связи со смертью заявителя или его выбытия за пределы территории Алтынсаринского района;
3) социальная помощь детям- инвалидам, воспитывающимся и обучающимся на дому назначается на основании психолого-медико-педагогической консультации с месяца подачи заявления. Выплата социальной помощи не производится в период проживания детей-инвалидов в домах-интернатах или санаторных школах;
4) единовременная социальная помощь на оплату обучения в высших учебных заведениях выплачивается на основании договора и справки учебного заведения о размере платы за обучение на каждый учебный год;
5) выплата социальной помощи осуществляется путем перечисления денежных средств на лицевой счет получателя социальной помощи через банки второго уровня или организации, имеющие лицензии Национального банка Республики Казахстан на соответствующие виды банковских операций, согласно спискам, представленным уполномоченным органом;
6) социальная помощь на оказание единовременной материальной помощи выплачивается социально уязвимым слоям населения на основании карточки учета обращений в аппарат акима района с резолюцией акима района независимо от дохода семьи.
3. Утвердить прилагаемый перечень необходимых документов для назначения социальной помощи.
4. Финансирование социальной помощи производится по бюджетной программе "Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов".
5. Отменить постановления акимата Алтынсаринского района от 22 января 2003 года № 27 "Об утверждении правил назначения и выплаты адресной материальной помощи для участников и инвалидов Великой Отечественной войны", от 17 сентября 2008 года № 224 "О социальной помощи молодежи из числа студентов для частичного возмещения расходов, связанных с получением высшего образования" (номер государственной регистрации 9-5-75 от 23 сентября 2008 года), от 27 ноября 2008 года № 274 "О социальной помощи отдельным категориям граждан".
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима района Танкибаева К. Г.

7. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алтынсарин ауданы әкімінің
міндетін атқарушы                          К. Таңқыбаев
Әкімдіктің
2009 жылғы 18 ақпандағы
№ 65 қаулысымен бекітілген
Әлеуметтік көмекті тағайындау үшін
қажетті құжаттардың ТІЗБЕСІ
1. Әлеуметтік көмекті тағайындау үшін міндетті құжаттар болып табылады:
әлеуметтік көмекке жүгінген тұлғаның өтініші;
өтініш иесін куәландыратын құжаттың көшірмесі;
тұрғылықты мекенжайын растайтын құжат;
кәмелетке толмағанның заңды өкілі болып табылатын өтініш иесіне-аталған статусты растайтын құжаттың көшірмесі;
1) Ұлы Отан соғысына қатысушылары мен мүгедектеріне тұрмыстық қажеттілікке, коммуналдық қызметтерге шығындарды ішінара өтеу үшін, қатты отынды сатып алуға:
Ұлы Отан соғысына қатысушы немесе мүгедектік жөніндегі куәліктің көшірмесі;
2) үйде тәрбиеленіп және оқып жатқан мүгедек балаларға ай сайынғы әлеуметтік көмекке:
баланың туу туралы куәлігінің көшірмесі;
мүгедектікті анықтаған медико-әлеуметтік сараптама анықтамасының көшірмесі;
психолого-медико-педагогикалық кеңестің үйде оқыту қажет жөніндегі берген анықтамасы;
үйде оқып жатқанын дәлелдейтін, оқу орыны берген анықтамасы;
3) туберкулезбен ауратын азаматтарға қосымша тамақтану үшін:
баланың туу туралы куәлігінің көшірмесі (кәмелетке толмағандар үшін);
аурудың амбулаторлық емдеуде жүргенін растайтын емдеу мекемесінің анықтамасы;
4) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмектің алушылары болып табылатын аз қамтылған азаматтарға әлеуметтік көмекті тағайындау үшін:
уәкілетті орган бекіткен атаулы әлеуметтік көмекті алушылардың тізімі;
5) оқуды төлеу үшін біржолғы әлеуметтік көмекке:
әлеуметтік көмекті алуға комиссияның шешімі;
оқу жылына оқу ақысының мөлшері мен оқу орынын растайтын құжат.
2. Салыстырып тексеру үшін құжаттардың түпнұсқасы мен көшірмелері ұсынылады.
Салыстырып тексеру жүргізілгеннен кейін түпнұсқалары иелеріне қайтарылады, ал көшірмелері іске қалыптастырылады.

7. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
акима Алтынсаринского района               К. Танкибаев
Утвержден
постановлением акимата
от 18 февраля 2009 года
№ 65
ПЕРЕЧЕНЬ документов для назначения
социальной помощи
1. Обязательными документами для назначения социальной помощи являются:
заявление лица, обратившегося за социальной помощью;
копия документа, удостоверяющего личность заявителя;
документ, подтверждающий место жительства;
для заявителя, являющегося законным представителем несовершеннолетнего ребенка–копия документа, подтверждающего наличие указанного статуса;
1) на бытовые нужды, для частичного возмещения затрат на коммунальные услуги, на приобретение твердого топлива участникам и инвалидам Великой Отечественной войны:
копия удостоверения участника или инвалида Великой Отечественной войны;
2) на ежемесячную социальную помощь детям-инвалидам, воспитывающимся и обучающимся на дому:
копия свидетельства о рождении ребенка;
копия справки медико-социальной экспертизы об установлении инвалидности;
справка о необходимости обучения на дому, выданную психолого-медико-педагогической консультацией;
справка, подтверждающая факт обучения на дому, выданная учебным заведением;
3) на дополнительное питание гражданам, больным туберкулезом:
копия свидетельства о рождении ребенка (для несовершеннолетних детей);
справка из лечебного учреждения, подтверждающая нахождение больного на амбулаторном лечении;
4) для назначения социальной помощи малообеспеченным гражданам, являющимся получателями государственной адресной социальной помощи:
список получателей адресной социальной помощи, утвержденный уполномоченным органом;
5) на единовременную социальную помощь для оплаты обучения:
решение комиссии на получение социальной помощи;
документ, подтверждающий место учебы и размер платы за обучение на учебный год.
2. Документы предоставляются в копиях и подлинниках для сверки. После сверки подлинники документов возвращаются заявителю, а копии формируются в дело.