Табиғат пайдаланушылардың тексеру жөніндегі тексеріс парағының нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2010 жылғы 23 ақпандағы N 47-ө және Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2010 жылғы 25 ақпандағы N 104 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылы 11 наурызда N 6121 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрiнiң 2011.08.31 № 232-ө және ҚР Экономикалық даму және сауда министрінiң м.а. 2011.09.16 № 293 бiрлескен Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрiнiң 2011.08.31 № 232-ө және ҚР Экономикалық даму және сауда министрінiң м.а. 2011.09.16 № 293 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бiрлескен Бұйрығымен.
«Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 38-бабын іске асыру мақсатында және Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 17-бабы 38) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Табиғат пайдаланушыларды тексеру жөніндегі-тексеріс парағының нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті (С.Х. Мұташев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен соң оны ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау вице-министрі М.А. Тұрмағамбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми түрде жарияланғаннан кейiн он күнтізбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы            Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны                   Экономика және бюджеттік
қорғау министрі                   жоспарлау министрі
____________Н. Әшімов             _____________Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау
министрінің 2010 жылғы
23 ақпандағы № 47-ө және
Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрінің
2010 жылғы 25 ақпандағы
№ 104 бірлескен бұйрығымен
бекітілді
Нысан
Табиғат пайдаланушыларды тексеру жөніндегі тексеріс парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган,_____________________
______________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акті _____________________________
(№, күні)
Табиғат пайдаланушының атауы _________________________________
______________________________________________________________
СТН (ЖСН, БСН) _______________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
______________________________________________________________
р/с №
Талаптар
Қажеттілігі жөнінде белгі (иә/жоқ)
Шаруашылық және өзге де қызмет субъектілеріне жалпы талаптар
1
мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысымен шаруашылық және өзге де қызметті жүзеге асыруға жобалардың бар болуы, мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындыларында қамтылған талаптардың орындалуы
2
қоршаған ортаға эмиссияға рұқсаттардың бар болуы, рұқсатта көрсетілген шарттардың сақталуы
3
заңды тұлғаның теңгеріміндегі объектілер тізбесінің, салынып жатқан немесе қайта құрылып жатқан объектілер тізбесінің бар болуы, олар бойынша жобалық құжаттамаға мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындыларының бар болуы
4
қоршаған ортаға эмиссиялар көздерінің тізбесі (оның ішінде ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған)
5
шаруашылық және өзге де қызметтің экологиялық қауіпті түрлерін жүзеге асыратын табиғат пайдаланушылар үшін міндетті экологиялық сақтандыру шартының бар болуы
6
бұрын өткізілген тексерулер нәтижелері бойынша берілген нұсқамасының орындалуы
7
қоршаған ортаның жай-күйін жақсартуға бағытталған табиғат қорғау іс-шаралар жоспарының (техникалық параметрлер бойынша нақтылаумен: аз қалдықты технологияларды ендіру, жабдықты ауыстыру, торапты, цехті және тағы басқаларын қайта құру, тексеріс барысында технологиялық көрсеткіштермен расталған нәтижелердің тиімділігі, толықтығы және дұрыстығы), экологиялық бағдарламалардың бар болуы, олардың орындалуы
8
өндірістік экологиялық бақылаудың бар болуы
9
міндетті немесе бастамашылық экологиялық аудит өткізген кезде оның қорытындысы бойынша экологиялық аудит есебі
10
Салынған әкімшілік айыппұлдар мен талаптардың аударылған сомалары жөніндегі мәліметтерді, табиғат қорғау іс-шараларына аударылған қаражатты көрсететін құжаттар
11
қоршаған ортаны қорғау саласындағы зертханалық-талдау қызметінің бар болуы және олардың қызметінің нәтижелері немесе басқа мамандырылған аккредиттелген зертханалармен шарттардың бар болуы, олардың жұмыстарын талдау және нәтижелері
12
өндірістік қызмет пайдаланылатын шикізат пен материалдардың көлемі және атауы, бухгалтерлік есеп құжаттары бойынша
13
«Атмосфералық ауаны қорғау туралы (2-ТП ауа)», «Суды пайдалану туралы (2-ТП су шаруашылығы)», «Улы қалдықтардың түзілуі және жойылуы туралы (3-қауіпті қалдықтар)» статистикалық есептердің бар болуы
14
табиғат пайдаланушылармен экологиялық талаптардың сақталуын растайтын материалдар
Қазақстан Республикасының табиғат қорғау заңнамасының экологиялық талаптарын сақтау, оның ішінде:
15
қоршаған ортаның ластану салдарларын жою бойынша шаралар жүргізу
16
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы экологиялық талаптарды сақтау, оның ішінде мемлекеттік табиғи-қорық қоры объектілерін қорғау, сақтау, молықтыру және пайдалану саласында
17
табиғи ресурстарды қорғау, молықтыру және пайдалану саласындағы экологиялық талаптарды сақтау
18
жерді жақсарту, жердің тозуын туындататын процестер салдарларының алдын алу және жою, топырақтың құнарлылығын қалпына келтіру және сақтау бойынша іс-шаралар кешенін жүргізу
19
Қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ету бойынша шараларды қабылдауды қамтамасыз ететін кәсіпорындарды, ғимараттарды және өзге де объектілерді салу және қайта құру кезінде экологиялық талаптарды сақтау
20
кәсіпорындарды, ғимараттарды және өзге де объектілерді пайдалануға енгізу және пайдалану кезінде экологиялық талаптарды сақтау
21
жердің бұзылуымен байланысты жұмыстарды жүргізу барысында топырақтың құнарлы қабатын алу, сақтау және пайдалану кезінде экологиялық талаптарды сақтау
22
пайдалы қазбалардың өнеркәсіптік қорларын өндіріп алу шамасына қарай немесе басқа да бұзылған процестер мен жұмыстардан босатылған жерлердің нысаналы мақсатына сай одан әрі пайдалану үшін жарамды жағдайға келтіру
23
қоршаған ортаны қорғауға қатысты лицензиялық-келісім-шарттық талаптарды сақтау
24
жер қойнауын ластанудан, су басудан және кен орны мен басқа да қоршаған орта объектілерінің бүлінуіне әкеп соғатын техногендік процестерден сақтауды жүзеге асыру
25
жер қойнауын пайдалану объектілерін консервациялау мен жою кезінде экологиялық талаптарды сақтау
26
жер қойнауын пайдалану және минералдық шикізатты өңдеу кезінде экологиялық талаптарды сақтау
27
минералдық шикізатты өндіру мен өңдеу кезінде қоршаған ортаны қорғау мәселелері жөніндегі жобалық шешімдерді сақтау
28
жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізген кезде авариялық және өзге де қауіпті жағдайлардың алдын алу жөніндегі іс-шараларды орындау
29
мұнай операцияларын жүргізу кезінде экологиялық талаптарды сақтау
30
ілеспе және (немесе) табиғи газды өртеу кезінде экологиялық талаптарды сақтау
31
мұнай, газ және газ конденсатты кен орындарды барлау және бұрғылау кезінде экологиялық талаптарды сақтау
32
зиян заттарды, радиоактивті қалдықтарды көму және сарқынды сулардың жер қойнауына төгілуі кезінде экологиялық талаптарды сақтау
33
Қазақстан Республикасының құрылықтық қайраңында қалдықтар мен басқа да материалдарды көму, ұңғымаларды және жабдықтарды консервациялау мен бөлшектеу ережелерін сақтау
34
су сапасының нормативтерін сақтау
35
жер үсті және жер асты суларын пайдалану кезінде экологиялық талаптарды сақтау
36
су қорғау аймағы мен жолағында экологиялық талаптарды сақтау
37
атмосфералық ауаны қорғау, сондай-ақ, климатты және жердің озон қабатын қорғау мәселелері бойынша техникалық регламенттердің, нормативтерді, ережелерді және өзге де талаптарды сақтау
38
кәсіпорындарды пайдалануға беру, қалдықтарды қоймалау және өртеу барысында шаруашылық және өзге де қызмет кезінде атмосфералық ауаны қорғау бойынша талаптарды сақтау
39
елді мекендерді, кәсіпорындар мен басқа да объектілерді орналастыру, жобалау және салу, өндірістік процестерді жүзеге асыру және көлік құралдарын пайдалану, химиялық және өзге де заттарды қолдану кезінде жануарлар мен өсімдіктерді қорғау ережелерін сақтау
40
қоршаған ортаның ластануының алдын алу бойынша экологиялық талаптар бөлігінде радиоактивті және өзге де экологиялық жағынан қауіпті заттарды пайдалану, сақтау, тасымалдау, көму, кәдеге жарату немесе олармен өзге де жұмыстар істеу ережелерін сақтау
41
химиялық және биологиялық заттарды қолдану, сақтау, тасымалдау бойынша белгіленген нормалар мен ережелерді сақтау
42
экологиялық рұқсаттармен белгіленген шарттарды орындау
43
өндіріс пен тұтыну қалдықтарын есепке алудың, кәдеге жаратудың және залалсыздандырудың белгіленген нормалары мен ережелерін сақтау
44
ластаушы заттарды шығарудың, тастаудың стационарлық көздері бар және өндіріс пен тұтыну қалдықтарын орналастыратын объектілердің санитарлық-қорғаныс аймақтарына қойылатын экологиялық талаптарды сақтау
45
Қоршаған орта объектілерінің радиоактивті заттармен ластануының алдын алу жөніндегі жобалық шешімдерді орындау
46
тазарту ғимараттары жұмысының технологиялық регламенттерін сақтау
47
өндірістік экологиялық бақылау нормаларын және ережелерін сақтау
48
қоршаған ортаны қорғау саласында лицензияланатын қызмет түрін жүзеге асырудың біліктілік талаптары мен ережелерін сақтау
49
мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүргізудің міндеттілігі және оның шарттарын орындау туралы талаптарды сақтау
50
міндетті экологиялық аудит жүргізу және қоршаған ортаны қорғау мәселелері бойынша дұрыс ақпарат беру туралы талаптарды сақтау
51
Қазақстан Республикасының құрылықтық қайраңында теңіздік ғылыми зерттеулерді жүргізу кезінде экологиялық талаптарды сақтау
52
қауіпті қалдықтарды трансшекаралық тасымалдау ережелерін сақтау
Лауазымды тұлға (лар) _____________  _______  _______________________
(лауазымы)   (қолы)           (аты-жөні)
Ұйым басшысы ___________________________________________  ___________
(аты-жөні, лауазымы)                  (қолы)
Ескерту: осы Тексеріс парағы негізгі болып табылады және келтірілген талаптар табиғат пайдаланушыларға олар жүзеге асырып жатқан қызмет түрлеріне сәйкес қолданылады.

Об утверждении формы проверочного листа по проверкам природопользователей
Совместный приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 23 февраля 2010 года № 47-п и Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 25 февраля 2010 года № 104. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 марта 2010 года № 6121. Утратил силу совместным приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 31 августа 2011 года № 232-ө и и.о. Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 16 сентября 2011 года № 293
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра охраны окружающей среды РК от 31.08.2011 № 232-ө и и.о. Министра экономического развития и торговли РК от 16.09.2011 № 293 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие совместного приказа см. п. 4.
В целях реализации статьи 38 Закона Республики Казахстан "О частном предпринимательстве" и в соответствии с подпунктом 38) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемую форму проверочного листа по проверкам природопользователей.
2. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан (Муташев С.Х.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа его официальное опубликование;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра охраны окружающей среды Республики Казахстан Турмагамбетова М.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр охраны                          Министр экономики и
окружающей сpeды                        бюджетного планирования
Республики Казахстан                    Республики Казахстан
______________ Н. Ашимов                _____________ Б. Султанов
Утверждена
Совместным приказом
Министра охраны окружающей среды
Республики Казахстан
от 23 февраля 2010 года № 47-п
и Министра экономики и
бюджетного планирования
Республики Казахстан
от 25 февраля 2010 года № 104
Форма
Проверочный лист по проверкам природопользователей
Государственный орган, назначивший проверку _________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№, дата)
Наименование природопользователя ____________________________________
_____________________________________________________________________
РНН (ИИН, БИН) ______________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
_____________________________________________________________________
п/п
Требования
Отметка о
требуемости
(да/нет)
Общие требования к субъектам хозяйственной и иной деятельности
1
наличие проектов на осуществление
хозяйственной и иной деятельности с
положительным заключением государственной
экологической экспертизы, выполнение
требований, содержащихся в заключении
государственной экологической экспертизы
2
наличие разрешения на эмиссии в окружающую
среду, соблюдение условий, указанных в
разрешении
3
наличие перечня объектов, находящихся на балансе
юридического лица, перечня строящихся или
реконструируемых объектов, наличие заключений
государственной экологической экспертизы на
проектную документацию по ним
4
перечень источников эмиссий в окружающую среду
(в том числе организованных, неорганизованных)
5
наличие договора обязательного экологического
страхования для природопользователей,
осуществляющих экологически опасные виды
хозяйственной и иной деятельности
6
исполнение предписаний, выданных по результатам
ранее проведенных проверок
7
наличие планов природоохранных мероприятий,
направленных на улучшение состояния окружающей
среды (с конкретизацией по техническим
параметрам: внедрение малоотходных технологий,
замена оборудования, реконструкция узла, цеха и
другие, эффективность, полнота и достоверность
результатов которых подтверждена
технологическими показателями, представленными
при проверке) экологических программ, их
выполнение
8
наличие производственного экологического
контроля
9
экологические аудиторские отчеты по результатам
обязательного либо инициативного экологического
аудита при проведении такого аудита
10
документы, отражающие данные о перечислении
суммы наложенных административных штрафов и
претензий, перечисление средств на
природоохранные мероприятия
11
наличие лабораторно-аналитической службы в
области охраны окружающей среды, и результаты их
деятельности, либо договоров со сторонними
специализированными аккредитованными
лабораториями, анализ и результаты их работ
12
количество и наименование используемого сырья и
материалов по производственной деятельности, по
данным бухгалтерского учета
13
наличие статистических отчетов 2-ТП воздух, 2-ТП
водхоз, № 3-опасные отходы
14
материалы, подтверждающие соблюдения
экологических требований природопользователями
Соблюдение экологических требований природоохранного
законодательства Республики Казахстан, в том числе:
15
проведение мер по ликвидации последствий
загрязнения окружающей среды
16
соблюдение экологических требований в области
особо охраняемых природных территорий, (в том
числе в области охраны, защиты, воспроизводства
и использования объектов государственного
природно-заповедного фонда)
17
соблюдение экологических требований в области
охраны, воспроизводства и использования
природных ресурсов
18
проведение комплекса мероприятий по улучшению
земель, предотвращению и ликвидации последствий
процессов, вызывающих деградацию земель,
восстановлению и сохранению плодородия почв
19
соблюдение экологических требований при
строительстве и реконструкции предприятий,
сооружений и иных объектов, обеспечивающих
принятие мер по обеспечению охраны окружающей
среды
20
соблюдение экологических требований при вводе в
эксплуатацию и эксплуатации предприятий,
сооружений и иных объектов
21
соблюдение экологических требований при снятии,
сохранении и использовании плодородного слоя
почвы при проведении работ, связанных с
нарушением земель
22
приведение земель, высвобождающихся по мере
выработки промышленных запасов полезных
ископаемых или других нарушающих процессов и
работ, в состояние, пригодное для дальнейшего
использования их в соответствии с целевым
назначением
23
соблюдение лицензионно-контрактных условий,
относящихся к охране окружающей среды
24
осуществление сохранности недр от загрязнения,
обводнения и техногенных процессов, приводящих к
порче месторождения и других объектов окружающей
среды
25
соблюдение экологических требований при консервации и ликвидации объектов недропользования
26
соблюдение экологических требований при
использовании недр и переработке минерального
сырья
27
соблюдение проектных решений по вопросам охраны
окружающей среды при добыче и переработке
минерального сырья
28
выполнение мероприятий по предотвращению
аварийных или иных опасных ситуаций при
проведении операций по недропользованию
29
соблюдение экологических требований при
проведении нефтяных операций
30
соблюдение экологических требований при сжигании
попутного и (или) природного газа
31
соблюдение экологических требований при разведке
и бурении нефтяных, газовых и газоконденсатных
месторождений
32
соблюдение экологических требований при
захоронении вредных веществ, радиоактивных
отходов и сбросе сточных вод в недра
33
соблюдение правил захоронения отходов и других
материалов, консервации и демонтажа скважин и
оборудования на континентальном шельфе
Республики Казахстан
34
соблюдение нормативов качества вод
35
соблюдение экологических требований при
использовании поверхностных и подземных вод
36
соблюдение экологических требований водоохранной
зоне и полосе
37
соблюдение технических регламентов, нормативов,
правил и иных требований по охране атмосферного
воздуха, а также по вопросам охраны климата и
озонового слоя Земли
38
соблюдение требований по охране атмосферного
воздуха при хозяйственной и иной при вводе в
эксплуатацию предприятий, складировании и
сжигании отходов
39
соблюдение правил охраны животных и растений при
размещении, проектировании и строительстве
населенных пунктов, предприятий и других
объектов, осуществлении производственных
процессов и эксплуатации транспортных средств,
применении химических и иных веществ
40
соблюдение правил использования, хранения,
транспортировки, захоронения, утилизации или
иного обращения радиоактивных и иных
экологически опасных веществ в части
экологических требований по предупреждению
загрязнения окружающей среды
41
соблюдение установленных норм и правил по
применению, хранению, транспортировке химических
и биологических веществ
42
выполнение условий природопользования,
установленных экологическими разрешениями
43
соблюдение установленных экологических норм и
правил учета, утилизации и обезвреживания
отходов производства и потребления
44
соблюдение экологических требований к
санитарно-защитным зонам объектов, имеющих
стационарные источники выбросов, сбросов
загрязняющих веществ и размещающих отходы
производства и потребления
45
выполнение проектных решений по предупреждению
загрязнения объектов окружающей среды
радиоактивными веществами
46
соблюдение технологических регламентов работы
очистных сооружений
47
соблюдение норм и правил производственного
экологического контроля
48
соблюдение квалификационных требований и правил
осуществления лицензируемого вида деятельности в
области охраны окружающей среды
49
соблюдение требований об обязательности
проведения государственной экологической экспертизы и о выполнении ее условий
50
соблюдение требований о проведении обязательного
экологического аудита и предоставлении
достоверной информации по вопросам охраны
окружающей среды
51
соблюдение экологических требований при
проведении морских научных исследований на
континентальном шельфе Республики Казахстан
52
соблюдение правил трансграничной транспортировки
опасных отходов
Должностное (ые) лицо (а) ___________   ____________   _____________
(должность)     (подпись)       (Ф.И.О.)
Руководитель организации __________________________   _____________
(Ф.И.О., должность)         (подпись)
Примечание: данный Проверочный лист является базовым и указанные требования распространяются на природопользователей только в соответствии с его осуществляемыми видами деятельности.