Тіркеу және шетелдік тасымалдаушыларға қойылатын талаптар тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2010 жылғы 24 қыркүйектегі № 432 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 22 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6587 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 26 маусымдағы № 382 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 26.06.2017 № 382 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 81-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тіркеу және шетелдік тасымалдаушыларға қойылатын талаптар тәртібі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (Р.Ө. Әдимолда) белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация вице-министрі Е.С. Дүйсенбаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а.
Д. Көтербеков
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің м.а.
2010 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 432 бұйрығымен бекітілді
Тіркеу және шетелдік тасымалдаушыларға қойылатын талаптар тәртібі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тіркеу және шетелдік тасымалдаушыларға қойылатын талаптар тәртібі (бұдан әрі – Тәртіп) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 81-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Осы Тәртiпте пайдаланылатын негiзгi ұғымдар мен терминдер:
1) азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi орган – Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгiнiң Азаматтық авиация комитетi;
2) бас агент - шетелдік тасымалдаушы Қазақстан Республикасының аумағында тасымалдарды сатуға уәкілеттік берген, шетелдік тасымалдаушымен шарт және оның атынан сенімхат негізінде шетелдік тасымалдаушы көрсететін қызметтер үшін жолаушылар алдында жауапты Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын заңды тұлға;

Об утверждении Правил регистрации и требований, предъявляемых к иностранным перевозчикам
Приказ и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 24 сентября 2010 года № 432. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 октября 2010 года № 6587. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июня 2017 года № 382 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 26.06.2017 № 382 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4
В соответствии с пунктом 3 статьи 81 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации и требования, предъявляемые к иностранным перевозчикам.
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Адимолда Р.О.) в установленном порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Е.С. Дюсембаева.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
Д. Кутербеков
Утверждены
приказом и.о. Министра транспорта
и коммуникаций Республики Казахстан
от 24 сентября 2010 года № 432
Правила регистрации и требования, предъявляемые
к иностранным перевозчикам
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила регистрации и требования, предъявляемые к иностранным перевозчикам (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 81 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации".
2. Основные определения и термины, используемые в настоящих Правилах:
1) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации - Комитет гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
2) генеральный агент - юридическое лицо, являющееся резидентом Республики Казахстан, уполномоченное иностранным перевозчиком на продажу перевозок на территории Республики Казахстан, ответственное перед пассажирами за услуги, оказываемые иностранным перевозчиком, на основании договора с иностранным перевозчиком и доверенности от его имени;

3) шетелдiк тасымалдаушы – Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс iстейтiн, тұрақты жолаушылар тасымалдарын жүзеге асыратын шетелдiк авиакомпания;
4) шетелдiк тасымалдаушыны тiркеу – азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның шетелдiк авиакомпаниялардың құқықтылықтарын Қазақстан Республикасының заңнамасында ресми тануы;
5) шетелдiк тасымалдаушыны тiркеу туралы куәлiк - азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi орган шетельдік тасымалдаушыға беретiн құжат (бұдан әрi – Куәлiк).
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрдің м.а. 2011.10.25 № 634 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасының аумағындағы азаматтық авиация саласында өзінің қызметін өкілдіктер, филиалдар немесе бас агенттік арқылы жүзеге асыратын барлық шетелдік тасымалдаушылар тіркеуге жатады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрдің м.а. 2011.10.25 № 634 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
4. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган шетелдік тасымалдаушыларды тіркеу тізілімін жүргізеді.
2-тарау. Шетелдік тасымалдаушыларды тіркеуді жүргізу
5. Өтiнiш берушi Куәлiктi алу үшiн азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органға мынадай құжаттар ұсынады:
1) өтiнiш берушiнiң осы Тәртiпке 1-қосымша нысанына сәйкес Куәлiктi алуға жазбаша өтiнiшi;
2) заңды тұлға жарғысының, өкілдікті, филиалды есептік тіркеу туралы куәліктің немесе бас агентті мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
3) Қазақстан Республикасындағы шетелдік тасымалдаушының өкілдігі, филиалы туралы ереженің немесе бас агент жарғысының көшірмесі;
4) Қазақстан Республикасында шетелдiк тасымалдаушының тиiстi қаржылық жылға жасалған әуежайлық қызмет көрсету шартының, агенттiк шарттардың көшiрмелерi;
5) шетелдік тасымалдаушы өкілдігінің, филиалының басшысына немесе бас агентке сенімхаттың көшірмесі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрдің м.а. 2011.10.25 № 634 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
6. Шетелдік тасымалдаушыны тіркеу тәртібі мынадай кезеңдерден тұрады:
1) шетелдік тасымалдаушыны тіркеу үшін ұсынған құжаттарды қарау;
2) шетелдік тасымалдаушыны тіркеу туралы немесе шетелдік тасымалдаушыны тіркеуден бас тарту туралы шешім қабылдау;

3) иностранный перевозчик - иностранная авиакомпания, осуществляющая регулярные пассажирские перевозки, действующая на территории Республики Казахстан;
4) регистрация иностранного перевозчика - официальное признание уполномоченным государственным органом в сфере гражданской авиации правомочий иностранной авиакомпании в Республике Казахстан;
5) свидетельство о регистрации иностранного перевозчика - документ, выдаваемый уполномоченным органом в сфере гражданской авиации иностранному перевозчику (далее - Свидетельство).
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 25.10.2011 № 634 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Регистрации подлежат все иностранные перевозчики, осуществляющие свою деятельность в области гражданской авиации на территории Республики Казахстан через представительства, филиалы или генерального агента.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 25.10.2011 № 634 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации ведет реестр регистрации иностранных перевозчиков.
Глава 2. Проведение регистрации иностранных перевозчиков
5. Для регистрации иностранного перевозчика заявитель представляет в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копию устава юридического лица (иностранного перевозчика), свидетельства об учетной регистрации представительства, филиала или свидетельства о государственной регистрации генерального агента;
3) копию положения о представительстве, филиале иностранного перевозчика в Республике Казахстан, либо устава генерального агента;
4) копии заключенного на соответствующий финансовый год договора на аэропортовое обслуживание, агентских договоров в Республике Казахстан;
5) копию доверенности на главу представительства, филиала иностранного перевозчика, либо на генерального агента.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 25.10.2011 № 634 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Порядок проведения регистрации иностранного перевозчика включает следующие этапы:
1) рассмотрение документов, представленных для регистрации иностранного перевозчика;
2) принятие решения о регистрации иностранного перевозчика или об отказе в регистрации иностранного перевозчика;

3) уәкілетті органның осы Тәртіптің 2-қосымшасына сәйкес Шетелдік тасымалдаушыны тіркеу туралы куәлікті немесе шетелдік тасымалдаушыны тіркеуден бас тарту туралы жазбаша хабарламаны беру.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрдің м.а. 2011.10.25 № 634 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
7. Құжаттарды қарау (өтініштерді қабылдаған сәттен) және Куәлікті беру, шетелдік тасымалдаушыны тіркеуден және Куәлікті беруден бас тарту туралы шешім қабылдау отыз күнтізбелік күнінен аспайды.
8. Шетелдік тасымалдаушыны тіркеуден бас тарту мынадай жағдайларда жүргізіледі, егер:
1) ұсынылған құжаттар осы Тәртіптегі ережелердің талаптарына сәйкес келмесе;
2) шетелдік тасымалдаушы қызметті құрылтай құжаттарға сәйкес жүзеге асырмаса;
3) ұсынылған құжаттарда дәйектемесіз немесе толық емес мәліметтер берілсе.
9. Куәлік екі жылға беріледі.
3-тарау. Қорытынды ережелер
10. Куәлік жоғалған, бүлінген, ұрланған жағдайда азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган шетелдік тасымалдаушының жазбаша өтініші бойынша 10 күнтізбелік күнге дейінгі мерзімде тіркеу туралы Куәліктің телнұсқасын береді.
11. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган Куәліктердің бланкілерін дайындайды.
12. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның шетелдік тасымалдаушыны тіркеуден бас тарту туралы шешімі сот тәртібімен шағымдауға жатады.
Тіркеу және шетелдік тасымалдаушыларға
қойылатын талаптар тәртібіне 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрдің м.а. 2011.10.25 № 634 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Нысан
Өтініш
Сізден_____________________________________________________________________________________________________________________________ туралы
(авиакомпанияның атауы)
куәлік беруіңізді сұраймыз.
Авиакомпания туралы мәліметтер:
1. Меншік нысаны
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Құрылған жылы
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
3. Заңды тұлғаны тіркеу туралы куәлік
_________________________________________________________________________________________________________________________________________
(нөмірі, кім және қашан берілген)

3) выдача уполномоченным органом Свидетельства о регистрации иностранного перевозчика согласно приложению 2 к настоящим Правилам или письменного уведомления об отказе в регистрации иностранного перевозчика.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 25.10.2011 № 634 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Срок рассмотрения документов (с момента приема заявлений) и принятия решения о выдаче Свидетельства, об отказе в регистрации иностранного перевозчика и выдача Свидетельства не превышает тридцати календарных дней.
8. Отказ в регистрации иностранного перевозчика производится в случаях, если:
1) представленные документы не соответствуют требованиям положений настоящих Правил;
2) иностранный перевозчик не осуществляет деятельность в соответствии с учредительными документами;
3) в представленных документах содержатся недостоверные или неполные сведения.
9. Свидетельство выдается на два года.
Глава 3. Заключительные положения
10. В случае утери, порчи, хищения Свидетельства уполномоченный орган в сфере гражданской авиации по письменному заявлению иностранного перевозчика в срок до десяти календарных дней выдает дубликат Свидетельства.
11. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации изготавливает бланки Свидетельств.
12. Решение уполномоченного органа в сфере гражданской авиации об отказе в регистрации иностранного перевозчика подлежит обжалованию в судебном порядке.
Приложение 1
к Правилам регистрации и требованиям,
предъявляемым к иностранным перевозчикам
Форма
Заявление
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 25.10.2011 № 634 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу Вас зарегистрировать иностранного перевозчика
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(наименование авиакомпании)
Сведения об авиакомпании:
1. Форма собственности ___________________________________________
__________________________________________________________________
2. Год создания __________________________________________________
__________________________________________________________________
3. Свидетельство о регистрации юридического лица
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(номер, кем и когда выдано)

4. Банк реквизиттері_________________________________________________
_____________________________________________________________________
(№ есеп/шоты, қор/шоты, банктің атауы және орналасқан жері)
5. Заңды мекен-жайы және басқа реквизиттері__________________________
_____________________________________________________________________
(почталық мекен-жайы, телефон, телефакс, телекс, телетайп,
телеграфтық ж/е
_____________________________________________________________________
телефондық шартты шақырулары, ИКАО, ИАТА, СИТА, АФТН кодтары)
6.___________________________________________________________________
(кәсіпорынның бірінші басшысының Т.А.Ә)
7. Қоса берілген құжаттар____________________________________________
_____________________________________________________________________
Авиакомпания басшысы:
_________________________ _____________________
(Т.А.Ә) (қолы, күні)
Өтініш қарау үшін қабылданды 20 __ жылғы ____________
Тіркеу және шетелдік тасымалдаушыларға
қойылатын талаптар тәртібіне 2-қосымша
Қазақстан Республикасы Министерство транспорта
Көлік және коммуникация министрлігі и коммуникаций Республики
Казахстан
Азаматтық авиация комитеті Комитет гражданской авиации
Елтаңба
Шетелдік тасымалдаушыны тіркеу туралы
КУӘЛІК
СВИДЕТЕЛЬСТВО
о регистрации иностранного перевозчика
№ ______
1. _______________________________________________________________
авиакомпанияның атауы/ наименование авиакомпании/
__________________________________________________________________
2.________________________________________________________________
заңды мекен-жайы/юридический адрес
3.________________________________________________________________
шетелдік тасымалдаушының орналасқан елі /страна местонахождения иностранного перевозчика
4. Куәлік берілді
Свидетельство выдано "__"__________20___
Куәлік____жылға дейін жарамды
Срок действия свидетельства____года
____________________________________________________
басшы немесе ол уәкілеттік берген тұлға, колы, Т.А.Ә/
руководитель или лицо им уполномоченное, подпись, Ф.И.О./
МО
МП

4. Банковские реквизиты __________________________________________
__________________________________________________________________
(№ расчетный счет, корреспондентский счет, МФО, наименование и
местонахождение банка)
5. Юридический адрес и другие реквизиты __________________________
__________________________________________________________________
(почтовый адрес, телефон, телефакс, телекс, телетайп, телеграфные и
__________________________________________________________________
телефонные условные позывные, коды ИКАО, ИАТА, СИТА, АФТН)
6. _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) первого руководителя
предприятия (далее - ФИО)
7. Прилагаемые документы _________________________________________
Руководитель авиакомпании:
________________________ _____________________
(ФИО) (подпись, дата)
Заявление принято к рассмотрению _____ ____________ 20__ г.
Приложение 2
к Правилам регистрации и требованиям,
предъявляемым к иностранным перевозчикам
Қазақстан Республикасы Министерство
Көлік және коммуникация транспорта и коммуникаций
министрлігі Республики Казахстан
Азаматтық авиация комитеті Комитет гражданской авиации
Герб
СВИДЕТЕЛЬСТВО
о регистрации иностранного перевозчика
шетелдік тасымалдаушының тіркеу туралы
КУӘЛІК
№ __________
1. _______________________________________________________________
авиакомпанияның атауы/наименование авиакомпании/
__________________________________________________________________
2. _______________________________________________________________
заңды мекен-жайы/юридический адрес
3.________________________________________________________________
шетелдік тасымалдаушының орналасқан елі/страна местонахождения
иностранного перевозчика
4. Куәлік берілді
Свидетельство выдано "___" _____________ 20__
5. Куәлік _____ жылға дейін жарамды
Срок действия свидетельства _____ года
__________________________________________________
МО басшы немесе ол уәкілеттік еткен тұлға, қолы, Т.А.Ә/
МП руководитель или лицо им уполномоченное, подпись, Ф.И.О./