Кадрлардағы жергілікті қамтудың ең аз санын есептеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2010 жылғы 27 қыркүйектегі № 319-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 12 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6553 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 18 мамырдағы № 193 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 18.05.2018 № 193 (29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 31.03.2016 № 249 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңының 26-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кадрлардағы жергілікті қамтудың ең аз санын есептеу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 31.03.2016 № 249 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жұмыспен қамту және көші-қон департаменті (Д.Р. Арғындықов) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республиканың Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Г. Әбдіқалықова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2010 жылғы 27 қыркүйек
№ 319-ө бұйрығымен бекітілген
Кадрлардағы жергілікті қамтудың ең аз санын есептеу қағидаларын бекіту қағидаларын бекіту туралы
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 31.03.2016 № 249 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012.03.07 № 77-ө-м (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

Об утверждении Правил исчисления минимального местного содержания в кадрах
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 сентября 2010 года № 319-ө. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 октября 2010 года № 6553. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 мая 2018 года № 193 (вводится в действие с 29.06.2018)
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 18.05.2018 № 193 (вводится в действие с 29.06.2018).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 07.03.2012 № 77-ө-м (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 31.03.2016 № 249 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 26 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления минимального местного содержания в кадрах.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 07.03.2012 № 77-ө-м (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 31.03.2016 № 249 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту занятости и миграции населения (Аргандыков Д.Р.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование в установленном законодательством порядке.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Нурымбетова Б.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Г. Абдыкаликова
Утверждены
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 27 сентября 2010 года № 319-ө
Правила
исчисления минимального местного содержания в кадрах
Сноска. Правила в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 07.03.2012 № 77-ө-м (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 31.03.2016 № 249 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Кадрлардағы жергілікті қамтудың ең аз санын есептеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және жер қойнауларын пайдалану құқығын беруге арналған конкурстарды өткізу кезінде кадрлардағы жергілікті қамтудың ең аз санын есептеуге арналған.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 31.03.2016 № 249 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-1. Осы Қағидалар корпоративішілік ауыстыру шеңберінде Қазақстан Республикасы аумағында еңбек қызметін жүзеге асыратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға қолданылмайды.
Ескерту. Қағида 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 31.03.2016 № 249 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Кадрлардағы жергілікті қамту санаттар бойынша келісім шартты орындауға жұмылдырылған персоналдың жалпы санына кадрлардағы жергілікті қамтудың пайыздық мәнін айқындау негізінде белгіленеді.
3. Қазақстандық кадрлардың пайыздық құрамы мына санаттар бойынша айқындалады:
1) бірінші санат - басқарушы құрам;
2) екінші санат - жоғары және орта кәсіптік білімі бар мамандар;
3) үшінші санат - білікті жұмысшылар.
Бірінші санатқа жер қойнауын пайдаланушының және (немесе) оператордың (директор, басқарма және төраға мүшелері) ағымдағы қызметін басқаруды жүзеге асыратын атқарушы органның құрамына кіретін адамдар, олардың орынбасарлары, филиалдардың басшылары, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының және (немесе) оператордың жекелеген бағыттағы қызметін басқаруды, құрылымдық бөлімшелердің қызметін үйлестіру мен бақылауды қоса жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы және (немесе) оператор лауазымындағы адамдар (басқарушы, орындаушы, қаржы және коммерциялық директорлары) жатады.
Екінші санатқа жер қойнауын пайдаланушының және (немесе) оператордың құрылымдық бөлімшелерін басқаратын және жер қойнауын пайдаланушының қызмет процесіне тікелей басшылықты жүзеге асыратын қызметкерлер, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының және (немесе) оператордың штатында тұратын арнайы білімі және жұмыс дағдысы, тәжірибесі бар қызметкерлер жатады.
Үшінші санатқа 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 101-бабының 8-тармағы бойынша бекітілген біліктілік талаптарына сәйкес келетін білікті жұмысшылар жатады.

1. Настоящие Правила исчисления минимального местного содержания в кадрах разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" и предназначены для исчисления минимального местного содержания в кадрах при проведении конкурсов на предоставление права недропользования.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 31.03.2016 № 249 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1-1. Действие настоящих Правил не распространяются на иностранцев и лиц без гражданства, осуществляющих трудовую деятельность на территории Республики Казахстан в рамках внутрикорпоративного перевода.
Сноска. Правила дополнены пунктом 1-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 31.03.2016 № 249 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Местное содержание в кадрах устанавливается на основе определения значений процентного содержания казахстанских кадров в общей численности персонала, задействованного при исполнении контракта, по категориям.
3. Процентное содержание казахстанских кадров определяется по следующим категориям:
1) первая категория - руководящий состав;
2) вторая категория - специалисты с высшим и средним профессиональным образованием;
3) третья категория - квалифицированные рабочие.
К первой категории относятся лица, входящие в состав исполнительного органа, осуществляющего управление текущей деятельностью недропользователя и (или) оператора (директор, председатель и члены правления), их заместители, руководители филиалов, а также лица, занимающие должности недропользователя и (или) оператора, непосредственно осуществляющие управление отдельными направлениями деятельности недропользователя и (или) оператора, включая координацию и контроль деятельности структурных подразделений (управляющие, исполнительные, финансовые и коммерческие директора).
Ко второй категории относятся работники, возглавляющие структурные подразделения недропользователя и (или) оператора и осуществляющие непосредственное руководство процессами деятельности недропользователя, а также работники, состоящие в штате недропользователя и (или) оператора, обладающие специальными знаниями и навыками, опытом работы.
К третьей категории относятся квалифицированные рабочие, соответствующие квалификационным требованиям согласно пункту 8 статьи 101 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года.

Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 31.03.2016 № 249 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Тиісті санаттар бойынша қазақстандық кадрлардағы пайыздық қамту мына формула бойынша айқындалады:
h = VKC х 100%
Vo
мұндағы
- VKC - тиісті санаттағы қазақстандық кадрлардың саны;
- Vo - келісімшартты орындауға жұмылдырылған тиісті санаттағы персоналдың жалпы саны.

Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 31.03.2016 № 249 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Процентное содержание казахстанских кадров по соответствующим категориям, определяется по следующей формуле:
VKC
h = ----- x 100 %, где
Vo
- VKC - численность казахстанских кадров соответствующей категории;
- Vo - общая численность персонала соответствующей категории, задействованного при исполнении контракта.