Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулығы жай-күйінің сәйкестігіне қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 31 наурыздағы № 132 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 15 сәуірде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6175 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № 775 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 13.11.2020 № 775 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 60-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 25.08.2017 № 586 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулығы жай-күйінің сәйкестігіне қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Орталық әскери-дәрігерлік комиссиясының, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі облыстардың, республикалық маңызы бар қалаларының Полиция департаменттері округтік әскери-дәрігерлік комиссияларының төрағалары өз жұмысында осы Талаптарды басшылыққа алсын.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 20.06.2019 № 560 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Тыл департаменті (М.Н. Аблазимов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуді және ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Ішкі істер министрінің орынбасары генерал-майор А.Ж. Күреңбековке және Тыл департаментінің бастығына (М.Н. Аблазимов) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр С. Баймағанбетов
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
_____________ Ж. Досқалиев
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2010 жылғы 31 наурыздағы
№ 132 бұйрығымен бекітілген
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптар
1. Құқық қорғау органдарында қызмет өткеру үшін қызметкерлердің және арнайы (әскери) оқу орындарына түсетін үміткерлердің (бұдан әрі - қызметкерлер) әскери қызметке жарамдылық санаттары осы Талаптардың 1-90-қосымшаларына сәйкес бағандарда айқындалған:

Об утверждении Требований, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 марта 2010 года № 132. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 апреля 2010 года № 6175. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № 775.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 13.11.2020 № 775 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии со статьей 60 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.08.2017 № 586 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Требования, предъявляемые к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
2. Председателям Центральной военно-врачебной комиссии Министерства внутренних дел Республики Казахстан, окружных военно-врачебных комиссий Департаментов полиции областей, городов республиканского значения Министерства внутренних дел Республики Казахстан в своей работе руководствоваться настоящими Требованиями.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.06.2019 № 560 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Департаменту тыла Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Аблазимов М.Н.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию и официальное опубликование настоящего приказа в Министерстве юстиции Республике Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел генерал-майора Куренбекова А.Ж. и начальника Департамента тыла (Аблазимов М.Н.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
С. Баймаганбетов
Согласовано
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
_______________ Ж. Доскалиев
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 31 марта 2010 года № 132
Требования,
предъявляемые к соответствию состояния здоровья
лиц для службы в органах внутренних дел
1. Категории годности к воинской службе сотрудников и кандидатов для прохождения службы в правоохранительных органах, поступающих в специальные (военные) учебные заведения (далее - сотрудники) определены в графах согласно Приложениям 190 к настоящим Требованиям:

1) I баған:
І, ІІ бағандармен белгіленген әкімшілік функцияларды жүзеге асыратын қызметтердің басшылары;
криминалдық полиция, жедел-іздестіру қызметтерінің, есірткі қылмысына, экстремизмге қарсы іс-қимыл жөніндегі (ашық ауада қызмет атқаратын адамдардан басқа) қызметкерлері;
әкімшілік полиция бөліністерінің қызметкерлері;
кезекші бөлімдердің қызметкерлері;
қылмыстық-атқару жүйесі органдарының (мекемелерінің) қызметкерлері;
жүргізуші-қызметкерлер (жедел автокөліктің жүргізуші - қызметкерлерінен басқа);
жауынгерлік және дене шынықтыру даярлығы бойынша нұсқаушылар;
фельдъегерлік қызмет бөліністерінің қызметкерлері;
әскери-жұмылдыру жұмысы және азаматтық қорғаныс бөліністерінің қызметкерлері;
өзіндік қауіпсіздік бөліністерінің қызметкерлері;
кинологиялық қызмет бөліністерінің қызметкерлері;
кавалерист полицейлер;
көші-қон қызметі бөліністерінің қызметкерлері;
тергеу-жедел бағыттағы даярлық бойынша оқуға түсуші адамдар;
2) II баған:
арнайы бөліністердің қызметкерлері ("Сұңқар", "Арлан" жылдам қимылдайтын арнайы жасақ (бұдан әрі - "ЖҚАЖ"));
азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері (өртті сөндіруге тікелей катысатын);
полицияның патрульдік қызметінің саптық бөліністерінің (ашық ауада қызмет өткеретін) қызметкерлері;
ішкі істер органдарының мамандандырылған күзет қызметінің саптық бөліністерінің қызметкерлері;
жедел автокөліктің жүргізуші-қызметкерлері;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл қызметінің жедел ден қою, айдауылдау қызметкерлері;
қаржы мониторингі органдарының экономикалық тергеу қызметінің жедел ден қою қызметкерлері;
"Интерпол" бөліністерінің қызметкерлері;
жедел қызметкерлер (ашық ауада қызмет атқаратын);
жедел ден қою бөліністерінің қызметкерлері (жазғы құрам);
азаматтық қорғау даярлығы, төтенше жағдайларда қорғау және азаматтық қорғаныс бағыттары бойынша оқуға түсуші адамдар;
3) III баған:
III, IV бағандармен белгіленген қызметтердің басшылары;
материалдық-техникалық, шаруашылық, әскери қамтамасыз ету қызмет түрлерінің қызметкерлері;
мына: азаматтық қорғау органдары (ІІ бағанда көрсетілгендерден басқа), техникалық, жедел-техникалық қызмет бөліністерінің қызметкерлері;
медициналық, қаржы-экономикалық, ревизиялау-бақылау және құрылыс қызмет түрлерінің қызметкерлері;
қылмыстық-атқару жүйесі органдары (мекемелері) өндірістік-экономикалық және жабдықтау органдары қызмет түрлері қызметкерлері;
ақпараттық және техникалық қызмет түрлері, есептеу орталықтарының қызметкерлері;
ғылыми-зерттеу және оқу орындарының қызметкерлері;
ұйымдастырушылық-аналитикалық қызмет түрлері қызметкерлері;
қабылдау-тарату орындарының қызметкерлері;
автошаруашылық және арнайы автокөлік мекемелерінің қызметкерлері;
прокуратура органдарының қызметкерлері;
тергеу, анықтау, әскери-тергеу, жедел-криминалистикалық қызмет түрлері қызметкерлері;

1) графа I:
руководители служб, определенных графами I, II, осуществляющие административные функции;
сотрудники криминальной полиции, оперативно-розыскных служб, по противодействию наркопреступности, экстремизму (кроме лиц, несущих службу на открытом воздухе);
сотрудники подразделений административной полиции;
сотрудники дежурных частей;
сотрудники органов (учреждений) уголовно-исполнительной системы;
сотрудники-водители (кроме сотрудников-водителей оперативного автотранспорта);
инструкторы обучения по боевой и физической подготовке;
сотрудники подразделений фельдъегерской службы;
сотрудники подразделений военно-мобилизационной работы и гражданской обороны;
сотрудники подразделений собственной безопасности;
сотрудники подразделений кинологической службы;
полицейские кавалеристы;
сотрудники подразделений миграционной службы;
лица, поступающие на учебу по следственно-оперативным направлениям подготовки;
2) графа II:
сотрудники специальных подразделений ("Сункар", "Арлан", специальный отряд быстрого реагирования (далее – "СОБР"));
сотрудники органов гражданской защиты (непосредственно принимающие участие в тушении пожаров);
сотрудники строевых подразделений патрульной службы полиции (несущие службу на открытом воздухе);
сотрудники строевых подразделений специализированной службы охраны органов внутренних дел;
сотрудники-водители оперативного автотранспорта;
сотрудники оперативного реагирования, конвоирования антикоррупционной службы;
сотрудники оперативного реагирования службы экономических расследований органов по финансовому мониторингу;
сотрудники подразделений "Интерпола";
оперативные сотрудники (несущие службу на открытом воздухе);
сотрудники подразделений оперативного реагирования (летный состав);
лица, поступающие на учебу по направлениям подготовки гражданской защиты, защиты в чрезвычайных ситуациях и гражданской обороны;
3) графа III:
руководители служб, определенных графами III, IV;
сотрудники видов деятельности: материально-технического, хозяйственного, военного обеспечения;
сотрудники подразделений: органов гражданской защиты (кроме указанных в графе II), технических, оперативно-технических служб;
сотрудники видов деятельности: медицинских, финансово-экономических, контрольно-ревизионных и строительных;
сотрудники видов деятельности производственно-экономических и снабженческих органов (учреждений) уголовно-исполнительной системы;
сотрудники видов деятельности информационных и технических, вычислительных центров;
сотрудники научно-исследовательских и учебных заведений;
сотрудники видов деятельности организационно-аналитических;
сотрудники приемников-распределителей;
сотрудники автохозяйств и специальных автотранспортных учреждений;
сотрудники органов прокуратуры;
сотрудники видов деятельности: следственных, дознания, военно-следственных, оперативно-криминалистических;

4) IV баған:
кадр, штаб қызмет түрлері қызметкерлері;
екінші арнайы бөлімдердің (топтардың), арнайы тасымалдау бөлімдерінің қызметкерлері;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл қызметінің қызметкерлері (жедел ден қою, айдауылдау қызметкерлерінен басқа);
қаржы мониторингі органдарының экономикалық тергеу қызметінің қызметкерлері (жедел ден қою қызметкерлерінен басқа);
барлық атаудағы техниктер.
Ескерту: осы Талаптардың III, IV бағандарында көрсетілген қызмет түрлері бойынша куәландыру лауазымы штатына енгізілген ішкі істер органдары бөлінісінің жалпы атауына қарамай көрсетілген бағандар бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 19.12.2013 № 721 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2014.11.07 № 767 (алғашқы ресми жарияланған күнінен қолданысқа енгізіледі), 10.12.2014 № 886 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 25.01.2016 № 70 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 07.04.2016 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 25.08.2017 № 586 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 20.06.2019 № 560 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.05.2020 № 408 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Әскери қызметке жарамдылық санаттары:
А - "әскери қызметке жарамды"; "______қызметке жарамды" (лауазымы көрсетілсін); "___оқуға түсуге жарамды" (факультеттің және оқу орнының атауы көрсетілсін);
В - "әскери қызметке шектеулі жарамды";
В- жеке - қызметке жарамдылығы мына тұжырымдамалардың бірімен жеке анықталады:
"әскери қызметке жарамды" (не болмаса "_____қызметке жарамды" (лауазымы көрсетілсін),
"әскери қызметке шектеулі жарамды";
Г - "кейіннен куәландырылып тексеруге (емдеуге) жатады"; "___ мерзімде ауруы бойынша демалысқа мұқтаж";
Д - "бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды";
Д - жеке (бұдан әрі - Д-жеке) қызметке жарамдылығы мына тұжырымдамалардың бірі бойынша жеке анықталады;
"әскери қызметке шектеулі жарамды";
"бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды";
Е - "әскери есептен шығарыла отырып, әскери қызметке жарамсыз";
Жеке (бұдан әрі - жеке) - қызметке түсетіндерде жарамдылық куәландырылатын адамдардың функционалдық жағдайы, ӘДК өту үшін кандидатты жіберген орган басшысының пікірін ескере отырып, жеке анықталады.
Жс - "____қызметке жарамсыз" (лауазымы көрсетілсін); "____оқуға түсуге жарамсыз" (факультеттің және оқу орнының атауы көрсетілсін); "құқық қорғау органдарындағы қызметке жарамсыз".

4) графа IV:
сотрудники видов деятельности: кадровых, штабных;
сотрудники вторых спецотделов (групп), спецперевозок;
сотрудники антикоррупционной службы (кроме сотрудников оперативного реагирования, конвоирования);
сотрудники службы экономических расследований органов по финансовому мониторингу (кроме сотрудников оперативного реагирования);
техники всех наименований.
Примечание: освидетельствование по видам деятельности, указанным в графах III, IV настоящих Требований проводится по данным графам независимо от общего наименования подразделения органов внутренних дел, в штат которого включена должность.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 19.12.2013 № 721 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 07.11.2014 № 767; от 10.12.2014 № 886 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 25.01.2016 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 07.04.2016 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 25.08.2017 № 586 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 20.06.2019 № 560 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.05.2020 № 408 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Категории годности к воинской службе:
А – "годен к воинской службе"; "годен к службе___" (с указанием должности); "годен к поступлению___" (с указанием наименования факультета и учебного заведения);
В - "ограниченно годен к воинской службе";
В- инд. – годность к службе определяется индивидуально в одной из формулировок:
"годен к воинской службе" (либо "годен к службе ___" (с указанием должности)),
"ограниченно годен к воинской службе";
Г - "подлежит обследованию (лечению) с последующим освидетельствованием"; "нуждается в отпуске по болезни сроком на ___";
Д – "негоден к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время";
Д – индивидуально (далее – Д-инд.) - годность к службе определяется индивидуально в одной из формулировок:
"ограниченно годен к воинской службе",
"не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время";
Е – "негоден к воинской службе с исключением с воинского учета";
ИНД - годность поступающих на службу определяется индивидуально с учетом функционального состояния освидетельствуемого лица, мнения руководителя органа, направившего кандидата для прохождения ВВК;
НГ – "негоден к службе ___" (с указанием должности); "негоден к поступлению ___" (с указанием наименования факультета и учебного заведения); "негоден к службе в правоохранительных органах".

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 408 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Талаптарда мынадай қысқартулар қолданылған:
ЖЗ – ішкі істер органдарындағы және құқық қорғау органдарындағы әскери қызметке жарамсыз, арнайы (әскери) оқу орындарына түсуге жарамсыз;
О – қызметке орналасушылар;
Қ - қатардағы және басшы құрамдағы адамдар;
АХЖ – аурулардың халықаралық жіктелуі;
СЖЖ – созылмалы жүрек жеткіліксіздігі;
ФС – функциялық сынып;
ОНЖ – орталық нерв жүйесі;
СҚ – сол жақ қарынша;
КТ – компьютерлік томография;
ОӘДК – орталық әскери-дәрігерлік комиссия;
ОкӘДК – округтік әскери-дәрігерлік комиссия;
ЯМРТ – ядролық магниттік-резонанстық томография;
МРТ – магниттік-резонанстық томография;
ЭЭГ – электроэнцефалография;
ЖБЖ – жіті бүйрек жеткіліксіздігі;
ЭКГ – электрокардиография;
ДСИ – дене салмағының индексі;
РЗ – радиоактивтік заттар;
ИСК – иондалатын сәулелену көзі;
ЗОК – зымыран отынының компоненттері;
ЭМӨ - электромагниттік өріс;
УДЗ – ультрадыбыстық зерттеу;
ӨӨС - өкпенің өмірлік сыйымдылығы;
РЭГ – реоэнцефалография;
ЭхоКГ – эхокардиография:
ЭхоЭС – эхоэнцефалография:
АГ – артериялық гипертония.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 19.12.2013 № 721 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Инфекциялық және паразитарлық аурулар (А00-В99);
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) функцияларының елеулі бұзылулары бар;
ЖЗ
Д
ЖЗ
Д
ЖЗ
Д
ЖЗ
Д
2) функцияларының әлсіз бұзылулары бар;
ЖЗ
В
ЖЗ
В
ЖЗ
В
ЖЗ
В
3) функцияларының елеусіз бұзылулары бар;
ЖЗ
В-жеке
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
В-жеке
ЖЗ
В-жеке
4) уақытша функциялық бұзылулар болғанда өткерілген жіті жұқпалы, паразитарлық аурулардан кейінгі жай-күй
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
1) тармақша емдеуге келмейтін немесе қиын емделетін жұқпалы аурулардың созылмалы қайталанатын нысандарын көздейді. Осы тармақшаға сондай-ақ жиі қайталанатын бруцеллез және емдеуге келмейтін артриттер, функциялары елеулі бұзылулары бар бруцеллезден туындайтын невриттер, жиі қайталанатын малярия, күрделі емделетін және жиі асқынулары бар созылмалы дизентерия, белсенділіктің жоғары дәрежелі вирустық геппатиті және (немесе) бауыр жетіспеушілігінің асқынған синдромдары (бауыр түйіршегі, портосимптоматикалық энцефалопатия, гемморрагиялық синдром), созылмалы токсоплазмоз (субфебрилитет, лимфоаденопатия, бауырдың ұлғаюы, увеиттер мен хориоретиниттер, ми мен бұлшық еттегі кальцинаттар) жатады.

Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 408 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В Требованиях применены следующие сокращения:
П – поступающие на службу;
С - лица рядового и начальствующего состава;
ЦВВК – центральная военно-врачебная комиссия;
ОВВК – окружная военно-врачебная комиссия;
МКБ – международная классификация болезней;
ХСН – хроническая сердечная недостаточность;
ДН- дыхательная недостаточность;
ХПН – хроническая почечная недостаточность;
РВ – радиоактивные вещества;
ИИИ – источник ионизирующих излучений;
КРТ – компоненты ракетного топлива;
ЭМП – электромагнитные поля;
ФК – функциональный класс;
ЦНС – центральная нервная система;
ЛЖ - левый желудочек;
КТ – компьютерная томография;
ЯМРТ – ядерная магнитно-резонансная томография;
ЭЭГ – электроэнцефалография;
ЭКГ – электрокардиография;
ИМТ – индекс массы тела;
УЗИ – ультразвуковое исследование;
ЖЕЛ – жизненная емкость легких;
РЭГ – реоэнцефалография;
ЭхоКГ – эхокардиография;
ЭхоЭС – эхоэнцефалоскопия.
Приложение 1
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 19.12.2013 № 721 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Инфекционные и паразитарные
болезни (А00-В99):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным нарушением
функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
нг
Д
2) с умеренным нарушением
функций;
нг
В
нг
В
нг
В
нг
В
3) с незначительным нарушением
функций;
нг
В–
инд.
нг
нг
нг
В–
инд.
нг
В–
инд.
4) состояния после перенесенных
острых инфекционных, паразитарных заболеваний при
наличии временных функциональных
расстройств
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Подпункт 1) предусматривает хронические рецидивирующие формы инфекционных заболеваний, не поддающиеся или трудно поддающиеся лечению. К данному подпункту также относятся частые рецидивы бруцеллеза и не поддающиеся лечению артриты, невриты бруцеллезного происхождения со значительным нарушением функций, часто рецидивирующая малярия, трудно поддающаяся лечению и с частыми обострениями хроническая дизентерия, вирусный гепатит высокой степени активности и (или) осложненный синдромами печеночной недостаточности (печеночной комой, портосимптоматической энцефалопатией, геморрагическим синдромом), хронический токсоплазмоз (субфебрилитет, лимфаденопатия, увеличение печени, увеиты и хориоретиниты, кальцинаты в мозгу и мышцах).

Созылмалы дизентерияға шалдыққан, сондай-ақ іш сүзегі, паратифтер мен сальмонеллез бактерияларын тасушы қатардағы және басшы құрамдағы адамдар стационарлық емдеуге жатады. Зертханалық зерттеулермен расталған, емдеуден кейін 3 айдан артық бактерия тасушылық сақталғанда олар осы Қосымшаның 2) тармақшасы бойынша куәландырылады;
2) тармақшаға функцияларының әлсіз бұзылулары бар жұқпалы аурулардың созылмалы нысандары жатады.
Оң серологиялық және аллергологиялық реакциялар (Райт- Хеддельсонның, Бюрненің) болған жағдайда бруцеллездің клиникалық көріністерінсіз қызметке түскен кезде инфекционистің қосымша консультациясы қажет. Қажет болған жағдайда инфекционист қосымша рентгенологиялық зерттеулерге жолдауға және динамикасында Райт-Хеддельсонға, Бюрнеге қан талдауын қайталауға жолдайды. Егер серологиялық сынамалы жазулар өспесе, осындай жағдайда бұл өзгерістер осы тармақты қолдану үшін негіз бола алмайды.
"В" вирустық гепатитінің үстірт (австралиялық) антигенін тасушылық бауырдың жасырын өтетін созылмалы ауруын жоққа шығару мақсатында детальды тексеру үшін негіз болып табылады. В және С вирустық гепатиттерінің созылмалы нысандары, сондай-ақ гепатиттің осы нысандарының тасушылығы анықталған жағдайда күндізгі оқу нысанына жаңадан қабылданғандар және түскендер жарамсыз болып танылады.
Басқа созылмалы жұқпалы және паразитарлық аурулар (эхинококкоз, трихоцефалез, токсоплазмоз, описторхоз, геморрагиялық қызба және басқалар) болғанда қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың қызметке жарамдылық санаты органдар мен жүйелердің функцияларына қарай емдеу аяқталған соң анықталады. Қызметке орналасушылар мұндай жағдайларда осы Қосымшаның 2) тармақшасы бойынша куәландырылады;
3) тармақша бойынша функцияларының елеусіз бұзылулары бар жұқпалы аурулардың созылмалы нысандары қарастырылады;
4) тармақша стационарлық емдеу аяқталғаннан кейін сырқатта жалпы астенизация, күш әлсіреуі сақталған жағдайда уақытша функциялық бұзылулар болған кезде жіті жұқпалы, паразитарлық ауруларды өткергеннен кейінгі жағдайды қарастырады.
Г санаты қалдықты өзгерістердің тұрақтылығын бағалау және жұмыс қабілетін толық қалпына келтіру үшін кемінде бір ай мерзім қажет болғанда сырқат ағымы ауыр және асқынған жағдайларда ғана шығарылады.
Жұқпалы сырқаттардың (вирустік гепатит, іш сүзегі мен паратифтер, геморрагиялық қызба және т.б.) бұрын жеңіл және орташа ауырлықтағы асқынбаған нысандарын өткерген қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға Г санаты шығарылмайды.
Гепатиттің, іш сүзегінің, паратифтердің ауыр нысандарын өткерген, сондай-ақ сырқаттың ауыр асқынулары дамыған жағдайда, жіті кезеңнің (ішек перфорациясы, ішектен қан кету, миокардит, парапневмониялық плевритті пневмония) білінуіне қарамастан, қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға қатысты стационарлық емдеу аяқталған соң, тұрақты астенизация сақталған жағдайда госпитальдық емдеуден кейін Г санаты шығарылады. Ауруы бойынша демалыстан кейін қайта куәландыру кезінде қатардағы және басшы құрамдағы адамдар ІІ бағанға жатқызылған лауазымдарда қызметке жарамсыз деп танылады, І, ІІІ, ІV бағандар бойынша жарамдылығы жеке анықталады.

Лица рядового и начальствующего состава и поступающие на службу, страдающие хронической дизентерией, а также бактерионосители брюшного тифа, паратифов и сальмонеллеза подлежат стационарному лечению. При сохраняющемся после лечения бактерионосительстве более 3 месяцев, подтвержденным лабораторным исследованием, они освидетельствуются по подпункту 2) настоящего Приложения.
К подпункту 2) относятся хронические формы инфекционных заболеваний, с умеренным нарушением функций.
Наличие положительных серологических и аллергологических реакций (Райта-Хеддельсона, Бюрне) без клинических проявлений бруцеллеза, при поступлении на службу, требует дополнительной консультации инфекциониста. При необходимости инфекционист направляет на дополнительные рентгенологические обследования и в динамике повторяет анализ крови на Райта-Хеддельсона, Бюрне. Если титры серологических проб не нарастают, в таком случае, эти изменения не могут служить основанием для применения данного пункта.
Носительство поверхностного (австралийского) антигена вируса гепатита "В" является основанием для детального обследования с целью исключения скрытопротекающего хронического заболевания печени. При выявлении хронических форм вирусного гепатита В и С, а также носительства этих форм гепатита, вновь принимаемые и поступающие на очную форму обучения признаются негодными.
При других хронических инфекционных и паразитарных заболеваниях (эхинококкоз, трихоцефалез, токсоплазмоз, описторхоз, геморрагические лихорадки и др.) категория годности к службе лиц рядового и начальствующего состава определяется по окончании лечения в зависимости от функции органов и систем. Поступающие на службу в этих случаях освидетельствуются по подпункту 2) настоящего Приложения.
По подпункту 3) предусматриваются хронические формы инфекционных заболеваний, с незначительным нарушением функций.
Подпункт 4) предусматривает состояния после перенесенных острых инфекционных, паразитарных заболеваний при наличии временных функциональных расстройств, когда по завершении стационарного лечения у больного сохраняется общая астенизация, упадок сил.
Категория Г устанавливается только в случаях тяжелого и осложненного течения заболевания, когда для оценки стойкости остаточных изменений и полного восстановления трудоспособности требуется срок не менее месяца.
Лицам рядового и начальствующего состава, перенесшим легкую и среднетяжелую неосложненную форму инфекционного заболевания (вирусный гепатит, брюшной тиф и паратифы, геморрагические лихорадки), категория Г не выносится.
В отношении лица рядового и начальствующего состава, перенесшего тяжелую форму гепатита, брюшного тифа, паратифов, а также при развитии тяжелых осложнений заболевания независимо от выраженности острого периода (кишечная перфорация, кишечное кровотечение, миокардит, пневмония с парапневмоническим плевритом), когда по завершении стационарного лечения сохраняется стойкая астенизация, после госпитального лечения выносится категория Г. При повторном освидетельствовании после отпуска по болезни лица рядового и начальствующего состава признаются негодными к службе на должностях, отнесенных ко II графе, годность по графам I, III, IV определяется индивидуально.

Бруцеллездің жіті нысанын кемінде 12 ай бұрын өткерген қызметке орналасушылар ремиссия тұрақтылығын бағалаудан кейін екінші рет қайта куәландырыла отырып, жарамсыз деп танылады. Ауыр ағымдағы бруцеллездің жіті нысанынан кейін қалдық құбылыстардың анық білінуіне қарай қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға 60 тәулікке дейін Г санаты шығарылады.
Іш сүзегінің, паратифтердің, вирустық гепатиттің ауыр және орташа ауыр нысандарын өткерген қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға 30 тәулікке дейін Г санаты шығарылады. Вирустық гепатит пен паратифтерді бұрын өткерген азаматтар қызметке орналасу кезінде стационарлық емдеу аяқталғаннан кейін 6 айға дейінгі кезеңде жарамсыз деп танылады.
Бауыр және асқазан-ішек жолы функцияларының бұзылулары болмағанда вирустық гепатитпен, ішек сүзегімен және паратифтермен бұрын ауырған азаматтар, қатардағы және басшы құрамдағы адамдар стационарлық емдеу аяқталғаннан кейін 6 ай өткеннен соң оқуға түсуге жарамды деп танылады.
Нерв жүйесін, басқа да органдар мен жүйелерді зақымдаумен ілесе жүретін жұқпалы-вирустық және паразитарлық сырқаттардың зардаптары болған жағдайда куәландыру Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға тиісті қосымшалар бойынша жүргізіледі.
Қызметке орналасушы, бұрын бір рет эхинококтық кистаны сылып тастау себебімен бір мәрте орган сақтап қалу операциясын өткерген адамдар кемінде 3 жыл ішінде сырқаттардың қайталануы болмағанда кешенді зерттеулер (эхинококтық антингені бар ИФА қан тапсыру және ота жасалған ағзаға УДЗ) жүргізген жағдайда қызметке жарамды деп танылуы мүмкін).
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 19.12.2013 № 721 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Өкпе, бронхылар, плевра және кеуде ішіндегі лимфалық түйіндер туберкулезі (А15, А16):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) микробактериялардың бөлінуі немесе ыдырауы бар белсенді;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) микробактериялардың бөлінуінсіз және ыдырауынсыз белсенді;
жз
Д
жз
Д
жз
Д
жз
Д
3) бәсеңдеген белсенді;
жз
В
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) 3 жылдам астам өршу белгілері болмаған жағдайда өршімеген;
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
А
жеке
А
5) стационарлық емдеуді қажет етпейтін туберкулезді этиологияның өткерілген экссудатты плевритінің және басқа серозиттердің қалдықты құбылыстары.
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
1) тармақша қайтпайтын бактерия бөлінуі немесе ыдырауы (каверна) бар тыныс алу мүшелерінің белсенді туберкулезінің барлық нысандарын; плевра эмпиемасын; көкірек қуысының жылжуы бар өкпе мен плеврадағы үлкен қалдықты өзгерістерді, сондай-ақ ішкі тыныс алу, ІІІ дәрежелі тыныс алу (өкпемен) жетіспеушілігі бар хирургиялық емдеудің зардаптарын; бронхылардың фистулалық (жыланкөздік), оның ішінде операциялық қатысулардан кейінгі залалдануын қарастырады.
2) тармақшада куәландыру сәтінде стационарлық тексерудің нәтижесінде анықталған ыдыраусыз және микобактериялардың бөлінуінсіз тыныс алу мүшелерінің асқынған туберкулезінің барлық нысандарын қарастырады; емдеу процесінде трансформацияланған жұқа қабырғалы киста тәріздес қуыстар (кавернаның ашық түрде бітелуі); өкпе мен плеврадағы үлкен қалдықты өзгерістерді, сондай-ақ ІІ дәрежелі тыныс алу (өкпемен) жетіспеушілігі бар хирургиялық емдеудің, өкпе туберкулезінің қайталанатын зардаптарын, туберкулездің мультирезистентті нысандарын қарастырады.

Поступающие на службу, перенесшие острую форму бруцеллеза менее 12 месяцев назад, признаются негодными с повторным переосвидетельствованием после оценки стойкости ремиссии. Лицам рядового и начальствующего состава после острой формы бруцеллеза с тяжелым течением предоставляется категория Г до 60 суток в зависимости от выраженности остаточных явлений.
Лицам рядового и начальствующего состава, перенесшим тяжелые и среднетяжелые формы брюшного тифа, паратифов, вирусного гепатита, предоставляется категория Г до 30 суток. Граждане, перенесшие вирусный гепатит и паратифы, при поступлении на службу признаются негодными в период до 6-ти месяцев после окончания стационарного лечения.
Поступающие на службу, лица рядового и начальствующего состава, переболевшие вирусным гепатитом, брюшным тифом и паратифами, по истечении 6-ти месяцев после окончания стационарного лечения при отсутствии нарушений функций печени и желудочно-кишечного тракта признаются годными к поступлению на учебу.
При последствиях инфекционно-вирусных и паразитарных заболеваний, сопровождающихся поражением нервной системы, других органов и систем освидетельствование проводится по соответствующим Приложениям к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Лица, поступающие на службу, перенесшие однократную органосохраняющую операцию по поводу удаления единичной эхинококковой кисты, при отсутствии рецидива заболевания в течение 3-х лет, признаются годными к службе после проведения комплексного обследования (кровь на ИФА с эхинококковым антигеном и УЗИ оперированного органа).
Приложение 2
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 19.12.2013 № 721 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Туберкулез легких,
бронхов, плевры и
внутригрудных лимфати-
ческих узлов (А15, А16):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) активный с выделением
микобактерий или распадом;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) активный без выделения
микобактерий и распада;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
нг
Д
3) активный затихающий;
нг
В
нг
В
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
4) неактивный при отсутствии
признаков активности свыше
трех лет;
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
инд.
А
инд.
А
5) остаточные явления
перенесенного экссудативного
плеврита и других серозитов
туберкулезной этиологии, не
требующие стационарного
лечения.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
Подпункт 1) предусматривает все формы активного туберкулеза органов дыхания с наличием упорного бактериовыделения или распада (каверны); эмпиема плевры; большие остаточные изменения легких и плевры со смещением средостения, а также последствия радикальных хирургических операций с умеренным нарушением функции внешнего дыхания (удаление доли, либо двух сегментов левого легкого, более двух сегментов правого легкого, с дыхательной (легочной) недостаточностью III степени; фистулезные (свищевые) поражения бронхов, в том числе после оперативных вмешательств.
Подпункт 2) предусматривает все установленные в результате стационарного обследования формы активного туберкулеза органов дыхания без распада и выделения микобактерий туберкулеза на момент освидетельствования; трансформированные в процессе лечения тонкостенные кистоподобные полости (заживление каверны по открытому типу); большие остаточные изменения легких и плевры, а также последствия хирургического лечения с дыхательной (легочной) недостаточностью II степени, рецидивы туберкулеза легких, мультирезистентные формы туберкулеза.

Үлкен қалдықты өзгерістер болып: көптеген (5-тен астам) ұсақ (1 см-ге дейінгі) және бірлі-жарым (5-ке дейінгі) ірі (1 см-ден астам) алғашқы туберкулездік (1 сегменттен астам) фиброздық-цирроздық өзгерістері; шомбал (қалыңдығы 1 см-ден астам) плевралық қатпарлануы саналады.
3) тармақша клиникалық-рентгенологиялық қолайлы жағдайға жетуі ұзақ (кемінде 3 ай) стационарлық емдеудің нәтижесінде анықталған тыныс алу мүшелерінің асқынған бәсеңдеуші туберкулезін: интоксикация симптомдарының жойылуын, бактерия бөлінудің тоқталуын, кавернаның бітелуін, өкпедегі инфильтрацияның таралуы мен плевра қуысындағы сұйықтықтың резорбциясын қарастырады. Қатардағы және басшы құрам адамдары I баған бойынша куәландырылатын ҚАЖ қызметкерлерінен басқа В-жеке І, ІІІ, ІV бағандары бойынша одан әрі қызметке жарамды деп танылады.
4) тармақша бойынша емдеудің негізгі курсы (негізгі емдеу курсына жалпы ұзақтығы 8 айға дейінгі, қажет болған жағдайда (қолайлы дәрігерлік-сарапшылық болжам болғанда) стационарлық, санаторлық және амбулаторлық кезеңдер кіреді) аяқталғаннан кейін жақындағы 3 жылдан аса өкпе мен плеврада, кенеттен-емделген туберкулездің қалдықты өзгерістер болған немесе болмаған жағдайда, сондай-ақ өкпенің (сол жақ өкпенің бір сегменті немесе оң жақ өкпенің екі сегменті), шеткері немесе экономиялық резекциясын хирургиялық емдеудің зардаптары бар жақсы клиникалық нәтижелерімен және сыртқы тыныс алу функциясының елеусіз бұзылуы бар немесе бұзылуынсыз қызметке орналасушы азаматтар куәландырылады. Осы тармақшаға сондай-ақ клиникалық емделген туберкулездің тобындағы бақылау аяқталғаннан кейін және экссудативтік плевритпен және цитологиялық, иммунологиялық, микробиологиялық зерттеу әдістерімен, ал көрсетілген жағдайларда пункциялық биопсия және бронхологиялық зерттеулермен расталған, басқа да туберкулез этиологиясының серозиттерімен (перикардит, полисерозит) ауырғандарды диспансерлік есептен шығарылған соң тыныс алу органдарының өткерілген туберкулезінен кейінгі шағын қалдық өзгерістер де жатады. Құрғақ плевриттердің туберкулез этиологиясы туберкулиндік-иммудиагностика әдістерімен, сынамалы емдеумен және зертханалық зерттеулер қарқынымен дәлелденуі тиіс.
Өкпеде немесе кеуде ішіндегі лимфалық түйіндерде бірлі-жарым ұсақ петрификаттардың болуы осы тармақты қолдану үшін негіз болып табылмайды;
5) тармақша бойынша экссудатты плеврит пен этиологиясы туберкулездік (перикардит, полисерозит) басқа да серозиттердің диагнозы цитологиялық, иммунологиялық, микробиологиялық зерттеу әдістерімен, ал көрсетілген жағдайларда пункциялық биопсиямен расталады. Міндетті түрде бронхологиялық зерттеу қажет. Құрғақ плевриттердің туберкулездік этиологиясы туберкулиндік-иммунодиагностика әдістерімен, сынамалы емдеумен және зертханалық зерттеулердің қарқынымен дәлелденуі қажет.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 3-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV

Большими остаточными изменениями считаются: множественные (более 5 мм) мелкие (до 1 см) и единичные (до 5 мм) крупные (более 1 см) компоненты первичного туберкулезного комплекса или четко очерченные очаги; распространенные (более 1 сегмента) фиброзно-цирротические изменения легких; массивные (толщиной более 1 см) плевральные наслоения.
Подпункт 3) предусматривает затихающий активный туберкулез органов дыхания, установленный в результате длительного (не менее 3-х месяцев) стационарного лечения при достижении клинико-рентгенологического благополучия: исчезновения симптомов интоксикации, прекращения бактериовыделения, заживления каверны, рассасывания инфильтрации в легких и резорбции жидкости в плевральной полости. Лица рядового и начальствующего состава признаются годными к дальнейшей службе по графам I, III, IV - В индивидуально, кроме сотрудников УИС, освидетельствуемых по I графе.
По подпункту 4) освидетельствуются граждане, поступающие на службу, при наличии или отсутствии остаточных изменений в легких и плевре свыше 3 лет после завершения основного курса лечения (основной курс лечения включает в себя стационарный, санаторный и амбулаторный этапы общей продолжительностью до 8 месяцев, в случае необходимости при благоприятном врачебно-экспертном прогнозе впервые заболевшего туберкулезом до 10 месяцев) и снятия с диспансерного учета; спонтанно-излеченного туберкулеза, а также с последствиями хирургического лечения краевой или экономной резекции легкого (один сегмент левого легкого или два сегмента правого легкого) с хорошим клиническим результатом и с незначительным нарушением или без нарушения функции внешнего дыхания. К данному подпункту также относятся малые остаточные изменения после перенесенного туберкулеза органов дыхания по завершении наблюдения в группе клинически излеченного туберкулеза и снятия с диспансерного учета, перенесенного экссудативного плеврита и других серозитов туберкулезной этиологии (перикардит, полисерозит), подтвержденного методами цитологического, иммунологического, микробиологического исследования, а в показанных случаях пункционной биопсией и бронхологического исследования. Туберкулезная этиология сухих плевритов должна быть доказана методами туберкулино- и иммунодиагностики, пробным лечением и динамикой лабораторных исследований.
Наличие единичных мелких петрификатов в легких или внутригрудных лимфатических узлах не является основанием для применения настоящего пункта.
По подпункту 5) диагноз экссудативного плеврита и других серозитов туберкулезной этиологии (перикардит, полисерозит) подтверждается методами цитологического, иммунологического, микробиологического исследования, а в показанных случаях и пункционной биопсией. Обязательно бронхологическое исследование. Туберкулезная этиология сухих плевритов должна быть доказана методами туберкулино-и иммунодиагностики, пробным лечением и динамикой лабораторных исследований.
Приложение 3
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Туберкулез негрудной
локализации (перифери-
ческих лимфоузлов,
брюшины, перикарда,
кишечника, костей и
суставов, мочеполовых
органов, кожи, других

Локализациясы кеудеде емес туберкулез (перифериялық лимфа түйіндері, іш перде, перикарда, ішек, сүйектер және буындар, несеп-жыныс органдары, тері, басқа да органдар) (А18-А19):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) белсенді прогрессті;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) функцияларының әлсіз бұзылуы бар негізгі емдеу курсы кезеңінде белсенді;
жз
Д
жз
Д
жз
Д
жз
Д
3) негізгі емдеу курсы аяқталғаннан кейін белсенді тынышталған;
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) 3-5 жылдан артық белсенділік белгілері болмаған кезде белсенді емес.
А
А
жеке
А
А
А
А
А
1) тармақша әртүрлі органдар мен жүйелердің үйлескен зақымданулары бар генерализді туберкулезді, ескілігі және шығу сипатына қарамастан, белсенді прогресті омыртқа туберкулезі, құбырлы сүйектер, буындар, ағымды абсцесстермен, жыланкөздермен ілесе жүретін, қуық-жыныс органдары және ыдыраумен немесе бактерия шығаратын локализациясы кеудеден тыс басқа да туберкулез, көру функциясының прогресті төмендеуі бар көз туберкулезі, тері туберкулезінің кең тараған және зарарсыздандыратын нысандары, перикарданың, ішперденің, ішперде ішіндегі лимфа түйіндерінің, асқазан, ішек, бауыр, көкбауыр, ЛОР-органдарының прогресті туберкулезі, метатуберкулезді нефросклероз, қуық-несеп жүйесі органдарының өткерілген туберкулезінің қалған өзгерістері мен салдарлары, қалған бүйректің қызметінің бұзылуы кезінде туберкулезге байланысты бір бүйректі алып тастау себебінен оның болмауы, созылмалы бүйрек жетіспеушілігі немесе бөлу функциясының күрт бұзылуы (несеп бөлудің күрт бұзылуымен қуықтың тыртықтық өзгерістері), туберкулезге байланысты екіжақты кестіруден кейін ұрық бездерінің болмауы жағдайында бүйрек және қуық-несеп жолдарын басқа хирургиялық емдеу салдарларын қарастырады.
2) тармақшаға функцияларының әлсіз бұзылуы бар туберкулезге байланысты хирургиялық араласудан кейінгі жай-күйді, емдеудің негізгі курсы кезеңінде әртүрлі органдар мен жүйелердің үйлескен зақымдануы бар функцияларының әлсіз бұзылуы бар белсенді туберкулезді қарастырады:
омыртқаның, сүйектердің, буындардың белсенді шектеулі туберкулезі, сондай-ақ іріңсіз және тесілусіз бұрын өткерген туберкулездің салдарлары (қатардағы және басшы құрамдағы адамда қызметке жарамдылық жеке анықталады);
іріңсіз және тесілусіз негізгі емдеу курсы кезеңінде бактериялар бөлусіз бүйрек және несеп шығару жолдарының белсенді туберкулезі, несеп шығару жүйесі органдарының өткерліген туберкулезінің қалдық құбылыстары немесе салдарлары, бүйрек және несеп шығару жолдарының бөлу функцияларының әлсіз бұзылуымен ілесе жүретін бүйрек және несеп шығару жолдары туберкулезін хирургиялық емдеу салдарлары;
қуық түбі безінің, қосалқының, ыдыраған аталық ұрық безінің, жыланкөздердің немесе бактериялар бөлінуімен кең тараған прогресті туберкулезі, екіжақты кестіруден кейін аталық ұрық безінің болмауы;
түсусіз, жыланкөзсіз және бактерия бөлінусіз перифериялық лимфа түйіндерінің туберкулезі.
3) тармақша бойынша негізгі емдеу курсы аяқталған соң белсенді көмескі туберкулез қарастырылады:
басылу сатысындағы омыртқа, сүйектер және буындардың белсенді туберкулезі;
туберкулезге байланысты радикалды операциялық араласулардан кейінгі жақсы клиникалық тиімділігі және фнукцияларының елеусіз бұзылулары бар жай-күй;
клиникалық белгілері әлсіз байқалған лимфа түйіндерінің белсенді көмескі туберкулезі, сондай-ақ зақымдалған органдарда 5 жыл ішінде спецификалық терапияның негізгі курсы аяқталғаннан кейінгі функциялардың елеусіз бұзылулары бар шектелген радикалды операциялық араласулардан кейінгі жай-күй, бұл ретте орналасушыларға қызметке жарамсыз ретінде қорытынды шығарылады, қатардағы және басшы құрамдағы адамдарда жарамдылық жеке анықталады;
несеп шығару жолдарының белсенді көмескі туберкулезі (күшейтілген үлкен емес дара каверналар, ұршықтардың елеусіз деформациясы, жалқық несеп ағар және несеп қуығының елеусіз тыртықтық өзгерістері), бүйректерде және несеп шығару жолдарында бөлу функцияларының елеусіз бұзылуымен радикалды операциялық араласуларынан кейінгі жай-күй;
қосалқының, аталық ұрық безінің және ұрықты көпіршіктердің ыдыраусыз және тесіксіз белсенді көмескі туберкулезі; бір немесе екіжақты эпидидимэктомиядан кейінгі немесе біржақты орхоэпидидимэктомиядан (гемикастрация) кейінгі жай-күй.
3) тармақша бойынша үздіксіз қадағаланған және ауру анықталған сәттен бастап кемінде 8 ай стационарлық және санаторлық жағдайларда үздіксіз бақыланған және емделген жағдайда толық клиникалық нәтижеге қол жеткізген бірінші рет науқастанған адамдарға қорытынды шығарған жөн.
Қызметте болудың шекті жасына жетпеген қатардағы және басшы құрамдағы адамдар генерализациялы туберкулезден емделудің жақсы нәтижелі және органдар мен жүйелер функциясының бұзылуы болмаған жағдайда осы Қосымшаның 3) тармақшасы бойынша куәландырылады.
4) тармақшаға негізгі емдеу курсы аяқталғаннан кейін белсенділік белгілері болмаған жағдайда локализациясы кеудеден тыс туберкулез жатады:
бүйрек және несеп шығару жолдарының, жыныс безінің туберкулезі 3 жыл бойы, біржақты эпидидимэктомиядан кейінгі жай-күй, орналасушыларда І-ІІ бағандар бойынша жарамдылық жеке анықталады;
омыртқа, құбырлы сүйектер, буындар туберкулезі кезінде орналасушылар І баған бойынша жарамды деп танылады, ІІ баған бойынша жарамдылық жеке анықталады;
перифериялы және шажырқайлы лимфа түйіндері, ішперде, ішек, бауыр, көкбауыр – 5 жыл ішінде, функцияларының бұзылуы болмаған және диспансерлік есептен алынған жағдайда, сондай-ақ қатайған тыртықтар перифериялы лимфа түйіндер туберкулезін кенет емдегеннен кейін орналасушылардың І баған бойынша жарамдылығы жеке анықталады, ІІ баған бойынша жарамсыз, ІІІ-ІV бағандар бойынша жарамдылық жеке анықталады.
Локализациясы кеудеден тыс туберкулезі бар адамдарға қатысты ӘДК қорытындысы сондай-ақ зақымданған органның немесе жүйенің функциясына қарай Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға Қосымшалардың негізінде шығарылады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 4-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Алапес (А30)
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
Осы Қосымша алапес диагнозы мамандандырылған емдеу-профилактикалық мекемеде анықталған кезде ғана қолданылады.
Тиісті денсаулық сақтау органы алапеспен ауыратын адамды тіркеген отбасынан шыққан қызметке орналасушылар мен қатардағы және басшы құрамдағы адамдар қызметке жарамсыз деп танылады.
Анамнезде отбасылық емес қатынаста болған адамдар тексеруге жіберіледі және жұқтыру болмаған жағдайда қызметке жарамды деп танылады.
Ескертпе: алапеске күдік болған жағдайда әскери-дәрігерлік комиссиялар міндетті түрде жергілікті денсаулық сақтау органдарына ем-м-60 нысаны бойынша шұғыл хабарлама береді.
Ішкі істер органдарындағы
қызмет үшін адамдардың
денсаулық жағдайының
сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 5-қосымша

органов) (А18-А19):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) активный
прогрессирующий;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) активный в период
основного курса лечения с
умеренным нарушением
функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
нг
Д
3) активный затихающий
после завершения
основного курса лечения;
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
4) неактивный при
отсутствии признаков
активности свыше 3-5 лет.
А
А
инд.
А
А
А
А
А
Подпункт 1) предусматривает генерализованный туберкулез с сочетанным поражением различных органов и систем, независимо от характера течения, давности и исхода, активно прогрессирующий туберкулез позвоночника, трубчатых костей, суставов, сопровождающийся натечными абсцессами, свищами, туберкулез мочеполовых органов и других внегрудных локализаций с распадом или бактериовыделением, туберкулез глаз с прогрессирующим снижением зрительной функции, распространенные и обезображивающие формы туберкулеза кожи, прогрессирующий туберкулез перикарда, брюшины, внутрибрюшных лимфоузлов, желудка, кишечника, печени, селезенки, ЛОР-органов, метатуберкулезный нефросклероз, остаточные изменения и последствия перенесенного туберкулеза органов мочевыделительной системы, отсутствие одной почки после ее удаления по поводу туберкулеза при нарушении функции оставшейся почки, последствия другого хирургического лечения почек и мочевыводящих путей при наличии хронической почечной недостаточности или резкого нарушения выделительной функции (рубцовые изменения мочевого пузыря с резким нарушением мочевыделения), отсутствие яичек после двухсторонней кастрации по поводу туберкулеза.
Подпункт 2) предусматривает состояния после хирургических вмешательств по поводу туберкулеза с умеренным нарушением функций, активный туберкулез в период основного курса лечения с сочетанным поражением различных органов и систем с умеренным нарушением функций:
активный ограниченный туберкулез позвоночника, костей, суставов, а также последствия перенесенного в прошлом туберкулеза без натечников и свищей (у лица рядового и начальствующего состава годность к службе определяется индивидуально);
активный туберкулез почек и мочевыводящих путей без бактериовыделения в период основного курса лечения без натечников и свищей; остаточные явления или последствия перенесенного туберкулеза органов мочевыделительной системы, последствия хирургического лечения туберкулеза почек и мочевыводящих путей, сопровождающиеся умеренным нарушением выделительной функции почек и мочеиспускания;
распространенный прогрессирующий туберкулез предстательной железы, придатков, яичек с распадом, свищами или бактериовыделением, отсутствие яичек после двухсторонней кастрации;
туберкулез периферических лимфоузлов без распада, свищей и бактериовыделения.
По подпункту 3) предусматривается активный затихающий туберкулез после завершения основного курса лечения:
активный туберкулез позвоночника, костей и суставов в стадии затихания;
состояния после радикальных оперативных вмешательств по поводу туберкулеза с хорошим клиническим эффектом и незначительным нарушением функций;
активный затихающий туберкулез лимфатических узлов с умеренно выраженными клиническими признаками, а также состояния после ограниченных радикальных оперативних вмешательств на пораженных органах с незначительным нарушением их функций после завершения основного курса специфической терапии в течении 5 лет, при этом поступающим заключение выносится как негодные к службе, у лиц рядового и начальствующего состава годность определяется индивидуально;
активный затихающий туберкулез мочевыводящих путей (санированные небольшие одиночные каверны, незначительные деформации чашечек, незначительные рубцовые изменения слизистой мочеточников и мочевого пузыря); состояния после радикального оперативного вмешательства на почках и мочевыводящих путях с незначительным нарушением функций;
активный затихающий туберкулез придатка, яичка и семенных пузырьков без распада и свищей; состояние после одно- или двухсторонней эпидидимэктомии или после односторонней орхоэпидидимэктомии (гемикастрации).
По подпункту 3) следует выносить заключения на лиц впервые заболевших, у которых достигнут полный клинический эффект, при условии непрерывного наблюдения и лечения в стационарных и санаторных условиях не менее 8 месяцев от момента выявления заболевания.
Лица рядового и начальствующего состава, не достигшие предельного возраста пребывания на службе, при хорошем эффекте от лечения генерализованного туберкулеза и отсутствии нарушения функции органов и систем освидетельствоваются по подпункту 3) данного Приложения.
К подпункту 4) относится туберкулез внегрудных локализаций при отсутствии признаков активности после завершения основного курса лечения:
туберкулез почек и мочевыводящих путей, половых желез в течение 3 лет, состояния после односторонней эпидидимэктомии у поступающих по I-II годность определяется индивидуально;
при туберкулезе позвоночника, трубчатых костей, суставов поступающие по I графе признаются годными, по II графе годность определяется индивидуально;
периферических и брыжеечных лимфатических узлов, брюшины, кишечника, печени, селезенки - в течение 5 лет, при отсутствии нарушения функций и снятия с диспансерного учета, а также окрепшие рубцы после спонтанного излечения туберкулеза периферических лимфатических узлов у поступающих по I графе годность определяется индивидуально, по II графе негодны, III-IV годность определяется индивидуально.
Заключение ВВК в отношении лиц с внегрудной локализацией туберкулеза выносится также на основании Приложений к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел, в зависимости от функции пораженного органа или системы.
Приложение 4
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Лепра (А30)
п
с
п
с
п
с
п
с
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
Данное Приложение применяется только при установлении диагноза лепры в специализированном лечебно-профилактическом учреждении.
Поступающие на службу и лица рядового и начальствующего состава из семьи, в которой соответствующим органом здравоохранения зарегистрирован больной лепрой, признаются негодными к службе.
Лица, имеющие в анамнезе несемейный контакт, направляются на обследование, и при отсутствии заражения признаются годными к службе.
Примечание: при подозрении на лепру военно-врачебные комиссии в обязательном порядке подают экстренное извещение по форме 60-леч-у в местные органы здравоохранения.
Приложение 5 к Требованиям,
предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для
службы в органах внутренних дел

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 408 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Адамның қорғаныш тапшылығы жұқпасынан туындайтын аурулар (АҚТЖ) (В20-В24):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) АИТВ инфекциясымен ауырғандар;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) АИТВ-инфекциясын жұқтырғандар.
жз
В
жз
В
жз
В
жз
В
Қан түзу жүйесінің және басқа органдардың патологиялық өзгерістерімен ілесе жүретін, туа және жүре пайда болған сипаттағы қорғаныш тапшылығы жағдайлары кезінде қызметке жарамдылық зардап шеккен орган, жүйе функциясының бұзылу дәрежесіне қарай Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға Қосымшалар бойынша анықталады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 6-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Мерез және басқа да жыныстық аурулар (А50-А64):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Алғашқы, екінші немесе жасырын мерезі бар адамдар спецификалық емдеу аяқталғаннан кейін және клиникалық-зертханалық зерттеулердің үш мәрте теріс нәтижесі алғаныннан кейін қызметке жарамды деп танылады.
Туа пайда болған және үшінші реттік мерезі бар орналасушылар қызметке жарамсыз деп танылады.
Жыныс уретриттерінің созылмалы немесе асқынған нысандары жағдайында емдеу аяқталғаннан кейін кемінде 1 жыл мерзімде қайталану болмаған жағдайда орналасушылар жарамды деп танылады.
Ішкі органдар, сүйектер, буындар, нерв жүйесі мерезбен зақымданғанда зақымдану дәрежесіне қарай Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға тиісті Қосымша қолданылады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 7-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Микоздар: ішкі органдардың актиномикозы, кандидозы, кокцидоидоз, гистоплазмоз, бластомикоздық жұқпалар, споротрихоз, мицетомалар, фавус, микроспория, трихофития, терең микоздар және басқалар (В35-В49).
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Қызметке орналасушылар мен қатардағы және басшы құрамдағы адамдар емдеуге жатады, ол аяқталған соң әскери қызметке жарамды деп танылады. Микоз диагнозы зертханалық зерттеулермен расталуы тиіс. Қайтадан стационарлық емдеу сәтсіз болғанда куәландыру Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға 62-қосымшаның 2) тармақшасы бойынша жүргізіледі.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 8-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Қатерлі жаңа өспелер

Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 408 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Болезнь, вызываемая вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ) (В20-В24):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) больные ВИЧ инфекцией;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) зараженные ВИЧ – инфекцией.
нг
В
нг
В
нг
В
нг
В
При иммунодефицитных состояниях врожденного и приобретенного характера, сопровождающихся патологическими изменениями кроветворной системы и других органов, годность к при отсутствии нарушений функций печени и желудочно-кишечного тракта службе определяется в зависимости от степени нарушения функции пораженного органа, системы по Приложениям к Требованиям, предъявляемым к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Приложение 6
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Сифилис и другие венерические
болезни (А50-А64):
п
с
п
с
п
с
п
с
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Лица с первичным, вторичным или скрытым сифилисом признаются годными к службе после окончания специфического лечения и получения трехкратного отрицательного результата клинико-лабораторных исследований.
Поступающие с врожденным и третичным сифилисом признаются негодными к службе.
При хронических или осложненных формах венерических уретритов после завершения лечения поступающие признаются годными при отсутствии рецидива в срок не менее 1 года.
При поражении сифилисом внутренних органов, костей, суставов, нервной системы в зависимости от степени поражения применяется соответствующее Приложение к Требованиям, предъявляемым к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Приложение 7
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Микозы: актиномикоз, кандидоз
внутренних органов, кокцидоидоз,
гистоплазмоз, бластомикозные
инфекции, споротрихоз, мицетомы,
фавус, микроспория, трихофития,
глубокие микозы и др (В35-В49).
п
с
п
с
п
с
п
с
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Поступающие на службу и лица рядового и начальствующего состава подлежат лечению, по завершении которого признаются годными к воинской службе. Диагноз микоза должен быть подтвержден лабораторными исследованиями. При безуспешности повторного стационарного лечения освидетельствование проводится по подпункту 2) Приложения 62 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Приложение 8
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Злокачественные

(С00-С97):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) жылдам прогресті, сондай-ақ елеулі өзгерістері және (немесе) метастазалары бар баяу прогресті
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) ісікті радикалды жою салдарлары, сондай-ақ негізгі емдеу курсы кезеңінде шеттетілген және регионарлық метастазаларсыз функциялардың әлсіз бұзылулары бар баяу прогресті;
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
Осы Қосымша нерв жүйесінің (С70-С72), лимфоидты, қан өндіру және туыстық тіндерден (С91-С96) басқа қатерлі жаңа өспелердің барлық орналасқан жерлерін қамтиды.
1) тармақшаға таралуына және дәрежесіне қарамастан сүйектердің, буындардың қатерлі жаңа өспелері, шеттетілген метастазалары бар немесе радикалды емес хирургиялық емдеуден кейінгі, сондай-ақ ісіктің қайталануы кезіндегі басқа органдар мен жүйелердің қатерлі жаңа өспелері, шеттетілмеген және регионарлық метастазаларсыз, бірақ орган немесе жүйе функцияларының бұзылуымен ішкі органдардың қатерлі жаңа өспелерін радикалдық емдеуден кейінгі жай-күй, ісіктің дәрежесіне және таралуына қарамастан сырқаттың қатерлі жаңа өспелерді емдеуден бас тарту жағдайлары жатады.
2) тармақшаға шеттетілмеген және регионарлық метастазаларсыз және орган немесе жүйе функциясының бұзылуынсыз қатерлі жаңа өспелерді радикалды емдеуден кейінгі жай-күй, төменгі еріннің немесе терінің қатерлі ісіктерін радикалды емдеуден кейінгі тыртықтар жатады.
Қызметте болудың шекті жасына жеткен қатардағы және басшы құрамдағы адамдар, сондай-ақ басқа себептер бойынша қызметтен шығарылуға жататын адамдар қатерлі процестің орналасуына, сатысында және таралуына, сондай-ақ аурудың басталған уақытына қарамастан, осы Қосымшаның 1) тармақшасы бойынша куәландырылады. Көрсетілген адамдар метастазаларсыз төменгі ерін және тері обырын радикалды емдеуден кейін осы Қосымшаның 2) тармақшасы бойынша куәландырылады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 9-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Лимфоидты, қан жасау және туыстық тіндердің қатерлі жаңа өспелері (лимфо-, миелоретикулосаркомалар, лейкоздар, лимфомдар, лимфогранулематоз), иммунопролиферативті аурулар парапротеинемиялық гемобластоздар (С81-С96):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) функцияларының елеулі бұзылуымен жылдам прогрессивті;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) баяу прогрессивті қан құрамының елеулі өзгерістерімен және кезеңдік асқынуларымен;
жз
Д
жз
Д
жз
В
жз
В
3) қан жасау жүйесі функцияларының әлсіз бұзылуымен және сирек асқыруларымен баяу прогрессивті;
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) сәулелік және цитостатистикалық терапиядан кейінгі жай-күй.
жз
Г
жз
Г
жз
Г
жз
Г
1) тармақшаға жүргізілген емнен нәтиже болмаған немесе уақытша сипатта болған жағдайда қанның және қан жасау мүшелерінің қатерлі аурулары жатады;
Баяу прогрессивтік ағымды қатерлі аурулар, емдеуден ұзақ уақыт оң нәтижесі, жылына бір реттен аспайтын асқынудың жиілігі және еңбекке қабілеттілік сақталған жағдайда ІІІ-ІV бағандарға жатқызылған қатардағы және басшы құрамдағы адамдар 2) тармақша бойынша саптан тыс қызметке жарамды деп танылуы мүмкін.
4) тармақшаға қанның және қан жасау мүшелерінің қатерлі ауруларына байланысты сәулелі және цитостатистикалық терапиядан кейінгі жай-күй жатады. Г санаты сәулелік және цитостатикалық терапияның бірінші курсын өткізгеннен кейін ғана шығарылады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 10-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Қатерсіз жаңа өспелер
(D10-D31, D34-42, D 44-48) МКБ-10)
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) функцияларының елеулі бұзылулары бар;
жз
Д
жз
Д
жз
Д
жз
Д

новообразования (С00-С 97):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) быстро прогрессирующие, а
также медленно прогрессирующие
со значительными изменениями и
(или) с метастазами;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) последствия радикального
удаления опухоли, а также
медленно прогрессирующие с
умеренным нарушением функции
без отдаленных и регионарных
метастазов в период основного
курса лечения;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
Данное Приложение включает все локализации злокачественных новообразований, кроме опухолей нервной системы (С70-С72), лимфоидной, кроветворной и родственных тканей (С91-С96).
К подпункту 1) относятся злокачественные новообразования костей, суставов независимо от распространения и стадии; злокачественные новообразования других органов и систем с отдаленными метастазами или после нерадикального хирургического лечения, а также при рецидиве опухоли; состояния после радикального лечения злокачественных новообразований внутренних органов без отдаленных и регионарных метастазов, но с нарушением функции органа или системы, случаи отказа больного от лечения злокачественного новообразования независимо от стадии и распространения опухоли.
К подпункту 2) относятся состояния после радикального лечения злокачественных новообразований внутренних органов без отдаленных и регионарных метастазов и без нарушения функций органа или системы; рубцы после радикального лечения злокачественных опухолей нижней губы или кожи.
Лица рядового и начальствующего состава, достигшие предельного возраста пребывания на службе, а также подлежащие увольнению со службы по другим причинам, освидетельствуются по подпункту 1) данного Приложения независимо от локализации, стадии и распространения злокачественного процесса, а также времени от начала заболевания. Указанные лица после радикального излечения рака нижней губы и кожи без метастазов освидетельствуются по подпункту 2) данного Приложения.
Приложение 9
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Злокачественные
новообразования
лимфоидной, кроветворной и
родственных тканей
(лимфо-, миелорети-
кулосаркомы, лейкозы,
лимфомы, лимфограну-
лематоз), иммунопро-
лиферативные болезни
парапротеинемические
гемобластозы (С81-С96):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) быстро прогрессирующее со
значительным нарушением
функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) медленно прогрессирующее
со значительными изменениями
состава крови и
периодическими обострениями;
нг
Д
нг
Д
нг
В
нг
В
3) медленно-прогрессирующее с
умеренным нарушением функций
кроветворной системы и
редкими обострениями;
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
4) состояния после лучевой и
цитостатической терапии.
нг
Г
нг
Г
нг
Г
нг
Г
К подпункту 1) относятся злокачественные заболевания крови и кроветворных органов, когда эффект от проводимого лечения отсутствует или носит временный характер.
При злокачественных заболеваниях с медленно прогрессирующим течением, длительным положительным эффектом от лечения, частотой обострений, не превышающей одного раза в год, и сохраненной трудоспособностью лица рядового и начальствующего состава отнесенные к III-IV графам по подпункту 2) могут признаваться годными к службе вне строя.
К подпункту 4) относятся состояния после лучевой и цитостатической терапии по поводу злокачественных заболеваний крови и кроветворных органов. Категория Г предоставляется после проведения только первого курса лучевой или цитостатической терапии.
Приложение 10
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Доброкачественные
новообразования
(D10-D31, D34-42, D44-48)
МКБ-10)
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным
нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
нг
Д

2) функцияларының әлсіз бұзылулары бар;
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) функцияларының елеусіз бұзылулары бар;
жз
В-жеке
жз
Д-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) уақытша функционалдық бұзылыстар.
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Бұл Қосымша нерв жүйесі ісіктерінен басқа қатерсіз жаңа өспелерді қарастырады (Д-48.2).
Осы Қосымша операциялық емдеуден бас тартылған жағдайда не болмаса хирургиялық емдеуге қарсы көрсетімдер болғанда қолданылады.
1) тармақшаға тіндерге, қан жүретін, лимфатикалық тамырларға жататын, нысанды киім киюге немесе жарақтарды тағып жүруге мүмкіндік бермейтін, терінің, жоғарғы тыныс алу жолдарының, елеулі клиникалық көріністерімен (қозғалу, басу, айналасындағы және оларға іргелес мүшелердің бұзылуы), қан түкірумен, бронхостенозбен немесе ателектазбен ілесе жүретін бронхоөкпелік аппараттың жаңа өспелері, жұту актісін, астың өтуін елеулі қиындататын және астың төмендеуімен ілесе жүретін ас қорыту мүшелерінің жаңа өспелері, жақын орналасқан мүшелер функцияларының бұзылуын тудыратын эндокриндік бұзылуларсыз ішкі секреция бездерінің жаңа өспелері (қозғалу, бастырылу), айқын дизуриялық бұзылулары бар немесе қан кетумен ілесе жүретін қуық мүшелерінің қатерсіз жаңа өспелері, емдеуден нәтиже болмағанда немесе ем уақытша сипатта болғанда сүт безінің, жатырдың, аналық бездің қатерсіз жаңа өспелері жатады.
2) тармақшаға тіндерге жататын терінің, нысанды киім кию немесе жарақтарды тағып жүруге қиындық туғызатын қан жүретін және лимфатикалық тамырлардың жаңа өспелері; жақын орналасқан органдар функцияларының бұзылуы бар аралықтардың жаңа өспелері, жоғарғы тыныс жолдарының, бронхоөкпе аппаратының әлсіз клиникалық құбылыстары бар жаңа өспелері, тамақтанудың төмендеуінсіз ас қорыту мүшелерінің жаңа өспелері; қуық органдарының әлсіз дизуриялық бұзылулары бар қатерсіз жаңа өспелері, сүт безінің, жатырдың, аналық бездің және онкологтың қорытындысы бойынша операциялық емдеуді қажет ететін әйелдердің жыныс мүшелерінің басқа да әлсіз клиникалық көріністері бар жаңа өспелері жатады. 2) тармақшаға сондай-ақ 12 апталық және одан артық жүктілікке сәйкес келетін көлемдегі, анемияға әкеп соқтыратын қан кетумен ілесе жүретін, сондай-ақ субмукозды немесе субсерозды түйіндер болған жағдайда олардың қанмен қамтамасыз етілуінің бұзылуымен, тез өсуімен (бір жыл ішінде 5 аптадан асатын жүктілікке сәйкес келетін көлемге дейін ісіктің ұлғаюы) жатыр миомасы жатады.
3) тармақшаға диспептикалық бұзылулары бар ас қорыту органдарының жаңа өспелері, геникомастия, қатерсіз жаңа өспелер немесе органдар мен жүйелер функцияларының елеусіз бұзылулары бар оларды радикалды емдеудің салдарлары жатады.
Хирургиялық емдеуді қажет ететін әйелдер жыныс органдарының жаңа өспелері, клиникалық көріністерсіз 7-ден 11-ге дейінгі апталық жүктілікке сәйкес келетін көлемдегі жатыр миомасы, консервативтік емдеуді қажет ететін диффуздық және фиброзды-кистозды мастопатия, сондай-ақ ерлердің сыртқы жыныс органдарының сыртқы жай-күйі және ісу алдындағы аурулары: атрофия, дисплазия, аталық ұрықтың гипоплазиясы және гиперплазиясын; фиброма кистасын және хирургиялық қажет ететін аталық ұрықтың, шәуһет бауының және еннің қатерсіз өсімдерін жатқызған жөн.
4) тармақшаға Г санаты функцияларды толық қалпына келтіру үшін арнайы емдеуді қажет етпейтін стационарлық емдеу аяқталған соң кеуде немесе ішперде қуысының, кіші жамбастың қатерсіз жаңа өспелеріне байланысты хирургиялық емдеуден кейін шығарылады.
Қатерсіз жаңа өспелер: нысанды киім, аяқ киім кию немесе жарақтарды тағып жүруге қиындық туғызбайтын, онкологтың қорытындысы бойынша операциялық емдеуді қажет етпейтін липоматоз, гемангиомалар, дермоидті кисталар, хондромалар осы Қосымшаны қолдану үшін негіз болып табылмайды және қызмет өткеруге және оқу орындарына түсуге кедергі болмайды.

2) с умеренным нарушением
функций;
нг
Д-
инд.
нг
Д
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
3) с незначительным
нарушением функций;
нг
В-
инд.
нг
Д-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
4) временные функциональные
расстройства.
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Данное Приложение предусматривает доброкачественные новообразования кроме опухолей нервной системы (Д-48.2).
Настоящее Приложение применяется в случаях отказа от оперативного лечения либо при наличии противопоказаний к хирургическому лечению.
К подпункту 1) относятся новообразования кожи, подлежащих тканей, кровеносных, лимфатических сосудов, не позволяющие носить форменную одежду или снаряжения, верхних дыхательных путей, средостения со значительными клиническими проявлениями (смещение, сдавление, разрушение окружающих и прилегающих к ним органов), новообразования бронхолегочного аппарата, сопровождающиеся кровохарканьем, бронхостенозом или ателектазом, новообразования органов пищеварения, значительно затрудняющие акт глотания, прохождение пищи и сопровождающиеся упадком питания, новообразования желез внутренней секреции без эндокринных расстройств, вызывающие нарушение функций прилегающих органов (смещение, сдавление), доброкачественные новообразования мочевых органов с выраженными дизурическими расстройствами или сопровождающиеся кровотечением, доброкачественные новообразования молочной железы, матки, яичника, когда эффект от проводимого лечения отсутствует или носит временный характер.
К подпункту 2) относятся новообразования кожи, подлежащих тканей, кровеносных и лимфатических сосудов, затрудняющие ношение форменной одежды или снаряжения; новообразования средостения с нарушением функции прилежащих органов, новообразования верхних дыхательных путей, бронхолегочного аппарата с умеренными клиническими проявлениями; новообразования органов пищеварения без упадка питания; доброкачественные новообразования мочевых органов с умеренными дизурическими расстройствами, доброкачественные новообразования молочной железы, матки, яичника и других женских половых органов с умеренными клиническими проявлениями требующими по заключению онколога оперативного лечения. К подпункту 2) также относятся миомы матки при размерах, соответствующих от 12-недельной беременности и более, сопровождающиеся кровотечениями, приводящими к анемии, а также при наличии субмукозных или субсерозных узлов с нарушением их кровоснабжения, быстрым ростом (увеличение опухоли до размеров, соответствующих более 5 недель беременности за год).
К подпункту 3) относятся новообразования органов пищеварения, сопровождающиеся диспептическими расстройствами, геникомастия, доброкачественные новообразования или последствия их радикального лечения, с незначительным нарушением функций органов и систем. Новообразования женских половых органов, требующие хирургического лечения, миомы матки, имеющие размеры соответственно от 7 до 11-недельной беременности без клинических проявлений, диффузные и фиброзно-кистозные мастопатии требующие консервативного лечения. А также следует относить фоновые состояния и предопухолевые заболевания наружних мужских половых органов: атрофия, дисплазия, гипо- и гиперплазия яичка; кисты фибромы и другие доброкачественные образования яичка, семенного канатика и мошенки, требующих хирургического лечения.
К подпункту 4) Категория Г предоставляется после хирургического лечения по поводу доброкачественных новообразований грудной или брюшной полости, органов малого таза, когда после завершения стационарного лечения для полного восстановления функций не требуется специального лечения.
Доброкачественные новообразования: липоматоз, гемангиомы, дермоидные кисты, хондромы, не затрудняющие ношение форменной одежды, обуви или снаряжения, не требующие по заключению онколога оперативного лечения - не являются основанием для применения данного Приложения и не препятствуют прохождению службы и поступлению в учебные заведения.

Бас миының және жұлынның қатерсіз жаңа өспелері бар адамдар Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға 25-қосымша бойынша, ал перифериялық нерв жүйесінде қатерсіз жаңа өспелері бар адамдар Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға 26-қосымша бойынша куәландырылады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 11-қосымша
Ескерту. 11-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 19.12.2013 № 721 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Қан және қан жасау мүшелерінің аурулары (D50-D89):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) функцияларының елеулі бұзылулары бар жылдам прогресті;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) қан құрамының елеулі өзгерістері және мерзімді асқынулары бар баяу прогрессті;
жз
Д
жз
Д
жз
Д
жз
Д
3) қан жасау жүйесінің әлсіз бұзылулары мен сирек асқынулары бар баяу прогресті;
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) қанның жүйелі емес ауруларынан кейінгі уақытша функционалдық бұзылулар.
жз
Г
жз
Г
жз
Г
жз
Г
Осы Қосымша мамандандырылған стационарда тексеру кезінде анықталған анемияны, қанның ұюының бұзылуын, алқызыл дақтар және басқа геморрагиялық жағдайларды, қан және қан жасау органдарының басқа да ауруларын қарастырады.
1) тармақшаға жүргізілген емдеуден нәтиже болмаса немесе уақытша сипатта болған жағдайда қан және қан жасау органдарының аурулары; гипо немесе апластикалық анемия, тромбоцитопатияның, гемофилияның, коагулопатияның тұқым қуалаушылық нысандары, қан кетумен, қан құйылумен ілесе жүретін коагулопатия, сондай-ақ жұқпалы асқынуларымен жиі қайталанатын жүре пайда болған немесе туа біткен ұрақты иммунитет тапшылығы жағдайы (адамның иммунитет тапшылығы жұқпасын туғызатын аурулардан басқа) жатады.
Глюкокортикоидті терапияның ремиссиясына жеткен жағдайда ғана қатерлі жаңа өспелерге жатпайтын қан және қан жасау органдарының аурулары кезінде қатардағы және басшы құрамдағы адамдар 3) тармақша бойынша куәландырылады. Спленэктомияны жақсы нәтижемен өткерген адамдар осы Қосымшаның 2) тармақшасы бойынша, ал жүргізілген емдеу нәтижесі жеткіліксіз болған жағдайда 1) тармақшасы бойынша куәландырылады.
Глюкокортикоидті терапияның немесе спленэктомияның жақсы нәтижесі бар аутоиммунді тромбоцитопениялы алқызыл дақтар эпизодын өткерген қатардағы және басшы құрамдағы адамдар 4) тармақша бойынша куәландырылады.
Геморрагиялық көріністерсіз тромбоцитопения әлсіз байқалған созылмалы баяу прогрессивті ағымы кезінде және гормонды терапия қажеттілігі (спленэктомиядан кейін немесе онсыз) болмаған кезде куәландыру 3) тармақша бойынша, ал спленэктомияның нәтижесі елеусіз болғанда немесе болмағанда 1) тармақша бойынша куәландырылады.
Виллебранд ауруы кезінде куәландыру функциялардың бұзылу және ауру ағымының дәрежесіне байланысты 1), 2) немесе 3) тармақша бойынша жүргізіледі.

Лица с доброкачественными новообразованиями головного и спинного мозга освидетельствуются по Приложению 25 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел а периферической нервной системы – по Приложению 26 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Приложение 11
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Сноска. Приложение 11 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 19.12.2013 № 721 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Болезни крови и
кроветворных органов
(D50-D89):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) быстро прогрессирующие со
значительным нарушением
функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) медленно прогрессирующие
со значительными изменениями
состава крови и
периодическими обострениями;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
нг
Д
3) медленнопрогрессирующие с
умеренным нарушением функций
кроветворной системы и
редкими обострениями;
нг
В-
инд.
нг
В
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
4) временные функциональные
расстройства после не-
системных болезней крови.
нг
Г
нг
Г
нг
Г
нг
Г
Данное Приложение предусматривает установленные при обследовании в специализированном стационаре анемии, нарушения свертываемости крови, пурпуру и другие геморрагические состояния, другие болезни крови и кроветворных органов.
К подпункту 1) относятся заболевания крови и кроветворных органов, когда эффект от проводимого лечения отсутствует или носит временный характер; гипо- или апластические анемии, наследственные формы тромбоцитопатий, гемофилии, коагулопатии, сопровождающиеся кровотечениями, кровоизлияниями, а также приобретенные или врожденные стойкие иммунодефицитные состояния (кроме болезни, вызываемой вирусом иммунодефицита человека), сопровождающиеся частыми рецидивами инфекционных осложнений.
При болезнях крови и кроветворных органов, не отнесенных к злокачественным новообразованиям, в случае достижения ремиссии только глюкокортикоидной терапией лица рядового и начальствующего состава освидетельствуются по подпункту 3). Перенесшие спленэктомию с хорошим эффектом - по подпункту 3), а при недостаточной эффективности проведенного лечения - по подпункту 2) настоящего Приложения.
Лица рядового и начальствующего состава, перенесшие эпизод аутоиммунной тромбоцитопенической пурпуры с хорошим эффектом от глюкокортикоидной терапии или спленэктомии, освидетельствуются по подпункту 4). При хроническом медленно прогрессирующем течении с умеренно выраженной тромбоцитопенией без геморрагических проявлений и при отсутствии необходимости в поддерживающей гормональной терапии (после спленэктомии или без нее) освидетельствование проводится по подпункту 3), а при незначительном эффекте от спленэктомии или его отсутствии - по подпункту 1) данного Приложения.
При болезни Виллебранда освидетельствование проводится по подпункту 1), 2) или 3) в зависимости от степени нарушения функций и течения заболевания.

Әйелдің қанында кемінде 120 г/л, ер адамда – кемінде 130 гемоглобин болуы тиіс.
Медициналық куәландыру кезінде қан немесе қан жасау органдары ауруының белгілері бірінші рет анықталған қызметке орналасушылар гематологқа консультацияға жіберіледі. Ауру анықталған жағдайда куәландыру стационарлық тексеруді қажет етпейді.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 12-қосымша
Ескерту. 12-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 19.12.2013 № 721 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Зоб (Е04-Е04.09):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) жақын орналасқан органдар функцияларының бұзылуын тудыратын;
жз
Д
жз
Д
жз
Д
жз
Д
2) киім киюді қиындататын;
жз
В
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
3) эндокриндік бұзылулар болмаған кезде киім киюге кедергі келтірмейтін;
жеке
А
жеке
А
А
А
А
А
Куәландырылушыда 1) және 2) тармақшаларда көрсетілген аурулар анықталған жағдайда хирургиялық емдеу ұсынылады. Көрсетілген тармақтар бойынша қорытынды хирургиялық емдеу нәтижелері қанағаттанарлықсыз болған жағдайда не болмаса оперциядан бас тартқан жағдайда шығарылады.
Хирургиялық емдеуден кейін куәландыру Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға 13-қосымшаның 4) тармақшасы бойынша жүргізіледі.
Қалқанша бездің елеусіз диффузды ұлғаюы бар (І-ІІ дәрежелі), оның функцияларының бұзылу белгілері жоқ, темірдегі бірлі-жарым буынды адамдар ұзақ уақыт (3 жылдан артық) бақыланатыны туралы деректер болған жағдайда ішкі істер органдарындағы қызметке және арнайы оқу орындарына оқуға түсуге жарамды.
Ішкі істер органдарындағы
қызмет үшін адамдардың
денсаулық жағдайының
сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 13-қосымша
Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 408 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Эндокриндік жүйе аурулары, тамақтанудың бұзылулары, Е04 қоспағанда, зат алмасудың басқа да бұзылулары (Е00 - Е90):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) функцияларының едәуір бұзылулары бар;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) функцияларының әлсіз бұзылулары бар;
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке.
3) функцияларының елеусіз бұзылулары бар;
жз
В-жеке
жз
В- жеке
жз
В-жеке.
жз
В-жеке.
4) уақытша функциялық бұзылулар.
жз
Г
жз
Г
жз
Г
жз
Г
Осы Қосымшаға тиреотоксикоз, тиреоидиттер, гипотиреоз, қантты диабет, қалқанша без маңындағы, бүйрекүсті бездердің, гипофиза, гиповитаминоздар, семіздік жатады.
Қызметке орналасушы азаматтарды, сондай-ақ қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды куәландыру, әдетте, стационарлық тексеруден және қажет болғанда, емдеуден кейін жүргізіледі.
1) тармақшаға тұрақты, түйіншекті және диффузиялы уытты зобтың ауыр түрлеріне (ауру басталғаннан бастап дене салмағының көлемі 50% дейін төмендеу, адинамия, айқын экзофтальм, тыныштықта демігу, пульстің соғу жиілігі минутына 120 және одан артық, негізгі алмасудың артуы 50% және одан көп, әртүрлі висцералық асқынулар) негізделген анық байқалатын бұзылулар, сондай-ақ I типті қант диабеті; гликемия деңгейіне және емдеу сипатына қарамастан ауыр сатыдағы IІ типті қант диабеті; таблетка түріндегі қантты төмендететін препараттар комбинациясымен инсулинге тәуелді декомпенсация сатысындағы ауырлығы орташа IІ типті қант диабеті.
Гипергликемия деңгейіне және емдеу сипатына қарамастан диабеттің спецификалық асқынулары айқын байқалған (пролиферативті ретинопатия, созылмалы бүйрек қызметінің жеткіліксіздігі дамыған нефропатия, тез айқындалған шеткілік нейропатия, аяқтардың трофикалық жарасы бар ангиопатия, аяқтың гангренасы, диабеттік аяқ синдромы, гипогликемиялық және кетоацидотикалық жағдайлар) адамдар ағымы ауыр қант диабетімен ауыратын адамдарға жатады.
1) тармақшаға сондай-ақ қызметтері кенет бұзылған және орынбасарлық терапия тиімсіз, орынбасарлық терапия кезінде клиникалық-гормоналдық субкомпенсацияның болмауы, қалқанша безді операция жолымен емдеуден кейінгі жағдайлары бар (толық, жартылай алып тастау, сәулемен емдеу) ішкі секреция бездерінің (гипофиздің, бүйрекүсті бездерінің, қалқанша бездің, қалқанша без маңындағы бездердің және жыныс бездерінің) аурулары жатады.

Содержание гемоглобина в крови у женщин должно быть не менее 120 г/л, у мужчин – не менее 130 г/л.
Поступающие, у которых при медицинском освидетельствовании впервые обнаружены признаки заболевания крови либо кроветворных органов, направляются на консультацию к гематологу. Освидетельствование в случае установления заболевания не требует стационарного обследования.
Приложение 12
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Сноска. Приложение 12 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 19.12.2013 № 721 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Зоб (Е04-Е04.09):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) вызывающий расстройство
функций близлежащих
органов;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
нг
Д
2) затрудняющий ношение
одежды;
нг
В
нг
В
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
3) не препятствующий
ношению одежды при
отсутствии эндокринных
нарушений;
инд.
А
инд.
А
А
А
А
А
В случае выявления у освидетельствуемого заболевания, указанного в подпунктах 1) и 2) предлагается хирургическое лечение. Заключение по указанным пунктам выносится в случае неудовлетворительных результатов хирургического лечения либо отказе от операции.
После хирургического лечения освидетельствование проводится по подпункту 4) Приложения 13 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Лица с незначительным диффузным увеличением щитовидной железы (I-II степени) без признаков нарушения ее функции, единичными кистами в железе, при наличии данных о длительном (более 3 лет) наблюдении, годны к службе в органах внутренних дел и поступлению на учебу в специальные учебные заведения.
Приложение 13 к Требованиям,
предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для
службы в органах внутренних дел
Сноска. Приложение 13 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 408 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Болезни эндокринной системы, расстройства питания, другие нарушения обмена веществ (Е00–Е90) за искл. Е04:
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д–инд
нг
Д-инд.
3) с незначительным нарушением функций;
нг
В-инд.
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
В-инд.
4) временные функциональные расстройства.
нг
Г
нг
Г
нг
Г
нг
Г
К настоящему Приложению относятся тиреотоксикоз, тиреоидиты, гипотиреоз, сахарный диабет, болезни околощитовидных желез, надпочечников, гипофиза, гиповитаминозы, ожирение.
Освидетельствование граждан поступающих на службу, а также лиц рядового и начальствующего состава, как правило, проводится после стационарного обследования и при необходимости, лечения.
К подпункту 1) относятся стойкие, значительно выраженные расстройства, обусловленные тяжелыми формами узлового и диффузного токсического зоба (понижение массы тела до 50 % величины массы тела от начала заболевания, адинамия, выраженный экзофтальм, одышка в покое, частота пульса 120 и более ударов в минуту, повышение основного обмена на 50 и более процентов, различные висцеральные осложнения), а также сахарный диабет I типа; сахарный диабет II типа тяжелой степени, независимо от уровня гликемии и характера лечения; сахарный диабет II типа средней тяжести, в стадии декомпенсации, требующий инсулинотерапии в комбинации с таблетированными сахароснижающими препаратами.
К больным с тяжелой течением сахарного диабета относят лиц, у которых независимо от уровня гипергликемии и характера лечения имеются выраженные проявления специфических осложнений диабета (пролиферативная ретинопатия, нефропатия с развитием ХПН, резко выраженная периферическая нейропатия, ангиопатия нижних конечностей с трофическими язвами, гангреной стопы, синдромом диабетической стопы, гипогликемические и кетоацидотические состояния).
К подпункту 1) также относятся заболевания желез внутренней секреции (гипофиза, надпочечников, щитовидной, паращитовидных и половых желез) с резким нарушением их функций и отсутствием эффекта от заместительной терапии, состояния после оперативного лечения щитовидной железы (тотальное, частичное удаление, лучевая терапия) при отсутствии клинико-гормональной субкомпенсации на фоне заместительной терапии.

Аутоиммунды тиреодитпен ауыратын адамдар қалқанша бездің қызметінің бұзылу сатысына байланысты 1), 2), 3) тармақшалар бойынша куәландырылады.
2) тармақшаға ауырлығы орташа дәрежедегі эндокриндік бездерінің ауруларына байланысты тұрақты айқын көрінетін бұзылулар жатады.
Ауырлығы орташа дәрежедегі тиреотоксикоз үшін ауру басталғаннан бастап дене салмағы көлемінің 20% дейін төмендеуі, эмоциялық және вегетативтік бұзылулар, пульстің минутына 110-120 рет соғуы, жұмыс қабілетінің елеусіз төмендеуі, негізгі алмасудың 30-дан 50% дейін артуы тән.
Осы тармақшаға ІІ түрдегі, ауырлығы орташа дәрежедегі қантты диабет кезінде көміртегі алмасуының компенсациясы гликемия деңгейі тәулік ішінде 8,9 ммоль/л артса және/немесе глюкозалы гемоглобиннің деңгейі 7,5%-дан асқан кезде және қантты төмендететін препараттарды пероральды қабылдау немесе қант диабетінің бастапқы айқын байқалатын ерекшеліктері (пролиферативті емес, ретинопатия, әлсіз байқалатын шеткілік нейропатия, созылмалы бүйрек қызметінің жеткіліксіздігі жоқ нефропатия, аяқтардың трофикасы бұзылмаған ангиопатия) болған жағдайда ұдайы диетотерапияны тағайындаумен қол жеткізіледі.
Орынбасарлық терапия жағдайында клиникалық-гормонды субкомпенсацияға қол жеткізілген қалқанша безге (тотальдық, жартылай алып тастау, сәулелік терапия) жедел емдеу жүргізгеннен кейінгі жағдай жатады.
Алиментарлық семіздіктің ІІІ дәрежесі анықталған қызметке орналасушы азаматтар жарамсыз деп танылады, ал қатардағы және басшы құрамдағы адамдар І, ІІ бағандар бойынша жарамсыз, ІІІ-ІV бағандар бойынша салмағы ІІ дәрежеге дейін төмендегеннен кейін (салмақты белгіленген тәптіппен 3 рет өлшегеннен кейін) қайта куәландырыла отырып емделуге жатады.
3) тармақшаға субклиникалық бастапқы гипотиреоз, аутоиммунды тиреоидит (эутиреоз фазасы) ағымы қолайлы кезде (эндокринологтың қорытындысы бойынша), қалқанша бездің қызметінің бұзылуынсыз (УДЗ нәтижелері бойынша қалқанша бездің көлемі қалыпты кезде, бос Т4 және ТТГ-нің қалыпты көрсеткіштері кезіндегі) диффузиялы уытты зобтың қайтымды жеңіл нысандары (жеңіл неврозға ұқсас симптоматика, дене жүктемесіне төзімділіктің төмендеуі, пульс жиілігінің минутына 100-ге дейін болуы, қалқанша безінің I-II дәрежелі үлкеюі, қалқанша бездің І-ІІ дәрежедегі үлкеюі кезінде негізгі айналымның 30 пайызға дейін жоғарылауы) жатады.
Осы тармақшаға сондай-ақ ІI типтегі қантты диабет, бір тәулік ішінде гликемия 8,9 ммоль/л (160 миллиграмм-пайыз) артпаса және/немесе глюкозалы гемоглобиннің деңгейі 7,5%-дан аспаса және қантты төмендететін препараттарды пероральды қабылдаумен (немесе қабылдамай) қиындықсыз қалыпқа келеді, макро- және микротамырлардың асқынулары (нейропатия, ангиопатия) жоқ кезде; гипофиз микроаденомасының клиникалық-зертханалық белгілері болған және болмаған кездегі қант диабеті жатады.
Алиментарлық семіздіктің ІI дәрежесіндегі қызметке және оқуға түсетін адамдар жарамсыз деп танылады. ЭКГ-да (миокардтағы дистрофикалық өзгерістер, сол жақ қарыншаның гипертрофиясы), артериалды қан қысымы, май гепатозы, сүйек-буын жүйесінде алмасу-дистрофикалық өзгерістері болған жағдайда көрсетілген адамдар ДМИ төмендегеннен кейін қайта куәландырылуы мүмкін.
ІІ дәрежедегі алиментарлық семіздігі бар қызметкерлердің жарамдылығы І, ІІ, ІҮ бағандар бойынша жеке анықталады. Висцералды семіздік белгілерінсіз, бұлшық еттері жетілген, спорттық дене бітімді, ДМИ көрсеткіштері ІІ дәрежедегі семіздікке сәйкес келетін қызметкерлердің ІІ баған бойынша жарамдылығы жеке анықталады. Қалған жағдайларда ІІ дәрежелі семіздігі бар ІІ баған бойынша куәландырылатын қызметкерлер семіздік дәрежесі төмендеген соң "кейіннен куәландырылып тексерілуге (емделуге) жатады".
І дәрежелі семіздігі бар, қызметке және оқуға түсетін және I, III, IV бағандар бойынша куәландырылатын, ЭКГ-да (миокардтағы дистрофикалық өзгерістер, сол жақ қарыншаның гипертрофиясы) артериалды қан қысымы, май гепатозы, сүйек-буын жүйесінде алмасу-дистрофикалық өзгерістері болған жағдайда жарамсыз деп танылады; көрсетілген өзгерістер болмаған кезде қызметке жарамды деп танылады, оқу орнына жарамсыз деп танылады.
Висцералды семіздік белгілерінсіз, бұлшық еттері жетілген, спорттық дене бітімді, ДМИ көрсеткіштері І дәрежедегі семіздікке сәйкес келетін, бірақ салмағы дамыған бұлшықет массасымен негізделген ЭКГ-да (миокардтағы дистрофикалық өзгерістер, сол жақ қарыншаның гипертрофиясы) артериалық қан қысымы, май гепатозы өзгермеген, сүйек-буын жүйесінде алмасу-дистрофикалық өзгерістер болған жағдайда қызметке орналасуға кандидаттар ІІ баған бойынша жарамдылығы жеке анықталады. Қалған жағдайларда ІІ баған бойынша қызметке орналасушылар ДМИ-дің талап етілетін көрсеткіштеріне қол жеткізгенге дейін жарамсыз.
І дәрежедегі алиментарлық семіздігі бар қызметкерлер барлық бағандар бойынша жарамды деп танылады.
4) тармақшаға қатардағы және басшы құрамдағы адамдарда қалқанша және басқа да эндокриндік бездерге операциялық араласудан кейінгі, сондай-ақ жіті тиреоидиттерден кейінгі жай-күй жатады. Қалқанша безге және басқа да эндокриндік бездерге операция жасалғаннан соң, сондай-ақ жіті тиреоидиттерден емделгеннен кейін қызметке орналасушылар мерзіміне қарамастан жарамсыз деп танылады.
Басқа органдар мен жүйелер зақымданған жағдайда куәландыру сондай-ақ Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға тиісті Қосымшалар бойынша жүргізіледі.
Тамақтану жағдайын бағалау үшiн дене салмағының индексi пайдаланылады.
Формула бойынша дене салмағының индексі:

Лица с аутоиммунным тиреодитом освидетельствуются по подпункту 1), 2), 3) в зависимости от степени нарушения функции щитовидной железы.
К подпункту 2) относятся стойкие умеренно выраженные расстройства, обусловленные заболеванием эндокринных желез средней степени тяжести.
Для тиреотоксикоза средней степени тяжести характерны понижение массы тела до 20 процентов величины массы тела от начала заболевания, выраженные эмоциональные и вегетативные нарушения, частота пульса 110-120 ударов в минуту, незначительное снижение работоспособности, повышение основного обмена от 30 до 50 процентов.
К данному подпункту относится сахарный диабет II типа средней степени тяжести, субкомпенсированный, при котором компенсация углеводного обмена достигается только пероральным приемом сахароснижающих препаратов, постоянной диетотерапией, уровень гликемия в течении суток превышает 8,9 ммоль/л., и/или уровень гликозорированного гемоглобина превышает 7,5% имеются начальные проявления специфических проявлений диабета (непролиферативная ретинопатия, нерезко выраженная периферическая нейропатия, нефропатия без ХПН, ангиопатия нижних конечностей без трофических расстройств).
К данному подпункту относится, состояния после проведения оперативного лечения щитовидной железы (тотальное, частичное удаление, лучевая терапия и т.д.) при достижении клинико-гормональной субкомпенсации на фоне заместительной терапии.
Граждане, поступающие на службу, у которых установлено алиментарное ожирение III степени признаются негодными, а лица рядового и начальствующего состава признаются негодными по I, II графам, по III-IV – подлежат лечению с последующим освидетельствованием после снижения веса до II степени (установленном 3-кратным измерением веса).
К подпункту 3) относятся легкие обратимые формы диффузного токсического зоба (легкая неврозоподобная симптоматика, снижение толерантности к физической нагрузке, частота пульса до 100 ударов в минуту, повышение основного обмена до 30 процентов при увеличении щитовидной железы I-II степени), субклинический первичный гипотиреоз, аутоиммунный тиреоидит (фаза эутиреоза) при благоприятном течении (по заключению эндокринолога) без нарушения функции щитовидной железы (при нормальном объеме щитовидной железы по результатам УЗИ, нормальных показателях свободного Т4 и ТТГ).
К данному подпункту также относится сахарный диабет II типа лҰгкой степени, при которой гликемия в течение суток не превышает 8,9 ммоль/л., и/или уровень гликозорированного гемоглобина не превышает 7,5% и легко нормализуется пероральным приемом (или без приема) сахароснижающих препаратов, диетой, при отсутствии макро- и микрососудистых осложнений (нейропатий, ангиопатий); микроаденомы гипофиза с клинико-лабораторными проявлениями и без них.
Граждане, поступающие на службу и учебу, с алиментарным ожирением II степени признаются негодными. При отсутствии изменений на ЭКГ (дистрофические изменения в миокарде, гипертрофия левого желудочка), повышенного артериального давления, жирового гепатоза, обменно-дистрофических изменений костно-суставной системы, данные лица могут быть переосвидетельствованы после снижения ИМТ.
Годность сотрудников с алиментарным ожирением II степени по графам I, III, IV графам определяется индивидуально. Годность по графе II сотрудников спортивного телосложения с развитой мускулатурой без признаков висцерального ожирения, у которых показатель ИМТ соответствует степени ожирения II степени и вес обуславливается развитой мышечной массой, определяется индивидуально. В остальных случаях сотрудники с ожирением II степени, освидетельствуемые по графе II, "подлежат обследованию (лечению) с последующим освидетельствованием" после снижения степени ожирения.
Граждане с алиментарным ожирением I степени, поступающие на службу и учебу и освидетельствуемые по графам I, III, IV при наличии изменений на ЭКГ (дистрофические изменения в миокарде, гипертрофия левого желудочка), повышенного артериального давления, жирового гепатоза, обменно-дистрофических изменений костно-суставной системы признаются негодными; при отсутствии указанных изменений - признаются годными к службе, негодными к поступлению в учебные заведения.
Годность по II графе кандидатов на службу спортивного телосложения с развитой мускулатурой без признаков висцерального ожирения, у которых ИМТ соответствует ожирению I степени, но вес обуславливается развитой мышечной массой, при отсутствии изменений на ЭКГ (дистрофические изменения в миокарде, гипертрофия левого желудочка), повышенного артериального давления, жирового гепатоза, обменно-дистрофических изменений костно-суставной системы определяется в индивидуальном порядке. В остальных случаях поступающие по графе II негодны до достижения требуемых показателей ИМТ.
Сотрудники с алиментарным ожирением 1 степени признаются годным по всем графам.
К подпункту 4) относятся состояния после оперативных вмешательств на щитовидной и других эндокринных железах, а также состояния после лечения острых тиреоидитов у лиц рядового и начальствующего состава. Поступающие на службу после оперативных вмешательств на щитовидной и других эндокринных железах, а также после лечения острых тиреоидитов признаются негодными независимо от срока.
При поражении других органов и систем освидетельствование проводится также по соответствующим Приложениям.
Для оценки состояния питания используется индекс массы тела.
Индекс массы тела рассчитывается по формуле:

19-24,9
Дененің артық салмағы
25,0-29,9
Семіздік дәрежесі
I
30,0-34,9
II
35,0-39,9
III
40,0 және астам
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 14-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Бас миының органикалық зақымдануы нәтижесінде психотикалық және психотикалық емес психикалық бұзылулар, оның ішінде бас миының ауруы, зақымдалуы және дисфукциясы салдарынан жеке басының және мінез-құлқының бұзылулары (бас миының жарақаттары) (F00-F09).
о
қ
о
қ
о
қ
о
Қ
1) күрт байқалған психикалық бұзылулар кезінде;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) әлсіз байқалған психикалық бұзылулар кезінде;
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) жеңіл қысқа мерзімді ауру көріністері кезінде;
жз
В
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) өткерген бас миының жіті аурулары немесе жабық бас сүйегі-ми жарақатынан кейінгі аурулы бұзылулардың тұрақты өтемі кезінде.
жз
В-жеке
жз
В-жеке
Д-жеке
А
Д-жеке
А
Осы Қосымша бас сүйек–ми жарақаты нәтижесіндегі психоздар мен басқа да психикалық бұзылуларды, бас миының ісігі ауруын, мидың қабынуын, делбе, ми мерезі, тамыр дегенераторлық шектеулі аурулары мен бас миының зақымдануларын қамтиды.
1) тармақшаға елеулі айқын және тұрақты психикалық бұзылулар: созылыңқы психотиялық жай-күй, деменция, интеллектуалдық-мнестикалық бұзылулар және психоорганикалық түр бойынша тұлғаның өзгеруі жатады.
2) тармақшаға қолайлы ағымдағы әлсіз байқалған психотикалық жай-күй, бас миының органикалық ауруынан (жарақатынан) кейін психотияға ұқсас, неврозға ұқсас реакцияларға, тұрақты неврозға ұқсас және психотияға ұқсас синдромдарға бейімділікпен, тұрақты эмоциялық-ерік, эндокриндік, астеникалық, церебрастеникалық немесе вегетативтік бұзылулармен көрінетін психикалық бұзылулар жатады.
3) тармақшаға орталық нерв жүйесіне органикалық зақымдану белгілері болмаған жағдайда сауығумен немесе елеусіз байқалған астениямен аяқталған бас миының жіті жарақаттарының немесе жіті органикалық ауруларының салдарынан туындаған ауыспалы, қысқа мерзімді психотикалық және психотикалық емес бұзылулар жатады.
Г санатының мерзімі аяқталғаннан кейін қайта куәландыру жүргізіледі.
4) тармақшаға астениямен, эмоциялық тұрақсыздықпен, жігерсіздік, психикалық процестердің тығыз қозғалуы, есте сақтау, назар, ойлау функциялары өнімділігінің конгнитивтік төмендеуімен ілесе жүретін, сирек жекелеген органикалық белгілер (функцияларының бұзылуынсыз) немесе тіпті оларсыз болуы мүмкін орталық нерв жүйесінің психикалық бұзылулары мен органикалық зақымдалу көріністері болмаған жағдайда психодиагностикалық және психофизиологиялық зерттеудің және ОНЖ жай-күйін зерттеудің басқа да әдістерінің нәтижелерімен расталған өткерген бас миының жіті ауруы немесе жарақатынан кейінгі (посткоммоциялық және посттравматикалық мидың психотикалық емес ауру синдромдары) аурулы көріністердің тұрақты (1 жылдан кем емес) жай-күйі жатады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 15-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV

19-24,9
Избыточная масса тела
25,0-29,9
Степень ожирения
I
30,0-34,9
II
35,0-39,9
III
40,0 и более
Приложение 14
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Психотические и
непсихотические
психические
расстройства в
результате органи-
ческого поражения
головного мозга, в том
числе расстройства
личности и поведения
вследствии болезни,
повреждения (травмы
головного мозга) и
дисфункции головного
мозга (F00-F09).
п
с
п
с
п
с
п
с
1) при резко выраженных
психических нарушениях;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) при умеренно
выраженных психических
нарушениях;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
3) при легких
кратковременных
болезненных проявлениях;
нг
В
нг
В
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
4) при стойкой
компенсации болезненных
расстройств после
перенесенного острого
заболевания головного
мозга или закрытой
черепно-мозговой травмы.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд
нг
В-
инд
Данное Приложение включает психозы и другие психические расстройства, возникающие в результате черепно-мозговой травмы, опухоли головного мозга, энцефалита, менингита, сифилиса мозга, сосудистых дегенеративных органических заболеваниях и поражениях головного мозга.
К подпункту 1) относятся значительно выраженные и стойкие психические расстройства: затяжные психотические состояния, деменция, интеллектуально-мнестические нарушения и изменения личности по психоорганическому типу.
К подпункту 2) относятся умеренно выраженные психотические состояния с благоприятным течением, психические расстройства, проявляющиеся стойкими эмоционально-волевыми, эндокринными, астеническими, церебрастеническими или вегетативными нарушениями со склонностью к психопатоподобным, неврозоподобным реакциям, стойким неврозоподобным и психопатоподобным синдромами после органического заболевания (травмы) или поражения головного мозга.
К подпункту 3) относятся преходящие, кратковременные психотические и непсихотические расстройства, возникающие вследствие острых травм или острых органических заболеваний головного мозга, завершившиеся выздоровлением или незначительно выраженной астенией при отсутствии признаков органического поражения центральной нервной системы.
По окончании срока категории Г, проводится повторное освидетельствование.
К подпункту 4) относятся состояния стойкой (не менее 1 года) компенсации болезненных проявлений после перенесенного острого заболевания или травмы головного мозга (посткоммоционный и посттравматический мозговой непсихотический синдромы), сопровождающиеся астенией, эмоциональной неустойчивостью, инертностью, тугоподвижностью психических процессов, снижением когнитивной продуктивности функций памяти, внимания, мышления, подтвержденных результатами психодиагностического и психофизиологического обследования и другими методами исследования состояния ЦНС (ЭЭГ, РЭГ, КТ, ЯМРТ), при отсутствии психических расстройств и явлений органического поражения центральной нервной системы, когда могут быть лишь отдельные рассеянные органические знаки (без нарушения функций) или даже без них.
Приложение 15
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Эндогенные психозы

Эндогендік психоздар (F20-F39):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) шизофрения, шизотиптік және сандырақты бұзылулар;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) аффективтік психоздар, жиі қайталамалы биполярлық фазаларымен көңіл-күйдің бұзылулары немесе ұзаққа созылған, монополярлық ұстамалар;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
3) әлсіз байқалған аффективтік бұзылулар және маниакалды -депрессивтік психоздың жеңіл нысандары мен толық психикалық денсаулықтың сирек ұстамалары мен ұзақ аралықтары (бірнеше жыл) бар циклотимия.
жз
В
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
Осы Қосымша барлық эндогендік және аффективтік психоздарды қамтиды.
1) тармақшаға психиатриялық стационарда анықталған шизофренияның, шизотиптік және сандырақты бұзылулардың барлық нысандары жатады.
2) тармақшаға елеулі байқалған аффективтік бұзылулар немесе стационарлық тексерумен және емдеумен расталған психотикалық қосылулары бар (сандырақ, галлюцинация, қозғалыс бұзылулары) маниакалды-депрессивтік психоздың созылыңқы нысандары жатады.
3) тармақшаға әлсіз байқалған аффективтік бұзылулар және толық психикалық денсаулықтың сирек ұстамалары мен ұзақ аралықтары бар (бірнеше жыл) маниакалдық депрессивтік психоздың және циклотимияның жеңіл нысандары жатады.
Қысқа мерзімді психотикалық қосылулары бар немесе олар болмағанда қолайлы ағымы кезіндегі маниакалды-депрессивтік психоздар және бір мәрте моно немесе биполярлық эпизодтан кейінгі циклотимиялар, сондай-ақ аз байқалған және ұзаққа созылмайтын нысандағы және жағымды болжамды қайталамалы эпизод 3) тармақша бойынша куәландырылады.
Бірінші эпизодтан кейін жеңіл ағымы және қолайлы болжамы бар қатардағы және басшы құрамдағы адамдар 3) тармақша бойынша 1 және 2-бағандар бойынша бейбіт уақытта саптан тыс қызметке жарамды, соғыс уақытында бірінші дәрежелі шектеулі жарамды деп танылады, ал 3 және 4-бағандар бойынша – саптық немесе саптан тыс қызметке жарамдылық жеке анықталады.
Осындай қорытынды қайталамалы эпизодтың жеңіл түріне қатысты өткерген, ұзақ, бірақ кемінде 25 жыл қызмет өтілі бар қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға шығарылуы мүмкін.
Қызметке орналасушылар өткерілген маниакалды-депрессивтік психоз, циклотимия туралы құжаттамалық растау болған жағдайда жарамсыз деп танылады. Амбулаторлық жағдайларда шизотиптік, сандырақты, аффективтік бұзылулардың белгілері анықталған қызметке орналасушы адамдарға мамандандырылған емдеу мекемесінде стационарлық тексерусіз осы Қосымшаның қолданылуы мүмкін.
Анық емес генездің гипоманиакалдық және субдепрессивтік симптомдары анықталған қызметке орналасушы адамдар жарамсыз деп танылады.
Куәландырылушының жақын туыстарында аффективтік психоздың тұқым қуалаушылық ауырлығы оның ауруының белгілерін анықтау үшін барынша мұқият тексеруді қажет етеді.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 16-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV

(F20-F39):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) шизофрения, шизотипические и
бредовые расстройства;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) аффективные психозы,
расстройства настроения с часто
повторяющимися биполярными
фазами или затяжные,
монополярные приступы;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
3) аффективные расстройства
умеренно выраженные и легкие
формы маниакально-
депрессивного психоза и
циклотимии с редкими приступами
и длительными промежутками
(несколько лет) полного
психического здоровья.
нг
В
нг
В
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
Данное Приложение включает все эндогенные и аффективные психозы.
К подпункту 1) относятся все формы шизофрении, шизотипические и бредовые расстройства установленные в психиатрическом стационаре.
К подпункту 2) относятся аффективные расстройства значительно выраженные или затяжные формы маниакально-депрессивного психоза и циклотимии с психотическими включениями (бред, галлюцинации, двигательные расстройства), подтвержденные стационарным обследованием и лечением.
К подпункту 3) относятся аффективные расстройства, умеренно выраженные и легкие формы маниакально-депрессивного психоза и циклотимии с редкими приступами и длительными промежутками (несколько лет) полного психического здоровья.
Маниакально-депрессивные психозы и циклотимии после однократного моно- или биполярного эпизода, при благоприятном течении с кратковременными психотическими включениями, либо в отсутствии их, а также повторный эпизод с менее выраженной и непродолжительной формой и благоприятным прогнозом освидетельствуются по подпункту 3).
Лица рядового и начальствующего состава, после первого эпизода с легким течением и благоприятным прогнозом, по подпункту 3) признаются по 1 и 2 графам годными к службе вне строя в мирное время, ограниченно годными первой степени в военное время, а по 3 и 4 графам - годность в строю или вне строя определяется индивидуально.
Такое же заключение выносится лицам рядового и начальствующего состава имеющим длительный, но менее 25 лет срок службы, перенесшим в относительно легкой форме повторный эпизод.
Поступающие на службу признаются негодными при наличии документального подтверждения о перенесенном маниакально-депрессивном психозе, циклотимии. Лицам, поступающие на службу, у которых выявлены в амбулаторных условиях признаки шизотипических, бредовых, аффективных расстройств возможно применение данного Приложения, без стационарного обследования в специализированном лечебном учреждении.
Лица, поступающие на службу, у которых выявлены симптомы гипоманиакального и субдепрессивного состояния неясного генеза, признаются негодными.
Наследственная отягощенность аффективными психозами у ближайших родственников освидетельствуемого требует более тщательного обследования для выявления у него признаков заболевания.
Приложение 16
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Симптоматические психозы и
другие психические
расстройства экзогенной

Экзогенді этиологияның симптоматикалық психоздары және басқа да психикалық бұзылулары (F00-F09):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) елеулі байқалған тұрақты психикалық бұзылулар кезінде;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) жеке бастың патологиялық өзгерістерінің байқалған астеникалық жай-күйі бар және нерв жүйесінің органикалық зақымдануы болған кезде;
жз
Д
жз
Д
жз
Д
жз
Д
3) әлсіз байқалған астеникалық жай-күй кезінде;
жз
В
жз
В
жз
В
жз
В
4) жіті аурудан кейін қолайлы ағымы және аяқталған жеңіл қысқа мерзімді астеникалық жай-күй бар болған кезде.
жз
Г
жз
Г
жз
Г
жз
Г
Осы Қосымша психоздарды және әртүрлі генездің соматикалық аурулары, климактериялық бұзылулар, зат алмасудың бұзылулары, босану кезіндегі жалпы инфекциялары, интоксикациялары салдарынан басқа да психикалық бұзылуларды қарастырады. Осыған радиоактивті заттардың (РЗ), иондаушы сәулелену көздерінің (ИСК), зымыран отыны компоненттерінің (ЗОК), электрмагниттік өріс көздерінің (ЭӨК) әсеріне негізделген психикалық бұзылулар да жатады.
Қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды куәландыру стационарлық тексеруден және емдеуден кейін, қызметке орналасатын азаматтарды куәландыру амбулаторлық тексеру нәтижелері бойынша жүргізіледі.
1) тармақшаға едәуір байқалған клиникалық көріністері бар немесе ұзақ ағымды психотикалық жағдай, оның ішінде жеке бастың анық байқалған өзгерістері, интеллектуалдық-мнестикалық бұзылулары жатады.
2) тармақшаға органикалық тип немесе анық тұрақты (3 айдан артық) астеникалық жай-күй (церебрастения) бойынша, оның ішінде орталық нерв жүйесінің органикалық зақымдану көріністері бар, жеке бастың патологиялық өзгерістеріне әкеп соқтыратын әлсіз байқалған немесе қайталамалы психотикалық және психотикалық емес жай-күй жатады.
3) тармақшаға орталық нерв жүйесінің органикалық зақымдану көріністері болмаған кездегі инфекцияны өткергеннен кейінгі 3 айға дейін созылған әлсіз байқалған астеникалық жай-күй жатады.
4) тармақшаға жіті ауру не болмаса созылмалы ауру нәтижесінде туындаған психикалық бұзылулар, инфекциялар, жеңіл қысқа мерзімді (2-3 аптаға дейін) астениямен өтетін және сауығумен аяқталған ОНЖ органикалық зақымдануының белгілерінсіз интоксикация жатады.
4) тармақша бойынша қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға Г санаты шығарылады, қажет болғанда қайта куәландыру жүргізіледі.
Осы Қосымша бойынша ӘДК, ОӘДК бұрын жарамсыз деп таныған адамдар барлық тармақшалар бойынша қайта куәландыруға жатпайды.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 17-қосымша

этиологии (F00-F09):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) при значительно выраженных
стойких психических нарушениях;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) при наличии выраженного
астенического состояния
патологических изменений личности
и органического поражения нервной
системы;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
нг
Д
3) при умеренно выраженных
астенических состояниях;
нг
В
нг
В
нг
В
нг
В
4) при наличии легкого
кратковременного астенического
состояния с благоприятным
течением и исходом, после острого
заболевания.
нг
Г
нг
Г
нг
Г
нг
Г
Данное Приложение предусматривает психозы и другие психические расстройства вследствие общих инфекций, интоксикаций при соматических заболеваниях различного генеза, климактерических нарушениях, нарушениях обмена веществ, родах. Сюда же относятся психические расстройства, обусловленные воздействием радиоактивных веществ (РВ), источников ионизирующего излучения (ИИИ), компонентов ракетного топлива (КРТ), источниками электромагнитного поля (ЭМП).
Освидетельствование лиц рядового и начальствующего состава проводится после стационарного обследования и лечения, граждан поступающих на службу - по результатам амбулаторного обследования.
К подпункту 1) относятся психотические состояния со значительно выраженными клиническими проявлениями или длительным течением, в том числе с выраженными изменениями личности, интеллектуально-мнестическими нарушениями.
К подпункту 2) относятся умеренно выраженные или повторные психотические и непсихотические психические состояния, приводящие к патологическим изменениям личности по органическому типу или выраженному стойкому (более 3х месяцев) астеническому состоянию (церебрастении), в том числе с явлениями органического поражения центральной нервной системы.
К подпункту 3) относятся умеренно выраженные, затянувшиеся до 3х месяцев астенические состояния после перенесенной инфекции при отсутствии явлений органического поражения центральной нервной системы.
К подпункту 4) относятся психические расстройства, возникающие в результате острого заболевания, либо обострения хронического заболевания, инфекции, интоксикации без признаков органического поражения ЦНС, протекающие с легкой кратковременной (до 2-3 недель) астенией и закончившееся выздоровлением.
По подпункту 4) лицам рядового и начальствующего состава предоставляется отпуск по болезни, при необходимости проводится повторное освидетельствование.
Лица, признанные ранее ВВК, ЦВВК негодными по данному Приложению, по всем подпунктам переосвидетельствованию не подлежат.
Приложение 17
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел

Ескерту. 17-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 19.12.2013 № 721 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 408 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Реактивті психоздар және күйзелумен байланысты невротикалық бұзылулар, сондай-ақ соматоформалық бұзылулар (F40-F48):
о
қ
о
қ
о
қ
о
Қ
1) күрт байқалған тұрақты ауру көріністері кезінде;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) әлсіз байқалған, ұзақ немесе қайталамалы ауру көріністері;
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) елеусіз байқалған, жеңіл астенияға өткен қысқа мерзімді ауру көріністері кезінде;
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
жеке
жз
жеке
4) жақсы емделетін және сырқаттың сауығуымен аяқталатын, негізінен эмоционалды ерікті, вегетативті бұзылулармен сипатталатын, сауығумен аяқталған жеңіл және қысқа мерзімді ауыртатын невротикалық көріністер кезінде, сондай-ақ бейімделудің бұзылуылары
жз
А
жз
А
жз
А
жз
А
Осы Қосымшаға: реактивтік психоздар және невроздық бұзылулардың күйзелуімен байланысты барлық ахуалдарға негізделген: мазасыздану-фобиялық, обсессивті-компульсивтік бұзылулар, күйзеліске жіті реакциялар, неврастенияның, соматоформның диссоциативтік (конверсивтік) бұзылуына бейімделудің бұзылулары жатады.
1) тармақшасына баяу ағымды реактивті психоздар және невротикалық бұзылулар (аффектілік-естен тану, депрессивтік психогендік реакциялар, сандырақтық психоздар, реактивтік депрессия және т.б.); анық білінетін қайталама депрессиялық жай-күй, жеке бастың невротикалық дамуымен, аффективтік және невротикалық қасіреттерді бекітудің және анық білінетін астенизациясы бар адамдардағы қайталама суицидтік әрекеттер, адамның невротикалық дамуы жатады.
2) тармақшаға мамандандырылған мекемеде стационарлық емдеу жүргізілген жағдайда, қызметтік және әлеуметтік бейімделуді ұзақ уақыт (кемінде екі ай) бұзатын, әлсіз көрінетін психоздар, невроздар және невротикалық бұзылулар жатады.
III-IV бағандар бойынша куәландырылатын қатардағы және басшы құрамдағы адамдар алғаш рет анықталған бұзылуларды сәтті емдеуден кейін саптан тыс қызметке жарамды деп танылуы мүмкін.
3) тармақшаға жіті реакциядан кейін жеңіл астения, эмоциялық тұрақсыздығы бар вегетативтік бұзылулар қалған жағдайда, бұл ретте психодиагностикалық тексерудің деректері бойынша нерв жүйесінің әлсіз түрі, эмоциялық тұрақсыздығы, стрестік сипаттағы жүктемелерге төмен адаптациялық мүмкіндіктері анықталғанда, елеусіз білінетін қысқа мерзімді невротикалық аурулары бар орналасушылар жатады. Анемнезде суицидтік әрекет, сондай-ақ баяу кекештену (логоневроз) сондай-ақ 3) тармақша бойынша куәландырылады.
3) тармақша бойынша бұрын қысқа мерзімді және қолайлы ағымдағы реактивтік психозды немесе жеңіл астениямен аяқталған, әлсіз анық білінетін невротикалық бұзылуды өткерген қатардағы және басшы құрамдағы адамдар куәландырылады.
Қысқа мерзімді невротикалық бұзылулар едәуір психоэмоциялық және физикалық күшті қажет ететін ахуалда пайда болған қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға 15 күн мерзімге дейін Г санаты шығарылып, қайта куәландырылады.
4) тармақшаға жеңіл және қысқа мерзімді невротикалық көріністер, негізінен эмоциялық-ерік, астено-вегетативтік, жеңіл когнитивтік бұзылулармен, ахуалға негізделуімен сипатталатын, жақсы емделетін және науқастың сауығуымен аяқталатын бұзылулар, сондай-ақ эмоциялық тұрақсыздығы, жекелеген психофизиологиялық процестердің кемшіліктері бар нерв жүйесінің әлсіз түріндегі жеке бастың ерекшеліктері жатады. Осы тармақшаға тұрақсыз психофизиологиялық бұзылу да (МКБ-10 бойынша F-45.9) жатады, олар эмоциялық-ерікті, астено-вегетативті, жеңіл когнитивті бұзылулар, эмоциялық тұрақсыздық бар жүйке жүйесінің әлсіз түріндегі жеке ерекшелік, психофизиологиялық процестің жетіспеушілігі, өнімсіз назар сияқты, есте сақтаудың төмендеуі, инерттік және баяу ойлау, осы бұзылулардың себебін анықтау мүмкін емес кезінде, яғни генездің анық болмауы және бұзылу динамикасының болмауы. Осы бұзылулар психологиялық және психофизиологиялық зерттеумен расталып, психологиялық сипаттамада көрсетілуі тиіс.
Анамнезде суицидтік әрекеттер немесе мүшеге зақым келтіру фактілерін (тіпті бір мәрте) жасаған адамдар осы Қосымшаның барлық тармақшалары бойынша қызметке орналасуға жарамсыз деп танылады.
3) тармақша бойынша бұрын жарамсыз деп танылған адамдар кемінде 1 жылдан кейін қайта куәландыруға жатады, 4) тармақша бойынша кемінде 6 айдан кейін қайта куәландыруға жатады.
Қызметтік, медициналық құжаттамамен расталған суицидтік әрекеттер немесе мүшеге зақым келтіру фактілерін жасаған қатардағы және басшы құрам адамдары (қызметтік тергеу нәтижелері, амбулаторлық картадағы жазбалармен, мамандандырылған емдеу мекемелерінде стационарлық емдеу көшірмелерімен) осы Қосымшаның барлық бағандары бойынша әскери қызметке шектеулі жарамды болып танылады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 18-қосымша

Сноска. Приложение 17 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.12.2013 № 721 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 408 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Реактивные психозы и невротические расстройства, связанные со стрессом, а также соматоформные расстройства (F40-F48):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) при резко выраженных стойких болезненных проявлениях;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) при умеренно выраженных, длительных или повторных болезненных проявлениях;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
3) при незначительно выраженных, кратковременных болезненных проявлениях с исходом в легкую астению;
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
инд.
нг
инд.
4) при легких и кратковременных болезненных невротических проявлениях, закончившихся выздоро- влением, характеризующиеся в основном эмоционально волевыми, вегетативными нарушениями, хорошо поддающиеся лечению и закончившиеся выздоровлением больного, а также расстройства адаптации.
нг
А
нг
А
нг
А
нг
А
К данному Приложению относятся: реактивные психозы и всеситуационно обусловленные, связанные со стрессом невротические расстройства: тревожно-фобические, обссесивно–компульсивные расстройства, острые реакции на стресс, нарушения адаптации диссоциативные (конверсионные) расстройства, неврастения, соматоформные невротические расстройства.
К подпункту 1) относятся реактивные психозы и невротические расстройства с затяжным течением (аффективно-шоковые, депрессивные психогенные реакции, бредовые психозы, истерические психозы с изменением сознания, реактивная депрессия); выраженные повторные депрессивные состояния; повторные суицидальные попытки у лиц с невротическим развитием личности, фиксацией аффективных и невротических переживаний и выраженной астенизацией; невротическое развитие личности.
К подпункту 2) относятся умеренно выраженные реактивные психозы, неврозы и невротические расстройства, нарушающие служебную и социальную адаптацию на длительное (не менее месяца) время, при условии проведенного стационарного лечения в специализированном учреждении.
Лица рядового и начальствующего состава, освидетельствуемые по графе III-IV, могут быть признаны годными к службе вне строя после успешного лечения впервые установленных расстройств.
К подпункту 3) относятся лица, поступающие на службу, с незначительно выраженными кратковременными невротическими расстройствами, когда после острой реакции остаются легкая астения, вегетативные расстройства с эмоциональной неустойчивостью, при этом, по данным психодиагностического обследования, выявляется слабый тип нервной системы, эмоциональная неустойчивость, низкие адаптивные возможности к нагрузкам стрессового характера. Логоневроз освидетельствуется по подпункту 3).
По подпункту 3) освидетельствуются лица рядового и начальствующего состава, перенесшие реактивный психоз с кратковременным и благоприятным течением или умеренно выраженное невротическое расстройство, завершившееся легкой астенией.
Лицам рядового и начальствующего состава, у которых кратковременное невротическое расстройство наступило в ситуации, требующей значительного психоэмоционального и физического напряжения, выносится заключение о нуждаемости в категории Г сроком до 15 дней, с повторным переосвидетельствованием.
К подпункту 4) относятся легкие и кратковременные невротические проявления, расстройства адаптации, характеризующиеся, в основном, эмоционально-волевыми, астено-вегетативными, легкими когнитивными нарушениями ситуационно обусловленными, хорошо поддающиеся лечению и закончившиеся выздоровлением больного, личностные особенности в виде слабого типа нервной системы с эмоциональной неустойчивостью. К данному подпункту также относится диагноз: Неуточненное психофизиологическое расстройство (F-45.9 по МКБ-10), которое отражает эмоционально-волевые, астено-вегетативные, легкие когнитивные нарушения, личностные особенности в виде слабого типа нервной системы с эмоциональной неустойчивостью, недостатки психофизиологических процессов, как непродуктивность внимания, снижение памяти, инертность и тугоподвижность мышления, при невозможности выяснить причину данных расстройств, т.е. неясность генеза и отсутствия динамики расстройств. Данные расстройства должны быть подтверждены психологическим и психофизиологическим обследованием и отражены в психологической характеристике.
Лица, совершившие в анамнезе суицидальные попытки или факты членовредительства (даже однократно) признаются негодными к поступлению на службу по всем графам настоящего Приложения.
Лица, признанные ранее негодными по подпункту 3) подлежат переосвидетельствованию не ранее, чем через год, по подпункту 4) подлежат переосвидетельствованию не ранее, чем через 6 месяцев.
Лица рядового и начальствующего состава, совершившие суицидальные попытки или факты членовредительства, подтвержденные служебной, медицинской документацией (результаты служебного расследования, записями в амбулаторной карте, выписками стационарного лечения в специализированном лечебном учреждении) признаются ограниченно годными к воинской службе по всем графам настоящего Приложения.
Приложение 18
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел

Ескерту. 18-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 19.12.2013 № 721 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Жеке бастың бұзылулары (F60-F69):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) қайталамалы ұзақ декомпенсацияларға немесе патологиялық реакцияларға бейім, анық байқалған;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) тұрақсыз өтеуге келмейтін немесе өтеулі әлсіз байқалған;
жз
Д
жз
Д
жз
Д
жз
Д
3) жеке бастың реакциясының тұрақты өтеуімен.
жз
В
жз
В
жз
В
жз
В
Осы Қосымша жеке бас-психопатияның спецификалық бұзылуларын, жеке бастың патологиялық дамуын, психикалық инфантализмнің барлық түрлерін, жыныстық идентификация және сексуалды басымдылық берудің бұзылуының тура және жанама белгілерін және жеке бастың және әлеуметтік дезинтеграцияға әкелетін басқа да бұзылуларды қарастырады.
Қатардағы және басшы құрамдағы адамдарда жеке бастың бұзылуларын диагностикалау үшін жинақталған анемнестикалық мәліметтерді, жеке істерді, медициналық, қызметтік мінездемелердің деректерін мұқият және жан-жақты зерделеу қажет. Куәландырылатын адамдарды тексеру психиатриялық стационар жағдайында жүргізіледі.
1) тармақшаға барынша терең және тұрақты аурулық көріністермен сипатталатын, ұзақ мерзімге қызметтік міндеттерін орындаудан босататын, анық білінетін, өтеуге келмейтін, психопатияның және жеке бастың патологиялық дамуының ядролық деп аталатын нысандары (параноялық, обсессивтік-фобиялық және т.б.) жатады.
2) тармақшаға жеке бастың бұзылуының, психопатияның және аффективтік жұқарулармен, реактивтік жағдайлардың дамуының жеңілдігімен, вегетативтік нерв жүйесінің айқын ұстамсыздығымен көрінетін жеке адамның патологиялық дамуының әлсіз білінетін нысандары, сондай-ақ тұрақты және анық білінетін патологиялық реакциялары бар психикалық инфантилизм жатады.
3) тармақшаға психикалық инфантализм, психопатия деңгейіне жетпеген, эмоциялық-жігерлілік және басқа да патологиялық көріністері тұрақты (3 жылдан астам) өтемді мен төмен стрестік тұрақтылығы бар адамдарда басқа да патологиялық көріністердің тұрақты жеке бастың басқа да бұзылулары (транзиторлық, парциалдық, сексуалдық) жатады, бұл медициналық ұйымдардан, оқу орындарынан, жұмыс орнынан құжат түрінде расталуы тиіс.
Осы тармаққа, сондай-ақ жыныстық идентификацияның және сексуалдық басымдық берудің бұзылу белгілерінің тура және жанама белгілері, сексуалдық жетілу мақсатында жыныстық мүшенің шеткі жағына өзге денелердің болу фактілері, анамнезде аяқталмаған суицидтік фактілері және мүшеге зақым келтіру фактілері жатады.
Нақты сыртқы зияндармен (инфекциялармен, интоксикациялармен, жарақаттанулармен және т.б.) себепті байланыстағы психопатия тектес жай-күйдегі адамдар, әуестігінде бұзылулар бар адамдар нерв-психикалық патологияның тиісті нозологиялық нысандарын қарастыратын Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға қосымшалар бойынша куәландырылады.
Жеке бастың барлық патологиялық құрылымынан туындамайтын анық, әдейіленген мінез-құлық оқиғалары, тәртіпсіздік көріністері жеке бастың бұзылу белгілері ретінде бағалана алмайды.
Анамнезде суицидтік әрекеттер немесе мүшеге зақым келтіру (тіпті бір мәрте) фактілерін жасаған адамдар қызметке орналасуға жарамсыз деп танылады.
Қызметтік, медициналық құжаттамамен расталған суицидтік әрекеттер немесе мүшеге зақым келтіру фактілерін жасаған қатардағы және басшы құрам адамдары (қызметтік тергеу нәтижелері, мамандандырылған емдеу мекемелерінде стационарлық ем алған) осы Қосымшаның барлық тармақшалары бойынша "бейбіт уақытта саптан тыс қызметке жарамды, соғыс уақытында бірінші дәрежедегі шектеулі жарамды" болып танылады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 19-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV

Сноска. Приложение 18 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.12.2013 № 721 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Расстройства личности (F60-F69):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) резко выраженные, со склонностью к повторным длительным декомпенсациям или патологическим реакциям;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) умеренно выраженные с неустойчивой компенсацией или компенсированные;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
нг
Д
3) со стойкой компенсацией личностных реакций.
нг
В
нг
В
нг
В
нг
В
Данное Приложение предусматривает специфическое расстройство личности-психопатии, патологическое развитие личности, все формы психического инфантилизма, прямые и косвенные признаки расстройства половой идентификации и сексуального предпочтения и другие расстройства, ведущие к личностной и социальной дезинтеграции.
Для диагностики личностных расстройств у лиц рядового и начальствующего состава следует тщательно и всестороннее изучить собранные анамнестические сведения, личные дела, данные медицинских и служебных характеристик. Обследование освидетельствуемых лиц проводится в условиях психиатрического стационара.
К подпункту 1) относятся значительно выраженные, не поддающиеся компенсации, так называемые ядерные формы психопатии и патологические развития личности (паранойяльное, обсессивно-фобическое), характеризующиеся глубокими и стойкими болезненными проявлениями, на длительное время лишающими способности исполнять служебные обязанности.
К подпункту 2) относятся умеренно выраженные формы личностных расстройств, психопатии и патологические развития личности, проявляющиеся аффективными срывами, легкостью развития реактивных состояний, отчетливой неуравновешенностью вегетативной нервной системы, а также психический инфантилизм со склонностью к стойким и выраженным патологическим реакциям.
К подпункту 3) относятся психический инфантилизм, другие расстройства личности (транзиторные, парциальные, сексуальные), не достигающие уровня психопатии, со стойкой (более 3 лет) компенсацией эмоционально-волевых и других патологических проявлений, что должно быть подтверждено документально из медицинских организаций, учебных заведений, с места работы.
К данному подпункту также относятся прямые и косвенные признаки расстройства половой идентификации и сексуального предпочтения, сексуальной ориентации, факты инородных тел в крайней плоти полового члена, внедренных с целью сексуальной стимуляции, факты незавершенной суицидальной попытки и факты членовредительства в анамнезе (даже однократно).
Лица с психопатоподобными состояниями, причинно связанными с конкретными внешними вредностями (инфекциями, интоксикациями, травмами), лица с расстройствами влечений освидетельствуются по тем Приложениям к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел, которые предусматривают соответствующие нозологические формы нервно-психической патологии.
Случаи установочного, нарочитого поведения, проявления недисциплинированности, не вытекающие из всей патологической структуры личности, не могут оцениваться как признаки личностного расстройства.
Лица рядового и начальствующего состава с психическими расстройствами, совершившие суицидальные попытки или факты членовредительства, подтвержденные служебной, медицинской документацией (результаты служебного расследования, стационарное лечение в специализированном лечебном учреждении) освидетельствуются по тем Приложениям Требований, которые предусматривают соответствующие нозологические формы нервно–психической патологии.
Приложение 19
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Психические расстройства
поведения, связанные с
употреблением психоактивных
веществ: хронический
алкоголизм, наркомания,

Психоактивтік заттарды пайдаланумен байланысты мінез-құлықтың психикалық бұзылулары: созылмалы алкоголизм, нашақорлық, уытқұмарлық (F10-F19).
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) күрт байқалған, тұрақты психикалық бұзылулар кезінде;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) әлсіз байқалған психикалық бұзылулар, жеке бастың патологиялық өзгерістері болған кезде;
жз
Д
жз
Д
жз
Д
жз
Д
3) бастапқы көріністер кезінде.
жз
В
жз
В
жз
В
жз
В
Осы Қосымша психикалық бұзылуларды, оның ішінде алкогольді, есірткі және басқа да уытты заттарды созылмалы түрде теріс пайдалану салдарынан туындайтын алкогольдік (металкогольдік) және интоксикациялық психоздарды қарастырады.
Қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды куәландыру стационарлық тексеруден кейін, ал қызметке түсетін азаматтарды куәландыру амбулаторлық тексеру нәтижелері бойынша жүргізіледі.
1) тармақшаға созылмалы алкоголизм, оның ішінде созылыңқы немесе қайталамалы алкогольдік (металкогольдік) психозды алкоголизм, жеке бастың анық байқалған өзгерістері, интеллектуалды-мнестикалық бұзылулары бар нашақорлық және уытқұмарлық жатады.
2) тармақшаға жеке бастың әлсіз байқалған өзгерістерімен, өзінің жай-күйіне сынның төмендеуімен, емделуге жағымды белгілердің болмауымен ілесе жүретін, сондай-ақ стационарлық емдеудің сәтсіздігі кезіндегі алкоголизм, нашақорлық және уытқұмарлық жатады.
3) тармақшаға жеке бастың бұзылулары, реактивтілік және дененің тәуелділігінің өзгерген көріністері болмаған жағдайда алкоголизмнің бастапқы сатысы жатады. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдар емдеуге мықты мақсат болған кезде, ішкі істер органдары басшылығының пікірін ескере отырып, әскери қызметке жарамды деп танылады.
Қызметке түсушілерде алкогольді, құрамында есірткі бар және уытты заттарды асыра пайдалану симптомдары мен фактілері анықталған жағдайда куәландыру 3) тармақшасы бойынша жүргізіледі.
Алкогольмен немесе есірткі (уытты) заттарымен жіті улануды өткерген адамдарға Г санаты шығарылмайды.
Бұрын ӘДК немесе Қазақстан Республикасы ІІМ ТД МБ ОӘДК осы Қосымша бойынша барлық бағандармен жарамсыз деп таныған адамдар куәландыруға жатпайды.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 20-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Ақыл-ой кемістігі (F70-F79):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) терең және анық білінетін ақыл-ой кемістігі;
жз
жз
жз
жз
2) әлсіз ақыл-ой кемістігі;
жз
жз
жз
жз
3) жеңіл ақыл-ой кемістігі, оның ішінде жеңіл ақыл-ой кемістігі дәрежесіне жетпейтін ақыл-ойдың нақтыланбаған субқалыптылығы
жз
жз
жз
жз
Осы Қосымша ерте онтогенездің бұзылуына негізделген туа пайда болған ақыл-ойдың жеткіліксіз дамуының барлық нысандарын қарастырады.
Терең және анық білінетін дәрежедегі туа біткен ақыл-ой кемістігі, жарыместікті қоса алғанда, диагностикалық қиындық туындатпайды және сарапшылық қорытындыны негіздеу үшін стационарлық тексеруді қажет етпейді, сондықтан бұл адамдар қызметке, әскери қызметке орналасу кезінде қатардағы құрам арасында да, басшы құрам адамдары арасында да жарамсыз деп танылады.
Жеке бастың едәуір не болмаса айқын төмендеуі мен интеллектуалдық-мнестикалық бұзылулары бар қатардағы және басшы құрам адамдарына сараптама жүргізілген жағдайда мидың атересклероздық, интоксикациялық, параличтік және басқа да зақымдануы кезіндегі прогрессивтік психикалық бұзылулары нәтижесінде жүре пайда болған кемақылдылық екенін ескеру керек. Сараптама қорытындысы міндетті стационарлық тексеруден кейін Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға тиісті қосымшалар бойынша шығарылады.

токсикомании (F10-F19).
п
с
п
с
п
с
п
с
1) при резко выраженных, стойких
психических нарушениях;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) при умеренно выраженных
психических нарушениях, наличии
патологических изменений
личности;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
нг
Д
3) при начальных проявлениях.
нг
В
нг
В
нг
В
нг
В
Данное Приложение предусматривает психические расстройства, в том числе алкогольные (металкогольные) и интоксикационные психозы, возникающие вследствие хронического злоупотребления алкоголем, наркотическими и другими токсическими веществами.
Освидетельствование лиц рядового и начальствующего состава проводится после стационарного обследования, а граждан, поступающих на службу - по результатам амбулаторного обследования.
К подпункту 1) относятся хронический алкоголизм, в том числе с затяжным или повторным алкогольным (металкогольным) психозом, наркомания и токсикомания с резко выраженными изменениями личности, интеллектуально-мнестическими нарушениями.
К подпункту 2) относятся хронический алкоголизм, наркомания и токсикомания, сопровождающиеся умеренно выраженными изменениями личности, снижением критики к своему состоянию, отсутствием положительных установок на лечение, а также при безуспешности стационарного лечения.
К подпункту 3) относится начальная стадия алкоголизма, при отсутствии личностных расстройств, явлений измененной реактивности и физической зависимости. Лица рядового и начальствующего состава при твердой установке на излечение, с учетом мнения руководства органа внутренних дел, признаются годными к военной службе.
При выявлении у поступающих на службу симптомов и фактов злоупотребления алкоголем, употребления наркосодержащих и токсических веществ освидетельствование проводится по подпункту 3).
Лицам, перенесшим острое отравлением алкоголем или наркотическими (токсическими) веществами, категория Г не предоставляется.
Сотрудникам, признанные ранее ВВК, ЦВВК негодными по данному Приложению по всем графам, переосвидетельствованию не подлежат.
Приложение 20
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Умственная отсталость
(F70-F79):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) глубокая и выраженная
умственная отсталость;
нг
нг
нг
нг
2) умеренная умственная
отсталость;
нг
нг
нг
нг
3) легкая умственная отсталость,
в том числе неуточненная
умственная субнормальность не
достигающая степени легкой
умственной отсталости
нг
нг
нг
нг
Данное Приложение предусматривает все формы врожденного умственного недоразвития, обусловленного нарушением раннего онтогенеза.
Врожденная умственная отсталость в глубокой и выраженной степени, включая дебильность, не представляет диагностических трудностей и не требует стационарного обследования для обоснования экспертного заключения, а поэтому эти лица при поступлении на службу, военную службу признаются негодными и среди лиц рядового и начальствующего состава, военнослужащих внутренних войск проходящих службу по контракту их не должно быть.
В случае, когда экспертиза проводится лицам рядового и начальствующего состава, со значительным либо явным снижением личности и интеллектуально-мнестическими нарушениями, следует иметь ввиду, что это приобретенное слабоумие в результате прогрессирующих психических расстройств при атеросклеротических, интоксикационных, паралитических и других поражениях головного мозга. Экспертное заключение выносится после обязательного стационарного обследования по соответствующим Приложениям к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.

Әлсіз және жеңіл ақыл-ой кемістігін мидың әртүрлі генезді резидуалдық-органикалық жетіспеушілігі кезіндегі сырттай ұқсас жүре пайда болған интеллектуалдық-мнестикалық бұзылулармен дифференциялау қажет. Көрсетілген патология белгілері бар орналасушыларға мүмкіндігінше арнайы зерттеу (ЭЭГ, ЭхоЭГ, мидың КТ) жүргізіледі. Жүре пайда болған ақыл-ой кемістігін растайтын сенімді деректер болмағанда, орналасушыларға қорытынды тиісінше осы Қосымшаның 2), 3) тармақшалары бойынша шығарылады.
Ақыл-ой кемістігін әлеуметтік (медициналық емес) "педагогикалық салақтық" деген анықтамамен теңдестіруге болмайды, өйткені бұл жекелей психодиагностикалық тексерумен, психиатрдың клиникалық әңгімелесуімен анықтауға болатын интеллектуалдық-мнестикалық бұзылулар туралы емес, білімнің жеткіліксіздігі туралы куәландырады.
Психодиагностикалық тексеру кезінде ұсынылған міндетті тесттерді (ЖБЗМӘ әдістемесі бойынша үш реттік дәлсіздік, "прогрессивтік матрицалар" әдістемесі бойынша төмен нәтижелер және басқалары) орындай алмаған, орташа немесе жеңіл ақыл-ой кемістігіне жетпеген, орталық нерв жүйесінің органикалық залалдану белгілері болмағанда, интеллектуалдық-мнестикалық жеткіліксіздігі бар орналасушылардың жай-күйі "нақтыланбаған ақыл-ой субқалыптылығы" ретінде бағаланады.
Сарапшылар бағасы 3) тармақшаның негізінде шығарылады.
Бұрын ӘДК, ОӘДК осы Қосымша бойынша жарамсыз деп таныған адамдар осы Талаптардың барлық тармақшалары бойынша қайта куәландыруға жатпайды.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 21-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Эпилепсия (G40):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) жиі эпилепсиялық ұстамалар немесе анық білінетін психикалық бұзылу болған кездегі;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) бірлі-жарым және сирек (тырыспалы және тырыспасыз) эпилепсиялық ұстамалар кезіндегі.
жз
Д
жз
Д
жз
Д
жз
Д
Осы Қосымша эпилепсияны генерализациялануы немесе парциалдық ұстамалары, психикалық эквиваленттері немесе жеке бастың өзіне тән өзгерістері бар мидың созылмалы ауруы ретінде қарастырады.
Ұстаманың болуы дәрігерлік бақылаумен расталады. Жекелеген жағдайларда медициналық емес құрамның лауазымды адамдары қол қойған және ішкі істер органдарының басшылығы бекіткен актілерді, егер оларда баяндалған ұстамалар мен одан кейінгі жағдай оны эпилепсиялық деп санауға негіз берсе, назарға алуға болады. Күмәнді жағдайларда тұрғылықты жерінен, оқу, жұмыс, қызмет орындарынан деректерге сұрау салу керек.
Жиі (жылына 3 рет және одан көп) ұстамалар немесе тырыспалы ұстамалардың психикалық эквиваленттері, сондай-ақ анық білінетін дәрежеге жеткен, психиканың үдемелі бұзылулары болған кезде куәландыру 2) тармақша бойынша жүргізіледі.
Эпилепсиялық ауруға негізделген психикалық бұзылулар басым болған жағдайда куәландыруды мамандандырылған мекемеде стационарлық емдеуден кейін дәрігер-психиатр жүргізеді.
Сирек (жылына 3-тен аз) ұстамалар болғанда, оның ішінде тырыспасыз пароксизмдер мен эквиваленттер, эпилепсияға тән психикалық әлсіз анық білінетін өзгерістері болған кезде куәландыру 2) тармақша бойынша жүргізіледі.
Ұйықтаған кезде жүру және ұйықтаған кезде сөйлеу болған жағдайда, жеке бастың өзгерістерінсіз тексерудің теріс нәтижелері болса, куәландыру 2) тармақша бойынша жүргізіледі. Ұйықтау кезінде жүру және ұйықтау кезінде сөйлеудің болуы лауазымды тұлғалар мен медициналық қызметкерлердің жазбаша баяндау жазбаларымен расталуы тиіс.

Умеренную и легкую умственную отсталость необходимо также дифференцировать с внешне сходными приобретенными интеллектуально-мнестическими нарушениями при резидуально-органической недостаточности головного мозга различного генеза. Поступающим с признаками указанной патологии, по возможности проводится специальное исследование (ЭЭГ, ЭхоЭГ, РЭГ, КТ головного мозга). При отсутствии достоверных данных, подтверждающих приобретенную умственную отсталость, заключение поступающим выносится соответственно по подпункту 2), 3) данного Приложения.
Умственную отсталость не отождествляют с социальным (немедицинским) определением "педагогическая запущенность", поскольку последнее свидетельствует о недостатках образования, а не об интеллектуально-мнестических нарушениях, что можно установить индивидуальным психодиагностическим обследованием, клинической беседой психиатра.
Состояние поступающих, которые при психодиагностическом обследовании не справляются с предложенными обязательными тестами (трехкратная недостоверность по методике ММИЛ, низкие результаты по методике "прогрессивные матрицы"), с интеллектуально-мнестическим снижением, не достигающим умеренной или легкой умственной отсталости, в отсутствии признаков органического поражения центральной нервной системы расценивается как "неуточненная умственная субнормальность".
Диагноз "Неуточненная умственная субнормальность", выставляется обязательно с учетом качественного анализа данных психодиагностического обследования. Экспертная оценка выносится на основании подпункта 3).
Лица, признанные ранее ОВВК, ЦВВК негодными по данному Приложению по всем подпунктам настоящих Требований переосвидетельсвованию не подлежат.
Приложение 21
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Эпилепсия (G40):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) при наличии частых
эпилептических припадков или
выраженных психических нарушений;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) при наличии единичных и редких
(судорожных и бессудорожных)
эпилептических припадков.
нг
Д
нг
Д
нг
Д
нг
Д
Данное Приложение предусматривает эпилепсию как хроническое заболевание головного мозга с генерализованными или парциальными припадками, психическими эквивалентами или специфическими изменениями личности.
Наличие припадка подтверждается врачебным наблюдением. В отдельных случаях могут приняты во внимание акты, подписанные должностными лицами немедицинского состава и утвержденные руководством органа внутренних дел, если описанный в них припадок и последующее состояние дают основание считать его эпилептическим. В сомнительных случаях следует запрашивать данные по месту жительства, учебы, работы, службы.
При наличии частых (3 и более в год) припадков или психических эквивалентов судорожных припадков, а также прогрессирующих, достигших выраженной степени, нарушений психики освидетельствование проводится по подпункту 1).
В случае преобладания психических расстройств, обусловленных эпилептической болезнью, освидетельствование проводится врачом-психиатром после стационарного обследования в специализированном учреждении.
При редких (менее 3 в год) припадках, в том числе бессудорожных пароксизмах и эквивалентах, при наличии умеренно выраженных изменений психики, характерных для эпилепсии, освидетельствование проводится по подпункту 2).
При "снохождении" и "сноговорении", без изменений личности при отрицательных результатах обследования (ЭХО, ЭЭГ, R–графии) освидетельствование проводится по подпункту 2). Наличие "снохождения" и "сноговорения" должно быть подтверждено письменными докладными записками должностных лиц и медицинских работников.

Бұрынғы эпилепсиялық ұстамалар медициналық мекеменің құжаттарымен расталған, бірақ соңғы 5 жылда олар байқалмаған болса, ал тыныштықта немесе функционалдық күш түсірген кезде қосымша зерттеулермен (ЭЭГ) патологиялық өзгерістер (әртүрлі амплитудада пароксизмалды тіркелетін жіті және баяу толқындар, "жіті-баяу" толқын кешендері, мидың жарты-шараралық ассиметриясы) анықталған жағдайларда куәландыру 2) тармақша бойынша жүргізіледі.
Бұрын бір рет болған ұстамалар (эпилепсиялық реакция) не әлсіз білінетін және сирек туындайтын шамалы ұстамалар, психикалық бұзылулар мен ЭЭГ-де сипатты белгілерінің жоқ болуы, ауыр интоксикациялардың, қан тамырлары сырқаттарының және басқа да сырқаттардың көріністері болуы мүмкін, сондықтан олар нақты диагноз қоюға бағыттауы тиіс және осы Қосымша бойынша симптоматикалық тырыспалы ұстамалар ретінде қарастырылады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 22-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Орталық нерв жүйесінің жұқпалы, паразитарлық және вирустық аурулардың зардаптары
(G00-G09):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) функцияларының елеулі бұзылуы немесе жылдам үдемелі ағымы бар;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) функцияларының әлсіз бұзылуы бар;
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) функцияларының елеусіз бұзылуы бар;
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) функцияларының бұзылуынсыз объективті деректері болған кездегі.
жз
А
жз
А
жеке
А
жеке
А
Осы Қосымша метастатикалық немесе контактылы (менингококктік менингит, сероздық менингит, полиомиелит және кене мен маса вирустік энцефалиттері, бытыраңқы склероз және т.б.) туындайтын, алғашқы және салдарлы энцефалиттер мен энцефаломиелиттерді, менингиттерді, ми мен жұлынның қабыну процестерін, туберкулез, бруцеллез, мерез кезіндегі нерв жүйесінің залалдануын және т.б. қарастырады.
1) тармақшаға терең параличтермен немесе парезбен анық білінетін паркинсонизммен, жиі эпилепсиялық ұстамалармен анық білінетін жайылған гиперкинездермен, Кожевников немесе Джексон эпилепсияларының жиі ұстамаларымен, атаксиялық бұзылулармен анық білінетін гидроцефалиямен анық білінетін ликворлық гипертензиямен, көру қабілетінің бұзылуы бар оптикохиазмалық арахнидоидтпен ілесе жүретін нерв жүйесінің аурулары, сондай-ақ паралич немес анық білінетін парез құбылыстары бар бұрын болған миелиттің зардаптары және т.б. жатады. Осы тармақшаға ерте және кеш нейромерез кезіндегі нерв жүйесі залалдануының ауыр нысандары, нерв жүйесінің паразитарлық залалдануы да жатады.
Архоноидит міндетті түрде бас миының ЯМРТ деректерімен немесе компьютерлік томографиямен (КТ) расталған болуы тиіс.
2) тармақшаға орталық нерв жүйесі функцияларының бұзылу дәрежесі бойынша қызмет өткеру мүмкіндігіне шектеу қоятын, бірақ оны қызметтен толықтай шығармайтын аурулардың қалдық көріністер мен салдарлары (энцефалиттің, әлсіз байқалған гемипарезі бар арахноидиттың қалдық көріністері, әлсіз гидроцефалия, ликворлы гипертензиясы) жатқызылады. Гидроцефалияны бағалау кезінде көз түбінің (көру жүйкесі дискісінің іркілу құбылыстарын ), ликворлық қысымды, ЯМРТ немесе бас миының КТ деректерін ескеру қажет.

В случаях, когда документами медицинского учреждения подтверждаются эпилептические припадки в прошлом, но за последние 5 лет они не наблюдались, а дополнительными исследованиями ЭЭГ в покое или при функциональных нагрузках выявляются патологические изменения (пароксизмально регистрируемые острые и медленные волны различной амплитуды, комплексы "острая-медленная" волна, межполушарная ассимметрия), освидетельствование проводится по подпункту 2).
Однократные припадки (эпилептическая реакция) в прошлом, либо слабо выраженные и редко возникающие малые припадки, в отсутствии психических нарушений и характерных признаков на ЭЭГ могут быть проявлением тяжелых интоксикаций, сосудистых и других заболеваний, должны ориентировать на установление конкретного диагноза, рассматриваются как симптоматические судорожные припадки и к настоящему Приложению не относятся.
Приложение 22
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Последствия инфекци-
онных паразитарных и
вирусных болезней
центральной нервной
системы (G00-G09):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным нарушением функции или быстро прогрессирующим течением;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) умеренным нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
3) с незначительным нарушением функций;
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
4) при наличии объективных данных без нарушения функций.
нг
А
нг
А
инд.
А
инд.
А
Данное Приложение предусматривает первичные и вторичные энцефалиты и энцефаломиелиты, менингиты, воспалительные процессы в головном и спинном мозге, возникшие метастатически или контактно (менингит менингококковый, менингиты серозные, полиомиелит, клещевой и комариный вирусные энцефалиты, рассеянный склероз), а также поражения нервной системы при туберкулезе, бруцеллезе, сифилисе.
К подпункту 1) относятся болезни нервной системы, сопровождающиеся глубокими параличами или парезами, выраженным паркинсонизмом, частыми эпилептическими припадками, выраженными распространенными гиперкинезами, частыми приступами кожевниковской или джексоновской эпилепсии, атактическими расстройствами, выраженной гидроцефалией, выраженной ликворной гипертензией, оптикохиазмальный арахноидит с расстройством зрения, а также последствия перенесенного миелита с явлениями паралича или выраженного пареза. Также относятся тяжелые формы поражения нервной системы при раннем и позднем нейросифилисе, паразитарном поражении нервной системы.
Арахноидит обязательно должен быть подтвержден данными ЯМРТ головного мозга либо КТ.
К подпункту 2) относятся остаточные явления и последствия заболеваний, которые по степени нарушения функций центральной нервной системы ограничивают возможность прохождения службы, но не исключают ее полностью (остаточные явления энцефалита, арахноидита с умеренно выраженным гемипарезом; умеренные гидроцефалия, ликворная гипертензия). При оценке гидроцефалии учитывать данные глазного дна (застойные явления диска зрительного нерва), ликворное давление, данные ЯМРТ или КТ головного мозга.

Делбе туберкулезімен ауырған адамдар орталық нерв жүйесі функциясының бұзылу дәрежесіне қарай 1), 2) немесе 3) тармақша бойынша куәландырылады.
3) тармақшаға аурулық бұзылуларды ұзақ емдеу немесе созылыңқы, қайтадан декрмпенсациялары кезінде функцияларының елеусіз бұзылулары бар, вегетативтік-тамыр тұрақсыздығы және астено-невротикалық көріністермен үйлескен жекелеген органикалық белгілері бар орталық нерв жүйесінің зақымдануының зардаптары мен қалдық көріністері жатады.
4) тармақшаға қозғалу, сезу, координаттық және нерв жүйесінің басқа да функцияларының бұзылулармен ілесе жүрмейтін астенизацияның елеусіз көріністері, вегетативтік-тамыр тұрақсыздығы және тұрақты жеке органикалық белгілері бар нерв жүйесі зақымдануының зардаптары мен қалдық көріністері жатады.
Осы Қосымшада көрсетілген бұзылулардың болуы медициналық құжаттармен расталуы, ал диагноз клиникалық және арнайы тексерулердің нәтижелерімен объективтендірілуі тиіс. III-IV бағандардың 4) тармақшасы бойынша куәландырылатын орналасушыларға жарамдылық туралы қорытынды стационарлық тексеруден кейін кемінде 6 айдан кейін шығарылады.
Бас сүйек ішінің гипертензиясы синдромының айқындылығын бағалау кезінде ауру клиникасы, көз түбіндегі іркілулердің болуы, КТ немесе МРТ, ЭКГ, ЭхоКГ деректері бойынша мидың қарынша жүйесінің кеңею дәрежесі ескеріледі.
Өткерілген жұқпалы аурудың салдарынан туындаған айқын эмоциялық-ерік немесе интеллектуалдық-мнестикалық бұзылулары бар адамдар Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға 14-қосымша бойынша куәландырылады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 23-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Ми мен жұлын жарақаттарының зардаптары (Т 90, Т 91.3):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) функцияларының күрт бұзылулары немесе тез үдемелі ағымы бар;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) функцияларының әлсіз бұзылулары бар;
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) функцияларының елеусіз бұзылулары бар;
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) функцияларының бұзылуынсыз объективтік деректер болған кездегі.
жз
А
жз
А
жеке
А
жеке
А
Осы Қосымша ми мен жұлын жарақаттарының жақын және алыс зардаптарын (алыс зардаптары деп жарақат алған сәттен бастап бір жыл немесе одан көп уақыттан кейін туындаған аурулық жай-күй түсініледі), орталық нерв жүйесінің жарақатты зақымдануының асқынуларын, оның ішінде ауадағы жарылыс толқыны мен басқа да сыртқы факторлардың әсерінен жарақаттың зардаптарын қарастырады.
1) тармақшаға ми мен жұлын функцияларының ауыр бұзылулары бар жарақатты зақымданудың зардаптары (тұрақты параличтерге немесе терең парездерге, жамбас мүшелері қызметтерінің бұзылуына және т.с. әкеп соқтыратын мидың соғылуы мен сығылуы), сондай-ақ ми затының зақымдануы нәтижесінде қыртыс қызметтерінің бұзылу жағдайлары (афазия, агнозия, апраксия және бас сүйегі іші қысымының күрт көтерілуіне (ЯМРТ, КТ, ЭХО деректерімен расталады) әкелетін арахноидит), сондай-ақ жиі (жылына 3 және одан астам) эпилепсиялық ұстамалары бар оқиғалар да жатады.
2) тармақшаға ошақтық симптомдары мен функцияларының бұзылулары 1) тармақшада қарастырылған анық біліну дәрежесіне жетпеген жағдайда ми мен жұлын жарақаттарының зардаптары (аяқ-қол функцияларын елеулі шектемейтін парез; жүрген кездегі тұрақсыздық, нистагм, сезудің бұзылулары нысанындағы орташа анық білінетін мишықтық бұзылулар, жарақатты арахноидит, бассүйегі ішіндегі қысымның әлсіз білінетін немесе елеусіз көтерілуі, сирек эпилепсиялық ұстамалары бар гидроцефалия) жатады.
3) тармақшаға ми немесе жұлынның жарақатты зақымдану зардаптары, неврологиялық статусқа тұрақты, аз ғана анық білінетін астено-невротикалық көріністерімен және вегеативтік-қан тамырлық тұрақсыздығымен қабаттасқан бытыранды органикалық белгілері (бассүйегі иннервациясының, ассиметриясы және анизорефлексия, сезгіштік жеңіл бұзылулары және т.б.) анықталған кездегі бассүйегі ішіндегі қысымның жеңіл көтерілу белгілері бар жарақатты арахноидит жатады.
Бас сүйегі күмбезінің немесе негізінің сынықтық сызығы бар бас сүйегі-мидың ашық жарақатының зардаптары бойынша орталық нерв жүйесі функцияларының елеусіз бұзылулары болған кезде қатардағы және басшы құрамдағы адамдар 3) тармақша бойынша бейбіт уақытта саптан тыс қызметке жарамды, соғыс уақытында бірінші дәрежелі шектеулі жарамды деп танылады.
4) тармақшаға жекелеген бытыраңқы органикалық белгілері, вегетативтік-қан тамырлық тұрақсыздығы мен нерв жүйесінің қозғалту, сезгіштік, координаторлық және басқа да функцияларының бұзылуынсыз астенизацияның елеусіз көріністері болған жағдайда ми мен жұлын жарақаттарының алыс зардаптары жатады.
III-IV бағандар бойынша куәландырылушы қызметке орналасушылар бұрын жарақаттың болғандығы туралы объективтік медициналық құжаттары, невропатологтың динамикалық байқауының деректері болған кезде, клиникалық зерттеудің деректерімен және міндетті қосымша тексерулермен: бассүйегінің екі проекциядағы рентгенографиясы, ЭЭГ, ЭхоЭГ, ал қажет болғанда және басқалармен расталған орталық нерв жүйесі функцияларының бұзылулары жоқ болғанда 4) тармақ бойынша жарамды деп танылады.
Ми жарақатының салдарынан туындайтын, анық білінетін эмоциялық-ерік немесе интеллектуалдық-мнестикалық бұзылулары бар адамдар Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға 14-қосымшаның тиісті тармақшалары бойынша куәландырылады.
Бассүйегі сүйектерінің зақымдануы мен дефектілері болған кезде, осы тармақтан басқа, Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға 81-қосымшаның тиісті тармақтары да қолданылады.
Посттравматикалық эпиталмасы бар қатардағы және басшы құрамдағы адамдар көлік құралдарын басқаруға, биіктікте жұмыс істеуге, қозғалмалы механизмде, отпен және сумен байланысты жұмыстарға жарамсыз.
Анамнездің резидуалды-шектеулі өзгерістерімен босану жарақаты болған кезде қорытынды Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға 25-қосымшаның тиісті тармақшалары бойынша шығарылады.
Бас миының немесе жұлынның жіті жарақатын алған адамдарды медициналық куәландыру Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға 28-қосымша бойынша жүргізіледі.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 24-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Ми мен жұлынның қан тамырлары сырқаттары және олардың зардаптары (субарахноидалық, ми ішіндегі және басқа да қан құйылулар, ми инфаркті, мидың транзиторлық ишемиясы)
(160, 161, 162, 163, 164, 165, 166):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) функцияларының едәуір бұзылуы бар;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) функцияларының әлсіз бұзылуы бар;
жз
Д
жз
Д
жз
Д
жз
Д
3) функцияларының елеусіз бұзылуы бар; мидың қан айналысының сирек өтпелі бұзылулары; орталық нерв жүйесінің органикалық залалдану белгілерінсіз жиі талмалар;
жз
В
жз
В
жз
жз
жз
жз
4) орталық нерв жүйесінің органикалық залалдану белгілерінсіз сирек талмалардың болуы;
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
А
жеке
А
1) тармақшаға функцияларының бұзылу дәрежесіне қарамастан қайталама инсульттар, сондай-ақ ми немесе жұлын қан айналысының жіті бұзылуының салдарынан болған нерв жүйесі функцияларының тұрақты құлдырауы, III сатыдағы дисциркуляторлық энцефалопатия (гемиплегиялар, терең парездер, сөйлеудің, есте сақтаудың, ойлаудың бұзылуы, паркинсонизм құбылысы, эпилепсиялық ұстамалар, жамбас мүшелері қызметтерінің бұзылуы және т.б.) жатады.
Ми қан айналысының бұзылуына себеп болған ми қан тамырларының аневризмалары болғанда және операциялық емдеу мүмкін болмағанда немесе одан бас тартқан кезде, куәландыру ми қан айналысы бұзылуының қалдықты құбылысы мен нерв жүйесінің бұзылуының анық білінуі дәрежесіне қарамастан, 1) тармақша бойынша да жүргізіледі.
1) тармақша бойынша қорытынды бұрын болған спонтандық субарахноидалдық қан құйылудан кейін I-II бағандар бойынша куәландырылатын қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға, сондай-ақ барлық бағандар бойынша куәландырылушыларға қайталама субарахноидалдық қан құйылулар болғанда шығарылады.
2) тармақшаға қан айналымынан ажыратылғаннан кейінгі көптеген артериялық аневризмалар, эмболизациядан, жасанды тромбылаудан немесе интракраниалдық сылып тастаудан кейінгі артериокүретамырлық аневризмалар, қолайлы ағымы мен әлсіз анық білінетін ошақтық түсулері бар ми немесе жұлын қан тамырларының залалдануы жатады, сондай-ақ церебралдық атеросклероз кезіндегі (кемжандық, бас ауруы, бастың айналуы, ұйқының бұзылуы, жұмыс қабілетінің төмендеуі, орталық нерв жүйесі жағынан жекелеген тұрақты органикалық белгілері болған кездегі эмоционалдық-ерік аясының бұзылуы, айқын анизорефлексия, көз қарашығы реакциясының жарыққа әлсіздігі, пирамидалы симптомдары және тағы басқалары) II сатылы гипертониялық ауруы кезіндегі ми қан айналысының бұзылулары, дисциркуляторлы энцефалопатия, сондай-ақ ми қан айналымының жиі (3 жыл және одан да көп ) ауыспалы бұзылулары жатады.
3) тармақшаға баллонизацияның не болмаса жасанды тромбылаудың көмегімен бассүйегі ішіндегі клиппирлаудан немесе қан айналысынан ажыратылғаннан кейінгі жекелеген артериялық аневризмалар, бір тәуліктен астам сақталмайтын және нерв жүйесі қызметтерінің бұзылуларынсыз немесе бұзылулардың тереңдеуінсіз өтетін, орталық жүйке жүйесі жағынан тұрақсыз ошақтық симптомдармен (парездер, парестезиялар, сөйлеудің бұзылуы, мишықтық құбылыстар) ере жүретін сирек (жылына 2-ден аспайтын) бұзылулары жатады. 3) тармақшаға мидың қан айналысы жетіспеушілігінің бастапқы көріністері және псевдоневротикалық синдром нысанындағы (эмоционалдық тұрақсыздық, ашушаңдық, есте сақтаудың нашарлауы, бас ауруы, бастың айналуы, ұйқының бұзылуы, құлақ шыңылы және тағы басқалары), I сатылы дисциркуляторлық энцефалопатия, сондай-ақ жиі (жылына 3 және одан астам) және ұзақ (тәулік бойғы және одан да астам) ұстамалары бар бас сақинасының әртүрлі нысандары, сезгіштіктің күрт емес бұзылулары немесе аяқ-қолдың жеңіл парезі түріндегі қан айналысының бұзылу зардаптары жатады.
4) тармақшаға дәрігерлік бақылау құжаттарымен, ұстама болу жағдайы туралы актілермен расталған, мидың жіті қан аздығымен (жай және тырысып талып қалу) көрінетін, жиі (айына 1 немесе одан да көп) криздер бар вегетативтік-қан тамырлық дистония жатады. Вегетативті-қан тамырлық дистонияның диагнозы тек мақсатты бағыттағы тексеру вегетативтік нерв жүйесінің бұзылуларымен ере жүретін басқа сырқаттарды анықтамаған жағдайда ғана қойылады.
Сирек естен танулары бар адамдар тереңірек тексеруге және емдеуге жатады, орталық нерв жүйесінің органикалық залалдану белгілері жоқ болғанда 4) тармақша бойынша куәландырылады.
Басқа аурулардың немесе бұзылулардың (инфекциялар, жарақаттар, интоксикациялар) салдарынан естен танулары бар болған жағдайда қызметке орналасушылар мен қатардағы және басшы құрамдағы адамдар Талаптарға тиісті Қосымшалар бойынша куәландырылады.
Есінен танулары бар қатардағы және басшы құрамдағы адамдар көлік құралдарын басқаруға, биіктегі, жылжымалы механизмдер, от және су жұмыстарына жарамсыз.
Бас сүйегінің операциядан кейінгі дефектісі болған кезде Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға 81-қосымшаның тиісті тармақшалары да қолданылады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 25-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV

Лица, перенесшие туберкулезный менингит, освидетельствуются по подпункту 1), 2) или 3) в зависимости от степени нарушений функций центральной нервной системы.
К подпункту 3) относятся последствия и остаточные явления поражения центральной нервной системы с незначительным нарушением функций, отдельными органическими знаками, сочетающимися с вегетативно-сосудистой неустойчивостью и астено-невротическими проявлениями при продолжительном лечении или затяжных, повторных декомпенсациях болезненных расстройств.
К подпункту 4) относятся последствия и остаточные явления поражения нервной системы, при которых имеются незначительные явления астенизации, вегетативно-сосудистая неустойчивость и отдельные стойкие рассеянные органические знаки, не сопровождающиеся расстройством двигательных, чувствительных, координаторных и других функций нервной системы.
Наличие указанных в настоящем Приложении расстройств должно быть подтверждено медицинскими документами, а диагноз объективизирован результатами клинических и специальных исследований. Поступающим на службу, освидетельствуемым по подпункту 4), граф III-IV, заключение о годности выносится не ранее 6 месяцев после стационарного обследования.
При оценке выраженности синдрома внутричерепной гипертензии учитывается клиника заболевания, наличие застойных изменений на глазном дне, степень расширения желудочковой системы мозга по данным КТ или ЯМРТ, ЭЭГ, ЭхоЭГ.
Лица с выраженными эмоционально-волевыми или интеллектуально-мнестическими расстройствами, возникшими вследствие перенесенного инфекционного заболевания, освидетельствуются по Приложению 14 к Требованиям, предъявляемым к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Приложение 23
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Последствия травм
головного и спинного
мозга (Т 90, Т 91.3):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным
нарушением функций или
быстро прогрессирующим
течением;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением
функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
3) с незначительным
нарушением функции;
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
4) при наличии объективных
данных без нарушения
функций.
нг
А
нг
А
инд.
А
инд.
А
Данное Приложение предусматривает ближайшие и отдаленные (под отдаленными последствиями подразумеваются болезненные состояния, возникшие через год или более с момента травмы) последствия травм головного и спинного мозга, осложнения травматических повреждений центральной нервной системы, в том числе последствия травм от воздействия воздушной взрывной волны и других внешних факторов.
К подпункту 1) относятся последствия травматических повреждений с тяжелыми расстройствами функций головного и спинного мозга (ушибы и сдавления мозга, приводящие к стойким параличам или глубоким парезам, нарушению функций тазовых органов), а также состояния, при которых в результате повреждения мозгового вещества наступают расстройства корковых функций (афазия, агнозия, апраксия) и арахноидит, приводящий к резкому повышению внутричерепного давления (подтверждается данными ЯМРТ, КТ, ЭХО), а также случаи с частыми (3 и более в год) эпилептическими припадками.
К подпункту 2) относятся последствия травм головного и спинного мозга, при которых очаговые симптомы и расстройства функций не достигают степени выраженности, предусмотренной подпунктом 1) (парез, существенно не ограничивающий функцию конечности; умеренно выраженные мозжечковые расстройства в форме неустойчивости при ходьбе, нистагма, чувствительные нарушения, травматический арахноидит, гидроцефалия с умеренно выраженным или незначительным повышением внутричерепного давления, редкими эпилептическими припадками).
К подпункту 3) относятся последствия травматического повреждения головного или спинного мозга, травматический арахноидит с признаками легкого повышения внутричерепного давления, при которых в неврологическом статусе выявляются рассеянные органические знаки (асимметрия черепной иннервации и анизорефлексия, легкие расстройства чувствительности), сочетающиеся со стойкими, незначительно выраженными астено-невротическими проявлениями и вегетативно-сосудистой неустойчивостью.
По последствиям открытой черепно-мозговой травмы с линейным переломом свода или основания черепа при наличии незначительных нарушений функций центральной нервной системы лица рядового и начальствующего состава признаются по подпункту 3) годными к службе вне строя в мирное время, ограниченно годными первой степени в военное время.
К подпункту 4) относятся отдаленные последствия травм головного и спинного мозга, при которых имеются отдельные рассеянные органические знаки, вегетативно-сосудистая неустойчивость и незначительные явления астенизации без нарушения двигательных, чувствительных, координаторных и других функций нервной системы.
Поступающие на службу, освидетельствуемые по графам III-IV, по подпункту 4) признаются годными к службе при наличии объективных медицинских документов о перенесенной травме, данных наблюдений невропатологом в динамике, и отсутствии нарушений функций центральной нервной системы, подтвержденных данными клинического исследования и обязательными дополнительными обследованиями: рентгенографии черепа в двух проекциях, ЭЭГ, ЭхоЭГ, а при необходимости КТ или ЯМРТ головного мозга.
Лица с выраженными эмоционально-волевыми или интеллектуально-мнестическими расстройствами, возникшими вследствие травмы головного мозга, освидетельствуются также по соответствующим подпунктам Приложения 14 к Требованиям, предъявляемым к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
При наличии повреждений и дефектов костей черепа, кроме настоящего пункта, применяются также соответствующие подпункты Приложения 81 к Требованиям, предъявляемым к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Лица рядового и начальствующего состава с посттравматическими эпиприпадками негодны к управлению транспортными средствами, к работе на высоте, у движущихся механизмов, огня и воды.
При наличии в анамнезе родовой травмы с резидуально-органическими изменениями заключение выносится по соответстсвующим подпунктам Приложения 25 к Требованиям, предъявляемым к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Медицинское освидетельствование лиц, перенесших острую травму головного или спинного мозга, проводится по Приложению 28 к Требованиям, предъявляемым к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Приложение 24
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Сосудистые заболевания
головного и спинного
мозга и их последствия
(субарахноидальные,
внутримозговые и другие
кровоизлияния, инфаркт
мозга, транзиторная
ишемия мозга) (160,
161, 162, 163, 164,
165, 166):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным
нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением
функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
нг
Д
3) с незначительным
нарушением функций; редкие
преходящие нарушения
мозгового кровообращения;
частые обмороки без
признаков органического
поражения центральной
нервной системы;
нг
В
нг
В
нг
Винд
нг
Винд
4) с наличием редких
обмороков без признаков
органического поражения
центральной нервной
системы.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
инд.
А
инд.
А
К подпункту 1) относятся повторные инсульты независимо от степени нарушения функций, а также стойкие выпадения функций нервной системы, наступившие вследствие острого нарушения мозгового или спинального кровообращения, дисциркуляторная энцефалопатия III стадии (гемиплегии, глубокие парезы, расстройства речи, памяти, мышления, явления паркинсонизма, эпилептические припадки, нарушения функций тазовых органов).
При аневризмах сосудов головного мозга, явившихся причиной нарушения мозгового кровообращения, и невозможности оперативного лечения или при отказе от него, освидетельствование проводится также по подпункту 1) независимо от степени выраженности остаточных явлений нарушения мозгового кровообращения и функции нервной системы.
По подпункту 1) выносится заключение лицам рядового и начальствующего состава, освидетельствуемым по графам I-II, после перенесенного спонтанного (нетравматического) субарахноидального кровоизлияния, а также при повторных субарахноидальных кровоизлияниях освидетельствуемым по всем графам.
К подпункту 2) относятся множественные артериальные аневризмы после выключений из кровообращения, артериовенозные аневризмы после эмболизации, искусственного тромбирования или интракраниального удаления, сосудистые поражения головного или спинного мозга с благоприятным течением и умеренной выраженностью очаговых выпадений, а также относятся дисциркуляторная энцефалопатия II стадии при церебральном атеросклерозе (слабодушие, головные боли, головокружения, нарушения сна, снижение работоспособности, нарушения эмоционально-волевой сферы при наличии отдельных стойких органических знаков со стороны центральной нервной системы, четкая анизорефлексия, вялая реакция зрачков на свет, пирамидные симптомы), нарушения мозгового кровообращения при артериальной гипертензии 2 степени, а также частые (3 и более в год) преходящие нарушения мозгового кровообращения.
К подпункту 3) относятся одиночные артериальные аневризмы после внутричерепного клиппирования или выключения из кровообращения с помощью баллонизации либо искусственного тромбирования, редкие (не более 2 раз в год) преходящие расстройства мозгового кровообращения, сопровождающиеся нестойкими очаговыми симптомами со стороны центральной нервной системы (парезы, парестезии, расстройства речи, мозжечковые явления), которые удерживаются не более суток и проходят без нарушения функций нервной системы или углубления имеющихся расстройств. К подпункту 3) относятся начальные проявления недостаточности мозгового кровообращения и дисциркуляторная энцефалопатия I стадии в форме псевдоневротического синдрома (эмоциональная неустойчивость, раздражительность, ухудшение памяти, головная боль, головокружение, расстройство сна, шум в ушах), а также различные формы мигрени с частыми (3 и более в год) и длительными (сутки и более) приступами, последствия нарушения спинального кровообращения в виде нерезких расстройств чувствительности или легкого пареза конечности.
К подпункту 4) относится вегетативно-сосудистая дистония с частыми (1 и более в месяц) кризами, проявляющимися острым малокровием мозга (простые и судорожные обмороки), подтвержденные документами врачебных наблюдений, актом об обстоятельствах судорожных обмороков. Диагноз вегетативно-сосудистой дистонии устанавливается только в тех случаях, когда целенаправленное обследование не выявило других заболеваний, сопровождающихся нарушениями вегетативной нервной системы.
Лица с редкими обмороками подлежат углубленному обследованию и лечению, при отсутствии признаков органического поражения центральной нервной системы освидетельствуются по подпункту 4).
Поступающие на службу и лица рядового и начальствующего состава при наличии обмороков вследствие других заболеваний или расстройств (инфекции, травмы, интоксикации), освидетельствуются по соответствующим Приложениям к Требованиям.
Лица рядового и начальствующего состава с обмороками не годны к управлению транспортными средствами, к работе на высоте, у движущихся механизмов, огня и воды.
При наличии послеоперационного дефекта костей черепа применяются также соответствующие подпункты Приложения 81 к Требованиям, предъявляемым к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Лица рядового и начальствующего состава после перенесенного преходящего нарушения мозгового кровообращения с полным восстановлением функции освидетельствуются по Приложению 28 к Требованиям, предъявляемым к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Приложение 25
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Врожденные аномалии
(пороки развития нервной
системы, прогрессирующие
органические заболевания
центральной нервной
системы, наследственные
и дегенеративные болезни
центральной нервной
системы, опухоли
головного и спинного
мозга, а также
резидуальные поражения
головного мозга и другие
нервно мышечные

Туа біткен аномалиялар (дамудың, орталық нерв жүйесінің ақаулары, орталық нерв жүйесінің үдемелі органикалық сырқаттары, орталық нерв жүйесінің тұқым қуалайтын және дегенерациялық аурулары, ми мен жұлын ісіктері, сондай-ақ мидың резидуалдық залалдануы және басқа да нерв-бұлшық ет сырқаттары (Q 00-Q07):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) функцияларының бұзылуы бар;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) функцияларының әлсіз бұзылуы бар;
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) функцияларының елеусіз бұзылуы бар.
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
1) тармақшаға өз сипаты бойынша туа біткен ауыр аномалиялар (даму ақаулары) мен нерв жүйесінің аурулары, сондай-ақ жедел үдемелі ағымы бар немесе функцияларының едәуір бұзылуы ере жүретін аурулары (ми немесе жұлын ісіктері, трофиканың айқын білінетін бұзылулары бар сирингомелия, жанама амиотрофиялық склероз, миастения, невралдық амиотрофия, Фридрейх спиналдық атаксия, Пьера-Мари мишықтық атаксиясы және т.б.) жатады.
2) тармақшаға ағымы баяулылықпен, симптомдары ұзақ уақыт (кемінде бір жыл) бойы өсуімен сипатталатын аурулар (миопатиялардың баяу үдемелі нысандары, миотонияның ауыр нысандары, бұлшық еттердің елеусіз атрофиясы мен сезгіштіктің жеңіл бұзылуы бар сирингомиелия, бассүйегі ішіндегі гипертензия синдромы бар краниостеноз және т.б.) жатады.
3) тармақшаға миотонияның жеңіл нысандары, сондай-ақ объективтік белгілері баяу дәрежеде анық білінетін (трофикалық бұзылулары жоқ, сезгіштіктің анық білінбейтін диссоциацияланған бұзылулары бар сирингомиелиялар) немесе сырқаттары симптомы ұзақ уақыт бір жағдайда ғана сақталатын нерв жүйесінің баяу үдемелі аурулары жатады.
3) тармақшаға бытыраңқы ошақтық симптомдары, ЭЭГ-де патологиялық белсенді ошақтар, пароксизмдер түріндегі не бассүйегі ішіндегі гипертензия белгілері және т.б. болған кездегі, КТ-да қалыпты фондық, аз ғана патологиялық белсенді ошақтар, пароксизмдер түріндегі не бассүйегі ішіндегі гипертензия белгілері және т.б. болған кездегі, КТ-да қалыпты фондық, аз ғана патологиялық өзгерістері болғандағы генезі анықталмаған мидың резидуалдық-органикалық жетіспеушілігі (антенатальдық, перинатальдық және постнатальдық энцефалопатия) жатады.
Мидың немесе жұлынның қабықтық қатерсіз ісіктері бар адамдар, оларды радикалдық сылып тастаудан кейін функцияларының бұзылу дәрежесіне қарай осы Қосымшаның 1), 2) немесе 3) тармақшалары бойынша куәландырылады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 26-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Перифериялық нерв жүйесінің аурулары (G50-G64):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) функцияларының едәуір бұзылуы бар;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) функцияларының әлсіз бұзылуы бар;
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) функцияларының елеусіз бұзылуы бар;
жз
В
жз
В
жз
В
жз
В
4) функцияларының бұзылуынсыз объективтік деректер болған кездегі.
жеке
В-жеке
жеке
В-жеке
жеке
В-жеке
жеке
В-жеке
Осы Қосымша қабыну ауруларын және краниалдық (бассүйегі нервтерінің II және VIII жұптарынан басқа), жұлын нервтерін, түбіртектерді және ганглияларды, сондай-ақ олардың екінші сипаттағы интоксикация салдарының зардаптарын, омыртқадағы өзгерістерді, жұқа тіндерді қарастырады.
1) тармақшаға қозғалудың, сезгіштіктің едәуір анық білінетін және тұрақты бұзылулары, трофиканың бұзылулары (біржақты поцесс кезіндегі бұлшық еттердің айқын білінетін атрофиясы: иықтың – 4 см-ден жоғары, білектің – 3 см-ден жоғары, санның – 8 см-ден жоғары, балтырдың – 6 см-ден жоғары; созылмалы трофикалық жаралар, ойылулар және с.с.) болған кездегі нерв сабақтары мен өрімдері жарақаттарының немесе жаралануының зардаптары, зақымдану зардаптары жатады.
1) тармақшаға қозғалыс және вегетативті-трофикалық бұзылулары бар ауыр және тұрақты ауру синдромы ілесе жүретін, ұзақ (4-6 ай) стационарлық емдеуді қажет ететін қайталамалы және ұзақ өтетін жиі (жылына 2 және одан көп) радикулиттер, сондай-ақ сәтсіз емдеу кезіндегі плекситтер мен үштармақты нерв невралгиясының ауыр нысандары жатады.
2) тармақшаға негізгі функциясы әлсіз бұзылған жағдайдағы перифиялық нервтер мен өрімдердің аурулары: мимикалық бұлшық еттер параличі, аяқ-қол функциясының бұзылуы, қолды көтерудің шектелуі жатады.
2) тармақшаға өршу кезінде дененің мәжбүрлі жағдайына, нерв дерттеріне ере жүретін және науқастың 2-3 ай стационарлық емделуін қажет ететін созылмалы рецидивті радикулиттер, плекситтер, невропатиялар, невриттер жатады.
3) тармақшаға қозғалыс, сезгіштік және трофикалық бұзылулардың өсуіне үрдіссіз сирек асқынуларымен перифериялық нервтер мен өрімдердің рецидивті аурулары, сондай-ақ аяқ-қол функциясын елеусіз бұзатын анық білінетін кенеттен емес қалдық бұзылулар жатады.
4) тармақшаға сезгіштіктің елеусіз бұзылулары түріндегі перифериялық нервтер ауруларының қалдық көріністері немесе аяқ-қол функциясын бұзбайтын және қалпына келу үрдісі бар бұлшық еттер күшінің әлсіреуі кіреді.
Перифериялық нерв жүйесінің екінші зақымдануы кезінде Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға тиісті Қосымшалар қолданылады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 27-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Перифериялық нервтер жарақаттарының зардаптары:
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) функцияларының едәуір бұзылуы бар;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) функцияларының әлсіз бұзылуы бар;
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) функцияларының елеусіз бұзылуы бар;
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
В-жеке
жеке
В-жеке
4) функцияларының бұзылуынсыз объективтік деректер болған кездегі.
жеке
А
жеке
А
жеке
А
жеке
А
1) тармақшаға қозғалудың, сезгіштік бұзылулардың және трофикалық бұзылулардың едәуір анық білінетін және тұрақты бұзылулары (біржақты поцесс кезіндегі бұлшықеттердің айқын білінетін атрофиясы: иықтың – 4 см-ден жоғары, білектің – 3 см-ден жоғары, санның – 8 см-ден жоғары, балтырдың – 6 см-ден жоғары; созылмалы трофикалық жаралар, ойылулар және т.б.) болғанда нерв бағандары мен өрімдерінің жарақаттарының немесе жараланулардың зардаптары, сондай-ақ айқын және тұрақты ауру синдромымен ілесе жүретін зақымданулардың зардаптары жатады.
2) тармақшаға бұлшық ет сабақтарының немесе жекелеген бұлшық еттердің парезінен аяқ-қолдың негізгі функциясы әлсіз бұзылуы болған кездегі нервтер мен өрімдердің зақымдану зардаптары жатады. Сондай-ақ бет нервісінің негізгі сабағының немесе ірі бұтақтарының зақымдануы салдарынан болған мимикалық бұлшық еттер параличтері де жатады.
3) тармақшаға аяқ-қол функциялары елеусіз бұзылатын (кәрі жіліктің немесе шынтақ нервтерінің біреуі зақымданғанда, қол басын жазылдырғыштар күшінің төмендеуі мен оның сырт жағы флексиясының шектелуі және с.с.) нервтердің, өрімдердің зақымдану зардаптары жатады.
4) тармақшаға функциялары толық қалпына келген нервтер зақымдалуының зардаптары, ал сезгіштіктің елеусіз анық байқалған бұзылулары нысанындағы бар жеңіл қалдық құбылыстар немесе зақымдалған нерв иннервияцлайтын бұлшықеттердің үлкен емес әлсіреуі жатады.

заболевания (Q00-Q07):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным на-
рушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением
функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
3) с незначительным
нарушением функций.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
К подпункту 1) относятся тяжелые по своему характеру врожденные аномалии (пороки развития) и болезни нервной системы, а также болезни с быстро прогрессирующим течением или сопровождающиеся значительным нарушением функций (опухоли головного или спинного мозга, сирингомиелия с резковыраженными нарушениями трофики, боковой амиотрофический склероз, миастения, амиотрофия невральная, спинальная атаксия Фридрейха, мозжечковая атаксия Пьера-Мари).
К подпункту 2) относятся болезни, течение которых характеризуется медленным, на протяжении длительного времени (не менее года) нарастанием симптомов (медленно прогрессирующие формы миопатий, тяжелые формы миотонии, сирингомиелия с незначительной атрофией мышц и легким расстройством чувствительности, краниостеноз с синдромом внутричерепной гипертензии).
К подпункту 3) относятся легкие формы миотонии, а также медленно прогрессирующие болезни нервной системы, когда объективные признаки выражены в незначительной степени (сирингомиелия с нерезко выраженными диссоциированными расстройствами чувствительности, без трофических расстройств) или когда симптомы заболевания длительно удерживаются в одном и том же состоянии.
К подпункту 3) относится резидуально-органическая недостаточность головного мозга (антенатальная, перинатальная и постнатальная) неустановленного генеза без психических расстройств при наличии рассеянной очаговой симптоматики, изменений на ЭЭГ в виде очагов патологической активности, пароксизмов либо признаков внутричерепной гипертензии при нормальной фоновой, незначительных патологических изменениях на КТ.
Лица с доброкачественными оболочечными опухолями головного или спинного мозга после их радикального удаления освидетельствуются по подпунктам 1), 2) или 3) данного Приложения в зависимости от степени нарушения функций.
Приложение 26
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Болезни
периферической
нервной системы
(G50-G64):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным
нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным
нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
3) с незначительным
нарушением функций;
нг
В
нг
В
нг
В
нг
В
4) при наличии
объективных данных без
нарушений функции.
инд.
А
инд.
А
инд.
А
инд.
А
Данное Приложение предусматривает воспалительные заболевания и поражения краниальных (кроме II и VIII пар черепных нервов), спинальных нервов, корешков и ганглиев, а также их поражения вторичного характера вследствие интоксикаций, изменений в позвоночнике, мягких тканей.
К подпункту 1) относятся последствия полиневритов (полинейропатий), плекситов воспалительного и интоксикационного происхождения, опухоли периферических нервов, сопровождающиеся значительно выраженными расстройствами движений, чувствительности и трофики (резко выраженная атрофия мышц при одностороннем процессе: плеча - свыше 4 см, предплечья - свыше 3 см, бедра - свыше 8 см, голени - свыше 6 см; хронические трофические язвы, пролежни).
К подпункту 1) относятся частые (2 и более раз в год) рецидивирующие и длительно протекающие радикулиты, сопровождающиеся тяжелым и стойким болевым синдромом с двигательными и вегетативно-трофическими нарушениями, требующие продолжительного (4-6 месяцев) стационарного лечения, а также плекситы и тяжелые формы невралгии тройничного нерва при безуспешном лечении.
К подпункту 2) относятся заболевания периферических нервов и сплетений, при которых умеренно расстраивается основная функция: стойкий паралич мимических мышц, нарушения функции кисти, ограничение поднятия руки.
К подпункту 2) относятся хронические рецидивирующие радикулиты, плекситы, нейропатии, невриты, сопровождающиеся в период обострения вынужденным положением туловища, болями по ходу нервов и требующие стационарного лечения больного в течение 2-3 месяцев.
К подпункту 3) относятся рецидивирующие болезни периферических нервов и сплетений с редкими обострениями без тенденции к нарастанию двигательных, чувствительных и трофических расстройств, а также нерезко выраженные остаточные явления, незначительно нарушающие функцию конечности.
К подпункту 4) относятся остаточные явления болезней периферических нервов в виде незначительных нарушений чувствительности, небольших атрофии или ослабления силы мышц, которые не нарушают функцию конечности и имеют тенденцию к восстановлению.
При вторичных поражениях периферической нервной системы применяются также соответствующие Приложения к Требованиям, предъявляемым к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Приложение 27
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Последствия травм
периферических нервов
(S14, S24, S34, S44,
S54, S64, S74, S84,
S94):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным
нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным
нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
3) с незначительным
нарушением функций;
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
инд.
В-
инд.
инд.
В-
инд.
4) при наличии
объективных данных без
нарушений функции.
инд.
А
инд.
А
инд.
А
инд.
А
К подпункту 1) относятся последствия травм или ранений нервных стволов и сплетений при наличии значительно выраженных и стойких двигательных, чувствительных расстройств, расстройств трофики (резко выраженная атрофия мышц при одностороннем процессе: плеча - свыше 4 см, предплечья - свыше 3 см, бедра - свыше 8 см, голени - свыше 6 см; хронические трофические язвы, пролежни), а также последствия повреждений, которые сопровождаются выраженным и стойким болевым синдромом.
К подпункту 2) относятся последствия повреждений нервов и сплетений, при которых из-за пареза группы мышц или отдельных мышц умеренно расстраивается основная функция конечности. Также относятся параличи мимических мышц вследствие повреждения основного ствола или крупных ветвей лицевого нерва.
К подпункту 3) относятся последствия повреждений нервов, сплетений, при которых функция конечности нарушается незначительно (повреждение одного лучевого или локтевого нервов, когда снижена сила разгибателей кисти и ограничена тыльная флексия).
К подпункту 4) относятся последствия повреждения нервов, когда их функция полностью восстановлена, а имеющиеся легкие остаточные явления в форме незначительно выраженных нарушений чувствительности или небольшого ослабления мышц, иннервируемых поврежденным нервом, практически не ограничивают функцию конечности.

Перифериялық нервтердің жіті жарақаттарынан немесе операциялық емдеуден кейін қызмет міндеттерін орындау қабілетін толық қалпына келтіру үшін кемінде 1 ай мерзім қажет болған жағдайда медициналық куәландыру Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға 28-қосымша бойынша жүргізіледі.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 28-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Орталық немесе перифериялық нерв жүйесінің жарақаттарынан, сондай-ақ оларды хирургиялық емдеуден кейінгі уақытша функциялық бұзылулар.
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Осы Қосымшаға жіті инфекциялық, паразитарлық аурулар, нерв жүйесінің интоксикациялық зақымданулары, жарақаттары, ми және жұлынның жіті тамырлық ауруларынан кейінгі жай-күй жатады.
Қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың Г санатына қажеттілігі туралы ӘДК қорытындысы өткерген жіті сарысулы менингиттен, кенелік энцефалиттің менингитті нысанынан, менингококкты инфекцияның генерализацияланған нысандарынан (менингит, менингоэнцефалит, менингококкцемия), емдеу аяқталғаннан кейін және ликвор санацияланған соң астеникалық жай-күймен аяқталған полирадикулоневриттердің аралас нысандарынан кейін шығарылады. Менингококкты менингит кезінде ликвор санациясының өлшемдері цитоз лимфоциттер 75 пайыз және одан көп болғанда 50 жасушаға азаю болып табылады.
Қызметке орналасушылар резидуалды-органикалық зақымдануынсыз жіті ауруынан кейін емделгенге дейін (кемінде 6 ай) жарамсыз.
Қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға жағымды сарапшылық болжам кезінде нерв жүйесі функцияларын қалпына келтіру үшін Г санаты шығарылады.
Резидуалдық құбылыстар болмағанда немесе функциялардың бұзылулары ере жүрмейтін әлсіз органикалық белгілер бар болғанда орналасушылар 4) тармақшасы бойынша куәландырылады.
Қызметке орналасушылар жіті жарақаттанудан кейін резидуалдық- органикалық зақымдануларсыз объективті деректер болған кезде дәрігерлік-сарапшылық қорытынды анықталғанға дейін (жарақат алған кезінен бастап функцияларының бұзылулары көрінуіне қарай 6 айдан 12 айға дейін) қызметке жарамсыз деп танылады.
Қолайлы болжау кезінде ми қанайналымының өтпелі бұзылуын өткергеннен кейін нерв жүйесін толығымен қалпына келтіру үшін қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға Г санаты шығарылады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 29-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
(Н15-Н22; Н25-Н28; Н30-Н36; Н40-Н43; Н49-Н53.0; Н53.4; Н54.0; Н55) қоспағанда, қабақтың, көз жасы жолдарының, көз ұясының аурулары және коньюнктивиттер (Q10-Q15; Н00-Н59): (Н15-Н22; Н25-Н28; Н30-Н36; Н40-Н43; Н49-Н53.0; Н53.4; Н54.0; Н55) қоспағанда, қабақтың, көз жасы жолдарының, көз ұясының аурулары және коньюнктивиттер (Q10-Q15; Н00-Н59):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ

После острых травм периферических нервов или оперативного лечения, когда для полного восстановления способности исполнять обязанности службы требуется срок не менее 1 месяца, медицинское освидетельствование проводится по Приложению 28 к Требованиям, предъявляемым к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Приложение 28
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Временные функциональные
расстройства после острых
заболеваний и травм
центральной или периферической
нервной системы, а также их
хирургического лечения.
п
с
п
с
п
с
п
с
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
К данному Приложению относятся состояния после острых инфекционных, паразитарных заболеваний, интоксикационных поражений, травм нервной системы, острых сосудистых заболеваний головного и спинного мозга.
Заключение ВВК о нуждаемости лиц рядового и начальствующего состава в категории Г выносится после перенесенного острого серозного менингита, менингеальной формы клещевого энцефалита, генерализованных форм менингококковой инфекции (менингит, менингоэнцефалит, менингококкцемия), смешанных форм полирадикулоневритов с исходом в астеническое состояние после того, как закончено лечение и санирован ликвор. Критерием санации ликвора при менингококковом менингите является уменьшение цитоза ниже 50 клеток при числе лимфоцитов 75 процентов и более.
Поступающие на службу, после перенесенного острого заболевания без резидуально-органических поражений негодны до излечения (не ранее 6 месяцев).
Поступающие на службу, после острой травмы при наличии объективных данных без резидуально-органических поражений признаются негодными к службе до определившегося врачебно-экспертного исхода (от 6 до 12 месяцев от момента полученной травмы в зависимости от выраженности нарушения функций).
Лицам рядового и начальствующего состава после перенесенного преходящего нарушения мозгового кровообращения при благоприятном прогнозе для полного восстановления функций нервной системы выносится категория Г.
Приложение 29
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Болезни век, слезных
путей, глазницы и
конъюнктивы (Q10-Q15;
Н00-Н59) за
исключением (Н15-Н22;
Н25-Н28; Н30-Н36;
Н40-Н43; Н49-Н53.0;
Н53.4; Н54.0; Н55):
п
с
п
с
п
с
п
с

1) айқын анатомиялық өзгерістер немесе екі көзде де көру немесе қозғалу функцияларының едәуір бұзылуымен;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) дәл сондай бір көзінде немесе екі көзде де әлсіз байқалған;
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) елеусіз көрінген атомикалық өзгерістер немесе қабақтардың орналасу кемшілігі.
жеке
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
А
жеке
А
Осы Қосымша қабақтардың, көз жасы жолдарының, көз ұяшықтарының туа пайда болған және жүре пайда болған анатомиялық өзгерістерін және орналасу кемшілігін, ауыруын және конъюнктивиттерді қарастырады.
1) тармақшаға егер көздің қозғалысын едәуір шектейтін болса немесе көруге кедергі келтірсе, онда қабақтардың немесе көз ұяшықтарының араларының өсуі; көздің тітіркенуін тудыратын қабақтардың қайырылуы мен кірпіктердің көз ұяшығына қарай өсуі; мүйізгекті қабықтың жабылуына кедергі келтіретін қабақтардың кемшілігі (птоздан басқа); тұрақты лагофтальм жатады.
2) тармақшаға қабақ ұштарының тыртығымен және тықырымен күрт көрінген анық ойық блефариті; сітсіз стационарлық емдеу кезінде гипертрофиясы және анық көрінген қабық тіні инфильтрациясы бар, жиі (жылына кемінде 2 рет) өршуі бар созылмалы конъюнктивиттер, конъюнктивтердің созылмалы трахомотоздық зақымдалуы, сондай-ақ қатты жас ағу ере жүретін және стационарда бірнеше реттік хирургиялық емдеуден кейін емдеуге келмейтін көз жасы жолдарының аурулары және өтпеуі, сондай-ақ лакопротезенгізе отырып, көз жасы жолдарындағы реконструктивті операциядан кейінгі жағдай жатады.
Жас ағу-мұрын арнасы құрылымы немесе жас қабы артрезиясы болғанда орналасушылар 2) тармақша бойынша куәландырылады.
Ауру рецидиві 1 жыл ішінде болмаған кезде сәтті жүргізілген хирургиялық емдеуден соң орналасушылар қызметке жарамды деп танылады.
2) тармақшаға стационарда бірнеше реттік хирургиялық емдеуден кейін емдеуге келмейтін көз қызметінің прогресті бұзылуы бар қанат тәріздес плеваның рецидиві де жатады. Бұған маңдай бұлшық еті күш түсірмеген кезде, бір көздің қарашығының жартысынан көбін немесе екі көздің қарашығының үштен бір бөлігінен астамын жабатын туа біткен және жүре пайда болған сипаттағы птоз да жатады. Көз қызметінің тұрақты бұзылулары бар трахома зардабы кезінде қорытынды осы бұзылуларды қарастыратын Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға тиісті қосымшалар бойынша шығарылады.
Қабақ жиегінде жекелеген қабыршықтары мен аз ғана гиперемиясы бар жай блефарит, бірлі-жарым фолликулалары бар фолликуллярлық конъюнктивит, қабақ бұрыштары мен конъюнктивалдық күмбездері аумағында конъюнктиваның барқыт түрінде болуы, сондай-ақ конъюнктиваның, мүйізгек қабықшаның басқа да өзгерістерінсіз және бір жыл ішінде трахоматоздық процестің рецидивінсіз шығуы трахоматоздық конъюнктиваның тегіс тыртықтары, үдемелілік белгілерінсіз жалған және тура қанат тәрізді жарғақ осы Қосымшаны қолдану үшін негіз болып табылмайды, әскери қызметті өткеруге, әскери (арнайы) оқу орындарына түсуге кедергі келтірмейді.

1) выраженные
анатомические изменения
или недостатки положения
век со значительным
нарушением зрительных или
двигательных функций на
обоих глазах;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) то же на одном глазу
или умеренно выраженные
на обоих глазах;
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
3) незначительно
выраженные атомические
изменения или недостатки
положения век.
инд.
В-
инд.
нг
В-
инд.
инд.
А
инд.
А
Данное Приложение предусматривает врожденные и приобретенные анатомические изменения или недостатки положения, заболевания век, слезных путей, глазницы и конъюнктивы.
К подпункту 1) относятся сращения век между собой или с глазным яблоком, если они значительно ограничивают движения глаза или препятствуют зрению; заворот век или рост ресниц по направлению к глазному яблоку, вызывающие раздражения глаза; выворот, рубцовая деформация или недостатки положения век (кроме птоза), препятствующие закрытию роговой оболочки; стойкий лагофтальм.
К подпункту 2) относятся резко выраженные язвенные блефариты с рубцовым перерождением и облысением краев век; хронические конъюнктивиты с гипертрофией и резко выраженной инфильтрацией подслизистой ткани с частыми (не менее 2 в год) обострениями при безуспешном стационарном лечении, хроническое трахоматозное поражение конъюнктивы, а также заболевания и непроходимость слезных путей, сопровождающихся упорным слезотечением, которые не поддаются излечению после неоднократного хирургического лечения в стационаре, а также состояния после реконструктивных операций на слезных путях с введением лакопротеза.
Поступающие при наличии у них стриктуры слезно-носового канала или атрезии слезного мешка освидетельствуются по подпункту 2).
После успешно проведенного хирургического лечения при условии отсутствия рецидива заболевания в течении 1 года поступающие признаются годными к службе.
К подпункту 2) относятся также рецидивы крыловидной плевы с прогрессирующим нарушением функций глаза, не поддающиеся излечению после неоднократного хирургического лечения. Сюда же относится птоз врожденного или приобретенного характера, при котором верхнее веко при отсутствии напряжения лобной мышцы прикрывает больше половины зрачка на одном глазу или более одной трети зрачка на обоих глазах.
При последствиях трахомы со стойкими нарушениями функций глаза заключение выносится по соответствующим Приложениям к Требованиям, предъявляемым к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел предусматривающим эти нарушения.
Простой блефарит с отдельными чешуйками, незначительной гиперемией краев век, фолликулярный конъюнктивит с единичными фолликулами, бархатистость конъюнктивы в углах век и в области конъюнктивальных сводов, отдельные мелкие поверхностные рубцы конъюнктивы нетрахоматозного происхождения, гладкие рубцы конъюнктивы трахоматозного происхождения без других изменений конъюнктивы, роговицы и без рецидивов трахоматозного процесса в течение года, ложная и истинная крыловидная плева без явлений прогрессирования не являются основанием для применения настоящего Приложения, не препятствуют прохождению воинской службы, поступлению в военные (специальные) учебные заведения.

Көктемгі катар және конъюнктиваның басқа да аллергиялық залалданулары болғанда анық біліну дәрежесіне, сырқаттар ағымының ауырлығына, асқынулардың жиілігі мен жүргізіліп жатқан емдеудің тиімділігіне қарай куәландыру Қосымшаның 2) немесе 3) тармақшалары бойынша жүргізіледі.
3) тармақшаға созылмалы әлсіз немесе елеусіз байқалған блефариттер және табысты емдеген жағдайда сирек өршулері бар конъюнктивиттер жатады.
Бөлімшедегі және қызмет түріндегі, нақты лауазымдағы қызметке жарамдылық туралы қорытынды анатомиялық өзгерістердің, ауру ағымының ауырлығы, емдеу нәтижелерінің, көздің қызметінің байқалған дәрежесіне байланысты шығарылады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 30-қосымша
Ескерту. 30-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 408 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Көру функцияларын бұзатын көздің мүйізгек қабықшасы мен басқа да қабықшаларының, склерінің, цилиарлық дене қабының, көзбұршақтың, тамыр және торлы қабақтың, шыны тәріздес дененің қабыну және дегенерациялық сипаттағы созылмалы аурулары: (Н15-Н22, Н25-Н28, Н30-Н36, Н43):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) екі көзде де қызметінің үдемелі төмендеуі немесе жиі асқынулары бар едәуір анық білінетін;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) дәл сондай бір көзде немесе екі көзде де әлсіз анық білінетін;
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) бір көзде сирек асқынулары бар үдемелі емес, әлсіз анық білінетін;
жеке
В
жз
В
жеке
В-жеке
жеке
В-жеке
4) екі көздегі афакия;
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
бір көзде:
жз
В
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
5) көру қабілетінің төмендеуі кезіндегі көру нервісінің этиологиясы әртүрлі атрофиясы:
екі көзде де:
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
бір көзде:
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
В
жз
В
6) көзде қабынба немесе дистрофиялық өзгерістерді туындатпайтын, көз ішінде орналасқан бөтен дене.
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
В-жеке
жеке
В-жеке
Осы Қосымша дегенеративтік, дистрофиялық және басқа да созылмалы, қиын емделетін немесе емделмейтін ауруларды қарастырады.
Көздің және оның қосалқысының жаңа өспелері болған кезде олардың сипатына қарай куәландыру Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға 8, 10-қосымшалар бойынша жүргізіледі. Көздің қызметтерін бұзбайтын, қатерсіз жаңа өспелер қызмет өткеруге және оқу орындарына түсуге кедергі болмайды.
1) тармақшаға көру қызметтерінің үдемелі төмендеуі бар және консервативтік немесе хирургиялық емдеуге келмейтін сырқаттар, бір көзді немесе екі көзді де кератопротездеуден кейінгі жағдайлары, ал сондай-ақ көз қызметтеріне қарамастан, тапеторетиналдық абиотрофиялар да жатады.
Пигментті немес пигментсіз қараңғылыққа бейімделуінің бұзылуымен (гемералопиямен) қабаттасқан көздің тор қабықшасының пигменттік дегенерациясы қара көлеңкеде көруді зерттеудің бақылау әдістерін қолдана отырып, уақыттық адаптометрияның екі реттік орындалуымен расталуы тиіс, көздің басқа да қызметтеріне қарамастан 1) тармақшаға жатады.
Екі көзде де фиксация нүктесінен 30 градусқа дейінгі деңгейде көру аумағының төменнен және сырттан тұрақты тарылуы болғанда (тік және көлденең меридиандары бойынша) қорытынды барлық бағандар бойынша 2) тармақша бойынша, бір көзде – 2) тармақша бойынша, екі көзде де 30-45 градусқа дейін болса – 3) тармақша бойынша шығарылады.
2) тармақшаға стационарлық жағдайда анықталған және көзі ішіндегі қысымның көтерілуімен ере жүретін созылмалы увеиттер мен увеопатиялар; кератоглобус және кератоконус; көздің көру қызметтерінің үдемелі төмендегендегі көз түбінде дегенерациялық-дистрофиялық өзгерістердің (көз торының жиектік дегенерациясы, көптеген хориоретиналдық ошақтар, артқы стафилома және т.б.) болуы жатады.

При весеннем катаре и других аллергических поражениях конъюнктивы в зависимости от степени выраженности, тяжести течения заболевания, частоты обострений и эффективности проводимого лечения освидетельствование производится по подпункту 2) или 3) данного Приложения.
К подпункту 3) относятся хронические умеренно или незначительно выраженные блефариты и конъюнктивиты с редкими обострениями при их успешном лечении.
Заключение о годности к службе в подразделении и виде деятельности, в конкретной должности выносится в зависимости от степени выраженности анатомических изменений, тяжести течения заболевания, результатов лечения, функции глаза.
Приложение 30
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Сноска. Приложение 30 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 408 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Хронические заболевания
воспалительного или
дегенеративного
характера роговицы,
склеры, радужной
оболочки цилиарного
тела, хрусталика,
сосудистой и сетчатой
оболочки, стекловидного
тела, нарушающие функции
зрения (Н15-Н22,
Н25-Н28, Н30-Н36, Н43):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) значительно выраженные с
прогрессирующим снижением
зрительных функций или
частыми обострениями на
обоих глазах;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) то же на одном глазу или
умеренно выраженные на
обоих глазах;
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
3) умеренно выраженные, не
прогрессирующие с редкими
обострениями на одном
глазу;
нг
В
нг
В
инд.
В-
инд.
инд.
В-
инд.
4) афакия на обоих глазах:
нг
Д
нг
Д
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
на одном глазу:
нг
В
нг
В
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
5) атрофия зрительного
нерва любой этиологии при
прогрессирующем понижении
зрения:
на обоих глазах:
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
на одном глазу:
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
нг
В
нг
В
6) инородное тело
расположенное внутри глаза
и не вызывающее
воспалительных или
дистрофических изменений в
глазу.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
инд.
В-
инд.
инд.
В-
инд.
Данное Приложение предусматривает хронические, трудно излечимые или неизлечимые заболевания дегенеративного, дистрофического и другого происхождения.
При наличии новообразований глаза и его придатков в зависимости от их характера освидетельствование проводится по Приложениям 8, 10 к Требованиям, предъявляемым к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел. Доброкачественные новообразования, не нарушающие функций глаза, не препятствуют прохождению службы и поступлению в учебные заведения.
К подпункту 1) относятся заболевания с прогрессирующим снижением зрительных функций и неподдающиеся консервативному или хирургическому лечению, состояния после кератопротезирования на одном или обоих глазах, а также, независимо от функции глаза тапеторетинальные абиотрофии.
Пигментная дегенерация сетчатой оболочки с пигментом или без него в сочетании с расстройством темновой адаптации (гемералопией) должна быть подтверждена двухкратным выполнением часовой адаптометрии с использованием контрольных методов исследования сумеречного зрения, независимо от других функций глаза относится к подпункту 1).
При стойком сужении поля зрения снизу и снаружи (по вертикальным и горизонтальным меридианам) от точки фиксации до уровня менее 30 градусов на обоих глазах заключение по всем графам выносится по подпункту 1), на одном глазу - по подпункту 2), от 30 до 45 градусов на обоих глазах – по подпункту 2), на одном глазу - по подпункту 3).
К подпункту 2) относятся хронические увеиты и увеопатии, установленные в стационарных условиях и сопровождающиеся повышением внутриглазного давления; кератоглобус и кератоконус; наличие дегенеративно-дистрофических изменений на глазном дне (краевая дегенерация сетчатки, множественные хориоретинальные очаги, задняя стафилома) при прогрессирующем снижении зрительных функций глаза.

Бұрын көздің қабықшасына немесе склерге оптикалық-реконструктивтік операциялар жасағаң орналасушылар егер операциядан соң 6 ай өтпесе, қызметке жарамсыз деп танылады. Осы мерзім өткеннен кейін жарамдылық санаты көз қызметінің жағдайына байланысты және 34 және 35-қосымшаларға сәйкес көз шарасының ультрадыбыстық биометриясының нәтижелерін, көз түбінде дегенеративтік-дистрофиялық өзгерістердің болмауын және құжаттармен расталған аметропия дәрежесін ескере отырып анықталады. II баған бойынша куәландырылатын, қызметке және оқуға түсушілер көздің қабығына жолақ пішінді оптикалық-реконструкциялық операция жасалған, алыстан көрмеушілікті операция жасап емдеу нәтижелеріне және жүргізілген емдеу мерзіміне қарамастан жарамсыз деп танылады.
Тек саңылаулық шаммен зерттегенде ғана анықталатын көз бұршағының түрлі құбылмалылығы, мөлдірлігі, кесегі, дәні, вакуолі деп аталатындар, сондай-ақ көру өткірлігін төмендетпейтін көз бұршағының алдыңғы капсуласындағы туа біткен пигмент шөгіндісі осы Қосымшаны қолдану үшін негіз болып табылмайды.
Бір немесе екі көзде де тұрақты абсолюттік орталық және параорталық болғанда куәландырылушылардың қыметке, лауазымдағы қызметке жарамдылық санаты барлық бағандар бойынша көз қызметтерінің жағдайларына қарай осы Қосымшаның тармақшалары бойынша анықталады.
Көз бұршағының таюы және шала таюы афакия сияқты бағаланады. Бір көздің афакиясы, егер екінші көзде көз бұршағының бұлдырауы осы көздің көру өткірлігін 0,4-ке дейін және одан да төмен төмендететін болса, ол екі жақты болып есептеледі.
Бір немесе екі көзде де афакия артификация болғанда ІІІ-ІV бағандарға жатқызылған лауазымдарда жұмыс істейтін, қатардағы және басшы құрам адамдарына қатысты қорытынды коррекцияның кез келген түрін, оның ішінде контактілік линзалармен практикалық төзімділігі бар көру өткірлігіне қарай Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға 35-қосымша бойынша шығарылады. Кәдімгі шынымен коррекция кезінде жақсы және нашар көздер үшін олардың күштерінің айырмашылығы 2 диоптриядан аспауы керек. Олар оқу орындарына түсуге және дененің вибрациясымен байланысты жұмыстарға жарамсыз.
Афакия бойынша жарамдылықты жеке бағалау кезінде көру функцияларын, лауазымды, жұмыстың сипатын ескеру қажет.
5) тармақшаға кез келген этиологиядағы көру нервісінің атрофиясы жатады. Көру нервісінің прогрессіз атрофиясы кезінде орналасушылар барлық бағандар бойынша ішкі істер органдарындағы қызметке жарамсыз, ал қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың әскери қызметке, лауазымы бойынша қызметке (мамандығы бойынша) жарамдылық санаты көз функциясына қарай (көру өткірлігі, көру өрісі) анықталады.
Тұрақты гемианопсия кезінде қорытынды көру нервісінің "екі көздегі де" атрофиясымен бірдей қорытынды шығарылады. Бір көздің көру өрісі сырттан 30 градус және одан кем болған жағдайда осы Қосымшаның көру нервісінің "екі көздегі де" атрофиясымен бірдей қорытынды шығарылады.
Бір көздегі тұрақты параорталық скотома кезінде І, ІІІ, ІV бағандарға жатқызылған лауазымдарды атқаратын қатардағы және басшы құрамдағы адамдар көз функциясы жақсы болғанда жарамды деп танылады.
Көз ішінде бөгде денелер болған кездегі барлық жағдайларда лауазымдағы (мамандығы бойынша) қызметке жарамдылық туралы мәселе жараланудан кейін кемінде 3 ай өткен соң шығарылады.
Қабыну құбылыстары мен металлоз белгілері жоқ, көздің қызметтері (көру өткірлігі, көру өрісі, қараңғылыққа бейімділігі және т.б.) жақсы болғанда қатардағы және басшы құрамдағы адамдар барлық бағандар бойынша (көлік құралдары жүргізушілерден басқа және жұмыс вибрациямен байланысты болғанда) және орналасушылар III, IV бағандар бойынша жарамды деп танылады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 31-қосымша

Поступающие, перенесшие оптико-реконструктивные операции на роговице или склере, признаются негодными к службе, если после операции прошло менее 6 мес. По истечении этого периода категория годности к службе определяется в зависимости от состояния функций глаза и документально подтвержденной степени аметропии в соответствии с Приложениями 34 и 35 с учетом результатов ультразвуковой биометрии глазных яблок, отсутствия дегенеративно-дистрофических изменений на глазном дне. Поступающие на службу и учебу, освидетельствуемые по графе II, перенесшие лоскутную форму оптико-реконструктивных операций на роговице признаются негодными независимо от результатов оперативного лечения близорукости и сроков проведенного лечения.
Так называемая цветная переливчивость, радужность, глыбки, зернышки и вакуоли хрусталика, обнаруживаемые только при исследовании со щелевой лампой, а также врожденное отложение пигмента на передней капсуле хрусталика, не понижающие остроту зрения, не являются основанием для применения настоящего Приложения.
При стойких абсолютных центральных и парацентральных скотомах на одном или обоих глазах категория годности к службе, службе в должности (по специальности) освидетельствуемых по всем графам определяется в зависимости от состояния функций глаза по соответствующим подпунктам настоящего Приложения.
Вывих и подвывих хрусталика оценивается как афакия. Афакия на одном глазу расценивается как двухсторонняя, если на втором глазу имеется помутнение хрусталика, понижающее остроту зрения этого глаза до 0,4 и ниже.
При афакии, артифакии на одном или обоих глазах заключение в отношении лиц рядового и начальствующего состава, занимающих должности, отнесенные к графам III-IV выносится также по Приложению 35 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел, в зависимости от остроты зрения с практически переносимой коррекцией любого вида, в том числе и контактными линзами. При коррекции обычными стеклами разница в их силе для лучшего и худшего глаза должна быть не более 2 диоптрий. Они не годны к поступлению в учебные заведения и к работе, связанной с вибрацией тела.
При индивидуальной оценке годности по афакии необходимо учитывать зрительные функции, должности, характер работы.
К подпункту 5) относится атрофия зрительного нерва любой этиологии. При непрогрессирующей атрофии зрительного нерва поступающие не годны к службе в органах внутренних дел по всем графам, а категория годности к военной службе, службе в должности (по специальности) лиц рядового и начальствующего состава определяется в зависимости от функций глаза (острота зрения, поля зрения).
При стойкой гемианопсии заключение выносится подобно заключению с атрофией зрительного нерва "на обоих глазах". В случае, когда поле зрения на одном глазу снаружи составляет 30 градусов и менее, заключение выносится подобно заключению, с атрофией зрительного нерва "на одном глазу" настоящего Приложения.
При стойкой парацентральной скотоме на одном глазу лица рядового и начальствующего состава занимающие должности, отнесенные к I, III, IV графам, при хорошей функции глаза признаются годными.
Во всех случаях при наличии внутриглазных инородных тел, вопрос о годности к службе в должности (по специальности) решается не ранее, чем через 3 месяца после ранения.
При хороших функциях глаза (острота зрения, поля зрения, темновая адаптация), отсутствии воспалительных явлений и признаков металлоза, лица рядового и начальствующего состава по всем графам (кроме водителей транспортных средств и когда работа связана с вибрацией) поступающие по III, IV графам признаются годными к службе.
Приложение 31
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел

Ескерту. 31-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 408 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Торлы қабықшаның қатпарлануы және жыртылуы (Н33):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) екі көзде де жарақаттану этитологиясы емес;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) екі көзде де жарақаттану этитологиясы, бір көзде жарақаттану этиологиясы емес;
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) бір көзде жарақаттану этитологиясы.
жз
В-жеке
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
1) тармақшаға көру өткірлігіне қарамастан, екі көзде де көздің тор қабықшамының этиологиясы жарақаттанудан емес бұрын өткізген сырылуының зардаптары, сондай-ақ жарақаттанудан кейін көздің тор қабықшасының сырылуын қанағаттанарлықсыз қайталама хирургиялық емдегенде көздің қызметтерінің үдемелі төмендеуі кезіндегі жағдайлары жатады.
2) тармақшаға екі көзде де көздің тор қабықшасының жарақаттануы себепті жақсы функционалдық аяқталуы бар операциялық қатысуларының салдарлары жатады.
Көру функциялары жақсы болған кезде көздің тор қабықшасының жарақаттанудан емес сырылуы қайталануы себепті операция жасатқан қатардағы және басшы құрамдағы адамдар 2) тармақша бойынша әскери қызметке шектеулі жарамды деп танылады. Олар көлік құралдарының жүргізушісі қызметіне, сондай-ақ дененің вибрациясымен байланысты жұмыстарға жарамсыз. Көздің тор қабығына перифериялық профилактикалық лазерлік коагуляция операциясын жасатқан адамдар кейін 6 айдан соң куәландырылады.
Этологиясы әртүрлі көздің тор қабықшасының сырылуы болғанда қатардағы және басшы құрамдағы адамдар, оқуға түсушілер жарамсыз деп танылады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 32-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Глаукома (Н40-Н42)
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) екі көзде де дамыған және келесі сатылардағы
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
2) дәл сондай бір көзде
жз
В
жз
В
жз
В
жз
В
3) бастапқы сатыдағы, бір немесе екі көзде де глаукомаға күдік болғанда
жз
В
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
Глаукома диагнозы күш түсіретін сынамаларды қолдана отырып, стационарлық жағдайда расталуы керек. Қызметке жарамдылық санаты туралы мәселе емдеуден кейін (дәрі-дәрмекпен немесе хирургиялық) процестің тұрақтану дәрежесін және көру мүшелерінің қызметтерін (көру өткірлігі, көру өрісі, оның ішінде күш түсіретін сынамалар кезінде, параорталық скотомалардың болуы, сондай-ақ көру нервісі дискінің экскавациясы және т.б.) есептей отырып шешіледі.
Осы Қосымша бойынша қайталамалы глаукомасы бар адамдар да куәландырылады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 33-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Көз бұлшықетінің ауруларымен, қосарланған қозғалыстың және түрлі-түсті көрудің бұзылуымен байланысты көру бұзылуы
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) диплопия болған кездегі көз алмасының қозғалыс бұлшықеттерінің тұрақты параличі
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке

Сноска. Приложение 31 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 408 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Отслойка и разрыв сетчатой
оболочки (Н33):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) не травматической
этиологии на обоих глазах
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) травматической этиологии
на обоих глазах, не
травматической этиологии на
одном глазу
нг
Д
нг
Д
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
3) травматической этиологии
на одном глазу
нг
В-
инд.
нг
В
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
К подпункту 1) относятся последствия перенесенной отслойки сетчатки нетравматической этиологии на обоих глазах независимо от остроты зрения, а также случаи безуспешного повторного хирургического лечения посттравматической отслойки сетчатой оболочки на обоих глазах при прогрессирующем снижении функции глаз.
К подпункту 2) относятся также последствия оперативных вмешательств по поводу травматической отслойки сетчатки на обоих глазах с хорошим функциональным исходом.
Лица рядового и начальствующего состава, перенесшие операцию по поводу рецидива нетравматической отслойки сетчатки на одном глазу при хороших зрительных функциях по подпункту 2) признаются ограничено годными к воинской службе. Они не годны к службе водителями транспортных средств, а также к работам, связанным с вибрацией тела.
Лица, перенесшие периферическую профилактическую лазерную коагуляцию сетчатки освидетельствуются через 6 мес.
При отслойке сетчатки любой этиологии лица рядового и начальствующего состава, поступающие на учебу признаются негодными.
Приложение 32
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Глаукома (Н40-Н42)
п
с
п
с
п
с
п
с
1) в развитой и последующих
стадиях на обоих глазах
нг
Д
нг
Д
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
2) тоже на одном глазу
нг
В
нг
В
нг
В
нг
В
3) в начальной стадии, при
подозрении на глаукому одного
или обоих глаз
нг
В
нг
В
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
Диагноз глаукомы должен быть подтвержден в условиях стационара с применением нагрузочных проб. Вопрос о категории годности к службе решается после лечения (медикаментозного или хирургического) с учетом степени стабилизации процесса и функций органа зрения (острота зрения, поля зрения, в том числе при нагрузочных пробах, наличие парацентральных скотом, а также экскавация диска зрительного нерва).
По данному Приложению освидетельствуются также лица с вторичной глаукомой.
Приложение 33
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Зрительное
расстройство,
связанное с
болезнями мыщц глаз,
нарушением
содружественного
движения и цветового
зрения.
п
с
п
с
п
с
п
с
1) стойкий паралич
двигательных мышц
глазного яблока при
наличии диплопии
нг
Д
нг
Д
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.

2) дәл сондай диплопия жоқ болғандағы;
қосарланған қитар көзділік;
көз алмасы бұлшық етінің айқын білінетін тербелу спазмасы
жз
В-жеке
жз
В-жеке
Д-жеке
А
Д-жеке
А
3) түрлі-түсті көрудің бұзылуы: дихромазия (түрлі-түсті соқырлық);
А және Б трихромазиясы (II немесе III дәрежелі түрлі-түсті әлсіздік)
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
А
жеке
А
1) тармақшаға көз бұлшық еттерінің зақымдануы бар көз ұясының жарақаттануынан кейінгі тұрақты диплопия да жатады. Егер диплопия қандай да бір сырқаттың салдары болып табылса, қорытынды негізгі сырқат бойынша шығарылады.
Куәландырылушыларда қосарланып көріну тек көз алмаларын жан-жаққа және жоғары шеткері бұрғанда ғана болса, қорытынды осы Қосымшаның 2) тармақшасы бойынша, ал төмен қарағанда болса, 1) тармақшасы бойынша шығарылады.
Егер нистагм вестибулярлық аппараттың немесе нерв жүйесі залалдануы белгілерінің бірі болып табылса, қорытынды негізгі сырқат бойынша шығарылады. Көру өткірлігі едәуір төмендеген кезде қорытынды осы Қосымша бойынша шығарылады.
Көз алмаларын шеткері бұрғанда көздің нистагмоидтік жыбырлауы қызметке орналасуға және оқу орындарына түсуге кедергі болмайды.
Қосарланған қитар көзділік 15 градустан кем болған кезде диагноз бинокулярлық көруін тексеру жолымен расталуы керек. Бинокулярлық көрудің болуы қосарланған қитар көзділікті алып тастау үшін негіз болып табылады.
Диплопсиясыз қосарланған қитар көзділік, параличтік қитар көзділік болған кезде бинокулярлық көрудің басқа да бұзылулары болғанда ішкі істер органдарындағы қызметке жарамдылық санаты мен қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың, орналасушылардың лауазымдардағы (мамандығы бойынша) қызметке жарамдылығы көздің қызметіне (көру өткірлігі, көру ауқымы және т.б.) қарай Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға тиісті қосымшалар бойынша анықталады.
Нысандардың диагностикасы, түсті сезудің төмендеу дәрежесі кезінде медициналық практикада қолдануға болатын түсті сезуді зерттеу үшін кестелерге әдістемелік нұсқауларды басшылыққа алу қажет, Е.Б. Рабкиннің полихраматикалық кестелерін қолдануға болады.
Осы Қосымшаның I және III бағандары бойынша куәландырылушылар жүргізуші-қызметкерлер, сарапшылық-криминалистикалық бөліністердің химик-аналитиктері мен биологтары, радиобайланыс мамандары (радиотелеграфистер) ретінде қызметке (лауазымы бойынша ауыстырылған кезде) жарамсыз деп танылады.
ІІ баған бойынша куәландырылатын қатардағы және басшы құрамдағы адамдар қызметке жарамсыз деп танылады (лауазымы бойынша ауысу кезінде).
С түріндегі аномалиялық трихромазия (І дәреджелі түр-түс әлсіздігі) осы Қосымшаны қолдану үшін негіз болып табылмайды, кез келген автокөліктің жүргізушілерінен басқа қызметке түсушілер мен қызметкерлер қызметке жарамсыз деп танылады.
Түрлі-түсті ажырата білу қызметін бастапқы кестелер бойынша бағалағанда Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға 90-қосымшаны басшылыққа алу керек.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 34-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Рефракцияның және аккомодацияның бұзылуы (Н52):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ

2) то же при
отсутствии диплопии,
содружественное
косоглазие; ясно
выраженный качательный
спазм мышц глазного
яблока
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
Д-
инд.
А
Д-
инд.
А
3) нарушение цветового
зрения: дихромазия
(цветослепота);
трихромазия А и Б
(цветослабость III
или II степени)
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
инд.
А
инд.
А
К подпункту 1) относится стойкая диплопия после травмы глазницы с повреждением мышц глаза. Если диплопия является следствием какого-либо заболевания, то заключение выносится по основному заболеванию.
При наличии у освидетельствуемых двоения только при крайних отведениях глазных яблок в стороны и вверх заключение выносится по подпункту 2), а при взгляде вниз - по подпункту 1) настоящего Приложения.
Если нистагм является одним из признаков поражения нервной системы или вестибулярного аппарата, заключение выносится по основному заболеванию. При значительно пониженной остроте зрения заключение выносится по данному Приложению.
Нистагмоидные подергивания глаз при крайних отведениях глазных яблок не являются препятствием к службе и поступлению в учебные заведения.
При содружественном косоглазии менее 15 градусов диагноз должен быть подтвержден путем проверки бинокулярного зрения. Наличие бинокулярного зрения является основанием для исключения содружественного косоглазия.
При содружественном косоглазии, паралитическом косоглазии без диплопии и при других нарушениях бинокулярного зрения категория годности к службе в органах внутренних дел и годность к службе в должностях (по специальности) лиц рядового и начальствующего состава, поступающих, определяется в зависимости от функции глаза (острота зрения, поля зрения) по соответствующим Приложениям к Требованиям, предъявляемым к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
При диагностике форм, степеней понижения цветоощущения следует руководствоваться методическими указаниями к пороговым таблицам для исследования цветового зрения, разрешенными к применению в медицинской практике, не исключается использование полихроматических таблиц Е.Б. Рабкина.
Освидетельствуемые по графам I и III настоящего Приложения, признаются негодными к службе (при перемещении по должности) в качестве: водителей-сотрудников, химиков-аналитиков и биологов экспертно-криминалистических подразделений, специалистов радиосвязи (радиотелеграфисты).
Лица рядового и начальствующего состава, освидетельствуемые по графе II, признаются негодными к службе (при перемещении по должности).
Аномальная трихромазия типа С (цветослабость I степени) не является основанием для применения настоящего Приложения, кроме водителей любого вида автотранспорта, поступающих на службу и сотрудников, они признаются негодными к службе.
При оценке функции цветоразличения по пороговым таблицам следует руководствоваться Приложением 90 к Требованиям, предъявляемым к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Приложение 34
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Нарушение рефракции и
аккомодации (Н52):
п
с
п
с
п
с
п
с

1) меридиандардың біреуінде кез келген 12,0 Д-дан асатын алыстан немесе жақыннан көрмеушілігі; басты екі меридиандарда 6,0 Д-дан асатын рефракцияның айырмашылығы бар кез келген түрдегі астигматизм;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) меридиандардың біреуінде кез келген көздің 8,0-дан асатын және 12,0 Д-ға дейінгі немесе жақыннан көрмеушілігі;
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
В
жз
В
3) меридиандардың біреуінде кез келген көздің 6,0-дан асатын және 8,0 Д-ға дейінгі алыстан көрмеушілігі; басты екі меридиандарда 3,0 Д-дан асатын және 6,0 Д-ға дейінгі рефракцияның айырмашылығы бар кез келген көздегі кез келген түрдегі астигматизм;
жз
В
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) меридиандардың біреуінде кез келген көздің 3,0 Д-дан асатын және 6,0 Д-ға дейінгі алыстан немес жақыннан көрмеушілігі; басты екі меридиандарда 2,0 Д-дан асатын және 3,0 Д-ға дейінгі рефракцияның айырмашылығы бар кез келген көздегі кез келген түрдегі астигматизм;
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
А
жеке
А
5) спазм немесе аккомодациялар параличі
жз
В
жз
В
жеке
В-жеке
жеке
В-жеке
Осы Қосымша азаматтар қатарынан қызметке орналасушылардың және қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың жарамдылығын анықтау үшін қоладанылады. Азаматтардың, қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың оқуға жарамдылығын анықтау үшін осы Қосымшаны басшылыққа алу қажет.
Рефракция аномалияларының түрі мен дәрежесі скиаскопияның немесе рефрактометрияның көмегімен анықталады.
Осы Қосымшада коррекциямен көру өткірлігі осы Қосымшаны қолдану үшін негіз бермейтін, бірақ рефракция аномалияларының сипаты мен дәрежесі болатын көру өткірлігін тұрақсыз деп есептеу керектігін көрсететін циклоплегия (мидриатиктерді қолдануға қарсы көрсетулер болмағанда) жағдайында анықталған көргіш көз рефракциясы аномалияларының дәрежелері көрсетілген.
Осы Қосымшада көрсетілген жағдайларда рефакция аномалияларында жарамдылықты жеке бағалау қарастырылған, шешуші мән көру өткірлігіне беріледі.
Қызметке орналасушыларда ІІ баған бойынша 3,0 Д-ға дейінгі жақыннан көрмеушілік, 2,0 Д-ға дейінгі алыстан көрмеушілік немесе басты екі меридиандарында рефракциялардың 2,0 Д-дан аспайтын айырмашлығы бар кез келген түрдегі астигматизмге рұқсат етіледі.
Аккомодацияның спазмы әлсіз циклоплегияға қарағанда оптималды теріс коррекция жасалған линзадан күштірек циклоплегияға дейін анықталған рефракция кезіндегі функционалдық ауру болып табылады. Екі көзде де аккомодацияның тұрақты спазмы, парезмі болғанда, сәтсіз стационарлық емдеуден кейін қызметке жарамдылық санаты бірнеше реттік циклоплегиядан кейін бұрынғы деңгейіне келген аметропияның коорекциясымен және дәрежесімен көру өткірлігіне қарай Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын осы талаптардың 34, 35-қосымшалары бойынша анықталады.
Екі көзде де аккомодацияның тұрақты параличі болғанда, қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға саптан тыс қызметке жарамдылық туралы қорытынды шығарылады, ал бір көзде болғанда - әскери қызметке, лауазымдағы (мамандығы бойынша) қызметке жарамдылық көз қызметтеріне (коррекциясымен көру өткірлігі, көру өрісі және т.б.) қарай анықталады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 35-қосымша

1) близорукость или
дальнозоркость любого
глаза в одном из
меридианов более 12,0 Д;
астигматизм любого вида
на любом глазу с
разницей рефракции в
двух главных меридианах
более 6,0 Д;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) близорукость или
дальнозоркость любого
глаза в одном из
меридианов более 8,0 и до
12,0 Д;
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
нг
В
нг
В
3) близорукость любого
глаза в одном из
меридианов более 6,0 и до
8,0 Д; астигматизм любого
вида на любом глазу с
разницей рефракции в двух
главных меридианах более
3,0 и до 6,0 Д;
нг
В
нг
В
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
4) близорукость или
дальнозоркость любого
глаза более 3,0 и до 6,0
Д, астигматизм любого
вида на любом глазу с
разницей рефракции в двух
главных меридианах более
2,0 Д и до 3,0;
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
инд.
А
инд.
А
5) спазм или паралич
аккомодации.
нг
В
нг
В
инд.
В-
инд.
инд.
В-
инд.
Настоящее Приложение применяется для определения годности к службе поступающих на службу из числа гражданских лиц и лиц рядового и начальствующего состава. Для определения годности на учебу гражданских лиц, рядового и начальствующего состава необходимо руководствоваться пояснением данного Приложения.
Вид и степень аномалии рефракции определяется с помощью скиаскопии или рефрактометрии.
В настоящем Приложении указаны те степени аномалии рефракции, установленные в условиях циклоплегии (при отсутствии противопоказаний к применению мидриатиков), при которых острота зрения с коррекцией не дает основания для применения данного Приложения, но характер и степень аномалии рефракции таковы, что полученную остроту зрения следует считать неустойчивой.
В случаях, когда при указанных в данном Приложении, аномалиях рефракции предусмотрена индивидуальная оценка годности, решающее значение придается остроте зрения.
У поступающих на службу по графе II допускается дальнозоркость не более 3,0 Д, близорукость не более 2,0 Д, и астигматизм любого вида со степенью астигматизма не более 2,0 Д.
Спазм аккомодации является функциональным заболеванием, при котором рефракция, выявленная при циклоплегии слабее, чем сила оптимальной отрицательной коррегирующей линзы до циклоплегии. При спазме, парезе аккомодации на одном или обоих глазах после безуспешного стационарного лечения категория годности к службе определяется по Приложениям 34, 35 настоящих Требований, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел, в зависимости от остроты зрения с коррекцией и степени аметропии, возвращающихся к прежнему уровню после неоднократной циклоплегии.
При стойком параличе аккомодации на обоих глазах лицам рядового и начальствующего состава выносится заключение о годности к службе вне строя, а на одном глазу - годность к военной службе, службе в должности (по специальности) определяется в зависимости от функций глаза (острота зрения с коррекцией, поля зрения).
Приложение 35
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел

Ескерту. 35-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 408 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Соқырлық немесе көру қабілетінің төмендігі
(Н 53.4, Н54):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) көз алмасының жоқ болуы немесе бір көздің соқырлығы немесе бір көздің көру өткірлігі 0,3 және төмен кездегі екінші көздің көру өткірлігінің 0,02 және төмен болуы; екі көздің де көру өткірлігінің 0,02 және төмен болуы;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) көз алмасының жоқ болуы немесе бір көздің көру өткірлігі 0,4 және жоғары болған кездегі бір көздің соқырлығы; бір көздің көру өткірлігі 0,3-тен 0,003-ке дейінгі кездегі екінші көздің көру өткірлігінің 0,3 болуы;
жз
Д
жз
Д
жз
Д
жз
Д
3) екінші көздің көру өткірлігі 0,3-тен 0,03-ке дейін болғандағы екінші көздің көру өткірлігінің 0,4 болуы; бір көздің көру өткірлігі 0,04-ке дейін болғандағы екінші көздің көру өткірлігінің 0,5 және жоғары болуы.
жз
В
жз
В
жз
В
жз
В
Әр көздің көру өткірлігі кез келген, оның ішініде аралас құрастырылған шынылармен, сондай-ақ контактілік линзамен, (жақсы жағдайларда – төзімділігі кемінде 20 сағат, диплопияның, көздің тітіркенуінің болмауы), III-IV бағандар бойынша куәландырылушы қатардағы және басшы құрамдағы адамдарда, оның ішінде интраокулярлық линзалармен коррекциясы есептеледі. I, III, IV бағандар бойынша куәландыру кезінде контактілік линзаларды пайдаланатын адамдарда көру өткірлігі сынамалы көзілдірікті линзалармен коррекциясы анықталады және осы Қосымшаға сәйкес болуы тиіс.
Кәдімгі сфералық шынылармен коррекция жасау кезінде, сондай-ақ коррекция жасауға келмейтін анизометропия болғанда барлық графалар бойынша куәландырушыларда екі көз үшін де шынылар күшінің 2 диоптриядан аспайтын айырмашылығы, яғни практикалық төзімді бинокулярлық коррекциясы циллиндрлік немесе аралас құрастырылған шынылармен барлық меридиандар бойынша жүргізілуі тиіс.
I, III және IV бағандар бойынша қызметке орналасушылардың көру өткірлігі коррекциямен анықталады және әр көзде 0,6-дан төмен болмауы тиіс.
II баған бойынша куәландырылатын орналасушыларда көру өткірлігі коррекциясы әр көзде 0,6-дан төмен болмауы тиіс. Бұл ретте 3,0 диоптрияға дейінгі жақыннан көрмеушілік, 2,0 диоптрияға дейінгі алыстан көрмеушілік немесе басты екі меридиандарында рефрациялардың 2,0 диоптриядан аспайтын айырмашылығы бар кез келген түрдегі астигматизм болуы мүмкін.
I баған бойынша куәландырылушы оқуға түсетін азаматтардың көру өткірлігі коррекциямен анықталады және көргіш көзінде 1,0-ден, нашар көзінде 0,6-дан төмен болмауы тиіс. Егер мұндайда 3,0 диоптриядан жоғары жақыннан немесе алыстан көрмеушілік немесе басты екі меридиандарындағы рефракциялардың 2,0 диоптриялардан жоғары кез келген түрдегі астигматизм анықталса, олар оқуға түсуге жарамсыз деп танылады.

Сноска. Приложение 35 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 408 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Слепота или пониженное
зрение (Н53.4, Н54):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) отсутствие глазного яблока или
слепота на один глаз или острота
зрения одного глаза 0,02 и ниже
при остроте зрения другого глаза
0,3 и ниже; острота зрения обоих
глаз 0,2 и ниже;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) отсутствие глазного яблока или
слепота на один глаз при остроте
зрения одного глаза 0,4 и выше;
острота зрения одного глаза 0,3
при остроте зрения другого глаза
от 0,3 до 0,03;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
нг
Д
3) острота зрения одного глаза
0,4 при остроте зрения другого
глаза от 0,3 до 0,03; острота
зрения одного глаза 0,5 и выше
при остроте зрения другого глаза
до 0,04.
нг
В
нг
В
нг
В
нг
В
Острота зрения каждого глаза учитывается с коррекцией любыми линзами, в том числе и комбинированными, а также контактными линзами (в случае хорошей - не менее 20 часов - переносимости, отсутствии диплопии, раздражения глаз), а у лиц рядового и начальствующего состава, освидетельствуемых по графам III-IV, в том числе и интраокулярными линзами. Острота зрения у лиц, пользующихся контактными линзами, при освидетельствовании по графам I, III, IV определяется с коррекцией пробными очковыми линзами и должна соответствовать данному Приложению.
При коррекции обычными сферическими линзами, а также при некоррегированной анизометропии у освидетельствуемых по всем графам учитывается острота зрения с практически переносимой бинокулярной коррекцией, то есть с разницей в силе линз для обоих глаз не более 2 диоптрий. Коррекция астигматизма любого вида должна быть проведена цилиндрическими или комбинированными линзами полностью по всем меридианам.
Острота зрения у поступающих на службу по графам I, III и IV определяется с коррекцией и должна быть не ниже 0,6 на каждый глаз.
Поступающие, освидетельствуемые по графе II должны иметь остроту зрения без коррекции не ниже 0,6 на каждый глаз. При этом допускается дальнозоркость до 3,0 диоптрий, близорукость до 2,0 диоптрий или астигматизм любого вида с разницей рефракций в двух главных меридианах не более 2,0 диоптрий.
У гражданских лиц, поступающих на учебу, освидетельствуемых по графе I, острота зрения с коррекцией должна быть не ниже 1,0 на лучший глаз и не ниже 0,6 на худший глаз. Если выявляется дальнозоркость или близорукость свыше 3,0 диоптрий или астигматизм любого вида с разницей рефракции в двух главных меридианах свыше 2,0 диоптрий, на любом глазу, они признаются негодными к поступлению на учебу.

I баған бойынша куәландырылушы оқуға түсетін қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың коррекция кезіндегі көру өткірлігі екі көзінде де 0,6-дан төмен болмауы тиіс. Бұндай да 5,0 диоптрияға дейінгі жақыннан немесе алыстан көрмеушілік немесе басты екі меридиандарындағы рефрациялардың 3,0 диоптриядан аспайтын айырмашылығы бар кез келген түрдегі астигматизм болуы мүмкін.
II баған бойынша куәландырылушы оқуға түсетін азаматтардың көру өткірлігі коррекциясыз екі көзде де 0,6-дан төмен болмауы тиіс және көру өткірлігі көргіш көзінде 1,0-ден нашар көзінде 0,8-ден төмен болмауы тиіс.
Егер бұл ретте 2,0 диоптриядан астам жақыннан немесе алыстан көрмеушілік немесе кез келген көзінде 1,0 диоптриядан астам астигматизм дәрежесімен кез келген түрдегі астигматизм анықталса, олар оқуға түсуге жарамсыз деп танылады.
Көру өткірлігі әр көзде коррекциясыз 0,6-дан төмен болғанда II баған бойынша куәландырылушы қатардағы және басшы құрамдағы адамдар жарамсыз деп танылады. Оларға қатысты I, III және IV бағандарға жатқызылған лауазымдардағы қызметке жарамдылығы туралы қорытынды шығарылады.
Астигматизм дәрежесі бойынша қорытынды шығару туралы әңгіме болған жағдайларда екі басты меридиандағы аметропиялардың рұқсат етілетін дәрежелерін де ескеру қажет. Кез келген көздің негізгі меридиандарының біріндегі 6,0 диоптрийден артық аметропиямен кез келген астигматизм кезінде қызметке орналасушылар осы Талаптардың барлық бағандары бойынша жарамсыз.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 36-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Көру органының уақытша функционалдық бұзылулары.
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Осы Қосымшаға жарақаттан, аурулардан және операциялық араласулардан кейін болған көру органының уақытша функционалдық бұзылулары жатады, стационарлық емдеу аяқталғаннан соң әскери қызметке жарамдылық санаты өзгермейді, ал көру органының қызметін толық қалпына келтіру үшін кемінде бір ай мерзім керек.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 37-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Сыртқы құлақ аурулары (Н60-Н62) (туа біткен аномалиялардан басқа):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
А
жеке
А
Сыртқы есту өтпесінің, құлақ жарғағының, құлақ маңындағы емдеуге жатпайтын созылмалы рецидивті экземамен ауыратын орналасушылар сөйлесу аппаратын және газтұмылдырықтың барлық түрлерін пайдалана отырып, қызметке жарамсыз деп танылады.
Экзостозалары бар, есту жітілігінің төмендеуімен есту өтпесінің тартылуы жүре пайда болған созылмалы диффузды, жиі асқынатын (жылына 2 және одан көп) сыртқы отитпен ауыратын адамдар Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға осы Қосымшаның І-ІІ бағандарына жатқызылған лауазымдарға орналасуға жарамсыз деп танылады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 38-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV

У лиц рядового и начальствующего состава, поступающих на учебу, освидетельствуемых по графе I острота зрения с коррекцией должна быть не ниже 0,6 на оба глаза. При этом допускается дальнозоркость или близорукость до 5,0 диоптрий или астигматизм любого вида с разницей рефракции в двух главных меридианах не более 3,0 диоптрий.
У гражданских лиц, поступающих на учебу, освидетельствуемых по графе II острота зрения должна быть без коррекции не ниже 0,6 на оба глаза и с коррекцией не ниже 1,0 на лучший глаз и не ниже 0,8 на худший глаз.
Если при этом выявляется дальнозоркость или близорукость свыше 2,0 диоптрий или астигматизм любого вида со степенью астигматизма более 1,0 диоптрии на любом глазу они признаются негодными к поступлению на учебу.
При остроте зрения ниже 0,6 на каждый глаз без коррекции лица рядового и начальствующего состава, освидетельствуемые по графе II, признаются негодными. В отношении их выносится также заключение о годности к службе на должностях, отнесенных к графам I, III и IV.
В тех случаях, где речь идет о вынесении заключения по степени астигматизма, необходимо учитывать также допустимые степени аметропий в двух главных меридианах. При астигматизме любого вида с аметропией более 6,0 диоптрий в одном из главных меридианов любого глаза поступающие на службу негодны по всем графам настоящих Требований.
Приложение 36
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Временные функциональные
расстройства органа зрения.
п
с
п
с
п
с
п
с
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
К настоящему Приложению относятся временные функциональные расстройства функции органа зрения после травм, заболеваний и оперативных вмешательств, когда после завершения стационарного лечения категория годности к военной службе не изменяется, а для полного восстановления функций органа зрения необходим срок не менее месяца.
Приложение 37
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Болезни наружного
уха (Н60-Н62)
(кроме врожденных
аномалий)
п
с
п
с
п
с
п
с
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
инд
А
инд
А
Поступающие, страдающие хронической рецидивирующей экземой наружного слухового прохода, ушной раковины, околоушной области не поддающиеся лечению, признаются негодными к службе с использованием переговорной аппаратуры и всех типов противогазов.
Лица, страдающие хроническим диффузным наружным отитом с частыми (2 и более в год) обострениями, имеющие экзостозы, приобретенные сужения слухового прохода со снижением остроты слуха, негодны к поступлению на должности, отнесенные к I-II графам настоящего Приложения к Требованиям, предъявляемым к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Приложение 38
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Болезни среднего уха и
сосцевидного отростка

Орта құлақ аурулары және сосцевидтік өсіңкі (Н65-Н75):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) полиппен, дабыл қуысында грануляциямен, сүйек кариесімен ере жүретін және (немесе) мұрын мен мұрын маңындағы қалқандардың созылмалы аурулары бар екі жақты немесе бір жақты отит (эпимезотимпанит);
жз
Д-жеке
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
2) 1) тармақшада көрсетілген асқынулармен ілесе жүрмейтін созылмалы екіжақты немесе біржақты орташа отит;
жз
В-жеке
жз
В-жеке
Жеке
А
жеке
А
3) өткерген орташа отиттің қалдық көріністері, құлақтың дабыл қызметтерінің күрт, тұрақты бұзылуы.
жеке
А
жз
А
жеке
А
жеке
А
1) тармақшаға екі жақты немесе бір жақты созылмалы іріңді отит, ірің, грануляция, холестеатомдық массалар бар болғанда операциядан кейінгі қуыстың толық емес эпидермизациясы бар орта құлақтың созылмалы ауруларын хирургиялық емдеуден кейінгі жағдайы жатады.
2) тармақша бойынша III-IV бағандарға жатқызылған лауазымдарға орналасушылар сәтті емдеуден соң кемінде 1 жыл ішінде ремиссия жағдайлары болғанда қызметке жарамды деп танылуы мүмкін, сондай-ақ дабыл өтпесінің екі жақты тұрақты құрғақ перфорациясы немесе оперциядан кейінгі қуыстардың толық эпидермизациясы болғанда екі құлақтың радикалды операциядан кейінгі жағдайы жатады - І-ІІ бағандар бойынша куәландырылушыларға қатысты.
3) тармақшаға дабыл өтпесінің бір жақты тұрақты құрғақ перфорациясы, адгезивті орта отит, тимпаносклероз, операциядан кейінгі қуыстың толық эпидермизациясы кезінде бір құлақта радикалды операциядан бұрын 12 ай және одан артық уақыт жүргізілгеннен кейінгі, трансплантанттың өсу жағдайы жатады.
Дабыл өтпесінің тұрақты құрғақ перфорациясы деп орта құлақтың кемінде үш жыл қабынуы болмаған кезінде өтпелі дабыл перфорациясының болуын түсіну керек.
Дабыл қызметтерінің тұрақты бұзылуы манометрияның, тимпанометрияның көмегімен күдікті жағдайларда қайталама зерттеулер деректері бойынша анықталады және зерттеу есту құбырларының үрлеуінен кейін жүргізіледі. Құрғақ дабыл перфорациясы бар қызметке орналасушылар есту аппаратының едәуір күшін қажет ететін (радиотелефонистер, байланыс қызметкерлері) лауазымдардағы қызметке, сондай-ақ патрульдік-күзет қызметін өткерумен, ашық ауада жұмыс істеумен, ұшақтарда жиі ұшуға байланысты қызметтердегі лауазымдарға жарамсыз деп танылады. 3) тармақшада қарастырылған аурулары бар қатардағы және басшы құрамдағы адамдар ІІ бағанға жатқызылған лауазымдарға және ұшақтарда жиі ұшуға байланысты қызметке ауыстырған кезде осы лауазымдағы қызметке жарамсыз деп танылады.
Тығыздалған ауа бар газтұмылдырықтарды және тыныс алу аппараттарын қолданумен жұмысты қарастыратын лауазымда мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөліністеріне қызметке орналасушылар оларда жақсы есту құбырының өтімділігі болған жағдайда (І-ІІ дәрежедегі дабыл қызметі) қызметке жарамды деп танылады, ал ІІІ дәрежелі тұрақты дабыл қызметі бар болса, жарамсыз деп танылады.
Бұрынғы перфорация орнындағы тыртықтар, дабыл өтпесінің жалпаюы оның жақсы қозғалысы кезінде естуге зақым келмеген және құлақтың дабыл қызметі сақталған ауру осы Қосымшаны қолдануға негіз бермейді.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 39-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Вестибулярлық аппарат қызметтерінің бұзылуы (Н81):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) тұрақты, елеулі анық білінетін вестибулярлық- вегетативтік бұзылулар
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
2) тұрақсыз, сирек қайталанатын, әлсіз анық білінетін вестибулярлық- вегетативтік бұзылулар
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
А
жз
А
3) вестибулярлық тітіркендіргіштерге тұрақты және елеулі анық білінетін сезімталдық
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
А
жеке
А
1) тармақшаға айқын көтеріңкі маньера тектес сырқаттар, сондай-ақ ұстамалары стационарлық тексеру кезінде анықталған, медициналық құжаттармен расталған органикалық немесе функционалдық сипаттағы вестивулярлық бұзылулардың басқа да ауыр нысандары жатады.
2) тармақшаға ұстамалары қысқа мерзімде өтетін, әлсіз анық білінетін вестибулярлық-вегетативтік бұзылулары бар қызметтік міндеттерді орындауға елеулі қиыншылықтар тудырмайтын маньера тектес сырқаттың жағдайлары жатады.
3) тармақшаға вестибулярлық бұзылу симптомдары мен басқа да мүшелердің сырқаттары жоқ болғанда тербеліске айқын көтеріңкі сезімталдық жағдайлары жатады.
Ағзаны түгелдей терең жан-жақты зерттеп алмай, тек қана вестибулярлық қызметті зерттеу тербеліске көтеріңкі сезімталдықтың себептері туралы түсінік бермейді, өйткені вегетативтік рефлекстер тек құлақ лабиринтінен ғана емес, басқа да мүшелерден шыға алады, сондай-ақ зорығу, интоксикация, жедел сырқаттар болуы да мүмкін.
Вестибулометрия нәтижелері неврологпен бірлесе отырып бағаланады.
Куәландыру кезінде әуе, автокөліктерде жиі жол жүрулермен байланысты лауазымдарға орналасушылардың, сондай-ақ оқу орындарына түсушілердің барлығының вестибулярлық аппаратын Барани креслосында зерттеу жүргізіледі.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 40-қосымша

(Н65-Н75):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) хронический
двухсторонний или
односторонний средний
отит (эпитимпанит,
мезотимпанит),
сопровождающийся
полипами, грануляциями в
барабанной полости,
кариесом кости и (или)
сочетающийся с
хроническими
заболеваниями носа и
околоносовых пазух;
нг
Д-
инд
нг
Д
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
2) хронический
двухсторонний или
одосторонний средний
отит, не сопровождающийся
указанными в подпункте 1)
осложнениями;
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
инд
А
инд
А
3) стойкие остаточные
явления перенесенного
среднего отита, резкое,
стойкое расстройство
барофункции уха.
инд.
А
нг
А
инд
А
инд
А
К подпункту 1) относятся двусторонний или односторонний хронический гнойный средний отит, состояния после хирургического лечения хронических болезней среднего уха с неполной эпидермизацией послеоперационной полости, при наличии в ней гноя, грануляций, холестеатомных масс.
По подпункту 2) поступающие на должности, отнесенные к III-IV графам, могут быть признаны годными к службе при условии ремиссии не менее 1 года после успешного лечения, к этому же подпункту относятся: двусторонние стойкие сухие перфорации барабанной перепонки или состояние после радикальных операций на обоих ушах при полной эпидермизации послеоперационных полостей – в отношении освидетельствуемых по графам I-II.
К подпункту 3) относятся односторонние стойкие сухие перфорации барабанной перепонки, адгезивный средний отит, тимпаносклероз, состояние после произведенной 12 и более месяцев назад санирующей или иной операции на одном ухе при полной эпидермизации послеоперационной полости, приживления трансплантата.
Под стойкой сухой перфорацией барабанной перепонки следует понимать наличие перфорации барабанной перепонки при отсутствии воспаления среднего уха не менее трех лет.
Стойкое нарушение барофункции уха определяется по данным повторных исследований с помощью манометрии, тимпанометрии в сомнительных случаях производится исследование после продувания слуховых труб. Поступающие на службу с сухой перфорацией барабанной перепонки признаются негодными к службе на должностях, требующих значительного напряжения слухового аппарата (радиотелефонисты, работники связи), а также на должностях, связанных с несением патрульно-постовой службы, службы на открытом воздухе, службе, связанной с частыми полетами на самолетах. Лица рядового и начальствующего состава имеющие заболевания предусмотренные подпунктом 3), при перемещении на должности отнесенные ко II графе и службе, связанной с частыми полетами на самолетах, признаются негодными к службе в данной должности.
Поступающие на службу в подразделения государственной противопожарной службы на должности, предусматривающие работу с применением противогазов и дыхательных аппаратов со сжатым воздухом, при наличии у них хорошей проходимости слуховой трубы (барофункция I–II cтепени) признаются годными к службе, а со стойкой барофунцией III степени негодными.
Рубцы на месте бывших перфораций, уплощения и обызвествление барабанной перепонки при хорошей подвижности ее, не пострадавшем слухе и сохраненной барофункции уха не дают основания для применения данного Приложения.
Приложение 39
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Нарушения функции
вестибулярного аппарата
(Н81):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) стойкие, значительно
выраженные вестибулярно-
вегетативные расстройства;
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
2) нестойкие, редко
рецидивирующие, умеренно
выраженные
вестибулярно-вегетативные
расстройства;
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
А
нг
А
3) стойкая и значительно
выраженная чувствительность к
вестибулярным раздражениям.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
инд
А
инд
А
К подпункту 1) относятся резко выраженные меньероподобные заболевания, а также другие формы вестибулярных расстройств органического или функционального характера, приступы которых наблюдались при стационарном обследовании и подтверждены медицинскими документами.
К подпункту 2) относятся случаи меньероподобных заболеваний, приступы которых протекают кратковременно с умеренно выраженными вестибулярно-вегетативными расстройствами, существенно не затрудняющими исполнения служебных обязанностей.
К подпункту 3) относятся случаи резко повышенной чувствительности к укачиванию при отсутствии симптомов вестибулярных расстройств и заболеваний других органов.
Исследование лишь вестибулярной функции, без глубокого всестороннего исследования всего организма не дает представления о причинах повышенной чувствительности к укачиванию, так как вегетативные рефлексы могут исходить не только из ушного лабиринта, но и из других органов, а также могут быть временные вестибулярные расстройства вследствие переутомлений, интоксикаций, острых заболеваний.
Результаты вестибулометрии оцениваются совместно с неврологом.
При освидетельствовании поступающих на должности, связанные с частыми поездками на авиа-, автотранспорте, а также всех поступающих в учебные заведения предусмотрено исследование вестибулярного аппарата на кресле Барани.
Приложение 40
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел

Ескерту. 40-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 19.12.2013 № 721 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Саңыраулық, есту қабілетінің төмендеуі (Н80; Н90; Н91; Н93; Н94):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) екі құлағының тұрақты толық саңыраулығы немесе тас кереңдігі
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) сыбыр сөзді 3 м дейінгі ара қашықтықта бір құлақпен қабылдағанда екінші құлақтың саңыраулығы немесе сыбыр сөзді 1 м-ге дейінгі ара қашықтықта бір құлақпен және 2 м ара қашықтықта екінші құлақпен қабылдағанда есту қабілетінің тұрақты төмендеуі
жз
В
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
3) сыбыр сөзді 3 м-ден 4 м-ге дейінгі ара қашықтықта бір құлақпен қабылдағанда екінші құлақтың саңыраулығы немесе сыбыр сөзді 2 м-ге дейінгі ара қашықтықта бір құлақпен және 3 м ара қашықтықта екінші құлақпен қабылдағанда есту қабілетінің тұрақты төмендеуі
жз
В-жеке
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) сыбыр сөзді 4 м-ден астам ара қашықтықта бір құлақпен қабылдағанда екінші құлақтың саңыраулығы
жз
В-жеке
жз
В
жз
А
жз
А
5) сыбыр сөзді 3 м-ден 4 м-ге дейінгі ара қашықтықта қос құлақпен қабылдағанда есту қабілетінің тұрақты төмендеуі
жз
А
жз
А
жеке
А
жеке
А
Осы Қосымша этиологияға қарамастан, таскереңдіктің барлық түрлерін қарастырады.
Құлақ қалқаны жанындағы айқайды естімеу саңыраулық деп есептеледі. Саңыраулық мамандандырылған емдеу мекемелерінің, мылқау адамдарға арналған ұйымдардың немесе оқу орындарының құжаттарымен куәландырылуы тиіс.
Есту қабілетінің төмендеу дәрежесін анықтау кезінде әдеттегі сыбыр сөзбен зерттеуден басқа, қайта инструменттік арнайы зерттеулер қажет.
Бір құлақтың немесе қос құлақтың саңыраулығын расқа шығару үшін Барани сылдырмағы, Говсеев, Попов, Штенгер, Хилов тәжірибелері және т.б. сияқты саңыраулылықты объективті анықтау тәсілдері пайдаланылады.
Есту қабілетінің төмендеуі бар қатардағы және басшы құрамдағы адамдар лауазымдарға еңбектің нақты жағдайлары ескеріле отырып тағайындалады.
Қызметке жарамдылығын жекелей бағалағанда ішкі істер органдары басшылығының мінездемесі мен есту мүшесін, сондай-ақ есту протездерінің мүмкіндіктерін электроакустикалық байланыс құралдарын (телефондар, радиобайланыс) қолданып, тыңдауыш арқылы естілуді тексеру жолымен функционалдық зерттеу деректері ескеріледі.
ІІ бағанға жатқызылған лауазымдарға қызметке орналасушылар және барлық (кез келген) оқу орындарының күндізгі оқыту бөліміне түсетіндер сыбыр сөзді кемінде 6 метрден қос құлақпен қабылдауы тиіс.
2 баған бойынша куәландырылатын қатардағы және басшы құрамдағы адамдар сыбыр сөзді 4 метрден қос құлақпен қабылдауы тиіс.
Есту аппаратына едәуір күш түсіруді қажет ететін лауазымдарға қызметке орналасушылар (радиотелефонистер, байланыс қызметкерлері) осы Қосымшаның 5) тармақшасы бойынша жарамсыз деп танылады.

Сноска. Приложение 40 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.12.2013 № 721 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Глухота, понижение слуха (Н80;Н90;Н91;Н93;Н94):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) стойкая полная глухота на оба уха или глухонемота;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) глухота на одно ухо при восприятии шепотной речи на расстоянии до 3 м на другое ухо или стойкое понижение слуха при восприятии шепотной речи на расстоянии до 1 м на одно ухо и на расстоянии до 2 м на другое ухо;
нг
В
нг
В
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
3) глухота на одно ухо при восприятии шепотной речи на расстоянии от 3 м до 4 м на другое ухо или стойкое понижение слуха при восприятии шепотной речи на расстоянии до 2 м на одно ухо и на расстоянии до 3 м на другое ухо;
нг
В-
инд.
нг
В
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
4) глухота на одно ухо при восприятии шепотной речи на расстоянии более 4 м на другое ухо;
нг
В-
инд.
нг
В
нг
А
нг
А
5) стойкое снижение слуха при восприятии шепотной речи на оба уха на расстоянии от 3 м до 6 м.
нг
А
нг
А
инд
А
инд
А
Данное Приложение предусматривает все виды тугоухости независимо от этиологии.
Глухотой считается отсутствие восприятия крика у ушной раковины. Глухота должна быть удостоверена документами специализированных лечебных учреждений или учебными заведениями для глухонемых.
При определении степени понижения слуха необходимы, кроме обычного исследования шепотной речью, повторные инструментальные специальные исследования.
Для подтверждения глухоты на одно или оба уха используют приемы объективного определения глухоты: применение трещетки Барани, опыт Говсеева, Попова, Штенгера, Хилова.
Лица рядового и начальствующего состава с пониженным слухом назначаются на должности с учетом конкретных условий труда.
При индивидуальной оценке годности к службе учитывается характеристика руководства органов внутренних дел и данные функционального исследования органа слуха путем проверки слышимости через наушники при применении электроакустических средств связи (телефоны, радиосвязь), а также возможности слухопротезирования.
У поступающих на службу на должности, отнесенные к графе II и поступающих во все (любые) учебные заведения на очную форму обучения восприятие шепотной речи должно быть не менее 6 метров на оба уха.
Лица рядового и начальствующего состава освидетельствуемые по графе II должны иметь восприятие шепотной речи не менее 4 метра на оба уха.
Поступающие на службу на должности, требующие значительного напряжения слухового аппарата (радиотелефонисты, работники связи) по подпункту 5) данного Приложения признаются негодными.

Сыбыр сөзді бір құлағымен 2 метрден 3 метрге дейін қашықтықта және екінші құлақпен 3 метрден 4 метрге дейін қашықтықта қабылдай отырып, естуінің тұрақты төмендеуін куәландыру 4) тармақша бойынша жүргізіледі.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 41-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Жіті сырқаттан, созылмалы аурудың асқынуынан, құлақ жарақаттарынан немесе хирургиялық емдеуден кейінгі уақытша функционалдық бұзылулар
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға Г санаты бұрын өткізген аурулар мен операциялардан кейін қолайлы сарапшылық болжам кезінде арнайы емдеуді қажет етпейтін және жұмысқа қабілетін толық қалпына келтіру үшін кемінде 1 ай мерзім қажет етілмеген жағдайда шығарылуы мүмкін.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 42-қосымша
Ескерту. 42-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 19.12.2013 № 721 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Қай айналымы жүйесінің аурулары (100-109, 140-152): жүректің ревматикалық аурулары (ревматикалық перикардит, миокардит, митралдық, аорталдық және басқа клапандардың ревматикалық ақаулары);
ревматикалық емес миокардиттер, эндокардиттер, оның ішінде бактериялық (инфекциялық) эндокардит;
қан айналымының бұзылуымен ере жүретін басқа да жүрек аурулары (кардиомиопатия, жүрек ритмі мен өткізгіштігінің бұзылуы):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) III сатыдағы, IV ФК;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) II сатыдағы Б, III ФК;
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) II сатыдағы А, II ФК;
жз
В
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) I сатыдағы, I ФК.
жз
А
жз
А
жз
А
жз
А
1) тармақшаға ІІІ сатыдағы, IV ФК жүрек-қан жүйесінің ауруларымен қатар: жалпы қан айналысының бұзылу сатысына қармастан, жүректің жүре пайда болған араласқан және қабаттасқан ақаулары;
жүректің қолқалық ақаулары;
үлпершектің көлемді облитерациясы;
сол жақ құлақша-қарыншалық саңылаудың оңашаланған стенозы;
дилятациялық және рестриктивтің кардиомиопатия, сол қарыншаның жолына кедергі келтіретін гипертрониялық кардиомиопатия;
І-ІІІ сатыдағы жүрек жетіспеушілігі болған кездегі, жүректің қақпақшалық аппаратына операциялық қатысулардың зардаптары, ырғақты жасанды жүргізушінің имплантациясы жатады.
2) тармақшаға II сатыдағы Б, III ФК жүректің жеткіліксіздігімен ере жүретін жүрек аурулары жатады.
Жүректің ырғағы мен өткізгіштігінің тұрақты бұзылулары, пароксизмалдық тахиартитмиялары бар, сондай-ақ WPW синдромы бар, синус түйінінің әлсіздігі бар адамдар короннарлық қан айналымының жеткіліксіздік және бұзылу дәрежелеріне қарай 1), 2) немесе 3), 4) тармақшалар бойынша куәландырылады.
Жүрек ырғағының тұрақты бұзылуларына аритмияға қарсы терапияны қажет ететін және емдеу тоқтатылғаннан кейін қайтадан басталатын ұзақтығы 7 тәуліктен артық аритмия жатады.
Өткізгіштің тұрақты бұзылуларына І және ІІ дәрежелі АV-блокаданың ұдайы, қарыншаның ішіндегі толық блокадалар, қуыстық түйіннің әлсіз синдромы жатады.

При стойком понижении слуха с восприятием шепотной речи на расстоянии от 2 метров до 3 метров на одно ухо и на расстоянии от 3 метров до 4-х метров на другое ухо освидетельствование проводится по подпункту 4).
Приложение 41
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Временные функциональные
расстройства после острого
заболевания, обострения
хронического заболевания,
травм или хирургического
лечения уха.
п
с
п
с
п
с
п
с
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Категория Г для лиц рядового и начальствующего состава после перенесенных заболеваний и операций может быть вынесена при благоприятном экспертном прогнозе, когда не требуется специального лечения и для полного восстановления трудоспособности требуется срок не менее 1 месяца.
Приложение 42
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Сноска. Приложение 42 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 19.12.2013 № 721 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Болезни системы кровообра-
щения (100-109, 140-152):
ревматические болезни сердца
(ревматический перикардит,
миокардит, ревматические
пороки митрального,
аортального и других
клапанов); неревматические
миокардиты, эндокардиты, в
том числе бактериальный
(инфекционный) эндокардит;
другие болезни сердца
(кардиомиопатия, нарушение
сердечного ритма и проводи-
мости), сопровождающиеся
расстройством
кровообращения:
п
с
п
с
п
с
п
с
1) III стадии, IV ФК;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) II стадии Б, III ФК;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
3) II стадии А, II ФК;
нг
В
нг
В
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
4) I стадии, I ФК.
нг
А
нг
А
нг
А
нг
А
К подпункту 1) наряду с заболеваниями сердечно-сосудистой системы III стадии, IV ФК относятся: комбинированные и сочетанные приобретенные пороки сердца, независимо от стадии нарушения кровообращения;
аортальные пороки сердца;
обширная облитерация перикарда;
изолированный стеноз левого атриовентрикулярного отверстия;
дилятационная и рестриктивная кардиомиопатия, гипертрофическая кардиомиопатия с обструкцией выносящего тракта левого желудочка;
последствия оперативных вмешательств на клапанном аппарате сердца, имплантации искусственного водителя ритма при наличии сердечной недостаточности I–III ст.
К подпункту 2) относятся заболевания сердца, сопровождающиеся сердечной недостаточностью II ст Б, III ФК.
Лица со стойким нарушением ритма сердца проводимости, с пароксизмальными тахиаритмиями, а также синдром WPW, слабости синусового узла освидетельствуются по подпунктам 1), 2) или 3), 4), в зависимости от степени недостаточности и расстройства коронарного кровообращения.
К стойким нарушениям ритма сердца относятся аритмии длительностью более 7 суток, требующие антиаритмической терапии и возобновляющиеся после прекращения лечения.
К стойким нарушениям проводимости относятся постоянные АV-блокады I и II степени, полные внутрижелудочковые блокады, синдром слабости синусового узла.

І дәрежелі функционалдық (вагустік) АV-блокада (физикалық күш кезінде немесе көк тамыр ішіне 0,5-1,0 миллиграмм атропин сульфат жібергеннен кейін АV-өткізгіштігі нормаға келеді), Гиса шоғыры оң сабағының толық емес (жартылай) блокадасы, Клерка-Леви-Кристеско (СLC) синдромы осы Қосымшаны қолдану үшін негіз болып табылмайды.
ХСН болғандағы жүректің оңашаланған жүре пайда болған ақаулары бар адамдар (1) тармақшада көрсетілгендерден басқа) 2), 3) немесе 4) тармақшалар бойынша куәландырылады.
3) тармақшаға ІІ дәрежелі А, II ФК жүректің жеткіліксіздігі жүрек сырқаттары:
ревматизмнің қайталама шабуылдары;
жүректің ішкі жүрек гемодинамикасының бұзылуынсыз ІІ дәрежедегі (6-8,9) митральды қақпақшаларының пролапсы және басқа да қақпашалар;
ІІ дәрежедегі патологиялық регургитациясы бар І дәрежедегі митральды қақпақшаларының пролапсы;
ырғақтың және өткізгіштіктің тұрақты бұзылулары ере жүретін миокардиттік кардиосклероз;
туа немесе жүре пайда болған жүрек ақауларының себебінен хирургиялық емдеуден кейінгі жағдайы жатады.
Жүректің созылмалы жеткіліксіздігі эхокардиография (тастау фракциясының төмендеуі, сол қарыншаның, жүрек алдының систоликалық және диастоликалық мөлшерлерінің кеңеюі, митралдық және аорталдық клапандармен регургитация ағындарының пайда болуы, миокарда талшықтарының қысқаруы) кезінде анықталатын кардиогемодинамикалық көрсеткіштермен, дене салмағына жеке төзе алушылығын бағалау үшін велоэргометрия нәтижелерімен және аурудың клиникалық белгілерінің талдауымен қиюласуына басқа да қосымша диагностикалық іс-шаралармен расталуы тиіс.
Бұрын алғашқы өршіген ревматизмді өткерген қызметке орналасушылар, медициналық мекемеден шыққан соң 12 айға дейін 3) тармақша бойынша жарамсыз деп танылады. Кейіннен, жүректің және басқа да мүшелердің залалдану белгілері, аурудың рецидивтері жоқ болғанда, олар осы Қосымшаның 4) тармақшасы бойынша куәландырылады. Сырқат қолайлы ағымда, табысты емделгенде және жұмысқа қабілеттілігі сақталғанда қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға аурулардың барлық бағандары бойынша жеке баға беруге болады.
4) тармақшаға тұрақты компенсацияланумен аяқталған, қан айналымының жетіспеушілігінсіз және ритм мен өткізгіштігінің бұзылуынсыз жүрек бұлшық еттерінің, қақпақшаларының сырқаттары, миокардиосклероз жатады.
Миокардиосклерозсыз аяқталған болған ревматикалық емес миокардиттер жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің бұзылуынсыз, сондай-ақ бірінші дәрежелі митралдық пролапс оқу орындарына түсуге, қызметке орналасуға кедергі болмайды.
Митральды регургитациясыз І дәрежедегі митральды қолқаның пролапсы және І дәрежедегі транзиторлық регургитациясы бар қызметке орналасушы, оның ішінде сырттай оқу нысанына түсетіндер ІІІ, ІV бағандар бойынша жарамды деп танылады. І, ІІ бағандар бойынша күндізгі оқу нысанына түсетіндер және қызметке орналасушылар жарамсыз деп танылады.
Клиникалық көріністері жоқ І-ІІ дәрежедегі митральды қолқаның пролапсы бар І, III-IV бағандар бойынша куәландырылатын қатардағы және басшы құрамдағы адамдар қызметке жарамды, ал ІІ баған бойынша куәландырылатындардың саптық немесе саптан тыс жарамдылығы жеке анықталады.
Ұсынылған ЭХОКГ, жүктемелі сынама, ЭКГ тәуліктік мониторлау нәтижелерінің 3 жыл бақылаудан кейін қосымша жолдарға тиімді РЧА жүргізгеннен кейін қызметке орналасушы азаматтар ІІІ, ІV бағандар бойынша жарамды деп танылады. РЧА-мен ауырған қатардағы және басшы құрамдағы адамдар қызметке жарамды.
Ішкі істер органдарындағы
қызмет үшін адамдардың
денсаулық жағдайының
сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 43-қосымша

Функциональная (вагусная) АV-блокада I степени (нормализация АV-проводимости возникает при физической нагрузке или после внутривенного введения 0,5-1,0 миллиграмм атропина сульфата), неполная блокада правой ножки пучка Гиса, синдром Клерка-Леви-Кристеско (СLC), не сопровождающиеся пароксизмальными нарушениями ритма, не являются основанием для применения данного Приложения.
Лица с изолированными приобретенными пороками сердца (за исключением указанных в подпункте 1), при ХСН освидетельствуются по подпунктам 2), 3) или 4).
К подпункту 3) относятся заболевания сердца с сердечной недостаточностью II стадии А, II ФК:
повторные атаки ревматизма;
пролапс митрального клапана или других клапанов II степени (6-8,9мм) без нарушения внутрисердечной гемодинамики;
пролапс митрального клапана I степени (3-6мм) с патологической регургитацией II степени;
миокардитический кардиосклероз, сопровождающийся стойким нарушением ритма и проводимости;
состояния после хирургического лечения по поводу врожденных или приобретенных пороков сердца.
Хроническая сердечная недостаточность должна быть подтверждена кардиогемодинамическими показателями, выявляемыми при эхокардиографии (снижение фракции выброса, увеличение систолического и диастолического размеров левого желудочка и предсердия, появление потоков регургитации митральными и аортальными клапанами, укорочение волокон миокарда), результатами велоэргометрии для оценки индивидуальной переносимости физической нагрузки в сочетании с анализом клинических проявлений заболевания.
Поступающие на службу, перенесшие первичный активный ревматизм, после выписки из медицинского учреждения до 12 месяцев признаются негодными по подпункту 3). В последующем, при отсутствии признаков поражения сердца и других органов, а также отсутствия рецидивов заболевания, они освидетельствуются по подпункту 4) данного Приложения. При благоприятно текущем заболевании, успешном лечении и сохраненной трудоспособности лиц рядового и начальствующего состава возможна индивидуальная оценка по всем графам болезней.
К подпункту 4) относятся стойко компенсированные исходы заболеваний мышцы сердца, клапанов и миокардиосклероз и без недостаточности кровообращения, стойких нарушений ритма сердца и проводимости.
Перенесенные неревматические миокардиты без исхода в миокардиосклероз, при отсутствии нарушений ритма сердца и проводимости, не препятствуют поступлению в учебные заведения, на службу.
Поступающие на службу, в том числе на заочную форму обучения, с пролапсом митрального клапана I степени без митральной регургитации и с транзиторной регургитацией I степени признаются годными по графам III, IV. Поступающие на очную форму обучения и на службу по графам I, II признаются негодными.
Лица рядового и начальствующего состава с пролапсом митрального клапана I – II степени без клинических проявлений, освидетельствуемые по графам I, III, IV, признаются годными к службе, а по графе II годность в строю или вне строя определяется индивидуально.
Граждане, поступающие на службу, после проведения эффективной РЧА дополнительных путей, после 3-х лет наблюдения, предоставленных результатов ЭХОКГ, нагрузочной пробы, суточного мониторирования ЭКГ, признаются годными по III, IV графам. Лица рядового и начальствующего состава, перенесшие эффективную РЧА, годны к службе.
Приложение 43 к Требованиям,
предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для
службы в органах внутренних дел

Ескерту. 43-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 408 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Артериалдық гипертония (110-115)
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) 3 дәрежелі артериалдық гипертония
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) III-ІV тәуекел 1,2- д. артериалдық гипертония
жз
Д
жз
Д
жз
Д
жз
Д- жеке
3) II тәуекел 1,2 д. артериалдық гипертония
жз
В- жеке
жз
В- жеке
жз
В- жеке
жз
В- жеке
4) I тәуекел 1 д. артериалдық гипертония
жз
А
жз
А
жз
А
жз
А
Артериалық гипертензияның дәрежесін және жүрек-қан тамырларының тәуекелділігін диагностикалау денсаулық саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі - ДСМ СК) Медициналық қызмет сапасы жөніндегі біріккен комиссиясы мақұлдаған диагностика және емдеу хаттамасына сәйкес жүргізіледі.
1) тармақшаға ІІІ сатыдағы артериалық гипертензия (бұдан әрі - гипертензия) және тез дамитын (қатерлі) гипертензия жатады. Қатерлі гипертензияға АҚ жоғары сандары (төмен емес) 220/130 мм.рт.ст. ІV дәрежелі гипертониялық ретинопатияның дамуымен, көздің тор қабығы ишемиялық және геморрагиялық көріністегі көру жүйкесінің аузының ісігі жатады.
2) тармақшаға гипертензия тәуекелділігі жоғары (ІІІ) және өте жоғары (ІҮ) 1-2 сатыдағы гипертония жатады.
Сонымен бірге, церабралдық бұзылулармен қатар, қозғалтудың, сезгіштіктің, сөздің, мишықтық, вестибулярлық және өзге де өткінші бұзылулары бар ми қан айналысының динамикасы болуы мүмкін.
Еңбекке қабілеттілігі әлсіз азайған немесе сақталған кезде функцияларының немесе өзге органдарының әлсіз бұзылулары.
2 дәрежелі жоғары (III) тәуекелді гипертензияның қолайлы ағымы болғанда табысты емдеу және жұмысқа қабілеттілігі сақталғанда қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды жасы мен атқаратын жұмысының сипатына қарай 2) тармақша бойынша, жасына және орындайтын жұмысына қарай 1, 3, 4-бағандар бойынша әскери қызметке шектеулі жарамды деп тануға болады.
3) тармақшаға 2, 3 дәрежелі гипертензия, орта тәуекелділік (II тәуекел) жатады. Нысаналы органдардың бұзылулары, жүрек-қан тамырлары жүйесінің аурулары, бүйректің созылмалы аурулары бар болған кезде куәландыру Талаптардың тиісті тармақтарын ескере отырып, зақымдалған органдар мен жүйелер қызметтерінің бұзылу дәрежесіне байланысты жүргізіледі.
4) тармақшаға І дәрежелі гипертензия, төменгі тәуекелділік жатады.
Куәландырылушыда гипертензиялық аурудың болуы стационарлық тексерумен және кемінде 6 ай ішіндегі (айына 1 рет артериалдық қысымды бақылау) алдындағы диспансерлік байқаудың нәтижелерімен расталуы тиіс. Гипертензияны анықтаудың немесе байқаудың 6 айдан аз мерзімінде, қатерлі гипертензиядан басқа (ІҮ сатыдағы гипертензиялық ретинопатияның дамуымен, көздің тор қабығындағы ишемиялық және геморрагиялық ошақтармен, көз нервінің ұшының ісігімен қоса АҚ-ның жоғары цифрлары 220/130 мм.сын.бағ.) қызметкерлер ӘДК қорытындысын қабылдаған сәттен бастап 6 айдан кейін куәландырылып, тексерілуге (емделуге) жатады.
Гипертензияның әрбір жағдайында басқа сырқаттармен негізделген симптомдық гипертензиямен дифференциалды диагностика жүргізіледі. Симптомдық гипертензиясы бар адамдарды куәландыру негізгі сырқаты бойынша жүргізіледі. ІІІ дәрежелі АҚ деңгейі бойынша тиісті симптомдық артериалдық гипертензиясы кезінде Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға осы Қосымшаның 1) тармақшасы бойынша, ІІ дәрежелі АҚ деңгейі бойынша тиісті симтомдық артериалдық гипертензиясы кезінде, І дәрежелі АҚ деңгейі бойынша тиісті симптомдық артериалдық гипертензиясы кезінде 43-қосымшаның 3) тармақшасы бойынша куәландыру жүргізіледі.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 44-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV

Сноска. Приложение 43 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 408 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Артериальная гипертензия (I10-I15):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) артериальная гипертензия 3 ст.
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) артериальная гипертензия 1,2 ст. риск III-IV;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд.
3) артериальная гипертензия 1,2 ст. риск II;
нг
В-инд.
нг
В-инд
нг
В-инд.
нг
В-инд.
4) артериальная гипертензия 1 ст. риск I.
нг
А
нг
А
нг
А
нг
А
Диагностика степени и сердечно-сосудистого риска артериальной гипертензии проводится в соответствии с протоколами диагностики и лечения, одобренными Объединенной комиссией по качеству медицинских услуг уполномоченного органа в области здравоохранения (далее – КП МЗ).
К подпункту 1) относится артериальная гипертензия (далее – гипертензия) III степени и быстро прогрессирующая (злокачественная) гипертензия. Под злокачественной гипертензией подразумевается высокие цифры АД (не ниже) 220/130 мм.рт.ст. с развитием гипертонической ретинопатии IV степени, отеком соска зрительного нерва в сочетании с ишемическими и геморрагическими очагами в сетчатке.
К подпункту 2) относится гипертензия 1-2 степени, с высоким (III)и очень высоким (IV) риском.
Кроме того, возможны церебральные расстройства, динамические нарушения мозгового кровообращения с преходящими двигательными, чувствительными, речевыми, мозжечковыми, вестибулярными расстройствами.
Умеренные нарушения функции тех или иных органов, при умеренно сниженной или сохранной трудоспособности.
При благоприятно текущей гипертензии 2 степени, высокого (III) риска, успешном лечении и сохраненной трудоспособности лиц рядового и начальствующего состава можно признавать по подпункту 2) ограничено годными к воинской службе по 1, 3, 4 графам в зависимости от возраста и характера выполняемой работы.
К подпункту 3) относится гипертензия 1, 2 степени, средний риск (риск II). При наличии ПОМ, ЗССС, ХБП освидетельствование проводится также с учетом соответствующих пунктов Требований в зависимости от степени нарушения функции пораженных органов и систем.
К подпункту 4) относится гипертензия 1 степени, низкий риск (риск I).
Наличие гипертензии у освидетельствованных должно быть подтверждено стационарным обследованием и результатами предыдущего диспансерного наблюдения в течение не менее 6 месяцев (контроль артериального давления 1 раз в месяц). При сроке выявления или наблюдения гипертензии менее 6 месяцев, сотрудники подлежат обследованию (лечению) с последующим освидетельствованием через 6 месяцев с момента принятия заключения ВВК, за исключением злокачественной гипертензии (высокие цифры АД не ниже 220/130 мм.рт.ст. с развитием гипертонической ретинопатии IV степени, отеком соска зрительного нерва в сочетании с ишемическими и геморрагическими очагами в сетчатке).
В каждом случае гипертензии проводится дифференциальная диагностика с симптоматической гипертензией, обусловленной другими заболеваниями. Освидетельствование лиц с симптоматической гипертензией проводится по основному заболеванию. При симптоматической артериальной гипертензии, соответствующей по уровню АГ III степени, освидетельствование проводится по подпункту 1) настоящего Приложения к Требованиям, предъявляемым к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел, при симптоматической артериальной гипертензии, соответствующей по уровню АГ II степени по подпункту 2), при симптоматической артериальной гипертензии, соответствующей по уровню АГ I степени - по подпункту 3) Приложения 43.
Приложение 44
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Ишемическая болезнь сердца;
постинфарктный
кардиосклероз, стенокардия,
другие формы ИБС (коронарный
атеросклероз, атеро-
склеротический кардиоскле-
роз, аневризма сердца),
сопровождающийся
расстройством общего и (или)
коронарного

Жүректің ишемиялық ауруы; инфарктан кейінгі кардиосклероз, стенокардия, ИЖА-ның (коронарлық атеросклероз, атеросклероздық кардиосклероз, жүрек аневризмі), жалпы және (немесе) коронарлық қан айналымының бұзылуы ере жүретін басқа да нысандары (120-125):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) ХСН ФК IV
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) ХСН ФК III
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) ХСН ФК II
жз
В
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) ХСН ФК I
жз
А
жз
А
жз
А
жз
А
Жүректің ишемиялық ауруының болуы зерттеудің инструменттік әдістерімен (тыныштық жағдайында және салмақ түсіру сынауларымен ЭКГ міндетті түрде, эхокардиография; қосымша – коронарокардиография және басқалар) расталуы тиіс.
1) тармақшаға ХСН ФК IV жатады. Жүректің жетіспеушілігі немесе стенокардия симптомдары тыныштық жағдайында байқалуы мүмкін; кез келген дене салмағы кезінде бұл симптомдар күшейеді. Осы тармақшаға (стенокардия мен жүректің жетіспеушілігі дәрежесінің анық біліну дәрежесіне қарамастан), көлемді трансмуралдық немесе миокардтың қайталама инфарктісі нәтижесінде пайда болатын, жүректің аневризмасы немесе ірі ошақтың кардиосклерозы;
жүректің ишемиялық ауруларының салдарынан болған, жекелеген тұрақты, емдеуге келмейтін, жүректің ырғағы мен өткізгіштігінің бұзылулары (толық АV-блокада, II дәрежелі АV-блокада, пароксизмалдық тахиаритмия, политоптық қарыншалық экстрасистолия, синус түйінінің әлсіз синдромы);
жайылған стенозданған процесс (75 проценттен жоғары екі және одан көп коронарлық артерияда); 50 проценттен астам стеноз, сол жақ коронарлық артерия сабағының және (немесе) жоғары оқшауланған стеноз (50 проценттен астам) сол жақ коронарлық артерияның алдыңғы қарынша аралық бұтағының жоғары оңашаланған заладануымен; миокардаға қан берушінің оң түріне оң коронарлық артерия стенозы (75 проценттен астам) жатады.
2) тармақшаға ХСН ФК III жатады. Дене белсенділігінің айтарлықтай шектелуі байқалады. Тыныштылық жағдайында пациенттер өздерін жақсы сезінеді, алайда шамалы (әдеттегіден аз) дене күші түскенде шаршау, жүрек қағысы, ентікпе немесе стенокардия туындайды.
3) тармақшаға ХСН ФК II жатады - тыныштық жағдайында пациенттер өздерін жақсы сезінеді, алайда әдеттегі дене күші түскенде шаршау, жүрек қағысы, ентікпе немесе стенокардия туындайды.
4) тармақшаға ХСН ФК I жатады – әдеттегі жеке күшінде шаршау, жүрек қағысы, ентікпе, стенокардия туындатпайды.
Бұрын жүрекке операция жасатқан, коронарлық қуыстарды, ритмнің жасанды жүргізушісінің имплантациясын өткізген қатардағы және басшы құрамдағы адамдар жүректің жетіспеушілігіне қарай осы Қосымшаның 1), 2), 3) тармақшалары бойынша куәландырылады.
Қызметте болудың және шекті жасына жетпеген қатардағы және басшы құрамдағы адамдар, қолқа-коронарлық шунт, коронарлық ангиопластика (егер опрациядан кейінгі кезең еш қиындықсыз, яғни ритмнің, өткізгіштігінің бұзылуынсыз, қайталама миокард инфаркті, жүрек аневризмі, ЭХОКГ-да шығару фракциясы 50% кем емес) одан әрі қызметте қалдырудың мақсатқа сай болуы, басқа лауазымдарға қызметке орналастыру мүмкіндігі туралы кадр аппаратының пікірі мен жолдамалардағы тиісті өзгерістерді ескеріп, ӘДК, егер ұсынылған лауазымдардағы қызмет аурудың өршуіне теріс ықпал етпейтін болса, I, III, IV бағандар бойынша қызметке жарамдылығы туралы қорытынды шығарады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 45-қосымша

кровообращения (120-125):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) ХСН ФК IV
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) ХСН ФК III
нг
Д
нг
Д
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
3) ХСН ФК II
нг
В
нг
В
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
4) ХСН ФК I
нг
А
нг
А
нг
А
нг
А
Наличие ишемической болезни сердца должно быть подтверждено инструментальными методами исследования (обязательны ЭКГ в покое и с нагрузочными пробами, эхокардиография; дополнительные – коронарокардиография).
К подпункту 1) относятся ХСН ФК IV. Симптомы сердечной недостаточности или стенокардии, могут наблюдаться в условиях покоя, при любой физической нагрузке эти симптомы усиливаются. Относятся (независимо от степени выраженности степени стенокардии и сердечной недостаточности), аневризма сердца или крупноочаговый кардиосклероз, развившийся в результате обширного трансмурального или повторного инфаркта миокарда;
отдельные стойкие, не поддающиеся лечению, формы нарушения ритма и проводимости сердца (полная АV-блокада, АV-блокада II степени, пароксизмальные тахиаритмии, политопная желудочковая экстрасистолия, синдром слабости синусового узла) вследствие ишемической болезни сердца;
распространенный стенозирующий процесс (свыше 75 процентов в двух и более коронарных артериях); стеноз более 50 % ствола левой коронарной артерии и (или) высокий изолированный стеноз (более 50 %) передней межжелудочковой ветви левой коронарной артерии; стеноз (более 75 %) правой коронарной артерии при правом типе кровоснабжения миокарда.
К подпункту 2) относится ХСН ФК III. Отмечается значительное ограничение физической активности. В условиях покоя пациенты чувствуют себя хорошо, однако небольшая (меньше чем обычная) физическая нагрузка вызывает появление усталости, сердцебиение, отдышку или стенокардии.
К подпункту 3) относятся ХСН ФК II - в условиях покоя пациенты чувствуют себя хорошо, однако обычная физическая нагрузка вызывает появление усталости, сердцебиение, отдышку или стенокардию.
К подпункту 4) относится ХСН ФК I – обычная физическая нагрузка не вызывает не усталости, ни сердцебиения, ни отдышки, ни стенокардии.
Лица рядового и начальствующего состава перенесшие операцию на сердце, коронарных сосудов, имплантацию искуственного водителя ритма освидетельствуются по подпунктам 1), 2), 3) данного Приложения в зависимости от сердечной недостаточности.
На лиц рядового и начальствующего состава, не достигших установленного предельного срока службы и возраста, перенесшим аорто-коронарное шунтирование, коронарную ангиопластику (если послеоперационный период протекал без осложнеий, то есть без нарушения ритма, проводимости, повторного инфаркта миокарда, аневризмы сердца, на ЭХОКГ фракция изгнания не ниже 50 %) с учетом мнения кадрового аппарата о целесообразности дальнейшего использования, возможности трудоустройства на других должностях и соответствующих изменений в направлений, ВВК выносит заключение о годности к службе по графам I, III, IV, если служба на предложенных должностях не окажет негативного влияния на течение заболевания.
Приложение 45
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел

Ескерту. 45-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 19.12.2013 № 721 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Қолқаның, магистральдық, шеткері артериялар мен көк тамырлардың сырқаттары және зақымдануларының жағдайы (облитерациялайтын атеросклероз, аневризмдер, флебиттер, флебо-тромбоздар, варикоздық және ангио-трофоневроздық, гемангиомдар, лимфодемалар (170-189.9), 178.0-179.8; 184-ді қоспағанда:
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) қан айналысы мен қызметтерінің едәуір бұзылуы бар;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) қан айналысы мен қызметтерінің әлсіз бұзылуы бар;
жз
Д
жз
Д
жз
Д
жз
Д
3) қан айналысы мен қызметтерінің елеусіз бұзылуы бар;
жз
В
жз
В
жз
В
жз
В
4) қан айналысы мен қызметтерінің бұзылуынсыз объективтік деректер болған кезде
жз
А
жз
А
жз
А
жз
А
1) тармақшаға: магистралдық қан тамырларының артериалдық және артериовеноздық аневризмалар; аяқ-қолдардың декомпенсацияланған ишемиялары (аяқ-қолдың дистальдық бөлімдеріндегі ұдайы ауырсынулармен және ісжеңдігімен, бұлшық еттердің анық білінетін атрофиясымен, гангренаға ұласуы бейім, ұзақ жазылмайтын трофикалық жаралармен, сиаптталатын гангреноздық-нектротикалық сатысы) болғандағы облитерацияланатын атеросклероз, эндартериит, тромбангиит, аортоартериит; висцеральдық бұтақтары саңылауларының жартылай немесе толық облттерациясы бар іш қолқасының, мүше қызметтері мен дисталдық қан айналысының айқын бұзылуы бар мықын артерияларының атеросклерозы; қақпалы немесе қуысты көк тамыр тромбозы; жиі (жылына 2 және одан астам (қайталанатын тромбофлевит, флеботромбоз, IV дәрежелі созылмалы веналық жетіспеушілігі құбылыстары бар аяқтардың посттромботикалық және варикоздық ауру (терінің ұдайы ісінуі, гиперпигментациясы мен жұқаруы, индурациясы, дерматиті немесе жаралары бар терең, тері астындағы және коммуниканттық вена клапандарының жетіспеушілігі) IV дәрежелі шораяқтық (лимфодема); III сатылы ангиотрофоневроздар (гангреноздық-некротикалық) жатады.
2) тармақшаға: ІІ сатылы облитерацияланатын эндартериит, тромбангиит, аорто-артериит пен аяқ қан тамырларының атеросклерозы (ағымындағы ұстамалы ақсақтық, балтыр мен аяқ басы терісінің бозаруы, жұқаруы мен құрғақтығы, тырнақтардың қалыңдауы, көлденең сызықтылығы және сынғыштығы, балтыр бұлшық еттерінің байқарлықтай гипотрофиясы, сипап көргенде аяқ басы терісінің салқындағы, артқы жілік артериясында тамыр соғуының айқын әлсіреуі не жоқ болуы, шонданай нервісінің ишемиялық невритінің болу мүмкіндігі байқалады; III дәрежелі созылмалы веналық жетіспеушілігі бар посттромбофлебитикалық немесе варикоздық ауруы (аяқ басы мен балтырдың түнгі демалу кезінде толық жайылып кетпейтін ісінгендігі, терінің қышынуы, гиперпигментациясы, жұқаруы), ІІІ дәрежелі шораяқтылық (лимфодема); ұзаққа созылған ауырсыну синдромы, саусақтар көгеруі, суықта қозғалыс бөгелуі бар қанағаттанарлықсыз қайталама стационарлық емдеуден кейінгі ІІ сатылы ангиотрофоневроздар; қан айналысының аз ғана бұзылуы бар магистральдық және шеткері тамырларына жасалған реконструктивтік операциялардың зардаптары жатады. ІІ дәрежелі ұрықтық бауы веналарының варикоздық кеңеюі болған жағдайда қатардағы және басшы құрамдағы адамдар 3) тармақша бойынша куәландырылады.
3) тармақшаға: облитерацияланатын эндартериит, тромбангиит, аяқ-қол қан тамырларының І сатылы атеросклерозы (аяқ-қолдың көтеріңкі шаршауы, олардың тоңғақтығы, ауа райы өзгергенде бұлшықеттердің белгісіз ауырсынулары, "бой түршігу" түріндегі парестезиялардың, табандар мен алақандар аумағындағы дуылдау, бұлшықеттердің тырысуы, аяқ-қолдың дистальдық бөлімдері терісінің бозаруы мен көгеруі, сипап көргенде саусақтардың салқындығы, артқы жілік немесе білек артериясында тамыр соғудың әлсіздігінің, реовазографияда – магистральдық артерияларда ұзақ түйілумен төмен реографиялық индекс болуларымен; нитроглицерин қабылдағанда – қан толығуының жақсаруымен, реографиялық индекстің көтерілуімен сипатталады); ІІ дәрежелі созылмалы веналық жетіспеушілігі бар аяқ-қолдың постромботикалық және варикоздық ауруы (ұзақ физикалық немесе статистикалық күш түскеннен кейін түнгі немесе күндізгі демалу кезінде жоғалып кететін аяқ-қолдың дистальдық бөлімдерінің кезең сайын ісініп кетуі); ІІ дәрежелі шораяқтық (лимфодема) жатады. ІІ дәрежелі ұрықтың бауы көк тамырларының варикоздық кеңеюі рецидивті (қайталап хирургиялық емдеу) болған жағдайда, егер куәландырылушы одан әрі емдеуден бас тартса (ІІІ баған бойынша куәландырылушылар үшін, қызметке қабылданатын азаматтардан басқа, 4) тармақша қолданылады). ІІ дәрежелі ұрықтық бауы көк тамырларының варикоздық кеңеюі аталық безі бауының жоғарғы полюсінен төмен түседі, аталық без атрофиясы жоқ, Кремастер тонусы төмендеген.
4) тармақшаға: веналық жетіспеушілігі белгілерінсіз аяқ-қолдың варикоздық ауру (I дәрежелі); І дәрежелі шораяқтық (лимфодема) (түнгі немесе күндізгі демалу кезінде азаятын немесе жоғалып кететін аяқ басы сыртының аз ғана ісінуі); 1 сатылы ангиотрофоневроздар; операциядан кейінгі жағдайы, 1 жыл ішінде жарақат алғаннан, операциядан бастап, жарақаттар және қан айналысының және қызметінің толық қалпына келуімен ірі магистральдық қан тамырларының басқа да зақымданудан кейінгі; перифериялық қан тамырларына жасалған операциядан бастап 6 ай ішіндегі және қолайлы сараптамалық болжаммен склеротерапиядан, аталық без венасына операциядан кейінгі 2 ай ішіндегі жағдай.

Сноска. Приложение 45 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 19.12.2013 № 721 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Заболевания и последствия
повреждений аорты,
магистральных,
периферических артерий и
вен, лимфатических сосудов
атеросклероз
облитерирующий, аневризмы,
флебиты, флебо-тромбозы,
варикозная и ангио-
трофоневрозы,
гемангиомы, лимфодема
(170-189.9), за
исключением
178.0-179.8; 184:
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным нарушением
кровообращения и функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением
кровообращения и функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
нг
Д
3) с незначительным
нарушением кровообращения и
функций;
нг
В
нг
В
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
4) при наличии объективных
данных без нарушения
кровообращения и функций.
нг
А
нг
А
инд.
А
инд.
А
К подпункту 1) относятся артериальные и артериовенозные аневризмы магистральных сосудов; облитерирующий атеросклероз, эндартериит, тромбангиит, аортоартериит при декомпенсированных ишемиях конечностей (гангренозно-некротическая стадия, характеризующаяся постоянными болями и отечностью в дистальных отделах конечностей, выраженной атрофией мышц, длительно незаживающими трофическими язвами, склонностью к переходу в гангрену); атеросклероз брюшной аорты с частичной или полной облитерацией просвета ее висцеральных ветвей, подвздошных артерий с резким нарушением функций органов и дистального кровообращения; тромбоз воротной или полой вены; часто (2 и более в год) рецидивирующий тромбофлебит, флеботромбоз, посттромботическая и варикозная болезнь нижних конечностей с явлениями хронической венной недостаточности IV степени (недостаточность клапанов глубоких, подкожных и коммуникантных вен с наличием постоянной отечности, гиперпигментации и истончения кожи, индурации, дерматита или язв); слоновость (лимфодема) IV степени; ангиотрофоневрозы III стадии (гангренозно-некротической).
К подпункту 2) относятся облитерирующий эндартериит, тромбангиит, аорто-артериит и атеросклероз сосудов нижних конечностей II стадии (ишемической, при которой отмечается перемежающая хромота, бледность, истончение и сухость кожи голеней и стоп, утолщение, поперечная исчерченность и ломкость ногтей, заметная гипотрофия мышц голеней, кожа стоп холодная на ощупь, пульс на задней больше-берцовой артерии резко ослаблен и нередко отсутствует, возможен ишемический неврит седалищного нерва); посттромбофлебитическая или варикозная болезнь с наличием хронической венной недостаточности III степени (отечность стоп и голеней, неисчезающая полностью за период ночного отдыха, зуд, гиперпигментация, истончение кожи); слоновость (лимфодема) III степени; ангиотрофоневрозы II стадии с продолжительным болевым синдромом, посинением пальцев, скованностью движений на холоде при безуспешном повторном стационарном лечении, варикозное расширение вен семенного канатика III степени (канатик опускается ниже нижнего полюса атрофированного яичка, имеется постоянный болевой синдром, нарушение сперматогенеза, протеинурия, гематурия). Лица рядового и начальствующего состава при наличии варикозного расширения вен семенного канатика III степени освидетельствуются по подпункту 3).
К подпункту 3) относятся облитерирующий эндартериит, тромбангиит, атеросклероз сосудов конечностей I стадии (характеризуется наличием повышенной утомляемости конечностей, зябкостью их, неопределенных мышечных болей конечностей при перемене погоды, парестезий типа "ползанья мурашек", жжения в области подошв и ладоней, судорог в икроножных мышцах; бледностью и цианозом кожи дистальных отделов конечностей, похолоданием пальцев на ощупь, ослаблением пульса на задней большеберцовой или лучевой артерии; на реовазографии - длительного спазма магистральных артерий и низкого реографического индекса; при приеме нитроглицерина – улучшением кровенаполнения, повышением реографического индекса); посттромботическая или варикозная болезнь конечностей с явлениями хронической венной недостаточности II степени (периодическая отечность дистальных отделов конечностей после длительного физического или статического напряжения, исчезающая за период ночного или дневного отдыха); слоновость (лимфодема) II степени. Рецидивное (после повторного хирургического лечения) варикозное расширение вен семенного канатика II степени, если освидетельствуемый отказывается от дальнейшего лечения (для освидетельствуемых по графе III, кроме граждан, поступающих на службу, применяется подпункт 4). При варикозном расширении вен семенного канатика II степени канатик опускается ниже верхнего полюса яичка, атрофии яичка нет, тонус кремастера снижен.
К подпункту 4) относятся варикозная болезнь конечностей без признаков венной недостаточности (I степень); слоновость (лимфодема) I степени (незначительный отек тыла стопы, уменьшающийся или исчезающий за период ночного или дневного отдыха); ангиотрофоневрозы I стадии; состояния после операции, ранений и повреждений крупных магистральных сосудов с полным восстановлением кровообращения и функции не менее 1 года с момента травмы, операции; 6 месяцев с момента операции на периферических сосудах и 2-х месяцев после склеротерапии с благоприятным экспертным прогнозом, операции на яичковой вене.

Аяқ-қолдың жекелеген учаскесінде цилиндр немесе ұзындығы 5 см аспайтын және 0,5-0,7 см. диаметрдегі ирелең эластикалық томпаюлар, жекелеген варикоздық түйіндердің 1,0 см дейінгі түріндегі веналық жетіспеушілігі белгілерінсіз көк тамырлардың кеңеюі, 1 дәрежедегі варикоцелде осы Қосымшаны қолдану үшін негіз болмайды.
Көк тамырлары сырқаттарының диагнозы мен зақымдануының зардаптары процесс сатысы мен функционалдық бұзылулардың дәрежесін көрсетуі тиіс.
Сараптамалық қорытынды объективті көрсеткіштер беретін әдістерді (нитроглицеринді сынамамен реовазография, тері электротермометриясы, ангио-, флебо-, лимфографиясы және басқалар) қолдана отырып, тексеруден кейін шығарылады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет
үшін адамдардың денсаулық
жағдайының сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 46-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Геморрой (184):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) жиі асқынулары және екінші анемиясы бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
2) түйіндердің I-II сатылы түсуі бар
жз
В
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
3) сәтті емдеу кезіндегі сирек асқынулары бар
жеке
А
жеке
А
А
А
А
А
Көрсетулер болған кезде кәландырылушыларға I – III бағандар бойынша хирургиялық не консервативтік емдеу ұсынылады. Емдеу қанағаттанарлықсыз нәтиже бергенде немесе одан бас тартқан жағдайда куәландыру жиі асқынулар мен салдарлы анемиясы белгілеріне байланысты 1), 2) немесе 3) тармақшалар бойынша жүргізіледі.
Геморройдың жиі асқынуларына, қан кету, тромбоз және II–III дәрежелі қабыну немесе геммороидалдық түйіндердің түсуі себепті куәландырылушы ұзақ мерзімді (1 ай және одан көп) госпитализациямен жылына 3 және одан астам стационарлық емдеуде жатқаны, сондай-ақ сырқаттың стационаралық емдеуді қажет ететін қайталама қан кетулерімен ушыққан жағдайлары жатады.
3) тармақшаға стационарлық емдеуді қажет етпейтін, 1 жыл және одан астам ремиссия кезеңдері бар үдемейтін және ушықпайтын сыртқы геморрой жатады.
II бағанға жатқызылған лауазымдарға орналасушылар емдеуді аяқтау қажет болған жағдайда, сондай-ақ ішкі геморрой алғаш рет анықталғанда, операциялық емдеуден бас тартқанда не операциялық емдеуден бас тартқанда не операциялық емдеуге көрсетулер болмағанда қызметке жарамсыз деп танылуы мүмкін.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
47-қосымша
Ескерту. 47-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 408 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Нейроциркуляторлық дистония (гипертензиялық, гипотензиялық, кардиалдық немесе аралас түрдегі) (195, 110):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ

Расширение вен конечностей на отдельных участках в виде единичных цилиндрических или извитых эластических выпячиваний не более 5 см в длину и 0,5 - 0,7 см в диаметре, единичных варикозных узлов до 1,0 см без признаков венной недостаточности, варикоцеле 1 степени не является основанием для применения данного Приложения.
Диагноз заболеваний и последствий повреждений сосудов должен отражать стадию процесса и степень функциональных нарушений.
Экспертное заключение выносится после обследования с применением методов, дающих объективные показатели (реовазография с нитроглицериновой пробой, кожная электротермометрия, ангио-, флебо-, лимфография).
Приложение 46
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Геморрой (184):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) с частыми обострениями и
вторичной анемией;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
2) с выпадением узлов I-II
стадии;
нг
В
нг
В
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
3) с редкими обострениями
при успешном лечении.
инд.
А
инд.
А
А
А
А
А
При наличии показаний освидетельствуемым по графам I–III, предлагается хирургическое или консервативное лечение. В случае неудовлетворительного результата лечения или отказе от него освидетельствование проводится по подпунктам 1), 2) или 3), в зависимости от выраженности вторичной анемии и частоты обострений.
К частым обострениям геморроя относятся случаи, когда освидетельствуемый 3 и более раз в году находился на стационарном лечении с длительными (1 месяц и более) сроками госпитализации по поводу кровотечения, тромбоза, воспаления II–III степени или выпадения геморроидальных узлов, а также когда заболевание осложняется повторными кровотечениями, требующими стационарного лечения.
К подпункту 3) относится непрогрессирующий и неосложняющийся наружний геморрой, с периодами ремиссии 1 год и более, не требующий стационарного лечения.
Поступающие на должности, отнесенные к графе II, могут быть признаны негодными к службе в случае необходимости завершения лечения, а также при установлении впервые внутренного геморроя при отказе от оперативного лечения его либо отсутствии показаний к оперативному лечению.
Приложение 47
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Сноска. Приложение 47 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 408 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Нейроциркуляторная
дистония (гипертензивного,
гипотензивного,
кардиального или
смешанного типа) (195,
110):
п
с
п
с
п
с
п
с

1) тұрақты едәуір анық білінетін вегетатвтік қан тамырлық бұзылулары мен жүрек ритмінің бұзылулары болған кезде
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
В
жз
В
2) тұрақты орташа анық білінетін бұзылулары болған кезде
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
А
жеке
А
Нейроциркуляторлық дистония артерия қысымының тең емес реакциясы бар вегетативтік-қан тамырлық бұзылу синдромымен сипатталады. Гипотенциялық түрдегі нейроциркуляторлық дистонияны дені сау адамдардың физиологиялық гипотениясының айыру невропатологтың, офтальмологтың, ал қажет болғанда эндокриндік жүйесі, асқазан-ішек жолы, бүйрек ауруларының және т.б. себебінен болған симптоматикалық бұзылуларды жоққа шығару үшін басқа да дәрігерлердің қатысуымен анықталуы тиіс.
1) тармақшасына ұдайы шағымы мен тұрақты едәуір анық білінетін вегетативтік-қан тамырлық бұзылулары болған кездегі, емдеуге келмейтін және жұмыс қабілетін айқын төмендете тұрақсыз артерия қысымы бар гипертензиялық түрдегі;
ұдайы шағымы, тұрақты едәуір анық білінетін вегетативтік-қан тамырлық бұзылулары болған кездегі, емдеуге келмейтін және жұмыс қабілетін айқын төмендететін тұрақты бекітілген 100/60 мм.сын.бағ. артерия қысымы бар гипонтензиялық түрдегі;
қанағаттанарлықсыз қайталама стационарлық емдеу кезінде анық білінетін вегетативтік-қан тамырлық бұзылуларымен, жүрек ритмінің тұрақты бұзылуларымен ере жүретін, тұрақты кардиология болған кездегі кардиалдық түрдегі (жүрек ритмінің тұрақты бұзылу сипаттамасы Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 42-қосымшасына түсіндірмеде келтірілген) нейроциркуляторлық дистония жатады.
2) тармақшасына тұрақты сатыдағы орташа анық білінетін көріністері бар, сондай-ақ тұрақсыз сатыдағы (жүрек ритмінің өткінші бұзылулары, тыныштықта артерия қысымының нормаға келуі) жұмыс қабілетін төмендетпейтін кез келген түрдегі нейроциркуляторлық дистония жатады.
III-IV бағандарға жатқызылған лауазымдарға орналасушылар, тек нейроциркуляторлық дистонияның тұрақсыз сатысы кезінде ғана жарамды болып танылуы мүмкін.
Минутына 5 және одан көп эктрасистологиялар болған кезде стационарлық тексеру қажет.
Сирек жекелеген тыныштықтағы экстрасистолиялары мен функционалдық сипаттағы синустық аритмия Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 47-қосымшасын қолдану үшін негіз болып табылмайды.
Жүрек ырғағы бұзылған және миокарданың органикалық өзгерісі салдарынан тұрақты кардиалгия кезінде (қабыну, дистрофикалық немесе басқа сипаттағы) куәландыру Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптардың 47-қосымшасы бойынша жүргізіледі.
Осы Қосымша бойынша бұрын ӘДК-де жарамсыз деп танылған қызметке және оқуға түсушілер кардиология және неврология бейіні бойынша тексерілген жағдайда 6 айдан кейін қайта куәландырылуы мүмкін.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
48-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
Бұрын өткізген жүрек-қан тамырларының жедел сырқаттарының асқынуларынан кейінгі жағдайлары, сондай-ақ хирургиялық емдеуден кейінгі уақытша функционалдық бұзылулары
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Қатардағы және басшы құрам адамдарының ауру бойынша демалыстың қажеттілігі туралы қорытынды өршіген ревматизмнен, ревматизмдік емес миокардиттерден, миокард инфакртісінен кейін, сондай-ақ жүректің, коронарлық қан тамырларының операцияларынан кейін қызметтерінің уақытша сипаттағы бұзылуларымен қолайлы дәрігерлік-сарапшылық болжамы болғанда шығарылады.
Созылмалы ишемиялық аурулардың асқынуларынан (стенокардияның ұзаққа созылған ұстамалары, жүрек ритмі мен өткізгіштігінің өткінші бұзылулары, жүректік жетіспеушілігінің өткінші нысандары), гипертониялық аурудан (гипертониялық криздерден кейінгі жағдай), жүрек аритмиясы басылғандағы электроимпульстік терапиядан кейін қатардағы және басшы құрам адамдарына қатысты қызметтік міндеттерін атқарудан 10 тәулікке босату қажеттігі туралы қорытынды шығарылады.
Бұрын миокардиосклерозға, кардиомопатияға ұласпай аяқталған этиологиясы әр түрлі миокардиттерді өткізген қызметке орналасушылар, оқуға түсушілер, клиникалық сауыққанан кейін, кемінде 6 ай өткен соң жарамды деп танылады.

1) при стойких значительно
выраженных вегетативно-
сосудистых расстройствах и
нарушениях сердечного ритма;
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
нг
В
нг
В
2) при стойких умеренно
выраженных нарушениях.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
инд.
А
инд.
А
Нейроциркуляторная дистония характеризуется синдромом вегетативно-сосудистых расстройств с неадекватной реакцией артериального давления и (или) нарушениями ритма сердца на какие-либо раздражители. Нейроциркуляторную дистонию гипотензивного типа следует отличать от физиологической гипотонии здоровых людей. Диагноз нейроциркуляторной дистонии должен быть установлен с обязательным участием невропатолога, офтальмолога, а при необходимости и других врачей для исключения симптоматических нарушений, обусловленных болезнями эндокринной системы, желудочно-кишечного тракта, почек.
К подпункту 1) относится нейроциркуляторная дистония: гипертензивного типа с лабильностью артериального давления, при наличии постоянных жалоб и стойких значительно выраженных вегетативно-сосудистых расстройств, неподдающихся лечению и резко снижающих работоспособность;
гипотензивного типа со стойкой фиксацией артериального давления ниже 100/60 мм рт.ст. при наличии постоянных жалоб, стойких значительно выраженных вегетативно-сосудистых расстройств, неподдающихся лечению и резко снижающих работоспособность;
кардиального типа при наличии стойких кардиалгий, сопровождающихся выраженными вегетативно-сосудистыми расстройствами, стойкими нарушениями ритма сердца при безуспешности повторного стационарного лечения (характеристика стойких нарушений ритма сердца приведена в пояснении к Приложению 42 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
К подпункту 2) относится нейроциркуляторная дистония любого типа стабильной стадии с умеренно выраженными проявлениями, а также лабильной стадии (преходящие нарушения ритма сердца, нормализация артериального давления в покое), не снижающие работоспособность.
Поступающие на должности, отнесенные к III-IV графам могут признаваться годными только при лабильной стадии нейроциркуляторной дистонии.
При наличии 5 и более экстрасистол в минуту необходимо стационарное обследование.
Редкие одиночные экстрасистолы покоя и синусовая аритмия функционального характера не являются основанием для применения Приложения 47 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
При нарушениях сердечного ритма и при наличии стойких кардиалгий вследствие органических изменений миокарда (воспалительного, дистрофического или другого характера) освидетельствование проводится по Приложению 47 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Поступающие на службу и учебу, признанные ранее ВВК негодными по данному Приложению могут быть переосвидетельствованы через 6 месяцев при условии обследования по кардиологическому и неврологическому профилю.
Приложение 48
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Состояния после перенесенных
острых, обострений хронических
заболеваний сердечно-
сосудистой системы, а также
временные функциональные
расстройства после
хирургического лечения
п
с
п
с
п
с
п
с
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Категория Г для лиц рядового и начальствующего состава выносится после активного ревматизма, неревматических миокардитов, инфаркта миокарда, а также после операций на сердце, коронарных сосудах с нарушением функций временного характера при благоприятном врачебно-экспертном прогнозе.
После обострения хронической ишемической болезни (затяжные приступы стенокардии, преходящие нарушения ритма сердца и проводимости, преходящие формы сердечной недостаточности), гипертонической болезни (состояние после гипертонических кризов), электроимпульсной терапии при купировании аритмии сердца в отношении лиц рядового и начальствующего состава выносится заключение о нуждаемости в освобождении от исполнения служебных обязанностей на 10 суток.
Поступающие на службу, учебу, после перенесенных миокардитов различной этиологии без исхода в миокардиосклероз, кардиомиопатию освидетельствуются не ранее 6 месяцев после клинического выздоровления.

Қызметінің және жасының көрсетілген шекті мерзіміне жеткен, бұрын өткізген көлемді миокард инфрактісінен кейін ірі ошақтық кардиосклерозбен аяқталуы бар немесе ауыр ушығулары болған кезде қатардағы және басшы құрам адамдарына ауру бойынша Г санаты шығарылмайды. Олар Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 44-қосымшасының 1) немесе 2) тармақшалары бойынша куәландырылады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
49-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Жоғары тыныс жолдарының созылмалы аурулары (J30 – J36):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) едәуір анық білінетін сасық тұмау (озена);
жз
Д
жз
Д
жз
Д
жз
Д
2) жиі қабынулары бар полипоздық немесе іріңді синуситтер
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
3) сирек қабынулары бар іріңдік риносинуситтер және іріңсіз риносинуситтер;
жз
А
жз
В-жеке
жеке
А
жеке
А
4) декомпенсацияланған созылмалы тонзиллит;
жз
А
жз
А
жз
А
жз
А
5) кеңсірік қуысы баро-функцияларының айқын бұзылулары, мұрынмен дем алудың бұзылуымен кеңсірік пердесінің қисықтығы және жұтқыншақтың басқа да аурулары
жеке
А
жеке
А
А
А
А
А
Созылмалы полипозды синуситтың болуы кеңсірік қуыстарын екі проекциядағы контрастілеумен рентгенотомографиямен және (немесе) рентгенографиямен, ал созылмалы іріңді (іріңсіз) синуситті қуыстарын екі проекциядағы рентгенографиясымен риноскопиялық деректермен, ал үстіңгі жақ қуысы үшін диагностикалық тесумен расталуы тиіс.
Кеңсірік пердесінің қисықтығы жоғарғы тыныс жолдары кілегейлі қабықшасының тұрақсыз субатрофиялық құбылыстары, ірің немесе трассудат жоқ болғандығы және жоғарғы жақ қуысы сағасының өткізгіштігі сақталғандығы жоғарғы жақ қуысы кілегейлі қабықшасының жақтаулық қалыңдауы, сондай-ақ кеңсірік қуыстарына жасалған операциялардан кейінгі қалдықты құбылыстары (ауыз босағасының өтпелі қатпарларының сызықты тыртығы, операция жасалаған қуыстың мұрын қуысы бар сағалығы немесе рентгенограммадағы перде) осы тармақты қолдану үшін негіз болмайды.
Декомпенсацияланған созылмалы тонзиллит тонзилогендік итоксикацияның (субфебрилитет, тез қажу, босаңдық, дел-сал) болумен, қабыну процесіне бадамша безі жанындағы тканьдердің, аймақтық лимфалық түйіндердің (паратонзиллярлық абсцесс, регионарлық лимфаденит) қатысуымен және метатонзиллярлық асқынуымен сипатталатын созылмалы тонзилиттің нысаны деп танылады.
Созылмалы тонзилиттің басқа нысандары осы тармақты қолдану үшін негіз бола алмайды, әскери қызметті атқаруға және әскер (арнайы) оқу орындарына түсуге кедергі болмайды.
Аурудың жиі асқынуы жылына 2 және одан көп асқыну деп танылады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
50-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV

На лиц рядового и начальствующего состава, достигших установленного предельного срока службы и возраста, после перенесенных обширных инфарктов миокарда с исходом в крупноочаговых кардиосклероз или при наличии тяжелых осложнений заключение о нуждаемости в категории Г по болезни не выносится. Они освидетельствуются по подпункту 1) или 2) Приложения 44 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Приложение 49
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Хронические болезни
верхних дыхательных
путей (J30–J36):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) значительно
выраженный зловонный
насморк (озена);
нг
Д
нг
Д
нг
Д
нг
Д
2) полипозные
риносинуситы, гнойные
синуситы с частыми
обострениями;
нг
Д-
инд
нг
Д-
инд
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
3) гнойные риносинуситы
с редкими обострениями и
негнойные риносинуситы;
нг
А
нг
В-
инд.
инд
А
инд
А
4) хронический
декомпен-сированный
тонзиллит;
нг
А
нг
А
нг
А
нг
А
5) резкое расстройство
барофункции около
носовых пазух,
искривление носовой
прегородки с нарушением
носового дыхания и
другие болезни глотки и
носа.
инд
А
инд
А
А
А
А
А
Наличие любой формы хронического синусита должно быть подтверждено рентгенологическим исследованием, а при наличии показаний КТ, МРТ, контрастной рентгенографией. В спорных случаях при верхнечелюстном синусите показана диагностическая пункция в лечебном учреждении.
Лица страдающие аллергическим ринитом с редкими обострениями освидетельствуются по подпункту 3), а круглогодичной непрерывно рецидивирующей формой аллергического ринита по подпункту 2).
Искривление перегородки носа, нестойкие субатрофические явления слизистой верхних дыхательных путей при свободном носовом дыхании (хотя бы с одной стороны), пристеночное снижение пневматизации или "вуаль" на рентгенограмме при отсутствии анамнестических и риноскопических данных не является основанием применения настоящего Приложения.
Освидетельствуемые с остаточными явлениями после операции на околоносовых пазухах (рубцы преддверия полости рта, надбровной области, соустье оперированной пазухи с полостью носа, "вуаль" на рентгенограмме) при отсутствии клинических проявлений заболевания спустя 1 год после операции признаются годными к службе по всем графам и поступлению в учебные заведения.
Под хроническим декомпенсированным тонзиллитом следует понимать такую форму заболевания, которая характеризуется наличием частых обострений, местных признаков, тонзилогенной токсикацией ( субфебрилитет, изменения картины крови, астенизация), вовлечением в процесс около миндаликовой ткани (паратонзиллит или паратонзиллярный абсцесс в анамнезе), регионарным лимфоаденитом, метатонзиллярными осложнениями. Только совокупность нескольких признаков дает основание для применения данного Приложения.
Под частыми обострениями заболевания следует понимать два обострения и более в год.
Приложение 50
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Болезни и повреждения
гортани, шейного
отдела трахеи

Көмей, кеңірдектің мойын бөлімінің аурулары және зақымданулары (J37 - J38):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) тыныс алу және (немесе) дауыс қызметтерінің едәуір бұзылуы бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) тыныс алу және (немесе) дауыс қызметтерінің орташа бұзылуы бар
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
3) тыныс алу және (немесе) дауыс қызметтерінің аз ғана бұзылуы бар.
жз
А
жз
А
Д-жеке
А
Д-жеке
А
Осы қосымша қанағаттанарлықсыз емдеу нәтижелерінде және емдеуден бас тартқанда көмей немесе кеңірдектің мойын бөлімі зақымдануларының салдарынан пайда болған ауруларды қарастырады.
1) тармақшаға дауыс қызметінің тұрақты болмауы, жасанды тыныс алу жолдарымен демалу, көмей жұтыну ажырату қызметтерінің, көмей стенозының бұзылуы жатады.
2) тармақшаға обструктивтік түрі бойынша ІІ дәрежелі жетіспеушілік және (немесе) тұрақты дауыс қызметінің бұзылуы (функционалдық афония), қарлығу, жүргізілген емдеуден кейін 3 және одан көп ай ішінде сақталған дауыс шығарудың төмендеуі жатады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
51-қосымша
Ескерту. 51-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 19.12.2013 № 721 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Өкпе мен плевраның спецификалық емес созылмалы сырқаттары, өкпенің туберкулездік емес этиология диссеминацияланған аурулары (J40 - J99):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) қызметтерінің едәуір бұзылуы бар;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) қызметтерінің орташа бұзылуы бар;
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) қызметтерінің азғана бұзылуы бар;
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
А
жз
А
4) жедел немесе созылмалы сырқаттардан кейінгі қалдықты құбылыстар болғанда
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Осы қосымша өкпе мен плевраның спецификалық емес созылмалы сырқаттары, өкпенің туберкулездік емес этиология диссеминацияланған ауруларын, бронхиалды астмадан басқасын қарастырады - J45. Қызметке орналасушы азаматтар мен қатардағы және басшы құрам адамдары бронхоэкстазамен ауыратын тыныс алу жетіспеушілігінің дәрежесіне қарамастан осы Қосымша бойынша куәландырылады.
1) тармақшаға созылмалы бронх-өкпе аппараты мен плевраның созылмалы сырқаттары, ІІІ дәрежелі тыныс алу (өкпемен) жетіспеушілігі бар өкпенің іріңдеу сырқаттары, саркоидоз өкпенің фиброзды өзгерістерімен белгіленген, сондай-ақ өкпеден тыс саркойдоз, гистологиялық зерттеулердің нәтижелерінде расталған тыныс алу жеткіліксіздігі дәрежесіне тәуелсіз альвеолярлық протеиноз, өкпе альвеолярлық микролитиаз, идиопатикалық өкпе фиброзы жатады. Науқас диагнозды верификациялау үшін диагностикалық пункциядан бас тартқан жағдайда диагноз клиникалық, инструменталдық және зертханалық деректердің жиынтығы бойынша анықталады.
2) тармақшаға бронх-өкпе аппаратының ІІ дәрежелі тыныс алу (өкпемен) жетіспеушілігі бар жиі (2 және одан көп) және ұзақ (2 айдан артық) созылмалы, бронхэктатикалық ауру және екінші бронхэктаздармен қиындатылған өкпе аурулары ішкі кеуденің лимфа түйіндерінің оқшауланған бұзылуымен және қызметке орналасушыда гистологиялық зерттеу нәтижелерімен расталған лимфа түйіндері мен өкпе зақымының саркоидозы жатады.
Саркоидозға және өкпенің басқа да диссеминацияланған сырқаттарына шалдыққан, қызметке орналасушы азаматтар, қатардағы және басшы құрам адамдары тыныс алу (өкпемен) жетіспеушілігінің дәрежесіне қарай 1), 2) немесе 3) тармақшасы бойынша куәландырылады. Сырқаттар диагнозы гистологиялық зерттеудің нәтижелерімен расталуы тиіс. Науқас диагностикалық функциядан бас тартқан кезде диагноз клиникалық және зертханалық деректерінің жинағы бойынша анықталады.
3) тармақшаға сыртқы тыныс алу функцияларының шамалы сирек бұзылуы бар І дәрежелі тыныс алу (өкпемен) бронх-өкпе аппаратының созылмалы сырқаттары жатады.
III-IV бағандар бойынша куәландырылушы қызметке орналасушылар бронх-өкпе аппараты мен плевраның жедел сырқаттары ағымының қолайлы жағдайларында диспансерлік байқау аяқталғаннан кейін жарамды деп танылуы мүмкін, осындай қорытынды ұзақ (кемінде 3 жыл) ремиссиясы мен тыныс алу қызметінің бұзылуынсыз бронх-өкпе аппараты мен плевраның созылмалы сырқаттары болғанда шығарылуы мүмкін. Саркоидозға және өкпенің басқа да диссеминацияланған сырқаттарына шалдыққан қызметке орналасушылар 1) немесе 2) тармақшалары бойынша куәландырылады.
Тыныс алу (өкпемен) жетіспеушілігі дәрежелерінің көрсеткіштері шкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 90-қосымшасында берілген.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
52-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Бронхиалдық демікпе (J45):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) жиі ұстамалары бар ауыр нысандары;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е

(J37-J38):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительно
выраженным нарушением
дыхательной и (или)
голосовой функции;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренно выраженным
нарушением дыхательной и
(или) голосовой функции;
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
3) с незначительно
выраженным нарушением
дыхательной и (или)
голосовой функции.
нг
А
нг
А
инд
А
инд
А
Данное Приложение предусматривает болезни, последствия повреждений гортани и шейного отдела трахеи при неудовлетворительных результатах лечения или отказе от него.
К подпункту 1) относится стойкое отсутствие дыхания голосообразования через естественные дыхательные пути, разделительной функции гортаноглотки; стенозы и параличи гортани любого происхождения с выраженными нарушениями дыхательной и голосовой функции.
К подпункту 2) относится стойкое затруднение дыхания с ДН II степени по обструктивному типу и (или) стойкое затруднение голосообразования со значительно и умеренновыраженной дисфонией сохраняющиеся 3 и более месяцев после проведенного лечения по возможности в стационаре с участием фониатра.
Приложение 51
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Сноска. Приложение 51 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 19.12.2013 № 721 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Хронически неспецифические
заболевания легких и
плевры, диссеминированные
болезни легких
нетуберкулезной этиологии
(J40-J99):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным нарушением
функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением
функций;
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
3) с незначительным
нарушением функций;
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
А
нг
А
4) при остаточных явлениях
после острых или обострений
хронических заболеваний.
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Данное Приложение предусматривает хронические неспецифические заболевания легких и плевры, диссеминированные болезни легких нетуберкулезной этиологии, за исключением бронхиальной астмы - J45. По этому же Приложению освидетельствуются граждане, поступающие на службу, и лица рядового и начальствующего состава, страдающие бронхоэктазами, независимо от степени дыхательной недостаточности.
К подпункту 1) относятся хронические заболевания бронхолегочного аппарата и плевры, нагноительные заболевания легких с дыхательной (легочной) недостаточностью III степени, саркоидоз с выраженными фиброзными изменениями в легких, внелегочный саркоидоз, альвеолярный протеиноз, легочный альвеолярный микролитиаз, идиопатический легочный фиброз вне зависимости от степени дыхательной недостаточности, подтвержденные результатами гистологического исследования. При отказе больного от диагностической пункции для верификации диагноза, диагноз устанавливается по совокупности клинических, инструментальных и лабораторных данных.
К подпункту 2) относятся хронические заболевания бронхолегочного аппарата с дыхательной (легочной) недостаточностью II степени с частыми (2 и более в год) и длительными (более 2-х месяцев) обострениями, бронхоэктатическая болезнь, заболевания легких, осложненные вторичными бронхоэктазами, саркоидоз с изолированным поражением внутригрудных лимфоузлов и легких, подтвержденные результатами гистологического исследования у поступающих на службу.
Граждане, поступающие на службу, лица рядового и начальствующего состава, страдающие саркоидозом и другими диссеминированными заболеваниями легких, освидетельствуются по подпункту 1), 2) или 3), в зависимости от степени дыхательной (легочной) недостаточности. Диагноз заболевания должен быть подтвержден результатами гистологического исследования. При отказе больного от диагностической пункции диагноз устанавливается по совокупности клинических и лабораторных данных.
К подпункту 3) относятся хронические заболевания бронхолегочного аппарата с дыхательной (легочной) недостаточностью I степени с редкими обострениями с незначительным нарушением функции внешнего дыхания.
Поступающие на службу, освидетельствуемые по графам III-IV, могут быть признаны годными в случае благоприятного течения острых заболеваний бронхолегочного аппарата и плевры после окончания диспансерного наблюдения, такое же заключение может быть вынесено при хронических заболеваниях бронхолегочного аппарата и плевры без нарушения функции дыхания и длительной (не менее 3 лет) ремиссии. Поступающие на службу, страдающие саркоидозом и другими диссеминированными заболеваниями легких, освидетельствуются по подпунктам 1), 2).
Показатели степеней дыхательной (легочной) недостаточности приведены в Приложении 90 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Приложение 52
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Бронхиальная астма (J45):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) тяжелые формы с частыми
приступами;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е

2) ауырлығы орта дәрежелі нысандары;
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) сирек ұстамалары бар жеңіл нысандары.
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
Бронхиалдық демікпенің диагнозы басқа сырқаттар кезіндегі бронхопастикалық синдромын жоққа шығару үшін стационарлық тексеру кезінде анықталуы керек.
1) тармақшаға ауыр және тұншығудың жиі ұстамалары, демікпелі жағдайлары, ІІ-ІІІ дәрежелі өкпелік және өкпелік жүректік жетіспеушілігі бар, науқастың қайталама стационарлық емделуін талап ететін бронхиалдық демікпе; гармон тәуелділік демікпе (ұстамалар гормон жіберумен басылатын, ұстама аралық кезеңде көтерме гармоналдық терапияны талап ететін) жатады.
2) тармақшаға әр түрлі бронх кеңейту дәрілер жіберумен басылатын, айына 1 реттен жиірек тұншығу ұстамалары бар, бірлі-жарым демікпелік жағдайлар болуы мүмкін бронхиалдық демікпе жатады; ұстама аралық кезеңде гормоналдық терапияны талап етпейтін, алайда І-ІІ дәрежелі тыныс алу жетіспеушілігі сақталады.
3) тармақшаға ұзаққа созылмаған тұншығу (жылына 2-3 сиректеу) ұстамалары бар бронх кеңейтуші дәрілермен жеңіл басылатын және ұстамадан тыс тыныс алу жетіспеушілігі ере жүрмейтін, бронхиалдық демікпе нысандары жатады.
Қызметке орналасушы азаматтарда, қатардағы және басшы құрам адамдарында 5 және одан да астам жыл ішінде ұстамалар болмағанда, бронхиалдық демікпенің диагнозы стационар жағдайында дәрі-дәрмектік арандатушылық сынамалармен анықталған, бронхылардың реактивтік өзгерістерінің болуымен расталуы қажет. Оң дәрі-дәрмектік арандатушылық сынамалар бұл жағдайда анамнезде бронхспастикалық синдромының орын алатындығын куәландырады және осы тармақты қолдану үшін негіз болып табылмайды.
Бронхспастикалық синдромдар басқа (бөгелме, эндокриндік- гуморальдық, неврогендік, уыттық және т.б.) сырқаттардың ушығуы болып табылған жағдайда, қызметтік жарамдылық санаты негізгі сырқаттардың ағымына қарай Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың тиісті қосымшасы бойынша анықталады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
53-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
Тыныс алу органдарының созылмалы сырқаттарының жедел, асқынуларынан кейінгі, хирургиялық емдеуден кейінгі уақытша функционалдық бұзылулары
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Қатардағы және басшы құрам адамдарына Г санаты жіті пневмониялардың (іріңдеу, пара- және метапневмотикалық сары су жиналған плевриттер, ателектаздар, көлемді плевралық қабаттар, вирустік пневмониядан кейінгі анық білінетін астенизация) тек ағымы ушыққан жағдайларда ғана шығарылады.
Бронхөкпе аппаратына операциядан кейін Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 83-қосымшасын басшылыққа алу керек.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
54-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Адентия (салдарлы, алғашқы):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) жақ сүйегінің бір жағында 10 және одан көп тістердің болмауы немесе олардың алмалы-салмалы протезбен ауыстырылуы; жақ сүйегінің біреуінде 8 азу тістердің болмауы; бір жағының жоғарғы жақ сүйегінде 4 азу тістердің болмауы; бір жағының жақ сүйегінде 4 азу тістердің және екінші жағының астыңғы жақ сүйегінде 4 азу тістердің болмауы немесе олардың алмалы-салмалы протездермен ауыстырылуы
жз
А
жз
А
жз
А
жз
А

2) формы средней степени
тяжести;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
3) легкие формы с редкими
приступами.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
Диагноз бронхиальной астмы должен быть установлен при стационарном обследовании для исключения бронхоспатического синдрома при других заболеваниях.
К подпункту 1) относится бронхиальная астма с тяжелыми и частыми приступами удушья, астматическими состояниями, легочной и легочно-сердечной недостаточностью II-III степени, требующими повторного стационарного лечения больного; гормональнозависимая астма (приступы купируются введением гормонов, в межприступный период требуется поддерживающая гормональная терапия).
К подпункту 2) относится бронхиальная астма с приступами удушья, которые купируются введением различных бронхорасширяющих средств, возможны единичные астматические состояния; в межприступный период не требуется гормональная терапия, однако сохраняется дыхательная недостаточность I-II степени.
К подпункту 3) относятся формы бронхиальной астмы с непродолжительными приступами удушья (не чаще 2-х раз в год), которые легко купируются бронхорасширяющими средствами и вне приступа сопровождаются дыхательной недостаточностью I степени или без нее.
У граждан, поступающих на службу, лиц рядового и начальствующего состава при отсутствии приступов в течение 5 лет и более диагноз бронхиальной астмы должен быть подтвержден наличием измененной реактивности бронхов, установленной в условиях стационара. Отрицательные медикаментозные провокационные пробы свидетельствуют в данном случае о имевшем место в анамнезе бронхоспастическом синдроме и не являются основанием для применения данного Приложения.
В случаях, когда бронхоспастические синдромы (обтурационный, эндокринно-гуморальный, неврогенный, токсический) являются осложнением других заболеваний, категория годности к службе определяется в зависимости от течения основного заболевания по соответствующему Приложению к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Приложение 53
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Временные функциональные
нарушения после
хирургического лечения,
острого, обострения
хронического заболевания
органов дыхания.
п
с
п
с
п
с
п
с
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Заключение о нуждаемости лиц рядового и начальствующего состава в категории Г выносится только в случаях осложненного течения острых пневмоний (нагноение, пара- и метапневмонические выпотные плевриты, ателектазы, обширные плевральные наложения, выраженная астенизация после вирусных пневмоний).
После операций на бронхолегочном аппарате следует руководствоваться Приложением 83 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Приложение 54
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Адентия (вторичная, первичная):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) отсутствие 10 и более зубов на
одной челюсти или замещение их
съемным протезом; отсутствие
8 коренных зубов на одной челюсти;
отсутствие 4 коренных зубов на
верхней челюсти с одной стороны и
4 коренных зубов на нижней челюсти
с другой стороны или замещение их
съемными протезами;
нг
А
нг
А
нг
А
нг
А

2) жақ сүйегінің бір жағында 4 және одан көп фронтальдық тістердің болмауы немесе оларды алынбайтын протездермен ауыстыру мүмкіндігі болмағандағы екінші күрек, азу және бірінші кіші азу тістің қатарымен болмауы
жз
А
жз
А
жз
А
жз
А
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
55-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Тістердің, пародонттың және ауыз қуысының кілегейлі қабықшасының аурулары (К00 К06.90):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) генерализацияланған ауыр дәрежелі пародонтит, пародонтоз
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В- жеке
жз
В-жеке
2) генерализацияланған орта дәрежелі пародонтит, стоматиттер, хейлиттер мен емдеуге келмейтін ауыз қуысы кілегейлі қабықшасының басақ да сырқаттары
жз
А
жз
А
жеке
А
жеке
А
3) генерализацияланған жеңіл дәрежелі пародонтит, пародонтоз көптеген ушыққан кариес.
жеке
А
жеке
А
жеке
А
жеке
А
Осы Қосымшаны қолдану үшін куәландырылушыда жиі асқынулары мен абсцедирленуі бар пародонтиттің, пародонтоздың генерализацияланған нысандарының болуы, сондай-ақ көптеген ушыққан кариес негіз болып табылады.
Пародонтиттің, пардонтоздың диагнозы тіс-жақ сүйегі жүйесін түгелдей ретнгонографиямен тиянақты зерттеуден және жалғаспалы сырқаттарды айқындаудан кейін қолданылады.
1) тармақшаға пародонтальдық каналдың 5 мм және одан көп тереңдігі, түбір ұзындығының 2/3-не дейінгі тіс қуысы сүйектік тканінің резорбциясы, тістің ІІ-ІІІ дәрежелі қозғалмалығы бар пародонтит жатады.
2) тармақшаға ауыз қуысы кілегейлі қабықшасының емделуге келмейтін сырқаттары жатады. Стоматиттер, хейлиттер, гингивиттер, лейкоплакялар мен басқа сырқаттар болған кезде, прекарциноздарды қоса алғанда, қызметке жарамдылығы туралы мәселе емдеу жүргізілгеннен кейін шешіледі.
3) тармақшаға көбінесе тісаралық арасының аумағында тіс қызылиек қалтасының тереңдігі 3 мм дейін болатын, тісаралық перденің сүйектік ткані деструкциясының бастапқы дәрежесі, тісаралық пердесі биіктігінің 1/3-нен аз төмендеуі бар, бірақ тістердің қозғалмалығы жоқ жеңіл дәрежелі пародонтит жатады. 3) тармақша, сондай-ақ шіріген (кариес), пломбаланған және жұлынған (ШПЖ) тістердің қосындысы 9-дан көп болғанда және мұндайда пломбаланған түптік арналары бар тістерді қоса алғанда кемінде 4 тісте созылмалы қабынудың клиникалық немесе рентгенологиялық белгілері бар перидонт ұлпасының залалдануы болған жағдайларда қолданылады.
Тістердің жалпы санын есептеген кезде ақыл тістер есепке алынбайды, тістердің түбірі, протездеу үшін қолдану мүмкіндігі болмаған кезде олар жоқ тістер деп есептелмейді.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
56-қосымша

2) отсутствие 4 и более
фронтальных зубов на одной
челюсти или отсутствие второго
резца, клыка и первого малого
коренного зуба подряд при
невозможности замещения их
несъемными протезами.
нг
А
нг
А
инд
А
инд
А
Приложение 55
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
Болезни зубов,
пародонта и
слизистой оболочки
полости рта (К00
К06.90):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) пародонтит,
пародонтоз
генерализованный
тяжелой степени;
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
2) пародонтит,
пародонтоз
генерализованный
средней степени,
стоматиты, хейлиты и
другие заболевания
слизистой полости рта,
не поддающиеся
лечению;
нг
А
нг
А
инд
А
инд
А
3) пародонтит,
пародонтоз
генерализованный
легкой степени;
множественный
осложненный кариес.
инд
А
инд
А
инд
А
инд
А
Основанием для применения данного Приложения является наличие у освидетельствуемых генерализованной формы пародонтита, пародонтоза с частыми обострениями и абсцедированием, а также множественный осложненный кариес.
Диагноз пародонтита, пародонтоза устанавливается после тщательного исследования всей зубочелюстной системы с рентгенографией и выявлением сопутствующих заболеваний.
К подпункту 1) относится пародонтит с глубиной пародонтального канала 5 мм и более, резорбцией костной ткани лунки на 2/3 длины корня, подвижностью зуба II-III степени.
К подпункту 2) относятся заболевания слизистой оболочки полости рта, не поддающиеся лечению. При наличии стоматитов, хейлитов, гингивитов, лейкоплакий, включая прекарцинозы, вопрос о годности к службе решается после проведенного лечения.
К подпункту 3) относятся пародонтит легкой степени, при котором глубина зубодесневого кармана до 3 мм преимущественно в области межзубного промежутка, имеется начальная степень деструкции костной ткани межзубных перегородок, снижение высоты межзубных перегородок менее 1/3, но подвижности зубов нет. Подпункт 3) применяется также в случаях, когда сумма кариозных, пломбированных и удаленных (КПУ) зубов более 9 и при этом не менее 4 зубов с клиническими или рентгенологическими признаками хронического воспаления с поражением пульпы периодонта, включая зубы с пломбированными корневыми каналами.
При подсчете общего количества зубов зубы мудрости не учитываются. Корни зубов, при невозможности использовать их для протезирования, считаются как отсутствующие зубы. Зубы, замещенные несъемными протезами, отсутствующими не считаются.
Приложение 56
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел

Ескерту. 56-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 408 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Жақ-бет сүйегі аномалиялары (туа пайда болған аурулардан басқа), тістер мен олардың тірек аппараттарының басқа да ауралары, жақ-бет аурулары (К07-К14):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) тыныс алу, иіс сезу, шайнау және сілекей бөлу қызметтерінің едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) тыныс алу, иіс сезу, шайнау және сілекей бөлу қызметтерінің орташа бұзылулары бар
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) тыныс алу, иіс сезу, шайнау және сілекей бөлу қызметтерінің азғана бұзылулары бар
жеке
В-жеке
жеке
В-жеке
жеке
А
жеке
А
1) тармақшаға астыңғы жақ сүйегінің туа пайда болған, сондай-ақ хирургиялық емдеуден кейін транспланттармен ауыстырылмаған жүре пайда болған дефектілері, жақ-бет сүйегі аумағының дефектілері мен деформациялары, сондай-ақ жақ сүйегінің, сілекей бездерінің, самай-жақ сүйектері буындарының анкилоздары, емдеудің, оның ішінде хирургиялық емдеудің немесе одан бас тартқандағы) тиімділігі жоқ болғандағы астыңғы жақ сүйектерінің контрактуралары мен жалғыз буындары жатады. Тізілген созылмалы сырқаттар болғанда орналасушылыр үшін жиі деп жылына 2 реттен астам, қатардағы және басшы құрам адамдары үшін жылына 4 реттен астам асқынулары есептеледі.
Жекелеген жағдайларда, қызметтік міндеттерін атқаруда шын мәніндегі қабілетіне жақ-бет сүйегі аумағының жүре пайда болған дефектілері мен деформациялары бар қатардағы және басшы құрам адамдары емдеудің ортопедиялық әдістерінен кейін 2) немесе 3) тармақшалары бойынша куәландырылады.
2) тармақшаға тіс қабысуында 5 мм-ден астам алшақтығы немесе Н.И. Агапов бойынша 60 % кем шайнау тиімділігі бар ІІ-ІІІ дәрежелі тіс қабысуының аномалиялары; жиі асқынулары бар созылмалы сиалодениттер; емдеудің қанағаттанарлық нәтижелері бар жақ-сүйегі аумағының актиномикозы; секвестральдық қуыс пен секвестрлер бар жақтардың созылмалы остеомиелеті жатады.
60% және одан астам шайнау тиімділігі бар ІІ дәрежелі тіс қабысуының аномалиясы, шайнау актісінің бұзылуынсыз, біржақты микротия болғанда куәландыру 3) тармақша бойынша жүргізіледі.
5 мм-ге дейін тіс қатарларының орнынан жылжуы бар І дәрежелі тіс қабысуы аномалиясының болуын қоса алғанда осы Қосышаны қолдану үшін негіз болып табылмайды.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
57-қосымша
Ескерту. 57-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 19.12.2013 № 721 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.05.2020 № 408 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV

Сноска. Пункт 56 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 408 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Приобретенные дефекты,
деформации и заболе-
вания органов и тканей
челюстно-лицевой
области, (К07-К14):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным
нарушением функции
дыхания, обоняния, жевания
и слюноотделения;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением
функции дыхания, обоняния,
жевания и слюноотделения;
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
3) с незначительным
нарушением функции
дыхания, обоняния, жевания
и слюноотделения.
инд
В-
инд.
нг
В-
инд.
инд
А
инд
А
К подпункту 1) относятся приобретенные дефекты нижней челюсти, незамещенные трансплантатами после хирургического лечения, дефекты и деформации челюстно-лицевой области, а также хронические часто обостряющиеся заболевания челюсти, слюнных желез, височно-челюстных суставов, анкилозы височно-нижнечелюстных суставов, контрактуры и ложные суставы нижней челюсти при отсутствии эффекта от лечения (в том числе и хирургического или отказе от него). Частыми при перечисленных хронических заболеваниях для поступающих считаются более 2-х обострений в году, для лиц рядового и начальствующего состава - более 4-х раз.
В зависимости от фактической способности исполнять служебные обязанности, лица рядового и начальствующего состава с приобретенными дефектами и деформациями челюстно-лицевой области после ортопедических методов лечения освидетельствуются по подпункту 2) или 3).
К подпункту 2) относятся аномалии прикуса II-III степени с разобщением прикуса более 5 мм или с жевательной эффективностью менее 60 % по Н.И. Агапову, хронические сиалоадениты с частыми обострениями, хронический остеомиелит челюстей с наличием секвестральной полости и секвестров.
При аномалии прикуса II степени с жевательной эффективностью 60 % и более, без нарушения акта жевания, односторонней микротии освидетельствование проводится по подпункту 3).
Наличие аномалии прикуса I степени со смещением зубных рядов до 5 мм включительно не является основанием для применения настоящего Приложения.
Приложение 57
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Сноска. Приложение 57 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 19.12.2013 № 721 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 19.05.2020 № 408 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Язвенная болезнь желудка и
12-перстной кишки

Асқазан мен ұлтабардың жара ауруы (К25-К28):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) қызметтерінің едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) қызметтерінің орташа бұзылуы мен жиі асқынулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) қызметтерінің аз ғана бұзылуы мен сирек асқынулары бар
жеке
В-жеке.
жз
В-жеке.
жз
В-жеке
жз
В-жеке
1) тармақшаға пенетрациямен, қарын қақпақшығының стенозымен (асқазанда контрастық заттың 24 сағаттан көп тоқтатылуы) ушыққан, қоректенудің әлсіреуімен (дене мөлшерінің индексі кемінде 18,5) ере жүретін, хирургиялық емдеуге қарсы көрсетулер болған кездегі немесе одан бас тартқандағы асқазан мен ұлтабардың жара ауруы; көлемді қайталама гастродуоденалдық қан кетулермен ушыққан жара ауруы, операциялық емдеуден бас тартқан кездегі асқазанның кіші иінінің ұзақ бітелмейтін жарасы, асқазанның экстирпациясы немесе оның субтотальды резекциясы; асқазан резекциясының салдары, тамақтанудың (ДМИ кемінде 18,5) қорыту қызметтерінен едәуір бұзылуы бар асқазан-ішек сағаларын ұштастырып таңу; ас қорыту қызметтерінің едәуір бұзылуы бар асқазан-ішек сағалары ұштастырылып таңылумен сабақтастық немесе селекциялық ваготомиялардың (емдеуге келмейтін демпинг-синдром, қайтпайтын іш өтулер, ДМИ-18,5 болған кездегі қоректенудің әлсіреуі; тұрақты аностомозиттер, аностомоз жарасы және т.б.) салдары жатады.
2) тармақшаға жиі (жылына 2 және одан астам) асқынулары бар асқазан мен ұлтабардың жара ауруы; буылтықтан тыс жарасы бар; буылтықтан және одан тыс көптеген жаралары; көшпелі каллездік жаралар мен буылтық немесе буылтықтан тыс белдеудің ұзақ тыртықтанбайтын жаралары; өте үлкен жарасы бар жаралы ауру (асқазанда 3 см көп немесе ұлтабардағы 2 см және одан көп); сондай-ақ ұлтабардың үздіксіз рецидивтік жара ауруы, асқазанның резекциясынсыз жараны тіге отырып, перфорациямен немесе қан кетумен, ұлтабар буылтығының қатқыл деформациясымен өрескел тыртық асқазан немесе ұлтабардың жара ауруы; ас қорыту қызметтерінің әлсіз бұзылуы бар сабақтастық немесе селекциялық ваготомиялардың салдары; стеноз белгілерісіз эвакуаторлық функцияның әлсіз бұзылуымен ұлтабардың буылтықтанған өрескел тыртықтану деформациясы жатады.
Асқазан мен ұлтабардың ушықпаған симптоматикалық жаралары болғанда қызметке жарамдылық санаты Аурулар кестесінің тиісті баптары бойынша негізгі сырқаттың ауырлығы мен ағымына қарай анықталады. Ушыққан симптоматикалық жаралар болғанда қызметке жарамдылық санаты 1), 2), 3) тармақшалар бойынша ас қорыту қызметтерінің бұзылуына қарай анықталады.
Ремиссия фазасында сырқатты тексерген кезде, ұлтабар буылтығында тыртықты деформацияның болуы ұлтабар буылтығын бұрын өткізген жарасының ең анық белгісі деп табылады. Баяу эвакуация (котрастық затты асқазанда 2 сағаттан астам ұстау) ере жүретін жасанды гипотония жағдайында толық орындалған дуоденгорафияда анық білінетін деформация және (немесе) фиброгастроскопия кезінде жарадан кейінгі тыртықтың болуы ұлтабар буылтығындағы қатқыл тыртықты деформациясы болып табылады.

(К25-К28):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным нарушением
функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением
функций и частыми
обострениями;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
3) с незначительным
нарушением функций и редкими
обострениями.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
К подпункту 1) относятся язвенная болезнь желудка и 12-перстной кишки, осложненная пенетрацией, стенозом привратника (задержка контрастного вещества в желудке больше 24 часов), сопровождающаяся упадком питания (индекс массы тела менее 18,5), при наличии противопоказаний к хирургическому лечению или отказе от него; язвенная болезнь, осложненная массивными повторными гастродуоденальными кровотечениями; длительно незаживающая язва малой кривизны желудка при отказе от оперативного лечения, субтотальная резекция, экстирпация желудка; последствия резекции желудка, наложения желудочно-кишечного соустья со значительным с нарушением питания (ИМТ менее 18,5); последствия стволовой или селективной ваготомии с наложением желудочно-кишечного соустья со значительным нарушением функции пищеварения (не поддающиеся лечению демпинг-синдром, упорные поносы, нарушение питания - ИМТ менее 18,5, стойкие анастомозиты, язвы анастомозов и других заболеваний).
К подпункту 2) относятся язвенная болезнь желудка или 12-перстной кишки с частыми (более 2-х раз в год) обострениями; с внелуковичной язвой; множественными язвами луковицы и вне ее; мигрирующими каллезными язвами или длительно нерубцующимися язвами луковицы или внелуковичной зоны; язвенная болезнь с гигантскими (3 см и более в желудке или 2 см и более в двенадцатиперстной кишке) язвами; а также непрерывно-рецидивирующая язвенная болезнь 12-перстной кишки; язвенная болезнь желудка или 12-перстной кишки, осложненная перфорацией или кровотечением, с ушиванием язвы; последствия стволовой или селективной ваготомии с умеренным нарушением пищеварения, грубой рубцовой деформацией луковицы 12-перстной кишки, умеренным нapyшeнием эвaкyaтopнoй фyнкции без признаков стеноза.
При неосложненных симптоматических язвах желудка и двенадцатиперстной кишки категория годности к службе определяется в зависимости от тяжести течения основного заболевания по соответствующим Приложениям к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел. При осложненных симптоматических язвах категория годности к службе определяется по подпунктам 1), 2), 3) в зависимости от нарушения функции пищеварения.
Достоверным признаком перенесенной язвы луковицы 12-перстной кишки при обследовании в фазе ремиссии заболевания является наличие рубцовой деформации луковицы. Грубой деформацией 12-перстной кишки считается деформация, отчетливо выявляемая при полноценно выполненной дуоденографии в условиях искусственной гипотонии, сопровождающаяся замедленной эвакуацией (задержка контрастного вещества в желудке более 2 часов) и (или) наличие постязвенного рубца при фиброгастроскопии.

Сирек (жылына 1 рет және сиректеу) асқынулары бар асқазан немесе ұлтабардың жара ауруы бар қатардағы және басшы құрам адамдары ас қорыту қызметтерінің бұзылуынсыз ұлтабар буылтығының аз ғана деформациясы болған кезде 3) тармақша бойынша куәландырылады.
Қызметке орналасушылар үшін осы аурудың 3 жылдан астам болмауы және асқазан-ішек жолдары функциясы бұзылмаса Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға 57-қосымшаны қолдану үшін негіз болып табылмайды. Асқазанның немесе ұлтабардың жара ауру себебі бойынша жедел ем алған қызметке орналасушылар үшін: фиброгастроскопия, қарама-қарсы рентгенография, гастроэнтерологтың одан әрі консультациясы үшін негіз болып табылады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
58-қосымша
Ескерту. 58-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 19.12.2013 № 721 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Асқазан мен ұлтабардың ауруы (жара ауруынан басқа), ас қорыту органдарының басқа аурулары, өт қабы мен өт жолдарының аурулары, ұйқы безінің аурулары Инфекциялық емес энтерит және колит, Крон ауруы, бауырдың созылмалы аурулары, бауыр циррозы (К29-К31, К50-К51, К57.1, К57.3, К51.5, К58, К59, К62, К63 (63.1, 63.2 басқа), К70-К77, К80-К87 (К82, К90-К93 басқа)):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) қызметтерінің едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) жиі асқынулары және қызметтерінің орта бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) сирек асқынулары және қызметтерінің аз ғана бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке
Д-жеке
В-жеке
Д-жеке
В-жеке
4) функцияның бұзылуынсыз объективті деректер болған кезде
жз
А
жз
А
жеке
А
жеке
А
1) тармақшаға: бауыр циррозы; бауыр қызметтерінің едәуір бұзылуы немесе порталдық гипертензияның белгілері бар созылмалы үдемелі өршіген гепатиттердің ауыр нысандары; ас қорыту қызметтерінің айқын бұзылуы бар созылмалы спецификалық емес жаралы колиттер мен энтериттердің ауыр нысандары; науқастың стационарлық емделуін талап ететін, жылына 4 рет және одан жиірек асқынулары бар созылмалы рецидивті холециститтер мен панкреатиттер де жатады.
2) тармақшаға: жиі (жылына 2 және одан астам) асқынулары және бауыр қызметтерінің орташа бұзылуы бар созылмалы гепатиттер; қайталама және ұзақ (2 айдан астам) госпитализацияны талап ететін, асқазан мен ушыққан және қоректенудің әлсіреуімен (ДМИ 18,5-тен кем емес) секрециялық және қышқыл түзуші қызметтерінің бұзылуы бар энетриттер, гастриттер, гастродуодениттер; ас қорыту қызметтерінің бұзылу дәрежесіне және асқыну жиілігіне қарамастан созылмалы рецидивті спецификалық емес жаралы колиттер, Крона ауруы; емдеудің қанағаттанарлық нәтижелері кезіндегі жиі (жылына 2 және одан көп) асқынулары бар созылмалы холециститтер, панкреатиттер жатады.
Осы тармаққа хирургиялық емді талап етпейтін, клиникалық көріністері бар өңеш диверткулдары; консервативтік емдеудің қанағаттанарлық нәтижелері кезіндегі тыртықтық тарылулары мен өңештің нерв-бұлшық еттер сырқаттары жатады.
Созылмалы гепатиттің диагнозы мамандандырылған бөлімше жағдайындағы тексерулермен – бауырдың залалдану тұрақтылығын куәландыратын клиникалық, зертханалық, аспаптық деректермен, сондай-ақ 6 ай ішіндегі диспансерлік байқау мәліметтерімен расталуы тиіс.
3) тармақша: секрециялық қызметінің аз ғана бұзылуымен, сирек асқынулары бар созылмалы гастриттерді, гастродуодениттерді; өт шығару жолдарының дискензиясын; ферментопатиялық (қатерсіз) гипербилирубинемияларды. Осы тармаққа қызметтерінің аз ғана бұзылуы бар өңештік, ішектік және іш пердесінің аурулары да жатады.

Лица рядового и начальствующего состава с язвенной болезнью желудка или двенадцатиперстной кишки с редкими (1 раз в год и реже) обострениями, без нарушения функции пищеварения при наличии незначительной деформации луковицы двенадцатиперстной кишки освидетельствуются по подпункту 3).
Для поступающих на службу отсутствие данного заболевания более 3 лет без нарушения функции желудочно-кишечного тракта, не является основанием для применения Приложения 57 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел. Для поступающих на службу перенесенное оперативное лечение по поводу язвенной болезни желудка или 12-перстной кишки в анамнезе является основанием для: фиброгастроскопии, рентгенографии с контрастированием, с последующей консультацией гастроэнтеролога.
Приложение 58
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Сноска. Приложение 58 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.12.2013 № 721 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Болезни желудка и 12-перстной кишки (кроме язвенной болезни), другие болезни органов пищеварения, болезни желчного пузыря и желчных путей, болезни поджелудочной железы. Неинфекционный энтерит и колит, болезнь Крона, хронические болезни печени, цирроз печени
(К29-К31, К50-К51,
К57.1, К57.3, К51.5,
К58, К59, К62, К63 за
исключением 63.1,
63.2, К70-К77, К80-К87
за исключением К82,
К90-К93):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с частыми обострениями и умеренным нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
3) с редкими обострениями и незначительным нарушением функций.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
инд.
В-
инд.
инд.
В-
инд.
4) при наличии объективных данных без нарушения функции
нг
А
нг
А
инд.
А
инд.
А
К подпункту 1) относятся цирроз печени; тяжелые формы хронических прогрессирующих активных гепатитов со значительным нарушением функции печени или признаками портальной гипертензии; тяжелые формы неспецифических язвенных колитов, энтеритов с резким нарушением функции пищеварения; рубцовые сужения и нервно-мышечные заболевания пищевода со значительными клиническими проявлениями требующие систематического бужирования или хирургического лечения при отказе от него; хронические рецидивирующие холециститы и панкреатиты с обострениями 4 раза в год и чаще, требующие стационарного лечения больного.
К подпункту 2) относятся хронические гепатиты с частыми (2 и более в год) обострениями и умеренным нарушением функции печени; энтериты, гастриты, гастродуодениты с нарушением секреторной, кислотообразующей функции, частыми обострениями и упадком питания менее 18,5, требующие повторной и длительной госпитализации (более 2 месяцев); хронические неспецифические язвенные колиты, болезнь Крона независимо от степени нарушения функции пищеварения и частоты обострений. Хронические некалькулезные и калькулезные холециститы, хронические панкреатиты с частыми (2 и более в год) обострениями, с умеренным нарушением функции и упадком питания, при удовлетворительных результатах лечения. Также относятся дивертикулы пищевода с клиническими проявлениями, не требующие хирургического лечения; рубцовые сужения и нервно-мышечные заболевания пищевода при удовлетворительных результатах консервативного лечения.
Диагноз хронического гепатита должен быть подтвержден обследованием в условиях специализированного отделения стационара - клиническими, лабораторными и инструментальными данными, свидетельствующими о стабильности поражения печени, а также результатами диспансерного наблюдения в течение не менее 6 месяцев.
Подпункт 3) предусматривает хронические гастриты, гастродуодениты с незначительным нарушением секреторной функции, с редкими обострениями; дискинезии желчевыводящих путей; ферментопатические (доброкачественные) гипербилирубинемии; хронические некалькулезные и калькулезные холециститы, панкреатиты с редкими обострениями при хороших результатах лечения, также относятся болезни пищевода, кишечника и брюшины с незначительным нарушением функций.

Созылмалы гепатитте қызметке орналасушы азаматтар, қатардағы және басшы құрам адамдары алғашқы 3 жылда 2) тармақша бойынша куәландырылады.
Үстірт гастритті уақытша функционалдық бұзылуы ретінде бағалауға болады. Бұл жағдайда қызметке орналасушылар, оқуға түсушілер жарамсыз деп танылады, қайта тексеру (1 айдан кешірек) кезінде органикалық өзгерістер болмағанда, олар барлық графалар бойынша орналасушылар, оның ішінде оқуға түсушілер жарамды деп танылады.
4) тармақшаға ас қорыту функциясының бұзылуынсыз және сирек асқынулары бар созылмалы (2 жылда бір реттен көп емес) гастриттерді, гастродуодениттерді; функциясының бұзылуынсыз созылмалы холецистит; функциясының бұзылуынсыз өт шығару жолдарының дискензиясын; ферментопатиялық (қатерсіз) гипербилирубинемияларды (Жильбер с-м); бауыр функциясының бұзылуынсыз стеатогепатиттер (бауырдың майлы дегенрациясы); инструменталдық зерттеулерден анықталған клиникалық көріністерсіз және функциялық бұзылуларсыз өт қабының, өт шығаратын жолдардың және ұйқы бездерінің нысан нұсқалары, мөлшері, жағдайы жатады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
59-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Жарықтар, тарылулар, жыланкөз, көтен ішек сфинктерінің жетіспеушілігі, жат көтен ішек, ішек немесе нәжісті жыланкөз, полиптер, тік шектің түсуі, созылмалы парапроктит J86.0, К20, К22, К31:
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) қызметтерінің едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) қызметтерінің орташа бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) қызметтерінің аз ғана бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) функциялары бұзылмаған объективті деректер болғанда
жеке
А
жеке
А
А
А
А
А
1) тармақшаға: жүргенде немесе дене тік жағдайда ауысқанда, іштің ішіндегі қысымы, аз ғана көтерлігенде (жөтел, түшкіру немесе өзге де жеңіл физикалық күш түсу), сондай-ақ көтен ішек сфинктері тонусының айқын төмендеуімен, нәжіс пен газдарды ұстай алмауымен, мұндайда түсіп кеткен ішектің өздігімен орнына салынбайтын және қолмен салудың аз тиімділігімен сипатталатын ІІІ сатысына сәйкес келетін тік ішектің барлық қабаттарының түсуін қарастырады және тұрақты немесе жиі (жылына кемінде 2 рет) ашылатын жыланкөздері бар немесе жиі (жылына 3-4 рет) іріңдік пайда болатын созылмалы параппроктит жатады (қатардағы және басшы құрам адамдары бейбіт уақытта қызметке жарамсыз деп танылады, соғыс уақытында шектеулі қызметке жарамды, орналасушылар жарамсыз деп танылады).
2) тармақшаға: хирургиялық емдеудің аяқталу сатысы ретінде табиғилыққа жат көтен ішек, шекті немесе нәжісті жыланкөз; операциялық емдеу қанағаттанарлықсыз нәтиже бергендегі не одан бас тартқан кездегі көтен сфиктерінің ІІІ дәрежелі жетіспеушілігі; орташа физикалық күш түскен кезде, түсіп кеткен ішек өздігімен немесе қол көмегімен салынатын, әдетте, көтен ішек тартылған немесе аздап жалпайған күйде болатын, газдар мен сұйық нәжісті ұстай алмайтын; көтен ішек сфинктерінің ІІ дәрежелі жетіспеушілігі; сирек (жылына 1 реттен аспайтын) созылмалы парапроктит жатады;
3) тармақшаға дефекция кезінде тік ішектің түсуі (1 сатысы), сирек асқынуларымен; кезең сайын өтетін созылмалы парапроктит жатады.
Тік ішек түсіп кеткен, шекті немесе нәжісті жыланкөздің, сфинктердің жетіспеушілігі кезінде куәландырылушыға хирургиялық емдеу ұсынылады.

При хроническом гепатите граждане, поступающие на службу, лица рядового и начальствующего состава в первые 3 года службы освидетельствуются по подпункту 2).
Поверхностные гастриты следует расценивать как временные функциональные расстройства. Поступающие на службу, учебу в этом случае признаются негодными, в случае отсутствия органических изменений при повторном обследовании (не ранее 1 месяца) они признаются годными к поступлению по всем графам, в том числе и на учебу.
К подпункту 4) относятся хронические гастриты, гастродуодениты без нарушения функций пищеварения и с редкими (не более одного раза в 2 года) обострениями; хронические холециститы без нарушения функции; дискинезии желчевыводящих путей без нарушения функции; ферментопатические (доброкачественные) гипербилирубинемии (с-м Жильбера.); стеатогепатиты (жировая дегенерация печени) без нарушения функции печени; варианты форм, размеров, положения желчного пузыря, желчевыводящих путей и поджелудочной железы, выявленные при инструментальных исследованиях, без клинических проявлений и функциональных нарушений.
Приложение 59
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Трещины, свищи,
сужение, недостато-
чность сфинктера
заднего прохода,
противоестественный
задний проход,
кишечный или каловый
свищ, полипы,
выпадения прямой
кишки, хронический
парапроктит J86.0,
К20, К22, К31:
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным
нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением
функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
3) незначительным
нарушением функции;
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
4) при наличии
объективных данных без
нарушения функции
инд.
А
инд.
А
А
А
А
А
К подпункту 1) относятся выпадение всех слоев прямой кишки при ходьбе или перемещении тела в вертикальное положение, незначительном повышении внутрибрюшного давления (кашель, чиханье или иное легкое физическое напряжение), что соответствует III стадии, которая характеризуется также резким понижением тонуса сфинктера заднего прохода, неудержанием кала и газов, при этом выпавшая кишка самостоятельно не вправляется и ручное вправление мало эффективно. Хронический парапроктит со стойкими или часто (не реже 2 раз в год) открывающимися свищами или частыми (3-4 раза в год) образованием гнойника (лица рядового и начальствующего состава, признаются негодными к воинской службе в мирное время, ограниченно годны второй степени в военное время, поступающие негодны).
К подпункту 2) относятся противоестественный задний проход, кишечный или каловый свищ, как завершающий этап хирургического лечения; недостаточность сфинктера заднего прохода III степени при неудовлетворительных результатах лечения или отказа от него; выпадение прямой кишки при умеренной физичекой нагрузке, при этом выпавшая кишка вправляется самостоятельно или с помощью ручного пособия, задний проход как правило втянут или несколько уплощен, имеется недержание газов или жидкого кала, недостаточность сфинктера заднего прохода II степени, хронический парапроктит с редко (не более 1 раза в году) обострениями.
К подпункту 3) относятся выпадение прямой кишки при дефекации (I стадия), хронический парапроктит, протекающий с редкими обострениями; протекающий в форме периодического.
При выпадении прямой кишки, кишечных или каловых свищах, сужении заднего прохода или недостаточности сфинктера освидетельствуемым предлагается хирургическое лечение.

Операциядан кейін қатардағы және басшы құрам адамдарына Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 61, 83-қосымшалары бойынша ауруына байланысты демалыс беріледі, орналасушылар 6 айға дейінгі кезеңде жарамсыз деп танылады. Емдеу нәтижелеріне қарай қызметке жарамдылық санаты анықталады. Сырқаттың рецидиві кезінде немесе емделуден бас тартқан жағдайда осы Қосымшаның 1), 2) немесе 3) тармақшалары бойынша қорытынды шығарылады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
60-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Шап, сан жарықтары, операциядан кейінгі және басқа да жарықтар (диафрагмалықтардан басқа) (К40-К46, К44.9-дан басқа):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
2) қызметтерінің айтарлықтай бұзылулары бар
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) қызметтерінің орташа бұзылулары бар
жз
В
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) клиникалық көріністерсіз функциялары бұзылмаған объективті деректер болғанда
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
Жарықтар болған кезде куәландырылушыларға осы тармақтың барлық графалары бойынша хирургиялық емдеу ұсынылады. Қанағаттанарлық емдеуден кейін олар қызметке жарамды.
Осы Қосымшаны қолдану үшін емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижелері (сырқаттың рецидиві) немесе одан бас тартуы, сондай-ақ оны жүргізу үшін қарсы көрсетулер негіз болып табылады.
1) тармақшаға: жарықтарды салу үшін қол көмегін немесе дененің көлденең жағдайда болуын талап ететін немесе ішкі мүшелердің қызметін бұзатын, қайталама рецидивтік, үлкен көлемді сыртқы жарықтар; көптеген жарықтар; салынбайтын тік жарықтар жатады. Хирургиялық емдеуден кейін жарықтың бір реттік рецидиві 1) тармақшасын қолдану үшін негіз бермейді.
2) тармақшаға дене тік болған жағдайда оған едәуір физикалық күш түскенде, жөтелгенде пайда болатын, орташа көлемді рецидивтік, қысылуға бейімді сыртқы жарықтар, сондай-ақ бандаж киіп жүруді талап ететін тік жарықтар да жатады.
Кіндіктің кішкене жарығы, іштің ақ сызығының қарын алды ұрасы, сондай-ақ денеге физикалық күш түскенде, күшенгенде жарықтың томпайып шығуынсыз шап сақиналарының кеңеюі осы тармақты қолдану үшін негіз болып табылмайды, қызмет өткеруге және оқу орындарына түсуге кедергі болмайды.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
61-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Хирургиялық емдеуден, жіті сырқаттардан, ас қорыту органдарының созылмалы сырқаттарының асқынуларынан кейінгі уақытша функционалдық бұзылулар
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Бұрын өткізген сырқаттар мен операциялардан кейін қатардағы және басшы құрам адамдарына ауру бойынша демалыстың қажеттілігі туралы қорытынды арнайы емдеуді талап етпейтін және жұмыс қабілетін толық қалпына келтіру үшін кемінде 1 ай мерзім талап етілетін қолайлы сарапшылық болжам кезінде Г санаты шығарылуы мүмкін.
Жарылған перитонитпен аппендэктомия операциясынан кейін, вентралдық жарықтар пластикасының жарықтары, кіндік, сан, шап қысымдары бар қызметке жаңадан орналасушылар 6 айға дейінгі кезеңде жарамсыз деп танылады.
Ішкі істер органдарындағы
қызмет үшін адамдардың
денсаулық жағдайының
сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 62-қосымша

После операции лицам рядового и начальствующего состава по Приложениям 61, 83 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел, предоставляется категория Г, поступающие в период до 6 месяцев признаются негодными. В зависимости от результатов лечения определяется категория годности к службе. В случае рецидива заболевания или отказа от лечения заключение выносится по подпункту 1), 2) или 3) настоящего Приложения.
Приложение 60
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Грыжи паховые,
бедренные, послеопера-
ционные и др. (кроме
диафрагмальных)
(К40-К46, кроме К44.9):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным
нарушением функций;
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
2) с умеренным нарушением
функций;
нг
В
нг
В
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
3) при наличии объективных
данных без клинических
проявлений
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
При наличии грыжи освидетельствуемым по всем графам настоящего Приложения предлагается хирургическое лечение. После успешного лечения они годны к службе.
Основанием для применения настоящего Приложения являются неудовлетворительные результаты (рецидив заболевания) или отказ от лечения, а также противопоказания для его проведения.
К подпункту 1) относятся повторные рецидивные, больших размеров наружные грыжи, требующие для вправления ручного пособия или горизонтального положения тела или нарушающие функцию внутренних органов; множественные грыжи; невправимые вентральные грыжи. Однократный рецидив грыжи после хирургического лечения не дает основание для применения подпункта 1).
К подпункту 2) относятся умеренных размеров рецидивные, склонные к ущемлениям наружные грыжи, появляющиеся в вертикальном положении тела при значительных физических нагрузках, кашле, а также вентральные грыжи, требующие ношения бандажа.
Небольшая пупочная грыжа, предбрюшинный жировик белой линии живота, а также расширение паховых колец без грыжевого выпячивания при физической нагрузке, натуживании не являются основанием для применения Приложения 60, не препятствуют прохождению службы и поступлению в учебные заведения.
Приложение 61
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Временные функциональные
расстройства после
хирургического лечения,
острого, обострения
хронического заболевания
органов пищеварения.
п
с
п
с
п
с
п
с
Г
Г
Г
Г
Г
Г
г
Г
Заключение о нуждаемости лица рядового и начальствующего состава в категории Г после перенесенных заболеваний и операций может быть вынесено при благоприятном экспертном прогнозе, когда не требуется специального лечения и для полного восстановления работоспособности требуется срок не менее 1 месяца.
Вновь поступающие на службу признаются негодными сроком не менее 6 месяцев после операции аппендэктомии с разлитым перитонитом, грыжа пластики вентральных грыж, пупочных, бедренных, паховых грыж с ущемлением. Не менее 3 месяцев после операции аппендэктомии без и (или) с местным серозным, серозно-гнойным перитонитом, грыжи пластики грыжевых ворот без ущемления.
Приложение 62 к Требованиям,
предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для
службы в органах внутренних дел

Ескерту. 62-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 408 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Тері аурулары (L27.0-L27.9 басқа, L20-L30;
Q80-Q82 ):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) экземаның күрделі емделетін кең таралған нысандары, диффуздық нейродермит, шын күлбірек, туа пайда болған ихтиоз және ихтиоз нысанды эритродермия, тері жамылғыларының айрықша залалдануы бар дәнекер тканьдердің диффуздық аурулары: дерматомиозит, жүйелі қызыл жегі, кең таралған склеродермия
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) рецессивті ихтиоз, кең таралған псориаз, кең таралған абцессті және жаралы пиодермия; экземаның нейродермиттің шектелген, бірақ жиі рецидивтелінетін нысандары; герпетинысанды Дюринг дерматиті, диссеминацияланған қызыл жегі; бас тақырлығы мен витилигоның тотальды нысандары;
жз
Д- жеке
жз
Д- жеке
жз
В
жз
В
3) экземаның, нейродермиттің, псориаздың шектелген сирек рецидивтеленетін нысандары; дискоидтік қызыл жегі, шектелген жүйелі емес склеродермия, доминанттық өрескел ихтиоз
жз
В- жеке
жз
В- жеке
жз
В- жеке
жз
В- жеке.
4) ұялы бас тақырлығы мен витилигоның кең таралған нысандары, сондай-ақ беттегі витилигонның шектелген нысандары
жз
В- жеке
жз
В- жеке
жз
В- жеке
жз
В- жеке
5) кең таралған немесе едәуір анық білінетін гиперкератоздар, дискератоздар, терінің рак қарсаңындағы жағдайлары, рентген- және радиодерматиттері, фотодерматоздар;
жз
В-жеке
жз
В- жеке.
жз
В- жеке.
жз
В- жеке
Тері сырқаттарының кең таралған нысандары тері жамылғысының едәуір (50 проценттен астамы) бетіндегі диссеминацияланған бөртпелерімен сипатталады.
Тері сырқаттарының шектелген нысандары деп әр түрлі локализациядағы, оның ішінде жалпы көлемі науқастың алақанына дейінгі және әр түрлі анатомиялық аумақтары залалдануының бірлі-жарым ошақтарын есептеуге болады. Экзема болғанда анатомиялық аумақтардың (аяқтың басы, балтыр, қолдың басы, бас және т.б.) біреуінің залалдануы шектелген деп бағаланады.
Жылына 2 рет және одан да көп асқынуларын туындататын кездегі нысандары, тері сырқаттарының жиі рецидивті нысандары болып есептеледі.
III-IV графалар бойынша куәландырылушылыр соңғы 3 жыл ішінде асқынулар болмағанда, терінің созылмалы сырқаттарының тұрақты ремиссиясы кезінде қызметке, әскери қызметке жарамды деп танылады.
2) тармақшаға сондай-ақ көптеген конглобатты акне; шектелген, бірақ бастағы және терінің ашық учаскелеріндегі ірі қатпарлы табақшалы псориаз жатады. Ірі науқас деп науқастың алақанынан астам көлемдегі қатпарлы табақша саналады.
Шектеулі, сирек қайталанатын псориазы (кезекші қатпарлары бар немесе жоқ кезде) және шектеулі нейродермиті бар қызметкерлер табысты емделген кезде (медициналық куәландыру өткізу сәтінде қалдық жағдай, гиперпигментация) барлық бағандар бойынша жарамды деп танылады.

Сноска. Приложение 62 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 408 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Болезни кожи (L20-L30 кроме L27.0-L27.9;
Q80-Q82):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) трудно поддающиеся лечению распространенные формы экземы, диффузный нейродермит, истинная
пузырчатка, врожденный ихтиоз и ихтиозоформная эритродермия, диффузные
болезни соединительной ткани с преимущественным поражением кожных покровов: дерматомиозит, системная красная волчанка, распространенная
склеродермия
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) ихтиоз рецессивный, распространенный псориаз, распространенная абсцедирующая и язвенная пиодермия; ограниченные, но часто рецидивирующие формы экземы, нейродермита; герпетиформный дерматит Дюринга, диссеминированная красная волчанка;
тотальные формы плешивости и витилиго;
нг
Д-инд.
нг
Д-инд.
нг
В
нг
В
3) ограниченные, редко рецидивирующие формы экземы, нейродермита, псориаза; дискоидная красная волчанка, ограниченная несистемная склеродермия, доминантный
вульгарный ихтиоз;
нг
В-инд.
нг
В-инд.
нг
В-инд.
нг
В-инд.
4) распространенные формы витилиго, гнездная форма плешивости, а также ограниченные формы витилиго на лице.
нг
В-инд.
нг
В-инд.
нг
В-инд.
нг
В-инд.
5) распространенные или значительно выраженные гиперкератозы, дискератозы, предраковые состояния кожи, рентген- и радиодерматиты, фотодерматозы.
нг
В-инд.
нг
В-инд.
нг
В-инд.
нг
В-инд.
Распространенные формы кожных заболеваний характеризуются диссеминированными высыпаниями на значительных (более 50 %) поверхности кожного покрова.
Ограниченными формами кожных заболеваний следует считать единичные очаги поражения различной локализации, в том числе и в различных анатомических областях, общей площадью до ладони больного. При экземе поражение одной из анатомических областей (стопа, голень, кисть, голова) расценивается как ограниченное.
Часто рецидивирующими формами кожных заболеваний считаются такие формы, при которых обострения возникают 2 и более раз в год.
Освидетельствуемые по графам III-IV признаются годными к службе, военной службе при стойкой ремиссии хронических кожных заболеваний, когда в течение последних 3 лет отсутствуют обострения.
К подпункту 2) относятся также множественные конглобатные акне; ограниченные, но крупные бляшки псориаза на голове и открытых участках кожи. Крупной следует считать бляшку псориаза размером более ладони больного.
Сотрудники с ограниченным, редко рецидивирующим псориазом (при наличии или отсутствии дежурных бляшек) и ограниченным нейродермитом, при успешном лечении (наличии на момент проведения медицинского освидетельствования остаточных явлений, гиперпигментация) признаются годными по всем графам.

Қасқаланудың әрқайсысының көлемінің диаметрі кемінде 10 см үштен астам ошақтарының болуы, ал ошақтар қосылған кезде - бастың шашты бөлігінде 50 проценттен жоғары көлемде шаштың өспеуі ұялы бас тақырлығының кең таралған нысандары болып танылады.
Тері жамылғысының әр түрлі анатомиялық аумақтарында көптеген депигменттенген дақтардың болуы витилгоның кең таралған нысандары деп есептеледі.
Шектелген витилиго ошақтары бар қатардағы және басшы құрам адамдары (2) баған бойынша куәландырылатын қызметкерлердегі бетіндегі витилигодан басқа) барлық бағандар бойынша қызметке жарамды деп танылады.
Қызмет қолайсыз метеорологиялық жағдайлармен және иондаушы сәулелердің көздерімен байланысты болғанда, фотодерматоздарға, рентген- және радиодерматиттерге шалдыққан қатардағы және басшы құрам адамдары кәсіби зияндылықпен байланысты емес жұмысқа ауысуымен әскери қызметке шектеулі жарамды деп танылады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
63-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Жедел сырқаттардан кейін жедел және уақытша функционалдық бұзылулар (терінің кең таралған оның ішінде жұқпалы пиодермия, қышыма және т.б. сырқаттары), сондай-ақ жедел экземалар, токскодермиялар және дерматиттер
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Жіті токсикодермиялар себепті емдеу аяқталған соң қызметтерінің бұзылуы болған кезде куәландыру Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 62-қосымшасының тиісті тармақшалары бойынша жүргізіледі.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
64-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Дәнекер тканьдердің диффузиялық аурулары, ревмотоид артриті, Бехтерев ауруы, Рейтер ауруы, түйінді периартериит, Вегенер грануломатозы, дәнекер тканьдердің басқа да жүйелі сырқаттары, псориаздық артропатия және инфекциямен байланысты басқа да артриттер (реактивтік артриттер):
L93-93.2, L94, L95.-95.9
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) қызметтерінің едәуір бұзылуы, тұрақты және анық білінетін өзгерістері бар;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) қызметтерінің орташа бұзылуы мен асқынулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) қызметтерінің аз ғана бұзылуы және сирек асқынулары бар
жз
В
жз
В
жз
Д-жеке
жз
В-жеке
1) тармақшаға дәнекер тканьдердің диффузиялық аурулары (жүйелі қызыл жегі, жүйелі склеродермия, дермато(поли)миозит, эозинофильдік фасциит, Шегрен ауруы, дәнекер тканьдердің аралас сырқаты), жүйелі васкулиттер, түйінді периартериит, Вегенер синдромы, асқыну жиілігінен және функционалдық бұзылу дәрежесінен, мүшелер мен жүйелер жағынан өзгерістердің анық білінкінен тыс Бехчета синдромы, сондай-ақ Шенлейн–Генох (геморрагиациялық васкулит) ауруы, қызметтерінің едәуір бұзылулары бар ревотоид артриті, Бехтерев ауруы (анкилозданған спондилоартрит) немесе олардың жұмыс қабілетін тұрақты жоғалтумен жүйелі нысандары да жатады.
2) тармақшаға баяу үдемелі, жиі асқынулары бар, орташа анық білінетін экссудациялық-пролиферациялық өзгерістері мен жүйелі көріністері жоқ болғандағы буындардың функционалдық жетіспеушілігі бар буындар мен омыртқаның созылмалы қабынба сырқаттарының нысандары жатады. Осы бапқа ревмотоид артиритінің бастапқы нысандары мен өршу процесінің клиникалық-зертханалық белгілері болған кездегі сирек асқынулары бар Бехтерев ауруы да жатады.
3) тармақшаға сирек (жылына 1 рет және сиректеу) асқынулары бар буындардың, омыртқалардың созылмалы сырқаттары жатады. Осы тармақ бойынша бұрын өткізген жедел сырқаттардан кейін, жұмыс қабілеті қалпына келген кезде, бірақ буындарда экссудациялық-пролиферациялық өзгерістер мен зертханалық белгілердің өршу процесі (6 айдан жоғары) сақталған қатардағы және басшы құрам адамдары да куәландырылады.
Рейтер ауруының созылмалы нысандары және инфекциямен байланысты, созылмалы артриттер (реактивтік артриттер), сондай-ақ псориаздық артрит болғанда қызметке жарамдылық санаты басқа мүшелер мен жүйелердің залалдануына, буындардағы қозғалыс көлемінің бағасы кестесіне сәйкес (Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 65-қосымшасына түсініктемені қараңыз) буындар қызметінің жағдайына қарай "а", "б" немесе "в" тармақшалары бойынша анықталады.
Сырқаттың асқынуы бес жылдан астам болмағандығы және буындар қызметтерінің бұзылуынсыз реактивтік артриттердің созылмалы нысандары осы бапты қолдану үшін негіз болып табылмайды.
Буындардың жедел асқынулары сырқаттарынан кейін куәландыру Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 86-қосымшасы бойынша жүргізіледі.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
65-қосымша
Аурулардың атаулары
Аурулар кестесінің графалары
I
II
III
IV
Ірі буындардың, шеміршектердің, сіңірлердің созылмалы хирургиялық аурулары мен залалданулары, остеопатиялар, туа және жүре пайда болған сүйек-бұлшықет деформациялары (М86-М90 –М96,9; М 89,8; 89.9; 90.1 - 90.8 басқа):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) қызметтерінің едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) қызметтерінің орташа бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
В
3) қызметтерінің аз ғана бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
А
4) функциялары бұзылмаған объективті деректер болғанда
жеке
А
жеке
А
жеке
А
жеке
А
1) тармақшаға буын қалыптастыратын және оның ойнамалылығын туындататын ірі буынның анклизы немесе сүйектердің дефектісі; тұрақты ауырсыну синдромы мен аяқ-қол бұлшықеттерінің атрофиясы бар ірі буындардың анық білінетін деформациялаушы остеоартрозы; секвестрленген қуысы, секвестрлері, ұзақ уақыт жазылмайтын немесе жиі (жылына 2 рет және одан көп) ашылатын жыланкөздері бар остеомиелит; іркігіш абцестермен немесе жыланкөздермен ушыққан, өрши үдемелі ағымы бар омыртқаның, ірі сүйектер мен буындардың туберкулезі; қызметтерінің едәуір бұзылуы бар ортан жілік басының остеохондропатиясы (Легг-Кальве-Пертес ауруы); қозғалыстың едәуір шектелуі немесе потологиялық жылжымалылық; операциялық емдеуді қажет ететін немесе одан бас тартқан кездегі патологиялық сынықтардан кейінгі жағдайлар; остеосклероз (мрамор ауруы) жатады.
Ірі буындар анкилозының функционалды тиімді жағдайлары немесе жақсы функционалдық компенсациясы болғанда орналасушылар 1) тармақша бойынша, ал қатардағы және басшы құрам адамдары 2) тармақша бойынша куәландырылады.
2) тармақшаға буынның анық білінетін ойнамалылығы (босаңдаушылығы) немесе рецидивтенетін синовиті бар, аяқ-қол бұлшықеттерінің орташа анық білінетін атрофиясымен ере жүретін, денене аз ғана физикалық күш түскенде пайда болатын ірі буындарының жиі (жылына 3 реттен астам) таюлары; анық білінетін ауырсыну синдромы бар ірі буындардың біреуіндегі деформациялаушы остеоартроз; қызметтерінің орташа бұзылуы бар ортан жілік басының остеохондропатиясы (Легг-Кальве-Пертес ауруы); сүйектердің буындық ұштарының жарақаттанудан кейінгі деформациясы; жыл сайын асқынулары бар остеомиелит (оның ішінде алғашқы созылмалы); аяқ-қолдың қозғалуына немесе стандарттық пішіндегі киімді, аяқ киімді киюге немесе жабдық заттарын алып жүруге кедергі келтіретін гиперостоздар жатады.
3) тармақшаға денеге едәуір физикалық күш түсу немесе қайталама жарақаттану салдарынан сирек (жылына 3 реттен аз) пайда болатын буындардың таюлары, ойнамалылығы мен синовиті; дөрекі деформациямен немесе фрагментациямен секвестрленген қуыс және секвестрлер жоқ болғандағы сирек (2-3 жылда 1 рет) асқынулары бар остеомиелит; аяқталған дистрофиялық процесс кезіндегі остеохондропатиялар жатады.
Аяқталмаған процесі бар остеохондропатиялар болғанда орналасушылар уақытша жарамсыз болып танылады, кейіннен емдеу нәтижелеріне қарай қызметке жарамдылық санаты туралы қорытынды шығарылады.
Остеомилиттік процесс 3 және одан да көп жылдар ішінде секвестрленген қуыстар мен секвестрлердің асқынулары болмағанда аяқталған деп есептеледі.
Сүйектердің кистоздық қайта туындауы, ірі буынның кесіп түсетін остеохондрозы болғанда операциялық емдеу ұсынылады. Операциялық емдеуден бас тартқанда немесе оның қанағаттанарлықсыз нәтижелері кезінде буындар қызметінің жағдайларына қарай буындардың қозғалыс көлемін бағалайтын 90-қосымшаға сәйкес қызметке жарамдылық санаты туралы қорытынды шығарылады.
4) тармақшаға ауырсыну синдромынсыз және қызметтерінің бұзылуынсыз ірі буындардың біреуіндегі деформацияланушы остеоартроз, буындар қызметтерінің бұзылуынсыз Осгуд-Шлаттер ауруы жатады.
Осы бапқа жатқызылған сырқаттар салдарынан болатын аяқ-қолдың қысқаруы болған жағдайда Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 69-қосымшасының тиісті тармақшалары қолданады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
66-қосымша

Под распространенной формой гнездной плешивости понимается наличие более трех очагов облысения размером не менее 10 см в диаметре каждый, а при слиянии очагов - отсутствие роста волос на площади свыше 50 % волосистой части головы.
Распространенной формой витилиго следует считать наличие множественных депигментированных пятен на кожном покрове различных анатомических областей.
Лица рядового и начальствующего состава с ограниченными очагами витилиго (кроме витилиго на лице для сотрудников, освидетельствуемых по графе 2) признаются годными к службе по всем графам.
Лица рядового и начальствующего состава, страдающие фотодерматозами, рентген- и радиодерматитами, служба которых связана с неблагоприятными метеорологическими условиями и с источниками ионизирующих излучений, признаются ограниченно годными к воинской службе с переводом на работу, не связанную с профессиональными вредностями.
Приложение 63
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Острые и временные
функциональные расстройства
после острого заболевания
(распространенные заболевания
кожи, в том числе
инфекционные пиодермия,
чесотка и др.), а также
острые экземы, токсикодермии
и дерматиты.
п
с
п
с
п
с
п
с
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
По окончании лечения по поводу острых токсикодермий при наличии нарушений функций освидетельствование проводится по соответствующим подпунктам Приложения 62 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Приложение 64
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Диффузные болезни
соединительной ткани,
ревматоидный артрит,
болезнь Бехтерева, болезнь
Рейтера, узелковый
периартериит, грануломатоз
Вегенера, другие системные
заболевания соединительной
ткани, псориатическая
артропатия и другие
артриты, связанные с
инфекцией (реактивные
артриты): L93-93.2, L94,
L95.-95.9
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным нарушением
функций, стойкими и
выраженными изменениями;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением
функций, и частыми
обострениями;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
3) с незначительным
нарушением функций, и редкими
обострениями.
нг
В
нг
В
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
К подпункту 1) относятся диффузные болезни соединительной ткани (системная красная волчанка, болезнь Рейтера, распространенная склеродермия, дермато(поли)миозит, эозинофильный фасциит, болезнь Шегрена, смешанные заболевания соединительной ткани), системные васкулиты, узелковый периартериит, синдром Вегенера, синдром Бехчета вне зависимости от выраженности изменений со стороны органов и систем, частоты обострений и степени функциональных нарушений, а также болезнь Шенлейна–Геноха (геморрагический васкулит), ревматоидный артрит, болезнь Бехтерева (анкилозирующий спондилоартрит) со значительными нарушениями функций или их системные формы со стойкой утратой трудоспособности.
К подпункту 2) относятся медленно прогрессирующие формы воспалительных заболеваний суставов, позвоночника с умеренно выраженными экссудативно-пролиферативными изменениями и функциональной недостаточностью суставов при отсутствии системных проявлений, также начальные формы ревматоидного артрита и болезни Бехтерева при наличии клинико-лабораторных признаков активности процесса с редкими обострениями.
К подпункту 3) относятся хронические заболевания суставов, позвоночника с редкими (1 раз в год и реже) обострениями, также освидетельствуются лица рядового и начальствующего состава, с затяжным (6 месяцев и более) течением острых воспалительных артропатий при сохраняющихся экссудативно-пролиферативых изменениях суставов, лабораторных признаках активности процесса.
При хронических формах болезни Рейтера, других хронических артритах, связанных с инфекцией (реактивные артриты), а также псориатическом артрите категория годности к воинской службе определяется по подпунктам 1), 2) или 3) в зависимости от поражения других органов и систем, состояния функции суставов в соответствии с таблицей оценки объема движений (смотри пояснения в Приложении 65 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел).
Хронические формы реактивных артритов при отсутствии обострения заболевания более пяти лет и без нарушения функции суставов не являются основанием для применения данного Приложения.
После острых воспалительных заболеваний суставов освидетельствование проводится по Приложению 86 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Приложение 65
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Хронические
хирургические
болезни и поражения
крупных суставов,
хрящей, сухожилий,
остеопатии,
приобретенные
костно-мышечные
деформации
(М86-М90–М96,9 кроме
М89,8; 89.9;
90.1-90.8):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным
нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным
нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-
инд.
нг
В
3) с незначительным
нарушением функций;
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
А
4) при наличии
объективных данных без
нарушений функций.
инд.
А
инд.
А
инд.
А
инд.
А
К подпункту 1) относятся анкилоз крупного сустава или дефект костей, образующих сустав и вызывающий его нестабильность; значительное ограничение движений или патологическая подвижность; выраженный деформирующий остеоартроз крупных суставов со стойким болевым синдромом и атрофией мышц конечностей; остеомиелит с наличием секвестральных полостей, секвестров, длительно незаживающих или часто (2 и более в год) открывающихся свищей; остеохондропатия головки бедра (болезнь Легг-Кальве-Пертеса) со значительным нарушением функции; значительное ограничение движения или патологическая подвижность; состояния после патологических переломов при необходимости оперативного лечения или отказе от него; остеосклероз (мраморная болезнь).
При анкилозах крупных суставов в функционально выгодном положении или при хорошей функциональной компенсации поступающие освидетельствуются по подпункту 1), а лица рядового и начальствующего состава по подпункту 2).
К подпункту 2) относятся частые (более 3 в год) вывихи крупных суставов, возникающие вследствие незначительных физических нагрузок, с выраженной неустойчивостью (разболтанностью) или рецидивирующим синовитом сустава, сопровождающиеся умеренно выраженной атрофией мышц конечности; деформирующий остеоартроз в одном из крупных суставов с выраженным болевым синдромом; остеохондропатия головки бедра ( болезнь Легг-Кальве-Пертеса) с умеренным нарушением функции посттравматическая деформация суставных концов костей; остеомиелит (в том числе первично хронический) с ежегодными обострениями; гиперостозы, препятствующие движению конечности или ношению стандартной формы одежды, обуви или снаряжения.
К подпункту 3) относятся редко возникающие вывихи (не более 3 в год), неустойчивость и синовит суставов вследствие умеренных физических нагрузок или повторной травмы; остеомиелит с редкими обострениями (раз в 2–3 года), при отсутствии секвестральных полостей и секвестров, остеохондропатии при законченном дистрофическом процессе, с грубой деформацией или наличием фрагментации.
При остеохондропатиях с незаконченным процессом поступающие временно признаются негодными, в последующем заключение о категории годности к службе выносится в зависимости от результатов лечения.
Остеомилитический процесс считается законченным при отсутствии обострений, секвестральных полостей и секвестров в течение 3-х и более лет.
При кистозном перерождении костей, отсекающем остеохондрозе крупного сустава предлагается оперативное лечение. При отказе от оперативного лечения или неудовлетворительных его результатах заключение о категории годности к службе выносятся в зависимости от состояния функции суставов и в соответствии с Приложением 90 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел, объема движений в суставах.
К подпункту 4) относятся деформирующий остеоартроз в одном из крупных суставов без болевого синдрома и нарушения функции, болезнь Осгуд-Шлаттера без нарушения функции суставов.
При укорочении конечности вследствие заболеваний, отнесенных к данному Приложению, применяются соответствующие подпункты Приложения 69 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Приложение 66
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел

Ескерту. 66-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 19.12.2013 № 721 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Омыртқа аурулары және олардың зардаптары (спондилез және онымен байланысты жағдайлар, омыртқааралық дискілер аурулары, омыртқаның басқа да аурулары, қисаюлары, басқа да жүре пайда болған деформациялары) М40-М51; М90 басқа:
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) қызметтерінің едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) қызметтерінің орташа бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
В
жз
В
3) қызметтерінің аз ғана бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
В-жеке
жеке
А.
4) функциялары бұзылмаған объективті деректер болғанда
жеке
А
жз
А
жеке
А
А
А
Осы қосымша спондилезді және онымен байланысты жағдайларды, омыртқааралық дискілер ауруларын, омыртқаның басқа дла ауруларын – омыртқаның қисаюлары мен басқа да жүре пайда болған деформацияларын, жарақаттанудан және омыртқа ауруларын хирургиялық емдеуден кейінгі жағдайларды қарастырады.
1) тармақшаға жиі (жылына 3 және одан көп) асқынулары бар жұқпалы спонделит; үнемі анық білінетін ауырсыну синдромы мен омыртқаның ойнамалылығы бар III-IV дәрежелі спондилолистез (омыртқа денесінің көлденең диаметрінің жартысынан астамының жылжуы); ойнамаллылығы ере жүретін омыртқаның мойын бөлігін деформациялау спондилезі; медициналық көмекті жиі қажет етумен және стационарлық емдеудің тұрақты клиникалық тиімділігінің болмауымен расталады, омыртқаралық буындасу аумағындағы және омыртқа жиектеріндегі тұйықтайтын пластинкалардың деңгейінен шығатын көптеген шомбал сүйектің ұлғаюлары бар, ұдайы анық білінетін ауырсыну синдромы бар омыртқаның кеуде мен бел бөліктерінің деформациялау спондилезі; кеуде клеткасының айқын деформациясы (қабырға бүкірлігі және т.б.) мен рестрективтік түр бойынша ІІ дәрежелі тыныс алу жетіспеушілігі бар омыртқаның (IV дәрежелі кифоздар, сколиоздар және т.б.) қисаюлары; жұлын каналындағы бөтен текстес денелер; омытрқаның айқын білінетін деформациясы (бүкірлік) мен ауырсыну синдромы бар омыртқа денелерінің көптеген сынықтарының зардаптары жатады.
Бұл тармаққа спондило және корпордезді қолданумен омыртқа денелерінің сынығы, буынның таюымен және сынықтар – буындар таюы себепті операциялық қатысудың зардаптары; сына тәрізді ІІ-ІІІ дәрежелі деформациясы, ауырсыну синдромы бар омыртқалық дискілер, сіңірлер мен буындасулардың зақымдануымен 2 және одан көп омыртқа денелері сынықтарының зардаптары жатады.
Омыртқаның патологиялық өзгерістерінің сипаты көпосьтілі, үстемелі және функционалды рентгенологиялық және басқа да зерттеулер арқылы расталуы керек.
2) тармақшаға омыртқааралық буындасу аумағындағы және омыртқа денелерінің (ІІ саты) жиектеріндегі көптеген шомбал тұмсық тәріздес ұлғаблары мен ауырсыну синдромы бар көп жайылған деформацияланушы спондилез және омыртқаарлық остеохондроз; омыртқа денелерінде шеміршек түйіндерінің болуымен (диск порусиясы, Шморля жарықтары) түбірлік және (немесе) ауырсыну синдромы бар омыртқаның ІІ сатылы шектеулі остеохондрозы; ауырсыну синдромы бар І және ІІ дәрежелі спондилолистез (омыртқа денесінің көлденең диаметрінің 1/4 және 1/2 бөлігіне тиісті жылжуы), І-ІІ бағандарға жатқызылған лаузымдарда жұмыс істейтін қызметке орналасушы қатардығы және басшы құрам адамдары, сонымен қатар омыртқааралық дискілері алып тастағаннан кейінгі жағдайлар; кеуде клеткасының орташа деформациясы мен рестриктивті түр бойынша ІІ дәрежелі тыныс алу жетіспеушілігі бар омыртқа остеохондропатиясы (кифоздар, ІІ дәрежелі құрылымдық және құрылымдық емес склолиоздар); сирек асқынулары бар жұқпалы спондилит; ІІ-ІІІ дәрежелі сына тәріздес деформациясы бар 2 омыртқа денелері сынығының алыстағы зардаптары; функционалдық бұзылу дәрежелері мен емдеудің аяқталуына қарамастан омыртқа денесінің жас сынығы немесе буынның таюы жатады.
- операциядан кейінгі жағдай – омыртқааралық дисктің жарықтарын эндоскопиялық алып тастау (операциядан бастап 3 жылға дейін), омыртқааралық дискіні жасанды дискімен ауыстыру.
3) тармақшаға омыртқаның ротациясымен ере жүретін омыртқаның бекітілген жүре пайда болған қисаюлары (ІІ дәрежелі сколиоз, 3 және одан көп омыртқалардың сына тәрізді деформациясы бар остеохондропатиялық кифоз және т.б.) деген едәуір физикалық күштер түскенде және деформацияның айқын анатомиялық белгілері болғанда ауырсыну синдромы бар, клиникалық зерттеулер мен рентгенограмммаларда анықталған, ІІ-ІІ сатылы шектеулі деформацияланушы спондилез бен омыртқааралық остеохандроз; рентгенлогиялық анықталған Шморля жарықтары, клиникалық көріністерінсіз І дәрежелі спондилолистез, сондай-ақ мойындық қабырғалар; І дәрежелі компрессиялы омыртқа денелерінің компрессиялық тұрақты сынықтары мен олардың азғана ауырсыну синдромы мен омыртқа денелерінің ІІ дәрежелі кифоздық деформациясы бар зардаптары жатады. Осы тармақ бойынша омыртқа қызметтерінің азғана бұзылуы мен ауырсыну синдромы болған кездегі омыртқа доғаларының, өсінділерінің сынығы себепті емделген адамдар куәландырылады.
Осы тармаққа операция зардаптары – омыртқааралық дисктің жарықтарын эндоскопиялық алып тастау; қолайлы клинкалық аяқталған операциядан 3 жылдан кейін омыртқааралық дискіні ауыстыру омыртқа діңгегі қызметінің аз ғана (немесе) бұзылуы болғанда емдеу мекемелері бақылауы деректерінің болуы жатады. Жаңадан орналасушылар бұндай патологиялармен ішкі істер органдарындағы қызметке жарамсыз.
Спондилез анатомиялық тұрғыдан тұйықтайтын пластиналар шеңберінің барлығын қамтитын тұмсық тәріздес ұлғаюлар мен омыртқа денелерінің деформациясы арқылы көрінеді.
Омыртқаның залалданған бөлігінің статикалық қызметінің бұзылуы – мойын (бел) лордозының түзелуі немесе тіпті кифоздың қабаттасуы хондроздың клиникалық көріністерінің белгілері болып табылады.

Сноска. Приложение 66 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 19.12.2013 № 721 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Болезни позвоночника
и их последствия
(спондилез и
связанные с ним
состояния, болезни
межпозвонковых
дисков, другие
болезни
позвоночника,
искривление, другие
приобретенные
деформации
позвоночного столба)
М40-М51)
за исключением М90:
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным
нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным
нарушением функции;
нг
Д
нг
Д
нг
В
нг
В
3) с незначительным
нарушением функции;
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
инд.
В-
инд.
инд.
А.
4) при наличии
объективных данных без
нарушения функции
инд.
А
нг
А
инд.
А
А
А
Данное Приложение предусматривает спондилез и связанные с ним состояния, болезни межпозвонковых дисков, другие болезни позвоночника - искривления и другие приобретенные деформации позвоночного столба, состояния после травм и хирургического лечения болезней позвоночника.
К подпункту 1) относятся инфекционный спондилит с частыми обострениями (3 и более в год); спондилолистез III-IV степени (смещение больше половины поперечного диаметра тела позвонка) с постоянно выраженным болевым синдромом и нестабильностью позвоночника; деформирующий спондилез шейного отдела позвоночника, сопровождающийся нестабильностью; деформирующий спондилез грудного и поясничного отделов позвоночника с множественными массивными костными разрастаниями в области межпозвонковых сочленений и по краям тел позвонков, выходящими за уровень замыкательных пластинок, с постоянным выраженным болевым синдромом, что подтверждается частыми обращениями за медицинской помощью без стойкого клинического эффекта от стационарного лечения; искривления позвоночного столба (кифозы, сколиозы IV степени и др.) с резкой деформацией грудной клетки (реберный горб) и дыхательной недостаточностью III степени по рестриктивному типу; инородные тела в спинно-мозговом канале; последствия множественных переломов тел позвонков с резко выраженной деформацией (горб) позвоночника и болевым синдромом. Также относятся последствия оперативных вмешательств по поводу переломов, вывихов и переломо-вывихов тел позвонков с применением спондило- и корпородеза; последствия переломов тел 2-х и больше позвонков с клиновидной деформацией II-III ст. и повреждением межпозвонковых дисков, связок и сочленений с болевым синдромом.
Характер патологических изменений позвоночника должен быть подтвержден многоосевыми, нагрузочными и функциональными рентгенологическими и другими исследованиями.
К подпункту 2) относятся распространенный деформирующий спондилез и межпозвонковый остеохондроз с множественными массивными клювовидными разрастаниями в области межпозвонковых сочленений и по краям тел позвонков (II стадия) с болевым синдромом; ограниченный остеохондроз позвоночника II стадии с наличием хрящевых узлов тел позвонков (протрузия диска, грыжи Шморля) с корешковым и (или) болевым синдромом; спондилолистез I и II степени (смещение на 1/4 и 1/2 части поперечного диаметра тела позвонка соответственно) с болевым синдромом, а для поступающих на службу, лиц рядового и начальствующего состава, занимающих должности, отнесенные к I-II графам, кроме того, состояния после удаления грыж межпозвонковых дисков; остеохондропатии позвоночника (кифозы, структурные и неструктурные сколиозы III степени) с умеренной деформацией грудной клетки и дыхательной недостаточностью II степени по рестриктивному типу; инфекционный спондилит с редкими обострениями; отдаленные последствия перелома тел 2-х позвонков с клиновидной деформацией II-III степени; свежий перелом или вывих тела позвонка независимо от степени функциональных нарушений и исхода лечения.
Состояние после операции – эндоскопическое удаление грыжи межпозвонкового диска (до 3 лет с момента операции), замещение межпозвонкового диска искусственным диском.
К подпункту 3) относятся фиксированные приобретенные искривления позвоночника, сопровождающиеся ротацией позвонков (сколиоз II степени, остеохондропатический кифоз с клиновидной деформацией 3-х и более позвонков и др.); ограниченный деформирующий спондилез и межпозвонковый остеохондроз I-II стадии с болевым синдромом при значительных физических нагрузках и четкими анатомическими признаками деформаций, выявленных при клиническом исследовании и на рентгенограммах; рентгенологически установленные грыжи Шморля, без корешкового и (или) болевого синдрома спондилолистез I степени без клинических проявлений, а также шейные ребра II-III ст.; застарелые компрессионые стабильные переломы тел позвонков I степени компрессии и их последствия с незначительным болевым синдромом и кифотической деформацией позвонков II степени. По подпункту 3) также освидетельствуются лица после лечения по поводу перелома дужек, отростков позвонков при наличии незначительного нарушения функции позвоночника и болевого синдрома, относятся последствия операции - эндоскопическое удаление грыжи межпозвонкового диска; замещение межпозвонкового диска после 3 лет с момента операции с благоприятным клиническим исходом при наличии данных наблюдения лечебных учреждений с незначительным (или) без нарушения функции позвоночного столба. Вновь поступающие с данной патологией негодны к службе в органах внутренних дел.
Спондилез анатомически проявляется клювовидными разрастаниями, захватывающими всю окружность замыкающих пластинок, и деформацией тел позвонков.
Признаками клинического проявления хондроза является нарушение статической функции пораженного отдела позвоночника - выпрямление шейного (поясничного) лордоза или даже образование кифоза, сочетание локальных лордоза и кифоза вместо физиологического лордоза.

Омыртқалық остеохондроздың рентгенологиялық сипмтомдары: 1) омыртқа пішінінің бұзылуы (статикалық қызметінің бұзылуы); 2) омыртқааралық дискісі биіктігінің төмендеуі; 3) фиброздық сақинаның алдыңғы учаскесінде немесе ұлпалық ядрода әк тұздарының жиналуы; 4) стандарттық рентгенография кезінде анықталған омыртқа денелерінің (алға, артқа, жанама) жылжуы; 5) сегменттегі жылжымалы патология (динамиканық қызметінің бұзылуы); 6) диск жазықтығында пайда болатын және омыртқа денелерінің алаңшаларын жалғастыратын жиектік сүйектік ұлғаюлар; 7) құрылымның айқын бейнеленуі бар субхондральдық остеосклероз болып табылады.
Физикалық күш түскен кездегі ауырсыну синдромы куәландырылушының медициналық көмек алуға бірнеше рет келуімен және медициналық құжаттарында белгіленуімен расталуы тиіс.
3) тармақшаны қолдану үшін шектеулі деформацияланушы спондилез бен омыртқааралық остеохондроздың клиникалық және рентгенологиялық белгілерінің тізілген жиынтығы ғана негіз береді.
Сколоиоз дәрежесі рентгенограммалар бойынша сколиоз бұрыштарын өлшеу (В.Д. Чаклиннен) негізінде анықталады: І дәрежелі сколиоз - 10 градусқа дейін, ІІ дәрежелі – 11-25 градус, III дәрежелі - 26-50 градус, IV дәрежелі - 50 градустан астам.
4) тармақша бойынша жарақаттанудан, операциядан кейін қызметтерінің уақытша бұзылулары немесе анық білінетін ауырсыну синдромы болған кезде қатардағы және басшы құрам адамдарына ауру бойынша демалыстың қажеттілігі туралы қорытынды госпитальдік емдеу аяқталғаннан кейін қолайлы сарапшылық болжамы кезінде шығарылады.
Емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижелері мен анықталған аяқталуы кезінде жарамдылық санаты туралы қорытынды осы баптың тиісті тармақтары бойынша шығарылады, ауру бойынша демалыс берілмейді.
Түбіршектік немесе қан тамырлық синдромдарымен ере жүретін омыртқаның сырқаттары мен жарақттану зардаптары болғанда аурулар кестесінің 26 және 24-баптарының тиісті тармақтары бір мезгілде шығарылады.
Омыртқа қызметтерінің бұзылуынсыз қылқанды және көлденең өсінділерінің қосыла біткен сынықтары, сондай-ақ клиникалық белгілерінсіз және неврологиялық симптоматикасыз көрсетілмеген омыртқаның қисаюы және I дәрежедегі сколиоз Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 66-қосымшасын қолдануға негіз болып табылмайды.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
67-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Қол саусақтарының немесе қол басының деформациясы мен деффектілері (М20-М21.6):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) қызметтерінің едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) қызметтерінің орташа бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) қызметтерінің аз ғана бұзылулары бар
жз
В
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
1) тармақшаға қол басы буындарының деңгейінде екі қол басының не қол басы буынының деңгейінде бір жұмыс қолының; әр қол басы алақан сүйек-фаланагалық буындар деңгейінде төрт-төрт саусақтан; екі қол басы алақан сүйек-фалангалық буындар деңгейінде бірінші және екінші саусақтардың болмауы жатады.
Қатардағы және басшы құрам адамдарының жұмыс істемейтін қолындағы қол басы буынының деңгейінде қол басы болмағанда осы Ереженің 55-тармағы негізінде "б" тармағы бойынша куәландырыла алады.
2) тармақшаға алақан сүйектері деңгейінде қол басының болмауы; бір қол басында: алақан сүйек-фалангалық буындар деңгейінде үш саусақтың, негізгі фалангалардың дистальдық төменгі ұштары дегейінде төрт саусақтың, алақан сүйек-фалангалық буындар деңгейінде бірінші және екінші саусақтардың; фалангаралық буындар деңгейінде брінші саусақтың және ортаңғы фалангалардың дистальдық төменгі ұштары дегейінде екінші-бесінші саусақтардың; екі қол басының да алақан сүйек-фалангалық буындар деңгейінде бірінші саусақтардың болмауы; ескірген буын таюлар немесе үш және одан көп алақан сүйектерінің деффектілері: үш және одан көп көпалақан сүйек-фалангалық буындардың артропластикадан кейінгі жағдайы мен деффектілері, бұзылуының болуы, қол басы мен саусақтар қан айналысының айқын бұзылуы немесе қол басы ұсақ бұлшықеттерінің ишемиялық контрактурасының туындауы бар шынтақ және білек артерияларының (не олардың әрқайсысы жеке-жеке) зақымдануы; алақан сүйектері деңгейінен проксимальдық жоғарғы үш және одан көп саусақтары бүккіш сіңірлердің дефектілері немесе ескірген зақымданулары; тұрақты контрактураға немесе трофиканың (анезтезия, гипостезия мен басқа да бұзылулар) едәуір бұзылуына әкеліп соғатын үш және одан да көп саусақтардың ескірген зақымдануларының жиынтығы жатады.
3) тармақшаға фалангаралық буын деңгейінде бірінші саусақтың және негізгі фаланга деңгейінде екінші саусақтың немесе бір қол басы ортаңғы фаланганың дистальдық төменгі ұштары деңгейінде үшінші-бесінші саусақтардың; бір қол басындағы ортаңғы фалангалардың дистальдық төменгі ұштары деңгейінде екінші-төртінші саусақтардың; әр қол басындағы ортаңғы фалангалардан проксимальды жоғары ұштары деңгейінде үш-үш саусақтан; бір қол басындағы алақан сүйек-фалангалық буын деңгейінде бірінші немесе екінші саусақтың; оң жақ (солақайлар үшін – сол жақ) қол басындағы фалангаралық буындар деңгейінде бірінші саусақтардың; бір қол басындағы негізгі фалангадан проксималдық жоғарғы ұштары деңгейіне екі саусақтың болмауы, екі қол басында да екінші-төртінші саусақтардың дистальдық төменгі фалангаларының болмауы; қол басы буыны сүйектерінің остеомиелиті мен остеохондроатиялары, ескірген буын таюлары; қол басы буынының анкилозы; екі алақан сүйектерінің деффектілері немесе жалған буындарының үш және одан да көп алақан сүйектерінің созылмалы остеомиелиттері; екі алақан сүйектерінің буын таюлары; екі алақан сүйек-фалангалық буындардың артропластикадан кейінгі жағдайы мен дефектілері мен бұзылулары; карпальды немесе латеральды каналдың синдромы; екі саусақ иннервациясының орташа бұзылулары (анестезия, гипотезия және т.б. бұзылулар) бар орталық немесе шынтақ нервтерінің жалпы алақандық артерияларының зақымдануы; бірінші саусақтың ұшын бүккіш және алақан сүйектері деңгейіндегі екі саусақты бүккіш сіңірлердің ескірген зақымданулары; алақан басы қызметінің аз ғана бұзылуымен және рофикалық бұзылуларымен (қол басы және саусақ анестезиясы, гипостезиясы) ере жүретін қол басы буыны мен саусақтарының, қол басы құрылымының зақымдану жиынтығы жатады.
Негізгі фалангаралық буындасуының жазулы күйіндегі анкилозы функционалдық тұрғыдан саусақты түгелдей жоғалтумен тең. Саусақ параличі мен салбыраған буын саусақты түгелдей жоғалтумен тең емес. Сонымен қатар бұл жағдайда қол басының функционалдық қабілеті одан да көп бұзылады, өйткені олар әдетте басқа саусақтардың қозғалуына бөгет жасайды.
Тізілген тармақтарда көрсетілмеген, қол бастары мен саусақтардың басқа да функциялары қалпына келген зақымданулар Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 67-қосымшасын қолдануға негіз болып табылмайды.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
68-қосымша

Рентгенологическими симптомами межпозвонкового остеохондроза являются: 1) нарушение формы позвоночника (нарушение статической функции); 2) снижение высоты межпозвонкового диска; 3) отложение солей извести в переднем участке фиброзного кольца или в пульпозном ядре; 4) смещения тел позвонков (передние, задние, боковые), определяемые при стандартной рентгенографии; 5) патология подвижности в сегменте (нарушение динамической функции); 6) краевые костные разрастания, образующиеся в плоскости диска и продолжающие площадки тел позвонков; 7) субхондральный остеосклероз с отчетливым изображением структуры.
Болевой синдром при физической нагрузке должен быть подтвержден неоднократными обращениями за медицинской помощью, зафиксированными в медицинских документах освидетельствуемого.
Только совокупность перечисленных клинических и рентгенологических признаков ограниченного деформирующего спондилеза и межпозвонкового остеохондроза дает основание к применению подпункта 3).
Степень сколиоза определяется по рентгенограммам на основании измерения углов сколиоза (по В.Д. Чаклину): сколиоз I степени – до 10 градусов, II степени - 11-25 градусов, III степени - 26-50 градусов, IV степени - больше 50 градусов.
По подпункту 4) при наличии временных функциональных расстройств или выраженного болевого синдрома после травм, категория Г для лиц рядового и начальствующего состава выносится после законченного госпитального лечения при благоприятном экспертном прогнозе.
При неудовлетворительных результатах лечения и определившемся исходе заключение о категории годности выносится по соответствующим подпунктам данного Приложения, категория Г не выносится.
При заболеваниях и последствиях травм позвоночника, сопровождающихся корешковым или сосудистым синдромами, одновременно выносятся соответствующие подпункты Приложения 26 и 24 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Сросшиеся переломы остистых и поперечных отростков без нарушения функции позвоночника, а также нефиксированные искривления позвоночника и сколиоз I степени без клинических проявлений и неврологической симптоматики не являются основанием для применения Приложения 66 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Приложение 67
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Деформации и дефекты
пальцев рук или кисти
(М20-М21.6):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным
нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением
функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
3) с незначительным
нарушением функций
нг
В
нг
В
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
К подпункту 1) относятся отсутствие: двух кистей на уровне кистевых суставов либо одной рабочей руки на уровне кистевого сустава; по три пальца на уровне пястно-фаланговых суставов на каждой кисти; по четыре пальца на уровне дистальных концов основных фаланг на каждой кисти; первого и второго пальцев на уровне пястно-фаланговых суставов на обеих кистях.
Лица рядового и начальствующего состава при отсутствии кисти на уровне кистевого сустава нерабочей руки на основании Приложения 55 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел, могут освидетельствоваться по подпункту 2) Приложения 67 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
К подпункту 2) относится отсутствие кисти на уровне пястных костей; отсутствие на одной кисти: трех пальцев на уровне пястно-фаланговых суставов, четырех пальцев на уровне дистальных концов основных фаланг, первого и (или) второго пальцев на уровне пястно-фаланговых суставов, первого пальца на уровне межфалангового сустава и второго-пятого пальцев на уровне дистальных концов средних фаланг; первых пальцев на уровне пястно-фаланговых суставов на обеих кистях; застарелые вывихи или дефекты трех и более пястных костей; разрушение, дефекты и состояние после артропластики трех и более пястно-фаланговых суставов; повреждение локтевой и лучевой артерий (либо каждой из них в отдельности) с резким нарушением кровообращения кисти и пальцев или развитием ишемической контрактуры мелких мышц кисти; застарелые повреждения или дефекты сухожилий сгибателей трех и более пальцев проксимальнее уровня пястных костей; совокупность застарелых повреждений трех и более пальцев, приводящих к стойкой контрактуре или значительным нарушениям трофики (анестезия, гипостезия).
К подпункту 3) относятся отсутствие: первого пальца на уровне межфалангового сустава и второго пальца на уровне основной фаланги или третьего-пятого пальцев на уровне дистальных концов средних фаланг на одной кисти; второго-четвертого пальцев на уровне дистальных концов средних фаланг на одной кисти; по три пальца на уровне проксимальных концов средних фаланг на каждой кисти; первого или второго пальца на уровне межфалангового сустава на правой (для левши - на левой кисти); первых пальцев на уровне межфаланговых суставов на обеих кистях; двух пальцев на уровне проксимального конца основной фаланги на одной кисти; отсутствие дистальных фаланг второго-четвертого пальцев на обеих кистях; застарелые вывихи, остеохондропатии и остеомиелит костей кистевого сустава; анкилоз кистевого сустава; дефекты двух пястных костей или ложные суставы и хронические остеомиелиты пястных костей; вывихи двух пястных костей; разрушения, дефекты и состояния после артропластики двух пястно-фаланговых суставов; синдром карпального или латерального канала; повреждения общих ладонных ветвей срединного или локтевого нерва с умеренным расстройством иннервации двух пальцев (анестезия, гипостезия и др. расстройства); повреждения трех общих ладонных артерий с умеренным нарушением кровообращения двух пальцев; застарелые повреждения сухожилий сгибателей двух пальцев на уровне пястных костей и длинного сгибателя первого пальца; совокупность повреждений структур кисти, кистевого сустава и пальцев, сопровождающиеся незначительным нарушением функции кисти и трофическими расстройствами (анестезия, гипостезия кисти и пальцев).
Анкилоз в разогнутом положении основного межфалангового сочленения в функциональном плане равен утрате всего пальца. Паралич пальца и болтающийся сустав равносильны не только утрате всего пальца, но при этом функциональная способность кисти нарушается еще больше, так как обычно они служат помехой для движения других пальцев.
Другие, не указанные в перечисленных подпунктах, повреждения кистей и пальцев при восстановленной ее функции не являются основанием для применения Приложения 67 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Приложение 68
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел

Ескерту. 68-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 408 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Жалпақ табан және аяқ басының басқа да дефформациялары (М20-М21),:
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) қызметтерінің едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) қызметтерінің орташа бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
В
3) қызметтерінің аз ғана бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
В-жеке
жеке
А
4)функциялары бұзылмаған объективті деректер болғанда
А
А
жеке
А
А
А
А
А
Осы қосымша аяқ басының туа және жүре пайда болған бекітілген деформацияларын қарастырады. Қуыс табанды адамдардың қызметке жарамдылық санатын анықтаған кезде көтеріңкі бойылық күмбездері бар аяқ басы жиі қалыпты вариант болып табылатынын ескеру керек.
1) тармақшаға биік ішкі және сыртқы күмбезі (айқын бұралған табан деп аталатын) болғандағы аяқ басының артқы бөлігінің супинациясы мен алдыңғы бөлігінің пронациясы түріндегі деформациясы, алдыңғы бөлігінің жайлыған, жалпақ және біршама ішке қарай бұрылған, ортаңғы табан сүйектері бастарының астыңғы жағында тапталуы бар қуыс табан; стандарттық аяқ киімді пайдалану мүмкіндігін бермейтін, тобан аяқ, өкшелік, варустық аяқ бастары және басқа да қайтымсыз айқын білінетін туа немесе жүре пайда болған аяқ басының қисаюлары жатады.
Екі аяқта да барлық саусақтарының болмауы; табан сүйек-фалангалық буындар деңгейінде барлық саусақтардың немесе екі аяқта да негізгі фалангалардың болмауы; жараланудан, жарақаттанудан, сүйек-пластикалық операциядан кейінгі табанның немесе оның бөлігінің болмауы жатады. Қатардағы және басшы құрам адамдары бейбіт уақытта қызметке жарамсыз, соғыс уақытында екінші дәрежелі шектеулі жарамды деп танылады.
2) тармақшаға бірінші саусақты шетке қарай бұратын контрактурасымен, аяқ басы сүйектерінің экзотоздары мен оны сыртқа қарай бұруымен, асық-қайық тәрізді сүйектер буындасуының артрозы болғандағы ІІІ дәрежелі ұзына бойғы жалпақ табан немесе III - IV дәрежедегі көлденеңінен жалпақ табан жатады.
Бір аяқта негізгі фалангалар деңгейіндегі барлық саусақтардың; бір аяқта екінші-бесінші саусақтардың; бір аяқта бірінші және екі саусақтың; екі аяқта да төрт немесе бірінші саусақтардың; екі аяқта да дистальдық төменгі фалангалар деңгейінде барлық саусақтардың болмауы, түйілуі, қимылсыздығы жатады. III - IV бағандар бойынша қатардағы және басшы құрам адамдары әскери қызметке шектеулі жарамды деп танылады.
3) тармақшаға стандарттық аяқ киім кию үшін бейімделуге болатын аз ғана ауырсыну синдромы мен статиканың бұзылуы бар орташа анық білінетін деформациялар; аяқ басының экзстоздары мен қисаюлары жоқ ІІІ дәрежелі жалпақ табан; асық-қайық тәрізді сүйектер буындасудың І-ІІ сатылы деформацияланатын артрозы бар ІІ дәрежелі жалпақ табан;
Бір аяқтада негізгі фалангалар деңгейіндегі барлық саусақтардың; бір аяқта бірінші немесе екі саусақтардың болмауы, түйілуі, қимылсыздығы жатады. Орналасушыларға III – IV бағандар бойынша жеке анықталады, қатардағы және басшы құрам адамдары III – IV бағандары бойынша қызметке жарамды деп танылады.
ІІ сатылы (артроздардың клиникалық-рентгенологиялық классификациясы бойынша) асық-қайық тәрізді сүйектер буындасудың деформацияланатын артрозы немесе анық білінетін өзгерістердің сатылары:
рентгенограммаларда анық білінетін анық байқалушы жиектік сүйектік ұлғаюлары (буын саңылаулар жиегінен 1 мм-ден астам) бар буын саңылауларының едәуір таралуымен, буын саңылауларының ең үлкен тарылуларына қарама-қарсы сүйекті учаскелерде субхондральдық остеосклероз болғандағы асық сүйегі басының деформациялануымен, кешке қарай күшейетін және дем алған соң бәсеңдейтін ұзақ уақыт жүргеннен кейінгі ауырсынумен, бұл жағдайда аяқ басының ісіңкіреуі қалыптасатын, тобықтың сыртқы аумағында ісінуінің пайда болуымен, қайық тәрізді сүйектің теріні өтіп, аяқ басының ішкі жиегінде көрінетін аяқ басы пронациясымен, ортаңғы бөлігінің ұзаруымен және кеңеюімен, бойлық күмбездің түсуімен, жүрістің икемсіздігінен аяқ басы ұшының жан-жаққа ажырауымен, аяқ басының барлық буындарында қозғалыс көлемінің шектелу мүмкіндігімен, сипатты ауырсыну нүктелерімен (табанда, өкшенің орталығы мен сыртқы жиегінде, аяқ басының сырты мен оның орталық бөлігінде, қайық тәрізді және асық сүйектерінің аралығында, сыртқы және ішкі тобықтың астында, толарсақ сүйектері бастарының аралығында, балтыр бұлшықеттеріне артық күш түсу салдарынан, биомеханиканың өзгеруі нәтижесінде тізе және жамбас сан сүйек буындарында, кең фасацияның қайта кернеуінен санда, лордоздың компенсаторлық күшеюі негізінде бел аумағында) сипатталады.
І сатылы асық-қайық тәрізді буындасудың деформацияланатын артрозы немесе артроздық бастапқы құбылыстарының сатылары буын саңылауларының аз ғана тарылуымен және пайда бола бастаған сүйектік ұлғаюлары (буын саңылауының жиегінен 1 мм-ден кем емес) белгілермен сипатталады.
ІІ дәрежелі жалпақ табанның рентгенологиялық расталуы болған кезде тізілген клиникалық және рентгенологиялық белгілерінің жиынтығы ғана "в" тармағын қолдануға негіз болады.

Сноска. Пункт 68 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 408 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Плоскостопие и
другие деформации
стоп (М20-М21):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным
нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным
нарушением функции;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-
инд.
нг
В
3) с незначительным
нарушением функции;
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
инд.
В-
инд.
инд.
А
4) при наличии
объективных данных без
нарушения функции.
А
А
инд.
А
А
А
А
А
Данное Приложение предусматривает врожденные и приобретенные фиксированные деформации стопы. При определении категории годности к службе лиц, у которых имеется полая стопа следует иметь ввиду, что стопы с повышенными продольными сводами часто являются вариантом нормы.
К подпункту 1) относятся полая стопа, имеющая деформацию в виде супинации заднего и пронации переднего отдела при наличии высокого внутреннего и наружного свода (так называемая резко скрученная стопа), передний отдел стопы распластан, широкий и несколько приведен, имеются натоптыши под головками средних плюсневых костей; конская, пяточная, варусная искривления стоп, при которых невозможно пользование стандартной обувью.
Отсутствие или полное сведение всех пальцев на обеих ногах; отсутствие всех пальцев на уровне плюсне–фаланговых суставов или основных фаланг на обеих ногах; отсутствие стопы или части после ранений, травм, костно-пластических операций. Лица рядового и начальствующего состава признаются негодными к военной службе в мирное время, ограниченно годны второй степени в военное время.
К подпункту 2) относятся: продольное плоскостопие III степени или поперечное III–IV степени с отводящей контрактурой первого пальца, экзостозами костей стопы и отведением ее кнаружи, наличием артроза в таранно-ладьевидном сочленении.
Отсутствие, сведение или неподвижность: всех пальцев на уровне основных фаланг на одной ноге; второго-пятого пальца на одной ноге; первого и двух пальцев на одной ноге; четырех или первых пальцев на обеих ногах; всех пальцев на уровне дистальных фаланг на обеих ногах. Лица рядового и начальствующего состава по III–IV графам, признаются ограниченно годными к воинской службе.
К подпункту 3) относятся умеренно выраженные деформации с незначительным болевым синдромом и нарушением статики, при которых можно приспособить для ношения стандартную обувь; плоскостопие III степени при отсутствии экзостозов и искривлений стопы; плоскостопие II степени с деформирующим артрозом I-II стадии в таранно-ладьевидном сочленении;
отсутствие, сведение или неподвижность: всех пальцев на уровне дистальных фаланг на одной ноге; одного или двух пальцев на одной ноге; у поступающих по III– IV графам, годность определяется индивидуально, лица рядового и начальствующего состава по III–IV графам, признаются годными к службе.
Деформирующий артроз таранно-ладьевидного сочленения II стадии (по клинико-рентгенеологической классификации атрозов) или стадии выраженных изменений характеризуется:
значительным сужением суставной щели, когда имеются выраженные, четко прослеживающиеся на рентгенограммах краевые костные разрастания (более 1 мм от края суставной щели),
наличием субхондрального остеосклероза в участках костей против наибольшего сужения суставной щели, при этом головка таранной кости деформирована,
болями после длительного пребывания на ногах, усиливающимися к вечеру и ослабевающими после отдыха, при этом стопы становятся пастозными, в области наружней лодыжки появляется отечность,
пронированием стопы, удлинением и расширением средней части, опущением продольного свода, при этом ладьевидная кость обрисовывается сквозь кожу на медиальном крае стопы,
неуклюжесть походки, при этом носки разведены в стороны,
возможным ограничением объема движений во всех суставах стоп,
характерными болевыми точками (на подошве в центре и у внутренного края пятки, на тыле стопы в ее центральной части, между ладьевидной и таранной костями, под внутренней и наружней лодыжкой, между головками плюсневых костей, в мышцах голени вследствии их перегрузки, в коленном и тазобедренном суставах в результате изменения биомеханики, в бедре из-за перенапряжения широкой фасции, в области поясницы на почве компенсаторного уселения лордоза).
Деформирующий артроз таранно-ладьевидных сочленений I стадии или стадии начальных явлений артроза характеризуется незначительным сужением суставной щели и признаками появляющихся костных разрастаний (менее 1 мм от края суставной щели).
Только совокупность перечисленных клинических и рентгенологических признаков при наличии рентгенологического подтверждения II степени плоскостопия дает основание к применению подпункта 3).

Қызметтерінің бұзылуы бар және стандарттық аяқ киім киюді қиындататын жалпақ табанмен және басқа да табан деформацияларымен ере жүретін І саусақтың деформациясы болғанда куәландыру 2) немесе 3) тармақшалар бойынша жүргізіледі.
І дәрежелі, сондай-ақ асық-қайық тәрізді сүйектер буындасуларында артроссыз ІІ дәрежелі жалпақ табан осы бапты қолдануға негіз болып табылмайды.
Куәландырылушының екі аяғында да әр түрлі дәрежелі жалпақ табан болғанда қорытынды үлкен дәрежелі жалпақ табан бойынша шығарылады.
Аяқ басы саусақтарының болмауы олардың табан сүйек-фалангалық буындар деңгейіндегі жоқтығы болып есептеледі. Саусақтың толық түйілуі немесе қимылсыздығы оның жоқтығы болып есептеледі.
Қызметін бұзбайтын аяқ басы саусақтарының біреуінің (біріншіден басқа) болмауы осы Қосымшаны қолдану үшін негіз болмайды.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
69-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Қызметтердің бұзылуы туындайтын немесе әскер нысанды киімді және аяқ киімді киюді қиындататын аяқ-қолдардың деформациясы және (сүйектер, шеміршектер, бұлшықеттер, сіңірлер мен буындар сырқаттарының немесе зақымдануларының салдарынан аяқ-қолдың қисаюы немесе қысқаруы) (М21.7- М21.9):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) қызметтерінің едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) қызметтерінің орташа бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) қызметтерінің аз ғана бұзылулары бар
жз
В
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) функциялары бұзылмаған объективті деректер болғанда
жеке
А
жеке
А
А
А
А
А
1) тармақшаға 8 см-ден астам қысқаруымен ортан жілік мойнының варустық деформациясы; раптан жіліктердің ішкі айдаршықтары шығыңқыларының аралығы 20 см-ден астам аяқтың 0-сияқты қисаюы немесе балтырлардың ішкі тобықтарының аралығы 15 см-ден астам аяқтық Х-сияқты қисаюы (I, III және IV бағандар бойынша куәландырылушы қатардағы және басшы құрам адамдары үшін 2) тармақша қолданылады).
2) тармақшаға 5 см-ден 8 см-ге дейін қысқаруымен аяқтың қысқаруы (туа пайда болған ауралардан басқа); иықтың 3 см-ге және одан астам қысқаруы; жіліншектің 2 см-ден астам қысқаруы жатады.
Ортан жіліктердің ішкі айдаршықтары шығыңқыларының аралығы 12 см-ден 20 см-ге дейінгі аяқтың О-сияқты қисаюы немесе балтырлардың ішкі тобықтарының аралығы 12 см-ден 15 см-ге дейінгі аяқтық Х-сияқты қисаюы жатады.
3) тармақшаға 2 см-ден 5 см-ге дейін аяқтың қысқаруы (туа пайда болған ауралардан басқа); иықтың кемінде 3 см-ге қысқаруы; жіліншектің кемінде 2 см-ге қысқаруы жатады.
4) тармақшаға 1 см-ден 2 см-ге аяқтың қысқаруы; қол сүйектерінің аз ғана бұрыштық деформациясы жатады, 1 см-ге дейін аяқтың қысқаруы осы Қосымшаны қолдануға негіз болмайды.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
70-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Аяқ-қолдардың жоқ болуы
(Т 05)

При деформациях I пальца, сопровождающихся плоскостопием или другими деформациями стопы с нарушениями функции и затрудняющих ношение стандартной обуви, освидетельствование проводится по подпункту 2) или 3).
Плоскостопие I степени, а также II степени без артроза в таранно-ладьевидных сочленениях не является основанием для применения Приложения 68 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
При наличии у освидетельствуемого различной степени плоскостопия на обеих ногах заключение выносится по плоскостопию большей степени.
За отсутствие пальца на стопе считается отсутствие его на уровне плюсне-фалангового сустава. Полное сведение или неподвижность пальца считается как его отсутствие.
Отсутствие одного из пальцев стопы (кроме первого) не нарушающее функцию ее, не является основанием для применения данного Приложения.
Приложение 69
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Деформации конечности
вызывающие нарушение
функции или
затрудняющие ношение
военной формы одежды и
обуви, (искривление или
укорочение конечности
вследствие заболеваний
или повреждений костей,
хрящей, мышц, сухожилий
и суставов)
(М21.7-М21.9):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным
нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением
функции;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
3) с незначительным
нарушением функции;
нг
В
нг
В
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
4) при наличии объективных
данных без нарушений
функций.
инд.
А
инд.
А
А
А
А
А
К подпункту 1) относятся укорочение ноги (кроме врожденной патологии) более 8 см; О-образное искривление ног при расстоянии между выступами внутренних мыщелков бедренных костей более 20 см или Х-образное искривление при расстоянии между внутренними лодыжками голеней более 15 см (для лиц рядового и начальствующего состава, освидетельствуемых по графам I, III и IV, применяется подпункт 2).
К подпункту 2) относятся укорочение ноги (кроме врожденной патологии) от 5 до 8 см; укорочение плеча на 3 см и более; укорочение предплечья более 2 см.
О-образное искривление ног при расстоянии между выступами внутренних мыщелков бедренных костей от 12 до 20 см или Х-образное искривление при расстоянии между внутренними лодыжками голеней от 12 до 15 см.
К подпункту 3) относится укорочение ноги (кроме врожденной патологии) от 2 до 5 см; укорочение плеча менее 3 см; укорочение предплечья менее 2 см.
К подпункту 4) относится укорочение ноги от 1 до 2 см; незначительная угловая деформация костей верхней конечностей, укорочение ноги до 1 см не являются основанием для применения данного Приложения.
Приложение 70
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Отсутствие конечностей
(Т05) за исключением

Т 05.8, Т05.9 басқа:
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) қолдардың немесе аяқтардың кез-келген деңгейдегі екі жақтық ампутациялық культялары, аяқтың түгелдей жоқ болуы
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) қолдың кез келген деңгейдегі немесе санның үштен бірінен жоғары деңгейдегі аяқтың жоқ болуы
жз
Д
жз
Д
жз
Д
жз
Д
3) білек немесе балтыр деңгейіндегі аяқ-қолдың жоқ болуы.
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
Жаңадан пайда болған қатерлі өскіндер немесе қан тамырлары аурулар (эндартериит, атеросклероз және т.б.) себепті кез келген деңгейде аяқ-қолдардың ампутациялық культялары болған кезде Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың негізгі сырқат ретінде қарастырылатын Қосымшалары бойынша қорытынды шығарылады.
Протездеуге бөгет жасайтын ампутациядан немесе реампутациядан кейін, тұйықталған культелер болғанда емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижелері жағдайында, фантомдық ауырсынулар болғанда куәландыру осы Қосымшаның 1) тармақшасы бойынша жүргізіледі.
Ішкі істер органдарындағы
қызмет үшін адамдардың
денсаулық жағдайының
сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 71-қосымша
Ескерту. 71-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 408 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Бүйректердің қабынуы және дистрофиялық аурулар:
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) функцияларының едәуір бұзылуы бар;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) функцияларының орташа бұзылуы және жиі өршуі бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д- жеке
жз
Д- жеке
3) функцияларының ауыспалы шамалы бұзылуы және сирек өршуі бар
жз
В- жеке
жз
В-жеке
жз
В- жеке
жз
В- жеке
4) функциялары бұзылмаған объективті деректер болғанда
жз
А
жз
А
А
А
А
А
5) Бүйректердің жіті немесе созылмалы ауруының асқынуынан кейінгі уақытша функциялық бұзылулары.
жз
Г
жз
Г
жз
Г
жз
Г
Осы Қосымша созылмалы гломерулонефритті, созылмалы бастапқы пиелонефритті, бүйректік берішті, бүйрек қабынуының синдромын, алғаш бүріскен бүйректі, бүйректердің амилоидонын, созылмалы инерстициалды бүйрек қабынуын және басқа да бүйрек дерттерді енгізеді.
1) тармақшаға ІІ-ІІІ сатылы созылмалы бүйрек жеткіліксізідігімен асқынған бүйректердің созылмалы аурулары (созылмалы гломеруленофрит, амилоидоз және т.б.) жатады.
2) тармақшаға І сатылы созылмалы бүйрек жеткіліксіздері бар бүйректердің алғашқы созылмалы аурулары, сондай-ақ бүйректің жіті ауруын бастан кешіргеннен кейін 12 айдан астам мерзім сақталып келе жатқан тұрақты патологиялық зәр синдромы бар болғанда ғана созылмалы бүйрек жеткіліксіздіктері жоқ аурулар енгізіледі.
Бүйректердің жіті қабыну ауруларын бастан кешіргеннен кейін 4 айдан кем емес мерзім ішінде анықталатын зәрде патологиялық өзгерістер бар болғанда аурулар кестесінің І-ІІ бағандарына жатқызылатын лауазымдарды атқаратын қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың бүйректері функцияларының бұзылу дәрежесіне қарамастан ол 2) тармақша бойынша куәландырылады. Бүйректердiң жiтi қабыну ауруынан кейiн 12 айдың iшiнде ішкі істер органдарына қызметке орналасушыларда тұрақты патологиялық зәр синдромы сақталса, олар осы тармақ бойынша куәландырылады.
Алғашқы созылмалы пиелонефриттің диагнозы 12 айдан астам сақталатын және сандық әдістермен анықталатын лейкоцитурия мен зәрде бактериялар бар болғанда, дерматовенерологтың, урологтың (әйелдер үшін, бұған қоса, гинекологтың) қатысумен міндетті рентгенурологиялық зерттеу кезінде зәр шығару жолдары мен жыныс органдарының қабыну аурулары болмаған жағдайда белгіленеді. Қажет болғанда бүйректердің ультрадыбыстық және радиозотоптық зерттеу жүргізеді.
Бүйректердің созылмалы ауруларымен байланысты тұрақты артериялық гипертензия бар болғанда (көз түбіндегі және ЭКГ-дегі айрықша өзгерістер) және оны дәрі-дәрмектік түзетуді талап ететін бүйректер функцияларының бұзылуы болмағанда 2) тармақша бойынша қорытынды шығарылады.
Бүйрек жеткіліксіздігінің белгілері жоқ бүйректердің органикалық өзгерістері белгіленген алғашқы қабыну аурулары бар адамдар, ұзақ науқастың уақытша оңалуы кезеңінде құбылмалы артериялық гипертензия бар болғанда немесе ол болмағанда осы баптың 3) тармақша бойынша куәландырылады.

Т05.8, Т05.9:
п
с
п
с
п
с
п
с
1) двухсторонние
ампутационные культи
верхних или нижних
конечностей на любом уровне,
отсутствие всей нижней
конечности;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) отсутствие верхней
конечности на любом уровне
плеча или нижней на уровне
верхней трети бедра;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
нг
Д
3) отсутствие конечности на
уровне предплечья или
голени.
нг
Д
нг
Д
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
При наличии ампутационных культей конечностей на любом уровне по поводу злокачественных новообразований или болезней сосудов (эндартериит, атеросклероз) заключение выносится также по Приложениям к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел, предусматривающим основное заболевание.
В случае неудовлетворительных результатов лечения при порочной культе, после ампутации или реампутации, препятствующей протезированию, при наличии фантомных болей, освидетельствование проводится по подпункту 1) настоящего Приложения.
Приложение 71 к Требованиям,
предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для
службы в органах внутренних дел
Сноска. Приложение 71 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 408 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Воспалительные и дистрофические заболевания почек;
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением функций и частыми обострениями;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд.
нг
Д-инд.
3) с преходящим незначительным нарушением функций и редкими обострениями.
нг
В-инд.
нг
В-инд.
нг
В-инд.
нг
В-инд.
4) при наличии объективных данных без нарушения функций.
нг
А
нг
А
А
А
А
А
5) Временные функциональные расстройства после острого или обострения хронического заболевания почек.
нг
Г
нг
Г
нг
Г
нг
Г
Данное Приложение включает хронический гломерулонефрит, хронический первичный пиелонефрит, нефросклероз, нефротический синдром, первично сморщенную почку, амилоидоз почек, хронический интерстициальный нефрит и другие нефропатии.
К подпункту 1) относятся хронические заболевания почек (хронический гломерулонефрит, амилоидоз), осложненные хронической почечной недостаточностью II-III стадии.
К подпункту 2) относятся хронические первичные заболевания почек с хронической почечной недостаточностью I стадии, а также без хронической почечной недостаточности при наличии стойкого патологического мочевого синдрома, сохраняющегося более 12 месяцев после перенесенного заболевания почек.
При наличии патологических изменений в моче, определяемых в течение не менее 4-х месяцев после перенесенного острого воспалительного заболевания почек, лица рядового и начальствующего состава, занимающие должности, отнесенные к I-II графам, независимо от степени нарушения функции почек, освидетельствуются по подпункту 2). По этому же подпункту освидетельствуются поступающие на службу в органы внутренних дел, у которых в течение 12 месяцев после перенесенного острого воспалительного заболевания почек, сохраняется стойкий патологический мочевой синдром.
Диагноз первично хронического пиелонефрита устанавливается при наличии лейкоцитурии и бактериурии, сохраняющихся более 12 месяцев и выявляемых количественными методами, при условии исключения воспалительных заболеваний мочевыводящих путей и половых органов после обследования с участием дерматовенеролога, уролога (для женщин, кроме того, гинеколога) при обязательном рентгенурологическом исследовании. При необходимости проводятся дополнительное исследование почек.
При наличии стойкой артериальной гипертензии, связанной с хроническим заболеванием почек и требующей медикаментозной ее коррекции, при отсутствии нарушения функции почек, заключение выносится по подпункту 2).
Лица с первично воспалительными заболеваниями, у которых установлены органические изменения почек без признаков почечной недостаточности, в период длительной ремиссии при наличии лабильной артериальной гипертензии либо в отсутствии ее освидетельствуются по подпункту 3).

Созылмалы пиелонефриті бар қызметкерлер аурудың қолайлы ағымы кезінде бүйректің анық органикалық өзгерістерінсіз, бүйрек қызметінің жеткіліксіздігі (БҚЖ0), симптоматикалық гипертензия белгілері жоқ және соңғы 12 айда бүйректердің УДЗ, экскреторлы урография мәліметтерімен расталған, соңғы 12 айда қанында және несебінде патологиялық өзгерістері жоқ қызметкерлер Талаптардың барлық бағандары бойынша жарамды деп танылады.
Созылмалы бүйрек қабынуының (пиелонефриттің) бар болуы немесе болмауы туралы қорытынды шешім диспансерлік бақылау жағдайындағы қайталама стационарлық тексерістен кейін жасалуы керек.
4) тармақша бойынша І, ІІІ, ІҮ бағандарға жататын лауазымдардағы қызметкерлердің жарамдылығы бүйректерінің жіті ауруынан кейін 4-тен 12 айға дейін диспансерлік бақылау мерзімінде несебінде мерзім сайын патологиялық өзгерістер болатын қызметкерлердің қызметке жарамдылығы жеке анықталады, ІІ баған бойынша - олар әскери қызметке шектеулі жарамды.
Бүйректерінің жіті ауруынан кейін 12 ай ішінде бүйрек қызметінің бұзылуы және несебіндегі патологиялық өзгерістер туралы мәліметтер болмаған кезде куәландырылушылар қызметке жарамды деп танылады.
Қызметкерлердің ауруы бойынша демалысқа мұқтаждығы туралы қорытынды тек жіті диффузиялық гломерулонефриттен кейін, асқынған ағымы ұзақ жіті пиелонефриттер кезінде шығарылады.
Ішкі істер органдарындағы
қызмет үшін адамдардың
денсаулық жағдайының
сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 72-қосымша
Ескерту. 72-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 408 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Бүйректің, несеп шығару жолдарының екіншіреттік қабынба және алмасу-дистрофиялық зақымдануларының және операциялық қатысулардың зардаптары, хирургиялық сырқаттары (N13; N20 - N23;):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) қызметтерінің едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) қызметтерінің орташа бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д- жеке
3) қызметтерінің аз ғана бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В- жеке
жз
В- жеке
4) функциялары бұзылмаған объективті деректер болғанда
жз
А
жз
А
А
А
А
А
5) Бүйректің, несеп шығару жолдарының жіті немесе созылмалы ауруының асқынуынан кейінгі немесе хирургиялық емдеуден кейінгі уақытша функциялық бұзылулар
жз
Г
жз
Г
жз
Г
жз
Г
1) тармақшаға емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижесі болғанда екі бүйректің залалдануы бар бүйректің бөліп шығару қызметінің едәуір анық білінетін бұзылулары немесе созылмалы бүйректік жетіспеушілігі ере жүретін несеп тасы ауруы (тастар, гидронефроз, пиеленефроз, емдеуге келмейтін салдарлы пиеленефрит және т.б.); ІІІ сатылы екі жақты нефропотоз, бүйректердің жамбас дистопиясы; бір бүйректің туғаннан болмауы не сырқат себепті алынғанда, қалған (жалғыз) бүйрек қызметінің кез келген дәрежеде бұзылуы; қуықтың резекциясы немесе пластикасынан кейінгі жағдайлар; қуыс несепағар рефлюксі мен салдары екі жақты созылмалы пиелонефрит немесе гидронефроз ере жүретін қуық мойыншығының склерозы; жүйелі не жылына 3 рет және одан көп бужбен тексеруді талап ететін уретра стрикутрасы;
2) тармақшаға жиі (жылына 3 және одан астам) бүйрек шаншу ұстамалары, тастардың өздігімен шығуы, бүйректердің бөліп шығару қызметінің орташа бұзылуы бар несептасы ауруы; қызметі жойылған бүйрек немесе екінші бүйрек қызметінің бұзылуынсыз ауру себепті алынып тасталған бір бүйректің болмауы; ұдайы ауырсыну синдромы мен салдарлы пилонефрит немесе вазореналдық гипертензиясы бар ІІ сатылы екі жақты нефроптоз; ІІІ сатылы біржақты нефропотоз; бүйректің біржақты жамбас дистопиясы; несеп бөліп шығару жүйесінің салдарлы бір жақты өзгерістері болғандағы қуық мойыншағының склерозы (бір жақты гидроуретар, гидронефроз, салдарлы пиелонефрит және т.б.) емдеудің қанағаттанарлық нәтижесі болғанда жылына 2 реттен асырмай бужбен тексеруді талап ететін уретр структурасы;
Дәрі-дәрмектік коррекцияны талап ететін тұрақты симптоматикалық (реналдық) артериялық гипертензия болған кезде қорытынды бүйрек қызметтерінің бұзылу дәрежесіне қарамастан "б" тармағы бойынша шығарылады.
3) тармақшаға сирек (жылына 3 реттен аз) бүйрек шаншу ұстамалары бар, өздігімен шығуға беймді, ультрадыбыстық (рентгенологиялық) зерттеу деректерімен расталған және несепте патологиялық өзгерістері болғандағы ұсақ 0,5 см-ге дейінгі жекелеген бүйрек, несепағар тастары; аз ғана клиникалық көріністері мен бүйректердің бөліп шығару қызметінің аз ғана бұзылуы бар ІІ сатылы екі жақты нефроптоз; салдарлы пиелонефритімен ІІ сатылы бір жақты невроптоз; симтомсыз ағымдағы қуық түбі безінің тастары; жеке солитарлық (3 см және одан үлкен) және көлемдеріне қатыссыз көптеген (2 және одан көп) бүйректің кисталары; асқынулар кезінде жылына 3 рет және одан көп стационарлық емдеуді талап ететін несеп бөліп шығару жүйесінің созылмалы аурулары (цистит, уретрит) жатады. Осы тармаққа ауырсыну синдромынсыз және бөліп шығару қызметінің бұзылуынсыз бүйректердің белдік дистопиясы, сондай-ақ жыныс мүшесінің түбірінен ортасына дейінгі несеп шығару жолдарының жыланкөзі жатады.
4) тармақшаға несеп шығару жолдарынан (түбекше, несепағар, қуық) жекелеген тасты кемінде 1 жыл ішінде қайтадан тас түзілуінсіз аспаптық, хирургиялық алып тастаудан немесе оның өздігімен шығуынан кейінгі жағдайлары; несеп бөліп шығару жүйесіндегі тастарды ультрадыбыстық ұсақтаудан кейінгі жағдайлар; несепте патологиялық өзгерістерсіз тек қана ультрадыбыстық зерттеумен расталған бүйректердің, несепағарлардың ұсақ (0,5 см дейін) жекелеген конкременттері; І сатылы біржақты немесе екі жақты нефроптоз; бүйректің бөліп шығару қызметінің бұзылуынсыз және несепте патологиялық өзгерістерінсіз нәжіссіз екі сатылы біржақты нефроптоз; жарақат алғаннан бастап 6 айға дейінгі қысқа мерзімді гематуриясы бар бүйректің соғылуынан кейінгі жағдайлары, бүйректің көлемі шағын (3 см дейін) оқшауланған операциялық емдеуді қажет етпейтін солитарлық кистасы жатады.

Сотрудники с хроническим пиелонефритом, при благоприятном течении заболевания, без выраженных органических изменений почек, без признаков почечной недостаточности (ХПН0), признаков симптоматической гипертензии и стойкой ремиссии хронического пиелонефрита в течении последних 12 месяцев подтвержденные данными УЗИ почек, экскреторной урографии почек, отсутствии патологических изменений в крови и моче в течении последних 12 месяцев, признаются годными к службе по всем графам Требований.
Окончательный вывод о наличии или отсутствии хронического нефрита (пиелонефрита) может быть сделан после повторного стационарного обследования при условии диспансерного наблюдения.
По подпункту 4) годность сотрудников, занимающим должности, отнесенные к I, III, IV графам, у которых после острого воспалительного заболевания почек в ходе диспансерного наблюдения в период от 4 до 12 месяцев периодически отмечаются патологические изменения в моче годность к службе определяется индивидуально, по II графе – они ограниченно годны к воинской службе.
При отсутствии данных о нарушении функций почек и патологических изменений в моче в течении 12 мес. после острого воспалительного заболевания почек освидетельствуемые признаются годными к службе.
Заключение о нуждаемости сотрудников в отпуске по болезни выносится только после острых диффузных гломерулонефритов, при затяжном осложненном течении острых пиелонефритов.
Приложение 72 к Требованиям,
предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для
службы в органах внутренних дел
Сноска. Приложение 72 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 408 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Вторичные воспалительные и обменно-дистрофические заболевания, последствия повреждений, оперативного вмешательства, хирургические заболевания почек и мочевыводящих путей (N13; N20-N23):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд.
нг
Д-инд.
3) с незначительным нарушением функций;
нг
В-инд.
нг
В-инд
нг
В-инд.
нг
В-инд.
4) при наличии объективных данных без
нарушения функций.
нг
А
нг
А
А
А
А
А
5) Временные функциональные расстройства после острого или обострения хронического заболевания или хирургического лечения почек и органов мочевыводящей системы.
нг
Г
нг
Г
нг
Г
нг
Г
К подпункту 1) относятся сопровождающиеся значительно выраженными нарушениями выделительной функции почек или хронической почечной недостаточностью мочекаменная болезнь с поражением обеих почек при неудовлетворительных результатах лечения (камни, гидронефроз, пиелонефроз, вторичный пиелонефрит, неподдающийся лечению); двухсторонний нефроптоз III стадии, тазовая дистопия почек; отсутствие одной почки удаленной по поводу заболеваний, при наличии любой степени нарушения функций оставшейся (единственной) почки; состояния после резекции или пластики мочевого пузыря; склероз шейки мочевого пузыря, сопровождающийся пузырно-мочеточниковым рефлюксом или вторичным двухсторонним хроническим пиелонефритом или гидронефрозом; стриктура уретры, требующая систематического бужирования, либо частого - 3 и более раз в год.
К подпункту 2) относятся мочекаменная болезнь с частыми (3 и более в год) приступами почечной колики, умеренным нарушением выделительной функции почек; нефункционирующая почка или отсутствие одной почки, удаленной по поводу заболеваний без нарушения функции другой почки; двухсторонний нефроптоз II стадии с постоянным болевым синдромом, вторичным пиелонефритом или вазоренальной гипертензией; односторонний нефроптоз III стадии; односторонняя тазовая дистопия почки; склероз шейки мочевого пузыря при вторичных односторонних изменениях мочевыделительной системы (односторонний гидроуретер, гидронефроз, вторичный пиелонефрит), стриктура уретры, требующая бужирования не более 2 раз в год при удовлетворительных результатах лечения. При наличии стойкой симптоматической (ренальной) артериальной гипертензии, требующей медикаментозной коррекции, заключение выносится по подпункту 2) независимо от степени нарушения функции почек.
К подпункту 3) относятся мелкие до 0,5 см одиночные камни почек, мочеточников с редкими (менее 3 раз в год) приступами почечной колики, склонные к самостоятельному отхождению, подтвержденные данными ультразвукового (рентгенологического) исследования при наличии патологических изменений в моче; двухсторонний нефроптоз II стадии с незначительными клиническими проявлениями и незначительным нарушением выделительной функции почек, односторонний нефроптоз II стадии с вторичным пиелонефритом, камни предстательной железы при бессимптомном течении; одиночные солитарные (3 см и более) и множественные (более 2-х) независимо от размеров кисты почек, хронические болезни мочевыделительной системы (цистит, уретрит), требующие при обострениях стационарного лечения 3 и более раз в год.
К данному подпункту также относятся поясничная дистопия почек без болевого синдрома и нарушения выделительной функции, а также свищ мочеиспускательного канала от корня до середины полового члена
К подпункту 4) относятся состояния после инструментального, хирургического удаления или самостоятельного отхождения одиночного камня из мочевыводящих путей (лоханка, мочеточник, мочевой пузырь) состояния после ультразвукового дробления камней мочевыделительной системы без повторного камнеобразования в течение не менее 1 года и приступов почечной колики в анамнезе; мелкие (до 0,5 см) одиночные конкременты почек, мочеточников, подтвержденные только ультразвуковым исследованием без патологических изменений в моче, односторонний или двухсторонний нефроптоз I стадии; односторонний нефроптоз II стадии без нарушения выделительной функции почки и при отсутствии патологических изменений в моче, состояние после ушиба почек с кратковременной гематурией до 6 месяцев с момента травмы, одиночные изолированные солитарные кисты почек незначительных размеров (до 3 см), не требующие оперативного лечения.

Нефроптоз сатысын тексерілушінің тік жағдайында орындалған рентгнеограммалар бойынша: І сатысында - бүйректің төменгі полюсінен 2 омыртқаға; ІІ сатысында - 3 омыртқаға; ІІІ сатысында - 3 омыртқадан астам төмен түскендігін рентгенолог анықтайды.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
73-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Еркектің жыныс мүшелері органдарының ауруы (гиперплазия, аталық без, ұрық шемені, орхит, эпидидимит, төменгі сал гипертрофиясы, фимоз, еркектің жыныс мүшесі органдарының қабынуы және басқа да аурулары)
(N40-N50):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) қызметтерінің едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) қызметтерінің орташа бұзылулары бар
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
В
жз
В
3) қызметтерінің аз ғана бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) аз ғана клиникалық көріністері бар объективті деректер болғанда
жз
А
жз
А
жеке
А
жеке
А
Осы қосымша еркектердің жыныс мүшесі органдарының ауруларын құрайды. Ерлердің жыныс мүшелерінің органдары сырқаттарының көрсетулері бойынша куәландырылушыға хирургиялық емдеу ұсынады. Емдеудің қанағаттанарлықсыз жағдайында немесе емдеуден бас тартқанда қызметтерінің бұзылуына қарай куәландырылу жүргізіледі.
1) тармақшаға қанағаттанарлықсыз емдеу нәтиежелері мен одан бас тартқан кезде несеп шығарудың едәуір бұзылуы бар III-IV сатылы аталық без гиперплазиясы; ұрық атрофиясы; жыныстық мүшенің жоқтығы жатады.
2) тармақшаға ІІ сатылы несеп шығару айтарлықтай (несептің қалдығының болуы 50 мл-ге дейін); жылына 3 және одан көп стационарлық емдеуді талап ететін созылмалы простатит; 100 мл-ден астам сұйық көлемі бар аталық безі немесе ұрықтық бауы қабықшаларының рецидивтік (қайталама хирургиялық емдеуден кейін) бір жақты немесе екі жақты шемені; сперматогенез қызметінің бұзылуы, несеп шығаруды шамалы дәрежеде бұзатын ұрықтық бауының жылауығы жатады.
аталық безі немесе ұрықтық бауы қабықшаларының бір реттік рецидиві болғанда 3 тармақша қолданылады.
3) тармақшаға несеп шығаруды елеусіз дәрежеде бұзатын ұрықтық бауының жылауығы; қуық түбі безінің гиперплазиясы жатады.
4) тармақшаға 100 мл-ден кем сұйық көлемі бар аталық безі немесе ұрықтық бауы қабықшалары, фимоз, едәуір клиникалық көрінулері бар еркектердің жыныс мүшелері органдарының басқа да аурулары жатады. Қызметке жаңадан орналасушыларға емдеу ұсынылады.
Сырқаттары, жаралануы немесе басқа да жарақаттар алуы бойынша оны алып тастағаннан кейінгі бір жұмыртқаның болмауы осы бапты қолдану үшін негіз болмайды.
Эндокриндік бұзылулар болғанда Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 13-қосымшасы қолданылады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
74-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV

Стадия нефроптоза определяется рентгенологом по рентгенограммам, выполненным в вертикальном положении обследуемого: I стадия – опущение нижнего полюса почки на 2 позвонка, II стадия - на 3 позвонка, III стадия - более 3 позвонков.
Приложение 73
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Болезни мужских
половых органов
(гиперплазия,
воспалительные и
другие болезни
предстательной
железы, водянка
яичка, орхит, эпиди-
димит, гипертрофия
крайней плоти, фимоз,
болезни полового
члена, другие болезни
мужских половых
органов) (N40-N50):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным
нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным
нарушением функций;
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
нг
В
нг
В
3) с незначительным
нарушением функций;
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
4) при наличии
объективных данных с
незначительными
клиническими
проявлениями
нг
А
нг
А
инд.
А
инд.
А
Данное Приложение включает болезни мужских половых органов. По поводу заболеваний мужских половых органов по показаниям освидетельствуемым предлагается хирургическое лечение. При неудовлетворительных результатах лечения или отказе от него освидетельствование проводится в зависимости от степени функциональных нарушений.
К подпункту 1) относятся гиперплазия предстательной железы III-IV стадии со значительным нарушением мочевыделения при неудовлетворительных результатах лечения или отказе от него; атрофия яичка; отсутствие полового члена.
К подпункту 2) относятся гиперплазия предстательной железы II стадии с умеренным нарушением мочевыделения (наличие остаточной мочи до 50 мл); хронический простатит, требующий стационарного лечения 3 и более раз в год; рецидивная (после повторного хирургического лечения) односторонняя или двухсторонняя водянка оболочек яичка или семенного канатика с объемом жидкости более 100 мл; гиперплазия или гипоплазия яичек с нарушением функции сперматогенеза, кисты семенного канатика нарушающие мочевыделение в умеренной степени.
При однократном рецидиве водянки оболочек яичка или семенного канатика применяется подпункт 3).
К подпункту 3) относятся кисты семенного канатика нарушающие мочевыделение в незначительной степени, гиперплазия предстательной железы I стадии.
К подпункту 4) относятся водянка яичка или семенного канатика с объемом жидкости менее 100 мл, фимоз, другие болезни мужских половых органов с незначительными клиническими проявлениями, вновь поступающим на службу предлагается лечение.
Отсутствие одного яичка после его удаления по поводу заболеваний (неспецифического и доброкачественного характера), ранений или других повреждений не является основанием для применения данного Приложения.
При наличии эндокринных нарушений применяется Приложение 13 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Приложение 74
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Хронические воспалительные
болезни женских половых
органов (яичников, маточных
труб, тазовой клетчатки,
брюшины, шейки матки,
влагалища, вульвы)
сопровождающиеся
расстройством функции

Жыныс сферасы қызметтерінің бұзылуымен ере жүретін әйелдің жыныс мүшелерінің созылмалы қабыну аурулары (аналық безі, жатыр түтіктерінің, жамбас клетчаткасының, іш пердесінің, жатыр мойнының, қынаптың, вулбваның) созылмалы қабынба аурулары сферы (N70-N77):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) жиі асқынулары бар;
жз
Д
жз
Д
жз
Д
жз
Д
2) сирек асқынулары бар.
жз
В
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
3) тұрақты компенсациясыз қызметтердің бұзылуынсыз объективтік деректер болған кезде
жз
А
жз
А
жеке
А
жеке
А
1) тармақшаға жиі асқынатын (жылына 3 рет және одан көп) әйелдің жыныс мүшелерінің созылмалы қабынба аурулары хирургиялық қатыспауды (қайталанған іріңдік, қабынба ісіктер және т.б.) талап ететін операциялық емдеуден бас тартқан кезде созылмалы қабынба сырқаттардың қайтымсыз зардаптары жатады.
Стационарлық емдеуді талап етпейтін, сирек асқынулары (жылына 1 рет және одан сирек) бар, барлық бағандар бойынша куәландырылушы қатардағы және басшы құрам адамдары және III-IV бағандар бойынша куәландырылушы орналасушылар медициналық бақылаудың деректері болғанда қызметке жарамды деп танылады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
75-қосымша
Ескерту. 75-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 19.12.2013 № 721 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Аурулардың атаулары
Аурулар кестесінің графалары
I
II
III
IV
Әйелдің жыныс мүшелерінің қабынба аурулары, (генитальды және экстрагенитальды эндометриоз) (N 80):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) III-IV дәрежелі қызметтері едәуір бұзылған
жз
Д
жз
Д
жз
Д
жз
Д
2) ІІ дәрежелі қызметтері орташа бұзылған
жз
В
жз
В
жеке
В
жеке
В
3) І дәрежелі қызметтері аз ғана бұзылған
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
А
жеке
А
Эндометриоз диагнозы стационарлық жағдайларда анықталуы тиіс. Сырқаттардың ауырлығы мен зақымданған органдардың қызметтерінің бұзылу дәрежесін айқындау кезінде процестің таралу дәрежесін, көп ошақтылығын, қызметтердің бұзылуының ұзақтығын және жүргізілетін емдеу іс-шараларының тиімділігін ескеруі тиіс. Эндометриоз диагнозы кіші жамбас органдарын УДЗ, онкомаркерлерге қан растайды.
Функциялық аналық бездерінің кистасы онкомаркерлерге міндетті түрде тексеріле отырып, 3 етіккір кезеңі ішінде қадағалауға және бақылау УДЗ жатады. Органикалық пайда болған басқа да кисталар: эндометриодтық, дермоидтық, папиллярлық және т.б. жедел емделуге жатады – жаңадан қабылданғандар жарамсыз.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
76-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Әйелдің жыныс мүшелерінің төмен түсуі, гениталдық үңірею (N81, N82):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ

половой сферы (N70-N77):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) частыми обострениями;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
нг
Д
2) редкими обострениями;
нг
В
нг
В
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
3) при наличии объективных
данных без нарушения функции,
стойкой компенсации.
нг
А
нг
А
инд.
А
инд.
А
К подпункту 1) относятся часто обостряющиеся (3 и более раз в год) хронические воспалительные болезни женских половых органов; необратимые последствия хронических воспалительных заболеваний, которые требуют длительного консервативного лечения или хирургического вмешательства (осумкованные гнойники, воспалительные опухоли при отказе от оперативного лечения).
Лица рядового и начальствующего состава, освидетельствуемые по всем графам, и поступающие, освидетельствуемые по графам III-IV, с редкими обострениями (1 раз в году и реже), не требующими стационарного лечения, при наличии данных медицинского наблюдения признаются годными к службе.
Приложение 75
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Сноска. Приложение 75 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.12.2013 № 721 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Невоспалительные болезни женских половых органов, (генитальный и экстрагенитальный эндометриоз) (N 80):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным нарушением функций III-IV степени;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
нг
Д
2) с умеренным нарушением функций II степени;
нг
В
нг
В
инд.
В
инд.
В
3) с незначительным нарушением функций I степени;
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
инд.
А
инд.
А
Диагноз эндометриоза должен быть установлен в стационарных условиях. При определении тяжести заболевания и степени нарушения функций пораженных органов следует учитывать степень распространения процесса, многоочаговость, длительность нарушения функции и эффективность проводимых лечебных мероприятий. Диагноз эндометриоза подтверждается УЗИ органов малого таза, кровь на онкомаркеры.
Функциональная киста яичника подлежит наблюдению и контрольному УЗИ в течении 3-х менструальных циклов, с обязательным обследованием на онкомаркеры. Другие кисты органического происхождения: эндометриоидные, дермоидные, папиллярные и др. подлежат оперативному лечению. Вновь принимаемые - негодны.
Приложение 76
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Выпадения и другие
неправильные
положения женских
половых органов,
генитальные свищи (N81, N82):
п
с
п
с
п
с
п
с

1) қызметтерінің едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) қызметтерінің орташа бұзылулары бар
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
В
жз
В
3) қызметтерінің аз ғана бұзылулары бар объективтік деректер болған кезде
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
1) тармақшаға жатырдың немесе қынаптың төмен түсуі, қанағаттанарлықсыз емдеу нәтижелері кезінде және одан бас тартқанда жыныс органдары саңылауының (несеп-жыныс, ішек-жыныс) үңіреюімен артқы қабырғасының көрінуі жатады.
Жатырдың түсуі деп әйел тік тұрғанда (немесе жатқанда – күшенген кезде) қынап қабырғасын өзімен бірге айналдыра жатырдың түгелдей жыныс саңылауынан сыртқа шығып кету жағдайы есептеледі.
Шаттың толық айрылуы деп шат бұлшықеті бүтіндігінің толық бұзылуы және олардың тік ішектің үңіреюі және дұрыс кескіні болмағандағы жарылу саналады.
2) тармақшаға әйелдің жыныс мүшелерінің түсуі жатады. Жатыр мен қынаптың төмен түсуі деп күшенген кезде жыныс саңылауының үңіреюі және оның ішінен жатыр мойнының, қынаптың алдыңғы және артқы қабырғасының көрінуі, мұндайда олар шегінен шықпаған жағдай есептеледі.
Несепті ұстай алмауымен ушыққан жыныс мүшелері төмен түскен кезде куәландыру 1) немесе 2) тармақшалар бойынша емдеу нәтижелеріне қарай жүргізіледі.
Қызметтерінің бұзылуынсыз жатырдың дұрыс орналаспауы қызметке жарамдылығын шектеу үшін негіз болып табылмайды.
Қызметтерінің бұзылуынсыз жатырдың дұрыс орналаспауы осы бапты қолдануға негіз болып табылмайды.
Меноррагиялармен, іш қатулармен, жая сүйек аумағында және іштің төмен жағындағы ауырсынулармен ере жүретін жатырдың дұрыс орналаспауы болғанда куәландыру 3) тармақша бойынша жүргізіледі.
3) тармақшаға қынап қабырғаларының аз ғана төмен түсуі; ауру синдромынсыз жамбастағы тыртық және спайка процестері жатады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
77-қосымша
Ескерту. 77-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 408 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Овариалдық-менструалдық қызметінің бұзылулары (N91-N93):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) қызметтерінің едәуір бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д
жз
Д
2) қызметтерінің орташа бұзылулары бар
жз
В
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
3) қызметтерінің аз ғана бұзылулары бар.
жз
А
жз
А
жеке
А
жеке
А
1) тармақшаға овариалдық-менструалдық циклдың келесі тұрақты бұзылулары жатады:
- үздіксіз қан кетулермен, менструацияға қарамастан, қанауымен немесе физикалық күш түскенде байқалуымен сипатталатын ювенильді (20 жасқа дейінгі) қан кетулері, сондай-ақ анемияға әкеліп соғатын, менструацияның ұзақтығының 8 күнге дейін және одан жоғары ұзаруы;
- альгодисменоррея мен жыныс мүшелерінің (қынаптың атрезиясы, жатырдың айқын білінетін инфантилизмі және басқалары) едәуір анық білінетін толық жетілмеуімен байланысты, жыныс және олармен көршілес мүшелері қызметтерінің басқа да анық білінетін бұзылулары;
- қынапта немесе жатырда қанды ісіктердің пайда болуымен ере жүретін және айқын ұдайы ауырсынуды туындататын жыныс мүшелерінің жетілу аномалиясы.
Куәландыру жалпы инфекциялардың, ауыр интоксикациялардың, алиментарлық бұзылулардың, нерв-психикалық бұзылулардың және гармоналдық бұзылулардың, сондай-ақ соматикалық сырқаттардың себебінен болған салдарлы аменорея болғанда да Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың тиісті қосымшалары бойынша жүргізіледі.
1) тармақшаға климакстік синдромның ауыр дәрежесі жатады. Шын климакстік синдромды гипертиреоздың, үрейлі-депрессивтік жағдаймен, прессенильдік психозбен ұқсас клиникалық суреті бойынша дифференциация жасаған жөн.
1) тармақшаға анық білінетін вазомотролық реакциялармен (тәулігіне 20-дан астам құйылулар), сондай-ақ қан тамырларының спазмдарымен, артериялық қысымның ауытқуымен, астения тектес ұстамалармен және басқалармен ере жүретін, ауыр дәрежелі климкастік кардиопатиялар, психоэндокриндік климакстік синдром жатады.
2) тармақшаға олигоменоррея, аменоррея (операциядан кейін емес), оның ішінде Штейн-Левенталь синдромы кезінде көрініс беретін овариалдық-менструалдық бұзылулар, сондай-ақ климакстік синдромның орта ауырлығы дәрежесі жатады. Климакстік синдромның орта ауырлығы үшін тәулік ішінде 10-20 құйылулар, бас ауруы, бас айналуы, жұмыс қабілетін айтарлықтай төмендететін ұйқы мен есте сақтаудың нашарлауы тән.
Бар сырқаттардың ағымын тереңдетпейтін, тәулік ішінде саны (10-ға дейін) біршама көп емес құйылулары бар климакстік синдромның жеңіл нысандары осы бапты қолдану үшін негіз болып табылмайды.
3) тармақшаға жалпы дамуы қанағаттанарлық болғанда ІІ-ІІІ дәрежелі жыныстық инфантилизм жатады. Дене дамуы қалыс қалумен болатын жыныстық инфантилизм кезінде немесе овариалдық-менструалдық қызметі бұзылғанда медициналық куәландыру Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптардың 13 немесе 77-қосымшалары бойынша жүргізіледі.

1) со значительным
нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным
нарушением функций;
нг
Д-
инд.
нг
Д-
инд.
нг
В
нг
В
3) при наличии
объективных данных с
незначительным
нарушением функции.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
К подпункту 1) относятся полное выпадение матки или влагалища, полный разрыв промежности, свищи с вовлечением половых органов (мочеполовые, кишечно-половые) при неудовлетворительных результатах лечения или отказе от него.
Выпадением матки считается такое состояние, когда в положении стоя (или лежа при натуживании) вся матка выходит за пределы половой щели наружу, вывертывая за собой стенки влагалища.
Полным разрывом промежности считается такой разрыв, при котором целостность мышц промежности нарушена полностью и они замещены рубцовой тканью, переходящей на стенку прямой кишки, задний проход зияет и не имеет правильных очертаний.
К подпункту 2) относится опущение женских половых органов. Опущением матки и влагалища считается такое состояние, когда при натуживании половая щель зияет и из нее показывается шейка матки, передняя и задняя стенки влагалища, но они не выходят за ее пределы.
При опущении половых органов, осложненном неудержанием мочи, освидетельствование проводится по подпунктам 1) или 2) в зависимости от результатов лечения.
Неправильное положение матки без нарушения функций не является основанием для применения настоящего Приложения.
При неправильном положении матки, сопровождающемся меноррагиями, запорами, болями в области крестца и внизу живота, освидетельствование проводится по подпункту 3).
К подпункту 3) относятся незначительные опущения стенок влагалища; рубцовые и спаечные процессы в области малого таза без болевого синдрома.
Приложение 77
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Сноска. Приложение 77 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 408 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Расстройство овари-
ально-менструальной
функции (N91-N93):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным
нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
нг
Д
2) с умеренным нарушением
функций;
нг
В
нг
В
нг
В-
инд.
нг
В-
инд.
3) с незначительным
нарушением функций.
нг
А
нг
А
инд.
А
инд.
А
К подпункту 1) относятся стойкие нарушения овариально-менструального цикла:
ювенильном кровотечении (в возрасте до 20 лет), которые характеризуются непрерывными кровотечениями, повторяющимися независимо от менструаций или проявляющиеся при физической нагрузке, а также удлинение продолжительности менструаций до 8 дней и более, приводящие к анемии;
альгодисменоррее и других выраженных расстройствах функций половых и соседних с ними органов, обусловленных значительно выраженным недоразвитием половых органов (атрезия влагалища, резко выраженный инфантилизм матки);
аномалиях развития половых органов, если они вызывают резкие постоянные боли и сопровождаются образованием кровяной опухоли во влагалище или в матке.
При вторичных аменорреях обусловленных общими инфекциями, тяжелыми интоксикациями, алиментарными расстройствами, нервно-психическими нарушениями и гормональными расстройствами, а также соматическими заболеваниями освидетельствование проводится также по соответствующим Приложениям к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
К подпункту 1) относятся климактерический синдром тяжелой степени. Истинный климактерический синдром следует дифференцировать со сходными по клинической картине гипертиреозом, тревожно-депрессивным состоянием, пресенильным психозом.
К подпункту 1) относятся тяжелые степени климактерической кардиопатии, психоэндокринного климактерического синдрома, сопровождающиеся выраженными вазомоторными реакциями (более 20 приливов в сутки), а также спазмами сосудов, колебаниями артериального давления, астеноподобными приступами.
К подпункту 2) относятся нарушения овариально-менструальной функции, проявляющиеся олигоменорреей, аменорреей (не послеоперационной), в том числе при синдроме Штейна-Левенталя, а также климактерический синдром средней степени тяжести. Для климактерического синдрома средней тяжести характерны 10-20 приливов в течение суток, головная боль, головокружение, ухудшение сна и памяти, что заметно снижает работоспособность.
Легкие формы климактерического синдрома с относительно небольшим числом приливов в течение суток (до 10-ти), не усугубляющие течение имеющихся заболеваний, не являются основанием для применения данного пункта.
К подпункту 3) относятся половой инфантилизм II-III степени при удовлетворительном общем развитии. При инфантилизме половой сферы, сочетающемся с отставанием в физическом развитии или нарушениями овариально-менструальной функции, медицинское освидетельствование проводится по Приложениям 13 или 77 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.

21 жасқа дейінгі адамдарда овариалдық-етеккірлік функциясының бұзылуы болмаған жағдайда І-ІІ дәрежелі жатырдың гипоплазиясы Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 77-қосымшасын қолдануға негіз болып табылмайды.
4) тармақшаға екі жақты тоталдық овариоэктомия, радикалдық операциялардан, жамбас перитониттерінен кейін, жүргізілген гормоналдық терапияның операциядан кейінгі 3 айға дейін тиімділігі болғанда тубоовариалдық құрылымдар жатады.
Ішкі істер органдарындағы
қызмет үшін адамдардың
денсаулық жағдайының
сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 78-қосымша
Ескерту. 78-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 408 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Жатырдың, жатыр түтіктерінің, аналық бездерінің, жамбастық іш пердесі мен клетчаткасының жедел қабыну сырқаттары N70.0, N71.0, N73,0, N73.3, N75.1, N76.0, N76.2
Әйелдің жыныс мүшесі органдарының жіті, қабыну созылмалы сырқаттарынан кейінгі немесе хирургиялық емдеуден кейінгі қызметінің уақытша бұзылулары
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың ауруы бойынша демалысқа қажеттілігі туралы қорытынды тек әйелдер жыныс органдарының (бартолинит, вульвит, кольпит, эндометрит, аднексит) жіті қабыну ауруларынан (2 айдан аспайтын мерзімде) кейін шығарылады.
Жатыр мойнының эрозиясы және псевдоэрозиясы бар куәландырушылар (N86)-басты бағытта жыныстық жолмен берілетін аурулар, онкоцитология (сұйықты ПАП-тест), онкогенді типтер ВПЧ (16, 18, 31, 35) және бейнекольпоскопиялар) тексерілуге жатады. Басты бағытта жыныстық жолмен берілетін аурулар, онкогенді типтер ВПЧ, жатыр мойнының дисплазиясы онкоцитология, бейне кольпоскопияның аномалдық картиналарының мәліметтері бойынша қызметке қабылданушылар емделгенше жарамсыз, қатардағы және басшы құрамдағы адамдар кемінде 1 айдан кейін куәландырылып тексерілуге (емделуге) жатады.
Жатыр мойнының эктопиясы норма нұсқасы, жатыр мойнының эпителия аяқталмаған миграциясы сияқты қаралады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
79-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Жүктілік (000-099):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Қатардағы және басшы құрам адамдары есебіндегі әйелдер оларда жүктілік анықталған кезде радиоактивтік заттармен, иондалған сәуле көздерімен, зымыран отындарының компоненттерімен, электромагниттік өрістердің көздерімен байланысты жұмысқа уақытша жарамсыз деп танылады.
Ішкі істер органдарындағы
қызмет үшін адамдардың
денсаулық жағдайының
сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 80-қосымша

Гипоплазия матки I-II степени у лиц до 21 года при отсутствии нарушения овариально-менструальной функции не дает основание для применения Приложения 77 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
К подпункту 4) относится тотальная овариоэктомия с обеих сторон, после радикальных операций, тазовых перитонитов, тубоовариальных образований при эффективности от проводимой гормональной терапии после операционном периоде до 3 месяцев.
Приложение 78 к Требованиям,
предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для
службы в органах внутренних дел
Сноска. Приложение 78 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 408 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Острые воспалительные заболевания матки, маточных труб, яичников, тазовой брюшины и клетчатки N70.0, N71.0, N73.0, N73.3, N75.1, N76.0, N76.2
Временные функциональные расстройства после хирургического лечения, острого или обострения хронического заболевания женских половых органов
п
с
п
с
п
с
п
с
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Заключение о нуждаемости лиц рядового и начальствующего состава в категории Г выносится только после острых (со сроком не более 2 месяцев) воспалительных заболеваний женских половых органов (бартолинит, вульвит, кольпит, эндометрит, аднексит).
Освидетельствуемые с эрозией и псевдоэрозией шейки матки (N86) подлежат обследованию на ИППП, онкоцитологию (жидкостный ПАП-тест), онкогенные типы ВПЧ (16, 18, 31, 35) и видеоколькоскопии. При выявлении ИППП, онкогенных типов ВПЧ, дисплазии шейки матки по результатам онкоцитологии, аномальной картины видеоколькоскопии, принимаемые на службу негодны до излечения, лица рядового и начальствующего состава подлежат обследованию (лечению) с последующим освидетельствованием не ранее чем через 1 месяц.
Эктопия шейки матки рассматривается как вариант нормы, как незавершенная миграция эпителия шейки матки.
Приложение 79
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Беременность (000-099):
п
с
п
с
п
с
п
с
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Женщины из числа лиц рядового и начальствующего состава - при установлении у них беременности признаются временно негодными к службе с радиоактивными веществами, источниками ионизирующих излучений, компонентами ракетных топлив, источниками электромагнитных полей.
Приложение 80 к Требованиям,
предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для
службы в органах внутренних дел

Ескерту. 80-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 408 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Туа пайда болған жетілу ақаулары, деформациялар, хромосомдық аномалиялар. Органдардың туа пайда болған ақаулары және ситемза:
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) қызметтерінің едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) қызметтерінің орташа бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д- жеке
жз
Д- жеке
3) қызметтерінің аз ғана бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке.
жз
В- жеке.
жз
В- жеке
4) қызметтері бұзылмаған объектитвік деректер болғанда
А
А
жеке
А
А
А
А
А
Осы қосымша туа пайда болған жетілу ақауларын емдеу мүмкін болмағанда, емдеуден бас тартқанда немесе емдеу нәтижелері қанағаттанарлықсыз болғанда қолданылады.
1) тармақшаға жатады:
III- IV ФК жүректің жетіспеушілігі болғанда жүректің туа пайда болған ақаулары;
жүректің қолқалық ақаулары;
бронх-өкпе аппараты жетілуінің ақауы, ІІІ дәрежелі өкпе тыныс алу жетіспеушілігі;
жақ-бет аномалиясы (оның ішінде таңдай мен ерін жарығы, екі жақты микротия);
есту қуысының атрезиясы;
айқын клиникалық белгілері бар және қызметтері кенет бұзылған ас қорыту органдарының аурулары;
кеуде клеткасының (қабырғаның бүкірлігі) мен рестриктивті түрі бойынша ІІІ дәрежелі тыныс алу жетіспеушілігі бір омыртқаның туа пайда болған қисаюлары;
мойын бөлігіндегі омыртқалық баған қызметінің едәуір бұзылуы бар бармыштық қисық мойын;
остеосклероз (мрамор ауруы);
айқындылық дәрежесіне қарамастан қалған бүйрек қызметі қызметінің бұзылуында бір бүйректің жоқтығы;
бөліп тұру қызметінің едәуір бұзылуы бар қос бүйректің поликостозы немесе СБҚЖ;
вазероналдық артериалдық гипертензия мен бүйректік қан кетулері бар бүйректік қан қысымының аномалиясы (ангиография мәліметтерімен расталған);
жыныс органдарының аномалиясы (жыныс мүшесінің болмауы, қынап атрезиясы);
ортан жіліктердің ішкі айдаршықтары шығыңқыларының аралығы 20 см-ден астам аяқтың 0-сияқты қисаюы немесе балтырлардың ішкі тобықтарының аралығы 15 см-ден астам аяқтың Х-сияқты қисаюы;
едәуір бұзылуы бар сүйектердің, буындардың, шеміршектердің, бұлшықеттердің жетілу ақаулары, сырқаттары және деформациясы;
туа пайда болған ихтиоз, ихтиозонысанды эритродермия.
2) тармақшаға жатады:
СЖЖ ІІ ФК болған жағдайда жүрек және ірі қан тамырларының (аорта, өкпе артериясы) ақауы туа пайда болған ақаулары;
Вальсалва синусының аневризмасы;
боталов түтікшесі бітелмеуі;
сатысы мен жалпы қан айналымының бұзылуына қарамастан жүрек пердесінің дефекті;
бір немесе екі жақтағы құлақтың болмауы немесе бұзылуы;
жамбас-бөксе буындарын немесе омыртқа қозғалысын орташа шектеумен жамбас деформациясы;
кеуде клеткасының мен рестриктивті түрі бойынша ІІ дәрежелі тыныс алу жетіспеушілігі бір омыртқаның туа пайда болған қисаюлары;
мойын бөлігіндегі омыртқалық баған қызметінің едәуір бұзылуы бар бармыштық қисық мойын;
айқындылық дәрежесіне қарамастан қалған бүйрек қызметі қызметінің бұзылуында бір бүйректің жоқтығы;
поликистоз, дисплазии, қызметі орташа және аз ғана бұзылуы бар бүйректің және элементтерінің қосарлануы;
тағаға ұқсаған бүйрек;
айқын қызметі орташа бұзылған аномалии несеп шүмендері мен несеп жолдары;
ұмалық немесе бұттық гипоспадия;

Сноска. Приложение 80 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 408 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Врожденные пороки развития, деформации и хромосомные аномалии. Врожденные пороки органов и систем:
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд.
нг
Д-инд.
3) с незначительным нарушением функций;
нг
В-инд.
нг
В-инд.
нг
В-инд.
нг
В-инд.
4) при наличии объективных данных без
нарушения функций.
А
А
инд.
А
А
А
А
А
Данное Приложение применяется в случаях невозможности лечения врожденных пороков развития, отказе от лечения или неудовлетворительном результате лечения.
К подпункту 1) относятся:
врожденные пороки сердца при наличии сердечной недостаточности III-IV ФК;
аортальные пороки сердца;
пороки развития бронхо-легочного аппарата и плевры с дыхательной недостаточностью III степени;
аномалии челюстно-лицевой области (в том числе расщелины твердого неба и губы, двухсторонняя микротия);
атрезия слухового прохода;
органов пищеварения с выраженными клиническими проявлениями и резким нарушением функции;
врожденные фиксированные искривления позвоночника (кифозы, сколиозы) с резкой деформацией грудной клетки (реберный горб) и дыхательной недостаточностью III степени по рестриктивному типу;
мышечная кривошея со значительным нарушением функции позвоночного столба в шейном отделе;
остеосклероз (мраморная болезнь);
отсутствие одной почки при нарушении функции оставшейся почки независимо от степени ее выраженности;
поликистоз обеих почек со значительным нарушением выделительной функции или с ХПН;
аномалии почечных сосудов (подтвержденные данными ангиографии) с вазоренальной артериальной гипертензией и почечными кровотечениями;
аномалии половых органов (отсутствие полового члена, атрезия влагалища);
деформация тазового кольца, сопровождающаяся значительным ограничением движений в тазобедренных суставах, нарушением статики и походки;
варусная деформация шейки бедренной кости с укорочением ноги более 8 см;
О-образное искривление ног при расстоянии между выступами внутренних мыщелков бедренных костей более 20 см или Х-образное искривление при расстоянии между внутренними лодыжками голеней более 15 см (для освидетельствуемых по графе III, применяется подпункт 2);
другие пороки развития, заболевания и деформации костей, суставов, сухожилий, мышц со значительным нарушением функций;
ихтиоз врожденный, ихтиозоформная эритродермия.
К подпункту 2) относятся:
врожденные пороки сердца и крупных сосудов (аорты, легочной артерии) при наличии ХСН II ФК;
аневризма синуса Вальсальвы;
незаращение боталова протока;
дефект перегородок сердца независимо от стадии и нарушения общего кровообращения;
отсутствие или обезображивающая деформация ушных раковин с одной или обеих сторон;
деформация таза с умеренным ограничением движений в тазобедренных суставах или позвоночнике;
врожденные фиксированные искривления позвоночника (кифозы, сколиозы) с деформацией грудной клетки и дыхательной недостаточностью II степени по рестриктивному типу;
мышечная кривошея с умеренным нарушением функции в шейном отделе позвоночника;
отсутствие одной почки при нормальной функции оставшейся почки;
поликистоз, дисплазии, удвоение почки и их элементов с нарушением функции в умеренной или незначительной степени;
подковообразная почка;
аномалии мочеточников или мочевого пузыря с умеренным нарушением выделительной функции;
мошоночная или промежностная гипоспадия;

аяқтың 5 см-ден 8 см-дейін қысқаруымен жамбас сүйегі аузының варустық деформациясы;
ортан жіліктердің ішкі айдаршықтары шығыңқыларының аралығы 12 cм-ден 20 см-ге дейін аяқтың 0-сияқты қисаюы немесе балтырлардың ішкі тобықтартының аралығы 12 cм-ден 15 см-ге дейін аяқтың Х-сияқты қисаюы;
рецессивтік ихтиоз (қара және қараятын);
едәуір бұзылуы бар сүйектердің, буындардың, шеміршектердің, бұлшықеттердің жетілу ақаулары, сырқаттары және деформациясы.
Сондай-ақ 2) тармақшаға бас сүйектің клиникалық көрінулері бар ақаулары мен жетілу аномалиясы (краниостеноз, аномалия Кимерле, платибазия, базилярлы импрессия, макро-, және микроцефалия) жатады.
3) тармақшаға жатады:
жүректің оқшауланған туа пайда болған ақааулары, созылмалы жүрек қызметінің жетіспеушілігі бар ФК І және онсыз;
жүректің шағын аномалиясы (жүректің сол жақ қарыншасының қызметі бұзылмаған, айқын клиникасы жоқ қосымша хордасы және патологиялық регургитациясыз митралдық қалқаншаның І дәрежелі пролапсы);
бір жақты микротия;
омыртқалық баған қызметінің едәуір бұзылуы бар бұлшықетті қисық мойын;
аяқталған процесі және орташа клиникалық көрінулері бар остеохондропатия (қалыпты физикалық күш түсіргенде қызметі аз ғана шаршайды);
аяқтың 2 см-ден 5 см-ге дейін қысқаруы бар жамбас сүйегі аузының варустық деформациясы;
туа пайда болған қызметі бұзылмаған бүйректің несепағар аномалиясы;
жыныстық мүшенің түбінен ортасына дейін несеп шығару каналының жыланкөзі;
іш қуысында, шапта немесе оның ішкі қуысында қос аталық бездердің бөгелуі;
іш қуысында, шапта немесе оның ішкі қуысында бір аталық бездердің бөгелуі;
доминанттық (жай) ихтиоз;
қол басының қызметін бұзатын, сондай-ақ жүруді және стандартты аяқ киім киюді қиындататын табанның тұқым қуалаушылық алақан кератодермиті;
қызметі аз ғана бұзылған сүйектердің, буындардың, шеміршектердің, бұлшықеттердің басқа да жетілу ақаулары, сырқаттары және деформациясы жатады.
І дәрежедегі регургитациясы бар немесе жоқ митралдық клапанның І дәрежедегі пролапсы бар жаңадан қабылданушылар ІІІ, ІҮ бағандар бойынша жарамды, І, ІІ бағандар бойынша - жарамсыз деп танылады. Көрсетілген дәрежелерімен аурулары бар қызметкерлер барлық бағандар бойынша жарамды деп танылады.
Өкпе гипертензиясы болмаған жағдайда өкпе артериясының қалқаншасында І дәрежедегі регургитация, трикуспидальдық, митральдық қалқаншалар, қалқанша жармаларының органикалық өзгерістер болмаған жағдайда осы қалқаншаның жарма жасау, жүктеме сынамаларының нәтижелері бойынша дене күшіне толеранттық төмендемейтін ырғақтың және жолдың бұзылуы (стресс-тредмил-тес, ВЭМ), функциялық деп есептеледі және осы қосымшаны қолдану үшін негіз болып табылмайды.
Аорталық қалқаншада І дәрежедегі регургитацияны тапқан жағдайда оны аорталық қалқанша жетіспеушілігі ретінде қалған көрсеткіштерден тәуелсіз бағалау қажет.
Жүректің сол жақ қарыншасының қызметі бұзылмаған, айқын клиникасы жоқ қосымша хордасының болуы осы Қосымшаны қолдануға негіз болып табылмайды.
4) тармақшаға аяқтың 2 см-ге дейін қысқаруы бар жамбас ұршығының варустық деформациясы жатады.
Аяқтың 1 см-ге қысқаруы, V белдікті сакрализациялау немесе І бел омыртқаны люмбализациялау, көрсетіліген омыртқалардың қызметінің бұзылуынсыз, қантамырлы борозданың гипоспадиясы осы қосымшаны қолдануға негіз болып табылмайды.
Аяқ-қолдың қысқаруымен, сырқаттармен, бұлшықет сүйектерінің және (немесе) шеміршектің болуынан туындаған жүріс пен статикті бұзуы баржамбастың деформациясы болғанда Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 69-қосымшасы қолданылады.

варусная деформация шейки бедренной кости с укорочением ноги от 5 до 8 см;
О-образное искривление ног при расстоянии между выступами внутренних мыщелков бедренных костей от 12 до 20 см или Х-образное искривление при расстоянии между внутренними лодыжками голеней от 12 до 15 см;
ихтиоз рецессивный (черный или чернеющий);
другие пороки развития, заболевания и деформации костей, суставов, сухожилий, мышц со умеренным нарушением функций.
К подпункту 2) также относятся пороки и аномалии развития черепа (краниостеноз, аномалия Кимерле, платибазия, базилярной импрессии, макро-, микроцефалия) с клиническими проявлениями.
К подпункту 3) относятся:
изолированные врожденные пороки сердца, при наличии сердечной недостаточности ХСН I ФК и без нее;
малые аномалии сердца (кроме дополнительной хорды левого желудочка без нарушения функций, клинических проявлений и пролапса митрального клапана I степени без патологической регургитации);
односторонняя микротия;
мышечная кривошея с незначительным нарушением функции позвоночного столба;
остеохондропатии с законченным процессом и умеренными клиническими проявлениями (при обычных физических нагрузках функция страдает незначительно);
варусная деформация шейки бедренной кости с укорочением ноги от 2 до 5 см;
врожденные аномалии почек, мочеточника без нарушения функций;
свищ мочеиспускательного канала от корня до середины полового члена;
задержка обоих яичек в брюшной полости, паховых каналах или у их наружных отверстий;
задержка одного яичка в брюшной полости в паховом канале или у его наружного отверстия;
доминантный (простой) ихтиоз;
наследственные кератодермии ладоней, нарушающие функцию кистей, а также подошв, затрудняющие ходьбу и ношение стандартной обуви;
другие пороки развития, заболевания и деформации костей, суставов, сухожилий, мышц с незначительным нарушением функций.
Поступающие на службу и учебу с пролапсом митрального клапана I степени с регургитацией I степени или без нее, по графам III, IV признаются годными, по графам I, II – негодными. Сотрудники с указанной степенью нарушений по всем графам признаются годными.
Регургитация I степени на клапане легочной артерии при отсутствии легочной гипертензии, на трикуспидальном, митральном клапанах при отсутствии органических изменений створок клапанов, без пролабирования створок данных клапанов, без пороков данных клапанов, без нарушения ритма и проводимости, неснижающаяся толерантность к физической нагрузке по результатам нагрузочных проб (стресс-тредмил-тест, ВЭМ), считается функциональной и не является основанием для применения настоящего Приложения.
При обнаружении регургитации I степени на аортальном клапане ее следует расценивать независимо от остальных показателей как недостаточность аортального клапана.
Наличие дополнительной хорды левого желудочка сердца без нарушения функций и клинических проявлений не является основанием для применения данного Приложения.
К подпункту 4) относятся варусная деформация шейки бедра с укорочением ноги до 2 см.
Укорочение нижней конечности на 1 см, сакрализация V поясничного или люмбализация I крестцового позвонка, незаращение дужек указанных позвонков без нарушения функции, гипоспадия у коронарной борозды не является основанием для применения данного Приложения.
При деформации таза с нарушением походки и статики, вызванных укорочением нижних конечностей, заболеваний или повреждений костей мышц и (или) сухожилии применяется Приложение 69 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.

Нерв жүйесі туа пайда болған ауқаулары бар адамдар аурулар кестесінің 25-тармағы бойынша, ал психикалық бұзылуы бар адамдар Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 14 немесе 20 қосымшалары бойынша куәландырылады.
Қол басының және табанның туа пайда болған ақауы бар адамдар Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 68-қосымшасы бойынша куәландырылады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
81-қосымша
Ескерту. 81-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 408 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
ОНЖ Бас сүйектерінің органикалық зақымдану белілерінсіз бұзылу зардаптары, органикалық зақымдану (S02-S02.1):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) бөтен тектес дененің, оның күмбезі сүйектерінің едәуір дефектілерінің болуы;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) бас сүйегі күмбезі сүйектерінің орташа дефектісі бар
жз
Д-жеке
жз
Д
жз
В
жз
В
3) бас сүйегі күмбезі сүйектерінің шамалы ғана дефектісі бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
1) тармақшаға пластикалық материалмен (10 квадрат сантиметрден астам) ауыстырылған немесе 8 квадрат сантиметрден астамы пластикалық материалмен ауыстырылмаған бас сүйегі күмбезі сүйектерінің едәуір ақаулықтары; клиникалық көріністері бар сүйегі қуысында бөтен тектес дененің болуы жатады.
Еңбек сіңірген жылдары ұзақ, бірақ 25 жылдан аз немесе 12,5 жыл болған (азаматтық стажы кемінде 12,5 жыл болғанда және қызметте болудың белгіленген жасына жеткен жағдайда) жағдайларда қатардағы және басшы құрам адамдарына жарамдылық санаты туралы қорытынды "2" тармақтың негізінде қабылдануы тиіс.
2) тармақшаға 8-ден 20 квадрат сантиметрге дейін сүйекпен немесе басқа пластикалық материалмен ауыстырылған, не 8 квадрат сантиметрге дейін пластикалық материалмен ауыстырылмаған бас сүйегі күмбезі сүйектерінің дефектілері, сондай-ақ бас сүйегі күмбезінің ескі жаншылған сынықтары; бас сүйегі қуысында клиникалық көріністері жоқ бөтен тектес дененің болуы жатады.
3) тармақшаға пластикалық материалмен немесе тығыз дәнекер тканьді тыртықпен ауыстырылған бас сүйегі күмбезі сүйектерінің кішкене дефектілері (4 квадрат сантиметрге дейін) жатады.
III-IV бағандар бойынша қызметке орналасушылар мен қатардағы және басшы құрам адамдарын 3) тармақша бойынша неврологиялық симптоматика мен психиканың бұзылуы жоқ болған жағдайда ғана шек қойылмастан қызметке жарамды деп тануға болады.

Лица с врожденными пороками нервной системы освидетельствуются по Приложению 25 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел, а с психическими расстройствами – по Приложениям 14 или 20 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Лица с врожденными пороками кисти или стопы освидетельствуются по Приложению 68 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Приложение 81
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Сноска. Приложение 81 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 408 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Последствия
повреждений,
костей черепа без
признаков
органического
поражения ЦНС
(S02-S02.1):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) с наличием инородного
тела в полости черепа,
значительного дефекта;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным дефектом
костей свода черепа;
нг
Д-
инд.
нг
Д
нг
В
нг
В
3) с небольшим дефектом
костей свода черепа.
нг
В-
инд
нг
В-
инд
нг
В-
инд
нг
В-
инд
К подпункту 1) относятся значительные дефекты костей свода черепа (более 10 квадратных сантиметров), замещенные пластическим материалом или больше 8 квадратных сантиметров, незамещенные пластическим материалом; наличие инородного тела в полости черепа с клиническими проявлениями.
В случаях, когда у лиц рядового и начальствующего состава, имеющих длительную, но менее 25 или 12,5 выслугу лет (при наличии гражданского стажа не менее 12,5 лет и достижении установленного возраста состояния на службе), заключение о категории годности принимается на основании подпункта 2).
К подпункту 2) относятся дефекты костей свода черепа от 8 до 10 квадратных сантиметров, замещенные костью или другим пластическим материалом, либо до 8 сантиметров квадратных незамещенных пластическим материалом, а также старые вдавленные переломы свода черепа; наличие инородного тела в полости черепа без клинических проявлений.
К подпункту 3) относятся небольшие дефекты костей свода черепа (до 4 сантиметров квадратных), замещенные пластическим материалом или плотным соединительно-тканным рубцом.
Поступающие на службу по графам III-IV, и лица рядового и начальствующего состава по подпункту 3) могут быть признаны годными к службе без ограничений только в случае отсутствия неврологической симптоматики и нарушения психики.

Ми залалдарының симптомдары болғанда қызметтерінің бұзылу дәрежесіне қарай Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 14, 23-қосымшаларының тиісті тармақшалары қосымша қолданылады.
Нерв жүйесі залалдануының аз ғана белгілері бар немесе олар жоқ болғанда бас сүйегі негізінің сынығы кезінде 1) немесе 2) тармақщалар бойынша қорытынды шығарылады.
Бас сүйегі-ми жарақатынан кейін жабылатын диагностикалық фрезевтік саңылаулар дәнекер тканьді тыртықпен ауыстырылған бас сүйегі күмбезі сүйектерінің дефектілеріне жинақталады.
Егер анамнезді бас сүйегі күмбезі сүйектерінің сызықтық сынығы орын алған неврологиялық симптоматика мен психика жағынан бұзылулар, сондай-ақ қосымша (жаңғырықты ЭГ, ЭЭГ, РЭГ, мидың КТ) зерттеу нәтижелері бойынша мидың органикалық залалдану белгілері жоқ болғанда осы тармақты қолдану үшін негіз болмайды.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
82-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Сүйектердің, сіңірлердің, бұлшықеттер мен буындардың зақымдану зардаптары М24):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) қызметтерінің едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) қызметтерінің орташа бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) қызметтерінің аз ғана бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
В-жеке
жеке
В-жеке
1) тармақшаға түтіктік сүйектердің ұзақ консолидацияланатын сынықтарының, буын ішіндегі сынықтардың, ортан жілік басының орталық таюының салдарынан ірі буындар қызметтерінің едәуір бұзылуы бар анкилоздар мен (немесе) деформациялаушы артроздар: операциялық емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижелері кезіндегі не одан бас тартқан кездегі жалған буындар; ірі буындардағы патологиялық жылжымалылылық; қолайсыз ағымы мен күмәнді клиникалық және еңбектік болжамы бар жауырынның ушықққан сынықтары жатады.
Жедел емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижелері кезінде ішкі органдардың бұзылуы бар жамбас сүйегінің сынуының зардаптары;
2) тармақшаға аяқ-қол қызметтерінің орташа бұзылуларын; емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижелері кезіндегі ортан жілік мойнының сынығының; ортан жілік басының орталық таюының; түтіктік сүйектерінің әлсіз консолидацияланған (4 айдан астам) ушықпаған сынықтарының; буын ішіндегі сынықтарының салдары жатады, сондай-ақ 2) тармақшаға буынның анық білінетін ойнамалылығы (босаңдаушылығы) немесе рецидивтенетін синовиті бар, аяқ-қол бұлшықеттерінің орташа анық білінетін атрофиясымен ере жүретін, денеге аз ғана физикалық күш түскенде пайда болатын ірі буындарының жиі (жылына 3 реттен астам) таюлары жатады. Осы тармақшаға емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижелері болған кезде жамбас буындарының, омыртқаның қозғалысын орташа шектейтін жамбас сүйегі сынығының жілік мойнының сынығының; ортан жілік басының орталық таюының зардаптары жатады.
3) тармақшаға остеосинтез пайдаланылуымен жамбас сан буыны қызметінің толық қалпына келтірілмеген кезіндегі ортан жілік мойнының сынығы, сүйек сынықтарынан кейін олардың қызметін бұзатын (орналасушылар үшін қызметін бұзбайтын да) алынып тасталмаған, оның ішінде оларды алып тастаудан бас тартқан кездегі металлоз белгілері бар металл конструкциялары жатады.

При симптомах поражения головного мозга дополнительно применяется соответствующий подпункт Приложений 14, 23 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел в зависимости от степени нарушения функций.
При переломе основания черепа с незначительными признаками поражения нервной системы или при отсутствии их заключение выносится по подпунктам 2) или 3).
Накладываемые после черепно-мозговой травмы диагностические фрезевые отверстия суммируются в дефект костей свода черепа, замещенный соединительно-тканным рубцом.
Если в анамнезе имел место линейный перелом костей свода черепа и на период медицинского освидетельствования отсутствуют неврологическая симптоматика и нарушения со стороны психики, а также признаки органического поражения головного мозга по результатам дополнительного исследования (ЭхоЭГ, ЭЭГ, РЭГ, КТ головного мозга), оснований для применения Приложения 81 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел не применяется.
Приложение 82
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Последствия
повреждений костей
туловищ, верхних,
нижних конечностей,
сухожилий, мышц и
суставов (М24):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным
нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным
нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-
инд
нг
Д-
инд
3) с незначительным
нарушением функций;
нг
В-
инд
нг
В-
инд
инд
В-
инд
инд
В-
инд
К подпункту 1) относятся анкилозы и (или) деформирующие артрозы со значительным нарушением функции крупных суставов вследствие длительно консолидирующихся переломов трубчатых костей, внутрисуставных переломов, центрального вывиха головки бедренной кости; ложные суставы при неудовлетворительных результатах оперативного лечения либо отказе от операции, патологическая подвижность в крупных суставах; осложненные переломы лопатки с неблагоприятным течением и сомнительным клиническим и трудовым прогнозом, последствия перелома костей таза с повреждением внутренних органов при неудовлетворительных результатах оперативного лечения.
К подпункту 2) относятся умеренные нарушения функции конечностей вследствие: перелома шейки бедренной кости при неудовлетворительных результатах лечения; центрального вывиха головки бедренной кости, слабо консолидированных (свыше 4 месяцев) неосложненных переломов трубчатых костей, внутрисуставных переломов, а также частые (более 3 раз в год) вывихи крупных суставов, возникающие вследствие незначительных физических нагрузок с выраженной неустойчивостью (разболтанностью) или рецидивирующим синовиитом сустава, сопровождающиеся умеренно выраженной атрофией мышц конечностей, последствия перелома костей таза с умеренным ограничением движений в тазобедренных суставах, позвоночнике; состояния после односторонних переломов костей таза с нарушением целости тазового кольца при неудовлетворительных результатах лечения.
К подпункту 3) относятся переломы шейки бедренной кости с использованием остеосинтеза при неполном восстановлении функции тазобедренного сустава, нарушающие функцию (для поступающих и без нарушения функции) в незначительной степени; неудаленные металлические конструкции после переломов костей, в том числе с признаками металлоза, при отказе от их удаления.

Гипстеп таңу иммобилизациясын ғана талап ететін, сүйек сүйелдерінің белгілері пайда болғаннан кейін түтіктік немесе басқа да сүйектердің ушықпаған жабық сынықтары болғанда қатардағы және басшы құрам адамдарына ауру бойынша демалыстың қажеттілігі немесе қызметтік міндеттерінен босату туралы қорытынды шығарылады. Сондай-ақ 3) тармаққа денеге едәуір физикалық күш түсу немесе қайталама жарақаттану салдарынан сирек (жылына 3 реттен аз) пайда болатын буындардың таюлары, ойнамылылығы мен синовиті жатады.
Ірі буынның таюы оны орнына салғанға дейін және кейін буындардың рентгенограммаларымен медициналық құжаттармен куәландырылуы тиіс. Жалғама дәнкерлер мен буын капсулаларының зақымдануы салдарынан болатын ойнамылылық клиникалық және рентгенологиялық деректермен расталады.
Жамбас ұршығының деформациясынсыз жамбастың жекелеген сүйек сынықтарынан кейін оқшауланып қатаюы Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 82-қосымшасын қолдануға негіз болмайды.
Сырқаттар салдарынан болатын аяқ-қолдың қысқару болғанда Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 69-қосымшасы қолданылады.
Сырқаттар салдарынан болатын аяқ-қолдың қысқару болғанда Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 82-қосымшасына кестені қолданады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
83-қосымша
Ескерту. 83-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 19.12.2013 № 721 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Зақымданудың немесе жаралану, жарақаттану мен хирургиялық сырқаттар себепті кеуде, іш қуысы, кіші жамбас немесе іш пердесі сыртындағы кемістік мүшелеріне операциялық қатысулардың зардаптары (J86; К22.2; К44;):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) қызметтерінің едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) қызметтерінің орташа бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) қызметтерінің аз ғана бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
В-жеке
жеке
В-жеке
4) функциялары бұзылмаған объективті деректер болғанда
жеке
А
жеке
А
А
А
А
А
1) тармақшаға ІІІ дәрежелі тыныс алу жетіспеушілігі бар бронхөкпе аппаратының жаралану мен жарақаттану зардаптары; үлпершектің көлемді облитерациясы; жүрек немесе қолқаның аневризмасы; емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижесі болғандағы өт немесе ұйқы безі жыланкөздері; жүйелі болжауды талап ететін өңештің тыртықты тарылуы; хирургиялық емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижесі болған кездегі немесе одан бас тартқан кездегі жиі (жылына 2 рет және одан көп) қыстырулары бар диафрагмалық жарықтар жатады. Бұл тармаққа өкпе, асқазан, өңеш резекциясынан; ас қорыту қызметтерінен едәуір бұзылуы бар асқазан-ішек сағаларын ұштастырып таңудан; ас қорыту қызметтерінің едәуір бұзылуы бар асқазан-ішек сағалары ұштастырылып таңылумен сабақтастық немесе селекциялық ваготомиялардан (емдеуге келмейтін демпинг-синдром, қайтпайтын іш өтулер, ДМИ-18,5-19.0 және одан аз болған кездегі қоректенудің әлсіреуі; тұрақты аностомозиттер. Аностомоз жарасы және т.б.) кейінгі жағдайлар; ас қорытудың бұзылуымен және қоректенудің әлсіреуімен ере жүретін аш ішектің (кемінде 1,5 метр) немесе тоқ ішектің (кемінде 30 см) резекциясынан кейінгі жағдайлар; билиодигестивтік аностомоздарды ұштастырып таңу; бауырдың шаршы бөлігінің немесе жаралану себепті бүйрегі алынып тасталғанда, қалған бүйрек қызметінің бұзылуы болғанда, оның анық біліну дәрежесіне қарамастан осы тармақ бойынша куәландырылады.
Қан қысымының анық айқын бұзылу кезінде және сырқаттың үдемелі жүруі кезінде ірі магистральдық (аорта, табандағы, сандағы, брахиоцефалдық артерия, воротная және полая вена) және перефериялық қан тамырларында реконструктивтік операциялардың салдарынан кейінгі сырқаттар жатады.

При неосложненных закрытых переломах трубчатых или других костей, требующих только иммобилизации гипсовой повязкой, после появления признаков костной мозоли лицам рядового и начальствующего состава выносится категория Г. Также к подпункту 3) относятся редко (не более 3 раз в год) возникающие вывихи, неустойчивость и синовиит суставов вследствие значительных физических нагрузок или повторной травмы.
Вывих крупного сустава должен быть удостоверен медицинским документом и рентгенограммами сустава до и после вправления вывиха. Нестабильность вследствие повреждения связок и капсулы сустава подтверждается клинически и рентгенологически.
Сросшиеся изолированные переломы отдельных костей таза без деформации тазового кольца не являются основанием для применения Приложения 82 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
При деформации таза с нарушением походки и статики, вызванных укорочением нижних конечностей, применяется Приложение 69 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
При определении объема движений в тазобедренном суставе используется таблица к Приложению 82 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Приложение 83
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Сноска. Приложение 83 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 19.12.2013 № 721 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Последствия повреждений
или оперативных вмеша -
тельств на органах
грудной, брюшной
полости, малого таза
или забрюшинного
пространства по поводу
ранений, травм и
хирургических
заболеваний (J86;
К22.2; К44):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным
нарушением функций
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением
функций
нг
Д
нг
Д
нг
Д-
инд
нг
Д-
инд
3) с незначительным
нарушением функций
нг
В-
инд
нг
В-
инд
инд
В-
инд
инд
В-
инд
4) при наличии объективных
данных без нарушения
функции
инд.
А
инд.
А
А
А
А
А
К подпункту 1) относятся последствия ранений и травм: бронхолегочного аппарата с дыхательной недостаточностью III степени; обширная облитерация перикарда; желчные или панкреатические свищи, при неудовлетворительных результатах лечения; рубцовые сужения пищевода, требующие систематического бужирования; диафрагмальные грыжи с частыми (2 раза в год и более) ущемлениями при неудовлетворительных результатах хирургического лечения или отказе от него, состояния после: резекции легкого, желудка, пищевода, наложения желудочно-кишечного соустья со значительным нарушением функции пищеварения; стволовой или селективной ваготомии с наложением желудочно-кишечного соустья со значительным нарушением функции пищеварения (неподдающиеся лечению демпинг-синдром, упорные поносы, упадок питания при ИМТ 18,5 и менее, стойкие анастомозиты, язва анастомоза); состояния после резекции тонкой (не менее 1,5 метра) или толстой (не менее 30 см) кишки, сопровождающиеся нарушением пищеварения и упадком питания; наложение билиодигестивных анастомозов; резекция доли печени или части поджелудочной железы. По подпункту 1) освидетельствуются лица, у которых отсутствует почка, удаленная по поводу травмы или ранения, при нарушении функции оставшейся почки, независимо от степени ее выраженности; пищеводно-трахеальные и (или) пищеводно-бронхиальные свищи при неудовлетворительных результатах лечения.
При последствиях реконструктивных операций на крупных магистральных (аорта, подвздошная, бедренная, брахиоцефальная артерии, воротная и полая вена) и периферических сосудах при стойком выраженном нарушении кровообращения и прогрессирующем течении заболевания.

Өкпе түбірінде, жүректе немесе ірі қан тамырларына жақын орналасқан бөтен тектес дене болған кезде ушығуының немесе функционалдық бұзылуларының болуына қарамастан куәландыру 1) тармақшаның негізінде жүргізіледі. Жекелеген жағдайларда қызметте болудың шекті жасына жетпеген адамдар, еңбек қабілеті біршама сақталған болса, мұндай жағдайлар кезінде Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 83-қосымшасының 2) тармақшасы бойынша куәландырулары мүмкін.
Жүрек, үлпершек жаралануының, көкірек қуысынан бөтен тектес денелерді операциялық алып тастау зардаптары кезіндегі ірі қан тамырлары аумағында тыныс алу жетіспеушлігі, жалпы және (немесе) коронарлық қан айналысы бұзылуының сатысы (дәрежесі) Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 42, 51-қосымшалары, оларды куәландыруды бағалау қорытындылары 1), 2) немесе 3) тармақшалардың негізінде жүргізіледі.
Қызметтерінің орташа бұзылуы бар екі немесе одан көп қуыс мүшелерінің қабаттасқан жарақатының зардаптары болғанда 1) тармақшасын қолдану керек.
2) тармақшаға ІІ дәрежелі тыныс алу жетіспеушілігі бар бронхөкпе аппаратының жаралануы мен жарақттануының жағдайлары мен зардаптары; сирек (жылына 1 рет және сиректеу) қыстырулары бар орташа көлемдегі дифрагмалық жарықтар; қайталама стационарлық емдеуді талап ететін, ішектің түйілу құбылыстары бар іш қуысындағы жабысу процесі жатады. Бұл тармаққа асқазан, ішек (кемінде 1 метр) немесе тоқ ішек (кемінде 20 см) резекциясынан; орта аурлықтағы демпинге-синдромының көріністері мен қоректенудің орташа әлсіреуі бар асқазан-ішек сағасын ұштастырып таңудан кейінгі жағдайлары; жаралану немесе жарақаттану себепті алынып тасталғандығы, қалған бүйрек қызметі болған кездегі бүйректің жоқ болуы да жатады. Псевдокстамен аяқталуы бар ұйқы безінің сырқаттары, жаралануы мен жарақаттануы себепті хирургиялық емдеудің зардаптары; сол жақ шаршы метр бөлігін не 2 сегментін, оң жақ өкпенің 2 сегментінен астамын алып тастау жатады.
Өт қабын алып тастағаннан кейін немесе жақсы аяқталуы бар өт жолдары, ұйқы безі ауруларын хирургиялық емдеуден кейін қызметке орналасушы азаматтар құқық қорғау органдарының қызметіне және құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарына түсу үшін жарамсыз деп танылады. Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрам адамдары өт қабын алып тастағаннан кейін қызметке жарамды деп танылады.
2) тармақшаға жатырдың эндокриндік бұзылуы; жатырдың экстерпациясы, жатырды өсіндімен бірге алып тастау жатады.
Жамбас сан буындарында, омыртқада қозғалыстың аз ғана шектелуі, немесе шамалы ауырсыну синдромы бар сынықтардың зардаптары 3) тармақшасына жатады.
3) тармақшаға І дәрежелі тыныс алу жетіспеушілігі бар бронхөкпе аппаратының жаралану мен жарақаттануының жағдайлары мен зардаптары; кіші көлемдегі диафрагмалық қысылмайтын жарықтар; сирек ауырсыну синдромы бар ішектің түйілу құбылыстарынсыз іш қуысындағы жабысу процесі жатады.

При наличии инородного тела, расположенного в корне легкого, в сердце или вблизи крупных сосудов, независимо от наличия осложнений или функциональных нарушений освидетельствование проводится на основании подпункта 1). В отдельных случаях при этих состояниях лица, не достигшие предельного возраста пребывания на службе, при относительно сохраненной трудоспособности могут быть освидетельствованы по подпункту 2) Приложения 83 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
При последствиях ранений сердца, перикарда, оперативного удаления инородных тел из средостения в области крупных сосудов стадия (степень) нарушения дыхательной недостаточности, общего и (или) коронарного кровообращения оцениваются по Приложениям 42, 51 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел, по результатам их оценки освидетельствование проводится на основании подпунктов 1), 2) или 3).
При последствиях сочетанной травмы органов двух или более полостей с умеренным нарушением их функций следует применять подпункт 1).
К подпункту 2) относятся состояния и последствия ранений и травм: бронхолегочного аппарата с дыхательной недостаточностью II степени; диафрагмальные грыжи умеренных размеров с редким и (1 раз в год и реже) ущемлениями; спаечный процесс в брюшной полости с нарушениями эвакуаторной функции, требующими повторного стационарного лечения; состояния после: частичной резекции желудка, тонкой (не менее 1 метра) или толстой (не менее 20 см) кишки; наложения желудочно-кишечного соустья с проявлениями демпинг-синдрома средней степени тяжести и умеренным упадком питания; отсутствие почки, удаленной по поводу травмы или ранения, при нормальной функции оставшейся почки; относятся также последствия хирургического лечения по поводу заболеваний, ранений и травм поджелудочной железы с исходом в псевдокисту; удаление доли, либо 2-х сегментов левого легкого, более 2-х сегментов правого легкого; стволовая или селективная ваготомия без наложения желудочно-кишечного анастомоза; состояния после операций по поводу закрытия каловых свищей, а также ректопексии.
После удаления желчного пузыря или хирургического лечения болезней желчных протоков, поджелудочной железы с хорошим исходом граждане, поступающие на службу признаются негодными к службе в правоохранительных органах, а также для поступления в образовательные учреждения правоохранительных органов. Лица рядового и начальствующего состава правоохранительных органов после удаления желчного пузыря без осложнений, признаются годными к службе.
К подпункту 2) относится надвлагалищная ампутация матки с придатками с эндокринными нарушениями; экстерпация матки; последствия перелома с незначительным ограничением движений в тазобедренных суставах, позвоночнике или незначительным болевым синдромом относятся к подпункту 3).
К подпункту 3) относятся состояния и последствия ранений и травм: бронхолегочного аппарата с дыхательной недостаточностью I степени; диафрагмальные неущемленные грыжи небольших размеров; спаечный процесс в брюшной полости без явлений кишечной непроходимости с редким болевым синдромом; надвлагалищная ампутация матки с сохранением придатков при отсутствии эндокринных нарушений.

Бұл тармаққа асқазан, ішек (1 метрден аз) немесе тоқ ішек (20 см аз) резекциясынан кейінгі; жеңіл дәрежелі демпинг-синдромының сирек көріністері бар, қоректенудің аз ғана әлсіреуі бар, диспенсиялық бұзылуларынсыз асқазан-ішек сағасын ұштастырып таңудан кейінгі жағдайлары; жаралану немесе жарақаттанудан кейінгі; қызметтері сақталғандағы бүйрек бөлігінің резекциясынан кейінгі; өкпенің жиектік немесе үнемді (сол жақ өкпенің 1 сегменті немесе оң жақ өкпенің 2 сегменті) резекциясынан кейінгі жағдайлар; қызметке орналасушы адамдар үшін жарақат алғаннан соң 1 жылға дейінгі кезеңде қызметтерінің бұзылуынсыз басқа да мүшелердің үнемді резекциясы не жараны тігу жатады, себепті алынып тасталғандығы, қалған бүйрек қызметі болған кездегі бүйректің жоқ болуы да жатады.
4) тармақшаға тыныс алу жетіспеушілігінсіз өкпелердің бұрын өткізген атиптік резекциясынан кейінгі, торакомомиядан немесе қан кетуді тоқтату мақсатындағы лапаротомиядан, пневмо-немесе гемотроксты жоюдан, ішек, асқазан, бауыр және т.б. жараларын тігуден (қызметке орналасушылар үшін жаралану немесе жарақат алған сәттен бастап 1 жылға дейін) кейінгі жағдайлар жатады.
Лапаротомия операциясының, Асқазан жарасы мен ұлтабарды, асқазан-ішек жолдары қызметінің өрескел, деформациялаусыз және бұзылуларынсыз асқазан жарасы мен перфоративтік тігу қолайлы нәтижемен болса бақылау жасағанда 5 жыл ішінде осы Қосымша қолданылмайды.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
84-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Тері тыртықтары (тері мен теріасты клетчаткасы жарақаттарының зардаптары)
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) қозғалысты едәуір шектейтін немесе нысандық киім мен аяқ киімді киюге, жабдық заттарын алып жүруге кедергі келтіретін
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) қызметтерінің орташа бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) қызметтерінің аз ғана бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
А
1) тармақшаға мойын, кеуде, аяқ-қол аумақтарындағы астында жататын тканьдермен дәнекерленіп біріккен, жоюға айнала бастаған немесе жеңіл дараланатын және емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижесінде не бас тартқан кезде көбіне жараға айналатын, қимылсыздықты туындататын немесе қозғалысты едәуір шектейтін, не нысандық киім мен аяқ киімді киюге немесе жабдық заттарын алып жүруге мүмкіндік бермейтін (едәуір қиындататын) көлемді келлоидтік, гиперторфиялық тыртықтар; тері бетінің 20 % және одан астам көлемде терең күйіктен кейінгі немесе бүйрек амиллоиздымен ушыққандағы жағдайлар жатады.
Қорытынды қанағаттанарлықсыз хирургиялық емдеуден кейін каузалгиялық құбылыстары бар тыртықтар болған кезде, қарсы көрсетулер болғанда не одан бас тартқанда Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 27-қосымшасының 1) тармақшасы бойынша қорытынды шығарылады.
2) тармақшаға қозғалысты орташа шектейтін, нысандық киім, аяқ киім киюді немесе жабдық заттарын алып жүруді қиындататын жараға айналмайтын келлоидтік, гипертрофиялық және атрофиялық тыртықтар, сондай-ақ емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижесі кезіндегі немесе одан бас тартқан кездегі бетті көріксізендіретін тыртықтар, буындар қозғалысының орташа бұзылуы бар, тері бетіне 20 % аз көлемде терең күйіктің зардаптары жатады.
3) тармақшаға қозғалысты азғана шектейтін немесе қиындататын, бірақ нысандық киім, аяқ-киім кию немесе жабдық заттарын алып жүру мүмкіндігін жоймайтын, ұзақ жүргенде және басқа да физикалық күш түскен кездерде жараға шектеуі бар пластикалық операциялардың зардаптары жатады.
Буын қызметтерінің бұзылуынсыз және бетті көріксіздендірмейтін терең күйік себепті нәтижелі жүргізілген пластикалық операциялардан кейінгі жағдайлар Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 84-қосымшасын қолдану үшін негіз болмайды.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
85-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Бұрын өткізген жедел немесе созылмалы, экзогенді интоксикациялардың, аллергиялардың асқынулары және сыртқы себептер әсерінің зардаптары:
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) қызметтерінің едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) қызметтерінің аз ғана бұзылулары бар
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) қызметтерінің аз ғана бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке

К данному подпункту также относятся состояния после: резекции тонкой (менее 1 метра) или толстой (менее 20 см) кишки; наложения желудочно-кишечного соустья без диспепсических расстройств, с редкими проявлениями демпинг-синдрома легкой степени, с незначительным упадком питания; удаления селезенки после травм и ранений без нарушения функции кроветворения; резекции части почки при сохранной ее функции; краевой или экономной резекции легкого (1 сегмент левого легкого или 2 сегмента правого легкого); экономная резекция либо ушивание раны других органов с незначительным нарушением функций либо без нарушения функции для лиц, поступающих на службу в период до 1 года после получения травмы.
К подпункту 4) относятся состояния (для поступающих на службу до 1 года с момента получения ранения или травмы) после перенесенных атипичных резекций легких без дыхательной недостаточности, торакотомий или лапаротомий с целью остановки кровотечения, ликвидации пневмо- или гемоторакса, ушивания ран кишечника, желудка, печени, устранение спаечной непроходимости.
Последствия операции - лапаротомии, ушивания перфоративного отверствия язвы желудка или 12-перстной кишки с благоприятным исходом без грубой деформации и нарушнения функции желудочно-кишечного тракта, при наличии наблюдения в течении 5 лет данное Приложение не применяется.
Приложение 84
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Рубцы кожи
(последствия травм
кожи и подкожной
клетчатки):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) значительно
ограничивающие движения
или препятствующие
ношению форменной
одежды, обуви,
снаряжения;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным
нарушением функции;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-
инд
нг
Д-
инд
3) с незначительным
нарушением функции.
нг
В-
инд
нг
В-
инд
нг
В-
инд
инд
А
К подпункту 1) относятся массивные келлоидные, гипертрофические рубцы в области шеи, туловища, конечностей, спаянные с подлежащими тканями, изъязвленные или легкоранимые и часто изъязвляющиеся при неудовлетворительных результатах лечения или отказе от него, вызывающие неподвижность или значительные ограничения движений, либо делающие невозможным (значительно затрудняющие) ношение форменной одежды, обуви или снаряжения; состояния после глубоких ожогов площадью от 20 и более процентов поверхности кожи или осложненных амилоидозом почек. При наличии рубцов с явлениями каузалгии после безуспешного хирургического лечения, наличии противопоказаний либо отказе от него заключение выносится по подпункту 1) Приложения 27 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
К подпункту 2) относятся умеренно ограничивающие движения, затрудняющие ношение форменной одежды, обуви или снаряжения неизъязвляющиеся келлоидные, гипертрофические и атрофические рубцы, а также рубцы, обезображивающие лицо, при неудовлетворительных результатах лечения или отказе от него; последствия глубоких ожогов менее 20 процентов поверхности кожи с умеренным нарушением движения в суставах.
К подпункту 3) относятся незначительно ограничивающие движения или затрудняющие, но не исключающие возможность ношения форменной одежды, обуви или снаряжения эластичные рубцы, не изъязвляющиеся при длительной ходьбе и других физических нагрузках; последствия пластических операций после глубоких ожогов с незначительным ограничением движений.
Состояния после успешно проведенных пластических операций по поводу глубоких ожогов без нарушения функций суставов и обезображиваний лица не являются основанием для применения Приложения 84 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Приложение 85
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Последствия перенесенных
острых или обострения
хронических экзогенных
интоксикаций, аллергии и
воздействий внешних
причин:
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным
нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением
функций;
нг
Д-
инд
нг
Д-
инд
нг
Д-
инд
нг
Д-
инд
3) с незначительным
нарушением функций;
нг
В-
инд
нг
В-
инд
нг
В-инд
нг
В-
инд

4) жедел қалдықты құбылыстар кезінде немесе созылмалы сыррқаттардың қабынуы
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Осы қосымша ЗОК-тың, басқа да уытты заттар интоксикацияларының, ӨМӨ жедел немесе созылмалы әсерінің, иондаушы сәуленің, тағамдық, дәрі-дәрмек аллергияларының, басқа да сырттық себептер әсерінің (радиацияның, төмен жоғары температураның және жарықтың, ауаның немесе судың жоғары қысымының және т.б.) зардаптарын қарастырады.
Бұрын сәуле ауруын өткізген қатардағы және басшы құрам адамдарын куәландыру кезінде тек перифериялық қан құрамының өзгерістері ғана емес, аурудың басқа да клиникалық көріністері есептеледі. І-ІІ бағандар бойынша куәландырылушыларда, бұрын өткізген І дәрежелі сәуле ауруынан кейін азғана қалдықты құбылыстар болғанда куәландырылушы, қатардағы және басшы құрамы адамдары Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың осы Қосымшасының III-IV бағандары бойынша, бұрын өткізген ІІ дәрежелі сәуле ауруынан кейін 4) тармақшасы бойынша куәландыру жүргізіледі.
Бұрын жедел сәуле ауруларын қандай да болсын зардаптарсыз өткізген адамдар 3) тармақша бойынша куәландырылушымен қатар, олар РЗ дәне ИСК-мен байланыста жұмысқа жарамсыз деп танылады.
РЗ, ИСК-мен байланысты жұмыс істейтін және дозасы рұқсат етілген жылдық шегінен 5 есе асатын сәуле алған қатардағы және басшы құрам адамдары стационарлық тексеруге жіберіледі. Сәуле ауруының белгілері жоқ болғанда, олар 3) тармақша бойынша куәландырылады және сондай-қ РЗ-мен және ИСК-мен байланысты жұмысқа жарамсыз деп танылады.
Стационарлық тексерумен расталған, негізгі азық-түлік өнімдерінің аллергиясына және дәрі-дәрмек (синдромы Лайела, Стивенс-Джонсон, анафилактичкалық шок, сарысу аурулары және т.б.) аллергиясына шалдыққан адамдар, сондай-ақ жедел уланудың, токсико-аллергиялық әсерінің, жедел аллергиялық сырқаттардың зардаптары бойынша 1), 2) немесе қызметтерінің бұзылуына қарай 3) тармақшалары бойынша куәландырылады.
Басқа аллергиялық сырқаттар (есекжем, поллиноз, аллергиялық риниттер, дерматиттер т.б.) болғанда Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың тиісті қосымшалары бойынша куәландыру жүргізеді.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
86-қосымша
Ескерту. 86-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 408 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Сүйек-бұлшықет жүйесінің, дәнкерленуші тканьдердің ауруларынан, жаралануларды, жарақаттануларды, улануларды, сыртқы себептердің әсерлерін емдеуден кейінгі қызметттердің уақытша бұзылулары
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г

4) при остаточных явлениях
после острых или обострений
хронических заболеваний.
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Данное Приложение предусматривает последствия интоксикаций КРТ, другими токсическими веществами, острого или хронического воздействия ЭМП, ионизирующего излучения, пищевой, лекарственной аллергии, воздействий других внешних причин (радиации, низких, высоких температур и света, повышенного давления воздуха или воды).
При освидетельствовании лиц рядового и начальствующего состава, перенесших лучевую болезнь, учитываются не только изменения в составе периферической крови, но и другие клинические проявления болезни. При незначительных остаточных явлениях после перенесенной лучевой болезни I степени у освидетельствуемых по графе I-II, а у лиц рядового и начальствующего состава, освидетельствуемых по III-IV графам настоящих Приложений к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел, после перенесенной лучевой болезни II степени освидетельствование проводится по подпункту 4).
Лица, перенесшие острую лучевую болезнь без каких-либо последствий, освидетельствуются по подпункту 3), одновременно они признаются негодными к работе с РВ и ИИИ.
Лица рядового и начальствующего состава, работающие с РВ, ИИИ и получившие облучение, превышающее годовую предельно допустимую дозу в 5 раз, направляются на стационарное обследование. При отсутствии признаков лучевой болезни они освидетельствуются по подпункту 3) и также признаются негодными к работе с РВ и ИИИ.
Лица, страдающие пищевой аллергией на основные продукты питания и лекарственной (синдромы Лайела, Стивенса-Джонсона, анафилактический шок, сывороточная болезнь) аллергией, а также по последствиям острых отравлений, токсико-аллергических воздействий, острых аллергических заболеваний, подтвержденных стационарным обследованием, освидетельствуются по подпункту 1), 2) или 3) в зависимости от нарушения функций.
При других аллергических заболеваниях (крапивница, поллиноз, аллергические риниты, дерматиты) освидетельствование проводится по соответствующим Приложениям к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Приложение 86
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Сноска. Приложение 86 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 408 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Временные функциональные
расстройства после лечения
болезней костно-мышечной
системы, соединительной ткани,
ранений, травм, отравлений,
воздействия внешних причин
п
с
п
с
п
с
п
с
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г

Бұрын буындардың жедел қабыну сырқаттарын өткізген қызметке орналасушылар, сауыққан кейін 6 айға дейінгі кезеңде қызметке уақытша жарамсыз деп танылады. Бұрын буындардың жедел қабынба сырқаттарын өткізгеннен кейін 6 ай ішінде қабыну белгілері жоқ болғанда олар қызметке жарамды деп танылады.
Қатардағы және басшы құрам адамдарының ауруы бойынша демалысқа қажеттілігі туралы қорытынды стационарлық емдеуден кейін физикалық күш түскенде буындарда орташа ауырсыну белгілеріне ұласатын жағдайларда қабынудың клиникалық, зертханалық белгілері болмаған кезде Г санаты шығарылады және жұмысқа қабілеттігін қалпына келтіру үшін 1 ай мерзімге Г санаты шығарылады.
Қатардағы және басшы құрам адамдарының ауруы бойынша демалысқа қажеттілігі туралы қорытынды сүйектер мен буындарға операция жасалғаннан кейін қозғалыстың уақытша шектелуі, сіңірілер (аяқтың және қолдың саусақтарынан басқа) пластикасынан, тендолизінен кейін; ұзын түтіктік және басқа да сүйек сынықтарынан кейін қатаймаған сүйек сүйелдері болғанда, қабілеттігін қалпына келтіру үшін 1 ай мерзім талап етілетін кезде шығарылады.
Ұзын түтіктік сүйек сынықтарының зардаптарын емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижелері кезінде ауруы бойынша демалысқа қажеттілігі туралы қорытынды шығарылмайды, қызметке жарамдылығы туралы мәселе Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 82-қосымшасының 1), 2) немесе 3) тармақшалары бойынша шешіледі.
Қол басының, табанның, сондай-ақ жіліншектің кіші сүйектері сынғанда Г санаты бойынша қорытынды шығарылмайды. Бұл жағдайларда госпитальдық емдеуден кейін қажетті емдеу іс-шаралары көрсетіліп, Г санаты шығарылады.
Бет-жақ және жұмсақ тканьдері жарақаттарының зардаптарынан кейін ауруы бойынша демалысқа қажеттілігі туралы қорытынды шығаруға сынықтардың баяу бітелуі, хирургиялық және ортопедиялық емдеудің қүрделі әдістерін қажет еткен тығыз тыртықтардың немесе сынықтардың болуы, сондай-ақ жарақаттану остеомиелиті ере жүретін сынықтардың болуы негіз болып табылады.
Буындардың қозғалыс көлемін бағалау кезінде Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптардың 90-қосымшаның 3-кестесі басшылыққа алынады.
Экзогендік өткір әсер етулерінен және интоксикациядан кейінгі қалған құбылыстардан кейін куәландырылушылар 6 айға уақытша қызметке жарамсыз деп танылады. Олардың одан әрі қызметке жарамдылық санаты Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 85-қосымшасы бойынша органдар мен жүйелер қызметтерінің қалпына келуіне қарай анықталады.
Буындардың ойнамалылығы бойынша куәландырылушыға хирургиялық емдеу ұсынылады. Табысты хирургиялық емдеуден кейін қызметке орналасушылар 6 айға дейінгі кезеңде жұмысқа жарамсыз деп танылады.
Сүйектер мен буындарға операция жасалғаннан кейін қозғалыстың уақытша шектелуі, сіңірілер (аяқтың және қолдың саусақтарынан басқа) пластикасынан, тендолизінен кейін; ұзын түтіктік және басқа да сүйек сынықтарынан кейін қатаймаған сүйек сүйелдері болғанда қорытынды шығарылады.
Табысты хирургиялық емдеуден кейін менискэктомия бойынша жедел емдеуден 6 айдан кейін қызметке орналасушылар жұмысқа жарамды деп танылады.
Ішкі істер органдарындағы
қызмет үшін адамдардың
денсаулық жағдайының
сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 87-қосымша

Поступающие на службу, перенесшие острые воспалительные заболевания суставов, признаются временно негодными к службе до 6 месяцев после окончания лечения. При отсутствии признаков воспаления в течение 6 месяцев после перенесенных острых форм воспалительных заболеваний они признаются годными к службе.
Категория Г для лиц рядового и начальствующего состава по болезни выносится в случаях, когда после завершения стационарного лечения сохраняются умеренные, преходящие болевые ощущения в суставах после физической нагрузки при отсутствии клинических, лабораторных признаков воспаления и для восстановления трудоспособности предоставляется категория Г сроком на 1 месяц.
Заключение о нуждаемости лиц рядового и начальствующего состава в категории Г при временных ограничениях движений после операций на костях и суставах, пластики, тендолиза сухожилий (кроме пальцев кисти и стопы), при неокрепших костных мозолях после переломов костей выносится в случаях, когда для восстановления способности исполнять обязанности требуется срок 1 месяц.
При неудовлетворительных результатах лечения последствий переломов трубчатых костей заключение о нуждаемости в категории Г не выносится, а решается вопрос о годности службе по подпунктам 1), 2) или 3) Приложения 82 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
При переломах мелких костей кисти, стопы, а также лодыжек заключение о нуждаемости в отпуске по болезни не выносится. В этих случаях после окончания госпитального лечения выносится заключение о нуждаемости в освобождении с указанием необходимых лечебных мероприятий.
Основанием для вынесения заключения о нуждаемости в отпуске по болезни при последствиях травм челюстей и мягких тканей лица является замедленная консолидация переломов, наличие плотных рубцов или переломы, потребовавшие сложных методов хирургического или ортопедического лечения, а также переломы, сопровождающиеся травматическим остеомиелитом.
При оценке объема движений в суставах руководствоваться таблицей 3 Приложения 90 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
При остаточных явлениях после острых экзогенных воздействий и интоксикаций освидетельствуемые признаются временно негодными к службе на 6 месяцев. В дальнейшем категория годности их к службе определяется по Приложению 85 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел, в зависимости от степени восстановления функций органов и систем.
По поводу нестабильности суставов освидетельствуемым предлагается хирургическое лечение. После успешного хирургического лечения поступающие на службу в период до 6 месяцев признаются негодными к службе.
Заключение при временных ограничениях движений выносится после операций: на костях и суставах; после пластинки или тендолиза сухожилий (кроме пальцев, кисти и стопы); при неокрепших костных мозолях после переломов длинных трубчатых костей.
После оперативного лечения по поводу менискэктомии через 6 месяцев, после успешного хирургического лечения поступающие признаются годными к службе.
Приложение 87 к Требованиям,
предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для
службы в органах внутренних дел

Ескерту. 87-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 408 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Бой-салмақ көрсеткіштерінің іріктеу критерийлеріне сәйкес келмеуі:
о
о
о
о
Дене массасының, бойының немесе дене массасы индексі (ДМИ) талап етілетін нақты лауазымнан, қызмет түрінен төмен
жз
жз
жз
жз
Дене бітімінің даму деңгейі туралы қорытынды жасына қарай бұлшықеттері жүйесінің, бойының, дене массасының, кеуде көлемінің даму деңгейі қатаң жеке беріледі. Бұлшықеті жүйесінің дамуын бағалау кезінде тер асты-майы клетчаткасының түзелу дәрежесі, сондай-ақ ұзын бойлы адамның аз рельефті бұлшықеттері қаңқа бұлшықетінің ерекшеліктері ескеріледі.
Бұлшықет жүйесінің нашар дамуы бұлшықеттерінің босаңсуы, рельефтердің контурының болмауымен және бұлшықетінің, бұлшықет күшінің жетіспеушілігімен сипатталады. Осы жағдайлар дене дамуының жеткіліксіздігі деп түсіндіріледі. Конституциялық ерекшеліктерін ескере отырып, бұлшықет жүйесінің жеткілікті дамуы кезінде, бойының ұзындығының, дене салмағының немесе ДМИ жеткіліксіздігі кезіндегі жағдайы бой-салмақ көрсеткіштерінің (БСК) іріктеу критерийлеріне сәйкес келмейтіні деп түсіндіріледі.
Ағзасы және қоректенуі, пропорциялық дене бітімі жақсы дамыған қабылданатын адамдар қатардағы және басшы құрам лауазымына қызметке мына жағдайларда жарамды деп танылады:
І баған бойынша куәландырылушылар бойы кемінде 170 см (әйелдер үшін 160 см), дене массасының индексі кемінде 18,5 кг/м2;
ІІ баған бойынша куәландырылушылар бойы кемінде 170 см (әйелдер үшін 160 см), дене массасының индексі кемінде 18,5 кг/м2; азаматтық қорғау органдарына (өрт сөндіруге тікелей қатысатындар) бойы кемінде 165 см, дене массасының индексі кемінде 19 кг/м2; ІІО арнайы мақсаттағы бөліністеріне ("Сұңқар", "Арлан", "ЖДҚЖО") бойы кемінде 170 см, ДМИ кемінде 19 кг/м2;
III, IV бағандар бойынша куәландырылушылар бойы кемінде 165 см (әйелдер үшін - 160 см), ДМИ кемінде 18,5 кг/м2;
Оқу орындарына және қызметке түсуші 21 жасқа дейінгі азаматтар бойының іріктеу критерийлерінен бойы шамалы (2 см кем емес) жетіспеген кезде бұлшықет жүйесінің қанағаттанарлық дәрежеде дамығаны кезде (қызметке және оқу орындарына түсушілер үшін - ДМИ 18,5 кг/м2,-ден кем емес; лауазымы өрт сөндіруге тікелей қатысумен байланысты қызметке орналасушылар - 19,0 кг/м2 кем болмаған кезде) түтікті сүйектердің өсу өңірін рентгенологиялық зерттеу ұсынылады.
Түтікті сүйектердің өсу өңірі жабық адамдар қызметке және оқуға жарамсыз деп танылады.
Оссификация үрдісі аяқталмаған жағдайда (өсу өңірі ашық не болмаса жыныстық дамуының кешігуі себепті толық жабық емес) көрсетілген адамдар асқазан-ішек жолы, эндокриндік жүйе жағынан өзгерістер, созылмалы инфекциялар, интоксикация болмаған кезде, бұдан әрі дене даму мүмкіндігін және жақын арадағы анамнезге негізделген қолайлы жорамалды ескере қызметке және оқуға жарамды деп танылады.

Сноска. Приложение 87 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 408 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Несоответствие росто-весовых показателей критериям отбора:
п
п
п
п
масса тела, рост или индекс массы тела (ИМТ) менее требуемых в конкретной должности, виде деятельности
нг
нг
нг
нг
Заключение об уровне физического развития освидетельствуемого дается строго индивидуально на основе оценки степени развития мышечной системы, роста, веса тела, окружности груди с учетом возраста. При оценке развития мышечной системы учитывается степень отложения подкожно-жировой клетчатки, а также особенности скелетной мускулатуры у лиц высокого роста с малорельефными мышцами.
Слабое развитие мышечной системы характеризуется дряблостью мышц, отсутствием рельефа контуров и недостаточной мышечной массой, мышечной силой. Данные случаи интерпретируются как недостаточное физическое развитие. При достаточной степени развития мышечной системы с учетом конституциональных особенностей, но недостаточном росте, весе тела или ИМТ состояние интерпретируются как несоответствие росто-весовых показателей (далее-РВП) критериям отбора.
Поступающие на службу с хорошим физическим развитием и питанием, пропорциональным телосложением, признаются годными к службе на должности рядового и начальствующего состава при следующих условиях:
освидетельствуемые по графе I при росте не менее 170 см (для женщин – 160 см), ИМТ не менее 18,5 кг/м2;
освидетельствуемые по графе II при росте не менее 170 см (для женщин – 160 см), индексе массы тела не менее 18,5 кг/м2; в органы гражданской защиты (непосредственно принимающие участие в тушении пожаров) и поступающих на учебу по направлениям подготовки гражданской защиты, защиты в чрезвычайных ситуациях и гражданской обороны- при росте не менее 165 см (для женщин – 160), индексе массы тела не менее 19 кг/м2; в подразделения специального назначения ОВД ("Сункар", "Арлан", "СОБР") при росте не менее 170 см, ИМТ не менее 19 кг/м2;
освидетельствуемые по графам III, IV при росте не менее 165 см (для женщин – 160 см), ИМТ не менее 18,5 кг/м2;
Гражданам, поступающим в учебные заведения и на службу в возрасте до 21 года, при незначительном несоответствии роста критериям отбора (не более 2 см.) при удовлетворительной степени развития мышечной системы (при условии ИМТ не менее 18,5 кг/м2 - поступающим на службу и в учебные заведения; не менее 19,0 кг/м2-поступаюшим на службу на должности непосредственно связанные с участием в тушении пожаров) предлагается проведение рентгенологического исследования зон роста трубчатых костей.
Лица с закрытыми зонами роста трубчатых костей признаются негодными к службе и учебе.
При условии незавершенности процесса оссификации (зоны роста открыты либо закрыты неполностью вследствие позднего полового созревания) данные лица при отсутствии изменений со стороны желудочно-кишечного тракта, эндокринной системы, хронических инфекций, интоксикаций, учитывая возможности дальнейшего физического развития и благоприятный прогноз, основанного на ближайшем анамнезе, признаются годными к службе и учебе.

Осы Талаптардың III, IV бағандарына жатқызылған қатардағы және басшы құрам адамдар І, ІІ баған бойынша лауазымдарға ауысқан кезде мыналар міндетті түрде ескерілсін: бойы кемінде 170 см (әйелдер 160 см), II баған бойынша өрт сөндіруге қатысатын азаматтық қорғау органдарының қызметкерлерінде - 165 см кем емес, (әйелдер үшін - 160).
Осы талаптар қызметкерлер І және ІІ бағандарға жататын лауазымдардан осы бағандар бойынша басқа лауазымдарға ауысқан кезде ескерілмейді.
Бірқатар сырқаттарға (гипофоз, қалқанша, айырша және басқа бездердің сырқаттары, нефрогендік остеопатиялар, бауыр сырқаттары, созылмалы инфекциялар, интоксикациялар және т.б.) байланысты дене бітімі жеткіліксіз дамыған адамдар Талаптарға қосымшалардың тиісті тармақшалары бойынша куәландырылады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
88-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Түнде несепті ұстай алмау
(F-98.0. R-32.)
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
жз
В
жз
В
жз
В
жз
В
Түнде несепті ұстай алмауға шалдыққан қатардағы және басшы құрам адамдары стационарда тексерілуге және емделуге жатады.
Тексеру невропатолог, психиатр, уролог және дермотовенерологтың қатысуымен кешенді түрде өткізілуі тиіс.
Кешенді тексеру урологиялық патологияны (қуықтың жетілу аномалиясы, жыланкөздер, қуық сфинктерінің бұзылысы немесе парезі, несепағар сағасының эктопиясы және т.б.) салдарлы тері көріністерін (мацерия және т.б.), неврологиялық патологияны (нерв жүйесінің функционалдық бұзылулары, орталық нерв жүйесінің органикалық залалдану симтомдары және т.б.) анықтауға бағытталған.
Аурудың патологиялық механизмінде шартты рефлекстің өнімсіз жеткіліксіз бекітілуі немесе өшуі негізгі бөлік болып табылады.
Психиатр мұндай жағдайда тәрбиелеудегі кемшіліктерді, интоксикацияның салдарын, шартты-рефлекторлық қызметті бұзатын сырқаттарды, психожарақаттану зардаптарын, орталық нерв жүйесінің органикалық залалдануын анықтайды, мұндайда электроэнцефалографиялық зерттеу жүргізілгені орынды.
Байқау мен тексеру нәтижелері, сондай-ақ ішкі істер органдарының бөліністерінен алынған деректер түнде несеп ұстай алмаудың бар екендігін және емдеудің тиімсіздігін растайтын жағдайларда осы Талаптардың I-IV бағандарына жатқызылған лауазымда жұмыс істейтін адамдар саптан тыс қызметке жарамды деп танылады.
Түнде несепті ұстай алмаудың бар екендігі туралы медициналық мекемелердің, әскери комиссариаттардың деректері, куәландырылушы өзі хабарлаған мәліметтер болған кезде орналасушылар ішкі істер органдарындағы қызметке жарамсыз деп танылады.
Егер несепті ұстай алмау қандай да бір сырқаттың белгісі болып табылғанда, Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың негізгі сырқатты қарастыратын бабы бойынша қорытынды шығарылады.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
89-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV

При перемещении лиц рядового и начальствующего состава с должностей, отнесенных к графам III, IV настоящих Требований, на должности по графам I, II обязательно учитывается рост не менее 170 см (для женщин 160 см) (у сотрудников органов гражданской защиты непосредственно принимающих участие в тушении пожаров по графе II- не менее 165 см, (для женщин – 160)).
Данные требования не учитываются при перемещении сотрудников с должностей, отнесенных к графам I и II, на должности по тем же графам.
Лица с физическим недоразвитием, обусловленным рядом заболеваний (заболевания гипофиза, щитовидной, вилочковой железы, нефрогенные остеопатии, заболевания печени, хронические инфекции, интоксикации) освидетельствуются по соответствующим подпунктам Приложений к Требованиям.
Приложение 88
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Ночное недержание
мочи (F-98.0. R-32.)
п
с
п
с
п
с
п
с
нг
В
нг
В
нг
В
нг
В
Лица рядового и начальствующего состава, страдающие ночным недержанием мочи, подлежат обследованию и лечению в стационаре.
Обследование должно быть комплексным с участием психиатра, уролога, невролога и дерматовенеролога.
Комплексное обследование направлено на выявление: урологической патологии (аномалия развития мочевого пузыря, свищи, разрушение или парез сфинктеров пузыря, эктопия устья мочеточников), вторичных кожных проявлений (мацерация), неврологической патологии (функциональные расстройства нервной системы, симптомы органического поражения центральной нервной системы).
В патологическом механизме болезни основным звеном является невыработка, недостаточное закрепление или угасание условного рефлекса.
Психиатр устанавливает в этом случае: изъяны в воспитании, следствие интоксикаций, заболевания, нарушающие условно-рефлекторную деятельность, последствия психотравм, органическое поражение центральной нервной системы, при этом целесообразно проводить электроэнцефалографическое исследование.
В случаях, когда наблюдение и результаты обследования, а также данные, полученные из подразделений органов внутренних дел, подтверждают наличие ночного недержания мочи и отсутствия эффекта от лечения лица, занимающие должности, отнесенные к I-IV графам настоящих Требований, признаются годными к службе вне строя.
При наличии данных медицинских учреждений, управления по делам обороны, сведений сообщенных самим освидетельствуемым о наличии ночного недержания мочи, поступающие признаются негодными к службе в органах внутренних дел.
Если недержание мочи является симптомом какого-либо заболевания, заключение выносится по Приложению к Требованиям, предъявляемым к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел, предусматривающему основное заболевание.
Приложение 89
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV

Сөйлеудің бұзылулары (F98.5)
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) сөйлеу аппаратын түгелдей қамтитын тыныс алу бұзылуы мен невротикалық көріністері бар кекештіктің жоғарғы дәрежесі, сөзді түсініксіз ететін тілдің бұзылуы
жз
Д
жз
Д
жз
Д
жз
Д
2) кекештіктің аз ғана дәрежесі, сөзді орташа түсініксіз ететін тілдің басқа бұзылулары
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
В-жеке
жеке
В-жеке
Тыныс алу бұзылулары мен невротикалық көріністері бар кекештіктің жоғары дәрежесі, сондай-ақ сөзді түсініксіз ететін тілдің басқа да бұзылулары бар 1) тармақша бойынша куәландырылатын адамдар, ішкі істер органдарындағы қызметке жарамсыз деп танылады.
2) тармақшаға ұзақ жүйелі емдеуге келмейтін, шығуы функциоаналдық тұрақты афония жатады.
Кекештік болған кезде куәландырылушы отолорингологтың, невропотологтың, мүмкіншілігіне қарай логопедтің қажет болса психиатрдың тереңірек зерттелуіне жіберіледі.
Қызметке санаты туралы қорытынды тексеру деректерінің және әскери қызметке орналасқанға дейінгі әскери бөлімнен және қорғаныс істері бойынша басқармадан (бөлімнен), оқу немесе жұмыс орнынан алынған құжаттарды мұқият оқудың негізінде шығырылады. Кекештіктің біліну дәрежесі әр түрлі мұқият оқудың негізінде шығарылады. Кекештіктің біліну дәрежесі әр түрлі жағдайларда сөйлесу қызметінің жағдайын динамикалық байқау жолымен анықталады және сырқат көріністерінің неғұрлым анық білінетін сәті бойынша бағаланады. Сарапшылық бағалауда командование мінездемесі мен нұсқау куәландырылушының кекешті қызметтік міндетін атқаруға қаншалықты әсер ететіні елеулі маңыз береді.
Орташа кекештік деп қызметті өткеруге кедергі келтірмейтін, фразаның басында сөзді айту кідірісі, "тұтығу", мұндайда қалған сөздердің аздаған фразасы еркін немесе жеңіл баяулануы (бір тыныста) сөйлемді қайталамауы ғана есептеледі.
Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін
адамдардың денсаулық жағдайын
сәйкестендіруге қойылатын талаптарға
90-қосымша

Нарушение речи (F98.5)
п
с
п
с
п
с
п
с
1) высокая степень заикания,
охватывающая весь речевой
аппарат, с нарушением дыхания и
невротическими проявлениями,
другие нарушения речи, делающие
ее малопонятной;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
нг
Д
2) умеренное заикание и другие
нарушения речи, делающие ее
недостаточновнятной.
нг
В-
инд
нг
В-
инд
инд
В-
инд
инд
В-
инд
Лица, освидетельствуемые по подпункту 1) с высокой степенью заикания, охватывающей весь речевой аппарат, с нарушением дыхания и невротическими проявлениями, а также с другими нарушениями речи, делающими ее малопонятной, признаются негодными к службе в органах внутренних дел.
К подпункту 2) относятся стойкие, не поддающиеся длительному систематическому лечению афонии функционального происхождения.
При наличии заикания освидетельствуемый подвергается углубленному обследованию неврологом, психиатром, оториноларингологом, неврологом, а при возможности – логопедом. Заключение о категории годности к службе выносится на основании данных обследования и тщательного изучения документов, полученных из воинской части, управления (отдела) по делам обороны, с места учебы или работы до поступления на службу. Степень выраженности заикания определяется путем динамического наблюдения за состоянием речевой функции в различных условиях и оценивается по моментам наиболее выраженного проявления заболевания. Существенное значение в экспертной оценке имеет характеристика руководства с указанием, в какой мере заикание отражается на исполнении освидетельствуемым служебных обязанностей.
Незначительным заиканием, не препятствующим прохождению службы, считается лишь задержка произношения, "спотыкание" в начале фразы, остальные слова небольшой фразы (на одном дыхании) произносятся свободно или слегка замедленно, но без повторения слов.
Приложение 90
к Требованиям, предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для службы
в органах внутренних дел