Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттарының жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 15 маусымдағы N 281 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 29 маусымда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6314 болып енгізілді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 07.12.2015 № 620 бұйрығымен (01.01.2016 бастап күшіне енеді).
Қолданушылардың назарына!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексін іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2008 жылғы 29 желтоқсандағы № 292-ө Өкімімен бекітілген Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 116-бабының 3-тармағын, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық акті тізбесінің 57-тармағын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттарының жоспары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 07.12.2015 № 620 бұйрығымен (01.01.2016 бастап күшіне енеді).
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудиторлық қызмет әдіснамасы департаменті (А.О. Төлеуов) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін және заңнамада белгіленген тәртіпте ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енеді.
Министр Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 15 маусымдағы
№ 281 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттарының жоспарын бекіту туралы
Ескерту. Жоспардың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 07.12.2015 № 620 бұйрығымен (01.01.2016 бастап күшіне енеді).
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 20.04.2020 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есеп шоттарының жоспары (бұдан әрі – Шоттар жоспары) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес әзірленген.
2-тарау. Шоттар жоспары
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 20.04.2020 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Шоттар жоспары қаржылық есептілік элементтерін топтауға және құндық мәнде ағымдағы көрсетуге арналған.

Об утверждении Плана счетов бухгалтерского учета государственных учреждений
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 июня 2010 года № 281. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июня 2010 года № 6314.
Примечание РЦПИ!
Приказ вводится в действие с 01.01.2013.
В целях реализации пункта 3 статьи 116 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, пункта 57 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан, принятие которых необходимо в целях реализации Бюджетного кодекса, утвержденного распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года № 292-р "О мерах по реализации Бюджетного кодекса Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый План счетов бухгалтерского учета государственных учреждений.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудиторской деятельности Министерства финансов Республики Казахстан (Тулеуов А.О.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в установленном законодательством порядке.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2013 года.
Министр
Б. Жамишев
Утвержден
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 июня 2010 года № 281
План счетов бухгалтерского учета государственных учреждений
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 20.04.2020 № 395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящий План счетов бухгалтерского учета государственных учреждений (далее – План счетов) разработан в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
Глава 2. План счетов
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 20.04.2020 № 395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. План счетов предназначен для группировки и текущего отражения элементов финансовой отчетности в стоимостном выражении.

3. Шоттар жоспарда бухгалтерлік есептің синтетикалық шоттары осы Шоттар жоспарға 1-қосымшаға сәйкес өтімділігін азайту тәртібімен орналастырылған және нөмірлерінің төрт саны бар. Нөмірдің бірінші саны бөлімдерге тиістілігін, екіншісі – кіші бөлімдерге тиістілігін, үшіншісі – синтетикалық шоттардың топтарына тиістілігін, төртінші сан – қосалқы шоттарға тиісті.
3-тарау. Шоттар жоспарының бөлімдері
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 20.04.2020 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Шоттар жоспары мынадай бөлімдерді қамтиды:
1 бөлім – "Қысқа мерзімді активтер";
2 бөлім – "Ұзақ мерзімді активтер";
3 бөлім – "Қысқа мерзімді міндеттемелер";
4 бөлім – "Ұзақ мерзімді міндеттемелер";
5 бөлім – "Таза активтер/капитал";
6 бөлім – "Кірістер";
7 бөлім – "Шығыстар";
8 бөлім – "Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар";
9 бөлім – "Баланстан тыс шоттар".
4-тарау. 1 "Қысқа мерзімді активтер" бөлімінің шоттары
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 20.04.2020 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. 1 "Қысқа мерзімді активтер" бөлімінің шоттары қысқа мерзімді ретінде жіктелетін мемлекеттік мекемелердің активтерін нақты сомасын және қозғалысын есепке алуға арналған.
6. 1 "Қысқа мерзімді активтер" бөлімі мынадай кіші бөлімшелерді қамтиды:
1000 "Ақша қаражаты және олардың баламалары";
1100 "Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары";
1200 "Қысқа мерзімді дебиторлық берешек";
1300 "Қорлар";
1400 "Өзге қысқа мерзімді активтер".
7. 1000 "Ақша қаражаты және олардың баламалары" кіші бөлімі - қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында және мемлекеттік мекемелердің шоттарында ақша қаражатын және олардың баламаларын есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
1010 – "Кассадағы ақша қаражаты", мемлекеттік мекеме кассасындағы ақша қаражатының бар-жоғын және қозғалысын есепке алуға арналған;
1020 – "Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты", мемлекеттік мекеме ағымдағы шотындағы ақша қаражатын есепке алуға арналған;
1030 – "Есеп айырысу шоты" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінен (бұдан әрі – СІМ) Қазақстан Республикасының елшіліктері және өзге де ұйымдар алған ақша қаражатын есепке алуға арналған;
1040 – "Түсімдер мен есеп айырысуларды есепке алу үшін қол ақшаны бақылау шоты (бұдан әрі – ҚБШ)" мемлекеттік мекеменің, жергілікті өзін-өзі басқарудың қайырымдылық көмектен алынатын, ақылы қызметтер, ақшаны уақытша орналастыру ақшасы бойынша, жергілікті өзін-өзі басқарудың ақша қаражатын, республикалық және жергілікті бюджеттерге, Жәбірленушілерге өтемақы қорына түсетін түсімдерді есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1041 – "Қайырымдылық көмек ҚБШ", мұнда Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік мекемелер алатын, олар үшін филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) кіші отанына қолдау көрсету жөніндегі қызметтен алынатын ақшаның түсімі мен оның жұмсалуы есепке алынады;

3. Синтетические счета бухгалтерского учета в Плане счетов расположены в порядке уменьшения ликвидности согласно приложению 1 к настоящему Плану счетов и содержат четыре знака. Первая цифра номера указывает на принадлежность к разделам, вторая - на принадлежность к подразделам, третья - на принадлежность к группам синтетических счетов, четвертая цифра – на принадлежность к субсчетам.
Глава 3. Разделы Плана счетов
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 20.04.2020 № 395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. План счетов содержит следующие разделы:
1 раздел – "Краткосрочные активы";
2 раздел – "Долгосрочные активы";
3 раздел – "Краткосрочные обязательства";
4 раздел – "Долгосрочные обязательства";
5 раздел – "Чистые активы/капитал";
6 раздел – "Доходы";
7 раздел – "Расходы";
8 раздел – "Затраты на производство и другие цели";
9 раздел – "Забалансовые счета".
Глава 4. Счета раздела 1 "Краткосрочные активы"
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 20.04.2020 № 395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Счета раздела 1 "Краткосрочные активы" предназначены для учета наличия и движения активов государственных учреждений, классифицируемых как краткосрочные.
6. Раздел 1 "Краткосрочные активы" включает следующие подразделы:
1000 - "Денежные средства и их эквиваленты";
1100 - "Краткосрочные финансовые инвестиции";
1200 - "Краткосрочная дебиторская задолженность";
1300 - "Запасы";
1400 - "Прочие краткосрочные активы".
7. Подраздел 1000 "Денежные средства и их эквиваленты"
– предназначен для учета денежных средств и их эквивалентов на контрольных счетах наличности и счетах государственных учреждений.
Данный подраздел включает следующие счета:
1010 – "Денежные средства в кассе", предназначен для учета наличия и движения денежных средств в кассе государственного учреждения;
1020 – "Текущий счет государственного учреждения", предназначен для учета движения денег на текущем счете государственного учреждения;
1030 – "Расчетный счет", предназначен для учета денежных средств, полученных посольствами Республики Казахстана от Министерства иностранных дел Республики Казахстан (далее – МИД) и прочими организациями;
1040 – "Контрольный счет наличности (далее – КСН) для учета поступлений и расчетов", предназначен для учета денежных средств государственного учреждения от благотворительной помощи, по платным услугам, деньгам временного размещения, местного самоуправления, поступлений в республиканский и местные бюджеты, Фонда компенсации потерпевшим.
Данный счет включает следующие субсчета:
1041 – "КСН благотворительной помощи", где учитывается поступление и расходование денег от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине для государственных учреждений, получаемых ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;

1042 – "Ақылы қызметтер ҚБШ", мұнда мемлекеттік мекемелер иелігінде қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден алған және Бюджет кодексіне сәйкес және "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген) бекітілген белгіленген тәртіпте пайдаланылатын ақша кірістері мен шығыстары есепке алынады;
1043 – "Ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ", мұнда Қазақстан Республикасының заңнама актілеріне сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалардың қайтарып алу шартымен мемлекеттік мекемелерге аударылған немесе белгілі бір жағдай туғанда сәйкесінше бюджетке немесе үшінші жаққа берілген ақша қаражат қозғалысы есепке алынады;
1044 – "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ", мұнда Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару заңнамасына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыру үшін ақшаның түсімі мен жұмсалуы есепке алынады;
1045 – "Нысаналы қаржыландыру ҚБШ", мұнда есептелген бюджет қаражаты және оларды ерекше шығыстарды жүргізуге пайдалану есепке алынады (нысаналы қаржыландыру шоты);
1046 – "Республикалық бюджеттің ҚБШ", мұнда бірыңғай қазынашылық шотынан республикалық бюджетке түсетін түсімдерді есепке жатқызу есепке алынады;
1047 – "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ", мұнда бірыңғай қазынашылық шотынан жергілікті бюджеттерге түсетін түсімдерді есепке жатқызу есепке алынады;
1048 – "Жәбірленушілерге өтемақы қоры ҚБШ", мұнда Қазақстан Республикасының жәбірленушілерге өтемақы қоры туралы заңнамасында көзделген тәртіппен ақша түсімдерін есепке жатқызу және жәбірленушілерге өтемақы төлемдерін жүргізу есепке алынады;
1049 – "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ", мұнда Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасына сәйкес ақша түсімдерін есепке алу және оларды жұмсау ескеріледі;
1050 – "Шетелдік валютадағы шот", мемлекеттік мекеме жүргізетін есепті кезеңнің соңғы күніне қолданылатын және Жаңартылған "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 Қаулысы және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген) бірлесіп белгілеген тәртіпте анықталатын валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша шетелдік валютаны қайта есептеу жолымен алынған Қазақстан Республикасы валютасында валюталық операцияларды есепке алуға арналған;
1060 – "Арнайы шот", бюджеттік бағдарлама әкімшілігі қарызға алған (сыртқы қарыздар және байланысты гранттар) қаражаттың түсуі мен жұмсалуы бойынша қаржылық операцияларды есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды;
1061 – "Байланысты гранттың арнайы шоты", мұнда байланысты гранттар бойынша қаражаттың түсуі мен жұмсалуы бойынша қаржылық операциялар есепке алынады;
1062 – "Сыртқы қарыздың арнайы шоты", мұнда сыртқы қарыздар (қарызға алынған қаражат) бойынша қаражаттың түсуі мен жұмсалуы бойынша қаржылық операциялар есепке алынады;
1070 – "Өзге де ақша қаражаты" алдыңғы қосалқы шоттарда көрсетілмеген басқа да ақша қаражаттарын есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1071 – "Аккредитивтер", мұнда мемлекеттік мекемелердің жеткізуші алдында алынған активтер үшін пайда болған төлемдерге сәйкес міндеттемелер бойынша ашылған аккредитивтер сомасы есепке алынады;
1072 – "Ақша құжаттары", мұнда өзге ақша құжаттары есепке алынады;
1073 – "Жолдағы ақша қаражаты" мұнда шетел мекемелерінің шығындарын қаржыландыру СІМ-не аударылған, бірақ СІМ-нің шетел мекемелерінің есеп айырысу шотына түспеген ақша қаражат қозғалысын есепке алынады;
1074 – "Өзге де ақша қаражаты", мұнда алдыңғы қосалқы шоттарда көрсетілмеген өзге ақша қаражаты есепке алынады;
1075 – "Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның ҚБШ", мұнда білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ақша түсімдерін есепке алу және оларды Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасына сәйкес жұмсау ескеріледі;
1080 – "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары бойынша қаражат қозғалысын есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1081 – "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", мұнда мемлекеттік мекемелердің қызметін қаржыландыру, мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерді қаржыландыруды қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомасы есепке алынады;
1082 – "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда күрделі салымдарды қаржыландыру бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады;
1083 – "Басқа да бюджеттердің есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда республикалық бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге олар жергілікті бюджет есебінен міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар алу кезінде және керісінше жергілікті бюджеттердің есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге белгілі бір мақсаттарға республикалық бюджеттен міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар алу кезінде мемлекеттік мекеменің міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулардың қозғалысы есепке алынады;
1084 – "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады, олар жалпы сипаттағы трансферттер, нысаналы ағымдағы трансферттер, нысаналы даму трансферттері, мемлекеттік мекеменің қызметкері болып табылмайтын жеке тұлғаларға берілетін трансферттер, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына берілетін трансферттер, Ұлттық қорға берілетін трансферттер болып бөлінеді;
1085 – "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда мемлекеттік бюджет, жергілікті бюджет немесе жергілікті органдар, жеке және заңды тұлғалар арнайы қор қаражаттар есебінен ақшалай жәрдемақылар түріндегі субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады;
1086 – "Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдермен байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдер есебінен мемлекеттік мекемелердің шығыстары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомасы есепке алынады;
1087 – "Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомасы есепке алынады;
1088 – "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады;
1090 – "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомасының қозғалысын есепке алу үшін арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды;
1091 – "Жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", мұнда мемлекеттік мекеменің қызметін ұстауға жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомалары есепке алынады;
1092 – "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда күрделі салымдарды қаржыландыру бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады;
1093 – "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің пайдалану үшін субвенциялар мен трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады, олар жалпы сипаттағы трансферттерге, нысаналы ағымдағы трансферттерге, нысаналы даму трансферттеріне, жергілікті өзін-өзі басқару трансферттеріне, жеке тұлғаларға берілетін трансферттерге бөлінеді;
1094 – "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда мемлекеттік бюджет, жергілікті бюджет немесе жергілікті органдар, жеке және заңды тұлғалар арнайы қор қаражаттар есебінен ақшалай жәрдемақылар түріндегі субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады;
1095 – "Жергілікті бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" мұнда жергілікті бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдер есебінен мемлекеттік мекемелердің шығыстарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомасы есепке алынады;
1096 – "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады.

1042 – "КСН платных услуг", где учитывается поступление и расходование денег, получаемых от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственных учреждений и используемых в соответствии с Бюджетным кодексом и в порядке, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934);
1043 – "КСН временного размещения денег", где учитывается движение денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам;
1044 – "КСН местного самоуправления", где учитывается поступление и расходование денег для реализации функций местного самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
1045 – "КСН целевого финансирования", где учитываются зачисленные бюджетные средства и их использование на проведение особых расходов (счет целевого финансирования);
1046 – "КСН республиканского бюджета", где учитывается зачисление поступлений в республиканский бюджет из единого казначейского счета;
1047 – "КСН местных бюджетов", где учитывается зачисление поступлений в местные бюджеты из единого казначейского счета;
1048 – "КСН Фонда компенсации потерпевшим", где учитывается зачисление поступлений денег и проведение выплаты компенсации потерпевшим в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о Фонде компенсации потерпевшим;
1049 - "КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования", где учитывается зачисление поступлений денег и расходованием их в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области образования;
1050 – "Счет в иностранной валюте", предназначен для учета валютных операций, проводимых государственным учреждением, в валюте Республики Казахстан, полученной путем перерасчета иностранной валюты по рыночному курсу обмена валют, действующему на последнее число отчетного периода и определяемому в порядке, установленном совместно постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378);
1060 – "Специальный счет", предназначен для учета финансовых операций по поступлению и расходованию средств по заемным средствам (внешним займам и связанным грантам) администраторами бюджетных программ. Данный счет включает следующие субсчета:
1061 – "Специальный счет связанного гранта", где учитываются финансовые операции по поступлению и расходованию средств по связанным грантам;
1062 – "Специальный счет внешнего займа", где учитываются финансовые операции по поступлению и расходованию средств по внешним займам (заемным средствам);
1070 – "Прочие денежные средства", предназначен для учета прочих денежных средств, не указанных в предыдущих счетах. Данный счет включает следующие субсчета:
1071 – "Аккредитивы", где учитываются суммы аккредитивов, открытых в соответствии с обязательствами государственных учреждений, возникающими перед поставщиками по оплате за поставку активов;
1072 – "Денежные документы", где учитываются банковский овердрафт и прочие денежные документы;
1073 – "Денежные средства в пути", где учитывается движение денежных средств, переведенных на финансирование расходов загранучреждений, но не поступивших на расчетный счет загранучреждений;
1074 – "Прочие денежные средства", где учитываются прочие денежные средства, не указанные в предыдущих субсчетах;
1075 - "КСН местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования", где учитывается зачисление поступлений денег Фонда поддержки инфраструктуры образования и расходованием их в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области образования;
1080 – "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", предназначен для учета движения по суммам плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, финансируемого из республиканского бюджета, предусмотренных индивидуальным планом финансирования по обязательствам. Данный счет включает следующие субсчета:
1081 – "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", где учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренные индивидуальным планом финансирования по обязательствам, на содержание деятельности государственного учреждения;
1082 – "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по финансированию капитальных вложений;
1083 – "Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов", где учитываются движение плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, содержащегося за счет республиканского бюджета, при получении им плановых назначений на принятие обязательств из местного бюджета, и наоборот - при получении плановых назначений на принятие обязательств из республиканского бюджета на определенные цели государственным учреждениям, содержащимся за счет местных бюджетов;
1084 – "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам, которые подразделяются на трансферты общего характера, целевые текущие трансферты, целевые трансферты на развитие, трансферты физическим лицам, не являющимися работниками государственного учреждения, трансферты Фонду социального медицинского страхования, трансферты в Национальный фонд;
1085 – "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям физическим и юридическим лицам, в том числе крестьянским и фермерским хозяйствам;
1086 – "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их", где учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств на расходы государственного учреждения за счет поступлений в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг);
1087 – "Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов", где учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств на финансирование за счет внешних займов и связанных грантов;
1088 – "Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно–частного партнерства", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно–частного партнерства;
1090 – "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета", предназначен для учета плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, содержащегося за счет местных бюджетов. Данный счет включает следующие субсчета:
1091 – "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", где учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренные индивидуальным планом финансирования по обязательствам, на содержание деятельности государственного учреждения;
1092 – "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по финансированию капитальных вложений;
1093 – "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств субвенциям и трансфертам для использования администраторами бюджетных программ, которые подразделяются на трансферты общего характера, целевые текущие трансферты, целевые трансферты на развитие, трансферты местного самоуправления, трансферты физическим лицам;
1094 – "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям в виде пособия в денежной форме, предоставляемое из средств республиканского бюджета, местных бюджетов или из специальных фондов физическим и юридическим лицам, местным органам;
1095 – "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их", где учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств на расходы государственного учреждения за счет поступлений в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг);
1096 – "Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно–частного партнерства", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 07.06.2023 № 622 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. 1100 "Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары" кіші бөлімі қысқа мерзімді қаржылық құралдарды есепке алу үшін арналған. Бұл бөлімше келесідей шоттарға бөлінеді:
1110 - "Қысқа мерзімді берілген қарыздар" шоты қысқа мерзімді мемлекеттік мекемелерге ұсынылған қарыздарды есепке алу үшін арналған.
1120 - "Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары" шоты қысқа мерзімді қаржы инвестицияларды есепке алу үшін арналған (акциялар, мемлекеттік және жергілікті қарыздардың пайыздық облигациялары, депозиттік сертификаттар, салымдар, туынды бағалы қағаздар және басқа қаржы инвестициялары).
1130 - "Қысқа мерзімді қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резерв" шоты қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резервтерді есепке алу үшін арналған.
9. 1200 "Қысқа мерзімді дебиторлық берешек" кіші бөлім қысқа мерзімді дебиторлық берешекті есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
1210 - "Бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешекті есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1211 - "Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", мұнда жеке тұлғалармен жасалатын есеп айырысулар көрсетіледі:
әлеуметтік төлемдер және әлеуметтік көмектер бойынша;
қызметкерлер мен қызметшілерге еңбекте алған жарақат, не болмаса Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес олардың еңбектегі міндеттерін орындауға байланысты өзге де денсаулығын зақымдаған залалдың орнын толтыру бойынша;
қаза болған, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына төленетін біржолғы төлемдер бойынша;
демалысқа кеткен кезінде шұғыл қызметтің әскери қызметшілеріне,
әскери (арнайы) оқу орындарының курсанттарына азық-түлік үлесінің орнына ақшалай өтемақы;
жеке тұлғаларға басқа да трансферттер бойынша;
1212 - "Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша есептемелерді есепке алуға арналған;
1213 - "Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" дамытуға нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешекті есепке алу үшін арналған;
1214 - "Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", мұнда жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек есепке алынады;
1215 - "Заңды тұлғаларға берілетін субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", мұнда заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек есепке алынады;
1216 - "Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеуге трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", мұнда республикалық бюджеттен халыққа төлеу үшін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне бөлінген және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына зейнетақыларды және жәрдемақыларды төлеуге (мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар, арнайы мемлекеттік жәрдемақылар, жерлеу үшін жәрдемақы және басқа да әлеуметтік төлемдер) берілген қаражат қозғалысы есепке алынады;
1217 - "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" тегін медициналық көмектің кепілдендірілген көлемі шеңберіндегі қызметтерге ақы төлеуге республикалық бюджеттен Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына берілген трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешекті есепке алуға арналған;
1220 - "Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" салықтар үшін бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешекті (жеке табыс салығы, әлеуметтік салық, қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемдер және өзге салықтар), және де мемлекеттік мекемемен бюджетке артығымен аударылған сомаларды есепке алу үшін арналған;
1230 - "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" өтеу мерзімі бір жылға дейінгі сатылған активтер, орындалған жұмыстар және көрсетілген қызметтер, сондай-ақ музыка мектептерінде балалардың оқуы үшін, мектеп-интернаттарда тәрбиеленушілерді ұстау үшін, мектеп жанындағы интернаттарда балалардың нысанды киім-кешегі үшін, тамақтануы үшін есеп айырысулар есепке алынады. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1231 - "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", мұнда өтеу мерзімі бір жылға дейінгі сатылған активтер, орындалған жұмыстар және көрсетілген қызметтер үшін сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің дебиторлық берешегі көрсетіледі, кәсіптік техникалық білім беру мекемелерінде тапсырыс берушілермен орындалған жұмыстар немесе көрсетілген қызметтер үшін және сатылған дайын өнімдер үшін есеп айырысулар, сондай-ақ өндірістік оқыту үдерісінде оқушылар орындаған жұмыстар үшін кәсіпорындармен және мемлекеттік мекемелермен есеп айырысулар есепке алынады;
1232 - "Төлемдердің арнайы түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", мұнда өтеу мерзімі бір жылға дейін музыка мектептерінде балалардың оқуы үшін, интернат мектептерде тәрбиеленушілерді ұстау үшін, нысанды киім-кешек үшін, мектеп интернаттардағы балалардың тамақтануы үшін есеп айырысулар есепке алынады;
1240 – "Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" өтеу мерзімі бір жылдан аз ведомстволық есеп айырысулар бойынша мемлекеттік мекемелердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегін есепке алу үшін арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1241 – "Ішкі ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" ішкі ведомстволық есеп айырысу бойынша өз жүйесінің мемлекеттік мекемелерінің, оның ішінде қайтару негізінде республикалық және жергілікті бюджет қаражатының есебінен берілген кредиттер сомалары бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешекті есепке алу үшін арналған;
1242 – "Ведомствоаралық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" ішкі ведомстволық есеп айырысу бойынша өз жүйесінің мемлекеттік мекемелерінің, оның ішінде қайтару негізінде республикалық және жергілікті бюджет қаражатының есебінен берілген кредиттер сомалары бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешекті есепке алу үшін арналған;
1250 - "Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар" қарыздар, қаржы инвестициялары, жалдау және алуға басқа да сыйақылар бойынша есептелген сыйақылар бойынша дебиторлық берешекті есепке алу үшін арналған;
1260 - "Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" активтерді сатып алуға, қызметтерге ақы төлеуге, қызметтік іссапарларға есеп беруге берілген ақшалай қаражат бойынша, қызметкерлерге берілген қарыздар бойынша, Қазақстан Республикасының Дене шынықтыру және спорт туралы заңнамасына сәйкес өзге де тұлғаларға берілетін іссапар шығыстары бойынша қызметкерлердің дебиторлық берешегінің қозғалысымен байланысты операцияларды есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1261 – "Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", мұнда есеп беретін тұлғалармен оларға іссапар шығыстарына берілетін сомамен, сондай-ақ қолма-қол ақшасыз жолмен жүргізілуі мүмкін емес шығыстарды төлеу үшін берілген есеп айырысулар есепке алынады;
1262 - "Қызметкерлермен басқа есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", мұнда активтердің анықталған жетіспеушіліктері мен талан-таражға түсуі бойынша, сондай-ақ алдыңғы қосалқы шоттарда көрсетілмеген, өтеу мерзімі бір жылға дейінгі есеп айырысулардың басқа да түрлері бойынша адамдардың берешегі есепке алынады;

Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 07.06. 2023 № 622 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Подраздел 1100 "Краткосрочные финансовые инвестиции" предназначен для учета краткосрочных финансовых инвестиций. Данный подраздел включает следующие счета:
1110 - "Краткосрочные займы предоставленные", предназначен для учета краткосрочных предоставленных государственным учреждением займов;
1120 - "Краткосрочные финансовые инвестиции", предназначен для учета краткосрочных финансовых инвестиций (акции, процентные облигации государственных и местных займов, депозитные сертификаты, вклады, производные ценные бумаги и другие финансовые инвестиции);
1130 - "Резерв на обесценение краткосрочных финансовых инвестиций", предназначен для учета резерва на обесценение краткосрочных финансовых инвестиций.
9. Подраздел 1200 "Краткосрочная дебиторская задолженность", предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности.
Данный подраздел включает следующие счета:
1210 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по бюджетным выплатам", предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности по бюджетным выплатам. Данный счет включает следующие субсчета:
1211 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по трансфертам физическим лицам", где отражаются расчеты с физическими лицами по:
социальным выплатам и социальной помощи;
возмещению ущерба, причиненного рабочим и служащим увечьем, либо иным повреждением здоровья, связанным с исполнением ими трудовых обязанностей, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
единовременным выплатам родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих;
денежной компенсации взамен продовольственного пайка, выплачиваемого военнослужащим срочной службы, курсантам военных (специальных) учебных заведений при убытии в отпуск;
другим трансфертам физическим лицам;
1212 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам", предназначен для учета расчетов по целевым текущим трансфертам;
1213 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие", предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности по целевым трансфертам на развитие;
1214 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям физическим лицам", где учитывается краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям физическим лицам;
1215 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам", где учитывается краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам, в том числе крестьянским ифермерским хозяйствам;
1216 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий", где учитывается движение средств, выделенных из республиканского бюджета Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан на выплату пенсий и пособий и переданных в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" (государственные социальные пособия, специальные государственные пособия, пособия на погребение и другие социальные выплаты) для выплаты населению;
1217 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по трансфертам Фонда социального медицинского страхования", предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности по трансфертам, выданным из республиканского бюджета Фонду социального медицинского страхования на оплату услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
1220 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом", предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности по расчетам с бюджетом по налогам (индивидуальному подоходному налогу, социальным налогу, плате за загрязнение окружающей среды и другим налогам), а также сумма, излишне перечисленная государственным учреждением в бюджет;
1230 - "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков", предназначен для учета дебиторской задолженности покупателей и заказчиков за реализованные активы, выполненные работы и оказанные услуги, а также дебиторской задолженности за обучение детей в музыкальных школах, за содержание воспитанников в школах-интернатах, за форменную одежду, за питание детей в интернатах при школах, сроком погашения до одного года. Данный счет включает следующие субсчета:
1231 - "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков", где учитывается дебиторская задолженность покупателей и заказчиков за реализованные активы, выполненные работы и оказанные услуги сроком погашения до одного года, в учреждениях профессионального технического образования учитываются расчеты с заказчиками за выполненные работы или оказанные услуги и за реализованные готовые изделия, а также расчеты с предприятиями и государственными учреждениями за работы, выполненные учащимися в процессе производственного обучения;
1232 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей", где учитываются расчеты за обучение детей в музыкальных школах, за содержание воспитанников в школах-интернатах, за форменную одежду, за питание детей в интернатах при школах, сроком погашения до одного года;
1240 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по ведомственным расчетам", предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности государственных учреждений по ведомственным расчетам сроком погашения менее одного года. Данный счет включает следующие субсчета:
1241 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по внутриведомственным расчетам", предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности государственных учреждений своей системы по внутриведомственным расчетам, в том числе по суммам кредитов, выданных за счет средств республиканского или местных бюджетов на возвратной основе;
1242 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по межведомственным расчетам", предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности государственных учреждений по межведомственным расчетам, в том числе по суммам кредитов, выданных за счет средств республиканского или местных бюджетов на возвратной основе;
1250 - "Краткосрочные вознаграждения к получению", предназначен для учета дебиторской задолженности по начисленным вознаграждениям по займам, финансовым инвестициям, аренде и другим вознаграждениям к получению;
1260 - "Краткосрочная дебиторская задолженность работников и прочих подотчетных лиц", предназначен для учета операций, связанных с движением дебиторской задолженности работников по выданным в подотчет денежным средствам на приобретение активов, оплате услуг, служебным командировкам, по предоставленным займам работникам, прочая краткосрочная дебиторская задолженность работников, командировочным расходам, выдаваемым прочим лицам в соответствии с законодательством Республики Казахстан о физической культуре и спорту. Данный счет включает следующие субсчета:
1261 – "Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам", где учитываются расчеты с подотчетными лицами по выдаваемым им суммам на командировочные расходы, а также на оплату расходов, которые не могут быть произведены путем безналичных расчетов;
1262 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками", где учитывается задолженность лиц по выявленным недостачам и хищениям активов, а также по другим видам расчетов, сроком погашения до одного года, не указанная в предыдущих субсчетах;

1263 – "Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", "Дене шынықтыру және спорт туралы" 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес іссапар шығыстарын берумен байланысты операциялар есепке алынады;
1270 - "Жал бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" ағымдағы кезеңде операциялық және қаржылық жал бойынша есептелген жал төлемдерін есепке алу үшін арналған;
1280 - "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер" алдыңғы шот топтарында көрсетілмеген өтеу мерзімі бір жылға дейінгі өзге дебиторлық берешегі бойынша операцияларды есепке алу үшін арналған;
1290 - "Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв" күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резервтерді құруға және оның қозғалысына байланысты операцияларды есепке алу үшін арналған;
1291 - "Салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша бюджетпен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек" бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер, негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдер бойынша бюджетпен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешекті есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1292 - "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек", бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде өтеу мерзімі бір жылға дейінгі дебиторлық берешекті есепке алуға арналған;
1293 - "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек", бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде өтеу мерзімі бір жылға дейінгі дебиторлық берешекті есепке алуға арналған;
1294 - "Негізгі капиталды сатудан есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", негізгі капиталды сатудан есеп айырысулар бойынша өтеу мерзімі бір жылға дейінгі дебиторлық берешекті есепке алуға арналған;
1295 - "Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", мемлекеттің қаржы активтерін сатудан есеп айырысулар бойынша өтеу мерзімі бір жылға дейінгі дебиторлық берешекті есепке алуға арналған.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 14.01.2019 № 14; өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 20.04.2020 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 12.02.2021 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

1263 – "Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц", где учитываются операций, связанные с выдачей командировочных расходов в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте";
1270 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде", предназначен для учета операций, связанных с наличием и движением расходов по осуществлению арендных платежей на предстоящие периоды;
1280 - "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность", предназначен для учета операций по прочей дебиторской задолженности сроком погашения до одного года, не указанных в предыдущих счетах;
1290 - "Резерв по сомнительной дебиторской задолженности", предназначен для учета операций, связанных с созданием и движением резерва по сомнительной дебиторской задолженности;
1291 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом по налоговым и неналоговым поступлениям", предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности по расчетам с бюджетом по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет, поступлениям от реализации основного капитала и финансовых активов государства. Данный счет включает следующие субсчета:
1292 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", предназначен для учета дебиторской задолженности по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет, сроком погашения до одного года;
1293 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", предназначен для учета дебиторской задолженности по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет, сроком погашения до одного года;
1294 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала", предназначен для учета дебиторской задолженности по расчетам от реализации основного капитала, сроком погашения до одного года;
1295 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации финансовых активов государства", предназначен для учета дебиторской задолженности по расчетам от реализации финансовых активов государства, сроком погашения до одного года.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра финансов РК от 14.01.2019 № 14; с изменениями, внесенными приказами Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 20.04.2020 № 395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); Министра финансов РК от 12.02.2021 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

10. 1300 "Қорлар" кіші бөлімі шоттарында мемлекеттік мекемеге жататын құрылыс материалдары, орнатуға құрал-жабдықтар, материалдар, тамақтану өнімдері, отын және жағармай, азық, жем, ыдыс, машиналар мен құрал-жабдықтарға запас бөлшектер, көмекші шаруашылық өнімдері мен бұйымдары, бордақыдағы малдар мен мал төлдері, оқыту, ғылыми және басқа да мақсаттарға материалдар, және де лабораториялық сынаулар мен ұзақ мерзім қолдану материалдары, ғылыми-зерттеу жұмыстардың шаруа келісімшарттары үшін арнай құрал-жабдықтарды есепке алу үшін арналған.
Бұл кіші бөлім келесідей шоттарды біріктіреді:
1310 – "Материалдар" шоты материалдар және олардың заттық сипаты бойынша есепке алу үшін арналған. Бұл шот келесі қосалқы шоттарды қамтиды:
1311 – "Құрылыс материалдары", мұнда құрылыс және монтаждау жұмыстары үдерісінде пайдаланылатын құрылыс материалдары есепке алынады. Құрылыс материалдарына силикат материалдары (цемент, керамзит, әк, кірпіш, қыш), күйдірілетін материалдар (қожды, керамзиттік, қыш), құрғақ құрылыс қоспалары, құрылыс металы (темір, қаңылтыр, болат, табақталған мырыш), құм, қиыршық, тас, шығылым, елек, ұсақ тас, құрылыс металы (арматура, рабица торкөзі), металл бұйымдар (шегелер, гайкалар, болттар, құрсаулау бұйымдары), шыны, пластмасса, пластикалы металл, санитариялық-техникалық материалдар (крандар, муфталар, үштіктер), су жүргізу, кәріз, жылыту, газ үшін құбырлар және монтаждау және жөндеу-қалпына келтіру жұмыстары кезінде пайдаланылатын басқа да материалдар), электротехникалық материалдар (кабель, шамдар, патрондар, роликтер, сымдар, сақтандырғыш тетіктер, оқшаулағыштар), химиялық-малу (бояу, кендір май, қарақағаз), органикалық материалдар (битумды және қарамайлы созылмалы заттар, эмульсиялар) және басқа осыған ұқсас материалдар жатады;
1312 – "Оқу, ғылыми және басқа мақсаттарға арналған материалдар", мұнда реактивтер мен химикаттар, қара металдардың сынықтары мен қалдықтары, түсті металдардың сынықтары мен қалдықтары, арнаулы қор материалдары, әйнек және химиялық ыдыстар, металдар, электроматериалдар мен радиоматериалдар, радиошамдар, фотожарақтар, оқу бағдарламалары, оқулықтар мен ғылыми жұмыстарды шығаруға арналған қағаздар, тәжірибелік жануарлар мен оқу мақсаттарына және ғылыми-зерттеу жұмыстарына арналған материалдар, сондай-ақ тіс салуға арналған қымбат бағалы және басқа металдар, ату жарақтары, белсенді өңдеу, арнайы өңдеу және газсыздандыру материалдары, ғылыми-зерттеу жұмыстарына арналған ұзақ мерзімді қолдану материалдары, және де шаруашылық келісім ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындау үшін алынған арнайы құралдар есепке алынады.
1313 – "Дәрі-дәрмектер және байлап-таңу құралдары", мұнда қаржыландыру жоспарында шығыстардың экономикалық сыныптамасының тиісті ерекшелігі бойынша қаражат көзделген емдеу-алдын алу және емдеу- мал дәрігерлік және басқа да мемлекеттік мекемелердегі дәрі-дәрмектер, құрамдық заттар, бактериялық препараттар, сарысулар, екпелер, қан, байлап-таңу құралдары, термометрлер, тонометрлер, өзге де дәрілік құралдар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар есепке алынады. Бұл қосалқы шотта сондай-ақ өз дәріханалары бар медициналық мекемелердегі қосымша және дәрі жасайтын материалдар есепке алынады;
1314 – "Тамақ өнімдері", мұнда шығыстарын экономикалық сыныптаудың ерекшелігі бойынша қаржыландыру жоспарында қаражат көзделген, мемлекеттік мекемелердің тамақ өнімдері есепке алынады.
1315 – "Отын, ЖЖМ", мұнда қоймаларда немесе қорларда (май, тасол және өзге материалдар), сондай-ақ тікелей материалды жауапты адамдарда сақталған отынның, жанар және жағар майлардың барлық түрлері (ағаш, көмір, шымтезек, бензин, керосин, мазут, қарамай, автол, тосол, нигрол, литол, антифриз, тежегіш сұйықтығы және басқа жанар-жағар май материалдары), оның ішінде жанар және жағар май материалдарына арналған төленген талондар есепке алынады;
1316 – "Шаруашылық материалдары және кеңсе жарақтары", мұнда шаруашылық материалдары (электр желілік фильтрлер, ұзартқыштар, шыныдан немесе басқа сынатын материалдан жасалатын ыдыс, пышақтар, шанышқылар, қасықтар, гүл құмыралары, қысқаш, балға, күректер, швабралар (ағаштан, пластмассадан жасалған), ауаны дымқылдауыштар, электр шәйнектері, су қайнатқыштар, шелектер (пластмасса, алюминий, мырышталған, қаңылтыр, эмалдалған), кеңсе жарақтары (резеңке кілемшелер, сондай-ақ қағаздарға арналған жайма, пластик қоржындар, органайзер, басшының үстел үсті жинағы, калькуляторлар), айналар, балшықтан қорғайтын жол төсеніштер, портфельдер, қабырға сағаттары, үтіктейтін тақталар, маркерлі тақталар, диктофондар есепке алынады;
1317 – "Арнайы киімдер және өзге де жеке қолдану заттары", мұнда есепке алынады:
іш киім (жейделер, қысқа жеңді көйлектер, халаттар);
төсек орын жабдықтары мен жарақтары (матрацтар, жастықтар, көрпелер, ақ жаймалар, көрпе тыстар, жастық тыстар, жапқыштар, төсек-қапшықтар);
киім және нысанды киімдер, арнаулы киімдерді қоса (костюмдер, пальтолар, сулықтар, шолақ тондар, көйлектер, кофталар, юбкалар, күртелер, шалбарлар), құнына және қызмет мерзіміне қарамастан, бюджеттің есебінен ұсталатын денсаулық сақтау, оқу-ағарту, халықты әлеуметтік қорғау қызметкерлері және басқаларға арналған формалық киім және аяқ киім;
спорт киімдері және аяқ-киім және өзге де жеке қолдану заттары;
1318 – "Қосалқы бөлшектер", мұнда машиналарда (медициналық, электронды есептеу), жабдықтарда, тракторларда, комбайндарда, көлік құралдарында (моторлар, қақпақтарды қосатын автокөліктік шиналар, камералар, жиек ленталары) тозған бөлшектерін ауыстыру және жөндеу үшін арналған қосалқы бөлшектер есепке алынады;
1319 – "Өзге материалдар", мұнда құнына қарамастан барлық жануарлар түрлерінің төлдері және бордақылаудағы малдар, құстар, көжектер, мамық терілі аңдар, малға және басқа жануарларға арналған шөп, пішен, сұлы және басқа да жем түрлері, егілетін материалдар, тұқымдар, тыңайтқыштар, егер мемлекеттік мекемелерде жұмыс жылқылары болса, төлі (құлындары), сондай-ақ қайтарылатын немесе ауыстырылатын ыдыс (күбілер, бидондар, жәшіктер, шыны банкілер, шөлмектер және басқа да ыдыс), ақпаратты техникалық тасығыштар (флеш-карталар, дискілер, дискеттер, токендер), компьютерлік тінтуірлер, клавиатуралар, спорт іс-шараларын жүргізуге арналған тауарлар (шайбалар, доптар, шахматтар, дойбылар, үстел үсті теннисіне арналған жинақтар, бадминтонға арналған жинақтар, арнаулы шаңғылар), қорек батареялары, балалар ойыншықтары, балалар ойындары, жалюздер, қызметтік иттерге арналған керек-жарақ, орны толтырылатын шығындары жүктеме шығыстардың құрамында құрылыс-монтаждау жұмыстарының өзіндік құнына жатқызылатын уақытша (атаусыз) құрылыстар, қосалқы жайлар мен қондырғылар және алдыңғы қосалқы шоттарда қамтылмаған басқа да материалдар есепке алынады;
1320 – "Аяқталмаған өндiрiс" аяқталмаған өндіріс қалдықтарын есепке алуға арналған;
1330 – "Дайын өнім", өндiрiстiк (оқулық) шеберханаларының, көмекшi ауылшаруашылық және оқу-тәжiрибелiк шаруашылықтардың дайын бұйымдары мен өнiмдерiн, сондай-ақ дайын баспа өнiмдерiн есепке алуға арналған;
1340 – "Тауарлар" шоты тауарлардың қозғаласына байланысты операциялар, жекелеген негіздер бойынша мемлекеттік мүлік құрамына айналдырылған (түскен) мүлікті есепке алу үшін арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1341 – "Мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік" шотта жекелеген негіздер бойынша мемлекеттік мүлік құрамына айналдырылған (түскен) мүлікті есепке алу үшін арналған;
1342 – "Өзге тауарлар" шоты тауарлардың қозғаласына байланысты операциялар есепке алу үшін арналған;
1350 – "Жолдағы қорлар" шоты өзге қалалардың берістері бойынша бюджеттік ұйымдар ақысын төлеген, бірақ айдың аяғына дейін қоймаға түспеген материалдарды, сондай-ақ бір орталықтан жабдықтау және шаруашылық қызмет көрсету қоймаларына алынған және бюджеттік ұйымдар бойынша бөлінбеген материалдарды есепке алу үшін арналған.
1360 – "Қорлардың құнсыздануына резерв" шоты қорлардың құнын сатудың таза құнына дейін төмендетуге арналған резервтерді құруға және қозғаласына байланысты немесе моральдық жағынан ескеруге байланысты операцияларды есепке алу үшін арналған.

10. Подраздел 1300 "Запасы" предназначен для учета принадлежащих государственному учреждению строительных материалов, деталей к установке, материалов, продуктов питания, топлива и горючего, кормов, фуража, тары, запасных частей к машинам и оборудованию, продукций и изделий подсобных хозяйств, молодняка животных и животных на откорме, материалов для учебных, научных и других целей, а также материалов длительного использования и на лабораторном испытании, спецоборудования для хоздоговорных научно-исследовательских работ.
Данный подраздел объединяет следующие счета:
1310 – "Материалы", предназначен для учета материалов по их предметной характеристике. Данный счет включает следующие субсчета:
1311 – "Строительные материалы", где учитываются строительные материалы, используемые в процессе строительства и монтажных работ. К строительным материалам относятся силикатные материалы (цемент, керамзит, известь, песок, гравий, кирпич, черепица), обжиговые материалы (шлаковые, керамзитовые, керамические), сухие строительные смеси, строительный металл (железо, жесть, сталь, цинк листовой), песок, гравий, камень, щебень, отсев, дресва, строительный металл (арматура, сетка рабица), металлоизделия (гвозди, гайки, болты, скобяные изделия), стекло, пластмасса, металлопластик, санитарно-технические материалы (краны, муфты, тройники, трубы для водопровода, канализации, отопления, газа и другие материалы, используемые при монтажных и ремонтно-восстановительных работах), электротехнические материалы (кабель, лампы, патроны, ролики, шнур, провод, предохранители, изоляторы), химико-макательные (краска, олифа, толь), органические материалы (битумные и дегтевые вяжущие вещества, эмульсии) и другие аналогичные материалы;
1312 – "Материалы для учебных, научных исследований и других целей", где учитываются реактивы и химикаты, лом и отходы черных металлов, лом и отходы цветных металлов, материалы специального запаса, стекло и химпосуда, металлы, электроматериалы и радиоматериалы, радиолампы, фотопринадлежности, бумага для издания учебных программ, пособий и научных работ, подопытные животные и прочие материалы для учебных целей и научно-исследовательских работ, а также драгоценные и другие металлы для протезирования, боеприпасы, средства активной обработки, спецобработки и дегазации, материалы длительного использования для научно-исследовательских работ, а также специальное оборудование, приобретенное для выполнения хоздоговорных научно-исследовательских работ;
1313 – "Медикаменты и перевязочные средства", где учитываются медикаменты, компоненты, бактерийные препараты, сыворотки, вакцины, кровь, перевязочные средства, термометры, тонометры, прочие лекарственные средства и изделия медицинского назначения в лечебно-профилактических и лечебно-ветеринарных и других государственных учреждениях, в планах финансирования, которых предусмотрены средства по соответствующей специфике экономической классификации расходов. На этом субсчете также учитываются вспомогательные и аптекарские материалы в медицинских учреждениях, имеющих свои аптеки;
1314 – "Продукты питания", где учитываются продукты питания в государственных учреждениях, в планах финансирования, которых предусмотрены средства по соответствующей специфике экономической классификации расходов;
1315 – "Топливо, ГСМ", где учитываются все виды топлива, горючего и смазочных материалов находящихся на складах или кладовых (дрова, уголь, торф, бензин, керосин, мазут, дизтопливо, автол, тосол, нигрол, литол, антифриз, тормозная жидкость и другие горюче-смазочные материалы), а также непосредственно у материально-ответственных лиц, в том числе оплаченные талоны на горючие и смазочные материалы;
1316 – "Хозяйственные материалы и канцелярские принадлежности", где учитываются хозяйственные материалы (электрические сетевые фильтры, удлинители, посуда, изготовленная из стекла или другого бьющегося материала, ножи, вилки, ложки, цветочные горшки, плоскогубцы, молоток, лопаты, швабры (деревянные, пластмассовые), увлажнители воздуха, электрические чайники, кипятильники, ведра (пластмассовые, алюминиевые, оцинкованные, жестяные, эмалированные), канцелярские принадлежности (резиновые коврики, лотки для бумаг, портфели пластиковые, органайзер, настольный набор руководителя, калькуляторы), зеркала, грязезащитные дорожки, портфели, часы настенные, доски гладильные, доски маркерные, диктофоны;
1317 – "Спецодежда и другие предметы индивидуального пользования", где учитываются:
белье (рубашки, сорочки, халаты);
постельное белье и принадлежности (матрацы, подушки, одеяла, простыни, пододеяльники, наволочки, покрывала, мешки спальные);
одежда и обмундирование, включая спецодежду (костюмы, пальто, плащи, полушубки, платья, кофты, юбки, куртки, брюки), форменная одежда и обувь для работников здравоохранения, просвещения, социальной защиты населения и других, содержащихся за счет бюджета, независимо от стоимости и срока службы;
спортивная одежда и обувь и другие предметы индивидуального использования;
1318 – "Запасные части", где учитываются запасные части, предназначенные для ремонта и замены изношенных частей в машинах (медицинских, электронно-вычислительных), оборудовании, тракторах, комбайнах, транспортных средствах (моторы, автомобильные шины, включающие покрышки, камеры, ободные ленты);
1319 – "Прочие материалы", где учитываются молодняк всех видов животных и животные на откорме, птицы, кролики, пушные звери, независимо от их стоимости, сено и другие виды кормов и фуража для скота и других животных, посадочные материалы, семена, удобрения, приплод (жеребята) при наличии в государственных учреждениях рабочих лошадей, а также возвратная или обменная тара (бочки, бидоны, ящики, банки стеклянные, бутылки и другая тара), технические носители информации (флеш-карты, диски, дискеты, токены), компьютерные мыши, клавиатуры, товары для проведения спортивных мероприятий (шайбы, мячи, шахматы, шашки, наборы для настольного тенниса, набор для бадминтона, специальные лыжи), батареи питания, детские игрушки, детские игры, жалюзи, амуниция для служебных животных, временные (нетитульные) сооружения, приспособления и устройства, затраты по возмещению которых относятся на себестоимость строительно-монтажных работ в составе накладных расходов, оплаченные талоны на питание и другие материалы, не включенные в предыдущих субсчетах;
1320 – "Незавершенное производство", предназначен для учета остатков незавершенного производства;
1330 – "Готовая продукция", предназначен для учета готовых изделий и продукции производственных (учебных) мастерских, подсобных сельских и учебно-опытных хозяйств, а также готовой печатной продукции;
1340 – "Товары", предназначен для учета операций, связанных с наличием и движением товаров, имущества, обращенного (поступившим) в собственность государства по отдельным основаниям и прочих товаров.
Данный счет включает следующие субсчета:
1341- "Имущество, обращенное (поступившее) в собственность государства", предназначен для учета операций с имуществом, обращенным (поступившим) в собственность государства по отдельным основаниям;
1342 - "Прочие товары", предназначен для учета операций, связанных с наличием и движением товаров.
1350 – "Запасы в пути", предназначен для учета материалов, оплаченных государственными учреждениями по иногородним поставкам, но не поступивших на отчетную дату на склад, а также для учета материалов, полученных на склады групп централизованного снабжения и хозяйственного обслуживания и не распределенных по государственным учреждениям;
1360 – "Резерв на обесценение запасов", предназначен для учета операций, связанных с созданием и движением резервов на снижение стоимости запасов до чистой стоимости реализации в связи с повреждением или моральным устареванием.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 07.06.2023 № 622 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) бұйрығымен.
11. 1400 "Өзге қысқа мерзімді активтер" кіші бөлімі алдындағы бөлімшелерде көрсетілмеген басқа да қысқа мерзімді активтерді есепке алу үшін арналған. Бұл бөлімше келесідей шоттарға бөлінеді:
1410 - "Берілген қысқа мерзімді аванстар" шоты есеп айырысулар әр жеке мәміле (тиеу, тауарды жіберу немесе қызмет көрсету) бойынша емес, алдын-ала келісілген тараптармен қаражаттарды мерзiмiнде және толық көлемде дүркiн-дүркiн аудару жолымен жүзеге асырылған жоспарлы төлемдер тәртiбiнде жеткiзушiлермен есеп айырысуларын есепке алу үшін арналған;
1420 - "Алдағы кезеңдердің шығыстары" шоты есепті жылдың ішінде қазіргі кезеңде жүргізілген бірақ алдағы кезеңдерге қатысты шығыстар есепке алынады (сақтандыру ұйымдарына төленген сақтандыру аударымдары, жал төлемі және алдағы кезеңдердің басқа шығыстары);
1430 - "Өзге қысқа мерзімді активтер" шоты алдыңғы топтарда көрсетілмеген өзге қысқа мерзімді активтер бойынша операциялар есепке алынады.
5-тарау. 2 "Ұзақ мерзімді активтер" бөлімінің шоттары
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 20.04.2020 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. 2 "Ұзақ мерзімді активтер" бөлімінің шоттары ұзақ мерзімді ретінде жіктелетін мемлекеттік мекемелердің активтерін есепке алуға арналған.
13. 2 "Ұзақ мерзімді активтер" бөлімі мынадай кіші бөлімшелерді қамтиды:
2100 "Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары";
2200 "Ұзақ мерзімді дебиторлық берешек";
2300 "Негізгі құралдар"
2400 "Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар"
2500 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік";
2600 "Биологиялық активтер";
2700 "Материалдық емес активтер";
2800 Өзге қысқа мерзімді активтер".
14. 2100 - "Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары" кіші бөлімі ұзақ мерзімді қаржылық құралдарды есепке алу үшін арналған. Бұл бөлімше келесідей шоттарға бөлінеді:
2110 - "Ұзақ мерзімді берілген қарыздар" шоты бір жылдан аса ұзақ мерзімді ұсынылған қарыздарды есепке алу үшін арналған.
2120 - "Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары" шоты ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларын есепке алу үшін арналған (басқа да ұйымдарда үлестік қатысы).
2130 - "Ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резерв" шоты қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резервті құру және қолданумен байланысты операцияларды есепке алу үшін арналған.

Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 07.06. 2023 № 622 (порядок введения в действие см. п. 3).
11. Подраздел 1400 "Прочие краткосрочные активы" предназначен для учета прочих краткосрочных активов, не указанных в предыдущих подразделах. Данный подраздел включает счета:
1410 - "Краткосрочные авансы выданные", предназначен для учета расчетов с поставщиками в порядке авансовых платежей, по которым расчеты осуществляются не по каждой отдельной сделке (отгрузке, отпуску товара или оказанию услуг), а путем периодического перечисления средств в сроки и в размерах, заранее согласованных сторонами;
1420 - "Расходы будущих периодов", предназначен для учета расходов, произведенных в настоящем периоде, но относящихся к будущим периодам в отчетном году (страховые премии, выплаченные страховым организациям, арендная плата и другие расходы будущих периодов);
1430 - "Прочие краткосрочные активы", предназначен для учета операций по прочим краткосрочным активам, не указанным в предыдущих группах счетов.
Глава 5. Счета раздела 2 "Долгосрочные активы"
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 20.04.2020 № 395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Счета раздела 2 "Долгосрочные активы" предназначены для учета активов государственных учреждений, классифицируемых как долгосрочные.
13. Раздел 2 "Долгосрочные активы" включает следующие подразделы:
2100 - "Долгосрочные финансовые инвестиции";
2200 - "Долгосрочная дебиторская задолженность";
2300 - "Основные средства";
2400 - "Незавершенное строительство и капитальные вложения";
2500 - "Инвестиционная недвижимость";
2600 - "Биологические активы";
2700 - "Нематериальные активы";
2800 - "Прочие долгосрочные активы".
14. Подраздел 2100 "Долгосрочные финансовые инвестиции" предназначен для учета долгосрочных финансовых инструментов. Данный подраздел включает следующие счета:
2110 - "Долгосрочные займы предоставленные", предназначен для учета долгосрочных предоставленных займов на срок свыше одного года;
2120 - "Долгосрочные финансовые инвестиции", предназначен для учета долгосрочных финансовых инвестиций (долей участия в других организациях);
2130 - "Резерв на обесценение долгосрочных финансовых инвестиций", предназначен для учета операций, связанных с созданием и использованием резерва на обесценение долгосрочных финансовых инвестиций.

15. 2200 - "Ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" бөлімшесі өтеу мерзімі есепті күннен бастап бір жылдан аса дебиторлық берешектерді есепке алу үшін арналған. Бұл бөлімше келесідей шоттарға бөлінеді:
2210 - "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі" шоты өтеу мерзімі бір жылдан асатын оларға сатылған активтер мен көрсетілген қызметтер үшін сатып алушылармен және тапсырысшылармен есеп айырысу бойынша операцияларды есепке алу үшін арналған.
2220 - "Жал бойынша ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" алдағы кезеңде қаржылық жалдау бойынша жалдау төлемдерін жүзеге асыру бойынша шығыстарды есепке алу үшін арналған.
2230 - "Өзге ұзақ мерзімді дебиторлық берешектер" шоты алдыңғы шот топтарында көрсетілмеген өтеу мерзімі бір жылдан асатын өзге дебиторлық берешектер бойынша операцияларды есепке алу үшін арналған. Бұл шот келесі қосалқы шоттарды қамтиды:
16. 2300 – "Негізгі құралдар" кіші бөлімі негізгі құралдарды есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
2310 – "Жер" бюджеттен бөлінетін қаражаттың есебінен сатып алынған жердің кез-келген түрін, ормандарды, ішкі сулар мен пайдалы қазбалардың кен орындарын есепке алуға арналған;
2320 – "Ғимараттар" шоты объектілердің функционалдық міндетіне байланысты адамдар немесе жануарлардың тұруына болатын, заттарды сақтауға болатын, ұстап тұратын және қоршап тұратын немесе біріктірілген (ұстап тұратын және қоршап тұратын) конструкциялар бойынша объекттің тұрақты негізінде салынған әрбір жеке тұрған ғимаратты есепке алу үшін арналған.
Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
2321 – "Тұрғын емес үй ғимараттары", мұнда басқару органдары, әлеуметтік-мәдени және басқа ұйымдар пайдаланатын өндірістік-шаруашылық мақсаттағы ғимараттар (оқу орындарының, ауруханалардың, емханалардың және амбулаториялардың, қариялар мен мүгедектігі бар адамдарға арналған үйлердің, балалар мекемелерінің, кітапханалардың, клубтардың, мұражайлардың, ғылыми-зерттеу институттарының, шеберханалардың) және басқа да мемлекеттік мекемелердің ғимараттары есепке алынады;
2322 – "Тұрғын үй ғимараттары", мұнда толығымен немесе көбіне тұруға болатын мақсатқа арналған ғимараттар есепке алынады: толық немесе көбіне тұрғын үйге арналған ғимараттар (барлық пайдалы тұрғын және тұрғын емес алаңдардың 50%-нен кем болмайтын тұрғын бөлмелердің жалпы пайдалы алаңы);
2330 – "Құрылыстар" су айдағыштар, стадиондар, бассейндер, жолдар, көпірлер, ескерткіштер, парктердің, саябақтардың, қоғамдық бақтардың қоршаулары және басқа құрылысты есепке алуға арналған;
2340 – "Беру құрылғылары" электрлік, жылу және механикалық қуаттарды тасымалдау құралдары, және де байланыс пен электр тарату (кабельді) желілері, тұтынушыларға дейін сұйық және газ тәрізді заттарды магистральдық құбырлар арқылы ауыстыруға арналған қуаттарды трансформациялау және беру үшін қажетті, барлық аралық құрылғылары бар трансмиссиялар мен құбырларды есепке алу үшін арналған;
2350 – "Көлік құралдары" көшіруге арналған қозғалыс құралдарының барлық түрлерін есепке алу үшін арналған, олар мынадай жеке топтарға бөлінеді:
теміржол көлігінің жылжымалы құрамы (электровоздар, тепловоздар, мотодрезиндер, вагондар, платформалар, цистерналар);
су және автомобиль көлігі (теплоходтар, дизель-электроходтар, сүйретпелер, баржалар мен баркалар, қайықтар мен қызметтік қосымша құтқару қайықтары мен кемелері, жүзбелі айлақтар, желкенді кемелер, жүк таситын және жеңіл автомобильдер, тіркемелер, автосамосвалдар, автоцистерналар, автобустар, мамандандырылған автомобильдер, тартқыш тракторлар және басқа су және автомобиль көлігі);
әуе көлігі (ұшақтар, тікұшақтар);
ат көлігі (арбалар, шаналар);
өндіріс көлігі (электрокарлар, мотоциклдер, мотороллерлер, велосипедтер, қоларбалар, арбасы және басқа өндіріс көлігі);
спорт көлігінің барлық түрлері;
2360 – "Машиналар мен жабдықтар" қуат машиналары мен жабдықтарды, жұмыс машиналары мен жабдықтарды, өлшеу аспаптарын, реттеу аспаптары мен қондырғыларын, зертхана жабдықтарын, компьютерлік жабдықтарды, дәрігерлік жабдықтарды, кеңсе жабдықтарын, криминалистикалық жабдықтарды мынадай жеке топтарға бөлінген өзге машиналар мен жабдықтарын есепке алуға арналған:
жылу және электр энергиясын өндіретін қуат машиналары мен жабдықтар, машина-генераторлар және судың, желдің энергиясын, сондай-ақ жылу және электр энергиясын қозғалыстың механикалық энергиясына айналдыратын машина-қозғағыштар;
өнім жасау және өндірістік мақсатта қызметтер көрсету процесінде және механикалық қозғағыштардың, адам және жануар күшінің көмегімен өндіріс процесінде еңбек затын ауыстыру барысында еңбек затына механикалық, жүк және жолаушы лифтілерін қоса алғанда термикалық және химиялық әсер етуге арналған жұмыс машиналары мен жабдықтары, машиналар, аппараттар мен жабдықтар;
өлшеу аспаптары – дозаторлар, амперметрлер, барометрлер, ваттметрлер, су өлшегіштер, вакуумметрлер, вапориметрлер, вольтметрлер, биіктік өлшегіштер, гальванометрлер, геодезиялық аспаптар, гигроскоптар, индикаторлар, компастар, манометрлер, хронометрлер, арнаулы таразылар, өлшегіштер, көпфункционалды сағаттар, касса аппараттары және басқа өлшеу приборлары;
реттегіш аспаптар мен құрылғылар – оттегі-тыныс алу аспаптары, электрлі, пневматикалы және гидравликалы реттегіш қондырғылар, автоматты басқа тетіктері, орталықтандыру және топтау аппаратурасы, диспетчерлік бақылаудың желілік құрылғылары;
зертханалық жабдықтар – пирометрлер, реттегіштер, калориметрлер, ылғалдылықты анықтайтын аспаптар, айдау текшелері, газ өткізгіштікті сынайтын аспаптар, жыртылуға төзімділікті сынайтын аспап, микроскоптар, термостаттар, тұрақтандырғыштар, кергіш шкафтар және басқа зертханалық жабдықтар;
компьютерлік жабдықтар – дербес компьютерлер, процессорлар, іркіліссіз қорек көздері, мониторлар, принтерлер, сканерлер және басқа компьютерлік жабдықтар;
медициналық жабдықтар – медициналық жабдықтар (тіс-дәрігері креслосы, операциялық столдар, арнаулы жабдығы бар төсектер), арнаулы дезинфекциялық және дезинсекциялық жабдықтар, сүтханалар мен сүт станцияларының, қан құю станцияларының жабдықтары және басқа медициналық жабдықтар;
офистік жабдықтар – көшіргіш машиналар, факс-машиналар, құжаттарды жоюға арналған машиналар және басқалар және басқа офистік жабдықтар;
өзге машиналар мен жабдықтар – стадиондардың, спорт алаңдарының және спорт жайларының жабдықтары (оның ішінде спорт снарядтары), оқу орындарындағы кабинеттер мен зертханалардың жабдықтары, киноаппаратура, жарық беретін аппаратура, сахна жабдықтары, саз аспаптары, теледидарлар, таспалар, ұялы байланыс аппараттары, пейджерлер, радиоаппаратура, ғылыми-зерттеу мемлекеттік мекемелерінің мен ғылыми жұмыспен айналысатын басқа да ұйымдардың арнайы жабдықтары, (автоматты телефон станциясы) АТС жабдықтары, механикалық өрт сөндіру сатылары, кір жуатын және тігін машиналары, тоңазытқыштар, шаңсорғыштар, ауа баптағыштар, қысқа толқынды пештер, бейнетіркегіштер, автодабылдағыштар, бағыттағыштар, бейнекамералар, жоғарыда тізбеленген топтарда көрсетілмеген басқа машиналар мен жабдықтар;
қару-жарақ (арттехқаруландыруға) және әскери техника;
криминалистикалық жабдық – құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдардың уәкілетті бөлімшелерінің сотқа дейінгі тергеуді техникалық-криминалистикалық қамтамасыз етуге арналған криминалистикалық шабадандар, сандық шағын, айналы, гибридтік фотоаппараттар, сандық бейнекамералар.
2370 – "Аспаптар, өндірістік және шаруашылық мүкәммалы" аспаптар, өндірістік және шаруашылық құралдарды есепке алу үшін арналған және мынадай жеке топтарға бөлініп есептеледі:
аспаптар – механикаландырылған және механикаландырылмаған жалпы сипаттағы еңбек құралдары, сондай-ақ машиналарға бекітілген, материалдарды өңдеу үшін қолданылатын заттар. Оларға электр энергиясының, қысылған ауаның көмегімен жұмыс істейтін қолға ұстайтын механикаландырылған құралдарды (электродрелдер, бояу бүріккіштер, электр тітіркеткіштер, гайка бұрағыштар) қоса алғанда қол еңбегінің кесетін, ұратын, қысатын және тығыздайтын құралдары, сондай-ақ материалдарды өңдеуге, монтаж жұмыстарын жүргізуге арналған құралдар (қыспақтар, патрондар, бөлгіш тығындар, қозғағыштарды орнатуға және автомобильдердегі кардан біліктерін айналдыруға арналған құралдар);
өндірістік мүкәммал мен керек-жарақтар – жұмыс уақытында өндірістік операцияларды жеңілдетуге қызмет ететін өндірістік мақсаттағы заттар, жұмыс үстелдері, верстагтар, кафедралар, парталар және еңбекті қорғауға көмектесетін басқа жабдықтар, сұйық және сусымалы заттарды сақтауға арналған орынжайлар (бактар, амбарлар, сенектер, қамбалар), сауда шкафтары мен сөрелер, мүкәммал ыдыстар, жұмыс машиналарына жатқызуға болмайтын техникалық мақсаттағы заттар;
шаруашылық мүкәммал – кеңсе керек-жарақтары (қабырғалық жиһаз, гарнитуралар, құрамалы жиһаздар, тумбалар, демалыс бұрышы), жылжытпалы тосқауылдар, ілгіштер, гардеробтар, әр түрлі шкафтар, дивандар, үстелдер, орындықтар, креслолар, кітап сөрелері, жанбайтын шкафтар мен жәшіктер, сейфтер, еденде тұратын сағаттар, гектографтар, шапирографтар мен басқа да қолға ұстайтын көбейткіш және нөмірлегіш аппараттар, телефон аппараттары, желдеткіштер, жылжытпалы киіз үйлер, шатырлар (оттегілерінен басқа), кереуеттер (арнайы жабдығы бар кереуеттерден басқа), кілемдер, портъерлер, терезеге арналған торлар және басқа да шаруашылық мүкәммал, сондай-ақ өртке қарсы мақсаттағы заттар - гидропульттер, стендтер, қол сатылар;
басқа да өндірістік және шаруашылық мүкәммал – рамадағы картиналар, қола мүсіндер (бюсттер), мраморлы вазалар, шамдар (люстралар, бра), мемлекеттік рәміздер, тифлоқұралдар мен сурдоқұралдар, көрнекі насихаттау стендтері;
2380 – "Өзге негізгі құралдар" өзге негізгі құралдарды есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
2381 – "Мәдени мұра активтері", мұнда өзінің мәдени, экологиялық және тарихи мәніне байланысты мәдени мұра болатын активтер есепке алынады. Оларға тарихи ғимараттар мен монументтер, археологиялық қазба орындары, қорықтар мен табиғи қорғалатын аумақтар, өнер шығармалары, сондай-ақ құнына қарамастан мұражай құндылықтары жатқызылады;
2382 – "Кітапханалық қор", мұнда жекелеген кітаптардың құнына қарамастан кітапханалық қорлар есептеледі. Кітапханалық қорларға ғылыми, көркем және оқулық әдебиет, әдебиеттің арнаулы түрлері және басқа басылымдар енгізіледі;
2383 – "Өзге негізгі құралдар", мұнда:
жерді жақсарту бойынша күрделі шығындар есепке алынады. Жерді жақсарту жөніндегі күрделі шығындарға күрделі салымдар есебінен жүргізілетін (жер бөліктерін жобалау, алқаптарды егістік үшін отау, даланы тастар мен қой тастардан тазарту, түбірлерді кесу, жабайы өсімдіктерден арылту, көлшіктерді тазарту), ауыл шаруашылығына арналған жерді үстіртін жақсарту жөніндегі мәдени-техникалық шараларға арналған заттық сипатта емес (құрылыс салуға байланысты емес) шығындар жатады;
олардың құнына қарамастан, хайуанаттар паркіндегі және басқа сондай мекемелердегі жануарлар әлемнің экспонаттары;
сахналық қойылым құралдары (декорациялар, ағаш жиһаздары мен кәделік, бутафорлық заттар, театрлық және ұлттық костюмдер, бас киімдер, іш-киімдер, аяқ киімдер, париктер);
оқулық кинофильмдер, магнитті дискілер мен ленталар;
көшелердегі, алаңдардағы, парктердегі, бақтардағы, саябақтардағы, ұйымдардың аумағындағы, тұрғын үй аулаларындағы көгалдандыру және көріктендіру өсімдіктері, жанды қоршаулар, қар тосқындары мен егістікті қорғайтын жалдар, құмдар мен өзен жағалауларын бекітетін өскіндер, жар-қабақ өскіндері, ботаника бақтарының және ғылыми-зерттеу ұйымдары мен оқу орындарының ғылыми мақсаттарға арнап басқа қолдан өсірілген көпжылдық өскіндер;
өзге мүкәммал, су диспенсерлері, кастрюльдер, табалар, жол белгілері, жасанды бұзушылықтар, сәндік сипаттағы және практикалық пайдаланылатын объектілер (мүсіндер, субұрқақтар, барельефтер, көше гүлзарлары, павильондар, беседкалар, орындықтар, урналар, балалар ойындары мен ересек тұрғындардың демалуына арналған жабдықтар мен конструкциялар);
жұмыс малдары - жылқылар, өгіздер, түйелер, есектер және басқа да жұмыс малдары (көліктік және спорт жылқыларын, қызметтік иттерді қосқанда);
басқа шоттардың тобына енгізілмеген өзге негізгі құралдар;
2390 – "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы мен құнсыздануы" негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы мен құнсыздануына резерв сомасын есепке алу үшін арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
2391 – "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы", мұнда негізгі құралдардың жинақталған амортизация сомасы есепке алынады;
2392 – "Негізгі құралдардың құнсыздануына резерв", мұнда негізгі құралдардың құнсыздануына резерв құру мен оның қозғалысымен байланысты операциялар есепке алынады.

15. Подраздел 2200 "Долгосрочная дебиторская задолженность" предназначен для учета дебиторской задолженности сроком погашения более одного года с отчетной даты. Данный подраздел включает следующие счета:
2210 - "Долгосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков", предназначен для учета операций по расчетам с покупателями и заказчиками за реализованные им активы, выполненные работы и оказанные услуги сроком погашения более одного года;
2220 - "Долгосрочная дебиторская задолженность по аренде", предназначен для учета расходов по осуществлению арендных платежей по финансовой аренде за предстоящие периоды, и прочей долгосрочной дебиторской задолженности по аренде;
2230 - "Прочая долгосрочная дебиторская задолженность", предназначен для учета операций по прочей дебиторской задолженности сроком более одного года, не указанной в других группах счетов.
16. Подраздел 2300 "Основные средства" предназначен для учета основных средств.
Данный подраздел включает следующие счета:
2310 – "Земля", предназначен для учета любого вида земли, лесов, внутренних вод и месторождений полезных ископаемых, приобретенных за счет средств, выделяемых из бюджета;
2320 – "Здания", предназначен для учета отдельно стоящих зданий, в виде построенных на постоянной основе объектов, состоящих из несущих и ограждающих или совмещенных (несущих и ограждающих) конструкций, объекты предназначены для проживания, пребывания людей или животных, хранения предметов в зависимости от функционального назначения объекта.
Данный счет включает следующие субсчета:
2321 – "Нежилые здания", где учитываются здания производственно-хозяйственного назначения, занимаемые органами управления, социально-культурными (здания учебных заведений, больниц, поликлиник и амбулаторий, домов-интернатов для престарелых и лиц с инвалидностью, детских учреждений, библиотек, клубов, музеев, научно-исследовательских институтов, лабораторий) и другими государственными учреждениями;
2322 – "Жилые здания", где учитываются здания, полностью или преимущественно предназначенные под жилье (общая полезная площадь жилых помещений которых занимает не менее 50 % всей полезной жилой и нежилой площади);
2330 – "Сооружения", предназначен для учета водокачек, стадионов, бассейнов, дорог, мостов, памятников, ограждений парков, скверов, общественных садов и других сооружений;
2340 – "Передаточные устройства", предназначен для учета устройств, при помощи которых производится передача электрической, тепловой и механической энергии, а также передача (транспортировка) жидких и газообразных веществ, представляющих собой магистральные трубопроводы, линии связи и энергетические (кабельные) линии;
2350 – "Транспортные средства", предназначен для учета всех видов средств передвижения с выделением на отдельные группы:
подвижной состав железнодорожного транспорта (тепловозы, мотодрезины, вагоны, платформы, цистерны, дизель-электроходы);
водный, автомобильный транспорт (теплоходы, буксиры, баржи и барки, лодки и суда служебно-вспомогательные спасательные, пристани плавучие, парусные суда, автомобили грузовые и легковые, прицепы, автосамосвалы, автоцистерны, автобусы, автомобили специализированные, тракторы-тягачи и другой водный и автомобильный транспорт);
воздушный транспорт (самолеты, вертолеты);
гужевой транспорт (телеги, сани);
производственный транспорт (электрокары, мотоциклы, мотороллеры, велосипеды, тележки, коляски и другой производственный транспорт);
спортивный транспорт;
2360 – "Машины и оборудование", предназначен для учета силовых машин и оборудования, рабочих машин и оборудования, измерительных приборов, регулирующих приборов и устройств, лабораторного оборудования, компьютерного оборудования, медицинского оборудования, офисного оборудования, криминалистического оборудования, прочих машин и оборудования с выделением на отдельные группы:
силовые машины и оборудование, машины-генераторы, производящие тепловую и электрическую энергию, и машины-двигатели, превращающие энергию воды, ветра, а также тепловую и электрическую энергию в механическую энергию движения;
рабочие машины и оборудование, включая лифты грузовые и пассажирские, машины, аппараты и оборудование, предназначенные для механического, термического и химического воздействия на предмет труда в процессе создания продукта или услуг производственного характера и перемещения предмета труда в производственном процессе при помощи механических двигателей, силы человека и животных;
измерительные приборы - дозаторы, амперметры, барометры, ваттметры, водомеры, вакуумметры, вапориметры, вольтметры, высотомеры, гальванометры, геодезические приборы, гигроскопы, индикаторы, компасы, манометры, хронометры, специальные весы, мерники, многофункциональные часы, кассовые аппараты и другие измерительные приборы;
регулирующие приборы и устройства – кислородно-дыхательные приборы, регулирующие устройства электрические, пневматические и гидравлические, пульты автоматического управления, аппаратура централизации и блокировки, линейные устройства диспетчерского контроля;
лабораторное оборудование – пирометры, регуляторы, калориметры, приборы для определения влажности, перегонные кубы, лабораторные копры, приборы для испытания на газонепроницаемость, приборы для испытания прочности образцов на разрыв, микроскопы, термостаты, стабилизаторы, вытяжные шкафы и другое лабораторное оборудование;
компьютерное оборудование – персональные компьютеры, процессоры, источники бесперебойного питания, мониторы, принтеры, сканеры, и другое компьютерное оборудование;
медицинское оборудование – медицинское оборудование (зубоврачебные кресла, операционные столы, кровати со специальным оборудованием), специальное дезинфекционное и дезинсекционное оборудование, оборудование молочных кухонь и молочных станций, станций переливания крови и другое медицинское оборудование;
офисное оборудование – копировальные машины, факс-машины, машины для уничтожения документов и другое офисное оборудование;
прочие машины и оборудование – оборудование стадионов, спортплощадок и спортивных помещений (в том числе спортивные снаряды), оборудование кабинетов и мастерских в учебных заведениях, киноаппаратура, осветительная аппаратура, оборудование сцен, музыкальные инструменты, телевизоры, магнитофоны, аппараты сотовой связи, пейджеры, радиоаппаратура, специальное оборудование научно-исследовательских государственных учреждений и других государственных учреждений, занимающихся научной работой, оборудование АТС (автоматическая телефонная станция), механические пожарные лестницы, стиральные и швейные машины, холодильники, пылесосы, кондиционеры, микроволновые печи, видеорегистраторы, автосигнализация, маршрутизатор, видеокамеры, другие машины и оборудования, не указанные в вышеперечисленных группах;
вооружение (арттехвооружение) и военная техника;
криминалистическое оборудование – криминалистические чемоданы, фотоаппараты цифровые компактные, зеркальные, гибридные, видеокамеры цифровые, предназначенные для технико-криминалистического обеспечения досудебного расследования уполномоченными подразделениями правоохранительных и специальных государственных органов;
2370 – "Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь", предназначен для учета инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря и включает следующие группы:
инструменты – механизированные и немеханизированные орудия труда общего назначения, а также прикрепляемые к машинам предметы, служащие для обработки материалов. К ним относятся режущие, ударные, давящие и уплотняющие орудия ручного труда, включая ручные механизированные орудия, работающие посредством электроэнергии, сжатого воздуха (электродрели, краскопульты, электровибраторы, гайковерты), а также приспособления для обработки материалов, производства монтажных работ (тиски, патроны, делительные головки, приспособления для установки двигателей и для проворачивания карданного вала на автомобилях);
производственный инвентарь и принадлежности – предметы производственного назначения, которые во время работы служат для облегчения производственных операций рабочие столы, верстаки, кафедры, парты и другое оборудование, способствующие охране труда, вместилища для хранения жидких и сыпучих тел (баки, лари, чаны, закрома), шкафы торговые и стеллажи, инвентарная тара, предметы технического назначения, которые не могут быть отнесены к рабочим машинам;
хозяйственный инвентарь – офисные принадлежности (стенка, гарнитуры, комплекты мебели, тумбы, уголок отдыха), переносные барьеры, вешалки, гардеробы, шкафы разные, диваны, столы, стулья, кресла, книжные полки, шкафы и ящики несгораемые, сейфы, часы напольные, гектографы, шапирографы и другие ручные множительные и нумеровальные аппараты, телефонные аппараты, вентиляторы, переносные юрты, палатки (кроме кислородных), кровати (кроме кроватей со специальным оборудованием), ковры, портьеры, решетки на окна и другой хозяйственный инвентарь, а также предметы противопожарного назначения – гидропульты, стендеры, лестницы ручные;
прочий производственный и хозяйственный инвентарь – картины в рамах, скульптуры (бюсты) бронзовые, мраморные вазы, светильники (люстры, бра), государственные символы, тифлосредства и сурдосредства, стенды наглядной агитации;
2380 – "Прочие основные средства", предназначен для учета прочих основных средств. Данный счет включает следующие субсчета:
2381 – "Активы культурного наследия", где учитываются активы, которые вследствие своей культурной, экологической или исторической значимости являются активами культурного наследия. К ним относятся исторические здания и монументы, места археологических раскопок, заповедники и природные охраняемые территории, произведения искусства, музейные ценности независимо от их стоимости;
2382 – "Библиотечный фонд", где учитываются библиотечные фонды независимо от стоимости отдельных экземпляров книг. В библиотечный фонд включаются научная, художественная и учебная литература, специальные виды литературы и другие издания;
2383 – "Прочие основные средства", где учитываются:
капитальные затраты по улучшению земель. К капитальным затратам по улучшению земель относятся затраты не инвентарного характера (не связанные со строительством сооружений) на культурно-технические мероприятия по поверхностному улучшению земель для сельскохозяйственного пользования, производимые за счет капитальных вложений (планировка земельных участков, корчевка площадей под пашню, очистка полей от камней и валунов, срезание кочек, расчистка зарослей, очистка водоемов);
экспонаты животного мира в зоопарках и других аналогичных учреждениях независимо от их стоимости;
сценическо-постановочные средства стоимостью свыше двух месячных расчетных показателей за единицу (декорации, мебель и реквизит, бутафория, театральные и национальные костюмы, головные уборы, белье, обувь, парики);
учебные кинофильмы, магнитные диски и ленты;
озеленительные и декоративные насаждения на улицах, площадях, в парках, садах, скверах, на территории государственных учреждений, во дворах жилых домов, живые изгороди, снегозащитные и полезащитные полосы, насаждения по укреплению песков и берегов рек, овражнобалочные насаждения, искусственные насаждения ботанических садов и других научно-исследовательских государственных учреждений и учебных заведений для научных целей и другие искусственные многолетние насаждения;
прочий инвентарь, диспенсеры воды, кастрюли, сковороды, дорожные знаки, искусственная неровность, объекты декоративного характера и практического использования (скульптуры, фонтаны, барельефы, вазоны уличные, павильоны, беседки, скамьи, урны, оборудование и конструкции для игр детей и отдыха взрослого населения);
рабочий скот – лошади, волы, верблюды, ослы и другие рабочие животные (включая транспортных и спортивных лошадей, служебных собак);
прочие основные средства, не включенные в другие группы счетов;
2390 – "Накопленная амортизация и обесценение основных средств", предназначен для учета суммы накопленной амортизации и резерва на обесценение основных средств. Данный счет включает следующие субсчета:
2391 – "Накопленная амортизация основных средств", где учитывается сумма накопленной амортизации основных средств;
2392 – "Резерв на обесценение основных средств", где учитываются операции, связанные с созданием и движением резерва на обесценение основных средств, числящихся на балансе государственного учреждения.

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 07.06.2023 № 622 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. 2400 "Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар" кіші бөлімі аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдарды есепке алу үшін арналған. Бұл кіші бөлім келесідей шотты қамтиды:
2410 – "Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар" күрделі салымдарды және құрылыс циклі аяқталмаған және пайдалануға тапсырылмаған объектілерді есепке алу үшін арналған. Бұл шот келесі қосалқы шоттарды қамтиды:
2411 – "Аяқталмаған құрылыс", мұнда аяқталмаған және пайдалануға тапсырылмаған объектілер құрылысы бойынша шығыстар есепке алынады (ғимараттар мен құрылыстарды тұрғызу, жабдықты монтаждау бойынша, қару-жарақ пен әскери техника, жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасы;
2412 – "Материалдық емес активтерге күрделі салымдар", мұнда зерттеу сатысындағы материалдық емес активтердің құнынан капитализацияланатын күрделі салымдар есептеледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 07.06.2023 № 622 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. 2500 - "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" бөлімшесі мемлекеттік мекемеге сыйақы түрінде пайда алып келетін жылжымайтын мүлікті есепке алу үшін арналған. Бұл бөлімше келесідей шотты қамтиды:
2510 - "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" шоты жал төлемдерін және/немесе капиталдың құн өсімінен табыс алу мақсатында билігіндегі, иесінің немесе қаржылық жал шарты бойынша жалға алушының жер немесе ғимарат түріндегі (не ғимараттың бір бөлігі, не жер мен ғимартта) жылжымайтын мүлікті есепке алу үшін арналған;
2520 - "Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы мен құнсыздануы" шоты инвестициялық жылжымайтын мүліктердің жинақталған амортизациясы мен құнсыздануына резерв сомасын есепке алу үшін арналған. Бұл шот келесі қосалқы шоттарды қамтиды:
2521 - "Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы", мұнда инвестициялық жылжымайтын мүліктердің жинақталған амортизация сомасы есепке алынады;
2522 - "Инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнсыздануына резерв", мұнда инвестициялық жылжымайтын мүліктердің құнсыздануына резерв құру мен оның қозғалысымен байланысты операциялар есепке алынады.
19. 2600 "Биологиялық активтер" кіші бөлімі биологиялық активтерді есепке алу үшін арналған. Бұл бөлімше келесідей шотты қамтиды:
2610 - "Жануарлар", мұнда өнімдік және асыл тұқымды мал - сиырлар, бұқалар, буйволдар мен қодастар (жұмыстағысынан басқа), айғырлар мен асыл тұқымды биелер (жұмыс істемейтін), үйірде бағуға ауыстырылған биелер буралар мен інгендер (жұмыс істемейтін), ұрғашы бұғылар мен еркек бұғылар (мүйізді), еркек шошқалар мен мегежіндер, қойлар мен қошқарлар, ешкілер мен текелер есепке алыну үшін арналған.
2620 - "Көпжылдық екпелер", мұнда көпжылдық отырғызулардың екі тобы есептеледі:
олардың жасына қарамастан қолдан отырғызылған мынадай көпжылдық өсімдіктер жатады: жеміс-жидектердің барлық түрлері (ағаштар мен бұталар);
егуге арналып питомниктерде өсірілген көпжылдық көшеттер.
Жас өскіндердің барлық түрлері жеміс беруге жеткен, бұтақтары ұйысатын жасқа жеткен өскіндерден бөлек есептеледі.
2630 - "Биологиялық активтердің жинақталған амортизациясы мен құнсыздануы", мұнда биологиялық активтердің жинақталған амортизациясы мен құнсыздануына резерв сомасын есепке алу үшін арналған. Бұл шот келесі қосалқы шоттарды қамтиды:
2631 - "Биологиялық активтердің жинақталған амортизациясы", мұнда биологиялық активтердің жинақталған амортизация сомасы есепке алынады.
2632 - "Биологиялық активтердің құнсыздануына резерв", мұнда биологиялық активтердің құнсыздануына резерв құру мен оның қозғалысымен байланысты операциялар есепке алынады.

Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 07.06. 2023 № 622 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Подраздел 2400 "Незавершенное строительство и капитальные вложения" предназначен для учета незавершенного строительства и капитальных вложений. Данный подраздел включает следующий счет:
2410 – "Незавершенное строительство и капитальные вложения", предназначен для учета капитальных вложений и объектов с незаконченным строительным циклом и не сданных в эксплуатацию. Данный счет включает следующие субсчета:
2411 – "Незавершенное строительство", где учитываются затраты по незаконченным и не сданным в эксплуатацию объектам строительства (по возведению зданий и сооружений, монтажу оборудования, вооружений и военной техники, проектная (проектно-сметная) документация);
2412 – "Капитальные вложения в нематериальные активы", где учитываются капитальные вложения на стадии исследования, капитализируемые в нематериальные активы.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 07.06. 2023 № 622 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Подраздел 2500 "Инвестиционная недвижимость" предназначен для учета недвижимости, приносящей государственному учреждению доходов в виде вознаграждений. Данный подраздел включает следующие счета:
2510 - "Инвестиционная недвижимость", предназначен для учета инвестиционной недвижимости в виде земли и здания (либо части здания, либо части земли и здания), находящихся во владении собственника или в распоряжении арендатора по договору аренды, с целью получения арендных платежей и/или прироста стоимости капитала;
2520 - "Накопленная амортизация и обесценение инвестиционной недвижимости", предназначен для учета суммы накопленной амортизации и резерва на обесценение инвестиционной недвижимости. Данный счет включает следующие субсчета:
2521 - "Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости", где учитывается накопленная амортизация инвестиционной недвижимости;
2522 - "Резерв на обесценение инвестиционной недвижимости", где учитываются операции, связанные с созданием и движением резерва на обесценение инвестиционной недвижимости.
19. Подраздел 2600 "Биологические активы" предназначен для учета биологических активов. Данный подраздел включает следующие счета:
2610 - "Животные", предназначен для учета продуктивного и племенного скота - коров, быков-производителей, буйволов и яков (кроме рабочих), жеребцов-производителей и племенных кобыл (нерабочие), кобыл, переведенных на табунное содержание, верблюдов-производителей и маток (нерабочих), хряков-производителей и свиноматок, овцематок, коз, баранов;
2620 - "Многолетние насаждения", где учитываются многолетние насаждения двух типов:
искусственные многолетние насаждения вне зависимости от их возраста: плодово-ягодные насаждения всех видов (деревья и кустарники);
многолетние насаждения, выращиваемые в питомниках в качестве посадочного материала.
Молодые насаждения всех видов учитываются отдельно от насаждений, достигших начала плодоношения, смыкания крон;
2630 - "Накопленная амортизация и обесценение биологических активов", предназначен для учета суммы накопленной амортизации и резерва на обесценение биологических активов. Данный счет включает следующие субсчета:
2631 - "Накопленная амортизация биологических активов", где учитывается накопленная амортизация биологических активов;
2632 - "Резерв на обесценение биологических активов", где учитываются операции, связанные с созданием и движением резерва на обесценение биологических активов.

20. 2700 "Материалдық емес активтер" кіші бөлімі материалдық-заттық негізі жоқ, бірақ қолдану мерзімі ұзақ уақыт активтерді есепке алу үшін арналған.
Бұл кіші бөлім келесідей шоттарға бөлінеді:
2710 - "Материалдық емес активтер" шоты материалдық-заттық негізі жоқ, бірақ қолдану мерзімі ұзақ уақыт активтерді есепке алу үшін арналған. Бұл шот келесі қосалқы шоттарды қамтиды:
2711 – "Бағдарламалық қамтамасыз ету", мұнда мекеме өз қызметiнде бiр жылдан аса қолдануға болжанатын компьютерлiк бағдарламалық қамтамасыз ету және дерекқор, техникалық тасығыштардағы бағдарламалар есепке алынады. Бұл қосалқы шотта сондай-ақ жүйелiк, стандартты және қолданбалы бағдарламалық құралдар, компьютерлiк бағдарламалар, жүйелi және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету үшiн бағдарламалар сипаттамасы және көмекшi материалдар есепке алынады. Бұл қосалқы шотта бағдарламалық басқаруы бар машиналар мен құрал-жабдықтың бағдарламалық қамтамасыздандыруы, компьютердiң операциялық жүйесi есепке алынбайды;
2712 - "Авторлық құқық", мұнда әдебиет және сурет шығармаларының түпнұсұасына авторлық құқықтар есепке алынады. Түпнұсқа ойлап шығарушы тұлғаға жатады (авторға, кинокомпанияларға) және оларға авторлық құқық, патент, лицензиялар немесе құпиялық құқығы түрінде заңды және нақтылы меншіктік құқығы қойылады.
Мұнда авторлық құқықтар мыналарға ескеріледі:
фильмдер, дыбысжазулары, қолжазбалар, магниттік ленталар және с.с. түпнұсқалар, олар бойынша театрлық қойылымдар, радио- және теледидарлық бағдарламалар, музыкалық қойылымдар, спорттық жарыстар, әдебиет және сурет шығарылымдары жазылады және шығарылады;
шығарылымдар, өзі қолдану үшін ойлап табу;
2713 - "Лицензиялық келісімдер", мұнда жерді, сумен, пайдалы қазбалармен және басқа да табиғи ресурстармен пайдалануға құқық, заңды немесе есептік істермен куәландырылмағаннан басқа, лицензиялық келісімдерді қолдану үшін құқық есепке алынады.
2714 - "Патенттер", мұнда мыналар есепке алынады, мұнда заңды немесе есептік істермен куәландырылмағанынан басқа ойлап шығаруға, пайдалы модельдерге, өндірістік нұсқалар, интегралды микросхема топологиялары, селекциялық жетістіктер және басқа да объектілерге патентпен қолдану құқықтары бойынша төлемдер есепке алынады;
2715 - "Гудвилл", мұнда гудвиллдың нақты сомасы мен қозғалысымен байланысты операциялар есепке алынады;
2716 - "Өзге материалдық емес активтер", мұнда өзге материалдық емес активтер есепке алынады, ол келесілерді жатқызады:
ғылыми сыйымды өндірістік технологиялар, жаңа ақпарат, ноу-хау және басқа категорияларға жатқызылмайтын өзге де шығарулар, өндірісі бірліктермен шектелетін, меншік құқығы қойылған немесе сәйкесінше алған құжаттар қолданылады;
ұйымдастыру шығындары – заңды тұлғаның құрылуы кезіндегі құжаттардың рәсімделуі және ол келесілерді қосады:
тіркелім бойынша шығыстар фирмалық атаулар, есімдер, тауар белгілері;
пайдалы кендерді барлау және өндіруді орындауға құқықтар;
концессиялар мен активтерге ұқсас құқықтар, олар мыналарды қамтиды: белгілі бір жерлерде балықтар аулауға концессиялар, басқа активтер немесе ерекше құқықтар;
жалға алынған мүлікті бірнеше жыл аралығында пайдалану құқықтары.
2720 - "Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы мен құнсыздануы" шоты материалдық емес активтердің амортизациясы мен құнсыздануы есепке алу үшін арналған. Бұл шот келесі қосалқы шоттарды қамтиды:
2721 - "Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы", мұнда материалдық емес активтердің амортизациясы есепке алынады.
2722 - "Материалдық емес активтердің құнсыздануына резерв", мұнда материалдық емес активтердің құнсыздануына резерв құру мен оның қозғалысымен байланысты операциялар есепке алынады.

20. Подраздел 2700 "Нематериальные активы" предназначен для учета активов сроком службы более одного года, не имеющих физической сущности.
Данный подраздел включает следующие счета:
2710 - "Нематериальные активы", предназначен для учета активов, не имеющих материально-вещественной основы, но позволяющих получать доход в течение продолжительного времени. Данный счет включает следующие субсчета:
2711 – "Программное обеспечение", где учитывается компьютерное программное обеспечение и базы данных, программы на технических носителях, которые учреждение предполагает использовать в своей деятельности более одного года. На этом субсчете также учитываются системные, стандартные и прикладные программные средства, компьютерные программы, описания программ и вспомогательные материалы для системного и прикладного программного обеспечения. На этом субсчете не учитывается компьютерное программное обеспечение машин и оборудования с программным управлением; операционная система компьютера;
2712 - "Авторские права", где учитываются авторские права на оригиналы произведений литературы и искусства. Оригиналы принадлежат создателям (автору, кинокомпании) и на них устанавливаются юридические или фактические права собственности в виде авторского права, патента, лицензии или права секретности.
Здесь учитываются авторские права на:
оригинальные фильмы, звукозаписи, рукописи, магнитные ленты по которым записываются или воплощаются театральные постановки, радио- и телевизионные программы, музыкальные представления, спортивные состязания, произведения литературы и искусства;
произведения, созданные для собственного использования;
2713 - "Лицензионные соглашения", где учитывается право пользования лицензионными соглашениями, кроме объектов, не засвидетельствованных юридическими или учетными действиями, права пользования землей, водой, полезными ископаемыми и другими природными ресурсами, зданиями, сооружениями, оборудованием;
2714 - "Патенты", где учитывается плата за право пользования патентом на изобретения, полезные модели, промышленные образцы, топологии интегральных микросхем, селекционные достижения и другие объекты, не засвидетельствованные юридическими или учетными действиями;
2715 - "Гудвилл", где учитываются операции, связанные с наличием и движением гудвилла;
2716 - "Прочие нематериальные активы", где учитываются прочие нематериальные активы, которые включают:
наукоемкие промышленные технологии, новую информацию, ноу-хау и прочие изобретения, не отнесенные к другим категориям, использование которых в производстве ограничивается единицами, установившими на них права собственности или получившими соответствующий документ;
фирменные наименования, имена, товарные знаки;
права на осуществление разведки и добычи полезных ископаемых;
концессии и аналогичные права на активы, которые включают концессии или исключительные права на лов рыбы в определенных местах, на прочие активы;
права пользования арендованным имуществом в течение нескольких лет;
2720 - "Накопленная амортизация и обесценение нематериальных активов", предназначен для учета накопленной амортизации и обесценения нематериальных активов. Данный счет включает следующие субсчета:
2721 - "Накопленная амортизация нематериальных активов", где учитывается начисленная сумма амортизации нематериальных активов;
2722 - "Резерв на обесценение нематериальных активов", где учитываются операции, связанные с созданием и движением резерва на обесценение нематериальных активов.

Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің м.а. 2012.07.11 № 338 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
21. 2800 "Өзге ұзақ мерзімді активтер" кіші бөлімі алдыңғы шот топтарында көрсетілмеген өзге ұзақ мерзімді активтерді есепке алу үшін арналған. Бұл бөлімше келесідей шотты қамтиды:
2810 - "Өзге ұзақ мерзімді активтер" шоты алдыңғы шот топтарында көрсетілмеген өзге ұзақ мерзімді активтер бойынша операцияларды есепке алу үшін арналған.
6-тарау. 3 "Қысқа мерзімді міндеттемелер" бөлімінің шоттары
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 20.04.2020 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. 3 "Қысқа мерзімді міндеттемелері" бөлімінің шоттары мемлекеттік мекемелерде қысқа мерзімді ретінде жіктелетін міндеттемелерін есепке алуға арналған.
3 "Қысқа мерзімді міндеттемелері" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
3000 - "Қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелері";
3100 - "Салық және өзге төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3200 "Қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3300 "Қысқа мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелері";
3400 "Өзге қысқа мерзімді міндеттемелері".
24. 3000 "Қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер" кіші бөлімі қысқа мерзімді ретінде жіктелетін қаржылық міндеттемелерді есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
3010 - "Қысқа мерзімді алынған сыртқы қарыздар", алынған қысқа мерзімді сыртқы қарыздарды есепке алуға арналған;
3020 - "Қысқа мерзімді алынған ішкі қарыздар", алынған қысқа мерзімді ішкі қарыздарды есепке алуға арналған;
3030 - "Өзге қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер", шоттардың басқа топтарында көрсетілмеген өзге қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер есепке алынады;
3040 – "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер", мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелерді есепке алуға арналған.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 14.01.2019 № 14; өзгеріс енгізілді - 12.02.2021 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
25. 3100 "Салық және өзге төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" кіші бөлімі салық және өзге де төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектерді есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
3110 - "Бюджеттен төленетін төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шоты, мұнда бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектер есепке алынады. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
3111 - "Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", онда республикалық бюджеттен бір жыл мерзімге дейінгі жеке тұлғалармен жасалатын есеп айырысулар үшін әлеуметтік төлемдер және әлеуметтік көмектер бойынша, қызметкерлер мен қызметшілерге еңбекте алған жарақат, не болмаса Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес олардың еңбектегі мiндеттерiн орындауға байланысты өзге де денсаулығын зақымдаған залалдың орнын толтыру, қаза болған, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына төленетін біржолғы төлемдер бойынша, әскери қызметшілерге (мерзімді әскери қызметшілерден басқа), сондай-ақ ішкі істер органдарының шұғыл-іздестіру, тергеу және саптық бөлімшелері, Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің қылмыстық-атқару жүйесі органдары мен мекемелерінің қызметкерлеріне тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызметтер бойынша шығыстарды төлеу үшін берілетін ақшалай өтемақы бойынша, жеке тұлғаларға өзге де трансферттер бойынша ақша қаражаттары есепке алынады;
3112 - "Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда нысаналы ағымдағы трансферттер бойынша қаражат қозғалысы есепке алынады;
3113 - "Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", онда дамытуға нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектер есепке алынады;
3114 - "Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", онда бір жылға дейінгі жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша есеп айырысулар есепке алынады;
3115 - "Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", онда бір жылға дейінгі заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша, оның ішінде бір жылға дейінгі шаруа қожалықтары және фермерлік шаруашылықтарға субсидиялар бойынша есеп айырысулар есепке алынады;
3120 - "Бюджетке төленетін төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шоты бюджетке төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектерді есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
3121 - "Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", онда Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес бюджетке төленетін жеке табыс салығын есептеу және төлеумен байланысты операциялар көрсетіледі;
3122 - "Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", онда ҚР-ның салық заңнамасына сәйкес бюджетке төленетін әлеуметтік салықты есептеу және төлеумен байланысты операциялар көрсетіледі;
3123 - "Қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", онда Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем есепке алынады;
3124 - "Бюджетке өзге салықтар және басқа да міндеттемелер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда алдыңғы шоттар тобында көрсетілмеген төлеу мерзімі бір жылға дейінгі Қазақстан Республикасының салық туралы заңнамасына сәйкес резидент емес заңды тұлғалардың табысына салынатын корпоративті табыс салығы, мемлекеттік баж салығы мен өзге де бюджетке төленуге тиісті төлемдер есепке алынады;
3130 - "Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" активтерді сатудан алынатын кірістер бойынша, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатудан түскен сметадан тыс түсімдерді көрсететін кірістер бойынша, активтердің жетіспеушілігін өтеуден түсетін түсімдер бойынша, сондай-ақ мемлекеттік бюджеттің кірісіне жататын басқа да табыстар бойынша бюджет алдында қысқа мерзімді кредиторлық берешекті есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
3131 - "Активтерді сатудан түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек", онда кірісі мемлекеттік бюджетке қатысты болып табылатын, яғни мемлекеттік мекеменің ұзақ мерзімді активтерді сату бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектер есепке алынады;
3132 - "Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілген қызметтер) өткізуден түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек", онда мемлекеттік бюджеттің кірісіне тауарларды сатудан, жұмыстар мен қызметтерді көрсетуден сметадан артық түсімдерді беру бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектер есепке алынады;
3133 - "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек", онда активтердің жетіспеушілігін жабудан (өтеуден) кірістер және алдыңғы шоттар топтарында көрсетілмеген өзге кірістерді түсім бойынша мемлекеттік мекеменің бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешегі есепке алынады;
3140 - "Басқа да міндетті және ерікті төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шоты басқа да міндетті және ерікті төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектерді есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
3141 - "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда мемлекеттік мекеменің Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес әлеуметтік сақтандыру бойынша аударымдарды есептеумен және төлеумен байланысты операциялар көрініс табады;
3142 - "Азаматтар үшін үкімет" мемлекеттік корпорациясына төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес мемлекеттік мекемелер жүргізетін "Азаматтар үшін үкімет" мемлекеттік корпорациясына төленетін зейнетақы жарналарын есептеуге және төлеуге байланысты операциялары көрініс табады;
3143 - "Өзге де міндетті және ерікті төлемдер бойынша өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда мемлекеттік мекемелер жүргізетін автокөлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруға міндетті және ерікті төлемдерді есептеумен және төлеумен байланысты операциялар көрініс табады;
3150 - "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", міндетті медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналар бойынша қысқа мерзімді міндеттемелерді есепке алуға арналған.
Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
3151 - "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік мекемелердің әлеуметтік медициналық сақтандыру қорға төленуі тиіс міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды есептеуіне байланысты операциялар көрініс табады;
3152 - "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік мекемелердің әлеуметтік медициналық сақтандыру қорға төленуі тиіс міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарын есептеуіне байланысты операциялар көрініс табады;

Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 11.07.2012 № 338 (вводится в действие с 01.01.2013).
21. Подраздел 2800 "Прочие долгосрочные активы" предназначен для учета прочих долгосрочных активов, не указанных в предыдущих подразделах.
Данный подраздел включает счет:
2810 - "Прочие долгосрочные активы", предназначен для учета операций по прочим долгосрочным активам, не указанным в предыдущих группах счетов.
Глава 6. Счета раздела 3 "Краткосрочные обязательства"
Сноска. Заголовок главы 6 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 20.04.2020 № 395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Счета раздела 3 "Краткосрочные обязательства" предназначены для учета обязательств государственных учреждений, классифицируемых как краткосрочные.
23. Раздел 3 "Краткосрочные обязательства" включает следующие подразделы:
3000 - "Краткосрочные финансовые обязательства";
3100 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по налогам и другим платежам";
3200 - "Краткосрочная кредиторская задолженность";
3300 - "Краткосрочные оценочные и гарантийные обязательства";
3400 - "Прочие краткосрочные обязательства".
24. Подраздел 3000 "Краткосрочные финансовые обязательства" предназначен для учета финансовых обязательств хозяйствующих субъектов, классифицируемых как краткосрочные.
Данный подраздел включает следующие счета:
3010 - "Краткосрочные внешние займы полученные", предназначен для учета краткосрочных полученных внешних займов;
3020 - "Краткосрочные внутренние займы полученные", предназначен для учета краткосрочных полученных внутренних займов;
3030 - "Прочие краткосрочные финансовые обязательства", предназначен для учета прочих краткосрочных финансовых обязательств, не указанных в других группах счетов;
3040 – "Краткосрочные обязательства по проектам государственно-частного партнерства", предназначен для учета краткосрочных финансовых обязательств по проектам государственно-частного партнерства.
Сноска. Пункт 24 в редакции приказа Министра финансов РК от 14.01.2019 № 14; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 12.02.2021 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Подраздел 3100 "Краткосрочная кредиторская задолженность по налогам и другим платежам", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности по налогам и другим платежам.
Данный подраздел включает следующие счета:
3110 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по бюджетным выплатам", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности по бюджетным выплатам. Данный счет включает следующие субсчета:
3111 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по трансфертам физическим лицам", где учитывается движение средств, выделенных со сроком до одного года из республиканского бюджета для осуществления расчетов с физическими лицами по социальным выплатам и социальной помощи, по возмещению ущерба, причиненного рабочим и служащим увечьем, либо иным повреждением здоровья, связанным с исполнением ими трудовых обязанностей, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, по единовременным выплатам родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих, по денежной компенсации военнослужащим (кроме военнослужащих срочной службы), а также сотрудникам оперативно-розыскных, следственных и строевых подразделений органов внутренних дел, органов Государственной противопожарной службы, органов и учреждений уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан для оплаты расходов по содержанию жилища и коммунальные услуги, по другим трансфертам физическим лицам;
3112 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по целевым текущим трансфертам", где учитывается движение средств по целевым текущим трансфертам;
3113 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие", где учитывается краткосрочная кредиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие;
3114 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям физическим лицам", где учитываются расчеты по субсидиям физическим лицам со сроком до одного года;
3115 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам", где учитываются расчеты по субсидиям юридическим лицам, в том числе крестьянским и фермерским хозяйствам, со сроком до одного года;
3120 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по платежам в бюджет", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности по платежам в бюджет. Данный счет включает следующие субсчета:
3121 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу", где отражаются операции, связанные с начислением и уплатой в бюджет индивидуального подоходного налога в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
3122 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу", где учитываются операции по начислению и уплате в бюджет социального налога в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
3123 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по плате за загрязнение окружающей среды", где учитывается плата за загрязнение окружающей среды в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
3124 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по прочим налогам и другим обязательным платежам в бюджет", где учитываются удержание и уплата в бюджет корпоративного подоходного налога у источника выплаты по операциям с нерезидентами - юридическими лицами, начисление и уплата в бюджет государственных пошлин в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, а также операции по прочим начислениям и платежам в бюджет со сроком до одного года, не указанных в других группах счетов;
3130 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с бюджетом", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности перед бюджетом по доходам от реализации активов, по доходам, отражающим сверхсметные поступления от реализации товаров, работ и услуг, по доходам от возмещения недостачи активов, а также по другим доходам, подлежащих поступлению в государственный бюджет. Данный счет включает следующие субсчета:
3131 - "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов", где учитывается краткосрочная кредиторская задолженность по реализации долгосрочных активов государственным учреждением, доходы от которой причитаются в государственный бюджет;
3132 - "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг", где учитывается краткосрочная кредиторская задолженность по передаче сверхсметных поступлений от реализации товаров, работ и услуг в доход государственного бюджета;
3133 - "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям", где учитывается краткосрочная кредиторская задолженность государственного учреждения перед бюджетом по поступлению доходов от возмещения недостачи активов, а также прочих доходов, не указанных в других группах счетов;
3140 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам", предназначен для учета краткосрочных обязательств по другим обязательным и добровольным платежам. Данный счет включает следующие субсчета:
3141 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования", где отражаются операции, связанные с начислением и уплатой обязательных социальных отчислений в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании;
3142 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в Государственную корпорацию "Правительство для граждан", где отражаются операции, связанные с начислением и уплатой пенсионных взносов в Государственную корпорацию "Правительство для граждан", производимых государственными учреждениями в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан;
3143 - "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам", где учитывается кредиторская задолженность по взносам на обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств, производимыми государственными учреждениями;
3150 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по отчислениям и взносам на обязательное социальное медицинское страхование", предназначен для учета краткосрочных обязательств по отчислениям и взносам на обязательное социальное медицинское страхование. Данный счет включает следующие субсчета:
3151 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по отчислениям на обязательное социальное медицинское страхование", где отражаются операции, связанные с начислением обязательного социального медицинского страхования государственными учреждениями, подлежащие уплате в фонд социального медицинского страхования в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном медицинском страховании;
3252 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по взносам на обязательное социальное медицинское страхование", где отражаются операции, связанные с начислением взносов на обязательное социальное медицинское страхование с доходов работников, подлежащие уплате в фонд социального медицинского страхования в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном медицинском страховании.

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 10.02.2017 № 95; өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 14.01.2019 № 14 бұйрықтарымен.
26. 3200 "Қысқа мерзімді кредиторлық берешек" кіші бөлімі қысқа мерзімді кредиторлық берешекті есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
3210 – "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" өтеу мерзімі бір жылға дейінгі жеткізушілер мен мердігерлерге қорларды жеткізу және қайта өңдеу бойынша шығыстарды қоса алғанда сатып алынған қорлар, ұзақ мерзімді активтер, қабылданған жұмыстар мен тұтынылған қызметтер үшін есеп айырысуға қысқа мерзімді кредиторлық берешектерді есепке алуға арналған;
3220 – "Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" мемлекеттік мекемелердің ведомстволық есеп айырысулар бойынша өтеу мерзімі бір жылдан кем қысқа мерзімді кредиторлық берешегін есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
3221 – "Ведомствоішілік есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" өз жүйесінің мемлекеттік мекемелерінің ведомствоішілік есеп айырысулары бойынша, оның ішінде қайтарымды негізде республикалық немесе жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен алынған кредиттер сомалары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешегін есепке алуға арналған;
3222 – "Ведомствоаралық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" ведомствоаралық есеп айырысулар бойынша, сондай-ақ қайтарылу негізінде республикалық немесе жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен алынған кредиттер сомалары бойынша мемлекеттік мекемелердің қысқа мерзімді кредиторлық берешегін есепке алуға арналған;
3230 – "Стипендиаттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек" жоғары оқу орындарының студенттеріне, магитранттарға, докторанттарға және аспиранттарға, ғылыми-зерттеу мемлекеттік мекемелердің және мектептердің, колледждердің, кәсіптік-техникалық мектептердің оқушылары, курстардың тыңдаушылары стипендиялар есептеу және төлеу бойынша стипендианттармен есеп айырысуын есепке алу үшін арналған;
3240 – "Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұғалардың алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" жұмысшылармен және қызметшілермен еңбекақы төлеу, өзге де есеп айырысулар, Қазақстан Республикасының Дене шынықтыру және спорт туралы заңнамасына сәйкес өзге тұлғаларға берілетін іссапар шығыстары бойынша есеп айырысуларды есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
3241 – "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда мемлекеттік мекеменің қызметкерлеріне төленуге тиісті еңбекақы, компенсациялық төлемдер, бір реттік төлемдер (материалдық көмек, ынталандыру және басқа да ұқсас төлемдер) және қызметкердің еңбекақысынан ұсталуға тиісті сомалар есепке алынады;
3242 – "Атқару құжаттары бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда бір жылдан артық емес кезең ішінде олардың жеке шоттарына аудару үшін басқа тұлғаның пайдасы үшін жалақы төлемдерінен, стипендиялардан, атқарушы парақтары мен басқа құжаттар бойынша ұсталған сомалар есепке алынады;
3243 – "Депоненттелген сома бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда жұмыскерлер мен студенттердің белгіленген мерзімде алынбаған жалақы төлемдері мен шәкіртақылардың сомалары есепке алынады;
3244 – "Уақытша еңбекке жарамсыздығы бойынша әлеуметтік жәрдемақы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда уақытша еңбекке жарамсыздық бойынша әлеуметтік жәрдемақы есептеу және төлеу бойынша есеп айырысулары есепке алынады;
3245 – "Кәсіподақтық мүшелік жарна сомаларын қолма-қол емес аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда қызметкерлердің еңбекақы сомаларынан кәсіподақ ұйымдарымен қолма-қол емес есеп айырысу жүйесінде ұсталынатын ұсталымдар есепке алынады (кәсіподақ мүшесінің жазбаша мінездемесі негізінде);
3246 – "Пайдаланылмаған демалыс бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда қызметкерлердің жинақталған пайдаланылмаған демалыс бойынша резерв (міндеттемелер) сомасы есепке алынады;
3247 – "Банктерге салымдар бойынша шоттарға аударылған қолма-қол ақшасыз аударымдар бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда қызметкерлер мен жұмыскерлердің жеке жазбаша өтініші негізінде еңбекақысынан ұсталынатын, яғни еркі бойынша еңбекақысын банк шоты арқылы қолма-қол емес есеп айырысу негізінде аудару бойынша кредиторлық берешектер сомасы есепке алынады;
3248 – "Қызметкерлерге өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда қызметкерлер мен жұмыскерлердің тапсырмасы бойынша сақтандыру органдарымен қолма қол емес есеп айырысу жолымен сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемдері, Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес бекітілген негізде (қызметкердің жазбаша өтініші негізінде) банктен алынған қарыз сомасын төлеу бойынша, есеп беретін сома бойынша бір жылдан артық емес негізде төленуге жататын қызметкерлердің еңбекақысынан ұсталатын сомалар есепке алынады;
3249 – "Өзге де есеп берілетін сомалар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда Қазақстан Республикасының Дене шынықтыру және спорт туралы заңнамасына сәйкес берілуге жататын іссапар сомалары бойынша берешек есепке алынады;
3250 – "Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар" алынған қарыздар, қаржылық жал және өзге де сыйақылар бойынша төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақыларды есепке алу үшін арналған;
3260 – "Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектерді есепке алу үшін арналған;
3270 – "Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шоттардың басқа топтарында көрсетілмеген өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектерді есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
3271 – "Ақшаны уақытша орналастыру бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік мекемеге жеке және (немесе) заңды тұлғалар олардың қайтарымдылығы не белгілі бір талаптар басталған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен беретін ақша сомасы есепке алынады және де сотталғандар мен тергеуге алынып сотталған тұлғалардан алынған сомасы мен жеке ақшалары, сотталғандардың жалақыдан ұсталған сомасы, зейнетақылары, жәрдемақылары және өзге де табыстары қаражат есепке алынады;
3272 – "Ақша айналымынан қолма-қол тиындардың алынуына байланысты есеп айырысу", мұнда қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алу себебі бойынша қызметкер жұмыстан босатылған, стипендиаттың оқу мерзімі аяқталған, атқару қағазының немесе басқа да құжаттың қолданыс мерзімі аяқталған жағдайда төленбеген немесе артық төленген тиындардың сомалары есепке алынады;
3273 – "Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер", мұнда алдыңғы топтарда көрсетілмеген бір жыл мерзімге дейінгі өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер, оның ішінде сақтандыру бойынша жұмыстар мен қатысып сөз сөйлеу үшін, гонорар үшін берешек сомасы есепке алынады;
3274 – "Қорлардан төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектер" мұнда қорлардан, оның ішінде Жәбірленушілерге өтемақы қорынан төлемдер бойынша кредиторлық берешек есепке алынады;
3280 – "Бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешекті есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
3281 – "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек", қосылған құн салығынан (бұдан әрі – ҚҚС) басқа, бір жылдан аз кезең ішіндегі бюджетке түсетін салықтық түсімдер мен кедендік төлемдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөніндегі операцияларды есепке алуға арналған;
3282 – "ҚҚС төлеу жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек", салық төлеуші ұсынған декларацияға сәйкес есептелген ҚҚС сомасын төлеу жөніндегі операцияларды есепке алуға арналған;
3283 – "ҚҚС қайтару жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек", салық төлеуші ұсынған қосымша декларацияға сәйкес есептелген ҚҚС сомасын қайтару жөніндегі операцияларды есепке алуға арналған;
3284 – "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", бір жылдан кем кезең ішінде бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер жөнінде төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешекті есепке алуға арналған;
3285 – "Еуразиялық Экономикалық Одаққа мүше-мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", бір жылдан кем кезең ішінде Еуразиялық Экономикалық Одаққа мүше-мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша операцияларды есепке алуға арналған.

Сноска. Пункт 25 в редакции приказа Министра финансов РК от 10.02.2017 № 95; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 14.01.2019 № 14.
26. Подраздел 3200 "Краткосрочная кредиторская задолженность", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности.
Данный подраздел включает следующие счета:
3210 – "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности перед поставщиками и подрядчиками за приобретенные запасы, долгосрочные активы, принятые работы и потребленные услуги, включая расходы по доставке или переработке запасов, сроком погашения менее одного года;
3220 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по ведомственным расчетам", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности государственных учреждений по ведомственным расчетам, сроком погашения менее одного года. Данный счет включает следующие субсчета:
3221 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по внутриведомственным расчетам", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности государственных учреждений своей системы по внутриведомственным расчетам, в том числе по суммам кредитов, полученных за счет средств республиканского или местных бюджетов на возвратной основе;
3222 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по межведомственным расчетам", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности государственных учреждений по межведомственным расчетам, в том числе по суммам кредитов, полученных за счет средств республиканского или местных бюджетов на возвратной основе;
3230 – "Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам", предназначен для учета расчетов со стипендиатами по начислению и выплате стипендии студентам, магистрантам, докторантам и аспирантам вузов, научно-исследовательских государственных учреждений и учащимися школ, колледжей, профтехшкол, слушателями курсов;
3240 – "Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и прочими подотчетными лицами", предназначен для учета расчетов с рабочими и служащими по оплате труда, прочим расчетам, командировочным расходам, выдаваемым прочим лицам в соответствии с законодательством Республики Казахстан о физической культуре и спорту. Данный счет включает следующие субсчета:
3241 – "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда", где учитываются задолженность по оплате труда, суммы компенсационного характера, разовые выплаты (материальная помощь, поощрения и другие аналогичные выплаты), подлежащие выплате работникам государственных учреждений, а также отражаются суммы, подлежащие удержанию с заработной платы работников;
3242 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по исполнительным документам", где учитываются суммы, удержанные из заработной платы, стипендий, по исполнительным листам и другим документам в пользу третьих лиц для перечисления на их лицевые счета в течение периода не более одного года;
3243 – "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по депонированным суммам", где учитывается сумма заработной платы и стипендий, не полученные работниками, стипендиатами в установленный срок;
3244 – "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по социальному пособию по временной нетрудоспособности", где учитываются начисленные и выплаченные социальные пособия по временной нетрудоспособности;
3245 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по безналичным перечислениям сумм членских профсоюзных взносов", где учитываются удержанные из заработной платы работников членские профсоюзные взносы при безналичной системе расчетов с профсоюзными организациями (на основании письменных заявлений членов профсоюзов);
3246 – "Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками по неиспользованным отпускам", где учитывается сумма резерва (обязательства) по накапливаемым неиспользованным отпускам работников;
3247 – "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по безналичным перечислениям на счета по вкладам в банки", где учитываются суммы, удержанные из заработной платы рабочих и служащих на основании письменного заявления каждого в отдельности работника, пожелавшего перечислять заработную плату по безналичным расчетам на банковские счета;
3248 – "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками", где учитываются суммы, удержанные из заработной платы по поручениям рабочих и служащих в уплату страховых платежей по договорам страхования путем безналичных расчетов с органами страхования, сумм на погашение ссуды, полученной в банке в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан (на основании письменных заявлений работников), задолженность работникам по подотчетным суммам, подлежащие погашению в течение срока не более одного года;
3249 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по прочим подотчетным суммам", где учитывается задолженность по командировочным суммам, подлежащая к выдаче в соответствии с законодательством Республики Казахстан о физической культуре и спорту;
3250 – "Краткосрочные вознаграждения к выплате", предназначен для учета краткосрочных вознаграждений к выплате по полученным займам, финансовой аренде и прочим вознаграждениям;
3260 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности по аренде;
3270 – "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность", предназначен для учета прочей краткосрочной кредиторской задолженности, не указанной в других группах счетов. Данный счет включает следующие субсчета:
3271 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по деньгам временного размещения", где учитываются суммы, поступившие государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан от физических и (или) юридических лиц на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, а также изъятые суммы и личные деньги, зарплата, пенсия, пособия и иные доходы осужденных и следственно-арестованных лиц, удержанные суммы из заработка, пенсий, пособий и иных доходов осужденных по исполнительным листам;
3272 – "Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения", где отражаются суммы тиынов, не выплаченные или излишне выплаченные в случаях увольнения работника, завершения срока обучения стипендиата, окончания срока действия исполнительного листа или другого документа со сроком до одного года, по причине изъятия наличных тиынов из денежного обращения;
3273 – "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность", где учитывается прочая краткосрочная кредиторская задолженность со сроком до одного года, не указанная в других группах счетов, в том числе сумма задолженности за гонорары, выплачиваемые за работы и выступления по договорам;
3274 – "Кредиторская задолженность по выплатам из фондов", где учитывается кредиторская задолженность по выплатам из фондов, в том числе из Фонда компенсации потерпевшим;
3280 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет. Данный счет включает следующие субсчета:
3281 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", предназначен для учета операций по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет, кроме налога на добавленную стоимость (далее– НДС), и таможенным платежам, в течение периода менее одного года;
3282 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС", предназначен для учета операций по оплате начисленной суммы НДС согласно представленной налогоплательщиком декларации;
3283 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС", предназначен для учета операций по возврату начисленной суммы НДС согласно представленной налогоплательщиком дополнительной декларации;
3284 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", предназначен для учета операций по расчетам с плательщиками неналоговых поступлений в бюджет, в течение периода менее одного года;
3285 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами Евразийского Экономического Союза", предназначен для учета операций по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами Евразийского Экономического Союза, в течение периода менее одного года.

Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – 12.02.2021 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. 3300 "Қысқа мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелері" кіші бөлімі қысқа мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелерді есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттан тұрады:
3310 - "Қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері", мұнда белгісіз уақытпен және сомамен міндеттемелер ретінде анықталған бір жыл мерзімге дейінгі қысқа мерзімді бағалау міндеттемелерін есептеуге арналған.
3320 - "Қысқа мерзімді кепілдік міндеттемелері", мұнда бір жылға дейінгі кепілдік мерзімімен сатылған өнімдер және көрсетілген қызметтер бойынша кепілдік міндеттемелер жөніндегі резервті құрумен және қозғалысымен байланысты операциялар және өзге қысқа мерзімді кепілдік міндеттемелері көрініс табады.
28. 3400 "Өзге қысқа мерзімді міндеттемелер" кіші бөлімі алдыңғы кіші бөлімдерде көрсетілмеген өзге қысқа мерзімді міндеттемелерді есепке алуға арналған. Аталған кіші бөлім мына шоттардан тұрады:
3410 - "Алынған қысқа мерзімді аванстар" шоты шарт бойынша бір жылдан кем мерзім ішінде мемлекеттік ұйымдардың атқаратын жұмыстары мен қызмет көрсетулерi үшін тапсырысшылар мен сатып алушылардан алған аванстар есепке алынады.
3420 - "Өзге қысқа мерзімді міндеттемелері" шоты алдыңғы топтарды көрсетілмеген өзге қысқа мерзімді міндеттемелерді есепке алуға арналған.
7-тарау. 4 "Ұзақ мерзімді міндеттемелер" бөлімінің шоттары
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 20.04.2020 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. 4 "Ұзақ мерзімді міндеттемелер" бөлімінің шоттары мемлекеттік мекемелерде ұзақ мерзімді ретінде жіктелетін міндеттемелерін есепке алуға арналған.
30. 4 "Ұзақ мерзімді міндеттемелер" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
4000 - "Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер";
4100 - "Ұзақ мерзімді кредиторлық берешек";
4200 - "Ұзақ мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелері";
4300 - "Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер"
31. 4000 "Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" кіші бөлімі ұзақ мерзімді ретінде жіктелетін қаржылық міндеттемелерді есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
4010 - "Ұзақ мерзімді алынған сыртқы қарыздар" өтеу мерзімі бір жылдан асатын алынған сыртқы қарыздар бойынша міндеттемелерді есепке алуға арналған;
4020 - "Ұзақ мерзімді алынған ішкі қарыздар" өтеу мерзімі бір жылдан асатын алынған ішкі қарыздар бойынша міндеттемелерді есепке алуға арналған;
4030 - "Өзге ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер", онда алдыңғы шоттарда көрсетілмеген өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер есепке алынады;
4040 – "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелер", мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелерді есепке алуға арналған.

Сноска. Пункт 26 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.02.2021 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Подраздел 3300 "Краткосрочные оценочные и гарантийные обязательства" предназначен для учета краткосрочных оценочных и гарантийных обязательств. Данный подраздел включает следующие счета:
3310 - "Краткосрочные оценочные обязательства", предназначен для учета оценочных обязательств, определенных как обязательства по событиям с высокой вероятностью наступления в течение периода до одного года;
3320 - "Краткосрочные гарантийные обязательства", предназначен для учета операций, связанных с созданием и движением резерва по гарантийным обязательствам по реализованной продукции и оказанным услугам, а также прочие краткосрочные гарантийные обязательства со сроком гарантии до одного года.
28. Подраздел 3400 "Прочие краткосрочные обязательства" предназначен для учета прочих краткосрочных обязательств, не указанных в предыдущих подразделах. Данный подраздел включает следующие счета:
3410 - "Краткосрочные авансы полученные", предназначен для учета авансов, полученных государственным учреждением от заказчиков и покупателей в счет выполнения государственными учреждениями работ и услуг по договорам в течение периода менее одного года;
3420 - "Прочие краткосрочные обязательства", предназначен для учета прочих краткосрочных обязательств, не указанных в других группах счетов.
Глава 7. Счета раздела 4 "Долгосрочные обязательства"
Сноска. Заголовок главы 7 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 20.04.2020 № 395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Счета раздела 4 "Долгосрочные обязательства" предназначены для учета обязательств государственного учреждения, классифицируемых как долгосрочные.
30. Раздел 4 "Долгосрочные обязательства" включает следующие подразделы:
4000 - "Долгосрочные финансовые обязательства";
4100 - "Долгосрочная кредиторская задолженность";
4200 - "Долгосрочные оценочные и гарантийные обязательства";
4300 - "Прочие долгосрочные обязательства".
31. Подраздел 4000 "Долгосрочные финансовые обязательства", предназначен для учета финансовых обязательств, классифицируемых как долгосрочные.
Данный подраздел включает следующие счета:
4010 - "Долгосрочные внешние займы полученные", предназначен для учета обязательств по полученным внешним займам, срок погашения которых превышает год;
4020 - "Долгосрочные внутренние займы полученные", предназначен для учета обязательств по полученным внутренним займам, срок погашения которых превышает год;
4030 - "Прочие долгосрочные финансовые обязательства", предназначен для учета прочих долгосрочных обязательств, не указанных в предыдущих счетах;
4040 – "Долгосрочные обязательства по проектам государственно-частного партнерства", предназначен для учета долгосрочных финансовых обязательств по проектам государственно-частного партнерства.

Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 14.01.2019 № 14; өзгеріс енгізілді - 12.02.2021 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
32. 4100 "Ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" кіші бөлімі ұзақ мерзімді кредиторлық берешекті есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шоттарға бөлінеді:
4110 - "Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" шоты бір жылдан асатын төлеу мерзімімен жеткізушілер мен мердігерлерге кредиторлық берешектерді есепке алуға арналған.
4120 - "Жал бойынша ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" шоты жал бойынша ұзақ мерзімді кредиторлық берешекті есепке алуға арналған.
4130 – "Бюджет алдындағы ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек" бюджет алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық берешекті есепке алуға арналған.
Ескерту. 32-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің м.а. 2012.07.11 № 338 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
33. 4200 "Ұзақ мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелері" кіші бөлімі ұзақ мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелерді есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шоттан тұрады:
4210 - "Ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері" шот ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелерін есептеуге арналған.
4220 - "Ұзақ мерзімді кепілдік міндеттемелері", мұнда бір жылдан астам кепілдік мерзімімен сатылған өнімдер және көрсетілген қызметтер бойынша кепілдік міндеттемелер жөніндегі резервті құрумен және қозғалысымен байланысты операциялар және өзге ұзақ мерзімді кепілдік міндеттемелері көрініс табады.
34. 4300 "Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер" кіші бөлімі алдыңғы кіші бөлімдерде көрсетілмеген өзге ұзақ мерзімді міндеттемелерді есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мына шоттардан тұрады:
4310 - "Алдағы кезеңдердің кірістері" шоты ағымдағы айда алынған, бірақ есепті кезеңнің болашақ айларына жатқызылатын кірістерді есепке алуға арналған.
4320 - "Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелері" шоты алдыңғы топтарды көрсетілмеген өзге ұзақ мерзімді міндеттемелерді есепке алуға арналған.
8-тарау. 5 "Таза активтер/капитал" бөлімінің шоттары
Ескерту. 8-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 20.04.2020 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. 5 "Таза активтер/капитал" бөлімінің шоттары мемлекеттік мекеменің таза активтері/капиталын есепке алуға арналған.
36. 5 "Таза активтер/капитал" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
5000 - "Қаржыландыру"
5100 - "Резервтер"
5200 - "Қаржылық нәтиже"

Сноска. Пункт 31 в редакции приказа Министра финансов РК от 14.01.2019 № 14; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 12.02.2021 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Подраздел 4100 "Долгосрочная кредиторская задолженность" предназначен для учета долгосрочной кредиторской задолженности.
Данный подраздел включает следующие счета:
4110 - "Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам", предназначен для учета кредиторской задолженности перед поставщиками и подрядчиками, сроком погашения более одного года;
4120 - "Долгосрочная кредиторская задолженность по аренде", предназначен для учета долгосрочной кредиторской задолженности по аренде;
4130 – "Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом", предназначен для учета долгосрочной кредиторской задолженности перед бюджетом.
Сноска. Пункт 32 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 11.07.2012 № 338 (вводится в действие с 01.01.2013).
33. Подраздел 4200 "Долгосрочные оценочные и гарантийные обязательства" предназначен для учета долгосрочных оценочных и гарантийных обязательств. Данный подраздел включает следующие счета:
4210 - "Долгосрочные оценочные обязательства", предназначен для учета долгосрочных оценочных обязательств;
4220 - "Долгосрочные гарантийные обязательства", где отражаются операции, связанные с созданием и движением резерва по гарантийным обязательствам по реализованной продукции и оказанным услугам, а также прочие долгосрочные гарантийные обязательства со сроком гарантии более одного года.
34. Подраздел 4300 "Прочие долгосрочные обязательства" предназначен для учета прочих долгосрочных обязательств, не указанных в предыдущих подразделах. Данный подраздел включает следующие счета:
4310 - "Доходы будущих периодов", предназначен для учета доходов, полученных в текущем периоде, но относящиеся к будущим отчетным периодам;
4320 - "Прочие долгосрочные обязательства", предназначен для учета прочих долгосрочных обязательств, не указанных в других группах счетов.
Глава 8. Счета раздела 5 "Чистые активы/капитал"
Сноска. Заголовок главы 8 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 20.04.2020 № 395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Счета раздела 5 "Чистые активы/ капитал" предназначены для учета чистых активов/капитала государственного учреждения.
36. Раздел 5 "Чистые активы/ капитал" включает следующие подразделы:
5000 - "Финансирование";
5100 - "Резервы";
5200 - "Финансовый результат".

37. 5000 "Қаржыландыру" кіші бөлімі қаржыландыру көзін есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шотты қамтиды:
5010 - "Күрделі салымдарды қаржыландыру". Бұл шот мынадай қосалқы шотты қамтиды:
5012 - "Күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар
есебінен қаржыландыру" мемлекеттік бюджеттен бөлінген сыртқы қарыздар мен байланысты гранттардың есебінен қаржыландыруды есепке алуға арналған.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 14.01.2019 № 14 бұйрығымен.
38. 5100 "Резервтер" кіші бөлімі резервтерді есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мына шоттардан тұрады:
5110 - "Резервтер" шоты активтерді қайта бағалауға, топтың есептілігін шоғырландыру үшін шетелдік мемлекеттік мекемелердің қаржылық есептілігін қайта есептеуге арналған резервтерді есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
5111 - "Негізгі құралдарды қайта бағалауға арналған резерв", мұнда негізгі құралдарды қайта бағалау нәтижелері есепке алынады.
5112 - "Материалдық емес активтерді қайта бағалауға арналған резерв", мұнда материалдық емес активтерді қайта бағалау нәтижелері есепке алынады.
5113 - "Қаржылық инвестицияларын қайта бағалауға арналған резерв", мұнда қаржылық салымдарды қайта бағалау нәтижелері есепке алынады.
5114 - "Шетелдік қызмет бойынша шетел валютасын қайта есептеуге арналған резерв", мұнда негізгі мемлекеттік мекемемен қаржылық есептілікті шоғырландыру үшін шетелдік мемлекеттік мекеменің қаржылық есептілік элементтерін қайта есептеуден базалық нәтиже есепке алынады.
5115 - "Өзге резервтер", мұнда алдыңғы шоттар топтарында көрсетілмеген резервтер есепке алынады.
39. 5200 "Қаржылық нәтиже" кіші бөлімі мемлекеттік мекеменің қаржылық қызметтен жинақталған қаржылық нәтижелерді есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
5210 - "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі" шоты мемлекеттік мекеме бойынша есепті кезеңнің қаржылық нәтижесін есепке алуға арналған;
5220 - "Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі" шоты мемлекеттік мекеме бойынша өткен жылдардың қаржылық нәтижелерін есепке алуға арналған;
5230 - "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтижесі" шоты бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтижені есепке алуға арналған;
5240 - "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі", бюджетке түсетін түсімдер бойынша жинақталған алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижелерін есепке алуға арналған.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 10.02.2017 № 95 бұйрығымен.
9-тарау. 6 "Кірістер" бөлімінің шоттары

37. Подраздел 5000 "Финансирование" предназначен для учета источников финансирования.
Данный подраздел включает счет:
5010 - "Финансирование капитальных вложений". Данный счет включает субсчет:
5012 - "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов", предназначен для учета, выделенного из государственного бюджета финансирования за счет внешних займов и связанных грантов.
Сноска. Пункт 37 в редакции приказа Министра финансов РК от 14.01.2019 № 14.
38. Подраздел 5100 "Резервы" предназначен для учета резервов. Данный подраздел включает следующие счет:
5110 - "Резервы", предназначен для учета резервов на переоценку активов и пересчет финансовой отчетности зарубежного государственного учреждения для консолидации отчетности группы. Данный счет включает следующие субсчета:
5111 - "Резерв на переоценку основных средств", где учитываются результаты переоценки основных средств;
5112 - "Резерв на переоценку нематериальных активов", где учитываются результаты переоценки нематериальных активов;
5113 - "Резерв на переоценку финансовых инвестиций", где учитываются результаты переоценки финансовых инвестиций государственного учреждения;
5114 - "Резерв на пересчет иностранной валюты по зарубежной деятельности", где учитывается балансирующий результат от пересчета элементов финансовой отчетности зарубежного государственного учреждения для ее консолидации с основным государственным учреждением;
5115 - "Прочие резервы", где учитываются резервы, не указанные в других группах счетов.
39. Подраздел 5200 "Финансовый результат" предназначен для учета накопленных результатов от финансовой деятельности государственного учреждения.
Данный подраздел включает следующие счета:
счет 5210 - "Финансовый результат отчетного года", предназначен для учета финансового результата отчетного периода по деятельности государственного учреждения;
счет 5220 - "Финансовый результат предыдущих лет", предназначен для учета накопленных финансовых результатов от деятельности государственного учреждения предыдущих лет;
счет 5230 - "Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет", предназначен для учета финансового результата отчетного периода по поступлениям в бюджет;
счет 5240 - "Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет", предназначен для учета накопленных финансовых результатов предыдущих лет по поступлениям в бюджет.
Сноска. Пункт 39 в редакции приказа Министра финансов РК от 10.02.2017 № 95.
Глава 9. Счета раздела 6 "Доходы"

Ескерту. 9-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 20.04.2020 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. 6 "Кірістер" бөлімінің шоттары айырбас және айырбас емес операциялардан алынатын кірістерді есепке алуға арналған.
41. 6 "Кірістер" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
6000 - "Айырбас емес операциялардан алынатын кірістер"
6100 - "Айырбас операциялардан алынатын кірістер"
6200 - "Активтерді басқарудан алынатын кірістер"
6300 - "Өзге кірістер"
42. 6000 "Айырбас емес операциялардан алынатын кірістер" кіші бөлімі айырбас емес операциялардан алынған кірістерді (тікелей берместен, балама құнына айырбастау ретінде алынған кірістерді) есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
6010 - "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер", республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша, басқа бюджеттер есебінен жеке қаржыландыру жоспары бойынша мемлекеттік мекемені ұстауға және оның ағымдағы қызметіне арнап алынған қаржыландырудан түсетін кірісті тануға арналған;
6020 - "Күрделі салымдарды қаржыландырудан алынатын кірістер", бюджеттік қаржыландыру есебінен күрделі салымдарды қаржыландырудан түскен кірісті тануға арналған;
6030 - "Трансферттер бойынша кірістер", трансферттерді аудару үшін алынған қаржыландырудан түсетін кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
6031 - "Жеке тұлғаларға берілетін трансферттер бойынша кірістер", мемлекеттік мекеменің қызметкері болып табылмайтын жеке тұлғаларға берілетін трансферттерді аудару үшін алынған қаржыландырудан түскен кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған;
6032 - "Нысаналы ағымдағы трансферттер бойынша кірістер", нысаналы ағымдағы трансферттерді аудару үшін алынған қаржыландырудан түсетін кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған;
6033 - "Нысаналы даму трансферттері бойынша кірістер", нысаналы даму трансферттерін аудару үшін алынған қаржыландырудан түсетін кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған;
6034 - "Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері бойынша кірістер", Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін - өзі басқару туралы заңнамасына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілетін трансферттерді аудару үшін алынған қаржыландырудан түсетін кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған;
6035 - "Жалпы сипаттағы трансферттер бойынша кірістер", жалпы сипаттағы трансферттерді аудару үшін алынған қаржыландырудан түсетін кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған;
6036 - "Басқа да трансферттер бойынша кірістер" Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына трансферттерді аудару үшін алынған қаржыландырудан түсетін кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған;
6040 - "Субсидияларды төлеу жөніндегі қаржыландырудан түсетін кірістер", алынған субсидиялар бойынша кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған;
6050 - "Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер", филантропиялық және (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық қызмет кірістері түрінде алынған активтерді тануға арналған;
6060 - "Гранттар бойынша кірістер", мемлекеттік мекеме алған байланысты грантты есепке алуға арналған;
6070 - "Қарыздардың түсімдерінен түсетін кірістер", сыртқы және ішкі қарыздардың түсімдерінен түсетін кірістерді тануға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
6071 - "Сыртқы қарыз түсімдерінен түсетін кірістер", сыртқы қарыз түсімдерінен түсетін кірістерді тануға арналған;
6072 - "Ішкі қарыз түсімдерінен түсетін кірістер", ішкі қарыз түсімдерінен түсетін кірістерді тануға арналған;
6080 - "Айырбас емес операциялардан алынатын өзге кірістер", бюджетке түсетін өзге де өтеусіз түсімдерден түсетін кірістерді тануға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:

Сноска. Заголовок главы 9 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 20.04.2020 № 395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Счета раздела 6 "Доходы" предназначены для учета доходов от обменных и необменных операций.
41. Раздел 6 "Доходы" включает следующие подразделы:
6000 - "Доходы от необменных операций";
6100 - "Доходы от обменных операций";
6200 - "Доходы от управления активами";
6300 - "Прочие доходы".
42. Подраздел 6000 "Доходы от необменных операций" предназначен для учета доходов от необменных операций (доходов, полученных без непосредственной передачи в обмен эквивалентной стоимости).
Данный подраздел включает следующие счета:
6010 - "Доходы от финансирования текущей деятельности", предназначен для признания дохода от финансирования, полученного на содержание и текущую деятельность государственного учреждения по индивидуальному плану финансирования, за счет других бюджетов, по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их;
6020 - "Доходы от финансирования капитальных вложений", предназначен для признания дохода от финансирования капитальных вложений за счет бюджетного финансирования;
6030 - "Доходы по трансфертам", предназначен для признания дохода государственным учреждением от финансирования, полученного для перечисления трансфертов. Данный счет включает следующие субсчета:
6031 - "Доходы по трансфертам физическим лицам", предназначен для признания дохода государственным учреждением от финансирования, полученного для перечисления трансфертов физическим лицам, не являющимся работниками государственного учреждения;
6032 - "Доходы по целевым текущим трансфертам", предназначен для признания дохода государственным учреждением от финансирования, полученного для перечисления целевых текущих трансфертов;
6033 - "Доходы по целевым трансфертам на развитие", предназначен для признания дохода государственным учреждением от финансирования, полученного для перечисления целевых трансфертов на развитие;
6034 - "Доходы по трансфертам местного самоуправления", предназначен для признания дохода государственным учреждением от финансирования, полученного для перечисления трансфертов органам местного самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
6035 - "Доходы по трансфертам общего характера", предназначен для признания дохода государственным учреждением от финансирования, полученного для перечисления трансфертов общего характера;
6036 - "Доходы по прочим трансфертам" предназначен для признания дохода государственным учреждением от финансирования, полученного для перечисления трансфертов Фонду социального медицинского страхования и в Национальный фонд Республики Казахстан;
6040 - "Доходы от финансирования по выплате субсидий", предназначен для признания дохода государственным учреждением по полученным субсидиям;
6050 - "Доходы от благотворительной помощи", предназначен для признания полученных активов в виде доходов от филантропической и (или) полученных активов в виде доходов от филантропической и (или) спонсорской и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине;
6060 - "Доходы по грантам", предназначен для учета полученного государственным учреждением связанного гранта;
6070 - "Доходы от поступления займов", предназначен для признания дохода от поступления внешних и внутренних займов. Данный счет включает следующие субсчета:
6071 - "Доходы от поступления внешнего займа", предназначен для признания дохода от поступления внешнего займа;
6072 - "Доходы от поступления внутреннего займа", предназначен для признания дохода от поступления внутреннего займа;
6080 - "Прочие доходы от необменных операций", предназначен для признания дохода от прочих безвозмездных поступлений в бюджет. Данный счет включает следующие субсчета:

6081 - "Бюджетке түсетін салық түсімдерінен алынатын кірістер", "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Кодексінде (Салық кодексі) және Еуразиялық экономикалық одақтың және/немесе Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделген бюджетке түсетін салықтық түсімдер мен кедендік төлемдерден түсетін кірісті тануға арналған;
6082 - "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдерден алынатын кірістер", мемлекеттік меншіктен (қатысу үлестері, дивидендтер, мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі, кредиттер мен депозиттер бойынша сыйақылар, жалдау ақысы), активтерді басқарудан түсетін кірістер ретінде танылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді және өзге де мүлікті өткізуден, тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізуден түсетін және ұзақ мерзімді активтердің кетуінен түсетін түсімдерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында, Еуразиялық экономикалық одақтың және/немесе Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде көзделген салықтық емес түсімдер бойынша түсетін кірісті тануға арналған;
6083 - "Жергілікті өзін-өзі басқарудан алынатын кірістер", Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін - өзі басқару туралы заңнамасына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыру үшін облыстық бюджеттен және (немесе) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетінен түскен трансферттер, оның ішінде субвенциялар бойынша кірістерді жергілікті өзін-өзі басқару органдарының тануына арналған;
6084 - "Жергілікті өзін-өзі басқарудың басқа да кірістері", Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыру үшін басқа көздерден түскен басқа да кірістерді жергілікті өзін-өзі басқару органдарының тануына арналған;
6085 - "Трансферттердің бюджетке түсуі", тиісті бюджетке трансферттер (бюджеттік субвенциялар, бюджеттік алып қоюлар, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан түсетін түсімдер, республикалық және жергілікті бюджеттерге түсетін нысаналы трансферттер мен асқа да трансферттер) түрінде түскен кірістерді тануға арналған;
6086 – "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қаржыландырудан түсетін кірістер", мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау үшін алынған қаржыландырудан түсетін кірістерді тануға арналған;
6090 - "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару", бұрын мемлекеттік мекеме қаржыландырудан түсетін кірістер ретінде таныған, қаржы жылының аяғында қалған бюджет қаражатының қалдықтары сомасының қайтарылуын көрсетуге арналған.

6081 - "Доходы от налоговых поступлений в бюджет", предназначен для признания дохода от налоговых поступлений и таможенных платежей в бюджет, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) от 25 декабря 2017 года и таможенным законодательством Евразийского экономического союза и/или Республики Казахстан;
6082 - "Доходы от неналоговых поступлений в бюджет", предназначен для признания дохода по неналоговым поступлениям, предусмотренным бюджетным законодательством Республики Казахстан, таможенным законодательством Евразийского экономического союза и/или Республики Казахстан и иными законодательными актами Республики Казахстан, за исключением поступлений от государственной собственности (доли участия, дивиденды, чистый доход государственных предприятий, вознаграждения по кредитам и депозитам, арендной платы), от реализации товаров, работ, услуг и иного имущества, признанные как доходы от управления активами, от реализации товаров, работ, услуг и от выбытия долгосрочных активов;
6083 - "Доходы местного самоуправления", предназначен для признания органами местного самоуправления доходов по трансфертам, в том числе субвенциям, поступивших из областного бюджета и (или) бюджета района (города областного значения) для реализации функций местного самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
6084 - "Прочие доходы местного самоуправления", предназначен для признания органами местного самоуправления прочих доходов, поступивших из других источников для реализации функций местного самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
6085 - "Поступление трансфертов в бюджет", предназначен для признания доходов, поступивших в соответствующий бюджет в виде трансфертов (бюджетные субвенции, бюджетные изъятия, поступления из Национального фонда Республики Казахстан, целевые трансферты и другие трансферты в республиканский и местный бюджеты);
6086 – "Доходы от финансирования проектов государственно-частного партнерства", предназначен для признания дохода от финансирования, полученного для выполнения государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства;
6090 - "Возврат остатков бюджетных средств", предназначен для отражения возврата сумм остатков бюджетных средств на конец финансового года, признанных ранее государственным учреждением как доходы от финансирования.

Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 14.01.2019 № 14; өзгеріс енгізілді - 12.02.2021 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
43. 6100 "Айырбас операциялардан алынатын кірістер" кіші бөлімі тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден алынатын кірістерді тануға арналған.
Бұл кіші бөлім мына шотты қамтиды:
6110 - "Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден алынатын кірістер", мұнда басқа жаққа баламалы құнымен айырбасқа беруден алынған кірістерді есепке алуға арналған (тауарлар, қызметтер немесе активтерді пайдалану мүмкіндігі түрінде).
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 14.01.2019 № 14 бұйрығымен.
44. 6200 "Активтерді басқарудан алынатын кірістер" кіші бөлімі активтерді басқару бойынша кірістерді есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мына шоттарды қамтиды:
6210 - "Сыйақылар бойынша кiрiстер" алынған сыйақылардан түскен түсiмдердi есепке алуға арналған;
6220 – "Активтердi басқарудан алынатын өзге де кiрiстер" активтердi басқарудан түсетін өзге кірістерді, оның ішінде операциялық жалға алудан түсетін кiрiстердi есепке алуға арналған.
Ескерту. 44-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің м.а. 2012.07.11 № 338 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі); 10.02.2017 № 95 бұйрықтарымен.
45. 6300 "Өзге кірістер" кіші бөлімі басқа кіші бөлімдерде көрсетілмеген кірістерді есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
6310 – "Әділ құнның өзгеруінен түсетін кірістер", ұзақ мерзімді активтердің әділ құны өзгеруінен түсетін (биологиялық активтерді, инвестициялық жылжымайтын мүлікті және қаржы құралдарын) кірістерді есепке алуға арналған;
6320 – "Ұзақ мерзімді активтердің шығуынан алынатын кірістер", активтердің (негізгі құралдар, биологиялық активтер, инвестициялық жылжымайтын мүлік және материалдық емес активтер, ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары), негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерінің кетуінен алынатын кірістерді есепке алуға арналған;
6330 – "Активтерді өтеусіз алудан түсетін кірістер" жеке және заңды тұлғалардан активтерді (негізгі құралдар, биологиялық активтер, инвестициялық жылжымайтын мүлік, аяқталмаған құрылыс пен күрделі салымдар, материалдық емес активтер, ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары, қорлар мен ақшалай қаражат) өтеусіз алудан түсетін кірістерді тануға арналған;
6340 – "Бағамдық айырмадан түсетін кірістер" валюталардың әртүрлі айырбас бағамдарын пайдалана отырып есептілік валютасында көрсетілген шетелдік валюта бірліктерінің бірдей санын көрсетудің нәтижесінде туындайтын бағамдық айырмадан түсетін кірістерді есепке алуға арналған;
6350 – "Шығындарды өтеуден түсетін кірістер" үшінші жақтан өтеу кезінде (активтердің құнсыздануынан бұрын танылған шығындар) алынған кірістерді есепке алуға арналған;
6360 – "Өзге кірістер" талап ету мерзімі аяқталған кредиторлық берешекті есептен шығаруда, түгендеуде артық шыққан негізгі құралдарды, қорларды, жетіспеушіліктің орнын толтырудан, қысқа мерзімді қаржылық инвестицияларды сатудан, төлдердің салмағының артуынан және төлдеуінен, негізгі құралдарды жоюдан және шоттардың басқа топтарында көрсетілмеген басқа да кірістерді есепке алуға арналған;
6370 – "Жәбірленушілерге өтемақы қорына түсетін түсімдерден алынатын кірістер", Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Жәбірленушілерге өтемақы қорына түсетін түсімдер бойынша кірісті тануға арналған;
6371 – "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына түсімдерден түсетін кірістер", Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасына сәйкес Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына түсімдер бойынша кірістерді тануға арналған;
6372 – "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының түсімдерінен түсетін кірістер", Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасына сәйкес білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотына түсімдер бойынша кірісті тануға арналған;
6380 – "Бағалы қағаздарды орналастырудан түсетін кірістер" бағалы қағаздардың номинал құны мен оларды іс жүзіндегі орналастыру құны арасындағы оң айырманы есепке алуға арналған.

Сноска. Пункт 42 в редакции приказа Министра финансов РК от 14.01.2019 № 14; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 12.02.2021 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Подраздел 6100 "Доходы от обменных операций", предназначен для признания доходов от реализации товаров, работ и услуг.
Данный подраздел включает следующие счета:
6110 - "Доходы от реализации товаров, работ и услуг", предназначен для учета доходов, полученных от передачи в обмен другой стороне эквивалентной стоимости (в виде товаров, услуг или возможности использования активов), в том числе от реализации товаров из государственного материального резерва.
Сноска. Пункт 43 в редакции приказа Министра финансов РК от 14.01.2019 № 14.
44. Подраздел 6200 "Доходы от управления активами" предназначен для учета доходов от управления активами. Данный подраздел включает следующий счет:
6210 - "Доходы по вознаграждениям", предназначен для учета доходов от полученных вознаграждений;
6220 – "Прочие доходы от управления активами", предназначен для учета прочих доходов от управления активами, в том числе доходов от операционной аренды.
Сноска. Пункт 44 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 11.07.2012 № 338 (вводится в действие с 01.01.2013); от 10.02.2017 № 95.
45. Подраздел 6300 "Прочие доходы", предназначен для учета доходов, не указанных в других подразделах.
Данный подраздел включает следующие счета:
6310 – "Доходы от изменения справедливой стоимости", предназначен для учета доходов от изменений справедливой стоимости долгосрочных активов (биологических активов, инвестиционной недвижимости и финансовых инструментов);
6320 – "Доходы от выбытия долгосрочных активов", предназначен для учета доходов от выбытия долгосрочных активов (основных средств, биологических активов, инвестиционной недвижимости и нематериальных активов, долгосрочных финансовых инвестиций), основного капитала и финансовых активов государства;
6330 – "Доходы от безвозмездного получения активов", предназначен для признания доходов от безвозмездного получения активов от физических и юридических лиц (основных средств, биологических активов, инвестиционной недвижимости, незавершенного строительства и капитальных вложений, нематериальных активов, долгосрочных финансовых инвестиций, запасов и денежных средств);
6340 – "Доходы от курсовой разницы", предназначен для учета доходов от курсовой разницы, возникающей в результате отражения в отчетах одинакового количества единиц иностранной валюты, выраженной в валюте отчетности с использованием разных обменных курсов валют;
6350 – "Доходы от компенсации убытков", предназначен для учета доходов, полученных при компенсации (ранее признанных убытков от обесценения активов) от третьих сторон;
6360 – "Прочие доходы", предназначен для учета доходов от списания кредиторской задолженности, по которой истек срок исковой давности, от излишков основных средств, материалов, выявленных при инвентаризации, от возмещения недостачи, от продажи краткосрочных финансовых инвестиций, от привеса и приплода молодняка, от ликвидации основных средств, и доходов, не отраженных в других группах счетов;
6370 – "Доходы от поступлений в Фонд компенсации потерпевшим", предназначен для признания дохода по поступлениям в Фонд компенсации потерпевшим в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6371 – "Доходы от поступлений в Фонд поддержки инфраструктуры образования", предназначен для признания дохода по поступлениям в Фонд поддержки инфраструктуры образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области образования;
6372 – "Доходы от поступлений Фонда поддержки инфраструктуры образования", предназначен для признания дохода по поступлениям на счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области образования;
6380 – "Доходы от размещения ценных бумаг", предназначен для учета положительной разницы между номинальной стоимостью ценных бумаг и фактической стоимостью их размещения.

Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 07.06.2023 № 622 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-тарау. 7 "Шығыстар" бөлімінің шоттары
Ескерту. 10-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 20.04.2020 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. 7 "Шығыстар" бөлімінің шоттары есептелген шығыстарды есепке алуға арналған.
7 "Шығыстар" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
7000-7100 - "Операциялық шығыстар"
7200 - "Бюджеттік төлемдер бойынша шығыстар"
7300 - "Активтерді басқару бойынша шығыстар"
7400 - "Өзге шығыстар"
48. 7000-7100 "Операциялық шығыстар" кіші бөлімі мынадай шоттарды қамтиды:
7010 - "Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар" мемлекеттiк мекеменiң қызметкерлеріне еңбекақы төлеуге арналған шығыстарды, еңбек демалыстарын төлеуге арналған резервті есепке алуға арналған;
7020 - "Стипендиялар төлеу бойынша шығыстар" шоты қайтарымсыз түрде төленетін есептелген стипендиялар бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7030 - "Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарына арналған шығыстар" мемлекеттік мекеменің Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметкердің қосымша белгіленген зейнетақы жарналары бойынша шығыстарын есепке алуға арналған;
7040 - "Әлеуметтік салыққа арналған шығыстар" Қазақстан Республикасының салық заңнамасына және Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес әлеуметтік салық және әлеуметтік есептеулер бойынша мемлекеттік мекеменің шығыстарын есепке алуға арналған;
7050 - "Міндетті сақтандыруға арналған шығыстар" Қазақстан Республикасының автокөлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруға арналған шығыстарды есепке алуға арналған;
7060 - "Қорлар бойынша шығыстар" шоты материалдар, дәрі дәрмектер және өзге қорлар бойынша шығыстарды есепке алуға, және де дайын өнімнің өзіндік құнын есептен шығаруға арналған;
7070 - "Іссапарларға арналған шығыстар" мемлекеттік мекеме қызметкерлерінің және мемлекеттік мекеме қызметкерлері болып табылмайтын тұлғалардың іссапарларымен (ел ішінде және шет елде) байланысты шығыстарды есепке алуға арналған;
7080 - "Коммуналдық төлемдер мен өзге қызметтер бойынша шығыстар" коммуналдық және өзге де қызметтерге (газ, су, электр энергиясы, жылыту, байланыс үшін) кеткен шығыстарды есепке алуға арналған;
7090 - "Ағымдағы жөндеуге арналған шығыстар" шоты ұзақ мерзімді активтерді ағымдағы жөндеуге кеткен шығыстарды есепке алуға арналған;
7110 - "Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар" шоты ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7120 - "Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар", ұзақ мерзімді активтерді, артық және пайдаланылмайтын материалдарды өткізуден алынатын, ақылы қызметтер бойынша сметадан тыс түсетін түсімдерді, активтердің жетіспеушілігін өтеуден, сондай-ақ активтерді басқарудан, алынуы тиіс сыйақылар бойынша және басқалардан алынатын бюджетке тиесілі сома бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7120 - "Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар", ұзақ мерзімді активтерді, артық және пайдаланылмайтын материалдарды өткізуден алынатын, ақылы қызметтер бойынша сметадан тыс түсетін түсімдерді, активтердің жетіспеушілігін өтеуден, сондай-ақ активтерді басқарудан, алынуы тиіс сыйақылар бойынша және басқалардан алынатын бюджетке тиесілі сома бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7130 - "Жал бойынша шығыстар" шоты активтерді жалға алумен байланысты шығыстарды есепке алуға арналған;
7140 - "Өзге ағымдағы шығыстар" шоты мемлекеттік мекеменің алдыңғы шоттар топтарында көрсетілмеген басқа да ағымдағы кірістерін есепке алуға арналған;
7150 - "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған шығыстар", міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналар бойынша шығыстарды есепке алуға арналған.

Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 07.06. 2023 № 622 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 10. Счета раздела 7 "Расходы"
Сноска. Заголовок главы 10 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 20.04.2020 № 395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Счета раздела 7 "Расходы" предназначены для учета начисленных расходов.
47. Раздел 7 "Расходы" включает следующие подразделы:
7000-7100 - "Операционные расходы";
7200 - "Расходы по бюджетным выплатам";
7300 - "Расходы по управлению активами";
7400 - "Прочие расходы".
48. Подраздел 7000-7100 "Операционные расходы" включает следующие счета:
7010 - "Расходы на оплату труда", предназначен для учета расходов на оплату труда работников государственного учреждения, резерва на оплату отпусков;
7020 - "Расходы по выплате стипендии", предназначен для учета расходов по начисленным стипендиям, выплачиваемым в безвозвратном порядке;
7030 - "Расходы на дополнительно установленные пенсионные взносы", предназначен для учета расходов государственного учреждения по дополнительным пенсионным взносам государственных служащих в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан;
7040 - "Расходы на социальный налог", предназначен для учета расходов государственного учреждения по социальному налогу и социальным отчислениям в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании;
7050 - "Расходы на обязательное страхование", предназначен для учета расходов на обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств;
7060 - "Расходы по запасам", предназначен для учета расходов по потребленным материалам, медикаментам и прочим запасам, а также для списания себестоимости реализованной готовой продукции;
7070 - Расходы на командировки", предназначен для учета расходов, связанных с командировками работников государственного учреждения и лиц, не являющихся работниками государственного учреждения (внутри и за пределами страны);
7080 - "Расходы по коммунальным платежам и прочим услугам", предназначен для учета расходов на коммунальные и прочие услуги (за газ, электроэнергию, отопление, связь);
7090 - "Расходы на текущий ремонт", предназначен для учета расходов на текущий ремонт долгосрочных активов;
7110 - "Расходы по амортизации долгосрочных активов", предназначен для учета расходов по амортизации долгосрочных активов;
7120 - "Расходы по расчетам с бюджетом", предназначен для учета расходов по суммам, причитающимся в бюджет от реализации долгосрочных активов, излишних и неиспользуемых материалов, от сверхсметных поступлений по платным услугам, от возмещения недостачи активов, а также от управления активами, по вознаграждениям к получению и другие;
7130 - "Расходы по аренде", предназначен для учета расходов по аренде;
7140 - "Прочие операционные расходы", предназначен для учета прочих операционных расходов государственного учреждения, не указанных в других группах счетов;
7150 - "Расходы на обязательное социальное медицинское страхование", предназначен для учета расходов по отчислениям и взносам на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном медицинском страховании.

Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 10.02.2017 № 95; өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 14.01.2019 № 14 бұйрықтарымен.
49. 7200 - "Бюджеттік төлемдер бойынша шығыстар" бюджеттік төлемдер бойынша шығыстарды есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
7210 - "Трансферттер бойынша шығыстар", нысаналы трансферттер, сондай-ақ мемлекеттік мекеменің қызметкері болып табылмайтын жеке тұлғаларға берілетін трансферттер бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7220 - "Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу бойынша шығыстар", "Азаматтар үшін үкімет" мемлекеттік корпорациясына зейнетақыларды төлеу жөніндегі мемлекеттік орталығының зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу жөніндегі шығыстарын есепке алуға арналған;
7230 - "Субсидиялар бойынша шығыстар", субсидиялар бойынша шығыстарды, оның ішінде шаруа қожалықтары мен фермерлік шаруашылықтарға субсидиялар беру бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7240 - "Жалпы сипаттағы трансферттер бойынша шығыстар", Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүргізілетін субвенциялар мен алып қоюлар бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7250 - "Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері бойынша шығыстар", Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілген трансферттер, оның ішінде субвенциялар бойынша шығыстарды жергілікті уәкілетті органның есепке алуына арналған;
7260 - "Бюджетке түсетін түсімдерді азайту жөніндегі шығыстар", төлеушілермен есеп айырысу бойынша бұдан бұрын есептелген кірістерді түзету кезінде туындайтын бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдерді азайту жөніндегі шығыстарды есепке алуға арналған;
7270 - "Басқа да трансферттер бойынша шығыстар" Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына берілетін трансферттер бойынша шығыстарды есепке алуға арналған.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 14.01.2019 № 14 бұйрығымен.
50. 7300 "Активтерді басқару бойынша шығыстар" кіші бөлімі активтерді басқару бойынша шығыстарды есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
7310 – "Сыйақылар бойынша шығыстар" шоты қарыздар (вексельдер, облигациялар), пайдаланылған құралдар, сыртқы және ішкі капитал нарығында, қаржылық жал, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7320 – "Активтерді басқару бойынша өзге шығыстар" шоты алдыңғы шоттар топтарында көрсетілмеген активтерді басқару бойынша өзге шығыстарды есепке алуға арналған;
7330 – "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар бойынша шығыстар", мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша шығыстарды есепке алуға арналған.

Сноска. Пункт 48 в редакции приказа Министра финансов РК от 10.02.2017 № 95; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 14.01.2019 № 14.
49. Подраздел 7200 "Расходы по бюджетным выплатам", предназначен для учета расходов по бюджетным выплатам.
Данный подраздел включает следующие счета:
7210 - "Расходы по трансфертам", предназначен для учета расходов по целевым трансфертам, а также трансфертам физическим лицам, не являющимся работниками государственного учреждения;
7220 - "Расходы по выплатам пенсий и пособий", предназначен для учета расходов по выплате пенсии и пособий на основании отчета Государственной корпорации "Правительство для граждан";
7230 - "Расходы по субсидиям", предназначен для учета расходов по субсидиям, выплаченным из бюджета физическим и юридическим лицам, в том числе крестьянским и фермерским хозяйствам;
7240 - "Расходы по трансфертам общего характера", предназначен для учета расходов по бюджетным субвенциям и изъятиям, производимым в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
7250 - "Расходы по трансфертам местного самоуправления", предназначен для учета местным уполномоченным органом по исполнению бюджета расходов по трансфертам, в том числе субвенциям, переданным местным органам самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
7260 - "Расходы по уменьшению поступлений в бюджет", предназначен для учета расходов по уменьшению налоговых и неналоговых поступлений в бюджет, возникающих при корректировке ранее начисленных доходов по расчетам с плательщиками;
7270 - "Расходы по прочим трансфертам", предназначен для учета расходов по трансфертам Фонду социального медицинского страхования и в Национальный фонд Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 49 в редакции приказа Министра финансов РК от 14.01.2019 № 14.
50. Подраздел 7300 "Расходы по управлению активами", предназначен для учета расходов по управлению активами.
Данный подраздел включает следующие счета:
7310 – "Расходы по вознаграждениям", предназначен для учета начисленных расходов по выплате вознаграждений (интересов) по займам (векселям, облигациям), за пользование средствами, заимствованными на внутренних (внешних) рынках капитала, по финансовой аренде, по проектам государственно–частного партнерства;
7320 – "Прочие расходы по управлению активами", предназначен для учета прочих расходов по управлению активов, не указанных в других группах счетов;
7330 – "Расходы по проектам государственно-частного партнерства", предназначен для учета расходов по проектам государственно-частного партнерства.

Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – 12.02.2021 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. 7400 "Өзге шығыстар" кіші бөлімі алдыңғы кіші бөлімдерде көрсетілмеген өзге шығыстарды есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
7410 – "Әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар" шоты активтердің (қысқа мерзімді қаржылық инстициялар, ұзақ мерзімді қаржылық инстициялар, биологиялық активтер, инвестициялық жылжымайтын мүлік) әділ құнын өзгертуден түсетін шығыстарды есепке алуға арналған;
7420 – "Ұзақ мерзімді активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар" шоты активтерді (негізгі құралдар, биологиялық активтер, инвестициялық жылжымайтын мүлік, материалдық емес активтер, аяқталмаған құрылыс объектерлер және күрделі салымдар, ұзақ мерзімді қаржылық инстициялар) қайтарымсыз беру немесе есептен шығару бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7430 – "Бағамдық айырма бойынша шығыстар" шоты валюталардың әртүрлі айырбас бағамдарын пайдалана отырып есептілік валютасында көрсетілген шетелдік валюта бірліктерінің бірдей санын көрсету нәтижесінде туындайтын бағамдық айырма бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7440 – "Активтердің құнсыздануы бойынша шығыстар" шоты активтердің құнсыздануына резервтер құру бойынша шығыстарды есепке алу үшін арналған;
7450 – "Резервтерді құру жөніндегі шығыстар" күмәнді борыштар жөніндегі резервтерді құру бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7460 – "Өзге шығыстар", мұнда алдыңғы шоттар топтарында көрсетімеген шығыстарды есепке алуға арналған;
7470 – "Республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-лары бойынша шығыстар", республикалық және жергілікті бюджеттерден жүргізілген шығыстарды есепке алуға арналған;
7480 – "Бағалы қағаздарды орналастырудан шығыстар", бағалы қағаздардың номинал құны мен оларды іс жүзіндегі орналастыру құны арасындағы теріс айырманы есепке алуға арналған.
7490 – "Қорлар бойынша шығыстар", қорлар бойынша шығыстарды тануға арналған;
7491 – "Жәбірленушілерге өтемақы қоры бойынша шығыстар" Жәбірленушілерге өтемақы қорынан өтемақы төлеу бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7492 – "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының шығыстары" Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының шығыстарын есепке алуға арналған.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 07.06.2023 № 622 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) бұйрығымен.
11-тарау. 8 "Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар" бөлімінің шоттары

Сноска. Пункт 50 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.02.2021 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Подраздел 7400 "Прочие расходы" предназначен для учета прочих расходов, не указанных в других подразделах.
Данный подраздел включает следующие счета:
7410 – "Расходы от изменения справедливой стоимости", предназначен для учета расходов от изменения справедливой стоимости активов (краткосрочных финансовых инвестиций, долгосрочных финансовых инвестиций, биологических активов, инвестиционной недвижимости);
7420 – "Расходы по выбытию долгосрочных активов", предназначен для учета расходов по выбытию долгосрочных активов (основных средств, биологических активов, инвестиционной недвижимости, нематериальных активов, объектов незавершенного строительства и капитальных вложений, долгосрочных финансовых инвестиций);
7430 – "Расходы по курсовой разнице", предназначен для учета расходов по курсовой разнице, возникающей в результате отражения в отчетах одинакового количества единиц иностранной валюты, выраженной в валюте отчетности с использованием разных обменных курсов валют;
7440 – "Расходы от обесценения активов", предназначен для учета расходов по созданию резервов на обесценение активов;
7450 – "Расходы по созданию резервов", предназначен для учета расходов по созданию резервов по сомнительным долгам;
7460 – "Прочие расходы", предназначен для учета расходов, не указанных в других группах счетов;
7470 – "Расходы по КСН республиканского и местных бюджетов", предназначен для учета проведенных расходов из республиканского и местных бюджетов;
7480 – "Расходы от размещения ценных бумаг", предназначен для учета отрицательной разницы между номинальной стоимостью ценных бумаг и фактической стоимостью их размещения.
7490 – "Расходы по фондам", предназначен для признания расходов по фондам. Данный счет включает следующие субсчета:
7491 – "Расходы Фонда компенсации потерпевшим" предназначен для учета расходов по выплате компенсации из Фонда компенсации потерпевшим;
7492 – "Расходы Фонда поддержки инфраструктуры образования" предназначен для учета расходов Фонда поддержки инфраструктуры образования.
Сноска. Пункт 51 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 07.06. 2023 № 622 (порядок введения в действие см. п. 3).
Глава 11. Счета раздела 8 "Затраты на производство и другие цели"

Ескерту. 11-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 20.04.2020 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. 8 "Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар" бөлімінің шоттары өнімді дайындауға және өндірістік (оқулық) шеберханалар, баспа өнімдерін дайындау мен қызмет көрсету бойынша, ғылыми-зерттеу және конструкциялық жұмыстарды мемлекеттік мекеменің шарты бойынша эксперименталдық құрылғыларды дайындау бойынша шығындарды және материалдарды дайындау және қайта дайындау бойынша шығындарды есепке алуға арналған.
8010 - "Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар" шоты бұйымдарды жасау, баспа өнімдерін шығару және қызметтер көрсету жөніндегі барлық шығындар, оның ішінде шикізат пен материалдардың шығыстары, өндірісте жұмыс істейтін жұмыскерлердің еңбекақылары және әлеуметтік аударымдар, және де өндіріске қатысты өзге де шығыстар есепке алынады.
Бұл шот төмендегідей қосалқы шоттарды қамтиды:
8011 - "Материалдар", онда өндіріспен байланысты материалдар есепке алынады.
8012 - "Еңбекақы", онда өндірісте жұмыс істейтін жұмыскерлердің еңбекақылары есепке алынады.
8013 - "Еңбекақыдан аударымдар", өндірісте жұмыс істейтін жұмыскерлердің еңбекақыларынан аударымдар есепке алынады.
8014 - "Үстеме шығыстар", онда алдыңғы шоттар топтарында көрсетілмеген өндіріспен байланысты шығыстар есепке алынады.
12-тарау. 9 "Баланстан тыс шоттар" бөлімінің шоттары
Ескерту. 12-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 20.04.2020 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Баланстан тысқары шоттарда мемлекеттік мекемелерде уақытша орналасқан және оған жатпайтын құндылықтар есепке алынады. Баланстан тыс шоттарда есепке алынған активтер баланста есепке алынған ұқсас активтер үшін белгіленген тәртіпте және белгілі бір мерзімде түгенделеді.
Көрсетілген активтер есебін жүргізу үшін келісі баланстан тыс шоттар қолданылады:
01 – "Жалға алынған активтер" шоты. Бұл шотта операциялық жалға алу шарты бойынша мемлекеттік мекеме жалға алу шартында көзделген құн бойынша қабылдаған активтер есепке алынады;
02 – "Жауаптылықпен сақтауға қабылданған немесе орталықтандырылған жабдықтау бойынша төленген қорлар" шоты. Бұл шотта шарттар бойынша ғылыми-зерттеу және конструкторлық жұмыстарды орындау үшін алынған арнаулы жабдықтарды қоса алғанда, мемлекеттік мекеме жауаптылықпен сақтауға қабылдаған қорлар, сондай-ақ орталықтандырылған жабдықтау бойынша төленген қорлар есепке алынады;
03 – "Қатаң есептілік бланкілері" шоты. Бұл шотта сақтаудағы және есепке берілетін қатаң есептілік бланкілері (мемлекеттік мекемелердің фирмалық бланкілері, тамақтануға төленген талондар, демалыс үйлеріне, шипажайлар мен түристік базаларға төленген жолдамалар, пошталық маркалар мен мемлекеттік баж маркаларына алынған хабарламалар, еңбек кітапшалары бланкілері) есепке алынады;

Сноска. Заголовок главы 11 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 20.04.2020 № 395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Счета раздела 8 "Затраты на производство и другие цели" предназначены для учета затрат на изготовление изделий и продукции производственных (учебных) мастерских, подсобных сельских и учебно-опытных хозяйств по изданию печатной продукции и оказанию услуг, по выполнению научно-исследовательских и конструкторских работ по договорам с государственными учреждениями по изготовлению экспериментальных устройств, а также затраты по заготовке и переработке материалов.
Счет 8010 - "Затраты на производство и другие цели" предназначен для учета затрат на изготовление изделий, оказанию услуг, изданию печатной продукции, в том числе расходов сырья и материалов, оплаты труда и отчислений от сумм оплаты труда работников, непосредственно занятых в производстве продукции, а также прочих затрат, относящиеся к данному производству. Данный счет включает следующие субсчета:
8011 - "Материалы", где учитываются расходы по материалам, использованным в производстве;
8012 - "Оплата труда", где учитывается расходы по оплате труда работников, непосредственно занятых в производстве;
8013 - "Отчисления от оплаты труда", где учитываются расходы по отчислениям от оплаты труда работников, непосредственно занятых в производстве;
8014 - "Накладные расходы", где учитываются расходы, связанные с производством, но не указанные в других группах счетов.
Глава 12. Счета раздела 9 "Забалансовые счета"
Сноска. Заголовок главы 12 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 20.04.2020 № 395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. На забалансовых счетах учитываются активы, временно находящиеся в государственном учреждении и не принадлежащие ему. Активы, учтенные на забалансовых счетах, подвергаются инвентаризации в порядке и в сроки, установленные для аналогичных активов, учитываемых на балансе.
Для учета указанных активов применяются следующие забалансовые счета:
счет 01 – "Арендованные активы". На данном счете учитываются принятые государственным учреждением по договору операционной аренды активы, по стоимости, предусмотренной договором на аренду;
счет 02 – "Запасы, принятые на ответственное хранение или оплаченные по централизованному снабжению". На данном счете учитываются запасы, принятые государственным учреждением на ответственное хранение, включая спецоборудование, полученное от заказчиков для выполнения научно-исследовательских и конструкторских работ по договорам, а также запасы, оплаченные по централизованному снабжению;
счет 03 – "Бланки строгой отчетности". На данном счете учитываются находящиеся на хранении и выдаваемые под отчет бланки строгой отчетности (фирменные бланки государственных учреждений, оплаченные талоны на питание, оплаченные путевки в дома отдыха, санатории и туристические базы, полученные извещения на почтовые переводы, почтовые марки и марки госпошлины, бланки трудовых книжек);

04 – "Төлеуге қабілетсіз дебиторлардың есептен шығарылған берешегі" шоты. Бұл шотта борышкерлердің мүліктік жағдайы өзгерген жағдайда оны өндіріп алу мүмкіндігін бақылау үшін баланстан есептен шығарған, "Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағында белгіленген тәртіппен өндіріп алуға үмітсіз деп танылған сәттен бастап бес жыл ішінде төлем қабілеті жоқ дебиторлардың берешегі есепке алынады. Бұл берешектерді өтеуге алынған сомалар баланстық шотта қайта қалпына келтіріледі және тиісті бюджеттің кірісіне беру бойынша мемлекеттік мекеменің бюджет алдындағы міндеттемесі ретінде танылады;
05 – "Қайтарылмаған материалдық құндылықтар үшін оқушылар мен студенттердің берешегі" шоты. Бұл шотта оқушылар мен студенттердің талап ету мерзімі ішінде олар қайтармаған киім-кешектері, іш киімдері, құрал-саймандары және басқа да құндылықтары үшін берешегі есепке алынады;
06 – "Ауыспалы спорт жүлделері мен кубоктары" шоты. Бұл шотта әр мемлекеттік мекемелер белгілеген және олардан алынатын жеңімпаз командаларды марапаттау үшін ауыспалы сыйлықтар, тулар, кубоктар есепке алынады. Сыйлықтар, тулар, кубоктар осы бюджеттік ұйымда тұрған барлық кезеңнің ішінде есепке алынады;
07 – "Жолдамалар" шоты. Бұл шотта қоғамдық, кәсіподақ және басқа ұйымдардан қайтарусыз алынған жолдамалар есепке алынады. Жолдамалар ақша құжаттарымен бірге кассада сақталуы керек;
08 – "Әскери техниканың оқулық құралдары" шоты. Бұл шотта тирлерде, спорттық оқ ататын алаңдарда, оқу орындарының әскери тәртіп кабинеттерінде орналасқан жабдықтар мен заттардың барлық түрлері есепке алынады;
09 – "Мәдени мұра активтері" шоты. Бұл шотта тарихи ғимараттар және монументтер, археологиялық қазбалардың орындары, қорықтар және табиғи қорғалатын аумақтар, сонымен қатар мәдени мұра объектісі ретінде танылған құндық бағалауға ұшырамаған өнер туындылары есепке алынады;
10 – алып тасталды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 07.06.2023 № 622 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11 – "Оқыту бойынша қызметкерлердің берешегі" шоты. Бұл шотта қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган қызметкерлерінің оқыту бойынша берешегі есепке алынады.

счет 04 – "Списанная задолженность неплатежеспособных дебиторов". На данном счете учитывается задолженность неплатежеспособных дебиторов в течение пяти лет с момента признания безнадежной к взысканию в порядке, установленном пунктом 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве", списания с баланса для наблюдения за возможностью ее взыскания в случае изменения имущественного положения должников. Суммы, полученные в погашение этой задолженности, восстанавливаются на балансовый счет и признаются как обязательство государственного учреждения перед бюджетом по передаче в доход соответствующего бюджета;
счет 05 – "Задолженность учащихся и студентов за невозвращенные материальные ценности". На данном счете учитывается задолженность за учащимися и студентами за невозвращенное ими обмундирование, белье, инструменты и другие ценности в течение срока исковой давности;
счет 06 – "Переходящие спортивные призы и кубки". На данном счете учитываются переходящие призы, знамена, кубки, учрежденные разными государственными учреждениями и получаемые от них для награждения команд–победителей. Призы, знамена, кубки учитываются в течение всего периода их нахождения в данном государственном учреждении;
счет 07 – "Путевки". На данном счете учитываются путевки, полученные безвозмездно от общественных, профсоюзных и других организаций. Путевки должны храниться в кассе вместе с денежными документами;
счет 08 – "Учебные предметы военной техники". На данном счете учитываются все виды оборудования и предметы, находящиеся в тирах, на спортивных стрельбищах, в кабинетах военных дисциплин учебных заведений;
счет 09 – "Активы культурного наследия". На данном счете учитываются исторические здания и монументы, места археологических раскопок, заповедники и природные охраняемые территории, а также произведения искусства, признанные как объекты культурного наследия, не подвергающиеся стоимостной оценке;
счет 10 -исключен приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 07.06. 2023 № 622 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
счет 11 – "Задолженность служащих по обучению". На данном счете учитывается задолженность служащих уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций по обучению.

Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда – 12.02.2021 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 07.06.2023 № 622 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
13-тарау. "Қорытынды ережелер"
Ескерту. 13-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 20.04.2020 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 53 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.02.2021 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 07.06. 2023 № 622 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 13. Заключительные положения
Сноска. Заголовок главы 13 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 20.04.2020 № 395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

54. Негізгі бухгалтерлік операциялар бойынша шоттар корреспонденциясы Шоттар жоспарына 3-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 54-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 07.12.2015 № 620 (01.01.2016 бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
Мемлекеттік мекемелердің
бухгалтерлік есеп
шоттары жоспарына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 07.06.2023 № 622 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есеп шоттары жоспары
шот
қосалқы шот
Шоттар атауы
1
2
3
1 бөлім. Қысқа мерзімді активтер

54. Корреспонденция счетов по основным бухгалтерским операциям осуществляется в соответствии с приложением 3 к Плану счетов.
Сноска. Пункт 54 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 07.12.2015 № 620 (вводится в действие с 01.01.2016).
Приложение 1
к Плану счетов
бухгалтерского учета
государственных учреждений
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 07.06. 2023 № 622 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
План счетов бухгалтерского учета государственных учреждений
Счет
Субсчет
Наименование счетов
1
2
3
Раздел 1. Краткосрочные активы

1000
Ақша қаражаты және олардың баламалары
1010
Кассадағы ақша қаражаты
1020
Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты
1030
Есеп айырысу шоты
1040
Түсімдер мен есеп айырысуларды есепке алу үшін ҚБШ
1041
Қайырымдылық көмек ҚБШ
1042
Ақылы қызметтер ҚБШ
1043
Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ
1044
Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
1045
Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
1046
Республикалық бюджеттің ҚБШ
1047
Жергілікті бюджеттердің ҚБШ
1048
Жәбірленушілерге өтемақы қоры ҚБШ
1049
Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ
1050
Шетелдік валютадағы шот
1060
Арнайы шот
1061
Байланысты гранттың арнайы шоты
1062
Сыртқы қарыздың арнайы шоты
1070
Өзге де ақша қаражаты
1071
Аккредитивтер
1072
Ақша құжаттары
1073
Жолдағы ақша қаражаты
1074
Өзге де ақша қаражаты
1075
Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның ҚБШ
1080
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1081
Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1082
Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1083
Басқа да бюджеттердің есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1084
Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1085
Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1086
Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1087
Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1088
Мемлекеттік - жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1090
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091
Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1092
Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1093
Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1094
Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1095
Жергілікті бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар

1000
Денежные средства и их эквиваленты
1010
Денежные средства в кассе
1020
Текущий счет государственного учреждения
1030
Расчетный счет
1040
КСН для учета поступлений и расчетов
1041
КСН благотворительной помощи
1042
КСН платных услуг
1043
КСН временного размещения денег
1044
КСН местного самоуправления
1045
КСН целевого финансирования
1046
КСН республиканского бюджета
1047
КСН местных бюджетов
1048
КСН Фонда компенсации потерпевшим
1049
КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования
1050
Счет в иностранной валюте
1060
Специальный счет
1061
Специальный счет связанного гранта
1062
Специальный счет внешнего займа
1070
Прочие денежные средства
1071
Аккредитивы
1072
Денежные документы
1073
Денежные средства в пути
1074
Прочие денежные средства
1075
КСН местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования
1080
Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета
1081
Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1082
Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1083
Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов
1084
Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1085
Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
1086
Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их
1087
Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов
1088
Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства
1090
Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета
1091
Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1092
Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1093
Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1094
Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
1095
Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их

1096
Мемлекеттік - жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1100
Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары
1110
Қысқа мерзімді берілген қарыздар
1120
Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары
1130
Қысқа мерзімді қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резерв
1200
Қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1210
Бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1211
Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1212
Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1213
Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1214
Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1215
Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1216
Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеуге трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1217
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1220
Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1230
Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1231
Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1232
Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1240
Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1241
Ішкі ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1242
Ведомствоаралық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1250
Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
1260
Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1261
Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1262
Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1263
Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1270
Жал бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1280
Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
1290
Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв
1291
Салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша бюджетпен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1292
Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1293
Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1294
Негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер бойынша есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1295
Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек

1096
Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства
1100
Краткосрочные финансовые инвестиции
1110
Краткосрочные займы предоставленные
1120
Краткосрочные финансовые инвестиции
1130
Резерв на обесценение краткосрочных финансовых инвестиций
1200
Краткосрочная дебиторская задолженность
1210
Краткосрочная дебиторская задолженность по бюджетным выплатам
1211
Краткосрочная дебиторская задолженность по трансфертам физическим лицам
1212
Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам
1213
Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие
1214
Краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям физическим лицам
1215
Краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам
1216
Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий
1217
Краткосрочная дебиторская задолженность по трансфертам Фонда социального медицинского страхования
1220
Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом
1230
Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
1231
Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
1232
Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
1240
Краткосрочная дебиторская задолженность по ведомственным расчетам
1241
Краткосрочная дебиторская задолженность по внутриведомственным расчетам
1242
Краткосрочная дебиторская задолженность по межведомственным расчетам
1250
Краткосрочные вознаграждения к получению
1260
Краткосрочная дебиторская задолженность работников и прочих подотчетных лиц
1261
Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
1262
Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1263
Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц
1270
Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде
1280
Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
1290
Резерв по сомнительной дебиторской задолженности
1291
Краткосрочная дебиторская задолженность по налоговым и неналоговым поступлениям
1292
Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
1293
Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет
1294
Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала
1295
Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации финансовых активов государства

2721
Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы
2722
Материалдық емес активтердің құнсыздануына арналған резерв
2800
Өзге ұзақ мерзімді активтер
2810
Өзге ұзақ мерзімді активтер
3-бөлім. Қысқа мерзімді міндеттемелер
3000
Қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелері
3010
Қысқа мерзімді алынған сыртқы қарыздар
3020
Қысқа мерзімді алынған ішкі қарыздар
3030
Өзге қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер
3040
Мемлекеттік – жекешелік әріптестік жобалары бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер
3100
Салық және өзге төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3110
Бюджеттен төленетін төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3111
Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3112
Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3113
Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3114
Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3115
Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3120
Бюджетке төленетін төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3121
Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3122
Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3123
Қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3124
Бюджетке өзге салықтар және басқа да міндеттемелер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3130
Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3131
Активтерді сатудан түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3132
Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден түсетін кірістер бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3133
Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3140
Басқа да міндетті және ерікті төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3141
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3142
Азаматтар үшін үкімет" мемлекеттік корпорациясына төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3143
Өзге де міндетті және ерікті төлемдер бойынша өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3150
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3151
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3152
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3200
Қысқа мерзімді кредиторлық берешек

2721
Накопленная амортизация нематериальных активов
2722
Резерв на обесценение нематериальных активов
2800
Прочие долгосрочные активы
2810
Прочие долгосрочные активы
Раздел 3. Краткосрочные обязательства
3000
Краткосрочные финансовые обязательства
3010
Краткосрочные внешние займы полученные
3020
Краткосрочные внутренние займы полученные
3030
Прочие краткосрочные финансовые обязательства
3040
Краткосрочные обязательства по проектам государственно-частного партнерства
3100
Краткосрочная кредиторская задолженность по налогам и другим платежам
3110
Краткосрочная кредиторская задолженность по бюджетным выплатам
3111
Краткосрочная кредиторская задолженность по трансфертам физическим лицам
3112
Краткосрочная кредиторская задолженность по целевым текущим трансфертам
3113
Краткосрочная кредиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие
3114
Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям физическим лицам
3115
Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам
3120
Краткосрочная кредиторская задолженность по платежам в бюджет
3121
Краткосрочная кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу
3122
Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу
3123
Краткосрочная кредиторская задолженность по плате за загрязнение окружающей среды
3124
Краткосрочная кредиторская задолженность по прочим налогам и другим обязательным платежам в бюджет
3130
Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с бюджетом
3131
Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов
3132
Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
3133
Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
3140
Краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам
3141
Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования
3142
Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в Государственную корпорацию "Правительство для граждан"
3143
Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам
3150
Краткосрочная кредиторская задолженность по отчислениям и взносам на обязательное социальное медицинское страхование
3151
Краткосрочная кредиторская задолженность по отчислениям на обязательное социальное медицинское страхование
3152
Краткосрочная кредиторская задолженность по взносам на обязательное социальное медицинское страхование
3200
Краткосрочная кредиторская задолженность

3210
Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3220
Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3221
Ішкі ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3222
Ведомствоаралық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3230
Стипендианттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3240
Қызметкерлердің және басқа да есеп беретін тұғалардың алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3241
Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3242
Атқару құжаттары бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3243
Депоненттелген сома бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3244
Уақытша еңбекке жарамсыздығы жөнінде қызметкерлерге әлеуметтік жәрдемақы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3245
Кәсіподақтық мүшелік жарна сомаларын қолма-қол емес аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3246
Пайдаланылмаған демалыс бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3247
Банктерге салымдар бойынша шоттарға аударылған қолма-қол ақшасыз аударымдар бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3248
Қызметкерлерге өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3249
Өзге де есеп берілетін сомалар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3250
Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
3260
Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3270
Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3271
Ақшаны уақытша орналастыру бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3272
Ақша айналымынан қолма-қол тиындардың алынуына байланысты есеп айырысулар
3273
Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
3274
Қорлардан төлемдер бойынша кредиторлық берешек
3280
Бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3281
Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3282
ҚҚС төлеу жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3283
ҚҚС қайтару жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3284
Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3285
Еуразиялық Экономикалық Одаққа мүше-мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3300
Қысқа мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелері
3310
Қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері
3320
Қысқа мерзімді кепілдік міндеттемелері
3400
Өзге қысқа мерзімді міндеттемелер
3410
Алынған қысқа мерзімді аванстар
3420
Өзге қысқа мерзімді міндеттемелері
4-бөлім. Ұзақ мерзімді міндеттемелер

3210
Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
3220
Краткосрочная кредиторская задолженность по ведомственным расчетам
3221
Краткосрочная кредиторская задолженность по внутриведомственным расчетам
3222
Краткосрочная кредиторская задолженность по межведомственным расчетам
3230
Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам
3240
Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и прочими подотчетными лицами
3241
Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3242
Краткосрочная кредиторская задолженность по исполнительным документам
3243
Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по депонированным суммам
3244
Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по социальному пособию по временной нетрудоспособности
3245
Краткосрочная кредиторская задолженность по безналичным перечислениям сумм членских профсоюзных взносов
3246
Краткосрочная кредиторская задолженность перед работникам и по неиспользованным отпускам
3247
Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по безналичным перечислениям на счета по вкладам в банки
3248
Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками
3249
Краткосрочная кредиторская задолженность по прочим подотчетным суммам
3250
Краткосрочные вознаграждения к выплате
3260
Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде
3270
Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
3271
Краткосрочная кредиторская задолженность по деньгам временного размещения
3272
Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения
3273
Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
3274
Кредиторская задолженность по выплатам из фондов
3280
Краткосрочная кредиторская задолженность по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет
3281
Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
3282
Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС
3283
Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС
3284
Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет
3285
Краткосрочная кредиторская задолженность по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами Евразийского экономического союза
3300
Краткосрочные оценочные и гарантийные обязательства
3310
Краткосрочные оценочные обязательства
3320
Краткосрочные гарантийные обязательства
3400
Прочие краткосрочные обязательства
3410
Краткосрочные авансы полученные
3420
Прочие краткосрочные обязательства
Раздел 4. Долгосрочные обязательства

Ескерту. 2-қосымша алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 07.12.2015 № 620 (01.01.2016 бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
Мемлекеттік мекемелердің
бухгалтерлік есеп
шоттары жоспарына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 07.06.2023 № 622 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Негізгі бухгалтерлік операциялар бойынша шоттар корреспонденциясы
№ р/с
Операциялардың мазмұны
Дебет
Кредит
1 бөлім. Қысқа мерзімді активтер бойынша шоттар корреспонденциясы
1.1. Ақша қаражаты және олардың баламалары
1
Бюджеттік шотқа мемлекеттік мекеменің шығындарын өтеуге және басқа да іс-шараларды қаржыландырудың түсуі (күрделі салымдарға арналған қаржыландырудан басқа)
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1091 Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1083 Басқа да бюджеттердің есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1086 Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1095 Жергілікті бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6010 Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер
2
Сыртқы қарыздың арнайы шотына түсетін түсім
1062 Сыртқы қарыздың арнайы шоты
6071 Сыртқы қарыз түсімдерден түскен кірістер
3
Бюджеттік шоттарға мемлекеттік мекеменің күрделі салымдарына қаржыландырулардың түсуі
1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6020 Күрделі салымдарды қаржыландырудан алынатын кірістер
1.1.2. Трансферттер бойынша операциялар
4
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның нысаналы трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауына бюджеттен жоспарлы тағайындаулар алу
1084 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6032 Нысаналы ағымдағы трансферттер бойынша кірістер, 6033 Нысаналы даму трансферттері бойынша кірістер
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджетті атқару жөніндегі төмен тұрған уәкілетті органға трансферттерін аударуы
1212 Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек 1213 Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1084 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
Төмен тұрған бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті органның есебі негізінде нысаналы трансферт бойынша жүргізілген шығыстарды есептен шығаруы
7210 Трансферттер бойынша шығыстар
1212 Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек 1213 Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
Төмен тұрған бюджеттің есепті жыл аяғында пайдаланылмаған трансферттер сомасына кредиторлық берешекті есептеуі
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
5
Ағымдағы жылы төмен тұрған бюджеттерден пайдаланылмаған трансферт сомаларын қайтарып алу
1084 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1212 Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек 1213 Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6
Келесі жылы жоғары тұрған бюджетке пайдаланылмаған трансферт сомаларын қайтару
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
7
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері (субвенциялары) бойынша міндеттемелер қабылдауға бюджеттен жоспарлы тағайындаулар алуы
1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6034 Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері бойынша кірістер
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның ҚБШ-ға берілген жергілікті өзін-өзі басқару трансферттерін (субвенцияларын) есептен шығаруы
7250 Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері бойынша шығыстар
1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар

Сноска. Приложение 2 исключено приказом Министра финансов РК от 07.12.2015 № 620 (вводится в действие с 01.01.2016).
Приложение 3
к Плану счетов
бухгалтерского учета
государственных учреждений
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 07.06. 2023 № 622 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Корреспонденция счетов по основным бухгалтерским операциям
№ п/п
Содержание операции
Дебет
Кредит
Раздел 1. Корреспонденции счетов по краткосрочным активам
1.1. Денежные средства и их эквиваленты
1
Поступление на бюджетный счет финансирования на расходы государственного учреждения и другие мероприятия (кроме финансирования на капитальные вложения)
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1083 Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов
1086 Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их
1095 Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их
6010 Доходы от финансирования текущей деятельности
2
Поступление на специальный счет внешнего займа
1062 Специальный счет внешнего займа
6071 Доходы от поступления внешнего займа
3
Поступление на бюджетный счет государственного учреждения финансирования по капитальным вложениям
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
6020 Доходы от финансирования капитальных вложений
1.1.2. Операции по трансфертам
4
Получение из бюджета плановых назначений на принятие обязательств по целевым трансфертам администратором бюджетных программ и уполномоченным органом по исполнению бюджета
1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
6032 Доходы по целевым текущим трансфертам
6033 Доходы по целевым трансфертам на развитие
Перечисление целевых трансфертов администратором бюджетных программ уполномоченному органу по исполнению нижестоящего бюджета
1212 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам
1213 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам развитие
1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
Списание администратором бюджетных программ произведенных расходов по целевому трансферту на основании отчета уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета
7210 Расходы по трансфертам
1212 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам
1213 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие
Начисление кредиторской задолженности нижестоящим бюджетом на сумму неиспользованных трансфертов в конце отчетного года
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
5
Возврат от нижестоящих бюджетов неиспользованных сумм трансфертов в текущем году
1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1212 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам
1213 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие
6
Возврат неиспользуемых сумм трансфертов в вышестоящий бюджет в следующем году
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
7
Получение из бюджета плановых назначений на принятие обязательств по трансфертам (субвенциям) местного самоуправления местным уполномоченным органом по исполнению бюджета
1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
6034 Доходы по трансфертам местного самоуправления
Списание местным уполномоченным органом по исполнению бюджета трансфертов (субвенций) местного самоуправления, переданных на КСН
7250 Расходы по трансфертам местного самоуправления
1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам

1.1.3. Субсидиялар бойынша операциялар
8
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттен жеке тұлғалар үшін субсидиялар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды алуы
1085 Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1094 Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6040 Субсидиялар төлемдері бойынша қаржыландырудан түсетін кірістер
Жеке тұлғаларға субсидиялар аудару
3114 Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1085 Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1094 Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
Жеке тұлғаларға субсидиялар аудару
7230 Субсидиялар бойынша шығыстар
3114 Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
9
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттен заңды тұлғалар үшін субсидиялар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды алуы
1085 Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1094 Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6040 Субсидиялар төлемдері бойынша қаржыландырудан түсетін кірістер
Заңды тұлғаларға субсидиялар аудару
3115 Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1085 Субсидиялар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1094 Субсидиялар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
Заңды тұлғаларға субсидиялар есептеу
7230 Субсидиялар бойынша шығыстар
3115 Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
10
"Жол картасы - 2020" бағдарламасы шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік қаржылық көмек көрсету үшін қаржы агенттеріне субсидиялар аудару
1215 Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1085 Субсидиялар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1094 Субсидиялар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
11
Қаржы агентін субсидиялау туралы есептің негізінде субсидияларды есептен шығару
7230 Субсидиялар бойынша шығыстар
1215 Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1.1.4. Зейнетақы мен жәрдемақы бойынша операциялар
12
Халықты әлеуметтік қорғау саласында реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органның зейнетақы мен жәрдемақы төлеуге қаржыландыруды алуы
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6010 Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер
Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеу үшін зейнетақы жарналары мен зейнетақы төлемдерін тарту бойынша қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаға қаражатты аудару
1216 Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
Зейнетақы жарналарын және зейнетақы төлемдерін тарту жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғаның есебі негізінде зейнетақыларды, жәрдемақыларды төлеу бойынша шығыстарды тану
7220 Зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу бойынша шығыстар
1216 Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек

1.1.3. Операции по субсидиям
8
Получение из бюджета плановых назначений на принятие обязательств администратором бюджетных программ субсидии физическим лицам
1085 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
1094 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
6040 Доходы от финансирования по выплате субсидий
Перечисление субсидии физическим лицам
3114 Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям физическим лицам
1085 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
1094 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
Начисление субсидии физическим лицам
7230 Расходы по субсидиям
3114 Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям физическим лицам
9
Получение из бюджета плановых назначений на принятие обязательств администратором бюджетных программ субсидии юридическим лицам
1085 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
1094 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
6040 Доходы от финансирования по выплате субсидий
Перечисление субсидии юридическим лицам
3115 Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам
1085 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
1094 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
Начисление субсидии юридическим лицам
7230 Расходы по субсидиям
3115 Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам
10
Перечисление субсидий финансовым агентам для оказания государственной финансовой помощи субъектам частного предпринимательства в рамках программы "Дорожная карта бизнеса -2020"
1215 Краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам
1085 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
1094 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
11
Начисление субсидий на основании отчета о субсидировании финансового агента
7230 Расходы по субсидиям
1215 Краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам
1.1.4. Операции по выплате пенсий и пособий
12
Получение государственным органом, осуществляющим регулирование в сфере социальной защиты населения финансирования на выплату пенсии и пособия
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
6010 Доходы от финансирования текущей деятельности
Перечисление средств юридическому лицу, осуществляющему деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам, для выплаты пенсий и пособий
1216 Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
Признание расходов на выплату пенсий, пособий на основании отчета юридического лица, осуществляющего деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам
7220 Расходы по выплатам пенсий и пособий
1216 Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий

1.1.5. Оқу орындарында стипендия төлеу бойынша операциялар (мемлекеттік мекеме)
13
Шәкіртақы төлеуге арналған қаржыландырулардың түсуі
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
6010 Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер
Шәкіртақы төлеу бойынша шығыстарды есепке алу
7020 Стипендиялар төлеу бойынша шығыстар
3230 Стипендианттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Шәкіртақы төлеу
3230 Стипендианттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1010 Кассадағы ақша қаражаты
1.1.6. Жеткізушілер мен мердігерлердің шоттарын өтеу
14
Материалдық құндылықтар, жабдықтар, құрылыс материалдар және көрсеткен қызметтері үшін жеткізушілер мен мердігерлердің шоттарын төлеу
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1041 Қайырымдылық көмек ҚБШ 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1044 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ 1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
15
Күрделі құрылыс бойынша орындалған жұмыстар үшін мердігерге аударым
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1041 Қайырымдылық көмек ҚБШ 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1044 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ 1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
1075 Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның ҚБШ
16
Материалдық құндылықтар, жабдықтар, құрылыс материалдары және көрсеткен қызметтер, орындалған жұмыстар үшін жеткізушілерге алдын ала төлеу
1410 Берілген қысқа мерзімді аванстар
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1041 Қайырымдылық көмек ҚБШ 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1044 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ 1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
17
Күрделі құрылыс жұмыстары үшін мердігерлерге алдын - ала ақша аудару
1410 Берілген қысқа мерзімді аванстар
1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1041 Қайырымдылық көмек ҚБШ 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1044 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ 1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ

1.1.5. Операции по выплате стипендии в учебном заведении (государственное учреждение)
13
Получение финансирования на выплату стипендии
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
6010 Доходы от финансирования текущей деятельности
Начисление стипендии
7020 Расходы по выплате стипендии
3230 Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам
Выплата стипендии
3230 Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1010 Денежные средства в кассе
1.1.6 Оплата счетов поставщиков и подрядчиков
14
Оплата счетов поставщиков за материальные ценности, оборудование, строительные материалы и оказанные услуги
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1041 КСН благотворительной помощи
1042 КСН платных услуг
1044 КСН местного самоуправления
1045 КСН целевого финансирования
15
Перечисление подрядчику за выполненные работы по капитальному строительству
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1041 КСН благотворительной помощи
1042 КСН платных услуг
1044 КСН местного самоуправления
1045 КСН целевого финансирования
1075 - "КСН местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования
16
Оплата авансом поставщикам за материальные ценности, оборудование, строительные материалы и оказанные услуги, выполненные работы
1410 Краткосрочные авансы выданные
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1041 КСН благотворительной помощи
1042 КСН платных услуг
1044 КСН местного самоуправления
1045 КСН целевого финансирования
17
Перечисление подрядчику авансом за работы по капитальному строительству
1410 Краткосрочные авансы выданные
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1041 КСН благотворительной помощи 1042 КСН платных услуг
1044 КСН местного самоуправления
1045 КСН целевого финансирования

1.1.7. Бюджеттік қаржыландырулар есебінен еңбекақы төлеу
18
Еңбекақы төлеу
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1091 Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1010 Кассадағы ақша қаражаты
18-1
Қызметкерлердің мемлекеттік мекеме алдындағы берешегін көрсету
1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1.1.8. Жыл аяғында пайдаланылмаған бюджеттік қаржыландыруларды қайтару
19
Жыл аяғында міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды жабу
6090 Қаржыландыруды бюджетке қайтару
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1091 Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1083 Басқа бюджеттердiң есебiнен мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1084 Трансферттер бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1093 Трансферттер бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1085 Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1094 Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
20
Жыл аяғында күрделі салымдар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды жабу
6090 Қаржыландыруды бюджетке қайтару
1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1.1.9. Кассаға сатудан және арнайы төлемдерден ақшаның түсуі
21
Арнайы төлемдер бойынша ақылы қызмет көрсетуден алынатын кірістерді есепке алу
1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6110 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
22
Ақылы қызметтер ҚБШ бұйымдар мен өнімдерді сатудан сомалардың түсуі
1010 Кассадағы ақша қаражаты 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
23
Өндірістік (оқу) шеберханаларының өнімдерді сатудан, көрсеткен қызметтерінен алынатын кірістерді есепке алуы
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6110 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
24
Ақылы қызметтер ҚБШ бұйымдар мен өнімдерді, қызметтерді сатудан сомалардың түсуі
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
25
Бюджетке тиесілі өндірістік (оқу) шеберханаларының өнімдерді сатудан, көрсеткен қызметтерінен алынатын жоспардан тыс түсімдерін есепке алу
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3132 Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілген қызметтерді өткізуден түсетін кірістер бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
26
Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілген қызметтер) өткізуден түскен ақша есебінен еңбекақы төлеу
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
27
Өндірістік (оқу) шеберханаларының өнімдерді сатудан, көрсеткен қызметтерінен алған жоспардан тыс түсімдерін бюджетке аудару
3132 Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілген қызметтерді өткізуден түсетін кірістер бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ

1.1.7. Выплата заработной платы за счет бюджетного финансирования
18
Выплата заработной платы
3241 Краткосрочная задолженность работникам по оплате труда
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1010 Денежные средства в кассе
18-1
Отражение задолженности работников перед государственным учреждением
1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
1.1.8. Возврат неиспользованного остатка бюджетных средств в конце года
19
Закрытие плановых назначений на принятие обязательств в конце года
6090 Возврат остатков бюджетных средств
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1083 Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов
1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1085 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
1094 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
20
Закрытие плановых назначений на принятие обязательств по капитальным вложениям в конце года
6090 Возврат остатков бюджетных средств
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1.1.9. Поступление в кассу сумм от реализации и по специальным видам платежей
21
Признание дохода от платных услуг по специальным видам платежей
1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
22
Поступление сумм в кассу и на КСН по платным услугам специальных видов платежей
1010 Денежные средства в кассе 1042 КСН платных услуг
1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
23
Признание дохода от реализации изделий, продукции и услуг, оказанных производственными (учебными) мастерскими
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
24
Поступление сумм на КСН платных услуг от реализации изделий, продукции и услуг
1042 КСН платных услуг
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
25
Признание обязательств перед бюджетом по сверхсметным поступлениям от реализации изделий, продукции и услуг, оказанных производственными (учебными) мастерскими
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
26
Выплата заработной платы за счет денег от реализации товаров (работ, услуг)
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
1042 КСН платных услуг
27
Погашение задолженности перед бюджетом по сверхсметным поступлениям от реализации изделий, продукции и услуг, оказанных производственными (учебными) мастерскими
3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
1042 КСН платных услуг

1.1.10. Есеп беру сомасын беру және қайтару
28
Банкте қолма-қол ақша алу үшін қаражат аудару
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1091 Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1041 Қайырымдылық көмек ҚБШ 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1050 Шетелдік валютадағы шот
29
Кассаға банктен қолма-қол қаржыны чек арқылы алу
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
30
Мемлекеттік мекеменің кассасынан есеп беру сомасын беру
1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі 1263 Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1010 Кассадағы ақша қаражаты
31
Есеп беретін тұлғаның ағымдағы шоттан корпоративтік пластикалық карточка арқылы ақша алуы
1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1020 Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
32
Шығындалған есеп берiлетiн сомалар туралы аванстық есептеменi ұсыну (қорларды сатып алу)
1310 Материалдар 1340 Тауарлар
1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
33
Шығындалған есеп берілетін сомалар туралы аванстық есептемені ұсыну
7070 Іссапарларға арналған шығыстар 7140 Өзге операциялық шығыстар
1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі 1263 Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
34
Есепті соманың қалдығын мемлекеттік мекеменің кассасына немесе тікелей банкке есеп беретін тұлғаның қайтаруы
1010 Кассадағы ақша қаражаты 1050 Шетелдік валютадағы шот 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1041 Қайырымдылық көмек ҚБШ 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1044 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ 1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі 1263 Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
35
Айқындалған жетіспеушілік нәтижесінде кассадағы ақшалай қаражатты қызметтік тергеу аяқталғанға дейін есептен шығару
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
1010 Кассадағы ақша қаражаты
Жетіспеушілікті кінәлі тұлғаның есебінен өндіруді есепке алу
1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
36
Кiнәлi тұлғалардың есебiне жатқызылған кем шыққан және жоғалған материалдар мен тамақ өнiмдерiн есептен шығару
1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі 1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
6360 Өзге кірістер
Кінәлі тұлғаның есебінен өндірілетін бюджетке тиесілі жетіспеушілік сомасына бір уақытта екінші жазу беру
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
37
Жетіспеушілігі анықталған материалдар мен өзге қорлардың есептен шығарылуы
7460 Өзге шығыстар
1310 Материалдар 1320 Аяқталмаған өндіріс 1330 Дайын өнім 1340 Тауарлар 1350 Жолдағы қорлар
38
Кінәлі тұлғадан жетіспеушілік сомасының түсуі және бюджет алдындағы міндеттемелердің өтелуі
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі 1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1010 Кассадағы ақша қаражаты

1.1.10. Выдача и погашение подотчетных сумм
28
Перечисление средств для получения наличных денег в банке
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1041 КСН благотворительной помощи
1042 КСН платных услуг
1050 Счет в иностранной валюте
29
Получение по чеку наличных средств из банка в кассу
1010 Денежные средства в кассе
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
30
Выдача из кассы государственного учреждения сумм в подотчет
1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
1263 Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц
1010 Денежные средства в кассе
31
Снятие подотчетным лицом денежных средств с текущего счета по корпоративной платежной карточке
1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
1020 Текущий счет государственного учреждения
1010 Денежные средства в кассе
1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
32
Представление авансового отчета об израсходованных подотчетных суммах (приобретение запасов)
1310 Материалы 1340 Товары
1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
33
Представление авансового отчета об израсходованных подотчетных суммах
7070 Расходы на командировки
7140 Прочие операционные расходы
1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
1263 Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц
34
Возврат подотчетным лицом остатка подотчетных сумм в кассу государственного учреждения или непосредственно в банк
1010 Денежные средства в кассе
1050 Счет в иностранной валюте
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1041 КСН благотворительной помощи
1042 КСН платных услуг
1044 КСН местного самоуправления
1045 КСН целевого финансирования
1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
1263 Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц
35
Списание денежных средств в кассе в результате выявленной недостачи до завершения служебного расследования
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
1010 Денежные средства в кассе
Отнесение недостачи денежных средств на виновное лицо
1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
36
Списание недостач и потерь материалов и продуктов питания отнесенных за счет виновных лиц
1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
6360 Прочие доходы
Одновременно осуществляется вторая запись на начисление обязательств перед бюджетом по погашению недостачи виновным лицом
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
37
Списание материалов и других запасов в результате выявленной недостачи
7460 Прочие расходы
1310 Материалы
1320 Незавершенное производство
1330 Готовая продукция
1340 Товары
1350 Запасы в пути
38
Поступление денежных средств от виновного лица и погашение задолженности перед бюджетом
1010 Денежные средства в кассе
1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1010 Денежные средства в кассе

1.1.11. Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шотына ақша қаражаттарының түсуі
39
Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шотын толықтыру
1020 Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1044 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ 1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
40
Шетелдегі мекемелерге қаржыландырудың түсуі
1030 Есеп айырысу шоты
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
41
Шетелдік мекемелардің есеп айырысу шотына жолда келе жатқан соманың түсуі
1030 Есеп айырысу шоты
1073 Жолдағы ақша қаражаты
1.1.12. Мемлекеттік мекеменің шетелдік валютадағы ақша қаражаты шотына ақша қаражаттарының түсуі
42
Шетел валютасын сатып алу үшін ақша қаражатын аудару
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1040 Түсiмдер мен есеп айырысуларды есепке алу үшiн ҚБШ 1030 Есептік шот
43
Валютаны бюджет қаражаты және ҚБШ ақылы қызметтер, қайырымдылық, демеушілік көмек, жеке немесе заңды тұлғалардың ақшасын уақытша орналастыру, жергілікті өзін-өзі басқару, нысаналы қаржыландыру есебінен сатып алу
1050 Шетелдік валютадағы шот 1030 Есеп айырысу шоты
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
1.1.13. Ақша шотынан сомаларды аудару (төлеу)
44
Салықтар мен бюджетке тиесілі өзге міндетті төлемдерді бюджетке өтеу
3120 Бюджетке төленетін төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1091 Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1044 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ 1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
45
Кредитке, банкке жұмысшылар мен қызметкерлердiң салымдарына, мүшелiк кәсiподақ жарналарының кәсiподақ ұйымдарына және т.б. сатылған тауарлар үшiн бюджеттiк шоттардан сомаларды аудару
3247 Банктерге салымдар бойынша шоттарға аударылған қолма-қол ақшасыз аударымдар бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек 3245 Кәсіподақтық мүшелік жарна сомаларын қолма-қол емес аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
46
"Азаматтар үшін үкімет" мемлекеттік корпорациясына зейнетақы жарналарын аудару
3142 "Азаматтар үшін үкімет" мемлекеттік корпорациясына төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1044 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ 1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ

1.1.11. Поступление денежных средств на текущий счет государственного учреждения
39
Пополнение текущего счета государственного учреждения
1020 Текущий счет государственного учреждения
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1044 КСН местного самоуправления
1045 КСН целевого финансирования
40
Поступление финансирования загранучреждению
1030 Расчетный счет
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
41
Поступление сумм, числящихся в пути, на расчетный счет загранучреждения
1030 Расчетный счет
1073 Денежные средства в пути
1.1.12. Поступление денежных средств на счет в иностранной валюте государственного учреждения
42
Перечисление денежных средств для покупки иностранной валюты
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1040 КСН для учета поступлений и расчетов
1030 Расчетный счет
43
Покупка валюты за счет бюджетных средств и денег, поступивших на КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, местного самоуправления, целевого финансирования
1050 Счет в иностранной валюте 1030 Расчетный счет
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
1.1.13. Перечисление сумм с денежных счетов
44
Перечисление в бюджет сумм начисленных налогов и других обязательных платежей в бюджет
3120 Краткосрочная кредиторская задолженность по платежам в бюджет
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1044 КСН местного самоуправления
1045 КСН целевого финансирования
45
Перечисления сумм с бюджетных счетов в банки на вклады рабочих и служащих, профсоюзным организациям членских профсоюзных взносов
3247 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по безналичным перечислениям на счета по вкладам в банки
3245 Краткосрочная кредиторская задолженность по безналичным перечислениям сумм членских профсоюзных взносов
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
46
Перечисление пенсионных взносов в Государственную корпорацию "Правительство для граждан"
3142 Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в Государственную корпорацию "Правительство для граждан"
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1044 КСН местного самоуправления
1045 КСН целевого финансирования

1.1.14. Түсімдер мен есеп айырысуларды есепке алу үшін ҚБШ шоттарына ақша қаражаттарының түсуі
47
Филантропиялық және (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық қызмет қаражаттарының түсуi
1041 Қайырымдылық көмек ҚБШ
6050 Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер
48
Филантропиялық және (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық қызмет қаражаттарының жұмсалуы
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1041 Қайырымдылық көмек ҚБШ
49
Филантропиялық және (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық қызмет қаражаттарының есебінен банктен қолма-қол ақша алу үшін ақша қаражаттарын аудару
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
1041 Қайырымдылық көмек ҚБШ
50
Филантропиялық және (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық қызметке арналған банкте ҚБШ-дан қолма-қол ақша алу үшін қаражаттар аудару
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
51
Жергілікті өзін-өзі басқару субвенциялары мен трансферттерінің түсуі
1044 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
6083 Жергілікті өзін-өзі басқарудан алынатын кірістер
52
Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасына сәйкес ҚБШ-ға түсетін басқа да кірістерді жергілікті өзін-өзі басқару органдарының тануы
1044 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
6084 Жергілікті өзін-өзі басқарудың басқа да кірістері
1.1.15. Арнайы шотқа ақша қаражаттарының түсуі
53
Байланысты гранттың түсуі
1061 Байланысты гранттың арнайы шоты
6060 Гранттар бойынша кірістер
54
Сыртқы қарыздың арнайы шотына түсуі
1062 Сыртқы қарыздың арнайы шоты
6071 Сыртқы қарыз түсімдерден түскен кірістер шоты
1.1.16. Өзге ақшалай операциялар
55
Жеткізушілермен есеп айырысу үшiн аккредитив ашу
1071 Аккредитивтер
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1091 Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
56
Аккредитив ашылған жеткізушілерден материалдық құндылықтардың түсуi
1310 Материалдар
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
57
Аккредитив есебінен жеткізушілер мен мердігерлерге ақша аудару
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1071 Аккредитивтер
58
Аккредитивтердiң пайдаланылмаған қалдықтарын қайтару
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1091 Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1071 Аккредитивтер
59
Бензинге, азық-түлікке талондар, почта маркаларын, демалыс үйлеріне, санаторийлерге жолдамалар сатып алу және т.б.
3210 Жеткізушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1044 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ 1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
Бензинге талондарды кірістеу
1315 Отын, ЖЖМ
3210 Жеткізушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Азық-түлікке, почта маркаларына, демалыс үйлеріне, санаторийлерге жолдамаларға талондарды кірістеу
1319 Өзге материалдар
3210 Жеткізушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
60
Бензинге арналған талондарды қолдану
7060 Қорлар бойынша шығыстар
1315 Отын, ЖЖМ
61
Бензинге арналған талондардан басқа талондарды мақсатқа сай пайдалану
7140 Өзге операциялық шығыстар
1319 Өзге материалдар

1.1.14. Поступление денежных средств на КСН для учета поступлений и расчетов
47
Поступление средств филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности
1041 КСН благотворительной помощи
6050 Доходы от благотворительной помощи
48
Расходование средств филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1041 КСН благотворительной помощи
49
Перечисление денежных средств для получения наличных денег в банке за счет средств филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
1041 КСН благотворительной помощи
50
Получение наличных денег по чекам в кассу государственного учреждения с КСН благотворительной помощи
1010 Денежные средства в кассе
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
51
Поступление субвенций и трансфертов местного самоуправления
1044 КСН местного самоуправления
6083 Доходы местного самоуправления
52
Признание органами местного самоуправления прочих доходов, поступивших на КСН в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении
1044 КСН местного самоуправления
6084 Прочие доходы местного самоуправления
1.1.15. Поступление денежных средств на специальные счета
53
Поступление связанного гранта
1061 Специальный счет связанного гранта
6060 Доходы по грантам
54
Поступление на специальный счет внешнего займа
1062 Специальный счет внешнего займа
6071 Доходы от поступления внешнего займа
1.1.16. Прочие денежные операции
55
Открытие аккредитива для расчетов с поставщиками
1071 Аккредитивы
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
56
Поступление материальных ценностей от поставщика в счет открытого аккредитива
1310 Материалы
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
57
Перечисление денег поставщикам и подрядчикам за счет аккредитива
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1071 Аккредитивы
58
Возврат неиспользованного остатка аккредитива
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1071 Аккредитивы
59
Приобретение талонов на бензин, питание, почтовых марок, путевок в дома отдыха, санатории и другие
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1044 КСН местного самоуправления
1045 КСН целевого финансирования
Оприходование талонов на бензин
1315 Топливо, ГСМ
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
Оприходование талонов на питание, почтовых марок, путевок в дома отдыха, санатории и другие
1319 Прочие материалы
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
60
Использование талонов на бензин
7060 Расходы по запасам
1315 Топливо, ГСМ
61
Использование талонов по целевому назначению, кроме талонов на бензин
7140 Прочие операционные расходы
1319 Прочие материалы

1.2. Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары
1.2.1. Қысқа мерзімді ұсынылған қарыздар
62
Берілген кредит сомасына берешекті көрсету
1110 Қысқа мерзімді берілген қарыздар
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
63
Берілген қарыздар бойынша сыйақылар есептеу
1250 Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
6210 Сыйақылар бойынша кірістер
Бюджетке тиесілі сыйақылар сомасына бір уақытта екінші жазу беру
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
64
Бюджетке сыйақылар бойынша кірістердің түсуі
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1250 Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
65
Бюджет алдындағы берешекті өтеуге ішкі кредит беру бойынша бөлінген қаражатты қайтару
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1110 Берілген қысқа мерзімді қарыздар
1.2.2. Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары
66
Қысқа мерзімді қаржы инвестицияларын сатып алу
1120 Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1020 Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1050 Шетелдік валютадағы шот
67
Қаржылық салымдар бойынша кірістерді есепке алу
1250 Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
6210 Сыйақылар бойынша кірістер
Бюджетке тиесілі кірістер сомасына бір уақытта екінші жазу беру
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
68
Бюджетке қаржылық салымдар бойынша сыйақылардың түсуі
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1250 Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
69
Қаржылық инвестицияларды сату
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6360 Өзге кірістер
Бюджетке тиесілі қаржылық инвестицияларды сатудан түсетін кірістер сомасына бір уақытта екінші жазу беру
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
70
Қысқа мерзімді қаржылық инвестицияларды (облигация мен басқа бағалы қағаздар) сатудан ақшаның түсуі және бюджет алдындағы міндеттемелердің өтелуі
1020 Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1050 Шетелдік валютадағы шот
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1020 Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1050 Шетелдік валютадағы шот
71
Қысқа мерзімді қаржылық инвестицияларды сатуға қатысты бюджет алдындағы міндеттемелердің өтелуі
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
72
Сатылған облигация мен басқа бағалы қағаздардың есептен шығарылуы
7460 Өзге шығыстар
1120 Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары
73
Облигациялар және басқа да бағалы қағаздарды өтеу (сатып алу)
3030 Өзге қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер
1020 Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1050 Шетелдік валютадағы шот 1090 Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
74
Қаржылық инвестициялардың әділ құнының өзгеруі
7410 Әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар
1120 Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары
1120 Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары
6310 Әділ құнның өзгеруінен түсетін кірістер
75
Қаржылық инвестициялардың құнсыздануы
7440 Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар
1130 Қысқа мерзімді қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резерв

1.2. Краткосрочные финансовые инвестиции
1.2.1. Краткосрочные предоставленные займы
62
Отражение задолженности на сумму предоставленного кредита
1110 Краткосрочные предоставленные займы
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
63
Начисление вознаграждения по предоставленным займам
1250 Краткосрочные вознаграждения к получению
6210 Доходы по вознаграждениям
Одновременно осуществляется вторая запись на начисление обязательств перед бюджетом по полученному доходу по вознаграждениям
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
64
Поступление в бюджет полученного дохода по вознаграждениям
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1250 Краткосрочные вознаграждения к получению
65
Возврат средств, выделенных по внутреннему кредитованию в погашение задолженности перед бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1110 Краткосрочные займы предоставленные
1.2.2. Краткосрочные финансовые инвестиции
66
Приобретение краткосрочных финансовых инвестиций
1120 Краткосрочные финансовые инвестиции
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования
1020 Текущий счет государственного учреждения
1042 КСН платных услуг
1050 Счет в иностранной валюте
67
Признание дохода по финансовым вложениям
1250 Краткосрочные вознаграждения к получению
6210 Доходы по вознаграждениям
Одновременно осуществляется вторая запись на признание обязательств перед бюджетом по полученному доходу
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
68
Поступление в бюджет вознаграждения по финансовым вложениям
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1250 Краткосрочные вознаграждения к получению
69
Продажа финансовых инвестиций
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
6360 Прочие доходы
Одновременно осуществляется вторая запись на признание обязательств перед бюджетом, от полученного дохода по продаже краткосрочных финансовых инвестиций
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
70
Поступление денег от продажи краткосрочных финансовых инвестиций (облигаций и других ценных бумаг) и погашение задолженности перед бюджетом
1020 Текущий счет государственного учреждения
1042 КСН платных услуг
1050 Счет в иностранной валюте
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1020 Текущий счет государственного учреждения
1042 КСН платных услуг
1050 Счет в иностранной валюте
71
Погашение задолженности перед бюджетом от полученного дохода по продаже краткосрочных финансовых инвестиций
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
72
Списание проданных облигаций и других ценных бумаг
7460 Прочие расходы
1120 Краткосрочные финансовые инвестиции
73
Погашение (выкуп) облигаций и других ценных бумаг
3030 Прочие краткосрочные финансовые обязательства
1020 Текущий счет государственного учреждения
1042 КСН платных услуг
1050 Счет в иностранной валюте
1090 Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета
74
Изменение справедливой стоимости финансовых инвестиций
7410 Расходы от изменения справедливой стоимости
1120 Краткосрочные финансовые инвестиции
1120 Краткосрочные финансовые инвестиции
6310 Доходы от изменения справедливой стоимости
75
Обесценение финансовых инвестиций
7440 Расходы от обесценения активов
1130 Резерв на обесценение краткосрочных финансовых инвестиций

1.3. Қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
1.3.1. Бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
76
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджетті атқару жөніндегі төмен тұрған уәкілетті органға нысаналы ағымдағы және нысаналы даму трансферттерін аударуы
1212 Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек 1213 Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1084 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
77
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджетті атқару жөніндегі төмен тұрған уәкілетті органның есебінің негізінде трансферттер бойынша шығыстарды есепке алуы
7210 Трансферттер бойынша шығыстар
1212 Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек 1213 Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
78
Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеуге арналған қаражатты зейнетақы жарналары мен зейнетақы төлемдерін тарту бойынша қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғаға аудару
1216 Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
79
Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеуге арналған қаражатты тарту жөніндегі қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғаның есебі негізінде зейнетақы, жәрдемақы төлеуге шығыстарды тану
7220 Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу бойынша шығыстар
1216 Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
80
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына трансферттерді аударуы
1217 Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1084 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
81
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының есептері негізінде жүргізілген шығыстарды денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның есептен шығаруы
7270 Басқа да трансферттер бойынша шығыстар
1217 Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
82
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан тартылған қаражаттың бір бөлігін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның қайтаруы
7270 Басқа да трансферттер бойынша шығыстар
1084 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1.3.2. Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
83
Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектің дебеттік сальдосының аудару (салықтардың алдын-ала төленгендері)
1220 Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
3120 Бюджетке төленетін төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
84
Алдын-ала төленген сомалар есебінен салықтардың өтелуі
3120 Бюджетке төленетін төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1220 Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек

1.3. Краткосрочная дебиторская задолженность
1.3.1. Краткосрочная дебиторская задолженность по бюджетным выплатам
76
Перечисление целевых трансфертов и целевых трансфертов на развитие администратором бюджетных программ уполномоченному органу по исполнению нижестоящего бюджета
1212 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам
1213 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие
1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
77
Списание заключительными оборотами администратором бюджетных программ произведенных расходов по трансферту на основании отчета уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета
7210 Расходы по трансфертам
1212 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам
1213 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие
78
Перечисление средств юридическому лицу, осуществляющему деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам, для выплаты пенсий и пособий
1216 Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
79
Признание расходов на выплату пенсий, пособий на основании отчета юридического лица, осуществляющего деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам
7220 Расходы по выплатам пенсий и пособий
1216 Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий
80
Перечисление трансфертов Фонду социального медицинского страхования уполномоченным органом в области здравоохранения
1217 Краткосрочная дебиторская задолженность по трансфертам Фонда социального медицинского страхования
1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
81
Списание уполномоченным органом в области здравоохранения произведенных расходов на основании отчета Фонда социального медицинского страхования
7270 Расходы по прочим трансфертам
1217 Краткосрочная дебиторская задолженность по трансфертам Фонда социального медицинского страхования
82
Возврат части средств, привлеченных из Национального фонда Республики Казахстан, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета
7270 Расходы по прочим трансфертам
1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1.3.2. Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом
83
Перенос дебетового сальдо счета Краткосрочная кредиторская задолженность по платежам в бюджет в конце отчетного периода (авансовые платежи по налогам)
1220 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом
3120 Краткосрочная кредиторская задолженность по платежам в бюджет
84
Зачет задолженности по налогам в счет авансовых платежей
3120 Краткосрочная кредиторская задолженность по платежам в бюджет
1220 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом

1.3.3. Сатып алушылар мен тапсырысшылардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
85
Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістерді есепке алу
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6110 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
86
Бюджетке тиесілі ақылы қызметтен алынған жоспардан тыс түсімдерді есепке алу
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3132 Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілген қызметтерді өткізуден түсетін кірістер бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
87
Келісім-шарт бойынша атқарылған жұмыстар мен қызметтер үшін қаражаттардың түсуі
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
88
Мектеп-интернаттарда, мектептің интернаттарында балалардың тұру ақыларын есепке алу
1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6110 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
89
Балаларды асырауға арналған төлемдердiң түсуі
1010 Кассадағы ақша қаражаты 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
90
Мектепке дейiнгi балалар мекемелерiнде балаларды асырауға арналған төлемдердi қайтару және ата-аналар алдыңдағы берешекті өтеу
1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1010 Кассадағы ақша қаражаты 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
Қайтарылған сомаға ақылы қызмет кірістерін азайтуға бір уақытта екінші жазу беріледі
6110 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
91
Тауарларды өткізуден, жұмыстарды, қызметтерді көрсетуден, қайырымдылық көмектен түскен кірістерді есепке алу
1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6110 Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізуден алынатын кірістер 6050 Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер
Жұмыс iстейтiн орны бойынша қызметкерлердi тамақтандыруға арналған төлемнiң мемлекеттік мекеменің кассасына түсуi
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
92
Тауарларды өткізуден, жұмыстарды, қызметтерді көрсетуден, қайырымдылық көмектен түскен кірістерді есепке алу
1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6110 Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізуден алынатын кірістер 6050 Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер
Кадрлар даярлауға және бiлiмiн жетiлдiруге мектептердi оқу орындарының ақылы қызметтер жөніндегі ҚБШ, қайырымдылық көмекке арналған шотқа түсуi

1.3.3. Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
85
Признание доходов от реализации товаров, работ и услуг
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
86
При сверхсметных поступлениях, осуществляется запись на признание обязательств перед бюджетом в сумме сверхсметных поступлений от платных услуг
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
87
Поступление средств за работы и услуги, выполненные по договорам
1042 КСН платных услуг
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
88
Начисление платы за содержание детей в школах-интернатах и в интернатах при школах
1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
89
Поступление платы за содержание детей
1010 Денежные средства в кассе
1042 КСН платных услуг
1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
90
Возврат платы за содержание детей в детских дошкольных учреждениях и погашение задолженности перед родителями
1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
1010 Денежные средства в кассе
1042 КСН платных услуг
Одновременно осуществляется вторая запись на уменьшение дохода от реализации на сумму возврата
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
91
Отражение дохода от реализации товаров, работ и услуг, от благотворительной помощи
1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
6050 Доходы от благотворительной помощи
Поступление в кассу государственного учреждения платы за питание работников по месту работы
1010 Денежные средства в кассе
1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
92
Отражение дохода от реализации товаров, работ и услуг, от благотворительной помощи
1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
6050 Доходы от благотворительной помощи
Поступление средств на КСН по платным услугам, благотворительной помощи учебных заведений школ на подготовку кадров и повышение квалификации

1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1041 Қайырымдылық көмек ҚБШ
1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1.3.4. Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1.3.5. Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
93
Сыйақылар есептеу (берілген қарыздар, жалға берілген активтер бойынша)
1250 Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
6210 Сыйақылар бойынша кірістер
Бюджетке тиесілі сыйақылар бойынша кірістер сомасына бір уақытта екінші жазу беру
7120 Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық бере
94
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің дивидендтерді есепке алуы
1250 Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
6220 Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер
Бюджетке тиесілі сыйақылар бойынша кірістер сомасына бір уақытта екінші жазу беру
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1.3.6. Қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
95
Мемлекеттік мекеменің кассасынан есеп беру сомасын берілуі
1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1010 Кассадағы ақша қаражаты
96
Шығындалған есеп берiлетiн сомалар туралы аванстық есептеменi ұсыну (қорларды сатып алу)
1310 Материалдар 1340 Тауарлар
1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
97
Жетіспеушілікті кінәлі тұлғаның есебінен өндіруді есепке алу
1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6360 Өзге кірістер
Кінәлі тұлғаның есебінен өндірілетін бюджетке тиесілі жетіспеушілік сомасына бір уақытта екінші жазу беру
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
98
Кінәлі тұлғадан жетіспеушілік сомасының түсуі және бюджет алдындағы міндеттемелердің өтелуі
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1010 Кассадағы ақша қаражаты
99
Бюджет алдындағы міндеттемелердің кінәлі тұлғадан жетіспеушілік сомасының өндіріп алу есебінен өтелуі
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1.3.7. Жал бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
100
Жалға беруден түсетін кірістерді есепке алу
1270 Жал бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6220 Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер
Бюджетке тиесілі кірістер сомасына бір уақытта екінші жазу беру
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек

1042 КСН платных услуг 1041 КСН благотворительной помощи
1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
1.3.5. Краткосрочные вознаграждения к получению
93
Начисление вознаграждения (по предоставленным займам, по арендованным средствам и т.д.)
1250 Краткосрочные вознаграждения к получению
6210 Доходы по вознаграждениям
Одновременно осуществляется вторая запись на признание обязательств перед бюджетом по полученному доходу по вознаграждениям
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
94
Начисление дивидендов администратором бюджетных программ
1250 Краткосрочные вознаграждения к получению
6220 Прочие доходы от управления активами
Одновременно осуществляется вторая запись на признание обязательств перед бюджетом по полученному доходу по вознаграждениям
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1.3.6. Краткосрочная дебиторская задолженность работников
95
Выдача из кассы государственного учреждения сумм в подотчет
1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
1010 Денежные средства в кассе
96
Представление авансового отчета об израсходованных подотчетных суммах (приобретение запасов)
1310 Материалы 1340 Товары
1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
97
Отнесение недостачи на виновное лицо
1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
6360 Прочие доходы
Одновременно осуществляется вторая запись на начисление обязательств перед бюджетом по погашению недостачи виновным лицом
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
98
Поступление денежных средств от виновного лица и погашение задолженности перед бюджетом
1010 Денежные средства в кассе
1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1010 Денежные средства в кассе
99
Погашение задолженности перед бюджетом по возмещению недостачи виновным лицом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1.3.7. Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде
100
Начисление дохода по аренде
1270 Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде
6220 Прочие доходы от управления активами
Одновременно осуществляется вторая запись на признание обязательств перед бюджетом по полученному доходу
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям

1.3.8. Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
101
Банктен қолма-қол ақша алу үшін қаражат аудару
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1091 Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1041 Демеушілік және қайырымдылық көмек ҚБШ 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1044 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ 1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
102
Банктен кассаға чек арқылы қолма-қол ақшаны алу
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
1.3.9. Қысқа мерзімді күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв
103
Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв есептеу
7450 Резервтерді құру бойынша шығыстар
1290 Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв
104
Күмәнді дебиторлық берешектердің заңнамаға сәйкес есептен шығарылуы
1290 Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1.4. Қорлар
1.4.1. Қорларды сатып алу операциялары
105
Қорлардың жеткізушілерден түсуі
1310 Материалдар 1340 Тауарлар
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
106
Бензинге және ЖЖМ талондар сатып алу
3210 Жеткізушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1044 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ 1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
1315 Отын, ЖЖМ
3210 Жеткізушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
107
Алдын–ала төленген аванс есебінен жеткізушілерге қарызды өтеу
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1410 Берілген қысқа мерзімді аванстар
108
Басқа мемлекеттік мекемелерден қорлар алу
1310 Материалдар
6330 Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер
109
Қайырымдылық көмек ретінде қорларды қабылдау
1310 Материалдар
6050 Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер
110
Өндiрiстен қоймаға берiлген дайын бұйымдарды және өнiмдердi есепке алу
1330 Дайын өнім
8010 Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар
111
Жеткізушілерден құрылысқа арналған құрылыс материалдарының түсуі
1311 Құрылыс материалдары
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
112
Түгендеу кезінде артық шыққан құрылыс материалдарын есепке алу
1311 Құрылыс материалдары
6360 Өзге кірістер

1.3.8. Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
101
Перечисление средств для получения наличных денег в банке
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1041 КСН благотворительной помощи
1042 КСН платных услуг
1044 КСН местного самоуправления
1045 КСН целевого финансирования
102
Получение по чеку наличных средств из банка в кассу
1010 Денежные средства в кассе
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
1.3.9.Резерв по сомнительной дебиторской задолженности
103
Начисление резервов по сомнительной дебиторской задолженности
7450 Расходы по созданию резервов
1290 Резерв по сомнительной дебиторской задолженности
104
Списание сомнительной дебиторской задолженности в установленных законодательством случаях
1290 Резерв по сомнительной дебиторской задолженности
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
1.4. Запасы
1.4.1. Операции по приобретению, поступлению запасов
105
Поступление запасов от поставщика
1310 Материалы 1340 Товары
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
106
Приобретение талонов на бензин и ГСМ
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1044 КСН местного самоуправления
1045 КСН целевого финансирования
1315 Топливо, ГСМ
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
107
Зачет задолженности поставщикам в счет ранее выданных авансов
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1410 Краткосрочные авансы выданные
108
Получение запасов от другого государственного учреждения
1310 Материалы
6330 Доходы от безвозмездного получения активов
109
Получение запасов от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности и (или) меценатской деятельности
1310 Материалы
6050 Доходы от благотворительной помощи
110
Оприходование готовых изделий и продукции, переданных из производства на склад
1330 Готовая продукция
8010 Затраты на производство и другие цели
111
Получение от поставщиков строительных материалов для строительства
1311 Строительные материалы
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
112
Оприходование излишних строительных материалов, выявленных при инвентаризации
1311 Строительные материалы
6360 Прочие доходы

113
Тапсырыс берушіге тақырып аяқталған соң қайтарылмаған арнайы жабдықтарды пайдалануы мүмкiн баға бойынша материал ретінде есепке алу
1310 Материалдар
6360 Өзге кірістер
114
Жоспарланған өзiндiк құн бойынша жас төлге қосылған салмақты және төлдi есепке алу
1319 Өзге материалдар
6360 Өзге кірістер
115
Малдарды сойған кезде жоспарланған баға бойынша мал өнiмдерiн есепке алу
1310 Материалдар
2610 Жануарлар
116
Жеткізушілерден материалдар мен тамақ өнiмдерiнiң түсуi
1310 Материалдар 1314 Тамақ өнімдері
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
117
Дайындаудан және қайта өңдеуден түскен материалдарды есепке алу
1310 Материалдар
8010 Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар
117-1
Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік
1341 Мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік
6360 Өзге кірістер
1.4.2. Қорлардың есептен шығарылуы
118
Басқа мемлекеттік мекемелерге немесе басқа үйымға қорларды өтеусіз түрде беру
7460 Өзге шығыстар
1310 Материалдар 1340 Тауарлар
119
Бензинге және ЖЖМ талондар бойынша жүргізілген шығыстар
7060 Қорлар бойынша шығыстар
1315 Отын, ЖЖМ
120
Қосалқы шаруашылықтың дайын бұйымдары мен өнiмдерiн сату
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6110 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
Сатылған дайын өнімдердің өзіндік құнын есептен шығаруға бір уақытта екінші жазу беріледі
7060 Қорлар бойынша шығыстар
1330 Дайын өнім
121
Қосалқы шаруашылықтың дайын өнiмдерiн мемлекеттік мекемелердің мұқтаждары үшiн беру
1314 Тамақ өнімдері 1319 Өзге материалдар
1330 Дайын өнім
122
Қоймадан медикаменттерді, шаруашылық материалдары мен кеңсе жабдықтарын, арнайы киімдерді және жеке қолдануға арналған заттарды пайдалануға беру
1313 Дәрі-дәрмектер және байлап-таңу құралдары 1316 Шаруашылық материалдары және кеңсе жарақтары 1317 Арнайы киімдер және басқа да жеке қолдану заттары
1313 Дәрі-дәрмектер және байлап-таңу құралдары 1316 Шаруашылық материалдары және кеңсе жарақтары 1317 Арнайы киімдер және өзге де жеке қолдану заттары
123
Күрделi құрылыс үшiн мердiгерлiк ұйымдарға құрылыс материалдарын беру
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1311 Құрылыс материалдары
124
Шаруашылық әдiспен орындалатын жаңа құрылыс объектiлерiне жұмсалған құрылыс материалдарын есептен шығару
2411 Аяқталмаған құрылыс
1311 Құрылыс материалдары
125
Жұмсалған ұзақ пайдаланылатын материалдарды есептен шығару
7060 Қорлар бойынша шығыстар 2412 Материалдық емес активтерге күрделі салымдар
1312 Оқу, ғылыми зерттеулер және басқа мақсаттарға арналған материалдар

113
Оприходование по цене возможного использования спецоборудования, не возвращенного заказчику после завершения темы и используемого в качестве материалов
1310 Материалы
6360 Прочие доходы
114
Оприходование привеса и приплода молодняка по запланированной себестоимости
1319 Прочие материалы
6360 Прочие доходы
115
Оприходование сельскохозяйственной продукции при убое животных по запланированным ценам
1310 Материалы
2610 Животные
116
Поступление материалов продуктов питания от поставщиков
1310 Материалы
1314 Продукты питания
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
117
Оприходование материалов, поступивших от заготовки и переработки
1310 Материалы
8010 Затраты на производство и другие цели
117-1
Поступление имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям
1341 Имущество, обращенное (поступившее) в собственность государства
6360 Прочие доходы
1.4.2.Списание запасов
118
Безвозмездная передача запасов другому государственному учреждению или другой организации
7460 Прочие расходы
1310 Материалы
1340 Товары
119
Произведенные расходы по талонам на бензин и ГСМ
7060 Расходы по запасам
1315 Топливо, ГСМ
120
Реализация готовых изделий и продукции подсобных хозяйств
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
Одновременно осуществляется вторая запись на списание себестоимости реализованной готовой продукции
7060 Расходы по запасам
1330 Готовая продукция
121
Передача готовой продукции подсобных хозяйств для нужд государственного учреждения
1314 Продукты питания
1319 Прочие материалы
1330 Готовая продукция
122
Выдача со склада в эксплуатацию медикаментов, хозяйственных материалов и канцелярских принадлежностей, спецодежды и других предметов индивидуального пользования
1313 Медикаменты и перевязочные средства
1316 Хозяйственные материалы и канцелярские принадлежности
1317 Спецодежда и другие предметы индивидуального пользования
1313 Медикаменты и перевязочные средства
1316 Хозяйственные материалы и канцелярские принадлежности
1317 Спецодежда и другие предметы индивидуального пользования
123
Передача подрядным организациям строительных материалов на капитальное строительство
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1311 Строительные материалы
124
Списание строительных материалов, израсходованных на объекты нового строительства, выполняемого хозяйственным способом
2411 Незавершенное строительство
1311 Строительные материалы
125
Списание израсходованных материалов длительного использования
7060 Расходы по запасам
2412 Капитальные вложения в нематериальные активы
1312 Материалы для учебных, научных исследований и других целей

126
Мемлекеттік мекеменің есебiнен бордақыдағы өлген төлдер мен малдарды есептен шығару
7410 Әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар
1319 Өзге материалдар 2610 Жануарлар
127
Материалдар мен тамақ өнімдерін қайта өңдеуге жіберу
8011 Материалдар
1310 Материалдар 1314 Тамақ өнімдері
128
Растайтын құжаттардың негiзiнде жұмсалған материалдар мен тамақ өнiмдерiн есептен шығару
7060 Қорлар бойынша шығыстар
1310 Материалдар 1314 Тамақ өнімдері
1.4.3. Артық және пайдаланылмайтын материалдарды сату
129
Артық және пайдаланылмайтын материалдарды сату
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6110 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
Бюджетке тиесілі пайдаланылмайтын материалдарды сатудан түскен кірістер сомасына бір уақытта екінші жазу беру
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3132 Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден түсетін кірістер бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
130
Сатылған қорлардың есептен шығарылуы
7060 Қорлар бойынша шығыстар
1310 Материалдар 1330 Дайын өнім 1340 Тауарлар
131
Кассаға пайдаланылмайтын материалдарды сатудан ақшаның түсуі және бюджет алдындағы міндеттемелердің өтелуі
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
3132 Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден түсетін кірістер бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1010 Кассадағы ақша қаражаты
132
Пайдаланылмайтын материалдарды сату есебінен бюджет алдындағы міндеттемелердің өтелуі
3132 Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден түсетін кірістер бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1.4.4. Шығындалған материалдарды белгiленген норма шегiнде, сондай-ақ мемлекеттік мекеменің есебiнен қабылданған жетiспеушiлiктi және бұзылу салдарынан жоғалған заттарды есептен шығару
133
Шығындалған материалдарды белгiленген норма шегiнде, сондай-ақ мемлекеттік мекеменің есебiне жатқызылған жетiспеушiлiктi және бұзылу салдарынан жоғалған заттарды есептен шығару
7460 Өзге шығыстар
1310 Материалдар 1320 Аяқталмаған өндіріс 1330 Дайын өнім 1340 Тауарлар
1.4.5. Кiнәлi тұлғалардың есебiнен өндірілуге тиесілі кем шыққан және жоғалған материалдар мен тамақ өнiмдерiн есептен шығару
134
Жетіспеушілігі анықталған материалдар мен өзге қорлардың есептен шығарылуы
7460 Өзге шығыстар
1310 Материалдар 1320 Аяқталмаған өндіріс 1330 Дайын өнім 1340 Тауарлар

126
Списание за счет государственного учреждения павшего молодняка и животных на откорме
7410 Расходы от изменения справедливой стоимости
1319 Прочие материалы
2610 Животные
127
Передача материалов и продуктов питания в переработку
8011 Материалы
1310 Материалы
1314 Продукты питания
128
Списание израсходованных материалов и продуктов питания на основании оправдательных документов
7060 Расходы по запасам
1310 Материалы
1314 Продукты питания
1.4.3. Реализация излишних и неиспользуемых материалов
129
Реализация излишних и неиспользуемых материалов
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
Одновременно осуществляется вторая запись на начисление обязательств перед бюджетом от полученного дохода по реализации неиспользуемых материалов
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ, услуг
130
Списание реализованных запасов
7060 Расходы по запасам
1310 Материалы
1330 Готовая продукция
1340 Товары
131
Поступление денежных средств в кассу и погашение задолженности перед бюджетом по полученному доходу от реализации неиспользуемых материалов
1010 Денежные средства в кассе
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ, услуг
1010 Денежные средства в кассе
132
Погашение задолженности перед бюджетом по полученному доходу от реализации неиспользуемых материалов
3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ, услуг
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
1.4.4. Списание материалов, продуктов питания и других запасов, при обнаружении недостач, принятых за счет государственного учреждения
133
Списание убыли материалов в пределах установленных норм, а также недостач и потерь от порчи, принятых за счет государственного учреждения
7460 Прочие расходы
1310 Материалы
1320 Незавершенное производство
1330 Готовая продукция
1340 Товары
1.4.5 Списание недостач и потерь материалов и продуктов питания, отнесенных за счет виновных лиц
134
Списание материалов и других запасов в результате выявленной недостачи
7460 Прочие расходы
1310 Материалы
1320 Незавершенное производство
1330 Готовая продукция
1340 Товары

135
Жетіспеушілікті кінәлі тұлғаның есебінен өндіруді есепке алу
1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі 1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
6360 Өзге кірістер
Кінәлі тұлғаның есебінен өндірілетін бюджетке тиесілі жетіспеушілік сомасына бір уақытта екінші жазу беру
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
136
Кінәлі тұлғадан жетіспеушілік сомасының түсуі және бюджет алдындағы міндеттемелердің өтелуі
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі 1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1010 Кассадағы ақша қаражаты
137
Бюджет алдындағы міндеттемелердің кінәлі тұлғадан жетіспеушілік сомасының өндіріп алу есебінен өтелуі
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі 1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
1.4.6. Қорлардың құнсыздануына резерв есептеу
138
Қорлардың құнсыздануы бойынша резерв есептеу
7440 Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар
1360 Қорлардың құнсыздануына резерв
139
Қорлардың құнсыздануы бойынша ағымдағы жылы жасалған резервті қайта қалпына келтіру
1360 Қорлардың құнсыздануына резерв
7440 Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар
1.5. Өзге қысқа мерзімді активтер
140
Материалдық құндылықтар, жабдықтар, құрылыс материалдар және көрсеткен қызметтері үшін жеткізушілерге алдын - ала ақша аудару
1410 Берілген қысқа мерзімді аванстар
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1044 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ 1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
141
Алдағы кезеңдердің шығыстарын өтеу (жылдық басылымға жазылу ақысын төлеу)
1420 Алдағы кезеңдердің шығыстары
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
142
Алдағы кезеңдердің шығыстарын ағымдағы кезеңдің шығыстарына аудару
7140 Өзге операциялық шығыстар
1420 Алдағы кезеңдердің шығыстары
2 бөлім. Ұзақ мерзімді активтердің корреспонденциялары
2.1. Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары
2.1.1. Ұзақ мерзімді ұсынылған қарыздар

135
Отнесение недостачи на виновное лицо
1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
6360 Прочие доходы
Одновременно осуществляется вторая запись на начисление обязательств перед бюджетом по погашению недостачи виновным лицом
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
136
Поступление денежных средств от виновного лица и погашение задолженности перед бюджетом
1010 Денежные средства в кассе
1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1010 Денежные средства в кассе
137
Погашение задолженности перед бюджетом по возмещению недостачи виновным лицом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
1.4.6. Создание резерва по обесценению запасов
138
Создание резерва на обесценение запасов
7440 Расходы от обесценения активов
1360 Резерв на обесценение запасов
139
Восстановление резерва на обесценение запасов, созданного в текущем году
1360 Резерв на обесценение запасов
7440 Расходы от обесценения активов
1.5. Прочие краткосрочные активы
140
Оплата авансом счетов поставщиков за материальные ценности, оборудование, строительные материалы и оказанные услуги
1410 Краткосрочные авансы выданные
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1044 КСН местного самоуправления
1045 КСН целевого финансирования
141
Оплата расходов будущих периодов (оплата годовой подписки на периодическую печать)
1420 Расходы будущих периодов
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
142
Списание расходов будущих периодов на расходы отчетного периода
7140 Прочие операционные расходы
1420 Расходы будущих периодов
Раздел 2. Корреспонденции по долгосрочным активам
2.1. Долгосрочные финансовые инвестиции
2.1.1. Долгосрочные предоставленные займы

143
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қарыздар беруі
2110 Ұзақ мерзімді ұсынылған қарыздар
1000 Ақша қаражаты және олардың баламалары
144
Қарыздың незізгі сомасының қайтарылуы
1000 Ақша қаражаты және олардың баламалары
2110 Ұзақ мерзімді ұсынылған қарыздар
2.1.2. Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары
145
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларын сатып алуы
2120 Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары
1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
146
Квазимемлекеттік сектордың субъектілерінің жарғылық қорын толтыру
2120 Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары
1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
146-1
Инвестициялар объектісінің пайдасына (залалына) қатысу үлесін көрсету
2120 Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары
6220 Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер
147
Ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларын сату және бюджетке тиесілі кірістерді міндеттеме ретінде есепке алу
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6320 Активтердің шығуынан алынатын кірістер
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3131 Активтерді сатудан түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
148
Сатылған ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларын есептен шығару
7420 Активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар
2120 Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары
149
Ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларын басқа бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне беру
7420 Активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар
2120 Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары
150
Ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларын басқа бюджеттік бағдарламалар әкімшісінен алу
2120 Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары
6330 Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер
151
Бюджет алдындағы міндеттемелерді өтеу
3131 Активтерді сатудан түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
2.1.3. Қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резерв
152
Ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларының құнсыздануы
7440 Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар
2130 Ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резерв
2.2. Ұзақ мерзімді активтер (негізгі құралдар, аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар, инвестициялық жылжымайтын мүлік, биологиялық активтер, материалдық емес активтер)
2.2.1. Ұзақ мерзімді активтерді бюджеттік қаржыландыру есебінен сатып алу және қолданысқа қосу

143
Предоставление займа администратором бюджетных программ
2110 Долгосрочные предоставленные займы
1000 Денежные средства и их эквиваленты
144
Погашение основного долга
1000 Денежные средства и их эквиваленты
2110 Долгосрочные предоставленные займы
2.1.2. Долгосрочные финансовые инвестиции
145
Приобретение долгосрочных финансовых инвестиций администраторами бюджетных программ
2120 Долгосрочные финансовые инвестиции
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
146
Пополнение уставного капитала субъектов квазигосударственного сектора
2120 Долгосрочные финансовые инвестиции
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
146-1
Отражение доли участия в прибыли (убытке) объекта инвестиций
2120 Долгосрочные финансовые инвестиции
6220 Прочие доходы от управления активами
147
Реализация долгосрочных финансовых инвестиций и одновременно осуществляется вторая запись по начислению обязательств перед бюджетом по полученному доходу от выбытия долгосрочных финансовых инвестиций
1231Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
6320 Доходы от выбытия долгосрочных активов
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3131 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов
148
Списание реализованных долгосрочных финансовых инвестиций
7420 Расходы по выбытию долгосрочных активов
2120 Долгосрочные финансовые инвестиции
149
Передача долгосрочных финансовых инвестиций другому администратору бюджетных программ
7420 Расходы по выбытию долгосрочных активов
2120 Долгосрочные финансовые инвестиции
150
Получение долгосрочных финансовых инвестиций от другого администратора бюджетных программ
2120 Долгосрочные финансовые инвестиции
6330 Доходы от безвозмездного получения активов
151
Погашение задолженности перед бюджетом
3131 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
2.1.3. Резерв на обесценение долгосрочных финансовых инвестиций
152
Обесценение долгосрочных финансовых инвестиций
7440 Расходы от обесценения активов
2130 Резерв на обесценение долгосрочных финансовых инвестиций
2.2. Долгосрочные активы (основные средства, незавершенное строительство и капитальные вложения, инвестиционная недвижимость, биологические активы, нематериальные активы)
2.2.1. Приобретение долгосрочных активов за счет бюджетного финансирования и ввод их в эксплуатацию

153
Бюджеттен күрделі салымдар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды алу
1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6020 Күрделі салымдарды қаржыландырудан алынатын кірістер
154
Ұзақ мерзімді активтерді сатып алу
2310-2380 Негізгі құралдар 2410 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік 2600 Биологиялық активтер 2710 Материалдық емес активтер
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
155
Жеткізуші мен мердігердің шотына ақы төлеу
3210 Жеткізушілер мен өнім берушілер алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1082 Күрделi салымдар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
Алдын–ала аванс төленген болса, соның есебінен міндеттемелердің өтелуі
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1410 Берілген қысқа мерзімді аванстар
156
Мердігерлерден атқарылған жөндеу және құрылыс жұмыстары туралы актіні қабылдау
2411 Аяқталмаған құрылыс
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Алдын–ала аванс төленген болса, соның есебінен міндеттемелердің өтелуі
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1410 Берілген қысқа мерзімді аванстар
157
Қайтадан тұрғызылған ғимараттарды, құрылыстарды және ауыспалы қондырғыларды немесе ғимараттар мен үй-жайларды қайта құру жөнiндегi жұмыстарды пайдалануға қабылдау
2320-2380 Негiзгi құралдар 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2411 Аяқталмаған құрылыс
158
Бордақылау үшiн мал сатып алу
2610 Жануарлар
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
2.2.2. Мемлекеттік мекемелер мен басқа да ұйымдардан ұзақ мерзімді активтерді өтеусіз алу
159
Ұзақ мерзімді активтердің теңгерімдік құнын кіріс есебіне алу
2310-2380 Негізгі құралдар 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік 2600 Биологиялық активтер 2710 Материалдық емес активтер 2411 Аяқталмаған құрылыс
6330 Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер
Бір уақытта қабылданған ұзақ мерзімді активтердің жинақталған амортизациясына екінші жазу беріледі
2320-2380 Негізгі құралдар 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік 2710 Материалдық емес активтер
2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы 2521 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы 2721 Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы

153
Получение из бюджета плановых назначений на принятие обязательств по капитальным вложениям
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
6020 Доходы от финансирования капитальных вложений
154
Приобретение долгосрочных активов
2310-2380 Основные средства
2410 Незавершенное строительство и капитальные вложения
2510 Инвестиционная недвижимость 2600 Биологические активы
2710 Нематериальные активы
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
155
Оплата счета поставщика и подрядчика
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
При наличии ранее выданных авансов, одновременно осуществляется запись на зачет аванса
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
1410 Краткосрочные авансы выданные
156
Принятие акта выполненных ремонтных или строительных работ от подрядчика
2411 Незавершенное строительство
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
При наличии ранее выданных авансов, одновременно осуществляется запись на зачет аванса
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
1410 Краткосрочные авансы выданные
157
Прием в эксплуатацию вновь выстроенных зданий, сооружений и передаточных устройств или работ по реконструкции зданий и сооружений
2320-2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2411 Незавершенное строительство
158
Приобретение животных для откорма
2610 Животные
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
2.2.2. Получение долгосрочных активов безвозмездно от государственных учреждений и других организаций
159
Оприходование балансовой стоимости долгосрочных активов
2310-2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2600 Биологические активы
2710 Нематериальные активы
2411 Незавершенное строительство
6330 Доходы от безвозмездного получения активов
Одновременно осуществляется вторая запись на принятие накопленной амортизации по полученным долгосрочным активам
2320 - 2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2710 Нематериальные активы
2391 Накопленная амортизация основных средств
2521 Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости
2721 Накопленная амортизация нематериальных активов

160
Түгендеу кезiнде артық шыққан материалдар мен тамақ өнiмдерiн есепке алу
2310-2380 Негізгі құралдар 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік 2600 Биологиялық активтер 2710 Материалдық емес активтер
6360 Өзге кірістер
161
Шаруашылық әдіспен активтерді жасау (жиһаздар және т.б)
2410 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар
1319 Өзге материалдар 3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек 3122 Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
162
Шаруашылық әдіспен жасалған активтерді есепке алу (жиһаздар және т.б)
2370 Аспаптар, өндірістік және шаруашылық құралдар
2411 Аяқталмаған құрылыс
2.2.4. Демеушілік пен қайырымдылық көмек есебінен ұзақ мерзімді активтерді сатып алу
163
Филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен ақша қаражатының түсуі
1041 Қайырымдылық көмек ҚБШ
6050 Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер
164
Жеткізушілерден ұзақ мерзімді активтердің түсуі
2310-2380 Негізгі құралдар 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік 2600 Биологиялық активтер 2710 Материалдық емес активтер
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
165
Филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен алынатын ақшалай қаражат есебінен жеткізушілердің алдындағы берешекті өтеу
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1041 Қайырымдылық көмек ҚБШ
166
Негізгі құралдарды күрделі жөндеу жөніндегі қызметтерді филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызмет ретінде қабылдау
2411 Аяқталмаған құрылыс
6050 Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер
2.2.5. Ақылы қызметтер есебінен ұзақ мерзімді активтерді сатып алу
167
Тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді өткізуден ақша қаражаттарының түсуі
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
6110 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
168
Жеткізушілерден ұзақ мерзімді активтердің түсуі
2320-2380 Негізгі құралдар 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік 2600 Биологиялық активтер 2710 Материалдық емес активтер
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
169
Ақылы қызметтер есебінен жеткізушілердің міндеттемелерін өтеу
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
2.2.6. Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясын есептеу
170
Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясын есептеу
7110 Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар
2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы 2521 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы 2721 Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы

160
Оприходование излишков активов, выявленных при инвентаризации
2320-2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2600 Биологические активы
2710 Нематериальные активы
6360 Прочие доходы
161
Изготовление хозяйственным способом активов (мебели и др.)
2410 Незавершенное строительство и капитальные вложения
1319 Прочие материалы
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3122 Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу
162
Оприходование изготовленных хозяйственным способом активов (мебели и др.)
2370 Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь
2411 Незавершенное строительство
2.2.4. Приобретение долгосрочных активов за счет денежных средств от спонсорской и благотворительной помощи
163
Поступление денежных средств от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности и (или) меценатской деятельности
1041 КСН благотворительной помощи
6050 Доходы от благотворительной помощи
164
Поступление долгосрочных активов от поставщика
2310-2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2600 Биологические активы
2710 Нематериальные активы
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
165
Погашение задолженности перед поставщиками за счет денежных средств от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности и (или) меценатской деятельности
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1041 КСН благотворительной помощи
166
Принятие услуг по капитальному ремонту основных средств в порядке филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности и (или) меценатской деятельности
2411 Незавершенное строительство
6050 Доходы от благотворительной помощи
2.2.5. Приобретение долгосрочных активов за счет денежных средств от платных услуг
167
Поступление денежных средств от реализации товаров, работ и услуг
1042 КСН платных услуг
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
168
Поступление долгосрочных активов от поставщика
2320 - 2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2600 Биологические активы
2710 Нематериальные активы
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
169
Погашение задолженности перед поставщиками и за счет денежных средств от платных услуг
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1042 КСН платных услуг
2.2.6. Начисление амортизации по долгосрочным активам
170
Начисление амортизации долгосрочных активов
7110 Расходы по амортизации долгосрочных активов
2391 Накопленная амортизация основных средств
2521 Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости
2721 Накопленная амортизация нематериальных активов

2.2.7. Ұзақ мерзімді активтердің ағымдағы және күрделі жөндеу шығыстарын есепке алу
171
Мердігерлерден ұзақ мерзімді активтердің ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізгендігі туралы актіні қабылдау
7090 Ағымдағы жөндеуге арналған шығыстар
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Алдын–ала аванс төленген болса, соның есебінен міндеттемелердің өтелуіне екінші жазу беріледі
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1410 Берілген қысқа мерзімді аванстар
172
Мердігерлерден ұзақ мерзімді активтердің күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізгендігі туралы актіні қабылдау
2411 Аяқталмаған құрылыс
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Алдын–ала аванс төленген болса, соның есебінен міндеттемелердің өтелуіне екінші жазу беріледі
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1410 Берілген қысқа мерзімді аванстар
2.2.8. Ұзақ мерзімді активтерді есептен шығару
173
Ағымдағы уақытта пайдаланылмайтын өткен кезеңдерде бюджет есебінен сатылып алынған ұзақ мерзімді активтердің артығын сату және бюджетке тиесілі сомаға міндеттемелерді есепке алуға бiр уақытта екiншi жазба жүргiзiледi
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6320 Ұзақ мерзімді активтердің шығуынан алынатын кірістер
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3131 Активтерді сатудан түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
174
Шығындалған ұзақ мерзімді активтердің баланстық құнын есептен шығару
7420 Ұзақ мерзімді активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар
2310-2380 Негізгі құралдар 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік 2600 Биологиялық активтер 2710 Материалдық емес активтер 2410 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар
Шығындалған ұзақ мерзімді активтердің амортизациясын есептен шығару
2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы 2521 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы 2721 Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы
2310-2380 Негізгі құралдар 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік 2710 Материалдық емес активтер
Өткен кезеңдерде құнсыздануға резерв жасалған болса, онда шығындалған ұзақ мерзімді активтерге қатысты сомасы есептен шығарылады
2392 Негізгі құралдардың құнсыздануына резерв 2522 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнсыздануына резерв 2632 Биологиялық активтердің құнсыздануына резерв 2722 Материалдық емес активтердің құнсыздануына резерв
2310-2380 Негізгі құралдар 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік 2600 Биологиялық активтер 2710 Материалдық емес активтер

2.2.7. Начисление расходов по текущему и капитальному ремонту долгосрочных активов
171
Принятие акта выполненных работ от подрядчиков по текущему ремонту долгосрочных активов
7090 Расходы на текущий ремонт
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
Одновременно при наличии ранее выданных авансов осуществляется вторая запись на зачет аванса
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1410 Краткосрочные авансы выданные
172
Принятие акта выполненных работ от подрядчиков по капитальному ремонту долгосрочных активов
2411 Незавершенное строительство
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
Одновременно при наличии ранее выданных авансов осуществляется вторая запись на зачет аванса
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1410 Краткосрочные авансы выданные
2.2.8. Списание долгосрочных активов
173
Реализация излишних неиспользуемых долгосрочных активов, приобретенных ранее за счет бюджетного финансирования и одновременно осуществляется вторая запись на начисление обязательств перед бюджетом по полученному доходу от выбытия долгосрочных активов
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
6320 Доходы от выбытия долгосрочных активов
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3131 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов
174
Списание балансовой стоимости выбывших долгосрочных активов
7420 Расходы по выбытию долгосрочных активов
2310-2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2600 Биологические активы
2710 Нематериальные активы
2410 Незавершенное строительство и капитальные вложения
Списание накопленной амортизации по выбывшим долгосрочным активам
2391 Накопленная амортизация основных средств
2521 Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости
2721 Накопленная амортизация нематериальных активов
2310-2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2710 Нематериальные активы
При наличии ранее начисленного резерва от обесценения осуществляется его списание по выбывшим долгосрочным активам
2392 Резерв на обесценение основных средств
2522 Резерв на обесценение инвестиционной недвижимости
2632 Резерв на обесценение биологических активов
2722 Резерв на обесценение нематериальных активов
2310-2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2600 Биологические активы
2710 Нематериальные активы

179
Тозығы жеткен ұзақ мерзімді активтерді есептен шығару
2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы 2521 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы 2721 Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы
2320-2380 Негізгі құралдар 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік 2710 Материалдық емес активтер
180
Тозығы жеткен ұзақ мерзімді активтердің құнсыздану резервін есептен шығару
2392 Негізгі құралдардың құнсыздануына резерв 2522 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнсыздануына резерв 2632 Биологиялық активтердің құнсыздануына резерв 2722 Материалдық емес активтердің құнсыздануына резерв
2310-2380 Негізгі құралдар 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік 2600 Биологиялық активтер 2710 Материалдық емес активтер
2.2.14. Активтерді және арзан құнды және тез тозатын заттарды тарату туралы алынған: сатуға және бюджеттің кірісіне есептеуге жататын мемлекеттік мекеменің шаруашылық мұқтаждықтар үшін қалдырылған материалдардың құнын кіріске алу
181
Жойылған негізгі құралдардың баланстық құнын есептен шығару
7420 Активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар
2320-2380 Негізгі құралдар
Жойылған негізгі құралдар бойынша жинақталған амортизацияны есептен шығару
2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
2320-2380 Негізгі құралдар
Активтерді жою туралы алынған: сатуға және бюджеттің кірісіне есептеуге жататын материалдардың құнын кіріске алу
1319 Өзге материалдар
6360 Өзге кірістер
182
Материалдарды өткізуден алынатын кірісті тану
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6110 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
Бюджет кірісіне жатқызылуға тиесілі сомаға бір уақытта екінші жазу беріледі
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3132 Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілген қызметтер) өткізуден түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
183
Өткізілген материалдарды есептен шығару
7060 Қорлар бойынша шығыстар
1319 Өзге материалдар
184
Ақша қаражаттарының түсуі және бюджет алдындағы берешекті өтеу
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
3132 Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілген қызметтер) өткізуден түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
185
Материалдарды өткізуден алынған кірістер бойынша бюджет алдындағы берешекті өтеу
3132 Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілген қызметтер) өткізуден түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі

179
Списание долгосрочных активов, пришедших в негодность вследствие полного износа
2391 Накопленная амортизация основных средств
2521 Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости
2721 Накопленная амортизация нематериальных активов
2320-2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2710 Нематериальные активы
180
Списание резерва от обесценения по выбывшим долгосрочным активам
2392 Резерв на обесценение основных средств
2522 Резерв на обесценение инвестиционной недвижимости
2632 Резерв на обесценение биологических активов
2722 Резерв на обесценение нематериальных активов
2310-2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2600 Биологические активы
2710 Нематериальные активы
2.2.14. Оприходование стоимости материалов, полученных от ликвидации активов, полученных ранее за счет бюджетного финансирования: подлежащих реализации и зачислению в доход бюджета
181
Списание балансовой стоимости ликвидированных основных средств
7420 Расходы по выбытию долгосрочных активов
2320-2380 Основные средства
Списание накопленной амортизации по ликвидированным основным средствам
2391 Накопленная амортизация основных средств
2320-2380 Основные средства
Оприходование стоимости материалов, полученных от ликвидации активов, подлежащих реализации и зачислению в доход бюджета
1319 Прочие материалы
6360 Прочие доходы
182
Признание дохода от реализации материалов
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
Одновременно осуществляется вторая запись на суммы, подлежащие зачислению в доход бюджета
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
183
Списание реализованных материалов
7060 Расходы по запасам
1319 Прочие материалы
184
Поступление денежных средств и погашение задолженности перед бюджетом
1042 КСН платных услуг
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
1042 КСН платных услуг
185
Погашение задолженности перед бюджетом по полученному доходу от реализации материалов
3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков

2.2.15. Өткен кезеңдерде бюджеттік қаржыландыру есебінен сатып алынған және мемлекеттік мекемелердің мұқтаждықтарына қалдырылған негізгі құралдарды жоюдан алынған материалдарды кіріске алу
186
Жойылған негізгі құралдардың баланстық құнын есептен шығару
7420 Активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар
2320-2380 Негізгі құралдар
Жойылған негізгі құралдар бойынша жинақталған амортизацияны есептен шығару
2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
2320-2380 Негізгі құралдар
Активтерді жою туралы алынған: сатуға және бюджеттің кірісіне есептеуге жататын материалдардың құнын кіріске алу
2392 Негізгі құралдардың құнсыздануына резерв
2320-2380 Негізгі құралдар
187
Негізгі құралдарды жоюдан алынған материалдардың құнын кiрiске алу
1319 Өзге материалдар
6360 Өзге кірістер
188
Тапсырыс берушіге тақырып аяқталғаннан кейін қайтарылмаған және мына: активтер арзан құнды және тез тозатын материалдар түрiнде пайдаланылатын арнайы жабдықтарды пайдалануы мүмкiн баға бойынша кiрiске алу
2360 Машиналар мен жабдықтар 2370 Аспаптар, өндірістік және шаруашылық құралдар
6360 Өзге кірістер
2.2.16. Түгендеу кезінде анықталған және мемлекеттік мекеменің есебiнен қабылданған кем активтердi есептен шығару
189
Жетіспеушілігі анықталған негізгі құралдар бойынша баланстық құнын есептен шығару
7420 Активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар
2320-2380 Негізгі құралдар
Жетіспеушілігі анықталған негізгі құралдар бойынша жинақталған амортизацияны есептен шығару
2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
2320-2380 Негізгі құралдар
Өткен кезеңдерде құнсыздануға есептелген резерв болған жағдайда ұзақ мерзімді активтер қатардан шығарылған кезде жабылуы керек
2392 Негізгі құралдардың құнсыздануына резерв
2320-2380 Негізгі құралдар
2.2.17. Кiнәлi тұлғалардың есебiне жатқызылған мүлiктердi түгендеу кезiнде анықталған жетiспеушiлiктердiң салдарынан активтердi есептен шығару
190
Жетіспейтін негізгі құралдар бойынша ұзақ мерзімді активтердің теңгерімдік құнын есептен шығару
7420 Активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар
2320-2380 Негізгі құралдар 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік 2600 Биологиялық активтер 2710 Материалдық емес активтер
Ұзақ мерзімді активтердің жинақталған амортизациясын есептен шығару
2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы 2521 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы 2721 Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы
2320-2380 Негізгі құралдар 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік 2710 Материалдық емес активтер
Өткен кезеңдерде құнсыздануға есептелген резерв болған жағдайда ұзақ мерзімді активтер қатардан шығарылған кезде жабылуы керек
2392 Негізгі құралдардың құнсыздануына резерв 2522 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнсыздануына резерв 2632 Биологиялық активтердің құнсыздануына резерв 2722 Материалдық емес активтердің құнсыздануына резерв
2310-2380 Негізгі құралдар 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік 2600 Биологиялық активтер 2710 Материалдық емес активтер

2.2.15. Оприходование материалов, полученных от ликвидации основных средств, ранее приобретенных за счет бюджетного финансирования и оставленных для нужд государственного учреждения
186
Списание балансовой стоимости ликвидированных основных средств
7420 Расходы по выбытию долгосрочных активов
2320-2380 Основные средства
Списание накопленной амортизации по ликвидированным основным средствам
2391 Накопленная амортизация основных средств
2320-2380 Основные средства
При наличии ранее начисленного резерва от обесценения осуществляется его списание по выбывшим основным средствам
2392 Резерв на обесценение основных средств
2320-2380 Основные средства
187
Оприходование стоимости материалов, полученных от ликвидации основных средств
1319 Прочие материалы
6360 Прочие доходы
188
Оприходование по цене возможного использования спецоборудования, не возвращенного заказчику после завершения темы и используемого в качестве основных средств
2360 Машины и оборудование
2370 Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь
6360 Прочие доходы
2.2.16. Списание недостач активов, выявленных при инвентаризации и принятых за счет государственного учреждения
189
Списание балансовой стоимости недостающих основных средств
7420 Расходы по выбытию долгосрочных активов
2320-2380 Основные средства
Списание накопленной амортизации по недостающим основным средствам
2391 Накопленная амортизация основных средств
2320-2380 Основные средства
При наличии ранее начисленного резерва от обесценения осуществляется его списание по выбывшим основным средствам
2392 Резерв на обесценение основных средств
2320-2380 Основные средства
2.2.17. Списание активов вследствие недостачи, установленной при инвентаризации, отнесенных за счет виновных лиц
190
Списание балансовой стоимости долгосрочных активов по недостающим основным средствам
7420 Расходы по выбытию долгосрочных активов
2320-2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2600 Биологические активы
2710 Нематериальные активы
Списание накопленной амортизации долгосрочных активов
2391 Накопленная амортизация основных средств
2521 Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости
2721 Накопленная амортизация нематериальных активов
2320-2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2710 Нематериальные активы
При наличии ранее начисленного резерва от обесценения осуществляется его списание по выбывшим долгосрочным активам
2392 Резерв на обесценение основных средств
2522 Резерв на обесценение инвестиционной недвижимости
2632 Резерв на обесценение биологических активов
2722 Резерв на обесценение нематериальных активов
2310-2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2600 Биологические активы
2710 Нематериальные активы

191
Жетіспеушілікті кінәлі тұлғалар есебіне жатқызу
1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі 1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
6360 Өзге кірістер
Кінәлі тұлғаның есебінен өндірілетін бюджетке тиесілі жетіспеушілік сомасына бір уақытта екінші жазу беріледі
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
192
Кінәлі тұлғадан ақшаның түсуі және бюджет алдындағы берешекті өтеу
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі 1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
1010 Кассадағы ақша қаражаты
193
Кінәлі тұлғалардан жетіспеушілікті өндіру бойынша бюджет алдындағы берешектің өтеу
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
1262 Қызметкерлердiң өзге есеп айырысу түрлерi бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешегi 1280 Өзге қысқа мерзiмдi дебиторлық берешектер
2.2.18. Өткен кезеңдерде ақылы қызмет есебінен, және де демеушілік және қайырымдылық көмек тәртібімен алынған ұзақ мерзімді активтердің жетіспеушілігін тану
194
Жетіспеушілікті кінәлі тұлғалар есебіне жатқызу
1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі 1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
6360 Өзге кірістер
Кінәлі тұлғаның есебінен өндірілетін бюджетке тиесілі жетіспеушілік сомасына бір уақытта екінші жазу беріледі
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
195
Жетіспеушілігі анықталған ұзақ мерзімді активтер бойынша баланстық құнын есептен шығару
7420 Активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар
2320-2380 Негізгі құралдар 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік 2600 Биологиялық активтер 2710 Материалдық емес активтер
Жетіспеушілігі анықталған ұзақ мерзімді активтер бойынша жинақталған амортизацияны есептен шығару
2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы 2521 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы 2721 Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы
2320-2380 Негізгі құралдар 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік 2710 Материалдық емес активтер
Өткен кезеңдерде құнсыздануға есептелген резерв болған жағдайда ұзақ мерзімді активтер қатардан шығарылған кезде жабылуы керек
2392 Негізгі құралдардың құнсыздануына резерв 2522 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнсыздануына резерв 2632 Биологиялық активтердің кұнсыздануына резерв 2722 Материалдық емес активтердің құнсыздануына резерв
2310-2380 Негізгі құралдар 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік 2600 Биологиялық активтер 2710 Материалдық емес активтер

191
Отнесение недостачи на виновное лицо
1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
6360 Прочие доходы
Одновременно осуществляется вторая запись на начисление обязательств перед бюджетом по погашению недостачи виновным лицом
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
192
Поступление денежных средств от виновного лица и погашение задолженности перед бюджетом
1010 Денежные средства в кассе
1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1010 Денежные средства в кассе
193
Погашение задолженности перед бюджетом по возмещению недостачи виновным лицом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
2.2.18. Признание недостачи долгосрочных активов, ранее приобретенных за счет платных услуг, а также полученных в порядке спонсорской и благотворительной помощи
194
Отнесение недостачи на счет виновного лица
1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
6360 Прочие доходы
Одновременно осуществляется вторая запись на начисление обязательств перед бюджетом по погашению недостачи виновным лицом
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
195
Списание балансовой стоимости недостающих долгосрочных активов
7420 Расходы по выбытию долгосрочных активов
2320-2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2600 Биологические активы
2710 Нематериальные активы
Списание накопленной амортизации недостающих долгосрочных активов
2391 Накопленная амортизация основных средств
2521 Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости
2721 Накопленная амортизация нематериальных активов
2320-2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2710 Нематериальные активы
При наличии ранее начисленного резерва от обесценения осуществляется его списание по выбывшим долгосрочным активам
2392 Резерв на обесценение основных средств
2522 Резерв на обесценение инвестиционной недвижимости
2632 Резерв на обесценение биологических активов
2722 Резерв на обесценение нематериальных активов
2310-2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2600 Биологические активы
2710 Нематериальные активы

196
Кінәлі тұлғадан ақшының түсуі және бюджет алдындағы берешекті өтеу
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі 1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1010 Кассадағы ақша қаражаты
197
Кінәлі тұлғалардан жетіспеушілікті өндіру бойынша бюджет алдындағы берешекті өтеу
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі 1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
2.2.19. Создание, восстановление и использование резервов на обесценение долгосрочных активов
198
Ұзақ мерзімді активтер құнсыздануына резерв құру
7440 Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар
2392 Негізгі құралдардың құнсыздануына резерв 2522 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнсыздануына резерв 2632 Биологиялық активтердің құнсыздануына резерв 2722 Материалдық емес активтердің құнсыздануына резерв
199
Ағымдағы жылы есептелген ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануынан келген шығындарды қалпына келтіру
2392 Негізгі құралдардың құнсыздануына резерв 2522 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнсыздануына резерв 2632 Биологиялық активтердің құнсыздануына резерв 2722 Материалдық емес активтердің құнсыздануына резерв
7440 Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар
2.2.20. Негізгі құралдарды басқа актив топтарына аудару
200
Инвестициялық жылжымайтын мүлікке негізгі құралдарды баланстық құны бойынша аудару
2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2310-2380 Негізгі құралдар
201
Жинақталған амортизацияны қайта жіктеу
2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
2521 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы
202
Инвестициялық жылжымайтын мүлікті негізгі құралдарға аудару
2310-2380 Негізгі құралдар
2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
203
Жинақталған амортизацияны қайта жіктеу
2521 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы
2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
3 бөлім. Қысқа мерзімді міндеттемелер бойынша корреспонденциялық шоттар
3.1. Салықтар және басқа да міндеттемелер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3.1.1.Бюджетке төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
204
Еңбекақыдан жеке табыс салығын ұстап қалу
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3121 Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
205
Резидент еместен корпоративті табыс салығын ұстап қалу
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3124 Бюджетке өзге салықтар және басқа да міндеттемелер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек

196
Поступление денежных средств от виновного лица и погашение задолженности перед бюджетом
1010 Денежные средства в кассе
1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1010 Денежные средства в кассе
197
Погашение задолженности перед бюджетом по возмещению недостачи виновным лицом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
2.2.19. Создание, восстановление и использование резервов на обесценение долгосрочных активов
198
Создание резерва на обесценение долгосрочных активов
7440 Расходы от обесценения активов
2392 Резерв на обесценение основных средств
2522 Резерв на обесценение инвестиционной недвижимости
2632 Резерв на обесценение биологических активов
2722 Резерв на обесценение нематериальных активов
199
Восстановление убытков от обесценения долгосрочных активов, начисленных в текущем году
2392 Резерв на обесценение основных средств
2522 Резерв на обесценение инвестиционной недвижимости
2632 Резерв на обесценение биологических активов
2722 Резерв на обесценение нематериальных активов
7440 Расходы от обесценения активов
2.2.20. Перевод основных средств в другие группы активов
200
Перевод основных средств по балансовой стоимости в инвестиционную недвижимость
2510 Инвестиционная недвижимость
2310-2380 Основные средства
201
Реклассификация накопленной амортизации
2391 Накопленная амортизация основных средств
2521 Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости
202
Перевод инвестиционной недвижимости в основные средства
2310-2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
203
Реклассификация накопленной амортизации
2521 Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости
2391 Накопленная амортизация основных средств
Раздел 3. Корреспонденции счетов по краткосрочным обязательствам
3.1. Краткосрочная кредиторская задолженность по налогам и другим платежам
3.1.1.Краткосрочная кредиторская задолженность по платежам в бюджет
204
Удержание индивидуального подоходного налога из заработной платы
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3121 Краткосрочная кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу
205
Удержание корпоративного подоходного налога с нерезидентов
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
3124 Краткосрочная кредиторская задолженность по прочим налогам и другим обязательным платежам в бюджет

206
Резидент еместен жеке табыс салығын ұстап қалу
3273 Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
3124 Бюджетке өзге салықтар және басқа да міндеттемелер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
207
Әлеуметтік салықты есептеу
7040 Әлеуметтік салыққа арналған шығыстар
3122 Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
208
Қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемді есептеу
7140 Өзге операциялық шығыстар
3123 Қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
209
Есептелген салықты аудару
3121 Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек 3122 Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек 3123 Қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек 3124 Бюджетке өзге салықтар және басқа да міндеттемелер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1044 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ 1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
3.1.2. Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
210
Ұзақ мерзімді активтерді сатудан алынған кіріс бойынша міндеттемелерді есепке алу
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3131 Активтерді сатудан түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
211
Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден алынған кіріс бойынша міндеттемелерді есепке алу
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3132 Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілген қызметтер) өткізуден түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
212
Өзге операциялардан алынған кіріс бойынша міндеттемелерді есепке алу
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
213
Бюджет алдындағы берешекті өтеу
3131 Активтердi сатудан түсетiн кiрiс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек 3132 Тауарларды (жұмыстар мен көрсетiлген қызметтер) өткiзуден түсетiн кiрiс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушiлердiң қысқа мерзiмдi дебиторлық берешегi 1232 Арнайы төлем түрлерi бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек
3.1.3. Бюджетке өзге де міндетті және ерікті төлемдер бойынша өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек

206
Удержание индивидуального подоходного налога с нерезидентов
3273 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
3124 Краткосрочная кредиторская задолженность по прочим налогам и другим обязательным платежам в бюджет
207
Начисление социального налога
7040 Расходы на социальный налог
3122 Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу
208
Начисление платы за загрязнение окружающей среды
7140 Прочие операционные расходы
3123 Краткосрочная кредиторская задолженность по плате за загрязнение окружающей среды
209
Перечисление начисленных налогов
3121 Краткосрочная кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу
3122 Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу
3123 Краткосрочная кредиторская задолженность по плате за загрязнение окружающей среды
3124 Краткосрочная кредиторская задолженность по прочим налогам и другим обязательным платежам в бюджет
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1044 КСН местного самоуправления
1045 КСН целевого финансирования
3.1.2. Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с бюджетом
210
Начисление обязательств по полученному доходу от реализации долгосрочных активов
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3131 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов
211
Начисление обязательств по полученному доходу от реализации товаров, работ и услуг
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
212
Начисление обязательств по полученному доходу по прочим операциям
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
213
Погашение задолженности перед бюджетом
3131 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов
3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1042 КСН платных услуг
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
3.1.3. Краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам в бюджет

214
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік есептеулер сомасын есептеу
3122 Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3141 Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
215
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына міндетті әлеуметтік аударымдар сомасын есептеу
3141 Міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1044 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ 1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
216
Қызметкердің еңбекақысынан міндетті зейнетақы жарналары ұсталды
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3142 "Азаматтар үшін үкімет" мемлекеттік корпорациясына төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
217
Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарын есепке алу
7030 Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарына арналған шығыстар
3142 "Азаматтар үшін үкімет" мемлекеттік корпорациясына төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
218
Зейнетақы жарналарын аудару
3142 "Азаматтар үшін үкімет" мемлекеттік корпорациясына төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1044 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ 1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
219
Автокөлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi үшiн мiндеттi сақтандыруға жарналар есептеу
7050 Міндетті сақтандыруға арналған шығыстар
3143 Өзге де міндетті және ерікті төлемдер бойынша өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
220
Автокөлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі үшін міндетті сақтандыруға жарналар аудару
3143 Өзге де міндетті және ерікті төлемдер бойынша өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
3.2. Қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3.2.1. Жеткізушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек

214
Начисление суммы обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования
3122 Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу
3141 Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования
215
Перечисление суммы обязательных социальных отчислений в Государственную корпорацию "Правительство для граждан"
3141 Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1044 КСН местного самоуправления
1045 КСН целевого финансирования
216
Удержание обязательных пенсионных взносов из заработной платы работника
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3142 Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в Государственную корпорацию "Правительство для граждан"
217
Начисление дополнительно установленных пенсионных взносов
7030 Расходы на дополнительно установленные пенсионные взносы
3142 Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в Государственную корпорацию "Правительство для граждан"
218
Перечисление пенсионных взносов
3142 Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в Государственную корпорацию "Правительство для граждан"
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1044 КСН местного самоуправления
1045 КСН целевого финансирования
219
Начисление взносов на обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств
7050 Расходы на обязательное страхование
3143 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам
220
Перечисление взносов на обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств
3143 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
3.2. Краткосрочная кредиторская задолженность
3.2.1. Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам

221
Орындалған жұмыс, көрсетілген қызмет үшін жеткізушілер (мердігерлер) шоты ұсынылды
7080 Коммуналдық төлемдер мен өзге қызметтер бойынша шығыстар 7090 Ағымдағы жөндеуге арналған шығыстар 7140 Өзге операциялық шығыстар
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
222
Материалдық құндылықтар, жабдықтар, өзге активтер (орындалған жұмыстар және көрсетілген қызметтер) үшін көрсетілген шоттарға сәйкес сомаларды өнім берушілерге (мердігерге) аудару
3210 Өнім берушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1044 Жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ 1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
223
Мемлекеттік мекеменің балансына қабылданған құрылыс объектілері бойынша шығындар
2411 Аяқталмаған құрылыс
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
224
Аяқталмаған құрылыс объектілерін (үйлерді және ғимараттарды) бір мемлекеттік мекеменің иелігінен екінші мекеменің иелігіне беру (күрделі құрылыс жоспарларын, қаржыландыруға және жобалық-сметалық құжаттарды бере отырып) жөніндегі есеп айырысулар
7420 Ұзақ мерзімді активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар
2411 Аяқталмаған құрылыс
225
Аяқталмаған құрылыс объектілерін беру актісі бойынша бір мемлекеттік мекеменің балансынан екіншісінің балансына қабылдау
2411 Аяқталмаған құрылыс
6330 Активтерді өтеусіз алудан түсетін табыстар
226
Капитализацияға жататын ғылыми әзірлемелер бойынша ұйыммен орындалған жұмыстарды қабылдау
2412 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
2710 Материалдық емес активтер
2412 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар
227
Ғылыми әзірлемелерге арналған бюджеттік шоттан соманы аудару
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
3.2.3. Стипендианттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек
228
Есепке алынған шәкіртақы
7020 Шәкіртақылар төлеу бойынша шығыстар
3230 Стипендианттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек
229
Шәкіртақына төлеу
3230 Стипендианттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1010 Кассадағы ақша қаражаты

221
Предъявление счетов поставщиков (подрядчиков) за выполненные работы, оказанные услуги
7080 Расходы по коммунальным платежам и прочим услугам
7090 Расходы на текущий ремонт
7140 Прочие операционные расходы
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
222
Перечисление сумм поставщику (подрядчику) согласно предъявленным счетам за материальные ценности, оборудование, прочие активы (выполненные работы и оказанные услуги)
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1042 КСН платных услуг
1043 КСН временного размещения денег
1044 КСН местного самоуправления
1045 КСН целевого финансирования
223
Затраты по объектам строительства, принятые на баланс государственного учреждения
2411 Незавершенное строительство
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
224
Передача незаконченных объектов строительства (зданий и сооружений) из ведения одного государственного учреждения в ведение другого (с передачей планов капитального строительства, финансирования и проектно-сметной документации)
7420 Расходы по выбытию долгосрочных активов
2411 Незавершенное строительство
225
Принятие незаконченных объектов строительства с баланса одного государственного учреждения на баланс другого по передаточному акту
2411 Незавершенное строительство
6330 Доходы от безвозмездного получения активов
226
Принятие выполненных организациями работ по научным разработкам, подлежащим капитализации
2412 Капитальные вложения в нематериальные активы
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
2710 Нематериальные активы
2412 Капитальные вложения в нематериальные активы
227
Перечисление суммы с бюджетного счета в оплату счетов за научные разработки
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
3.2.2.Краткосрочная кредиторская задолженность по ведомственным расчетам
3.2.3. Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам
228
Начисление стипендии
7020 Расходы по выплате стипендии
3230 Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам
229
Выплата стипендии
3230 Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1010 Денежные средства в кассе

3.2.4. Қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
230
Қызметкерлер мен жұмысшыларға еңбекақы және компенсациялық төлемдерді есепке алу
7010 Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
231
Әлеуметтік салықты есептеу
7040 Әлеуметтік салыққа арналған шығыстар
3122 Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
232
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік есептеулер сомасын есепке алу
3122 Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3141 Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
233
Әлеуметтік салықты аудару
3122 Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1044 Жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ 1045 Мақсатты қаржыландыру ҚБШ
234
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына міндетті әлеуметтік аударымдар сомасын есептеу
3141 Міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1044 Жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ 1045 Мақсатты қаржыландыру ҚБШ
235
Есептелген әлеуметтiк салықтың қаражаттары есебiнен жұмысшылар мен қызметкерлерге уақытша еңбекке жарамсыздық жөнiндегi жәрдемақыларды есептеу
3244 Уақытша еңбекке жарамсыздығы бойынша әлеуметтік жәрдемақы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
236
Уақытша еңбекке жарамсыздық жөнiндегi жәрдемақыларды есептеу сомасына әлеуметтік салық бойынша берешектің азаюы
3122 Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3244 Уақытша еңбекке жарамсыздығы бойынша әлеуметтік жәрдемақы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
237
Қызметкерлер еңбекақы төлемдерінен міндетті зейнетақы жарналарын ұстап қалу
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3142 "Азаматтар үшін үкімет" мемлекеттік корпорациясына төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық
238
Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарын есепке алу
7030 Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарына арналған шығыстар
3142 "Азаматтар үшін үкімет" мемлекеттік корпорациясына төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек

3.2.4. Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками
230
Начисление заработной платы и компенсационных выплат рабочим и служащим
7010 Расходы на оплату труда
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
231
Начисление социального налога
7040 Расходы на социальный налог
3122 Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу
232
Начисление суммы обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования
3122 Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу
3141 Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования
233
Перечисление социального налога
3122 Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1044 КСН местного самоуправления
1045 КСН целевого финансирования
234
Перечисление суммы обязательных социальных отчислений в Государственную корпорацию "Правительство для граждан"
3141 Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1044 КСН местного самоуправления
1045 КСН целевого финансирования
235
Начисление рабочим и служащим пособий по временной нетрудоспособности за счет средств начисленного социального налога
3244 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по социальному пособию по временной нетрудоспособности
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
236
Уменьшение задолженности по социальному налогу на сумму начисленного пособия по временной нетрудоспособности
3122 Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу
3244 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по социальному пособию по временной нетрудоспособности
237
Удержание обязательных пенсионных взносов из заработной платы работника
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3142 Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в Государственную корпорацию "Правительство для граждан"
238
Начисление дополнительно установленных пенсионных взносов
7030 Расходы на дополнительно установленные пенсионные взносы
3142 Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в Государственную корпорацию "Правительство для граждан"

239
Еңбекақы төлемдерінен жеке табыс салығын ұстап қалу
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3121 Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
240
Мерзiмiнде алынбаған жалақыларды және шәкіртақыларды депоненттердiң шотына аудару
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек 3230 Стипендианттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3243 Депоненттелген сома бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
241
Депоненттерге тиесiлі соманы мемлекеттік мекеменің кассасынан төлеу
3243 Депоненттелген сома бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1010 Кассадағы ақша қаражаты
242
Қуыну мерзiмi өткен депоненттік берешек бойынша кірісті есепке алу
3243 Депоненттелген сома бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
6360 Өзге кірістер
243
Қызметкердің еңбекақысынан есеп беру сомаларын ұстап қалу
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
244
Қызметкер еңбекақы төлемдерінен ерікті сақтандыру келісім-шарттары бойынша жарналарын ұстап қалу
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3248 Қызметкерлерге өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
245
Кәсіподақтық мүшелік жарналарын қызметкер еңбекақы төлемдерінен ұстап қалу
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3245 Кәсіподақтық мүшелік жарна сомаларын қолма-қол емес аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
246
Қызметкер еңбекақы төлемдерінен банк қарыздарын ұстап қалу
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3248 Қызметкерлердің алдындағы өзге де қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
247
Қызметкер еңбекақы төлемдерінен атқару құжаттары бойынша ұстап қалу
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3242 Атқару құжаттары бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
248
Демалыс төлемдеріне резерв есептеу
7010 Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар
3246 Пайдаланылмаған демалыс бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
249
Қызметкерлерге еңбек демалысақысы есептелді
3246 Пайдаланылмаған демалыс бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
250
Құрылған резерв аздығынан қызметкерге еңбек демалысақысы есептелді
7010 Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек

239
Удержание индивидуального подоходного налога из заработной платы
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3121 Краткосрочная кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу
240
Перечисление на счет депонентов не полученной в срок заработной платы и стипендий
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда 3230 Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам
3243 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по депонированным суммам
241
Выплата из кассы государственного учреждения сумм, причитающихся депонентам
3243 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по депонированным суммам
1010 Денежные средства в кассе
242
Признание дохода по депонентской задолженности, по которой истек срок исковой давности
3243 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по депонированным суммам
6360 Прочие доходы
243
Удержание подотчетных сумм из заработной платы работника
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
244
Удержание взносов по договорам добровольного страхования из заработной платы работника
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3248 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками
245
Удержание членских профсоюзных взносов из заработной платы работника
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3245 Краткосрочная кредиторская задолженность по безналичным перечислениям сумм членских профсоюзных взносов
246
Удержание из заработной платы работника по ссудам банка
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3248 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками
247
Удержание по исполнительным документам из заработной платы работника
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3242 Краткосрочная кредиторская задолженность по исполнительным документам
248
Начисление резерва на оплату отпусков
7010 Расходы на оплату труда
3246 Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками по неиспользованным отпускам
249
Начисление отпускных работникам
3246 Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками по неиспользованным отпускам
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
250
Начисление отпускных работникам при недостаточности созданного резерва
7010 Расходы по оплате труда
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда

251
Түгендеу нәтижесі бойынша еңбек демалыс ақысына резерв есептеу
7010 Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар
3246 Пайдаланылмаған демалыс бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
252
Бір теңгеге дейін жуықтап алу арифметикалық әдісі нәтижесінде төленбей қалған еңбекақы, шәкіртақы және басқа төлемдердің де тиын қалдықтары көрсетіледі
3272 Ақша айналымынан қолма-қол тиындардың алынуына байланысты есеп айырысулар
3240 Қызметкерлердің және басқа да есеп беретін тұғалардың алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
253
Бір теңгеге дейін жуықтап алу арифметикалық әдісі нәтижесінде артығымен төленген тиын сомалары көрсетіледі
3240 Қызметкерлердің және басқа да есеп беретін тұғалардың алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3272 Ақша айналымынан қолма-қол тиындардың алынуына байланысты есеп айырысулар
254
Қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алуға байланысты бюджет алдындағы берешек сомасын есепке алу
3272 Ақша айналымынан қолма-қол тиындардың алынуына байланысты есеп айырысулар
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
255
Қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алуға байланысты ақшаны аудару
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
256
Мемлекеттік мекемелердің міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды есептеуі
7150 Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған шығыстар
3151 Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
257
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар сомасын аудару
3151 Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1044 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ 1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
258
Қызметкерлердің кірістерінен міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар ұстап қалу
3241 Қызметкерлерге еңбекақы төлеу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3152 Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
259
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарды аудару
3152 Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1044 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ 1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ

251
Доначисление резерва по отпускам по результатам инвентаризации
7010 Расходы на оплату труда
3246 Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками по неиспользованным отпускам
252
Отражение невыплаченного остатка заработной платы, стипендии и других выплат в тиынах в результате арифметического метода округления до одного тенге
3272 Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения
3240 Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и прочими подотчетными лицами
253
Отражение сумм, излишне выплаченных тиынов в результате арифметического метода округления до одного тенге
3240 Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и прочими подотчетными лицами
3272 Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения
254
Признание задолженности перед бюджетом на сумму изъятия наличных тиынов из денежного обращения
3272 Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
255
Перечисление денег, связанных с изъятием наличных тиынов из денежного обращения
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
256
Начисление государственными учреждениями отчислений на обязательное социальное медицинское страхование
7150 Расходы на обязательное социальное медицинское страхование
3151 Краткосрочная кредиторская задолженность по отчислениям на обязательное социальное медицинское страхование
257
Перечисление суммы отчислений на обязательное социальное медицинское страхование
3151 Краткосрочная кредиторская задолженность по отчислениям на обязательное социальное медицинское страхование
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1044 КСН местного самоуправления
1045 КСН целевого финансирования
258
Удержание взносов на обязательное социальное медицинское страхование с доходов работников
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3152 Краткосрочная кредиторская задолженность по взносам на обязательное социальное медицинское страхование
259
Перечисление взносов на обязательное социальное медицинское страхование
3152 Краткосрочная кредиторская задолженность по взносам на обязательное социальное медицинское страхование
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1044 КСН местного самоуправления
1045 КСН целевого финансирования

260
Әртүрлі спорт түрлері бойынша республикалық және халықаралық жарыстарға қатысушы- құрама командалардың мүшелері алдында мемлекеттік мекеме борышының сомасына
1263 Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
3249 Өзге де есеп берілетін сомалар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3.2.5. Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
261
Қаржылық жал және облигациялар бойынша алынған қысқа мерзімді қарыздар бойынша сыйақылар есептеу
7310 Сыйақылар бойынша шығыстар
3250 Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
262
Сыйақыларды төлеу
3250 Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1044 Жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ 1045 Мақсатты қаржыландыру ҚБШ
3.2.6. Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
263
Операциялық жал бойынша төлемдерді есепте көрсету
7130 Жал бойынша шығыстар
3260 Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
264
Жал төлемін өтеу
3260 Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1044 Жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ 1045 Мақсатты қаржыландыру ҚБШ
3.2.7. Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
265
Оқу-өндірістік шеберханаларында өндiрiстiк оқу кезеңiнде мектеп оқушыларына олар орындаған жұмыстары үшiн сомаларды есептеу
7140 Өзге операциялық шығыстар
3273 Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
Жеке табыс салығын ұстап қалу
3273 Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
3121 Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Өндiрiстiк оқу кезеңiнде оқу-өндірістік шеберханаларында мектеп оқушылары орындаған жұмыс үшiн төлем сомалары
3273 Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
1010 Кассадағы ақша қаражаты
266
Алынған кіріс бойынша бюджет алдындағы міндеттемелерді есепке алу (жоспардан тыс түсімдер)
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3132 Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілген қызметтер) өткізуден түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
267
Бюджет кiрiсiне беруге жататын сомаларды аудару (сметадан артық түсулер)
3132 Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілген қызметтер) өткізуден түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ

260
На сумму долга государственного учреждения перед участниками соревнований по различным видам спорта
1263 Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц
3249 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по подотчетным суммам
3.2.5. Краткосрочные вознаграждения к выплате
261
Начисление вознаграждения по краткосрочным займам, полученным по финансовой аренде и облигациям
7310 Расходы по вознаграждениям
3250 Краткосрочные вознаграждения к выплате
262
Выплата вознаграждения
3250 Краткосрочные вознаграждения к выплате
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1044 КСН местного самоуправления
1045 КСН целевого финансирования
3.2.6.Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде
263
Отражение в учете платежей по операционной аренде
7130 Расходы по аренде
3260 Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде
264
Погашение арендной платы
3260 Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1044 КСН местного самоуправления
1045 КСН целевого финансирования
3.2.7. Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
265
Начисление сумм учащимся за выполненные ими работы в период производственного обучения в учебно-производственных мастерских
7140 Прочие операционные расходы
3273 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
Удержание индивидуального подоходного налога
3273 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
3121 Краткосрочная кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу
Выплата сумм учащимися за выполненные ими работы в период производственного обучения в учебно-производственных мастерских
3273 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
1010 Денежные средства в кассе
266
Начисление обязательств перед бюджетом по полученному доходу (сверхсметные поступления)
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
267
Перечисление сумм, подлежащих сдаче в доход бюджета (сверхсметные поступления)
3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
1042 КСН платных услуг

268
Қуыну мерзімі өткен кредиторлық берешек сомасын есептен шығару
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек 3230 Стипендиаттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек 3240 Қызметкерлердің және басқа да есеп беретін тұғалардың алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек 3260 Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек 3270 Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
6360 Өзге кірістер
269
Композиторларға, әртістерге, авторларға бір реттік тапсырыс және келісім-шарт бойынша орындаған жұмыстары үшін гонорар есептеу
7140 Өзге операциялық шығыстар
3273 Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
270
Консультант-қызметкерлерге сыйақыларды (гонорарларды) есептеу
7010 Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
271
Гонорардан (сыйақыдан) жеке табыс салығын ұстап қалу
3273 Өзге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешектер 3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
3121 Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
272
Гонорардан (сыйақыдан) зейнетақы жарналарын ұстап қалу
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3142 "Азаматтар үшін үкімет" мемлекеттік корпорациясына төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
273
Еңбекақы мен гонорар төлеу
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек 3273 Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
1010 Кассадағы ақша қаражаты
274
Консультант-қызметкерлерге сыйақыларды (гонорарларды) төлеу
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1010 Кассадағы ақша қаражаты 1061 Байланысты гранттың арнайы шоты 1062 Сыртқы қарыздың арнайы шоты
275
Ақшаны уақытша орналастырудан ҚБШ-ға түскен түсімдер
1043 Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ
3271 Ақшаны уақытша орналастыру бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
276
Сомалардың қалдығын дебиторлық берешек шотына ауыстыру
3271 Ақшаны уақытша орналастыру бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
277
Бюджетке кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомаларын есепке жатқызу жөніндегі кірістерді тану
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
6360 Өзге кірістер
Бюджет алдындағы міндеттемелерді есептеуге бір мезгілде екінші жазба жүзеге асырылады
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
278
Бюджетке кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомаларын бюджетке аудару
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1043 Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ
1050 Шетелдік валютадағы ақша қаражаты

268
Списание сумм кредиторской задолженности, по которым истек срок исковой давности
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
3230 Краткосрочная кредиторская задолженность перед стипендиатами
3240 Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и прочими подотчетными лицами
3260 Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде
3270 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
6360 Прочие доходы
269
Начисление гонорара композиторам артистам, авторам за выполненные ими работы по договорам и разовым заказам
7140 Прочие операционные расходы
3273 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
270
Начисление вознаграждений (гонораров) сотрудникам- консультантам за услуги
7010 Расходы на оплату труда
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
271
Удержание индивидуального подоходного налога из гонорара (вознаграждений)
3273 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3121 Краткосрочная кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу
272
Удержание пенсионных взносов из вознаграждений (гонораров)
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3142 Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в Государственную корпорацию "Правительство для граждан"
273
Выплата заработной платы и гонораров
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3273 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
1010 Денежные средства в кассе
274
Выплата вознаграждений (гонораров) сотрудникам- консультантам
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
1010 Денежные средства в кассе
1061 Специальный счет связанного гранта
1062 Специальный счет внешнего займа
275
Поступление на КСН временного размещения денег
1043 КСН временного размещения денег
3271 Краткосрочная кредиторская задолженность по деньгам временного размещения
276
Перенос остатка сумм на счет дебиторской задолженности
3271 Краткосрочная кредиторская задолженность по деньгам временного размещения
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
277
Признание дохода по зачислению сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов в бюджет
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
6360 Прочие доходы
Одновременно осуществляется вторая запись на начисление обязательств перед бюджетом
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
278
Перечисление в бюджет суммы обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов в бюджет
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1043 КСН временного размещения денег
1050 Счет в иностранной валюте

279
Сотталғандардың және тергеуде тұтқынға алынған тұлғалардың еңбекақыларын, зейнетақыларын, жәрдемақыларын және өзге де табыстарын дербес шоттарға есептеу
3273 Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3271 Ақшаны уақытша орналастыру бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
280
Сотталғандардың және тергеуде тұтқынға алынған тұлғалардың еңбекақыларын, зейнетақыларын, жәрдемақыларын және өзге де табыстарын төлеу
3271 Ақшаны уақытша орналастыру бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1043 Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ
281
Автокөлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi үшiн мiндеттi сақтандыруға жарналар есептеу
7050 Міндетті сақтандыруға арналған шығыстар
3143 Өзге де міндетті және ерікті төлемдер бойынша өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
282
Автокөлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі үшін міндетті сақтандыруға жарналар аудару
3143 Өзге де міндетті және ерікті төлемдер бойынша өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
3.3. Қысқа мерзімді бағалау және кепілдеме міндеттемелері
283
Бағалау міндеттемелерін есепке алу
7450 Резервтерді құру бойынша шығыстар
3310 Қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері
284
Бағалау міндеттемелері бойынша есептелген резервтердің жойылуы
3310 Қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері
7450 Резервтерді құру бойынша шығыстар
285
Бағалау міндеттемелерін өтеу
3310 Қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
286
Кепілдеме міндеттемелері бойынша резерв құру
7450 Резервтерді құру бойынша шығыстар
3320 Қысқа мерзімді кепілдік міндеттемелер
3.4. Өзге қысқа мерзімді міндеттемелер
287
Көрсетілетін қызмет және орындалатын жұмыс үшін аванстардың түсуі
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
3410 Алынған қысқа мерзімді аванстар
288
Алдын-ала алынған аванс есебінен берешекті жабу
3410 Алынған қысқа мерзімді аванстар
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
289
Аванс сомасының пайдаланылмағанын қайтару
3410 Алынған қысқа мерзімді аванстар
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
4 бөлім. Ұзақ мерзімді міндеттемелер бойынша корреспонденция
4.1. Ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
4.1.1. Жеткізушілер мен мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
290
Төлем мерзімі бір жылдан аса алшақтатылған ұзақ мерзімді активтерді сатып алу
2310-2380 Негізгі құралдар 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік 2600 Биологиялық активтер 2710 Материалдық емес активтер
4110 Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
Төлем мерзімін алшақтатқаны үшін есептелген сыйақылар
7310 Сыйақылар бойынша шығыстар
4110 Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек

279
Зачисление на лицевые счета осужденных и следственно-арестованных лиц заработной платы, пенсий, пособий и иных доходов
3273 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
3271 Краткосрочная кредиторская задолженность по деньгам временного размещения
280
Выплата заработной платы, пенсий, пособий и иных доходов осужденных и следственно-арестованных лиц
3271 Краткосрочная кредиторская задолженность по деньгам временного размещения
1043 КСН временного размещения денег
281
Начисление взносов на обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств
7050 Расходы на обязательное страхование
3143 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам
282
Перечисление взносов на обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств
3143 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
3.3. Краткосрочные оценочные и гарантийные обязательства
283
Признание оценочного обязательства
7450 Расходы по созданию резервов
3310 Краткосрочные оценочные обязательства
284
Аннулирование начисленного резерва по оценочному обязательству
3310 Краткосрочные оценочные обязательства
7450 Расходы по созданию резервов
285
Погашение оценочных обязательств
3310 Краткосрочные оценочные обязательства
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
286
Создание резерва по гарантийным обязательствам
7450 Расходы по созданию резервов
3320 Краткосрочные гарантийные обязательства
3.4. Прочие краткосрочные обязательства
287
Поступление авансов в счет выполненных работ и оказанных услуг
1042 КСН платных услуг
3410 Краткосрочные авансы полученные
288
Зачет ранее полученного аванса
3410 Краткосрочные авансы полученные
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
289
Возврат неиспользованной суммы аванса
3410 Краткосрочные авансы полученные
1042 КСН платных услуг
Раздел 4. Корреспонденции по долгосрочным обязательствам
4.1. Долгосрочная кредиторская задолженность
4.1.1. Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
290
Приобретение долгосрочных активов с рассрочкой оплаты более года
2310-2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2600 Биологические активы
2710 Нематериальные активы
4110 Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
Начисление вознаграждения за рассрочку платежа
7310 Расходы по вознаграждениям
4110 Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам

4.1.2. Жал бойынша ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
291
Қаржылық жалға мүлікті алу
2310-2380 Негізгі құралдар 2710 Материалдық емес активтер
4120 Жал бойынша ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
Ұзақ мерзiмдi жал мiндеттемесiнiң ағымдағы бөлігіне
4120 Жал бойынша ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек
3260 Жал бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
292
Қаржылық жал бойынша сыйақы есептелді
7130 Жал бойынша шығыстар
3250 Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
293
Қаржылық жал бойынша міндеттеме өтелді
3260 Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
294
Сыйақы төленді
3250 Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
4.2. Ұзақ мерзімді бағалау және кепілдеме міндеттемелері
295
Ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелерін есепке алу
7450 Резервтерді құру бойынша шығыстар
4210 Ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері
296
Ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелерін өтеу
4210 Ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
5 бөлім. Таза активтер/капитал бойынша шоттар корреспонденциясы
5.1. Қаржыландыру
5.1.1. Күрделі салымдарды қаржыландырудың түсуі және қолдануы
297
Күрделі салымдарды қаржыландырудың бюджеттен түсуі
1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6020 Күрделі салымдарды қаржыландырудан түсетін түісім
298
Ұзақ мерзімді активтерге амортизация есептелді
7110 Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар
2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы 2521 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы 2721 Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы
299
Жылдың аяғында күрделі салымдар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды жабу
6090 Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару
1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
5.2. Резервтер

4.1.2. Долгосрочная кредиторская задолженность по аренде
291
Получение имущества в финансовую аренду
2310-2380 Основные средства
2710 Нематериальные активы
4120 Долгосрочная кредиторская задолженность по аренде
На текущую часть долгосрочного арендного обязательства
4120 Долгосрочная кредиторская задолженность по аренде
3260 Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде
292
Начисление вознаграждения по финансовой аренде
7130 Расходы по аренде
3250 Краткосрочные вознаграждения к выплате
293
Погашение обязательства по финансовой аренде
3260 Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
294
Оплата вознаграждения
3250 Краткосрочные вознаграждения к выплате
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
4.2. Долгосрочные оценочные и гарантийные обязательства
295
Признание долгосрочного оценочного обязательства
7450 Расходы по созданию резервов
4210 Долгосрочные оценочные обязательства
296
Погашение долгосрочного оценочного обязательства
4210 Долгосрочные оценочные обязательства
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
Раздел 5. Корреспонденции счетов по чистым активам/капиталу
5.1. Финансирование
5.1.1. Поступление и использование финансирования на капитальные вложения
297
Поступление из бюджета финансирования на капитальные вложения
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
6020 Доходы от финансирования капитальных вложений
298
Начисление амортизации долгосрочных активов
7110 Расходы по амортизации долгосрочных активов
2391 Накопленная амортизация основных средств
2521 Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости
2721 Накопленная амортизация нематериальных активов
299
Закрытие плановых назначений на принятие обязательств по капитальным вложениям в конце года
6090 Возврат остатков бюджетных средств
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
5.2. Резервы

300
Жүргізілген қайта бағалау нәтижесінде негізгі құралдардың баланстық құнының өсуі
2310-2380 Негізгі құралдар
5111 Негізгі құралдарды қайта бағалауға арналған резерв
301
Жүргізілген қайта бағалау нәтижесінде негізгі құралдардың жинақталған амортизациясына түзету енгізу
5111 Негізгі құралдарды қайта бағалауға арналған резерв
2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
302
Кейіннен пайдалану нәтижесінде қымбаттау сомасын қаржылық нәтижеге жабу
5111 Негізгі құралдарды қайта бағалауға арналған резерв
5220 Алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесi
303
Жүргізілген қайта бағалау нәтижесінде материалдық емес активтердің баланстық құнының өсуі
2710 Материалдық емес активтер
5112 Материалдық емес активтерді қайта бағалауға арналған резерв
304
Жүргізілген қайта бағалау нәтижесінде материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясына түзету енгізу
5112 Материалдық емес активтерді қайта бағалауға арналған резерв
2721 Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы
305
Кейіннен пайдалану нәтижесінде қымбаттау сомасын қаржылық нәтижеге жабу
5112 Материалдық емес активтерді қайта бағалауға арналған резерв
5220 Алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесi
306
Сатуға арналған қаржылық инвестицияның әділ құнының көбеюі
1120 Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары
5113 Қаржылық инвестицияларын қайта бағалауға арналған резерв
307
Қайта бағаланған активтер қатардан шығарылғанда резервтің сомасын қаржылық нәтижеге жабу
5111 Негізгі құралдарды қайта бағалауға арналған резерв 5112 Материалдық емес активтерді қайта бағалауға арналған резерв
5220 Алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесi
5.3. Қаржылық нәтиже
5.3.1. Ағымдағы кезеңнің кірістер мен шығыстар шоттарын жабу және есепті кезеңнің қаржылық нәтижесін анықтау
308
Есеп беру кезеңінің соңында есептелген кірістердің ақырғы айналымымен есептен шығарылады
6000 Айырбас емес операциялардан алынатын кірістер 6100 Айырбас операциялардан алынатын кірістер 6200 Активтерді басқарудан алынатын кірістер 6300 Өзге кірістер
5210 Есепті жылдың қаржылық нәтижесі
309
Есеп беру кезеңінің соңында есептелген шығыстардың ақырғы айналымымен есептен шығарылады
5210 Есепті жылдың қаржылық нәтижесі
7000-7100 Операциялық шығыстар 7200 Бюджеттік төлемдер бойынша шығыстар 7300 Активтерді басқару бойынша шығыстар 7400 Өзге шығыстар
310
Қаржыландыруды қайтару шотын жабу
5210 Есепті жылдың қаржылық нәтижесі
6090 Қаржыландыруды бюджетке қайтару
311
Есепті жылдың қаржылық нәтижесін өткен жылдың қаржылық нәтижесіне аудару
5210 Есепті жылдың қаржылық нәтижесі
5220 Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі
5220 Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі
5210 Есепті жылдың қаржылық нәтижесі
6 бөлім. Кірістер бойынша корреспонденциялар

300
Увеличение балансовой стоимости основных средств в результате произведенной переоценки
2310-2380 Основные средства
5111 Резерв на переоценку основных средств
301
Корректировка накопленной амортизации, в результате произведенной переоценки основных средств
5111 Резерв на переоценку основных средств
2391 Накопленная амортизация основных средств
302
Списание суммы дооценки на финансовый результат в результате последующей эксплуатации
5111 Резерв на переоценку основных средств
5220 Финансовый результат предыдущих лет
303
Увеличение балансовой стоимости нематериальных активов в результате произведенной переоценки
2710 Нематериальные активы
5112 Резерв на переоценку нематериальных активов
304
Корректировка накопленной амортизации, в результате произведенной переоценки нематериальных активов
5112 Резерв на переоценку нематериальных активов
2721 Накопленная амортизация нематериальных активов
305
Списание суммы дооценки на финансовый результат в результате последующей эксплуатации
5112 Резерв на переоценку нематериальных активов
5220 Финансовый результат предыдущих лет
306
Увеличение справедливой стоимости финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи
1120 Краткосрочные финансовые инвестиции
5113 Резерв на переоценку финансовых инвестиций
307
Списание суммы резерва на финансовый результат при выбытии переоцененных активов
5111 Резерв на переоценку основных средств
5112 Резерв на переоценку нематериальных активов
5220 Финансовый результат предыдущих лет
5.3. Финансовый результат
5.3.1. Закрытие счетов доходов и расходов текущего периода и выведение финансового результата в конце отчетного периода
308
Списание заключительными оборотами начисленных доходов в конце отчетного периода
6000 Доходы от необменных операций
6100 Доходы от обменных операций
6200 Доходы от управления активами
6300 Прочие доходы
5210 Финансовый результат отчетного года
309
Списание заключительными оборотами начисленных расходов в конце отчетного периода
5210 Финансовый результат отчетного года
7000-7100 Операционные расходы
7200 Расходы по бюджетным выплатам
7300 Расходы по управлению активами
7400 Прочие расходы
310
Закрытие счета возврата финансирования
5210 Финансовый результат отчетного года
6090 Возврат остатков бюджетных средств
311
Перенос финансовых результатов отчетного года на финансовый результат предыдущих лет
5210 Финансовый результат отчетного года
5220 Финансовый результат предыдущих лет
5220 Финансовый результат предыдущих лет
5210 Финансовый результат отчетного года
Раздел 6. Корреспонденции по доходам

6.1. Айырбас емес операциялардан алатын кірістерді есепке алу
312
Мемлекеттік мекемелердің және өзге шаралардың шығыстары үшін қаржыландыру бойынша кірістерді есепке алу
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1083 Басқа да бюджеттердің есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1086 Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1095 Жергілікті бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6010 Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер
313
Трансферттер бойынша қаржыландырулардан кірістерді есепке алу
1084 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6030 Трансферттер бойынша кірістер
314
Субсидиялар бойынша қаржыландырулардан кірістерді есепке алу
1085 Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1094 Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6040 Субсидиялар бойынша кірістер
315
Қайырымдылық көмектен алатын кірісті есепке алу
1041 Қайырымдылық көмек ҚБШ
6050 Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер
316
Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттерінен түсетін кірісті тану
1044 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
6083 Жергілікті өзін-өзі басқарудан алынатын кірістер
317
Гранттар бойынша кірісті есепке алу
1061 Байланысты гранттың арнайы шоты
6060 Гранттар бойынша кірістер
318
Сыртқы қарыздар бойынша кірісті түскен есепке алу
1062 Сыртқы қарыздың арнайы шоты
6071 Сыртқы қарыз түсімдерден түскен кірістер
319
Ұзақ мерзімді активтерді өтеусіз алу
2310-2380 Негізгі құралдар 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік 2600 Биологиялық активтер 2710 Материалдық емес активтер
6330 Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер
320
Жыл аяғында міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар жабу
6090 Қаржыландыруды бюджетке қайтару
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1083 Басқа да бюджеттердің есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1084 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1085 Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1094 Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар

6.1. Начисление доходов от необменных операций
312
Признание дохода от финансирования на расходы государственного учреждения и другие мероприятия
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1083 Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов
1086 Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их
1095 Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их
6010 Доходы от финансирования текущей деятельности
313
Признание дохода от финансирования по трансфертам
1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
6030 Доходы по трансфертам
314
Признание дохода от финансирования по субсидиям
1085 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям 1094 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
6040 Доходы от финансирования по выплате субсидий
315
Признание дохода от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности и (или) меценатской деятельности
1041 КСН благотворительной помощи
6050 Доходы от благотворительной помощи
316
Признание дохода от поступления субвенций и трансфертов местного самоуправления
1044 КСН местного самоуправления
6083 Доходы местного самоуправления
317
Признание дохода от грантов
1061 Специальный счет связанного гранта
6060 Доходы по грантам
318
Признание дохода от внешнего займа
1062 Специальный счет внешнего займа
6071 Доходы от поступления внешнего займа
319
Безвозмездное получение долгосрочных активов
2310-2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2600 Биологические активы
2710 Нематериальные активы
6330 Доходы от безвозмездного получения активов
320
Закрытие плановых назначений на принятие обязательств в конце года
6090 Возврат остатков бюджетных средств
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1083 Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов
1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1085 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
1094 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям

6.2. Айырбас операциялардан алынатын кірістерді есепке алу
321
Тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді өткізуден алынатын кірістерді есепке алу
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі 1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6110 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
6.3. Активтерді басқарудан алынатын кірістерді есепке алу
322
Қаржылық салымдар бойынша кірістерді есепке алу
1250 Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
6210 Сыйақылар бойынша кірістер
Қаржылық салымдар бойынша кірістерді бюджет алдындағы міндеттемелерді есепке алуға бір уақытта екінші жазу беріледі
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
323
Активтерді басқарудан алынатын кірістерді есепке алу
1270 Жал бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6220 Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер
Активтерді басқарудан алынатын кірістер бойынша есептелген сомаға бюджет алдындағы міндеттемелерді есепке алуға бір уақытта екінші жазу беріледі
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
6.4. Өзге кірістерді есепке алу
324
Активтердің әділ құнының көбеюі бойынша кірістерді есепке алу
1120 Қысқа мерзiмдi қаржы инвестициялары (әдiл құны бойынша есептелетiн) 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлiк 2600 Биологиялық активтер
6310 Әділ құнның өзгеруінен түсетін кірістер
325
Ұзақ мерзімді активтерді сату бойынша кірістерді есепке алу
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6320 Активтердің шығуынан алынатын кірістер
Ұзақ мерзiмдi активтердi сатудан алынған кiрiстер бойынша бюджет алдындағы мiндеттемелердi есепке алуға бiр уақытта екiншi жазу берiледi
7120 Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар
3131 Активтердi сатудан түсетiн кiрiс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
326
Жағымды бағамдық айырмашылықты көрсету
1050 Шетелдік валютадағы ақша қаражаты 1071 Аккредитивтер 1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
6340 Бағамдық айырмадан түсетін кірістер
327
Түгендеу кезінде анықталған жабдықтар мен құрылыс материалдарының артығын кiрiске алу
1310 Материалдар 2310-2380 Негізгі құралдар
6360 Өзге кірістер
328
Мемлекеттік сатып алу бойынша конкурсқа қатысуға өтінімді қамтамасыз ету сомаларын есепке жатқызу кірісті тану
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
6360 Өзге кірістер
Бюджет алдындағы міндеттемелерді тануға бір мезгілде екінші жазба жүзеге асырылады
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек

6.2. Начисление доходов от обменных операций
321
Признание доходов от реализации товаров, работ и услуг
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
6.3. Начисление доходов от управления активами
322
Признание дохода по финансовым вложениям
1250 Краткосрочные вознаграждения к получению
6210 Доходы по вознаграждениям
Одновременно осуществляется вторая запись на признание обязательств перед бюджетом по полученным доходам по финансовым вложениям
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
323
Признание доходов от управления активами
1270 Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде
6220 Прочие доходы от управления активами
Одновременно осуществляется вторая запись на признание обязательств перед бюджетом на сумму начисленных доходов от управления активами
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
6.4. Начисление прочих доходов
324
Признание дохода от увеличения справедливой стоимости активов
1120 Краткосрочные финансовые инвестиции (учитываемые по справедливой стоимости)
2510 Инвестиционная недвижимость
2600 Биологические активы
6310 Доходы от изменения справедливой стоимости
325
Признание дохода от реализации долгосрочных активов
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
6320 Доходы от выбытия долгосрочных активов
Одновременно осуществляется вторая запись на признание обязательств перед бюджетом по полученным доходам от реализации долгосрочных активов
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3131 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов
326
Отражение положительной курсовой разницы
1050 Счет в иностранной валюте
1071 Аккредитивы
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
6340 Доходы от курсовой разницы
327
Оприходование излишнего оборудования и строительных материалов, выявленных при инвентаризации
1310 Материалы 2320-2380 Основные средства
6360 Прочие доходы
328
Признание дохода по зачислению сумм обеспечения заявки на участие в конкурсе по государственным закупкам
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
6360 Прочие доходы
Одновременно осуществляется вторая запись на признание обязательств перед бюджетом
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям

329
Желтоқсанның соңғы жұмыс күнi есептелген кірістердің ақырғы айналымымен есептен шығарылады
6000 Айырбас емес операциялардан алынатын кірістер 6100 Айырбас операциялардан алынатын кірістер 6200 Активтерді басқарудан алынатын кірістер 6300 Өзге кірістер
5210 Есепті жылдың қаржылық нәтижесі
7 бөлім. Шығыстар бойынша шоттар корреспонденциясы
7.1. Мемлекеттік мекемелерде ағымдағы шығыстарды есепке алу
330
Еңбекақы бойынша компенсациялық төлемдерді және шығыстарды есепке алу
7010 Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
331
Шәкіртақыны есепке алу
7020 Шәкіртақылар төлеу бойынша шығыстар
3230 Стипендианттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек
332
Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарын есепке алу
7030 Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарына арналған шығыстар
3142 "Азаматтар үшін үкімет" мемлекеттік корпорациясына төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
333
Әлеуметтік салықты есептеу
7040 Әлеуметтік салыққа арналған шығыстар
3122 Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
334
Міндетті сақтандыру бойынша шығыстарды есепке алу
7050 Міндетті сақтандыруға арналған шығыстар
3143 Өзге де міндетті және ерікті төлемдер бойынша өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
335
Қолданылмаған қорларды есептен шығару
7060 Қорлар бойынша шығыстар
1310 Материалдар
336
Өткізілген тауарлардың, дайын өнімдердің өзіндік құнын есептен шығару
7060 Қорлар бойынша шығыстар
1330 Дайын өнім 1340 Тауарлар
337
Іссапарлар бойынша шығыстарды есепке алу
7070 Іссапарларға арналған шығыстар
1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі 1263 Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
338
Коммуналдық төлемдер мен өзге қызметтер бойынша шығыстарды есепке алу
7080 Коммуналдық төлемдер мен өзге қызметтер бойынша шығыстар
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
339
Мердігерлік әдіспен орындалған ағымдағы жөндеу бойынша шығыстарды есепке алу
7090 Ағымдағы жөндеуге арналған шығыстар
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
340
Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстарды есепке алу
7110 Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар
2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы 2521 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы 2721 Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы
341
Ақылы төлемдерден түскен кірістердің бюджетке тиесілі бойынша шығыстарын есепке алу
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3132 Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілген қызметтер) өткізуден түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек

329
Списание заключительными оборотами в последний рабочий день декабря начисленных доходов
6000 Доходы от необменных операций
6100 Доходы от обменных операций
6200 Доходы от управления активами
6300 Прочие доходы
5210 Финансовый результат отчетного года
Раздел 7. Корреспонденции счетов по расходам
7.1. Начисление текущих расходов государственного учреждения
330
Начисление расходов и компенсационных выплат по оплате труда
7010 Расходы на оплату труда
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
331
Начисление стипендии
7020 Расходы по выплате стипендии
3230 Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам
332
Начисление дополнительно установленных пенсионных взносов
7030 Расходы на дополнительно установленные пенсионные взносы
3142 Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в Государственную корпорацию "Правительство для граждан"
333
Начисление социального налога
7040 Расходы на социальный налог
3122 Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу
334
Начисление расходов по обязательному страхованию
7050 Расходы на обязательное страхование
3143 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам
335
Списание использованных запасов
7060 Расходы по запасам
1310 Материалы
336
Списание себестоимости реализованных товаров, готовой продукции
7060 Расходы по запасам
1330 Готовая продукция
1340 Товары
337
Начисление расходов по командировкам
7070 Расходы на командировки
1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
1263 Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц
338
Начисление расходов по коммунальным платежам и прочим услугам
7080 Расходы по коммунальным платежам и прочим услугам
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
339
Начисление расходов по текущему ремонту, выполненному подрядным способом
7090 Расходы на текущий ремонт
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
340
Начисление расходов по амортизации долгосрочных активов
7110 Расходы по амортизации долгосрочных активов
2391 Накопленная амортизация основных средств
2521 Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости
2721 Накопленная амортизация нематериальных активов
341
Начисление расходов по причитающимся в бюджет поступлениям от доходов по платным услугам
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг

342
Мемлекеттік сатып алу бойынша конкурсқа қатысуға өтінімді қамтамасыз ету сомаларының бюджетке тиесілі түсімдері бойынша шығыстарды есептеу
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
343
Жал бойынша шығыстарды есепке алу
7130 Жал бойынша шығыстар
3260 Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
344
Облигациялар бойынша негізгі борышты өтеу бойынша шығыстарды есептеу
7140 Өзге операциялық шығыстар
3030 Өзге қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер
7.2. Бюджеттік төлемдер бойынша шығыстарды есептеу
345
Төмен тұрған бюджет есеп беру негізінде трансферттерді есептен шығару
7210 Трансферттер бойынша шығыстар
1211 Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек 1212 Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек 1213 Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
346
Жалпы сипаттағы трансферттерді есептен шығару
7240 Жалпы сипаттағы трансферттер бойынша шығыстар
1084 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
347
ЗТМО есеп беру негізінде зейнетақы, жәрдемақы үшін шығыстарды есепке алу
7220 Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу бойынша шығыстар
1216 Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеуге трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
348
Жеке және заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша мемлекеттік мекеменің шығыстары есептелген
7230 Субсидиялар бойынша шығыстар
3114 Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек 3115 Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
7.3. Өзге шығыстарды есептеу
349
Жағымсыз бағамдық айырмашылықты көрсету
7430 Бағамдық айырма бойынша шығыстар
1050 Шетелдік валютадағы ақша қаражаты 1071 Аккредитивтер 1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
350
Активтердің құнсыздануы бойынша шығыстарды есептеу
7440 Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар
2392 Негізгі құралдардың құнсыздануына резерв 2522 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнсыздануына резерв 2632 Биологиялық активтердің құнсыздануына резерв 2722 Материалдық емес активтердің құнсыздануына резерв 1360 Қорлардың құнсыздануына резерв
7.4. Резертерді есептеу және қолдану
351
Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв есептеу
7450 Резервтерді құру бойынша шығыстар
1290 Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв

342
Начисление расходов по причитающимся в бюджет поступлениям сумм обеспечения заявки на участие в конкурсе по государственным закупкам
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
343
Начисление расходов по аренде
7130 Расходы по аренде
3260 Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде
344
Начисление расходов по погашению основного долга по облигациям
7140 Прочие операционные расходы
3030 Прочие краткосрочные финансовые обязательства
7.2. Начисление расходов по бюджетным выплатам
345
Списание трансферта на основании отчета нижестоящего бюджета
7210 Расходы по трансфертам
1211 Краткосрочная дебиторская задолженность по трансфертам физическим лицам
1212 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам
1213 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие
346
Списание трансфертов общего характера
7240 Расходы по трансфертам общего характера
1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
347
Признание расходов на выплату пенсий, пособий на основании отчета ГЦВП
7220 Расходы по выплатам пенсий и пособий
1216 Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий
348
Начислены расходы государственного учреждения по субсидиям физическим и юридическим лицам
7230 Расходы по субсидиям
3114 Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям физическим лицам
3115 Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам
7.3. Начисление прочих расходов
349
Отражение отрицательной курсовой разницы
7430 Расходы по курсовой разнице
1050 Счет в иностранной валюте
1071 Аккредитивы
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
350
Начисление расходов по обесценению активов
7440 Расходы от обесценения активов
2392 Резерв на обесценение основных средств
2522 Резерв на обесценение объектов инвестиционной недвижимости
2632 Резерв на обесценение биологических активов
2722 Резерв на обесценение нематериальных активов
1360 Резерв на обесценение запасов
7.4. Начисление и использование резервов
351
Начисление резервов по сомнительной дебиторской задолженности
7450 Расходы по созданию резервов
1290 Резерв по сомнительной дебиторской задолженности

352
Қызметкерлерге демалыс бойынша резерв есептеу
7010 Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар
3246 Пайдаланылмаған демалыс бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
353
Еңбек демалысақысы бойынша резерв болмаған жағдайда қызметкерге демалысақы есептеу
7010 Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
7.5. Әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар
354
Активтердің әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар
7410 Әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар
1120 Қысқа мерзiмдi қаржы инвестициялары (әдiл құны бойынша есептелетiн) 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлiк 2600 Биологиялық активтер
7.6. Есепті кезең соңында шығыс шоттарын жабу
355
Есеп беру кезеңінің соңында есептелген шығыстардың ақырғы айналымымен есептен шығарылады
5210 Есепті жылдың қаржылық нәтижесі
7000-7100 Операциялық шығыстар 7200 Бюджеттік төлемдер бойынша шығыстар 7300 Активтерді басқару бойынша шығыстар 7400 Өзге шығыстар
8 бөлім. Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар шоттарына корреспонденциялар
356
Есепті кезең басында аяқталмаған өндіріс қалдығы өндірістік есеп шотына аударылады
8010 Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар
1320 Аяқталмаған өндіріс
357
Өнiмдердi өндiруге арналған материалдарды қоймадан беру
8011 Материалдар
1310 Материалдар
358
Жануарларды бордақылау үшін жемді есептен шығару
8011 Материалдар
1319 Өзге материалдар
359
Өндiрiсте пайдаланылмаған материалдарды қоймаға қайтару
1310 Материалдар
8011 Материалдар
360
Өндіріспен айналысатын жұмысшыларға еңбекақы есептеу
8012 Еңбекақы
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
361
Өндіріспен айналысатын жұмысшылардың еңбекақысынан әлеуметтік салық есептеу
8013 Еңбекақыдан аударымдар
3122 Әлеуметтiк салық бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
362
Өзге өндірістік шығындарды есептеу
8014 Үстеме шығыстар
2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы 2721 Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы 3260 Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
363
Ауылшаруашылық өнімдерін дайындау және қайта өңдеу үшін жеткізушілерден шот алынды
8014 Үстеме шығыстар
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
364
Дайындау және қайта өңдеу көрсетілген қызмет көрсетулерге ақы
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1010 Кассадағы ақша қаражаты 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1042 Ақылы қызметтер ҚБШ

352
Начисление резервов по отпускам работников
7010 Расходы по оплате труда
3246 Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками по неиспользованным отпускам
353
Начисление отпускных работникам в случае отсутствия резерва по отпускам
7010 Расходы по оплате труда
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
7.5. Расходы по изменению справедливой стоимости
354
Расходы по изменению справедливой стоимости активов
7410 Расходы от изменения справедливой стоимости
1120 Краткосрочные финансовые инвестиции (учитываемые по справедливой стоимости)
2510 Инвестиционная недвижимость
2600 Биологические активы
7.6. Закрытие счетов расходов в конце отчетного периода
355
Списание заключительными оборотами начисленных расходов в конце отчетного периода
5210 Финансовый результат отчетного года
7000-7100 Операционные расходы
7200 Расходы по бюджетным выплатам
7300 Расходы по управлению активами
7400 Прочие расходы
Раздел 8. Корреспонденции по счетам затрат на производство и другие цели
356
Перенос сальдо незавершенного производства на счета производственного учета в начале отчетного периода
8010 Затраты на производство и другие цели
1320 Незавершенное производство
357
Выдача со склада материалов на производство продукции
8011 Материалы
1310 Материалы
358
Списание кормов на откорм животных
8011 Материалы
1319 Прочие материалы
359
Возврат материалов, неиспользованных в производстве, на склад
1310 Материалы
8011 Материалы
360
Начисление заработной платы производственному персоналу
8012 Оплата труда
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
361
Начисление социального налога от заработной платы, персонала занятого производством
8013 Отчисления от оплаты труда
3122 Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу
362
Начисление прочих производственных затрат
8014 Накладные расходы
2391 Накопленная амортизация основных средств
2721 Накопленная амортизация нематериальных активов
3260 Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
363
Выставление счета от поставщиков за заготовление и переработку сельскохозяйственной продукции
8014 Накладные расходы
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
364
Оплата оказанных услуг по заготовлению и переработке
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1010 Денежные средства в кассе
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг

365
Өндірістік шығындарды жинақтау
8010 Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар
8011 Материалдар 8012 Еңбекақы 8013 Еңбекақыдан аударымдар 8014 Үстеме шығыстар
366
Өндірістен дайын өнімдердің шығарылуы
1330 Дайын өнім
8010 Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар
367
Айдың соңында балансқа қосу үшін аяқталмаған өндіріс қалдығын аударады
1320 Аяқталмаған өндіріс
8010 Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар
368
Өткізілген дайын өнім өзіндік құны есептен шығарылды
7060 Қорлар бойынша шығыстар
1330 Дайын өнім
369
Өндiрiстiк (оқу) шеберханаларының көрсеткен қызметтерін сату
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6110 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
7.7. Қарыздарды есепке алу
7.7.1 Сыртқы қарыздар бойынша алынған қаражатты пайдалану жөніндегі операцияларды көрсету
370
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жоспарлы тағайындаулар сомасына
1087 Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
5012 Күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру
371
Қаржы жылы аяқталғанда берілген жоспарлы тағайындауларды міндеттемелер қабылдауға пайдалану
5012 Күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру
1087 Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
372
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің сыртқы қарыз арнайы шотына қаражат түсуі
1062 Сыртқы қарыздың арнайы шоты
6071 Сыртқы қарыз түсімдерден түскен кірістер
373
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің сыртқы қарыз қаражаты есебінен тікелей төлеммен шығыстар жүргізуі
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
6071 Сыртқы қарыз түсімдерінен түсетін кірістер
Жүргізілген тікелей төлемдер бойынша шығыстарды бір мезгілде есептеу
7460 Өзге шығыстар
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
374
Сыртқы қарыз қаражаты есебінен көрсетілген қызметтер үшін шығыстарды есептеу
7000-7100 Операциялық шығыстар
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Мердігерден орындалған жөндеу немесе құрылыс жұмыстарының актісін қабылдау
2411 Аяқталмаған құрылыс
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
375
Қайтадан тұрғызылған ғимараттарды, құрылыстарды және ауыспалы қондырғыларды немесе ғимараттар мен үй-жайларды қайта құру жөнiндегi жұмыстарды пайдалануға қабылдау
2320-2380 Негізгі құралдар
2411 Аяқталмаған құрылыс
376
Халықаралық қаржы ұйымдарынан тиісті бюджетке сыртқы қарыздардың түсуі
1046 Республикалық бюджеттің ҚБШ 1047 Жергілікті бюджеттердің ҚБШ

365
Обобщение производственных затрат
8010 Затраты на производство и другие цели
8011 Материалы
8012 Оплата труда
8013 Отчисления от оплаты труда
8014 Накладные расходы
366
Выпуск готовой продукции из производства
1330 Готовая продукция
8010 Затраты на производство и другие цели
367
Перенос сальдо незавершенного производства в конце месяца для включения в баланс
1320 Незавершенное производство
8010 Затраты на производство и другие цели
368
Списание себестоимости реализованной готовой продукции
7060 Расходы по запасам
1330 Готовая продукция
369
Реализация услуг, оказанных производственными (учебными) мастерскими
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
Раздел 9.Корреспонденции счетов по учету займов, связанных грантов и внутреннему кредитованию
7.7. Учет займов
7.7.1 Отражение операций по использованию средств, полученных по внешним займам
370
На сумму плановых назначений администраторами бюджетных программ
1087 Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов
5012 Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов
371
По окончании финансового года использование выданных плановых назначений на принятие обязательств
5012 Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов
1087 Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов
372
Поступление средств на специальный счет внешнего займа администратора бюджетных программ
1062 Специальный счет внешнего займа
6071 Доходы от поступления внешнего займа
373
Проведение расходов прямым платежом за счет средств внешнего займа администратором бюджетных программ
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
6071 Доходы от поступления внешнего займа
Одновременно начисление расходов по произведенным прямым платежам
7460 Прочие расходы
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
374
Начисление расходов за оказанные услуги за счет средств внешнего займа
7000-7100 Операционные расходы
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
Принятие акта выполненных ремонтных или строительных работ от подрядчика
2411 Незавершенное строительство
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
375
Прием в эксплуатацию вновь выстроенных зданий, сооружений и передаточных устройств или работ по реконструкции зданий и сооружений
2320-2380 Основные средства
2411 Незавершенное строительство
376
Поступление внешних займов в соответствующий бюджет от международных финансовых организаций
1046 КСН республиканского бюджета
1047 КСН местных бюджетов

3010 Қысқа мерзімді алынған сыртқы қарыздар 4010 Ұзақ мерзімді алынған сыртқы қарыздар
7.7.2 Қарыздар бойынша операциялардың Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінде көрініс табуы
377
Алынған сыртқы қарыздар бойынша міндеттемелерді мойындау сомасына
7460 Өзге шығыстар
3010 Қысқа мерзімді алынған сыртқы қарыздар 4010 Ұзақ мерзімді алынған сыртқы қарыздар
378
Сыртқы қарыздарды өтеу
3010 Қысқа мерзімді алынған сыртқы қарыздар 4010 Ұзақ мерзімді алынған сыртқы қарыздар
1080 Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1050 Шетелдік валютадағы шот
379
Сыйақылар бойынша есептелген шығыстар
7310 Сыйақылар бойынша шығыстар
3250 Төленуге тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар
380
Сыртқы қарыздар бойынша сыйақыларды өтеу
3250 Төленуге тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар
1080 Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекеменiң мiндеттемелерi бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес мiндеттемелерiн қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
381
Қарыз берушінің қаражатты аударуы
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
6071 Сыртқы қарыз түсімдерінен түсетін кірістер
382
Бағдарламалық сыртқы қарыз қаражатының сондай-ақ несие капиталының сыртқы нарығында эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастырудан түсетін қаражаттын түсүі
1050 Шетелдік валютадағы шот 1046 Республикалық бюджеттің ҚБШ
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
383
Мемлекеттік бағалы қағаздарды орналастырудан тиісті бюджеттің ҚБШ-сына қаражаттың түсуі
1046 Республикалық бюджеттің ҚБШ 1047 Жергілікті бюджеттердің ҚБШ
6380 Бағалы қағаздарды орналастырудан түсетін кірістер
384
Дисконты бойынша берешекті тану
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
6380 Бағалы қағаздарды орналастырудан түсетін кірістер
Бір мезгілде дисконт бойынша шығыстарды тану
7460 Өзге шығыстар
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
385
Бағалы қағаздардың номинал құны мен олардың іс жүзіндегі орналастыру құны арасындағы оң айырмадан түсетін кірісті тану
1046 Республикалық бюджеттің ҚБШ
6380 Бағалы қағаздарды орналастырудан түсетін кірістер
7.8. Байланысты гранттарды есепке алу
386
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жоспарлы тағайындаулар сомасына міндеттемелер қабылдау үшін
1087 Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
5012 Күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру
387
Қаржы жылы аяқталғанда берілген жоспарлы тағайындауларды міндеттемелер қабылдауға пайдалану
5012 Күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру
1087 Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар

3010 Краткосрочные внешние займы, полученные 4010 Долгосрочные внешние займы полученные
7.7.2 Отражение операций по займам у Министерства финансов Республики Казахстан
377
На сумму признания обязательств по внешним займам полученным
7460 Прочие расходы
3010 Краткосрочные внешние займы, полученные
4010 Долгосрочные внешние займы полученные
378
Погашение внешних займов
3010 Краткосрочные внешние займы, полученные
4010 Долгосрочные внешние займы полученные
1080 Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета
1050 Счет в иностранной валюте
379
Начислены расходы по вознаграждениям
7310 Расходы по вознаграждениям
3250 Краткосрочные вознаграждения к выплате
380
Погашение вознаграждения по внешним займам
3250 Краткосрочные вознаграждения к выплате
1080 Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета
381
Перечисление средств заимодателем
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
6071 Доходы от поступления внешнего займа
382
Поступление средств программного внешнего займа, а также средств от размещения эмиссионных ценных бумаг на внешнем рынке ссудного капитала
1050 Счет в иностранной валюте 1046 КСН республиканского бюджета
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
383
Поступление средств в бюджет от размещения внутренних ценных бумаг
1046 КСН республиканского бюджета
6072 Доходы от поступления внутреннего займа
384
Признание задолженности на сумму отрицательной разницы между номинальной стоимостью ценных бумаг и фактической стоимостью их размещения
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
6072 Доходы от поступления внутреннего займа
Одновременно признание расходов
7480 Расходы от размещения ценных бумаг
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
385
Признание дохода от положительной разницы между номинальной стоимостью ценных бумаг и фактической стоимостью их размещения
1046 КСН республиканского бюджета
6380 Доходы от размещения ценных бумаг
7.8. Учет связанных грантов
386
На сумму плановых назначений на принятие обязательств администраторами бюджетных программ
1087 Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов
5012 Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов
387
По окончании финансового года использование выданных плановых назначений на принятие обязательств
5012 Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов
1087 Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов

388
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінде байланысты гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шотына қаражаттың түсуі
1061 Байланысты гранттың арнайы шоты
6060 Гранттар бойынша кірістер
389
Сыртқы қарыз қаражаты есебінен көрсетілген қызметтер үшін шығыстарды есептеу
7000-7100 Операциялық шығыстар
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
390
Күрделі салымдар мақсаттары үшін бір уақытта қаржыландыру сомасына
6060 Гранттар бойынша кірістер
5011 Күрделі салымдарды бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру
7.9 Ішкі кредиттеу бойынша есепке алу
391
Қайтарымды негіздегі ішкі кредиттеу мақсаттары үшін бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінің жоспарлы тағайындауларының сомасына
1080 Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1090 Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
6010 Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер
392
Берілген кредиттер сомасына
1110 Қысқа мерзімді берілген қарыздар 2110 Ұзақ мерзімді берілген қарыздар
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
Бюджетпен есеп айырысу бойынша берешектің есептелген сомасына бір уақытта
7120 Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек 4130 Бюджет алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
393
Бюджет алдындағы берешекті өтеуге iшкi кредиттеуге бөлiнген қаражатты қайтару
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек 4130 Бюджет алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
1110 Қысқа мерзiмдi берiлген қарыздар 2110 Ұзақ мерзiмдi берiлген қарыздар
394
Берілген кредит бойынша сыйақы есептеу
1250 Алынуға тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар
6210 Сыйақылар бойынша кірістер
Сыйақылар бойынша алынған кіріс бойынша бюджет алдындағы міндеттемелерді есептеуге бiр уақытта екiншi жазу жүзеге асырылады
7120 Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
395
Бюджетке сыйақылар бойынша кiрiстердiң түсуi
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
1250 Алынуға тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар

388
Поступление средств на специальный счет связанного гранта администратора бюджетных программ
1061 Специальный счет связанного гранта
6060 Доходы по грантам
389
Начисление расходов за оказанные услуги за счет средств внешних займов
7000-7100 Операционные расходы
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
390
Приобретение основных средств
2320-2380 Основные средства
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
7.9 Учет по внутреннему кредитованию
391
На сумму плановых назначений администратора бюджетных программ на цели внутреннего кредитования на возвратной основе
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
6010 Доходы от финансирования текущей деятельности
392
На сумму предоставленных кредитов
1110 Краткосрочные займы, предоставленные
2110 Долгосрочные займы предоставленные
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
Одновременно на сумму начисленной задолженности по расчетам с бюджетом
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
4130 Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом
393
Возврат средств, выделенных по внутреннему кредитованию в погашение задолженности перед бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
4130 Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом
1110 Краткосрочные займы, предоставленные
2110 Долгосрочные займы предоставленные
394
Начисление вознаграждения по предоставленному кредиту
1250 Краткосрочные вознаграждения к получению
6210 Доходы по вознаграждениям
Одновременно осуществляется вторая запись на начисление обязательств перед бюджетом по полученному доходу по вознаграждениям
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
395
Поступление в бюджет полученного дохода по вознаграждениям
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1250 Краткосрочные вознаграждения к получению

396
Ерте берілген қарыздарды тиісті бюджеттін қалпына келтіру
1110 Қысқа мерзімді берілген қарыздар 2110 Ұзақ мерзімді берілген қарыздар
5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
397
Ерте берілген қарыздарды тиісті бюджетке өшіру
1046 Республикалық бюджеттің ҚБШ 1047 Жергілікті бюджеттердің ҚБШ
1110 Қысқа мерзімді берілген қарыздар 2110 Ұзақ мерзімді берілген қарыздар
398
Бұрын берілген кредиттерді мүлікпен өтеу
2300 Негізгі құралдар
1110 Қысқа мерзімді берілген қарыздар 2110 Ұзақ мерзімді берілген қарыздар
399
Бюджет алдында бұрын есептелген берешекті түзету
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек 4130 Бюджет алдындағы ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек
5220 Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі
400
Кредиторға (уәкілетті органға) бұрын берілген кредиттерді мүлікпен өтеу
2300 Негізгі құралдар
6330 Өзге кірістер
401
Мүлікті есепке алуды жүргізетін уәкілетті органның бұрын берілген, өтелген кредиттерді есептен шығаруы
7460 Өзге шығыстар
1110 Берілген қысқа мерзімді қарыздар 2110 Берілген ұзақ мерзімді қарыздар
10-бөлім. Концессиялық шарттар бойынша активтер мен міндеттемелерді есепке алу бойынша шоттардың корреспонденциялары (концессионердің концессиялық активтерді салуы кезінде)
8.1. Қаржылық міндеттемелер моделі жөніндегі концессиялық шарттар бойынша есепке алу
8.1.1 Концессионердің концессиялық активтерді салуы кезінде концессиялық шарттар бойынша есепке алу жөніндегі операцияларды көрсету
402
Концессиялық активтерді салу бойынша концессионер көрсететін қызметтер құнына
2410 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар
3210 Жеткiзушiлерге және мердiгерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек 4110 Өнім берушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
403
Міндеттемені өтеуге
3210 Жеткiзушiлерге және мердiгерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек 4110 Өнім берушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
404
Аяқталған құрылыс объектісін кіріске алу
2300 Негізгі құралдар
2410 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар
8.1.2 Концессиялық активтер бойынша күрделі сипаттағы кейінгі шығындарды есепке алу бойынша операцияларды көрсету
405
Концессиялық активтер бойынша күрделі сипаттағы шығындар бойынша көрсетілген қызметтердің құнына
2410 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар
3210 Жеткiзушiлерге және мердiгерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек 4110 Өнім берушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек

396
Восстановление ранее выданных кредитов
1110 Краткосрочные займы, предоставленные 2110 Долгосрочные займы предоставленные
5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
397
Возврат ранее выданных кредитов в соответствующий бюджет
1046 КСН республиканского бюджета
1047 КСН местных бюджетов
1110 Краткосрочные займы, предоставленные
2110 Долгосрочные займы предоставленные
398
Погашение ранее выданных кредитов имуществом
2300 Основные средства
1110 Краткосрочные займы предоставленные
2110 Долгосрочные займы предоставленные
399
Корректировка ранее начисленной задолженности перед бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
4130 Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом
5220 Финансовый результат предыдущих лет
400
Погашение ранее выданных кредитов имуществом кредитору (уполномоченному органу)
2300 Основные средства
6330 Прочие доходы
401
Списание ранее выданных кредитов, погашенных имуществом, уполномоченным органом, ведущим их учет
7460 Прочие расходы
1110 Краткосрочные займы предоставленные
2110 Долгосрочные займы предоставленные
Раздел 10. Корреспонденции счетов по учету активов и обязательств по договорам концессии (при строительстве концессионного актива концессионером)
8.1 Учет по договорам концессии по модели финансового обязательства
8.1.1 Отражение операций по признанию актива по договорам концессии при строительстве концессионером
402
На стоимость оказанных услуг концессионером по строительству концессионного актива
2410 Незавершенное строительство и капитальные вложения
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
4110 Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
403
На погашение обязательства
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
4110 Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
404
Оприходован завершенный строительством объект
2300 Основные средства
2410 Незавершенное строительство и капитальные вложения
8.1.2 Отражение операций по учету последующих затрат капитального характера по концессионным активам
405
На стоимость оказанных услуг по затратам капитального характера по концессионным активам
2410 Незавершенное строительство и капитальные вложения
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
4110 Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам

406
Концессиялық активтер бойынша күрделі сипаттағы кейінгі шығындарды аяқтау жөнінде орындалған жұмыстар актісі бойынша
2300 Негізгі құралдар
2410 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар
407
Міндеттемені өтеуге
3210 Жеткiзушiлерге және мердiгерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек 4110 Өнім берушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
8.1.3 Конценденттен алынған концессиялық акт бойынша операцияларды көрсету
408
Активті сатып алу
2300 Негізгі құралдар
3210 Өнім берушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек 4110 Өнім берушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
409
Берілген объектінің негізгі құралдарын концессиялық активке қайта сыныптау
2300 Негізгі құралдар (концессия шарттары бойынша) 2710 Материалдық емес активтер (концессия шарттары бойынша)
2300 Негізгі құралдар 2710 Материалдық емес активтер
410
Жиналған амортизацияны аудару
2391 Негізгі құралдардың жиналған амортизациясы
2390 Жиналған амортизация және негізгі құралдардың құнсыздануы (концессия шарттары бойынша)
411
Амортизацияны есептеу
7110 Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар
2390 Жиналған амортизация және негізгі құралдардың құнсыздануы (концессия шарттары бойынша)
8.2 Құқықты беру моделі жөніндегі концессия шарттары бойынша есепке алу
8.2.1 Концессия шарты бойынша концессионер сатып алатын немесе құратын концессионерден алынған актив жөніндегі операцияларды көрсету
412
Концессиялық активті құру бойынша концессионер көрсеткен қызметтердің құнына
2410 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар
4310 Болашақтағы кезеңдердің кірістері
413
Аяқтаған құрылыс объектісін кіріске алу
2300 Негізгі құралдар
2410 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар (концессия шарттары бойынша)
414
Есепті кезеңнің кірістерін тану
4310 Болашақтағы кезеңдердің кірістері
6220 Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер
415
Концессиялық активтер бойынша негізгі құралдардың амортизациясын есептеу
7110 Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар
2390 Жиналған амортизация және негізгі құралдардың құнсыздануы (концессия шарттары бойынша)
8.3 Концессионерден алынған концессиялық активті есепке алу
8.3.1 (қаржы міндеттемесінің моделі бойынша)
416
Концессионерден концеденттің құрылысы аяқталған объектіні кіріске алуы
2300 Негізгі құралдар 2710 Материалдық емес активтер (концессиялық шарттар бойынша)
3210 Өнім берушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек 4110 Өнім берушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек

406
По акту выполненных работ по завершению затрат капитального характера по концессионным активам
2300 Основные средства
2410 Незавершенное строительство и капитальные вложения
407
На погашение обязательства
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
4110 Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
8.1.3 Отражение операций по полученному концессионному активу от концедента
408
Приобретение актива
2300 Основные средства
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
4110 Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
409
Реклассификация переданного объекта основного средства в концессионный актив
2300 Основные средства (по договорам концессии)
2710 Нематериальные активы (по договорам концессии)
2300 Основные средства
2710 Нематериальные активы
410
Перевод накопленной амортизации
2391 Накопленная амортизация основных средств
2390 Накопленная амортизация и обесценения основных средств (по договорам концессии)
411
Начисление амортизации
7110 Расходы по амортизации долгосрочных активов
2390 Накопленная амортизация и обесценение основных средств (договорам концессии)
8.2 Учет по договорам концессии по модели предоставления права
8.2.1 Отражение операций по полученному от концессионера активу, приобретенного или построенного концессионером по договору концессии
412
На стоимость оказанных услуг концессионером по строительству концессионного актива
2410 Незавершенное строительство и капитальные вложения
4310 Доходы будущих периодов
413
Оприходование завершенного строительством объекта
2300 Основные средства
2410 Незавершенное строительство и капитальные вложения (по договорам концессии)
414
Признание доходов отчетного периода
4310 Доходы будущих периодов
6220 Прочие доходы от управления активами
415
Начисление амортизации основных средств по концессионным активам
7110 Расходы по амортизации долгосрочных активов
2390 Накопленная амортизация и обесценения основных средств (по договорам концессии)
8.3 Учет полученного концессионного актива от концессионера
8.3.1 (по модели финансового обязательства)
416
Оприходование концедентом от концессионера завершенного строительством объекта
2300 Основные средства
2710 Нематериальные активы (по договорам концессии)
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
4110 Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам

417
Міндеттемені өтеуге
3210 Өнім берушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек 4110 Өнім берушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
418
Амортизацияны есептеу
7110 Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар
2390 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы мен құнсыздануы (концессиялық шарттар бойынша)
11-бөлім. Мемлекеттік-жекеше әріптестік жобалары бойынша шоттардың корреспонденциясы 9.1. Мемлекеттік-жекеше әріптестік жобалары бойынша есепке алу
419
Мемлекеттік - жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік мекеменің шығыстарына арналған қаржыландырудың бюджет шотына түсуі
1088 Мемлекеттік - жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1096 Мемлекеттік - жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6086 Мемлекеттік - жекешелік әріптестік жобаларын қаржыландырудан түсетін кірістер
420
Мемлекеттік -жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелерді өтеу
3040 Мемлекеттік - жекешелік әріптестік жобалары бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер 4040 Мемлекеттік - жекешелік әріптестік жобалары бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелер
1088 Мемлекеттік -жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1096 Мемлекеттік - жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
421
Мемлекеттік - жекешелік әріптестік шарттары бойынша негізгі құралдарды кіріске алу
2300 Негізгі құралдар
3040 Мемлекеттік - жекешелік әріптестік жобалары бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер 4040 Мемлекеттік - жекешелік әріптестік жобалары бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелер
422
Мемлекеттік - жекешелік әріптестік жобалары бойынша шығыстарды есептеу
7330 Мемлекеттік -жекешелік әріптестік жобалары бойынша шығыстар
3040 Мемлекеттік -жекешелік әріптестік жобалары бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер 4040 Мемлекеттік -жекешелік әріптестік жобалары бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелер
12-бөлім. Жәбірленушілерге өтемақы қоры бойынша шоттардың корреспонденциясы
10.1 Жәбірленушілерге өтемақы қоры бойынша есепке алу
423
Жәбірленушілерге өтемақы қоры ҚБШ-ға ақшаның түсуі
1048 Жәбірленушілерге өтемақы қоры ҚБШ
6370 Жәбірленушілерге өтемақы қорына түсетін түсімдерден алынатын кірістер
424
Берешекті өтемақы төлемдері бойынша алушылар бөлінісінде көрсету
7491 Жәбірленушілерге өтемақы қоры бойынша шығыстар
3274 Қорлардан төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектер

417
На погашение обязательства
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
4110 Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
418
Начисление амортизации
7110 Расходы по амортизации долгосрочных активов
2390 Накопленная амортизация и обесценение основных средств (договорам концессии)
Раздел 11. Корреспонденции счетов по проектам государственно-частного партнерства 9.1. Учет по проектам государственно-частного партнерства
419
Поступление на бюджетный счет финансирования на расходы государственного учреждения по проектам государственно-частного партнерства
1088 Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства
1096 Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства
6086 Доходы от финансирования проектов государственно-частного партнерства
420
Погашение обязательств по проектам государственно-частного партнерства
3040 Краткосрочные обязательства по проектам ГЧП
4040 Долгосрочные обязательств по проектам ГЧП
1088 Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства
1096 Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства
421
Оприходование основных средств по договорам государственно-частного партнерства
2300 Основные средства
3040 Краткосрочные обязательства по проектам государственно-частного партнерства
4040 Долгосрочные обязательства по проектам государственно-частного партнерства
422
Начисление расходов по проектам государственно-частного партнерства
7330 Расходы по проектам государственно-частного партнерства
3040 Краткосрочные обязательства по проектам государственно-частного партнерства
4040 Долгосрочные обязательства по проектам государственно-частного партнерства
Раздел 12. Корреспонденция счетов по Фонду компенсации потерпевшим
10.1. Учет по Фонду компенсации потерпевшим
423
Поступление денег на КСН Фонда компенсации потерпевшим
1048 КСН Фонда компенсации потерпевшим
6370 Доходы от поступлений в Фонд компенсации потерпевшим
424
Отражение задолженности по компенсационным выплатам в разрезе получателей
7491 Расходы Фонда компенсации потерпевшим
3274 Кредиторская задолженность по выплатам из фондов

53-1
Есепті жылдың басына салық және бюджетке төленетін төлемдердің жиынтық операциялары бойынша Жиынтық есеп негізінде бюджетке салық түсімдері бойынша дебиторлық және кредиторлық берешекті түзету
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
3280 Бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
53-2
Салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің жиынтық операциялары бойынша Жиынтық есептің "Салық міндеттемесін орындаудың өзгертілген мерзімі бойынша салық (төлем) сомасы" бағанының негізінде салықтарды (төлемдерді) есептеу
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6081 Бюджетке түсетін салық түсімдерінен алынатын кірістер
53-3
Салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің жиынтық операциялары бойынша Жиынтық есептің "Салық міндеттемесін орындаудың өзгертілген мерзімі бойынша салық (төлем) сомасы" бағанының негізінде салықтарды (төлемдерді) азайту
7260 Бюджетке түсетін түсімдерді азайту жөніндегі шығыстар
3280 Бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
53-4
Есепті жылдың соңындағы салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің жиынтық операциялары бойынша жиынтық есеп негізінде бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша дебиторлық және кредиторлық берешекті түзету
3280 Бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
3280 Бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
2-бөлім. Бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша операцияларды көрсету
54.
Ағымдағы жылдың бірінші, екінші және үшінші тоқсандары үшін жер учаскелерін пайдаланғаны үшін ағымдағы төлемдер сомасының Есебіне сәйкес ағымдағы есепті кезеңдегі жер учаскелерін пайдаланғаны үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті есептеу (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6081 Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер
55.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған Мәліметтер негізінде ағымдағы есепті кезеңдегі орман пайдаланғаны үшін, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшін, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін, сыртқы (көрнекі) жарнама орналастырғаны үшін, қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланыс ұсынғаны үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті есептеу (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6081 Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер
56.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған Мәліметтер негізінде ағымдағы есепті кезеңдегі жер учаскелерін пайдаланғаны үшін, орман пайдаланғаны үшін, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті түгел есептеу (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6081 Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер
57.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған Мәліметтер негізінде салықтар сомасы туралы Хабарлама бойынша ағымдағы есепті кезеңдегі қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланыс ұсынғаны үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті түгел есептеу (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6081 Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер
58.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған қосымша Мәліметтер негізінде ағымдағы есепті кезеңдегі сыртқы (көрнекі) жарнама орналастырғаны үшін, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті түгел есептеу (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6081 Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер
59.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған Мәліметтер негізінде ағымдағы есепті кезеңдегі жер учаскелерін пайдаланғаны үшін ақы төлеу бойынша түзетпеу жазбасы (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
6081 Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
60.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған қосымша Мәліметтер негізінде ағымдағы есепті кезеңдегі орман пайдаланғаны үшін, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшін, сыртқы (көрнекі) жарнама орналастырғаны үшін ақы төлеу бойынша түзетпеу жазбасы (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
6081 Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
61.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған қосымша Мәліметтер негізінде салықтар сомасы туралы Хабарлама бойынша ағымдағы есепті кезеңдегі қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланыс ұсынғаны үшін ақы төлеу бойынша түзетпеу жазбасы (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
6081 Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
62.
Ағымдағы жылдың бірінші, екінші және үшінші тоқсандары үшін ұсынылған Декларацияларға сәйкес ағымдағы есепті кезеңдегі жерүсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін, қоршаған ортаға эмиссия үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті есептеу (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6081 Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер
63.
Қосымша ұсынылған Декларациялардың негізінде ағымдағы есепті кезеңдегі жерүсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін, қоршаған ортаға эмиссия үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті түгел есептеу (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6081 Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер
64.
Өткен жылдың 4 тоқсанындағы ұсынылған Декларациялар мен қосымша Декларацияларға сәйкес өткен жылғы жерүсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін, қоршаған ортаға эмиссия үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті есептеу (түгел есептеу) (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
65.
Ұсынылған қосымша Декларациялар негізінде өткен жылдардағы жерүсті көдерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін, қоршаған ортаға эмиссия үшін ақы төлеу бойынша түзетпеу жазбасы (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
66.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған қосымша Мәліметтер негізінде өткен жылдардағы сыртқы (көрнекі) жарнама орналастырғаны үшін, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті түгел есептеу (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
67.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған қосымша Мәліметтер негізінде салықтар сомасы туралы Хабарлама бойынша өткен жылдардағы қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланыс ұсынғаны үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті түгел есептеу (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
68.
Кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшін ұсынған Декларация негізінде өткен жылдардағы кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшін ақы төлеу бойынша түзетпеу жазбасы (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
69.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған Мәліметтер (қосымша Мәліметтер) негізінде өткен жылдардағы жер учаскелерін пайдаланғаны үшін, орман пайдаланғаны үшін, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшін, сыртқы (көрнекі) жарнама орналастырғаны үшін ақы төлеу бойынша түзетпеу жазбасы (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
70.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған қосымша Мәліметтер негізінде өткен жылдардағы салықтар сомасы туралы Хабарлама бойынша қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланыс ұсынғаны үшін ақы төлеу бойынша түзетпеу жазбасы (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек

53-1
Корректировка дебиторской и кредиторской задолженности по налоговым поступлениям в бюджет на основании Сводного отчета по итоговым операциям налогов и платежей в бюджет на начало отчетного года
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
3280 Краткосрочная кредиторская задолженность по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет
53-2
Начисление налогов (платежей) на основании графы "Сумма налога (платежа) по измененному сроку исполнения налогового обязательства" Сводного отчета по итоговым операциям налогов и платежей в бюджет
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
6081 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
53-3
Уменьшение налогов (платежей) на основании графы "Сумма налога (платежа) по измененному сроку исполнения налогового обязательства" Сводного отчета по итоговым операциям налогов и платежей в бюджет
7260 Расходы по уменьшению поступлений в бюджет
3280 Краткосрочная кредиторская задолженность по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет
53-4
Корректировка дебиторской и кредиторской задолженности по налоговым поступлениям в бюджет на основании Сводного отчета по итоговым операциям налогов и платежей в бюджет на конец отчетного года
3280 Краткосрочная кредиторская задолженность по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
3280 Краткосрочная кредиторская задолженность по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет
Раздел 2. Отражение операций по другим обязательным платежам в бюджет
54.
Начисление дебиторской задолженности по плате за пользование земельными участками за текущий отчетный период согласно Расчету сумм текущих платежей за пользование земельными участками за первый, второй, третий, четвертый кварталы текущего года (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
6081 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
55.
Начисление дебиторской задолженности по плате за лесные пользования, за пользование судоходными водными путями, радиочастотного спектра, за размещение наружной (визуальной) рекламы, за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи за текущий отчетный период на основании Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
6081 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
56.
Доначисление дебиторской задолженности по плате за пользование земельными участками, за лесные пользования, за использование радиочастотного спектра, за пользование судоходными водными путями за текущий отчетный период на основании Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
6081 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
57.
Доначисление дебиторской задолженности по плате за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи за текущий отчетный период по Уведомлению о сумме налогов на основании Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
6081 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
58.
Доначисление дебиторской задолженности по плате за размещение наружной (визуальной рекламы), за использование радиочастотного спектра, судоходными водными путями за текущий отчетный период на основании дополнительных Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
6081 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
59.
Сторнировочная запись по плате за пользование земельными участками за текущий отчетный период на основании Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
6081 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
60.
Сторнировочная запись по плате за лесные пользования, за использование радиочастотного спектра, за пользование судоходными водными путями, за размещение наружной (визуальной рекламы) за текущий отчетный период на основании дополнительных Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
6081 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
61.
Сторнировочная запись по плате за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи за текущий отчетный период по Уведомлению о сумме налогов на основании дополнительных Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
6081 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
62.
Начисление дебиторской задолженности по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников, за эмиссии в окружающую среду за текущий отчетный период согласно декларации, представленных за первый, второй и третий кварталы текущего года (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
6081 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
63.
Доначисление дебиторской задолженности по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников, за эмиссии в окружающую среду за текущий отчетный период на основании дополнительно представленных деклараций (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
6081 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
64.
Начисление (доначисление) дебиторской задолженности по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников, по плате за эмиссии в окружающую среду за прошлый год согласно декларации, представленных за четвертый квартал прошлого года и дополнительных Декларации (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
65.
Сторнировочная запись по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников, за эмиссии в окружающую среду за прошлые годы на основании представленных дополнительных деклараций (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
66.
Доначисление дебиторской задолженности по плате за размещение наружной (визуальной рекламы), за пользование судоходными водными путями за прошлые годы на основании дополнительных Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
67.
Доначисление дебиторской задолженности по плате за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи за прошлые годы по Уведомлению о сумме налогов на основании дополнительных Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
68.
Сторнировочная запись по плате за пользование судоходными водными путями за прошлые годы на основании представленной декларации по плате за пользование судоходными водными путями (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
69.
Сторнировочная запись по плате за пользование земельными участками, за лесные пользования, за использование радиочастотного спектра, за пользование судоходными водными путями, за размещение наружной (визуальной) рекламы за прошлые годы на основании Сведений (дополнительных Сведений), представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
70.
Сторнировочная запись по плате за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи по Уведомлению о сумме налогов за прошлые годы на основании дополнительных Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет

3-бөлім. Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша операцияларды көрсету
71.
Мемлекеттік меншіктен (қатысу үлестері, дивидендтер, мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі, кредиттер мен депозиттер бойынша сыйақылар) бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша дебиторлық берешек есептеу
1293 Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6200 Активтерді басқарудан түсетін кірістер
72.
Тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізуден, оның ішінде мемлекеттік материалдық резервтен тауарларды өткізуден бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша дебиторлық берешек есептеу
1293 Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6110 Тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізуден түсетін кірістер
73.
Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша дебиторлық берешек есептеу
1293 Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6082 Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдерден алынатын кірістер
74.
Негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден алынатын кірістерді тану
1294 Негізгі капиталды сатудан есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1295 Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6320 Ұзақ мерзімді активтердің кетуінен алынатын кірістер
75.
Төлеушілердің төлем тапсырмалары бойынша салықтық емес түсімдер, негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден тиісті бюджетке түсетін түсімдер
1046 Республикалық бюджеттің ҚБШ
1047 Жергілікті бюджеттің ҚБШ
1293 Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1294 Негізгі капиталды сатудан есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1295 Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
76.
Трансферттердің түсімін тиісті бюджетке есепке жатқызу
1046 Республикалық бюджеттің ҚБШ
1047 Жергілікті бюджеттің ҚБШ
6085 Трансферттердің бюджетке түсуі
4-бөлім. Артық (қате) төленген соманы бюджеттен қайтару бойынша операцияларды көрсету
77.
Салық органдарының қорытыныдысы негізінде түсімдердің артық (қате) төленген сомасын бюджеттен қайтаруға соманы дебиторлық берешек шотынан кредиторлық берешек шотына ауыстыру
3281 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
78.
Салық органдарының төлем тапсырмаларының негізінде түсімдердің артық (қате) төленген сомасын бюджеттен қайтару
3281 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
3284 Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1046 Республикалық бюджеттің ҚБШ
1047 Жергілікті бюджеттің ҚБШ

Раздел 3. Отражение операций по неналоговым поступлениям в бюджет
71.
Начисление дебиторской задолженности по неналоговым поступлениям в бюджет от государственной собственности (доли участия, дивиденды, чистый доход гоударственных предприятий, вознаграждения по кредитам и депозитам, арендной платы)
1293 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет
6200 Доходы от управления активами
72.
Начисление дебиторской задолженности по неналоговым поступлениям в бюджет от реализации товаров, работ, услуг, в том числе от реализации товаров из государственного материального резерва
1293 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
73.
Начисление дебиторской задолженности по прочим неналоговым поступлениям в бюджет
1293 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет
6082 Доходы от неналоговых поступлений в бюджет
74.
Признание дохода от реализации основного капитала и финансовых активов государства
1294 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала
1295 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации финансовых активов государства
6320 Доходы от выбытия долгосрочных активов
75.
Неналоговые поступления по платежным поручениям плательщиков, поступления в соответствующий бюджет от реализации основного капитала и финансовых активов государства
1046 КСН республиканского бюджета
1047 КСН местных бюджетов
1293 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет
1294 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала
1295 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации финансовых активов государства
76.
Зачисление в соответствующий бюджет поступлений трансфертов
1046 КСН республиканского бюджета
1047 КСН местных бюджетов
6085 Поступления трансфертов в бюджет
Раздел 4. Отражение операций по возврату из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм
77.
Перенос со счета дебиторской задолженности на счет кредиторской задолженности суммы на возврат из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений на основании заключения налоговых органов
3281 Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
3284 Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
1293 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет
78.
Возврат из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений на основании платежных поручений налоговых органов
3281 Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
3284 Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет
1046 КСН республиканского бюджета
1047 КСН местных бюджетов

5-бөлім. Алынған қарыздар бойынша операцияларды көрсету
79.
Тиісті бюджеттің ҚБШ-сына сыртқы қарыздардың түсуі
1046 Республикалық бюджеттің ҚБШ
1047 Жергілікті бюджеттің ҚБШ
3010 Қысқа мерзімді алынған сыртқы қарыздар
4010 Ұзақ мерзімді алынған сыртқы қарыздар
80.
Алынған сыртқы қарыздар бойынша берешекті өтеу
3010 Қысқа мерзімді алынған сыртқы қарыздар
4010 Ұзақ мерзімді алынған сыртқы қарыздар
1046 Республикалық бюджеттің ҚБШ
1047 Жергілікті бюджеттің ҚБШ
81.
Жергілікті бюджеттердің ҚБШ-сына республикалық бюджеттен ішкі қарыздардың түсуі
1047 Жергілікті бюджеттің ҚБШ
3020 Қысқа мерзімді алынған ішкі қарыздар
4020 Ұзақ мерзімді алынған ішкі қарыздар
82.
Ішкі қарыздардың республикалық бюджетке қайтарылуы
3020 Қысқа мерзімді алынған ішкі қарыздар
4020 Ұзақ мерзімді алынған ішкі қарыздар
1047 Жергілікті бюджеттің ҚБШ
6-бөлім. Басқа операцияларды көрсету
83.
Тиісті бюджеттің ҚБШ-сынан шығыстарды жүргізу
7470 Республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-лары бойынша шығыстар
1046 Республикалық бюджеттің ҚБШ
1047 Жергілікті бюджеттің ҚБШ
84.
Бюджетке түсетін түсімдерді азайту бойынша есептелген шығыстарды қорытынды айналымдармен есептен шығару
5230 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтиже
7260 Бюджетке түсетін түсімдерді азайту жөніндегі шығыстар
85.
Тиісті бюджеттің ҚБШ-сы бойынша есептелген шығыстарды қорытынды айналымдармен есептен шығару
5230 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтиже
7470 Республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-лары бойынша шығыстар
86.
Бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдерден есептелген кірістерді қорытынды айналымдармен есептен шығару
6081 Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер
6082 Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдерден алынатын кірістер
6200 Активтерді басқарудан түсетін кірістер
6110 Тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізуден түсетін кірістер
5230 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтиже
87.
Бюджетке трансферттердің (субвенциялардың, бюджеттік алып қоюлардың) түсуінен есептелген кірістерді қорытынды айналымдармен есептен шығару
6085 Трансферттердің бюджетке түсуі
5230 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтиже
88.
Негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден есептелген кірістерді қорытынды айналымдармен есептен шығару
6320 Ұзақ мерзімді активтердің кетуінен алынатын кірістер
5230 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтиже
89.
Есепті жылдың қаржылық нәтижелерін алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесіне ауыстыру
5230 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтиже
5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
5230 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтиже
7. Бөлінетін кеден баждары бойынша операциялар
90.
Салық төлеушілерден салық төлемдерінің түсуі
1074 Өзге де ақша қаражаты
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
91.
Бөлінетін кеден баждарының артық (қате) төленген сомасын қайтаруға
3281 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1074 Өзге де ақша қаражаты
92.
Бөлінген үлесті республикалық бюджетке есепке жатқызу
1046 Республикалық бюджеттің ҚБШ
1074 Өзге де ақша қаражаты
93.
Еуразиялық Экономикалық Одаққа мүше-мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша берешекті есептеу
7260 Бюджетке түсетін түсімдерді азайту жөніндегі шығыстар
3285 Еуразиялық Экономикалық Одаққа мүше-мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
94.
Бөлінген үлесті Еуразиялық Экономикалық Одаққа мүше-мемлекеттердің шоттарына есепке жатқызу
3285 Еуразиялық Экономикалық Одаққа мүше-мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1074 Өзге де ақша қаражаты
Ескертпе:
Аббревиатураларды таратып жазу:
ҚБШ – Колма-қол ақшаны бақылау шоты;
ҚҚС – Қосылған құн салығы.

Раздел 5. Отражение операций по займам полученным
79.
Поступление на КСН соответствующего бюджета внешних займов
1046 КСН республиканского бюджета
1047 КСН местных бюджетов
3010 Краткосрочные внешние займы, полученные
4010 Долгосрочные внешние займы полученные
80.
Погашение задолженности по полученным внешним займам
3010 Краткосрочные внешние займы, полученные
4010 Долгосрочные внешние займы полученные
1046 КСН республиканского бюджета
1047 КСН местных бюджетов
81.
Поступление на КСН местных бюджетов внутренних займов из республиканского бюджета
1047 КСН местных бюджетов
3020 Краткосрочные внутренние займы, полученные
4020 Долгосрочные внутренние займы полученные
82.
Возврат в республиканский бюджет внутренних займов
3020 Краткосрочные внутренние займы, полученные
4020 Долгосрочные внутренние займы полученные
1047 КСН местных бюджетов
Раздел 6. Отражение прочих операций
83.
Проведение расходов из КСН соответствующего бюджета
7470 Расходы по КСН республиканского и местных бюджетов
1046 КСН республиканского бюджета
1047 КСН местных бюджетов
84.
Списание заключительными оборотами начисленных расходов по уменьшению поступлений в бюджет
5230 Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет
7260 Расходы по уменьшению поступлений в бюджет
85.
Списание заключительными оборотами начисленных расходов по КСН соответствующего бюджета
5230 Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет
7470 Расходы по КСН республиканского и местных бюджетов
86.
Списание заключительными оборотами начисленных доходов от налоговых и неналоговых поступлений в бюджет
6081 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
6082 Доходы от неналоговых поступлений в бюджет
6200 Доходы от управления активами
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
5230 Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет
87.
Списание заключительными оборотами начисленных доходов от поступлений трансфертов (субвенций, бюджетных изъятий) в бюджет
6085 Поступления трансфертов в бюджет
5230 Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет
88.
Списание заключительными оборотами начисленных доходов от реализации основного капитала и финансовых активов государства
6320 Доходы от выбытия долгосрочных активов
5230 Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет
89.
Перенос финансовых результатов отчетного года на финансовый результат предыдущих лет
5230 Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет
5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
5230 Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет
Раздел 7. Операции по распределяемым таможенным пошлинам
90.
Поступление налоговых платежей от налогоплательщиков
1074 Прочие денежные средства
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
91.
Возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм распределяемых таможенных пошлин
3281 Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
1074 Прочие денежные средства
92.
Зачисление распределенной доли в республиканский бюджет
1046 КСН республиканского бюджета
1074 Прочие денежные средства
93.
Начисление задолженности по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами Евразийского Экономического Союза
7260 Расходы по уменьшению поступлений в бюджет
3285 Краткосрочная кредиторская задолженность по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами Евразийского экономического союза
94.
Зачисление распределенной доли на счета государств-членов Евразийского Экономического Союза
3285 Краткосрочная кредиторская задолженность по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами Евразийского экономического союза
1074 Прочие денежные средства
Примечание:
Расшифровка аббревиатур:
КСН – контрольный счет наличности;
НДС – налог на добавленную стоимость.