Сот-психиатриялық сараптаманы өндіру Нұсқаулығын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 12 наурыздағы № 164 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 29 наурызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6143 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 27 сәуірдегі № 484 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Әділет министрінің 27.04.2017 № 484 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 20 қаңтардағы Заңына сәйкес және сот-психиатриялық сараптаманы өндіруді жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сот-психиатриялық сараптаманы өндіру нұсқаулығы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті (Қ.С.Нұргазиев) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б.Бисмильдин) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау вице-министрі Е.А.Біртановқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Ж. Досқалиев
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрінің 2010 жылғы
12 наурыздағы № 164
бұйрығымен бекітілген
Сот-психиатриялық сараптамалар өндіру жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне, Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процессуальдық, Азаматтық-процессуальдық кодекстеріне, Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне, "Қазақстан Республикасында сот-сараптамалық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында сот-психиатриялық сараптама өндірудің ұйымдастыру негіздерін айқындайды.
2. Осы Ережеде пайдаланылатын негізгі ұғымдар:

Об утверждении Инструкции по производству судебно-психиатрической экспертизы
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 марта 2010 года № 164. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 марта 2010 года № 6143. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 апреля 2017 года № 484 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 27.04. 2017 № 484 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 января 2010 года "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан" и в целях совершенствования производства судебно-психиатрических экспертиз, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по производству судебно-психиатрической экспертизы.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Нургазиев К.С.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Биртанова Е.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Ж. Доскалиев
Утверждена
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 12 марта 2010 года № 164
Инструкция по производству
судебно-психиатрической экспертизы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Уголовно-процессуальным Кодексом Республики Казахстан, Гражданским процессуальным Кодексом Республики Казахстан, Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Законом Республики Казахстан "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон) и определяет организационные основы производства судебно-психиатрической экспертизы в Республике Казахстан.
2. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:

1) сот-психиатриялық сараптама органдары – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Республикалық психиатрия, психотерапия және наркология ғылыми практикалық орталығы" Республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорын және денсаулық сақтау мемлекеттік басқармасының мамандандырылған психиатриялық ұйымдарының жергілікті органы, олардың қызметіне сот-психиатриялық сараптама ісін жүргізу жатқызылады;
2) сот-психиатриялық сараптама органының жетекшесі - сот-психиатриялық сараптама органы сот-сараптау қызметіне басшылықты жүзеге асыратын тұлға (сот-психиатриялық сараптама органының бірінші басшысы);
3) сот-психиатриялық сарапшы - қылмыстық процесті жүргізуші орган, сот немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті орган (лауазымды тұлға) сот-психиатриялық сараптаманы өндіруді тапсырған Заң талаптарына сәйкес тұлға;
4) Сот-психиатриялық сараптама – сот-психиатриясы саласында, шешім үшін маңызы бар істің мән-жайын анықтау мақсатында арнайы ғылыми білім негізінде жүргізілетін қылмыстық, азаматтық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер материалдарын зерттеу;
5) Сот-психиатриялық сараптаманы комиссиямен кем дегенде екі сот-психиатриялық сарапшы жүргізуі ал ақыл-есінің дұрыстығы туралы мәселесі бойынша ісін жүргізу үшін кем дегенде үш сот-психиатриялық сарапшы тағайындалады.
3. Сот-психиатриялық сараптаманың негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) қылмыстық істер бойынша - қылмыстық істер үшін маңызы бар, арнаулы ғылыми білімдері негізінде, сот-психиатриялық сарапшылар жүргізетін объектілерді зерттеу;
2) әкімшілік құқық бұзушылық азаматтық істері бойынша - әкімшілік құқық бұзушылық істері бойынша маңызы бар, арнаулы ғылыми білімдері негізінде, сот-психиатриялық сарапшылар жүргізетін объектілерді зерттеу;
3) азаматтық істер бойынша - азаматтық істер үшін маңызы бар, арнаулы ғылыми білімдері негізінде сот-психиатриялық сарапшылар жүргізетін объектілерді зерттеу.
2-тарау. Сот-психиатриялық сараптама өндіру
4. Сот-психиатриялық сараптама өндіру негізі қылмыстық, азаматтық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс сараптамасын өндіруші органның, соттың, қылмыстық процесті жүргізуші органның сот-психиатриялық сараптаманы тағайындау туралы қаулы, анықтамасы болып табылады.
5. Сот-психиатриялық сараптаманы комиссиялық түрде кемінде екі сот-психиатриялық сарапшылары жүргізеді, ал ақылы дұрыстығы туралы мәселе бойынша сот-психиатриялық сараптаманы өндіру үшін кемінде үш сот-психиатриялық сарапшылар тағайындалады.

1) органы судебно-психиатрической экспертизы - Республиканское государственное казенное предприятие "Республиканский научно-практический центр психиатрии, психотерапии и наркологии" Министерства здравоохранения Республики Казахстан и специализированные психиатрические организации местных органов государственного управления здравоохранения, к функциям которых отнесено производство судебно-психиатрических экспертиз;
2) руководитель органа судебно-психиатрической экспертизы - лицо, осуществляющее руководство судебно-экспертной деятельностью органа судебно-психиатрической экспертизы (первый руководитель органа судебно-психиатрической экспертизы);
3) судебно-психиатрический эксперт - лицо, соответствующее требованиям Закона, которому органом (лицом), ведущим уголовный процесс, судом либо органом (должностным лицом), уполномоченным рассматривать дела об административных правонарушениях поручено производство судебно-психиатрической экспертизы;
4) судебно-психиатрическая экспертиза - исследование материалов уголовного, гражданского дела или дела об административном правонарушении, проводимое на основе специальных научных знаний в области судебной психиатрии в целях установления обстоятельств, имеющих значение для его разрешения.
3. Основными задачами судебно-психиатрической экспертизы являются:
1) по уголовным делам - исследование объектов, проводимое судебно-психиатрическими экспертами на основе специальных научных знаний, имеющих значение для уголовного дела;
2) по гражданским делам - исследование объектов, проводимое судебно-психиатрическими экспертами на основе специальных научных знаний, имеющих значение для гражданского дела;
3) по делам об административных правонарушениях - исследование объектов, проводимое судебно-психиатрическими экспертами на основе специальных научных знаний, имеющих значение по делам об административных правонарушениях.
Глава 2. Производство судебно-психиатрической экспертизы
4. Основанием для производства судебно-психиатрической экспертизы служат постановление, определение о назначении судебно-психиатрической экспертизы органа, ведущего уголовный процесс, суда, органа (должностного лица), в производстве которого находится уголовное, гражданское дело, или дело об административном правонарушении.
5. Судебно-психиатрическая экспертиза проводится комиссионно не менее чем двумя судебно-психиатрическими экспертами, а для производства судебно-психиатрической экспертизы по вопросу о вменяемости лица назначается не менее трех судебно-психиатрических экспертов.

6. Сот-психиатриялық сараптама өндіру кезінде қылмыстық, азаматтық және әкімшілік істер материалдары сигналдаушы дыбыспен жабдықталған, сот-психиатриялық сараптама органдары бөлмесінде орнатылған сейфтерде сақталады.
Медициналық құжаттар, сот-психиатриялық сарапшылардың қорытындылары, сот-психиатриялық сараптамаларды тіркеу журналы, сот-психиатриялық сараптама органының сот-сарапшылық қызметі туралы есеп, сот-психиатриялық сараптама органдарындағы сот-психиатриялық сараптаманы өндіру мәселесі бойынша әртүрлі органдармен (тұлғалармен) хат алмасу ерекше іс жүргізуге беріледі
7. Сот-психиатриялық сараптама өндіру кезінде сот-психиатриялық сараптамасының объектісі болып саналатын адамның психикалық көңіл-күйіне өзгеріс енгізе алатын, үшінші бір адамның қатысуын болғызбау керек.
8. Сот-психиатриялық сарапшылар қорытындыны беру немесе қорытынды беру мүмкін еместігі туралы хабар сот сараптамасын тағайындаған органға (тұлғаға) ол әзірленгеннен кейін сараптама үш күн ішінде жіберіледі.
9. Амбулаториялық сот-психиатриялық сараптама өндіру кезінде қаулыда көрсетілгендей сот сараптамасын тағайындау туралы ұйғарым егер бір мәселе бойынша болса, сот сарапшысы қорытынды береді, ал басқаша жағдайда қорытынды беру мүмкіндігі жоқ екені туралы хабарлама жіберу негіздемесі бар болса, олар бірыңғай құжат – сот-психиатриялық сарапшы қорытындысын жазады.
10. Стационарлық сот-психиатриялық сараптама өндіру кезінде егер қаулыда көрсетілгендей сот сараптамасының тағайындау ұйғарымы тек бір мәселе бойынша болса, сот сарапшысы қорытынды береді, ал басқаша жағдайда қорытынды беру мүмкіндігі жоқ екені туралы хабарлама жіберу негіздемесі бар болса, ол бірыңғай құжат - сот-психиатриялық сарапшының Қазақстан Республикасы белгілеген Заңы бойынша уақытша психикалық бұзылудан шаққанға дейін емдеу жүргізу туралы ұсыныс және сарапшылар мәселесін шешу үшін одан кейін сот-психиатриялық сараптама тағайындаған қорытындысын жазады.
3-тарау. Сот-психиатриялық сараптама қызметінің субъектілері
11. Сот-психиатриялық сараптама қызметінің субъектілеріне:
сот-психиатриялық сараптама органының басшысы,
комиссиялық сот-психиатриялық сараптаманы өндіру кезінде жетекші сот-психиатриялық сарапшы;
сот-психиатриялық сарапшы немесе лицензия негізінде сот-психиатриялық сараптаманы өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға жатады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.01.2014 № 53 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

6. Материалы уголовных, гражданских и административных дел в период производства судебно-психиатрической экспертизы хранятся в сейфах, установленных в помещениях органов судебно-психиатрической экспертизы, оборудованных сигнализацией.
Медицинская документация, заключения судебно-психиатрической экспертизы, журналы регистрации судебно-психиатрической экспертизы, отчеты о судебно-экспертной деятельности органа судебно-психиатрической экспертизы, переписка с различными органами (лицами) по вопросу производства судебно-психиатрической экспертизы в органах судебно-психиатрической экспертизы выделяются в особое делопроизводство.
7. При производстве судебно-психиатрических экспертиз, не допускается участие третьих лиц, могущих повлечь изменение состояния психики человека - объекта судебной экспертизы.
8. Заключение судебно-психиатрических экспертов либо сообщение о невозможности дать заключение направляется (выдается) органу (лицу), назначившему судебную экспертизу, в течение трех суток после их составления.
9. При проведении амбулаторной судебно-психиатрической экспертизы, если по одним вопросам, указанным в постановлении, определении о назначении судебной экспертизы, судебный эксперт дает заключение, а по другим имеются основания для составления сообщения о невозможности дать заключение, им составляется единый документ - заключение судебно-психиатрического эксперта.
10. При проведении стационарной судебно-психиатрической экспертизы, если по одним вопросам, указанным в постановлении, определении о назначении судебной экспертизы, судебный эксперт дает заключение, а по другим имеются основания для составления сообщения о невозможности дать заключение, им составляется единый документ - заключение судебно-психиатрического эксперта, с рекомендацией о проведении лечения до выхода из временного психического расстройства в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и последующей судебно-психиатрической экспертизой для решения экспертных вопросов.
Глава 3. Субъекты судебно-психиатрической
экспертной деятельности
11. К субъектам судебно-психиатрической экспертной деятельности относятся:
руководитель органа судебно-психиатрической экспертизы;
ведущий судебно-психиатрический эксперт, при производстве комиссионной судебно-психиатрической экспертизы;
судебно-психиатрический эксперт либо физическое лицо, осуществляющее деятельность по производству судебно-психиатрической экспертизы на основании лицензии.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.01.2014 № 53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

12. Сот-психиатриялық сараптама өндірісін оңтайландыру үшін сот-психиатриялық сараптама органының жетекшісі әрбір комиссиялық сараптама мүшелерінің барлығының арасындағы қызметтік міндеттеріне функциональдық шектеу жүргізеді.
4-тарау. Сот-психиатриялық сараптама өндірудің мерзімдері және оларды есептеу тәртібі
13. Сот-психиатриялық сараптама өндірудің мерзімі сот сараптамасы органы немесе қаулыны өндіруге сот-психиатриялық сарапшы ретінде тартылған сот сараптамасы органының қызметкері болып табылмайтын тұлға сот-психиатриялық сараптама және оның объектілерін тағайындау туралы ұйғарымды қабылдаған күннен бастап есептелінеді.
14. Сот-психиатриялық сараптама өндіру мерзімін ұзарту сот-психиатриялық сараптама басшысының уәждеу қолдаухаты бойынша немесе осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сот-психиатриялық сараптама органының қызметкері болып табылмайтын сот-психиатриялық сарапшы (сот-психиатриялық сарапшылар) тек мына ерекше жағдайларда жүргізеді:
1) сот-психиатриялық сараптама тағайындалған адамның оны жүргізу үдерісі кезінде психикалық жай–күйінің күрт өзгеруі;
2) сот-психиатриялық сараптама тағайындалған адамның оны жүргізу үдерісі кезінде тәни жай–күйінің күрт өзгеруі;
3) сот-психиатриялық сараптаманы өндіру үдерісінде қосымша зерделеуді талап ететін және сот-психиатриялық сарапшылардың қорытындысына елеулі ықпал ететін жаңа жағдайлардың пайда болуы кезінде.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.01.2014 № 53 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
15. Сот-психиатриялық сараптаманы өндіру үшін медициналық ұйымдарда адамдардың болу мерзімін ұзарту ерекшелігін Заң белгілейді.
16. Сот-психиатриялық сараптама күрделілігі санатын анықтау критерийлері:
1) күрделі сараптама – сараптау мәселелерін амбулаториялық жағдайда 20 тәуліктен аспайтын мерзімде шешу мүмкіндігі бар сот-психиатриялық сараптама;
2) ерекше күрделі сараптамалар – стационарлық сараптама жүргізу үшін түрлі мамандарды қатыстыру қажет және сот сараптамасы тағайындалған тұлға аса ауыр қылмыс санатына жататын қылмыспен айыпталса, онда сот-психиатриялық сараптаманы өндіру мерзімі 30 тәуліктен аспауы тиіс сот-психиатриялық сараптама.
17. Сот-психиатриялық сараптама жүргізуді тоқтата тұру сот-психиатриялық сараптаманың мерзімін 10 тәуліктен аспайтын уақытқа тоқтата тұру туралы хабарлама жіберу арқылы, ал жеңілдетілген, сотқа дейінгі өндірістік істер бойынша үш тәуліктен артпауы Заңда қарастырылған тәртіпте, осы нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.

12. Для оптимизации производства судебно-психиатрической экспертизы руководителем органа судебно-психиатрической экспертизы производится функциональное разграничение обязанностей между всеми членами каждой комиссионной экспертизы.
Глава 4. Сроки производства судебно-психиатрической
экспертизы и исчисление их сроков
13. Срок производства судебно-психиатрической экспертизы исчисляется со дня принятия органом судебной экспертизы либо лицом, не являющимся сотрудником органа судебной экспертизы, привлеченным в качестве судебно-психиатрического эксперта, к производству постановления, определения о назначении судебно-психиатрической экспертизы и ее объектов.
14. Продление срока производства судебно-психиатрической экспертизы производится по мотивированному ходатайству руководителя органа судебно-психиатрической экспертизы либо судебно-психиатрического эксперта (судебно-психиатрических экспертов), не являющегося сотрудником органа судебно-психиатрической экспертизы по форме, согласно приложению 1 к настоящей Инструкции, только в следующих исключительных случаях:
1) резкое изменение психического состояния лица, которому назначена судебно-психиатрическая экспертиза в процессе ее производства;
2) резкое изменение физического состояния лица, которому назначена судебно-психиатрическая экспертиза в процессе ее производства;
3) при появлении вновь открывшихся обстоятельств в процессе производства судебно-психиатрической экспертизы, требующих дополнительного изучения и которые оказывают существенное влияние на заключение судебно-психиатрических экспертов.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.01.2014 № 53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Особенности продления срока пребывания лица в медицинской организации для производства судебно-психиатрической экспертизы установлены Законом.
16. Критерии определения категорий сложности судебно-психиатрических экспертиз:
1) сложные экспертизы - судебно-психиатрические экспертизы, когда возможно решение экспертных вопросов в амбулаторных условиях в срок не превышающей 20 суток;
2) особо сложные экспертизы - судебно-психиатрические экспертизы, когда необходимо привлечение разных специалистов для производства стационарных экспертиз, когда лицо, которому назначена судебная экспертиза, обвиняется в преступлении относящегося к категориям особо тяжких, срок производства судебной экспертизы не должен превышать 30 суток.
17. Приостановление производства судебно-психиатрической экспертизы производится путем направления сообщения о приостановлении срока судебно-психиатрической экспертизы не более чем на десять суток, а по делам упрощенного досудебного производства не более чем на трое суток по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции в порядке, предусмотренном Законом.

18. Сот-психиатриялық сарапшылар қорытындысын беру үшін қажетті қосымша материалдарды зерделеу қажеттігі жағдайында сот-психиатриялық сарапшылар сот-психиатриялық сараптаманы тағайындаған органға (тұлғаға) жеті тәулік ішінде құрастырылған қосымша материалдарды ұсыну туралы жазбаша қолдаухат жібереді, ал жеңілдетілген сотқа дейінгі өндірістік істер бойынша – осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сот-психиатриялық сараптаманың өндірісінің басталуынан 2 тәуліктен аспайтын уақытта.
19. Жеңілдетілген сотқа дейiнгі өндiру шеңберiнде амбулаториялық сот-психиатриялық сараптаманы өндіру мерзімі сот-психиатриялық сараптау және іс материалдары, сондай-ақ сот психиатриялық сарапшылық зерттеу объектісі тағайындалған туралы қаулы алынған кезден бастап үш тәулiктен аспауы керек.
Сот психиатриялық сарапшылар алдына қойған мәселелерге ғылым және сарапшылық практика жағдайы жауап беру мүмкіндігі болмаса, жеңілдетілген сотқа дейінгі өндірістік істер бойынша бір тәулік ішінде көрсетілген мерзімде қорытынды беру мүмкіндігі жоқ екенін дәлелдейтін хабарлама жіберіледі.
5-тарау. Сарапшы қорытындысының құрылымы және мазмұны
20. Сот-психиатриялық сарапшылардың зерттеу нәтижелері бойынша "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша сот-психиатриялық сараптама қорытындысын жасалады, оны өздерінің жеке қолымен және жеке мөрлерімен куәландырады.
Сот-психиатриялық сараптаманы сот-психиатриялық сараптама органы өндірген жағдайда сот-психиатриялық сарапшылардың қолы, көрсетілген органның мөрімен расталады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.01.2014 № 53 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
21. Егер сот-психиатриялық сарапшылар өзара келіспеген жағдайда, олардың әрқайсысы немесе сот-психиатриялық сарапшылардың бөлiгі жеке қорытынды беретін болса, комиссия мүшелерінің қалғандарының қорытындысы пікірімен келіспеген сот-психиатриялық сарапшы қорытындыда оны бөлек тұжырымдама береді.
22. Қорытындыда мыналар көрсетілуі керек: оны рәсімдеу күні; сот-психиатриялық сараптаманы өндіру мерзімі және орны; сот-психиатриялық сараптама өндірудің негіздемесі; сот-психиатриялық сараптама тағайындаған орган (тұлға) туралы мәлімет; сот-психиатриялық сараптама өндірісі тапсырылған сот-психиатриялық сараптама және сот-психиатриялық сарапшылар органы туралы мәлімет (аты-жөні, әкесінің аты, білімі, сарапшылық мамандығы, мамандығы бойынша жұмыс өтілі, ғылыми дәрежесі, ғылыми атауы, лауазымы); әдейі жалған қорытынды бергені үшін қылмыстық жауапкершілігі туралы олар ескертілгені жайлы сот-психиатриялық сарапшылар қолымен куәландырылған белгі; сот-психиатриялық сарапшылар шешуге қойылған мәселелер; пайдаланылған әдістемелерді көрсете отырып, мазмұны мен зерттеу нәтижелерін беру; жүргізілген зерттеулер нәтижесін бағалау; сот-психиатриялық сарапшылардың алдына қойылған мәселелер бойынша негіздемелер мен тұжырымдау қорытындысы.

18. В случае необходимости изучения дополнительных материалов необходимых для дачи судебно-психиатрического экспертного заключения, судебно-психиатрические эксперты направляют письменное ходатайство о предоставлении дополнительных материалов органу (лицу), назначившему судебно-психиатрическую экспертизу в течение семи суток, а по делам упрощенного досудебного производства - не более двух суток с момента начала производства судебно-психиатрической экспертизы по форме, согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
19. Срок производства амбулаторной судебно-психиатрической экспертизы в рамках упрощенного досудебного производства не должен превышать трех суток с момента получения постановления о назначении судебно-психиатрической экспертизы и материалов дела, а также объекта судебно-психиатрического экспертного исследования.
По делам упрощенного досудебного производства, когда состояние науки и экспертной практики не позволяет ответить на вопросы, поставленные перед судебно-психиатрическими экспертами, в течение одних суток составляется мотивированное сообщение о невозможности дать заключение в указанный срок.
Глава 5. Структура и содержание заключения эксперта
20. По результатам исследований судебно-психиатрические эксперты составляют заключение судебно-психиатрической экспертизы по форме, утвержденной приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697), удостоверяют его своими личными подписями и личными печатями.
В случае производства судебно-психиатрической экспертизы органом судебно-психиатрической экспертизы подписи судебно-психиатрических экспертов заверяются печатью указанного органа.
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.01.2014 № 53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. В случае разногласия между судебно-психиатрическими экспертами каждый из них или часть судебно-психиатрических экспертов дает отдельное заключение либо судебно-психиатрический эксперт, мнение которого расходится с выводами остальных членов комиссии, формулирует его в заключении отдельно.
22. В заключении указываются: дата его оформления, сроки и место производства судебно-психиатрической экспертизы; основания производства судебно-психиатрической экспертизы; сведения об органе (лице), назначившем судебно-психиатрическую экспертизу; сведения об органе судебно-психиатрической экспертизы и судебно-психиатрических экспертах, которым поручено производство судебно-психиатрической экспертизы (фамилия, имя, отчество, образование, экспертная специальность, стаж работы по специальности, ученая степень и ученое звание, занимаемая должность); отметка, удостоверенная подписью судебно-психиатрических экспертов о том, что они предупреждены об уголовной ответственности за дачу заведомо ложного заключения; вопросы, поставленные на разрешение судебно-психиатрических экспертов; содержание и результаты исследований с указанием использованных методик; оценка результатов проведенных исследований, обоснование и формулировка выводов по поставленным перед судебно-психиатрическими экспертами вопросам.

23. Сыртартқылық мәліметтер бұрынғыдан бүгінге дейінгі жүйелілікте хронологиялық бірізділікте жинақталуы тиіс. Сыртартқылық сұлба мәліметтері сот-психиатриялық өмір оқиғаларының туғанынан бастап сараптама өндірісінің басталғанына дейінгі сәттерді қамтиды, оған еңбек, отбасылық, сексуалдық, некелік, әлеуметтік (оның ішінде криминалдық) сыртартқы кіреді.
24. Сыртартқылық мәліметтерді суреттеу мыналарға бағытталуы тиіс:
1) психикалық бұзылулардың пайда болуы уақыты, сот-психиатриялық сараптама өндірісі тағайындалған тұлға өмірінің одан әрі күрделенуі немесе өмірінің түрлі жақтарына олардың ықпалын бағалау редукциясын ескеріле отырып (қай кезден бастап психикалық бұзылудан (аурудан) зардап шегеді), анықтау, психикалық бұзылулар (аурулар) клиникаларының өмір бойы динамикасында өзгеруі, олардың күрделенуі, тереңдей түсуі немесе босаңсуы, уақытша жоғалған функцияларының қалпына келуі);
2) ауруға дейінгі тұлғалық ерекшелiктерiнің және ауру уақыты кезінде болған мiнездемелiк өзгерiстерге дейiн анықталуы;
3) әр түрлi тұрмыстық жағдайларға, жеке алғанда психикалық жарақаттарға жауап қайтаруы ерекшелiктерiнiң анықталуы;
4) бастан кешірген тәни аурулардың және тағы басқа экзогендi терiс факторлардың анықталуы ғана емес (бас сүйек-ми жарақаты, жүйкеге әсер ететiн заттардың қолдануы), олардың психикалық күйлерге қандай ықпал көрсететiнің анықталуы;
5) қиын жас кезеңдері ерекшелiктерiнің анықталуы (пубертат, инволюция);
6) бұрын психотропты препараттармен емдеу оқиғаларындағы терапиялық анамнездiң жиыны;
7) уақыт мерзiмiндегі психикалық күй және мінез-құлық ерекшелiктерi туралы мәлiметтер, сот-психиатриялық сарапшылардың алдына қойылған сұрақтар шеңберінде сот-психиатриялық сараптаманы тағайындаған мүдделі орган (тұлға).
25. Қорытынды беру үшін маңызы бар қылмыстық, азаматтық, әкiмшiлiк iстерінiң материалдарынан алынған мәлiметтер том нөмiрлерi және iстiң беттерiмен тура келуі тиiстi.
26. Сот-психиатриялық сараптама тағайындалған тұлғаның психикалық күйiн сипаттау кезінде оның сырт пiшiнiне, қозғалысына, сөзіне, өзiн ұстауына назар аударылуы тиіс және мыналар көрсетілуі тиіс:
1) сананың күйi – қоршаған ортада, уақытта, өзінің тұлғасында, сот-психиатриялық сараптама мақсатын түсінуде бағдарлау дәрежесi;
2) ойлау, жад, зерде, әсерленгіштік - ерiк саласының, көңiл-күйі, зейіні және олардың бұзылуларының ерекшелiктерi;
3) сот-психиатриялық сараптама тағайындалған тұлғаның бұрынғы өткен психикалық бұзылуларға қатынасы;

23. Анамнестические сведения должны собираться в хронологической последовательности от прошлого к настоящему. Схема анамнестических сведений отражает события жизни с момента рождения до момента начала производства судебно-психиатрической экспертизы и включает трудовой, семейный, сексуальный, брачный, социальный (в том числе криминальный) анамнез.
24. Описание анамнестических сведений должно быть направлено на:
1) выявление психических расстройств с учетом времени их появления, последующего усложнения или редукции с оценкой их влияния на различные стороны жизни лица, которому назначено производство судебно-психиатрической экспертизы (с какого времени страдает психическим расстройством (заболеванием), изменение клиники психических расстройств (заболеваний) в динамике на протяжении жизни, их усложнение, углубление или послабление, восстановление временно утраченных функций);
2) выявление личностных особенностей до заболевания и характерологических изменений, которые произошли за время болезни;
3) выявление особенностей реагирования на различные бытовые обстоятельства, в частности, на психические травмы;
4) выявление не только перенесенных соматических заболеваний и других экзогенных отрицательных факторов (черепно-мозговые травмы, употребление психоактивных веществ), но и того, какое влияние они оказали на психическое состояние;
5) выявление особенностей критических возрастных периодов (пубертатный, инволюционный);
6) сбор терапевтического анамнеза в случаях лечения психотропными препаратами в прошлом;
7) данные об особенностях психического состояния и поведения в период времени, интересующий орган (лицо), назначивший судебно-психиатрическую экспертизу, в рамках поставленных вопросов перед судебно-психиатрическими экспертами.
25. Данные из материалов уголовного, гражданского, административного дела имеющие значение для дачи заключения должны приводиться с указанием номеров томов и страниц дела.
26. При описании психического состояния лица, которому назначена судебно-психиатрическая экспертиза, должно обращаться внимание на особенности его внешнего вида, мимику, движения, речь, манеры держать себя и должно быть отражено:
1) состояние сознания - степень ориентировки в окружающей обстановке, во времени, собственной личности, понимания цели судебно-психиатрической экспертизы;
2) особенности мышления, памяти, интеллекта, эмоционально-волевой сферы, настроения, внимания и их нарушения;
3) отношение лица, которому производится судебно-психиатрическая экспертиза к имевшимся в прошлом болезненным психическим расстройствам;

4) сот-психиатриялық сараптама тағайындалған тұлғаның бойында бар психотриялық бұзылулар;
5) сот-психиатриялық сараптама тағайындалған тұлғаның істі (қылмыстық, азаматтық, әкiмшiлiк құқықты бұзу бойынша) қозғауға себеп болған әрекеттерге және уақыт кезеңіне қатынасы;
6) өзінің жеке психикалық күйіне қатынасы.
27. Сот-психиатриялық сараптама тағайындалған тұлғаның психикалық күйiн баяндау кезінде суреттеу әдісі қолданылады. Тексерілуші өзінің күйін, күйзелісін анық сипаттаушы сөздер мен сөйлемшелер қолданған оқиғаларда, олар төл сөз түрінде келтірілуі тиіс.
28. Сот-психиатриялық сарапшылар іс материалдарында сот-психиатриялық сараптама тағайындалған тұлғаның хаттары, күнделіктері, ауыртатын бұзылуларын өзіндік суреттеуі (өз күйін жазбаша түрде суреттеу), көркем шығармашылық әрекеттерінің түрлері, медициналық қызметкерлер құрамының күнделіктерінен алынған мәліметтер бар болса, қорытынды беру үшін пайдаланады.
29. Сот-психиатриялық сараптама тағайындалған тұлғалардың пароксизмал күйлерiн болған жағдайдаларда патология сипатын анықтау үшін олардың ұзақтығы, сыртқы көрінулері (цианоз, қосымша қозғалыстардың бар болуы) суреттеледi.
30. Сот-психиатриялық сараптама тағайындалған тұлғаны жалпы қараудан өткізуге мыналар кіруі тиіс:
1) әр түрлi зақымданулардың iздерiнiң анықталуы, оның iшiнде өзіндік кесулер (олардың бұрынғылығын ескере отырып), татуировкалардың орналастырылуы және ерекшелiгi, егер бар болса;
2) бастың шашты бөлiгiн жарақаттардан кейiн алынған тыртықтарды табу үшін қарау;
3) әр түрлi бұрынғылықтың инъекцияларының iздерiн анықтау, егер бар болса;
4) ауыздың шырышты қуысын тексеру (қалшылдаған ұстамалар салдарларынан тiстемдердiң iздерiнiң, тыртықтардың бар болуы).
31. Талап етілген шағымдар және тәни аурулардың болуын ескере отырып органдар және жүйелер бойынша тәни күйді зерттеу анамнезде мыналарды кіргізуі тиіс:
1) перкуссия және тыныс алу мүшелерiн аускультациялы зерттеу;
2) жүрек-тамыр жүйесін тексеру (аускультация, артерия қысымын өлшеу, тамыр соғу жиiлiгiн тыңдау);
3) ас қорыту мүшелерiн зерттеу (iштi қолмен басып қарау, бауырдың үлкеюiн анықтау, егер ондай болса).
32. Неврологиялық тексерулер кезінде мыналар анықталуы керек:
1) бас сүйек-ми жүйкелерi функциясының бұзылулары.
2) сiңiр және периосттық рефлекстер, олардың өзгерiсi патологиялық рефлекстердiң бар болуы, еркін қозғалыстардың көлемі, аяқ-қолдың салдануы және жартылай салдануларының бар болуы;
3) экстрапирамид бұзылыстары (гипокинез, гиперкинез көрінісі, бұлшық еттiк тонустың бұзылысы, әр түрлi гиперкинездердің, дiрiлдеу, миоклонияның бар болуы);

4) имеющиеся психотические расстройства;
5) отношение лица, которому производится судебно-психиатрическая экспертиза к периоду времени и действиям, которые явились причиной возбуждения дела (уголовного, гражданского или по административным правонарушениям);
6) отношение к собственному психическому состоянию.
27. При изложении психического состояния лица, которому производится судебно-психиатрическая экспертиза, применяется описательный метод. В тех случаях, когда обследуемый употребляет слова и выражения, точно характеризующие его состояние, переживания, они должны быть приведены как прямая речь.
28. Судебно-психиатрические эксперты при наличии в материалах дела используют для дачи заключения письма лиц, в отношении которых производится судебно-психиатрическая экспертиза, их дневники, самоописания болезненных расстройств (описание своего состояния в письменном виде), различные виды их художественной творческой деятельности, а также сведения, полученные из дневников наблюдений медицинского персонала.
29. При наличии пароксизмальных состояний у лиц в отношении, которых производится судебно-психиатрическая экспертиза, описывается их длительность, внешние проявления (цианоз, наличие дополнительных движений) для уточнения характера патологии.
30. Общий осмотр лица, в отношении которого назначена судебно-психиатрическая экспертиза, должен включать:
1) выявление следов различных повреждений, в том числе самопорезов (с учетом их давности), расположение и особенности татуировок, если они имеются;
2) осмотр волосистой части головы для выявления рубцов, шрамов после перенесенных травм;
3) выявление следов инъекций различной давности, если они имеются;
4) осмотр слизистой полости рта (рубцы, наличие следов прикусов, как следствие судорожных приступов).
31. Исследование соматического состояния по органам и системам с учетом предъявляемых жалоб и наличия соматических заболеваний в анамнезе должно включать:
1) перкуссию и аускультативное исследование органов дыхания;
2) исследование сердечно-сосудистой системы (аускультация, измерение артериального давления, частоты пульса);
3) исследование органов пищеварения (пальпация живота, выявление увеличения печени, если оно имеется).
32. При неврологическом обследовании должны определяться:
1) расстройства функции черепно-мозговых нервов;
2) сухожильные и периостальные рефлексы, их изменения, наличие патологических рефлексов, объем произвольных движений, наличие параличей, порезов конечностей;
3) экстрапирамидные нарушения (картина гипокинеза, гиперкинеза, нарушения мышечного тонуса, наличие различных гиперкинезов, тремор, миоклонии);

4) мишық патологиясы және қозғалыс үйлестiрілуiнің бұзылулары, сөйлеу әрекетінiң бұзылуы, жазуының, нистагмның өзгеруi;
5) сезгiштiк және оның бұзылуы;
6) вегетативтiк жүйке жүйесi функциясының бұзылулары.
33. Неврологиялық диагнозды дәлдеу қажеттігі кезінде тексеруің қосымша әдістері жүргізіледі:
1) қалшылдау дайындығы шегін төмендетуді, эпилепсиялық белсендiлiктi, сондай-ақ бас миы және бас сүйек іші гипертензиясының, ми қарыншасы көлемінің органикалық зақымдалуының жанама белгілерін тіркеуді констатациялауға мүмкіндік беретін эхо- және электроэнцефалографиялық зерттеулер;
2) мидың тамыр жүйесiнің күйін көрсетуші реоэнцефалографиялық зерттеулер (қанмен жабдықталудың каротид және вертебрал бассейндерінің арқасында);
3) окулистiң консультациясы (көз түбiнiң күйiн анықтау, бас миының тамырлық органикалық зақымдалуы белгiлерiн анықтау).
34. Жүргізілген сот-психиатриялық сараптамалардың нәтижелері бойынша сот-психиатриялық сарапшылардың қорытындылары негіздемелерімен жүргізілген сот-психиатриялық сараптамалық зерттеулер нәтижелерінің бағалауы жүргізіледі.
35. Сот-психиатриялық сарапшылардың алдына қойылған сұрақтарға нақты жауаптары бар қорытындылар жеке тұжырымдалады.
6-тарау. Қорытындыны беру мүмкiн еместiгі туралы
Хабардың құрылымы және мазмұны
36. Қорытындыны берудің мүмкін болмауы туралы хабарлама осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді, онда:
оның ресімделу күні, сот-психиатриялық сараптаманы өндіру мерзімдері және орны;
сот-психиатриялық сараптаманы өндіру негіздері;
сот-психиатриялық сараптаманы тағайындаған орган (тұлға) туралы мәліметтер;
сот-психиатриялық сараптаманы өндіру тапсырылған сот-психиатриялық сараптама органы және (немесе) сот-психиатриялық сарапшы (сарапшылар) туралы мәліметтер (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), білімі, сарапшылық мамандығы, мамандығы бойынша жұмыс өтілі, ғылыми дәрежесі және ғылыми атағы, атқаратын қызметі);
көрінеу жалған қорытынды бергені үшін қылмыстық жауапкершілігі туралы ескертілгені жөнінде сот-психиатриялық сарапшының (сарапшылардың) қолымен куәландырылған белгі;
сот-психиатриялық сарапшының (сарапшылардың) шешуіне қойылған сұрақтар;
сараптамалық зерттеу үшін ұсынылған объектілер;
сот сарапшысының (сарапшыларының) алдына қойылған сұрақтарға жауап беру мүмкін болмауының негіздемесі көрсетіледі.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.01.2014 № 53 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Сот-психиатриялық сараптаманы
өндіру жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
нысан
__________________________________________________________________
(Сот-психиатриялық сараптаманы өндіру орны)
Сот-психиатриялық сараптама өндiрісінің мерзiмін ұзарту туралы
өтiнiшхат

4) мозжечковая патология и расстройства координации движения, отмечаются расстройства речи, изменения почерка, нистагм;
5) чувствительность и ее нарушения;
6) расстройства функции вегетативной нервной системы.
33. При необходимости уточнения неврологического диагноза проводятся дополнительные методы обследования:
1) эхо- и электроэнцефалографические исследования, позволяющие констатировать снижение порога судорожной готовности, эпилептической активности, а также регистрировать косвенные признаки органического поражения головного мозга и внутричерепной гипертензии, размеров желудочков мозга;
2) реоэнцефалографическое исследование, отражающее состояние сосудистой системы мозга (за счет каротидного и вертебрального бассейнов кровоснабжения);
3) консультация окулиста (определение состояния глазного дна, выявление признаков сосудистого органического поражения головного мозга).
34. По результатам проведенной судебно-психиатрической экспертизы производится оценка результатов, проведенных судебно-психиатрических экспертных исследований с обоснованием выводов судебно-психиатрических экспертов.
35. Отдельно формулируются выводы, содержащие конкретные ответы на поставленные вопросы перед судебно-психиатрическими экспертами.
Глава 6. Структура и содержание сообщения о невозможности
дать заключение
36. Сообщение о невозможности дачи заключения оформляется по форме, согласно приложению 5 к настоящей Инструкции, где указываются:
дата его оформления, сроки и место производства судебно-психиатрической экспертизы;
основания производства судебно-психиатрической экспертизы;
сведения об органе (лице), назначившем судебно-психиатрическую экспертизу;
сведения об органе судебно-психиатрической экспертизы и (или) о судебно-психиатрическом эксперте (экспертах), которым поручено производство судебно-психиатрической экспертизы (фамилия, имя, отчество (при его наличии), образование, экспертная специальность, стаж работы по специальности, ученая степень и ученое звание, занимаемая должность);
отметка, удостоверенная подписью судебно-психиатрического эксперта (экспертов), о том, что он (они) предупрежден(ы) об уголовной ответственности за дачу заведомо ложного заключения;
вопросы, поставленные на разрешение судебно-психиатрического эксперта (экспертов);
объекты, представленные для экспертного исследования;
обоснование невозможности ответить на поставленные перед судебным экспертом (экспертами) вопросы.
Сноска. Пункт 36 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.01.2014 № 53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Инструкции по
производству судебно-
психиатрической экспертизы
Форма
_____________________________________________________________________
(место производства судебно-психиатрической экспертизы)
Ходатайство
о продлении срока производства судебно-психиатрической
экспертизы

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.01.2014 № 53 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
_____________________________________________________________________
(сот-психиатриялық сараптаманы тағайындаған, хабарлама жіберілетінін
орган (тұлға)
20 ___ жылғы "___" ____________
Сот-психиатриялық сараптама өндiрiсінің мерзiмi:
20__ жылғы "___" ______ бастап 20__ жылғы "___" _____ дейiн.
Сот-психиатриялық сараптама өндiрiсiн ұзарту мерзiмі:
20__ жылғы "___" ______ бастап 20__ жылғы "___" ________ дейiн.
Қазақстан Республикасы Қылмыстық Кодексінің ___ бабы бойынша сезiктi, айыпталушы немесе куәгер, жәбiрленушi, талапкер, жауапшы болып табылатын оған қатысты сот-психиатриялық сараптама тағайындалған адамның
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесiнiң аты (бар болған жағдайда), туған жылы)
оған қатысты сұрақ 20 __ жылғы "____" _____________________________________________________________________
(қаулы, сот-психиатриялық сараптама тағайындаған органның немесе тұлғаның қаулысы, ұйғарымы)
_______________________________
сәйкес шешіледі.
Сот-психиатриялық сараптаманың өндiрiсі мерзiмін ұзарту себептері болатын ерекше жағдайлар:
1) сот-психиатриялық сараптама тағайындалған тұлғаның өндiрiс процесiндегi психикалық жай-күйiнің күрт өзгеруі: ___________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(психикалық жай-күйінің қысқаша сипаттамасы)
2) сот-психиатриялық сараптама тағайындалған тұлғаның өндiрiс процесiндегi психикалық жай-күйiнің күрт өзгеруі: ___________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тәни жай-күйінiң қысқаша сипаттамасы)
3) Сарапшының сот-сараптамалық өндiрiсiнiң қорытындысына елеулі әсер ете алатын қосымша зерттеуді талап ететін жаңадан ашылған мән-жайлардың (дәрiгерлiк құжаттама, iстiң жағдайы) айғақтардың пайда болуы: ______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(нақты ашылған мән-жайларды көрсету)
Сот-психиатриялық сараптама органының басшысы / сот-психиатриялық сараптама органының қызметкері болып табылмайтын сот-психиатриялық сарапшы (сарапшылар) _____________________________________________________________________
Басшының тегі/тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
мөр орны
Сот-психиатриялық сараптаманы
өндіру жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
нысан
__________________________________________________________________
(Сот-психиатриялық сараптаманы өндіру орны)
Сот-психиатриялық сараптама өндiрісінің мерзiмін тоқтата тұру
туралы хабарлама

Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.01.2014 № 53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_____________________________________________________________________
(орган (лицо), назначивший (-ее) судебно-психиатрическую
экспертизу, кому направляется сообщение)
"___" ____________ 20 ___ года
Срок производства судебно-психиатрической экспертизы:
с "___" ___________ 20 __ года по "___" __________ 20 __ год
Срок продления производства судебно-психиатрической экспертизы:
с "___" _______ 20__ года по "___" _______ 20 __ год
Лицо, в отношении которого назначена судебно-психиатрическая
экспертиза ______________________________ ___________ года рождения,
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
подозреваемого, обвиняемого по статье _____ Уголовного Кодекса
Республики Казахстан или являющегося свидетелем, потерпевшим, истцом,
ответчиком лицом, в отношении которого решается вопрос о
_____________________________________________________________________
________________________________________________________ согласно
_____________________________________________________________________
(постановление, определение, органа или лица, назначившего
судебно-психиатрическую экспертизу)
от "___" ____________ 20 __ года.
Исключительные случаи, являющиеся причиной продления сроков
производства судебно-психиатрической экспертизы:
1) резкое изменение психического состояния лица, которому
назначена судебно-психиатрическая экспертиза в процессе ее
производства:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
(краткая квалификация психического состояния)
2) резкое изменение физического состояния лица, которому
назначена судебно-психиатрическая экспертиза в процессе ее
производства:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
(краткая квалификация физического состояния)
3) появление вновь открывшихся обстоятельств (медицинская
документация, материалы дела) в процессе производства
судебно-психиатрической экспертизы, требующих дополнительного
изучения и могущих оказать существенное влияние на заключение
экспертов:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
(указание конкретных вновь открывшихся обстоятельств)
Руководитель органа судебно-психиатрической
экспертизы/судебно-психиатрический эксперт (эксперты), не являющийся
сотрудником органа судебно-психиатрической экспертизы
________________________________________________________ ___________
(фамилия руководителя/фамилия имя отчество (при его наличии)) (подпись)
место печати
Приложение 2
к Инструкции по
производству судебно-
психиатрической экспертизы
Форма
_____________________________________________________________________
(место производства судебно-психиатрической экспертизы)
Сообщение
о приостановлении срока производства
судебно-психиатрической экспертизы

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.01.2014 № 53 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
____________________________________________________________________
(сот-психиатриялық сараптаманы тағайындаған, хабарлама жіберілетінін
орган (тұлға)
20 ___ жылғы "___" ___________
Сот-психиатриялық сараптама өндiрiсінің мерзiмi:
20__ жылғы "___" ______ бастап 20__ жылғы "___" _____ дейiн.
Сот-психиатриялық сараптама өндiрiсiн ұзарту мерзiмі:
20__ жылғы "___" ______ бастап 20__ жылғы "___" ________ дейiн.
Қазақстан Республикасы Қылмыстық Кодексінің ___ бабы бойынша сезiктi, айыпталушы немесе куәгер, жәбiрленушi, талапкер, жауапшы болып табылатын оған қатысты сот-психиатриялық сараптама тағайындалған адамның
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесiнiң аты (бар болған жағдайда), туған жылы)
оған қатысты сұрақ 20 __ жылғы "____"
_____________________________________________________________________
(қаулы, сот-психиатриялық сараптама тағайындаған органның немесе тұлғаның қаулысы, ұйғарымы)
__________________________
сәйкес шешіледі.
Сот-психиатриялық сараптама өндiрiсінің мерзiмiн тоқтата тұру себептерi: __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сот-психиатриялық сараптама органының басшысы / сот-психиатриялық сараптама органының қызметкері болып табылмайтын сот-психиатриялық сарапшы (сарапшылар)
_____________________________________________________________________
Басшының тегі/тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
мөр орны
Сот-психиатриялық сараптаманы
өндіру жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
нысан
__________________________________________________________________
(Сот-психиатриялық сараптаманы өндіру орны)
Сот-психиатриялық сараптама қорытындысын
беру үшін қажетті қосымша материалдарды ұсыну туралы
өтінішхат
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.01.2014 № 53 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
_____________________________________________________________________
(сот-психиатриялық сараптаманы тағайындаған, хабарлама жіберілетін
орган (тұлға)
20 ___ жылғы "___" ____________
Сот-психиатриялық сараптама өндiрiсінің мерзiмi:
20__ жылғы "___" ______ бастап 20__ жылғы "___" _____ дейiн.
Сот-психиатриялық сараптама өндiрiсiн ұзарту мерзiмі:
20__ жылғы "___" ______ бастап 20__ жылғы "___" ________ дейiн.
Қазақстан Республикасы Қылмыстық Кодексінің ___ бабы бойынша сезiктi, айыпталушы немесе куәгер, жәбiрленушi, талапкер, жауапшы болып табылатын оған қатысты сот-психиатриялық сараптама тағайындалған тұлғаның
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесiнiң аты (бар болған жағдайда), туған жылы)
оған қатысты сұрақ 20 __ жылғы "____" __ (қаулы, сот-психиатриялық сараптама тағайындаған органның немесе тұлғаның қаулысы, ұйғарымы)
_____________________________________________________________________
____________________________________________
сәйкес шешіледі.
Осы сұрау салудың қысқаша негіздемесі бар сот-психиатриялық сарапшылардың қорытындысын беру үшін қажетті қосымша материалдардың тiзбесі: _____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сот-психиатриялық сараптама органының басшысы / сот-психиатриялық сараптама органының қызметкері болып табылмайтын сот-психиатриялық сарапшы (сарапшылар)
_____________________________________________________________________
Басшының тегі/тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
мөр орны
Сот-психиатриялық сараптамалардың
өндiрiсі бойынша Нұсқаулыққа
4-қосымша
Нысан
ОКУД бойынша нысан коды _____________
ОКПО бойынша ұйым коды ______________
__________________________________________________________________
(Сот-психиатриялық сараптама органының атауы)
Сот-психиатриялық сарапшылардың қорытындысы №________

Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.01.2014 № 53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_____________________________________________________________________
(орган (лицо), назначивший (-ее) судебно-психиатрическую экспертизу,
кому направляется сообщение)
"____" _____________ 20 ___ года
Срок производства судебно-психиатрической экспертизы:
с "__" __________ 20 __ года по "__" ___________ 20 __ год
Срок приостановления производства судебно-психиатрической экспертизы:
с "__" __________ 20 __ года по "__" __________ 20 __ год
Лицо, в отношении которого назначена судебно-психиатрическая
экспертиза __________________________________ ________ года рождения,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
по статье ____________ Уголовного Кодекса Республики Казахстан или
являющегося свидетелем, потерпевшим, истцом, ответчиком; лицом, в
отношении которого решается вопрос о ________________________________
_____________________________________________________________________
_______________________________________ от "____" _________ 20__ года
Причины приостановления срока производства судебно-психиатрической
экспертизы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Руководитель органа судебно-психиатрической
экспертизы/судебно-психиатрический эксперт (эксперты), не являющийся
сотрудником органа судебно-психиатрической экспертизы
_________________________________________________________ ___________
(фамилия руководителя/фамилия имя отчество (при его наличии)) (подпись)
место печати
Приложение 3
к Инструкции по
производству судебно-
психиатрической экспертизы
Форма
_____________________________________________________________________
(место производства судебно-психиатрической экспертизы)
Ходатайство
о предоставлении дополнительных материалов, необходимых
для дачи заключения судебно-психиатрической экспертизы
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.01.2014 № 53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_____________________________________________________________________
(орган (лицо), назначивший (-ее) судебно-психиатрическую
экспертизу, кому направляется сообщение)
"____" __________ 20 ___ года
Срок производства судебно-психиатрической экспертизы:
с "__" ______ 20__ года по "__" ______ 20__ год
Лицо, в отношении которого назначена судебно-психиатрическая
экспертиза ____________________________________ ______ года рождения,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
подозреваемого, обвиняемого по статье ___________ Уголовного Кодекса
Республики Казахстан или являющегося свидетелем, потерпевшим, истцом,
ответчиком; лицом, в отношении которого решается вопрос о ___
____________________________________________________________ согласно
_____________________________________________________________________
(постановление, определение органа или лица, назначившего
судебно-психиатрическую экспертизу)
от "__" _____________ 20__ года
Перечень необходимых дополнительных материалов для дачи заключения
судебно-психиатрическими экспертами с краткой обоснованностью
настоящего запроса:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Руководитель органа судебно-психиатрической
экспертизы/судебно-психиатрический эксперт (эксперты), не являющийся
сотрудником органа судебно-психиатрической экспертизы
_________________________________________________________ ___________
(фамилия руководителя/фамилия имя отчество (при его наличии)) (подпись)
место печати
Приложение 4
к Инструкции по
производству судебно-
психиатрической экспертизы

Ескерту. 4-қосымша алынып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.01.2014 № 53 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Сот-психиатриялық сараптаманы
өндіру жөніндегі нұсқаулыққа
5-қосымша
нысан
__________________________________________________
(Сот-психиатриялық сараптаманы өндіру орны)
Сот-психиатриялық сараптама қорытындысын берудің мүмкiн болмауы
туралы хабарлама
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.01.2014 № 53 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
_____________________________________________________________________
(сот-психиатриялық сараптаманы тағайындаған, хабарлама жіберілетін
орган (тұлға)
20 ___ жылғы "______" ________
Сот-психиатриялық сараптама өндiрiсінің мерзiмi:
20__ жылғы "___" ______ бастап 20__ жылғы "___" _____ дейiн.
Сот-психиатриялық сараптама өндiрiсiн ұзарту мерзiмі:
20__ жылғы "___" ______ бастап 20__ жылғы "___" ________ дейiн.
Қазақстан Республикасы Қылмыстық Кодексінің ___ бабы бойынша сезiктi, айыпталушы немесе куәгер, жәбiрленушi, талапкер, жауапшы болып табылатын оған қатысты сот-психиатриялық сараптама тағайындалған адамның
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесiнiң аты (бар болған жағдайда), туған жылы)
оған қатысты сұрақ 20 __ жылғы "____" __ (қаулы, сот-психиатриялық
сараптама тағайындаған органның немесе тұлғаның қаулысы, ұйғарымы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
сәйкес шешіледі.
Сарапшылар туралы мәліметтер:
1) __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесiнiң аты (бар болған жағдайда), білімі, сарапшылық
мамандығы, мамандығы бойынша жұмыс өтілі, ғылыми дәрежесі және ғылыми
атағы, лауазымы)
2) __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесiнiң аты (бар болған жағдайда), білімі, сарапшылық
мамандығы, мамандығы бойынша жұмыс өтілі, ғылыми дәрежесі және ғылыми
атағы, лауазымы)
3) __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесiнiң аты (бар болған жағдайда), білімі, сарапшылық
мамандығы, мамандығы бойынша жұмыс өтілі, ғылыми дәрежесі және ғылыми
атағы, лауазымы)
Қазақстан Республикасы Қылмыстық Кодексінің 352-бабы бойынша көрнеу жалған қорытынды бергені үшін немесе қорытынды беруден бас тартқаны үшін қылмыстық жауапкершілігі туралы сарапшылар ескертілді:
_________________________________________ _______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
_________________________________________ _______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
_________________________________________ _______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Сот сарапшысының (сарапшыларының) шешуiне қойылған сұрақтар:
1.___________________________________________________________________
____________________________________________________________;
2.___________________________________________________________________
___________________________________________________________;
3.___________________________________________________________________
___________________________________________________________.
Сарапшылық зерттеулер үшін ұсынылған объектілер:
1.___________________________________________________________________
__________________________________________________________;
2.___________________________________________________________________
____________________________________________________________;
3.___________________________________________________________________
__________________________________________________________.
Сот-психиатриялық сарапшының (сарапшылардың) алдында қойылған
сұрақтарға жауап берудің мүмкін болмауы жөнінде негіздеме:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сот-психиатриялық сарапшылардың / сот-психиатриялық сараптама
органының қызметкері болып табылмайтын сот-психиатриялық сарапшының
(сарапшылардың) қолдары:
жетекші сарапшы:
_________________________________________ _______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
комиссия мүшелері:
_________________________________________ _______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
_________________________________________ _______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Мөр орны

Сноска. Приложение 4 исключено приказом Министра здравоохранения РК от 31.01.2014 № 53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5
к Инструкции по
производству судебно-
психиатрической экспертизы
Форма
_____________________________________________________________________
(место производства судебно-психиатрической экспертизы)
Сообщение
о невозможности дать заключение судебно-психиатрической
экспертизы
Сноска. Приложение 5 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.01.2014 № 53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_____________________________________________________________________
(орган (лицо), назначивший (-ее) судебно-психиатрическую
экспертизу, кому направляется сообщение)
"___" __________ 20___года
Срок производства судебно-психиатрической экспертизы:
с "__" ______ 20__ года по "__" ________ 20__ год
Лицо, в отношении которого назначена судебно-психиатрическая
экспертиза ___________________________________ _______ года рождения,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
подозреваемого, обвиняемого по статье ___________ Уголовного Кодекса
Республики Казахстан или являющегося свидетелем, потерпевшим, истцом,
ответчиком; лицом, в отношении которого решается вопрос о
дееспособности (подчеркнуть), согласно ______________________________
_____________________________________________________________________
(постановление, определение органа или лица, назначившего
судебно-психиатрическую экспертизу)
от "__" _______ 20__ года
Сведения о экспертах:
1) ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия имя отчество (при его наличии), образование, экспертная
специальность, стаж работы по специальности, ученые степень и
звание, занимаемая должность)
2) ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия имя отчество (при его наличии), образование, экспертная
специальность, стаж работы по специальности, ученые степень и
звание, занимаемая должность)
3) ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия имя отчество (при его наличии), образование, экспертная
специальность, стаж работы по специальности, ученые степень и
звание, занимаемая должность)
Об уголовной ответственности за отказ или дачу заведомо ложного
заключения по статье 352 Уголовного кодекса Республики Казахстан
эксперты предупреждены:
__________________________________________________ _______________
(фамилия имя отчество (при его наличии)) (подпись)
__________________________________________________ _______________
(фамилия имя отчество (при его наличии)) (подпись)
__________________________________________________ _______________
(фамилия имя отчество (при его наличии)) (подпись)
Вопросы, поставленные на разрешение судебного эксперта
(экспертов):
1. ____________________________________________________________
____________________________________________________________________;
2. ____________________________________________________________
____________________________________________________________________;
3. ____________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Объекты, представленные для экспертного исследования:
1. ____________________________________________________________
____________________________________________________________________;
2. ____________________________________________________________
____________________________________________________________________;
3. ____________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Обоснование о невозможности ответить на вопросы, поставленные
перед судебно-психиатрическим экспертом (экспертами):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Подписи судебно-психиатрических
экспертов/судебно-психиатрического эксперта (экспертов), не
являющегося сотрудником органа судебно-психиатрической экспертизы:
ведущий эксперт:
__________________________________________________ ____________
(фамилия имя отчество (при его наличии)) (подпись)
члены комиссии:
__________________________________________________ ____________
(фамилия имя отчество (при его наличии)) (подпись)
__________________________________________________ ____________
(фамилия имя отчество (при его наличии)) (подпись)
место печати