Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруға рұқсат беру ережесін бекіту туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы № 199 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 29 қарашадағы № 169 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылы 5 қаңтарда № 6724 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 56 қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.02.24 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің Басқармасы (бұдан әрі – Агенттік) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының «Жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруға рұқсат беру ережесін бекіту туралы» 2009 жылғы 28 тамыздағы № 199 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5811 тіркелген) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруға рұқсат беру ережесінде:
2-тармақ:
мынадай мазмұндағы 3-1) және 3-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«3-1) міндетті зейнетақы жарналарының есебінен қалыптастырылған салымшының (алушының) жинақталған зейнетақы қаражатының номиналды құны мен корпоративті Қорды қайта ұйымдастыру кезінде міндетті зейнетақы жарналарының есебінен қалыптастырылған салымшының (алушының) жинақталған зейнетақы қаражатының нақты құны арасындағы теріс айырманы өтеу бойынша орындалмаған міндеттемелердің болмауы;
3-2) ірі қатысушы белгілеріне сәйкес келетін мынадай тұлғаларда:
басқа Қордың және (немесе) өзге заңды тұлғалардың қосылу нәтижесінде қайта ұйымдастырылған Қорда;
қайта ұйымдастырылған Қорда және қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылған Қорда (Қорларда);
Қордың корпоративті түрінен ашық түріне өзгерту нәтижесінде болған ашық Қорда ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге уәкілетті органның жазбаша келісімінің болуы;»;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) Қордың (Қорлардың) меншікті капитал жеткіліктілігінің және зейнетақы активтерінің кірістілігі коэффициенттерінің болжамдық мәні Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Жинақтаушы зейнетақы қорларына арналған пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері, оларды есептеу әдістемесі туралы нұсқаулықты бекіту туралы» 2009 жылғы 5 тамыздағы № 180 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5789 тіркелген) бекітілген Қорды (Қорларды) қайта ұйымдастыру рәсімі аяқталған күнінен не осы Қордың корпоративті түрінен ашық түріне өзгеру кезінде Қорға зейнетақы жарналарын тарту қызметін жүзеге асыруға және зейнетақы төлемдерін жүргізуге лицензиясы берілген күнінен кейін келетін бірінші есепті күніне сәйкестігі;»;

О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 августа 2009 года № 199 "Об утверждении Правил выдачи разрешения на реорганизацию накопительного пенсионного фонда"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 ноября 2010 года № 169. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 января 2011 года № 6724. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 56
Сноска. Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2012 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 28 августа 2009 года № 199 "Об утверждении Правил выдачи разрешения на реорганизацию накопительного пенсионного фонда" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5811) следующие дополнения и изменения:
в Правилах выдачи разрешения на реорганизацию накопительного пенсионного фонда, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 2:
дополнить подпунктами 3-1) и 3-2) следующего содержания:
"3-1) отсутствии неисполненных обязательств по возмещению отрицательной разницы между номинальной стоимостью пенсионных накоплений вкладчика (получателя), сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, и реальной стоимостью пенсионных накоплений вкладчика (получателя), сформированных за счет обязательных пенсионных взносов при реорганизации корпоративного Фонда;
3-2) наличии письменного согласия уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника у лиц, которые будут соответствовать признакам крупного участника:
реорганизованного Фонда в результате присоединения к нему другого Фонда и (или) иных юридических лиц;
открытого Фонда в результате изменения вида Фонда из корпоративного в открытый;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) соответствии прогнозного значения коэффициентов достаточности собственного капитала и доходности пенсионных активов Фонда (Фондов), установленных постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 5 августа 2009 года № 180 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях пруденциальных нормативов, методике их расчетов для накопительных пенсионных фондов" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5789) на первую отчетную дату после завершения процедуры реорганизации Фонда (Фондов) либо выдачи лицензии на осуществление деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат Фонду, при изменении вида данного Фонда из корпоративного в открытый;";

мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) Зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша салымшылар (алушылар) алдындағы міндеттемелердің үздіксіз орындалуын қамтамасыз ету бойынша Қордың қайта ұйымдастыру жоспарында көзделген шаралардың жеткіліктілігі;»;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы тармақтың 1), 2), 3-2) және 4) тармақшаларында белгіленген талаптар мемлекеттің қатысуы бар Қорға, ұлттық әл-ауқат қорына және (немесе) «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі» мемлекеттік мекемесіне қайта ұйымдастыруы қосылу нысанында жүзеге асырылған кезде таралмайды.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Қор (Қорлар) уәкілетті органның қайта ұйымдастырылуға рұқсатын алу үшін Қордың бірінші басшысының (ол болмаған жағдайда оның орнындағы тұлғаның) (Қорлардың бірінші басшыларының (олар болмаған жағдайда олардың орнындағы тұлғалардың) қолы қойылған өтінішін ұсынады.»;
4-тармақта «Қорды» деген сөзден кейін «(Қорларды)» деген сөзбен толықтырылсын;
5-тармақта:
«Қордың қайта», «Қорды қайта» деген сөздер тиісінше «Қордың (Қорлардың) қайта», «Қорды (Қорларды) қайта» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Мемлекеттің қатысуы бар Қор (Қорлар), ұлттық әл-ауқат қоры және (немесе) «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі» мемлекеттік мекемесі қосылу нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда Қорды (Қорларды) қайта ұйымдастыру жоспарында осы тармақта көзделген ақпаратқа қосымша қайта ұйымдастырылған Қордың (Қорлардың) қызметін осы Ереженің 2-тармағының 1), 2), 3-2) және 4) тармақшаларында көзделген талаптарға сәйкес келтіру мерзімдері туралы, жоспарланған іс-шаралары мен олардың орындалуына жауапты басшы қызметкерлері көрсетілген мәліметтері болады.»;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Уәкілетті орган Қордың (Қорлардың) қайта ұйымдастыруын жүргізуге рұқсат беру туралы өтінішті Заңның 43-бабының 1-тармағының үшінші бөлігінде көзделген мерзімде қарайды.
Уәкілетті органның Қордың (Қорлардың) қайта ұйымдастыруын жүргізуге рұқсат беруі оны берген күннен бастап тоғыз ай ішінде қолданылады.
Уәкілетті органның Қордың (Қорлардың) қайта ұйымдастыруын жүргізуге рұқсат беру қолданысы мынадай жағдайлардың бірі басталған кезде:
1) Қордың (Қорлардың) қайта ұйымдастыру рәсімдері аяқталғанда;
2) негізінде рұқсат берілген осы Ереженің 2-тармағында көзделген талаптар бұзылғанда, осы тармақтың екінші бөлігінде белгіленген мерзімнің аяқталуына дейін тоқтатылады.».
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.

дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) достаточности мер, предусмотренных Планом реорганизации Фонда, по обеспечению непрерывного исполнения обязательств перед вкладчиками (получателями) по договорам о пенсионном обеспечении;";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Требования, установленные в подпунктах 1), 2), 3-2) и 4) настоящего пункта, не распространяются на Фонд с участием государства, фонда национального благосостояния и (или) государственного учреждения "Национальный Банк Республики Казахстан" при осуществлении реорганизации в форме присоединения.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для получения разрешения уполномоченного органа на реорганизацию Фонд (Фонды) представляет (представляют) ходатайство, подписанное первым руководителем (при отсутствии лицом, его замещающим) Фонда (первыми руководителями (при отсутствии лицами, их замещающими) Фондов).";
в пункте 4 после слова "Фонда" дополнить словом "(Фондов)";
в пункте 5:
после слов "реорганизации Фонда" дополнить словом "(Фондов)";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае реорганизации в форме присоединения Фонда (Фондов) с участием государства, фонда национального благосостояния и (или) государственного учреждения "Национальный Банк Республики Казахстан", План реорганизации Фонда (Фондов) в дополнение к информации, предусмотренной настоящим пунктом, содержит сведения о сроках приведения деятельности реорганизованного Фонда (Фондов) в соответствие с условиями, предусмотренными подпунктами 1), 2), 3-2) и 4) пункта 2 настоящих Правил, с указанием запланированных мероприятий и руководящих работников, ответственных за их выполнение.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Ходатайство о выдаче разрешения на проведение реорганизации Фонда (Фондов) рассматривается уполномоченным органом в срок, предусмотренный частью третьей пункта 1 статьи 43 Закона.
Разрешение уполномоченного органа на проведение реорганизации Фонда (Фондов) действует в течение девяти месяцев с даты его выдачи.
Действие разрешения уполномоченного органа на проведение реорганизации Фонда (Фондов) прекращается до истечения срока, установленного частью второй настоящего пункта, при наступлении одного из следующих случаев:
1) завершения процедуры реорганизации Фонда (Фондов);
2) нарушения условий, предусмотренных пунктом 2 настоящих Правил, на основании которых было выдано данное разрешение.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

3. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (М.Ж. Хаджиева):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап, он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, «Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы» және «Атамекен» одағы» Қазақстанның Ұлттық экономикалық палатасы» заңды тұлғалар бірлестіктеріне мәлімет үшін жеткізсін.
4. Агенттік Төрайымының Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                                         Е. Бахмутова

3. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Хаджиева М.Ж.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединений юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана" и "Национальная экономическая палата Казахстана "Союз "Атамекен".
4. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                               Е. Бахмутова