Электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергетикалық жабдықтарын, сондай-ақ тұтынушылардың электр және жылу пайдаланатын қондырғыларын пайдалануды жүзеге асыратын объектілерге арналған электр энергетикасы саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрінің м.а. 2010 жылғы 15 ақпандағы № 36 және Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2010 жылғы 18 ақпандағы № 75 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 19 ақпанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6066 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 816 және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 14 желтоқсандағы № 716 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 29.12.2015 № 816 және ҚР Энергетика министрінің 14.12.2015 № 716 бірлескен бұйрығымен.
«Жеке кәсіпкерлік туралы» 2006 жылғы 31 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 38-бабы 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергетикалық жабдықтарын, сондай-ақ тұтынушылардың электр және жылу пайдаланатын қондырғыларын пайдалануды жүзеге асыратын объектілерге арналған электр энергетикасы саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің Мемлекеттік энергетикалық қадағалау комитеті (В.Н. Чирков):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар вице-министрі Д.Н. Тұрғановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
5. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланғаннан күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрі                                Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Энергетика және минералдық
ресурстар министрінің
міндетін атқарушы                                 Д. Тұрғанов
Қазақстан Республикасы Энергетика
және минералдық ресурстар
министрінің міндетін атқарушы
2010 жылғы 15 ақпандағы № 36
Қазақстан Республикасы Экономика
және бюджеттік жоспарлау министрінің

Об утверждении критериев оценки степени риска в области электроэнергетики для объектов, осуществляющих эксплуатацию энергетического оборудования электрических станций, электрических и тепловых сетей, а также электрических и теплоиспользующих установок потребителей
Совместный приказ Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 15 февраля 2010 года № 36 и Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 18 февраля 2010 года № 75. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 февраля 2010 года № 6066. Утратил силу совместным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 14 декабря 2015 года № 716 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 816
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра энергетики РК от 14.12.2015 № 716 и Министра национальной экономики РК от 29.12.2015 № 816.
В соответствии с пунктом 2 статьи 38 Закона Республики Казахстан от 31 января 2006 года "О частном предпринимательстве" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые критерии оценки степени риска в области электроэнергетики для объектов, осуществляющих эксплуатацию энергетического оборудования электрических станций, электрических и тепловых сетей, а также электрических и теплоиспользующих установок потребителей.
2. Комитету по государственному энергетическому надзору Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан (Чирков В.Н.):
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его официальное опубликование;
3) обеспечить размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан Турганова Д.Н.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экономики и               И.о. Министра энергетики
бюджетного планирования           и минеральных ресурсов
Республики Казахстан              Республики Казахстан
_____________ Б. Султанов         __________ Д. Турганов
Утверждены
совместным приказом
Министра экономики и
бюджетного планирования
Республики Казахстан

2010 жылғы 18 ақпандағы № 75
бірлескен бұйрығымен бекітілген
Электр станцияларының, электр және жылу желілерінің
энергетикалық жабдықтарын, сондай-ақ тұтынушылардың электр
және жылу пайдаланатын қондырғыларын пайдалануды жүзеге
асыратын объектілерге арналған электр энергетикасы саласындағы
тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері
1. Электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергетикалық жабдықтарын, сондай-ақ тұтынушылардың электр және жылу пайдаланатын қондырғыларын пайдалануды жүзеге асыратын объектілерге арналған электр энергетикасы саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі – Критерийлер) Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы «Жеке кәсіпкерлік туралы» және 2004 жылғы 9 шілдедегі «Электр энергетикасы туралы» заңдарына сәйкес әзірленді.
2. Осы Критерийлерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) тәуекел – электр энергетикасы кәсіпорындарында және тұтынушылардың электр және жылу пайдаланатын қондырғыларында электр және жылу энергияларын толық жібермеуге және олардың ысырабына, сондай-ақ олардың зардаптарының қоғам үшін ауырлық дәрежесін ескере отырып, электр энергетикасы объектілерінің жұмыс істеуін бұзушылыққа соқтыратын авариялар мен істен шығулардың туындау ықтималдығы.
2) тәуекелдерді бағалау жүйесі – электр энергетикасы саласындағы мемлекеттік органның бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыруға уәкілетті орган тексерулерді жоспарлау мақсатында жүргізетін іс-шаралар кешені;
3) тексеру объектісі – электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергетикалық жабдықтарын, сондай-ақ тұтынушылардың электр және жылу пайдаланатын қондырғыларын пайдалануды жүзеге асыратын нарық субъектісі.
4) тәуекелдер картасы – тәуекелдердің олардың қайталану жиілігін және белгіленген бастапқы мәндерін көрсететін сандық сипаттамаларының графикалық баяндалуы.
3. Электр энергетикасы саласындағы тәуекелдерді бағалау жүйесімен жұмыс істеудің бастапқы сатысында тексеру объектілері мәнділік деңгейіне қарай былайша бөлінген:
1) энергетика саласының жоғары мәнді объектілеріне мыналар жатады:
электр энергиясын өндіру – тұтыну деңгейі 300 МВт және одан да жоғарыны құрайтын объектілер;
жүйелік оператордың энергетика объектілері;
2) энергетика саласының орташа мәнді объектілеріне мыналар жатады:
электр энергиясын өндіру – тұтыну деңгейі 100 МВт-тан 300 МВт-қа дейін құрайтын объектілер;
өңірлік энергетикалық компаниялардың электр және жылу желілері;
3) энергетика саласының төмен мәнді объектілерге мыналар жатады:
электр энергиясын өндіру – тұтыну деңгейі 1 МВт-тан 100 МВт-қа дейін құрайтын объектілер;
аудандық электр және жылу желілері;
электр энергиясын тұтыну деңгейі 1 МВт-тан 100 МВт-қа дейін құрайтын электр және жылу пайдалану қондырғылары.

от 18 февраля 2010 года № 75
И.о. Министра энергетики и
минеральных ресурсов
Республики Казахстан
от 15 февраля 2010 года № 36
Критерии оценки степени риска в области электроэнергетики
для объектов, осуществляющих эксплуатацию энергетического
оборудования электрических станций, электрических и тепловых
сетей, а также электрических и теплоиспользующих установок
потребителей
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в области электроэнергетики для объектов, осуществляющих эксплуатацию энергетического оборудования электрических станций, электрических и тепловых сетей, а также электрических и теплоиспользующих установок потребителей (далее - Критерии) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" и от 31 января 2006 года "О частном предпринимательстве".
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск - вероятность возникновения на предприятиях электроэнергетики и на электрических и теплоиспользующих установках потребителей аварий и отказов, приведших к недоотпуску и потерям электрической и тепловой энергии, а также к нарушениям функционирования объектов электроэнергетики, с учетом степени тяжести их последствий для общества;
2) система оценки рисков - это комплекс мероприятий, проводимый уполномоченным на осуществление контрольных и надзорных функций государственным органом в области электроэнергетики, с целью планирования проверок;
3) объект проверки - субъект рынка, осуществляющий эксплуатацию энергетического оборудования электрических станций, электрических и тепловых сетей, а также электрические и теплоиспользующие установки потребителей;
4) карта рисков - графическое описание количественных характеристик рисков, отражающее частоту их повторения и установленные пороговые значения.
3. На первоначальном этапе работы с системой оценки рисков в области электроэнергетики объекты проверки распределены по уровням значимости:
1) к высокой значимости объектов энергетической отрасли относятся:
объекты, уровень выработки - потребления электрической энергии которых составляет 300 МВт и выше;
энергетические объекты системного оператора;
2) к средней значимости объектов энергетической отрасли относятся:
объекты, уровень выработки - потребления электрической энергии которых составляет от 100 МВт до 300 МВт;
электрические и тепловые сети региональных энергетических компаний;
3) к низкой значимости объектов энергетической отрасли относятся:
объекты, уровень выработки - потребления электрической энергии которых составляет от 1 МВт до 100 МВт;
районные электрические и тепловые сети;
электрические и теплоиспользующие установки потребителей, уровень потребления электрической энергии которых составляет от 1 МВт до 100 МВт.

4. Одан әрі жоғары, орташа және төмен мәнді объектілердің әрбір тобы үшін қайталанатын бұзушылықтардың жиілігін айқындайтын және олардың саны бойынша баллдар сомасын көрсететін жеке тәуекелдер картасы жасалады.
Бұл ретте карталарда объектілерді тәуекелдер дәрежесі бойынша бөлу жүргізіледі. Әрбір тәуекел дәрежесіне бастапқы мән сәйкес келеді, оның деңгейі тексеру объектісінің мәнділік деңгейіне қарай өзгереді:
1) жоғары мәнді тексеру объектілеріне арналған жеке тәуекелдер картасында мынадай тәуекел дәрежесі және тиісті бастапқы мәндер белгіленеді:
жоғары тәуекел дәрежесі – бастапқы мәні 40 балл;
орташа тәуекел дәрежесі – бастапқы мәні 30 балл;
болмашы тәуекел дәрежесі – бастапқы мәні 20 балл.
2) орташа мәнді тексеру объектілеріне арналған жеке тәуекелдер картасында мынадай тәуекел дәрежесі және тиісті бастапқы мәндер белгіленеді:
жоғары тәуекел дәрежесі – бастапқы мәні 50 балл;
орташа тәуекел дәрежесі – бастапқы мәні 40 балл;
болмашы тәуекел дәрежесі – бастапқы мәні 30 балл.
3) төмен мәнді тексеру объектілеріне арналған жеке тәуекелдер картасында мынадай тәуекел дәрежесі және тиісті бастапқы мәндер белгіленеді:
жоғары тәуекел дәрежесі – бастапқы мәні 60 балл;
орташа тәуекел дәрежесі – бастапқы мәні 50 балл;
болмашы тәуекел дәрежесі – бастапқы мәні 40 балл.
5. Тексеру объектілерін тәуекелдер дәрежесіне жатқызу бұзушылықтар бойынша балдардың жиынтығымен айқындалады.
Бұзушылықтар бойынша балдардың жиынтығының өзгеруі тексеру объектісіне келесі жоспарлы тексеру өткізу мерзімін айқындайтын тәуекел дәрежесін беруге мүмкіндік туғызады.
6. Тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлеріне, көрсетілген балдарымен бірге электр және жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және тұтыну кезіндегі бұзушылықтардың мынадай түрлері жатады:
авариялар – 20 балл (бұл ретте, егер авария жарылысқа, жануға, өртке немесе электр желісінің тұрақтылығын бұзуға соқтырса; егер аварияға оперативтік/оперативтік емес персоналдың қате әрекеттері немесе кәсіпорынның және (немесе) оның құрылымдық бөлімшелерінің басқарушы персоналының кемшіліктері себеп болса, 5 балл қосылады);
1 дәрежелі істен шығулар – 10 балл (бұл ретте, егер 1 дәрежелі істен шығу жарылысқа, жануға, өртке немесе электр желісінің тұрақтылығын бұзуға соқтырса; егер аварияға оперативтік/оперативтік емес персоналдың қате әрекеттері немесе кәсіпорынның және (немесе) оның құрылымдық бөлімшелерінің басқарушы персоналының кемшіліктері себеп болса, 5 балл қосылады);
2 дәрежелі істен шығулар – 0,2 балл (бұл ретте, егер 2 дәрежелі істен шығу жарылысқа, жануға, өртке немесе электр желісінің тұрақтылығын бұзуға соқтырса; егер аварияға оперативтік/оперативтік емес персоналдың қате әрекеттері немесе кәсіпорынның және (немесе) оның құрылымдық бөлімшелерінің басқарушы персоналының кемшіліктері себеп болса, 5 балл қосылады);

4. В дальнейшем для каждой из групп с высокой, средней и низкой значимостью объектов формируется индивидуальная карта рисков, определяющая частоту повторяющихся нарушений и отражающая сумму баллов по их количеству.
При этом, в картах проводится деление объектов по степеням рисков. Каждой степени риска соответствует пороговое значение, уровень которого изменяется в зависимости от уровня значимости объектов проверки:
1) в индивидуальной карте рисков для объектов проверки с высокой значимостью устанавливаются следующие степени риска и соответствующие пороговые значения:
высокая степень риска - пороговое значение 40 баллов;
средняя степень риска - пороговое значение 30 баллов;
незначительная степень риска - пороговое значение 20 баллов.
2) в индивидуальной карте рисков для объектов проверки со средней значимостью устанавливаются следующие степени риска и соответствующие пороговые значения:
высокая степень риска - пороговое значение 50 баллов;
средняя степень риска - пороговое значение 40 баллов;
незначительная степень риска - пороговое значение 30 баллов.
3) в индивидуальной карте рисков для объектов проверки с низкой значимостью устанавливаются следующие степени риска и соответствующие пороговые значения:
высокая степень риска - пороговое значение 60 баллов;
средняя степень риска - пороговое значение 50 баллов;
незначительная степень риска - пороговое значение 40 баллов.
5. Отнесение объектов проверки к степеням рисков определяется суммой баллов по нарушениям.
Изменение суммы баллов по нарушениям позволяет присваивать объекту проверки степень риска, определяющую срок проведения следующей плановой проверки.
6. К критериям оценки степени рисков относятся следующие виды нарушений при производстве, передаче, распределении и потреблении электрической и тепловой энергии, с указанными баллами:
аварии - 20 баллов (при этом, если авария привела к взрыву, возгоранию, пожару или нарушению устойчивости электрической сети; если причинами аварии явились ошибочные действия оперативного/неоперативного персонала или недостатки в работе руководящего персонала предприятия и (или) его структурных подразделений, прибавляется 5 баллов);
отказы 1 степени - 10 баллов (при этом, если отказ 1 степени привел к взрыву, возгоранию, пожару или нарушению устойчивости электрической сети; если причинами аварии явились ошибочные действия оперативного/неоперативного персонала или недостатки в работе руководящего персонала предприятия и (или) его структурных подразделений, прибавляется 5 баллов);
отказы 2 степени - 0,2 балла (при этом, если отказ 2 степени привел к взрыву, возгоранию, пожару или нарушению устойчивости электрической сети; если причинами аварии явились ошибочные действия оперативного/неоперативного персонала или недостатки в работе руководящего персонала предприятия и (или) его структурных подразделений, прибавляется 5 баллов);

негізгі энергетикалық жабдықтың 2/3 бөлігінен астам ресурсының таусылуы – 20 балл (нормативтік ресурстың 90 %-дан астамы);
негізгі энергетикалық жабдықтың 2/3 бөлігінен астам ресурсының таусылуы – 10 балл (нормативтік ресурстың 75 %-дан 90 %-ға дейінгісі);
тексеру нәтижесінде айқындалған техникалық қызмет көрсету мен жабдықты жөндеуді ұйымдастырудың қанағаттанғысыздығы 20 балл;
электр энергиясының нормативтен тыс ысырабының болуы – 20 балл;
жылу желілеріндегі нормативтен тыс ысыраптың болуы – 20 балл;
энергия көздері үшін электр және жылу энергиясының орташа жылдық толық босатылмауының болуы – 20 балл;
энергетикалық жабдықты пайдалану кезінде персоналдың қате әрекеттерінің салдарынан және энергетикалық жабдықтың қанағаттанғысыз техникалық жағдайынан болған жазатайым жағдайлар – 20 балл (өлім болғанда);
1 және одан да көп күнге авария салдарынан еңбек қабілетін жоғалту – 10 балл;
1 және одан да көп күнге негізгі жұмыстан басқа жұмысқа ауыстыру – 5 балл.
Бірнеше бұзушылық болған жағдайда балдар қосылады.
7. Тексерулер жүргізу жоспарына бірінші кезекте енгізуге бұзушылықтар бойынша жиналған балдары белгіленген бастапқы мәннен асатын және ең көп объектілер жатады.
8. Бұзушылықтар санын айқындауға арналған мәліметтер ретінде тексеру объектілері белгіленген статистикалық нысандар бойынша ұсынатын деректері пайдаланылады.

исчерпание ресурса более 2/3 части основного энергетического оборудования - 20 баллов (свыше 90 % нормативного ресурса);
исчерпание ресурса до 2/3 части основного энергетического оборудования - 10 баллов (от 75 % до 90 % нормативного ресурса);
неудовлетворительная организация технического обслуживания и ремонта оборудования, выявленная в результате проверки - 20 баллов;
наличие сверхнормативных потерь электрической энергии - 20 баллов;
наличие сверхнормативных потерь в тепловых сетях - 20 баллов;
наличие среднегодового недоотпуска электрической и тепловой энергии для энергоисточников - 20 баллов;
несчастные случаи в результате ошибочных действий персонала при эксплуатации энергетического оборудования и неудовлетворительного технического состояния энергетического оборудования - 20 баллов (со смертельным исходом);
утрата трудоспособности из-за аварий на 1 день и выше - 10 баллов;
перевод с основной работы на другую на 1 день и выше - 5 баллов.
В случае совершения нескольких нарушений баллы суммируются.
7. Первоочередному включению в план проведения проверок подлежат объекты, у которых сумма баллов по нарушениям превышает установленное пороговое значение и является наибольшей.
8. В качестве сведений для определения количества нарушений используются данные, предоставляемые объектами проверки по установленным статистическим формам.