Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзара сақтандыру қоғамдары қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 1 наурыздағы N 22 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 9 сәуірде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6158 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 304 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.12.2016 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне міндетті және өзара сақтандыру, салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 30 желтоқсандағы Заңы қабылдануына байланысты, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. <*>
Ескерту. 3-тармақтың күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 128 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап 14 күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Агенттік Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" 2008 жылғы 22 тамыздағы № 131 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5331 тіркелген, 2008 жылғы 15 қарашада № 11 Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы нұсқаулықта:
кіріспедегі ", оның ішінде қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары" деген сөздер алынып тасталсын;
3-тармақ алынып тасталсын;

О внесении изменений и дополнения в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам деятельности обществ взаимного страхования
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 марта 2010 года № 22. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 апреля 2010 года № 6158. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.12.2016 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В связи с принятием Закона Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обязательного и взаимного страхования, налогообложения" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утратил силу постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 128(вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
2. Внести в постановление Правления Агентства от 22 августа 2008 года № 131 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5331, опубликованное 15 ноября 2008 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 11) следующие изменения и дополнение:
в Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов, утвержденной указанным постановлением:
в преамбуле слова "в том числе осуществляющей деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган)" исключить;
пункт 3 исключить;

5-тармақтың 4) тармақшасындағы "(уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы үшін 150 000 000 теңгеден аспайтын мөлшерде)" деген сөздер алынып тасталсын;
6-тармақтың 5) тармақшасындағы "(уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы үшін 100 000 000 теңгеден аспайтын мөлшердегі)" деген сөздер алынып тасталсын;
7-тармақтың екінші бөлігіндегі "уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымынан басқа" деген сөздер алынып тасталсын;
19-тармақ алынып тасталсын;
21-тармақ алынып тасталсын;
22-тармақтың 3) тармақшасы "егер мұндай өтеу" деген сөздерден кейін "қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган)" деген сөздермен толықтырылсын;
23-тармақтың үшінші бөлігі алынып тасталсын;
26-тармақ алынып тасталсын;
28-тармақ алынып тасталсын;
32-тармақтың 8) тармақшасы алынып тасталсын;
41-тармақтың 6) тармақшасы алынып тасталсын;
2-қосымшадағы:
"1. "Сыйлықақы әдісін" пайдаланған кездегі төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшерінің есебі" деген кестеде:
коды 1020-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
А aралық жиынтығы:
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін (егер "1010" > 1 500 000 000, онда [1 500 000 000 х 0,18 + ("1010" - 1 500 000 000) х 0,16]; егер "1010" < 1 500 000 000, онда "1010" х 0,18)
1020
";
"2. "Төлем жасау әдісін" пайдаланған кездегі төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшерінің есебі" деген кестеде:
коды 2000-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері ("төлем жасау әдісі"):
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін (егер "2030" > 1 000 000 000, онда [(1 000 000 000 х 0,26 + ("2030" - 1 000 000 000) х 0,23) х "1300"]; егер "2030" < 1 000 000 000, онда "2030" х 0,26 х "1300")
2000
";
"4. Жалпы сақтандыру бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін нақты төлем қабілеттілігі маржасының есебі" деген кестеде:
коды 111-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін төленген жарғы капиталы
111
";
коды 200-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Нақты төлем қабілеттілігі маржасы есебіне енгізілген сома:
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін (егер "211" > 0,5 х ("100" немесе "400" барынша төмен шек), онда 0,5 х ("100" немесе "400" барынша төмен шек); егер "211" < 0,5 х ("100" немесе "400", барынша төмен шек), онда "211")
200
";
"** - уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы үшін бұл толтырылмайды" деген символдар мен сөздер алынып тасталсын;
3-қосымшада:
"3. Жазатайым жағдайлардан сақтандыру және науқастану жағдайына байланысты сақтандыру сыныптары үшін" деген кестеде:
коды 3200-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
А aралық жиынтығы:
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін (егер "3100" > 1 500 000 000, онда [1 500 000 000 х 0,18 + ("3100" - 1 500 000 000) х 0,16]; егер "3100" < 1 500 000 000, онда "3100" х 0,18)

в подпункте 4) пункта 5 слова "(для страховой организации, осуществляющей деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом, в размере, не превышающем 150 000 000 тенге)" исключить;
в подпункте 5) пункта 6 слова "(для страховой организации, осуществляющей деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом, в размере, не превышающем 100 000 000 тенге)" исключить;
в части второй пункта 7 слова ", за исключением страховой организации, осуществляющей деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом," исключить;
пункт 19 исключить;
пункт 21 исключить;
подпункт 3) пункта 22 после слов "уполномоченного органа" дополнить словами "по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган)";
часть третью пункта 23 исключить;
пункт 26 исключить;
пункт 28 исключить;
подпункт 8) пункта 32 исключить;
подпункт 6) пункта 41 исключить;
в приложении 2:
в таблице "1. Расчет минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода премий":
строку, код строки 1020, изложить в следующей редакции:
"
Промежуточный итог А:
Для страховой (перестраховочной) организации (если "1010" >
1 500 000 000, тогда [1 500 000 000 х 0,18 + ("1010" - 1
500 000 000) х 0,16]; если "1010" < 1 500 000 000, тогда
"1010" х 0,18)
1020
";
в таблице "2. Расчет минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода выплат":
строку, код строки 2000, изложить в следующей редакции:
"
Минимальный размер маржи платежеспособности ("методом
выплат"):
Для страховой (перестраховочной) организации (если "2030"
> 1 000 000 000, тогда [(1 000 000 000 х 0,26 + ("2030" -
1 000 000 000) х 0,23) х "1300"]; если "2030" < 1 000 000
000, тогда "2030" х 0,26 х "1300")
2000
";
в таблице "4. Расчет фактической маржи платежеспособности для страховых (перестраховочных) организаций по общему страхованию":
строку, код строки 111, изложить в следующей редакции:
"
Оплаченный уставный капитал для страховой
(перестраховочной) организации
111
";
строку, код строки 200, изложить в следующей редакции:
"
Сумма, включаемая в расчет фактической маржи
платежеспособности:
Для страховой (перестраховочной) организации (если "211" >
0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина), тогда 0,5 х
("100" или "400", наименьшая величина); если "211" < 0.5 х
("100" или "400", наименьшая величина), тогда "211")
200
";
символы и слова "** - строки не заполняются страховой организацией, осуществляющей деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом" исключить;
в приложении 3:
в таблице "3. Для классов страхования от несчастных случаев и страхования на случай болезни":
строку, код строки 3200, изложить в следующей редакции:
"
Промежуточный итог А:
Для страховой (перестраховочной) организации (если "3100"
> 1 500 000 000, тогда [1 500 000 000 х 0,18 + ("3100" - 1
500 000 000) х 0,16]; если "3100" < 1 500 000 000, тогда
"3100" х 0,18)

3200
";
коды 3600-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері ("төлем жасау әдісімен"):
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін (егер "3500" > 1 000 000 000, онда [(1 000 000 000 х 0,26 + ("3500" - 1 000 000 000) х 0,23) х "3300"]; егер "3500" < 1 000 000 000, онда "3500" х 0,26 х "3300")
3600
";
"5. Өмірді сақтандыру бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін нақты төлем қабілеттілігі маржасының есебі" деген кестеде:
коды 111-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының төленген жарғы капиталы
111
";
коды 200-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Нақты төлем қабілеттілігі маржасы есебіне енгізілген сома:
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін (егер "211" > 0,5 х ("100" немесе "400", барынша төмен шек), онда 0,5 х ("100" немесе "400", барынша төмен шек); егер "211" < 0,5 х ("100" немесе "400", барынша төмен шек), онда "211")
200
";
"** - уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы бұл жолдарды толтырмайды" деген символдар мен сөздер алынып тасталсын;
5-қосымшада:
реттік нөмірі 8009-жол мынадай редакцияда жазылсын;
"
8009
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының төленген жарғы капиталы
".
3. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
4. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап Агенттік Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушыларының жауапкершілігін өзара сақтандыру қоғамдарын құру және олардың қызмет ету ерекшеліктері туралы" 2007 жылғы 28 мамырдағы № 157 қаулысының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4783 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
5. Сақтандыру нарығының субъектілерін және басқа қаржы ұйымдарын қадағалау департаменті (Д.Ш. Қарақұлова):
1) Заң департаментiмен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне және "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне мәлімет үшін жеткізсін.
6. Агенттік Төрайымының Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым
Е. Бахмутова

3200
";
строку, код строки 3600, изложить в следующей редакции:
"
Минимальный размер маржи платежеспособности ("методом
выплат"):
Для страховых (перестраховочных) организаций (если "3500"
> 1 000 000 000, тогда [(1 000 000 000 х 0,26 + ("3500" -
1 000 000 000) х 0,23) х "3300"]
3600
";
в таблице "5. Расчет фактической маржи платежеспособности для страховых (перестраховочных) организаций по страхованию жизни":
строку, код строки 111, изложить в следующей редакции:
"
Оплаченный уставный капитал для страховой
(перестраховочной) организации
111
";
строку, код строки 200, изложить в следующей редакции:
"
Сумма, включаемая в расчет фактической маржи
платежеспособности:
Для страховой (перестраховочной) организации (если "211" >
0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина), тогда 0,5 х
("100" или "400", наименьшая величина); если "211" < 0.5 х
("100" или "400", наименьшая величина), тогда "211")
200
";
символы и слова "** - строки не заполняются страховой организацией, осуществляющей деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом." исключить;
в приложении 5:
строку, порядковый номер 8009, изложить в следующей редакции:
"
8009
Оплаченный уставный капитал страховой (перестраховочной)
организации
".
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившим силу постановление Правления Агентства от 28 мая 2007 года № 157 "Об особенностях создания и функционирования обществ взаимного страхования ответственности профессиональных участников рынка ценных бумаг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4783).
5. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каракулова Д.Ш.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсеновой Н.В) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Национального Банка Республики Казахстан и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
6. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель
Е. Бахмутова