Жер қойнауын пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрінің м.а. 2010 жылғы 15 ақпандағы № 30 және Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2010 жылғы 18 ақпандағы № 72 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 20 ақпанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6078 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2011 жылғы 27 қыркүйектегі № 349 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің м.а. 2011 жылғы 1 қазандағы № 324 бірлескен бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2011.09.27 № 349 және ҚР Экономикалық даму және сауда министрінің м.а. 2011.10.01 № 324 бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының «Жеке кәсіпкерлік туралы» Заңының 38-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған жер қойнауын пайдалану саласындағы  тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті (Б.С. Өжкенов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеулуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін ресми жариялануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің жауапты хатшысы Қ.Б. Сафиновқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді және бірінші рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика және минералдық
ресурстар министрінің
міндетін атқарушы                               Д. Тұрғанов
Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрі                             Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы Энергетика
және минералдық ресурстар
министрінің міндетін атқарушы
2010 жылғы 15 ақпандағы № 30
Қазақстан Республикасы Экономика
және бюджеттік жоспарлау министрінің
2010 жылғы 18 ақпандағы № 72
бірлескен бұйрығымен бекітілді
Жер қойнауын пайдалану саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау критерийлері
1. Жалпы ережелер
1. Осы жер қойнауын пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі – Критерийлер) жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті органымен жер қойнауын пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыратын субъектілерді тәуекел дәрежесі бойынша жатқызу үшін Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 27 қаңтардағы «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» және 2006 жылғы 31 қаңтардағы «Жеке кәсіпкерлік туралы» Заңдарына сәйкес әзірленді.

Об утверждении критериев оценки степени риска в сфере недропользования
Совместный приказ и.о. Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 15 февраля 2010 года № 30 и Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 18 февраля 2010 года № 72. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 февраля 2010 года № 6078. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 27 сентября 2011 года № 349 и и.о. Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 1 октября 2011 года № 324
Сноска. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра индустрии и новых технологий РК от 27.09.2011 № 349 и и.о. Министра экономического развития и торговли РК от 01.10.2011 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 38 Закона Республики Казахстан от 31 января 2006 года "О частном предпринимательстве", ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые критерии оценки степени риска в сфере недропользования.
2. Комитету геологии и недропользования Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан (Ужкенов Б.С.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан Сафинова К.Б.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экономики и             И.о. Министра энергетики и
бюджетного планирования         минеральных ресурсов
Республики Казахстан            Республики Казахстан
______________ Б. Султанов      _____________ Д. Турганов
Утверждены
совместным приказом
Министра экономики и
бюджетного планирования
Республики Казахстан
от 18 февраля 2010 года № 72
и И.о. Министра энергетики и
минеральных ресурсов
Республики Казахстан
от 15 февраля 2010 года № 30
Критерии
оценки степени риска в сфере недропользования
1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в сфере недропользования (далее - Критерии) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 27 января 1996 года "О недрах и недропользовании" и от 31 января 2006 года "О частном предпринимательстве" для отнесения уполномоченным органом по изучению и использованию недр субъектов, осуществляющих деятельность в сфере недропользования, по степени риска.

2. Осы Критерийлерде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) жер қойнауын пайдалану саласындағы тәуекел – жер қойнауын пайдалану саласындағы субъектілер қызметінің нәтижесінде, олардың зардаптарының ауырлығын ескере отырып, жер қойнауының жағдайына, минералдық шикізат қорына зиян келтіруінің ықтималдығы;
2) жер қойнауын пайдалану саласындағы бақылау субъектісі – жеке келісім-шарт бойынша жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу құқығына ие жер қойнауын пайдаланушы.
2. Тәуекел санаттары бойынша жер қойнауын пайдалану
саласындағы тәуекел түрлері және бақылау субъектілерін
бөлу
3. Жер қойнауын пайдалану саласындағы тәуекелдерді бағалау жер қойнауын пайдалану саласындағы бақылау субъектілерін тәуекелдер санаттары бойынша жүзеге асырылады.
4. Жер қойнауын пайдалану саласындағы бақылау субъектілері бастапқы бөлінуінде 3 тәуекел дәрежесіне бөлінеді:
1) 1-санатқа – жоғары тәуекел дәрежесіне жер қойнауын пайдалану саласындағы мынадай бақылау субъектілері жатады:
қатты пайдалы қазбаларды, көмірсутек шикізатын өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын;
облыс орталықтары мен үлкен қалаларды сумен жабдықтау үшін жерасты суларын өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын;
2) 2-санатқа – жоғары тәуекел дәрежесіне жер қойнауын пайдалану саласындағы мынадай бақылау субъектілері жатады:
қатты пайдалы қазбаларды, көмірсутек шикізатын барлау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын;
ірілерін есептемегенде, кең таралған пайдалы қазбалар мен жерасты суларын барлау және өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын;
3) 3-санатқа – болмашы тәуекел дәрежесіне жер қойнауын пайдалану саласындағы мынадай бақылау субъектілері жатады:
селолық елді мекендерді сумен қамтамасыз ету үшін жерасты суларын барлау және өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын;
барлаумен және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын.
5. Жер қойнауын пайдалану саласындағы бақылау субъектілерін кейінгі бөлу кезінде, әр субъектіге тиісті баллдар беріледі:
жоспарлы өндіру көлемінің орындалуы:
50%-ға дейін – 20 балл;
50%-дан 70%-ға дейін – 15 балл;
70%-дан 90%-ға дейін – 10 балл;
90%-дан 95%-ға дейін – 5 балл;
жоспарлы өндіру көлемінің орындалуы:
50%-ға дейін – 20 балл;
50%-дан 70%-ға дейін – 15 балл;
70%-дан 90%-ға дейін – 10 балл;
90%-дан 95%-ға дейін – 5 балл;
Кен орнын игерудің күнтізбелік кестесінің сақталмауы – 20 балл;
келісілмеген бағыттарда және көлемдерде жұмыс жүргізу – 20 балл;
ысырап нормативтерінің сақталмауы – 20 балл;
өндіруді дұрыс есептеудің қамтамасыз етілмеуі – 20 балл;
газды кәдеге жарату бағдарламасының сақталмауы – 20 балл;
газды нормативтен тыс жағу – 20 балл;
ұңғымалар қорының сақталмауы – 20 балл;
қойнауқат қысымын көтеру үшін жұмыстық агентті (суды, газды) қайта айдау көлемінің сақталмауы – 20 балл;
кенорындарын жобаға сәйкес жайластыру жөніндегі жұмыстардың орындалмауы – 20 балл;
ұңғыларды салу және пайдалану кезінде техникалық жағдайдың бұзылуы – 20 балл;
Жұмыс бағдарласына және барлау жобаларына сәйкес, геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу кестесінің сақталмауы – 10 балл;
объектіні сынамалық пайдалану кезінде зерттеу жұмыстары көлемінің орындалмауы – 10 балл;
жерасты сулары мониторингінің жүргізілмеуі – 5 балл;
су алу қондырғыларында алғашқы су алу есебінің болмауы – 5 балл.
Мынадай балл жинаған субъектілер:

2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск в сфере недропользования - вероятность причинения вреда состоянию недр, минерально-сырьевой базе в результате деятельности субъектов в сфере недропользования с учетом тяжести его последствий;
2) субъект контроля в сфере недропользования - недропользователь, обладающий правом на проведение операций по недропользованию по отдельному контракту.
2. Виды рисков и распределение субъектов контроля в сфере
недропользования по категориям риска
3. Оценка рисков в сфере недропользования осуществляется путем первичного и последующего распределения субъектов контроля в сфере недропользования по категориям рисков.
4. При первичном распределении, субъекты контроля в сфере недропользования подразделяются на 3 категории рисков:
1) к 1 категории - высокой степени риска относятся следующие субъекты контроля в сфере недропользования:
осуществляющие деятельность по добыче твердых полезных ископаемых, углеводородного сырья;
осуществляющие деятельность по добыче подземных вод для водоснабжения областных центров и крупных городов;
2) к 2 категории - средней степени риска относятся следующие субъекты контроля в сфере недропользования:
осуществляющие деятельность по разведке твердых полезных ископаемых, углеводородного сырья;
осуществляющие деятельность по разведке и добыче общераспространенных полезных ископаемых и подземных вод, за исключением крупных;
3) к 3 категории - незначительной степени риска относятся следующие субъекты контроля в сфере недропользования:
осуществляющие деятельность по разведке и добыче подземных вод для водообеспечения сельских населенных пунктов;
осуществляющие деятельность по строительству и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей.
5. При последующем распределении субъектов контроля в сфере недропользования, каждому субъекту присваиваются соответствующие баллы:
выполнение плановых объемов добычи: до 50 % - 20 баллов;
от 50 % до 70 % - 15 баллов;
от 70 % до 90 % - 10 баллов;
от 90 % до 95 % - 5 баллов;
выполнение плановых объемов вскрыши: до 50 % - 20 баллов;
от 50 % до 70 % - 15 баллов;
от 70 % до 90 % - 10 баллов;
от 90 % до 95 % - 5 баллов;
несоблюдение Календарного графика разработки месторождения - 20 баллов;
ведение работ в несогласованных направлениях и объемах - 20 баллов;
несоблюдение нормативов потерь - 20 баллов;
необеспечение достоверного учета добычи - 20 баллов;
несоблюдение программ утилизации газа - 20 баллов;
сверхнормативное сжигание газа - 20 баллов;
несоблюдение фонда скважин - 20 баллов;
несоблюдение объемов закачки рабочего агента (воды, газа) для поднятия пластового давления - 20 баллов;
невыполнение работ по обустройству месторождения согласно проекта - 20 баллов;
нарушение технического состояния скважин при строительстве и эксплуатации - 20 баллов;
несоблюдение графика проведения геологоразведочных работ согласно Рабочей программы и проектов разведки - 10 баллов;
невыполнение объемов исследовательских работ при пробной эксплуатации объекта - 10 баллов;
непроведение мониторинга подземных вод - 5 баллов;
отсутствие первичного учета водоотбора на водозаборных сооружениях - 5 баллов.
Субъекты набравшие:

80 балдан жоғары жоғары тәуекелді – 1-санатқа;
30-дан 80 балға дейін орташа тәуекелді – 2-санатқа;
30-ға дейін болмашы тәуекелді – 3-санатқа жатқызылады.
6. Қызмет кезеңінде, жер қойнауын пайдалану саласындағы бақылау субъектілері, бұзушылыққа жол берген жағдайда, тиісті тексерулердің ретіне қарай, төменгі дәрежелі санаттан неғұрлым жоғары тәуекел дәрежесіне және қайта ауысуы мүмкін.
Бір тәуекелдік тобының ішінде тексерулер жүргізу кезегі:
1) өндіру көлемі бойынша;
2) жиналған баллдардың ең көп сомасы бойынша анықталады.

свыше 80 баллов будут отнесены к 1-ой категории - высокого риска;
от 30 до 80 баллов ко 2-ой категории - среднего риска;
до 30 баллов к 3-ей категории - незначительного риска.
6. В период деятельности, субъекты контроля в сфере недропользования при допущении нарушений могут переходить из категории низкой степени риска в более высокую степень риска и обратно, с соответствующей кратностью проверок.
Очередность проведения проверок внутри одной группы риска будет определяться:
1) по объемам добычи;
2) по наибольшей сумме набранных баллов.