"Білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды мемлекеттік аттестаттау жүргізудің үлгі ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 18 наурыздағы № 125 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрiнiң 2010 жылғы 13 сәуірдегі N 168 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 17 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6236 болып енгізілді
«Білім туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 19) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды мемлекеттік аттестаттау жүргізудің үлгі ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 18 наурыздағы № 125 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2008 жылғы 21 сәурдегі № 5191 тіркелген және «Заң газетінің» 2008 жылғы 30 мамырдағы № 81 (1481) санында жарияланған)) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары оқу орындарындағы білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды аттестаттаудың үлгі ережесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті (С.М. Өмірбаев):
1) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін;
2) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                  Ж. Түймебаев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2010 жылғы 13 сәуірдегі
№ 168 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2008 жылғы 18 наурыздағы
№ 125 бұйрығымен бекітілген
Жоғары оқу орындарында білім алушылардың үлгеріміне ағымдық бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау өткізудің Үлгі ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жоғары оқу орындарында студенттердің үлгерімін ағымдық бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау өткізудің Үлгі ережесі (бұдан әрі – Ереже) «Білім туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 19-тармақшасына сәйкес әзірленген және меншік нысаны мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан жоғары оқу орындарында студенттердің үлгеріміне ағымдақ бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау өткізу тәртібін анықтайды.
2. Үлгерімді ағымдақ бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау жоғары білім алушылардың кәсіптік оқу бағдарламаларын және жалпыға міндетті мемлекеттік стандартын игеру дәрежесін анықтау мақсатында өткізіледі.

О внесении изменения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 марта 2008 года № 125 "Об утверждении Типовых правил проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 апреля 2010 года № 168. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 мая 2010 года № 6236
В соответствии с подпунктом 19) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 марта 2008 года № 125 "Об утверждении Типовых правил проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5191, опубликованный в "Юридической газете" от 30 мая 2008 года № 81 (1481), следующее изменение:
Типовые правила проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся в высших учебных заведениях, утвержденные указанным приказом изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту высшего и послевузовского образования (Омирбаеву С.М.):
1) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после прохождения государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Ж. Туймебаев
Приложение
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 13 апреля 2010 года № 168
Утверждены
приказом Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 18 марта 2008 года № 125
Типовые правила проведения текущего контроля успеваемости,
промежуточной и итоговой аттестации обучающихся в высших
учебных заведениях
1. Основные положения
1. Настоящие Типовые правила проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся в высших учебных заведениях (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 19) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся в высших учебных заведениях независимо от формы собственности и ведомственной подчиненности.
2. Текущий контроль успеваемости, промежуточная и итоговая аттестация проводятся с целью определения степени освоения обучающимися профессиональных учебных программ и государственного общеобязательного стандарта высшего образования.

3. Осы Ережеде мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) оқу жетістіктерін бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі - халықаралық практикада қабылданған әріптік жүйеге сәйкес келетін және білім алушылардың рейтінгін белгілеуге мүмкіндік беретін балл түріндегі білім деңгейін бағалау жүйесі;
2) білім алушыларды қорытынды аттестаттау – студенттердің білім деңгейіне сәйкес мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартында көзделген пәннің оқу бағдарламасын игеру дәрежесін айқындау мақсатында жүргізілетін рәсім;
3) оқудың кредиттік технологиясы – дербестікке, білім алудың таңдаулылығы мен кредит түріндегі оқу материалдарын игеру көлемі есебіне негізделген өз бетімен білім алу және білімді шығармашылықпен игеру деңгейін арттыруға бағытталған білім беру технологиясы;
4) білім алушыларды аралық аттестаттау - білім алушылардың бір оқу пәнін оны зерделеп бітіргеннен кейінгі бір бөлігінің немесе бүкіл көлемінің мазмұнын меңгеру сапасын бағалау мақсатында жүргізілетін рәсім;
5) білім алушылардың үлгеріміне ағымдық бақылау – академиялық кезең ішінде, кестеге сәйкес оқытушылар өткізетін аудиториялық және аудиториялардан тыс сабақтарда студенттердің білімін кәсіптік оқу бағдарламасына сәйкес жүйелі түрде тексеру;
6) транскрипт (Transcript) – білімді бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі бойынша кредиттері мен бағалары көрсетілген тиісті кезеңде өтілген пәндердің тізбесі бар белгіленген нысандағы құжат;
7) пререквизиттер (Рrereguisite) - оқылатын пәнді игеру үшін қажетті білім, икемділіктер мен дағдыларды қамтитын пәндер тізбесі;
8) Офис регистратор – білім алушылардың барлық оқу жетістіктерін тіркеумен шұғылданатын және білім сапасын бақылаудың барлық түрлерін ұйымдастыруды және оның академиялық рейтингісін есептеуді қамтамасыз ететін тұлға;
9) межелік бақылаубір оқу пәнінің ірі бөлімін (модулін) аяқтағанда білім алушылардың оқу жетістіктерін бақылау;
10) оқу үлгерімінің орташа балы (Grade Point Average - GРА) – аралық аттестаттау пәндері бойынша кредиттердің жалпы санына қарай аралық аттестаттау пәндерінің балдық бағасының сандық эквиваленті мен кредиттер сомасының қатынасы ретінде білім алушының таңдаған бағдарлама бойынша бір оқу жылындағы қол жеткізген оқу үлгерімінің таразыланған орташа бағасы;
11) емтихан сессиясы - ЖОО-да студенттерді аралық аттестаттау кезеңі.
2. Жоғары оқу орындарында білім алушылардың үлгеріміне ағымдық бақылау және аралық аттестаттау өткізудің тәртібі
4. Студенттердің оқу жетістіктерін тексеруді жоғары оқу орны (бұдан әрі – ЖОО) өзі дербес анықтайтын бақылау мен аттестаттаудың түрлі нысандары арқылы жүзеге асырады.

3. В настоящих Правилах используются следующие определения:
1) балльно-рейтинговая буквенная система оценки учебных достижений - система оценки уровня знаний в баллах, соответствующих принятой в международной практике буквенной системе и позволяющая установить рейтинг обучающихся;
2) итоговая аттестация обучающихся - процедура, проводимая с целью определения степени освоения ими объема учебных дисциплин, предусмотренных государственным общеобязательным стандартом образования;
3) кредитная технология обучения - образовательная технология, направленная на повышение уровня самообразования и творческого освоения знаний на основе индивидуализации, выборности образовательной траектории и учета объема освоенного учебного материала в виде кредитов;
4) промежуточная аттестация обучающихся - процедура, проводимая с целью оценки качества освоения обучающимися содержания части или всего объема одной учебной дисциплины после завершения ее изучения;
5) текущий контроль успеваемости обучающихся - систематическая проверка знаний студентов в соответствии с профессиональной учебной программой, проводимая преподавателем на аудиторных и внеаудиторных занятиях согласно расписанию в течение академического периода;
6) транскрипт (Transcript) - документ, содержащий перечень пройденных дисциплин за соответствующий период обучения с указанием кредитов и оценок по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки знаний;
7) пререквизиты (Prerequisite) - перечень дисциплин, содержащих знания, умения и навыки, необходимых для освоения изучаемой дисциплины;
8) офис Регистратор - лицо, занимающееся регистрацией всей истории учебных достижений обучающегося и обеспечивающий организацию всех видов контроля знаний и расчет его академического рейтинга;
9) рубежный контроль - контроль учебных достижений обучающихся по завершении крупного раздела (модуля) одной учебной дисциплины;
10) средний балл успеваемости (Grade Point Average - GPA) - средневзвешенная оценка учебных достижений обучающегося, определяемая за один учебный год по выбранной программе как отношение суммы произведений кредитов и цифрового эквивалента баллов оценки промежуточной аттестации по дисциплинам к общему количеству кредитов по дисциплинам промежуточной аттестации;
11) экзаменационная сессия - период промежуточной аттестации студентов в высших учебных заведениях (далее - вуз).
2. Порядок проведения текущего контроля успеваемости
и промежуточной аттестации обучающихся в высших учебных
заведениях
4. Проверка учебных достижений студентов осуществляется различными формами контроля и аттестации, которые определяются самостоятельно высшим учебным заведением.

5. Студенттердің (білім алушылардың) оқудағы жетістіктері әріптік балдық-рейтингтік жүйе бойынша жоғары оқу орындарында білімді бақылау және бағалау бойынша мемлекеттік жалпыға білім беру стандарттарына сәйкес бағаланады, оны дәстүрлі бағалау шкаласына аудару осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес жүргізіледі
6. Студенттер үлгеріміне ағымдық бақылау оқу пәнінің әр тақырыбы бойынша өткізіліп, аудиториялық және аудиториядан тыс сабақтардағы бақылауды қамтиды. Ағымдық бақылау бағасы (жіберілу рейтингінің бағасы) аудиториялық сабақтардағы ағымдық бақылау мен межелік бақылау (аудиториялардан тыс сабақтар) бағаларынан жинақталады.
7. Үлгеріміне ағымдық бақылау кезінде студенттердің оқу жетістіктері, әрбір орындаған тапсырмалары (күнделікті сабақтардағы жауап, үй тапсырмаларын тапсыру, студенттің дербес жұмысы (бұдан әрі - СДЖ), межелік бақылау) 100 балдық шкала бойынша бағаланып, үлгерімнің ағымдық бақылаудың соңғы қорытындысы академиялық кезеңде алынған барлық бағалардың орта арифметикалық қосындысы ескеріле отырып есептеледі.
Осындай әдіс аралық және қорытынды аттестаттау кезеңінде білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау кезінде де қолданылады.
8.  Кешкі бөлімде оқитын студенттер үлгеріміне ағымдық бақылау осы Ереженің 6-тармағына ұқсас жүргізіледі.
9. Сырттай бөлімде оқитын студенттер үлгеріміне ағымдық бақылау оқу-емтихан сессиялары басталғанға дейін де, сол кезеңде де жүзеге асырылады, ол академиялық күнтізбеге сәйкес жүргізіледі.
Бұл ретте сырттай бөлімде оқитын студент оқу-емтихан сессиялары басталғанға дейін барлық түрдегі бақылау және есептеу-графикалық жұмыстарды, курстық жұмыстарды (жобаларды), сондай-ақ үй тапсырмаларының жекелеген түрлерін, СДЖ, пәндерді оқыту бағдарламасына сәйкес межелік бақылауды тапсырады.
10. Күндізгі, кешкі және сырттай бөлімдерде оқитын студенттер бірыңғай кәсіптік оқу бағдарламасы бойынша пәндерді бірдей көлемде оқиды. Пәндерді оқытудың тақырыптық жоспарларында өзгешеліктер болады, ол оқудың түрлі нысандары үшін оқытушылардың студенттермен байланысты жұмыстарының түрлі көлемінде көрініс табады. Бұл ретте сырттай оқитын студенттерге оқу материалдарының 80 пайызға дейінгі  көлемін өз бетінше игеруіне рұқсат етіледі.
11. Межелік бақылау бір академиялық кезең аралығында, бір оқу пәні шеңберінде кемінде екі рет өткізіледі. Көлемі бір кредитті құрайтын оқу пәндері ерекшелік ретінде алынады, олар бойынша межелік бақылау санын ЖОО дербес айқындайды.
12. ЖОО-да студенттерді аралық аттестаттау оқу жұмыс жоспарына, академиялық күнтізбеге және мемлекеттік жалпыға міндетті жоғары білім беру стандарттары негізінде әзірленген кәсіптік оқу бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылады.

5. Учебные достижения студентов (обучающихся) по всем видам учебных поручений и заданий оцениваются по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки знаний в соответствии с государственным общеобязательным стандартом образования по контролю и оценке знаний в вузах, перевод, которого в традиционную шкалу оценок производится согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. Текущий контроль успеваемости студентов проводится по каждой теме учебной дисциплины и включает контроль знаний на аудиторных и внеаудиторных занятиях. Оценка текущего контроля (оценка рейтинга допуска) складывается из оценок текущего контроля на аудиторных занятиях и оценок рубежного контроля (внеаудиторные занятия).
7. При текущем контроле успеваемости учебные достижения студентов оцениваются по 100 балльной шкале за каждое выполненное задание (ответ на текущих занятиях, сдача домашнего задания, самостоятельной работы студента (далее - СРС), рубежный контроль) и окончательный результат текущего контроля успеваемости подводится расчетом среднеарифметической суммы всех оценок, полученных в течение академического периода.
Аналогичный подход применяется при оценке учебных достижений обучающихся в период промежуточной и итоговой аттестации.
8. Текущий контроль успеваемости студентов вечерней формы обучения проводится аналогично пункту 6 настоящих Правил.
9. Текущий контроль успеваемости студентов заочной формы обучения осуществляется как до начала, так и в период учебно-экзаменационной сессии, который проводится в соответствии с академическим календарем.
При этом студент заочной формы обучения до начала учебно-экзаменационной сессии сдает все виды контрольных и расчетно-графических работ, курсовых работ (проектов), а также отдельные виды домашних заданий, СРС, рубежного контроля в соответствии с учебной программой дисциплины.
10. Студенты очной, вечерней и заочной форм обучения изучают дисциплину по единой профессиональной учебной программе в одинаковом объеме. Отличие составляют тематические планы изучения дисциплины, отражающие различный объем контактной работы студента с преподавателем для разных форм обучения. При этом допускается, что студенты заочной формы обучения до 80 % объема учебного материала осваивают самостоятельно.
11. Рубежный контроль проводится не менее двух раз в течение одного академического периода в рамках одной учебной дисциплины. Исключение составляют учебные дисциплины объемом 1 кредит, по которым количество рубежных контролей определяется вузом самостоятельно.
12. Промежуточная аттестация студентов в вузе осуществляется в соответствии с рабочим учебным планом, академическим календарем и профессиональными учебными программами, разработанными на основе государственных общеобязательных стандартов высшего образования.

13. Студенттерді аралық аттестаттау емтихан тапсыру және сараланған сынақ түрінде өткізіледі.
14. Студенттердің аралық аттестаттауын ұйымдастыру мен өткізу офис регистраторға жүктеледі.
15. Аралық аттестаттау нәтижесі бойынша офис регистратор студенттердің академиялық рейтингілерін құрастырады.
16. Емтихандар кестеге сәйкес тапсырылады және пәннің барлық кәсіптік оқу бағдарламасы бойынша студенттердің оқу жетістіктерін тексеру түрі болып табылады және академиялық кезеңдегі оқу жетістіктерін бағалауды көздейді.
17. Сараланған сынақтар студенттердің зертханалық және есептеу-графикалық тапсырмаларды, курстық жұмыстарды (жобаларды) ойдағыдай орындағандығын, сондай-ақ олардың бекітілген кәсіби оқу бағдарламасына сәйкес кәсіби практикадан өткендігін тексеру нысаны болып табылады.
Сараланған сынақтар балдық-рейтингтік бағалау жүйесіне сәйкес қойылады және сол жұмыстарға тиісінше кредиттер саны берілген жағдайда көшіру балына есептеуде ескеріледі.
18. Емтихан сессиялары қысқы және жазғы болып бөлінеді.
ЖОО-да қабылданған академиялық кезеңге (триместр, тоқсан) байланысты аралық емтихан сессиялар да болуы мүмкін.
19. Оқудың күндізгі нысаны үшін емтихан сессияларының кезеңділігі мен ұзақтылығы мамандықтың оқу жұмыс жоспары және ЖОО-ның ғылыми кеңесінде бекітілген академиялық күнтізбе бойынша анықталады.
Оқудың сырттай нысаны бойынша емтихан сессиясы және олардың кезеңдері мен саны ЖОО-ның кеңесінде белгіленеді.
20. Офис регистратор оқудың барлық нысандары үшін емтихандар кестесін тиісті факультеттің деканатымен бірлесе отырып жасайды, оқу ісі жөніндегі проректор бекітеді және ол студенттер мен оқытушылардың назарына емтихан басталмастан екі апта бұрын жеткізілуі тиіс.
21. Емтиханды өткізу үшін біліктіліктері сол пәннің бейініне сәйкес келетін және әдеттегідей сол академиялық топта (толқында) оқыту сабақтарын өткізбеген алдыңғы қатарлы профессорлар мен доценттер арасынан емтихан қабылдаушылар тағайындалады.
22. Офис регистраторының жазбаша рұқсатынсыз емтихан өткізу рәсіміне қатыспайтын тұлғалар жіберілмейді.
23. Факультет деканының (институт директорының) емтихан сессиясына жіберу туралы өкімінде студенттің аты-жөні, курсы, мамандығы және академиялық тобы көрсетіледі.
24. Емтихандық сессияға жіберуі екі кезеңнен тұрады:
1) бірінші кезеңде факультет деканының (институт директоры) жалпы шешімімен оқу ақысын толық төлеген, пререквизиттер бойынша академиялық қарызы жоқ, академиялық демалыста немесе ұзақ мерзімді емделуде жоқ студенттердің сессияға жіберілуі жүзеге асырылады;

13. Промежуточная аттестация студентов проводится в форме сдачи экзаменов и дифференцированных зачетов.
14. Организация и проведение промежуточной аттестации студентов возлагается на офис Регистратора.
15. По результатам промежуточной аттестации офис Регистратора составляет академический рейтинг студентов.
16. Экзамены сдаются согласно расписанию и служат формой проверки учебных достижений обучающихся по всей профессиональной учебной программе дисциплины и преследуют цель оценить учебные достижения за академический период.
17. Дифференцированные зачеты являются формой проверки успешного выполнения студентами лабораторных и расчетно-графических заданий, курсовых работ (проектов), а также формой проверки профессиональной практики в соответствии с профессиональной учебной программой.
Дифференцированные зачеты выставляются в соответствии с балльно-рейтинговой буквенной системой оценок и учитываются при расчете переводного балла при условии выделения для этих видов работ соответствующего количества кредитов.
18. Различают зимнюю и летнюю экзаменационные сессии.
Допускаются также промежуточные экзаменационные сессии в зависимости от принятого в вузе академического периода (триместр, квартал).
19. Периодичность и продолжительность экзаменационных сессий для очной формы обучения определяются в соответствии с рабочим учебным планом специальности и академическим календарем, утвержденными ученым советом вуза.
Экзаменационные сессии для заочной формы обучения, их периоды и количество в учебном году устанавливаются советом вуза.
20. Расписание экзаменов для всех форм обучения составляет офис Регистратора совместно с деканатами соответствующих факультетов, утверждается проректором по учебной работе и доводится до сведения студентов и преподавателей не позднее, чем за две недели до начала экзаменационной сессии.
21. Для проведения экзамена назначаются экзаменаторы из числа ведущих профессоров, доцентов, имеющих квалификацию, соответствующую профилю данной учебной дисциплины, и, как правило, не проводивших учебные занятия в данной академической группе (потоке).
22. Присутствие лиц, не принимающих участие в процедуре проведения экзаменов, без письменного разрешения офис Регистратора не допускается.
23. В распоряжении декана факультета (директора института) о допуске к экзаменационной сессии указываются фамилия, имя, отчество, курс, специальность и академическая группа студента.
24. Допуск к экзаменационной сессии осуществляется в два этапа:
1) на первом этапе общим распоряжением декана факультета (директора института), производится допуск к экзаменационной сессии обучающихся, не имеющих задолженность по оплате за обучение, академическую задолженность по пререквизитам, не находящихся в академическом отпуске или на длительном лечении;

2) екінші кезеңде тиісті пән бойынша үлгерімнің ағымдық және межелік бақылау қорытындысымен анықталатын рейтинг бағасы негізінде емтиханға автоматты түрде жіберілу жүзеге асырылады. Аталған рұқсат беру әрбір студенттің тегінің қарсы тұсына қойылған офис регистраторының тиісті белгісімен емтихан ведомосы бойынша жүзеге асырылады.
25. Аталған пән бойынша рұқсатнама рейтингісінде жағымды бағасы жоқ студенттер қорытынды бақылауға (емтиханға) жіберілмейді.
Курстық жұмыстарын (жобаларын) тапсырмаған студенттер тиісті пән бойынша емтиханға жіберілмейді.
26. Факультет деканы (институт директоры) кейбір жағдайларда (денсаулығына, отбасы жағдайына, қызметтік себептерге байланысты) студентке емтиханды жеке кесте бойынша тапсыруға рұқсат бере алады. Факультет деканына (институт директоры) аурулығы, сәбидің дүниеге келуі, жақын туыстарының қайтыс болуы, қызметтік немесе оқу іссапарында болуына байланысты жағдайларды растайтын анықтамалар тапсырылған жағдайда емтиханды жеке кесте бойынша тапсыруға рұқсат беріледі.
27. Сырттай бөлім студенттерінің пән бойынша емтиханға жіберілуі күндізгі бөлім студенттерінің емтиханға жіберілу тәртібі секілді жүзеге асырылады.
28. Емтихандар ауызша, жазбаша, тест немесе аралас түрде өткізіледі. Ауызша түрде бір күнде екі немесе одан көп емтихан тапсыруға рұқсат етілмейді. Тест нысаны кезінде екі немесе одан да көп пәндердің бейіндік және жақындық принципін сақтай отырып, емтихан кешенді түрде өтуі де мүмкін.
29. Әрбір оқу пәні бойынша емтиханды өткізудің нысандары мен тәртібі ЖОО-ның (факультет) Ғылыми кеңесімен академиялық кезең басталғаннан бастап бір ай мерзімнен кешіктірілмей белгіленеді.
30. Емтиханға келген студенттің (білім алушылардың) қолында сынақ кітапшасы болуы тиіс.
31. Емтихан кезінде студенттер пәннің оқу бағдарламасын және емтихан қабылдаушының рұқсатымен анықтамалық әдебиетті пайдалана алады.
32. Қорытынды бақылау өткізу үшін офис регистратор тарапынан емтихан қабылдаушыға студенттердің академиялық кезеңде жинаған балдары мен жіберілу рейтингі көрсетілген бағалары қойылған емтихан ведомосын береді.
33. Оқу пәні бойынша аралық аттестаттау өткізу кезінде емтиханда алған бағасы мен академиялық кезең ішіндегі үлгерімнің ағымдық бақылаудағы бағалануының орташа балы есептеледі.
34. Емтиханда студенттің білім алушының үлгерімі білімді бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі бойынша бағаланады.
Оңды баға (А-, А «өте жақсы», В-, В, В+ «жақсы», Д-, Д+, С-, С, С+ «қанағаттанарлық») оқу пәні бойынша емтихан ведомосы мен студенттің сынақ кітапшасына алынған кредиттер саны көрсетіліп жазылады. «Қанағаттанарлықсыз» F бағасы тек емтихан ведомосына ғана жазылады.

2) на втором этапе осуществляется автоматический допуск к экзамену по дисциплине на основании оценки рейтинга допуска, определяемой по результатам текущего и рубежного контроля успеваемости. Данный допуск осуществляется офисом Регистратора по экзаменационной ведомости с соответствующей отметкой напротив фамилии каждого студента.
25. Студенты, не имеющие положительной оценки рейтинга допуска по данной дисциплине, не допускаются к итоговому контролю (экзамену).
Студенты, не сдавшие курсовые работы (проекты) не допускаются к экзамену по соответствующей дисциплине.
26. Декан факультета (директор института) в отдельных случаях (по болезни, семейным и служебным обстоятельствам) разрешает студенту сдачу экзаменационной сессии по индивидуальному графику.
Сдача экзаменационной сессии по индивидуальному графику разрешается в случае предоставления декану факультета (директору института) подтверждающей справкой: о болезни, в связи с рождением ребенка, со смертью близких родственников, в связи со служебной или учебной командировкой.
27. Допуск к экзамену по дисциплине студентов заочной формы обучения осуществляется в аналогичном порядке, как и студентов очной формы обучения.
28. Экзамены проводятся в письменной, устной, тестовой или комбинированной формах. При устной форме не допускается сдача в один день двух или более экзаменов. При тестовой форме допускается установление комплексного экзамена по двум и более дисциплинам с соблюдением принципа их профильности и родственности.
29. Форма и порядок проведения экзамена по каждой учебной дисциплине устанавливается не позднее месячного срока с начала академического периода ученым советом вуза (факультета).
30. При явке на экзамен, студенту (обучающемуся) необходимо иметь при себе зачетную книжку.
31. Во время экзамена студенты пользуются учебной программой дисциплины и с разрешения экзаменатора - справочной литературой.
32. Для проведения итогового контроля экзаменатору офисом Регистратора выдается экзаменационная ведомость, в которой проставляются накопленные студентом (обучающимся) в течение академического периода баллы и оценки с указанием рейтинга допуска.
33. При проведении промежуточной аттестации по учебной дисциплине учитываются оценка, полученная на экзамене, и средний балл оценки текущего контроля успеваемости в течение академического периода.
34. Успеваемость студента (обучающегося) на экзамене оценивается по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки знаний.
Положительная оценка (А-, А "отлично", В-, В, В+ "хорошо", Д-, Д+, С-, С, С+ "удовлетворительно") записывается в экзаменационную ведомость по учебной дисциплине и зачетную книжку студента с указанием набранных кредитов. Оценка F "неудовлетворительно" записывается только в экзаменационной ведомости.

35. Әр пән бойынша емтихан аяқталған соң студентке оның оқу жетістіктерінің бағасы болып табылатын қорытынды баға қойылады.
36. Пәннің қорытынды бағасының құрамына жіберу рейтингінің бағасы мен қорытынды бақылау бағалары кіреді.
Үлгерімді ағымдық бақылаудың бағасы (жіберілу рейтингі) пән бойынша қорытынды бағаның кемінде 60%-ын құрайды және емтихан бағасы пән бойынша қорытынды бағаның кемінде 30%-ын құрайды.
37. Оң қорытынды баға тиісті пән бойынша белгіленген кредит санымен игерілген кредиттерді толықтыруға негіз болып, студенттің транскрипіне жазылады.
38. Студент қорытынды бақылаудан (емтиханнан) «қанағаттанарлықсыз» деген баға алған жағдайда пән бойынша қорытынды баға есептелмейді.
39. Қорытынды бақылауда қанағаттанарлық бағаны көтеру мақсатында оны аралық аттестаттау кезеңінде қайта тапсыруға рұқсат етілмейді.
Қорытынды аттестаттаудың оң бағасын қайта тапсыру осы Ереженің 43-тармағымен белгіленеді.
40. Емтихан ведомосы офис регистраторға тапсырылады, ол бүкіл оқу кезеңінде барлық білім алушылардың кредиттер санын есептеумен және жинақтаумен айналысады.
Ары қарай емтихан ведомосын офис регистратор тиісті факультет деканатына (институт директоратына) жібереді. Деканатта әрбір оқу пәнінің емтихан ведомосы негізінде аралық аттестаттау бойынша жинақ ведомосы толтырылады.
41. Оқудың барлық нысандарына бірдей пәндердің оқу бағдарламасында бекітілген жұмыс және жеке оқу жоспарына сәйкес студенттер барлық емтихандарын тапсырады.
42. Студенттер пәндердің қосымша оқу түрлері бойынша емтихан тапсыра алады, олардың тапсыру нәтижелері емтихан ведомосына, сынақ кітапшасына және транскриптке жазылады (әскери дайындықтан басқасы).
43. «Қанағаттанарлықсыз» бағасын оң бағаға қайта тапсыру үшін студент келесі академиялық кезеңдерінің бірінде немесе жазғы семестрде сол пән бойынша оқу жұмыс жоспарында қарастырылған барлық сабақ түрлеріне қайта қатысып, рұқсат алады және қорытынды бақылау тапсырады.
Мұндай жағдайда студент белгіленген тәртіп бойынша оқу пәніне жазылу рәсімінен қайта өтеді.
44. Егер студент оқу бағдарламасын толық көлемде орындай отырып, емтиханға келмесе, емтихан ведомосындағы оның фамилиясының тұсына «келген жоқ» деген жазу жазылады. Студенттің дәлелді себептері болған жағдайда факультет деканының өкімімен оған емтихан тапсырудың жеке кестесі бекітіледі. Емтиханға келмеуінің дәлелді себептері болмаған жағдайда «қанағаттанарлықсыз» деген бағаға теңестіріліп, қайта тапсырылуы осы Ереженің 43-тармағы бойынша жүзеге асырылады.

35. После завершения экзамена по каждой дисциплине студенту выставляется итоговая оценка, которая служит оценкой его учебных достижений.
36. Итоговая оценка по дисциплине включает оценки рейтинга допуска и итогового контроля.
Оценка текущего контроля успеваемости (рейтинга допуска) составляет не менее 60 % от итоговой оценки знаний по дисциплине, и оценка экзамена составляет не менее 30 % от итоговой оценки знаний по дисциплине.
37. Положительная итоговая оценка служит основанием для дополнения освоенных кредитов установленным количеством кредитов по соответствующей дисциплине и заносится в транскрипт студента.
38. В случае, если студент получает по итоговому контролю (экзамену) оценку "неудовлетворительно", итоговая оценка по дисциплине не подсчитывается.
39. Пересдача положительной оценки по итоговому контролю с целью ее повышения в этот же период промежуточной аттестации не разрешается.
Пересдача положительной оценки итогового контроля осуществляется согласно пункту 43 настоящих Правил.
40. Экзаменационная ведомость передается в офис Регистратора, который занимается учетом и накоплением количества кредитов по всем обучающимся на протяжении всего периода обучения.
В последующем экзаменационная ведомость офисом Регистратора передается в соответствующий деканат факультета (директорат института). На основании экзаменационных ведомостей каждой учебной дисциплины в деканате ведется сводная ведомость по промежуточной аттестации.
41. Студенты сдают все экзамены в строгом соответствии с рабочим и индивидуальным учебным планом и утвержденными учебными программами дисциплин едиными для всех форм обучения.
42. Студенты также могут сдавать экзамены по дисциплинам дополнительных видов обучения, результаты сдачи которых записываются в экзаменационную ведомость, зачетную книжку и транскрипт (кроме военной подготовки).
43. Для пересдачи экзамена с оценки "неудовлетворительно" на положительную, студент в следующем академическом периоде или в летнем семестре вновь посещает все виды учебных занятий, предусмотренных рабочим учебным планом по данной дисциплине, получает допуск и сдает итоговый контроль.
В данном случае студент вновь проходит процедуру записи на учебную дисциплину.
44. Если, студент выполнивший программу дисциплины в полном объеме, не явился на экзамен, в экзаменационной ведомости, напротив его фамилии делается отметка "не явился". При наличии уважительной причины распоряжением декана факультета данному обучающемуся устанавливается индивидуальный график сдачи экзамена. При отсутствии уважительной причины неявка на экзамен приравнивается к оценке "неудовлетворительно", пересдача которой осуществляется в соответствии с пунктом 43 настоящих Правил.

45. Қорытынды бақылаудың бағасымен келіспейтін студент (докторант, магистрант) емтихан өткізілген күннен кейінгі күннен кешіктірмей апелляция береді.
46. ЖОО басшысының бұйрығымен емтихан сессиясы кезеңіне (аралық аттестаттау) апелляцияланатын пәндерге мамандығы сәйкес келетін оқытушылардан апелляциялық комиссия құрылады.
47. Апелляция нәтижелері хаттамамен ресімделеді және оның шешімі негізінде студенттің (докторант, магистрант) жеке емтихан ведомосы жасалады, ол негізгі емтихан ведомосына тіркеледі.
48. Офис регистратор емтихан сессияларының қорытындысы бойынша жаздық семестр нәтижелерін есепке ала отырып, студенттің оқу жетістіктері деңгейінің ортасалмақ бағасы болатын өту балын есептейді.
49. Оқу жылы аяқталғаннан кейін емтихандық сессиялар қорытындысының негізінде студенттерді курстан курсқа көшіру жүзеге асырылады.
50. Курстан курсқа көшіру үшін өту балының төменгі деңгейінің көлемін ЖОО-ның өзі белгілейді.
51. Ең төменгі өту балын алған студенттер (докторант, магистрант) факультет деканының (институт директоры, жоғары оқу орнынан кейінгі бөлім) ұсынысы негізінде ЖОО басшысының бұйрығымен келесі курсқа көшіріледі.
52. Ең төменгі өту балын ала алмаған студент (докторант, магистрант) оқу курсын қайта оқуға қалдырылады.
53. Курс бағдарламасын толығымен өтіп, белгіленген өту балының ең төменгі деңгейіне жете алмаған студентке өзінің орташа үлгерім балын (GPA) жоғарылатуы үшін жазғы семестрде белгілі бір пәндерді (мемлекеттік емтихан тапсырылатын «Қазақстан тарихы» пәнінен басқа) белгіленген тәртіп бойынша, ақылы түрде қайта оқуына және сол пәндерден қайта емтихан тапсыруына мүмкіндік беріледі.
54. Қайта тапсырылған емтиханнан қанағаттанарлық нәтиже алған жағдайда қорытынды баға қайта есептеліп, ол емтихандық ведомосы мен сынақ кітапшасына және транскриптке жазылады.
Орташа үлгерім балын есептеуде әр пән бойынша соңғы бағалар есепке алынады.
55. Транскрипке студенттің қайта тапсырған емтихандарының оң нәтижелерімен қоса барлық қорытынды бағалары жазылады.
56. Оқу курсына қайта қалдырылған студент (докторант, магистрант) бұрын қабылданған жеке оқу жоспары немесе жаңа жеке оқу жоспары бойынша білім ала алады.
57. Өту балы жетіп, келесі курсқа ауыстырылған академиялық берешегі бар студент (докторант, магистрант) сол пәнді ақылы негізде қайта оқып, академиялық қарыздарын жоюы тиіс.

45. Студент (докторант, магистрант), несогласный с результатом итогового контроля, подает апелляцию не позднее следующего рабочего дня после проведения экзамена.
46. На период экзаменационной сессии (промежуточной аттестации) приказом руководителя вуза создается апелляционная комиссия из числа преподавателей, квалификация которых соответствует профилю апеллируемых дисциплин.
47. Результаты апелляции оформляются протоколом и на основании ее решения, составляется индивидуальная экзаменационная ведомость на студента (докторанта, магистранта), которая прилагается к основной экзаменационной ведомости.
48. По итогам экзаменационных сессий за курс с учетом результатов летнего семестра офис Регистратора рассчитывает переводной балл, как средневзвешенную оценку уровня учебных достижений обучающегося.
49. По завершении учебного года на основании итогов экзаменационных сессий осуществляется перевод студентов с курса на курс.
50. Величина минимального переводного балла для перевода с курса на курс устанавливается вузом самостоятельно в разрезе курсов обучения.
51. Студенты (докторанты, магистранты), набравшие минимальный уровень переводного балла, на основании представления декана факультета (директора института, отдела послевузовского образования) переводятся на следующий курс приказом руководителя вуза.
52. Студент (докторант, магистрант), не набравший минимальный переводной балл, остается на повторный курс обучения.
53. Студенту, выполнившему программу курса в полном объеме, но не набравшему минимальный переводной балл, с целью повышения своего среднего балла успеваемости (GPA), предоставляется возможность в летнем семестре повторно изучить отдельные дисциплины на платной основе (за исключением дисциплины "История Казахстана", по которой сдается государственный экзамен) и повторно сдать по ним экзамены.
54. При положительном результате повторной сдачи экзамена вновь подсчитывается итоговая оценка, которая записывается в экзаменационную ведомость, зачетную книжку и транскрипт.
При расчете среднего балла успеваемости учитываются последние оценки по учебной дисциплине.
55. В транскрипт записываются все итоговые оценки студента, включая положительные результаты повторной сдачи экзаменов.
56. Студент (докторант, магистрант), оставленный на повторный курс обучения, может обучаться по ранее принятому индивидуальному учебному плану или сформировать новый индивидуальный учебный план.
57. Студент (докторант, магистрант), набравший минимальный уровень переводного балла и переведенный на следующий курс обучения, при наличии академической задолженности повторно изучает соответствующие дисциплины на платной основе и ликвидирует академические задолженности.

58. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Қылмыстық-атқарушы жүйесі комитетінің, Қазақстан Республикасы Экономикалық және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөніндегі агенттіктің, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөніндегі министрліктің ведомстволық бағынысты жоғары оқу орындарының білім алушылары үшін осы Ереженің 51, 52 және 56-тармақтарының нормалары тиісті мемлекеттік органдармен келісіледі.
59. Академиялық қарызы бар пәндер келесі семестрде өтілетін пәндер үшін пререквизит болып саналмайды.
60. Емтихандар сессиясының қорытындысы және оқу үрдісін жақсарту бойынша ұсыныстар емтихандық сессия (аралық аттестаттау) аяқталғаннан кейін кафедра, деканат (директорат) мәжілістерінде, ЖОО кеңесінде талқылануға ұсынылады.
61. Жоғарғы оқу орны емтихандық сессиялардың (қысқы және жазғы) қорытындысы бойынша білім саласындағы өкілетті органға осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес нысанда электронды және қағаз түрінде емтихандық сессия қорытындысын береді.
62. ЖОО-дан шығарылған тұлғаға білімі аяқталмағандығы туралы Анықтама беріледі.
63. Емтихан сессиясын ойдағыдай аяқтаған сырттай оқу бөлімі студенттеріне келесі емтихан сессиясына шақыру-анықтамасы беріледі.
Шақыру-анықтамаларын беру мен сырттай оқу бөлімі студенттерінің емтихан сессиясына қатысуы ЖОО-да қатаң есепке алынады.
64. «Қазақстан тарихы» пәні бойынша мемлекеттік емтихан академиялық күнтізбеге сәйкес аралық аттестаттау кезеңінде өткізіледі.
65. Барлық бакалавр мамандығындағы ЖОО студенттері «Қазақстан тарихы» пәні бойынша оны оқып аяқтағаннан кейін сол академиялық кезеңде мемлекеттік емтихан тапсырады.
66. Қысқартылған оқу бағдарламасы бойынша техникалық және кәсіптік (орта кәсіптік) білім базасында жеделдете оқыту мерзімінде білім алатын студенттер «Қазақстан тарихы» пәнін оқуға және осы пән бойынша мемлекеттік емтихан тапсыруға міндетті.
67. Қысқартылған оқу бағдарламасы бойынша жоғары кәсіптік білім базасында жеделдете оқыту мерзімінде білім алатын студенттер «Қазақстан тарихы» пәнін оқымайды және мемлекеттік емтихан тапсырмайды.
68. Мемлекеттік емтиханға дайындықты факультет деканатымен (институт директоратымен) және оқу бөлімімен (оқу-әдістемелік басқармасымен) бірлесе отырып, «Қазақстан тарихы» пәнін оқытатын кафедра (бұдан әрі – кафедра) өткізеді.
69. «Қазақстан тарихы» пәні бойынша мемлекеттік емтиханды өткізу үшін кафедра оқудың барлық нысаны мен мамандықтары үшін бірыңғай оқу жұмыс бағдарламасын аталған пән бойынша үлгі оқу бағдарламасы негізінде әзірлейді.

58. Для обучающихся в вузах, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, Агентству Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан нормы пунктов 51, 52 и 56 настоящих Правил согласовываются с соответствующими государственными органами.
59. Дисциплины академических задолженностей не являются пререквизитами для дисциплин, изучаемых в следующем семестре.
60. Результаты экзаменов и предложения по улучшению учебного процесса после завершения экзаменационной сессии (промежуточной аттестации) выносятся на обсуждение заседаний кафедры, деканата (директората) и совета вуза.
61. По итогам экзаменационных сессий (зимней и летней) высшее учебное заведение представляет в уполномоченный орган в области образования результаты экзаменационной сессии, по форме согласно приложению 2 настоящих Правил на электронных и бумажных носителях.
62. Лицу, отчисленному из вуза, выписывается Справка, выдаваемая гражданам, не завершившим образование.
63. Студенту заочной формы обучения при успешном окончании экзаменационной сессии выдается справка-вызов на следующую экзаменационную сессию.
Выдача справок-вызовов и явка студентов заочной формы обучения на экзаменационную сессию подлежат строгому учету.
64. Государственный экзамен по дисциплине "История Казахстана" проводится в период промежуточной аттестации, согласно академическому календарю.
65. Студенты вузов всех специальностей бакалавриата сдают государственный экзамен по дисциплине "История Казахстана" по завершении ее изучения, в том же академическом периоде.
66. Студенты, обучающиеся по сокращенным образовательным программам с ускоренным сроком обучения на базе технического и профессионального (среднего профессионального) образования, изучают дисциплину "История Казахстана" и сдают по данной дисциплине государственный экзамен.
67. Студенты, обучающиеся по сокращенным образовательным программам с ускоренным сроком обучения на базе высшего образования, не изучают и не сдают государственный экзамен по дисциплине "История Казахстана".
68. Подготовка к государственному экзамену проводится кафедрой, ведущей занятия по учебной дисциплине "История Казахстан" (далее - кафедра) совместно с деканатом факультета (директоратом института) и учебным отделом (учебно-методическим управлением).
69. Для проведения государственного экзамена по дисциплине "История Казахстана" кафедра разрабатывает рабочую учебную программу единую для всех форм обучения и специальностей, на основе типовой учебной программы по данной дисциплине.

70. «Қазақстан тарихы» пәні бойынша мемлекеттік емтихан тапсыру оқу жұмыс бағдарламасына сәйкес ауызша, жазбаша және тест түрінде жүзеге асырылады.
71. Мемлекеттік емтиханды өткізу түрі ЖОО-ның ғылыми кеңесінің шешімімен анықталады.
72. «Қазақстан тарихы» пәні бойынша мемлекеттік емтиханды қабылдау үшін факультет деканының (институт директоры) ұсынысы бойынша құрамында төрағасы мен мүшелері бар Мемлекеттік емтихан комиссиясы (бұдан әрі – МЕК) күнтізбелік жылға құрылады.
73. МЕК төрағасының кандидатурасы ағымдағы оқу жылының 1-қарашасынан кешіктірілмей білім беру саласындағы уәкілетті органға жіберіледі.
74. «Қазақстан тарихы» пәні бойынша МЕК төрағасы ағымдағы оқу жылының 1-желтоқсанынан кешіктірілмей Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің бұйрығымен бекітіледі.
75. МЕК құрамы жоғары білікті оқытушылардан ЖОО басшысының бұйрығымен бекітіледі.
76. МЕК отырыстарының кестесін офис регистратор құрады және оны ЖОО басшысы мемлекеттік емтиханның басталуына дейін екі аптадан кешіктірмей бекітеді.
77. МЕК отырысының ұзақтығы күніне 6 академиялық сағаттан аспауы тиіс.
78. МЕК отырыстары әр студент бойынша жеке хаттамамен осы Ереженің 3-қосымшасындағы нысанға сәйкес ресімделеді және оған комиссия төрағасы мен отырысқа қатысқан мүшелер қол қояды.
79. МЕК отырысының хаттамасын аталған пән бойынша сабақ беретін кафедраның оқу-көмекші қызметкерлерінің өкілі арасынан тағайындалған хатшы жүргізеді.
80. МЕК отырысының хаттамалары мемлекеттік емтихан басталмастан бұрын А4 форматында түптеліп, нөмірленіп, бумаланады және оқу бөлімінің (оқу-әдістемелік басқарманың) мөрімен бекітіледі.
81. Егер студент МЕК отырысына келмесе, хаттамасында оның фамилиясының тұсына «келген жоқ» деген жазу жазылады.
82. Апелляция қанағаттанарлық болған жағдайда МЕК мәжілісінің хаттамасы қайтадан ресімделеді. Мұндай жағдайда бірінші хаттамадағы қорытынды «Баға ________ № __________ хаттамамен кайта қаралды ____бет» деген жазумен өзгертіледі және оған қатысқан МЕК мүшелерінің бәрі қол қояды.
83. Мемлекеттік емтихан нәтижелері студенттердің білімін балдық-рейтингтік әріптік бағалау жүйесі бойынша бағаланады
84. «Қазақстан тарихы» пәнінен тапсырылған мемлекеттік емтихан нәтижелері бойынша білім алушыларға жіберілу рейтингі бағасы мен мемлекеттік емтихан бағасы ескеріле отырып, қорытынды баға қойылады. Бұл ретте жіберілу рейтингісінің бағасы пән бойынша білімнің қорытынды бағасының кемінде 60%-ын құрайды және мемлекеттік емтихан бағасы кемінде 30%-ын құрайды.

70. Государственный экзамен по дисциплине "История Казахстана" осуществляется в устной, письменной или тестовой формах в соответствии с рабочей учебной программой.
71. Форма проведения государственного экзамена определяется решением ученого совета вуза самостоятельно.
72. Для приема государственного экзамена по дисциплине "История Казахстана" на календарный год по представлению декана факультета (директора института) формируется Государственная экзаменационная комиссия (далее - ГЭК) в составе председателя и членов комиссии.
73. Кандидатура председателя ГЭК не позднее 1 ноября текущего учебного года направляется в уполномоченный орган в области образования.
74. Председатель ГЭК по дисициплине "История Казахстана" утверждается приказом Министра образования и науки Республики Казахстан не позднее 1 декабря текущего учебного года.
75. Состав ГЭК утверждается приказом руководителя высшего учебного заведения из числа высококвалифицированных преподавателей.
76. Расписание заседаний ГЭК составляется офисом Регистратора в соответствии с академическим календарем и утверждается руководителем вуза не позднее, чем за две недели до начала государственного экзамена.
77. Продолжительность заседания ГЭК не должна превышать 6 академических часов в день.
78. Заседания ГЭК оформляются персональным протоколом на каждого обучающегося, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и подписываются председателем и членами комиссии, участвовавшими в заседании.
79. Протокол заседания ГЭК ведет секретарь, назначаемый из числа представителя учебно-вспомогательного персонала кафедры, ведущей занятия по данной дисциплине.
80. Протоколы заседания ГЭК сброшюровываются на листах форматом А 4, пронумеровываются, прошнуровываются, и скрепляются печатью учебного отдела (учебно-методического управления) до начала государственного экзамена.
81. Если, студент не явился на заседание ГЭК, то в протоколе напротив его фамилии делается отметка "не явился".
82. В случае удовлетворения апелляции повторно оформляется протокол заседания ГЭК. В этом случае результаты первого протокола погашаются надписью "Оценка пересмотрена протоколом № ______ от ______ на странице "____" и подписываются всеми присутствующими членами ГЭК.
83. Результаты государственного экзамена оцениваются по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки знаний обучающихся.
84. По результатам государственного экзамена по дисциплине "История Казахстана" обучающимся выставляется итоговая оценка с учетом оценки рейтинга допуска и оценки государственного экзамена. При этом оценка рейтинга допуска составляет не менее 60 % от итоговой оценки знаний по дисциплине, и оценка государственного экзамена составляет не менее 30 % от итоговой оценки знаний по дисциплине.

85. Студент «Қазақстан тарихы» пәні бойынша мемлекеттік емтиханнан «қанағаттанарлықсыз» баға алған жағдайда, ол келесі академиялық кезеңде немесе жазғы семестрде осы пәнге жазылуы оның барлық оқу сабақтарына қайта қатысуы, ағымдық бақылау талаптарын орындауы, мемлекеттік емтиханға жолдама алуы және оны қайта тапсыруы тиіс.
86. «Қазақстан тарихы» пәні бойынша мемлекеттік емтиханнан алған оң бағаны көтеру үшін қайта тапсыруға рұқсат етілмейді.
87. Студент мемлекеттік емтихан қорытындысымен келіспесе, емтихан өткізілген күннен кейінгі күннен кешіктірмей мемлекеттік емтихан комиссиясына (МЕК) апелляция беруіне болады.
88. Апелляция өткізу үшін ЖОО басшысының бұйрығымен аталған пән бойынша тәжірибелі оқытушылардан «Қазақстан тарихы» пәні бойынша апелляциялық комиссия құрылады.
89. «Қазақстан тарихы» пәні бойынша мемлекеттік емтиханды тапсырудың нәтижелері оны тапсыру қаралған сол емтихандық сессияның қорытындысын шығару кезінде есепке алынады.
90. МЕК-ның жұмысы аяқталғаннан соң Комиссия төрағасы есеп жазады, ол ЖОО ғылыми кеңесінің мәжілісінде талқыланып, бекітілгеннен кейін білім саласындағы өкілетті органға тапсырылады.
«Қазақстан тарихы» пәні бойынша Мемлекеттік емтихан төрағасының есептері қысқы емтихан тапсыру бойынша 1 наурыздан, ал жазғы емтихан тапсыру бойынша 1 тамыздан кешіктірілмей тапсырылуы тиіс.
3. Жоғары оқу орындарында білім алушыларды қорытынды аттестаттаудан өткізудің тәртібі
91. ЖОО-да студенттерді қорытынды аттестаттау жоғары білім беру мемлекеттік жалпыға міндетті білім стандартында белгілеген нысандарда өткізіледі, оның ұзақтығы мен мерзімі академиялық күнтізбемен және мамандықтардың жұмыс оқу жоспарымен қарастырылған.
92. Студенттер оқу жоспары мен барлық оқу нысандарына арналған бірыңғай оқу бағдарламаларына сәйкес барлық мемлекеттік емтихандарды тапсырады және дипломдық жұмыстарды (жобаларды) қорғайды.
93. Жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес мамандықтар бойынша мемлекеттік емтиханды бітіруші курстың барлық студенттері тапсырады.
94. Дипломдық жұмысты жазуға және қорғауға бітіртуші кафедра шығарған шешімі негізде «өте жақсы» және «жақсы және өте жақсыға» үлгеретін студенттер жіберіледі.
Жекелеген жағдайларда кафедра дипломдық жұмысты жазуға және қорғауға «қанағаттанарлық» бағасы бар, бірақ ол ғылыми-зерттеу жұмыстарында қабілеттілік танытқан және базалық және бейіндік пәндер бойынша «өте жақсы» және «жақсы және өте жақсы» бағалары бар студентті де жібереді.

85. В случае получения студентом по государственному экзамену по дисциплине "История Казахстана" оценки "неудовлетворительно", он должен вновь записаться на эту дисциплину, повторно посетить все виды учебных занятий в следующем академическом периоде или летнем семестре, выполнить требования текущего контроля, получить допуск и пересдать государственный экзамен.
86. Пересдача положительной оценки государственного экзамена по дисциплине "История Казахстана" с целью ее повышения не разрешается.
87. Студент, несогласный с результатом государственного экзамена, может подать апелляцию не позднее следующего дня после проведения ГЭК.
88. Для проведения апелляции приказом руководителя вуза создается апелляционная комиссия по дисциплине "История Казахстана" из числа опытных преподавателей по данной дисциплине.
89. Результаты сдачи государственного экзамена по дисциплине "История Казахстана" учитываются при подведении итогов той экзаменационной сессии, в которой предусмотрена его сдача.
90. По окончании работы ГЭК Председатель комиссии составляет отчет, который обсуждается и утверждается на заседании ученого совета вуза (факультета), и представляется в уполномоченный орган в области образования.
При этом отчеты Председателей государственного экзамена по дисциплине "История Казахстана", сданного в зимнюю экзаменационную сессию, должны быть представлены не позднее 1 марта, и, сданного в летнюю экзаменационную сессию - не позднее 1 августа.
3. Порядок проведения итоговой аттестации обучающихся в вузах
91. Итоговая аттестация обучающихся в вузе проводится по формам, установленным государственными общеобязательными стандартами высшего образования, продолжительность и сроки которых предусмотрены академическим календарем и рабочими учебными планами специальностей.
92. Студенты сдают все государственные экзамены и защищают дипломную работу (проект) в соответствии с рабочим учебным планом и рабочими учебными программами едиными для всех форм обучения.
93. Государственный экзамен по специальности в соответствии с государственными общеобязательными стандартами высшего образования сдают все студенты выпускного курса.
94. К написанию и защите дипломной работы допускаются студенты, имеющие оценки "отлично" и "хорошо и отлично" на основании решения выпускающей кафедры.
В случае если студент, имеющий оценку "удовлетворительно" проявил склонности к научно-исследовательской работе и имеет по базовым и профилирующим дисциплинам оценки "отлично" и "хорошо", кафедра допускает его к написанию и защите дипломной работы.

95. Дипломдық жұмысты (жобаны) қорғаудың орнына мамандықтың бейіндік пәндері бойынша мыналар екі мемлекеттік емтихан тапсырады (білім беру бағдарламасы):
1) «қанағаттанарлық» немесе аралас бағаға үлгеруші студенттер;
2) денсаулық жағдайы туралы медициналық анықтамасының негізінде стационарда ұзақ емделуде (бір айдан артық) болған студенттер;
3) баланың тууы туралы куәлігінің негізінде 3 жасқа дейінгі балалары бар студенттер;
4) ата-аналарының денсаулық жағдайы туралы медициналық анықтамасының негізінде ауру ата-анасын күтуші студенттер.
96. Екі мемлекеттік емтихан пәндерінің тізбесі бітіртуші кафедра шығарған қолдау хатының негізінде факультет (институт) кеңесінің шешімімен бекітіледі.
97. Қорытынды аттестаттауға жұмыс және жеке оқу жоспары мен жұмыс оқу бағдарламасына сәйкес білім алу процесін толық аяқтаған студенттер жіберіледі.
98. Білім алу процесі аяқталуының негізгі өлшемі болып студенттердің жоғары білім мамандықтарына арналған МЖМБС талаптарына сәйкес келетін оқытудың теориялық курсы мен кәсіби практикалардың қажетті көлемін меңгеруі саналады.
99. Бітіруші курстың студенті жұмыс және жеке оқу жоспары талаптарын және оқу жұмыс бағдарламасын орындамаса жазғы семестрден өткізілместен оқу курсына қайта оқуға қалдырылады.
100. ЖОО басшысы білім алу саласындағы уәкілетті органға мемлекеттік үлгідегі білім туралы құжаттарға (диплом және қосымша) ағымдағы жылғы 1-қазанға дейін күтілетін бітірушілер саны бойынша өтінім ұсынады.
101. Студенттерді қорытынды аттестаттау үшін барлық оқу нысандары үшін әр мамандық бойынша мемлекеттік аттестаттау комиссиясы (бұдан әрі – МАК) құрылады.
102. Студенттерді қорытынды аттестаттауға жіберу студенттердің тізімі бойынша қорытынды аттестаттауға дейін 2 аптадан кешіктірілмей факультет деканының (институт директорының) өкімімен ресімделіп, МАК-қа ұсынылады.
103. Студенттерді қорытынды аттестаттау басталғанға дейін МАК-қа факультет деканының (институт директорының) студенттің жеке оқу жоспарын орындағаны туралы, оның барлық пәндер бойынша алған бағалары, олардың көлемі, тапсырған курстық жұмыстары (жобалары), кәсіби практикалардың түрлері мен GPA оқыту кезеңіндегі орта салмақ баға өлшемдері көрсетілген анықтамасы ұсынылады.
104. ЖОО басшысы ағымдағы оқу жылының 1 қарашасына дейін білім беру саласындағы уәкілетті органға осы жоғары оқу орындарында жұмыс істемейтін, ғылыми және академиялық дәрежелері бар профессорлар, доценттер мен оқытушылар арасынан, орта мектептің тәжірибелі мұғалімдерінен, бітіретін мамандықтар бейініне сәйкес келетін өндірістегі жоғары білікті мамандардан МАК төрағаларының кандидатураларын ұсынады.

95. Вместо защиты дипломной работы (проекта) сдают два государственных экзамена по профилирующим дисциплинам специальности (образовательной программы):
1) студенты, успевающие на "удовлетворительно", или смешанные оценки;
2) студенты, находящиеся на длительном лечении в стационаре (более одного месяца) на основании медицинской справки о состоянии здоровья;
3) студенты, имеющие ребенка в возрасте до 3-х лет на основании свидетельства о рождении ребенка;
4) студенты, ухаживающие за больными родителями на основании медицинской справки о состоянии здоровья родителей.
96. Перечень дисциплин двух государственных экзаменов утверждается решением совета факультета (института) на основании представления выпускающей кафедры.
97. К итоговой аттестации допускаются студенты, полностью завершившие образовательный процесс в соответствии с требованиями рабочего и индивидуального учебного плана и рабочих учебных программ.
98. Основным критерием завершенности образовательного процесса является освоение студентами необходимого объема теоретического курса обучения и профессиональных практик в соответствии с требованиями ГОСО специальностей высшего образования.
99. Студент выпускного курса, не выполнивший требования рабочего и индивидуального учебного плана и рабочих учебных программ, остается на повторный курс обучения без прохождения летнего семестра.
100. Руководители вузов до 1 октября текущего учебного года представляют заявки по ожидаемому выпуску в уполномоченный орган в области образования на документы об образовании государственного образца (дипломы и приложения).
101. Для проведения итоговой аттестации обучающихся создается государственная аттестационная комиссия (далее - ГАК) по каждой специальности для всех форм обучения.
102. Допуск к итоговой аттестации студентов оформляется распоряжением декана факультета (директора института) по списочному составу студентов не позднее, чем за две недели до начала итоговой аттестации и представляется в ГАК.
103. До начала проведения итоговой аттестации студентов в ГАК представляются справка декана факультета (директора института) о выполнении студентом индивидуального учебного плана, полученных им оценок по всем дисциплинам, их объеме, сданным курсовым работам (проектам) и видам профессиональных практик и величине средневзвешенной оценки за период обучения GPA.
104. Руководители вузов до 1 ноября текущего учебного года представляют в уполномоченный орган в области образования кандидатуры Председателей ГАК, из числа профессоров, доцентов и преподавателей, имеющих ученую или академическую степень, не работающих в данном вузе, опытных учителей средних школ, высококвалифицированных специалистов производства, соответствующих профилю выпускаемых специалистов.

105. МАК жұмысына қатысушы мамандар бейіні ғылыми немесе академиялық дәрежелерінің немесе базалық білімінің (диплом бойынша) сәйкестілігімен анықталады.
Ұсынысқа ғылыми немесе академиялық дәрежелері туралы немесе базалық білімі туралы тиісті құжаттардың көшірмелері қоса берілуі тиіс.
106. МАК төрағасы ағымдағы оқу жылының 20-желтоқсанынан кешіктірмей уәкілетті орган бұйрығымен бір күнтізбелік жылға бекітіледі.
107. МАК құрамына оның мүшелері құқығымен: факультет деканы (институт директоры) немесе бітіртуші кафедраның меңгерушісі кіреді.
МАК-тың басқа мүшелері бітіруші мамандардың тиісті бейініне сәйкес келетін профессорлардан, доценттерден, жоғары білікті мамандардан құрылады.
108. МАК сандық құрамын мамандық бойынша бітіріп шығатын студенттердің контингентіне сәйкес жоғары оқу орны өз бетінше белгілейді және ЖОО басшысының (ғылыми ұйымның) бұйрығымен жыл сайын 31-желтоқсаннан кешіктірмей бекітеді және ол күнтізбелік жыл бойына әрекет етеді.
109. МАК-тың құзырына төмендегілер кіреді:
1) жоғары білім мамандықтары үшін МЖМБС белгілеген талаптарға сай бітіруші мамандардың теориялық және практикалық даярлығы сәйкестігінің деңгейін тексеру;
2) тиісті мамандықтары бойынша «бакалавр» академиялық дәрежесін тағайындау;
3) бітірушіге мамандығы бойынша тиісті біліктілік беру;
4) жоғары білім туралы диплом беруге шешім қабылдау;
5) мамандар даярлау сапасын одан әрі жақсартуға бағытталған ұсыныстар әзірлеу.
110. МАК жұмысының кестесін офис регистратор құрады, жұмыс кестесін ЖОО басшысы бекітеді және мемлекеттік аттестаттау комиссиясының жұмысы басталуына дейін екі аптадан кешіктірмей көпшіліктің назарына жеткізіледі.
111. МАК отырысының ұзақтығы күніне 6 академиялық сағаттан аспауы тиіс. Осыған байланысты, күніне мемлекеттік емтиханды тапсыруға 12-15 адам, ал дипломдық жұмысты қорғауға 7-10 адам жіберіледі.
112. Диплом жұмысы (жобасы) қорғалуына дейін бес күннен кешіктірілмей МАК-қа мынадай құжаттар ұсынылады:
1) диплом жұмысы (жобасы) ғылыми жетекшісінің «қорғауға жіберіледі» немесе «қорғауға жіберілмейді» деген дәлелденген қорытындысы бар пікірі;
2) диплом жұмысын (жобасын) қорғауға берілген жан-жақты мінездемесі және бағалар көрсетілген дәлелденген қорытындысы және тиісті мамандығы бойынша «бакалавр» академиялық дәрежесін немесе біліктілігін беру туралы рецензия.
113. Дипломдық жұмыстарды (жобаларды) плагиаттық мәніне қатысты тексеру тиісті деканаттармен жүргізіледі.

105. Профиль специалистов, участвующих в работе ГАК, определяется соответствием специальности ученой или академической степени или базового образования (по диплому).
К представлению прилагаются копии документов об ученой или академической степени или о базовом образовании.
106. Председатель ГАК утверждается приказом уполномоченного органа на календарный год не позднее 20 декабря текущего учебного года.
107. В состав ГАК на правах ее членов входят декан факультета (директор института) или заведующий выпускающей кафедры.
Остальные члены ГАК формируются из числа профессоров, доцентов, высококвалифицированных специалистов, соответствующих профилю выпускаемых специалистов.
108. Количественный состав ГАК определяется вузом (научной организации) самостоятельно в соответствии с контингентом выпускаемых студентов (обучающихся) по специальности и утверждается приказом руководителя вуза (научной организации), ежегодно, не позднее 31 декабря и действует в течение календарного года.
109. В компетенцию ГАК входит:
1) проверка уровня соответствия теоретической и практической подготовки выпускаемых специалистов, требованиям установленным ГОСО специальностей высшего образования;
2) присуждение академической степени бакалавра по соответствующей специальности;
3) присвоение выпускнику соответствующей квалификации по специальности;
4) принятие решения о выдаче диплома о высшем образовании;
5) разработка предложений, направленных на дальнейшее улучшение качества подготовки специалистов.
110. Расписание работы ГАК составляется офисом Регистратора, утверждается руководителем вуза и доводится до общего сведения не позднее, чем за две недели до начала работы ГАК.
111. Продолжительность заседания ГАК не должна превышать 6 академических часов в день. При этом к сдаче государственного экзамена в день допускается не более 12-15 человек, а к защите дипломной работы - не более 7-10 человек.
112. Не позднее пяти дней до начала защиты дипломной работы (проекта) в ГАК представляются:
1) отзыв научного руководителя дипломной работы (проекта), в котором дается аргументированное заключение "допускается к защите" или "не допускается к защите";
2) рецензия на дипломную работу, в которой дается всесторонняя характеристика представленной к защите дипломной работы (проекта) и аргументированное заключение с указанием оценки по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки знаний и возможности присуждения академической степени "бакалавр" или присвоения квалификации по соответствующей специальности.
113. Проверка дипломных работ (проектов) на предмет плагиатства проводится соответствующими деканатами.

114. МАК-қа, сондай-ақ орындалған дипломдық жұмыстың (жобаның) ғылыми және практикалық құндылықтарын сипаттайтын басқа да материалдар, ресми емес пікірлер, диплом жұмысының (жобаның) бейіні  бойынша практикалық қызметті жүзеге асыратын ұйымның жазбаша қорытындысы, ғылыми-зерттеу нәтижелерін енгізу анықтамалары немесе актілері, макеттер, минералдар үлгісі, гербарий және тағы басқа сол сияқты материалдарда ұсынылады.
115. Ғылыми жетекшісінің оң пікірі және қорғауға ұсынылатын жұмыс бейініне сай келетін маман тарапынан бір рецензиясы болғанда студент диплом жұмысын (жобасын) қорғауға шыға алады.
Егер ғылыми жетекші «қорғауға жіберілмейді» деген жағымсыз қорытынды берген жағдайда, білім алушы дипломдық жұмысты (жобаны) қорғай алмайды.
Білім алушы, рецензенттің оң қорытындысы сияқты, жағымсыз қорытындысы болған жағдайда да дипломдық жұмысты (жобаны) қорғауға жіберіледі.
116. Дипломдық жұмысты (жобаны) рецензиялау біліктілігі қорғалатын жұмыс бейініне сәйкес келетін басқа ұйымдардың мамандары тарапынан жүзеге асырылады.
117. Дипломдық жұмыстың (жобаның) ғылыми жетекшісі ЖОО басшысының бұйрығымен тақырыптың атауы көрсетіле отырып, әр студентке дербес бекітіледі.
Дипломдық жұмыстардың (жобалардың) рецензенттері ЖОО басшысының бұйрығымен жұмыс орны, лауазымы және білімі, мамандығы бойынша ғылыми немесе академиялық дәрежесі, жоғары білім туралы дипломы бойынша базалық білімі көрсетіліп бітіртуші кафедра меңгерушісінің ұсынысы бойынша жалпы тізіммен бекітіледі.
118. Мемлекеттік емтихандар (бейінді пәндер немесе мамандықтар бойынша) ауызша, жазбаша, олардың кәсіптік оқу бағдарламаларының көлемі бойынша тестілеу (кешенді тестілеу) нысандарында өткізіледі.
119. Мамандық бойынша мемлекеттік емтихан аталған кешенді емтиханға енгізілген пәндердің оқу бағдарламалары негізінде ЖОО-ның әзірлеген бағдарламалары бойынша өткізіледі.
Мамандық бойынша мемлекетттік емтихан бағдарламасы ЖОО (факультеттің) ғылыми кеңесінің шешімімен бекітіледі.
120. Бейіндік пәндер бойынша мемлекеттік емтихандар үлгілік оқу бағдарламалары мен жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген оқу жұмыс бағдарламалары бойынша өткізіледі.
121. ЖОО мемлекеттік емтиханның бағдарламасын, тест тапсырмаларын және олардың (ашық, жабық, біріктірілген) тест түрлерін, тестілеуді өткізу технологиясын өзі дербес әзірлейді және бекітеді.
122. Диплом жұмысын қорғау МАК-тың ашық отырысында оның мүшелерінің жартысынан көбі қатысқан жағдайда қорғалады.

114. В ГАК представляются, в том числе и материалы, характеризующие научную и практическую ценность выполненной дипломной работы, неофициальные отзывы, письменные заключения организаций, осуществляющих практическую деятельность по профилю дипломной работы (проекта), справки или акты внедрения результатов научного исследования, макеты, образцы материалов, изделий, сельскохозяйственных продуктов, коллекции минералов, гербарии.
115. Студент защищает дипломную работу (проект) при наличии положительного отзыва научного руководителя и одной рецензии специалиста, соответствующего профилю защищаемой работы (проекта).
В случае если научным руководителем дается отрицательное заключение "не допускается к защите", обучающийся не защищает дипломную работу (проект).
Обучающийся допускается к защите дипломной работы (проекта) как при положительном, так и при отрицательном заключении рецензента.
116. Рецензирование дипломной работы (проекта) осуществляется только внешними специалистами из сторонних организаций, квалификация которых соответствует профилю защищаемой дипломной работы (проекта).
117. Научный руководитель дипломной работы (проекта) утверждается приказом руководителя вуза персональным закреплением за каждым студентом с указанием темы.
Рецензенты дипломных работ (проектов) утверждаются приказом руководителя вуза общим списком по представлению заведующего выпускающей кафедры с указанием места работы, занимаемой должности и образования (ученая или академическая степень по специальности, базовое образование по диплому о высшем образовании).
118. Государственные экзамены (по специальности и профилирующим дисциплинам) проводятся устно, письменно, тестированием (комплексное тестирование) в объеме их профессиональных учебных программ.
119. Государственный экзамен по специальности проводится по программе, разработанной вузом на основе учебных программ дисциплин, включенных в данный комплексный экзамен.
Программа государственного экзамена по специальности утверждается решением ученого совета вуза (факультета).
120. Государственные экзамены по профилирующим дисциплинам проводятся по рабочим учебным программам, разработанным в соответствии с типовыми учебными программами и государственными общеобязательными стандартами высшего образования.
121. При тестовой форме государственного экзамена вуз самостоятельно разрабатывает и утверждает тестовые задания, их виды (открытые, закрытые, комбинированные), технологию проведения тестирования.
122. Защита дипломной работы, проводится на открытом заседании ГАК с участием не менее половины ее членов.

123. Бір дипломдық жұмысты (жобаны) қорғау ұзақтығы ереже бойынша бір студентке 50 минуттан аспауы керек. Білім алушыға МАК алдында дипломдық жұмысы туралы баяндама жасау үшін 15 минут уақыт беріледі.
124. Мемлекеттік емтихан мен диплом жұмысын (жобасын) қорғаудың нәтижелері бойынша студенттердің білімін бағалаудың балдық-рейтингтік жүйесі бойынша баға қойылады. Бұл ретте білім алушының теориялық, ғылыми және практикалық дайындықтары, сондай-ақ ғылыми жетекшісі мен рецензенттің пікірлері назарға алынады.
125. Мемлекеттік емтихан тапсыру және диплом жұмысын (жобасын) қорғаудың нәтижелері олар өткізілген күні МАК отырысының хаттамасына қол қойылған соң жарияланады.
126. МАК-тың барлық отырыстары хаттамамен ресімделеді.
127. МАК отырысының хаттамалары осы Ереженің 4-6-қосымшаларына сәйкес МАК жұмысы басталғанға дейін А4 форматында жеке кітапшада нөмірленіп, бумаланады және оқу бөлімінің (оқу-әдістемелік басқарманың) мөрімен бекітіледі.
128. МАК отырысының хаттамалары әр білім алушыға жеке толтырылады. Мемлекеттік емтихан тест түрінде өткізілген жағдайда хаттама толтыруға емтихан ведомосы негіз болады.
129. Хаттаманы бітіртуші кафедра оқытушылары арасынан комиссия құрамына бекітілген МАК хатшысы толтырады
130. Хаттамаға мемлекеттік емтихандарда және диплом жұмысын (жобасын) қорғауда анықталған білімдердің бағалары енгізіледі, сондай-ақ берілген сұрақтар мен МАК мүшелерінің пікірлері жазылады. Егер МАК-тың бір мүшесінің пікірі комиссияның қалған мүшелерінің пікірлерімен сәйкес келмеген жағдайда, ол өз пікірін хаттамаға жазады және өзі қол қояды.
Хаттамада «бакалавр» академиялық дәрежесін және немесе біліктілік беру, сондай-ақ студентке қандай диплом (үздік немесе үздік емес) берілетіні көрсетіледі.
131. Диплом жұмысын (жобасын) қорғау бағалары туралы, сондай-ақ, академиялық дәреже тағайындау және біліктілік беру немесе/және мемлекеттік үлгідегі (үздік емес, үздік) диплом беру туралы  шешім МАК мүшелерінің отырысына қатысушылардың көпшілік дауысымен жабық отырыста ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Дауыстар саны тең болған жағдайда МАК төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
132. Хаттамаға МАК-тың төрағасы мен отырысқа қатысушы мүшелері қол қояды.
133. Қазақстан Республикасының «Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы» заңына сәйкес МАК-тың хаттамалары ЖОО-ның мұрағатында сақталады.
134. Қорытынды аттестаттауға бекітілген кестеге сәйкес дәлелді себеппен келмеген студент МАК төрағасының атына өтініш жазады, дәлелді себепті растайтын құжатты ұсынады және оның рұқсатымен емтихан тапсырады немесе дипломдық жұмысты (жобаны) МАК-тың басқа отырысы болған күні қорғайды.

123. Продолжительность защиты одной дипломной работы (проекта) не должна превышать 50 минут на одного обучающегося. Для защиты дипломной работы обучающийся выступает с докладом перед ГАК не более 15 минут.
124. По результатам государственных экзаменов и защиты дипломной работы (проекта) выставляются оценки по балльно-рейтинговой системе оценки знании обучающихся. При этом принимается во внимание уровень теоретической, научной и практической подготовки обучающегося, а также отзывы научного руководителя и рецензента.
125. Результаты сдачи государственных экзаменов и защиты дипломной работы (проекта) объявляются в день их проведения после подписания протоколов заседания ГАК.
126. Все заседания ГАК оформляются протоколом.
127. Протоколы заседания ГАК сброшюровываются на листах форматом А 4, пронумеровываются, прошнуровываются и скрепляются печатью учебного отдела (учебно-методического управления) вуза до начала работы ГАК согласно приложениям 4-6 настоящих Правил.
128. Протоколы заседаний ГАК ведутся индивидуально на каждого обучающегося. В случае проведения государственного экзамена в форме тестирования, основанием для оформления протокола является экзаменационная ведомость.
129. Протокол заполняется секретарем ГАК, утвержденным в составе комиссии из числа учебно-вспомогательного персонала выпускающей кафедры.
130. В протоколы вносятся оценки знаний, выявленные на государственных экзаменах и защите дипломной работы (проекта), а также записываются заданные вопросы и мнения членов ГАК. В случаях, если мнение одного члена ГАК не совпадает с мнением остальных членов комиссии, он записывает собственное мнение в протоколе и лично подписывается.
В протоколе указываются присуждение академической степени бакалавра и/или присвоение квалификации, а также выдача диплома (с отличием или без отличия) студенту, завершившему свое обучение.
131. Решения об оценках защиты дипломной работы (проекта), а также о присуждении академической степени или присвоении квалификации и выдаче диплома государственного образца (без отличия, с отличием) принимаются ГАК на закрытом заседании открытым голосованием простым большинством голосов членов комиссии, участвовавших в заседании. При равном числе голосов голос Председателя комиссии является решающим.
132. Протоколы подписываются Председателем и членами ГАК, участвовавшими в заседании.
133. Протоколы заседания ГАК хранятся в архиве вуза, согласно Закону Республики Казахстан "О Национальном архивном фонде и архивах".
134.Студент, не явившийся на итоговую аттестацию по уважительной причине, пишет заявление на имя Председателя ГАК, представляет документ, подтверждающий уважительную причину, и по его разрешению сдает экзамен или защищает дипломную работу в другой день заседания ГАК.

135. Студент қорытынды аттестаттаудың нәтижелерімен келіспесе, аттестаттау өткізілгеннен кейінгі жұмыс күннен кешіктірмей апелляция беруіне болады.
136. Апелляция өткізу үшін ЖОО басшысының бұйрығымен біліктілігі аталған мамандықтың бейініне сәйкес келетін тәжірибелі оқытушылардан апелляциялық комиссия құрылады.
137. Апелляция қанағаттанарлық болған жағдайда МАК мәжілісінің хаттамасы қайтадан ресімделеді. Мұндай жағдайда бірінші хаттамадағы қорытынды «Баға ___________ №_________ хаттамамен қайта қаралды _______бет» деген жазумен өзгертіледі және оған МАК мүшелерінің бәрі қол қояды.
138. Денсаулық жағдайы туралы МАК-ға ұсынылған құжаттар қанағаттанарлықсыз баға алғаннан кейін қарастырылмайды.
139. Бағаны жоғарылату мақсатында мемлекеттік емтиханды қайта тапсыруға және дипломдық жұмысты (жобаны) қайта қорғауға рұқсат берілмейді.
140. «Қанағаттанарлықсыз» деген баға алған тұлғаларға мемлекеттік емтихандарды қайта тапсыруға және/немесе диплом жұмысын (жобасын) қайта қорғауға, қорытынды аттестаттаудың осы кезеңінде рұқсат берілмейді.
141. Диплом жұмысын (жобасын) қорғау «қанағаттанарлықсыз» деп есептелген жағдайда, МАК сол жұмысты комиссия анықтаған пысықтаулармен қайтадан қорғауға ұсынуға немесе жаңа тақырыпты әзірлеуге мүмкіндік береді. МАК-ның бұл шешімі мәжіліс хаттамасына жазылады.
142. Қорытынды аттестаттаудан өтпеген тұлғалар бір жыл өткеннен кейін, қорытынды аттестаттау басталғанға дейін екі аптадан кешікпей, ЖОО басшысының атына қайта қорытынды аттестаттауға жіберуге рұқсат беру туралы өтініш жазады.
143. Қорытынды аттестаттауға қайта жіберу білім беру ұйымы басшысының бұйрығымен ресімделеді.
144. Қайта қорытынды аттестаттау алдыңғы қорытынды аттестаттаудан қанағаттанарлықсыз баға алған нысандар бойынша ғана өткізіледі.
145. Осы емтихандарды тапсырмаған тұлғалар үшін мемлекеттік емтихандар қатарына енетін пәндер тізбесі білім алушы теориялық курсты аяқтаған жылы қолданыста болған оқу жоспарымен белгіленеді.
146. Қорытынды аттестаттау кезінде қанағаттанарлықсыз баға алған студенттер білімі аяқталмағандығы туралы анықтама беріле отырып, ЖОО басшысының бұйрығымен ЖОО-дан шығарылады.
147. Қорытынды аттестаттаудан өткен және ЖОО-ның кәсіптік оқу бағдарламасын меңгергендігін дәлелдеген студентке МАК шешімімен «бакалавр» академиялық дәрежесі немесе сәйкес келетін мамандығы бойынша біліктілік тағайындалып, мемлекеттік үлгідегі диплом қосымшасымен беріледі.

135. Студент не согласный с результатами итоговой аттестации подает апелляцию не позднее следующего рабочего дня после ее проведения.
136. Для проведения апелляции приказом руководителя вуза создается апелляционная комиссия из числа опытных преподавателей, квалификация которых соответствует профилю специальности.
137. В случае удовлетворения апелляции повторно оформляется протокол заседания ГАК. В этом случае результаты первого протокола погашаются надписью "Оценка пересмотрена протоколом № _______ от ___________ на странице ____" и подписываются всеми присутствующими членами ГАК.
138. Документы, представленные в ГАК о состоянии здоровья после получения неудовлетворительной оценки, не рассматриваются.
139. Повторная сдача государственного экзамена и защита дипломной работы (проекта) с целью повышения положительной оценки не допускается.
140. Пересдача государственных экзаменов и/или повторная защита дипломной работы лицам, получившим оценку "неудовлетворительно", в данный период итоговой аттестации не разрешается.
141. В случаях, если защита дипломной работы (проекта) признается неудовлетворительной, ГАК устанавливает возможность повторного представления на защиту эту же работу с доработкой, либо разработки новой темы. Данное решение ГАК записывается в протокол заседания.
142. Лицо, не прошедшее итоговую аттестацию, не ранее чем через год пишет заявление на имя руководителя вуза, но не позднее, чем за две недели до начала итоговой аттестации следующего учебного года о разрешении допуска к повторной итоговой аттестации.
143. Допуск к повторной итоговой аттестации оформляется приказом руководителя организации образования.
144. Повторная итоговая аттестация проводится только по тем ее формам, по которым в предыдущую итоговую аттестацию получена неудовлетворительная оценка.
145. Перечень дисциплин, выносимых на государственные экзамены для лиц, которые не сдали эти экзамены, определяется учебным планом, действовавшим в год окончания обучавшимся теоретического курса.
146. Студенты, получившим по итогам аттестации неудовлетворительную оценку, отчисляются из вуза приказом руководителя вуза с выдачей Справки, выдаваемой гражданам, не завершившим образование.
147. Студентам, прошедшим итоговую аттестацию, и, подтвердившим усвоение соответствующей профессиональной учебной программы высшего образования, решением ГАК присуждается академическая степень "бакалавр" или присваивается квалификация по соответствующей специальности и выдается диплом государственного образца с приложением.

148. Дипломға қосымша студенттің жеке оқу жоспарын орындағаны туралы анықтама негізінде, мемлекеттік жалпыға міндетті жоғары білім стандарттарымен қарастырылған көлемде оның барлық пәндер бойынша алған бағаларына сәйкес тапсырылған курстық жұмыстар (жобалар), практика мен қорытынды аттестаттау нәтижелерінің түрлері негізінде толтырылады.
Диплом қосымшасына әр оқу пәні бойынша көлемі кредит және академиялық сағат түрінде көрсетілген балдық-рейтингтік әріптік білім бағалау жүйесі бойынша соңғы бағалар жазылады.
149. Емтихандар мен сараланған сынақтарды А, А - «өте жақсы», В-, В, В+ - «жақсы» деген бағаға тапсырған және оқытудың барлық кезеңінде үлгерімінің орта балы 3,5-ке тең мемлекеттік емтихан мен диплом жұмысын (жобасын) «өте жақсы» деген бағаға тапсырған білім алушыға үздік диплом (әскери даярлығы бойынша бағасын ескермегенде) беріледі.
150. Оқу кезеңінде емтихандарды қайта немесе қайталап тапсыру жағдайы болған студент осы Ереженің 149-тармағында көрсетілген талаптарға қарамастан үздік диплом алу құқығынан айырылады.
151. МАК-тың жұмысы аяқталғаннан кейін оның төрағасы есеп жазады және екі апта мерзім ішінде оны ЖОО-ның басшысына тапсырады. МАК төрағасының есебі ЖОО ғылыми кеңесінің (факультет) отырысында талқыланады және бекітіледі.
152. Студенттерді қорытынды аттестаттау аяқталғаннан кейін ЖОО бір ай мерзім ішінде білім беру саласындағы уәкілетті органға осы Ереженің 7-қосымшасына сәйкес мемлекеттік емтихан мен дипломдық жұмысты қорғау нәтижелерін ұсынады.
153. МАК төрағасының есебіне кесте мен түсіндірме жазба кіреді.
Кестеде осы Ереженің 7-қосымшасын келтірілген көрсеткіштер көрініс табады.
МАК төрағасы есебінің түсіндірме жазбасында төмендегілер көрсетіледі:
1) ЖОО-да осы мамандық бойынша мамандар даярлаудың деңгейі;
2) диплом жұмысының (жобаның) саны ішінде кәсіпорындардың, ұйымдардың тапсырысы бойынша орындалған диплом жұмыстарының (жобаларының) орындалу сапасы;
3) диплом жұмысы (жобасы) тақырыптарының қазіргі заманғы ғылымның, техниканың, мәдениеттің жай-күйіне және өндірістің талабына сәйкестігі;
4) білім алушылардың мемлекеттік емтихандарда анықталған білімдерінің сипаты, жекелеген пәндер бойынша мамандар даярлаудағы кемшіліктер;
5) осы мамандықтар бойынша кадрлар даярлаудың сапасына талдау;
6) ЖОО-да мамандар даярлауды одан әрі жетілдіру жөнінде нақты ұсынымдар.
154. МАК төрағасының есебіне жоғары білім бағдарламасын оқып бітірген, білім ұйымының басшысы қол қойып, берілген дипломның нөмірі, тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген ЖОО-ны бітірушілердің тізімі жалғанады.
4. Жоғары оқу орнынан кейінгі білім алушылардың үлгеріміне ағымдық бақылау, аралық аттестаттау өткізудің тәртібі

148. Приложение к диплому заполняется на основании справки о выполнении студентом (обучающимся) индивидуального учебного плана в соответствии с полученными им оценками по всем дисциплинам в объеме, предусмотренном государственным общеобязательным стандартом образования и рабочим учебным планом, сданным курсовым работам (проектам), видам практик и результатам итоговой аттестации.
В Приложении к диплому записываются последние оценки по каждой учебной дисциплине по балльно-рейтинговой буквенной системе оценок знаний с указанием ее объема в кредитах и академических часах.
149. Студенту, сдавшему экзамены и дифференцированные зачеты с оценками А, А- "отлично", В-, В, В+ "хорошо" и имеющему средний балл успеваемости (GPA) за весь период обучения не ниже 3,5, а также сдавшему все государственные экзамены и защитившему дипломную работу (проект) с оценками А, А- "отлично", выдается диплом с отличием (без учета оценки по военной подготовке).
150. Студент, имевший в период обучения пересдачи или повторные сдачи экзаменов, не получает диплом с отличием, несмотря на соответствие требованиям пункта 149 настоящих Правил.
151. По окончании работы ГАК ее Председатель пишет отчет и в двухнедельный срок представляет его руководителю вуза, который обсуждается и утверждается на заседании ученого совета вуза (факультета).
152. Вуз в месячный срок после завершения итоговой аттестации студентов представляет в уполномоченный орган в области образования результаты сдачи государственных экзаменов и защиты дипломной работы согласно приложению 7 настоящих Правил.
153. Отчет Председателя ГАК включает таблицы и пояснительную записку.
В таблице отражаются показатели, приведенные в приложении 7 к настоящим Правилам.
В пояснительной записке отчета председателя ГАК отражаются:
1) уровень подготовки специалистов по данной специальности в высшем учебном заведении;
2) качество выполнения дипломных работ (проектов), в том числе дипломные работы (проекты), выполненные по заказу предприятий, организаций;
3) соответствие тематики дипломных работ (проектов) современному состоянию науки, техники, культуры и запросам производства;
4) характеристика знаний обучающихся, выявленных на государственных экзаменах, недостатки в подготовке специалистов по отдельным дисциплинам;
5) анализ качества подготовки кадров по данной специальности;
6) конкретные рекомендации по дальнейшему совершенствованию подготовки специалистов в высшем учебном заведении.
154. К отчету председателя ГАК прилагается список выпускников вуза, окончивших программы высшего образования, с указанием фамилии, имени, отчества, специальности и номера выданного диплома, подписанный руководителем организации образования.
5. Порядок проведения текущего контроля успеваемости,
промежуточной аттестации обучающихся послевузовского
образования

155. Жоғары оқу орнынан кейінгі білім алушылардың магистратура мен докторантура оқудағы жетістіктерін тексеру ЖОО немесе ғылыми ұйымдардың өздері белгілейтін бақылаудың түрлері мен аттестаттаулар арқылы жүргізіледі.
156. Магистратура мен докторантурада білім алушылардың үлгерімін ағымдық бақылау ЖОО студенттеріндегі сияқты тәртіппен жүргізіледі.
157. Магистранттар мен докторанттарды ЖОО-да немесе ғылыми ұйымда аралық аттестаттау оқу жұмыс жоспарына, академиялық күнтізбе мен кәсіптік оқу бағдарламаларына сай емтихан тапсыру және сараланған сынақтар түрлері бойынша жүргізіледі.
158. Аралық аттестаттаудың мерзімділігі мен ұзақтығы ЖОО немесе ғылыми ұйымның ғылыми кеңесі бекіткен академиялық күнтізбе мен мамандықтың оқу жұмыс жоспарына сәйкес белгіленеді.
159. Емтихандар бекітілген кестеге қатысты аралық аттестаттау кезінде тапсырылады.
160. Емтихандардың кестесін жасау жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлімдерімен немесе тиісті факультеттің деканатымен бірге офис регистраторына жүктеледі.
161. Емтихан кестесін ғылыми ұйым директорының оқу ісі жөніндегі проректоры немесе орынбасары бекітеді және емтихан басталғанға дейінгі екі аптадан кешіктірілмей білім алушылар мен оқытушылардың назарына жеткізіледі.
162. Емтиханға жіберу нақты пән бойынша жіберілу рейтингі бағасы анықталатын үлгерімнің ағымдық бақылау бағасының негізінде жүзеге асады.
163. Жіберілу рейтингінен оң баға ала алмаған білім алушылар қорытынды бақылауға (емтиханға) жіберілмейді.
Курстық жұмысты (жоба) тапсырмаған білім алушылар сол пән бойынша емтиханға жіберілмейді.
164. Факультет деканы (жоғары оқу орнынан кейін білім алу бөлімінің бастығы) немесе ғылыми ұйым директорының орынбасары кей жағдайда (сырқатына, отбасы жағдайына немесе басқа да обьективті себептерге байланысты) білім алушыға жеке кестесі бойынша емтихан тапсыруға рұқсат ете алады.
Факультет деканына (ЖОО-дан кейінгі білім бөлімінің бастығы) аурулығы, сәбидің дүниеге келуі, жақын туыстарының қайтыс болуы, қызметтік немесе оқу іссапарында болуына байланысты жағдайларды растайтын анықтамалар тапсырылған жағдайда білім алушыға жеке кесте бойынша емтихан тапсыруға рұқсат беріледі.
165. Емтихандық сессия (аралық аттестаттау) кезеңіне жоғары оқу орны басшысының (ғылыми ұйымның) бұйрығымен аппеляцияланатын пән бейініне сай біліктілігі бар оқытушылардан тұратын аппеляциялық комиссия құрылады.
166. Емтихандар ауызша, жазбаша, тест немесе аралас түрде өткізіледі.
Емтихан тест түрінде тапсырылғанда пәндердің бейінділігі мен ұқсастығына байланысты екі және одан да көп пәндерден кешенді емтихан белгілеуге рұқсат етіледі.

155. Проверка учебных достижений обучающихся магистратуры и докторантуры осуществляется различными формами контроля и аттестации, которые определяются самостоятельно высшим учебным заведением или научной организацией.
156. Текущий контроль успеваемости обучающихся магистратуры и докторантуры осуществляется в аналогичном порядке, что и студентов вузов.
157. Промежуточная аттестация магистрантов и докторантов в вузе или научной организации, осуществляется в соответствии с рабочим учебным планом, академическим календарем и профессиональными учебными программами в форме сдачи экзаменов и дифференцированных зачетов.
158. Периодичность и продолжительность промежуточной аттестации определяются в соответствии с рабочим учебным планом специальности и академическим календарем, утвержденными ученым советом вуза или научной организации.
159. Экзамены сдаются в период промежуточной аттестации согласно расписанию.
160. Расписание экзаменов составляет офис Регистратора совместно с отделом послевузовского образования или деканатами соответствующих факультетов.
161. Расписание экзаменов утверждается проректором по учебной работе или заместителем директора научной организации и доводится до сведения обучающихся и преподавателей не позднее, чем за две недели до начала экзаменационной сессии.
162. Допуск к экзамену осуществляется на основании оценок текущего контроля успеваемости, по результатам которых определяется оценка рейтинга допуска по конкретным дисциплинам.
163. Обучающиеся, не имеющие положительной оценки рейтинга допуска по данной дисциплине, не допускаются к итоговому контролю (экзамену).
Обучающиеся, не сдавшие курсовые работы (проекты) не допускаются к экзамену по соответствующей дисциплине.
164. Декан факультета (начальнику отдела послевузовского образования) или заместитель директора научной организации в отдельных случаях (по болезни, семейным обстоятельствам, объективным причинам) разрешает обучающемуся сдачу экзаменов по индивидуальному графику.
Сдача экзамена по индивидуальному графику разрешается в случае предоставления декану факультета (начальнику отдела послевузовского образования) подтверждающих справок: о болезни, в связи с рождением ребенка, со смертью близких родственников, в связи со служебной или учебной командировкой.
165. На период экзаменационной сессии (промежуточной аттестации) приказом руководителя вуза (научной организации) создается апелляционная комиссия из числа преподавателей, квалификация которых соответствует профилю апеллируемых дисциплин.
166. Экзамены проводятся в письменной, устной, тестовой или комбинированной формах.
При тестовой форме допускается установление комплексного экзамена по двум и более дисциплинам с соблюдением принципа их профильности и родственности.

167. ЖОО (факультет) немесе ғылыми ұйымның ғылыми кеңесі емтиханды өткізу тәртібі мен түрін әр оқу пәні бойынша академиялық кезеңнің басталуынан бір ай мерзімнен кешіктермей белгілейді.
168. Оқу пәні бойынша аралық аттестаттау өткізу кезінде академиялық кезеңдегі емтиханнан алған бағасы мен ағымдық бақылаудан (жіберілу рейтинг бағасы) алған орташа баллы ескеріледі.
169. Әр пән бойынша емтихан аяқталғаннан кейін білім алушыларға қорытынды баға ЖОО студенттеріне қойылатындай тәртіппен қойылады.
170. Емтихандық ведомосы барлық оқу кезеңі бойынша білім алушылар жинаған кредиттер санын есептеумен айналысатын офис регистраторға тапсырылады.
Әрі қарай офис регистратор емтихандық ведомосты тиісті факультет деканатына (институт директораты) немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөліміне тапсырады. Деканатта әр пәннің емтихандық ведомосын негізге ала отырып, аралық аттестаттау бойынша қорытынды ведомосы толтырылады.
171. Білім алушылар барлық емтихандарды жұмыс жоспарына, жеке оқу жоспарына және оқу бағдарламаларына сәйкес тапсырады.
172. Білім алушылар қосымша оқу түрлерінің пәндері бойынша да емтихан тапсыра алады, нәтижелері емтихан ведомосына және білім алушының жеке ведомосына жазылады.
173. «Қанағаттанарлықсыз» бағаны оң бағаға қайта тапсыру үшін білім алушы пән бойынша оқу жұмыс жоспарында көрсетілген барлық оқу сабақ түрлеріне қайта қатысып, емтиханға жіберілу рұқсатын алады және қорытынды бақылау тапсырады.
174. Қорытынды бақылаудан алынған қанағаттанарлық бағаны жоғарылату үшін емтиханды қайта тапсыруға рұқсат етілмейді.
Қорытынды бақылаудың оң бағасын қайта тапсыру тәртібі осы Ереженің 173-тармағында айқындалған.
175. Қорытынды бақылаудың нәтижесімен келіспеген білім алушы емтиханнан кейін (келесі күні) аппеляция беруге құқығы бар.
176. Пән бағдарламасын толық орындаған білім алушы емтиханға келмеген жағдайда емтихандық ведомостағы фамилиясының тұсына «келген жоқ» белгісі қойылады.
Дәлелді себептерге байланысты келмеген жағдайда факультет деканының өкімімен емтихан тапсырудың жеке кестесі белгіленеді. Дәлелді себептері болмаған жағдайда «қанағаттанарлықсыз» бағасы қойылып, осы Ереженің 173-тармағына сәйкес емтиханды қайта тапсырады.
177. Транскриптке магистранттың, докторанттың барлық қорытынды бағаларымен қоса қайта тапсырылған емтихан нәтижелері де жазылады.

167. Форма и порядок проведения экзамена по каждой учебной дисциплине устанавливается не позднее месячного срока с начала академического периода ученым советом вуза (факультета) или научным советом научной организации.
168. При проведении промежуточной аттестации по учебной дисциплине учитываются оценка, полученная на экзамене и средний балл оценки текущего контроля успеваемости в течение академического периода (оценка рейтинга допуска).
169. После завершения экзамена по каждой дисциплине обучающему выставляется итоговая оценка аналогичным образом, как и студентам вузов.
170. Экзаменационная ведомость передается в офис Регистратора, который занимается учетом и накоплением количества кредитов по всем обучающимся на протяжении всего периода обучения.
В последующем экзаменационная ведомость офисом Регистратора передается в соответствующий деканат факультета (директорат института) или отдел послевузовского образования. На основании экзаменационных ведомостей каждой учебной дисциплины в деканате ведется сводная ведомость по промежуточной аттестации.
171. Обучающиеся сдают все экзамены в строгом соответствии с рабочим и индивидуальным учебным планом, а также по учебным программам дисциплины.
172. Обучающиеся также могут сдавать экзамены по дисциплинам дополнительных видов обучения, результаты сдачи которых вносятся в экзаменационную ведомость и в индивидуальную ведомость обучающегося.
173. Для пересдачи экзамена с оценки "неудовлетворительно" на положительную, обучающийся вновь посещает все виды учебных занятий, предусмотренные рабочим учебным планом по данной дисциплине, получает допуск и сдает итоговый контроль.
174. Пересдача положительной оценки по итоговому контролю с целью ее повышения не разрешается.
Порядок пересдачи положительной оценки итогового контроля определяется пунктом 173 настоящих Правил.
175. Обучающийся не согласный с результатом итогового контроля подает апелляцию не позднее следующего рабочего дня после проведения экзамена.
176. Если обучающийся, выполнивший программу дисциплины в полном объеме, не явился на экзамен, в экзаменационной ведомости, напротив его фамилии делается отметка "не явился".
При наличии уважительной причины (по болезни, семейным и служебным обстоятельствам) распоряжением декана факультета устанавливается индивидуальный график сдачи экзамена. При отсутствии уважительной причины не явка на экзамен приравнивается оценке "неудовлетворительно", пересдача которой осуществляется в соответствии с пунктом 173 настоящих Правил.
177. В транскрипт записываются все итоговые оценки магистранта, докторанта включая результаты повторной сдачи экзаменов.

178. Оқу жылы аяқталғаннан кейін емтихандық сессиялар қорытындысының негізінде жоғары оқу орны басшысының бұйрығымен жоғары оқу орнынан кейінгі білім алушыларды курстан курсқа көшіру жүзеге асырылады. Осы мақсатқа сәйкес көшіру балы белгіленеді.
179. Емтихан қорытындылары және емтихан сесссиясы (аралық аттестаттау) аяқталғаннан кейін оқу процесін жақсарту жөніндегі ұсыныстары кафедра, деканат (директорат) және жоғары оқу орны немесе ғылыми ұйымдар отырыстарының талқылауына шығарылады.
180. Жоғары оқу орнынан (ғылыми ұйымнан) шығарылған тұлғаға білімі аяқталмағандығы туралы Анықтама беріледі.
181. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Қылмыстық-атқарушы жүйесі комитетінің, Қазақстан Республикасы Экономикалық және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөніндегі агенттіктің, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөніндегі министрліктің ведомстволық бағынысты жоғары оқу орындарының білім алушылары үшін осы Ереженің 51, 52 және 56-тармақтарының нормалары тиісті мемлекеттік органдармен келісіледі.
5. Жоғары оқу орнынан кейінгі білім алушыларды қорытынды аттестаттаудан өткізудің тәртібі
182. Жоғары оқу орнында немесе ғылыми ұйымда білім алушыларды қорытынды аттестаттау академиялық күнтізбеде және мамандықтардың оқу жұмыс жоспарында қарастырылған мерзімде кешенді емтихан тапсыру және магистірлік (докторлық) диссертация қорғау түрінде өткізіледі.
183. Қорытынды аттестаттауға оқу жұмыс жоспары мен оқу жұмыс бағдарламалары талаптарына сай оқу үрдісін аяқтаған білім алушылар жіберіледі.
184. Бітіруші курстың білім алушылары жұмыс және жеке оқу жоспары талаптарын және оқу жұмыс бағдарламасын орындамаса жазғы семестрден өткізілместен оқу курсын қайта оқуға қалдырылады.
185. Магистранттар мен докторанттардан кешенді емтихан алу және магистрлік диссертацияларды талқылау үшін ЖОО немесе ғылыми ұйым Мемлекеттік аттестациялық комиссия (МАК) құрады.
186. ЖОО немесе ғылым ұйымы басшылары 1 қарашаға дейін білім беру саласындағы уәкілетті органға, МАК төрағасының кандидатурасын ұсынады:
магистратура мамандықтары бойынша – бітіруші мамандықтар бейініне сәйкес келетін және аталған ұйымда қызмет жасамайтын ғылыми дәрежесі бар доктор немесе ғылым кандидаты немесе PhD докторы академиялық дәрежесі барлар;
докторантура мамандықтары бойынша – даярланып шығарылатын мамандардың бейініне сәйкес келетін және аталған ұйымда жұмыс істемейтін ғылым докторы немесе ғылыми кандидаты немесе PhD докторы академиялық дәрежесі барлар.

178. По завершении учебного года на основании итогов экзаменационных сессий приказом руководителя вуза осуществляется перевод обучающихся послевузовского образования с курса на курс. С этой целью определяется переводной балл.
179. Результаты экзаменов и предложения по улучшению учебного процесса после завершения экзаменационной сессии (промежуточной аттестации) выносятся на обсуждение заседаний кафедры, деканата (директората) и совета вуза или научной организации.
180. Лицу, отчисленному из вуза (научной организации), выписывается Справка, выдаваемая гражданам, не завершившим образование.
181. Для обучающихся в вузах, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, Агентству Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан нормы пунктов 51, 52 и 56 настоящих Правил согласовываются с соответствующими государственными органами.
6. Порядок проведения итоговой аттестации
обучающихся послевузовского образования
182. Итоговая аттестация обучающихся в вузе или в научной организации проводится в сроки, предусмотренные академическим календарем и рабочими учебными планами специальностей в форме сдачи комплексного экзамена и защиты магистерской (докторской) диссертации.
183. К итоговой аттестации допускаются обучающиеся, завершившие образовательный процесс в соответствии с требованиями рабочего учебного плана и рабочих учебных программ.
184. Обучающиеся выпускного курса не выполнившие требования рабочего и индивидуального учебного плана и рабочих учебных программ, остаются на повторный курс обучения без прохождения летнего семестра.
185. Для приема комплексного экзамена у обучающихся и рассмотрения магистерских диссертаций высшее учебное заведение или научная организация формирует Государственную аттестационную комиссию (ГАК).
186. Кандидатуры Председателей ГАК руководитель вуза или научной организации до 1 ноября представляют в уполномоченный орган в области образования:
по специальностям магистратуры - с ученой степенью доктора или кандидата наук, или академической степенью доктора PhD/по профилю, соответствующих профилю выпускаемых специалистов, и, не работающих в данной организации;
по специальностям докторантуры - с ученой степенью доктора или кандидата наук, или академической степенью доктора PhD/по профилю соответствующих профилю выпускаемых специалистов, и, не работающих в данной организации.

187. МАК-тың құрамына оның мүшелері құқығымен:
магистратура мамандықтары бойынша – ғылым докторы және ғылыми кандидаты дәрежесі және бейіні бойынша PhD докторы академиялық дәрежесі бар адамдар және даярланып шығарылатын мамандар бейініне сәйкес магистр (МАК-тың құрамына бейінді магистратура үшін шығарылатын мамандар бейініне сәйкес жоғары білікті мамандар енгізілуі мүмкін);
докторантура мамандықтары бойынша – даярланып шығарылатын мамандар бейініне сәйкес келетін ғылыми докторы және ғылыми кандидаты және PhD докторы академиялық дәрежесі бар адамдар енеді.
188. МАК-тың сандық құрамын ЖОО немесе ғылыми ұйым дербес белгілейді, жоғары оқу орны басшысының бұйрығымен 31-ші желтоқсаннан кешіктірілмей бекітіледі және ол бір күнтізбелік жыл бойы қолданыста болады.
189. Магистранттар мен докторанттарды қорытынды аттестаттауға жіберу ЖОО немесе ғылыми ұйым бұйрығымен тізім бойынша бекітіліп, қорытынды аттестаттау басталуынан 2 апта бұрын МАК-қа тапсырылады.
190. Мамандықтар бойынша кешенді емтиханға магистратура мен докторантураның кәсіптік оқу бағдарламасының міндетті базалық және бейіндік компоненттерінің пәндері кіреді.
191. Кешенді емтихан келесі нысандардың біреуі бойынша өткізіледі: ауызша, жазбаша бекітілген пәндерден тест.
192. Кешенді емтиханның бағдарламасын өткізілу нысанын және тапсырмалар мазмұнын жоғары оқу орыны немесе ғылыми ұйым осы кешенді емтиханға енген пәннің оқу бағдарламасы негізінде өздері әзірлейді.
193. Магистр немесе докторлық бағдарламаларды іске асыратын жоғары оқу орындары мен ғылыми ұйымдар тесттік тапсырманы, олардың түрлерін (ашық, жабық, аралас) және тестілеудің өткізілу технологиясын өздері әзірлейді.
194. Кешенді емтихан:
магистрлік диссертацияны қорғауға дейін 1 ай бұрын;
докторантуралық диссертацияны қорғауға дейін 3 ай бұрын қабылданады.
195. Кешенді емтихан нәтижелері магистратура мен докторантурада әрбір білім алушы бойынша осы Ереженің 8-қосымшасына сай белгіленген нысандағы хаттамамен ресімделеді.
МАК отырысының хаттамасын бітіртіп шығарушы кафедраның оқу-көмекші қызметкерлері арасынан тағайындалған МАК-тың құрамында бекітілген хатшы жүргізеді.
196. Кешенді емтихан тест түрінде өткен жағдайда жеке хаттама ресімдеуге емтихандық ведомосы негіз болады.
197. Алынған оңды бағаны жоғарылату мақсатында кешенді емтиханды қайта тапсыруға рұқсат етілмейді.

187. В состав ГАК на правах ее членов входят:
по специальностям магистратуры - лица с ученой степенью доктора и кандидата наук, академической степенью доктора PhD/по профилю и магистра, соответствующие профилю выпускаемых специалистов (в состав ГАК для профильной магистратуры могут быть включены также высококвалифицированные специалисты, соответствующие профилю выпускаемых специалистов);
по специальностям докторантуры - лица с ученой степенью доктора и кандидата наук и академической степенью доктора PhD/по профилю, соответствующие профилю выпускаемых специалистов.
188. Количественный состав ГАК определяется вузом или научной организацией самостоятельно и утверждается приказом руководителя организации образования и науки не позднее 31 декабря и действует в течение календарного года.
189. Допуск к итоговой аттестации магистрантов и докторантов оформляется приказом руководителя вуза или научной организации по списку не позднее, чем за две недели до начала итоговой аттестации и представляется в ГАК.
190. В комплексный экзамен по специальности входят дисциплины обязательного компонента цикла базовых и профилирующих дисциплин профессиональной учебной программы магистратуры и докторантуры.
191. Комплексный экзамен проводится по одной из следующих форм: устно, письменно, тестирование в объеме утвержденной программы.
192. Программа комплексного экзамена, форма его проведения и содержание заданий разрабатываются самостоятельно вузом или научной организацией на основе учебных программ дисциплин, включенных в данный комплексный экзамен.
193. Вузы и научные организации, реализующие магистерские или докторские программы, самостоятельно разрабатывают тестовые задания, их виды (открытые, закрытые, комбинированные тесты) и технологию проведения тестирования.
194. Комплексный экзамен принимается:
не позднее, чем за 1 месяц до защиты магистерской диссертации;
не позднее, чем за 3 месяца до защиты докторской диссертации.
195. Результаты комплексного экзамена оформляются протоколом, по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, который заполняется индивидуально на каждого обучающегося магистратуры и докторантуры.
Протокол заседания ГАК ведет ее секретарь, утвержденный в составе ГАК из числа учебно-вспомогательного персонала выпускающей кафедры.
196. При проведении комплексного экзамена в форме тестирования основанием для оформления индивидуального протокола является экзаменационная ведомость.
197. Пересдача комплексного экзамена с положительной оценки с целью ее повышения на более высокую не допускается.

198. Кешенді емтиханның нәтижесімен келіспеген білім алушы емтихан өткізілгеннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей апелляция береді.
199. Апелляция өткізу үшін ЖОО басшысының бұйрығымен біліктілігі аталған мамандықтың бейініне сәйкес келетін тәжірибелі оқытушылардан апелляциялық комиссия құрылады.
200. Апелляция қанағаттанарлық болған жағдайда МАК мәжілісі хаттамамен ресімделеді. Мұндай жағдайда бірінші хаттамадағы қорытынды «Баға __________ №_______ хаттамамен қайта қаралды _____бет» деген жазумен өзгертіледі және оған қатысқан МАК мүшелерінің бәрі қол қояды.
201. Кешенді емтиханда қанағаттанарлықсыз баға алған магистрант немесе докторант білім немесе ғылыми ұйым басшысының бұйрығымен ЖОО немесе ғылыми ұйымынан оқудан шығарылып, тұлғаға білімі аяқталмағандығы туралы Анықтама беріледі.
202. «Қанағаттанарлықсыз» баға алған тұлғаларға магистратурада және докторантурада қорытынды аттестаттау кезінде кешенді емтиханды қайта тапсыруға рұқсат етілмейді.
203. Кешенді емтихан тапсырған магистрант немесе докторант диссертациялық жұмысты қорғауға жіберіледі.  Диссертация қорғауға жіберу ЖОО немесе ғылыми ұйым басшысының бұйрығымен ресімделеді.
204. Пайдаланылған дереккөздерге және авторға сілтеме жасамау мәні бойынша диссертациялық жұмыстарды тексеру жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің магистратурасы және докторантурасының мемлекеттік жалпыға міндетті білім стандарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
205. Тексеруден кейін осы Ереженің 200-тармағына сәйкес диссертациялық жұмыс сараптамадан өтеді. Диссертациялық кеңес осы мақсатқа сәйкес әрбір диссертациялық жұмыс бойынша сараптама комиссиясын құрады.
206. Диссертациялық жұмыстарды қорғау диссертациялық кеңестердің отырыстарында жүзеге асырылады.
Диссертациялық кеңестер әрбір магистратура немесе PhD докторантура мамандықтары бойынша құрылады.
207. Жоғары оқу орнының немесе ғылыми ұйымның басшысы білім және ғылым саласындағы уәкілетті органға 1 желтоқсаннан кешіктірмей магистрлық диссертацияларды қорғау жөніндегі диссертациялық кеңес төрағасының кандидатурасын ұсынады.
208. Магистрлық диссертацияларды қорғау жөніндегі диссертациялық кеңестің төрағасы 20 қаңтардан кешіктірілмей білім және ғылым саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі.
209. Төрағаның орынбасары, ғалым хатшысы және мүшелері көрсетілген магистрлық диссертацияларды қорғау жөніндегі диссертациялық кеңестің құрамы жоғары оқу орны немесе ғылыми ұйым жетекшісінің бұйрығымен бекітіледі және күнтізбе жыл бойы жұмыс істейді.

198. Обучающийся не согласный с результатом комплексного экзамена подает апелляцию не позднее следующего рабочего дня после его проведения.
199. Для проведения апелляции приказом руководителя организации образования или науки создается апелляционная комиссия из числа опытных преподавателей, квалификация которых соответствует профилю специальности.
200. В случае удовлетворения апелляции повторно оформляется протокол заседания ГАК. В этом случае результаты первого протокола погашаются надписью "Оценка пересмотрена протоколом № _______ от ___________ на странице ____" и подписываются всеми присутствующими членами ГАК.
201. Обучающиеся, получившие по комплексному экзамену неудовлетворительную оценку, отчисляются из вуза или научной организации приказом руководителя организации образования или науки с выдачей Справки, выдаваемой гражданам, не завершившим образование.
202. Пересдача комплексного экзамена лицам, получившим оценку "неудовлетворительно", в данный период итоговой аттестации в магистратуре или докторантуре не разрешается.
203. Магистрант или докторант, сдавший комплексный экзамен допускается к защите диссертационной работы. Допуск к защите диссертации оформляется приказом руководителя вуза или научной организации.
204. Проверка диссертационных работ на предмет заимствования без ссылки на автора и источник заимствования (проверка диссертации на предмет плагиатства) осуществляется в соответствии с государственными общеобязательными стандартами образования послевузовского образования магистратуры и докторантуры.
205. После проверки в соответствии с пунктом 200 настоящих Правил диссертационная работа проходит экспертизу. С этой целью диссертационный совет формирует экспертную комиссию по каждой диссертационной работе.
206. Защита диссертационных работ осуществляется на заседании диссертационного совета.
Диссертационные советы формируются по каждой специальности магистратуры или докторантуры PhD.
207. Руководитель вуза или научной организации представляет в уполномоченный орган в области образования и науки кандидатуру Председателя диссертационного совета по защите магистерских диссертаций не позднее 1 декабря.
208. Председатель диссертационного совета по защите магистерских диссертаций утверждается приказом уполномоченного органа в области образования и науки не позднее 20 января.
209. Состав диссертационного совета по защите магистерских диссертаций с указанием заместителя председателя, ученого секретаря и членов утверждается приказом руководителя вуза или научной организации и действует в течение календарного года.

210. Магистрлық диссертацияларды қорғау жөніндегі диссертациялық кеңестің құрамына ғылым докторы немесе ғылым кандидаты дәрежесі, PhD докторы академиялық дәрежесі бар тұлғалар немесе тиісті мамандықтар бойынша магистрлар кіреді. Бұл ретте, кеңестің кем дегенде үш мүшесінің шифры қорғалатын диссертацияның бейініне сәйкес келетін ғылым докторы немесе кандидаты ғылыми дәрежесі болуы керек.
211. Магистрлық диссертацияларды қорғау жөніндегі диссертациялық кеңестің сандық құрамы бес адамнан кем болмауы қажет.
212. Магистрлік диссертацияның қорғалуы төмендегі жағдайда жүзеге асады:
ғылыми жетекшінің оң пікірі;
ғылыми баспада диссертация тақырыбында кемінде 1 мақала жарық көруі, халықаралық немесе республикалық ғылыми конференцияларда сөйлеген сөзі;
сараптама комиссиясының диссертацияны ашық түрде қорғауға берген ұсынысының жазбаша қорытындысы;
бітіріп шығарушы кафедраның қорғауға ұсынымдамалары туралы шешімі (кафедра отырыс хаттамасының көшірмесі);
қорғалатын жұмыс бейініне сай келетін маманның бір рецензиясы. Мұнда диссертацияның жан-жақты сипаттамасы, бағасы («өте жақсы», «жақсы», «қанағаттанарлық» немесе «қанағаттанарлықсыз») көрсетілген дәлелді қорытындысы және сол мамандық бойынша «магистр» академиялық дәрежесін беру мүмкіндігі көрсетіледі.
Ғылыми жетекші немесе сараптама комиссиясы тарапынан «қорғауға жіберілмейді» немесе «қорғауға ұсынуға болмайды» деген қанағаттанарлықсыз қорытынды берілген жағдайда, магистрант магистрлік диссертациясын қорғау мүмкіндігінен айырылады.
213. Сараптама комиссиясының құрамына зерттеуге алынған обьект немесе пән саласы бойынша білімі бар кемінде екі маман кіреді.
Сараптама комиссиясының құрамы ЖОО немесе ғылыми ұйым басшысының бұйрығымен диссертацияның қорғалуынан бір ай бұрын бекітіледі.
Ғылыми жетекшілер мен консультанттар сараптама комиссиясының құрамына кіре алмайды.
214. Магистрлік диссертацияның қорғалу нәтижесі осы Ереженің 9-қосымшасына сәйкес бекітілген түрдегі әрбір магистрант үшін жеке хаттамамен ресімделеді.
215. Қорытынды аттестаттаудан өткен, магистратураның тиісті кәсіптік оқу бағдарламаларын меңгергендігін растаған және магистрлық диссертацияларды қорғау жөніндегі диссертациялық кеңестің шешімімен магистрлық диссертацияны ашық қорғаған білім алушыға тиісті мамандық бойынша «магистр» академиялық дәрежесі беріледі және қосымшасымен бірге мемлекеттік үлгідегі диплом табыс етіледі.
Диссертациялық кеңестің шешімі осы Ереженің 10-қосымшасына сәйкес хаттамамен ресімделеді.

210. В состав диссертационного совета по защите магистерских диссертаций включаются лица, имеющие ученую степень доктора или кандидата наук, академическую степень доктора PhD или магистра по соответствующей специальности. При этом не менее трех членов с ученой степенью доктора или кандидата наук, шифр которых соответствует профилю защищаемой диссертации.
211. Количественный состав диссертационного совета по защите магистерских диссертаций составляет не менее пяти человек.
212. Защита магистерской диссертации осуществляется при наличии:
положительного отзыва научного руководителя;
не менее одной публикации по теме диссертации в научных изданиях или выступления на международной или республиканской научной конференции;
письменного заключения экспертной комиссии о рекомендации к публичной защите диссертации;
решение выпускающей кафедры о рекомендации к защите (выписка из протокола заседания кафедры);
одной рецензии оппонента, квалификация (ученая или академическая степень) которого соответствует профилю защищаемой работы, где дается всесторонняя характеристика диссертации и аргументированное заключение с указанием оценки ("отлично", "хорошо", "удовлетворительно", "неудовлетворительно") и возможности присуждения академической степени магистра по соответствующей специальности.
В случае если научным руководителем и/или экспертной комиссией дается отрицательное заключение "не допускается к защите" или "не рекомендуется к защите" магистрант не защищает магистерскую диссертацию.
213. В состав экспертной комиссии входят не менее двух специалистов, обладающих знаниями в области предмета и объекта представленного исследования.
Состав экспертной комиссии утверждается приказом руководителя вуза и научной организации не позднее, чем за один месяц до защиты диссертации.
В состав экспертной комиссии не могут входить лица, являющиеся научным руководителем или консультантом.
214. Результаты защиты магистерской диссертации оформляются протоколом, по форме согласно приложению 9 настоящих Правил, индивидуально на каждого магистранта.
215. Обучающемуся, прошедшему итоговую аттестацию, подтвердившему усвоение соответствующей профессиональной учебной программы магистратуры и публично защитившему магистерскую диссертацию решением диссертационного совета по защите магистерских диссертаций присуждается академическая степень "магистр" по соответствующей специальности и выдается диплом государственного образца с приложением.
Решение диссертационного совета оформляется протоколом по форме согласно приложению 10 настоящих Правил.

216. Магистранттардың қорытынды аттестаттауы аяқталғаннан кейін МАК және магистрлық диссертацияларды қорғау жөніндегі диссертациялық кеңестің төрағалары магистранттардың қорытынды аттестаттауының нәтижесі туралы бірыңғай есеп жасайды және оны екі апталық мерзімде жоғары оқу орнының немесе ғылыми ұйымның басшысына ұсынады.
217. Магистранттардың қорытынды аттестаттауының нәтижесі туралы бірыңғай есепке кестелер мен түсіндірме жазба енеді. Кестеге осы Ереженің 7-қосымшасында келтірілген көрсеткіштер көрініс табады.
Түсіндірме жазбада:
1) аталған мамандық бойынша жоғары оқу орнындағы немесе ғылыми ұйымдағы магистрлардың дайындық деңгейлері;
2) кешенді емтиханда анықталған білім алушының біліміне мінездеме;
3) аталған мамандық бойынша магистрларды даярлау сапасына талдау;
4) магистрларды даярлаудағы кемшіліктер;
5) магистрлік диссертациялардың ғылымның, техниканың, мәдениеттің қазіргі жай-күйіне және өндірістің сұранысына сәйкестігі;
6) магистрлік диссертацияларды орындаудың сапасы;
7) магистрлік диссертацияларды қорғаудың деңгейі сараптама комиссиясының қорытындысына, ғылыми жетекшісінің пікіріне, ресми оппоненттің рецензиясына сәйкестігі;
8) магистрларды даярлауды одан әрі жетілдіру жөніндегі нақты ұсынымдамалар жөнінде мәліметтер болады.
218. Магистранттарды қорытынды аттестаттаудың нәтижесі туралы есепке МАК және магистрлық диссертацияларды қорғау жөніндегі диссертациялық кеңестің төрағалары қол қояды, жоғары оқу орнының немесе ғылыми ұйымның ғылыми кеңесінің отырысында талқыланады және бекітіледі.
219. Жоғары оқу орны магистратурада білім алушылардың қорытынды аттестаттауы аяқталғаннан кейін магистранттарды қорытынды аттестаттауының нәтижесі туралы есепті білім саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
220. МАК төрағасының есебіне білім беру немесе ғылыми ұйымның басшысы қол қойған дипломның нөмірі, мамандығы, тегі, аты, әкесінің аты көрсетіліп жазылған магистратура бағдарламасын аяқтаған бітірушілердің тізімі тіркеледі.
221. PhD немесе бейін бойынша докторлық диссертацияларды қорғау жөніндегі диссертациялық кеңестер докторантураның әрбір мамандығы бойынша құрылады.
222. Жоғары оқу орнының немесе ғылыми ұйымның басшысы диссертациялық кеңес төрағасының, төраға орынбасарының, ғалым хатшысы мен мүшелерін көрсете отырып, докторлық диссертацияларды қорғау жөніндегі диссертациялық кеңестің құрамын Білім және ғылым саласындағы бақылау комитетіне (бұдан әрі – Комитет) жібереді.
223. PhD немесе бейін бойынша докторлық диссертацияларды қорғау жөніндегі диссертациялық кеңестің құрамына шифры (коды), мамандығы аталған мамандықтың бейініне сәйкес келетін ғылым докторы немесе кандидаты ғылыми дәрежесі бар тұлғалар кіреді. Осыған сәйкес, кеңестің кем дегенде үш мүшесінің шифры қорғалатын докторлық диссертациясының бейініне сәйкес келетін ғылым докторы ғылыми дәрежесі болуы керек.

216. По завершении итоговой аттестации магистрантов Председатели ГАК и диссертационного совета по защите магистерских диссертаций составляют единый отчет о результатах итоговой аттестации магистрантов и в двухнедельный срок представляют его руководителю вуза или научной организации.
217. Отчет о результатах итоговой аттестации магистрантов включает таблицы и пояснительную записку.
В таблице отражаются показатели, приведенные в приложении 7 настоящих Правил.
В пояснительной записке отражаются:
1) уровень подготовки магистров по данной специальности в высшем учебном заведении или научной организации;
2) характеристика знаний обучающихся, выявленных на комплексном экзамене;
3) анализ качества подготовки магистров по данной специальности;
4) недостатки в подготовке магистров;
5) соответствие тематики магистерских диссертаций современному состоянию науки, техники, культуры и запросам производства;
6) качество выполнения магистерских диссертаций;
7) соответствие заключения экспертной комиссии, отзыва научного руководителя, рецензии официального оппонента уровню защиты магистерской диссертации;
8) конкретные рекомендации по дальнейшему совершенствованию подготовки магистров.
218. Отчет о результатах итоговой аттестации магистрантов подписывается Председателем ГАК и Председателем диссертационного совета по защите магистерских диссертаций, обсуждается и утверждается на заседании ученого совета вуза или научной организации.
219. Вуз в месячный срок после завершения итоговой аттестации обучающихся магистратуры представляет отчет о результатах итоговой аттестации магистрантов в уполномоченный орган в области образования.
220. К отчету Председателя ГАК прилагается список выпускников, окончивших программы магистратуры с указанием фамилии, имени, отчества, специальности и номера выданного диплома, подписанный руководителем организации образования или науки.
221. Диссертационные советы по защите докторских диссертаций PhD или по профилю формируются по каждой специальности докторантуры.
222. Руководитель вуза или научной организации представляет в Комитет по контролю в сфере образования и науки (далее - Комитет) состав диссертационного совета по защите докторских диссертаций с указанием его Председателя, заместителя председателя, ученого секретаря и членов.
223. В состав диссертационного совета по защите докторских диссертаций PhD/по профилю включаются лица, имеющие ученую степень доктора или кандидата наук, шифр (код), специальности которых соответствуют профилю данной специальности. При этом не менее трех членов должны иметь ученую степень доктора наук, шифр которых соответствует профилю защищаемой докторской диссертации.

224. Докторлық диссертацияларды қорғау жөніндегі диссертациялық кеңестің сандық құрамы бес адамнан кем болмауы қажет.
225. Диссертациялық кеңестің құрамы білім және ғылым саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі және үш жыл бойына жұмыс істейді.
226. Докторлық диссертацияларды қорғау:
ғылыми кеңесшілердің дұрыс пікірлері;
Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті ұсынған ғылыми басылымдарда диссертация тақырыбы бойынша кемінде 10 (он) жарияланым, оның ішінде кемінде 3 (үшеуі) алыс шетелдердегі ғылыми басылымдарда, оның 1 (біреуі) цитата ретінде жиі алынатын (Scopus, Thomson ISI т.б.) халықаралық деректер базасына енген шетелдік басылымдарда жариялануы;
бітіртіп шығарушы кафедраның қорғауға ұсынымдамалары туралы шешімі (кафедра отырысы хаттамасының көшірмесі);
диссертацияны ашық қорғауға ұсынымдамалар туралы сараптама комиссиясының жазбаша қорытындысы;
қорғалатын жұмыстың бейініне сәйкес келетін біліктілігі бар (ғылыми немесе академиялық дәреже), диссертацияға жан-жақты сипаттама берілген және нақты бағалары көрсетілген дәлелді қорытындысы («өте жақсы», «жақсы», «қанағаттанарлық», «қанағаттанарлықсыз») және философия докторы немесе тиісті мамандықтың бейіні бойынша жоғары академиялық дәрежесін беру мүмкіндігі баяндалған екі ресми оппоненттің екі рецензиясы болған жағдайларда жүзеге асырылады.
227. Ғылыми консультанттар докторлық диссертацияға жеке пікірлер жазады.
228. Егер ғылыми консультант және/немесе сараптама комиссиясы «қорғауға жіберілмейді» немесе «қорғауға ұсынылмайды» деген теріс қорытынды берген жағдайда докторант докторлық диссертациясын қорғай алмайды.
229. Сараптама комиссиясының құрамына пәні және ұсынылған зерттеу объектісі саласындағы білімді меңгерген кемінде үш маман кіреді.
Сараптама комиссиясының құрамы жоғары оқу орны немесе ғылыми ұйым басшысының бұйрығымен диссертацияны қорғаудан екі ай бұрын бекітіледі.
230. Докторлық диссертацияларды қорғау жөніндегі диссертациялық кеңес отырысының кестесі күнтізбелік жылға жасалады және жоғары оқу орны немесе ғылыми ұйым басшысының бұйрығымен бекітіледі. Осыған сәйкес, бір күнге үшеуден артық емес докторлық диссертацияны қорғау жұмыстары қойылады.
231. Докторлық диссертацияны қорғау нәтижесі стенограммамен ресімделеді.
Докторлық диссертацияны қорғау нәтижесі бойынша диссертациялық кеңес төмендегі екі шешімнің біреуін қабылдайды:
1) оң шешімді қабылдау кезінде – Комитетке докторантқа философия докторы немесе тиісті мамандықтың бейіні бойынша жоғары академиялық дәреже беру туралы қолдау білдіреді;

224. Количественный состав диссертационного совета по защите докторской диссертации составляет не менее пяти человек.
225. Состав диссертационного совета утверждается приказом уполномоченного органа в области образования и науки и действует в течение трех лет.
226. Защита докторской диссертации осуществляется при наличии:
положительных отзывов научных консультантов;
не менее 10 (десяти) публикаций по теме диссертации в научных изданиях, рекомендованных Комитетом, в том числе не менее 3 (трех) - в научных изданиях дальнего зарубежья, из них одна - в зарубежных изданиях, входящих в международные базы данных по цитируемости (Scopus, Thomson ISI и др.);
решения выпускающей кафедры о рекомендации к защите (выписка из протокола заседания кафедры);
письменного заключения экспертной комиссии о рекомендации к публичной защите диссертации;
двух рецензий двух официальных оппонентов, квалификация (ученая или академическая степень) которых соответствует профилю защищаемой работы, где дается всесторонняя характеристика диссертации и аргументированное заключение с указанием оценки ("отлично", "хорошо", "удовлетворительно", "неудовлетворительно") и возможности присуждения высшей академической степени доктора философии или по профилю по соответствующей специальности.
227. Научные консультанты пишут отдельные отзывы на докторскую диссертацию.
228. В случае если научными консультантами и/или экспертной комиссией дается отрицательное заключение "не допускается к защите" или "не рекомендуется к защите" докторант не защищает докторскую диссертацию.
229. В состав экспертной комиссии входят не менее трех специалистов, обладающих знаниями в области предмета и объекта представленного исследования.
Состав экспертной комиссии утверждается приказом руководителя вуза и научной организации не позднее, чем за два месяца до защиты диссертации.
В состав экспертной комиссии не входят лица, являющиеся научным руководителем или консультантом.
230. График заседаний диссертационного совета по защите докторских диссертаций составляется на календарный год и утверждается приказом руководителя организации образования или науки. При этом в день ставится не более трех защит докторских диссертаций.
231. Результаты защиты докторской диссертации оформляются стенограммой.
По итогам защиты докторской диссертации диссертационный совет принимает одно из двух решений:
1) при принятии положительного решения - ходатайствовать перед Комитетом о присуждении докторанту высшей академической степени доктора философии или по профилю по соответствующей специальности;

2) теріс шешім қабылдау кезінде – докторантқа философия докторы немесе тиісті мамандықтың бейіні бойынша жоғары академиялық дәрежесін беруден бас тарту.
232. Докторлық диссертацияны қорғау жөнінде оң шешім қабылданған жағдайда кеңестің ғалым хатшысы докторлық диссертацияны қорғау туралы докторанттың жеке ісін қалыптастырады.
233. Докторлық диссертацияны қорғау туралы докторанттың жеке ісінде мынадай материалдар болуы тиіс:
1) докторлық диссертация;
2) ғылыми консультанттардың пікірлері;
3) диссертация тақырыбы бойынша жарияланымдардың бедері;
4) қорғауға жіберілген ұсынымдамасы туралы бітіртіп шығарушы кафедраның шешімі (кафедра отырысы хаттамасының көшірмесі);
5) диссертацияны ашық қорғауға ұсынымдама туралы сараптама комиссиясының қорытындысы;
6) екі ресми оппоненттің рецензиялары;
7) докторлық диссертацияны қорғаудың стенограммасы;
8) докторлық диссертацияны қорғау бойынша құпия дауыс берудің нәтижесі туралы есеп комиссиясының хаттамасы;
9) жоғары білімі туралы дипломның көшірмесі;
10) кешенді емтиханды тапсыру туралы МАК отырысы хаттамасының көшірмесі;
11) докторантураның кәсіптік оқу бағдарламасын меңгеру жөніндегі транскриптің көшірмесі.
234. Докторлық диссертацияны қорғағаннан кейін бір ай мерзім ішінде докторлық диссертацияны қорғау туралы докторанттың жеке ісі білім және ғылым саласындағы уәкілетті органға ұсынылады.
235. Докторанттарды қорытынды аттестаттау аяқталғаннан кейін МАК және докторлық диссертацияларды қорғау жөніндегі диссертациялық кеңестің төрағалары докторанттардың қорытынды аттестаттауының нәтижесі туралы бірыңғай есеп жасайды және екі апталық мерзімде жоғары оқу орнының немесе ғылыми ұйымның басшысына ұсынады.
236. Докторанттардың қорытынды аттестаттауының нәтижесі туралы бірыңғай есепке кестелер мен түсіндірме жазба енеді.
Кестеге осы Ереженің 11-қосымшасында келтірілген көрсеткіштер жазылады.
Түсіндірме жазбада:
1) аталған мамандық бойынша жоғары оқу орнында немесе ғылыми ұйымда докторлар даярлаудың деңгейлері;
2) кешенді емтиханда анықталған білім алушының біліміне мінездеме;
3) аталған мамандық бойынша докторларды даярлаудың сапасын талдау;
4) докторлар даярлаудағы кемшіліктер;
5) докторлық диссертациялардың ғылымның, техниканың, мәдениеттің қазіргі жай-күйіне және өндірістің сұранысына сәйкестігі;
6) докторлық диссертацияларды орындаудың сапасы;
7) докторлық диссертацияларды қорғаудың деңгейі сараптама комиссиясының қорытындысына, ғылыми жетекшісінің пікіріне, ресми оппоненттің рецензиясына сәйкестігі;

2) при принятии отрицательного решения - отказать в присуждении докторанту высшей академической степени доктора философии или по профилю по соответствующей специальности.
232. При принятии положительного решения по защите докторской диссертации ученый секретарь совета формирует личное дело докторанта о защите докторской диссертации.
233. В личное дело докторанта о защите докторской диссертации включаются следующие материалы:
1) докторская диссертация;
2) отзывы научных консультантов;
3) оттиски публикации по теме диссертации;
4) решение выпускающей кафедры о рекомендации к защите (выписка из протокола заседания кафедры);
5) заключение экспертной комиссии о рекомендации к публичной защите диссертации;
6) рецензии двух официальных оппонентов;
7) стенограмма защиты докторской диссертации;
8) протокол счетной комиссии о результатах тайного голосования по защите докторской диссертации;
9) копия диплома о высшем образовании;
10) копия протокола заседания ГАК о сдаче комплексного экзамена;
11) копия транскрипта об освоении профессиональной учебной программы докторантуры.
234. В месячный срок после защиты докторской диссертации личное дело докторанта о защите докторской диссертации представляется в уполномоченный орган в области образования и науки.
235. По завершении итоговой аттестации докторантов Председатели ГАК и диссертационного совета по защите докторских диссертаций составляют единый отчет о результатах итоговой аттестации докторантов и в месячный срок представляют его руководителю вуза или научной организации.
236. Отчет о результатах итоговой аттестации докторантов включает таблицы и пояснительную записку.
В таблице отражаются показатели, приведенные в приложении 11  настоящих Правил.
В пояснительной записке отражаются:
1) уровень подготовки докторов по данной специальности в высшем учебном заведении или научной организации;
2) характеристика знаний обучающихся, выявленных на комплексном экзамене;
3) анализ качества подготовки докторов по данной специальности;
4) недостатки в подготовке докторов;
5) соответствие тем докторских диссертаций современному состоянию науки, техники, культуры и запросам производства;
6) качество выполнения докторских диссертаций;
7) соответствие заключения экспертной комиссии, отзывов научных консультантов, рецензий официальных оппонентов уровню защиты докторской диссертации;

8) докторлар даярлауды одан әрі жетілдіру жөніндегі нақты ұсынымдамалар жөнінде мәліметтер болуы қажет.
237. Докторанттарды қорытынды аттестаттаудың нәтижесі туралы есепке МАК және докторлық диссертацияларды қорғау жөніндегі диссертациялық кеңестің төрағалары қол қояды.
238. Докторанттарды қорытынды аттестаттауының нәтижесі туралы есеп жоғары оқу орнының немесе ғылыми ұйымның ғылыми кеңесінің отырысында талқыланады және бекітіледі.
239. Жоғары оқу орны немесе ғылыми ұйым докторантурада білім алушылардың қорытынды аттестаттауы аяқталғаннан кейін докторанттарды қорытынды аттестаттаудың нәтижесі туралы есепті білім саласындағы уәкілетті органға ұсынады.

8) конкретные рекомендации по дальнейшему совершенствованию подготовки докторов.
237. Отчет о результатах итоговой аттестации докторантов подписывается Председателем ГАК и Председателем диссертационного совета по защите докторских диссертаций.
238. Отчет о результатах итоговой аттестации докторантов обсуждается и утверждается на заседании ученого совета вуза или научной организации.
239. Вуз или научная организация в двухмесячный срок после завершения итоговой аттестации обучающихся докторантуры представляет утвержденный отчет о результатах итоговой аттестации докторантов в уполномоченный орган в области образования.

240. Докторанттарды қорытынды аттестаттаудың нәтижесі туралы есепке докторлық диссертацияны қорғау жөніндегі диссертациялық кеңес қабылдаған шешімі көрсетілген докторлық диссертацияны қорғаған докторанттардың тізімі тіркеледі. Тізімге жоғары оқу орнының немесе ғылыми ұйымның басшысы қол қояды.
Білім алушылардың үлгерімін
ағымдық бақылау, аралық және
қорытынды мемлекеттік аттестаттау
жүргізудің үлгі ережесіне 1-қосымша
Оқу жетістіктері бағаларының балдық-рейтингтік әріптік жүйесі
Әріптік жүйе бойынша бағалар
Балдардың сандық эквиваленті
%-тік құрамы
Дәстүрлі жүйе бойынша бағалар
А
4,0

240. К результатам итоговой аттестации докторантов прилагается список докторантов, защитивших докторскую диссертацию с указанием решения, принятого диссертационным советом по защите докторских диссертаций. Список подписывается руководителем организации образования или науки.
Приложение 1
к Типовым правилам проведения
текущего контроля успеваемости,
промежуточной и итоговой аттестации
студентов в высших учебных заведениях
Балльно-рейтинговая буквенная система оценки учебных
достижений обучающихся с переводом в традиционную шкалу оценок
Оценка по
буквенной
системе
Цифровой
эквивалент
баллов
%-ное
содержание
Оценка по традиционной
системе
А
4,0

95-100
Өте жақсы
А-
3,67
90-94
В+
3,33
85-89
Жақсы
В
3,0
80-84
В-
2,67
75-79
С+
2,33
70-74
Қанағаттанарлық
С
2,0
65-69
С-
1,67
60-64
D+
1,33
55-59
D
1,0
50-54
F
0
0-49
Қанағаттанарлықсыз
Білім алушылардың үлгерімін
ағымдық бақылау, аралық және
қорытынды мемлекеттік аттестаттау
жүргізудің үлгі ережесіне
2-қосымша
20___20___ оқу жылының _________________емтихандық сессия
(қысқы, жазғы)
қорытындысы
_____________________________________________________________
(ЖОО атауы)
Күндізгі (немесе сырттай) оқу түріi
Шифр
Мамандықтар тобы және мамандықтар
Курс
Бөлімі (қаз., орыс, шетел)
Оқу негізі: грант/ақылы
Сессия басындағы барлық студенттер
Соның ішінде академиялық демалыста
Емтихан тапсыруға міндетті
Емтиханға жіберілгендер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1. Білім
1
барлығы
соның ішінде грант
ақылы
2
барлығы
соның ішінде грант
ақылы
3
барлығы
соның ішінде грант
ақылы
4
барлығы
соның ішінде грант
ақылы
кестенің жалғасы
Келген жоқ
Тапсырғандар
Дәлелді себеппен
Дәлілсіз себеппен
Оқу жоспарының барлық пәндері бойынша
Соның ішінде
Тек қана A, A-
Тек қана A, A-, B+, B, B-
A, A-, B+, B, B-, C+, C, C-, D+, D
Тек қана C+, C, C-, D+, D
F алғандар
10
11
12
13
14
15
16
17
кестенің жалғасы
GPA
Абсолюттік үлгерім
Келесі оқу курсына көшірілгендер
Қайта оқу жылына қалдырылды
Оқудан шығарылғандар
18
19
20
21
22
Білім алушылардың үлгерімін
ағымдық бақылау, аралық және
қорытынды мемлекеттік аттестаттау
жүргізудің үлгі ережесіне
3-қосымша
«Қазақстан тарихы» пәні бойынша Мемлекеттік емтихан комиссиясы отырысының №___ХАТТАМАСЫ
(әрбір студентке толтырылады)
20__ж. «___»______________сағ. ____ минуттан ___сағ. ____минутке дейін
Қатысқандар: Мемлекеттік емтихан комиссиясының төрағасы ___________
____________________________________________________________________
(аты-жөні, тегі, ғылыми деңгейі, ғылыми атағы
____________________________________________________________________
ұйым атауы, атқаратын қызметі)
Комиссия мүшелері: __________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
«Қазақстан тарихы» пәні бойынша мемлекеттік емтихан тапсыру туралы
1. Емтихан тапсырушы студент ________________________________________
(аты-жөні, тегі, мамандығы)
_____________________________________________________________________
2. Сұрақтар: (тестілеу қорытындылары)
1 ___________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2 ___________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3 ___________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

95-100
Отлично
А-
3,67
90-94
В+
3,33
85-89
Хорошо
В
3,0
80-84
В-
2,67
75-79
С+
2,33
70-74
Удовлетворительно
С
2,0
65-69
С-
1,67
60-64
D+
1,33
55-59
D-
1,0
50-54
F
0
0-49
Неудовлетворительно
Приложение 2
к Правилам проведения
текущего контроля успеваемости,
промежуточной и итоговой
аттестации студентов в высших
учебных заведениях
форма
Результаты _____________ экзаменационной сессии
20__ 20__ учебного года
(зимней, летней)
____________________________________________________________________
(наименование вуза)
Очная (или заочная) форма обучения1
Шифр
Группы
специальностей
и специальности
Курс
Отделение
(каз.,
рус.,
иностр.)
Условия
обучения:
грант/
платное
Всего
студентов
на начало
сессии
В т.ч. в
академи-
ческом
отпуске
Обязаны
сдавать
экзамены
Всего
допущено
к экза-
менам
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1. Образование
1
всего
в т. ч.
грант
в т. ч.
платное
2
всего
в т. ч.
грант
платное
3
всего
в т. ч.
грант
платное
4
всего
в т. ч.
грант
платное
2. Гуманитарные науки
продолжение таблицы
Не явились
Сдали
По
уважительной
причине
По
неуважительной
причине
Всего по всем
дисциплинам
учебного плана
в том числе
Только на
A, A-
Только на
A, A-,
B+, B, B-
На A, A-,
B+, B, B-,
C+, C, C-,
D+, D
Только
на C+,
C, C-,
D+, D
10
11
12
13
14
15
16
1. Образование
2. Гуманитарные науки
продолжение таблицы
Получили F
Абсолютная
успеваемость
в %
Переведены на
следующий курс
обучения
Оставлены на
повторный год
обучения
Отчислены
Всего
в том числе
Одну
Две и
более
17
18
19
20
21
22
23
1. Образование
2. Гуманитарные науки
Приложение 3
к Правилам проведения
текущего контроля успеваемости,
промежуточной и итоговой
аттестации студентов в высших
учебных заведениях
форма
Протокол № ___
Заседания Государственной экзаменационной комиссии
по дисциплине "История Казахстана"
(заполняется на каждого студента)
"___"_________ 20__ г. с ____ час. _____ мин. до ____ час. _____ мин.
Присутствовали: председатель Государственной экзаменационной комиссии
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя отчество, ученая степень, ученое звание,
_____________________________________________________________________
наименование организации, занимаемая должность)
Члены комиссии:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
О сдаче государственного экзамена по дисциплине "История Казахстана"
1. Экзаменуется студент _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество, специальность)
_____________________________________________________________________
2. Вопросы: (результаты тестирования)
1. ____________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
2. ____________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________

3. Студент __________________________________________________________
(аты-жөні, тегі)
Рұқсат беру рейтингі ________________________________________________
(жіберілу рейтингі балдық-рейтингтік жүйеде: әріптік
_____________________________________________________________________
баға, сандық эквивалент, пайыздық құрамы және дәстүрлік баға)
4. Студент __________________________________________________________
(аты-жөні, тегі)
«Қазақстан тарихы» пәні бойынша мемлекеттік емтиханды _______________ бағасымен тапсырды __________________________________________________
(баға әріптік балдық-рейтингтік жүйе бойынша көрсетіледі)
5. Мемлекеттік емтихан комиссиясының ерекше пікірлері _______________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Төраға ________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері ______________(қолдары)
мүшелері ________________________(қолдары)
мүшелері ________________________(қолдары)
мүшелері ________________________(қолдары)
Хатшы ________________________(қолы)
Білім алушылардың үлгерімін
ағымдық бақылау, аралық және қорытынды
мемлекеттік аттестаттау
жүргізудің үлгі ережесіне
4-қосымша
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы отырысының
(әр білім алушыға толтырылады)
№ ____ ХАТТАМАСЫ
20__ж. «___»______________сағ.____ минуттан ____сағ.____минутке дейін
Қатысқандар: Мемлекеттік аттестаттау комиссиясының төрағасы ________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
мамандық немесе пән бойынша мемлекеттік емтиханды тапсыру туралы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Емтихан тапсырушы студент ________________________________________________________________________________________________________________Сұрақтар:(пән блоктары бойынша тестілеу нәтижелері)
1. __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
1. Студент мемлекеттік емтиханды __________________________ бағасымен тапсырғанын растау __________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жіберу рейтингі балдық-рейтингтік жүйе бойынша)
2.___________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________________ екенін ескеру

3. ____________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
3. Студент __________________________________________________________
(фамилия, инициалы)
имеет рейтинг допуска _______________________________________________
(рейтинг допуска по балльно-рейтинговой буквенной системе)
_____________________________________________________________________
4. Признать, что студент _______________________________________ сдал
(фамилия, инициалы)
государственный экзамен по дисциплине "История Казахстана" с оценкой
_____________________________________________________________________
(указывается оценка по балльно-рейтинговой буквенной системе)
5. Особые мнения членов Государственной экзаменационной комиссии
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Председатель    ___________________________ (подпись)
Члены комиссии  ___________________________ (подписи)
___________________________ (подписи)
Секретарь       ___________________________ (подпись)
Приложение 4
к Правилам проведения
текущего контроля успеваемости,
промежуточной и итоговой
аттестации студентов в высших
учебных заведениях
форма
ПРОТОКОЛ № ____
Заседания Государственной аттестационной комиссии
(заполняется на каждого обучающегося)
"___"______ 20__ г. с ____ час. ____ мин. до ____ час. _____ мин
Присутствовали: Председатель государственной аттестационной комиссии
_____________________________________________________________________
Члены комиссии: _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
о сдаче государственного экзамена по дисциплине или специальности
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Экзаменуется студент ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, специальность)
_____________________________________________________________________
Вопросы: (результаты тестирования по блокам дисциплин)
1.___________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

3. Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы мүшелерінің ерекше пікірлері
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Төраға ________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері _______________(қолдары)
мүшелері ________________________(қолдары)
мүшелері ________________________(қолдары)
мүшелері ________________________(қолдары)
Хатшы ________________________(қолы)
Білім алушылардың үлгерімін
ағымдық бақылау, аралық және
қорытынды мемлекеттік аттестаттау
жүргізудің үлгі ережесіне
5-қосымша
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы отырысының
№ ____ХАТТАМАСЫ
20__ж. «___»_____________сағ. ___ минуттан ____сағ. ___минутке дейін
Студент _____________________________________________________________
(аты-жөні, тегі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
тақырыбында жазылған дипломдық жұмысының қаралуы бойынша ____________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қатысқандар:
Төраға ______________________________________________________________
(аты-жөні, тегі)
Мүшелер _____________________________________________________________
(аты-жөні, тегі)
_____________________________________________________________________                               (аты-жөні, тегі)
_____________________________________________________________________
(аты-жөні, тегі)
_____________________________________________________________________
(аты-жөні, тегі)
Дипломдық жоба (жұмыс) ___________________________________ кеңесімен
_____________________________________________________________________
(аты-жөні, тегі)______________________________________________________________________________________________________________ басшылығымен орындалды
Мемлекеттік атестаттау комиссиясында келесі мәліметтер қаралды:
1. Дипломдық жұмыс (жоба) бойынша есептік-түсіндірме хат немесе дипломдық жұмыстың (жобаның) _______________бетте жазылған мәтіні;
2. Дипломдық жұмысқа (жобаға) арналған_______________ беттегі сызбалар, таблицалар.
3. Дипломдық жобаның (жұмыстың) ғылыми жетекшісінің пікірі.
4. Дипломдық жобаға (жұмысқа) пікір.
Орындалған жұмысты хабарлағаннан кейін студентке ___________ мин. ішінде келесі сұрақтар қойылды:
1. _______________________________________________________________
(сұрақ қоюшының аты-жөні және қойылған сұрағы)
__________________________________________________________________
2. _______________________________________________________________
(сұрақ қоюшының аты-жөні және қойылған сұрағы)
__________________________________________________________________
3. _______________________________________________________________
(сұрақ қоюшының аты-жөні және қойылған сұрағы)
__________________________________________________________________
4. _______________________________________________________________
(сұрақ қоюшының аты-жөні және қойылған сұрағы)
__________________________________________________________________

3. __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
1. Признать, что студент ____________________________________________
(фамилия, инициалы)
сдал государственный экзамен ________________________________________
(наименование дисциплины, специальности)
с оценкой ___________________________________________________________
(оценка по балльно-рейтинговой буквенной системе)
2. Отметить, что студент ____________________________________________
(фамилия, инициалы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Особые мнения членов Государственной аттестационной комиссии
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Председатель   __________________________ (подпись)
Члены комиссии __________________________ (подписи)
__________________________ (подписи)
Секретарь      __________________________ (подпись)
Приложение 5
к Правилам проведения
текущего контроля успеваемости,
промежуточной и итоговой
аттестации студентов в высших
учебных заведениях
форма
ПРОТОКОЛ № _____
Заседания Государственной аттестационной комиссии
"___"_________ 20___ г. с ____ час. ____ мин. до ____ час. _____ мин.
По рассмотрению дипломной работы (проекта) студента ___________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, специальность)
_____________________________________________________________________
на тему: ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Присутствовали:
Председатель
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Члены: _____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Дипломная работа (проект) выполнена под научным руководством
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, ученая или академическая степень)
_____________________________________________________________________
При консультации ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество, ученая или
_____________________________________________________________________
академическая степень, место работы, занимаемая должность)
рецензент ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, ученая или академическая степень,
_____________________________________________________________________
место работы, занимаемая должность)
В Государственную аттестационную комиссию представлены
следующие материалы:
1) расчетно-пояснительная записка или текст дипломной работы
(проекта) на ______ страницах;
2) чертежи, таблицы к дипломной работе (проекту) на _____
листах;
3) отзыв научного руководителя дипломной работы (проекта) с
заключением
____________________________________________________________________;
(указать "допускается к защите")
4) рецензия на дипломную работу (проект) с оценкой ____________
_____________________________________________________________________
(указывается оценка рецензента)
После сообщения о выполненной дипломной работе (проекту) в
течение ______ минут студенту были заданы следующие вопросы:
1. __________________________________________________________________
(фамилия, инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
2. __________________________________________________________________
(фамилия, инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
3. __________________________________________________________________
(фамилия инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
4. __________________________________________________________________
(фамилия, инициалы члена комиссии и заданный вопрос)

5. _______________________________________________________________
(сұрақ қоюшының аты-жөні және қойылған сұрағы)
__________________________________________________________________
Студенттің пікір мен қойылған сұрақтарға жауабының жалпы сипаттамасы ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Дипломдық жұмысты (жобаны) қорғау барысында студент ________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
______________________________________________________ көрсетті.
Студент дипломдық жұмысты (жобаны) орындап, _________________________
бағамен қорғады деп есептеу.
Комиссия мүшелерінің ерекше пікірлері _______________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_________________________________
Төраға ________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері _____________(қолдары)
мүшелері ________________________(қолдары)
мүшелері ________________________(қолдары)
мүшелері ________________________(қолдары)
Хатшы ________________________(қолы)
Білім алушылардың үлгерімін
ағымдық бақылау, аралық және қорытынды
мемлекеттік аттестаттау жүргізудің
үлгі ережесіне 6-қосымша
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы отырысының
№ ____ХАТТАМАСЫ
20__ж. «___»__________сағ. _____ минуттан ____сағ. ___минутке дейін
барлық мемлекеттік емтихандарды тапсырған, дипломдық жұмысты (жобаны) қорғаған студентке біліктілігі мен (немесе) «Бакалавр» академиялық дәрежесін беру туралы.
Қатысқандар:
Төраға ___________________________________________________________
(аты-жөні, тегі)
Мүшелер __________________________________________________________
(аты-жөні, тегі)
__________________________________________________________________
(аты-жөні, тегі)
__________________________________________________________________
(аты-жөні, тегі)
__________________________________________________________________
(аты-жөні, тегі)
Студент __________________________________________________________
(аты-жөні, тегі, мамандығы)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Мемлекеттік емтихандарды тапсырды және дипломдық жұмысты (жобаны) келесі бағамен қорғады: __________________________________________   __________________________________________________________________    __________________________________________________________________    __________________________________________________________________
(пән атауы, дипломдық жобаның (жұмыстың) түрі, баға, тапсыру күні)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Мамандық бойынша оқу жоспарындағы барлық мемлекеттік емтихандар мен бітіру жұмысын қорғады.
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
біліктілігі мен (немесе) «бакалавр» академиялық дәрежесін тағайындау
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
_______________________________________ екенін ескеру керек.
Комиссия мүшелерінің ерекше пікірлері ____________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Диплом беру (ерекше, ерекше емес).
Төраға ________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері _____________(қолдары)
мүшелері ________________________(қолдары)
мүшелері ________________________(қолдары)
мүшелері ________________________(қолдары)
Хатшы ________________________(қолы)
Білім алушылардың үлгерімін
ағымдық бақылау, аралық және қорытынды
мемлекеттік аттестаттау жүргізудің
үлгі ережесіне 7-қосымша
түрі
1-кесте
________жылдың мемлекеттік емтихан мен дипломдық жұмыс қорғау нәтижелері
оқу түрі _________________________________________________
мамандық _________________________________________________
ЖОО атауы ________________________________________________
Қорытынды аттестаттау түрі
Қорытынды аттестаттауға жіберілгендердің саны
Тапсырғандардың саны
Соның ішінде:
өте жақсы
жақсы
қанағаттанарлық
қанағаттанарлықсыз
Орташа балл
Кел ген жоқ
Сапа %
Тапсырғандар үлгерімінің %
Мамандық бойынша мемлекеттік емтихан
Дипломдық жұмыс қорғау
Барлығы
2-кесте
______жылдағы түлектердің қорытынды аттестаттаудың жалпы нәтижелері
оқу түрі _______________________________________________
мамандық________________________________________________
ЖОО атауы_______________________________________________
ҚМА-ға жіберілгендердің саны
ҚМА-ға келмегендердің саны
ҚМА тапсырғандар
Соның ішінде
Қанағаттанарлықсыз баға алғандар
Орташа балл
Тек өте жақсы
Тек өте жақсы мен жақсы
Аралас бағалар
Тек қанағаттанарлық
3-кесте
Күндізгі және сырттай оқыту түрлері бойынша мамандар даярлаудың сапалық көрсеткішінің салыстырмалы талдауы
Көрсеткіштер
Күндізгі
Сырттай
Барлығы
Сапа
Үлгерім
Үздік диплом алғандар
4-кесте
Бітірушілердің салыстырмалы талдауы
Көрсеткіштер
Алдыңғы кезең
Есеп беру кезең
Сапа %
Үлгерім %
Орташа балл
Білім алушылардың үлгерімін
ағымдық бақылау, аралық және қорытынды
мемлекеттік аттестаттау жүргізудің
үлгі ережесіне 8-қосымша
түрі
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясының отырысы
(әр білім алушыға толтырылады)
№ ____ХАТТАМА
20__ж. «___»_________сағ. ___ минуттан ____сағ. ____минутке дейін
Қатысқандар:
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясының төрағасы ___________________
__________________________________________________________________
(аты-жөні, тегі)
Комиссия мүшелері: _______________________________________________
(аты-жөні, тегі)
__________________________________________________________________
(аты-жөні, тегі) __________________________________________________________________
(аты-жөні, тегі)
__________________________________________________________________
(аты-жөні, тегі)
__________________________________________ магистратура/докторантура мамандығы бойынша мемлекеттік кешенді емтиханды тапсыру туралы
_____________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________Кешенді емтихан тапсырушы ___________________________________________
(аты-жөні, тегі, мамандығы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сұрақтар: (пән бойынша тест нәтижелері)
1. __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

5. __________________________________________________________________
(фамилия, инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
Общая характеристика ответов студента на заданные ему вопросы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
В ходе защиты дипломной работы (проекта) студент ______________
(фамилия, инициалы)
показал _____________________________________________________________
(какой уровень знаний по общетеоретической и специальной подготовке)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Признать, что студент выполнил и защитил дипломную работу
(проект) с оценкой __________________________________________________
(оценка по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки знаний)
Особые мнения членов комиссии _________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Председатель   __________________________ (подпись)
Члены комиссии __________________________ (подписи)
__________________________ (подписи)
Секретарь      __________________________ (подпись)
Приложение 6
к Правилам проведения
текущего контроля успеваемости,
промежуточной и итоговой
аттестации студентов в высших
учебных заведениях
форма
ПРОТОКОЛ № ____
заседания Государственной аттестационной комиссии
"___"_________ 20___ г. с ____ час. ____ мин. до ____ час. ____ мин.
о присуждении академической степени "бакалавра" и (или) присвоении
квалификации студенту, сдавшему все государственные экзамены и
защитившему дипломную работу (проект).
Присутствовали:
Председатель государственной аттестационной комиссии
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Члены комиссии
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
Студент _____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, специальность)
сдал государственные экзамены и защитил дипломную работу (проект) с
оценками: ___________________________________________________________
(наименование дисциплины, дипломная работа (проект), оценка по
_____________________________________________________________________
балльно-рейтинговой буквенной системе оценки знаний, дата сдачи)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Признать, что студент сдал все предусмотренные учебным планом
государственные экзамены по специальности и защитил дипломную работу
(проект).
Присудить студенту __________________________________________________
(фамилия, инициалы)
академическую степень "бакалавр" ____________________________________
и/или квалификацию ________________________________ по специальности
_____________________________________________________________________
(код и наименование специальности)
_____________________________________________________________________
Особые мнения членов комиссии _______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Выдать диплом о высшем образовании __________________________________
(с отличием, без отличия)
Председатель   __________________________ (подпись)
Члены комиссии __________________________ (подписи)
__________________________ (подписи)
Секретарь      __________________________ (подпись)
Приложение 7
к Правилам проведения
текущего контроля успеваемости,
промежуточной и итоговой
аттестации студентов в организациях
высшего образования
форма
Таблица 1
Результаты сдачи государственных экзаменов и защиты дипломной
работы за ____________________ год
форма обучения ____________________________________________
специальность _____________________________________________
наименование вуза _________________________________________
Форма
итоговой
аттестации
Коли-
чество
допу-
щенных
к ито-
говой
аттес-
тации
Кол-
во
сда-
вав-
ших
Из них сдали на:
От-
лич-
но
Хо-
ро-
шо
удов-
лет-
вори-
тель-
но
неудов-
летво-
рительно
Сред-
ний
балл
Не
явка
%
ка-
чес-
тва
% ус-
певае-
мости
от сда-
вавших
Госэкзамен
по спе-
циальности
Защита
дипломной
работы
Итого
Таблица 2
Общие результаты итоговой аттестации выпускников
за _______ год
форма обучения ___________________________________________
специальность ____________________________________________
наименование вуза ________________________________________
Коли-
чество
допу-
щенных
к ИГА
Коли-
чество
неявок
к ИГА
Коли-
чество
сдавших
ИГА
Из них сдали на
Получили
оценку
неудов-
летвори-
тельно
Сред.
балл
Только
отлично
Только
отлично и
хорошо
Сме-
шанные
оценки
Только
удовлет-
вори-
тельно
Таблица 3
Сравнительный анализ качественных показателей
подготовки специалистов по очной и заочной формам обучения
Показатели
очная
заочная
Итого
% Качества
% Успеваемости
Получили дипломы с отличием
Таблица 4
Сравнительный анализ выпуска
Показатели
Предыдущий период
Отчетный период
% качества
% успеваемости
Средний балл
Приложение 8
к Правилам проведения
текущего контроля успеваемости,
промежуточной и итоговой
аттестации обучающихся
послевузовского образования
форма
ПРОТОКОЛ № ____
Заседания Государственной аттестационной комиссии
(заполняется на каждого обучающегося)
"___"_______ 20__ г. с ____ час. ____ мин. до ____ час. _____ мин.
Присутствовали:
Председатель государственной аттестационной комиссии
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
Члены комиссии
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
о сдаче комплексного экзамена по специальности магистратуры/
докторантуры
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Экзаменуется обучающийся ____________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, специальность)
_____________________________________________________________________
Вопросы: (результаты тестирования по блокам дисциплин)
1. __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

3. __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
1. Білім алушы ______________________________________________________ мемлекеттік кешенді емтиханды _____________________________ бағасымен                   (жіберу рейтингі балдық-рейтингтік жүйе бойынша)
тапсырғанын растау
2. Білім алушы ______________________________________________________
_______________________________________________________ екенін ескеру
3. Мемлекеттік аттестаттау комиссия мүшелерінің ерекше пікірлері
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Төраға ________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері _____________(қолдары)
мүшелері ________________________(қолдары)
мүшелері ________________________(қолдары)
мүшелері ________________________(қолдары)
Хатшы ________________________(қолы)
Білім алушылардың үлгерімін
ағымдық бақылау, аралық және қорытынды
мемлекеттік аттестаттау жүргізудің
үлгі ережесіне 9-қосымша
Мемлекеттік аттестаттау комиссия отырысының
№_____ХАТТАМАСЫ
20___ж. «__»__________ сағ.____ минуттан ___сағ.___минутке дейін
_________________________________________________________________
(аты-жөні, мамандығы)
__________________________________________ тақырыбында жазылған
магистранттың магистрлік диссертациясын талқылау бойынша
Қатысқандар:
Төраға _________________________________________________________
(аты-жөні)
Мүшелер:________________________________________________________
(аты-жөні)
________________________________________________________________
(аты-жөні)
________________________________________________________________
(аты-жөні)
________________________________________________________________
(аты-жөні)
________________________________________________________________
(аты-жөні)
Магистрлік диссертация _________________________________________
(аты-жөні, ғылыми немесе академиялық дәрежесі)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________ ғылыми жетекшілігімен
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(аты-жөні, ғылыми немесе академиялық дәрежесі)
________________________________________________________________
___________________________________ консультациясымен орындалды.
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясына төмендегідей материалдар ұсынылды:
1) ____________ бет көлеміндегі магистрлік диссертация;
2) ____________ бет дипломдық жұмыстың сызбалары, кестелері;
3) магистерлік диссертация ғылыми жетекшісінің пікірі __________
________________________________________________________________
(«қорғауға жіберіледі» белгісін қою)
4) Сараптау кеңесінің қорытындысы ______________________________
________________________________________________________________
(диссертацияны ашық қорғауға ұсынылады немесе ұсынылмайды)

3. __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
1. Признать, что обучающийся ________________________________________
(фамилия, инициалы)
сдал комплексный экзамен ____________________________________________
(наименование специальности)
с оценкой ___________________________________________________________
(оценка по балльно-рейтинговой буквенной системе)
2. Отметить, что обучающийся ________________________________________
(фамилия, инициалы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Особые мнения членов Государственной аттестационной комиссии
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Председатель   __________________________ (подпись)
Члены комиссии __________________________ (подписи)
__________________________ (подписи)
Секретарь      __________________________ (подпись)
Приложение 9
к Правилам проведения
текущего контроля успеваемости,
промежуточной и итоговой
аттестации обучающихся
послевузовского образования
форма
ПРОТОКОЛ № _____
Заседания Государственной аттестационной комиссии
"___"__________ 20__ г. с ____ час. ____ мин. до ____ час. ____ мин.
По рассмотрению магистерской диссертации магистранта __________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, специальность)
_____________________________________________________________________
на тему: ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Присутствовали:
Председатель
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Члены:
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Магистерская диссертация выполнена под научным руководством _________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, ученая или академическая степень)
_____________________________________________________________________
При консультации ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, ученая или академическая степень,
_____________________________________________________________________
место работы, занимаемая должность)
Оппонент ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, ученая или академическая степень
_____________________________________________________________________
место работы, занимаемая должность)
В Государственную аттестационную комиссию представлены следующие
материалы:
1) магистерская диссертация на ______ страницах;
2) чертежи, таблицы к дипломной работе (проекту) на _____
листах;
3) отзыв научного руководителя магистерской диссертации с
заключением
____________________________________________________________________;
(указать "допускается к защите")
4) заключение экспертного совета о ___________________________
(указать рекомендуется или
____________________________________________________________________;
не рекомендуется к публичной защите диссертация)

5) __________________________________ бағасы қойылған магистерлік
(рецензенттің бағасы көрсетіледі)
диссертацияның рецензиясы.
6) бейресми пікірлер _____________________________________________
Магистрлік диссертацияның орындалғандығы туралы хабарламадан кейін ____ минут ішінде магистрантқа төмендегідей сұрақтар қойылды:
1. _______________________________________________________________
(комиссия мүшесінің аты-жөні және қойылған сұрағы)
__________________________________________________________________
2. _______________________________________________________________
(комиссия мүшесінің аты-жөні және қойылған сұрағы)
__________________________________________________________________
3. _______________________________________________________________
(комиссия мүшесінің аты-жөні және қойылған сұрағы)
__________________________________________________________________
4. _______________________________________________________________
(комиссия мүшесінің аты-жөні және қойылған сұрағы)
__________________________________________________________________
5. _______________________________________________________________
(комиссия мүшесінің аты-жөні және қойылған сұрағы)
__________________________________________________________________
Магистранттың қойылған сұрақтарға берген жауаптарының жалпы сипаттамасы ______________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Магистрлік диссертацияны қорғау барысында магистрант _____________ _________________________________________________________ көрсетті.
(жалпы теориялық және арнайы дайындығының білім деңгейі қандай)
Магистрант магистрлік диссертациясын _____________________________
(білімді бағалаудың балдық-рейтигтік
_______________________________________________ бағасымен орындады.
әріптік қорғағандығын растау жүйесі бойынша бағасы)
Комиссия мүшелерінің ерекше пікірлері ____________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Төраға ________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері________________(қолдары)
мүшелері ________________________(қолдары)
мүшелері ________________________(қолдары)
мүшелері ________________________(қолдары)
Хатшы    ________________________(қолы)
Білім алушылардың үлгерімін
ағымдық бақылау, аралық және қорытынды
мемлекеттік аттестаттау жүргізудің
үлгі ережесіне 10-қосымша
Мемлекеттік аттестаттау комиссия отырысының
№____ ХАТТАМАСЫ
20_____ж. «___»_____ сағ.___ минуттан ___сағ.___минутке дейін
Кешенді емтихандарды тапсырып, магистрлік диссертация қорғаған магистрантқа «магистр» академиялық дәреже тағайындау туралы
Қатысқандар:
Төраға ___________________________________________________________
Мүшелер: _________________________________________________________
(аты-жөні)
__________________________________________________________________
(аты-жөні)
__________________________________________________________________
(аты-жөні)
__________________________________________________________________
(аты-жөні)
Магистрант _______________________________________________________
(аты-жөні, мамандығы)
__________________________________________________________________
(кешенді емтихан, магистрлік диссертация, баллды-рейтингтік әріптік
__________________________________________________________________
білім бағалау жүйесі бойынша, тапсыру мерзімі)
_________________________________________________ бағада кешенді емтихан тапсырып, магистрлік диссертация қорғады.
Магистрант кешенді емтихан тапсырды және магистрлік диссертация қорғады деп есептеу.
Магистрант ________________________________________________________
(аты-жөні)
_______________________________________________ мамандығы бойынша
(мамандық атауы мен коды)
_______________________________________________________________________________ «магистр» академиялық дәреже тағайындалсын.
Комиссия мүшелерінің ерекше пікірлері _______________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы диплом берілсін
Төраға ________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері ______________(қолдары)
мүшелері ________________________(қолдары)
мүшелері ________________________(қолдары)
мүшелері ________________________(қолдары)
Хатшы ________________________(қолы)
___________________
іӘр оқу түріне бөлек толтырылады
Білім алушылардың үлгерімін
ағымдық бақылау, аралық және
қорытынды мемлекеттік аттестаттау
жүргізудің үлгі ережесіне
11-қосымша
№ 1 Кесте
Кешенді емтиханның тапсыру қорытындысы__________________жыл
ЖОО атауы ____________________________________
мамандығы ____________________________________
Қорытынды аттестацияның
Қорытынды аттестацияға жіберілгендердің саны
Тапсырғандардың саны
Үздік
Жақсы
қанағат
қанағаттандырмау
Орташа балл
Келмегендер
% сапасы
% тапсырғандардың үлгерімі
Кешенді емтихан
№ 2 Кесте
Диссертацианы қорғаудың _____________________ қорытындысы
(магистерлық/докторлық)
__________________ жылға
ЖОО атауы ___________________________
мамандығы ___________________________
Қорытынды аттестацияның
Қорытынды аттестацияға жіберілгендердің саны
Тапсырғандардың саны
Үздік
Жақсы
қанағат
қанағаттандырмау
Орташа балл
Келмегендер
% сапасы
% тапсырғандардың үлгерімі
Диссретацияның қорғау
№ 3 Кесте
Бітірушілердің қорытынды аттестацияларының бағалары
________ жылға
ЖОО атауы __________________________________________
мамандығы __________________________________________
№ 4 Кесте
Салыстырмалы анализ шығарылымы
Көрсеткіштері
Алдыңғы кезең
Есеп беру кезеңі
Сапасы %
Үлгерімінің %
Орташа балл

5) рецензия на магистерскую диссертацию с оценкой _____________
____________________________________________________________________;
(указывается оценка рецензента)
6) неофициальные отзывы _______________________________________
После сообщения о выполненной магистерской диссертации в течение
______ минут магистранту были заданы следующие вопросы:
1. __________________________________________________________________
(фамилия инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
2. __________________________________________________________________
(фамилия инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
3. __________________________________________________________________
(фамилия инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
4. __________________________________________________________________
(фамилия инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
5. __________________________________________________________________
(фамилия инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
Общая характеристика ответов магистранта на заданные ему вопросы ____
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
В ходе защиты магистерской диссертации магистрант показал ___________
_____________________________________________________________________
(какой уровень знаний по общетеоретической и специальной подготовки)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Признать, что магистрант выполнил и защитил магистерскую диссертацию
с оценкой ___________________________________________________________
(оценка по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки знаний)
Особые мнения членов комиссии _______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Председатель   __________________________ (подпись)
Члены комиссии __________________________ (подписи)
__________________________ (подписи)
Секретарь      __________________________ (подпись)
Приложение 10
к Правилам проведения
текущего контроля успеваемости,
промежуточной и итоговой
аттестации обучающихся
послевузовского образования
форма
ПРОТОКОЛ № ____
решения Диссертационного совета по защите
магистерских диссертаций
"___"_______ 20___ г. с _____ час. _____ мин. до ____ час. _____ мин.
о присуждении академической степени "магистр"
Присутствовали:
Председатель
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Члены:
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Магистрант __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, специальность)
Сдал комплексный экзамены и защитил магистерскую диссертацию с
оценками:
_____________________________________________________________________
(комплексный экзамен, магистерская диссертация, оценка по балльно-
_____________________________________________________________________
рейтинговой буквенной системе оценки знаний, дата сдачи)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Признать, что магистрант сдал комплексный экзамен и защитил
магистерскую диссертацию.
Присудить магистранту _______________________________________________
(фамилия, инициалы)
академическую степень "магистр" _____________________________________
___________________________ по специальности ________________________
_____________________________________________________________________
(код и наименование специальности)
_____________________________________________________________________
Особые мнения членов комиссии _______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Выдать диплом о послевузовском образовании.
Председатель   __________________________ (подпись)
Члены комиссии __________________________ (подписи)
__________________________ (подписи)
Секретарь      __________________________ (подпись)
Приложение 11
к Правилам проведения
текущего контроля успеваемости,
промежуточной и итоговой
аттестации студентов в
организациях высшего образования
форма
Таблица 1
Результаты сдачи комплексного экзамена за _________________ год
наименование вуза __________________________________________
специальность ______________________________________________
Форма
итоговой
аттестации
Количество
допущенных
к итоговой
аттестации
Кол-во
сдавав-
ших
Из них сдали на:
От-
ли-
чно
Хо-
рошо
удов-
лет-
вори-
тельно
неудов-
летвори-
тельно
Сре-
дний
балл
Не
явка
%
качес-
тва
%
успе-
вае-
мости
от
сда-
вавших
Комплексный
экзамен
Таблица 2
Результаты защиты ________________________ диссертации
(магистерской/докторской)
за ____________________ год
наименование вуза _________________________________________
специальность _____________________________________________
Форма
итоговой
аттестации
Количество
допущенных
к итоговой
аттестации
Кол-во
сдавав-
ших
Из них сдали на:
От-
ли-
чно
Хо-
рошо
удов-
лет-
вори-
тельно
неудов-
летво-
рительно
Сре-
дний
балл
Не
явка
%
ка-
чес-
тва
%
успе-
вае-
мости
от
сда-
вавших
Защита диссертации
Таблица 3
Общие результаты итоговой аттестации выпускников
за _______ год
наименование вуза ___________________________________________
специальность _______________________________________________
Коли-
чество
допу-
щенных
к ИА
Коли-
чество
неявок
к ИА
Коли-
чество
сдавших
ИА
Из них сдали на
Получили
оценку
неудов-
летвори-
тельно
Сред.
балл
Только
отлично
Только
отлично и
хорошо
Сме-
шанные
оценки
Только
удов-
летво-
рительно
Таблица 4
Сравнительный анализ выпуска
Показатели
Предыдущий период
Отчетный период
% качества
% успеваемости
Средний балл