"Кен орындарын жерасты ұңғылап және үймелеп шаймалау тәсілдерімен игерудің өнеркәсіптік қауіпсіздік ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрінің 2006 жылғы 6 наурыздағы № 79 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрінің 2010 жылғы 18 қаңтардағы N 10 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 10 ақпанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6044 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 28 мамырдағы № 647 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.05.2015 № 647 бұйрығымен.
Кен орындарын жерасты ұңғылап және үймелеп шаймалау тәсілдерімен игеру кезінде қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз ету мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. «Кен орындарын жерасты ұңғылап және үймелеп шаймалау тәсілдерімен игерудің өнеркәсіптік қауіпсіздік ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрінің 2006 жылғы 6 наурыздағы № 79 бұйрығына (№ 4170 Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген, 2006 ж., № 16, 79-құжат, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген кенорындарын жерасты ұңғылап және үймелеп шаймалау тәсілімен игеру кезіндегі өнеркәсіптік қауіпсіздік ережелерінде:
57-тармақта «кәсіпорындар» деген сөзден кейін «жұмыс орнында белгіленген тәртіппен мақсатты нұсқамалық жүргізумен» деген сөздермен толықтырылсын;
73-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«Технологиялық сызбаға сәйкес арнайы стендке орналастырудың және нөмір берудің алдында:
бекітілген кестеге сәйкес пайдалану процесінде үнемі;
барлық бекіткіш арматура, сондай-ақ қайтарма және сақтандыру клапандарының механикалық беріктігі тексеріліп, саңылаусыздыққа гидравликалық сынақтан өткізілуге және бекіткіш арматураны сынау журналына тіркелуге тиісті».
84-тармақтың төртінші абзацында «Еңбекті қорғаудың жай-күйі журналы» деген сөздер ««Жабдықтың жөндеу-пайдалану паспорты»» деген сөздермен ауыстырылсын:
85-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«Жабдықты жөндеу алдын-ала жоспарлы жөндеу кестесіне сәйкес жұмыс жүргізу жобасы немесе технологиялық карталар бойынша жүргізілуі керек. Жөндеу нәтижелері «Жабдықтың жөндеу-пайдалану паспортына» жазылады.»;
356-тармақта «жемір сұйықтар» деген сөздерден кейін «мен өнімді ерітінділер» деген сөздермен толықтырылсын;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 6 марта 2006 года № 79 "Об утверждении Правил промышленной безопасности при разработке рудных месторождений способами подземного скважинного и кучного выщелачивания"
Приказ Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 18 января 2010 года № 10. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 10 февраля 2010 года № 6044. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 мая 2015 года № 647
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 28.05.2015 № 647.
В целях обеспечения безопасных условий труда при разработке рудных месторождений способами подземного скважинного и кучного выщелачивания ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 6 марта 2006 года № 79 "Об утверждении Правил промышленной безопасности при разработке рудных месторождений способами подземного скважинного и кучного выщелачивания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4170, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов Республики Казахстан, ноябрь 2006 года, № 16, ст. 79) следующие изменения и дополнения:
в Правилах промышленной безопасности при разработке рудных месторождений способами подземного скважинного и кучного выщелачивания, утвержденных указанным приказом:
в пункте 57 после слова "предприятия" дополнить словами "с проведением в установленном порядке целевого инструктажа на рабочем месте.";
пункт 73 изложить в следующей редакции:
"73. Вся запорная арматура, обратные и предохранительные клапаны должны подвергаться проверке на механическую прочность и гидравлическому испытанию на герметичность с регистрацией результатов в журнале испытаний запорной арматуры:
перед установкой на специальном стенде и присвоением номера, в соответствии с технологической схемой;
в процессе эксплуатации периодически, согласно утвержденному графику.";
в абзаце четвертом пункта 84 слова ""Журнал состояния охраны труда"" заменить словами ""Ремонтно-эксплуатационный паспорт оборудования"";
пункт 85 изложить в следующей редакции:
"Ремонт оборудования должен проводиться в соответствии с графиками планово-предупредительного ремонта, по проектам производства работ или технологическим картам. Результаты ремонта заносятся в "Ремонтно-эксплуатационный паспорт оборудования."";
в пункте 356 после слов "проливов агрессивных жидкостей" дополнить словами "и продуктивных растворов";

395-тармақтың 4) тармақшасы және 440-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) 5 мл мөлшеріндегі инокаин ерітіндісінің (оксибупрокаин) шоғырлануы 0,4% немесе 15 мл мөлшеріндегі алкаин ерітіндісінің (проксиметакаин) шоғырлануы 0,5%;»;
«5) 5 мл мөлшеріндегі инокаин ерітіндісінің (оксибупрокаин) шоғырлануы 0,4% немесе 15 мл мөлшеріндегі алкаин ерітіндісінің (проксиметакаин) шоғырлануы 0,5%;»;
707-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«Қышқыл қоймасында:
су құбырының болуына қарамастан, көлемі 1,2 х 1,0 х 1,0 м сыйымдылықтағы судың қоры 1 м3 мөлшерінде;
3% қос көмірқышқылды сода ерітіндісі 1 литрден кем емес мөлшерде;
сұйылтылған бор қышқылының ерітіндісі 0,5 литр мөлшерінде;
ұнтақ тәрізді сода 0,5 кг мөлшерінде;
5 мл көлеміндегі инокаин (оксибупрокаин) ерітіндісінің шоғырлануы 0,4 % немесе 15 мл көлеміндегі алкаин (проксиметакаин) ерітіндісінің шоғырлануы 0,5 %;
мақта немесе мақта анжысы болуы тиіс.».
2. Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің Ядролық энергетика және атом өнеркәсібі департаменті (М.Б. Шәріпов) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін және кейін осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                      С. Мыңбаев
КЕЛІСІЛДІ:
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі:
_____________ Ж.Досқалиев
2009 жылғы 9 желтоқсан
КЕЛІСІЛДІ:
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрі:
___________________ Н. Әшімов
2009 жылғы 21 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі:
_____________ Г. Әбдіқалықова
2009 жылғы 25 желтоқсан
КЕЛІСІЛДІ:
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі:
_________________ В. Божко
2009 жылғы 31 желтоқсан

подпункт 4) пункта 395 и подпункт 5) пункта 440 изложить в следующей редакции:
"4) раствор инокаина (оксибупрокаин) 0,4 % концентрации в объеме 5 мл или раствор алкаина (проксиметакаин) 0,5 % концентрации в объеме 15 мл;
5) раствор инокаина (оксибупрокаин) 0,4 % концентрации в объеме 5 мл или раствор алкаина (проксиметакаин) 0,5 % концентрации в объеме 15 мл;";
пункт 707 дополнить абзацем следующего содержания:
"На складе кислот должны быть:
запас воды в объеме 1 м3 в емкости размером 1,2х1,0х1,0 м независимо от наличия водопровода;
3 % раствор двууглекислой соды в объеме не менее 1 литра;
разбавленный раствор борной кислоты в объеме 0,5 литра;
порошкообразная сода в количестве 0,5 кг;
раствор инокаина (оксибупрокаин) 0,4 % концентрации в объеме 5 мл или раствор алкаина (проксиметакаин) 0,5 % концентрации в объеме 15 мл;
вата или ватные тампоны.".
2. Департаменту ядерной энергетики и атомной промышленности Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан (Шарипов М.Б.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и последующее его опубликование в официальных средствах массовой информации.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    С. Мынбаев
СОГЛАСОВАН:                           СОГЛАСОВАН:
Министр                               Министр
здравоохранения                       охраны окружающей среды
Республики Казахстан                  Республики Казахстан
_______ Ж. Доскалиев                  _______ Н. Ашимов
9 декабря 2009 года                   21 декабря 2009 года
СОГЛАСОВАН:                           СОГЛАСОВАН:
Министр                               Министр
труда и социальной защиты населения   по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан                  Республики Казахстан
_______ Г. Абдыкаликова               ______ В. Божко
25 декабря 2009 года                  31 декабря 2009 года