Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы" 2007 жылғы 25 маусымдағы № 177 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 27 желтоқсандағы № 183 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 9 ақпанда № 6771 тіркелді
РҚАО-ның ескертуі!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының «Деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы» 2007 жылғы 25 маусымдағы № 177 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4860 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспедегі «Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 1 шілдедегі Заңының» деген сөздер алып тасталсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі нұсқаулықта:
кіріспедегі «және «Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы» 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң)» деген сөздер алып тасталсын;
1-тармақта:
4) тармақшадағы «және Заңның 8-1-бабының 8-тармағының 2) және 4) тармақшаларында», «және Заңның 8-1-бабының 5-тармағында» деген сөздер мен цифрлар алып тасталсын;
9) тармақшадағы «және Заңның 8-1-бабының 5-тармағында» деген сөздер мен цифрлар алып тасталсын;
2-тармақтағы «және Заңның 8-1-бабының 8-тармағының 1), 3) және 5) тармақшаларында» деген сөздер мен цифрлар алып тасталсын;
3-тармақта:
бірінші бөлігіндегі «және Заңның 8-1-бабының 5-тармағының 1) тармақшасында» деген сөздер мен цифрлар алып тасталсын;
екінші бөлігіндегі «және Заңның 8-3-бабымен» деген сөздер мен цифрлар алып тасталсын;
4-тармақтагы «және Заңның 8-1-бабының 5-тармағында» деген сөздер мен цифрлар алып тасталсын;
5-тармақтағы «және Заңның 8-1-бабының 8-тармағында» деген сөздер мен цифрлар алып тасталсын;
8-тармақ алып тасталсын;
10-1-тармақтағы «және Заңның 8-1-бабының 5-тармағының 1) тармақшасында» деген сөздер мен цифрлар алып тасталсын;
11-тармақтағы «Заңның 8-1-бабының 5-тармағының 1) тармақшасында» деген сөздер мен цифрлар «Сақтандыру туралы Заңының 80-бабының 3-тармағында» деген сөздермен ауыстырылсын;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2007 года № 177 "Об утверждении Инструкции по формированию и ведению базы данных"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2010 года № 183. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 февраля 2011 года № 6771
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 25 июня 2007 года № 177 "Об утверждении Инструкции по формированию и ведению базы данных" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4860) следующие изменения и дополнения:
в преамбуле слова "и Закона Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств"," исключить;
в Инструкции по формированию и ведению базы данных, утвержденной указанным постановлением:
в преамбуле слова "и Законом Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (далее - Закон)" исключить;
в пункте 1:
в подпункте 4) слова и цифры "и пункте 5 статьи 8-1 Закона", "и подпунктах 2) и 4) пункта 8 статьи 8-1 Закона" исключить;
в подпункте 9) слова и цифры "и пункте 5 статьи 8-1 Закона" исключить;
в пункте 2 слова и цифры "и подпунктах 1), 3) и 5) пункта 8 статьи 8-1 Закона" исключить;
в пункте 3:
в части первой слова и цифры "и подпункте 1) пункта 5 статьи 8-1 Закона" исключить;
в части второй слова и цифры "и статьей 8-1 Закона" исключить;
в пункте 4 слова и цифры "и пункте 5 статьи 8-1 Закона" исключить;
в пункте 5 слова и цифры "и пункте 8 статьи 8-1 Закона" исключить;
пункт 8 исключить;
в пункте 10-1 слова и цифры "подпункте 1) пункта 5 статьи 8-1 Закона" исключить;
в пункте 11 слова и цифры "пункта 5 статьи 8-1 Закона" заменить словами и цифрами "пункта 3 статьи 80 Закона о страховой деятельности";

11-1-тармақта:
бірінші абзацтағы «Заңның 8-1-бабының 5-тармағының 1) тармақшасында» деген сөздер мен цифрлар «Сақтандыру қызметі туралы Заңының 80-бабының 3-тармағында» деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшаның үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 1 шілдедегі Заңына (бұдан әрі – Міндетті сақтандыру туралы Заң) сәйкес көлік құралының типі;»;
13-тармақтың бірінші бөлігіндегі:
бірінші абзацтағы «және Заңда» деген сөздер алып тасталсын;
1) тармақшадағы «және Заңның 8-2-бабының 2-тармағында» деген сөздер мен цифрлар алып тасталсын;
2) тармақшадағы «және Заңда» деген сөздер алып тасталсын;
15-тармақтағы «және Заңның 8-1-бабының 8-тармағында» деген сөздер алып тасталсын;
18-тармақта:
«Заңның 8-1-бабының 8-тармағының 2) тармақшасында» деген сөздер мен цифрлар «Сақтандыру қызметі туралы Заңының 80-бабының 3-тармағының 1) тармақшасында» деген сөздермен және цифрлармен ауыстырылсын;
«Заңның 19-бабының» деген сөздер мен цифрлар «Міндетті сақтандыру туралы Заңының 19-бабының» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 26-1-тармақпен толықтырылсын:
«26-1. Ұйым осы ақпарат жеткізушілермен және сақтандыру есепті алушылармен деректермен алмасуды бөлінген байланыс арналары немесе Интернет ресурстар арқылы мынадай шарттар орындалған кезде жүзеге асырады:
1) секундына 10 (он) мегабиттен кем емес өткізу қабілеті бар негізгі арнаның болуы;
2) секундына 2 (екі) мегабиттен кем емес өткізу қабілеті бар сымсыз резервтік арнаның болуы;
3) әртүрлі провайдерлер арналарын пайдалану;
4) арналарды тек ақпарат жеткізушілермен және сақтандыру есептерін алушылармен ақпарат алмасу үшін ғана пайдалану.»;
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«39. Пайдаланушыларды бірдейлестіру және деректерді беру кезінде ақпаратты қорғау үшін пайдаланылатын алгоритмдер Қазақстан Республикасының ҚР СТ 1073-2002 «Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдары. Жалпы техникалық талаптар» мемлекеттік стандартының талаптарына сәйкес сертификатталады.»;
55-тармақтағы «Қорғау жүйесінің» деген сөздер «Пайдаланушының» деген сөзбен ауыстырылсын;
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«56. Қол жетімділігі шектеулі сақтандыру есептеріне қол жетімділігі бар пайдаланушының жұмыс орны орналасқан жер мен үй-жайды күзету құралдары пайдаланушының жұмыс орнына жіберілмеген адамдардың осы үй жайға бақылаусыз кіру мүмкіндігін болдырмауы тиіс.»;
58-тармақтағы «және пайдаланушының», «(кіруге рұқсатты бақылау) пайдаланушының жұмыс орнына жіберілмеген адамдардың» деген сөздер алып тасталсын;
60-тармақта:
5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

в пункте 11-1:
в абзаце первом слова и цифры "пункта 5 статьи 8-1 Закона" заменить словами и цифрами "пункта 3 статьи 80 Закона о страховой деятельности";
абзац третий подпункта 5) изложить в следующей редакции:
"тип транспортного средства в соответствии с Законом Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (далее - Закон об обязательном страховании);";
в части первой пункта 13:
в абзаце первом слова "и Законом" исключить;
в подпункте 1) слова и цифры "и пунктом 2 статьи 8-2 Закона" исключить;
в подпункте 2) слово ", Законом" исключить;
в пункте 15 слова и цифры "и пункте 8 статьи 8-1 Закона" исключить;
в пункте 18;
слова и цифры "подпункте 2) пункта 8 статьи 8-1 Закона" заменить словами и цифрами "подпункте 1) пункта 3 статьи 80 закона о страховой деятельности";
после слов и цифры "статьи 19 Закона" дополнить словами "об обязательном страховании";
дополнить пунктом 26-1 следующего содержания:
"26-1.Организация осуществляет обмен данными с поставщиками информации и получателями страхового отчета по выделенным каналам связи или через Интернет - ресурсы при условии:
1) наличия основного канала, пропускной способностью не менее 10 (десяти) мегабит в секунду;
2) наличия беспроводного резервного канала, пропускной способностью не менее 2 (двух) мегабит в секунду;
3) использования каналов разных провайдеров;
4) использования каналов исключительно для обмена информацией с поставщиками информации и получателями страховых отчетов.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Алгоритмы, используемые для защиты информации при утентификации пользователей и передаче данных, сертифицируются в Республике Казахстан в соответствии с требованиями государстенного стандарта Республики Казахстан СТ РК 1073-2002 "Средства криптографической защиты информации. Общие технические требования".";
пункт 55 после слова "место" дополнить словом "пользователя";
в пункте 56:
слова "и технические" заменить словами ", имеющего доступ к страховым отчетам ограниченного доступа, и";
слова "(контроль доступа и охранно-пожарная сигнализация)" исключить;
в пункте 58 слова "и пользователя (контроль доступа),", ", не допущенных к рабочему месту пользователя" исключить;
в пункте 60:
подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:

«5) Аппараттық желіаралық «FireWall» экрандар арқылы ғаламдық Интернет желісіне қосылған ақпараттық ресурстардың қорғалуын қамтамасыз етеді;
6) басып кірулерді анықтау жүйесін (IDS) де, басып кіруді болдырмау жүйесін (IPS(IDPS)) де қиыстыратын аппараттық құралдардың көмегімен төнген қауіпті тойтару және бұзушыларды анықтау бойынша шаралар қабылдайды;»;
8) тармақшада «.» деген тысы белгісі «;» деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
«9) вирусқа қарсы алдын алу жұмыстарын үнемі жүргізеді.»;
63-тармақ алып тасталсын;
67-тармақтағы «Заңның 8-1-бабының 5-тармағының 1) тармақшасында», «,Заңмен» деген сөздер мен цифрлар алып тасталсын;
2-қосымшадағы бүкіл мәтін бойынша «және Заңның 8-1-бабының 5-тармағының 1) тармақшасында» деген сөздер мен цифрлар алып тасталсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлiгiнде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап он төрт күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгiзiледi және 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап пайда болған қатынастарға қолданылады.
3. Сақтандыру нарығының субъектілерін және басқа қаржы ұйымдарын қадағалау департаменті (Д.Ш. Қарақұлова):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелерінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, «Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы», «Атамекен» одағы» Қазақстанның Ұлттық экономикалық палатасы» заңды тұлғалар бірлестіктеріне және «Актуарлық статистикалық бюро» ЖШС-тың назарына жеткізсін.
4. Агенттіктің Төрайым Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                                       Е. Бахмутова

"5) обеспечивают защиту информационных ресурсов, подключенных к глобальной сети Интернет, с помощью аппаратных межсетевых экранов "FireWall";
6) принимают меры по отражению угрозы и выявлению нарушителей с помощью аппаратных средств, комбинирующих как систему обнаружения вторжений (IDS), так и систему предотвращения вторжений (IPS(IDPS));";
в подпункте 8) знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) постоянно проводить антивирусную профилактическую работу.";
пункт 63 исключить;
в пункте 67 слова и цифры "и подпункте 1) пункта 5 статьи 8-1 Закона", ", Законом" исключить;
в приложении 2 по всему тексту слова "и в подпункте 1) пункта 5 статьи 8-1 Закона" исключить.
2. Настоящее постановление вводится по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2011 года.
3. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каракулова Д.Ш.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, страховых (перестраховочных) организаций, Объединений юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", "Национальная экономическая палата Казахстана "Союз "Атамекен" и ТОО "Актуарное статистическое бюро".
4. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                               Е. Бахмутова