Аэронавигациялық ұйым қызметіне инспекциялық тексеріс жүргізу бойынша тексеру парағының нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2010 жылғы 20 тамыздағы № 368 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2010 жылғы 23 тамыздағы № 157 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 10 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6473 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 11 маусымдағы № 441 және Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің 2013 жылғы 13 маусымдағы № 99 НҚ бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 11.06.2013 № 441 және ҚР Өңірлік даму министрінің 13.06.2013 № 99 НҚ бірлескен бұйрығымен.
«Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 38-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Аэронавигациялық ұйым қызметіне инспекциялық тексеріс жүргізу бойынша тексеру парағының нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Азаматтық авиация комитеті (Р.Ө. Әдимолда):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өткізгеннен кейін оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация вице-министрі Е.С. Дүйсенбаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының        Қазақстан Республикасының
Экономикалық даму және сауда     Көлік және коммуникация
министрі                         министрі
__________Ж. Айтжанова           ___________Ә. Құсайынов
Қазақстан Республикасының
Экономикалық даму
және сауда министрінің
2010 жылғы 23 тамыздағы № 157
және Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникация министрінің
2010 жылғы 20 тамыздағы № 368
бірлескен бұйрығымен
бекітілген
нысан
Аэронавигациялық ұйым қызметіне инспекциялық тексеріс жүргізу бойынша тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган _____________________
______________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акті _____________________________
(№, күні)
Аэронавигациялық мекеменің атауы (филиал)_____________________
______________________________________________________________
СТН (ЖСН, БСН) _______________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
______________________________________________________________
р/н
Атауы
Сәйкестігін бағалау (+/-)
Сәйкессіздік жайғасымының нөмірі
Әуе қозғалысын ұйымдастыру
1.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 17 шілдедегі № 712 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде ұшудың негізгі ережесіне (бұдан әрі – Ұшудың негізгі ережесі) сәйкес, ӘҚҚ орталықтары мен қызметтері туралы ереженің болуы
2.
Төмендегідей мәліметтер ұсынылған, ӘҚҚ қызметінің ұйымдастырушылық құрылымының Ұшудың негізгі ережесі талаптарына сәйкестігі (штат кестесіне сәйкес қызметкерлермен толықтырылғандығы):
тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы, білімі (оқу орны, диплом бойынша біліктілігі), дербес жұмысқа рұқсаты, жұмыс өтілі, жасы
3.
ӘҚҚ орталықтары мен қызметтеріндегі басқарушы құрам мен мамандардың, ӘҚҚ диспетчерлерінің азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен келісілген лауазымдық нұсқауларының, жұмыс технологияларының болуы
4.
ӘҚҚ қызметіндегі диспетчерлердің аттестациядан өткендігі туралы ЖАК (АК) хаттамаларының болуы
5.
Диспетчерлік құрамның ауысым алдында (тұрақты) медициналық тексеруден өтуі
6.
Әуе қозғалысының тәуліктік жоспарының болуы (электрондық түрде немесе қағаз бетінде)
7.
Шынайы ақпаратты құжаттауды ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі нұсқаулықтың болуы
8.
ӘҚБ-ның шектес орталықтары арасындағы өзара іс-әрекет тәртіптемелері туралы келісімнің болуы
9.
Әуе кемелерінің ұшу жоспарын алуына және беруіне қойылатын талаптардың сақталуы
10.
ӘҚҚ ауысымдарының бекітілген жұмыс кестесінің болуы
11.
Апаттық радио желіні үздіксіз тыңдауды және әуе кемелерінің экипаждарымен байланыс жүргізуді қамтамасыз ететін құралдардың болуы;

Об утверждении формы Проверочного листа инспекционного обследования деятельности аэронавигационной организации
Совместный приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 20 августа 2010 года № 368 и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 23 августа 2010 года № 157. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 сентября 2010 года № 6473. Утратил силу совместным приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 11 июня 2013 года № 441 и Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра регионального развития Республики Казахстан от 13 июня 2013 года № 99 НҚ
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 11.06.2013 № 441 и Первого заместителя Премьер-Министра РК - Министра регионального развития РК от 13.06.2013 № 99 НҚ.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В соответствии с пунктом 1 статьи 38 Закона Республики Казахстан "О частном предпринимательстве" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемую форму Проверочного листа инспекционного обследования деятельности аэронавигационной организации.
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Адимолда Р.О.):
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его официальное опубликование;
3) обеспечить размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Дюсембаева Е.С.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экономического              Министр транспорта и
развития и торговли                 коммуникаций
Республики Казахстан                Республики Казахстан
___________ Ж. Айтжанова            ___________А. Кусаинов
Утвержден
совместным приказом
Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 23 августа 2010 года № 157
и Министра транспорта и
коммуникаций
Республики Казахстан
от 20 августа 2010 года № 368
форма
Проверочный лист
инспекционного обследования деятельности аэронавигационной
организации
Государственный орган, назначивший проверку _________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№, дата)
Наименование аэронавигационной организации (филиала)_________________
_____________________________________________________________________
РНН (ИИН, БИН)_______________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
_____________________________________________________________________
п/п
Наименование
Оценка
cоответст-
вия
(+/-)
Номер
позиции
несоот-
ветствия
Организация воздушного движения
1.
Наличие положения о центрах и службах ОВД в
соответствии с Основными правилами полетов
в воздушном пространстве Республики
Казахстан, утвержденных постановлением
Правительства Республики Казахстан от 17
июля 2003 года № 712 (далее – Основные
правила полетов)
2.
Соответствие организационной структуры
службы ОВД требованиям Основных правил
полетов (укомплектованность персоналом
согласно штатному расписанию) с
представлением следующих сведений:
фамилия, имя, отчество, занимаемая
должность; образование (учебное заведение,
квалификация по диплому); наличие допуска
к самостоятельной работе, стаж работы,
возраст
3.
Наличие должностных инструкций руководящего
состава и специалистов центров и служб ОВД,
технологии работы диспетчеров ОВД, согласо-
ванных с уполномоченным органом в сфере
гражданской авиации
4.
Наличие протоколов ВАК (АК) о прохождении
аттестации диспетчерами службы ОВД
5.
Прохождение диспетчерским составом
предсменного (регулярного) медицинского
осмотра
6.
Наличие суточного плана воздушного движения
(в электронном или печатном виде)
7.
Наличие инструкции по организации и ведению
документирования объективной информации
8.
Наличие соглашения о процедурах
взаимодействия между смежными центрами УВД
9.
Соблюдение требований к получению и подаче
планов полетов воздушных судов
10.
Наличие утвержденного графика работы смен
ОВД
11.
Наличие средств, обеспечивающих непрерывное
прослушивание аварийной радиосети и ведение
связи с экипажами воздушных судов;
Организация для службы ОВД дополнительной

ӘҚҚ қызметтері үшін әуе кемелері арасындағы, сондай-ақ әуе кемелері мен іздестіру-құтқару жұмыстарымен айналысатын жер үсті қызметтері арасындағы байланысты қамтамасыз ету үшін 123,1 МГц жиілігінде қосымша радио желі ұйымдастыру
12.
Жауапкершілік аймақтарының, ӘҚҚ аудандарының, әуеайлақ аудандарының, әуе трассаларының, жергілікті әуе желілерінің, ӘҚҚ секторларының, тыйым салынған аймақтардың шекаралары көрсетілген әуе кеңістігі құрылымы сызбасының болуы
13.
Іздестіру-құтқару жұмыстарын орындауға арналған нұсқаулықтың болуы
14.
ӘҚҚ қызметін күзгі-қысқы (көктемгі-жазғы) кезеңдегі жұмысқа дайындау
15.
Әуе қозғалысына диспетчерлік қызмет көрсетуді регламенттейтін Ұшудың негізгі ережесінде жазылған тәртіптемелердің сақталуы
16.
Әуеайлақ ауданында ұшу жөніндегі нұсқаулық талаптарының сақталуы
17.
ӘҚҚ қызметтерін метеорологиялық ақпаратпен қамтамасыз ету
Радиотехникалық жабдықты және байланысты пайдалану
18.
РТЖБП қызметінің (базасының) ұйымдастырушылық құрылымының Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2007 жылғы 10 қыркүйектегі № 785 қаулысымен бекітілген Ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электр байланысы ережесінің талаптарына сәйкестігі; Қараңыз.P101525
төмендегідей мәліметтер ұсынылған, қызметкерлермен толықтырылғандығы (штат кестесіне сәйкес):
тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы; білімі (оқу орны, диплом бойынша біліктілігі); дербес жұмысқа рұқсаты, жұмыс өтілі, жасы
19.
Жабдықтардың пайдалануға жарамдылығы куәліктерінің нөмірлері көрсетілген, ҰРТҚ және авиациялық электр байланысы құралдарының жарамдылық куәліктері
20.
ҰРТҚ және авиациялық электр байланысы құралдарын резервте сақтау жөніндегі нұсқаулықтың болуы
21.
Резервке ауысудың (көшудің) нормативтік уақыты кестесінің болуы
22.
ҰРТҚ және байланыс құралдарының формулярлары мен паспорттарының болуы
23.
ҰРТҚ және байланыс құралдарының формулярлары мен паспорттарын жүргізу талаптарының сақталуы
24.
Құралдардың істен шығуын және бұзылуын жинақтау карталарының болуы;
Ауысым инженерінің журналында, бұйым формулярында немесе паспортында істен шыққандығы туралы жазба болған жағдайда, ҰРТҚ және авиациялық электр байланысы құралдарының істен шығуын тексеру актісін жасау
25.
РТЖБП қызметін күзгі-қысқы (көктемгі-жазғы) кезеңдегі жұмысқа дайындау
26.
ӘҚҚ пункттерінің (ӘҚҚ АЖ орталықтарының) авиациялық әуе байланысын ұйымдастыру сұлбасының болуы
27.
РТЖБП қызметіндегі ауысым инженерінің журналының болуы
28.
РТЖБП қызметінің ауысым инженерінің журнал жүргізу тәртібінің заңнама талаптарына сәйкестігі
29.
ҰРТҚ және байланыс нысанының (құралының) істен шығуына жүргізілген тексерулерді талдау
30.
Автоматтандырылған ҰРТҚ және байланыс нысандарында төмендегілердің барын тексеру:
1) қашықтықтан басқару және жұмысқа жарамдылығын бақылау жүйелері;
2) резервтік электр қорек көзін  автоматты түрде қосу және қашықтықтан сөндіру құрылғылары;
3) күзет және өрт дабылнамалары
31.
РТЖБП қызметінің басқарушы құрамының ҰРТҚ және байланыс нысандарының жай-күйін және техникалық пайдалануын сақтағанына тексеру жүргізу
32.
РТЖБП қызметіндегі ауысым инженерінің қызметтегі сөйлесулерін құжаттау құрылғысы арқылы тіркеу, радиобайланыспен жабдықталған кезекші автомобильдің болуы
33.
ҰРТҚ және байланыс жүйелерін жерде тексеру хаттамаларының болуы
34.
ҰРТҚ және байланыс құралдарын әуеде тексеру актілерін рәсімдеу
35.
ҰРТҚ және байланыс құралдарының қызмет ету мерзімін (ресурсін) ұзарту жұмыстарын жүргізу үшін комиссия құру туралы бұйрықтардың болуы;
ҰРТҚ және байланыс құралдары үшін техникалық жай-күй актілерін ресімдеу
ҰРТҚ жабдықтарының пайдалануға жарамдылық куәліктерінің болуы
36.
Трассалық шолу радиолокаторлары (ШРЛ-Т)
37.
Әуеайлақтық шолу радиолокаторлары (ШРЛ-Ә)
38.
Екінші реттік радиолокаторлар (ЕРЛ)
39.
Ұшу алаңын шолу радиолокаторлары (ҰАШ РЛҚ)
40.
Автоматты радиопеленгаторлар (АРП)
41.
Толқындардың метрлік ауқымын қондыру жүйесінің жер үсті жабдығы (ILS)
42.
Азимуталдық радиомаяктар (VOR)
43.
Алыстан өлшейтін радиомаяктар (DME)
44.
Маркерлік радиомаяктар (МРМ)
45.
Жетекті радиостанциялар (ЖРС)
46.
Жер бетіндегі және әуедегі электр байланыс құралдары
Аббревиатуралардың түсіндірмесі:
ӘҚҚ - Әуе қозғалысына қызмет көрсету;
ӘҚҚ АЖ – Әуе қозғалысына қызмет көрсетудің автоматтандырылған жүйесі;
ӘҚБ – Әуе қозғалысын басқару;
РТЖБП – Радиотехникалық жабдықты және байланысты пайдалану;
ҰРТҚ – Ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету;
ЖАК (АК) – Жоғары аттестациялық комиссия, аттестациялық комиссия.
Сәйкестілік бағасы:
(*) осы ұйым үшін міндетті емес;
(-1) – ұшу қауіпсіздігіне едәуір ықпал ететін сәйкессіздік;
(-2) – ұшу қауіпсіздігіне едәуір ықпал ететін және уәкілетті органмен келісілген мерзімде жоюға жататын сәйкессіздік;
(-3) – ұшуды орындау қауіпсіздігіне онша ықпал етпейтін елеусіз сәйкессіздік.
ӘҚҚ (РТЖБП) субъектілерінің инспекторлық тексеру бағдарламасына сәйкессіздіктерінің тізбесі осы Аэронавигациялық ұйым қызметіне инспекциялық тексеріс жүргізу бойынша тексеру парағының қосымшасына сәйкес нысанда ресімделеді.
Аэронавигациялық ұйым
қызметіне инспекциялық
тексеріс жүргізу бойынша
тексеру парағына
қосымша
ӘҚҚ (РТЖБП) қызметтерінің (нысандарының) инспекторлық тексеру бағдарламасына сәйкессіздіктерінің тізбесі
______________________________________________________
Субъект атауы
ӘҚҚ (РТЖБП) қызметтерінің (нысандарының) жай-күйін инспекторлық тексеру бағдарламасындағы сәйкессіздік жайғасымының №
Сәйкессіздігінің сипаттамасы
Ескерту
1
2
3
Тексерушілер: _______________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(қолдары, Т.А.Ә.)
Тексеру жүргізілген күн: «___»________ 2010 жыл.
Танысып шықтым:
Тексеру жүргізілетін ӘҚҚ (РТЖБП) ұйымының басшысы: __________________
(қолы) (Т.А.Ә.)

радиосети на частоте 123,1 МГц для
обеспечения связи между воздушными судами,
а также между воздушными судами и наземными
службами, занятыми поисково-спасательными
работами
12.
Наличие схемы структуры воздушного
пространства с нанесением на нее границ
зоны ответственности, районов ОВД, районов
аэродромов, воздушных трасс, местных
воздушных линий, секторов ОВД, запретных зон
13.
Наличие инструкции для выполнения
поисково-спасательных работ
14.
Проведение подготовки службы ОВД к работе
в осенне-зимний (весенне-летний) период
15.
Соблюдение процедур изложенных в Основных
правилах полетов, регламентирующих
диспетчерское обслуживание воздушного
движения
16.
Соблюдение требований инструкции по
производству полетов в районе аэродрома
17.
Обеспечение служб ОВД метеоинформацией
Эксплуатация радиотехнического
оборудования и связи
18.
Соответствие организационной структуры
службы (базы) ЭРТОС требованиям Правил
радиотехнического обеспечения полетов и
авиационной электросвязи, утвержденных
постановлением Правительства Республики
Казахстан от 10 сентября 2007 года № 785;
укомплектованность персоналом (согласно
штатному расписанию) с представлением
следующих сведений: см.P101525
фамилия, имя, отчество, занимаемая
должность; образование (учебное заведение,
квалификация по диплому), наличие допуска
к самостоятельной работе, стаж работы,
возраст
19.
Удостоверения годности средств РТОП и
авиационной электросвязи с указанием
номеров удостоверений годности оборудования
к эксплуатации
20.
Наличие инструкции по резервированию
средств РТОП и авиационной электросвязи
21.
Наличие таблицы нормативного времени
переключения (перехода) на резерв
22.
Наличие формуляров и паспортов на средства
РТОП и связи
23.
Соблюдение требований ведения формуляров и
паспортов на средства РТОП и связи
24.
Наличие карт-накопителей отказов и
повреждения средств;
Составление актов расследования отказов
средств РТОП и авиационной электросвязи
при наличии записей об отказах в журналах
сменного инженера, формулярах или паспортах
изделия
25.
Проведение подготовки службы ЭРТОС к работе
в осенне-зимний (весенне-летний) период
26.
Наличие схем организации авиационной
воздушной связи пунктов ОВД (центров АС ОВД)
27.
Наличие журнала сменного инженера службы
ЭРТОС
28.
Соответствие порядка ведения журнала
сменного инженера службы ЭРТОС требованиям
законодательства
29.
Проверка выполненных расследований отказа
объекта (средства) РТОП и связи
30.
Проверка автоматизированных объектов РТОП
и связи на наличие:
системы дистанционного управления и
контроля работоспособности;
устройства автоматического включения и
дистанционного выключения резервного
источника электропитания охранной и
пожарной сигнализации
31.
Проверка соблюдения руководящим составом
службы ЭРТОС состояния и технической
эксплуатации объектов РТОП и связи
32.
Фиксация служебных переговоров сменного
инженера службы ЭРТОС устройством
документирования, наличие оборудованного
радиосвязью дежурного автомобиля
33.
Наличие протоколов наземных проверок систем
РТОП и связи
34.
Оформление актов летных проверок средств
РТОП и связи
35.
Наличие приказов о создании комиссий для
проведения работ по продлению срока службы
(ресурса) средств РТОП и связи
Оформление актов технического состояния для
средств РТОП и связи
Наличие удостоверений годности к
эксплуатации на оборудование РТОП
36.
Обзорные радиолокаторы трассовые (ОРЛ-Т)
37.
Обзорные радиолокаторы аэродромные (ОРЛ-А)
38.
Вторичные радиолокаторы (ВРЛ)
39.
Радиолокаторы обзора летного поля (РЛС ОЛП)
40.
Автоматические радиопеленгаторы (АРП)
41.
Наземное оборудование систем посадки
метрового диапазона волн (ILS)
42.
Азимутальные радиомаяки (VOR)
43.
Дальномерные радиомаяки (DME)
44.
Маркерные радиомаяки (МРМ)
45.
Приводные радиостанции (ПРС)
46.
Средства наземной и воздушной электросвязи
Расшифровка аббревиатур:
ОВД - Обслуживание воздушного движения;
АС ОВД - Автоматизированная система обслуживания воздушного движения;
УВД - Управление воздушным движением;
ЭРТОС - Эксплуатация радиотехнического оборудования и связи;
РТОП - радио-техническое обеспечение полетов;
ВАК (АК) - Высшая аттестационная комиссия, аттестационная комиссия.
Оценка соответствия:
(*) - необязательно для данной организации;
(-1) - несоответствие, оказывающее наиболее значительное влияние на безопасность полетов;
(-2) - несоответствие, существенно влияющее на безопасность полетов и подлежащее устранению в согласованные с уполномоченным органом сроки;
(-3) - незначительные несоответствия, которые не оказывают значительного влияния на безопасное выполнение полета.
Перечень несоответствий к программе инспекторской проверки субъектов ОВД (ЭРТОС) оформляется по форме, согласно приложению к настоящему Проверочному листу инспекционного обследования деятельности аэронавигационной организации.
Приложение
к Проверочному листу
инспекционного обследования
деятельности аэронавигационной
организации
Перечень
несоответствий
к программе инспекторской проверки служб (объектов)
ОВД (ЭРТОС)
________________________________________________________
(Наименование субъекта)
№ позиции несоответствия в
программе инспекторской проверки
состояния служб (объектов) ОВД (ЭРТОС)
Характеристики
несоответствия
Примечание
1
2
3
Проверяющие: ________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Дата проведения обследования:    "___" ________ год.
Ознакомлен:
Руководитель проверяемой организации ОВД (ЭРТОС): ___________________
(подпись)  (Ф.И.О)