"Балалар ойынына және ойыншықтарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 30 шілдедегі № 577 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 24 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6433 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылдың 18 мамырдағы № 362 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2012.05.18 № 362 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабының 1-тармақтың 5) тармақшасына және 145-бабының 5) және 19)тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Балалар ойынына және ойыншықтарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережелері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. «Балалар ойынына және ойыншықтарға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар» атты санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларды бекiту туралы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 3 желтоқсандағы № 838 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3320 болып тіркелген, «Заң газеті» газетінде 2005 жылғы 28 қазанда № 135-136 (760) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Жауапты хатшысы Б.Н. Садықовқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    Ж. Досқалиев
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
2010 жылғы 30 шілдедегі
№ 577 бұйрығымен бекітілген
«Балалар ойындары мен ойыншықтарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы «Балалар ойындары мен ойыншықтарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережесі (бұдан әрi - санитариялық ереже) қызметi балалар ойындары мен ойыншықтарын шығаруға және өткізуге байланысты жеке және заңды тұлғаларға арналған.
Санитариялық ереже мыналарға: пиротехникалық ойыншықтарға, ұратын капсулалары бар (балалар ойынына арналған пистондарды қоспағанда) фейерверктерге, шырша әшекейлеріне, iштен жану қозғалтқышы бар ойыншықтарға, ересектерге арналған сувенир бұйымдарға, бас қатырғыштарға, пневматикалық мылтықтар мен тапаншаларға, тас атқыштар мен катапульттерге, метал ұштығы бар лақтыруға арналған жебелерге, ертоқымы жерден 635 миллиметр (бұдан әрi - мм) биiктiктегі велосипедтерге, балаларға арналған әшекейлерге, желіден қуаттанатын ойыншықтарға қолданылмайды.

Об утверждении санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к детским играм и игрушкам"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июля 2010 года № 577. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 августа 2010 года № 6433. Отменен приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2012 года № 362.
Сноска. Отменен приказом Министра здравоохранения РК от 18.05.2012 № 362.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 6.
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 7 и подпунктами 5) и 19) статьи 145 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к детским играм и игрушкам".
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
4. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 декабря 2004 года № 838 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к детским играм и игрушкам" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3320, опубликованный в газете "Юридическая газета" 16 ноября 2005 г., № 212 (946).
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Министерства здравоохранения Республики Казахстан Садыкова Б.Н.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Ж. Доскалиев
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 июля 2010 года № 577
Санитарные правила
"Санитарно-эпидемиологические требования к детским играм
и игрушкам"
1. Общие положения
1. Настоящие санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к детским играм и игрушкам" (далее - санитарные правила) предназначены для физических и юридических лиц, деятельность которых связана с производством и реализацией детских игр и игрушек.
Санитарные правила не распространяются: на пиротехнические игрушки, фейерверки, включающие ударные капсулы (за исключением пистонов, предназначенных для игры), елочные украшения, игрушки с двигателями внутреннего сгорания, сувенирные изделия для взрослых, головоломки, пневматические ружья и пистолеты, пращи и катапульты, стрелы для метания в цель с металлическими наконечниками, велосипеды с высотой седла от пола более 635 миллиметров (далее - мм), бижутерию для детей, игрушки с питанием от сети.

2. Жеке және заңды тұлғалар осы санитариялық ереженiң талаптарын сақтауды қамтамасыз етуі тиіс.
3. Осы санитариялық ережеде мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылды:
1) балалар ойындары мен ойыншықтары - табиғи және полимер материалдардан дайындалған балалар ассортименті тауарлары;
2) балл - ойыншық иiсiнiң деңгейiн сипаттайтын бiрлiк;
3) көшу қабiлетi - ойыншық бетінен бастапқы шикiзаттың рецептурасына кiретiн химиялық заттардың бөлiну мүмкіндігі;
4) пайдаланудың үлгіленген жағдайлары - табиғи жағдайға жақын, жасанды жасалған микроклиматтық жағдайлар;
5) табиғи материалдар - балалар ойындары мен ойыншықтарын дайындауға пайдаланылатын шығу тегі өсiмдiктер, табиғат және жануарлар болатын материалдар;
6) сiңiру қабiлетi - балалар кiтаптарындағы баспа бояуының бекітілу бекемдігі дәрежесінің көрсеткiшi;
7) синтетикалық (полимер) материалдар - таскөмiр, мұнай және табиғи газды қайта өңдеу өнімдері болып табылатын синтетикалық жоғары молекулярлық қосындылардан алынатын материалдар.
2. Ойыншықтардың, шикiзаттар мен материалдардың қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
4. Ойыншықтардың қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 27 ақпандағы № 201 қаулысымен бекітілген «Балаларға арналған өнімдер мен бұйымдардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар» техникалық регламентіне сәйкес келуі тиіс.
Ойыншықтар дайындауға рұқсат етiлген шикiзаттар мен материалдардың тiзбесi осы санитариялық ережеге 1-қосымшада келтірілген. Ойыншықтар дайындау үшін қолдануға тыйым салынған шикiзаттар мен материалдар тiзбесі осы санитариялық ережеге 2-қосымшада келтірілген.
5. Ойыншықтар дайындау үшiн балалар ойыншықтарын дайындау жөніндегі (қайталап өңдеу) ұйымдардың өндiрiстiк қалдықтарын қолдануға жол беріледі. Балалар ойыншықтарын шығару жөнінде маманданбаған басқа кәсiпорындардан түсетін өндiрiстiк қалдықтарды қолдануға санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды бар болғанда жол беріледі.
6. Егер ойыншық баланың жинауына арналса, онда қолданыстағы санитариялық ереженiң талаптары бала жанасатын ойыншықтың әрбiр бөлiгiне және толығымен ойыншыққа қолданылады.
7. Ойыншықтар өндірісінде ескі-құсқыны қолдануға жол берілмейді. 3 жасқа дейiнгi балаларға арналған ойыншықтарды шығарған кезде табиғи теріні, былғарыны, шыныны, түкті резеңкені, картонды, қағазды қолдануға жол берілмейді.
8. Ерінмен жанасуға арналған әуендi ойыншықтардың сылдырлауықтары мен бөлшектері ылғал мен дезинфекциялау құралдарының әсеріне төзімді материалдардан дайындалуы тиіс.

2. Физические и юридические лица должны обеспечивать соблюдение требований настоящих санитарных правил.
3. В настоящих санитарных правилах использованы следующие термины и определения:
1) детские игры и игрушки - товары детского ассортимента, изготовленные из натуральных и полимерных материалов;
2) балл - единица, характеризующая уровень запаха игрушки;
3) миграционная способность - возможность выделения с поверхности игрушек химических веществ, входящих в рецептуру исходного сырья;
4) моделированные условия эксплуатации - искусственно созданные микроклиматические условия, приближенные к натурным;
5) натуральные материалы - материалы растительного, природного и животного происхождения, используемые при изготовлении детских игр и игрушек;
6) отмарывание - показатель степени прочности фиксации печатного красителя в детских книгах;
7) синтетические (полимерные) материалы - материалы, получаемые из синтетических высокомолекулярных соединений, являющихся продуктами переработки каменного угля, нефти и природного газа.
2. Санитарно-эпидемиологические требования к безопасности
игрушек, сырью и материалам
4. Санитарно-эпидемиологические требования к безопасности игрушек должны соответствовать техническому регламенту "Требования к безопасности продукции и изделий, предназначенных для детей", утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 февраля 2008 года № 201.
Перечень сырья и материалов, разрешенных для изготовления игрушек приведены в приложении 1 к настоящим санитарным правилам. Перечень сырья и материалов, запрещенных к применению для изготовления игр и игрушек, приведен в приложении 2 к настоящим санитарным правилам.
5. Для изготовления игрушек допускается использовать производственные отходы организаций по изготовлению детских игрушек (вторичная переработка). Использование производственных отходов, поступающих с других неспециализированных по выпуску детских игрушек организаций, допускается при наличии санитарно-эпидемиологического заключения.
6. Если игрушка предназначается для сборки ребенком, то требования действующих санитарных правил распространяются на каждую деталь, с которой контактирует ребенок и в целом к игрушке.
7. В производстве игрушек не допускается применение утиля. В производстве игрушек, предназначенных для детей до трех лет, не допускается использование натурального меха, кожи, стекла, ворсованных: резины, картона, бумаги.
8. Погремушки и детали музыкальных игрушек, предназначенные для соприкосновения с губами, должны быть изготовлены из материалов, устойчивых к воздействию влаги и дезинфицирующих средств.

3. Ойыншықтарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
9. Барлық өндiрiлетiн, әкелiнетiн және сатылатын балалар ойындары мен ойыншықтары міндетті түрде санитариялық-эпидемиологиялық сараптауға жатады.
10. Ойыншықтардың барлық түрiлерінiң иiс деңгейлері екі баллдан аспауы тиіс.
11. Ойыншықтардың сәндік немесе қорғаныш жабындары сiлекейдiң, тердiң және ылғалдың әсеріне төзiмдi болуы тиіс.
12. Ойыншық шығаратын дыбыстың деңгейi мынадан жоғары болмауы тиіс:
1) үй-жайлардың iшiнде ойнауға арналған ойыншықтарда – 65 децибелл (бұдан әрi - дБА) (күйіне келтірілген әуенді ойыншықтардан, үрмелi және дабылды аспаптардан басқа);
2) ашық ауада ойнауға арналған ойыншықтарда – 75 дБА;
3) ойын сәтi (бiр рет ату) ретінде қарқынды шу пайдаланылатын ойыншықтарды – 95 дБА.
13. Үстел үстiне қойып басатын ойындарда мәтiн фон үшін қарама-қарсы түспен жазылуы тиіс. Сандық және әрiптік белгілердің түсі қара немесе қара бедерлi болуы тиіс.
Фонның оңтайлы түстерi мыналар: көгiлдiр, жасыл, сарғыш-жасыл, сары, қызыл сары болуы тиіс. Үстел үстiне қойып басатын ойындарындағы қағаздар мен картондардағы бояулар жағылмауы және қолға, жиhазға дақ болып жағылмауы тиіс.
14. Үстел үстiне қойып басатын ойындардағы мәтiн әрiптерiнiң биiктiгi 10 жасқа дейiнгi балалар үшiн кемінде 2,3 мм, 10 жастан жоғары балалар үшiн кемінде 1,75 мм болуы тиіс.
15. 3 жасқа дейiнгi балаларға арналған ойыншықтар мен олардың алынып-салынатын бөлшектерi кемінде 31,7 мм болуы және өлшемдерді анықтау үшін цилиндрге толық кiрмеуi тиіс. Ойыншықтардың алынбайтын бөлшектерi мықты бекiтiлген болуы және үшкiр бұрыштары болмауы тиіс.
16. Баланың ернімен жанасуға арналған ойыншықтардың (ысқырғыш, сырнай және осыған ұқсас өнiмдер) ауаны 10 паскаль (бұдан әрi - кПа) қысыммен кезекпен сорғанда және үрлегенде бөлiнетiн бөлшектері болмауы тиіс.
17. Бесiкке, балалардың төсегiне немесе арбасына пайдалануға арналған ойыншықтардың бауының ұзындығы 300 мм аспауы, ал iлмегiнің периметрiнiң ұзындығы - 350 мм-ден аспауы тиіс. 25 Ньютон (бұдан әрi - Н) күшпен тартқан кезде оралымды баудың ұзындығы 750 мм-ден аспауы тиіс, бұл ретте созылған баудың ұзындығы баудың еркін қалпындағы ұзындығынан 40%-ға аспауы тиіс.
18. Ойыншықтардың бауларында жылжымалы ілмек құруға қабілетті жылжымалы түйiндері немесе сусымалы iлмектері болмауы тиіс. 3 жасқа дейiнгi балаларға арналған ойыншықтар бауларының диаметрi кемінде 2 мм болуы және соңында шар тәрiздi тұтқасы болуы тиіс.
19. Балалар сыйатын және есiгi бар ойыншықтар (ойыншық палаткалар, вигвамдар және басқалары) сыртқа кемінде 50 H күшпен ашылуы және есiгi жабық болған жағдайда желдетуді қамтамасыз ету үшін ойықтары, тесіктері болуы тиіс. Түймелердi, сыдырмаларды немесе осыған ұқсас ілгектерді қолдануға жол берілмейді.

3. Санитарно-эпидемиологические требования к игрушкам
9. Все производимые, ввозимые и реализуемые детские игры и игрушки подлежат обязательной санитарно-эпидемиологической экспертизе.
10. Уровень запаха всех видов игрушек не должен превышать двух баллов.
11. Декоративное или защитное покрытие игрушек должно быть стойким к действию слюны, пота и влаги.
12. Уровень звука, издаваемый игрушкой должен быть не более:
1) 65 децибелл (далее - дБА) - у игрушек, предназначенных для игры в помещениях (за исключением настроенных музыкальных игрушек, духовых и ударных инструментов);
2) 75 дБА - у игрушек, предназначенных для игр на открытом воздухе;
3) 95 дБА - у игрушек, в качестве игрового момента которых используется импульсный шум (одиночный выстрел).
13. В настольно-печатных играх текст должен быть напечатан контрастным для фона цветом. Цифровые и буквенные обозначения должны иметь черную окраску или черный рельеф.
Оптимальными цветами фона должны быть: голубой, зеленый, желто-зеленый, желтый, оранжевый, оранжево-красный. Краски на бумаге и картоне в настольно-печатных играх не должны размазываться и отпечатываться на руках и мебели.
14. Высота букв текста в настольно-печатных играх, предназначенных для чтения детьми в возрасте до 10 лет должна быть не менее 2,3 мм, для детей старше 10 лет - не менее 1,75 мм.
15. Игрушки и съемные детали игрушек для детей в возрасте до 3-х лет должны быть не менее 31,7 мм и не полностью входить в цилиндр для определения размеров. Несъемные детали игрушек должны быть прочно прикрепленными и не иметь острых углов.
16. Игрушки, предназначенные для контакта c губами ребенка (свистки, дудки и подобная продукция) не должны иметь отделяющихся частей при переменном вдувании и всасывании воздуха под давлением 10 паскаль (далее - кПа).
17. Свободная длина шнуров игрушек, предназначенных для использования в колыбели, детской кровати или коляске должна быть не более 300 мм, а длина периметра петли - не более 350 мм. Эластичные шнуры при натяжении силой 25 ньютон (далее - Н) должны иметь длину не более 750 мм, при этом длина натянутого шнура не должна превышать длину шнура в свободном состоянии более чем на 40 %.
18. Шнуры игрушек не должны иметь скользящих узлов или петель, способных образовывать скользящий узел. Диаметр шнуров игрушек для детей в возрасте до трех лет должен быть не менее 2 мм и иметь на конце шарообразную ручку.
19. Игрушки, могущие вместить ребенка (игрушечные палатки, вигвамы и другие) и имеющие дверь, должны открываться наружу усилием не более 50 Н и иметь отверстия, проемы для обеспечения вентиляции при закрытой двери. Не допускается применение пуговиц, молний или аналогичных застежек.

20. Сылдырлауықтар соққыға төзiмдi болуы, сұйықтықпен толтырылған ойыншықтар герметикалық болуы тиіс.
21. Ойыншықтардың қорғаныш-сәндік жабын сiлекейге, терге және ылғалға төзiмдi болуы тиіс. Сылдырлауықтардың бетiн бояуға және жазу жазуға жол берілмейді.
22. Полимер және басқа да синтетикалық материалдардан, қағаздан, картоннан, матадан, ағаштан, теріден, резеңкеден, металлдардан дайындалған ойыншықтардан, материалдардан (пластилиннен, балшықтан, гелден), бояулардан, лактан, әшекей жасауға арналған ұнтақтардан, қарындаштағы графиттен, қаламдағы сиялардан зиянды заттардың бөлiнуі тағам өнiмдерi және орталармен жанасатын материалдар мен бұйымдарға арналған рұқсат етілген деңгейден аспауы тиіс.
23. Балалар ойындары мен ойыншықтарын шығаратын объект баланың денсаулығы үшін қауiпсіз өнім шығаруға кепілдік беруі және өнiмнiң сапасы мен қауіпсіздігін санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды мен сертификаттың болуымен растауы тиіс.
24. Ойыншықтардың тұтыну орамасында немесе жапсырмасында ойыншықтар арналған балалардың жасы көрсетiледі:
1) бiр жасқа дейiн (жас сәбилер);
2) бiр жастан 3 жасқа дейiн (бөбектер);
3) 3 жастан 6 жасқа дейiн (мектеп жасына дейiнгi балалар);
4) 6 жастан 10 жасқа дейiн (бастауыш сыныптағы);
5) 10 жастан 14 жасқа дейiн (орта сынып жасындағы).
25. Ойыншықтарды дайындауға және сатуға байланысты қызметкерлер жұмысқа кірер алдында және кейіннен мерзімдік медициналық тексеруден өтеді.
26. Сатушы мен сатып алушыға балалардың ернімен жанасуға арналған ойыншықтарды көрсеткен кезде оларды ауыздарына салуға жол берілмейді. Сатушыда мiндеттi түрде көрсететiн үлгi болуы тиіс.
27. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама (зерттеу) үшiн: өнiмге нормативтiк техникалық құжаттама, ойыншықтардың үлгiлері (кемінде 3 дана) және қолданылатын материалдардың рецептурасы ұсынылуы тиіс. Құжаттардың үлгiлері мен көшiрмелері қайтарып берiлмейдi. Ойыншықтардағы ауыр металдардың болу нормалары осы санитариялық ережеге 3-қосымшада көрсетiлген.
28. Осы санитариялық ережеге сәйкес келмейтiн ойыншықтар анықталған кезде «Ойыншықтардың қауіпсіздігі туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңында белгіленген тәртіппен оларды шығаруға және сатуға жол берілмейді (тоқтатылады).
« Балаларға арналған ойындар
мен ойыншықтарға қойылатын
санитариялық-гигиеналық
талаптар» туралы санитариялық
ережелерге 1-қосымша
Ойыншықтарды жасап шығаруға рұқсат етiлген және тыйым салынған шикiзаттар мен материалдардың тiзбесi
Шикiзаттар және материалдардың атаулары
Нормативтік құжаттар
1. ПCК-111, ПCM-115, ПСМ-118, ПCM-151 белгiсiндегi полистирол

20. Погремушки должны быть прочными к удару, игрушки, наполненные жидкостью - герметичными.
21. Защитно-декоративное покрытие игрушек должно быть стойким к действию слюны, пота и влажной обработке. Не допускается поверхностное окрашивание и роспись погремушек.
22. Выделение вредных веществ из игрушек, изготовленных из полимерных и других синтетических материалов, бумаги, картона, тканей, импрегнированной древесины, кожи, резины, металлов, материалов (пластилин, глина, гели), красок, лаков, порошков для нанесения глазури, графита в карандашах и чернил в ручках не должно превышать допустимых уровней для материалов и изделий, контактирующих с пищевыми продуктами и средами.
23. Объект, выпускающий детские игры и игрушки должен гарантировать выпуск продукции безопасной для здоровья ребенка и подтверждать качество и безопасность продукции наличием санитарно-эпидемиологического заключения и сертификата.
24. На потребительской упаковке или вкладыше к игрушкам указываться возраст детей, для которых они предназначены:
1) до года (ранний);
2) от года до 3-х лет (ясельный);
3) от 3-х до 6-ти лет (дошкольный);
4) от 6-ти до 10-ти лет (младший школьный);
5) от 10-ти до 14-ти лет (средний школьный).
25. Работники, связанные с изготовлением и реализацией игрушек проходят предварительный при поступлении на работу и в последующем периодический медицинский осмотр.
26. Не допускается продавцу и покупателю прикладывать к губам игрушки, предназначенные для контакта с губами ребенка при их демонстрации. У продавца должен быть демонстрационный образец.
27. Для санитарно-эпидемиологической экспертизы (исследования) представляются: нормативно-техническая документация на продукцию, образцы игрушек (не менее 3-х экземпляров) и рецептура применяемых материалов. Образцы и копии документов возврату не подлежат. Нормы содержания тяжелых металлов в игрушках изложены в приложении 3 к настоящим санитарным правилам.
28. При выявлении игрушек, не соответствующих требованиям настоящих санитарных правил, производство и реализация их не допускается (приостанавливается) в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О безопасности игрушек" от 21 июля 2007 года.
Приложение 1
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические требования к
детским играм и игрушкам"
Перечень сырья и материалов, разрешенных для
изготовления игрушек
Наименование сырья и материалов
Нормативный документ
1. Полистирол марок: ПСМ-111, ПСМ-115,
ПСМ-118, ПСМ-151

ТЖ 6-05-1871-79
2. ПСС-500 белгiсiндегi полистирол
ТЖ 6-05-190-1-81
3. Төменгi қысымды: 272-74, 276-73, 277-73, 72 белгiсiндегi полиэтилен (тағам өнiмдерiнiң барлық түрiне қолданылуға арналған)
ТЖ 6-05-1870-84
4. 11104-030, 11306-075 белгiсiндегi совилен (винилацетаты бар полимерлес пилен)
ТЖ 6-05-1636-78
5. УП-457 белгiсiндегi полистирол
Югославия
6. УП-"Норсолор" полистиролы
Франция
7. "POLYREX" белгiсіндегi полистирол
"СН/МЕ JNDLISTR JAZ СО"
8. Полистирол
"DОW", Швейцария
9. Полистирол
"Доку", Югославия
10. "Scopyrol PS-C5 16" белгiсiндегi полистирол
Германия
11. "Литвин" фирмасының акраваксы
Франция
12. АБС-МО602Л пластигi
ТЖ 6-05-2022-86
13. "Gedex" белгiсiндегi полистирол
Франция
14. Винилистен жасалған былғары
ТЖ 17-21-475-83
15. Соққыға төзімді УПC-0508 Л полистиролы
ОСТ 6-05-406-80
16. УПС-225 Д полистиролы
ТЖ 6-05-1901-81
17. 368 Р белгiсіндегi полимерлес Луран
"БАСФ", Германия
18. 790, 867 E белгiсiндегi полимерлес Тайлир
"Дау Кемикл", АҚШ
19. 747C (қызыл түстi) типтi АВС пластигi, "магнум" 2020 белгiсiндегi сұр, ақ, пiл сүйегi, «стайлак»-қызыл сары 6575561
"DОW", Швейцария
20. 2%-ды СЗЛ пенокон белгiсiндегi көпiршiк тудыратын полистирол
ТЖ 6-05-22 1-240-25
21. ПВХ - "Сковинил" PVC-684 белгiсiндегi пластизоль
Германия (VЕВ комбинаты, Хими-верке. Вита)
22. "Синтерал" белгiсiндегi АБС пластигi
Италия
23. "EDJSTJR" полистиролы
Е.Е.С Montepozimeri gruppo montedi SОLL
24. "Содетег" фирмасының технология бойынша 071, 201 белгiсiндегi поливилхлорид (балалардың консервi тағамдарының шыны банкiсiне арналған қақпақтар)
Франция
25. Дакрил 2М
МЕМСТ 6-01-38-81
26. 15203-020 белгiсiндегi ВД полиэтиленi
МЕМСТ 16337-77
27. 277-73 белгiсiндегi НД полиэтиленi
ТЖ 6-05-1570-84
28. 270, 271, 272, 273, 275, 276, 277, 279, 222, 224 белгiсiндегi полимерлеу бойынша газофазды әдiсiнiң төменгi ДВП полиэтиленi (тағам өнеркәсiбiнде қолдануға рұқсат етiлген полиолефин құрамындағы антиоксиданттармен тұрақтандырылған)
ТЖ 6-05-1870-84
29. УПС-080 1 белгiсiндегi полистирол
МЕМСТ 6-05-4406-20
30. Соққыға төзiмдi: SB-E, SB-NE белгiлерiндегi және жалпылай қолдануға арналған РS-S белгiсiндегi полистирол
"Stumer Oy" Жапония
31. 2710 белгiсiндегi соққыға төзiмдi полистирол
"БАСФ", Германия
32. "Мослен" белгiсiндегi полистирол
Чехословакия
33. Мөлдiр және ақ түстi "Мостен", қызыл түстi "Мостен" белгiсiндетi полипропилен
Чехословакия
34. Жасыл, қызыл және сары түстi "Моплен" белгiсiндегi полипропилен
Италия
35. "Кастилен M240" белгiсiндегi полипропилен
Италия
36. Төмен қысымды "Пекема" белгiсiндегi полиэтилен
Финляндия
37. ДМД8-5 140 белгiсiндегi төмен қысымды полиэтилен

ТУ 6-05-1871-79
2. Полистирол марки ПСС-500
ТУ 6-05-1901-81
3. Полиэтилен низкого давления марок:
272-74, 276-73, 277-73, 72 (для контакта со
всеми видами пищевых продуктов)
ТУ 6-05-1870-84
4. Совилен (сополимер пилена с
винилацетатом) марок: 11104-030, 11306-075
ТУ 6-05-1636-78
5. УП-полистирол марки 457
Югославия
6. УП-полистирол “Норсолор”
Франция
7. Полистирол марки “POLYREX"
"СН/МЕ JNDLISTR JAZ CO.
ZTD", Япония
8. Полистирол
"DOW", Швейцария
9. Полистирол
“ДОКУ”, Югославия
10. Полистирол марки “Sсopyrol PS-C516"
Германия
11. Акравакс фирмы “Литвин”
Франция
12. Пластик АБС-МО602Л
ТУ 6-05-2022-86
13. Полистирол марки “Gedex”
Франция
14. Винилискожа
ТУ 17-21-475-83
15. Полистирол ударопрочный УПМ-0508 Л
ОСТ 6-05-406-80
16. Полистирол УПС-225 Д
ТУ 6-05-1901-81
17. Сополимер марки Луран 368 Р
“БАСФ”, Германия
18. Сополимер марок Тайрил 790, 867 Е
“Дау Кемикл”, США
19. Пластик АВС тип 747С (красный цвет)
марка 2020 “магнум” – серый, белый, слоновая
кость, “стайлак” – оранжевый 6575561
"DOW", Швейцария
20. Полистирол пенообразующий марки пенокон
СЗЛ-2 %
ТУ 6-05-221-240-25
21. ПВХ-пластизоль с использованием смолы
марки “Сковинил” PVC-E-684
Германия (комбинат VEB
Хими-верке. Вита)
22. Пластик АБС марки “Синтерал”
Италия
23. Полистирол "EDJSTJR"
Е.Е.С Montepozi-meri
gruppo montedi Soll
24. Поливилхлорид марок 071, 201 по
технологии фирмы "Содетег" (для крышек к
стеклянным банкам под консервы детского
питания)
Франция
25. Дакрил 2М
ОСТ 6-01-38-81
26. Полиэтилен ВД марки 15203-020
ГОСТ 16337-77
27. Полиэтилен НД марки 277-73
ТУ 6-05-1570-84
28. Полиэтилен низкого ДВП газофазного
метода полимеризации марок 270, 271, 272,
273,. 275, 276, 277, 279, 222, 223, 224
(стабилизированных антиоксидантами из числа
разрешенных в составе полиолефинов для
пищевой промышленности)
ТУ 6-05-1870-84
29. Полистирол марки УПС-080 1
ОСТ 6-05-406-20
30. Полистирол ударопрочный марок: SB-E,
SB-NE и полистирол общего назначения марки
PS-S
"Stumer Oy", Япония
31. Полистирол ударопрочный марки 2710
"БАСФ", Германия
32. Полистирол марки “Мослен”
Чехословакия
33. Полипропилен марок: “Мостен” прозрачный
и белого цвета. “Мостен” красного цвета
Чехословакия
34. Полипропилен марки “Моплен” зеленого,
красного и желтого цвета
Италия
35. Полипропилен марки “Кастилен М240”
Италия
36. Полиэтилен низкого давления марки
“Пекема”
Финляндия
37. Полиэтилен низкого давления марки
ДМД8-5140

38. "Хостилен" РР УР 1080 белгiсiндегi полипропилен
"XexcT" Германия
39. Поливинилхлоридтi үлдiр
"Канека Beлд-жим", Бельгия
40. Поливинилхлоридтi үлдiр
"Джон Вэддинг тон", Англия
41 ЕР-Х белгiсiндегi пенополистирол
"Cumep Oy" Финляндия
42. 466-Z белгiсiндегi соққыға төзiмдi полистирол
"БАСФ", Германия
43. Қапталған алюминий фольга (фольга-полиэтилен)
"ЛоисT ПасT", Англия: "Рибер и сын", Швейцария
44. "Комбитерм-РА", "Комбитерм HXX" және "Валопласт" үлдiрi
"Вальсроде" Германия
45. 281-73, 281-75, 187-75, 291-73 (ТУ 6-05-05-285-86) белгiсiндегi HД полиэтиленi
ТЖ 6-05-1899-90
46. Д-23кс белгiсiндегi ПВХ пластиканы
47. Meталлопластқа арналған уытсыз поливинилхлоридтi үлдiр (металдан жасалған ойыншықтардың бетiн қаптауға арналған)
ТЖ 6-01-998-75
48. Соққыға төзiмдi УПМ 0503Л, УПМ 0508, 0503, УПС 0803 полистирол
МЕМСТ 6-05-406-80
49. Көлемдi ойыншықтарға арналған (соққыға төзiмдi стирол, метилметакрилат және полибутадиендi көк сағыз полимерлес) МСП пластик
TЖ 6-05-626-76
50. С белгiсiндегi стирол, акрилонитры және метилметакрилат полимерлес
МЕМСТ 12271-76
51. АБС-М пластигi (ересек балаларға арналған ойыншықтарды жасап шығару кезiнде)
ТЖ 6-05-1587-74
52. 17703-010 белгiсiндегi, 10803-020, 10313-11513-070, 15712.20 белгiлерiндегi ВД полиэтилен
МЕМСТ 16337.77
53. 20908-040 белгiсiндегi (01, 04, 17, 21 рецептураларындағы) 20508-007 белгiсiндегi (01, 04, 17, 21)
МЕМСТ 16338-77
54. Ф-1 Фторлоны
ТЖ 6-05-559-74
55. № 107 10706-075 белгiсiндегi винилацетаты бар полимерлес этилен
ТЖ 6-05-1636-73
56. "Styroa" белгiсіндегi полистирол
Швейцария
57. "Астролон" белгiсiндегi винипроза
Германия
58. "Gedex" белгiсiндегi полистирол
Франция
59. "у" белгiсiндегi (7Д. этиленi негiзiнде жасалған MEMCT-16337-77), 10803-020, 15303-003 белгiлерiндегi ыстықты түсiретiн полиэтилендi үлдір
ТЖ 6-05-051-79-74
60. ВУ, У-1, У-2 белгiсiндегi поливинилхлоридтi "Повиден" қаптамалы үлдiр
ТЖ 6-01-1036-76
61. П-73ЭМ. П-73ЭM1, ЭП-73 рецептурасындағы "Поливинилхлорид" үлдір
ТЖ 6-01-1009-75
62. Полиэтиленполиамид үлдiрi (ПЭ-ПА)
ТЖ 6-05-051-121-77
63. Бiр жақ бетi (нитролакпен) боялған целофан фольгa-полиэтилен (Ц-Ф-ПЭ)
ТЖ 6-17-051-289-80
64. "Дау Кемикал" фирмасының 455 белгiсiндегi полистирол
Югославия
65. "Фина" фирмасының 82 E полистиролы
Финляндия
66. Рецептураның пигменттерi мен бояғыш заттардың жоғарғы қанықпалары: 001, 002, 108, 138, 129, 307, 308, 410, 407, 474, 504, 505, 506, 508, 510, 512, 524, 557, 601, 701, 705, 706, 709, 714, 715, 716, 801, 803, 805, 806, 899, 900, 902, П-202, П-404, П-502, П-503, П-507, П-704, П-804
ТЖ 6-05-1980-84
67. Қоңыр эмаль (ЭСП-210 фритта негiзiнде жасалған)

38. Полипропилен марки “Хостален” РР УР 1080
“Хехст”, Германия
39. Пленка поливинилхлоридная
“Канека Белд-жим”,
Бельгия
40. Пленка поливинилхлоридная
“Джон Вэддинг-тон”,
Англия
41. Пенополистерол марки ЕР-Х
“Cumer Oy", Финляндия
42. Полистирол ударопрочный марки 466-Z
"БАСФ", Германия
43. Фольга алюминиевая ламинированная
(фольга-полиэтилен)
“Лоис Паст”, Англия:
“Рибер и сын”
44. Пленка “Комбитерм-РА”, “Комбитерм НХХ” и
“Валопласт”
“Вальсроде”, Германия
45. Полиэтилен НД марки: 281-73, 281-75,
187-75; 291-73 (ТУ 6-05-05-285-86)
ТУ 6-05-1899-90
46. Пластикан ПВХ марки Д-23КС
47. Пленка поливинилхлоридная нетоксичная
для металлопласта (в качестве покрытия для
металлических игрушек)
ТУ 6-01-998-75
48. Полистирол ударопрочный УПМ 0503Л, УПМ
0508, 0503, УПС 0803
ОСТ 6-05-406-80
49. Пластик МСП (ударопрочный сополимер
стирола, метилметакрилата и
полибутадиенового каучука) для
крупногабаритных игрушек
ТУ 6-05-626-76
50. Сополимер стирола, акрилонитрила и
метилметакрилата марка С
ГОСТ 12271-76
51. Пластик АБС-М (при изготовлении игрушек
для детей старшего возраста)
ТУ 6-05-1587-74
52. Полиэтилен ВД. Марка 17703-010 марок
10803-020, 10313-11513-070, 15712.020
ГОСТ 16337-77
53. Полиэтилен НД, марка 20908-040 (рецептур
01, 04, 17, 21), марка 20508-007 (рецептур
01, 04, 17, 21)
ГОСТ 16338-77
54. ФторлонФ-1
ТУ 6-05-559-74
55. Сополимер этилена с винилацетатом марки
10706-075 №
ТУ 6-05-1636-73
56. Полистирол марки "Styrola"
Швейцария
57. Винипроза марки "Астролон"
Германия
58. Полистирол марки "Gedex"
Франция
59. Пленка полиэтиленовая термоусадочная
марки "у" (основе полиэтилена ВД.ГОСТ
16337-77) марок 10803-020, 15303-003
ТУ 6-05-051-79-74
60. Пленка упоковочная поливинилхлоридная
“Повиден” марок: ВУ, У-1, У-2
ТУ 6-01-1036-76
61. Пленка поливинилхлоридная рецептуры
П-73ЭМ, П-73ЭМ1, ЭП-73.
ТУ 6-01-1009-75
62. Пленка полиэтиленполиамид (ПЭ-ПА)
ТУ 6-05-051-121-77
63. Целофан с односторонним покрытием
(нитролаком) – фольга-полиэтилен (Ц-Ф-ПЭ)
ТУ 6-17-051-289-80
64. Полистирол марки 455 фирмы “Дау Кемикал”
Югославия
65. Полистирол 82 Е фирмы “Фина”,
Финляндия
66. Суперконцентраты пигментов и красителей
рецептур: 001, 002, 108, 138, 129, 307, 308,
410, 407, 474, 504, 505, 506, 508, 510, 512,
524, 557, 701, 705, 706, 709, 714, 715, 716,
801, 803, 805, 806, 899, 900, 902, П-202,
П-404, П-502, П-503, П-507, П-704, П-804
ТУ 6-05-1980-84
67. Коричневая эмаль (на основе фритты
ЭСП-210)

МЕМСТ 24405-80
68. RR-2 белiгiсiндегi финдiк пигменттi титанның қос тотығы
69. Кем дегенде 5% болатын СКП-118, 119, 805, 710, СКП-105, 501, 503, CКП-716, 717 белгiлерiндегi (массадағы НД және ВД полиэтиленiн бояу үшiн) пигменттердiң жоғарғы қанықпалары
ТЖ 6-05-223-86,
ТЖ 6-05-149-81,
ТЖ 6-05-05-292-87
70. 501 рецептурасындағы пигменттердiң жоғарғы қанықпасы (көгiлдiр фталоцианиндi 0,7%-ды пигмент, титанның қос тотығы - 38,9%, ПСС-500 белгiсiндегi полистирол - 24%, ГЭК (алкан - 120) - 36,4% (полистиролды бояуға арналған)
71. Ақ СКП 001, қызыл СКП 102 және 100, СКП 802 сұр, СКП қара (полипропилендердi бояуға арналған) пигменттердiң жоғарғы қанықпасы
72. Жоғарғы қанықпалы пигменттер құрамындағы (полистиролды пластиктердi бояуға арналған) шайыршықтың глицериндi эфирi (алкал-120)
73. Пигменттердiң жоғары қанықпалары:
СКП 001. СКП 103. СКП 802. СКП 901.СКП 102. СКП 503. СКП 204.
ТЖ 6-05-149-81
74. Пигменттердiң жоғары қанықпалары-молекуласы төмен полиэтилендi балауызбен пигменттердiң қоспасы 1:1 еселiгiнде рұқсат етiлетiн
75. МЧ-52 лак
ТЖ 6-10-767-80
76. Титанның қос тотығы
МЕМСТ 98-8-80
77. Темiр тотықты қызыл пигмент
TЖ 6-10-602-77
78. Сары крон
МЕМСТ 478-80
79. СК лағыл лагы
МЕМСТ 7436-74
80. НЦ 218, НЦ 224 нитролагы
MEMCT 4776-76
81. Нитроэмальдар
MEMCT 5406-73
82. 646 ерiткiшi
МЕМСТ 18168-72
83. Май ерiтетiн сары Ж, май ерiтетiн қызыл Ж, Ии 218 нитролагы бояғыштардың негiзiндегi бояулар
ТЖ 6-14-ДХ-75, ТЖ 6-14-716-76, МЕМСТ 4976-76
84. "Винилин" белгiсiндегi бояулар
"Садолин" Финляндия
85. ТПХВ бояулары
TЖ 29-02-888-79
86. Поливинилхлоридті ПBX-716 ұнтақты бояуы
ТЖ 6-10-1706
87. МЛ 242 эмалi
MEMCТ 10982-75
88. ФЛ-559 (3-30-59) лагы
МЕМСТ 4147-80
89. ЭП-527Х лагы
ТЖ 6-10-12.16.82.
90. Қалбырдағы ЭП-547 лагы
ТЖ 6-10-1395-73
91. ЭП 547 М лагы
ТЖ 6-10-12-38-78
92. ЭП-547/ЭП-51 95/ФЛ/-559; ЭП-547/ЭП-51 47 ал/ ФЛ-559; ЭП-51-47 ал/ФЛ-559
ТЖ 6-10-1395-73.
ТЖ 6-10-11-351-6-80.
МЕМСТ 14147-80,
ТЖ 6-10-1498-75
93. ЭП-5147 ал эмалi; ЭП-547. ЭП-547M; ФЛ-559; ЭП-527Х лактары (эмаль мен лактардың үйлесiмiн бiр немесе екi қабат)
ТЖ 6-10-1498-75,
ТЖ 6-10-1395-73,
ТЖ 6-10-12-38-78
МЕМСТ 14147-80,
ТЖ 6-10-11-335-6-79
94. ЭСП-117 (СТ-17) силикатты эмаль
МЕМСТ 24405-80
95. Шыны тәрiздi БС-20 сары және жасыл эмалi
96. 25, 54, Э-1; 2ОН, 92Т, 105T, 301-3, 25-32, 25-32Л белгiсiндегi шыны эмальдары
ТЖ 26-01-149-78
ТЖ 26-01-461-72
97. ЭСГ-21 (СГ-21Л), ЭСП 117 (CT-17), CГ-21 белгiдегi эмальдар
MEMCT 2440580
98. Т-174 және У-21 белгiсiндегi эмальдар
99. В-ЭП-2100 эмалi
TЖ 6-10-1502-79
100. ЖБ қызыл лагы (ДКМ-0,5 мг/л)
МЕМСТ 8573-77
101. 2020-33 сериясының темiрден жасалған ойыншықтарды бояуға арналған бояуы

ГОСТ 24405-80
68. Финская пигментная двуокись титана марки
RR-2.
69. Суперконцентраты пигментов не более 5 %
марок: СКП-118, 119, 805, 710, СКП-105,
501, 502, 503, СКП-716, 717 (для окрашивания
полиэтилена НД и ВД в массе)
ТУ 6-05-223-86, ТУ 6-05-149-81, ТУ 6-05-05-292-87
70. Суперконцентраты пигментов рецептуры 501
(пигмент голубой фталоцианиновый – 0,7 %.
Двуокись титана – 38,9 %, полистирол марки
ПСС-500 – 24 %, ГЭК (алкан-120) – 36,4 %
(для окрашивания полистиролов)
71. Суперконцентраты пигментов: СКП 001
белый: СКП 102 и 100 красные; СКП 802 серый;
СКП 901 черный (для окрашивания
полипропиленов)
72. Глицериновый эфир живичной канифоли
(алкал-120) в составе суперконцентратов
пигментов (для окрашивания полистирольных
пластиков)
73. Суперконцентраты пигментов: СКП 001. СКП
103. СКП 802. СКП 901. СКП 102. СКП 503. СКП
204
ТУ 6-05-149-81
74. Суперконцентраты пигментов – смесь
низкомолекулярного полиэтиленового воска и
пигментов, допускаемых в соотношении 1:1
75. Лак МЧ-52
ТУ 6-10-767-80
76. Двуокись титана
ГОСТ 98-8-80
77. Пигмент красный, железоокисный.
ТУ 6-10-602-77
78. Крон желтый
ГОСТ 478-80
79. Лак рубиновый СК
ГОСТ 7436-74
80. Нитролаки НЦ 218. НЦ 224
ГОСТ 4776-76
81. Нитроэмали
ГОСТ 5406-73
82. Растворитель 646
ГОСТ 18168-72
83. Краски на основе красителей:
жирорастворимого желтого Ж, жирорастворимого
красного Ж, нитролака Ии-218
ТУ6-14-ДХ-75, ТУ 6-14-
716-76, ГОСТ 4976-76
84. Краски марки “Винилин”
“Садолин”, Финляндия
85. Краски ТПХВ
ТУ 29-02-888-79
86. Краска порошковая поливинилхлоридная
ПВХ-716
ТУ 6-10-1706
87. Эмаль МЛ 242
ГОСТ 10982-75
88. Лак ФЛ-559 (3-30-59)
ГОСТ 4147-80
89. Лак ЭП-527Х
ТУ 6-10-12.16.82
90. Лак ЭП-547 консервный
ТУ 6-10-13 95-73
91. Лак ЭП-547 М.
ТУ 6-10-12-38-78
92. Трехслойные и двухслойные системы лаков:
ЭП- 547/ЭП-5 1 95/ФЛ-559; ЭП-547/ЭП-5 1
47ал/фЛ-559; ЭП-5147ал/ФЛ-559
ТУ 6-10-1395-73.
ТУ 6-10-11-351-6-80.
ГОСТ 14147-80.
ТУ 6-10-1498-75
93. Эмаль ЭП-5147ал; лаки: ЭП-547. ЭП-547М;
ФЛ-559; ЭП-527Х (сочетание эмалей и лаков в
один или два слоя)
ТУ 6-10-1498-75,
ТУ 6-10-1395-73,
ТУ 6-10-12-38-78,
ГОСТ 14147-80,
ТУ 6-10-11-335-6-79
94. Эмаль силикатная ЭСП-1 17 (СТ-17)
ГОСТ 24405-80
95. Эмаль стекловидная БС-20 желтая и
зеленая
96. Стеклоэмали марки: 25, 54, Э-1; 2ОН,
92Т, 105Т, 301-3, 25-32, 25-32Л
ТУ 26-01-149-78
ТУ 26-01-46 1-72
97. Эмали марок: ЭСГ-21 (СГ-21Л), ЭСП 117
(СТ-17), СГ-21
ГОСТ 440580
98. Эмали марок Т-174 и У-21
99. Эмаль В-ЭП-2100
ТУ 6-10-1502-79
100. Лак красный ЖБ (ДКМ-0.5 мг/л)
ГОСТ 8573-77
101. Краска серии 2020-331 (голубая) для
окраски металлических игрушек

ТУ 29-02-872-79
102. 12000-12000-331, 12000-531. 12000-01 (қаңылтырдың бетiне басу үшiн) сериясындағы офсеттi бояулар
ТЖ 29.02.851-78
103. Май ерітетiн индулин (пластмассаны бояуға арналған) (ДКМ-1,2 мг/л)
МЕМСТ 4770-77
104. Дибутилсебацинат, бутилстеарат, диоктилфталат, мырыштың стеараты, стеарин қышқылы, кальцидiң стеараты
МЕМСТ 8728-77
МЕМСТ 9419-78
ТЖ 6-14-722-76
105. Жоғары дәрежеде тазаланған минералды майлар (ВММ) және нафталды компрессорлы (HКM-40)
106. Увитекс ОБ ағартқышы (0,1 % аспайтын мөлшерде пластамассалардың композицияларына енгiзiледi)
107. Синтамид-5 (пластмассаларға антистатикалық қоспа ретiнде)
ТЖ 6-02-640-76
108. ФАУ-13 стабилизаторы (AБC-пластиктерiн және полиэтилендi өндiргенде қолданылады)
ТЖ 6-14-22-129-75
109. Стабилизатор 4-метил-2,6-дитреттi бутилфенол (2,6-лық паракревил, бутилденген гидроокситолуол, ионол, алкифен БП, апидол-1)
110. Стафор-10 (полимерлi материалдар стабилизаторы)
111. 52-469, 52-470, 6а-1, 6а-2, 52-446 (СКН-26 бутадиеннитрилды синтетикалық көксағыз негiзiнде) белгісіндегі резеңке
112. 52-563 белгiсiндегi резеңке
113. 5C-2 (СКЭП этиленпропилендi синтетикалық көксағыз негiзiнде) белгiсiндегi резеңке
114. П-4, Т-193, 1840, 1843 белгiсiндегi резеңке
115. T-199, 1743, 6306-VII белгiсіндегi резеңке
116. 52-107, 52-111, 52-07а, КП-339 (ТК табиғи көксағыз негiзiндегi), СЛД-ЛП (бензиннiң 25%-ды ерiтiндiсiнде) белгiсiндегi резеңке
117. 52-530 (СКП-26М. МЕМСТ 7738-79 бутадиеннитрилды синтетикалық көксағыз негiзiнде) белгiсiндегi резеңке
118. ИРП-1338 (СКТВ силоксанды синтетикалық көксағыз негiзiнде) белгiсiндегi резеңке
119. ИГП-1338 және ИP-1344 (СКТВ силоксанды синтетикалық көксағыз негiзiнде) белгiсiндегi резеңке қоспалары
120. Б-22 (TК табиғи көксағыз және натрий-бутадиендi CКB синтетикалық көксағызы негiзiндегi) белгiсiндегi резеңке
121. ГTЦ-7 (бутадиендi СКД синтетикалық көксағызы негiзiндегi) белгiсiндегi резеңке
122. С-482 (силоксанды СКТВ синтетикалық көксағызы негiзiндегi) белгiсiндегi резеңке
123. Табиғи латекстi қоспа ("Ревультекс", антиоксидант Н-Г-22-46, ұйытатын казеин аммонидiң су тотығы, су)
124. ММ-2 белгiсiндегi бор
МЕМСТ 21-10-74
125. МТД-1 боры
ТЖ 21 РСФСР 763-79
126. БС-30 белгiсiндегi ақ күйе
МЕМСТ 18307-78
127. А белгiсiндегi тальк., 1 сұрыптағы рецепт
128. Кореялық тальк
129. ГТМ-4011, ПМО-95Н белгiсiндегi техникалық көмiртегi
ТЖ 38-1528-77
ТУ 38-11535-77
130. ДГ-100, ПМ-75 белгiсiндегi техникалық көмiртегi (күйе)
МЕМСТ 7885-77
131. ПМ 0-101H белгiсiндегi техникалық көмiртегi
ТЖ 38-11-555-76
132. Этилциматтың вулкандауын жылдамдатқыш
133. Үшiншi құрамы ретiнде СКЭПТ-Э белгiсiндегi этилдиенобормен бар этилен пропилендi үштiк синтетикалық көксағыз

ТУ 29-02-872-79
102. Краски офсетные серии: 12000-12000-331,
12000-531. 12000-01 (для печати по жести)
ТУ 29.02.851-78
103. Индулин жирорастворимый (для окраски
пластмассы) (ДКМ-1.2 мг/л)
ГОСТ 4770-77
104. Дибутилсебацинат, бутилстеарат,
диоктилфталат, стеарат цинка, стеариновая
кислота, стеарат кальция
ГОСТ 8728-77
ГОСТ 8728-77
ГОСТ 9419-78
ТУ6-14-722-76
105. Масло минеральное высокоочищенное (ВММ)
и нафталовое компрессорное (НКМ-40)
106. Отбеливатель Увитекс ОБ (в количестве
не более 0,1 % вводится в композиции
пластмасс)
107. Синтамид-5 (в качестве антистатической
добавки к пластмассам)
ТУ 6-02-640-76
108. Стабилизатор ФАУ-13 (применяется при
производстве АБС-пластиков и полиэтиленов)
ТУ 6-14-22-129-75
109. Стабилизатор 4-метил-2,6-дитретичный
бутилфенол (2,6-гтичный-паракревил,
бутилированный гидроокситолуол, ионол,
алкифен БП, апидол-1)
110. Стафор-10 (стабилизатор полимерных
материалов)
111. Резина марок 52-469, 52-470, 6а-1,
6а-2, 52-446 (на основе каучука
синтетического бутадиеннитрильного СКН-26,
ГОСТ 7738-79)
112. Резина марки 52-563
113. Резина марки 5С-2 (на основе каучука
синтетичесокого этиленпропиленового СКЭП)
114. Резина марок: П-4, Т-193, 1840, 1843
115. Резина марок Т-199, 1743, 6306-VII
116. Резина марки 52-107, 52-111, 52-507а,
КР-339 (на основе каучука натурального НК),
СЛД-ЛР (в растворе бензина) 25 %
117. Резина марки 52-530 (на основе каучука
синтетического, бутадиеннитрильного СКП-26М.
ГОСТ 7738-79)
118. Резина марки ИРП-1338 (на основе
каучука синтетического силоксанового СКТВ)
119. Резиновые смеси марок ИГП-1338 и
ИР-1344 (на основе каучука синтетического
силоксанового СКТВ)
120. Резина марки Б-22 (на основе каучука
натурального НК и каучука синтетического
натрий-бутадиенового СКВ)
121. Резина марки ГТЦ-7 (на основе каучука
синтетического бутадиенового СКД)
122. Резина марки С-482 (на основе каучука
синтетического силоксанового СКТВ)
123. Латексная смесь натуральная
("Ревультекс", антиоксидант Н-Г-22-46,
казеин сычужный, гидроокись аммония, вода)
124. Мел марки ММ-2
ОСТ 21-10-74
125. Мел МТД-1
ТУ 21-РСФСР 763-79
126. Сажа белая марки БС-30
ГОСТ 18307-78
127. Тальк марки А., 1 сорта в рецептах
128. Тальк корейский
129. Углерод технический марок: ГТМ-4011,
ПМО-95Н
ТУ 38-1528-77,
ТУ 38-11535-77
130. Углерод технический (сажа) марки:
ДГ-100, ПМ-75
ГОСТ 7885-77
131. Углерод технический марки ПМ 0-101Н
ТУ 38-11-555-76
132. Ускоритель вулканизации этилцимата
133. Каучук синтетический тройной
этилен-пропиленовый, содержащий в качестве
третьего компонента этилидиеноборнен марки
СКЭПТ-Э

ТЖ 38-103252-79
134. СКЭПТ-Э белгiсiндегi этиленпропилендi синтетикалық көксағыз
135. СКЭП белгiсiндегi этиленпропилендi синтетикалық көксағыз
ТЖ 38-103252-79
136. ПС-04 резеңкесi: СКЭП-40, 50-100,0; күкiрт-0,3; пероксимон p-40 - 6,0; бензой қышқылы - 2,0; үшкөмiртек П-702 - 50,0; үш көмiртек П-324-50.0; И-8А индустриалды майы; 15,0; төмен молекулярлы полиэтилен - 10,0
137. СКИ-ЗЗАМ 11 синтетикалық көксағызы
138. 52-446с белгiсiндегi резеңке (CКH-26CМ - 100,0 көксағызы; күкiрт-1,5; Р-экстра Н вулкацитi - 0,9; мырыш ақсырлары - 5,0; стеарин қышқылы - 0,2; үшкөмiртек ІІ-701-40,0; үшкөмiртек К-354 - 10,0; ДОФ-25; фригит - 10,0)
139. СКИ-5 изопрендi көксағыз
140. ПС-23: CКН-40М-100.0 белгiсiндегi резеңке сульфенамидi Ц-0,1: күкiрт-2,5; мырыш ақсырлары-3,0; стеарин-2,0; каолин-30,0; бензой қышқылы-1,0; үшкөмiртек К-354-60,0; үшкөміртек П-702-60,0; төмен молекулярлы полиэтилен-10,0
141. 374 белгiсiндегi резеңке СКД-ЛБС -100,0 көксағызы; күкiрт-2,5; күйдiрiлген магнезия-7,0; стеарин қышқылы-2,0; үшкөмiртек ПМ-75 (ПМ-40Н)-70,0; бор - 80,0; вазелин майы -20,0
142. CКД-Л250 полибутадиендi көксағызы (УПM, УПС, АБС, МСП- полистиролы, пластиктердiң ұруға төзiмдi сұрыптарын синтездеуге арналған)
ТУ 38.4037-87
143. 5П-815: CКИ-3 100,0 резеңке сульфенамид Ц-1,0; техникалық күкiрт - 2,5; бор-20,0; мырыш ақсырлары - 5,0; стеарин қышқылы - 2,0; И-8А индустриалды майы -5,0 үшкөмiртек ГД-100 - 10,0
144. CФ-10-21 резеңке СКН-18M көксағызы - 100,0; пероксимон Г-40, мырыш ақсырлары - 5,0; стеарин қышқылы - 0,2; БС -50 күйесi- 50,0; ацетоамид Р-1,0, диоксинафталат - 10,0; олигоэфиракрилат МГФ-9- 10,0
145. СФ-10-21 резеңке СКЭПТ-40 көксағызы - 100,0 үшкөмiртек П-514 - 90,0; пероксимон E-40-5,5; мырыш ақсырлары -3,0; И-8А вазелин майы - 19,0; ИЭГ-115-2,5; колаксол - 6,0
146. Резеңке 374: СКД-ЛБС көксағызы -100,0; күкiрт -2,5; магнезия- 7,0; стеарин қышқылы - 1,0; үшкөмiртектi ПМ-75H - 70,0; бор - 10,0; вазелин майы - 20,0
147. Ашық түстi гейландит толықтырғышы
«Балаларға арналған ойындар
мен ойыншықтарға қойылатын
санитариялық-гигиеналық
талаптар» туралы санитариялық
ережелерге
2-қосымша
Балаларға арналған ойындар мен ойыншықтарды жасап шығаруға тыйым салынған шикiзаттар мен материалдар
Шикi заттар мен материалдардың атауы
Тыйым салудың себептерi
1. 10-09-СФ резеңкесi
Рұқсат етiлген көлемiнен жоғары дифенилгуанидиннiң жанасқан ортаға көшуi
2. 52-782 резеңкесі
Жанасатын модельдi ортаның және рұқсат етiлген деңгейiне жоғары тиурам, каптакс, цинк ионының болуы түйсiктiк көрсеткiштер тұрғысынан қанағаттанарлықсыз
3. 52-782-1 резеңкесi
Жанасатын модельдi ортаның және рұқсат етiлген деңгейiнен жоғары тиурам, каптакс, мырыш иондарының болуы түйсiктiк көрсеткiштер тұрғысынан қанағаттанарлықсыз

ТУ 38-103252-79
134. Каучук синтетический этиленпропиленовый
СКЭПТ-Э
135. Каучук синтетический этиленпропиленовый
СКЭП
ТУ 38-103252-79
136. Резина ПС-04: СКЭП-40, 50-100,0; сера –
0.3; пероксимон р-40 – 6,0; кислота
бензойная – 2,0; трехуглерод П-702 – 50,0;
трехуглерод П-324 – 50.0; масло
индустриальное И-8А – 15.0;
низкомолекулярный полиэтилен – 10,0
137. Синтетический каучук СКИ-ЗЗАМ 11
138. Резина марки 52-446с (каучук
СКН-26СМ-100,0; сера – 1,5; вулкацит
Р-экстра Н - 0.9; белила цинковые – 5,0;
стеариновая кислота – 0.2; трехуглерод
II-701 – 40,0; трехуглерод К-354 – 10,0;
ДОФ-25; фригит – 10,0)
139. Изопреновый каучук СКИ-5
140. Резина ПС-23: СКИ-40М – 100.0;
сульфенамид Ц – 0,1: сера – 2,5; белила
цинковые – 3.0; стеарин – 2,0; каолин –
30,0; кислота бензойная – 1,0; трехуглерод
К-354 – 60,0; диоктилфталат – 10,0;
трехуглерод П-702 – 60.0: низкомолекулярный
полиэтилен – 10,0
141. Резина 374: каучук СКД-ЛБС – 100,0;
сера – 2,5; магнезия жженая – 7,0;
стеариновая кислота – 2.0; трехуглерод ПМ-75
(ПМ-40Н) – 70,0; мел – 80,0; масло
вазелиновое – 20.0
142. Полибутадиеновый каучук СКД-Л250 (для
синтеза ударопрочных сортов полистирольных
пластиков – УПМ. УПС. АБС, МСП).
ТУ 38.4037-87
143. Резина 5П-815: СКИ-3-100,0; сульфенамид
Ц – 1,0; сера техническая – 2,5; мел – 20,0;
белила цинковые – 5,0; кислота стеариновая –
2,0; масло индустриальное И-8А – 5.0;
трехуглерод ГД-100 – 10.0
144. Резина СФ-10-21: каучук СКН-18М –
100.0; пероксимон Г-40, белила цинковые –
5.0; сажа БС-50-50.0; ацетонамид Р-1,0,
диоксинфталат – 10,0; олигоэфиракрилат МГФ-9
– 10,0.
145. Резина СФ-10-41, каучук СКЭПТ-40 –
100,0; сера – 0,8; трехуглерод П-514 – 90.0;
пероксимон Е-40 – 5,5; белила цинковые –
3,0, масло вазелиновое И-8А – 19,0; ИЭГ-115
– 2,5; колаксол – 6,0
146. Резина 374: каучук СКД-ЛБС – 100,0;
сера – 2.5; магнезия – 7,0; стериновая
кислота – 1,0; трехуглерод ПМ-75 Н – 70,0;
мел – 10.0. масло вазелиновое – 20,0
147. Светлый наполнитель гейландит
Приложение 2
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические требования к
детским играм и игрушкам"
Сырье и материалы, запрещенные для изготовления
детских игр и игрушек
Перечень сырья и материалов, разрешенных
для изготовления игрушек
Наименование сырья и
материалов
Причины запрещения
1. Резина СФ-10-09
Миграция в соприкасающуюся среду
дифенилгуанидина выше допустимых
величин
2. Резина 52-782
Неудовлетворительные органолептические
показатели, соприкасающихся модельных
сред и миграция тиурама, каптакса и
ионов цинка выше допустимых величин
3. Резина 52-782-1
Неудовлетворительные органолептические
показатели соприкасающихся модельных
сред и миграция тиурама, каптакса и
ионов цинка выше допустимых величин

4. М2Т, МЕМСТ 6-17-72 белгiсiндегi мыс түтiк
Мыстың тоттануы және ауыр металл тұздарының жанасқан ортаға көшуi
5. Резеңке өндiрiсiндегi атактикалы полипропилен
Уыттылығы
6. 81-22 белгiсiндегi резеңке
Рұқсат етiлген деңгейден тиурам және циматтың көп бөлiнуi
7. Ыдыс-аяқ, шаруашылық бұйымдарын жасауға арналған мырышталған болат
8. МЕМСТ 6-14-40-82, "В" қызыл-қоңыр пигментi
Пигменттiң канцерогендi қасиетi және оның боялған жерден бөлiнуi
9. "2М" қайталанған дакрилi
Металдар иондарының бөлінуі
10. 20908-040, MEMCT 16337-77 белгiсiндегi төмен қысымдағы полиэтилен
Мырыш және қорғасынның бөлiнуi
11. 10803-070, 11503-070 белгiсiндегi жоғарғы қысымдағы полиэтилен
Мырыш және қорғасынның бөлiнуi
12. ЭЖК және ЭЖР белгiлерiндегi электролиттiк балқыту арқылы жасалатын ақ қаңылтыр
Модельдiк ерiтiндiлердiң сыртқы түрлерiнiң үлгiлермен жанасқан кездегi өзгерiсi және олардан хром мен күшәннiң бөлiнуi
13. ХЖК хромдалған қаңылтыр
14. ФДБ бояуларынан болатын таттанбайтын бояулар (Германияда шығарылған)
Мырыш хроматының уыты жиынтығының болуы
15. ПОС-2 дәнекерлегiшi
Қорғасынның көп мөлшерiнiң модельдiк ортаға бөлiнiлуi
16. ЛС59-1 белгiсiндегi жез
Қорғасынның модельдiк ортаға бөлiнуi (сүт қышқылының әлсiз ерiтiндiсi)
17. "Мостен" 52.512 және 55.222 полипропилені
Түйсiктiк көрсеткiштердiң өзгеруi
18. ЛЦ-400 белгiсiндегi жез
Moдельдiк ортаға мыс және мырыштың бөлiнуi, түйсiктiк қасиетiнiң өзгеруi
19. Фталацианиндi жасыл пигмент
Канцерогендi әсерi
20. СКП 301, 401, 412 пигменттерiнiң жоғарғы қанықпасы
Құрамына кiретiн пигменттердiң канцерогендi әсерi
21. Алқызыл, бордо, қызыл, 4ЖВ, қызыл-қоңыр түстi пигменттер
Бекітудiң нашар болуы және ортаға бөлiнуi

4. Медная труба марки М2Т,
ГОСТ 6-17-72
Коррозирование меди и миграция в
соприкасающиеся среды солей тяжелых
5. Атактический полипропилен
в производстве резин
Токсичность
6. Резина марки 81 -22
Миграция тиурама и цимата выше
допустимых величин
7. Оцинкованная сталь для
изготовления
посудо-хозяйственных изделий
8. Пигмент красно-коричневый
"В", ОСТ 6-14-40-82
Канцерогенные свойства пигмента и
миграция его из окрашенных
9. Вторичный дакрил "2М".
Миграция ионов металлов
10. Полиэтилен низкой
плотности марки 20908-040,
ГОСТ 16337-77
Миграция цинка и свинца
11. Полиэтилен высокого
давления марок 10803-070,
11503-070
Миграция цинка и свинца
12. Белая жесть
электролитического лужения
марок ЭЖК и ЭЖР
Изменение внешнего вида модельных
растворов после их контакта с образцами
и выделение в них хрома и мышьяка
13. Хромированная жесть ХЖК
14. Антикоррозийная краска из
ФДВ (производства Германии)
Наличие в краске токсического
компонента хромата цинка
15. Припой ПОС-2
Выделение значительного количества
свинца в модельные среды.
16. Латунь марки ЛС59-1
Миграция свинца в модельную среду
(слабый раствор молочной кислоты)
17. Полипропилен "Мостен"
52.512 и 55.222
Изменение органолептических показателей
18. Латунь марки ЛЦ-400.
Выделение в модельные среды меди и
цинка, изменение органолептических
свойств
19. Пигмен зеленый
фталацианиновый
Канцерогенное действие
20. Суперконцентраты
пигментов СКП 301, 401, 412
(для окрашивания
полиолефинов)
Канцерогенные свойства входящих в их
состав пигментов
21. Пигменты: алый, бордо,
красный, 4ЖВ,
красно-коричневый.
Непрочность фиксации и миграция в среду