Кеден ісін жетілдіру мәселелері бойынша консультативтік кеңестер туралы үлгілік ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 17 қыркүйектегі N 463 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 18 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6580 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 12 қазандағы № 994 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 12.10.2018 № 994 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 21-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кеден ісін жетілдіру мәселесі бойынша консультативтік кеңестер туралы үлгілік ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитетінің облыстар, Астана, Алматы қалалары бойынша Кедендік бақылау департаменттері және кедендерінің бастықтары;
1) кеден ісін жетілдіру мәселесі бойынша консультативтік кеңестер құрсын;
2) кеден ісін жетілдіру мәселесі бойынша консультативтік кеңестер туралы ережені бекітсін;
3) тұрақты негізде консультативтік кеңестердің отырыстарында көтерілген проблемалық мәселелерді жинақтауды және қорытындылауды, кеден ісін жетілдіру мәселесі бойынша әзірленген ұсыныстарды жүйелеуді және заң шығармашылық қызметте пайдалану үшін тиісті ақпаратты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитетіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4) осы бұйрықты іске асыру жөніндегі өзге шараларды қабылдасын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті (Қ-К. Кәрбозов) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитетінің төрағасына жүктелсін.
5. Осы бұйрық ол ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қаржы министрі
Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 17 қыркүйектегі
N 463 бұйрығымен бекітілді
Кеден ісін жетілдіру мәселелері бойынша консультативтік кеңестер туралы үлгілік ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Үлгілік ереже кеден ісі саласындағы уәкілетті органның, кеден ісі саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің және кедендердің (бұдан әрі – мемлекеттік кірістер органы) жанында құрылатын кеден ісі саласындағы мәселелер бойынша консультативтік кеңестердің (бұдан әрі - консультативтік кеңес) қызметін ұйымдастыру, өкілеттігін айқындау мақсатында әзірленді.

Об утверждении Типового положения о консультативных советах по вопросам совершенствования таможенного дела
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 17 сентября 2010 года № 463. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 октября 2010 года № 6580. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 12 октября 2018 года № 994 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 12.10.2018 № 994 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5
В соответствии с пунктом 2 статьи 21 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном деле в Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение о консультативных советах по вопросам совершенствования таможенного дела.
2. Начальникам Департаментов таможенного контроля по областям, городам Астана, Алматы и таможен Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан:
1) образовать консультативные советы по вопросам совершенствования таможенного дела;
2) утвердить положения о консультативных советах по вопросам совершенствования таможенного дела;
3) на постоянной основе обеспечивать свод и обобщение проблемных вопросов, поднятых на заседаниях консультативных советов, систематизацию выработанных предложений по совершенствованию таможенного дела и представления соответствующей информации для использования в законотворческой деятельности в Комитет таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан;
4) принять иные меры по реализации настоящего приказа.
3. Комитету таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (Карбузов К-К.Ж.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Жамишев
Утверждено
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 17 сентября 2010 года № 463
Типовое положение
о консультативных советах по вопросам совершенствования
таможенного дела
1. Общие положения
1. Настоящее Типовое положение разработано в целях организации деятельности, определения полномочий консультативных советов по вопросам совершенствования таможенного дела (далее – консультативный совет), создаваемых при уполномоченном органе в сфере таможенного дела, территориальных подразделениях уполномоченного органа в сфере таможенного дела и таможнях (далее – орган государственных доходов).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.03.2016 № 139 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Консультативтік кеңес қызметінің мақсаты Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеуді жетілдіруге және кедендік әкімшілдендірудің тиімді әдістерін енгізуге ықпал ету болып табылады.
3. Консультативтік кеңес өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Кеден одағының Кеден кодексін, "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, Қазақстан Республикасының өзге нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Үлгілік ережені басшылыққа алады.
2. Консультативтік кеңесті құру тәртібі
4. Консультативтік кеңестің құрамы мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғаларынан, сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардан, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардан, сондай-ақ өзге мүдделі тұлғалардан, оның ішінде олардың ұсынымдары бойынша қоғамдық бірлестіктер мен ұйымдардан қалыптастырылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.03.2016 № 139 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Консультативтік кеңестің құрамы мемлекеттік кірістер органының бірінші басшысының шешімімен бекітіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.03.2016 № 139 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Консультативтік кеңестің міндеттері
6. Консультативтік кеңестің негізгі міндеттері:
1) мемлекеттік кірістер органдарының Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеуді жетілдіру бойынша ұсыныстарды және оны іске асыру механизмін пысықтауы;
2) сыртқы экономикалық қызметті кедендік реттеу әдістерін қолдану тиімділігін арттыру бойынша ұсыныстарды шығару;
3) тауарларды кедендік тазартуды және кедендік бақылауды жетілдіру мен оңайлату, Еуразиялық экономикалық одағының кедендік аумағы арқылы тауар айналымын жеделдетуге ықпал ететін жағдайларды жасау, сондай-ақ Қазақстан Республикасы субъектілерінің, ұйымдары мен азаматтарының сыртқы экономикалық байланыстарын дамыту бойынша ұсыныстарды әзірлеу;
4) Қазақстан Республикасы сыртқы экономикалық қызметті кедендік реттеу мәселелеріне қатысты нормативтік құқықтық актілердің жобалары бойынша ұсыныстарды дайындау;
5) кеден ісі саласындағы құқық қолдану практикасында туындайтын проблемалық мәселелерді талқылауға шығару болып табылады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.03.2016 № 139 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 18.03.2016 № 139 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Целью деятельности консультативного совета является содействие в совершенствовании таможенного регулирования в Республике Казахстан и внедрении эффективных методов таможенного администрирования.
3. Консультативный совет в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, Таможенным кодексом Таможенного союза, Кодексом Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан", иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Типовым положением.
2. Порядок формирования консультативного совета
4. Состав консультативного совета формируется из должностных лиц органов государственных доходов, участников внешнеэкономической деятельности, лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, а также иных заинтересованных лиц, в том числе общественных объединений и организаций по их представлениям.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра финансов РК от 18.03.2016 № 139 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Состав консультативного совета утверждается решением первого руководителя органа государственных доходов.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра финансов РК от 18.03.2016 № 139 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Задачи консультативного совета
6. Основными задачами консультативного совета являются:
1) выработка предложений по совершенствованию таможенного регулирования в Республике Казахстан и механизма его реализации органами государственных доходов;
2) вынесение предложений по повышению эффективности применения методов таможенного регулирования внешнеэкономической деятельности;
3) разработка предложений по совершенствованию и упрощению таможенной очистки товаров и таможенного контроля, созданию условий, способствующих ускорению товарооборота через таможенную территорию Евразийского экономического союза, а также развитию внешнеэкономических связей субъектов Республики Казахстан, организаций и граждан;
4) подготовка предложений по проектам нормативных правовых актов, касающихся вопросов таможенного регулирования в Республике Казахстан;
5) вынесение на обсуждение проблемных вопросов, возникающих в правоприменительной практике в сфере таможенного дела.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.03.2016 № 139 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Консультативтік кеңестің өкілдіктері
7. Өз қызметі барысында консультативтік кеңес:
1) кедендік бақылауды жүзеге асыру бойынша ұсыныстар мен ұсынымдарды, оның ішінде талдау және ақпараттық материалдар, нормативтік құқықтық актілердің және өзге құжаттардың жобалары түрінде әзірлейді және қарауға шығарады;
2) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік кірістер органдарынан, өзге мемлекеттік органдарынан, сондай-ақ ұйымдар мен тұлғалардан консультативтік кеңестің міндеттерін орындау үшін қажетті материалдарға сұрау салады және алады;
3) мемлекеттік кірістер органдары кедендік декларациялау жөніндегі маманның біліктілік аттестатын алу үшін біліктілік емтихандарын өткізген кезде қатысуға құқылы.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.03.2016 № 139 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Консультативтік кеңестің басшылығы
8. Консультативтік кеңесті мемлекеттік кірістер органының басшысы болып табылатын консультативтік кеңестің Төрағасы басқарады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.03.2016 № 139 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Консультативтік кеңестің Төрағасы:
консультативтік кеңестің жұмысын басқарады;
консультативтік кеңес қызметінің негізгі бағыттары бойынша ұсыныстар дайындайды;
консультативтік кеңестің отырыстарын жүргізеді;
консультативтік кеңес хатшылығының жұмысына басшылық етеді;
мемлекеттік және өзге ұйымдармен, мекемелер және ведомстволармен өзара қатынаста консультативтік кеңестің атынан шығады;
консультативтік кеңес шешімдерінің орындалуын қамтамасыз етеді.
6. Консультативтік қеңестің мүшелері
10. Консультативтік кеңес мүшелерінің жұмысы өтеусіз негізде жүзеге асырылады.
11. Консультативтік кеңестің мүшелері консультативтік кеңестің отырыстарына жеке өздері қатысады.
12. Консультативтік кеңестің мүшесі консультативтік кеңес Төрағасының атына Хатшылыққа жазбаша өтінішті ұсына отырып оның құрамынан шығады.
Консультативтік кеңестің мүшесі Хатшылыққа өтінішті берген күнінен бастап шығарылған деп танылады.
13. Төраға консультативтік кеңестің мүшелерімен келісім бойынша мүшені консультативтік кеңестің құрамынан мынадай негіздер бойынша шығарады:
1) консультативтік кеңестің жұмысына және консультативтік кеңес қабылдаған шешімдерді орындауға кедергі келтіретін іс-қимылдарды жасағаны үшін;
2) консультативтік кеңес қызметінің беделін түсіретін іс-қимылдарды жасағаны үшін.

4. Полномочия консультативного совета
7. В ходе своей деятельности консультативный совет:
1) разрабатывает и выносит на рассмотрение предложения и рекомендации по осуществлению таможенного контроля, в том числе в виде аналитических, информационных материалов и иных документов;
2) запрашивает и получает от органов государственных доходов, иных государственных органов, а также организаций и физических лиц материалы, необходимые для выполнения задач консультативного совета в порядке, установленном действующим законодательством Республики Казахстан;
3) вправе присутствовать при проведении органами государственных доходов квалификационных экзаменов для получения квалификационного аттестата специалиста по таможенному декларированию.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.03.2016 № 139 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Руководство консультативного совета
8. Консультативный совет возглавляет Председатель консультативного совета, являющийся руководителем органа государственных доходов.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра финансов РК от 18.03.2016 № 139 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Председатель консультативного совета:
руководит работой консультативного совета;
готовит предложения по основным направлениям деятельности консультативного совета;
ведет заседания консультативного совета;
руководит работой секретариата консультативного совета;
представляет консультативный совет во взаимоотношениях с государственными органами и иными организациями, учреждениями и ведомствами;
обеспечивает выполнение решений консультативного совета.
6. Члены консультативного совета
10. Работа членов консультативного совета осуществляется на безвозмездной основе.
11. Члены консультативного совета принимают личное участие на заседаниях консультативного совета.
12. Член консультативного совета выходит из его состава, представив письменное заявление на имя Председателя консультативного совета в Секретариат.
Член консультативного совета признается выбывшим со дня подачи заявления в Секретариат.
13. Председатель по согласованию с членами консультативного совета исключает члена из состава консультативного совета по следующим основаниям:
1) за совершение действий, препятствующих работе консультативного совета и исполнению принятых консультативным советом решений;
2) за совершение действий, дискредитирующих деятельность консультативного совета.

7. Консультативтік кеңестің жұмысын қамтамасыз ету
14. Консультативтік кеңестің тұрақты жұмысын қамтамасыз ету үшін консультативтік кеңеске қатысушылардың санынан Хатшылық құрылады. Хатшылықты консультативтік кеңестің Төрағасы тағайындайтын хатшы басқарады.
15. Хатшылық консультативтік кеңестің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша азаматтар мен ұйымдардың өтініштері мен ұсыныстарын қабылдайды, консультативтік кеңестің отырыстарына материалдар дайындайды, консультативтік кеңеске қатысушылар мен басқа ұйымдардың байланысы мен өзара іс-қимылын қамтамасыз етеді.
8. Консультативтік кеңестің шешімдері
16. Консультативтік кеңестің шешімдері ұсынымдық сипатта болады.
17. Консультативтік кеңестің шешімдері консультативтік кеңестің отырыстарында қабылданады.
18. Консультативтік кеңестің шешімдері консультативтік кеңеске қатысушылардың жалпы санының қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады.
9. Консультативтік кеңестің отырыстары
19. Консультативтік кеңестің отырыстары қажеттілігі бойынша, бірақ тоқсанына кемінде бір рет шақырылады.
20. Консультативтік кеңес отырысының күн тәртібі, сондай-ақ оны өткізу орнын, уақытын, тәртібін және мерзімдерін консультативтік кеңестің Төрағасы айқындайды.
21. Консультативтік кеңестің отырыстары консультативтік кеңес мүшелерінің кемінде жартысы қатысқан кезде заңды болып саналады.
22. Консультативтік кеңестің отырыстары ашық және жабық болуы мүмкін. Консультативтік кеңестің жабық отырыстарына тек қана оның мүшелері қатысады.
23. Әр отырыстың нәтижелері бойынша консультативтік кеңестердің отырыстарында көтерілген проблемалық мәселелерді жалпылауға, осы Үлгілік ереженің 2, 6-тармақтарында айқындалған консультативтік кеңестің мақсаттары мен міндеттерін іске асыруға ықпал ететін нақты конструктивті ұсыныстарды пысықтауға негізделген шешім қабылданады.

7. Обеспечение работы консультативного совета
14. Для обеспечения постоянной работы консультативного совета из числа участников консультативного совета формируется Секретариат. Секретариат возглавляет секретарь, назначаемый Председателем консультативного совета.
15. Секретариат принимает заявления и предложения граждан и организаций по вопросам, входящим в компетенцию консультативного совета, готовит материалы к заседаниям консультативного совета, обеспечивает связь и взаимодействие членов консультативного совета и других организаций.
8. Решения консультативного совета
16. Решения консультативного совета носят рекомендательный характер.
17. Решения консультативного совета принимаются на заседаниях консультативного совета.
18. Решения консультативного совета принимаются простым большинством голосов от общего числа участников консультативного совета.
9. Заседания консультативного совета
19. Заседания консультативного совета созываются по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал.
20. Повестка очередного заседания консультативного совета, а также место, время, порядок и сроки его проведения определяются Председателем консультативного совета.
21. Заседания консультативного совета правомочны при участии не менее половины членов консультативного совета.
22. Заседания консультативного совета могут быть открытыми и закрытыми. На закрытых заседаниях консультативного совета присутствуют только его члены.
23. По итогам каждого заседания принимается решение, основанное на обобщении проблемных вопросов, поднятых на заседаниях консультативных советов, выработки конкретных конструктивных предложений, способствующих реализации цели и задач консультативного совета, определенных пунктами 2, 6 настоящего Типового положения.